Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
karen
buna dimineata!
am vazut cativa copilasi scumpi ,nu mai sunt bebei deja sunt mari smile.gif sa fie sanatosi sa va bucurati de ei!
se pare ca au fost si foarte cuminti ca a venit Mos Nicolae
LA MULTI ANI CU SANATATE! pt cine se sarbatoreste de Sf Nicolae
As vrea sa intru mai des si pe forum aici dar greu imi gasesc timp.a venit caldura(mareeeee) si David nu mai doarme ziua,il plimb mult prin curte,iesim cand putem in oras si in rest .....maraieli ,cred ca ii dau si dintisorii.
Ieri a implinit 4 lunite si l-am scos la plaja ,la ocean.L-am tinut in carucior ca ma gandeam eu ca nu-i face bine vantul,desi nu era asa tare... si cand ma uit in jur erau bebeii de cateva zile pusi pe paturici (evident nu expusi direct la soare )si imediat l-am scos si pe David de parca saracutul era obligat sa-i placa
Am citit ca ati inceput incetisor diversificarea...David papa numai formula dar nu ma grabesc sa-i dau inca nimik pana la 5 luni.Indicatiile primite nu ma prea ajuta cu nimic,cred ca fiecare hotaraste pentru copil.Cei alaptati la san stiu clar ca nu incep pana la 6 luni.eu cred ca depinde de copil,aici nimeni nu iti spune cand si cu ce sa incepi.ti se da o lista cu alimente permise si de acolo incerci pe rand fiecare ,,aliment,, si vezi cum vrea copilul,cum se simte etc.nu este in functie de kg sau cat e de mancacios.Al meu deabia de 3 zile a inceput sa pape regulat 150ml la o masa din 3 in 3 ore inclusiv noaptea.eu nu stiu inca cum e sa doarma copilul 4-5 ore sad.gif dar sa fie sanatos ,ma-m obisnuit deja.
Acum nu stiu cate kg are,dar la 3luni jumate avea 6,700 kg si 68 cm.Oricum e fff lung si nu pare grasunel,hainutele de 6-9 luni ii sunt fixe.De Craciun o sa cumparam hainute pt 9-12 luni ca cele de acum ii raman scurte.
va pup si va doresc numai bine
jucaria de Mos' smile.gif


la malul oceanului unde nu se face plaja.......
roua
QUOTE(cristina254 @ Dec 6 2010, 12:01 AM) *
Roua, ati sarbatorit venirea mosului.....si radem asa frumos:). Din cate vad eu seamana tare bine cu tine.


da, asa zice lumea ca seamana cu mine:)
roua
QUOTE(karen @ Dec 6 2010, 06:15 AM) *
buna dimineata!
am vazut cativa copilasi scumpi ,nu mai sunt bebei deja sunt mari smile.gif sa fie sanatosi sa va bucurati de ei!
se pare ca au fost si foarte cuminti ca a venit Mos Nicolae
LA MULTI ANI CU SANATATE! pt cine se sarbatoreste de Sf Nicolae
As vrea sa intru mai des si pe forum aici dar greu imi gasesc timp.a venit caldura(mareeeee) si David nu mai doarme ziua,il plimb mult prin curte,iesim cand putem in oras si in rest .....maraieli ,cred ca ii dau si dintisorii.
Ieri a implinit 4 lunite si l-am scos la plaja ,la ocean.L-am tinut in carucior ca ma gandeam eu ca nu-i face bine vantul,desi nu era asa tare... si cand ma uit in jur erau bebeii de cateva zile pusi pe paturici (evident nu expusi direct la soare )si imediat l-am scos si pe David de parca saracutul era obligat sa-i placa
Am citit ca ati inceput incetisor diversificarea...David papa numai formula dar nu ma grabesc sa-i dau inca nimik pana la 5 luni.Indicatiile primite nu ma prea ajuta cu nimic,cred ca fiecare hotaraste pentru copil.Cei alaptati la san stiu clar ca nu incep pana la 6 luni.eu cred ca depinde de copil,aici nimeni nu iti spune cand si cu ce sa incepi.ti se da o lista cu alimente permise si de acolo incerci pe rand fiecare ,,aliment,, si vezi cum vrea copilul,cum se simte etc.nu este in functie de kg sau cat e de mancacios.Al meu deabia de 3 zile a inceput sa pape regulat 150ml la o masa din 3 in 3 ore inclusiv noaptea.eu nu stiu inca cum e sa doarma copilul 4-5 ore sad.gif dar sa fie sanatos ,ma-m obisnuit deja.
Acum nu stiu cate kg are,dar la 3luni jumate avea 6,700 kg si 68 cm.Oricum e fff lung si nu pare grasunel,hainutele de 6-9 luni ii sunt fixe.De Craciun o sa cumparam hainute pt 9-12 luni ca cele de acum ii raman scurte.
va pup si va doresc numai bine
jucaria de Mos' smile.gif


la malul oceanului unde nu se face plaja.......


