Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
roxana.nicolau
Salutare mamici!

roua- chiar as bea o cafeluta! cafea.gif
mersic!

ati avut noapte alba?

noi ne culcam la 22.30 si ne trezim la 6.....am ami crescut si avem doar 5mese pe zi!
Incep si eu sa imi revin cu somnul!
cristina254
Salutare!
Si noi acum incercam sa trecem pe programul de 5 mese.....e un pic mai greu dar o scoatem noi la capat. Imi este mai groaza ca azi am de umblat pentru dosarul de indemnizatie si nu am nici un chef:(
Ma topesc dupa fetita mea.....gangureste non stop, imi vine sa o mananc cand o vad cu tuguie gurita.
Sper ca toata lumea este ok si nu ati mai intrat pe forum ca ati fost prea ocupate.
alexandraci
Buna fetelor,

IOR este un parc din zona Baba Novac-Campia Libertatii - se cheama Cuza acum :-) Este foarte aproape de noi si acolo mergem de obicei ca nu avem nevoie de masina.

alina2
mamemaki, scuze ca nu am raspuns pana acum. Noi nu putem sa venim weekendul acesta la intalnire, am plecat deja din Bucuresti acasa (langa Timisoara), pentru ca sambata pe 23 avem botezul. Ne intoarcem in Bucuresti peste 2 saptamani. Asa ca sper sa reusim atunci sa ne intalnim.

In rest, suntem bine. Am inceput si noi sa mancam la intervale mai mari de timp, dar nu mereu. Si nu mai mult de 4 ore jumate- 5. Dar tot ne trezim si noaptea sa mancam, asa ca eu mai am ceva pana imi revin cu somnul smile.gif

Va pup.
karen
QUOTE(happy_ri @ Oct 18 2010, 01:45 AM) *
Buna mamici,
am reusit sa intru si eu dupa foarte multa vreme iar acum vreau sa citesc din urma (desi am foarte mult)

Salexandre, te rog sa ne treci si pe noi in lista ta , David Andrei, nascut pe 26 iulie 2010, 49 cm si 3.450 kg. Acum suntem dolofanel avem 62 cm si 6 kg si papam doar san.

Va pup si revin.


Sa va traiasca grasunelul! Si pe al meu il cheama David-Andrei ,ce dragut smile.gif si diferentele nu sunt mari nici la ziua de nastere si nici la ,,marimi ,,wink.gif
mamemaki
QUOTE(alina2 @ Oct 18 2010, 10:12 PM) *
mamemaki, scuze ca nu am raspuns pana acum. Noi nu putem sa venim weekendul acesta la intalnire, am plecat deja din Bucuresti acasa (langa Timisoara), pentru ca sambata pe 23 avem botezul. Ne intoarcem in Bucuresti peste 2 saptamani. Asa ca sper sa reusim atunci sa ne intalnim.

In rest, suntem bine. Am inceput si noi sa mancam la intervale mai mari de timp, dar nu mereu. Si nu mai mult de 4 ore jumate- 5. Dar tot ne trezim si noaptea sa mancam, asa ca eu mai am ceva pana imi revin cu somnul smile.gif

Va pup.


merci pentru raspuns alina,

atunci botezul frumos doresc si ne auzim peste 2 saptamani...
mamemaki
QUOTE(mamemaki @ Oct 16 2010, 02:00 PM) *
intelnire in bucuresti:
bere.gif cafea.gif guitar.gif

stiu ca week-end nu prea intra lumea aici, dar scriu sa cititi luni. pana acuma au raspuns numai alexandraci (nu poate la cismigiu dar la I(zv?)OR, si moni_k ca vrea sa vina. celalti ce spuneti?
(alexandraci: poate sa fie mai bine sa vin data viitoare, cand e deja mai mare puiul tau si mai usor sa te deplazezi..)

propun sa na intelnim vineri 22.10. la ora 14:00 la intrarea principala parcului cismigiu, vis-a-vis din primarie (bvd. regina elisabeta) daca NU PLOUA.

SAU

daca pana joi 21. nu raspunde nimeni positiv, propun o intelnire pe joi 28. sau vineri 29., pe acelas ora, acelas loc.

haideti fetele, raspundeti si spuneti-ma daca va pare bine, preferati un alt loc sau un alt timp. eu cred ca important este sa na intelnim o data (toti) si sa schimbam numere de mobil... dupaia putem sa ne intelnim si in grupurile mai mici si mai flexibile. dar prima data o sa fie bine sa ne intelnim mai multe!
baby1.gif


altcineva?
roxana.nicolau
salutare mamici!

Ce s-o fi intamplat de e asa putina activitate?
Inainte aveam de citit pagini intregi, acum o singura pagina de ieri pana azi! wacko.gif

O fi monotonia de toamna devina!

Sper ca este toata lumea bine!


