Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
enik83
se pare ca nu-mi da voie sa postez... crybaby.gif
voiam un votik de la voi.. ca mai sunt 3 zile de concurs..
MihaelaD
QUOTE(onealinne @ May 28 2010, 12:29 PM) *
Buna, fetelor ! sunt in 30 de saptamani si viitoare mamica de august ...mai exact pe 2 august ar trebui sa se intample minunea. Am hotarat sa scriu pe forum deoarece vreau sa va cer un sfat....ieri am fost la consult si ecogr si si dna doc mi-a spus ca bebe are greutatea un pic mai mica decat ar trebui la numarului lui de sapt ...am fost destul de afectata pana acum copilul lua chiar bine in greutate; toate problemele au aparut acum 2 luni cand am inceput sa am probleme cu sotul meu care a plecat de acasa si acum chiar daca s-a intors certurile o tin lant ...in tot timpul asta nu am mai dormit sau mancat cum trebuie, pofta de mancare mi-a disparut cu desavarsire...nu stiu ce sa fac ca sa pot trece peste problemele astea si sa ma concentrez asupa lui bebe ca sa se nasca la timp si sanatos...acum chiar daca ma fortez sa mananc imi vine sa vomit de fiecare data...este foarte greu sa nu am sprijinul sotului meu in perioada asta iar acum mai nou ma ameninta ca imi va lua copilul si ca va divorta...nu-mi vine sa cred ca am ajuns la asha ceva noi care eram un cuplu fericit si bucuros ca o sa avem un bebe. cred ca v-am scris mai mult ca sa am sprijinul vostru.



Hey, bun venit printre noi... Imi pare rau ca treci printr-o situatie atat de dificila si neplacuta. Va trb sa vb deschis cu sotul tau sa-i explici cat de mult te afecteaza pe tine si pe bebe ce se intampla cu voi. Dar cel mai important este sa determini cauza acestor conflicte, caza care v-a afectat relatia intr-un momemt atat de important pt voi ca familie. oricat ai incerca sa nu te mai gandesti imi imaginez ca este imposibil deci solutia este sa-ti rezolvi problema mai ales ca ai nevoie de cineva langa tine acum, iar acel cineva este ideal sa fie sotul tau.

Sigur aici vei avea cele mai bune ganduri din partea fetelor dar asta nu e suficient trb sa fi puternica si sa rezolvi situatia cum se poate mai bine. Gndeste pozitiv si ai sa vezi ca atunci cand faci asta o sa atragi lucuruile pozitive spre tine.

Bafta!
teea
hehe Roxana!
si mie mi se pare ca ajungem foarte foarte repede acasa..deh...daca trancanim tot drumul !:D
imi pare rau ca s-a "bosumflat" sotul tau !
al meu era plecat in oras atunci cand am ajuns acasa(ma anuntase la pranz ca se duce sa se intalneasca cu un fost coleg de munca-cu ocazia asta am primit si o invitatie la o nunta)si de bine ce am ajuns acasa am plecat inapoi in oras sa pap si eu cu el. biggrin.gif

-o sa fac pozici la hainute si le postez.
-momentan nu ma agit sa cumpar patut si alte minuni...am pus linkul pentru ca ma gandeam ca le-ar putea fi folositor fetelor din bucuresti
teea
am incercat si eu sa pun linkul tau eni...dar n-am reusit!

kity_82
Oauuuuuuu ce mult ati scris!!!
Salexander ma bucur ca ti-a folosit acupunctura, anul trecut am facut si eu si mi-a prins tare bine, ma bucur ca si Catrina merge fara pampers la gradinita. Va pup si pe tine si pe micutza si pe bebe si sa aveti un weekend placut.
Teea interesant cursul asta, pacat ca la noi nu am auzit daca se fac sau nu, m-as fi dus si eu.
onealinne bine ai venit printre noi, si ce sa iti spun sa te linistesti, daca tu vei fi linistita si beeb o sa creasca. Imi pare sincer rau ca treci prin asa ceva, nici nu imi imaginez cat de greu iti este, dar incearca sa te reculegi si s ate gandesti ca bebe va fi cel care iti va alina toate durerile, pentru el merita sa te intaresti si sa treci peste toate. Te pup si ma bucur ca ai intrat pe forum, poate asa putem sa te ajutam si noi, macar cu o incurajare.
Restul burticutelor, ce faceti???
la noi e cam urat afara cred ca va ploua, dar oricum noi ne gandim sa mergem la casuta sa ne relaxam in weekend, sper torusi sa prindem vreme frumoasa. Imi iau si modemul cu mine ca sa pot sa mai vad ce scrieti. Va pup dulce pe toate.
maryana86
QUOTE(onealinne @ May 28 2010, 11:29 AM) *
Buna, fetelor ! sunt in 30 de saptamani si viitoare mamica de august ...mai exact pe 2 august ar trebui sa se intample minunea. Am hotarat sa scriu pe forum deoarece vreau sa va cer un sfat....ieri am fost la consult si ecogr si si dna doc mi-a spus ca bebe are greutatea un pic mai mica decat ar trebui la numarului lui de sapt ...am fost destul de afectata pana acum copilul lua chiar bine in greutate; toate problemele au aparut acum 2 luni cand am inceput sa am probleme cu sotul meu care a plecat de acasa si acum chiar daca s-a intors certurile o tin lant ...in tot timpul asta nu am mai dormit sau mancat cum trebuie, pofta de mancare mi-a disparut cu desavarsire...nu stiu ce sa fac ca sa pot trece peste problemele astea si sa ma concentrez asupa lui bebe ca sa se nasca la timp si sanatos...acum chiar daca ma fortez sa mananc imi vine sa vomit de fiecare data...este foarte greu sa nu am sprijinul sotului meu in perioada asta iar acum mai nou ma ameninta ca imi va lua copilul si ca va divorta...nu-mi vine sa cred ca am ajuns la asha ceva noi care eram un cuplu fericit si bucuros ca o sa avem un bebe. cred ca v-am scris mai mult ca sa am sprijinul vostru.

