Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
anka28
buna fetelor tzuc.gif noi suntem bine...numai ca nu prea avem timp de net... sad.gif asta este am avut o zi oribila ieri....nu din cauza lui Alex ci din a mea...am rau de masina dar i nu mi-a fost niciodata asa rau ca ieri am vomat aproape tot drumul nervi.gif asta este....
btw ms de urarisa creasca mari si sanatosi toti bebeii si mai vorbim cand o sa mai pot (cand imi pun net) sau cand mai trec pe la fratemiu
pupici
salexandre tipa de care spuneam chiar e comoda tare...nu face decat sa bea cafea sa fumeze si sa stea la barfa, in plus il trimite pe copil sa ii aduca una alta....
anka28
eu am luat de la hame....de fapt sotul....si au adaos de zahar...nu i-am dat....a luat de caise iaurt si mar parca...dar sta frumos in frigider.....azi i-am dat porumb dulce cu cartof si curcan biggrin.gif yami.gif ce bun a fost a mancat tot tot
alina2
Fetele, va tot plangeti ca borcanasele au zahar, ca biscuitii au zahar....dar tocmai vorbeam acu ceva vreme ca si cerealele au aproape toate zahar inclus. Ce faceti, nu le mai dati nici cereale?
moni_k
QUOTE(cristina254 @ Feb 25 2011, 04:21 PM) *
Mersi....oricum vad ca nu ma mai prea inteleg cu ea. Cred ca ai vazut si din filmuletul pe care l-am postat ca se ridica singura. Din fundulet, se trage in genunchi si apoi sus in picioare...ba chiar paseste ca se se apropie de bara de la patut. Daca o las singura in patut se ridica non-stop....vad ca de astazi a inceput si mai si....daca am stat cu ea pe pat....se sprijina de mine si tot se ridica. O sa o mai temperez cat pot....poate daca da caldura si iesim mai des si sta in carucior si are alte ocupatii....Sunt tare mandra de ea, dar nu mi-as dori sa gresesc cu ceva.
Monik, chiar te rog sa intrebi....smile.gif m-am speriat si eu cu protezele acelea....sper din suflet sa se rezolve cumva si sa n-aiba Irina nevoie de ele.
Anka, occasion.gif sa cresteti mari si sanatosi!!!!

ne-am intors si noi gipsate. intram in istoria cabinetului cu cel mai puternic bebelus de (aproape) 6 luni. 3 oameni se chinuiau sa o tina in pozitie corecta iar ea in conditiile astea si cu gipsul deja pe picior reusea sa flexeze piciorul si sa le crape gipsul liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif. am fost pe punctul de a-l taia pe cel pus ca sa puna unul nou, dar din fericire s-a rezolvat fara repetitie. nu de alta, dar deja cedasem psihic dupa 1 ora de urlete infioratoare. a fost greutz dar suntem multumiti. stam cu carticica in fatza si gipsul irinei arata exact ca la carte. da, stiu, suntem dusi cu capu' liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
cristina, am intrebat daca au voie in picioare si mi-au spus ca atata timp cat se ridica singuri inseamna ca pot si e ok. la noi era mai cu problema fiindca cica acum creierul invata tot felul de chestii legate de miscare si n-ar fi fost o idee buna sa invete ca piciorul se tine aiurea. deci, anna, liber la genuflexiuni tongue.gif!
din pacate n-o sa scape matza mea fara ortezele alea pentru ca oricat de mic ar fi riscul de recidiva, din punctul nostru de vedere e prea mare. insa ni se tot spune (si pan' la urma incepem sa-i credem) ca parintii au o problema mult mai mare cu ortezele decat copiii. si daca ma uit la irina, care dupa ce a urlat de parca i-ar fi taiat o mana si un picior, la 10 minute le zambea fix celor care o "chinuisera", iar acum doarme bustean... parca incep sa ma obisnuiesc cu ideea.
cristina254
QUOTE(moni_k @ Feb 25 2011, 09:39 PM) *
ne-am intors si noi gipsate. intram in istoria cabinetului cu cel mai puternic bebelus de (aproape) 6 luni. 3 oameni se chinuiau sa o tina in pozitie corecta iar ea in conditiile astea si cu gipsul deja pe picior reusea sa flexeze piciorul si sa le crape gipsul liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif. am fost pe punctul de a-l taia pe cel pus ca sa puna unul nou, dar din fericire s-a rezolvat fara repetitie. nu de alta, dar deja cedasem psihic dupa 1 ora de urlete infioratoare. a fost greutz dar suntem multumiti. stam cu carticica in fatza si gipsul irinei arata exact ca la carte. da, stiu, suntem dusi cu capu' liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
cristina, am intrebat daca au voie in picioare si mi-au spus ca atata timp cat se ridica singuri inseamna ca pot si e ok. la noi era mai cu problema fiindca cica acum creierul invata tot felul de chestii legate de miscare si n-ar fi fost o idee buna sa invete ca piciorul se tine aiurea. deci, anna, liber la genuflexiuni tongue.gif!
din pacate n-o sa scape matza mea fara ortezele alea pentru ca oricat de mic ar fi riscul de recidiva, din punctul nostru de vedere e prea mare. insa ni se tot spune (si pan' la urma incepem sa-i credem) ca parintii au o problema mult mai mare cu ortezele decat copiii. si daca ma uit la irina, care dupa ce a urlat de parca i-ar fi taiat o mana si un picior, la 10 minute le zambea fix celor care o "chinuisera", iar acum doarme bustean... parca incep sa ma obisnuiesc cu ideea.