Multi pupici!
masha
buna mamici!
noi am avut botezul weekendul asta, a fost o scumpa Daria, a plans putin, in rest bine! Am exersat operatiunea suzeta' mai mult pt botez ca sa nu faca galagie mare, si a mers, doar atat, ca nu io mai dau... joia trecuta iam scos ghipsuletele, si nea zis sa mai revenim saptamana aceasta, cred cai mai pune o tura...
in rest bine, mie draga tare, imi vine so trang in brate de draga cemi este...
PS:imi spune si mie cine va cum sa atasez poze....
maryana86
buna mamici.va spuneam zilele trecute ca matteo da foarte mult lapte afara dupa ce papa.am fost cu el la pediatru si mi-a spus ca doar regurgiteaza si nu e nici o problema .i-am spus ca da afara foarte mult lapte si ca papa doar 5 minute la 3 ore.mi-a spus ca atat timp cat el creste foarte bine in greutate totul este k .are 4,900 la 2 luni si 6 zile .pare putin dar el a avut doar 2,420 la nastere si practic si-a dublat greutatea.inca mai papam si noaptea dar poate cat de curand renuntam.oricum acum papa la 22 sau 22 30 dupa pe la 1 30 sau 2 dim sipe la 5 sau 6 dimineata.eu sunt multumita ca pana acum papa si noaptea la 2 ore .a fost foarte obositor dar merita totul puiul meu.e un scump.vorbim si radem amandoi.inca mai are colici seara dar nu asa dureri puternice.fetelor nu stiu daca fac rau dar e ii dau cand si cand ,nu in fiecare zi cateva lingurite de suc de mere .ii place foarte mult si nu i-a facut rau.am incercat prima oara cu o lingurita si acum ii dau si cate 2-3 lingurite.asupra constipatiei vad ca inca nu are efect .i-am dat inainte de masa dar tot nu a facut kk.eu daca nu face o zi a doua zi pana seara il ajut eu ca mi-e mila de el sa se chinuie.bebeii vostri fac in fiecare zi kk?as incerca sa-i dau suculet de mere in fiecare dimineata cate 2 lingurite inainte de masa sa vedem daca pana la urma reuseste sa faca singur in fiecare zi.voi ce credeti e prea devreme pt suculet de mere?pupici
cristina254
Maryana, mie multa lumea mi-a zis ca a inceput cu suc de la 2 luni....de mar , morcov sau portocale si nu au fost probleme, inclusiv prin carti am citit ca e ok...dar cand am intrebat-o pe pediatra noastra m-ia zis ca nu .....asa ca nu mai stiu ce sa zic. Eu am renuntat desi vroiam sa ii dau un pic de suc. Cred ca cel mai bine e sa vb cu medicul si daca zice ca-i ok si la bebe ii place...smile.gif
Am vazut si multe scheme de diversificare care incep de la 4 luni cu manacarica destul de serioasa asa ca poate putin suc de mere nu are cum sa-i faca rau... mai ales daca il ajuta in cealalta problema. Nici Ana nu facea des treaba mare...decat o data pe zi....doar de cateva zile a inceput sa faca de 2-3 ori pe zi....incearca sa-i desfaci scutecul si sa-l tii un pic cu piciorusele in sus....am auzit ca ajuta.
maryana86
mamici mai puneti si voi poze sa vedem puiutii . aici e puiul meu dupa baita si dupa masajul cu ulei care ii place mult matteo in leagan urmarea pestisorii aici radeam la mami la mami in brate dupa plimbare
maryana86
cristina aici in italia medicii zic ca doar de la 6 luni se incepe diversificarea daca ii dai sa pape doar san .mie mi se pare putin cam tarziu dar o sa ma mai interesez si vad eu ce hotarasc .micuta ta e cu doar o zi mai mica decat matteo. biggrin.gif
cristina254
QUOTE(maryana86 @ Oct 19 2010, 04:02 PM) *
cristina aici in italia medicii zic ca doar de la 6 luni se incepe diversificarea daca ii dai sa pape doar san .mie mi se pare putin cam tarziu dar o sa ma mai interesez si vad eu ce hotarasc .micuta ta e cu doar o zi mai mica decat matteo. biggrin.gif

La mamici de iulie au inceput sa discute despre diversificare. Poate s-au interesat mai mult si te pot ajuta. Si aici la fel zic....daca papa doar la san se incepe la 6 luni si daca nu mai devereme la 4-5 luni...depinde de pediatru.
Sa-ti traiasca baietelul!....Si Ana are 5 kg si ceva dar el pare mai plinut. E tare frumusel!
maryana86
QUOTE(masha @ Oct 19 2010, 02:25 PM) *
buna mamici!
noi am avut botezul weekendul asta, a fost o scumpa Daria, a plans putin, in rest bine! Am exersat operatiunea suzeta' mai mult pt botez ca sa nu faca galagie mare, si a mers, doar atat, ca nu io mai dau... joia trecuta iam scos ghipsuletele, si nea zis sa mai revenim saptamana aceasta, cred cai mai pune o tura...
in rest bine, mie draga tare, imi vine so trang in brate de draga cemi este...
PS:imi spune si mie cine va cum sa atasez poze....

masha faci cont pe photobucket daca inca nu ai.incarci acolo pozele .dupa ce incarci pozele cand dai click pe poza iti apar in partea stanga 4 coduri.dai click pe ultimul cod IMG CODE, il copii,intri pe forum si il atasezi acolo unde scrii mesajele de obicei .poop si astept pozele
maryana86
multumim frumos cristina.pune si tu poze recente cu ana sa o vedem .nu se vede prea bine in poza aia micuta .poop la amandoua.eu am profitat ca matteo doarme de 2 ore si am reusit sa stau putin pe forum .de obicei nu doarme mai mult de jum de ora .ieri nu a dormit mai mult de 2 ore toata ziua si probabil azi vrea sa doarma mai mult .i-am zis pediatrului ca nu doarme mai mult de 3 ore adunate si a zis ca asa e el. nu doarme mult dar lui ii ajunge.sunt copii care dorm mai mult si altii care dorm mai putin sa nu-mi fac griji.
masha



uite si noi
masha
QUOTE(maryana86 @ Oct 19 2010, 03:43 AM) *
masha faci cont pe photobucket daca inca nu ai.incarci acolo pozele .dupa ce incarci pozele cand dai click pe poza iti apar in partea stanga 4 coduri.dai click pe ultimul cod IMG CODE, il copii,intri pe forum si il atasezi acolo unde scrii mesajele de obicei .poop si astept pozele

merci'
teea
hello fetelor!
hehe! ce fetite si baietei frumosi!
noi am avut sambata botezul! Vlad a fost cuminte...a plans un pic la un moment dat de foame, dar l-am pacalit uc un pic de ceiutz.la baitza i-a placut mult de tot...a fost tare cuminte-nasa lui a zis ca a fost cel mai cuminte finutz...si are vreo 4 biggrin.gif
l-a imbatat preotul cu vin...dupa ce i-a dat vinul a uitat si de mancare si de tot si a dormit vreo 3 ore. biggrin.gif

