Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
masha
buna mamici!
Multumim de aprecieri! tzuc.gif
Noi in principiu suntem bine, inca nu am incercat nici un produs lactat, din teama tot amanam momentul, dar sper sa avem curaj sa trecem peste...
Daria s-a super plictisit in casa, merge in toate pozitiile, si de-a busilea in viteza, si in picioare, s-a invatat sa treaca si pragurile, deci e bazata, pleaca pe unde are ea chef...Afara nu am iesit pentru ca bate vantul groaznic, poate nu va mai fi vand si vom putea iesi si noi macar putin sa ne intindem oasele biggrin.gif De cateva zile se trezeste cu noaptea in cap, adoarme greu pe la 10, plus alte treziri in noapte si la 6 jumate e fresh, nici macar nu se crapa de ziua afara, uneori am impresia ca e noapte, poate daca se schimba ora o sa-si faca un program mai delicat, nici chiar de armata asa.
In rest putini mucisori pe care ii tratam cu spray apa de mare si atat.
Vali, Roua, Mamameki ce mai faceti?!
cristina254
Salut!
Salexander, cred ca e tare hazliu Andre la masa! smile.gif
Masha, e o scumpa Daria! Nu am stiut ca exista ditamai sacul de pufuleti! Ce fericita ar fi Anna cu unul....smile.gif
Nici Anna nu are rabdare cu jucariile.....se plictiseste repede. Singura activitate care ii atrage mai mult atentia e mazgalitul....nu poti sa ai o foaie si un pix in mana ca incepe un scandal daca nu i le dai ei...smile.gif Si mai nou are un carucior de jucarie pe care il impinge prin toata casa!
Am inceput sa-i dau gris cu lapte si ii place tare mult....in rest tot cu multa joaca reusesc sa-i dau sa pape. Nici cu dormitul nu stam prea bine....tot la miezul noptii adoarme sad.gif

Va pupam si va dorim o seara frumoasa!!!!
Roua, Diana, ce mai faceti? Ne este tare dor de Luca!!!!
masha
neata mamici!
Anna ne-a fost dor de tine, ce draguta esti!!! Arati ca o adevarata mancacioasa cu lingura....
Noi am inceput sa folosim Tantum protect spray in nasuc si parca ii face mai rau, dupa are o perioada de zici ca are toti mucii din lume in gat si se ineaca asa, dar in restul timpului nu are nimic, decat niste mucisori in nasuc, cred ca nu-i mai pun in nasuc, revenim la Humex-ul nostru spray.
In ce priveste alimentatia, Daria nu mananca clasica ciorba cu paine, deschide gura, ia din lingura si cand simte painea pe limba, deschide gura larg si cade tot liwlol.gif deci ramanem tot la legume...
vali1084
buna, mamici, pupam piticii!
vad ca nu mai intrati... haideti la povesti despre pici!
noi suntem bine, Andrei a inceput sa mearga in 4 labe, si se ridica in picioare in patut, nu mai sta locului o clipa , intelege cam tot ce-i spun, vorbeste pe limba lui si ne imita tot mai mult, repeta jumatati de cuvinte mai simple ce le aude, e fascinat de sticle, cutii, linguri, becuri, butoane, sampon, creme...
mai mergem saptamana asta joi la Cluj la control sa vedem cu analizele cum mai stam, si apoi luna viitoare la final la kineto
va pupam , weekend frumos cat a mai ramas!
roxana.nicolau
QUOTE(vali1084 @ Oct 22 2011, 06:50 PM) *
buna, mamici, pupam piticii!
vad ca nu mai intrati... haideti la povesti despre pici!
noi suntem bine, Andrei a inceput sa mearga in 4 labe, si se ridica in picioare in patut, nu mai sta locului o clipa , intelege cam tot ce-i spun, vorbeste pe limba lui si ne imita tot mai mult, repeta jumatati de cuvinte mai simple ce le aude, e fascinat de sticle, cutii, linguri, becuri, butoane, sampon, creme...
mai mergem saptamana asta joi la Cluj la control sa vedem cu analizele cum mai stam, si apoi luna viitoare la final la kineto
va pupam , weekend frumos cat a mai ramas!



Vali - ma bucur ca Andrei este bine, de fapt eu am stiut tot timpul asta!
orice mamica isi doreste un copil sanatos, si face orice pentru asta!