da karen, adevarat ce spui tu, nu mai sunt bebei, sunt deja copilasi,
sunteti asa frumosi, iar in prima poza e bestial.imi pare rau ca nu dormiti mai mult, noiavem deja la activ vreo 10 nopti intrgi de somn, in rest o data pe la 3 jumate noaptea sau de 2 ori pe noapte si la 7 jumate dimineata sus de tot. in timpul zilei doarme vreo 2 maxim 3 somnuri a cate jumatate de ora, deci in total 1,30 ora maxim 2 ore toata ziulica.
roua
QUOTE(vali84 @ Dec 5 2010, 06:18 PM) *
..si ne papam pumnuletul 




ce fain ii
roua
teea
masha
danielala81

alina2
LA MULTI ANI PENTRU PRICHINDEI ! 9704.gif
masha
[quote name='roua' date='Dec 6 2010, 12:23 AM' post='1552162']
teea
masha
danielala81

alina2
LA MULTI ANI PENTRU PRICHINDEI ! 9704.gif
[/qu

ms ms la multi ani si pt ceilalti sarbatoriti!!!!
roua
cristina ai adresa de facebook?daca da inseamna ca ti-am trimis ad, daca nu am trimis la altcineva! liwlol.gif
alina2
QUOTE(roua @ Dec 6 2010, 12:53 PM) *
teea
masha
danielala81

alina2
LA MULTI ANI PENTRU PRICHINDEI ! 9704.gif



Multumim frumos! La Multi Ani tuturor sarbatoritilor :*
pink_blue
Karen e un scump baiatul tau..ce bine de voi la ocean !!! la noi e un frig:) si asa greu suportam fasul..crize face cand il imbrac.
teea
al meu face crize cand ii pun caciulita pe cap liwlol.gif tare greu o sa fie iarna asta cu atatea tipete inainte de a pleca din casa.
mai nou m-am "jmecherit" si il duc pana jos(noi stam la etajul 2 ) fara caciula...si ii pun caciula cand iesim afara..si nu mai comeneteaza..ca afara e cuminte rau

p.s multumim de urari
cristina254
QUOTE(roua @ Dec 6 2010, 06:53 PM) *
cristina ai adresa de facebook?daca da inseamna ca ti-am trimis ad, daca nu am trimis la altcineva! liwlol.gif

La mine, la mine....am dat si eu confirm:)
masha

ieri a fost ziua meaaaaaaaaaaaaa!!!
cristina254
QUOTE(masha @ Dec 7 2010, 10:33 AM) *

ieri a fost ziua meaaaaaaaaaaaaa!!!

LA MULTI ANI, MASHA!!!!!!!!! Un tort delicios si o fetita tare frumoasa!!!!:) 9704.gif
roua
neata fetelor
cafea.gif
masha la multi ani,
ce bine fetelor ca pentru noi nu se aplica legea cu statul acasa de 1 an, am scapat smile.gif
cristina254
Sa speram ca nu se razgandesc....oricum cred ca mizeaza ca o parte vor sta si al doilea an fara bani. Eu mi-am depus dosarul dar n-am inca nici o decizie.....voua v-a venit prin posta ceva?
roua
QUOTE(cristina254 @ Dec 7 2010, 12:21 PM) *
Sa speram ca nu se razgandesc....oricum cred ca mizeaza ca o parte vor sta si al doilea an fara bani. Eu mi-am depus dosarul dar n-am inca nici o decizie.....voua v-a venit prin posta ceva?


mie mi-au venit deja banii, dar decizia nu, depinde de judet
stiu ca la noi anul trecut venea si dupa un an , nu le trimiteau de la directia muncii pt ca cica nu aveau timbre.daca o vroiai mergeai personal si ti-o dadeau, banii insa ii primeai.stiu ce decizia tine loc de carte de munca asa ca este importanta.smile.gif
masha
QUOTE(cristina254 @ Dec 6 2010, 11:11 PM) *
LA MULTI ANI, MASHA!!!!!!!!! Un tort delicios si o fetita tare frumoasa!!!!:) 9704.gif

cristina&roua :multumim mult partners.gif
pink_blue
Asa procedez si eu cand ies afara cu caciula, numai la frig o pun ca atunci nu mai comenteaza:))
Nu am inteles exact cum e cu legea asta, noi stam 2 ani acasa? si tot cu 70% din net?
vali84
ciao, fetelor! noi am fost ieri la pediatru si ne-a dat o multime se informatii utile pe care sa vi le impartasesc si voua :

1. ne-am dus in primul rand pt roseata de la buric : a zis ca nu e nimic grav ca e un mic granulom  care se va retrage in timp , sa-l sterg cu alcool sanitar

2. al meu are niste bubite pe obraji ( adica are cate o zona mai rosie si rugoasa asa ca nisipul la atingere pa ambii obrajorii ) nici n-a stat pe ganduri si a zis ca e de la laptele praf ( eu ii mai dau si laptele meu si lapte praf NAN completare ) cica unii copilasi fac reactia asta la laptele de vaca fiindca laptele praf se obtine din lapte de vaca , deci fetelor sa trec pe Milupa Milumil 1 sau Humana 1? am mai vazut la farmacie Lactana de la Topfer bio inca nu m-am decis, dar oricum ii schimb laptele praf

3. legat de cojitele de pe cap zona fontanela a zis sa-l dau zilnic cu ulei pt bebe pe cap si dupa cateva ore sa-l perii f bine pana ii  cad toate sa respire pielea si fara caciulita pe cap in casa ( oricum eu nu i-am dat niciodata caciulita in casa ) si nici exagerat de cald in casa 22 de grade se pare ca e temperatura ideala