onealinne i-mi pare rau ca esti in situatia asta dar tre sa te gandesti mai mult la sufletelul din burtica ta si sa-ti dea putere.chiar daca nu ai sprijinul sotului roagate mult si vei avea sprijinul bunului Dumnezeu.El ne ajuta pe toti si atunci cand nimeni nu ne e aproape El poate sa ne ajute si sa ne sprijine.ai incredere si roagate mult sa iesi din aceasta depresie sa poti fi fericita alaturi de puiul tau.impuneti sa fii calma sa fie bebe bine.ai grija de tine si bebe ,fii curajoasa si lasa problemele deoparte.ai incredere in Dumnezeu ca El ne ajuta mereu.te pup
enik83
QUOTE(teea @ May 28 2010, 01:06 PM) *
am incercat si eu sa pun linkul tau eni...dar n-am reusit!



notworthy.gif oFloare.gif
enik83
fetelor ce repede dispareti de pe forum...
teea
fetelor, va urez un week-end placut....cu cat mai mult soare(daca se poate, desi am inteles ca nu va fi tocmai grozava vremea)...
biggrin.gif
pupici multi si pentru voi si pentru bebelutzi
alina2
teea, mersi de linkul cu ikea. Cand am fost eu acolo ultima data, nu am vazut nici un patut asa ieftin. Cred ca mai dam o tura weekendul asta, sa mai vedem ce a mai aparut.

Onealinne, e prea putin ce putem sa iti spunem noi aici, pe forum. Ajuta niste vorbe bune, dar nu atat cat ar trebui. Sau cat am vrea noi. Dar e sigur ca Dumnezeu ti-a daruit minunea aceasta pt ca o meriti si pt ca El stie ca poti sa o duci pana la capat si sa ai grija de bebele tau cel mai bine. Asa ca, gandeste-te la asta, la Doamne-Doamne si la bebe si cu siguranta vei reusi sa treci peste. Cum zicea salexandre, barbati sunt atatia...acum nu el e important, ci bebe. Si tu. Isi va da seama mai tarziu cat a pierdut ca s-a purtat asa in aceasta perioada. Si nu va mai putea recupera. Va ramane pierderea lui.
Iti tinem pumnii, sa ai putere sa mananci si sa ii dai lui bebe tot ce ii trebuie, ca sa creasca mare. Gandestete-te ca el se bazeaza numai pe tine, tu trebuie sa fi acolo pt el, trup si suflet!

Am fost azi la un alt doctor (eu tot in cautare sunt:( ), dar nu m-a incantat f tare. Asa ca voi ramane pe varianta nasterii la privat, la Medlife. Doar in cazul in care, Doamne fereste, voi naste prematur, voi merge pe mana doctorului recomandat de primul meu doctor. Si gata, nu mai caut nimic. Ca nu mai pot:)

Va pun 2 poze cu o burtica de 28 de sapt!

Pupici!
cristina_natalia
QUOTE(enik83 @ May 28 2010, 12:53 PM) *
http://www.---/user/enik83.html

imi dati si mie un votik?? rolleyes.gif



NU MERGE!
cristina_natalia
QUOTE(roua @ May 28 2010, 10:45 AM) *
buna dimineata !!!
servesc cafeluta, multumesc!! abia ce m-am trezit de juma de ora pt ca aseara m-am uitat la eurovision.
la noi este urat afara, ploua, sper ca mai tarziu sa iasa putin soarele sa putem iesi la plimbarica.
roxana & teea faceti zilnic cursul?asteptam sa ne invatati si pe noi cum sa respiram.
si roxana avand in vedere ca pe 1 iunie sarbatorim eu zic sa le luam ceva simbolic si la bebei, o jucarie deaia care suna, sau poate o paturica pt ca eu inca nu i-am luat nimic la bebe. Toate burticile de altfel cred ca se gandesc sa-i cumpere la bebe ceva marti, mai ales cele care deja au 1 copil, salexander & cristina apropo dati-ne idei, voi ce le cumparati la printesele voastre?
va pup si mai vb azi 9704.gif


Printesuca mea duce lipsa de rochitze si haine subtiri - ieri am facut un plin mai micut, poate luni mai scap prin magazine:)
N-am prea avut chef, martea trecuta am facut un vaccin, iar de vineri pana marti a avut 38,5-39,5. A trecut cu tratament la 3 ore, iar acum a venit randul eruptiei cutanate. Astept sa treaca si asta!
roxana.nicolau
Salutare burtici!

