Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
teea
eu n-am facut.....
mi-a dat ieri doctorul o lista cu analizele pe care trebuie sa le fac numai ca nu inteleg mare lucru din ea....sunt numa prescurtari liwlol.gif
HLG, APTT, INR, fibrino...ceva liwlol.gif cred, uree, creatinina, ac uric, glicemie, GOT, GPT, ex sumar urina, urocultura, VDRL, HIV, crtg(cred liwlol.gif) HBS, antc anti HCV ....cam astea sunt pe lista mea ...asta e ce deslusesc eu din ceae ce a scris el...mai merg peste 3 saptamani si a zis sa mi le fac peste 2 saptamani ca sa fie "proaspete" analizele liwlol.gif
culturile din col le-am "predat" ieri..o sa iau rezultatul saptamana viitoare si o sa ma duc la el sa vedem daca e ceva de tratat.
pupici multi
enik83
teea..fibrino..ala ceva..s-ar putea sa fie fibronectina..
si se refera la riscul de a naste prematur.. sunt un pic ingrijorata pt ca mie mi-a iesit valoarea la limita superioara.. adica ar trebui sa fie intre 0,25 si 0,4 iar eu am 0,39...
alina2
teea si enik, fibrino ceva inseamna fibrinogen. si are legatura cu coagularea sangelui. de obicei, in sarcina are valori mari, pt ca sangele e mai gros.

pupici.
enik83
nu nu alina..la mine este fibrionectina.. si este riscul de nastere prematura
enik83
fetelor va poop..noi mergem sa face un pic de nani..apoi fugim la medicul de familie
teea
alina, ai dreptate in ceea ce ma priveste...la mine asa scrie pe trimitere..fibrinogen smile.gif
eu o sa fac analizele abia peste 2 saptamani...asa ca va anunt atuncio ce si cum smile.gif momentan umblu cu trimiterea dupa mine.
pupici

ps. roxana m-am uitat pe site-ul de la eva la scoala mamei si azi e cu psihologia liwlol.gif deci ter sa vina si taticii.sper ca nu ma insel sa-l car degeaba pe barbata-miu pana acolo liwlol.gif
roxana.nicolau
QUOTE(enik83 @ Jul 1 2010, 01:53 PM) *
teea..fibrino..ala ceva..s-ar putea sa fie fibronectina..
si se refera la riscul de a naste prematur.. sunt un pic ingrijorata pt ca mie mi-a iesit valoarea la limita superioara.. adica ar trebui sa fie intre 0,25 si 0,4 iar eu am 0,39...


Draguta mea, si eu merg tot la Podasca, si mi-a dat si mie sa fac analiza de fibronectina, si intr-adevar se refera la riscul de nastere prematura!
Intervalul optim 0.25-0.40 - mie mi-a iesit 0.29.
Cum ti-a zis sa trimiti rezultatele?Eu le-am trimis pe mail, si mi-a raspuns spunandu-mi ca ma incadrez in limite!

Eu nu vreau sa te sperii dar daca ai adresa trimite-i analizele, daca nu trage o fuga pana la el, ca sa stai si tu mai linistita!

Multi pupici si bebe sa stea cumintel in burtica!
roxana.nicolau
QUOTE(teea @ Jul 1 2010, 03:21 PM) *
alina, ai dreptate in ceea ce ma priveste...la mine asa scrie pe trimitere..fibrinogen smile.gif
eu o sa fac analizele abia peste 2 saptamani...asa ca va anunt atuncio ce si cum smile.gif momentan umblu cu trimiterea dupa mine.
pupici

ps. roxana m-am uitat pe site-ul de la eva la scoala mamei si azi e cu psihologia liwlol.gif deci ter sa vina si taticii.sper ca nu ma insel sa-l car degeaba pe barbata-miu pana acolo liwlol.gif


Atunci ne vedem la curs!


te pupic!
roxana.nicolau
QUOTE(cristina_natalia @ Jul 1 2010, 10:58 AM) *
Buna dimineata!

Suntem treze de la 8,30; Natalia ne face un program ciudat de luni incepand: se culca cu greu pe la 10,30 - 11 si doarme dusa pana la 8-8,30. Ziua un somn de o ora jumate. In rest - joaca e baza. Asa ca n-am vreme de multe chestii - in afara de papa, masina de spalat, uscator, adunat hainute, jucarii.

Din mini blue am luat si noi carucior anul trecut, 3 in 1, oferta cu vreo 700 lei. Este f rezistent, il voi folosi si acum. Mai ales ca incep cu landoul , iar la scoica trecem doar prin octombrie. Din cauza asta mi se pare ca va grabiti cu cumparaturile (de ex scaun masina). E drept, daca e oferta si tinand seama si de contextul economic - fiscal, cine stie ce mai vine peste noi:(

Saltelutele de cocos le puteti comanda si pe net , noi avem una pe o parte cu cocos, pe cealalta cu iarba de mare. E destul de tare:) Nu mai stiu care fata era pentru iarna si care pentru vara!