4. legat de iesitul afara a zis ca putem si chiar trebuie sa-l scoatem zilnic afara 2-3 ore indiferent de vreme  si la -20 de grade si pe ploaie cu conditia sa fie adecvat imbracatsi evident sa nu-l ude ploaia...dar in niciun caz sa nu-i acoperim gurita si nasul cu fular fiindca de la respiratia lui fiind frig afara de va uda fularul si-i va tine rece nu cald

cam asta ar fi sper sa va fie utile inf

va pup

vali84
cristina, roua, multumim pt complimente floare2.gif si eu am observat niste bebei super dragutzi si zambareti si mai ales cuminti daca mosul nu i-a ocolit wink.gif




alina2
Buna,

Nici mie nu mi-a venit inca decizia. Cand am depus dosarul mi-au spus ca pe la mijlocul lunii decembrie ar trebui sa vina. Sunt curioasa. Banii sigur nu ii vad pana la anul. Mihaela, tu parca ai depus dosarul inaintea mea, ai primit decizia?

Fetelor, bebelusii vostri la ce interval orar mananca acum, adica din cate in cate ore? Si de fiecare data aceeasi cantitate?
Si inca o intrebare pt fetele care inca alapteaza: a venit menstruatia? Mie mi-a venit luna asta, desi mai am lapte. Speram sa nu vina pana mai alaptez, dar asta e biggrin.gif

Va pup, somn usor!
cristina254
QUOTE(vali84 @ Dec 7 2010, 01:47 PM) *
ciao, fetelor! noi am fost ieri la pediatru si ne-a dat o multime se informatii utile pe care sa vi le impartasesc si voua :

1. ne-am dus in primul rand pt roseata de la buric : a zis ca nu e nimic grav ca e un mic granulom  care se va retrage in timp , sa-l sterg cu alcool sanitar

2. al meu are niste bubite pe obraji ( adica are cate o zona mai rosie si rugoasa asa ca nisipul la atingere pa ambii obrajorii ) nici n-a stat pe ganduri si a zis ca e de la laptele praf ( eu ii mai dau si laptele meu si lapte praf NAN completare ) cica unii copilasi fac reactia asta la laptele de vaca fiindca laptele praf se obtine din lapte de vaca , deci fetelor sa trec pe Milupa Milumil 1 sau Humana 1? am mai vazut la farmacie Lactana de la Topfer bio inca nu m-am decis, dar oricum ii schimb laptele praf

3. legat de cojitele de pe cap zona fontanela a zis sa-l dau zilnic cu ulei pt bebe pe cap si dupa cateva ore sa-l perii f bine pana ii  cad toate sa respire pielea si fara caciulita pe cap in casa ( oricum eu nu i-am dat niciodata caciulita in casa ) si nici exagerat de cald in casa 22 de grade se pare ca e temperatura ideala

4. legat de iesitul afara a zis ca putem si chiar trebuie sa-l scoatem zilnic afara 2-3 ore indiferent de vreme  si la -20 de grade si pe ploaie cu conditia sa fie adecvat imbracatsi evident sa nu-l ude ploaia...dar in niciun caz sa nu-i acoperim gurita si nasul cu fular fiindca de la respiratia lui fiind frig afara de va uda fularul si-i va tine rece nu cald

cam asta ar fi sper sa va fie utile inf

va pup


Vali, eu am mai scris despre asta pe forum. Anna a avut aceiasi problema cu bubitele pe obraji de la lapte. Eu te-as sfatui sa nu-i schimbi laptele...incearca inainte sa folosesti o crema pentru pielea atopica, foarte uscata....eu am folosit trixera de la Avene. A durat o saptamana pana si-a revenit pielea. Poate nu-i place laptele nou. Oricum daca te hotarasti sa-i dai Lactana stiu ca e un lapte bun....insa s-ar putea sa nu-i rezolve problema. Intr-adevar e destul de scumpa crema dar eu o am de 2 luni si inca mai e destul in tub.....si folosesc si pentru pielea de pe cap.
Si la noi a fost tot de la lapte si a coincis cu momentul in care am trecut pe mai mult lapte praf......si ii dadeam Lactana atunci.
vali84
QUOTE(cristina254 @ Dec 7 2010, 09:39 PM) *
Vali, eu am mai scris despre asta pe forum. Anna a avut aceiasi problema cu bubitele pe obraji de la lapte. Eu te-as sfatui sa nu-i schimbi laptele...incearca inainte sa folosesti o crema pentru pielea atopica, foarte uscata....eu am folosit trixera de la Avene. A durat o saptamana pana si-a revenit pielea. Poate nu-i place laptele nou. Oricum daca te hotarasti sa-i dai Lactana stiu ca e un lapte bun....insa s-ar putea sa nu-i rezolve problema. Intr-adevar e destul de scumpa crema dar eu o am de 2 luni si inca mai e destul in tub.....si folosesc si pentru pielea de pe cap.
Si la noi a fost tot de la lapte si a coincis cu momentul in care am trecut pe mai mult lapte praf......si ii dadeam Lactana atunci.


si acum ce lapte ii dai?
MihaelaD
Hello!

