Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
MihaelaD
QUOTE(vali84 @ Feb 23 2011, 04:24 PM) *
ciao, mamici! si pupici bebeilor frumusei de august!

mihaela, cum faci dovleacul? ne pui si noua reteta la topicul tau de retete ca poate o incercam si noi eating.gif ce bine ca ne mai dai idei  notworthy.gif



Vali, am cumaparat un borcanas smile.gif, nu am gatit eu mancarea asta
cristina_natalia
QUOTE(MihaelaD @ Feb 22 2011, 07:50 PM) *
Mda.. ma rog eu o pun pe olitza de fiecare data cand se trezeste, fac asta de o sapt si copilul meu este la fel de normal, ba parca mai normal... cazul de care ai auzit tu Ank sigur este un caz cu probleme de sanatate suplimentare, iti dai seama ca nu i se putea intampla asta dc era perfect sanatos.

Nu zic ca stie ce e aia olitza si face constient, dar o spal si pe dinti si sigur nici asta nu stie.. eu cred ca se obisnuieste cu ideea factului la olitza, a spalatului pe dinti, a mancatului cu lingurita si dc ma apuc sa fac asta la 1 an sigur imi va fi mai greu... Asta e parerea mea si sincer sunt ferm convinsa ca nu gresesc.

Sper ca nu am fost rautacioasa oFloare1.gif


Salut,

N-ai fost rautacioasa... si nici eu n-am avut intentia asta:)
Iti doresc succes.
Am citit mai inainte ceva... la cresa ii primesc cu pampers. La gradinita nu - asta o stiu bine deja, caut cresa ptr Natalia:))

Dovleacul merge bine si cu galbenus .
Felicitari ptr rezidenta, Salexander! Si noi am avut teorii peste teorii inainte de nasterea Nataliei - acum am ajuns la concluzia ca daca o culcam cu noi, de la inceput , avea nopti mult mai linistite (si nu trebuia sa implineasca 1 an ca sa stie cum e sa doarma o noaptea intreaga ). Am respins suzeta si poate i-ar fi facut bine in perioada eruptiei dentare. Teodora doarme cu noi, roade o suzeta si e super linistita. Teoria e teorie!
vali84
si-al meu molfaie suzeta e mare fan , dar numai cand vrea sa doarma, o tine in gurita pana adoarme, apoi o scuipa el in somn..cand e treaz nu-i trebuie, iar cu olita o sa incercam dupa ce-o sa stea bine in fundulet, om vedea ce-o iesi, sper sa vrea si el
alina2
Buna fetele,

Mihaela, imi pare rau ca v-ati speriat asa si imi pare bine ca Maria e bine (eu mai cu intarziere, dar abia acum am reusit sa intru...eu dimineata lucrez, pana pe la 2, asa ca nu am timp de nimic altceva). Vorba ta, acum vor tot veni astfel de evenimente...
Si eu am tras o mica sperietura astazi, ca l-am lasat pe Eric mai pe marginea patului asa, cu ochii la acvariu. Si doar o secunda m-am intors sa pun ceva pe masa si el deja se intindea spre acvariu....s-a rostogolit si l-am prins cumva in cadere, nu a apucat sa atinga podeaua. Dar ce m-am mai speriat...
E clar, nu mai pot fi lasati supravegheati nici un moment.

Eu ma gandesc cu groaza la momentul cand va pleca prin casa....nici nu stiu ce sa mut, ce sa asigur cu protectie pt colturi, etc....

A, si Mihaela, mai vroiam sa te intreb ceva: tu mereu vorbesti de retete noi pt Maria, dar tu lasi sa treaca cateva zile intre alimentele noi sau cum faci? Ii dai chiar si in fiecare zi un aliment nou? Poate nu am urmarit eu bine ce ai zis despre mancarea ei...

Fetele, tot vorbiti de piureul acela de prune la borcanas. Am tot cautat si eu si nu am gasit niciunde. Ca i-as da si eu lui Eric cand se chinuie sa faca kk...

Cristina, mersi de pontul cu bostan. Eu am cumparat de vreo sapt si am zis ca i-l fac la cuptor, dar inca nu l-am facut. O sa incerc cu mar.
Azi i-am facut mar copt cu cereale si am pus si un strop de piersica, doar asa, sa simta el gustul...ca altfel nu e bun. Si s-a lasat pacalit, a mancat aproape tot smile.gif

Subscriu si eu, fiecare copil se dezvolta in felul lui. Si eu vreau sa il pun pe Eric cat mai repede pe olita, consider ca e mai bine sa scape de pampers cat de repede. Daca voi si reusi...ramane de vazut.
Eu inainte sa nasc ziceam ca eu nu voi da copilului meu suzeta. Asa credeam eu ca e bine si frumos:) Dupa ce am nascut si urla ca din gura de sarpe....nu stiam cum sa ii bag suzeta mai repede in gura biggrin.gif. Asta apropos de teorii.