Teea , felicitari pentru puiul urias:) Ai 34 saptamani si 2700 g?!


Am cerut si eu expicatii referitoare la saltelute, la un magazin care comercializeaza, si iata ce mi-au explicat:
saltelutele de cocos sunt cele mai sanatoase, in sensul ca respira pielea altfel, nu se incinge si nu transpira bebe
intr-adevar sunt mai tari decat cele normale dar mai sanatoase
iar referitor la cele care au o parte de cocos si cealalta de iarba de mare sau fibra de in, mi-a zis asa, pana la 6luni trebuie sa stea pe partea cu fibra de cocos, pentru ca bebe nu are oasele intarite, apoi se intoarce pe partea cu iarba de mare sau fibre de in.

La noi preturile variaza in functie de grosime, de ex o salteluta dim standard 60*120cm de 9cm este 95lei, iar de 12cm - 120lei.
Noua trebie sa ne vina patutul si apoi alegem si grosimea saltelei.
Nu trebuie sa fie neaparat frumos colorate, pentru ca oricum se imbraca cu lenjerie. Preturile la lenjerie la noi variaza intre 85-250lei in functie de material si magazin.

Am gasit si un magazin care poate face pe comanda, alegi materialul si face simpla sau cu parti laterale, si ajunge undeva la 90lei.

Pupici!

Stiti cumva daca acum de la 1 au modificat deja preturile?
Nu de alta dar si asa erau mici, daca le-au mai crescut o sa fie numai bine!
roxana.nicolau
QUOTE(MihaelaD @ Jul 1 2010, 10:41 AM) *
Alina saltea de cocos tot la miniblu am vazut si era redusa de la 200 ron la 140 sau 150 smile.gif si am fost la miniblu in auchan dar cred ca reducerile sunt valabile pt toate magazinele miniblu.

in schimb am mai intrat si la happy baby si mi s-au parut f scumpe toate lucrurile pt bebe.


Salutare!

Avem si noi un magazin happy baby in oras, si intr-adevar e diferenta mare la preturi!
Vazusem un patut care mi-a placut, din pal, dar tare dragalas, cu lenjerie alb cu galben, unisex.........cand m-am uitat la pret era 650, ma gandeam ca e acceptabil, pana am aflat ca doar patutul era 650lei, salteaua 150, lenjeria 250.....asa ca m-am lasat pagubasa!

roxana.nicolau
QUOTE(enik83 @ Jul 1 2010, 11:28 AM) *
fetele..bebele meu ii de 2 saptamani tot o zdroaba..pe timpul zilei se intinde la greu..cum ziceti si voi..dar seara are program artistic de la 11 jumate - 12 vreo jumatate de ora incontinuu.. pedaleaza la greu.. cand se va naste cred ca va fi tot un muschi.. love1.gif


Si eu de multe ori ma gandesc ca bebe se misca prea mult!
Cum zice teea ca il simte putin, eu ma gandesc ca il simt prea mult.........dar are si cu cine sa semene, ca nici eu nu stau locului o clipa.

Miscareti, nemiscareti, important este sa fie sanatosi!

salexandre
Buna fetele,

azi am fost la moasa si se pare ca totul e bine. Bebe are aprox 2700 si daca sta la caldurica pana la termen se va face de 4 kg. Capul e in jos, rezultatul la testul urina e negativ pt bacterii smile.gif

Teea eu nu inteleg de ce te pune sa faci HIV acum si hepatita B. Nu trebuia la inceput? Nu am mai facu analize de la primul trimestru. In fara de urina nu mai fac nimic.

Moasa a zis sa nu ma astept sa nasc mai devreme de 40 de saptamani, ce bine!! Inca mai am multe de facut.


Azi am facut o supa de rosii. Dar nu cred ca voi putea manca ca imi da arsuri. Mi-e pofta de spaghete cu branza.

Acum ma duc sa o iau pe mandra mea de la gradinita smile.gif
teea
salexander...habar n-am de ce.
le-am facut si la inceput si au iesit ok..ca dealtfel toate analizele pe care le-am facut pana aacum.eh....acu daca tot imi ia sange n-au decat sa le faca si pe alea.nici eu nu am mai facut analize din luna a doua sau a treia.
om vedea !!
pupici! ma duc sa ma "pregatesc" pentru curs.
va zic maine ce am invatat tura asta
kity_82
Buna seara burticutze!!!!
Salexander sa iti traiasca bebele si sa stea acolo cat vrea el.
Burtici am vazut ca vorbeati de lenjerie, eu cand am comandat patutul am comandat si o lenjerie (pernutza, cearceaf de pat si plapumioara), dupa care am cumparat frumos material cu 25 lei am dat pe 2,5 ml si 1,2 latime si am facut lenjerie, a iesit super. Am facut una alba si una albastra cu twety cea care e deja in patut. Eu zic ca maerita mult mai mult sa le faceti voi, sunt cam scumpe in magazin.