liwlol.gif liwlol.gif Asa Irina...sa nu te lasi cu una cu doua.....smile.gif
Monik, multumesc mult ca ai intrebat.....oricum dupa o zi mi-am dat seama ca nu am ce-i face.....frate, daca ea vrea in picioare.....apoi in picioare e:). Si mie ortopedul la care am fost la noi la fel mi-a zis.....ce face ea singura e k....dar tot e bine sa aflu si alte pareri, mai ales ca din cate ai povestit sunt doctori foarte buni.
Imi pare tare rau ca este probabil Irina sa poarte protezele....sper din suflet sa-i fie ei cat mai usor.....ca voua sigur nu o sa va fie.....o pupam si speram sa se acomodeze cat mai repede cu ghipsuletul.
Noapte buna!
moni_k
QUOTE(cristina254 @ Feb 25 2011, 10:23 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif Asa Irina...sa nu te lasi cu una cu doua.....smile.gif
Monik, multumesc mult ca ai intrebat.....oricum dupa o zi mi-am dat seama ca nu am ce-i face.....frate, daca ea vrea in picioare.....apoi in picioare e:). Si mie ortopedul la care am fost la noi la fel mi-a zis.....ce face ea singura e k....dar tot e bine sa aflu si alte pareri, mai ales ca din cate ai povestit sunt doctori foarte buni.
Imi pare tare rau ca este probabil Irina sa poarte protezele....sper din suflet sa-i fie ei cat mai usor.....ca voua sigur nu o sa va fie.....o pupam si speram sa se acomodeze cat mai repede cu ghipsuletul.
Noapte buna!

da, intr-adevar, e o intrebare retorica... au voie sau n-au voie... si daca n-au voie ce faci? eu am lasat-o pe irina sa se chinuie alaltaieri, cand am filmat-o, fiindca nu-mi venea sa cred ca reuseste. cand am vazut ca-i iese m-am speriat si ieri toata ziua am umblat numai cu ea in brate ca sa nu-i dau ocazia sa se ridice. iar azi dimineata cand m-am trezit, se uita popandau la mine stand in picioare in patutz. si la fiecare trezire astazi, pana o auzeam eu ca s-a trezit ea era in picioare, deja a capatat dexteritate. maine cred ca o sa fie ocupata rau, ca acum are juma' de kil in plus si tre' sa invete sa-l managerieze liwlol.gif
cristina254
QUOTE(moni_k @ Feb 25 2011, 10:49 PM) *
da, intr-adevar, e o intrebare retorica... au voie sau n-au voie... si daca n-au voie ce faci? eu am lasat-o pe irina sa se chinuie alaltaieri, cand am filmat-o, fiindca nu-mi venea sa cred ca reuseste. cand am vazut ca-i iese m-am speriat si ieri toata ziua am umblat numai cu ea in brate ca sa nu-i dau ocazia sa se ridice. iar azi dimineata cand m-am trezit, se uita popandau la mine stand in picioare in patutz. si la fiecare trezire astazi, pana o auzeam eu ca s-a trezit ea era in picioare, deja a capatat dexteritate. maine cred ca o sa fie ocupata rau, ca acum are juma' de kil in plus si tre' sa invete sa-l managerieze liwlol.gif

Asa am patit si eu....super entuziasmata ca uite se ridica Anna....si dupa ce am filmat-o am intrat in panica si am tinut-o toata ziua in brate sau in carucior. Dar am vazut ca daca o pun in patut e tot sus......si isi tine picioarele drepte si tari ca doua bete.... oricum incerc sa o asez tot in picioare o pun.
Sunt convinsa ca in 2 zile vedem filmulete cu Irina manevrand cu succes ghipsuletul. Da' protezele va trebui sa le poarte doar noaptea sau tot timpul?
masha
QUOTE(moni_k @ Feb 25 2011, 10:09 AM) *
ne-am intors si noi gipsate. intram in istoria cabinetului cu cel mai puternic bebelus de (aproape) 6 luni. 3 oameni se chinuiau sa o tina in pozitie corecta iar ea in conditiile astea si cu gipsul deja pe picior reusea sa flexeze piciorul si sa le crape gipsul liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif. am fost pe punctul de a-l taia pe cel pus ca sa puna unul nou, dar din fericire s-a rezolvat fara repetitie. nu de alta, dar deja cedasem psihic dupa 1 ora de urlete infioratoare. a fost greutz dar suntem multumiti. stam cu carticica in fatza si gipsul irinei arata exact ca la carte. da, stiu, suntem dusi cu capu' liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
cristina, am intrebat daca au voie in picioare si mi-au spus ca atata timp cat se ridica singuri inseamna ca pot si e ok. la noi era mai cu problema fiindca cica acum creierul invata tot felul de chestii legate de miscare si n-ar fi fost o idee buna sa invete ca piciorul se tine aiurea. deci, anna, liber la genuflexiuni tongue.gif!
din pacate n-o sa scape matza mea fara ortezele alea pentru ca oricat de mic ar fi riscul de recidiva, din punctul nostru de vedere e prea mare. insa ni se tot spune (si pan' la urma incepem sa-i credem) ca parintii au o problema mult mai mare cu ortezele decat copiii. si daca ma uit la irina, care dupa ce a urlat de parca i-ar fi taiat o mana si un picior, la 10 minute le zambea fix celor care o "chinuisera", iar acum doarme bustean... parca incep sa ma obisnuiesc cu ideea.

monika, multa rabdare si sa fie spre bine hug.gif
cu ortezele dk nu sta locului Irina va fi greu sa i le pui noaptea, matza, matza, da puternica!:*
moni_k
QUOTE(cristina254 @ Feb 25 2011, 11:05 PM) *
Asa am patit si eu....super entuziasmata ca uite se ridica Anna....si dupa ce am filmat-o am intrat in panica si am tinut-o toata ziua in brate sau in carucior. Dar am vazut ca daca o pun in patut e tot sus......si isi tine picioarele drepte si tari ca doua bete.... oricum incerc sa o asez tot in picioare o pun.
Sunt convinsa ca in 2 zile vedem filmulete cu Irina manevrand cu succes ghipsuletul. Da' protezele va trebui sa le poarte doar noaptea sau tot timpul?

ortezele o sa le poarte dupa ce scoatem gipsul 3 luni 23h/24, iar dup-aia doar noaptea, dar pana la 3 ani biggrin.gif, ca pana atunci e activa gena care tinde sa le strambe. oricum, daca trece de cele 3 luni de purtat non stop nu cred ca o sa mai fie problema sa le poarte doar noaptea. doctorii ne-au povestit ca au un pacient de 4 ani care nu vrea sa se mai desparta de orteze, desi nu mai are nevoie de ele de ceva vreme. asa ca de la 3 ani doarme cu o ghetuta in pat ca si cum ar fi jucaria favorita liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