Si tot legat de suzeta - eu stiam ca doar daca suge degetul, i se pot deforma dintii. Nu si de la suzeta.

Nu mai stiu daca asta e tot ce am vrut sa spun, ca ati scris mult de ieri pana azi smile.gif
Pup.
roua
azi am primit si noi un pui de casa sau gaina ce o fi fost ca l-am primit taiat, de la bunica' mea, a fost tata la ea si mi-a adus. eu dovleac dintrala portocaliu ii dau la tudor si ii place ca i dulce smile.gif, m-am trezit pe cand mi-a adus tata o ultima jumatate ce mai exista ,am taiat-o felite si le-am congelat , cand vreau mai scot una... si eu i-am facut cu galbenus, tata pune in fiecare an in gradina, dar cristina poti incerca in piata de legume la tarani, poate mai gasesti .
moni_k
QUOTE(cristina254 @ Feb 23 2011, 01:44 PM) *
Monik, stiam eu ca am uitat ceva.....Irina e o dragalasa.....si se vede ca te iubeste mult de tot!!!!
Anna in schimb daca o pun in pat si taica-su doarme merge si ii trozneste o palma peste fata.....auzi tupeu sa nu se joace cu ea smile.gif . Si noi suntem " iubiti", scobiti prin nas, ne astupa gura cu mainile.....oare ce au copii astia ai nostri !!!:)

notworthy.gif daaa? se vede ca ma iubeste? wub.gif adevarul e ca simt o unda de tandrete in zgarieturile si ciupiturile ei liwlol.gif sau in privire...
ai incercat merele bot de iepure? ca nici irina nu mananca marul nostru clasic, dar pe alea bot de iepure le haleste cu tot cu castronel fiindca sunt dulci.
MihaelaD
Alina, muncesti de acasa?

Eu nu ii dau intr-o zi 2 alimente noi, dar de pe o zi pe alta cred ca am facut-o... adica acum 2 zile i-am dat orez si azi i-am dat bostan... cand am sa introduc oul o sa las vreo 2-3 zile sa vad cum reactioneaza.
alina2
QUOTE(MihaelaD @ Feb 23 2011, 07:31 PM) *
Alina, muncesti de acasa?

Eu nu ii dau intr-o zi 2 alimente noi, dar de pe o zi pe alta cred ca am facut-o... adica acum 2 zile i-am dat orez si azi i-am dat bostan... cand am sa introduc oul o sa las vreo 2-3 zile sa vad cum reactioneaza.



Aha, am inteles. Eu de obicei am lasat min 2 zile sa treaca intre 2 alimente noi.

Da, muncesc de acasa. 4 ore pe zi.
cristina254
Alina, noi nu papam marul nici amestecat cu piersica.....piersica goala da.... Am luat dovleacul si vad maine dimineata daca ii place sau nu. Para goala nu vreau sa-i dau ca mi-e frica sa nu o doara burtica. Marul am mai vrut sa-l amestec cu banana dar cum a aparut posibila alergie am renuntat.
Pireu de prune de la Hipp bio stiu ca este in Real....si in Kaufland.
Roua, ajuta-ma un pic.....doar dovleac cu galbenus?....fara altceva?....pui dovleacul la cuptor?....si altadata nu mai tine secret....zi-ne si noua ce papa Tudor.smile.gif
Monik, am incercat toate tipurile de mar, preparat in toate felurile....dupa prima lingurita strange de buze de parca ii dau....Ciudat e ca la inceput a manacat mar.
Foarte agera Irina....cred ca a atins targetul....trebuia sa se ridice in picioare pana la 5 luni si ceva, nu? Bv ei!!! Anna de abia azi s-a ridicat prima oara si destul de greu.


Noi am papat prima oara carnita....nu a fost foarte incantata de meniu, dar macar a mancat cam 150 ml din cana de la blender. Vreau sa va intreb voi le dati in fiecare zi carnita sau doar de cateva ori pe saptamana?
Va pupam si noapte buna!!!!