Va pup si somnic usor.
kity_82
Apropo burticutze la mine bebe nu mai este exagerat de activ, cum era inainte, acum mai mult se intinde, dar oricum nu asa de des cum era inainte. Mamicile cu experientza stiti cumva de ce????
salexandre
QUOTE(kity_82 @ Jul 1 2010, 10:13 PM) *
Apropo burticutze la mine bebe nu mai este exagerat de activ, cum era inainte, acum mai mult se intinde, dar oricum nu asa de des cum era inainte. Mamicile cu experientza stiti cumva de ce????


Nu mai are loc in uter, cu cat creste bebe cu tat mai putin spatiu de manevra ramane smile.gif
moni_k
neatza! haideti la cafea.gif ... desi nu prea mai merge lumea la munca, nu?
ieri mi-am luat si eu prenatalul... de la medic si ca sa-l dau contabilei, ca eu lucrez pentru mine si nu-mi dau concediu inca liwlol.gif. cum in ultimele 6 luni am cam stat degeaba, acum cand am de lucru n-o sa-i dau cu piciorul, nu? dar constat ca a devenit greutz... adica prea multe "ore suplimentare" nu pot sa fac ca incep sa ma doara una, alta daca insist. eh, mai am si eu maxim o luna de muncit...
fetelor, ce bebelusi mari aveti wub.gif wub.gif wub.gif ! sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei!
salexandre
Neata fetele,

Monik multam de cafea smile.gif Mult a fost putin mai e. Fa pauze dese odihneste-te tzuc.gif

Ieri a fost intrarea in prenatal ce credeti ca am facut, multe, nu m-am odihnit nici 5 min smile.gif

O zi buna smile.gif
karen
LA MULTI ANI,CRISTINA-NATALIA! daca e ziua ta azi ,nu sunt prea sigura...
SANATATE SI TOT BINELE DIN LUME floare2.gif MULTI PUPICI
teea
eu desi sunt in concediu si azi sunt la munca liwlol.gif
ma distrez ca trebuie sa fac facturi cu tva 24% si trebuie sa modific programul de facturare. liwlol.gif fun!
roxana.nicolau
QUOTE(kity_82 @ Jul 1 2010, 11:11 PM) *
Buna seara burticutze!!!!
Salexander sa iti traiasca bebele si sa stea acolo cat vrea el.
Burtici am vazut ca vorbeati de lenjerie, eu cand am comandat patutul am comandat si o lenjerie (pernutza, cearceaf de pat si plapumioara), dupa care am cumparat frumos material cu 25 lei am dat pe 2,5 ml si 1,2 latime si am facut lenjerie, a iesit super. Am facut una alba si una albastra cu twety cea care e deja in patut. Eu zic ca maerita mult mai mult sa le faceti voi, sunt cam scumpe in magazin.
Va pup si somnic usor.


Salutare!

Asa ma gandisem si eu Kity, dar am zis ca prima lenjerie o cumpar, pentru ca noi o sa avem patut normal, cu grilaj, nu gen tarc, si atunci o sa iau una din aceea care are si parti laterale, apoi masor materialul si imi fac eu urmatoarele modele, ca nu e mare bai!
Si imi aleg eu culorile si materialul, si o sa iasa pe gustul meu!

Pupici!
roxana.nicolau
QUOTE(salexandre @ Jul 1 2010, 04:51 PM) *
Buna fetele,

azi am fost la moasa si se pare ca totul e bine. Bebe are aprox 2700 si daca sta la caldurica pana la termen se va face de 4 kg. Capul e in jos, rezultatul la testul urina e negativ pt bacterii smile.gif

Teea eu nu inteleg de ce te pune sa faci HIV acum si hepatita B. Nu trebuia la inceput? Nu am mai facu analize de la primul trimestru. In fara de urina nu mai fac nimic.

Moasa a zis sa nu ma astept sa nasc mai devreme de 40 de saptamani, ce bine!! Inca mai am multe de facut.
Azi am facut o supa de rosii. Dar nu cred ca voi putea manca ca imi da arsuri. Mi-e pofta de spaghete cu branza.

Acum ma duc sa o iau pe mandra mea de la gradinita smile.gif


Salexandre - sa iti traiasca grasunelul!
Si eu ma gandeam ca i-a dat medicul teei sa faca multe analize.......dar am observat ca asa e un obicei in Romania, dupa ce ca sunt scumpe, te mai pune sa le mai si repeti, sa fie siguri de rezultat, sau intre timp sa nu se fi modificat ceva liwlol.gif

Ai uitat ca noi suntem in Romania?

Bine ca la voi e suficient un test de urina, iar bebe este consultat prin palpare, iar la noi te trimite la fel de fel de analize!
Or fi ai nostrii mai prudenti!!!