Eu in week-end nu prea ma ating de calculator, fac destul asta in timpul saptamanii (in week-end aleg natura si aerul proaspat), de aceea va doresc sa aveti un sfarsit de saptamana linistit si plin de intamplari placute.


Multi pupici! tzuc.gif
cristina254
QUOTE(onealinne @ May 28 2010, 11:29 AM) *
Buna, fetelor ! sunt in 30 de saptamani si viitoare mamica de august ...mai exact pe 2 august ar trebui sa se intample minunea. Am hotarat sa scriu pe forum deoarece vreau sa va cer un sfat....ieri am fost la consult si ecogr si si dna doc mi-a spus ca bebe are greutatea un pic mai mica decat ar trebui la numarului lui de sapt ...am fost destul de afectata pana acum copilul lua chiar bine in greutate; toate problemele au aparut acum 2 luni cand am inceput sa am probleme cu sotul meu care a plecat de acasa si acum chiar daca s-a intors certurile o tin lant ...in tot timpul asta nu am mai dormit sau mancat cum trebuie, pofta de mancare mi-a disparut cu desavarsire...nu stiu ce sa fac ca sa pot trece peste problemele astea si sa ma concentrez asupa lui bebe ca sa se nasca la timp si sanatos...acum chiar daca ma fortez sa mananc imi vine sa vomit de fiecare data...este foarte greu sa nu am sprijinul sotului meu in perioada asta iar acum mai nou ma ameninta ca imi va lua copilul si ca va divorta...nu-mi vine sa cred ca am ajuns la asha ceva noi care eram un cuplu fericit si bucuros ca o sa avem un bebe. cred ca v-am scris mai mult ca sa am sprijinul vostru.


Onealinne, Sunt convinsa ca iti este foarte greu, dar cum te-au sfatuit si celelate mamici important este sa pui bebelasul pe primul loc. Daca problemele dintre tine si sotul tau sunt foarte grave cred ca intr-adevar cel mai bine ar fi sa te muti o perioada la parinti sau la niste prieteni, sa incerci sa te linistesti. Daca crezi ca probleme voastre pot fi rezolvate destul de usor, atunci incerca macar sa ii explici cat de grav este stresul pentru dezvoltarea copilasului vostru, iar daca nu va intelege incerca sa te detasezi si sa tratezi problemele cu mai multa indiferenta.
Chiar daca nu ai pofta de mancare, forteaza-te.......chiar daca o sa iti fie rau pe urma am inteles ca si jumatate de ora dupa masa daca nu dai afara, este suficienta pentru ca bebelasul sa isi ia o parte din cele necesare. Iesi la plimbare.....o sa iti faca bine, poate chiar te ajuta sa te odihnesti un pic...apeleaza la familie si prieteni, lasa-i sa iti fie alaturi si sa te ajute ei daca sotul tau nu iti este aproape.
Te asteptam cu vesti si sper sa fie mult mai bune!

Noi suntem bine, crestem vazand cu ochii....si am o burtica tare tuguiata. Eu lucrez in invatamant si sunt diriginta la a IX-a, iar ieri mi-au facut o surpriza de " ramas-bun" cu tort si toate cele....au fost tare draguti si chiar mi-am dat seama ca un pic o sa imi lipseasca serviciul. Cei drept dupa ce se naste cea mica sunt convinsa ca nu o sa imi lase timp sa ma gandesc la altceva decat la ea:).
In rest devin tot mai procupata de nastere. Eu as opta pentru natural cu epidurala si din cate mi-au povestit cateva prietene.....cred ca prind si curaj. Pe forum mai sunt viitoare mamici care sa poata sa imi dea detalii?
Noi de abia in 19 iunie mergem la control....cea mica e tare activa......si in afara arsurilor....nu am nicio problema. Ce-i drept nu a aparut nici colostru, nici nimic ce pare sa semene a contractiile de care ati mai vorbit pe forum....sau poate nu imi dau eu seama. Sper din tot sufletul sa fie totul bine!
Week-end placut tuturor si vreme frumoasa cu mult soare!!!!!!
cristina_natalia
QUOTE(MihaelaD @ May 27 2010, 09:19 PM) *
Alina sa stii ca si eu sunt nedumerita cu testele astea la glicemie. mie mi-a dat acum sa glicemia - asa am vazut ca scrie pe trimitere. o sa ma duc sambata dimineata sau luni la medlife sa fac si te anunt cum a fost dar eu cred ca e un simplu test la sange.

Poate dam si noi o tura pe baby expo mersi de pont.

in ceea ce priveste indemnizatia eu stiu ca procentul se aplica la veniturile impozabile ( adica la sal brut ). o sa ma apuc serios de citit prin lege sa vedem care e treaba ca nu e a buna daca ne calculeaza din venitul net...


Eu iau indemnizatie raportat la venitul net. Apropo, vad ca ati urmarit stirile (n-am mai facut asta de la inceputul anului): scade si plafonul de 4000 cu 15%?
alina2
QUOTE(cristina_natalia @ May 29 2010, 11:09 AM) *
Eu iau indemnizatie raportat la venitul net. Apropo, vad ca ati urmarit stirile (n-am mai facut asta de la inceputul anului): scade si plafonul de 4000 cu 15%?


