Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
enik83
alina...iubi...multumesc si voua !!!
iubi.. puncticelul mai este..dar nu este nimik de ingrijorat.. am consultat 3 doctori.. anima1.gif

iar in legatura cu faptul ca facem asa rapid..nu stiu nici eu de ce.. sincera sa fiu..oricum dupa ultima menstruatie..ar fi DPN-UL pe 11.. dar dupa calculele lor ar fi pe 18..oricum..sa speram sa fie ok.. pray.gif
iubi
QUOTE(enik83 @ Aug 5 2010, 01:56 PM) *
alina...iubi...multumesc si voua !!!
iubi.. puncticelul mai este..dar nu este nimik de ingrijorat.. am consultat 3 doctori.. anima1.gif

iar in legatura cu faptul ca facem asa rapid..nu stiu nici eu de ce.. sincera sa fiu..oricum dupa ultima menstruatie..ar fi DPN-UL pe 11.. dar dupa calculele lor ar fi pe 18..oricum..sa speram sa fie ok.. pray.gif

of, atunci nu-i prea repede. ca si la mine dpn ar fi pe 20 si noi facem cezariana pe 16.

iar in leg cu puncticelul, si eu am mai consultat inca un medic si mi-a explicat in felul urmator: sa-mi inchipui o usa care scartaie un pic si trebuie data cu un pic de ulei. ca punctuletul acela este o "calcificare" pe usa respectiva. dar de aceea ea se deschide si se inchide fara probleme. deci no problem!!!!

deci sambata asta faci cunostinta cu bebe?
teea
enik....totul o sa fie bine! eu abia astept sa-l vad pe bebele tau !!!
daca se grabeste al meu si vine si el in week-end o sa fim colege la eva.

pupici multi
alina2
[quote name='iubi' date='Aug 5 2010, 03:00 PM' post='1416491']
of, atunci nu-i prea repede. ca si la mine dpn ar fi pe 20 si noi facem cezariana pe 16.

/quote]

da, iubi. si eu am dpn pe 17 si fac cezariana pe 12. bine, la noi sunt atunci 39 de sapt. la enik nu sunt inca 39 de sapt implinite sambata, nu? dar probabil ca stie doctorul ce si cum...
iubi
QUOTE(iubi @ Aug 5 2010, 03:00 PM) *
of, atunci nu-i prea repede. ca si la mine dpn ar fi pe 20 si noi facem cezariana pe 16.

/quote]

da, iubi. si eu am dpn pe 17 si fac cezariana pe 12. bine, la noi sunt atunci 39 de sapt. la enik nu sunt inca 39 de sapt implinite sambata, nu? dar probabil ca stie doctorul ce si cum...

da, asa este. eu am contractii foarte des. chiar daca nu dor. de aceea mi-a spus d-na doctor sa mai tragem de timp cat putem. noi in 16 aug, vom avea deja 39 saptamani si cateva zile.
dar fiecare sarcina e altfel si medicul fiecareia dintre noi stie mai bine.
oricum, suntem alaturi de enik.
mai ieri ne stresam cu analizele, controalele si uite deja suntem pe ultima 100 de metri (unele dintre noi. ca altele deja au intrat in "cealalta dimensiune")
Aditza85
Buna burtici si mai nou mamici,
Am intrat sa va spun ca duminica am nascut un baietel de 3.300 Kg si 52 cm.
Ieri am venit acasa si nu am apucat inca sa citesc tot dar sper sa recuperez repede.
Pentru a pune poze cum se procedeaza?
Salexandre, felicitari sa-ti traiasca bebelusul sa fie sanatos si sa va bucurati de el!
Pupici
carmen_10
QUOTE(Aditza85 @ Aug 5 2010, 05:14 PM) *
Buna burtici si mai nou mamici,
Am intrat sa va spun ca duminica am nascut un baietel de 3.300 Kg si 52 cm.
Ieri am venit acasa si nu am apucat inca sa citesc tot dar sper sa recuperez repede.
Pentru a pune poze cum se procedeaza?
Salexandre, felicitari sa-ti traiasca bebelusul sa fie sanatos si sa va bucurati de el!
Pupici