QUOTE(masha @ Feb 26 2011, 08:11 AM) *
monika, multa rabdare si sa fie spre bine hug.gif
cu ortezele dk nu sta locului Irina va fi greu sa i le pui noaptea, matza, matza, da puternica!:*

pai se pun ghetutele iar bara se ataseaza dup-aia. daca ar fi fost dintr-o bucata probabil ca n-aveam nici o sansa. astia ne-au zis ca daca nu putem s-o convingem ii punem doar ghetutele si cand adoarme bagam si bara.
moni_k
buna dimineata! haideti la cafea.gif, ca sunt chiauna. irina a dat vreo 3 maraieli azi noapte care s-au rezolvat cu leganat 2 minute, iar la 4 dimineata probabil s-a trezit cu gandul ca are de recuperat ceva... asa ca s-a apucat in liniste sa lucreze la ridicarea in picioare liwlol.gif
roua
neata
hai monik ca si a mea acum se face smile.gif...deci imi si inchipui azi dimi la 4 cand esti buimac de somn, si tre' sa fi si atent la ce lucra mamaruta ..avaiiiiiiii smile.gif speram sa nu va chinuie ghipsuletele prea mult
noi raportam o noapte destul de buna ne-am trezit de vreo 3-4 ori, doar, eu am inceput sa nu mai tin minte liwlol.gif
alina eu ii dau cerealele amestecate cu fructe dimineata sau pe la amiaza (11-12) cand se nimesreste .
vali nu fi suparata ca poate nu mergeti in concediu , mai este pana la vara si voi puteti profita acum de ski, ca e aproape de voi Cavnicu, nu?
si apropo pe noi ne-a mai chemat la 1 an liwlol.gif, v-am zis eu ca noi avem un medic de toata ....dar doamne da sa nu fie nevoie sa mergem pana atunci, sa nu fim bolnaviori smile.gif
noi nu luam deloc fierrr, nici nu stiu daca e bine sau nu, chiar voua pe baza la ce v-a dat fier?ceva analize?poate imi raspund si restul fetelor wink.gif
cristina ne-a demonstrat anna ca nici ea nu se lasa, vai si noi vrem , mie "ciuda" pe voi liwlol.gif, e mortala si cum da ea sa prinda aparatul cred, sau dupa tine se intinde? liwlol.gif
masha jucaria voastra e mai frumoasa, noi nu avem chestie dintraia la picioare sad.gif
cristina254
Monik, fetele noastre au ceva in comun....azi noapte Anna, toata impleticita in sacul de dormit incerca sa se ridice.....nu-i vedea numai ochisorii cum ii sclipeau in intuneric. La 6 cand m-am trezit sa-i dau de manacare ma astepta cuminte in fundulet, treaza-trezuta insa pe modul silentios. Apropo, Masha, pana la urma vad ca intru in clubul vostru ca fiica-mea sta treaza toata noaptea desi, peste zi, mai are doar o repriza de somn la amiaza.
Roua, cred ca dupa aparat se intinde....ca la mine vine mai rar....mie imi e drag de ea ca paseste ca sa ajunga sa se tina mai bine de marginea patutului.
Aina, eu nu-i prea da biscuite ca nu-i place.....cerealele am vazut ca contin zahar....si ii dau pentru ca le papa foarte bine.
Si nu in ultimul rand....'neata si multam de cafeluta!!!!!!!!
masha
QUOTE(moni_k @ Feb 25 2011, 09:38 PM) *
ortezele o sa le poarte dupa ce scoatem gipsul 3 luni 23h/24, iar dup-aia doar noaptea, dar pana la 3 ani biggrin.gif, ca pana atunci e activa gena care tinde sa le strambe. oricum, daca trece de cele 3 luni de purtat non stop nu cred ca o sa mai fie problema sa le poarte doar noaptea. doctorii ne-au povestit ca au un pacient de 4 ani care nu vrea sa se mai desparta de orteze, desi nu mai are nevoie de ele de ceva vreme. asa ca de la 3 ani doarme cu o ghetuta in pat ca si cum ar fi jucaria favorita liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
pai se pun ghetutele iar bara se ataseaza dup-aia. daca ar fi fost dintr-o bucata probabil ca n-aveam nici o sansa. astia ne-au zis ca daca nu putem s-o convingem ii punem doar ghetutele si cand adoarme bagam si bara.

monika interesant cu ortezele astea, sunt diferite modele sa le zic asa', stiu de unele din ghips si le legi cu fasa elastica...deci este de munca la piciorusele Irinei...si apoi cine o sa aiba cele mai sexy picioare din tara?! partners.gif

QUOTE(roua @ Feb 25 2011, 10:30 PM) *
neata
hai monik ca si a mea acum se face smile.gif...deci imi si inchipui azi dimi la 4 cand esti buimac de somn, si tre' sa fi si atent la ce lucra mamaruta ..avaiiiiiiii smile.gif speram sa nu va chinuie ghipsuletele prea mult
noi raportam o noapte destul de buna ne-am trezit de vreo 3-4 ori, doar, eu am inceput sa nu mai tin minte liwlol.gif
alina eu ii dau cerealele amestecate cu fructe dimineata sau pe la amiaza (11-12) cand se nimesreste .
vali nu fi suparata ca poate nu mergeti in concediu , mai este pana la vara si voi puteti profita acum de ski, ca e aproape de voi Cavnicu, nu?
si apropo pe noi ne-a mai chemat la 1 an liwlol.gif, v-am zis eu ca noi avem un medic de toata ....dar doamne da sa nu fie nevoie sa mergem pana atunci, sa nu fim bolnaviori smile.gif
noi nu luam deloc fierrr, nici nu stiu daca e bine sau nu, chiar voua pe baza la ce v-a dat fier?ceva analize?poate imi raspund si restul fetelor wink.gif
cristina ne-a demonstrat anna ca nici ea nu se lasa, vai si noi vrem , mie "ciuda" pe voi liwlol.gif, e mortala si cum da ea sa prinda aparatul cred, sau dupa tine se intinde? liwlol.gif
masha jucaria voastra e mai frumoasa, noi nu avem chestie dintraia la picioare sad.gif