Da, plafonul maxim va fi 3400.
kity_82
Buna ziua burticutze!!! Ce faceti???
la noi e cam innorat si cred ca va ploua.
Burticutze ieri si azi nu m-am simtit prea bine, ma doare jos burta de parca m-ar durea ovarele, voi ati patit asa ceva??? M-am cam sperita, sper sa nu fie nimic rau. Daca vreo una din voi a simtit asa ceva va rog sa imi spuneti sa ma linistesc si eu. Va pup dulce.
MihaelaD
QUOTE(kity_82 @ May 29 2010, 01:40 PM) *
Buna ziua burticutze!!! Ce faceti???
la noi e cam innorat si cred ca va ploua.
Burticutze ieri si azi nu m-am simtit prea bine, ma doare jos burta de parca m-ar durea ovarele, voi ati patit asa ceva??? M-am cam sperita, sper sa nu fie nimic rau. Daca vreo una din voi a simtit asa ceva va rog sa imi spuneti sa ma linistesc si eu. Va pup dulce.



buna Kity, si eu am avut simptomele astea. ti-a fost rece? poate ai stat cu picioarele pe gresie rece sau cu funduletul pe ceva rece. mi-e cand mi-a fost asa am stat in pat invelita sa-mi fie cat mai caldut la picioare si burta si mi-a trecut.

ai grija de tine.
eu ma duc sa ma pregatesc ca plec la o nunta... pupici!
kity_82
QUOTE(MihaelaD @ May 29 2010, 04:19 PM) *
buna Kity, si eu am avut simptomele astea. ti-a fost rece? poate ai stat cu picioarele pe gresie rece sau cu funduletul pe ceva rece. mi-e cand mi-a fost asa am stat in pat invelita sa-mi fie cat mai caldut la picioare si burta si mi-a trecut.

ai grija de tine.
eu ma duc sa ma pregatesc ca plec la o nunta... pupici!

Da multumesc de raspuns, am umblat intradevar cu picioarele pe gresie. Multumesc de raspuns si distractie placuta. Te pup.
teea
neata fetelor...nici eu nu ma prea ating de calculator in week-end...imi ajung cate 10 ore pe zi in timpul saptamani liwlol.gif

noi am fost ieri la socri-defapt la bunica sotului meu(la curte-in zarnesti)...as vrea sa spun ca vremea a tinut cu noi, dar nu a fost asa...a plouat!!!!si eu care ma gandeam ca imi bronzolesc un pic picioarele biggrin.gif
dar a fost fain! am papat si am vorbit etc.

kity...ai grija..nu mai sta desculta pe gresie(m-am gasit eu sa dau sfaturi.... liwlol.gif ca si eu fac la fel)
cristina natalia...vezi ca la miniprix(www.miniprix.ro) au reduceri 30% la hainutele de copilasi pana pe 1 iunie.poate gasesti acolo ceva fainut pentru printesa ta.

pupici multi si distractie palcuta azi...eu vreau sa merg sa-mi cumpar o pereche de blugi de gravide mai subtiri...ca deja incep sa ma coc in cei pe care mi i-am luat acum 3 luni, plus ca m-am cam plictist de ei...desi, acum ca a venit un pic caldura mai port si fustite si rochite.
va pupic.
cristina_natalia
QUOTE(teea @ May 30 2010, 11:24 AM) *
cristina natalia...vezi ca la miniprix(www.miniprix.ro) au reduceri 30% la hainutele de copilasi pana pe 1 iunie.poate gasesti acolo ceva fainut pentru printesa ta.

.



trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
karen
QUOTE(kity_82 @ May 29 2010, 10:40 PM) *
Buna ziua burticutze!!! Ce faceti???
la noi e cam innorat si cred ca va ploua.
Burticutze ieri si azi nu m-am simtit prea bine, ma doare jos burta de parca m-ar durea ovarele, voi ati patit asa ceva??? M-am cam sperita, sper sa nu fie nimic rau. Daca vreo una din voi a simtit asa ceva va rog sa imi spuneti sa ma linistesc si eu. Va pup dulce.


Buna fetelor! am reusit si eu sa citesc 2-3 pag. mai mult nu stau la comp...suntem bine dar tot in pat trebuie sa stau cel mai mult .duminica am reusit sa ies putin pe afara dar acum trebuie sa ma odihnesc pt ca altfel am dureri de burta.
Kity-mare grija cu raceala ,de acolo pleaca durerile de burta si Doamne fereste sa nu te apuce si contractii...
pe mine ma mai doare jos asa si cand loveste bebele pt ca e pozitionat ff jos
va doresc la toate numai bine si multa sanatate.pupici
salexandre
Neata fetele,

sper ca ati avut un weekend linistit. La noi a plouat mult ieri si eu am avut o stare foarte nasoala de nervi de sambata.