Aditza si Salezandre felicitarile noastre, sa aveti bebelusi sanatosi, cuminti si mancaciosi, sa va bucurati de ei!!!! trandafir.gif
MihaelaD
Aditza, felicitari sa-ti traiasca beblusul sa fie sanatos si sa te bucuri din plin de el.

asteptam detalii, cum s-a intamplat, cu e cu bebelusul aks.

pentru poze intra pe www.photobucket.com, iti faci cont , dai upload si le iei din calculator. dupa ce la-i incarcat vor aparea mai multe coduri, il copiezi pe cel cu IMG si ii dai paste aici.

Asteptam pozele si detaliile!
masha
felicitari noilor mamici si rabdare pt noi viitoarele!
eu mor de cald, nu stiu cum voi...
in ultima saptamana am o durere de coloana incepe de dupa cap pana jos la sale, dar doare groaznic, si dk nu mias chimba pozitia cred ca as lesina de durere, mai are cineva asa dureri? asa doare spatele si inainte de a incepe contractiile, ca dk da, durerea de spate e groaznica, dapoi contractiile... somn.gif
mamemaki
QUOTE(alina2 @ Aug 4 2010, 07:11 PM) *
eu stau chiar pe teiul doamnei, in blocul de langa ambulanta Puls, daca stii. ia uite, cum ne gasim si noi vecine smile.gif
nu, nici la noi nu e inca apa calda, deci doar daca vrei sa vii sa le speli cu apa rece liwlol.gif
ai grija cu capul, o fi cald, dar nu e bine sa te speli cu apa rece. sa nu racesti.


alina, chiar la puls? eu inainte m-am dus acolo la gynecologie dar nu m-am inteles bine cu doctorul si am schimbat. eu stau la un bloc vis-a-vis de supermarket Ethos smile.gif
sunt 3 minute de la tine yes.gif
dupa ca s-au nascut bebelusi o se ne ducem cu ei la parcul lacul tei impreuna.. biberon.gif

apa calda a revenit si nu m-am racit pana la urma..
mamemaki
QUOTE(roxana.nicolau @ Aug 4 2010, 10:33 PM) *
Este o clinica privata, dar este vorba de coplata, adica o parte din costul nasterii este suportat de casa de asigurari de sanatate, restul platesti tu.......de asta pare mai ieftin comparativ cu alte costuri din tara!

multi pupici!


roxana, am inteles, multumesc pentru explicatie.
alina2
Aditza, felicitari pt bebe, sa creasca mare si frumos si sanatos!!! trandafir.gif
Asteptam sa ne povestesti cum a fost, cum ai nascut, cum te simti, cum e cu bebe acasa...Sper ca totul a decurs asa cum ti-ai dorit! Si bineinteles, asteptam multe poze cu bebe. Cum il cheama?
Poate ai mai zis mai demult, dar acum am uitat rolleyes.gif


mamemaki,da, chiar suntem super aproape. Abia astept sa mergem cu bebeii in parcul tei, mai e putin partners.gif
enik83
aditza....felicitari mami.. recuperare usoara si mult laptic..
enik83
fetelor si noi avem seara tot mai multe contractii nedureroase.. plus ca bb se apasa pe ceva cand sunt culcata si am palpitatii..mi simt inima in gat cum bate .. si respir greu.. dar mai este o zi si gata.. of..sper sa nu intru in panica ca nu ma descurc.. wacko.gif
iubi
QUOTE(enik83 @ Aug 5 2010, 06:18 PM) *
fetelor si noi avem seara tot mai multe contractii nedureroase.. plus ca bb se apasa pe ceva cand sunt culcata si am palpitatii..mi simt inima in gat cum bate .. si respir greu.. dar mai este o zi si gata.. of..sper sa nu intru in panica ca nu ma descurc.. wacko.gif

dar sper ca nu stai pe spate!!!!! ca nu prea e voie. am inteles ca stand pe spate, se limiteaza oxigenarea catre bebe. si nici nu-i prea comod.