O zi frumoasa si bun venit in prenatal!
kity_82
Buna ziua burticutze!!!!!!!!
Cum va simtiti azi????
Salexander felicitari pentru prenatal, de odihna ce sa zic, si eu asa am zis ca o sa ma odihnesc, dar sa sti ca nu prea am stare.
Roxana nicolau, asa am facut si eu, prima lenjerie am cumparat-o si a urmatoarele le-am facut eu, vorba ta le faci si pe gustul tau.

Cristina natalia vorba lui Karen daca azi e ziua ta iti uram La multi ani si tot binele din lume.
Teea mai poti sa lucrezi??? Mai ales daca tre sa stai la birou ma gandesc ca iti este foarte greu.

Pupici pe burtici.
teea
kity mai pot...doctorul radea de mine miercuri cand am fost ..imi zice "pai cand nasti ne vedem la clinica dupa 6 ca atunci termini munca, nu?" nu pot sa spun ca-mi este foarte greu.bebele meu este extrem de cuminte, pot sa stau pe scaun etc...numa ca na..obosesc mult mai repede si mi se umfla picioarele .dar gata...intru in concediu ...desi si luni mai tresa vin un pic liwlol.gif

in alta ordine de idei, ieri am avut curs de socilogie-psihologie cu un domn sociolog.
Desi unora li s-a parut un curs stupid, enervant si total irelevant mi mi se parut oarecum ?fun?.spre surprinderea mea, sotul meu(care ?uraste? psihologii) s-a purtat chiar ?frumos? liwlol.gif
initial ne-am asezat toti in jurul mesei si am spus cum ne numim....apoi fiecare si-a prezentat partenerul...trebuia sa spunem cateva calitati/defecte, ce ni se pare noua mai important.

Apoi a fost mult bla bla bla.....despre incarcatura emotionala a nasterii, despre motivatiile taticilor de a participa la nastere etc.stiti voi....ca la psihologie...multa palavrageala....mie mi s-au parut si multe chestii utile(probabil ca majooritatea celor care au mai fost prezenti m-ar contrazice).....
va scriu ?notitele? mele ...nu sunt foarte multe chestii de data asta
asaaaaa.....
cica:
taticii participa la nastere din 3 motive:
-obligatie
-curiozitate
-sentimente paterne puternice

-taticii care participa din curiozitate(a actului medical) nu prea au ce cauta la nastere...nu vor fi un suport real pentru sotii si in final vor fi dezamagiti de faptul ca ?nu vad foarte mult?

*este indicat ca bebelusii sa aiba camera lor(care sa comunice cu camera parintilor), sa fie foarte aproape/cu usa deschisa etc sa-l auzim
*daca pentru un timp indelungat bebelusii vor dormi in camera cu parintii acestia vor considera ca mama si tata sunt ?elemente OBLIGATORII? in camera lor; bebelusii ?relationeaza? cu ceea ce exista in camera lor, tocmai de aceea, considerand ca mama si tata apartin camerei lor si obligatoriu sunt acolo, drept urmare vor urla de fiecare data cand vom incerca sa-i culcam singuri in camera.
*trebuie sa vorbim cu bebelusii....sa le explicam de exemplu ca plecam din camera(atunci cand sunt treji in patut de ex)...nu plecam pur si simplu (pe ?nevazute? ) pentru ca se vor simti singuri si se vor panica/vor plange.
*nu trebuie sa le cumparam atunci cand sunt mici jucarii foarte mari si stridente(ca si culoare).bebelusii sunt atrasi de tot ceea ce este colorat, este bine ca ceea ce este in jurul lor sa fie colorat -dar in nuante calde.cand sunt mici copii se pot ?concentra? doar pentru o perioada foarte scurta de timp, daca le luam jucarii foarte stridente/le punem asternuturi stridente etc, isi vor pierde concentrarea mult mai usor si se vor ?enerva?
*copiii trebuie sa fie mereu implicati in decizii (chiar daca ii ?pacalim? si le prezentam una din variante mai ?roz? ca sa se hotarasca pentru varianta respectiva, ei trebuie sa aiba impresia ca au participat la luarea deciziei)
*bebeii se manifesta asupra obiectelor cu toate simturile(le pipaie, le miros, le baga in gura)-deci trebuie sa avem foarte mare grija la marginile obiectelor.
*inca de bebelusi vor incerca sa domine relatiile cu cei din jur....vor plange si ?apare mama?...sau tata...vor incerca sa santajeze si sa manipuleze din prima clipa.desi de foarte multe ori vor reusi trebuie sa incercam sa rezistam ?santajului?.copii fac lucrul acesta din cauza unui ?complex de inferioritate? pe care il putem contracara implicand copilul in tot ceea ce facem ca sa nu se simta inferior.
*bebelusii si copiii in general sunt santajisti...vor "incerca " iar si iar si iar acolo unde le permite "terenul".daca prind o "portita" vor insista pe acel lucru
*parintii NU TREBUIE NICIODATA sa se contrazica in fata copilului.chiar daca unul dintre noi spune o prostie, o vom sustine impreuna.
*copilul trebuie sa stie de ?DA? si de ?NU?, dar trebuie explicat de ce da si de ce nu."pentru ca asa zic eu/trebuie" nu este o explicatie
*desenele animate trebuie explicate, fara a da exemplu...adica ?personajul X e cuminte si bun iar personajul Y e rau si afurisit...tu trebuie sa fii ca personajul X?
*trebuie sa ne pregatim actiunile viitoare. Sa ii explicam copilului ca mergem in ?X? loc si o sa fie asa si asa si asa...si nu trebuie sa faca ?Y? lucru pentru ca asa si asa...ca atunci cand ajungem in ?X? loc sa putem sa-i spunem doar ?iti aduci aminte cand am vorbit despre....?
*cu copiii nu trebuie sa tragem concluzii....de exemplu la sfarsitul povestii...pentru ca povestea isi va pierde tot farmecul .concluziile noastre sunt unele realiste, logice si pertinente..copilul are nevoie sa traga singur concluziile pe care le gaseste el sau sa continue povestea pentru a-si stimula creativitatea.
*pana la varsta de 3 ani trebuie sa evitam sa-l intrebam ?de ce ai facut ?X? lucru?? pentru ca el nu va sti sa raspunda....mai bine il intrebam ?cum???ti-a placut mai mult asa?de aia ai facut in felul asta???ti se pare mai interesant asa?etc?
*intrarea in colectivitate se face la varsta de 2.5-3 ani(cresa sau gradinita)
*TREBUIE SA COMUNICAM CU EI !!!!!!
cristina_natalia
QUOTE(karen @ Jul 2 2010, 09:09 AM) *
LA MULTI ANI,CRISTINA-NATALIA! daca e ziua ta azi ,nu sunt prea sigura...
SANATATE SI TOT BINELE DIN LUME floare2.gif MULTI PUPICI



