Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
enik83
noi mergem abia la 1 iunie la un nou control..

si noi suntem destul de activi..topaim la mami in burtika toata ziua..mai ales seara dupa 10
karen
LA MULTI ANI ! PT NATALIA(AM SCRIS SI LA IULIE:) ) SA FITI SANATOSI TOTI

Ma bucur ca ati avut zile calde de 1 MAI si ca ati iesit smile.gif se vede ca e deja vara cu asa calduri...

TEEA- liwlol.gif mi-a placut ,,patania,, cu pescuitul data viitoare poate o sa mergeti sa prindeti peste asa mai serios ...pe unde a fost Roxana smile.gif eu mergeam la Dunare cand eram in Romania si uneori prindeam ,imi placea si mie sportul acesta...

O sa pun poze cu patutul in weekend dupa ce il primesc smile.gif
enik83
ooo..acum citeam Cristina ce scriai dar stai bine cu kg luate..felicitari..nu ai luat multe oFloare1.gif
enik83
karen.. m-am distrat si eu copios cu patania lui Teea cu melcul liwlol.gif
karen
Apropo de ,,topaiala,, bebelui...al meu topaie toata dimineata si ziua...seara doarme cand ne punem si noi la culcare si pana la 4-5 dimi nu are treaba.
Pe mine nu ma cheama la control nici la 28 sapt si nici dupa...poate pe aproape de nastere,nu stiu sigur daca imi mai face vreun eco. M-a trimis la analiza pt anticorpi si glicemie ,dar nu am data fixa...cica sa merg cand vreau si mi-au spus cei de la laborator ca pot sa vin dupa amiaza ,pot sa pap mancare dar nu dulciuri
karen
Azi avem 27 sapt bananab.gif deci ziua de cantarit si masurat ,notam in carnetel smile.gif
62,7 kg si burtica 94 cm ,am pus pana acum cam 14 kg smile.gif si nu ma simt mareeee wink.gif
roxana.nicolau
QUOTE(teea @ May 3 2010, 03:17 PM) *
ce fain!!! si cat costa intrarea?pestele il platesti separat?
p.s. am cautat pe net si am gasit !
multumesc
pupici

m-ar mai interesa cum e drumul pana acolo....e plin de hartoape ?gropi si chestii din astea?sau e ok?



Neata burticute!

teea - intrarea costa 20lei, si pe un loc ai voie cu 4undite.... in taxa de 20lei ai voie sa prinzi un kg peste, iar ce este peste platesti cu 12lei/kg

o parte din drum e super bun, pentru ca drumul spre sighisoara.........la intrare in rupea, inainte de benzinaria petrom, se face un drum la dreapta, pe care mergi inca vreo 20km, iar drumul nu e asa bun!
dar macar in balta asta alimenteaza destul de des cu peste!

sambata erau 80pescari inscrisi pe lista, si nu mai punem la socoteala insotitorii......care nu platesc!Erau peste 100persoane!

am vazut persoane care au prins si pesti de 4kg......dar si persoane care nu au prins mai nimic............la noi in grup cel mai mare a avut cam 1.5kg.......iar ca specii am prins crap, caras, somn, rosioara!

depinde daca ai si un strop de noroc!


karen - dar erai slabuta tare inainte sa ramai insarcinata.......pentru ca si cu 14kg luate tot nu ai multe kg!
bravoooo!

cristina - natalia - occasion.gif sa-ti traiasca micuta!

kity - eu i-am luat pana acum doar un body, pentru ca am fost de fapt la cumparaturi pentru alti bebei, dar nu m-am putut abtine sa nu iau si baietelului meu nimic!
abia astept concediul sa merg prin magazine!

multi pupici si o zi frumoasa! trandafir.gif


salexandre
Neata fetele,

karen cred ca si eu tot pe acolo sunt cu kg. 11-12 kg pana azi. Poimaine ma duc la moasa si ma cantareste. Felicitari pt cele 27 de saptamani smile.gif

Kity dormi si odihneste-te, fa ceea ce ai de facut prin oras. Cand va veni bebe timpul va fi limitat tzuc.gif

Alina pe unde umbli?

Eu azi am intrat oficial in trimestrul 3 smile.gif. Am o noua obsesie, mi se pare ca nu a mai crescut burtica. Tot mi-e frica sa nu fie bebe subdezvoltat. Rau e internetul asta pt o gravida. Citesti tot felul de patanii care mai de care mai socante.

Abia astept vizita la moasa joi.

Pupici la burtici
teea
neata fetelor!
ce mai faceti?
eu sunt pe la munca...si nu prea am chef de nimic.
in schimb sunt happy pt ca mi-am cumparat o rochita foarte draguta si o fusta luuuunga si roz biggrin.gif
va pupic p etoate! sa aveti o zi faina

roxana, mersi de informatii...daca e frumos poate mergem si noi week-endul nostru
salexandre
Fetele am o intrebare: Sotii vostri vor participa la nastere?
teea
daca prin a "participa" intelegi a fi in sala de nasteri cand o sa vina pe lume bebelutzul nostru, atunci da.al meu vrea! si sa stea colo si sa faca poze...el vrea de toate! tocmai de aia asa vrea sa nasc la clinica asta privata , pentru ca aici il lasa pe tatic sa stea si sa participe la nastere.la maternitate nu prea sunt cei de acolo de acord cu chestiile astea.
va pupic!
salexandre
Da, exact la asta ma refeream, sa fie in sala de nastere, sa aduca apa sau sa va tina de mana, sa taie cordonul, sa isi tin odorul in brate imediat.

Sotul meu a fost cu mine tot travaliul si la expulzie, a vazut-o iesind pe mandra noastra. A tinut-o in brate imediat. Imi doresc sa fie la fel si de data asta smile.gif
roxana.nicolau
Salutare burtici!