Salexander, oare imi poti da niste idei ce sa-i dau sa pape dimineata? Mersi!
alina2
moni_k, acum am reusit sa o vad si eu pe Irina la septembrie in scaunelul de masa. Sa stii ca am profitat si noi de aceeasi promotie, iata dovada:
(bineinteles, am ales culoarea pt baietei) smile.gif

alina2
Cristina, eu ii dau carnita in fiecare zi. De sapt viitoare vreau sa ii dau si galbenus, si atunci nu o sa ii dau carnita in ziua in care ii dau galbenus.
cristina254
QUOTE(alina2 @ Feb 23 2011, 10:49 PM) *
moni_k, acum am reusit sa o vad si eu pe Irina la septembrie in scaunelul de masa. Sa stii ca am profitat si noi de aceeasi promotie, iata dovada:
(bineinteles, am ales culoarea pt baietei) smile.gif


Alina, ne-a fost dor de Eric....pare un cumintel. Chiar cum te descurci si cu lucratul ?
MihaelaD
Eric, esti super simpatic... inevstitia in scaunel a fost buna ca vad ca tare iti mai place smile.gif
diana45
Buna dimineata,

Ce bebelusi simpatici! Irina e super tare. Monik, avem si noi parte de astfel de tratamente. Mai nou, Luca a facut o pasiune pentru urechile mele liwlol.gif da ma chinuie rau!
Ce frumos sta Eric in scaunul de masa!

Mihaela, bine ca i-a trecut cucuiul Mariei. Foarte buna ideea topicului de retete! Noi suntem la inceput de diversificare si date fiind conditiile cu dermatita, o luam f incet. Am citit ceva studii, de pe la americani, ca la inceput este bine sa dam combinatii doar de 2 legume. Voi ati dat mai multe legume, sau combinatii de genul: fructe+cereale, iaurt+fructe- care cica dau gaze? Salexandre, la voi cum e?

Cristina, asteptam poze cu camera Annei. Sa stii ca am luat si eu biscuiti Plasmon, dar nu imi inspira incredere, au zahar si arome, asa ca fac_curat.gif
roxana.nicolau
Neata mamici!
Azi am fost harnicuta si am facut cafea.gif
va invit!!!!!!

N-am intrat de doua zile si deja am avut 10pagini de recuperat!

Mihaela - ma bucur ca e bine Maria!
Matei a facut primul cucui dupa ce a dat cu capul de genunchiul lui taicasu' care trebuia sa il adoarma, si de fapt a adormit el......dar a fost trezit imediat de niste tipete de nu i-a mai trebuit somn!

Dragele mele sa nu credeti ca numai fetele fac nazbatii.........atasez poze cu prima nazbatie a micului "denis".........pentru ca tocmai venisem de afara, ii pregateam supa linistita la bucatarie, l-am lasat pe covor in sufragerie , pe mijlocul covorului cu niste jucarii........si uitati rezultatul.....
moni_k

cristina, eu i-am dat irinei prima oara mere romanesti, am gasit in piata unele sfrijite, vai de ele, dar cand le curatam mirosea toata casa a mar. asa ca am fost foarte mandra de mine ca am gasit pentru irina mere "ca pe vremuri". doar ca ea le-a mancat strambandu-se in fiecare zi din ce in ce mai mult si mancand din ce in ce mai putin pana nu le-a mai mancat deloc. cred ca s-a gandit ea mai bine si... bleah liwlol.gif probabil si anna o fi facut la fel. dar la noi au avut succes merele dulci, goale, cu orez sau cu banana. si mai nou si cu iaurt. am uitat sa ma laud ca dupa esecul cu branza calcica, iaurtul cu mar ras a mers brici. doar ca trebuie sa-l pun la facut de seara pana dimineata, ca nu merge cum zic astia pe net in 6-8 ore.
noi mancam in fiecare zi carnitza. si mai nou, de bine ce ziceam ca nu mai notez ce mananca irina, acum nu numai ca notam, dar calculam si caloriile liwlol.gif
irina e teroare de 2 zile incoace. intr-adevar, a atins targetul setat de ta-su la 5 luni si 3 saptamani, ba chiar l-a batut cu 2 zile smile.gif. iar acum nu ma mai inteleg cu ea neam! vrea sa faca numai si numai asta, orice e mai inalt de o palma e bun sa se agate ca sa se mai ridice un pic. iar noi suntem terorizati ca isi stramba si mai rau labutza aia. chiar daca nu se sprijina ca lumea pe ea tot pune ceva presiune... abia astept sa o pun in gips pe chestia asta, desi probabil ca o sa urle mai rau decat urla acum ca n-o las sa faca ce vrea.
alina, imi place de mor scaunelul lui eric. eu am o problema cu turcoazul... cand vad ceva turcoaz nu mai vad nimic altceva. ma mir ca am reusit sa nu cedez de data asta si sa il iau pe ala portocaliu. nu de alta, dar cel ca al vostru mi s-ar fi potrivit in casa ca nuca in perete.
diana, mi-ai amintit ca mi-e un dor sa port cercei!!! ah, mor dupa cercei, nu ieseam din casa fara ei, schimbam vreo 3 perechi pe zi... acum n-am mai purtat de vreo 4 luni de frica sa nu ma trezesc cu urechile franjuri si dup-aia sa stau sa caut cercelul prin pampers doh.gif
moni_k
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif roxana, ce tare! bun gradinarul mic!
roxana.nicolau
QUOTE(moni_k @ Feb 24 2011, 09:53 AM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif roxana, ce tare! bun gradinarul mic!