Karen, Kity - va multumesc:) trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

Teea, excelente sfaturi!
teea
occasion.gif la multi ani !!! occasion.gif la multi ani !!! occasion.gif sa ai parte de sanatate, fericire, iubire si un bebelus sanatos si frumos de care sa va bucurati toti!
pupici
alina2
Teea, multumim din nou de sfaturi, foarte utile!

Cristina, La Multi Ani, sa fi sanatoasa si sa ai o nastere usoara.

Fetelor, nu stiu cum va descurcati voi, dar eu tot mai greu ma misc. Parca sunt un elefant. Burta e tare tot timpul cat merg pe jos, mi se pare ca am un bolovan si daca incerc sa merg cumva mai repede, am impresia ca il scap. Imi da o senzatie asa neplacuta, nu neaparat durere, dar ciudata. Abia merg. Apoi imediat incep sa ma doara talpile. Si uite asa imi vine dupa doar cativa zeci de metri, sa ma asez in mijlocul strazii si sa stau acolo sad.gif
Nu-mi place chestia asta, inca o luna si ceva n-o sa ma mai pot misca deloc? Nu-mi dau seama cum faceti voi, cele care inca mai mergeti la birou, nu inteleg..... smile.gif
teea
alina, dupa cum spune si doctorul meu...sunt o norocoasa! liwlol.gif desi cica ar fi bine sa nu exagerez smile.gif
si eu obosesc repede-stau la etajul 2 si la jumatea drumului ma opresc cateva secunde ca nu pot urca tot dintr-o data .
de carat nu car nimic(numa geanta...dar e destul liwlol.gif )...mie mi se umfla picioarele...dupa 8 ore la birou....
burta nu mi-o simt foarte grea..adica na..e grea..dar nu cat sa ma deranjeze la miscat atat de tare...cu talpile n-am nici o problema...in schimb ma dor genunchii de-mi vine sa urlu de fiecare data cand ma asez/ma ridic de pe scaun...am impresia ca-mi "calca" os pe os.spatele nu prea ma doare(slava Domnului)...daca ma doare vreun pic imi face sotul masaj seara si-mi trece.in schimb ma aplec foarte greu...e o aventura sa ma incalt liwlol.gif

kity...si bebele meu mai mult se intinde...si simt cum impinge cu cate ceva...se si vede unde se impinge si daca pui mana e tare ...deh..asta e! doctorul mi-a zis ca e normal..si ca n-o sa-l mai simt ca pana acum..sa dea suturi asa tare..ca nu prea mai are cum..fiind deja maricei nu mai au loc sa-si ia "avant"....asa ca acum mai mult imping in toate directiile decat sa loveasca.si faptul ca-l simti mai rar si asta e normal..tot dina celasi motiv.nu mai are foarte mult loc.
MihaelaD
Fetelor!!!!!!!!!!!!!!!
si eu sunt la fel extenuata dupa 10 metrii de mers pe jos... Alina noi avem acelasi DPN parca - deci mai avem o luna jumate si eu ma gandesc cu disperare ca nu mai pot sa merg.