dar nu-ti fa griji. o zi mai ai. CURAJ!!!! trandafir.gif
MihaelaD
Fetelor este a treia oara cand ma duc la baie si observ ca am o scurgere rozalie neabundenta. Oare e ce imi imaginez eu ca e??? m-a luat cu frica...
iubi
QUOTE(MihaelaD @ Aug 5 2010, 10:10 PM) *
Fetelor este a treia oara cand ma duc la baie si observ ca am o scurgere rozalie neabundenta. Oare e ce imi imaginez eu ca e??? m-a luat cu frica...

posibil sa fie. nu te speria. la o adica bebe tre sa iasa de acolo la un moment dat.
teea
mihaela...probabil se pierde dopul gelatinos.nu te panica....
inseamna ca o sa vina bebe...SAUUUUUU ai fost la control la medic de curand?ca am inteles ca dupa controlul pe masa s-ar putea sa apara mici sangerari.
poate vine mai repede...poate mai tarziu...alina_lucaci spunea ca a pierdut dopul acum mai bine de 10 zile (sper sa nu gresesc)....deci....eu zic sa te linistetsti si sa astepti contractiile regulate/pierderea apei....si atunci fuguta la doctor!
pupici multi, stai calma si nastere usoara!

aditza felicitari mamico! bebe mancacios si laptic mult iti dorim!

enik....hai ca poti!!! inca o zi si-l cunosti pe robert!eu iti tin pumnii stransi si ma rog pentru tine.

azi merg la dentist.mi-a cazut ieri o plomba de pe un dinte din fata...asa m-am suparat, ca era pusa doar de vreo 5 luni..si am suferit de am zapacit pt ea..ca nu aveam voie sa-mi faca anestezie cu adrenalina si mi-a scos nervul mai mult pe viu.....acum....nu stiiu...din cate vad eu eu plomba de pe canal inca mai e...e cazuta doar plomba de pe dinte...defapt habar n-am ca nu-s dentista....dar vreau sa o rezolv azi...ca cine stie cand nasc si n-am chef sa fiu nevoita sa merg la dentist de urgenta doamne fereste.

huggs and kisses
andreeak
QUOTE(carmen_10 @ Aug 3 2010, 05:58 PM) *
Roxana am si eu o curiozitate din ce citesc ai nascut normal fara cezariana pt care meriti tot respectul :* smile.gif te-a taiat jos ca sa aiba pe unde iesi bebe sau a fost destul de mult loc? in sensul ca a fost de ajuns dilatatia?

Medicii obisnuiesc sa faca epiziotomie pt a evita riscul unei rupturi ,epiziotomia se vindeca mult mai usor decat o ruptura spontana.Nu conteaza daca ai dilatatie 10 pt ca majoritatea medicilor o fac.Eu am avut dilatatie 10 si bb a fost mic,a avut 2850g si tot mi-au facut.
teea
QUOTE(andreeak @ Aug 6 2010, 08:01 AM) *
Medicii obisnuiesc sa faca epiziotomie pt a evita riscul unei rupturi ,epiziotomia se vindeca mult mai usor decat o ruptura spontana.Nu conteaza daca ai dilatatie 10 pt ca majoritatea medicilor o fac.Eu am avut dilatatie 10 si bb a fost mic,a avut 2850g si tot mi-au facut.


asa mi-a spus si mie medicul...epiziotomia este profilactica.ti-o face ca sa nu riste sa se rupa tesutul din zona....in sensul de -mai bine o taietura"controlata" si cusuta decat o ruptura spontana, care oricum se coase mai greu si se vindeca mai greu .
pupici
MihaelaD
Fetelor sunt ok, nu s-a mai intamplat nimic nici scurgeri nu am mai avut. oricum acum ma pregatesc sa ma duc sa ma mai vad odata cu medicul meu pt ca cde maine pleaca in concediu. Sa vedem care e starea "natiunii", poate ma opreste pe acolo biggrin.gif

Am dormit cel mai groaznic adica nu prea am dormit, ba mi-a fost cald, ba m-a deranjat aerul conditionat oricum nu cred ca am dormit mai mult de 4 ore in total.