Alina, ce faci? nu ai mai postat de mult.. nici eu biggrin.gif...

mi-e nu mi-a venit nici decizia pt indemnizatie, nici alocatia macar... tu ai primit alocatia?
de la primarie mi s-a zis clar ca dureaza in ambele cazuri 2-3 luni.

Maria are ore relativ fixe de masa... cantitatea variaza intre 180 - 220 ml. dimineata la masa de la 10 - 11 ii dau cam 50 ml de suc de morcov si mandarina.
cristina254
Vali, tot lapte bio.....BabyNat se cheama in Anglia si BabyBio in Franta. Noua ne-au dat Lactana din spital si am continuat si acasa pana a ajuns laptele din Anglia....pe atunci inca mai aveam eu destul de mult lapte. La noi l-am gasit pe un site cu 106 ron cutia de 900 de gr....na plus transportul. E foarte recomandat prin strainatate. Eu chiar iti recomand sa incerci cu crema....nu e dupa capul meu....noua pediatra ne-a spus de ea.
Parca Lactana e 60 ron cutia de 600 de gr.
roua
QUOTE(vali84 @ Dec 7 2010, 02:47 PM) *
ciao, fetelor! noi am fost ieri la pediatru si ne-a dat o multime se informatii utile pe care sa vi le impartasesc si voua :

1. ne-am dus in primul rand pt roseata de la buric : a zis ca nu e nimic grav ca e un mic granulom  care se va retrage in timp , sa-l sterg cu alcool sanitar

2. al meu are niste bubite pe obraji ( adica are cate o zona mai rosie si rugoasa asa ca nisipul la atingere pa ambii obrajorii ) nici n-a stat pe ganduri si a zis ca e de la laptele praf ( eu ii mai dau si laptele meu si lapte praf NAN completare ) cica unii copilasi fac reactia asta la laptele de vaca fiindca laptele praf se obtine din lapte de vaca , deci fetelor sa trec pe Milupa Milumil 1 sau Humana 1? am mai vazut la farmacie Lactana de la Topfer bio inca nu m-am decis, dar oricum ii schimb laptele praf

3. legat de cojitele de pe cap zona fontanela a zis sa-l dau zilnic cu ulei pt bebe pe cap si dupa cateva ore sa-l perii f bine pana ii  cad toate sa respire pielea si fara caciulita pe cap in casa ( oricum eu nu i-am dat niciodata caciulita in casa ) si nici exagerat de cald in casa 22 de grade se pare ca e temperatura ideala

4. legat de iesitul afara a zis ca putem si chiar trebuie sa-l scoatem zilnic afara 2-3 ore indiferent de vreme  si la -20 de grade si pe ploaie cu conditia sa fie adecvat imbracatsi evident sa nu-l ude ploaia...dar in niciun caz sa nu-i acoperim gurita si nasul cu fular fiindca de la respiratia lui fiind frig afara de va uda fularul si-i va tine rece nu cald

cam asta ar fi sper sa va fie utile inf

va pup



foarte utile multumim:)
apropo de scoarta de pe cap si eu il fac cu ulei dar inainte de baita cu 1 ora, inca avem...
iar despre bubite sunt asa ca si zgrabuntele si sunt undeva la baza fetei?adica pe maxilar ?
roua
QUOTE(alina2 @ Dec 7 2010, 10:34 PM) *
Buna,

Nici mie nu mi-a venit inca decizia. Cand am depus dosarul mi-au spus ca pe la mijlocul lunii decembrie ar trebui sa vina. Sunt curioasa. Banii sigur nu ii vad pana la anul. Mihaela, tu parca ai depus dosarul inaintea mea, ai primit decizia?

Fetelor, bebelusii vostri la ce interval orar mananca acum, adica din cate in cate ore? Si de fiecare data aceeasi cantitate?
Si inca o intrebare pt fetele care inca alapteaza: a venit menstruatia? Mie mi-a venit luna asta, desi mai am lapte. Speram sa nu vina pana mai alaptez, dar asta e biggrin.gif

Va pup, somn usor!


eu incerc de cateva zile sa i dau la 3 ore jumate 4, cateodata reusesc cateodata nu,de regula mananca 180, dar sunt dati cand ii mai fac cate 30 de regula seara.
teea
fetelor...se poate ca bebelusii sa nu se mai sature???
acum vreo luna jumate vlad si-a scos singur masa din timpul noptii(atunci manca pe la 2)....de vreo saptamana se terzeste in fiecare zi la 3 sa manance (papa un biberon de 200 ml)...apoi la 5 jumate dimineata iar.
el de regula papa cam 180-250 ml la o masa(cam o data la 3 ore).la 11 jumate seara mananca cam 200-250 ml...si de o saptamana se trezeste la 3 sa mai manance inca o tura.
nu inteleg de ce a revenit la obiceiul cu mancatul noaptea.sa fie pentru ca nu-i ajunge lapticul?sau pur si simplu e mai fomist acum?
va pupic
roua
QUOTE(teea @ Dec 8 2010, 08:48 AM) *
fetelor...se poate ca bebelusii sa nu se mai sature???
acum vreo luna jumate vlad si-a scos singur masa din timpul noptii(atunci manca pe la 2)....de vreo saptamana se terzeste in fiecare zi la 3 sa manance (papa un biberon de 200 ml)...apoi la 5 jumate dimineata iar.
el de regula papa cam 180-250 ml la o masa(cam o data la 3 ore).la 11 jumate seara mananca cam 200-250 ml...si de o saptamana se trezeste la 3 sa mai manance inca o tura.
nu inteleg de ce a revenit la obiceiul cu mancatul noaptea.sa fie pentru ca nu-i ajunge lapticul?sau pur si simplu e mai fomist acum?
va pupic