Cred ca sotul meu nu este la fel de curajos ca si ai vostrii! El zice ca nu i-ar placea sa vada, dar eu cred ca nu ar face fata emotiilor!

Nici nu stiu sincer daca as vrea sa fie cu mine!


salexandre - tie cum ti s-a parut sa il ai alaturi?
salexandre
roxana pt mine a fost bine, a facut timpul sa treaca mai usor, imi aduce apa, mai faceam cate o gluma. Si lui i-a fost frica de sange si alte minuni dar a a vut o surpriza. Nu a fost sange deloc la expulsie.

Catarina a iesit curata curata, fara sange doar dupa aia a fost putin cand a iesit placenta dar deja nu se mai uita acolo, ne uitam la minunea noastra mica care se odihnea la sanul meu. Am avut bafta, nu m-am rupt nu a fost nevoie decat de 1 cusatura.

Mi-a dat incredere si comfort cand am avut nevoie. Si nu vad de ce ar trebui sa trec eu singura prin aceasta experienta unica. Eu nu am insistat la inceput, l-am lasat sa aleaga fara stres insa i-am spus ca mi-ar place sa fie alaturi de mine si de bubulina noastra.

alina_lucaci
Buna fetelor, sunt pe aici si eu, azi am fost acasa toata ziua...numai ca sunt foarte trista pt ca a murit azi noapte matusa mea in Romania, avea 55 de ani dar cancerul nu te intreba asta...sunt treaza de la 4 de azi noapte, m-am trezit ca am auzit-o pe mama plangand...si nu m-am mai culcat deloc...am plans toata ziua....si nu prea pot sa ma opresc deocamdata....bebe da din picioruse manca--o-ar mama pe ea, macar asta ma mai bucura...si am facut si un test de glicemie si am luat rezultatele ieri si mi-a iesit rau...adica glucoza aia...pe stomacul gol aveam 83 si la o ora dupa ce am baut dulcele ala aveam 144...si valoarea normala e sub 140...exagerasem cu mancatul cu o seara inainte poate asta e cauza...si dulciuri...acum sunt la regim de ieri...cert e ca doctorul meu )l-am sunat ieri=) mi-a zis ca trebuie sa fac examenul complet sapt viitoare, adica sa stau 3 ore la spital si sa imi ia sange de 4 ori ori dupa ce imi da sa beau mai mult dulce...si acolo se va vedea exact...salexander netul e dusmanul meu in momentul asta, am cauatt de asera incontinuu despre diabet gestational si am gasit numai minuni...deci mai bine nu mai caut info...va pup si promit ca chair daca v-am neglijat in ultimul timp ma intorc inapoi cat de curand cu forte proaspete!
Voi ati facut analiza asta de glucoza?? Eu nu voiam sa o fac, dar meru patesc asa, cand nu vreau sa fac ceva,cand evit ca zic ca nu are rost, atunci ies rezultatele gresite....acum cativa ani vreo 3, trebuia sa fac pap-test...si nu voiam deloc, ca eram sigura ca e bine...cand colo, cand am primit rezultatele asa m-am speriat...ca era o inflamatie, nimic grav, dar rezultatul era eronat, adica zicea ca sa fac tratament cu spalaturi si sa refac testul...si m-am stresat degeaba o luna pana can am facut iar si a iesit bine...sper sa fie asa si acum si sa nu am nimic...
Cristina la multi ani pt Natalia!! chair daca e tarziu...sa iti traisca printesa si sa fie sanatosa, sa te bucuri de ea o viata intreaga! scuze pt intarziere...
salexander eu il tin pe sotul cu mine la nastere chiar daca nu vrea!!! adica chiar daca n-ar vrea l-as tine...dar am noroc ca vrea...si la prima nastere a stat cu mine si m-a ajutat mult prezenta lui...acum ii e cam frica saracutul, dar sta...pt ca a suferit mult atunci, plangea ca nu stia ce sa imi faca...dar si bucuria cand si-a vazut odorul....pt ca el l-a tinut primul in brate...si l-a pupat murdar si a plans muuuuuuult....
bebele meu da la coaste...oare s-a intors?? asta de 2 zile...
si eu azi si salexandre si kity intram oficial in trim 3...chiar daca eu pe 27 am sarbatorit deja asta...sau mai bine zis la 27 de sapt...deci sa crestem mari fetelor!
va pup si aveti grija de voi....
roua
salut fetelor !!!

ce faceti azi?cum va simtiti?si bebe meu misca de mi se onduleaza butica, abia astept sa ma duc sa-l vad vineri sau sambata, trebuie sa sun la dr. sa vad cand ma programeaza.

a venit caldura mare, azi la noi au fost 33 de grade, nu mai am pofta de mancare numai as bea apa si as manca numa fructe dc se poate acre, cred ca ma duc mai tarziu la mama sa pap niste corcoduse verzi wink.gif .

teea am fost astazi la Directia muncii sau Agentia Judeteana pt prestatii sociale, cum s-o numi si mi-au spus ca daca ai fost in CFS din iinitiativa angajatorului din diferite motive, conform art. 7 litera n , din OUG 148/2005 nu ar fi probleme. Trebuie sa depui in dosarul de indemnizatie crestere copil cand il duci la Primarie o adeverinta de la angajator ca pe perioada respectiva ai fost in CFS din initiativa angajatorului. Eu zic sa te interesezi si la Primarie la voi la serviciul de asistenta sociala acolo unde va trebui sa ti depui dosarul si le explici exact situatia ta, doamnele de acolo vor sti ce sa ti zica.
sper sa fie bine si sa se poata rezolva.
alina bebele meu de exempplu la pen ultimul control era cu capul in jos, luna trecuta la ultimul control era cu capul in sus, ei se misca tot timpul pana se intorc de tot cred, abia astept sa vad vineri sau sambata cum mai sta, ca eu il simt peste tot, da cand sus cand jos cand in zona buricului biggrin.gif .
despre nume am vrut tot timpul TUDOR dar mai nou sotul meu zice ca daca ma razgandesc am putea sa i punem RAUL, pana in august mai vedem.