Pupici! vb cand vin de la medic.
Raisa13
Buna viitoarelor mamici si felicitari proaspetelor mamici de august trandafir.gif trandafir.gif
Sunt o viitoare mamica de septembrie si uneori intru si va citesc.
Am o intrebare si poate exista cineva dintre voi care ma poate ajuta.

Vi s-a intamplat sa va amorteasca piciorul drept si uneori chiar mana dreapta?

Saptamana viitoare ajung la dr si sunt putin ingrijorata.
Va multumesc pentru raspunsuri si sper sa aveti o sarcina usoara in continuare si o nastere fara probleme ! floare2.gif
MihaelaD
M-am intors de la medic. nicio schimbare de la ultimul control. Fata mea nu da semne ca ar vrea sa iasa.

Raisa e normal sa-ti amorteasca mainile si picioarele. este de la retinerea de apa care mai apasa pe diversi nervi. eu am avut o perioada f chinuitoare cu amortelile, ma trezeam noaptea si aveam impresia ca nu mi se maid ezmortesc in veci. deci n-ti fa griji.

alina2
Buna fetele,

Mihaela,ma bucur ca esti bine. Desi probabil tu ai fi preferat sa vrea sa iasa cat e doctorul tau aici, dar e bine si asa. Ce-a zis doctorul de scurgerea rozalie, ce putea fi? Mie stiu ca mi-a zis daca imi curge sange efectiv, atunci sa ma impacientez si sa il sun.

Azi am fost si eu la clinica la un control preanestezic, mi-a facut un EKG, s-a uitat si anestezista peste ultimele analize, mi-a explicat cum o sa fie anestezia. Desi parca mai mult m-a speriat. Pt ca eu pana acum nu prea m-am gandit la anestezie, adica nu mi-e teama de ea. Ma gandesc la nasterea in sine, la bebe, la durerile de dupa....Dar ea acum atat a insistat, ca e important sa stau cuminte, sa stau asa cum ma pun ei, sa nu ma misc, sa imi stapanesc emotiile, bla-bla, ca sa iasa bine anestezia. De numai bine acu m-a pus pe ganduri si cu asta.....

Raisa, da, si eu mai patesc cu amorteala. Bine, pumnul mi-e aproape mereu amortit, cel putin degetele mici sigur. Mai patesc si cu piciorul, chiar cel drept, de multe ori cand merg pe strada simt ca nu ma mai asculta biggrin.gif

teea, bafta la dentist. Esti curajoasa, numai de dentist nu as fi in stare acum.....doamne fereste, sper sa nu am probl saptamana asta cat mai e!
roxana.nicolau
QUOTE(MihaelaD @ Aug 6 2010, 12:23 PM) *
M-am intors de la medic. nicio schimbare de la ultimul control. Fata mea nu da semne ca ar vrea sa iasa.

Raisa e normal sa-ti amorteasca mainile si picioarele. este de la retinerea de apa care mai apasa pe diversi nervi. eu am avut o perioada f chinuitoare cu amortelile, ma trezeam noaptea si aveam impresia ca nu mi se maid ezmortesc in veci. deci n-ti fa griji.



Mihaela - la mine scurgerea aceea rozalie a fost chiar cu o zi inainte sa mi se rupa apa!nu vreau sa te sperii, dar e bine sa fii pregatita!

roxana.nicolau
Salutare mamici si burtici!

aditza - felicitari pentru bebel! sa creasca sanatos si voinic! oFloare.gif

enik- succes maine.......stai linistita ca o sa fie totul bine!
cine te opereaza pana la urma?o sa nasti la eva?

abia a inceput luna august si o buna parte din mamici au nascut deja!

sa fie sanatosi micutii, chiar daca au hotarat sa vina mai repede!

Multi pupici!

cristina254
QUOTE(roxana.nicolau @ Aug 6 2010, 12:36 PM) *
Salutare mamici si burtici!

aditza - felicitari pentru bebel! sa creasca sanatos si voinic! oFloare.gif

enik- succes maine.......stai linistita ca o sa fie totul bine!
cine te opereaza pana la urma?o sa nasti la eva?

abia a inceput luna august si o buna parte din mamici au nascut deja!

sa fie sanatosi micutii, chiar daca au hotarat sa vina mai repede!