Multumim frumos!

Nu m-am putut supara pe el...........m-a bufnit rasul si am adus aparatul.......lasasem copilul in balta si am adus aparatul..........era asa mandru ca nu il cearta nimeni!

Dar ciudat e cum a ajuns el de pe mijlocul covorului pana spre geam, ca inca nu merge de-a busilea..........dar cum se zice cand e liniste deplina copii fac nazbatii!

Si ce ne-o mai astepta!
moni_k
QUOTE(roxana.nicolau @ Feb 24 2011, 09:59 AM) *
Multumim frumos!

Nu m-am putut supara pe el...........m-a bufnit rasul si am adus aparatul.......lasasem copilul in balta si am adus aparatul..........era asa mandru ca nu il cearta nimeni!

Dar ciudat e cum a ajuns el de pe mijlocul covorului pana spre geam, ca inca nu merge de-a busilea..........dar cum se zice cand e liniste deplina copii fac nazbatii!

Si ce ne-o mai astepta!

sau poate inca n-ai aflat tu? ca el merge de-a busilea incognito liwlol.gif
roxana.nicolau
Apropo de ce sa mai gatim!

Eu am o vecina pe scara cu o fetita de aproape 10luni si mai facem schimb de retete, mai nou pentru bebei..........ea zicea ca i-a facut la masa de 6 spanac cu galbenus de ou si a papat fata tot!

Acum cum e proaspat prin piata o sa incerc si eu!

Si duminica am incercat sa ii dau putina mamaliga cu branza...........s-a strambat de zici ca cine stie ce i-am dat......nu a papat, poate mai incolo!

Oare cand trecem de la supite la ciorbite?
Eu am inceput in supa sa ii las si cateva legume mai mari..........la inceput le scuipa, acum le molfaie si le inghite ca un mosulet!

o zi frumoasa!
cristina254
Roxana, cu cat drag mangaie pamantul ala acolo.....mi-l si imaginez cu fundul intr-o balta de apa ...liwlol.gif liwlol.gif
Multumim de cafeluta....si la mine acum se face...
Anna m-a tampit azi- noapte.....dupa ce m-am ridicat din pat de 10 ori am luat-o langa mine....ore intregi s-a rotit.....2 min pe spate, 2 minute pe dunga, 2 minute pe burtica si iar de la capat.....bineinteles ca maraia non-stop....acuma doarme.
Eu i-am pus bostanul la cuptor.....dar gospodina cum sunt de abia acum am vazut pe net ca nu se coace in 20 min....ha, ha, ha...sper sa mai doarma vrea jumate de ora.
Monik, zi-mi si mie cum faci marul cu orez smile.gif sa incerc si asa
Romina, ai lipsit azi-noapte....
Diana, sa stii ca nici eu nu prea i-am dat biscuiti.....foarte putin din ei....dar cand vedem ca nu papa mai puneam o masura de biscuite in speranta.....am vazut ca sunt dulci si aromati.
Anka, Masha, voi sper ca lipsiti motivat....smile.gif
Si piersica la voi o papa cruda bebei?
cristina254
Mihaela, ma bucur ca Maria este bine.....acuma nu stiu cum e cu cazaturile dar si Anna da cu caputul de pat foarte des....se tot ridica si cand se dezechlibreaza se mai loveste....chiar daca am aparatoare puse si mai pun si cate o plapumioara.....tot se mai aude cate un "trosc"... smile.gif
alina2
Ma descurc cu lucratul pt ca am luat o bona, care sta cu Eric cele 4 ore cat eu lucrez. Si e ok, eu sunt aici, ii vad ce fac, intervin daca nu se descurca....deci e bine.

Eric mananca piersica asa, cruda. Si ma rog, in combinatii cu altceva. Eu de cele mai multe ori pun cereale in fructe, la sfatul pediatrei, pt ca nu a luat f bine in greutate in ultima vreme.
Nici eu nu i-am prea dat biscuitii de la Plasmon, zac pe aici. Dar pt ca nu prea ii plac...