va pup pe burtici pe toate!!!
mihnea mic
QUOTE(salexandre @ May 4 2010, 11:08 AM) *
Fetele am o intrebare: Sotii vostri vor participa la nastere?

mie personal mi-ar place ca sa imi spuna cum e la o operatie de cezariana,ca nu cred ca o sa scap nici de data asta de operatie,dar la spitalul care nasc eu nu se permite intrarea tatilor in sala de nasteri sau de operatii
kity_82
Buna seara burticutze!!!
Alina lucaci imi pare sincer rau de matusa ta, sincere condoleante, viatza din pacate e cruda cateodata, pe mamica mea a luat-o la 49 de ani si stiu ce inseamna. Intram in sem trei, eu credeam ca am intrat deja, nu mai stiu. Cum te simti in rest??/
Burticutze cine intra urm in concediu???
Salexander chiar profit, mai ales ca nu prea dorm noaptea, si la pranz reusesc sa dorm cam 2 ore.
Pupici pe burtici mamicutze.
moni_k
buna, fetele!
ce ma bucur ca si voi ii vreti pe soti pe langa voi, eu cand am mai spus cuiva chestia asta parca s-au uitat patrat la mine! mie mi se pare extraordinar de important sa facem asta impreuna, cumva... chiar daca eu duc greul, sunt convinsa ca imi va fi mai usor cu el langa mine. cred ca nici o persoana straina, oricat de calificata ar fi, nu poate sa ma stimuleze cum poate el... ca doar stie toate butoanele smile.gif
nu bag mana in foc ca as vrea sa vada chiar momentul expulziei sau sa taie cordonul ombilical (nici el nu e prea convins de asta) dar pe parcursul travaliului... sigur tre' sa fie acolo.
mihnea mic, la euroclinic unde o sa nasc eu e permis accesul tatilor si la cezariana dar doar daca sunt medici. acum cativa ani dadeau voie la toata lumea, dar au avut experiente nefericite cu tati care au necesitat mai multa atentie decat mamele... ca lesinau sau dadeau la boboci, asa ca le-au dat interzis la cei mai slabi de inger liwlol.gif
alina2
moni_k, si eu as vrea sa nasc la privat, dar inca nu sunt hotarata. am auzit argumente pro si contra...cel mai tare mi-e teama de o nastere prematura, si ce ma fac daca nu ma primesc sa nasc la ei? unde ma duc?

daca voi naste totusi la maternitate privata, atunci si sotul meu vrea sa participe. la stat nici o sansa, pt ca nu dau voie.

eu noaptea nu il simt pe bebe, ori dorm eu profund, ori macar atunci doarme si el:) ca in rest, se misca non-stop.
eu mai am un pic pana la concediu, dar abia astept...cred ca incet-incet o sa renunt si la condusul masinii, deja nu ma mai pot concentra asa de bine.nici in general, dar nici la volan...

am inceput si noi sa facem listuta cu ce trebuie sa cumparam, deocamdata ne interesam de patut, carucior, sterilizator, pompa, etc. de hainute mai e timp...
legat de sterilizator, poate mamicile care sunt la a doua nastere au vreun sfat: eu tot citesc pe net de sterilizator pt microunde sau sterilizator electric...care e diferenta, care e mai bun si de ce? ca la pret e diferenta destul de mare intre ele...

pupici tuturor!
alina_lucaci
QUOTE(alina2 @ May 4 2010, 08:52 PM) *
moni_k, si eu as vrea sa nasc la privat, dar inca nu sunt hotarata. am auzit argumente pro si contra...cel mai tare mi-e teama de o nastere prematura, si ce ma fac daca nu ma primesc sa nasc la ei? unde ma duc?

daca voi naste totusi la maternitate privata, atunci si sotul meu vrea sa participe. la stat nici o sansa, pt ca nu dau voie.

eu noaptea nu il simt pe bebe, ori dorm eu profund, ori macar atunci doarme si el:) ca in rest, se misca non-stop.
eu mai am un pic pana la concediu, dar abia astept...cred ca incet-incet o sa renunt si la condusul masinii, deja nu ma mai pot concentra asa de bine.nici in general, dar nici la volan...

am inceput si noi sa facem listuta cu ce trebuie sa cumparam, deocamdata ne interesam de patut, carucior, sterilizator, pompa, etc. de hainute mai e timp...
legat de sterilizator, poate mamicile care sunt la a doua nastere au vreun sfat: eu tot citesc pe net de sterilizator pt microunde sau sterilizator electric...care e diferenta, care e mai bun si de ce? ca la pret e diferenta destul de mare intre ele...

pupici tuturor!

eu la prima nastere am alaptat exclusiv natural pana la 4 luni, apoi am introdus mancare treptat treptat...pana la 9 luni i-am dat sa suga lui Andrei...si deci sterilizator nu am avut caci nu am folosit biberoane...sper sa nu folosesc nici acuma...sterilizatorul sincer pe lista mea e ultimul de cumparat...deci daca mai raman bani vom lua pe cel de microunde, stiu mai multe mamici care au folosit si au fost multumite...si e si mai ieftin...
karen
Alina -am scris deja si la ,,mamici de iulie,, Ai grija de tine!