Cel mai mult conteaza ca v-ati ocupat mult de el si a avut parte de toata atentia si iubirea voastra!
Sunt sigura ca o sa iasa bine analizele, iar pana mergeti la kineto Andrei va merge singurel!

Aceleasi pasiuni le are si Matei + linguri, polonice, ibrice, tot ce face zgomot si poate fi trantit prin casa!
A inceput sa imite si gesturi mai fine (l-a vazut pe taicasu ca baga protectia la priza, el a venit cu betisorul cu care se scoate protectia si incerca sa o scoata)

Dupa baita, dupa ce ii curat urechile cu betisoare, mi le curata si el mie, si are ceva precizie! liwlol.gif

Ne minunam zi de zi cat de multe invata si ce inventivi sunt!

Multa sanatate tuturor!
anka28
buna fetelor ce faceti? cafea.gif
in sfarsit pot si eu scrie ceva....pc-ul e deschis zilnic...de Alex....doar ca nu prea apuc sa scriu mai nimic...pe facebook doar daca apare ceva dau like sau scriu un comm ceva...in rest nu am timp sa caut sa vad ce si cum...nu ma slabeste o secunda....plus la noi au fost zilele iasului...am fost prin oras si la artificii...si concert.. plus ca a fost frumos si am iesit pe afara mai mult...nu ca daca ar fi plouat am fi stat in casa....deja a inceput sa se umple de vanatai... e asa neatent...daca aude reclame nici nu se mai uita pe unde merge doar sa ajunga mai repede sa le vada...sa nu piarda nimic....daca inchid televizorul il deschide si ma cearta...aseara zice tatsu ca se duce sa fumeze ....deja Alex ii luase pachetul sa il de-a si zicea "a tata" il intreaba mama "unde te duci?" el raspunde "mama a baba" adica cu mine la strabunica sa (baba)... cea mai tare faza a fost cand statea pe olita si-a scos sosetele si incerca sa isi manance degetele de la picioare....la un picior a prins degetul in gura si zicea "mam mam" si dadea din cap cum face cand e ceva bun....incerca si cu al doilea dar nu reusea in timpul ala vine mama si zice las ca manac eu piciorusul...el da din cap ca nu si desface piciorusele si ii arata puta si zice pap pap...am bufnit intr-un ras....si el se uita ca de ce radem era foarte contrariat...ca doar bunica sa ii zice tot timpul ca ii papa puta....si acum cand ia spus ca nu piciorul sa pape ci puta noi de ce radem... tongue.gif
oricum cateodata raman masca de cate stie fara sa ii arate cineva ce sa faca doar vede odata si gata face si el....am calcat intr-o zi dupa vreo 2 zile gaseste fierul il ia si sa il bage la priza sa calce o bluza adusa tot de el...

Vali ma bucur ca Andrei face progrese...acusi acusi nici nu ai sa zici si nici nu o sa ti se mai para ca e diferit de alti copii...
ieri umblam sa ii iau fas lui Alex venise o mamica sa ii ia si ea puiului ei....cum ne uitam noi vine o tipa si ne intreaba daca sa ne ajute....ii spun ce vreau ea zice la fel ca doamna...inainte ea zice ca bebele ei are 5 luni....si ii zic o sa ii fie mare la care ea zice nu cred...trebuie sa ii iau de un an un an si ceva... huh.gif nu puteam sa obs bebele cum e ca era invelit cu o paturica...cand ia paturica sa vada fasul daca ii vine...bebele de 5 luni parea mai mare ca Alex...ma gandeam ca are vreo boala ceva...dar am auzit-o cand ia spus vanzatoarei ca la nascut de 5 kg si 200 parca si 58 cm.....iar la 5 luni avea 11 kg si 78 cm...
deci fiecare copil e diferit ....se dezvolta diferit .....poate ai nostrii fac mai multe acum...dar mai tarziu sa fie mai lenesi si al tau sa fie mai sprinten ....
o zi buna tzuc.gif
sa trezit deja nu mai am o sec libera
diana45
Salutare,

Numai copilasi unul si unul pe aici! Ii pupam pe toti si pe mamici!
Vali, ne bucuram ca Andrei face progrese. Doamne Ajuta!
Anna, esti super!! Si lui Luca ii place grisul in lapte.
Daria, ce bine iti sta!
Salexandre, si la noi e asa la masa. Eu pun sub scaunul viteazului 2 paturele din acelea pentru schimbat scutecul, pentru ca oricum operatiunea asta se desfasoara din mers.
Luca e bine, face o gramada de nazbatii, din cauza carora eu nu mai am timp de nimic. De ceva vreme nu mai doarme singur, doar cu mine, asa ca sunt solicitata la putere maxima. Partea buna e ca a inceput sa manance rezonabil bananab.gif

Pupici de licurici!
MihaelaD
hello!

ce faceti? vad ca sunteti solicitate la maxim. si eu la fel... ce credeati? norocul meu e k inca mai doarme de 2 ori pe zi...