Multi pupici!

Roxana, cand ai timp cred ca tuturor ne-ar placea sa ne povestesti cum te descurci cu cel mic acasa. Daca e cuminte si doarme, cum mananca, daca are colici. Poate ne faci si noua asteptarea mai usoara. anima1.gif
Mihaela, cred ca e si speriata si nerabdatoare in acelasi timp. Cel putin eu oricat de speriata sunt, parca ma simt tot mai greoaie, e greu cu somnul, cu umflatul mainilor si a picioarelor, etc......asa ca daca tot trecem printr-o nastere cred ca toate speram sa nu se lase pea mult aspteptati bebei.
MihaelaD
Da! sunt f nerabdatoare si cei drept a inceput sa ma cam ia panica. Faza cu scurgerile rozalii - a fost un episod trecator colul meu este in continuare inchis lung deci nu prea da semne sa nasc zilele astea.

Alina, de ce te-ai speriat de anestezie? nu are de ce sa fie rau... ce fel de anestezie faci?

App, pe mine m-a lasat medicul "pe mana" colegului sau Ciprian Cristescu , pe care l-am si sunat azi sa stabilim o intalnire. voi ce stiti despre el... am citit pe net si am vazut ca ar avea recomandari ok ce-i drept si la tel mi s-a parut amabil... poate stie cineva ceva "la cald".
teea
BAU !!!!
m-am intors! am fost un pic is pe la birou la o barfa cu fetele...apoi un pic prin piata sa iau verdeturi biggrin.gif
alina2....a fost ok la dentist....eu nu am o problema cu dentistii...daca sunt intr-o "pasa" buna chiar imi place sa merg..in rest imi sunt relativ indiferenti...biggrin.gif
azi am fost intr-o pasa buna liwlol.gif a fost ok...mi-a plombat medicul dintele...in 5 minute a fost gata...si mi-a zis ca peste vreo 2 luni sa mai dau o fuga pe la el...ca ar mai fi ceva...dar nu-mi mai face acum ca nu e urgent.

raisa....eu cu amortitul n-am patit...in schimb am probleme cu niste "minunati" carcei.....

roxy...nu stiu daca enik mai intra astazi, dar iti raspund eu la intrebare...
cezariana e sambata la eva si o opereaza podasca biggrin.gif

pupici multi
mamemaki
buna ziua, intru si eu putin..

azi dimineata m-am cam speriat. in plus de manii si piciori umflate (care deja e normal) si fata a fost umflata!
am citit undeva ca poate fi pericolos. in plus nu am prea simtit pe bebelusul toata seara/noaptea/dimineata.
asa am luat un taxi si m-am dus la filantropia, la garda. se me a facut un control (tensiunea = 110/60 chiar foarte jos si ok) si o ecografie. totul pare in ordine. se a miscat, bataie inimei a fost bun si in plus assistenta m-a spus ca capul e jos (inca nu stia). ce usurinta!!!! bananab.gif

pentru data viitoare, m-a spus o sa luau tensiunea (acasa sau in farmaciile) si daca e sub 140 si am umflaturii sa vin iares la garda. m-a recomandat sa mananc ceva dulce - dupaia o sa simt pe micuta. dar eu no prea pot sa provoc miscarile a ea. nici cu mancarea, nici cofeina, sunete, atingere.. ea sa misca cand vrea - foarte neregulat. jucaus.gif

urmatoare programare la medic am miercuri viitor (pana acum doctorita mea a fost in concediu), asa ca acuma imi simt in siguranta!