Salexandre- sotul meu vrea neaparat sa fie cu mine in sala de nasteri si eu imi doresc sa ma sustina, cred ca el stie cel mai bine cum poate fi alaturi de mine...Aici este permisa asistenta sotului si dupa nastere o sa ma duca in ,,casa de nasteri,,(unde sunt moasele) si am camera saparata ,asta in cazul in care e nevoie, daca nu, merg direct acasa din prima zi smile.gif

roxana.nicolau
Buna dimineata burticute!
Haideti la cafeluta! cafea.gif

salexander, alina-lucaci, kity - felicitari pentru intrarea in trim III........ce mari ati crescut si ce putin mai este!

alina-lucaci - sincere condoleante pentru matusica ta!

karen - ce mult difera conditiile din Romania fata de alte tari
De fapt ce sa mai zic, daca la unele maternitati private mai este permisa asistarea la nastere a taticilor, la maternitatile de stat nici nu poate fi vorba!

Om vedea cum decurg treburile, si unde hotaraste bebe sa vina, pentru ca avem programare la o clinica privata, dar daca vine mai repede tot la maternitate mergem!
Si daca s-o putea sa asiste si sotul, cred ca imi va fi de mare folos!

alina2 - parerea mea este ca nu merita sa investim inca in sterilizator electric, cine stie cata nevoie vei avea de el, si e destul de scump.

Sa aveti o zi frumoasa!
salexandre
Neata fetele,

Roxana multumim de cafea, eu una chiar am nevoie smile.gif

Alina imi pare rau de matusa ta, cancerul nu iarta e o boala care distruge tot ce atinge sad.gif. Condoleante tzuc.gif.

Kity
dormi si pt mine te rog, am o restanta la somn...

Fetele ma bucur ca majoritatea veti avea sprijinul sotilor vostri si nu veti trece singure prin toate. tzuc.gif

O zi buna

moni_k
neatza! maaama, ce harnice sunteti... ce devreme e cafelutza la voi! eu sunt din ce in ce mai lenesa, ca nu prea am activitate la birou. am ajuns sa ma duc din an in paste, si atunci nu mai devreme de 12. nu-mi place asta, pentru ca neavand prea multe chestii de facut parca trece timpul inceeeet de tooot, nu mai vine odata momentul in care o sa-mi tin puiul in brate!
QUOTE(alina2 @ May 4 2010, 09:52 PM) *
moni_k, si eu as vrea sa nasc la privat, dar inca nu sunt hotarata. am auzit argumente pro si contra...cel mai tare mi-e teama de o nastere prematura, si ce ma fac daca nu ma primesc sa nasc la ei? unde ma duc?
daca voi naste totusi la maternitate privata, atunci si sotul meu vrea sa participe. la stat nici o sansa, pt ca nu dau voie.
pupici tuturor!

cred ca toate mamicile care vor sa nasca la privat au acelasi stres - nasterea prematura. il aveam si eu, dar m-a linistit medicul meu. in primul rand ca intre timp au si maternitatile private conditii de ingrijire a prematurilor, problema e ca nu stiu cate dintre noi ne-am putea permite aceasta ingrijire la particular. dar daca trebuie... facem orice, nu? in al doilea rand (si cel mai important), mi-a spus ca daca sarcina este urmarita cum trebuie, eu neavand sarcina gemelara sau cu probleme, nu prea ar avea de ce sa se intample o nastere prematura. plus ca in general cam toti medicii de la privat lucreaza si la maternitati de stat, deci daca chiar trebuie ne pot asista si acolo, zic eu.
eu una sunt chitita pe euroclinic. am vizitat si etajul cu rezerve pentru mamici si bebelusi si salile de nastere si asta mi-a dat un confort psihic extraordinar, mai ales comparand cu ce am vazut la alte spitale prin care am mai trecut meteoric.

QUOTE(alina_lucaci @ May 4 2010, 09:59 PM) *
eu la prima nastere am alaptat exclusiv natural pana la 4 luni, apoi am introdus mancare treptat treptat...pana la 9 luni i-am dat sa suga lui Andrei...si deci sterilizator nu am avut caci nu am folosit biberoane...sper sa nu folosesc nici acuma...sterilizatorul sincer pe lista mea e ultimul de cumparat...deci daca mai raman bani vom lua pe cel de microunde, stiu mai multe mamici care au folosit si au fost multumite...si e si mai ieftin...

alina, eu ma gandeam ca avem nevoie de biberoane chiar daca alaptam. tu cu ce i-ai dat apa sau ceai?
roua
neata burtici !!!
din pacate sotul meu nu cred ca o sa participe la nastere, nici dc ar putea . A spus ca este mai slab de inger si... sad.gif , eu tare as vrea sa fie acolo sa vada si el cum este .. ca nu se fac asa de usor copii, A zis ca : las ca o sa-l pup eu multtt dupa ce-l spala... sad.gif mno datii nota. asta este...

de cumparat nu am cumparat nimic... patut o sa primesc dintrala de lemn, carucior iarasi, iar hainite am primit o plasa mare, si o sa ma duc sa mi mai iau dupa ce intru intru concediu wink.gif , si un biberon ca na eu sper sa am lapte si in primele luni sa nu am nevoie de mai multe...sau poate ca da..sincer sunt cam paralela , nu ma gandesc la ce ma asteapta, sunt asa de linistita...poate si pt ca sora mea are mai mult ca mine cu 2 luni,va naste in iunie, deci dc o sa am o probleme voi apela la ea... biggrin.gif hai da-mi, hai fa-mi.acuma strictul necesar o sa mi le iau: sevetele umede, un bax de pampers, o paturica, niste body-uri, o crema , o pudra ... mai vedem noi

va pup
teea
neata fetelor! ce harnicute ati fost! ati scris atat de mult.

alina imi pare rau pentru matusa ta! nu mai plange! de acolo de sus de unde e o sa vegheze asupra ta si copiilor tai!
roua, nu fii trista pt ca sotul tau nu vrea sa participe.mai bine asa, decat sa aiba vreun soc sau sa i se faca rau pe acolo.vei fi tu "barbata" pentru toti 3 biggrin.gif

fetelor, voi il simtiti pe bebe tot timpul?e foarte activ?
la mine nu prea...cred ca doarme mult...ca ta-su liwlol.gif...eu il simt dimineata un pic...la pranz...cand se agita pana mananc si apoi seara cand ma asez in pat...cred ca sea aseaza si el pt culcare.noaptea nu-l simt deloc(oricum eu dorm ca un urs...poti sa urli langa mine ca nu ma trezesc).

s-a schimbat data controlului! o sa merg maine la ora 13:15....o sa-l cunosc si pe noul doctor! abia astept!
pupici tuturor!
roxana.nicolau
salutare!

teea - succes la medic maine!