Roxana, haha, f tare!!!! Asta da surpriza pt tine, ai aflat si ca Matei merge de-a busilea, si ca ii place gradinaritul smile.gif

Nu am stiut ca e spanac acum la piata, as putea sa incerc si eu.
maryana86
QUOTE(alina2 @ Feb 23 2011, 11:49 PM) *
moni_k, acum am reusit sa o vad si eu pe Irina la septembrie in scaunelul de masa. Sa stii ca am profitat si noi de aceeasi promotie, iata dovada:
(bineinteles, am ales culoarea pt baietei) smile.gif


alina cat a costat.si de unde l-ai luat?e foarte frumos si scaunul dar eric e superb .
maryana86
QUOTE(alina2 @ Feb 23 2011, 11:49 PM) *
moni_k, acum am reusit sa o vad si eu pe Irina la septembrie in scaunelul de masa. Sa stii ca am profitat si noi de aceeasi promotie, iata dovada:
(bineinteles, am ales culoarea pt baietei) smile.gif


alina cat a costat.si de unde l-ai luat?e foarte frumos si scaunul dar eric e superb .
alina2
QUOTE(maryana86 @ Feb 24 2011, 10:43 AM) *
alina cat a costat.si de unde l-ai luat?e foarte frumos si scaunul dar eric e superb .



350 RON, de la Miniblu (e marca proprie Miniblu)
romina pop
neata le amiaza.am intrat aseara dar eram singurica pe aici.
scaunelul e superb.
fetelor am o nelamurire, de cateva zile lui andreas ii pocnesc oasele de la umar(nu stiu cum se numesc)in special cand il iau in brate sau cand se intoarce de pe o parte pe alta.ce parere aveti? vom merge la control dar vreau sa stiu daca li se intampla si bebeilor vostrii.
roua
QUOTE(cristina254 @ Feb 23 2011, 10:24 PM) *
Alina, noi nu papam marul nici amestecat cu piersica.....piersica goala da.... Am luat dovleacul si vad maine dimineata daca ii place sau nu. Para goala nu vreau sa-i dau ca mi-e frica sa nu o doara burtica. Marul am mai vrut sa-l amestec cu banana dar cum a aparut posibila alergie am renuntat.
Pireu de prune de la Hipp bio stiu ca este in Real....si in Kaufland.
Roua, ajuta-ma un pic.....doar dovleac cu galbenus?....fara altceva?....pui dovleacul la cuptor?....si altadata nu mai tine secret....zi-ne si noua ce papa Tudor.smile.gif
Monik, am incercat toate tipurile de mar, preparat in toate felurile....dupa prima lingurita strange de buze de parca ii dau....Ciudat e ca la inceput a manacat mar.
Foarte agera Irina....cred ca a atins targetul....trebuia sa se ridice in picioare pana la 5 luni si ceva, nu? Bv ei!!! Anna de abia azi s-a ridicat prima oara si destul de greu.


Noi am papat prima oara carnita....nu a fost foarte incantata de meniu, dar macar a mancat cam 150 ml din cana de la blender. Vreau sa va intreb voi le dati in fiecare zi carnita sau doar de cateva ori pe saptamana?
Va pupam si noapte buna!!!!

Salexander, oare imi poti da niste idei ce sa-i dau sa pape dimineata? Mersi!


buna mamici,
cristina ..scuze ca iti raspund asa de tarziu, .... eu de mult am intrebat pe aici de dovlesc, dar nu mi-a raspuns nimeni, nu stiam dc le putem da!,pe la 5 luni cred, si intr--un final ma luminat anka (care apropo cred ca se muta de absenteaza:)) ), ne-a dat mai demult karen o pagina cu niste alimente si acolo am gasit...eu dovleacul il tai cubulete si il fierb , se fierbe ffff repede si il amestec cu un sfert de galbenus, sau cu para , cred ca se poate amesteca cu orice liwlol.gif sper sa atasez azi niste poze din revista aia de care zicea mamemaki "mamica de azi - ghid complet de diversificare"pe care am achizitionat-o atunci , nu este cine stie ce mare branza cate 3 retete pe etape de varsta si scrie si de dovleac smile.gif. cred ca merge si copt dar eu nu am incercat sa i dau asa, dar sigur e bun, fiert e mai moale nu asa de sec ca si copt, dar il amesteci cu ceva si il faci tu moale, hai ca am filozofat destul pe tema asta ...si chiar am scris zilele trecute exact in ziua cand i-am dat la tudor dovlec wink.gif
alina super dragut eric si scaunelul is eu sunt in cautare.
roxana cel mai tare gradinar liwlol.gif
roxana.nicolau
QUOTE(maryana86 @ Feb 24 2011, 10:43 AM) *
alina cat a costat.si de unde l-ai luat?e foarte frumos si scaunul dar eric e superb .