Teea si mie mi se umfla picioarele, dar mie mi se umfla si mainile cand incerc sa inchid pumnul ma dor oasele de la degete.

In alta ordine de idei azi le-am adus colegilor prajiturele si suc ca doar azi e ultima zi de munca... si parca am asa un sentiment ciudat ca nu o sa-i mai vad prea curand. la mine la munca e o atmosfera f faina si ma inteleg f bine cu colegii dar Mariei mele nu-i mai place la munca asa ca nu mai vin...

alina2
QUOTE(MihaelaD @ Jul 2 2010, 01:57 PM) *
Fetelor!!!!!!!!!!!!!!!
si eu sunt la fel extenuata dupa 10 metrii de mers pe jos... Alina noi avem acelasi DPN parca - deci mai avem o luna jumate si eu ma gandesc cu disperare ca nu mai pot sa merg.

Teea si mie mi se umfla picioarele, dar mie mi se umfla si mainile cand incerc sa inchid pumnul ma dor oasele de la degete.

In alta ordine de idei azi le-am adus colegilor prajiturele si suc ca doar azi e ultima zi de munca... si parca am asa un sentiment ciudat ca nu o sa-i mai vad prea curand. la mine la munca e o atmosfera f faina si ma inteleg f bine cu colegii dar Mariei mele nu-i mai place la munca asa ca nu mai vin...



Da, de cateva zile mi se umfla si mie mainile, abia strang pumnul. A trebuit sa dau jos verigheta, ca daca o mai tineam cateva zile, trebuia sa o tai biggrin.gif. E normal asa? De la ce oare? De la retinere de apa, caldura sau de la kg in plus?

Mihaela, asa a fost si la mine ultima zi, destul de emotionanta. Dar o sa vezi ca o sa-ti placa in concediu, desi o sa te mai si plictisesti...
Pupici!
MihaelaD
Eu am observat ca ma umflu de la statul prea mult la birou... in weekend imi trece. cel mai rau m-am umflat cand a fost caldura aceea mare atunci a fost apogeul.
Aditza85
Buna burtici,
occasion.gif Cristina_Natalia, sa ai parte de tot ce e mai bun in viata.
Fetelor si mie mi se umfla si mainile si picioarele, dar mai avem putin si o sa ne tinem puiutii in brate super.gif
Cel putin asa ma incurajez eu liwlol.gif
teea
fetelor!!!
"toarna" la brasov intr-un hal......ploua serios, nu gluma! si eu mi-am uitat umbrela acasa ..defapt n-am luat-o ca la meteo ziceau astia dimineata ca e cald si soare toata ziua....MINCINOSIIIIII !!!!!!
dar nu-i problema ca merg cu taxiul si vine in fata firmei si ma lasa in fata blocului...si dau fuguta repede din taxi in scara biggrin.gif

week-end fain va urez si odihna placuta!
pupici si pt voi si pentru bebelutzi.
salexandre
Cristina La multi ani, multa sanatata si tot ceea ce iti doresti dar mai ales multa putere pt cei 2 copilasi smile.gif


Umflatul picioarelor e de la birou. Ciudat e ca la mine s-au umfrlat doar picioarele insa cu acupunktura mi-a trecut imediat intr-o luna am facut acupunktura de 2 ori si picioarele nu s-au mai umflat.

Fetele mare atentie ca daca se umfla fata, mainile si picioarele trebuie sa va sunati medicul. Poate fi o problema.

Alina asta e ultimul trimetru, e normal sa obosesti si mai impinge si bebe in organe... Eu azi m-am intins in pat pe la 19 si m-am trezit acum de la caldura, transpirasem.

Noapte buna fetele
salexandre
Neata fetele smile.gif

cafea.gif m-a trezit Catarina la 5 dimineata. S-a culcat devreme ieri si azi s-a trezit si mai devreme smile.gif
cristina_natalia
Buna dimineata!

Va multumesc pentru urari! Imi cer scuze ca nu am facut-o ieri, dar sunt in program continuu...chiar ma intreb cum m-as descurca singura cu doi!!! Pe Natalia nu vreau sa o duc la gradinitza pana anul viitor in septembrie, asa ca asta ar insemna o copila miscareata si un bebe in carucior. Oricum , e mai usor acum cu natalia, umbla destul de bine - trebuie doar supravegheata si ajutata la trepte sau denivelari.

Eu tot numar, mai am maxim 5 saptamani dupa mine - dupa medic mai putin. Asa ma apasa cateodata burtica, incat ma tot mir ca rezista operatia anterioara... De cateva ori pe zi o mai ridic si pe puiutza, asta e.

Ma duc sa-i termin papica!