Roua- sa nu fii necajita ca sotul tau nu vrea sa asiste la nastere, cine stie, am auzit ca sunt barbati care au nevoie de multa atentie in sala, in sensul ca li se face rau sau lesina........daca nu e pregatit nu e motiv de suparare!

Referitor la bebe, eu cel mai tare il simt dimineata, pana beau cana cu laptic si seara inainte de nani!
Uneori parca il simt si cand se intoarce!
Si de multe ori mi-am dat seama ca reactioneaza la salutul sotului meu si mai ales la muzica!
In timpul zilei eu zic ca misca, dar cum noi suntem active nu sesizam miscarile!

Multi pupici!
kity_82
Buna dimineatza burticutze!!!
Eu inca nu am discutat cu sotul despre asistarea lui la nastere, dar mai intai trebuie sa o intreb pe doctorita sa vad daca e voie sau nu.
Teea succes maine la doctor, sper sa fii multumita de noul doctor.
Va pup si va doresc o zi frumoasa.
cristina_natalia
QUOTE(moni_k @ May 5 2010, 09:27 AM) *
alina, eu ma gandeam ca avem nevoie de biberoane chiar daca alaptam. tu cu ce i-ai dat apa sau ceai?



Buna ziua!

Nu am avut sterilizator, caci am alaptat-o pe Natalia. Ceai sau apa nu i-am dat. Ceai nu-i dau nici acum, iar apa ii dau doar de cand am inceput diversificarea, adica 6 luni.
Totusi, o sticluta si niste tetine, daca te simti mai linistita poti sa-ti cumperi. Eu am avut doua sticlute smile.gif Iar la o atat de intensa utilizare - cat le-am dat eu - a fost excelenta sterilizarea prin fierbere.

Eu am nascut si voi naste cu cezariana. N-as vrea sa-mi traumatizez sotul cu asta. A asteptat la usa salii de operatii si a vazut-o pe bebita imediat. La fel, am vazut-o si eu , in timpul operatiei.
Dar cred ca in timpul unei nasteri naturale e incurajator, pentru mama, sa fie jumatatea acolo:)

O zi buna!
salexandre
Eu una nu as cumpara sterilizator deocamdata. La inceput vezi daca poti alapta sau nu. Dureaza oricum 2-3 zile. Si poti fierbe. Eu am fiert sticlutele si biberoanele si suzetele. Biberoane am cumparat tot asa 2 si am primit 2 pe care la randul meu le-am dat cadouri pt ca nu le-am folosit. Cu timpul vezi daca intradevar ai nevoie sau nu.

Sfatulmeu nu cumparati o groaza de lucruri, strictul necesar pt ca oricum veti primi cadouri si magazinele sunt mereu deschise smile.gif
cristina254
Eu sunt la primul bebe.....poate tocmai din aceasta cauza imi doresc sa am lucrurile pregatite acasa pentru cand venim de la maternitate.....nu vreau nici eu nici sotul sa cumparam lucruri pe fuga despre care nu prea stim mare lucru.
Am ales in mare produsele si cred ca le vom cumpara destul de curand. Lista contine:
patut de lemn cu saltea de cocos si 2 seturi lenjerie de pat+ aparatori
interfon, umidificator, incalzitor si sterilizator cu vreo 4 biberoane de la Philips avent
carucior cu landou si parte sport( mai am unul pe care l-am primit imprumut dar e foarte greoi)
cadita pentru baie si suport + 3-4 prosoape si cateva scutece de finet
produse de ingrijire bebe de la sanosan
saltea infasat
detergent pentru copii ca sa spal hainutele care le-am cumparat( cateva body-uri, pantalonasi cu picior, 2 -3 costume intregi, sosetuse si caciulite)
cateva paturi mai groase si mai subtiri
o jucarie muzicala tip carusel pentru patut
scutece vreau sa iau din timp sa fie acasa la fel si o cutie de lapte ( in cazul in care nu pot alapta multe mamici m-am sfatuit sa citesc din timp si sa ma hotarasc la o marca de lapte tocmai ca sa nu o iau pe fuga)
lampa de veghe si termomentru de camera si baie ( la mine sunt la interfon)
Sudocream pentru bebe si bineinteles comprese sterile si ser fiziologic dar astea mult mai incolo
sutiene pentru alaptat si cred ca cam atat

Poate sunt prea multe, poate prea putine habar nu am....cred ca 90 % din mamicile cu care am vb nu au putut alapta pe termen lung si mi-au spus ca au fost foarte uitile atat sterilizatorul cat si incalzitorul. Plus mai e si placerea de a cumpara pentru bebe. Noi mergem la cumparaturi in Ungaria, la Budapesta....este acolo un outlet care are preturi bune.