in rest, am cel mai cuminte copil din lume...ziua nu mai prea dormim asa mult...stam de vorba si in leganutz...seara in schimb se culca pe la 20 si se mai trezeste dimineata la 6...asta de vreo 4 zile incoace....deci si-a scos singurel masa de la ora 2 biggrin.gif.noi la diversificare inca nu am inceput sa ne gandim....a zis pediatra ca vorbim pe la 3 luni...biggrin.gif
pe 26 mergem la vaccinul de 2 luni biggrin.gif

pupici multi.revin cu poze
teea
de sambata, 16 octombrie puiul meu se numeste Vlad Nicolae biggrin.gif



aici ne face nasa baie...duminica



argint pentru sanatate, busuioc pentru credinta, grau pentru belsug si trandafri pentru frumusete






cristina254
Masha, sa iti traiasca bebe!! Ce frumos isi tine caputul!
Teea, felicitari! Nu imi vine sa cred ca are parul asa de mare. biggrin.gif
roua
mariana, masha, teea superbi bebeii

teea felicitari pt crestin acum sunteti mai cuminti dupa botez smile.gif

roxana sa stii ca mai avem si nopti albe, deci....dar cea mai mare bucurie este ca mi-a dormit Tudor ieri noapte si azi noapte de la 23 la 7 dimineata bananab.gif poate isi face un obicei, Doamne ajuta. In sfarsit am dormit si eu o noapte cap coada dupaaaaaaaaaa 2 luni si ceva, nu-mi vine sa cred!!!
mariana noi facem kk cam 1 datra pe zi, DARRR ieri nu a facut si nici azi noapte si nici azi pana la ora asta, dar nu ma impacientez, si da incearca cum zicea si cristina desfa-i scutecul si lasa-l asa, joacate cu el si cu piciorusele lui AJUTA dar nu intotdeauna, si sa pui paturica deaia de schimbat sub el dc ai pt ca in vreo 10 minute o sa faca sigur pisu smile.gif pt ca este diferenta de temp. cum ies de pe forum ma duc si eu sa-i fac gimnastica. acum doarme, imi doarme de vreo 2 3 zile in timp ce manaca s nu-si termina sticluta...dar stai linistita ca nu doarme mult biggrin.gif o juma de ora , o ora si toata ziua tot asa vreo 2 maxim 3 ore de somn, deci nu sunteti singurii...asa suntem noi mai agitati.
Eu inca ii dau tot la 3 ore sa pape si tot 150 seara cateodata ii dau 180 cand cere ff insistent cu plansete si dc nu vrea sa adoema si eu il leagan pt ca doar asa dormim...dar sunt multumita ca acum mi-a dormit si mie o noapte intreaga. Vi se pare ca ma repet ca sunt fericita ...liwlol.gif ei bine chiar sunt DOARME TUDORRRRRRRRRR !!!

DEJA SE TREZESTE ..fug...va pup pe toate..........a si inca ceva f imp. in data de 18, luni adica ,ne-am descoperit manuta...se uita asa de incantat si ciudat in acelasi timp la ea...e frumossss

mai beau o gura de cafea fara cofeina cu voi si gata, iar laptic tot mai putin:(
tzuc.gif
roua
QUOTE(teea @ Oct 20 2010, 06:43 AM) *
de sambata, 16 octombrie puiul meu se numeste Vlad Nicolae biggrin.gif



aici ne face nasa baie...duminica



argint pentru sanatate, busuioc pentru credinta, grau pentru belsug si trandafri pentru frumusete






teea prosopel personalizat super , si faza cu argint busuiac trandafiri....nu o stiam fff frumos ...sa cresteti mari
teea
QUOTE(roua @ Oct 20 2010, 12:04 PM) *
teea prosopel personalizat super , si faza cu argint busuiac trandafiri....nu o stiam fff frumos ...sa cresteti mari


multumim! prosopelul il avem de la nasi...in vara au fost in concediu prin europa...si in San Marino langa nu stiu ce obiectiv turistic era un nene care asta facea..personaliza tot felul de chestii....este cusut de mana si arata absolut fantastic broderia aia.am ras de nasa noastra cand mi-a zis ca initial vroia sa-l personalizeze cu Vladutz cu t romanesc...nu cu Vlad...dar a zis ca probabil i-ar fi luat mai mult sa-i explice omului cum e aia tz(t) decat i-ar fi luat lui sa scrie Vlad liwlol.gif.
oricum, e foarte dragut prosopul

iar referitor la ce se pune in caditza copilului la baitza...asa e "obiceiul"
se zice ca nasa trebuie sa puna ceva de argint ca sa fie sanatos-noua ne-a pus o cruciulitza, busuioc pentru credinta, grau pentru belsug si petale de flori pentru frumusete.si se mai da si o iconitza pentru copil.am primit una foarte frumoasa, micuta, din argint.
se mai zice ca nu trebuie sa arunci apa de la baitza copilului de dupa botez in canalizare(deci nu in cada, nu la toaleta) cica trebuie sa o pui la un pom....drept urmare sotul meu impreuna cu mama mea..au plecat cu caditza pana jos si au udat florile si bradutzii din curtea blocului liwlol.gif asta dupa ce verisoara mea(care are 9 ani si e fata nasilor) a adunat tot ceea ce era in caditza.i-a zis maica-sa sa scoata cruciulita, busuiocul si petalele din caditza...si a muncit pe acolo vreo 10 minute...dup-aia a venit in sufragerie unde eram toti si ne-a zis "am adunat toti banutii lui Vladutz !"...adica adunase toate boabele de grau din caditza.a fost super dulcica biggrin.gif le-a asezat pe toate pe o bucata de folie de aluminiu si dup-aia ni le-a dat biggrin.gif
cristina254
Eu stiam doar de aur sau argint si de petale de trandafir....asa ca notez si cu busuioc si grau.smile.gif Super prosopul!
Noi nu reusim nicicum sa iesim afara.....ieri a plouat marunt si azi bate un vant de numa'.....asa ca seara Ana devine tare agitata. Probabil ii lipseste aerul de afara. Am vazut ca spre sfarsitul saptamanii isi mai revine vremea asa ca speram atunci....
Teea, cum e obiceiul....cine cumpara hainele pentru botez: printii sau nasii? Noi am fixat botezul pe 13 nov dar nu prea stiu cine, ce si cu.
Fetelor, cat manaca bebei vostrii in medie pe zi? Ana acum papa 750-800 ml/ lapte. Ma intreb daca nu este prea mult?
moni_k
eeei, ce puiuti scumpi aveti! teea, sa-ti traiasca micul crestin!
ia sa ma laud si eu cu fii-mea... noi suntem mai mici dar se pare ca ajuta... e capatzana mai usoara si poate sa o tzina suuus liwlol.gif