roua, nici eu nu mai stiu de cate ori se trezeste, mai ales asta noapte sa trezit de n' ori, cred ca ne ies dintii, ca dk prinde o jucarie, o baga in gura ca un caine dihainat liwlol.gif, da numai ca nu ies odata si astia, cate zile le ia sa iasa, ca nu se vede nimic la gingie...
fier nu luam nici noi, nea zis sa facem homoleucograma simpla, ca sai ia din deget, si sa vedem dk e nevoie, dar dupa o luna dl vaccin.
nare jucaria voastra la picioare? interesant...
QUOTE(cristina254 @ Feb 25 2011, 11:13 PM) *
Monik, fetele noastre au ceva in comun....azi noapte Anna, toata impleticita in sacul de dormit incerca sa se ridice.....nu-i vedea numai ochisorii cum ii sclipeau in intuneric. La 6 cand m-am trezit sa-i dau de manacare ma astepta cuminte in fundulet, treaza-trezuta insa pe modul silentios. Apropo, Masha, pana la urma vad ca intru in clubul vostru ca fiica-mea sta treaza toata noaptea desi, peste zi, mai are doar o repriza de somn la amiaza.
Roua, cred ca dupa aparat se intinde....ca la mine vine mai rar....mie imi e drag de ea ca paseste ca sa ajunga sa se tina mai bine de marginea patutului.
Aina, eu nu-i prea da biscuite ca nu-i place.....cerealele am vazut ca contin zahar....si ii dau pentru ca le papa foarte bine.
Si nu in ultimul rand....'neata si multam de cafeluta!!!!!!!!

cristina, offf, sa stii ca nu te tinem mult in club...eu sunt asa de chiauna, ca ma luat cu o durere de cap...da nici somnu nu ma gaseste dacat mai pe seara'
roua
cristina cred ca pe anna o viseaza tudor si ea simte si se trezeste liwlol.gif, acum serios imi pare rau ca doarme prost, e naspa situatia...eu nu am simtit oboseala prea tare decat sambata trecuta dupa 2 luni am simtit ca clachez, serios, dimineata o iei de la capat si trece,...acum sunt mai ok, cum zice masha suntem chiaune, dar ne obisnuim...doar cateodata mai simti nevoia sa te relaxezi..dar las ca vine 8 martie si ies eu la o pizza ....liwlol.gif(stiu ca nu de-aia l-am facut pe tudor sa fug de el, dar chiar am nevoie de o iesire, de un aerobic wink.gif, de o zumba , orice .)
eu am pus la foc sa fac azi o supica de taietei, dar asta daca apuc sa fac patura ca nu prea stiu, am mai facut doar o data, mi-o face mama de obicei, daca imi piere cheful trag niste galuste de gris si gata-i supa smile.gif
la noi e soare si frumos, astept sa se trezesca tudor sa-l imbrac si sa l trimit la plimbare cu sotu, ca eu sa pot deschide toateeeee geamurile odata si sa fac ceva ttreaba prin casa .
tzuc.gif si sper sa mai vb azi
si apropo cristina mi-am luat kit de antrenament de la avent wink.gif, acum caut sticluta deaia de 260ml cu figurine stii?(au ceva desene , un iepuras cu ceva0 cred ca i mai frumoasa ca aia simpla, sa vad unde gasesc si nu stiu pe ce culoare, verde sau albastra!
cristina254
Roua, daca s-au uitat atat de mult la poze cu celalalt..... liwlol.gif La mine azi a fost zi de curatenie de asta nici nu am apucat sa intru....si maine e de facut manacare....dar nu-i nimic ca lenevesc eu saptamana viitoare smile.gif.
Si noi am fost azi pe afar ca a iesit un pic soarele....noi de abia acum am inceput sa folosim partea sport....si cred ca Anna este destul de incantata de ce vede. Roua, eu sunt zile cand o scot pe Anna doar ca sa pot aerisi in voie.....adica sa deschid toate geamurile....cu ea in casa e tare greu.
Sa stii ca si eu simt destul de des nevoia de " evadez" de acasa......ciudat e ca dupa ce plec imi e atat de dor de Anna ca de abia apuc sa ma intorc acasa.
Ai reusit sa folosesti kitul?.....Anna cum vede canuta cu cioc....adio baut indiferent ce ii dau.
Sper sa dormim la noapte smile.gif
Somn usor!!!
cristina254
QUOTE(roua @ Feb 26 2011, 02:40 PM) *
cristina cred ca pe anna o viseaza tudor si ea simte si se trezeste liwlol.gif, acum serios imi pare rau ca doarme prost, e naspa situatia...eu nu am simtit oboseala prea tare decat sambata trecuta dupa 2 luni am simtit ca clachez, serios, dimineata o iei de la capat si trece,...acum sunt mai ok, cum zice masha suntem chiaune, dar ne obisnuim...doar cateodata mai simti nevoia sa te relaxezi..dar las ca vine 8 martie si ies eu la o pizza ....liwlol.gif(stiu ca nu de-aia l-am facut pe tudor sa fug de el, dar chiar am nevoie de o iesire, de un aerobic wink.gif, de o zumba , orice .)
eu am pus la foc sa fac azi o supica de taietei, dar asta daca apuc sa fac patura ca nu prea stiu, am mai facut doar o data, mi-o face mama de obicei, daca imi piere cheful trag niste galuste de gris si gata-i supa smile.gif
la noi e soare si frumos, astept sa se trezesca tudor sa-l imbrac si sa l trimit la plimbare cu sotu, ca eu sa pot deschide toateeeee geamurile odata si sa fac ceva ttreaba prin casa .
tzuc.gif si sper sa mai vb azi
si apropo cristina mi-am luat kit de antrenament de la avent wink.gif, acum caut sticluta deaia de 260ml cu figurine stii?(au ceva desene , un iepuras cu ceva0 cred ca i mai frumoasa ca aia simpla, sa vad unde gasesc si nu stiu pe ce culoare, verde sau albastra!