Acum daca totul decurge conform planului si sotul meu va asista la nastere si imi va fi alturi in timpul travaliului.
adriana83
buna burtici,eu va citesc pe fiecare zi dar imi este lene sa scriu.
Am fost si eu azi la doctora si bebe al meu este in standarde ca sa o citez pe doctora,dar mai am de asteptat ca sa aflu sigur ce este pt ca a zis ca morfologia fetala imi face la 32 de saptamani,curios pt mine pt ca la primul copil am facut la 24 de sap acum nu stiu de ce zice ca se face la 32,ma rog cum zice ea ma conformez si am incredere ca stie ce face tinand cont ca si prima sarcina tot ea a supravegheat-o si a fost ok.
AM VAZUT CA VB DE ASISTAREA SOTULUI LA NASTERE.Si eu la prima nastere imi dorea asta dar apoi mai multe persoane mi-au zis ca nu prea ar fi bine,adica depinde de barbati dar am auzit de la o prietena ca cica ar fi asistat sotul la nastere si a fost f impresionat incat dupa aceia nu a putut sa mai aiba relatii intime cu sotia ca de cate ori incerca isi amintea de nastere si il apuca mila prin ce durere a trecut si cum ramane locul dupa nastere,si asa am zis ca nu vreau sa imi traumatizez sotul si oricum in durerile alea nu suportam pe nimeni langa mine,sau ca tot o cunostinta a lesinat si doctora ia zis la mamica doamna va nascut sotul ca era pe jos saracu,asa ca fiecare cum prefera.
mihnea mic
Moni k eu la mihnea am folosit metoda clasica babeasca de sterilizare,adica am pus beberonul si tetinele la fiert intr-o oala mica.le fierbeam 3 minute.apoi le clateam bine si gata.eu am inceput de la 2 saptamini sa ii dau cu beberonul ceai pt colici,iar dupa ii dadeam lapte la piept si cate un pic de ceai de fructe si nu de plante ca au multe contraindicatii pt bebei sugari.iar dupa ce i-am diversificat hrana a inceput sa bea si ceai mai mult.acum ii drept ca e innebunit dupa bubu,ca asa zice la beberon,dar nu ma deranjeaza.ma bucur ca bea multe lichide.seamana cu mine si tatasu,eu beau multa apa,iar tata bereeeeeeeeee.atita sa nu il inveti cu ceai indulcit ca dupa face carie de beberon.eu asa am patit la mihnea si acum mi-e ciuda ca are dintisorii de sus cariati.tre sa asteptam pina cand va fi mare si i se vor schimba.url=http://lilypie.com][/url]
teea
roua multumesc mult pentru informatii.
eu am cautat in legea OUG 148/2005 articolul 7 litera n asa cum mi-ai spus tu dar nu am gasit nicaieri aceasta litera.la articolul 7 e doar pana la litera C
am fost si eu la prestatii sociale in brasov si mi-au spus ca nu iau nici un ban.de aceea am intrebat pe forum daca stie cineva ceva.
multumesc mult de tot oricum ca te-ai interesat.
eu inca incerc sa ma orientez ce variante am.
pupici.
roua
QUOTE(teea @ May 5 2010, 02:01 PM) *
roua multumesc mult pentru informatii.
eu am cautat in legea OUG 148/2005 articolul 7 litera n asa cum mi-ai spus tu dar nu am gasit nicaieri aceasta litera.la articolul 7 e doar pana la litera C
am fost si eu la prestatii sociale in brasov si mi-au spus ca nu iau nici un ban.de aceea am intrebat pe forum daca stie cineva ceva.
multumesc mult de tot oricum ca te-ai interesat.
eu inca incerc sa ma orientez ce variante am.
pupici.


SCUZE teea era articolul 1 alineatul 2
Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral și numai din perioadele prevăzute la art. 1 alin. (2) din ordonanța de urgență, dacă persoana s-a aflat în una sau mai multe dintre următoarele situații:
a) și-a însoțit soțul/soția trimis/trimisă în misiune permanentă în străinătate;
cool.gif a beneficiat de indemnizație de șomaj, stabilită conform legii, sau a realizat perioade de stagiu de cotizare în sistemul public de pensii, în condițiile prevăzute de actele normative cu caracter special care reglementează concedierile colective;
c) a beneficiat de concedii medicale și de indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli obișnuite sau de accidente în afara muncii;
d) a beneficiat de concedii medicale și de indemnizații pentru prevenirea îmbolnăvirilor și recuperarea capacității de muncă, exclusiv pentru situațiile rezultate ca urmare a unor accidente de muncă sau boli profesionale;
e) a beneficiat de concedii medicale și de indemnizații pentru maternitate;
f) a beneficiat de concedii medicale și de indemnizații pentru îngrijirea copilului bolnav;
g) a beneficiat de concedii medicale și de indemnizații de risc maternal;
h) a beneficiat de pensie de invaliditate;
i) a beneficiat de concedii și de indemnizații de asigurări sociale de sănătate prevăzute de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, cu modificările ulterioare;
j) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora cu examen de licență sau de diplomă organizat în prima sesiune. În sensul dispozițiilor art. 38 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările și completările ulterioare, se ia în considerare intervalul cuprins între ziua în care începe și ziua în care se sfârșește fiecare an universitar, în condițiile legii;
k) se află în perioada de 60 de zile de la absolvirea cursurilor de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, cu examen de licență sau de diplomă, în vederea angajării sau, după caz, a trecerii în șomaj, potrivit legii, calculate începând cu data de 1 a lunii următoare absolvirii;
l) a beneficiat de concediu fără plată pentru a participa la cursuri de formare și perfecționare profesională din inițiativa angajatorului sau la care acesta și-a dat acordul, organizate în condițiile legii;
m) a lucrat cu contract individual de muncă în străinătate, pe baza acordurilor guvernamentale bilaterale încheiate de România cu alte state;
n) se află în perioada de întrerupere temporară a activității, din inițiativa angajatorului, fără încetarea raportului de muncă, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;
o) a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau ca militar cu termen redus, pe durata legal stabilită, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat ori, după caz, a efectuat sau efectuează serviciul militar pe bază de voluntariat;
p) a realizat în sistemul public de pensii, până la data de 1 ianuarie 2006, perioade de stagiu de cotizare pe bază de contract de asigurare socială;