pentru voi toti un week-end placut! nu prea cald daca se poate cool.gif
maryana86
salexandre si aditza felicitari pt puiuti.sa fie sananosi sa va bucurati de ei.eu am fost ieri la doctor fetelor.puiul meu are 2,5kg.a zis ca colul a inceput sa se modifice si a inceput sa se deschida putin.sper sa nu astept pana la 40 saptamani.sunt asa nerabdatoare sa-mi tin puiul in brate....ne-a zis doctorita sa avem activitate(eu si sotul rolleyes.gif )am fost cu sotul la control si a facut niste ochi mari cand a zis doctorita asta!eunik curaj si nastere usoara .alina si karen sigur au facut cunostinta cu bebeii,le asteptam cu vesti bune.pupici la toate burticile si mamicile
roua
buna mamici si burtici biggrin.gif
sper ca sunteti bine , noi am venit pe lume in data de 31 iulie, ne cheama TUDOR si am avut o greutate de 2800.
Acum avem 2600, eram programati dimineata oricum,pt cezariana, insa vineri noaptea la 2 ni s-a rupt apa si am fugit la spital.
suntem bine, am ajuns acasa, mai plangem amandoi, mai zambim smechereste etcccccccccccccccccc
deocamdata sunt destul de stresata si nu prea intru pe calc pt ca stau si ma uit la el....e SUPERB.
Mine mergem sa ne scoata atele.
laptic nu prea avem deci mergem cu completare lapte praf

abia astept sa ne revenim putin si sa va citesc din urma
va pup si mai vb biggrin.gif

tzuc.gif
mihnea mic
QUOTE(roua @ Aug 6 2010, 08:58 PM) *
buna mamici si burtici biggrin.gif
sper ca sunteti bine , noi am venit pe lume in data de 31 iulie, ne cheama TUDOR si am avut o greutate de 2800.
Acum avem 2600, eram programati dimineata oricum,pt cezariana, insa vineri noaptea la 2 ni s-a rupt apa si am fugit la spital.
suntem bine, am ajuns acasa, mai plangem amandoi, mai zambim smechereste etcccccccccccccccccc
deocamdata sunt destul de stresata si nu prea intru pe calc pt ca stau si ma uit la el....e SUPERB.
Mine mergem sa ne scoata atele.
laptic nu prea avem deci mergem cu completare lapte praf

abia astept sa ne revenim putin si sa va citesc din urma
va pup si mai vb biggrin.gif

tzuc.gif

FELICITARI gata ai scapat.sa iti traiasca tudor si tu sa refaci cat mai repede dupa cezariana.luna asta e mai greu pina se prinde operatia,dupa o sa te obisnuiesti si cu bebe.asteptam poze cu tudor.
alina_lucaci
Buna seara mamici si burtici!! In sfarsit suntem in formatie completa, adica mami si bebe FRANCESCA separate, si in acelasi timp impreuna mereu pt ca nu reusesc sa ma dezlipesc de ea prea mult, mi-e draga de mor, iubirea mea mica....
Am nascut deci pe 3 august, la 41 de saptamani...la ora 13 m-am prezentat la spital si la 16.30 am nascut, natural fara epidurala, a venit pe lume Francesca mea "mica" de 50 de cm si 3,670 kg, scor apgar 8/9...tati a stat cu noi tot timpul travaliului si si-a vazut fetita inainte sa o pot vedea eu (ca ii iesise doar capul...). Suntem topiti amandoi, si Andrei la fel, azi am venit acasa pt ca avem laptic deja (cam doare da na'....) si fata mea a luat 80 de grame in greutate de ieri si pana azi (scazuse la 3,510 kg dupa nastere iar azi dimineata avea 3,590 kg) deci ne-au dat voie sa plecam (aici asa se procedeaza)...e o papusa cuminte deocamdata, maine revin cu poze acum va pun doar una...va pup pe toate si nastere usoara celor care urmeaza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Aici avem o zi:
enik83
ROUA SI ALINA...FELICITARI MAMICILOR PTPUIUTII VOSTRI SUPERBI!!!
FETELOR..TINETI SI PT NOI MAINE PUMNII SA FIE BINE.. LA 12 NE INTERNAM.. APOI LA 3 SAU LA 7 NE FACE CEZA..
iubi
cred ca imi pierd dopul. mi-a iesit o bucata mare de ceva gelatinos cand am fost la pipi. nu era cu sange dar.....
teea
alina_lucaci si roua, FELICITARI !!!!!!!!! ce frumoasa e "micuta" ta alina.
roua asteptam poze si de la tine

enik, tinem pumnii si ne rugam pentru tine si bebe robert! sa fie totul bine

iubi...hehe! vine bebe!!! ce faaaaain! mult succes! tinem pumnii!