Daca-i de votat, zic sa-i cumperi canuta verde smile.gif
Fetelor, iar nu am somn....se tot invarte Anna prin patut....am stins tv si citesc presa pe net...si maine iar imi pica ochii in gura de somn.
masha
neatza fetele! notworthy.gif
cristina, sper ca va gasit Mos Ene si pe tine si pe Anna:P
noi am avut o noapte obisnuita, treziri din 2 in 2 ore, asa ca sunt fresh', acuma sa trezit la 8, si am puso la desene:)), sta ingeras!
ieri am descarcat cartea:"mama si copilul de capraru", am rasfoito un pic, si am gast lucruri interesante, doar ca e in format pdf, si nam cum sa copiez si pe forum:(...scrie de olita, de mancare, diferite retete...
Cum luna asta e mai scurta, azi fac sase lunite:Laura si Andrei!!! occasion.gif occasion.gif occasion.gif
roua
neata
suntem la cafea.gif
si noi ne-am trezit tot la 8 , azi noapte nu stiu in ce vreme s-a trezit tudor si pt primaaaaaaaa data nu a plans, a inceput sa se foiasca si sa se intoarca, la un moment dat era perpendicular f ata de mine si si s-a tot fastacit pana a ajuns cu capul in mine smile.gif, dar tot nu a adormit si l-am luat , l-am intors intr-o dunga si i-a venit somnul. ne-am trezit cam de 3 ori ...deci noi am avut o noapte super buna.
voi cum ati dormit?
cristina, tudor vrea el sa bea apa sau ce-i dau dar nu stie si vrea sa suga ca din biberon si tot se uda liwlol.gif,i -am lasat-o de cateva ori in voia lui, mai mult pe laga decat in gura, o studiaza...apoi l-am schimbat ca era ud leoarca.
masha si noi,ne uitam la desene liwlol.gif, mai mult eu smile.gif, ca acum ii cumpar tom si jerry, in fiecare luni avem program.
cristina254
QUOTE(roua @ Feb 27 2011, 10:35 AM) *
neata
suntem la cafea.gif
si noi ne-am trezit tot la 8 , azi noapte nu stiu in ce vreme s-a trezit tudor si pt primaaaaaaaa data nu a plans, a inceput sa se foiasca si sa se intoarca, la un moment dat era perpendicular f ata de mine si si s-a tot fastacit pana a ajuns cu capul in mine smile.gif, dar tot nu a adormit si l-am luat , l-am intors intr-o dunga si i-a venit somnul. ne-am trezit cam de 3 ori ...deci noi am avut o noapte super buna.
voi cum ati dormit?
cristina, tudor vrea el sa bea apa sau ce-i dau dar nu stie si vrea sa suga ca din biberon si tot se uda liwlol.gif,i -am lasat-o de cateva ori in voia lui, mai mult pe laga decat in gura, o studiaza...apoi l-am schimbat ca era ud leoarca.
masha si noi,ne uitam la desene liwlol.gif, mai mult eu smile.gif, ca acum ii cumpar tom si jerry, in fiecare luni avem program.

Roua, la canuta mea este o supapa....si nu lasa lichidul sa curga decat daca suge Anna.....la kit nu e la fel?
Noi am dormit mai bine.....ii dadeam iarasi cereale in biberonul de seara si cred ca avea prea multa energie liwlol.gif .... daca a papat doar lapte a dormit mai bine.
Monik, ce mai face Irina?
Masha, am adormit dupa ce nu am mai avut ce cauta pe net.....cam greu.....dar m-am rasfatat azi pana la 10 smile.gif...si am primit si cafeaua la pat.
Noi azi incercam sa inauguram scaunul de masina.....pentru o plimbare scurta.....sunt curioasa daca-i place....in casa nu prea vrea sa stea in el.
MihaelaD
Buna seara,

am revenit si noi dupa in weekend in care am fost plecati.

in seara asta i-am facut o vizita pediatrei si ne-a facut vaccinul de 6 luni. A plans f putin ca era ocupata cu stetoscopul doctoritei.

Nu prea am apucat sa va citesc decat asa printre randuri.
Irina si Anna de ce aveti insomnii??? Cum e cu noul scaun? Ce scaun ai luat Cristina? ca si noi am incceput sa ne uitam dupa unul care sa fie cat mai comod si in care sa poata sa doarma bina, k noi la 2 sapt tot mergme la Campina si acum la ultimul drum am vazut ca a inceput sa riposteze, nu-i mai place in scoica...

Pediatra ne-a zis ca de la 7 luni putem sa-i dam Ficatel de pui, sa bagam citricele, pomelo, grefa, sa incepem cu galbenusul de ou 2 zile pe sapt distanta intre ele cam de 3 zile. cand punem ou nu punem carnitza, iar intr-una din zile ( vinerea) sa detoxifiem organismul - fara carne, fara ou. Deci vinerea e post smile.gif

Cam atat... noapte buna!
MihaelaD
Masha, ce frumoasa e poza cu tine si cu Daria... smile.gif
masha
neata mamici! notworthy.gif
hai ca ieri vam lasat sa leneviti, da azi...
noi ca de obicei cu treziri la 2 ore,deci suntem bine...
Mihaela, bv pt Maria ca a fost cuminte, ms pt compliment!
Monika, ce nazbatii mai face matza' Irina?l
roua
neata

masha chiar e tare frumoasa poza cu voi doua. si noi ne-am trezit ca de obicei sad.gif
mihaela imi place ideea cu vineri liwlol.gif
cristina cum a fost plimbarea ieri?a stat anna?i-a placut? si kit-ul are supapa, insa cum ziceam el trage ca din biberon si isi umplea gura cu apa apoi ii curgea pe langa ca doara nu i trebuia apa sa o inghita , el era curios sa o studieze, si asa a ajuns el ud .
roxana.nicolau
Neata fetele!


masha - ce matinala esti!!sunteti dragute si tu si daria! trandafir.gif

cristina - felicitari pentru anna.........si eu stiu ca daca se ridica singura e pregatita, stai linistita ca daca oboseste se aseaza!