teea
cristina, eu stiu ca il duci pe copil in ce vrei tu imbracat la biserica...si dupa ce l-a bagat in apa preotul il imbraca nasa cu hainutele aduse de ea.absolut toate trebuie sa fie noi.tot ea cumpara si prosopul in care scoate copilul si crisma aia sau cum s-o numi.
vedeti sa nu uitati de pampers biggrin.gif

vlad mananca 5 sau 6 mese pe zi...a cate 180-210 ml/masa...

moni....ce frumoasa e Irina..si pletoasa si ea biggrin.gif
roua
monik frumoasa irina , dar puteai sa nu-ti tai capul din pooza sa te laudam si pe tine biggrin.gif

ce rau imi pare ca nu am stiut de chestiile pt botez, la noi nasa nu face baie la copil dupa botez,,,si noi am aruncat apa sad.gif cristina la noi nasa cumpara tot, adica hainitele, prosopelul (cu care l-a sters doar pe cap) lumanarea, canta cu busuioc, pampers i-am dat eu unul:) si tortul , .Pe noi nu ne-a dezbracat nenea popa, si am mers imbracati de acasa...au venit nasii la noi si ea l-a imbracat de la zero si la dus la biserica si a stat cu el in brate si mi l-a dat la sala cu urmat. cuvinte"Mi-ai dat un pagan, ti-am adus un crestin".Asa e la noi...eu zic sa vb cu nasa ta si sa te intelegi cine ce cumpara, am o cunostinta care a ramas fara tort la sala pt ca nasa nu i-a cumparat unul si saraca in ziua aia cauta tort sa ajunga la vreo 20 de pers.


cam asa am fost noi botezati
Nutisor
hi.gif Buna mamici!!! Eu sunt o mamicutza de mai, care isi cere mii de scuze ca da navala peste voi, insa trebuie sa va spun ca avem inscrisi 3 bebei de mai adorabili care asteapta voturi de la voi... Se poate vota din ora in ora si am fi foarte recunoscatori daca ne-ati vota love1.gif Noi mai tragem cate-un ochi pe la voi si stim ca sunteti minunate si aveti bebei superbi. Daca v-ati inscris si voi tr si voi sa va votam!
Bebeii nostri inscrisi sunt:

pentru David: http://www.utilecopii.ro/copilul-anului/pa...stian-20359.htm

pentru Anda: http://www.utilecopii.ro/copilul-anului/pa...nescu-20361.htm

pentru Teo: http://www.utilecopii.ro/copilul-anului/pa...eanga-20346.htm
In cazul in care nu puteti vota direct, va inregistrati... nu dureaza decat un minutel, dar care poate fi pretios pentru mamicile si comorile lor oFloare1.gif
Inca odata mii de scuze, va multumim si va imbratisam pe voi si minunile voastre scumpe tzuc.gif notworthy.gif
roua
tot uit sa va intreb...voi schimbati sticluta de vigantol la 3 saptamani?asa am auzit ca se schimba, eu doar ieri am schimbat-o , nu mi sa terminat dar am zis hai ma sa incep si eu alta. Nu stiu ce sa zic, cica isi pierde din proprietati...voi ce stiti?
moni_k
QUOTE(roua @ Oct 20 2010, 04:35 PM) *
monik frumoasa irina , dar puteai sa nu-ti tai capul din pooza sa te laudam si pe tine biggrin.gif

mda, as fi putut, dar aveam o fatza de moarta in poza aia liwlol.gif. las' ca va pun alte poze in care sa ma laudati si pe mine. daca o sa gasesc vreuna in care sa-mi placa si de mine biggrin.gif

QUOTE(roua @ Oct 20 2010, 05:06 PM) *
tot uit sa va intreb...voi schimbati sticluta de vigantol la 3 saptamani?asa am auzit ca se schimba, eu doar ieri am schimbat-o , nu mi sa terminat dar am zis hai ma sa incep si eu alta. Nu stiu ce sa zic, cica isi pierde din proprietati...voi ce stiti?

mie mi-a zis pediatrul ca probabil e o stramba bagata de companiile de medicamente concurente... dar mai bine sa nu riscam si sa o schimb dupa 1 luna.
moni_k
uite ca am si eu fatza. nu ca mi-ar placea fatza mea si cu-atat mai putin faptul ca sunt cat casa poporului, dar tocmai am descarcat pozele astea si imi place mutra lu' fii-mea de mor!
mamemaki
QUOTE(roua @ Oct 20 2010, 05:06 PM) *
tot uit sa va intreb...voi schimbati sticluta de vigantol la 3 saptamani?asa am auzit ca se schimba, eu doar ieri am schimbat-o , nu mi sa terminat dar am zis hai ma sa incep si eu alta. Nu stiu ce sa zic, cica isi pierde din proprietati...voi ce stiti?


medicul nu m-a spus nimic de asta. le folosesc cam o luna acum si mai am jumatate de sticla. adica e prevazut cat folosesc pe zi atunci e clar cat tine o sticla. nu ma pot imagina ca trebuie aruncat jumate?! nu are nici o logica.
mamemaki
QUOTE(mamemaki @ Oct 16 2010, 02:00 PM) *
intelnire in bucuresti:
bere.gif cafea.gif guitar.gif

propun sa na intelnim vineri 22.10. la ora 14:00 la intrarea principala parcului cismigiu, vis-a-vis din primarie (bvd. regina elisabeta) daca NU PLOUA.