Nu stiu ce s-a intamplat cu mine dar parca imi venea sa bat pe cineva. Ieri am tipat la buburuza mea si m-a podidit plansul. Saraca de ea nu facuse nimic grav dar parca am vazut rosu in fata ochilor. Am ridicat vocea l a ea ceea ce eu nu fac si uite asa am pus-o de un plans bun si m-am racorit. I-am cerut scuze buburuzei si am petrecut restul zilei iubindu-ne smile.gif

O zi buna si plina de soare smile.gif
adriana83
buna burticute ce faceti eu am o stare c-am nasoala nu am chef de nimik asi vrea sa dorm.
Voiam sa va intreb pe cele care veti avea fetite daca v-ati patat la fata sau vreo alta schimbare,ca eu tare imi doresc fetita si cum inca nu stiu sigur ce va fi toata lumea presupune ca va fi baiat ca nu m-am schimbat deloc la fata.
Astept pareri.
Multumesc.
moni_k
neatza fetele! azi dau bere.gif ca a intrat si bebelina mea in casutza de luna a 7-a la ticker! si de parca ar sti si burta mea asta, am inceput sa dorm prost, ma trage burta in toate partile si ma doare sad.gif. parca se mai rezolva ceva daca iau o perna intre picioare, dar nah, tot fara burta dormeam mai bine! voi dormiti bine?

QUOTE(adriana83 @ May 31 2010, 10:18 AM) *
buna burticute ce faceti eu am o stare c-am nasoala nu am chef de nimik asi vrea sa dorm.
Voiam sa va intreb pe cele care veti avea fetite daca v-ati patat la fata sau vreo alta schimbare,ca eu tare imi doresc fetita si cum inca nu stiu sigur ce va fi toata lumea presupune ca va fi baiat ca nu m-am schimbat deloc la fata.
Astept pareri.
Multumesc.

eu am avut toata sarcina pana acum 1 luna niste pete oribile pe fatza, dar am constatat ca era alergie la oua. de cand nu le mai mananc am un ten mai frumos ca niciodata. ma si oftic ca nu mi-a dat prin cap pana acum si mi-am facut nervi atata timp din cauza petelor. si mie imi spune lumea ca nu m-am schimbat deloc la fatza, cica trebuia sa ma fac mai buzata si mai nasoasa liwlol.gif, dar nimic!
salexandre
QUOTE(adriana83 @ May 31 2010, 09:18 AM) *
buna burticute ce faceti eu am o stare c-am nasoala nu am chef de nimik asi vrea sa dorm.
Voiam sa va intreb pe cele care veti avea fetite daca v-ati patat la fata sau vreo alta schimbare,ca eu tare imi doresc fetita si cum inca nu stiu sigur ce va fi toata lumea presupune ca va fi baiat ca nu m-am schimbat deloc la fata.
Astept pareri.
Multumesc.

Eu in sarcina trecuta nu m-am schimbat de loc, nu am avut pete nici cosuri. Si a fost fetita. Vecina mea era plina de pete si bubite si a facut baietel smile.gif Ea chiar se inegrise la fata. Nu cred ca sunt reguli fixe tzuc.gif
roxana.nicolau
Salutare burtici!

Pana la ora asta nu a dat nimeni cafeluta? cafea.gif
La mine se vede ca sunt in concediu, eu abia acum o beau, asa ca daca mai doreste cineva la ora asta, fac eu cinste!


Adriana 83 - eu am baietel, si m-am patat putin de la soare pe fata, asa ca nu cred ca e o regula ca te patezi doar daca ai fata.
Am inteles de la doamnele mai experimentate ca dupa forma burtii iti poti da seama ce ai, mie pana acum mai nimeni nu mi-a zis ca o sa am fetita, pentru ca am burtica tuguiata in fata, iar la fetite am inteles ca burtica este mai lata, mai din margini.

Salexandre - si eu am fost putin mai nervoasa zilele astea, o fi de la vreme, sau suntem noi mai sensibile si ne enervam mai repede, dar cel putin mie imi trece la fel de repede.

karen - ma bucur ca esti bine, si ai reusit sa iesi si putin la plimbare!Plimbarea, cat de putina ii face tare bine la micut! tzuc.gif

kity- mare grija la raceala! si eu am umblat intr-o zi cu pricioarele goale si imediat am resimtit durerea, asa ma speriasem crezand ca sunt contractii!sosetele pufoase in picioare si stat la caldurica, sau o baita calduta la picioare si gata!

MihaelaD - cum a fost la nunta?
Intreb pentru ca sunt tare curioasa cum o sa fac fata la puhoiul de nunti care la noi incepe abia in iulie, cand deja o sa fiu maricica!
O sa avem week-end-ul si nunta, si sper sa ma descurc!

Multi pupici si o saptamana frumoasa sa aveti!


moni_k
QUOTE(salexandre @ May 31 2010, 10:32 AM) *
Eu in sarcina trecuta nu m-am schimbat de loc, nu am avut pete nici cosuri. Si a fost fetita. Vecina mea era plina de pete si bubite si a facut baietel smile.gif Ea chiar se inegrise la fata. Nu cred ca sunt reguli fixe tzuc.gif

si mie parca mi s-a schimbat pigmentul! eu sunt destul de blonda si cu ochi albastri de la mama mea, am fost acum 3 saptamani pana la mare si am facut plaja 2 ore si m-am innegrit de se minuneaza toata lumea. in mod normal ma chinuiam sa ma bronzez, acum vad ca merge repede smile.gif. dar n-am facut petele alea negre pe fatza... si sper sa nici nu le fac ca vreau la mare o saptamana pe la sfarsitul lui iunie.
roxana, multumim de cafea!
MihaelaD
Neata!!!

noi suntem la birou adormita toata...