Am zis eu bine ca fetele sunt mai precoce!!!!

Si noi raportam o noapte de dormit perpendicular pe pat, se intepeneste pe de-a latul patului si incepe sa maraie, nu mai stie sa se dea inapoi.........il intorc eu, el adoarme instantaneu, eu nuuuuu!

Azi dimineata a facut kk la olita, deci am baiat mare!!!!
Ce e drept stiam care e ora lui de kk, imediat dupa masa de lapte si l-am asezat pe olita.......initial ziceam sa se obisnuiasca cu pozitia........si surpriza!

Ieri a facut 7luni si i-am adus si premergatorul acasa..........a avut voie 5min!nu va imaginati ce bucuros era ca nu il tine nimeni, a trebuit sa strangem covoarele de pe jos sa aiba loc sa o ia la fuga!

Si noi am luat scaun auto, pentru ca nu prea sta comod in scoica daca e infofolit!

Sapt asta mi-am propus sa inlocuiesc cerealele de 6 cu diverse retete...........de ex azi avem in meniu pastrav+morcov+cartof.......sa vedem ce iese!


cristina254
Roua, noi inca nu am ajuns la etapa in care sa si traga Anna ceva din canuta.....ea se joaca cu ciocul respectiv si atat.....de asta nu am stiut.
Plimbarea a fost ok.....destul de scurta....Anna mega serioasa de zici ca cine stie ce facea ea....daca masina merge n-are treaba, doar sa nu stam pe loc.
Mihaela, noi am lut un scaun de la Chicco, de 0-18 kg, cu gandul ca-l folosim mai repede de 6 luni. Pana acum a fost k landoul de la carucior ca are un sistem de prindere cu centura din spate.Partea faina la el este ca din sinele lui se inclina la 90 sau la 60 de grade( pentru bebe mic).....si in pozitia respectiva poate Anna sa doarma ok. Daca vrei iti pun o poza mai incolo cu el. A fost in jur de 6 milioane.
Noi nu dormeam ca ii dadeam cereale in biberonul de lapte.....de cand am trecut-o doar pe lapte....raportam 1-2 treziri pe noapte.
Roxana, ce e drept si daca mi-ar zice cineva sa nu o las sa se ridice, nu as putea.....decat daca o tin in brate toata ziua.



Masha, intr-adevar foarte faina poza cu voi doua smile.gif
roxana.nicolau
QUOTE(cristina254 @ Feb 28 2011, 10:50 AM) *
Roua, noi inca nu am ajuns la etapa in care sa si traga Anna ceva din canuta.....ea se joaca cu ciocul respectiv si atat.....de asta nu am stiut.
Plimbarea a fost ok.....destul de scurta....Anna mega serioasa de zici ca cine stie ce facea ea....daca masina merge n-are treaba, doar sa nu stam pe loc.
Mihaela, noi am lut un scaun de la Chicco, de 0-18 kg, cu gandul ca-l folosim mai repede de 6 luni. Pana acum a fost k landoul de la carucior ca are un sistem de prindere cu centura din spate.Partea faina la el este ca din sinele lui se inclina la 90 sau la 60 de grade( pentru bebe mic).....si in pozitia respectiva poate Anna sa doarma ok. Daca vrei iti pun o poza mai incolo cu el. A fost in jur de 6 milioane.
Noi nu dormeam ca ii dadeam cereale in biberonul de lapte.....de cand am trecut-o doar pe lapte....raportam 1-2 treziri pe noapte.
Roxana, ce e drept si daca mi-ar zice cineva sa nu o las sa se ridice, nu as putea.....decat daca o tin in brate toata ziua.



Masha, intr-adevar foarte faina poza cu voi doua smile.gif



si noi tot de la chicco am luat si tot 0-18kg, proxima parca se numeste, si e fain ca se inclina in pozitie de somn, aporoape la fel de tare ca si scoica auto..........nu e de joaca cu scaunele auto, trebuiesc unele bune!

si eu i-am luat canita cu cioc, si momentan doar se joaca, poate intamplator a tras de cateva ori!dar se invata ei!
roua
ce bine ca ai amintit de premergator roxana, de multttttttttttt vreau sa intreb si eu? si poti pune o poza smile.gif
eu azi caut pe net sa i cumpar- maine zic ca nu -i mai cumpar, si tot asa de vreo luna...aseara am fost in vizita la niste prieteni si am venit acasa cu gandul ca gata, nu i mai cumpar...azi ca ai zis tu, parca parca...deci poza te rog sa ma convingi...wink.gif..sor'mea i-a cumparat la bianca si l-am pus pe tudor evident sa nu atinga pamantul cu piciorusele, ii place de numa, sta se joaca cu butoanele pe acolo, are ocupatie, e altceva, nu-l mai tin in brate,
acum nu neaparat pt picioruse , sau ca o sa umble mai tarziu, daca se obisnuiesc cu premergatorul, (asta sa fie ultima problema wink.gif )dar am auzit si de coloana ca poate o sa aibe probleme mai tarziu, acolo cand ajung la scoala...acum astea povestile auzite de mine...voi ce stiti?
roxana.nicolau
QUOTE(roua @ Feb 28 2011, 11:35 AM) *
ce bine ca ai amintit de premergator roxana, de multttttttttttt vreau sa intreb si eu? si poti pune o poza smile.gif
eu azi caut pe net sa i cumpar- maine zic ca nu -i mai cumpar, si tot asa de vreo luna...aseara am fost in vizita la niste prieteni si am venit acasa cu gandul ca gata, nu i mai cumpar...azi ca ai zis tu, parca parca...deci poza te rog sa ma convingi...wink.gif..sor'mea i-a cumparat la bianca si l-am pus pe tudor evident sa nu atinga pamantul cu piciorusele, ii place de numa, sta se joaca cu butoanele pe acolo, are ocupatie, e altceva, nu-l mai tin in brate,
acum nu neaparat pt picioruse , sau ca o sa umble mai tarziu, daca se obisnuiesc cu premergatorul, (asta sa fie ultima problema wink.gif )dar am auzit si de coloana ca poate o sa aibe probleme mai tarziu, acolo cand ajung la scoala...acum astea povestile auzite de mine...voi ce stiti?