Alina si noi avem scaunel din ala, doar ca e pe verde........am vazut ca irinuk are pe portocaliu...poate se vede in foto.....ce e drept noi l-am primit, dar l-am vazut in magazin era 280lei....probabil ca difera preturile de la magazin la magazin!
cristina254
QUOTE(roua @ Feb 24 2011, 11:14 AM) *
buna mamici,
cristina ..scuze ca iti raspund asa de tarziu, .... eu de mult am intrebat pe aici de dovlesc, dar nu mi-a raspuns nimeni, nu stiam dc le putem da!,pe la 5 luni cred, si intr--un final ma luminat anka (care apropo cred ca se muta de absenteaza:)) ), ne-a dat mai demult karen o pagina cu niste alimente si acolo am gasit...eu dovleacul il tai cubulete si il fierb , se fierbe ffff repede si il amestec cu un sfert de galbenus, sau cu para , cred ca se poate amesteca cu orice liwlol.gif sper sa atasez azi niste poze din revista aia de care zicea mamemaki "mamica de azi - ghid complet de diversificare"pe care am achizitionat-o atunci , nu este cine stie ce mare branza cate 3 retete pe etape de varsta si scrie si de dovleac smile.gif. cred ca merge si copt dar eu nu am incercat sa i dau asa, dar sigur e bun, fiert e mai moale nu asa de sec ca si copt, dar il amesteci cu ceva si il faci tu moale, hai ca am filozofat destul pe tema asta ...si chiar am scris zilele trecute exact in ziua cand i-am dat la tudor dovlec wink.gif
alina super dragut eric si scaunelul is eu sunt in cautare.
roxana cel mai tare gradinar liwlol.gif

notworthy.gif se mai intampla sa citesc printre randuri....sa imi fie rusine...cred ca l-am incurcat cu zuchini si de asta nu am observat. Sa stii ca l-am copt si este destul de innecacios.....urmatoarea data il fierb si eu.
Mai poti sa pui link-ul dat de Karen....l-am salvat la bookmarks si l-am pierdut.
Karen, stim ca esti bine ca citesc la mamici de iulie....poate iti faci timp sa mai treci si pa la noi.
Si ghidul ar fi super, Roua, daca l-ai putea pune. Auzi, tot am vrut sa te intreb.....cum de ai ales username-ul asta? de la ce vine? intreb ca mie imi vine tot Iuia sa scriu smile.gif
A papat Anna marul cu dovleac.....dar nu foarte bine....ce e drept a iesit destul de sec....maine avem in meniu piersica.
salexandre
Dimineata

Fructe: banana+para, banana+kiwi, cereale+ fructe, banana+avocado

Pranz: legume + fructe , am cumparat si

Cina: borcanase cu lasagna si pui cu orez si legume, mancarica gen pasta + legume, pasta + pui, pui cu legume.

Ii mai dau cate o bucatica de paine graham cu unt sau cu legume. Bucatele mici si doar vreo 4-5 -.9
roua
deci noi papam pe la 11 - 12 un mar cu biscuite, sau juma mar-juma para razalite cu un biscuite si amestecate cu o portie de cereale, sau jumate de portie, depinde cat de mult vreti sa -i dati, noi papam de regula doar jumate de portie, si diana ai citit ca aceasta combinatie ca da gaza, deci dureri de burtica ?serios? eu nu m-am gandit !
ieri i-am facut supica(cartof, morcov, patrunjel si telina), si ce m-am gandit ..am fiert pulpita de pui de casa separat, si i-a sa i pun eu niste apa deaia in care a fiert ca e asa de galbena si de frumoasa, dar... nu ne-a placut, nu prea a vrut sa pape , doar vreo 10 lingurite mici, cred ca a fost mai grasa ca de obicei liwlol.gif sigur a fost mai grasa.
in rest eu nu prea am inceput cu mare lucru , doar am testat, sfertul de galbenus si dovleacul sad.gif