Roxana nunta a fost ok si evenimentul in sine si eu ca si particpant cu burta mare...
sa stii ca m-am simtit neasteptat de bine, am dansat, am papat, am putut sa stau pe toculet ( 3 cm) si nu am simtit niciun disconfort. in schimb ieri am fost f obosita asa ca am stat numai in pat. bebelei mele i-a placut la nunta s-a zbantuit si ea cu mine - cred ca ii place muzica pt ca mereu reactioneaza la muzica.

O saptamana linistita!
MihaelaD
Moni_k noi mai avem voie la mare cu burtica uriasa??
moni_k
QUOTE(MihaelaD @ May 31 2010, 10:54 AM) *
Neata!!!

noi suntem la birou adormita toata...

Roxana nunta a fost ok si evenimentul in sine si eu ca si particpant cu burta mare...
sa stii ca m-am simtit neasteptat de bine, am dansat, am papat, am putut sa stau pe toculet ( 3 cm) si nu am simtit niciun disconfort. in schimb ieri am fost f obosita asa ca am stat numai in pat. bebelei mele i-a placut la nunta s-a zbantuit si ea cu mine - cred ca ii place muzica pt ca mereu reactioneaza la muzica.

O saptamana linistita!

si eu am fost la un botez sambata si mi-a fost asa o mila de asta micaaa! am stat o vreme pe-afara la taclale si cand am revenit inauntru la muzica foarte tare s-a trezit biata de ea si-mi dadea ghionturi de parca voia sa sara afara! dar eu am hotarat ca o deranja, nu ca-i placea muzica aia. probabil fiindca nici mie nici lu' ta-su nu ne placea, si ea tre' sa semene cu noi, nu?
eu vreau sa zic ca merg mai bine pe tocuri mari decat fara toc. de la incaltarile cu toc plat ma dor talpile de zici ca merg desculta.

QUOTE(MihaelaD @ May 31 2010, 10:57 AM) *
Moni_k noi mai avem voie la mare cu burtica uriasa??

speeeer ca mai avem voie cu burtica mare. a mea oricum e mica, mica pentru "varsta" ei. burtica, nu fata, ca ea e in grafic. dar probabil fiindca sunt eu mai inaltuta a avut loc sa creasca fara sa am eu un ou kinder in fatza... deocamdata biggrin.gif.
oricum, noi de felul nostru stam la plaja de la 8 la 10 si de la 5 la 7. chiar nu cred sa fie problema la orele astea... ba chiar ma gandesc ca fiind iunie o sa murim de frig.
roxana.nicolau
QUOTE(moni_k @ May 31 2010, 10:52 AM) *
si mie parca mi s-a schimbat pigmentul! eu sunt destul de blonda si cu ochi albastri de la mama mea, am fost acum 3 saptamani pana la mare si am facut plaja 2 ore si m-am innegrit de se minuneaza toata lumea. in mod normal ma chinuiam sa ma bronzez, acum vad ca merge repede smile.gif. dar n-am facut petele alea negre pe fatza... si sper sa nici nu le fac ca vreau la mare o saptamana pe la sfarsitul lui iunie.
roxana, multumim de cafea!



cu mare placere! tzuc.gif
Au mai ramas 2casute!Mult a fost, putin mai e!
roxana.nicolau
QUOTE(MihaelaD @ May 31 2010, 10:57 AM) *
Moni_k noi mai avem voie la mare cu burtica uriasa??


Eu din cate stiu, nu prea e bine la mare la varsta asta a sarcinii, indiferent de marimea burtii! Si in nici un caz in apa de mare am inteles ca nu e bine!
Dar in intervalul 8-10 la putina plaja, fara intrat in apa cred ca e voie!
Dar ce faci in restul zilei pe caldurile alea!

Noi avem programare pe 16iunie si intreb medicul sa vedem ce zice, pentru ca si noi avem invitatie la sfarsitul lunii iunie la mare, si nu vreau sa fac vreo prostie!
moni_k
pfff... oare chiar nu e voie in apa? si eu am programare pe 10 la medic, sa nu uit sa intreb si asta! oricum, s-ar putea sa fie apa rece si sa nu pot sa intru biggrin.gif. dar eu daca nu ajung la mare parca sunt incompleta... imi place sa stau sub umbrela, sa ma plimb pe plaja, sa fac nani intr-o camera de hotel si primul lucru pe care il vad sa fie marea...
kity_82
Buna ziua burticutze!!!
Teea, Karen, Roxana nicolau - multumesc de sfaturi, nu mi-am dat seama pe moment pentru ca imi era cald si mai aveam si picioarele umflate si bineinteles tare bine imi pica sa merg pe gresia rece. oricum o sa am grija, deseara mai fac o baie fierbinte la picioare. Va pup
Adriana nici eu nu m-am schimbat la fata, doar ca m-am bronzat putin si sunt mai inchisa la ten, dar atat. oricum din cate am inteles e ceva normal, as aca stai linistita.
Salexander te cred ca ai avut o iesire, parca te si vad pe tine si pe Catrina, si sunt sigura ca te-ai invinovatit, dar cu siguranta a inteles si ea. Va pup pe amandoua.
Burticutze mai am un pic si merg la doctor, joi la ora 14 sunt programata, de abia astept sa il vad pe bebe mic.
Va pup dulce.
roxana.nicolau
QUOTE(moni_k @ May 31 2010, 11:53 AM) *
pfff... oare chiar nu e voie in apa? si eu am programare pe 10 la medic, sa nu uit sa intreb si asta! oricum, s-ar putea sa fie apa rece si sa nu pot sa intru biggrin.gif. dar eu daca nu ajung la mare parca sunt incompleta... imi place sa stau sub umbrela, sa ma plimb pe plaja, sa fac nani intr-o camera de hotel si primul lucru pe care il vad sa fie marea...