neata mamici
cafea.gif

hahaha teea si eu am impresia cateodata ca tudor nu se satura ca ar manca cat ii dau, el din fericire de o sapt nu se mai trezeste noaptea asa des, o data sau deloc, dar mi-e teama pt ca mi-au zis alte mamici ca atunci cand incep sa le iasa dintii se trezesc iar, papa un pic si adorm la loc, acum al tau e si mai maricel si are nevoie de mancarica nu?

apropo salexandre sau cine stie sa mi raspunda, cartofiorul il pisati doar cu furculita sau mai adaugati si altceva in el?
tzuc.gif
alina2
QUOTE(MihaelaD @ Dec 8 2010, 12:04 AM) *
Hello!

Alina, ce faci? nu ai mai postat de mult.. nici eu biggrin.gif...

mi-e nu mi-a venit nici decizia pt indemnizatie, nici alocatia macar... tu ai primit alocatia?
de la primarie mi s-a zis clar ca dureaza in ambele cazuri 2-3 luni.

Maria are ore relativ fixe de masa... cantitatea variaza intre 180 - 220 ml. dimineata la masa de la 10 - 11 ii dau cam 50 ml de suc de morcov si mandarina.



Nu am mai postat, desi am tot citit ce se scrie. Suntem bine. Eu am primit alocatia dupa exact 2 luni, asa cum imi spusesera.

Voi va plangeti ca mananca bebeii prea mult (unele), mie mi se pare ca al meu mananca prea putin. Mananca la 4-5 ore, altadata chiar si 6, daca doarme profund. Noaptea inca mananaca o data, pe la 3-4. Dar sunt dati cand ma rog de el sa termine biberonul, mananca jumatate si apoi nu mai vrea...si peste jumatate de ora iar incerc si tot asa...pana il termina pe tot. Se joaca cu el in gura, il plimba...si intr-un final mananca tot. Nu stiu de ce face asa...
Saptamana viitoare mergem la controlul de 4 luni, sa vedem ce zice si dna doctor...

Teea, nu ii mai dai san lui Vladut?
MihaelaD
Alina, cati ml papa Eric?
dc a luat in greutate si el e ok probabil ca atata ii trebuie lui, nu trb sa iti faci griji...
MihaelaD
Roua, ati inceput diversificarea?

Teea, poate ar trb sa ii dai seara lapte cu cereale. sunt mai satioase si ii tin mai bine de foame.
alina2
QUOTE(MihaelaD @ Dec 8 2010, 01:07 PM) *
Alina, cati ml papa Eric?
dc a luat in greutate si el e ok probabil ca atata ii trebuie lui, nu trb sa iti faci griji...



Papa intre 120 si 150 ml la o masa. Da, cred ca asa e el, mai putin mancacios. Pana acum a fost f bine cu greutatea.
Ai inceput diversificarea? Doar cu suculet de morcovi sau si cereale?
Ai schimbat tetinele cu altele pt 3 luni+?Ai luat de la Nuk sau tot Primii pasi?
cristina254
QUOTE(alina2 @ Dec 8 2010, 11:09 AM) *
Nu am mai postat, desi am tot citit ce se scrie. Suntem bine. Eu am primit alocatia dupa exact 2 luni, asa cum imi spusesera.

Voi va plangeti ca mananca bebeii prea mult (unele), mie mi se pare ca al meu mananca prea putin. Mananca la 4-5 ore, altadata chiar si 6, daca doarme profund. Noaptea inca mananaca o data, pe la 3-4. Dar sunt dati cand ma rog de el sa termine biberonul, mananca jumatate si apoi nu mai vrea...si peste jumatate de ora iar incerc si tot asa...pana il termina pe tot. Se joaca cu el in gura, il plimba...si intr-un final mananca tot. Nu stiu de ce face asa...
Saptamana viitoare mergem la controlul de 4 luni, sa vedem ce zice si dna doctor...

Teea, nu ii mai dai san lui Vladut?


Alina, la fel patesc si eu....Anna a luat tare putin in greutate. Eu ii dau la 6 dimineata, apoi la 10, la 14, 18, 22....cand are chef mananca 250 de ml si cateodata 50 ml. Imi este deja groaza cand trebe sa-i dau de manacare. Dupa ce nu mai vrea laptic imi da peste mana, impinge biberonul cu limba......ea tot 700-750 ml pe zi mananca. Trebe sa facem pauze dese casa mai bea un pic de laptic.
cristina254
Eu am trecut de la 3 luni si o saptamana pe tetine 3+. Eu folosesc de la Avent. Eu cu cerealele incep dupa 4 luni jumate.
alina2
QUOTE(cristina254 @ Dec 8 2010, 02:25 PM) *
Eu am trecut de la 3 luni si o saptamana pe tetine 3+. Eu folosesc de la Avent. Eu cu cerealele incep dupa 4 luni jumate.