daca o cauti pe net sa cauti bine sa fie reactualizata ca astia o tot modifica,
kity_82
Adriana ma bucur ca bebe e bine. Te pup si ai grija de tine si de bebe.
kity_82
Buna seara burticutze!!!
Ce faceti??? E liniste mare aici pe forum smile.gif
Adevarul e ca pe vremea asta nici nu e de stat in casa.
Teea mai e un pic si mergi la doctor. Iti tin pumnii si asteptam numai vesti bune si bineinteles o poza cu bebe smile.gif
Va pup pe toate.
salexandre
Buna fetele am intrat soar sa va urez noapte buna. Pupici
cristina_natalia
QUOTE(cristina254 @ May 5 2010, 12:50 PM) *
Eu sunt la primul bebe.....poate tocmai din aceasta cauza imi doresc sa am lucrurile pregatite acasa pentru cand venim de la maternitate.....nu vreau nici eu nici sotul sa cumparam lucruri pe fuga despre care nu prea stim mare lucru.
Am ales in mare produsele si cred ca le vom cumpara destul de curand. Lista contine:
patut de lemn cu saltea de cocos si 2 seturi lenjerie de pat+ aparatori
interfon, umidificator, incalzitor si sterilizator cu vreo 4 biberoane de la Philips avent
carucior cu landou si parte sport( mai am unul pe care l-am primit imprumut dar e foarte greoi)
cadita pentru baie si suport + 3-4 prosoape si cateva scutece de finet
produse de ingrijire bebe de la sanosan
saltea infasat
detergent pentru copii ca sa spal hainutele care le-am cumparat( cateva body-uri, pantalonasi cu picior, 2 -3 costume intregi, sosetuse si caciulite)
cateva paturi mai groase si mai subtiri
o jucarie muzicala tip carusel pentru patut
scutece vreau sa iau din timp sa fie acasa la fel si o cutie de lapte ( in cazul in care nu pot alapta multe mamici m-am sfatuit sa citesc din timp si sa ma hotarasc la o marca de lapte tocmai ca sa nu o iau pe fuga)
lampa de veghe si termomentru de camera si baie ( la mine sunt la interfon)
Sudocream pentru bebe si bineinteles comprese sterile si ser fiziologic dar astea mult mai incolo
sutiene pentru alaptat si cred ca cam atat

Poate sunt prea multe, poate prea putine habar nu am....cred ca 90 % din mamicile cu care am vb nu au putut alapta pe termen lung si mi-au spus ca au fost foarte uitile atat sterilizatorul cat si incalzitorul. Plus mai e si placerea de a cumpara pentru bebe. Noi mergem la cumparaturi in Ungaria, la Budapesta....este acolo un outlet care are preturi bune.
Acum daca totul decurge conform planului si sotul meu va asista la nastere si imi va fi alturi in timpul travaliului.


tampoane pentru sani:)

mai sunt niste chestii utile, cearceafuri absorbante, eu am gasit un singur tip, de la bella happy - le asez sub Natalia cand o schimb.

Mihnea-mih, Natalia bea din canuta cu cioc; dupa laptic (am reusit sa o intarc in 2 martie:(() ii dau putina apa. Ea se si spala pe dinti:)) roade periuta
laura_frincu
QUOTE(teea @ May 5 2010, 10:16 AM) *
neata fetelor! ce harnicute ati fost! ati scris atat de mult.

alina imi pare rau pentru matusa ta! nu mai plange! de acolo de sus de unde e o sa vegheze asupra ta si copiilor tai!
roua, nu fii trista pt ca sotul tau nu vrea sa participe.mai bine asa, decat sa aiba vreun soc sau sa i se faca rau pe acolo.vei fi tu "barbata" pentru toti 3 biggrin.gif

fetelor, voi il simtiti pe bebe tot timpul?e foarte activ?
la mine nu prea...cred ca doarme mult...ca ta-su liwlol.gif...eu il simt dimineata un pic...la pranz...cand se agita pana mananc si apoi seara cand ma asez in pat...cred ca sea aseaza si el pt culcare.noaptea nu-l simt deloc(oricum eu dorm ca un urs...poti sa urli langa mine ca nu ma trezesc).

s-a schimbat data controlului! o sa merg maine la ora 13:15....o sa-l cunosc si pe noul doctor! abia astept!
pupici tuturor!

Buna fetelor, va urez sarcini usoare in continuare, trece f repede timpul trebuie musai sa va odihniti perioada asta.... eu inca mai tanjesc la noptile luuuungiii de somn linistit.... wub.gif chiar daca Matei doarme acum cel putin 7-8 ore pe noapte....
Teea iti multumim noi mamicile de februarie ca ne esti alaturi si te asteptam cu mare drag la povesti, la sfaturi, la intrebari si raspunsuri, la tot ceea ce ai nevoie si te putem ajuta, cu mare drag o vom face!
Va pupam!!! floare2.gif
PS: si eu am nascut la spital particular... si eu am avut aceleasi temeri cu nascutul prematur... insa DD m-a ajutat sa fie totul ok, chiar daca am nascut cu 2 sapt mai repede la 38 si 4 zile insa dc meu a fost pe faza am fugit repede la spital si in cateva ore am intrat la cezariana, a fost totul ok, asa ca stati linistite si calme, DD e alaturi de toate mamicile wink.gif
karen
Laura-multumim de incurjari ,sa iti traiasca bebele si sa fie sanatos Mai ,,tragem si noi cu ochiul ,, pe la mamicile care deja au nascut si posteaza din expierienta lor cate ceva sa ne ajute smile.gif

Roua -ce bine cand ai sprijin... este norocoasa.Eu daca nu as intra pe forum sau alte situri as fi in ceata totala... nu am pe cine intreba.Am adunat liste de la toate si la sfarsit o sa fac una in functie de cerintele de aici pt spital si una pt bebe... ca sa pot cumpara macar esentialul, restul pe parcurs...
Teea -te asteptam cu vesti de la DR.

roxana.nicolau
Buna dimineata burtici!
Haideti la cafelute! cafea.gif

Si eu sunt tare bucuroasa ca exista acest site, si ne mai informam si noi de la mamici cu experienta, sa fim si noi pregatite!