SAU

daca pana joi 21. nu raspunde nimeni positiv, propun o intelnire pe joi 28. sau vineri 29., pe acelas ora, acelas loc.

haideti fetele, raspundeti si spuneti-ma daca va pare bine, preferati un alt loc sau un alt timp. eu cred ca important este sa na intelnim o data (toti) si sa schimbam numere de mobil... dupaia putem sa ne intelnim si in grupurile mai mici si mai flexibile. dar prima data o sa fie bine sa ne intelnim mai multe!
baby1.gif



din pacate nimeni nu a raspuns pentru vineri aceasta, atunci NU ne intelnim saptamana aceasta. poate ca cineva este interesata pentru joi sau vineri viitoare (vedeti mai sus). mai scriu de 1 sau 2 ori, dupaia ranunt si eu la proiect sa ne intelnim... poate ca altcineva reuseste mai incolo sa organizeaza ceva..
teea
mi-a spus si mie pediatrul de povestea cu vigantolul.cica sa nu o iau in seama, dar sa tin sticluta inchisa in cutia ei la intuneric.a zis ca e o aberatie sa schimbi dupa 3 saptamani...asta ar insemna sa folosesti 50 de picaturi in total...si ca daca ar fi adevarat ca isi pierde proprietatile in mod sigur ar face ambalaje mult mai mici...asa ca nu stiu...eu ii dau din aceeasi stucluta pe care o avem din totdeauna.cate 2 picaturi pe zi...si voi ii dati aceeasi cantitate?
cristina254
Teea, si eu tot 2 picaturi /zi si folosesc aceiasi sticla de la inceput. Pediatra mi-a zis ca doza se recomanda in functie de marimea fontanelei....de asta difera nr. de picaturi si faptul ca la unii bebei se da si calciu si la altii nu.
MihaelaD
buna,

fetelor in ultimul timp nu am mai intrat dar am citit cam tot ce ati scris.

constipatia eu am tratat-o cu ceai de musetel;
vigantolul nici eu nu l-am schimbat - nu inteleg de ce nu mai e bun dupa o luna nu am auzit nicio explicatie plauzibila.
Mamemaki - eu as vrea sa ne vedem doar ca eu stau la iesirea din bucuresti si imi este f greu sa ajung in cursul sapt. in weekend m-ar avantaja mai mult ca probabil m-ar aduce sotul cu masina.

noi avedm urmatoarea problema: masa de seara se pare ca nu ii mai ajunge pana la 6-7 dimineata ca pana acum si se trezeste pe la 5 lihnia de foame, dar nici nu poate manca seara mai mult de 170-180ml. Eu una de abia astept sa incepem cu diversificarea ca sa stiu ca seara o sa-i pot baga cereale care sunt ceva mai consistente. In rest Maria este f cuminte nu plange decat cand ii este foame si cand vrea sa o bag la somn. ziua se joaca cu jucariile din leagan si rade cu gura pana la urechi smile.gif.

va dau si eu cateva poze : http://picasaweb.google.ro/mihaelatache04/Maria2Luni#

Pupici!
roxana.nicolau
Salutare mamici!

monik - frumusele si mamica si fetita!
sa fiti sanatoase si la fel de vesele!

referitor la vigantol - si eu am auzit ca sunt apa de ploaie picaturile astea!
am o colega care i-a dat baietelului ei mereu vigantol picaturi si acum e suspect de rahitism!

cica buna ar fi administrarea vitaminei d injectabil!

referitor la diversificare si noi am fost sfatuiti sa asteptam pana la 4luni!cica ar afecta flora intestinala inceperea diversificarii mai devreme!

eu abia astept, cred ca si bebe e satul doar de lapte liwlol.gif

Referitor la baita de dupa botez, noi in apa am avut asa: aur (verigheta nasei, dar merge si orice alt inel), banuti de argint, busuioc, grau, o picatura de lapte (cica sa fie alb ca laptele), un varf de miere(cica sa aiba viata dulce), petale de trandafir, apa sfintita, iar sub cadita niste carti(cica sa fie destept) si un banut pus de catre nas.

Matei este primul fin al nasei si ea s-a interesat pe internet sa nu lipseasca nimic din cadita liwlol.gif
Si bineinteles apa se toarna apoi la radacina unui pom!

S-a facut tare rece la Brasov, dar ne imbracam bine si tot iesim putin!

Multi pupici si sanatate ingerasilor, sa nu raceasca pe vremea asta!
roxana.nicolau
QUOTE(MihaelaD @ Oct 21 2010, 11:35 AM) *
buna,

fetelor in ultimul timp nu am mai intrat dar am citit cam tot ce ati scris.

constipatia eu am tratat-o cu ceai de musetel;
vigantolul nici eu nu l-am schimbat - nu inteleg de ce nu mai e bun dupa o luna nu am auzit nicio explicatie plauzibila.
Mamemaki - eu as vrea sa ne vedem doar ca eu stau la iesirea din bucuresti si imi este f greu sa ajung in cursul sapt. in weekend m-ar avantaja mai mult ca probabil m-ar aduce sotul cu masina.

noi avedm urmatoarea problema: masa de seara se pare ca nu ii mai ajunge pana la 6-7 dimineata ca pana acum si se trezeste pe la 5 lihnia de foame, dar nici nu poate manca seara mai mult de 170-180ml. Eu una de abia astept sa incepem cu diversificarea ca sa stiu ca seara o sa-i pot baga cereale care sunt ceva mai consistente. In rest Maria este f cuminte nu plange decat cand ii este foame si cand vrea sa o bag la somn. ziua se joaca cu jucariile din leagan si rade cu gura pana la urechi smile.gif.

va dau si eu cateva poze : http://picasaweb.google.ro/mihaelatache04/Maria2Luni#

Pupici!


f frumusele amandoua! trandafir.gif


roxana.nicolau
Referitor la diversificarea alimentatiei, am primit un articol interesant!

voi ce ziceti?