Eu din cate stiu, nu prea avem voie in apa rece si mai ales sarata, dar o plimbare pe plaja, admirarea unui rasarit sau a unui apus, nu au de ce sa ne faca rau!

Dar cerem si sfatul medicului mai intai!



kity - succes la medic!o sa vezi ca o sa fie totul bine!
MihaelaD
QUOTE(roxana.nicolau @ May 31 2010, 12:25 PM) *
Eu din cate stiu, nu prea avem voie in apa rece si mai ales sarata, dar o plimbare pe plaja, admirarea unui rasarit sau a unui apus, nu au de ce sa ne faca rau!

Dar cerem si sfatul medicului mai intai!
kity - succes la medic!o sa vezi ca o sa fie totul bine!



si eu stiu ca nu e bine la mare, sau la piscina pt ca suntem f expuse la infectii urinare si pe acolo la cata lume se baga in apa nu se stie niciodata...

dar ai dreptate o plimbare pe plaja e chiar f buna... hmm cred ca o sa zbor si eu un weekend ca tare imi place marea.
teea
hello! eu merg miercuri la 16:30 la doctor! abia astept sa-l vad pe bebe si sa vad ce-mi mai zice doctorul!

va pupic pe toate! o zi faina! si o saptamana usoar
pink_blue
Ciao fetele, eu sunt o mamica de 1 septembrie:)) dar sigur ma incadrez in august. Va citesc desi nu prea am scris.

Din pacate trebuie sa scriu ca ma confrunt cu o probleme nu tocmai buna: am fost la control si am prea mult lichid amniotic, acum am 26 de saptamani si la 20 aveam prea mult lichid, desi atunci mi-a zis ca trebuie sa scada si din pacate nu a scazut. Bebe e bine cum se vede, dar sunt suparata ca ce am citit pe net e trist, dar nu am gasit nici un caz sa zica cineva ca s-a mai confruntat cu problema asta si ca totul a fost bine.
Voi stiti ceva, a-ti auzit ceva despre asta?
alina2
Si eu ma simt astazi tare nasol, cred ca de la vremea asta mohorata. Nici sa mananc nu am chef...

Si eu, desi am baietel, m-am patat un pic pe fata. Deci nu e chiar o regula. Dar burta e tuguiata, asa cum se zice ca e la baietei, deci asta se confirma:)

Am vrut sa mergem si noi la mare, candva prin mai, dar dupa sfatul medicului, am renuntat. Mi-a zis ca e ok, dar stat numai la umbra, deloc la soare. Plus ca fara baie in mare (el a motivat ca e de evitat sa ma loveasca valurile in burtica, asa ca mai bine deloc). Eventual baie in piscina, dar acolo e risc de infectii...deci nicicum nu e bine.
Asa ca noi am renuntat, daca nu pot sa stau la soare sau sa intru in apa marii, mi se pare ca ma duc degeaba...

Fetele, a auzit cineva de marca de biberoane Dr Brown? Stiti ceva de ele? Cum or fi?

Si mai am si eu o curiozitate: voi cum va dati seama la ce stimuli reactioneaza bebe in burtica? Mie mi se pare ca se misca numai cand vrea el sau nu stiu in functie de ce....dar nu am observat legatura cu vreun stimul, gen: muzica sau mangaiat burtica sau asa ceva...pur si simplu se misca!

Merci, pupici!
roua
buna fetelor !!!

noi suntem bine Doamne-ti multumesc.
onealinne bine ai venit si sper sa te simti bine cu noi, orice ti-am spune probabil nu te putem linistii si nici nu putem noi sa stim ce este in sufletelul tau, Pot doar sa-ti spun sa ne citesti zilnic daca ai timp, sa fim noi (mamicile de august) o lume a ta , o sa-ti faca bine, vei gasi aici mult optimism sa mergi mai departe, o sa ne confruntam pe viitor cu aceleasi probleme si o sa fie bine sa impartim parerile despre noptile nedormite sau despre aparitia primilor dintisori , Eu ma gandesc deja cum ne vom spune retete de mancarica liwlol.gif .etc si etc. Apropo sune-ne ce o sa ai?fetita sau baietel?te-ai gandit la un nume?

moni_k si eu stiu ca nu e bine la mare, va invidiez ca sunteti asa aproape de mare, puteti fugii si in week-end uri. si eu mi-as dori tare sa merg dar e departe si am o cunostita care a fost in luna a 6 de sarcina la mare, nu era mare butica nici a ei, acum cativa ani, apoi dupa ce s-a intors din concediu a stat la pat pana cand a nascut.

Legat de patatul pe fata eu acum incep putin dar de la soare,iar burta e tuguiata evident biggrin.gif

va pup si mai vb
salexandre
Fetele eu am marea la 15 minute de casa dar e un frig ca nu ma indur sa ma dezbrac daca sunt mai putin de 27 de grade.