Nici eu nu pot sa spun ca sunt 100% de acord cu premergatorul, dar nu vad ce rau poate sa ii faca 10min in premergator/zi!
Una e sa il lasi 10min si alta e sa il uiti in el doar ca sa scapi de copil!

Cel putin in cazul lui matei,i l-am reglat sa ajunga doar cu varfurile si se impinge si sare ca o caprita!Cel mai bucuros este ca sta singur, simte ca poate atinge pamantul si nu trebuie sa il tina nimeni!

Uite acum baiatul a iesit afara cu strabunica lui, dar cand vine il pun si il filmez, sa vezi ce bucuros este!

Mami imi zicea ca si ea m-a pus tot de la 7luni, dar doar cate putin!


MihaelaD
OOoooo, Matei ce elegant esti... cred ca te-ai distrat la aniversarea prietenei tale liwlol.gif

Cristina, o sa dau si eu o tura la chicco in bucuresti sa vad ce oferte au.

In seara asta cred ca vom lasa patutul la nivelul 0 pt ca Maria aseara s-a prins de margine s-a ridicat in picioare si statea atarnata cu capul in jos si dupa patania cu picatul deja mi-e teama.

In ceea ce priveste premergatorul eu nu cred ca am sa-i cumpar... mi-e frica sa nu mearga pe varfuri, si cred ca nici nu o sa-i stimulez dorinta de a merge singura. si eu m-am gaditi mult dc sa iau sau nu.

roxana.nicolau
QUOTE(MihaelaD @ Feb 28 2011, 12:18 PM) *
OOoooo, Matei ce elegant esti... cred ca te-ai distrat la aniversarea prietenei tale liwlol.gif

Cristina, o sa dau si eu o tura la chicco in bucuresti sa vad ce oferte au.

In seara asta cred ca vom lasa patutul la nivelul 0 pt ca Maria aseara s-a prins de margine s-a ridicat in picioare si statea atarnata cu capul in jos si dupa patania cu picatul deja mi-e teama.

In ceea ce priveste premergatorul eu nu cred ca am sa-i cumpar... mi-e frica sa nu mearga pe varfuri, si cred ca nici nu o sa-i stimulez dorinta de a merge singura. si eu m-am gaditi mult dc sa iau sau nu.



mihaela - poti sa intri si pe site la chicco, mai sunt fel de fel de promotii!!

eu iti spun sincer ca am primit premergatorul, de la o colega............ea a fost tare multumita, zicea ca dupa 7luni l-a pus si ea tot asa putin in premergator........si pe la 10-11luni a luat-o singur baietelul ei, si n-a mai avut nevoie de el!

matei merge deja tinut de sub brat si nu paseste pe varfuri, calca cu toata talpa si asta dinainte sa avem premergator!

acum fiecare mamica face cum crede!
salexandre
Buna fetele,

Roxana ce frumos e Matei in hainute elegante smile.gif

Noi doar ce am papat peste cu legume la borcanas si o banana. A ras Andre tot. I-a placut mult pestele.

Eu una nu voi cumpara premergator. Am citit destul sa ma descurajeze o asemenea achizitie desi mama mi-a povestit ca eu si sora-mea eram incantate de premergator. Prefer sa cumpar un walker mai tarziu cand va putea sa stea in picioare si va avea doar nevoie de sprijin. [

Pupici , ma duc sa fac o cafea.gif
masha
multumim de aprecieri!!!:P
Roxana, Matei e un gentelmen !!! si matinala sunt ca asa este Daria de matinala, ma trezeste si mai dormi dk poti... occasion.gif occasion.gif occasion.gif pt ieri!!!
roua, voi cand sarbatoriti 7 lunite, azi sau maine?!
cristina, frumoasa de Anna!!!:* si Daria face scandal la semafor...
salexandre
Vroiam sa va spun ca am ajuns la concluzia ca Andre doarme mai bine singur in camera lui. Doarme cate 3-4 ore. Mult mai bine pentru mine decat n treziri pe noapte smile.gif
salexandre
Ai am facut chiftele in abur si legume. Lui andre ii fac piure de cartof cu morcov si ii pun si un sfert de chiftea sa vedem ce zice smile.gif
salexandre
Succes total, a papat tot smile.gif
roua
salexandre ma bucur ca ati papat bine si cu succes smile.gif
bravoo!!!
masha azi ne sarbatorim occasion.gif multumim de grija
moni_k
buna seara!
roxana, scump tare matei imbracat asa ca un omuletz mare!
masha, e tare dragutza poza voastra de la semnatura! si ce mai seamana daria cu tine!
salexandre, interesant meniul. cum ies chiftelutele la aburi? ca niste perisoare, asa?
si nu in ultimul rand... occasion.gif occasion.gif occasion.gif TUDOR!

noi suntem bine azi... nu stiu ce a urlat atata zilele trecute, gipsul nu pare s-o deranjeze si dinti n-avem inca. dar ii mai asteptam, am pus pariu cu traian ca ii ies dintii... daca n-avem un dinte pana sambata am pierdut pariul biggrin.gif.
antrenamentele de la 4 dimineata se pare ca au dat roade ieri, asa ca azi noapte a dormit linistita, nu mai avea de cucerit nici un everest liwlol.gif. cristina, anna ce face, se mai antreneaza noaptea sau i-a trecut si ei? ca am vazut ca au acelasi program smile.gif
va pun si rezultatul antrenamentelor, ca sa nu ma mai trageti de urechi ca tre' sa ma cautati prin zecile de pagini de septembrie care se scriu intr-o zi liwlol.gif
salexandre
Monik da, ies cam ca perisoarele. In loc sa le dau prin faina si sa le prajesc le dau prin pesmet si le pun la fiert in abur. Dupa ce a papat mi s-a facut teama sa nu i se faca rau ca prea a mancat cu pofta.