Diversificarea alimentatiei sugarului

Diversificarea alimentatiei este un moment important in viata copilului. Alegerea momentului, a alimentelor si felul cum sunt ele introduse pot avea urmari asupra alimentatiei viitoare a bebelusului. De aceea, este nevoie de mult tact si cateva cunostinte legate de organismul copilului.
Cand incepem diversificarea?
Diversificarea se poate incepe intre 4 si 6 luni, desi, cel mai adesea, se face aproape de sase luni. Pana la aceasta varsta laptele de san sau formula ii ofera copilului toti nutrientii de care are nevoie. In jurul varstei de 6 luni rezervele de fier pe care le-a acumulat in viata intrauterina incep sa se epuizeze. De aceea diversificarea trebuie inceputa la aceasta varsta.
Daca ne grabim sa introducem alimentele solide
• sistemul digestiv imatur al bebelusului va avea de suferit pentru ca nu este gata inca sa digere altceva decat lapte.
• este posibil sa apara reactii alergice, infectii bacteriene, diaree si alte probleme gastrice.
Daca introducem solidele prea tarziu
• riscam sa compromitem echilibrul nutritional al organismului
• fierul, zincul se gasesc in cantitate tot mai mica in laptele de san, la sase luni de la nastere.
Diversificarea il ajuta pe copil sa atinga noi puncte in dezvoltarea motorie. Va avea un motiv pentru a invata sa mestece, sa-si tina capsorul, sa stea in fundulet.
Pentru ca nu toti copiii se dezvolta la fel, s-ar putea ca nu toti sa fie gata pentru diversificare la 4-6 luni, asa ca trebuie sa urmarim semnele.

Un copil este gata pentru diversificare atunci cand:
1. isi poate controla capsorul
2. isi pierde reflexul de a scuipa ce are in gura
3. poate sa stea in fundulet, chiar si cu ajutor
4. si-a dublat greutatea de la nastere
5. ii este tot mai foame si nu pare sa se sature cu lapte
6. devine curios cand ne vede mancand, se uita la mancarea noastra
Un copil alimentat cu diferite formule de lapte praf va incepe intotdeauna mai devreme, in jurul varstei de 4 luni, 4 luni si jumatate. La copiii alaptati natural, la san, diversificarea se va face la 5 sau chiar 6 luni.
Daca mai demult diversificarea incepea pe la 3 luni, acest concept al diversificarii precoce in timp nu a mai fost agreat pentru ca studiile au demostrat ca echipamentul enzimatic - implicat in procesul de digestie la copilul de acesta varsta, este incomplet dezvoltat.
Regulile diversificarii
1. sugarul caruia i se introduce un aliment nou trebuie sa fie intr-o stare perfecta de sanatate;
2. introducerea alimentului nou se va face treptat si progresiv;
3. alimentele solide vor fi date cu lingurita;
4. alimentul nou introdus va fi propus si nu impus; daca sugarul il refuza nu se va insista pentru a nu declansa o anorexie psihogena;
5. nu se vor introduce doua alimente noi in acelasi timp, acesta din doua motive: pe de-o parte daca nu ii va placea unul dintre ele, sau va face o alergie, sau scaune diareice, nu se va cunoaste alimentul care a produs disconfort copilului;
6. la inceput, mesele de diversificare vor fi completate cu laptele pe care sugarul il primea anterior, acesta pana la acceptarea totala a alimentului nou introdus si in cantitate suficienta;
7. alimentele vor fi pasate pana la aparitia dintilor;

Alimente interzise copilului sub 1 an
• miere de albine;
• sosuri grase, prajeli, rantasuri,
• alimente care pot sa produca prin aspiratie sufocarea: alune, boabe de porumb, bomboane, floricele, pufarini, pufuleti
• alimentele alergizante precum:
cacaoa, ciocolata,
zmeura, capsunile, fragii, murele;
albusul de ou
• carnea tocata de porc si carnea de oaie (peste 3 ani)
• alimetele sugarilor nu vor fi condimentate si nu se va folosi pentru a sara mancarea lor baze de mancaruri din comert;
• nu vor fi folosite dulciuri concentrate, sucuri din comert, budinci la plic;
• nu se adauga zahar sau sare alimentelor
• nu se introduce laptele de vaca inaintea varstei de 1an

Recomandări pentru o diversificare optimă

Alegerea primului aliment solid se indivizualizează în funcție de particularitățile de dezvoltare ale copilului :
• la cei cu o curbă ponderală bună se începe cu fructe și legume
• la cei cu o creștere ponderală lentă cu cereale

Fructele bogate in vitamine si saruri minerale:
Se pot introduce de la 4-6 luni
• Se va incepe cu suc de fructe (mere,pere, piersica,caisa), suc de legume (rosie, morcov), primul este sucul de mere sau de morcovi. CITRICELE SE INTRODUC NUMAI DUPĂ 8 LUNI, fiind alergizante!!
Se începe cu 1-2 lingurițe ajungând la 6 lingurițe (30 ml), apoi până la 60 ml.
• se poate înlocui masa de lapte de la ora 10 cu o masă de fructe; la început se poate administra sub formă coaptă ( mere coapte, piersici sau banane si pere-dupa 6 luni) apoi sub formă de piure din fructul crud.
• Acesta poate fi imbogatit cu cereale fara gluten.
• De la varsta de 5-6 luni la aceasta masa se poate adauga branza calcica.
Masa de fructe se va administra imediat dupa ce a fost pregatita. Nu se va pastra la frigider daca copilul nu a consumat tot.
Sucurile si pireurile nu se incalzesc deoarece se inactiveaza vitaminele.
Nu se vor administra amestecuri de piureuri de fructe, ci vor fi servite individual pana cand copilul se obisnuieste cu gustul fiecarui aliment nou introdus.