pupici
cristina254
Felicitari!!!!!Alina si Roua, va asteptam sa ne povestiti cat mai multe.
Iubi, te asteptam si pe tine cu noutati!
salexandre
QUOTE(iubi @ Aug 6 2010, 09:52 PM) *
cred ca imi pierd dopul. mi-a iesit o bucata mare de ceva gelatinos cand am fost la pipi. nu era cu sange dar.....

E dopul, mie mi-a iesit de dimineata si noaptea am nascut. la amandoi a fost la fel insa poate intarzia si cateva zile. Eu una cred ca nasterea se apropie tzuc.gif nastere usoara!!!
maryana86
alina si roua felicitari pt puiuti.iubi inca putin si vine bebe ,nastere usoara.celelalte burticute cum va simtiti?eu sunt din ce in ce mai nerabdatoare .
MihaelaD
Felicitari noilor mamici. Alina daca nu ma insel tu ai dat prima fetitza de august. e tare simpatica, sa te bucuru de ea si sa fie sanatoasa.



mihnea mic
buna fetele gata si eu am fost la control si a zis doctorul sa ma duc sa imi i-au bagajul ca e neaparat sa ma bage in seara asta in operatie.ca am deja colul deschis si dilatatie.avand deja cezariana la primul copil a zis sa facem tot cezariana.asa ca in seara asta o sa o cunosc pe fetita mea.va povestesc cand ma intorc cred ca peste o saptamina.
mirela77
QUOTE(alina2 @ Aug 6 2010, 11:31 AM) *
Buna fetele,

Mihaela,ma bucur ca esti bine. Desi probabil tu ai fi preferat sa vrea sa iasa cat e doctorul tau aici, dar e bine si asa. Ce-a zis doctorul de scurgerea rozalie, ce putea fi? Mie stiu ca mi-a zis daca imi curge sange efectiv, atunci sa ma impacientez si sa il sun.

Azi am fost si eu la clinica la un control preanestezic, mi-a facut un EKG, s-a uitat si anestezista peste ultimele analize, mi-a explicat cum o sa fie anestezia. Desi parca mai mult m-a speriat. Pt ca eu pana acum nu prea m-am gandit la anestezie, adica nu mi-e teama de ea. Ma gandesc la nasterea in sine, la bebe, la durerile de dupa....Dar ea acum atat a insistat, ca e important sa stau cuminte, sa stau asa cum ma pun ei, sa nu ma misc, sa imi stapanesc emotiile, bla-bla, ca sa iasa bine anestezia. De numai bine acu m-a pus pe ganduri si cu asta.....

Raisa, da, si eu mai patesc cu amorteala. Bine, pumnul mi-e aproape mereu amortit, cel putin degetele mici sigur. Mai patesc si cu piciorul, chiar cel drept, de multe ori cand merg pe strada simt ca nu ma mai asculta biggrin.gif

teea, bafta la dentist. Esti curajoasa, numai de dentist nu as fi in stare acum.....doamne fereste, sper sa nu am probl saptamana asta cat mai e!



Eu sunt o mami de iulie 2009. Nu am prea citit atent ce anestezie vrei sa faci, insa daca e epidurala....atunci va fi ok. Cheia succesului este sa te stapanesti si sa fii foarte relaxata cand ti-o fac. Pentru durerile de cap de dupa, bea in ziua urmatoare nasterii o cafea cu lapte. Reduce efectele. Asta nu e sfatul meu, e sfatul medicului de aici de Roma unde am nascut. Nu trebuie sa te sperii, daca esti pe maini bune va fi super ok. Pe mine m-au luat niste dureri ingrozitoare insa dupa ce au facut anestezia stateam linistita cu sotul la taclale de parca nici nu ma pregateam sa nasc. Va fi bine. Mult curaj si stapanire de sine. oFloare1.gif
alina2
Alina_lucaci, felicitari, in sfarsit a venit bebelina!! Dar a meritat asteptarea, e tare frumoasa, multa sanatate va dorim!