Ieri am fost la piatza, insa am parcat in interior, in parcarea acoperita. Am facut vreo 4 drumuri intre tarabe si masina:), ca furnica, tot cu cate un bob:))

Week end placut!
alina2
Buna fetele,

Eu am gasit niste saltele care pe o parte au fibra de cocos si pe cealalta parte pernite din seminte de hrisca. Ati mai intalnit? Ce-or fi astea? o fi buna salteluta asa?
cristina_natalia
QUOTE(alina2 @ Jul 3 2010, 05:18 PM) *
Buna fetele,

Eu am gasit niste saltele care pe o parte au fibra de cocos si pe cealalta parte pernite din seminte de hrisca. Ati mai intalnit? Ce-or fi astea? o fi buna salteluta asa?


Hrisca e foarte buna - in mancare, citeam pe undeva liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif .

Serios vorbind, n-am auzit de astfel de saltele.

Mie inca nu mi s-au umflat picioarele , iar degetele mainilor destul de rar. Insa ma dor picioarele - trece daca stau cu ele ridicate pe o perna mare.
kity_82
Buna ziua burticutze!!!!!!11
Ce faceti????
Vad ca e cam liniste in weekend, nici nu e de mirare majoritatea suntem in concediu si ne odihnim.
In rest cum va simtiti??? Vad ca azi e mai cald afara, sper sa nu mai ploaie ca e jale.
Mie imi este lene , si vreau sa va zic ca transpir ca o nebuna, mi se pare exagerat de cald, cred ca lucreaza hormonii.
Va pup si va doresc duminica placuta.
cristina254
Am fost si eu ieri la control. Totul este in regula si fetita mea are 2,250 kg. Mai merg in 21 iulie.
Week-end placut in continuare!
karen
Cristina -sa va traiasca bebele si sa creasca mare si sanatoasa,la fel va doresc la toate
Teea-multumim pt curs,foarte util ! aici invata din generatie in generatie psihologia asta,modul de a comunica si primul lucru care l-am observat la copilasii de aici este lejeritatea cu care se exprima si modul de a interactiona unii cu ceilalti.Daca pleaca din familie cu o comunicare si cu o educatie buna, reusesc altfel in societate.Sa aperam ca si in Ro va fi candva o societate mai buna ....
Eu incep sa ma pregatesc pt marele eveniment wink.gif .am fost la intalnirea cu moasa(daca aveti curiozitatea am scris la mamici de iulie putin din ce mi-a explicat la vizita) nu stiu daca vi se pare interesant...
sper sa vina bebe mai repede de 40 sapt. am primit indicatii sa fac multa miscare si pe afara dar si acasa (cu sotul wink.gif liwlol.gif ,zicea ca functioneaza) si sa beau ceai de zmeura .Am intrabat si eu de ce sa nu astept pana la 40 sapt.... si mi-a spus ca dupa 37 va fi ok,ca sa nu creasca bebele prea mare si sa nasc greu :nima1: dar nimeni nu stie cat e beble de mare ca nu am facut eco de la 19 sapt..... suna cam ciudat dar ne bazam pe teoria ca sarcin a fost ok si nu sunt probleme
va pup si aveti grija de voi si bebelusi
moni_k
neatza, burtici!
eu sunt deja la cafea.gif , asa ca va astept si pe voi!

QUOTE(cristina254 @ Jul 4 2010, 06:00 PM) *
Am fost si eu ieri la control. Totul este in regula si fetita mea are 2,250 kg. Mai merg in 21 iulie.
Week-end placut in continuare!

felicitari pentru piticutza, sa creasca mareeee! oFloare.gif

QUOTE(karen @ Jul 5 2010, 12:06 AM) *
Eu incep sa ma pregatesc pt marele eveniment wink.gif .am fost la intalnirea cu moasa(daca aveti curiozitatea am scris la mamici de iulie putin din ce mi-a explicat la vizita) nu stiu daca vi se pare interesant...
sper sa vina bebe mai repede de 40 sapt. am primit indicatii sa fac multa miscare si pe afara dar si acasa (cu sotul wink.gif liwlol.gif ,zicea ca functioneaza) si sa beau ceai de zmeura .Am intrabat si eu de ce sa nu astept pana la 40 sapt.... si mi-a spus ca dupa 37 va fi ok,ca sa nu creasca bebele prea mare si sa nasc greu :nima1: dar nimeni nu stie cat e beble de mare ca nu am facut eco de la 19 sapt..... suna cam ciudat dar ne bazam pe teoria ca sarcin a fost ok si nu sunt probleme
va pup si aveti grija de voi si bebelusi