Legumele bogate in fibre alimentare, saruri minerale,vitamine:
Se pot introduce de la varsta de 5-6 luni.
• Morcovii, cartofii, fasolea verde, dovlecelul, salata, roșiile, albitura (patrunjel, telina, pastarnac) ceapa, ardeiul gras se pot folosi după 6 luni sub formă de supe și apoi piure;

• supa de legume va inlocui masa de lapte de la ora 14. Se incepe cu 50 ml de supa de legume si se ajunge la 100-150 ml. Apoi, consistenta supei de legume poate creste, devenind supa-crema de legume, pentru ca la varsta de 6 luni sa fie adaugata si carnea. Dupa fierbere legumele se strecoara, se paseaza morcovul, albitura. Restul zarzavaturilor(cartoful, fasolea verde,dovlecelul) nu se dau sugarului pana la varsta de 8-9 luni, cand vor fi pasate toate.
• Dupa pasare se adauga uleiul de masline (la 300 ml supa de zarzavat- 1 lingurita de ulei).
• Pentru a proteja rinichii imaturi ai sugarului sarea de bucatarie nu se va da pana la varsta de un an.
• spanacul și prazul sub formă de piure au efect laxativ.

Grasimile
• uleiul vegetal se introduce după 6 - 7 luni,
• untul după 6 luni, 5g în piureul de legume apoi 15g / zi la vârsta de 1 an;
• smântăna proaspătă se întroduce după 8 luni, 15 - 25 g în supă sau piure, pasteurizat se administrează cu mămăliguță.

Cerealele cu valoare energetica mare si continut de vitamine:
Se pot introduce dupa varsta de 4 luni cerealele fara gluten (faina de orez,porumb) si dupa 8 luni cele cu gluten (faina de grau, gris)
Exista preparate tipizate de cereale pentru fiecare grupa de varsta.
Mamaliguta se poate da de la varsta de 8-9 luni.

Brânza de vacă bogata in calciu
Se introduce de la varsta de 5-6 luni.
Se prepara in casa astfel :
• 500 ml de lapte de vaca se fierb cel putin 10 min. Se strange caimacul si se indeparteaza. Cand da in clocot se adauga 4 tablete de calciu lactic, care se lasa 1 min. Se lasa putin sa se raceasca si apoi se strecoara. Se pune intr-un vas etans la frigider si se poate folosi cam 3 zile. In loc de lapte vaca proaspat se poate folosi lapte praf si lapte de vaca pasteurizat si degresat.
• Se serveste sugarului cu orez pasat sau piure de legume se poate da după 7 luni, cu paste făinoase, sub formă de budincă sau papanași fierți sau cu mamaliguta după 8 - 9 luni.
Carnea contine aminoacizi esentiali, saruri minerale si vitamine
Se introduce dupa varsta de 6 luni
• carnea de pasare (piept de pui sau de curcan), vițel, (se prefera carnea de vita datorita antigenicitatii scazute) va fi fiarta separat de legume, iar dupa fierbere va fi foarte bine mixata si amestecata cu supa sau pireul de legume. Se incepe cu o cantitate mica pana la aprox o lingura de carne mixata (30g)
• ficatul de pui se introduce tot de la 6 luni.
• peștele alb (salau, somon,merluciu) de la 8 luni,
• perișoare din pui sau vitel se dau după 9 - 10 luni,
• șunca presată de la 9 - 10 luni,
• carnea de porc și de oaie de la 3ani.
Toate felurile de carne se prepara prin fierbere nu prin prajire in ulei.

Gălbenușul de ou aliment complet bogat in vitamine
Se introduce după 6-7 luni - în ziua când nu se dă carne
• galbenusul de ou fiert (timp de 10 minute) - se incepe cu un sfert de galbenus, saptamana viitoare se trece la jumatate, iar apoi la unul intreg, dar nu mai mult de 2-3 galbenusuri pe saptamana
• albușul de ouă se dă doar după 1 an
• se poate da combinat cu pireul de legume

Iaurtul
Se introduce dupa varsta de 6 luni.
• se adauga la masa de la ora 17.
• Se incepe cu 10 ml de iaurt preparat in casa sau cat mai natural (fara adaos de fructe) si se ajunge treptat la 100-120 ml de iaurt la care se poate adauga un preparat cu cereale fara gluten sau cu gluten dupa 8 luni.


Varsta de 5-6 luni se paseaza mancarea fin.
• Copilul va primi in continuare 2 mese de lapte de mama sau formula de lapte praf (dimineata si seara)
• Ora 10 sucuri de fructe si pireuri de fructe imbogatite sau nu cu cereale fara gluten sau cu branza de vaci
• Ora 14 supa de legume si pireuri de legume (morcovi albitura)
• Ora 18 iaurt cu cereale sau lapte cu cereale
Varsta de peste 6 luni se mai pot introduce:
• Ora 10 mai multe feluri de fructe (pere piersici ), branzica de vaci cu fructe sau cu rosii (decojite si fara samburi)
• Ora 14 2 zile pe saptamana galbenus de ou,1 zi carne de pui, 1 zi carne de vita, 1 zi ficatel de pui (alternativ pentru ca sugarul sa se obisnuiasca cu diferite gusturi) combinate cu pireuri de legume variate
• Ora 18 iaurt cu cereale , branzica de vaci cu cereale
Varsta de 8 luni se creste granulatia alimentelor si se mai pot introduce:
• perisoare din carne fiarta
• pestele alb (salau, cod) peste 8 luni
• mamaliguta din malai negrisat cu branza de vaci si unt; untul poate fi folosit si la supa de legume alternativ cu uleiul
• papanasi fierti cu branza de vaci si smantana.
• Cartoful sub forma de pireu
Varsta de 12-18 luni
• copilul va primi in continuare 500 ml de lapte cu cereale sau fainos. Mesele de lapte vor fi alternate cu celelalte mese.
• Se recomanda: 1 ou intreg la 2 zile, 50 g de carne tocata sau sub forma de perisoare (4-5 zile pe saptamana), radacinoase, dovlecei, spanac (peste 1 an datorita riscului de continut crescut de nitriti din cauza ingrasamintelor), tomate, ardei, fructe de toate felurile.
• Se va incerca introducerea unui program care sa contina 3 mese principale si 2 gustari:
1. micul dejun ( lapte, paine cu unt si sunca, cascaval, branza de vaci, ou fiert cu paine)
2. Gustarea de la 10 (fructe bucati)
3. Pranzul (supe, ciorbe acrite cu bors, pireuri de legume cu carne de toate felurile )
4. Gustarea de la ora 5 (iaurt cu biscuiti, pandispan)
5. Cina (lapte, papanasi fierti, budinca etc.
roua
monik sunteti mortale wink.gif