Laura - sa-ti traiasca bebelul!multumim pentru incurajari!

adriana83 - felicitari ca bebita este bine......si este si misterios daca nu v-a aratat pana acum ce este!

multi pupici si o zi frumoasa!
teea
neata fetelor!
azi merg la doctor! azi merg la doctor biggrin.gif sunt asa de incantata ca o sa-l cunosc !sunt convinsa ca o sa fie oks i o sa ma inteleg bine cu el!

laura , multumesc !eu le urmaresc pe mamicile de februarie de prin luna ianuarie.imi place de ele ca sunt happy orice s-ar intampla si sunt mereu binedispuse.sunt o gasca tare faina( si noi suntem si mai si liwlol.gif ) si zilnic cand citesc la ele ma amuz de cate ceva sau raman uimita cat de frumosi se fac bebelutzii lor.

karen , la 1 si un sfert am programare ! bineinteles ca imediat ce ma intorc intru sa va spun parerile despre doctor "la cald" si ce mi-a spus el despre bebelutzul cel scump din burtica.
va pupic pe toate si va doresc o zi usoara si frumoasa.

roxana.nicolau
salutare burtici!

teea - te rog sa il intrebi pe medic ce parere are despre vaccinul anti-tetanos, care e recomandat in luna a-8-a!
si daca e consultatia la eva si ai vreme sa treci pe la receptie, sa intrebi te rog si de cursul ptr mamici!
multumesc mult! succes la medic!

rolleyes.gif
teea
roxy, o sa intreb de vaccinarea antitetanos.
nu e consultatie la eva, merg la ginemedica...la eva puteam sa obtin o programare abia saptamana viitoare si nu mai aveam rabdare pana atunci biggrin.gif
dar pot sa sun sa intreb despre cursul de mamici.oricum trebuie sa sun sa anulez programarea de saptamana viitoare la "fosta" mea doctorita.
pupici multi.
mihnea mic
QUOTE(cristina_natalia @ May 5 2010, 09:27 PM) *
tampoane pentru sani:)

mai sunt niste chestii utile, cearceafuri absorbante, eu am gasit un singur tip, de la bella happy - le asez sub Natalia cand o schimb.

Mihnea-mih, Natalia bea din canuta cu cioc; dupa laptic (am reusit sa o intarc in 2 martie:(() ii dau putina apa. Ea se si spala pe dinti:)) roade periuta

si eu l-am intarcat pe mihnea de prin martie,dar cu beberonul o sa ne luptam inca.o sa il scot dar mai tarziu.sa vezi ce am patit.am fost cateva zile la cumnata mea care tocmai a nascut si mihnea tot vazind ca cea mica suge la piept,a inceput sa plinga si sa traga de tricoul meu ca vrea si el tita.bineinteles ca ne-am stricat cu totii de ras,dar toate bune pina seara cand nu mai vroia nimic decat tita ca sa adoarma.am avut un chin cu el.probabil si-a amintit cat era de bun lapticul de la tita.cad despre periuta de dinti si noi o molfaim de nu se vede.ii place mult cu periuta.
salexandre
Buna fetele,

Doar ce am venit de la moasa. Bebe e bine, cu capul in jos are in jur de 1100 gr si e activ, ma impinge si imi da suturi toata ziua smile.gif

Am facut si un test de urina si a iesit bine. Raportez ca am luat 12 kg pana acum. M-am plans de dureri de spate si mi-a facut o lista cu ceea ce pot sa faca ca sa ma ajute cu spatele. O sa incep sa fac acupunktura. Maine sun sa vad cand ma poate programa.

A masurat si burtica, 30 cm. Toate in grafic. Ma duc acum la dr in iunie si la moasa la inceputul lui iulie.

Pupici

P.S. Teea bafta la medic, te asteptam cu vesti smile.gif
mihnea mic
QUOTE(salexandre @ May 6 2010, 10:38 AM) *
Buna fetele,

Doar ce am venit de la moasa. Bebe e bine, cu capul in jos are in jur de 1100 gr si e activ, ma impinge si imi da suturi toata ziua smile.gif

Am facut si un test de urina si a iesit bine. Raportez ca am luat 12 kg pana acum. M-am plans de dureri de spate si mi-a facut o lista cu ceea ce pot sa faca ca sa ma ajute cu spatele. O sa incep sa fac acupunktura. Maine sun sa vad cand ma poate programa.

A masurat si burtica, 30 cm. Toate in grafic. Ma duc acum la dr in iunie si la moasa la inceputul lui iulie.

Pupici

P.S. Teea bafta la medic, te asteptam cu vesti smile.gif

Sa iti traiasca grasunelu din burtica,de acum tot o sa ia in greutate.Tu cred ca o sa nasti printre primele ditre noi.printesa mea avea 475 de grame la 22 de saptamini,acum cine stie cat a luat.micutii de ei mici,dar activi nevoie mare,bebeii nostri.
moni_k
neatza!
teea, succes la intalnirea cu noul medic care iti va placea sigur! wink.gif
salexandre, felicitari pentru voinicul din burtica! maaama, ce maricel e! si e si fotbalist deja liwlol.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.