nu stiu cat de linistita esti tu, dar pe mine tocmai m-ai linistit cu indicatiile moasei de a incepe "demersurile" pentru marele eveniment pe la 37 de saptamani... nu de alta, dar eu tocmai am aflat ca medicul meu pleaca in concediu cu 3 zile inainte sa implinesc eu 40 de saptamani si m-a linistit spunandu-mi ca sigur o sa fie deja nascuta matza pana atunci... maxim pe la 38-39 de saptamani. sunt putin rezervata pentru ca fii-mea nu e mare, e exact cat scrie la carte ca tre' sa fie, eu am o burtica destul de mica deci mai are unde sa creasca si pana acum nu ne-am incomodat deloc una pe alta... zici ca nu sunt insarcinata. si ma gandesc ca daca nu ne incomodam... te pomenesti ca o sa vrea sa stea la locul ei pana cine stie cand?!
teea
neata fetelor!
ce bine e in concediu liwlol.gif impropriu spus...eu sunt inca la munca...desi sunt in concediu de joi liwlol.gif dar parca am alta "stare" liwlol.gif
ce faceti?ce-ati mai mesterit?
eu in week-end n-am facut mare lucru....
am avut musafiri...am gatit..am spalat hainutele lui bebe-o parte din ele....cele care sunt mai micute si le va folosi mai la inceput.le-am pus la 60 de grade cu detergent normal si clatire suplimentara biggrin.gif
azi dimineata am adunat o parte din ele de pe uscator...si maine daca raman acasa o sa le calc.
saptamana asta o sa ne aduca colegul sotului meu patutul pentru bebe...eventual si caruciorul.
in rest mare lucru n-am ce povesti.
bebelutzul nostru e un smecher.aseara ne-am bagat in pat pe la 12 si sotul meu statea cu mana pe burat mea...si bebele a inceput sa se agite acolo...sa sughita ....si se tot intindea...l-am lasat in pace vreo 5 minute...si dup-aia i-am luat mana sotului de pe burta...in cateva secunde s-a potolit! mare smecher...se dadea in spectacol in fata lu ta-su liwlol.gif

p.s. ieri, eu si jumatatea mea am sarbatorit 6 ani de cand suntem impreuna biggrin.gif.

multi pupici si o zi usoara.
alina2
Buna dimineata,

Ne-am trezit si noi...ce bine e in concediu smile.gif

Cristina254, felicitari pt bebitza.

Noi am avut o duminica plina, am fost la cumparaturi, apoi la niste prieteni in vizita si seara la un film. Asa ca am umblat smile.gif Am cumparat si eu niste hainute pt bebe si ma pregatesc sa le pun acum la spalat. Dar m-am gandit sa le pun la 40 de grade. Sa vad si ce scrie pe etichetele lor....

moni_k, daca nasti mai devreme putin, poate ne vedem la euroclinic. Eu sapt asta ma vad cu doctorul sa facem programarea pt cezariana. Asa ca o sa va spun apoi exact data. Ma rog, in caz ca nu apar surprize. Deja am emotii smile.gif

Va pup si o sapt frumoasa va doresc!
karen
occasion.gif Teea-casnicie fericita si tot ce va doriti!!!
si eu tot ieri m-am sarbatorit casatoria smile.gif
pupici la toate si o zi frumoasa
enik83
neata butici !!!
noi am fost plecati de vineri la sibiu..aseara la 10 si ceva ne-am intors..
am avut asa un weekend frumos.. bananab.gif
ne-a ajutat DD si am facut tot ce ne-am propus.. bouncy.gif
am fost la gratar.. ne-am plimbat prin muzeul satului.. am rezolvat cu adeverinta de la CNAS ..
alina2
Teea si karen, La Multi Ani impreuna cu sotii vostri, sa fiti fericiti mai departe si sa va bucurati impreuna de bebei frumosi si sanatosi ! :*
enik83
teea..un la multi ani fericiti impreuna.. (un pic tarziu).. casa de piatra si intelegere..dragoste si respect !!!
enik83
QUOTE(roxana.nicolau @ Jul 1 2010, 03:59 PM) *
Draguta mea, si eu merg tot la Podasca, si mi-a dat si mie sa fac analiza de fibronectina, si intr-adevar se refera la riscul de nastere prematura!
Intervalul optim 0.25-0.40 - mie mi-a iesit 0.29.
Cum ti-a zis sa trimiti rezultatele?Eu le-am trimis pe mail, si mi-a raspuns spunandu-mi ca ma incadrez in limite!

Eu nu vreau sa te sperii dar daca ai adresa trimite-i analizele, daca nu trage o fuga pana la el, ca sa stai si tu mai linistita!

Multi pupici si bebe sa stea cumintel in burtica!


roxana..sa stii ca i-am trimis analizele..dar nu mi=-a raspuns..
probabil si pt ca aveam anemia si trebuia sa imi zica ce sa iau..
dar am reusit sa trag o fuga pana la cabinet joi seara.. si este ok.. mi-am luat o piatra de pe inima..
mersi frumos de raspuns !!!
Aditza85
Teea si Karen, va doresc din suflet multi ani impreuna cu sotii vostrii, sanatate si intelegere!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.