Maria e plina de vanatai si de muci. nu mai pot! se loveste mereu si numai in frunte ( cand a avea 10 luni si invata sa mearga era f prudenta, nu se lovea nici cum acum este de o neatentie umitoare). cu mucii m-a innebunit nush ce sa-i mai dau... voi ce tratament ati dat la copii? nu face febra nu are nimic altceva.

Matei, Andrei, Alex. Luca - va pupam!
Anna, Daria - niste simpatice...

restul omuletilor ce mai fac?
roxana.nicolau
QUOTE(MihaelaD @ Oct 25 2011, 05:59 PM) *
hello!

ce faceti? vad ca sunteti solicitate la maxim. si eu la fel... ce credeati? norocul meu e k inca mai doarme de 2 ori pe zi...

Maria e plina de vanatai si de muci. nu mai pot! se loveste mereu si numai in frunte ( cand a avea 10 luni si invata sa mearga era f prudenta, nu se lovea nici cum acum este de o neatentie umitoare). cu mucii m-a innebunit nush ce sa-i mai dau... voi ce tratament ati dat la copii? nu face febra nu are nimic altceva.

Matei, Andrei, Alex. Luca - va pupam!
Anna, Daria - niste simpatice...

restul omuletilor ce mai fac?


Miha - ai incercat niste oscilococcilum, sa ii mai intareasca sistemul imunitar, pentru ca ma gandesc ca devreme ce nu are alte simptome nu are rost sa ii dai medicamente, doar homeopate si ser pentru nasuc!

Matei are zile cand e mai atent, si zile in care e predispus la trante una dupa alta!
Cu vanatai si trante cresc copilasii mari! liwlol.gif

Cat despre somn, Matei pentru ca se trezeste la 9,doarme o singura data de pe la 13.30-14 pana la 16-16.30 si atat, iar seara pe la 22!
masha
QUOTE(MihaelaD @ Oct 25 2011, 05:29 AM) *
hello!

ce faceti? vad ca sunteti solicitate la maxim. si eu la fel... ce credeati? norocul meu e k inca mai doarme de 2 ori pe zi...

Maria e plina de vanatai si de muci. nu mai pot! se loveste mereu si numai in frunte ( cand a avea 10 luni si invata sa mearga era f prudenta, nu se lovea nici cum acum este de o neatentie umitoare). cu mucii m-a innebunit nush ce sa-i mai dau... voi ce tratament ati dat la copii? nu face febra nu are nimic altceva.

Matei, Andrei, Alex. Luca - va pupam!
Anna, Daria - niste simpatice...

restul omuletilor ce mai fac?

MihaelaD, Daria este oarecum intr-o situatie asemanatoare...daria nu are decat muci, dar ii are in gat, si cand doarme are o tuse seaca de la mucisorii din gat, am fost la pediatru, ne-a dat Aerius 2 mil/5 zile, vitamina C, si sa curatam naucul cu batista belelusului...acum e mult mai bine, nu mai tuseste, zici ca era tebecista cand incepea sa tuseasca, nici in gatulet nu mai are muci, doar cativa in nasuc, pe care ii scoatem cu Humex apa de mare sau/cu tantum protect.
In ce priveste traficul din casa, Daria este inca atenta, s-a invatat sa treaca si pragurile se deplaseaza unde ii doreste inimioara, iar daca nu este sigura pe ea, se lasa jos si merge de-a busilea.
Vali, ma bucur ca faceti progrese si asteptam vesti tot mai bune!
Daria s-a mai dat si ea la brazda, mancam ciorba cu paine, iar daca nu vrea, ii dau ei painea in maina si eu ii dau doar zeama...bea si suc de portocale, atat, compot sau altceva nu consuma, dar am rabdare, a mancat si galbenus de ou cu succes, asa ca facem progrese in ale alimentatiei...branzica inca nu am incercat, e tati plecat, asa ca il asteptam, iar cand vine, nu vrem sa-l suparam si tot asa amanam, sper sa gasim puterea sa trecem si peste asta...
o zi buna la toate mamicile si toti piticii!
karen
Va salutam si noi si va pupam tzuc.gif
Am vazut cateva poze,toti copilasii sunt superbi ,au crescut mari ,sa fie sanatosi!