mihaela si voi si ce fain sta pe burtica printesa

Despre vigantol ... si noi tot 2 picaturi /zi pana la varsta de 2 ani

roxana mersi de articol sigur ne va ajuta.

oare slexandre , cristina_natalia , kity si celelalte mamici ce mai fac?

azi noapte iar ne-am trezit la 3 ,30 deci inca nu ne-am facut un obicei in a dormi o noapte intreaga.

tzuc.gif si mai vb
cristina254
Roxana, foarte interesant articolul.
Cat lapte mamanca bebeii vostri in medie pe zi?
maryana86
monik mihaela aveti niste fetite superbe.pupici la toate mamicile si la toti bebeii
roua
QUOTE(cristina254 @ Oct 21 2010, 03:00 PM) *
Roxana, foarte interesant articolul.
Cat lapte mamanca bebeii vostri in medie pe zi?


noi mancam 150 ml /masa- 6 mese, chiar dc nu manca chiar tot din sticluta cam o data sau de 2 ori intr-o zi dar tot mananca vreo 800- 900, si dc se mai trezeste si noaptea...
dar voi cat mancati?
mamemaki
QUOTE(MihaelaD @ Oct 21 2010, 11:35 AM) *
buna,


Mamemaki - eu as vrea sa ne vedem doar ca eu stau la iesirea din bucuresti si imi este f greu sa ajung in cursul sapt. in weekend m-ar avantaja mai mult ca probabil m-ar aduce sotul cu masina.


buna mihaela,

pentru mine e cam un pic greu sa na intelnim week-end-ul. sotul meu ajunge foarte tarziu in jurul saptamaniei si cel putin sambata si duminica facem ceva impreuna...
MihaelaD
Maria are 5 mese pe zi si manaca cam 150-180 la o masa. plus de asta bea si putin ceiut cam 50 ml/zi.
cristina254
Si Ana are 5 mese intre 130 si 200 ml; dar media pe zi este de 750-800 ml. Multumesc de raspunsuri. Nu as vrea sa manacam nici prea mult dar nici prea putin.
cristina_natalia
QUOTE(roua @ Oct 21 2010, 01:01 PM) *
monik sunteti mortale wink.gif

mihaela si voi si ce fain sta pe burtica printesa

Despre vigantol ... si noi tot 2 picaturi /zi pana la varsta de 2 ani

roxana mersi de articol sigur ne va ajuta.

oare slexandre , cristina_natalia , kity si celelalte mamici ce mai fac?

azi noapte iar ne-am trezit la 3 ,30 deci inca nu ne-am facut un obicei in a dormi o noapte intreaga.

tzuc.gif si mai vb


Salutare:)

Suntem bine, crestem - duminica Teodora avea 5590g. De masurat nu ma chinui, c e lungutza bine. Are 6 mese, prima pe la 6-8 dimineata , ultima la 9-11 seara. Mananca intre 120 - 170 ml lapte matern - in continuare. Are mese cand mananca foarte mult, altele cand nu are pofta, chef sau stiu ea ce...Eu mulg zilnic 700-800 ml lapte. Creste si e tare frumoasa. Gangureste!

Roxana , in privinta diversificarii - daca e alimentat cu lapte matern se recomanda sa astepti cel putin pana la 6 luni. Eu incerc sa lungesc lapticul pana atunci. Iar la 6 luni voi face ca la Natalia. Din prima zi pireu de legume blenduite cu carnitza de pui (mai moale, dar treptat se ajunge la un pireu adevarat). Apoi, dupa ce se accepta legumele (o saptamana doua), trec la pireu de fructe (la masa de la 11), iar dupa ce e inlocuita a doua masa de lapte, seara ii voi da cerealele . La inceput mesele acestea le-am completat cu lapte , iar dupa vreo doua luni (cand eram in proces de intarcare treptata) am renuntat .
salexandre
Buna fetelor,


Eu nu am mai intrat pt ca am avut-o pe Catarina acasa in vacanta si m-a tinut destul de ocupata. Mi-ar place sa petrec ceva timp numai cu ea sa se simta importanta dar din pacate nu pot.

Am fost foarte dezamagita sa va aud ca dati suc la copilasi si ca daca aveti cunoscuti care au dat de mancare sugarilor de 3 luni vi s-a parut ok. Nu este ok sa dai unui sugar nimic in afara de lapte pana la 4-6 luni. Daca bebe e alaptat astepti pana la 6 luni. Nu va asteptati ca daca incepeti diversificarea va dormi bebe toata noaptea. E putin probabil.

Sunteti multe mamici la primul copil e normal sa aveti dubii dar va rog la fel ca si Iubi sa va documentati bine inainte sa faceti greseli care pot duce la alergii si alte boli.

Felicitari micilor crestini Daria si Vladut sa va traisca si sa fie sanatosi tzuc.gif

Andre creste intr-un ritm ametitor, deja ii dau hainute de copii de 6 luni. E un scump, zambeste rade si da din picioare de nu mai poate.

Va pupam, noapte bune fetelor




MihaelaD
Fetelor,

de astazi va stau la dispozitie cu o serie de accesori pt evenimente.

http://picasaweb.google.ro/bestevents.bucuresti
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.