si iata retetele




si site-ul dat de karen atunci mai demult
http://www.forbaby.co.nz/uploads/PDdownloa...aby_feeding.pdf
anaid27
Buna ziua mamici!
Eu sunt o mamica de august 2009 si as avea o mare rugaminte!Particip la un concurs pe facebook unde am nevoie de cat mai multe like-uri la un comentariu facut de mine pe pagina magic deals. http://www.facebook.com/home.php?#!/MagicDealsCraiova pe aceasta pagina trebuie intrat si cautat un comentariu facut de mine :"Diana Anaid
o reducere de 90% ar fi binevenita la un iPhone 4 ,asta pentru cei care nu vor castiga premiul wink.gif".
Va multumesc din suflet! oFloare.gif
roua
da si eu mi -am salvat link-ul dat de karen liwlol.gif
ei bine roua mi-a placut mie mult mult, si am spus ca daca as avea o fetita i-as pune numele Roua liwlol.gif, serios. ei bine toata lumea a ras de mine si a spus ca sunt nebuna..nasa mea "ca nu imi boteaza copilul", ...etc samd...toataa lumea, dar nu m-am lasat si eram constienta ca e un nume mai ciudat, si cand ne-am achizitionat masinuta eu m-am ocupat de inmatriculare si mi-am botezat-o CJ...ROA liwlol.gif . am avut eu un fix, o pasarica sau cum se zice atii au cate un stol liwlol.gif
cristina254
QUOTE(roua @ Feb 24 2011, 11:36 AM) *
da si eu mi -am salvat link-ul dat de karen liwlol.gif
ei bine roua mi-a placut mie mult mult, si am spus ca daca as avea o fetita i-as pune numele Roua liwlol.gif, serios. ei bine toata lumea a ras de mine si a spus ca sunt nebuna..nasa mea "ca nu imi boteaza copilul", ...etc samd...toataa lumea, dar nu m-am lasat si eram constienta ca e un nume mai ciudat, si cand ne-am achizitionat masinuta eu m-am ocupat de inmatriculare si mi-am botezat-o CJ...ROA liwlol.gif . am avut eu un fix, o pasarica sau cum se zice atii au cate un stol liwlol.gif

Macar fetita ta ar fi avut un nume original....sa stii ca imi place si mie.....cand il pronunti e chiar deosebit. Lasa ca poate ii faci la Tudor o fratioara ( asa ii zicea fratele meu la maica-mea....ca vrea o fratioara).smile.gif
alina2
Roxana, cand am luat noi scaunul nu era pe verde. Tu ai scos chestia aia din mijloc, dintre picioare? Eric da cu picioarele in ala de zici ca acu si le rupe....
Si la noi chiar era oferta cu 350 RON. Redus de la 450 RON parca...
roua
DA DA , dar vb lu' sotu meu..pe tine o sa te injure cand va creste mare ca ce nume ciudat i-ai pus !!!
alina2
QUOTE(roua @ Feb 24 2011, 11:36 AM) *
da si eu mi -am salvat link-ul dat de karen liwlol.gif
ei bine roua mi-a placut mie mult mult, si am spus ca daca as avea o fetita i-as pune numele Roua liwlol.gif, serios. ei bine toata lumea a ras de mine si a spus ca sunt nebuna..nasa mea "ca nu imi boteaza copilul", ...etc samd...toataa lumea, dar nu m-am lasat si eram constienta ca e un nume mai ciudat, si cand ne-am achizitionat masinuta eu m-am ocupat de inmatriculare si mi-am botezat-o CJ...ROA liwlol.gif . am avut eu un fix, o pasarica sau cum se zice atii au cate un stol liwlol.gif



Si mie imi place Roua, cred ca ar fi un nume interesant si deosebit pt o fetita smile.gif

Dupa cum vedeti, azi nu prea am chef de lucru...M-a trezit Eric pe la 7 si ceva si de atunci nu a mai vrut sa doarma. Mor de somn, cu tot cu cafea....Bineinteles ca el acum doarme, eu trebuie sa muncesc nervi.gif
roua
si inca o pagina pt 6-8 luni,
salexandre
Am uitat sa va spun ca André face kk de 5-6 ori pe zi. kk normal dar asa cate putin.
roua
acuma daca m-am apucat va mai pun niste pagini smile.gif sper sa nu injure nimeni



roua
QUOTE(salexandre @ Feb 24 2011, 11:57 AM) *
Am uitat sa va spun ca André face kk de 5-6 ori pe zi. kk normal dar asa cate putin.

e bine cred, sau nu?
eu am incercat sa i schimb laptele pt ca m-am speriat ca nu il mai bea, dar de fapt el il vroia mai rece, si de 3 zile se cam chinuie , in sensul ca face un pic pic si destul de tare, oare sa fie de la combinatia de lapte?
si ziceati ca prunele au succes?uscate?la borcanas?
roua
HAI CA AM TERMINAT CE AM VRUT sa va arat , mai aveam putin si o puneam pe toata,smile.gif dar ce e mai imp. am pus





plec ca mi s-a trezit odorul smile.gif,
vb mai tarziu
tzuc.gif
cristina254
QUOTE(salexandre @ Feb 24 2011, 11:57 AM) *
Am uitat sa va spun ca André face kk de 5-6 ori pe zi. kk normal dar asa cate putin.