roua, felicitari si tie pt bebe Tudor. Asteptam cu sufletul la gura poze cu el si sa ne povestesti cum a decurs operatia (mai ales noi cele care vom face cezariana, cred ca suntem mai curioase:) ).

iubi si mihnea_mic, tinem pumnii pt amandoua astazi. desi la iubi nu e obligatoriu sa se declanseze, dar nu se stie....noi ne gandim la voi amandoua tzuc.gif La fel si pt enik, era sa uit. tzuc.gif Doamne, ce emotii dintr-o data pray.gif

Mirela77, multumesc pt incurajare. O sa fac anestezie rahi, adica aceea in coloana. Niciodata nu am stiut care e diferenta dintre rahi si epidurala...sau daca e acelasi lucru, dar important e ca stiu ca e in coloana tongue.gif
roxana.nicolau
Salutare mamici si burtici!

Alina
- sa-ti traiasca micuta! prima fetita de august!

roua - sa-ti traiasca micutul si sa creasca mare!
nici eu nu am avut laptic in primele zile, dar cu rabdare vine!nici acum nu am cat ar vrea el, dar important este sa ii dam cat avem, restul completare!

enik - succes!

iubi - succes, sa vina cu bine bebe!

mihnea mic - intalnire frumoasa cu bebe diseara!

cred ca de sapt viitoare suntem mai multe mamici decat burtici!

ce frumossssssssssss!

Multa sanatate si bebei cumintei! oFloare.gif
alina2
roxana, simpatic foc Matei! Ce face, fluiera deja? smile.gif

Nu ne-ai spus cum stati cu plansul, colici, dormit noaptea?

Pupici!
MihaelaD
Roxana, bebe mic al tau e foarte simpatic.

mie mi-au revenit scurgerile rozalii... scurgerile astea prevestesc pierderea dopului sau dc nu-l pierd pe tot odata il pierd treptat prin scurgerile astea. contractii nu am mai multe decat de obicei si nedureroase.

Mihnea_ mic bafta!

Fetelor care nasteti la stat sau care deja ati nascut cam la cat s-au ridicat "atentiile" prin spital?

teea
astazi la ora 20:31 a nascut enik.bebe robert are 2875 de grame si 49 de cm.sunt bine amandoi !!![/b]
maryana86
felicitari pt enik sa fie sanatosi si sa ajunga repede acasa sa ne arate pozici
doraM
buna,fetelor...nu am mai fost de multa vreme pe aici..vad ca s-au intamplat multe.. si la mine..s-a intamplat diana maria!!!
din fericire acum rasuflu usurata...pana acum imi era teama de orice..dar...acum suntem binisor..
am nascut prematur pe 27.07 de sf pantelimon, la doar 34 de saptamani. fara sa fi avut ceva simptome,sau sa fi facut vreun efort..pur si simplu la 12 fix noaptea mi s-a rupt apa,am ajuns la urgenta , in tg jiu, mi s-a facut o inj pt plamanii lui bebe si a trebuit sa..ma abtin sa nu nasc 3 ore..da..sa ma abtin ca dupa ce au trecut alea 3 ore nu au mai apucat sa-mi controleze dilatatia,imi puneau flexura in mana cand..diana a scos capul...noroc ca a fost soacra mea cu mine tot timpul si in sala de nasteri..
la inceput mi-au spus ca e bine..apoi la 4 ore cand am mers sa o caut era pusa la oxigen, perfuzii...off..ce m-am mai speriat..avea doar 2.400, a stat acolo 3 zile, apoi mi-au dat-o in salon, au pus-o iar la incubator, iar mi-au dat-o, iar au pus-o...acum suntem, in sfarsit acasa...
va mai povestesc eu cand am timp..
va pupam si va dorim sanatate multa la puiuti si..nastere usoara la celelalte butici!!!
sa nu va fie teama ..e cel mai divin sentiment...eu am ras cand am nascut...
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.