Eu m-as duce mai mult pt Catarina ca mie nu mi-e dor de mare, toata viata am trait aproape de mare chiar si acasa si in Portugalia asa ca nu mi-a lispsit deloc.

Eu as fi vrut sa merg la piscina cu buburuza sa invete sa inoate dar mai asteptam putin.
MihaelaD
QUOTE(pink_blue @ May 31 2010, 01:16 PM) *
Ciao fetele, eu sunt o mamica de 1 septembrie:)) dar sigur ma incadrez in august. Va citesc desi nu prea am scris.

Din pacate trebuie sa scriu ca ma confrunt cu o probleme nu tocmai buna: am fost la control si am prea mult lichid amniotic, acum am 26 de saptamani si la 20 aveam prea mult lichid, desi atunci mi-a zis ca trebuie sa scada si din pacate nu a scazut. Bebe e bine cum se vede, dar sunt suparata ca ce am citit pe net e trist, dar nu am gasit nici un caz sa zica cineva ca s-a mai confruntat cu problema asta si ca totul a fost bine.
Voi stiti ceva, a-ti auzit ceva despre asta?


buna!
cel mai bine trb sa te lamureasca medicul nu i-ai pus toate intrebarile care te framanta? cum ti-a iesit triplu teste si morfologia fetala?
roua
QUOTE(salexandre @ May 31 2010, 03:18 PM) *
Fetele eu am marea la 15 minute de casa dar e un frig ca nu ma indur sa ma dezbrac daca sunt mai putin de 27 de grade.

Eu m-as duce mai mult pt Catarina ca mie nu mi-e dor de mare, toata viata am trait aproape de mare chiar si acasa si in Portugalia asa ca nu mi-a lispsit deloc.

Eu as fi vrut sa merg la piscina cu buburuza sa invete sa inoate dar mai asteptam putin.


cum stam cu toboganul pentru Catarina?l-ati achizitiopnat?sa ne povestesti daca va fi incantata cand o sa-l vada in curte?
teea
fetelor...eu ieri am fost la cumparaturi..am vrut sa-mi cumpar o pereche de blugi/pantaloni mai subtiri-de vara...
dar nu aveau ...asa ca i-am cumparat cate ceva lui bebelutz....un costumas si o salopetica...de 1 iunie, cadou! zici ca sunt maniaca.
azi ma duc la alt magazin sa vad daca-mi gasesc pantaloni...poate mai vin acasa cu ceva pt bebelutz liwlol.gif
iubi
Vin cu noutati de la control.

Avem 1200 gr, 29 saptamani, cordonul in jurul gatului dar nu foarte stramt, stam cu fundicul deocamdata, si ne jucam cu piciorusele...asa ca nici poveste sa-i vad fatzuca ptr ca mereu isi tinea piciorusele in fata.
Deci bebe e bine.

Doar ca la mami i s-a mai scurtat colul, de la 26 mm la 21 mm....maine ne internam in spital ptr vreo 3 zile.

Suntem diagnosticate cu amenintare de nastere prematura. Macar pana la sfarsitul lui iulie sa mai rezistam.
cristina254
QUOTE(adriana83 @ May 31 2010, 09:18 AM) *
buna burticute ce faceti eu am o stare c-am nasoala nu am chef de nimik asi vrea sa dorm.
Voiam sa va intreb pe cele care veti avea fetite daca v-ati patat la fata sau vreo alta schimbare,ca eu tare imi doresc fetita si cum inca nu stiu sigur ce va fi toata lumea presupune ca va fi baiat ca nu m-am schimbat deloc la fata.
Astept pareri.
Multumesc.

Eu am fetita se pare...99% dupa doctor si nu am nici o pata pe fata si nici o alta schimbare....si burtica e tuguiata.
pink_blue
Iubi iti doresc sanatate.

Alina si eu am pete pe fata desi am baietel, parca sunt pistruiata liwlol.gif
bebe meu misca daca eu apas cu mana pe burtica, dar mai ales a loveste in buric si ma doare de numa.
In legatura cu prea mult lichid, peste 2 saptamani voi merge din nou.
kity_82
Buna seara burticutze!!!
Ce faceti???
Pink_blue sincer nu am auzit nimic de problema cu care te confrunti, dar ce ti-a spus doctorul??? Esti sigura ca ai lichid prea mult?? Oricum daca te simtit bine eu zic ca e totul ok. Dar asteptam vesti cand vii de la doctor.
Iubi ma bucur ca bebe e bine si imi pare rau ca te interneaza in spital, dar daca e mai bine asa atunci mai bine sa stai in spital un pic. Sa ai grija de tine si de bebe.
Cristina felicitari pentru fetitza, ma bucur mult si sa fiti sanatoase.
Burticutze va urez occasion.gif pentru cele care aveti deja copii si occasion.gif pentru toti bebeii nostri. Sa ne traiasca si sa fie sanatosi.
roxana nicolau multumesc mult, si eu sper ca totul e bine. tzuc.gif
Va pup pe toate.
alina2
Iubi, multa sanatate si ai grija de tine, sa asculti ce spune doctorul. O colega de-a mea sta de pe la 4 luni si ceva tot prin spital, tot din cauza colului si cu tratament de amenintare de avort. Si acum deja e in sapt 35, deci mai are putin...Asa ca,curaj si sa fi cuminte:)
pupici!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.