Anna de 2-3 ori....o singura data mai consistent si restul cate putin. A avut zile cand a avut si mai multe scaune....probabil in functie de papa.
Noi nu putem inca papa banana ca ne-au iesit niste bubite....si mai asteptam pana la 8 luni. Dar restul retetelor interesante....paste fainoase ii dai?

Roua, este la borcanas de la 4 luni....dar nu i-am dat niciodata Annei prune ca nu a fost nevoie.
Nu se supara nimeni.....eu inca nu am luat nicio revista.
cristina254
Salexander, scuze.....vroiam sa intreb cum ii dai paste fainoase....la borcanas cumparat numai.....sal le prepari tu cumva?
Daca e si din productie proprie imi spui, te rog, cum le faci!
moni_k
cristina, mare reteta am pentru marul cu orez! rad merele si pun vreo 5 g de fulgi de orez de la milupa liwlol.gif. parca anka avea o reteta mai complexa, cu niste orez fiert si bagat la blender...
roua, multumim pentru info trandafir.gif
roua
QUOTE(cristina254 @ Feb 24 2011, 12:10 PM) *
Roua, este la borcanas de la 4 luni....dar nu i-am dat niciodata Annei prune ca nu a fost nevoie.
Nu se supara nimeni.....eu inca nu am luat nicio revista.


aceasta mini revista a fost o avere 2,5 lei liwlol.gif
roua
si apropo cristina poti sa mi zici cum vrei smile.gif si iulia si roua,
si eu vroiam sa te intreb de austria, este doar munte? ce faceti in concediu, vizitati zona?respirati aer curat? si ceva apa?
eu nu stiiu daca pot renunta la mare smile.gif, daca om fi sanatosi eu tare imi doresc sa vad marea ca anul trecut am saltat-o.
cristina254
QUOTE(roua @ Feb 24 2011, 02:29 PM) *
si apropo cristina poti sa mi zici cum vrei smile.gif si iulia si roua,
si eu vroiam sa te intreb de austria, este doar munte? ce faceti in concediu, vizitati zona?respirati aer curat? si ceva apa?
eu nu stiiu daca pot renunta la mare smile.gif, daca om fi sanatosi eu tare imi doresc sa vad marea ca anul trecut am saltat-o.

Al meu sot este obsedat de plecat si concedii....este singurul lui viciu ( vesnic ne depasim linia de credit de pe card).....si cum de obicei mergem de vreo 2 ori macar iarna la ski.....si anul asta deloc.....am zis ca la vara facem eforturi sa mergem si la munte si la mare cu Anna.
La munte mergem sigur in Austria....dar la mare inca nu ne-am hotarat. De asta am zis ca dupa ce da un pic caldura mai plecam prin tara cu Anna....ca sa se obisnuiasca cu mersul cu masina. In general facem un pic de shopping....au stranduri mari si acoperite si prin afara (a fost un an cand am prins vreme destul de uratica.....puteai sta pe afara dar nu de plaja si atunci mergeam la piscina unui hotel), noi mai urcam pe munte.....na' acum se schimba planurile si cautam cateceva ce putem face cu Anna. Noi luam si socrii cu noi ca sa mai putem face si noi una, alta. De obicei mai mergeam prin Salzburg sau Innsbruck cate o zi....odata am fost la fabrica Swarovski....gasesti ce sa faci. Intr-un an ne-am trezit devreme si am plecat la Venetia....dar acum cu Anna se cam schimba.
La cazare are curte cu loc de joaca pentru copii....mai conteaza si daca sta Anna pe afara la aer curat. Noi suntem multumiti de costuri.....ca iesim mai ieftin decat daca mergem undeva in tara.
Cu mersul la mare nu stiu ce facem...
masha
buna mamici! notworthy.gif
nam disparut, vam citit din umbra...
cristina bn ai venit in clubul nostru al copiilor care dorm putin...dar nu sta mult in clasament...
la noi aceeasi noapte cu treziri dese, de napuc sa pun capu pe perna si zic in mintea mea, "na adormit", si cand trag cu ochiul la ceas, au mai trecut 2 ore...
azi am fost la kineto, maine avem ultima sedinta, ne mai recomanda inca 10, si sa mergem si la un consult la vreun doctor intre timp, e mai bine, desi eu asa dori' sa stea picioarele drepte'...
roua, interesante articole, si apropo de Roa, o cheama pe fetita Ralucai Petrica, si a lui Gabi Balint, asa ca frumos nume!
Roxana, Matei e un adevarat super baby!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.