Ce tare e Irina, Andre nici prin gand nu ii trece sa faca asa in pat. Se rasuceste pe toate partile dar nu se ridica.



cristina254
Tudor, sa cresti mare si nazdravan!!!!!
Monik, Anna nu mai vrea nici in brate, nici in leagan.....doar in patut in picioare...m-a terminat azi. Irina esti foarte viteaza.....si tare frumusica.
Mai aveam atatea de scris dar las pe dimineata...
masha
buna dimineata, primavara! notworthy.gif

monika, semanam, doar la buze, ca in rest e tati toata!!!
salexandre, foarte gustoasa reteta, cred si eu ca a mancat tot Andre eating.gif smile.gif
roua, noi neam sarbatorit ieri ziua, ca azi este deja si 1 zi...
cristina, hai ac asteptam sa povestesti...
la noi azi e marea debarasare...adica azi mancam...o lingura de zeama chioara, vedem ce iese...
salexandre
Neata fetele,


Un martisor pt toate mamicile si fetitele frumoase tzuc.gif

Si pt somnoroase o cafea.gif
cristina254
Nu pot sa cred ca am uitat nervi.gif nervi.gif nervi.gif nervi.gif nervi.gif Daria, sa ramai la fel de frumoasa si de dragalasa occasion.gif !!!!!
Masha, bafta multa cu supica! I-a placut Dariei mica sarbatoare?
Vali, sa iti pupacesti minunea din partea noastra!!!! occasion.gif

O primavara vesela si frumoasa tuturor!!!!!
roua
neata
mutumim de cafeluta si de urari
la fel va uram si noi, si va dorim O Primavara minunata alaturi de prichindei.si pentru toate fetitele si mamicile, noi va oferim o floare, dar o mirosim inainte sa vedem daca miroase bine smile.gif, poza e facuta in locul preferat al lui tudor, vedem tot(masini, mamici fetite, tatici liwlol.gif )
raportam o noapte de somn neintrerupt pana la 3 bananab.gif , dupa'aia nu mai conteaza cum ne-am trezit de des wink.gif
moni_k
buna dimineata! primavara frumoasa sa avem!
occasion.gif occasion.gif occasion.gif laura, andrei, daria si tudor! eu m-am prins mai greu ca februarie se termina brusc biggrin.gif
masha, si fii-mea e la fel, leita ta-su... dar mai surprind niste mutrici in care ma recunosc pe mine intreaga. asa si cu voi in poza asta... mi se pare ca daria seamana leit cu tine!
maryana86
buna dimineata.o primavara frumoasa alaturi de piticii vostri. occasion.gif sarbatoritilor.irina esti o fetita tare luptatoare.
roua felicitari pt orele dormite.cristina mai esti in clubul mamicilor chiaune dimineata?roxana ce cavaler e matei.fetelor nu mai stiu care din voi au dat reteta cu dovleac la cuptor?o mai puneti o data va rog?pupici
roua
monik foarte perseverenta irina smile.gif, si multumim ca postezi si aici filmuletele tzuc.gif
roua
mariana eu am reteta asta
roua
masha cum v-ati sarbatorit ieri? ati avut tortulet? povestete-ne smile.gif
fetelor ati vazut ce semnatura interesanta am ? da destept mai e calculatorul asta, sau programul liwlol.gif
moni_k
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif roua, misto semnatura, n-o observasem! ce dulce e tudor mirosind zambilutza, parca e taurasul ferdinand liwlol.gif
am patit si eu o chestie simpatica apropos de calculatoare si cum interpreteaza ele data... am dat data la calculator cu o zi in urma ca voiam sa fac o magarie, si cand am deschis outlook-ul aveam mailurile primite organizate frumos pe caprarii: this week, yesterday, today si tomorrow biggrin.gif
cristina254
Roua, foarte tare semnatura.....l-ai incurcat rau de tot, da cu virgula!!!!:)Tudor, zi-ne si noua....miroase frumos floricica, asa-i?
Pe scurt ca fiica-mea tipa si nu stiu cat ma lasa si pe mine sa stau.....
De premergator.....mie ortopedul mi-a zis un nu categoric.....daca bebeul are vreo predispozitie, poate cauza probleme grave la sold. Multi copii nu au nici o problema daca-l folosesc, dar exista un risc.....eu nu vreau sa mi-l asum asa ca nu o sa cumpar.....doar un walker ca si Salexander, dar mai incolo cand e necesar. Nu cred ca merge pe varfuri sau e mai lenes bebeul daca are premergator......nepotica mea a mers pe varfuri pana la 1 an si vreo 2 luni....desi nu a avut premergator. Se vedea cu ochiul liber ca asa isi gasea ea echilibrul.Daca o tineai de manute calca pe toata talpa, iar daca se incumeta singurica mergea pe varfuri. Noi radeam ca o facem balerina.
Mai vroiam sa va zic ca e in metro e reducere de 40 % la tot sortimentul de jucarii.....am fost sa-i luam cadoul la finul nostru....ca sambata suntem nasii....si am sfarsit prin ai lua la Anna o droaie de jucarii.....dar eu zic ca se merita.
Voi ce ulei folositi la papa?Mie pediatra mi-a zis sa folosesc ulei de porumb ca este cel mai indicat pt ei. Ieri am vazut si pe borcanase ca sunt cu ulei de porumb.....asa ca am zis sa scriu si aici. Poate a mai scris cineva si nu am fost atenta....)
De dormit.....e cat de cat ok.....2-3 treziri pe noapte....suzeta si somn la loc.....peste zi e mai greu cu ea.....este groaznic de agitata, nu vrea decat sa stea in picioare....daca o las jumate de ora asa..... sta atarnata de marginea patutului fara nici o problema. La 6 dimineata...e treaza in fundulet sau in genunchii, ca mai mult nu o lasa sacul de dormit....si isi asteapta cuminte biberonul. Aseara ne-a distrat ca s-a speriat de o jucarie.....cum o vedea.....alerga la taica-su in brate si se prindea de el ca o maimutica... nu stiu ce sa zic eu o vad tare diferita.....se manifesta mai puternic si zgomotos.....isi cunoaste bine deja preferintele, creste, ce mai.....smile.gif
Va pupam si o zi insorita!!!!!!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.