Si, nici o diferenta cu tetinele astea? Nu mananca mai bine?
cristina254
QUOTE(alina2 @ Dec 8 2010, 01:36 PM) *
Si, nici o diferenta cu tetinele astea? Nu mananca mai bine?

3-4 zile a mancat mai bine....in sensul de mai repede...pe urma la fel. Daca am uitat sa sterilizez cu tetina de 3 si i-am dat cu tetina de 2+ nu a mai mancat deloc. Dar eu zic ca merita se incerci...poate numai fiica-mea ii asa sucita cu mancatul.
cristina_natalia
QUOTE(alina2 @ Dec 7 2010, 10:34 PM) *
Buna,

Nici mie nu mi-a venit inca decizia. Cand am depus dosarul mi-au spus ca pe la mijlocul lunii decembrie ar trebui sa vina. Sunt curioasa. Banii sigur nu ii vad pana la anul. Mihaela, tu parca ai depus dosarul inaintea mea, ai primit decizia?

Fetelor, bebelusii vostri la ce interval orar mananca acum, adica din cate in cate ore? Si de fiecare data aceeasi cantitate?
Si inca o intrebare pt fetele care inca alapteaza: a venit menstruatia? Mie mi-a venit luna asta, desi mai am lapte. Speram sa nu vina pana mai alaptez, dar asta e biggrin.gif

Va pup, somn usor!



Teodora mananca la 3-4 ore, incepand cu 5-6 dimineata, pana seara la 22-23. Are 6 mese. Uneori mananca 110 ml, alteori catre 180 ml. Regula este 140 ml. In medie pe zi, ies 750 ml. Eu inca produc 700-750 ml, asa ca papa doar un pic de lapte praf.
Masa dureaza intre 10 si 30 de minute. Cand nu mai vrea sa manance pe brat ( se ridica in fund), o asez pe spate sau pe o parte si ii dau sticluta , mai papa un pic asa. Alina2, si mie mi-a venit, dupa 4 luni de la nastere:).

Nu ii dau nimic in afara de lapte, pana la 6 luni. Maine mergem la rotarix si pentaxim. Are 64 cm si 6.700g:)

Roua, dupa cat timp ti-a sosit decizia?



MihaelaD
Alina, noi am schimbat titinele tot Primi PAsi folosim pt ca era singura titina acceptata ( nu ma impac deloc cu sticlele de la ei sunt f proaste dar asta e le schimb f des daca asta e preferinta copilului)

Aseara am pus si o lingurita de cereale in lapte dar am vazut k nu i-a schimbat consistenta.
Cristina 254, Maria are aceleasi ore de masa ca si bebelina ta insa fetitza mea e constanta la cantitatea de lapte pe care o bea.

Cristina_Natalia ai niste fetite f frumoase... BRavo esti o mamaica implinita de abia astept sa am si eu 2 copilasi...

A mai inceput cineva diversificarea? ce v-au mai recomandat pediatrii vostri?
masha
buna fetele! notworthy.gif
mor de wacko.gif ...astia la stiri dau numai 16 grade da nu stiu unde...ca la noi e tot urat mai mult de 4 grade nu se ridica...dar am iesit totusi la plimbare, desi era o ceata de nu vedeai blocul din fata...
si mai am o curiozitate, cei puneti in apa in cadita, Daria este super oparita, la incheieturi,am cumparat 4 creme toate de peste 25lei, si nu merge nici una, si ma gandeam sa cumpar sare de mare pt copii,cu extract de tarate, musetel, etc, si cica nu e buna pt copii, ca le ridica tensiunea...acuma nici nu stiu ce sa zic...
alina2
QUOTE(MihaelaD @ Dec 8 2010, 05:30 PM) *
Alina, noi am schimbat titinele tot Primi PAsi folosim pt ca era singura titina acceptata ( nu ma impac deloc cu sticlele de la ei sunt f proaste dar asta e le schimb f des daca asta e preferinta copilului)



Mihaela, dar eu am pus tetinele noi la sticlele de la Nuk pe care le aveam, se potrivesc. Nu am schimbat si sticlele, doar tetinele. Nu ai incercat asa?


Cristina_natalia, super poza cu fetitele, cum dorm ele asa frumos....si ce bine seamana smile.gif

Masha, eu nu ii pun nimic in apa. Folosesc crema de la Klorane momentan, dar mai folosesc si niste produse bio, speciale pt bebei, de la LifeCare.
La noi au fost astazi 15 grade smile.gif
roua
QUOTE(cristina_natalia @ Dec 8 2010, 05:15 PM) *
Teodora mananca la 3-4 ore, incepand cu 5-6 dimineata, pana seara la 22-23. Are 6 mese. Uneori mananca 110 ml, alteori catre 180 ml. Regula este 140 ml. In medie pe zi, ies 750 ml. Eu inca produc 700-750 ml, asa ca papa doar un pic de lapte praf.
Masa dureaza intre 10 si 30 de minute. Cand nu mai vrea sa manance pe brat ( se ridica in fund), o asez pe spate sau pe o parte si ii dau sticluta , mai papa un pic asa. Alina2, si mie mi-a venit, dupa 4 luni de la nastere:).

Nu ii dau nimic in afara de lapte, pana la 6 luni. Maine mergem la rotarix si pentaxim. Are 64 cm si 6.700g:)

Roua, dupa cat timp ti-a sosit decizia?




vai ce copii frumosi si scumpi ai cristina,
decizi nu mi-a venit inca doar banii
roua
QUOTE(masha @ Dec 8 2010, 06:18 PM) *
buna fetele! notworthy.gif
mor de wacko.gif ...astia la stiri dau numai 16 grade da nu stiu unde...ca la noi e tot urat mai mult de 4 grade nu se ridica...dar am iesit totusi la plimbare, desi era o ceata de nu vedeai blocul din fata...
si mai am o curiozitate, cei puneti in apa in cadita, Daria este super oparita, la incheieturi,am cumparat 4 creme toate de peste 25lei, si nu merge nici una, si ma gandeam sa cumpar sare de mare pt copii,cu extract de tarate, musetel, etc, si cica nu e buna pt copii, ca le ridica tensiunea...acuma nici nu stiu ce sa zic...


noi nu punem nimic in apa ne spalam cu buretelul cu gel de dus nivea si sampon tot nivea.
roua
QUOTE(MihaelaD @ Dec 8 2010, 01:26 PM) *
Roua, ati inceput diversificarea?

Teea, poate ar trb sa ii dai seara lapte cu cereale. sunt mai satioase si ii tin mai bine de foame.


am inceput cu mar razalit , doar putin, am incercat cartofior pisat dar nu prea am avut succes asa ca am renuntat, iar azi i-am facut suculet de mere si morcov, a baut cam 40 ml...incet incet incepem.
imi spuneti si mie ce cereale sa cumpar si de la ce fima?
pediatrul meu e destul de .... eu nu am patit-o dar a patit-o o cunostinta, poate v-am mai spus ca sa dus cu fetita de 8 luni racita bocna si nu a primit-o pt ca cica nu avea proogramare..Doamne iti multumesc ca inca nu am avut probleme, oricum dupa sarbatori ma duc in CLUJ LA UN PEDIATRU LA PARTICULAR SA NE FAC UN CONTROL...CRISTINA _NATALIA POATE NE SUGEREZI TU PE CINEVA.
SI NOI AM SCHIMBAT TETINELE LA 3 LUNI , IAR CELELALTE LE-AM ARUNCAT pe toate.
cristina 254, mai nou eu nu sterilizez sticlutele doar o data pe zi, le spal bine le clatesc binee si e bine, si sa sti ca si fetita lui sora mea care e mai mare ca noi cu 5 saptamani este exact ca si fetita ta, asa ca nu te speria, manaca la fel, fac acrobatii la fel, podul, ... cand citesc ce scrii despre anna ma si gandesc la bianca...uite si ea..o mai linistesc si eu pe sor mea lasa tu ca am citi pe net ca mai sunt gimnaste, sau tot felul de chesti, si cu mancarea exact la felllll, ea a inceput sa i dea papica si acum nici atat nu mai bea laptic doar cat vrea ea:)
pink_blue
Ciao,
ce fete dragute ai cristina_natalia !!! ce frumoase sunt cum dorm ele impreuna.
Eu inca alaptez, si habar nu am cat mananca la o masa, dar de cateva zile se trzeste si el noaptea de 2 ori,a dica la 3 si dupa aia la 6, inaite se tezea dopar la 5 dimineata si dupa 10 minute de titi dormeam amandoi pana la 9. Nu inteleg de ce se trezeste mai des desi ultrima masa am prelungito la 10 seara, are cam 6 mese pe zi.
Mie mi-a venit menstruatia luna trecuta cand bebe avea aproape 3 luni, trebuia s aimi vina zilelea astea si nu a venit inca, cine stie.

Eu cum am mai zis ii dau suc de mere si de portocala sau mandarina, i-am dat cu morcov dar dupa cateva ore il varsa, si am renuntat, desi mi-ar place mai mult sa ii dau morcov, mi-a zis ca pot da si grefuit si piersica. Nu stiu c\de cand trebe sa incep mar cu biscuite sau cu faina d eorez. Eu am un dr. pediatru batran si foarte cunoscut in orasul nostru, el merge pe sistemul vechi, cu suc si mancare inainte de 6 luni, stiu ca mai nou nu se mai dau sucuri la bebe si se incepe cu cereale, el mi-a zis ca cereale ii dau cand mananca iaurt, adica dupa 7 luni.
Acum fiecare face cum vrea.
vali84
QUOTE(masha @ Dec 8 2010, 05:18 PM) *
buna fetele! notworthy.gif
mor de wacko.gif ...astia la stiri dau numai 16 grade da nu stiu unde...ca la noi e tot urat mai mult de 4 grade nu se ridica...dar am iesit totusi la plimbare, desi era o ceata de nu vedeai blocul din fata...
si mai am o curiozitate, cei puneti in apa in cadita, Daria este super oparita, la incheieturi,am cumparat 4 creme toate de peste 25lei, si nu merge nici una, si ma gandeam sa cumpar sare de mare pt copii,cu extract de tarate, musetel, etc, si cica nu e buna pt copii, ca le ridica tensiunea...acuma nici nu stiu ce sa zic...


masha, incearca ulei pt bebe de la Bubchen e cu extract de musetel , eu numai cu din asta ii dau nici la noi n-a mers deloc bine nicio crema...poti sa-i pui ceai de musetel in baie e bun, hidrateaza pielea uscata, mie in maternitate mi-au zis 
salexandre
Buna fetele,

Eu nu prea am mai avut timp sa intru pt ca a fost Catarina pe acasa si nu ma lasa sa stau nici 5 min.
roua cartoful se piseaza si se pune putin lapte matern sau lapte praf si o lingurita de ulei vegetal.
Vali ma intrebai cum doarme Andre. Doarme foarte prost noaptea. Se trezeste din 2 in 2 ore uneori si din ora in ora. Doarme la el in camera in prima parte a noptii si cand obosesc de trezit atatea ori il iau in pat cu mine.

Azi a venit asistenta si am aflat ca in ultima luna a luat doar 500 gr. mi- a recomandat sa incep cu diversificarea dar nu o voi face. Se vede ca nu e pregatit. Asta e atata timp cat nu scade in greutate voi astepta pana la 5 luni jumate cel putin. Nu ii dau nimic in afara de san. El e vesel si destul de maricel.
Teea eu cred ca poate fi un puseu de crestere sau poate vrea sa te simta aproape. Eu de ex. Nu cred ca Andre se trezeste de x ori numai ca sa manance din moment ce in timpul zilei poate sta si 4 ore fara sa manance. Eu cred ca exista multe motive care pot fi responsabile de trezirile nocturne.

Din experienta cu Catarina am aflat ca diversificarea nu ajuta, cereale in masa de seara nu ajuta daca nu vrea sa doarma nu doarme. Cu ea m-am chinuit pana la 8 luni si tot nu dormea legat mai mult de 2 ore asa ca voi astepta cu diversificarea.

Noapte buna smile.gif
masha
neata fetele! notworthy.gif
multumesc pt sfaturi....sa vedem ce mai incercam , cred ca tragem o fuga pana la pediatra, ca si azi a anuntat mai cald...
in legatura cu dormitul, Daria cred ca a dormit doar odata in 3 luni 6 ore legate, mai avem nopti in care dormim cate 2-3 ore legate si mai avem nopti in care se trezeste la o ora jumate, de mi se invarte casa cu mine...numarul meselor pe zi nul stiu exact, caci mananca des si putin, de aceea am luat cate 1200g in fiecare luna, desi in ultima luna iam dat si ceai, ca nu faceam kk, am zis co sa ia mai putin, dar tot 1200g a luat... eating.gif
cristina_natalia
QUOTE(roua @ Dec 8 2010, 09:05 PM) *
am inceput cu mar razalit , doar putin, am incercat cartofior pisat dar nu prea am avut succes asa ca am renuntat, iar azi i-am facut suculet de mere si morcov, a baut cam 40 ml...incet incet incepem.
imi spuneti si mie ce cereale sa cumpar si de la ce fima?
pediatrul meu e destul de .... eu nu am patit-o dar a patit-o o cunostinta, poate v-am mai spus ca sa dus cu fetita de 8 luni racita bocna si nu a primit-o pt ca cica nu avea proogramare..Doamne iti multumesc ca inca nu am avut probleme, oricum dupa sarbatori ma duc in CLUJ LA UN PEDIATRU LA PARTICULAR SA NE FAC UN CONTROL...CRISTINA _NATALIA POATE NE SUGEREZI TU PE CINEVA.
SI NOI AM SCHIMBAT TETINELE LA 3 LUNI , IAR CELELALTE LE-AM ARUNCAT pe toate.
cristina 254, mai nou eu nu sterilizez sticlutele doar o data pe zi, le spal bine le clatesc binee si e bine, si sa sti ca si fetita lui sora mea care e mai mare ca noi cu 5 saptamani este exact ca si fetita ta, asa ca nu te speria, manaca la fel, fac acrobatii la fel, podul, ... cand citesc ce scrii despre anna ma si gandesc la bianca...uite si ea..o mai linistesc si eu pe sor mea lasa tu ca am citi pe net ca mai sunt gimnaste, sau tot felul de chesti, si cu mancarea exact la felllll, ea a inceput sa i dea papica si acum nici atat nu mai bea laptic doar cat vrea ea:)


Noi am mers la Zaharie Gabriela, e pediatru si sefa de la neonatologie:)
Dupa cate luni de la cerere ti-au intrat banii ptr indemnizatie?
roua
QUOTE(cristina_natalia @ Dec 9 2010, 10:42 AM) *
Noi am mers la Zaharie Gabriela, e pediatru si sefa de la neonatologie:)
Dupa cate luni de la cerere ti-au intrat banii ptr indemnizatie?

eu mi-am facut cerere de suspendare a contractului de munca cu data de 5 oct., dosarele se depun la directia muncii intre 1 si 5 a lunii, eu mi l-am facut si mi l-au dus in octombrie si banii mi-au intrat in noiembrie pe o lunaadica pe oct.acum cred ca astia sunt si nu alocatia copilului deoarece alocatia nu mi-a venit, daca imi venea acum in nov.trebuiau sa mi intre 6 mil pe 3 luni dar am primit 624 ceea ce ma face sa cred ca este indemnizatia, si nu de alta dar si la sor mea i-au intrat si tot in oct i-au fost dus dosarul la cj la dirextia muncii.
tu cu cat ti l-ai suspendat?si cand l-ai depus la primarie?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.