Va doresc o toamna frumoasa,calda,plina de culoare si veselie smile.gif.pupici
roua_iulia
Buna mamici
ce mai faceti? noi bine !!!!
daria , anna suntei superbe!
andrei cum a fost joi la cj? ce a zis nenea dr? in noiembrie tot asa in timpul saptamanii o sa veniti?in week-end nu este program?
cristina voi cand ajungeti la cj?mi-e un dor de polus smile.gif si tare m-as duce sa i caut o gecuta de iarna la tudor ca am auzit ca in kiabi sunt frumoase smile.gif.
pupam tare pe toata lumeaaaaaaaaaaaaaaa !!! mai vb
aaaaaaaaaaaa si o cafea.gif

Trick or treat?liwlol.gif

vali1084
Salutare si de la noi!
roua, n-am mai mers la Cluj, am amanat pentru noiembrie pentru ca piticu a racit , a facut febra, si acum mai tuseste un pic, nu ieseau bine analizele de sange asa racit, si oricum si de ieseau, nu puteam pleca asa cu el la drum lung
In noiembrie avem programare la clinica in sapt 21-25 pentru kineto cu posibilitatea de prelungire in caz ca nu invatam bine de tot exercitiile, deci f probabil sa ramanem si pe weekend si sapt urmatoare, ar fi frumos sa ne intalnim cu voi, poate si cu Luca si Anna, ce ziceti, fetelor? oricum noi cam suntem hotarati sa ne mutam in cluj, e cel mai bine pt copil , mai ales cu probl astea, sper sa si reusim ca e cam complicat..
Noi azi dimineata ne-am inscris la alt medic de fam care e fosta pediatru , am auzit numai de bine despre ea, si mi-a lasat o impresie f buna, se vede clar ca iubeste f mult copiii si meseria
Am fost si la un chirurg la control la putzulica, nu are fimoza, a zis ca e suficient sa -i desfacem cat se poate si sa curatam la baita, pana la 5 ani zicea ca nu trebuie sa fie ca la adult
Andrei merge deja in 4 labe destul de bine, se plimba prin toata casa, nu prea mai merge taras decat cand oboseste cred, se ridica bine pe genunchi din 4 labe tinandu-se de ceva cu manutele, sta pe genunchi si fara sprijin dar pt 2-3 sec apoi se pune in fund, incearca el sa se ridice in picioare dar nu sta tocmai vertical, se impinge in picioare , sta cumva cu trunchiul aplecat in fata si se sprijina pe coate de ceva, sa vedem ce-o sa zica kinetoterapeutul de asta ca nu se ridica cum e firesc, nu stiu daca m-ati inteles... povesteste pe limba lui toata ziua, ma musca, are 4 dintisori centralii de sus si de jos, dar stau sa sparga si lateralii de sus, face pa, se aplauda singur dupa ce face ceva sau cand se bucura , se uita sus la bec si imi arata intrerupatorul si-mi zice "bee" adica sa-l duc sa aprinda becu si sa-l stinga apoi, ne imita tot mai mult, vrea si el ce mancam noi, e tare scump
Va pupam si va dorim o saptamana minunata!
vali1084
karen, va pupam, ce bine ca mai intri si pe la noi, tzuc.gif la voi trebuie sa fie primavara acum ! o primavara cat se poate de frumoasa cu soare si bucurii va dorim!
diana45
Buna fetelor,

Iulia, Cristina, Vali ne dorim si noi o intalnire. Tinem aproape wink.gif !
Karen, treci mai des pe la noi! Iti multumesc ca ai scris aici de blogul Cristelei Georgescu. Imi e de mare ajutor. Il salutam pe nazdravanul David!

Pupici de licurici tuturor!
maryana
buna fetelor.ma bucur ca in sfarsit reusesc sa intru.am vazut pozele cu puiutii vostri cat de mari si frumosi s-au facut.nu am mai avut timp sa scriu .am inceput munca din iunie si a fost tot mai greu cu timpul liber.matteo e un nazdravan.merge la camin si s-a acomodat bine.e foarte vioi si nu sta o clipa in loc.toata ziua alearga peste tot.ii place f mult sa se catere peste tot.stau cu scaunele pe masa,am facut gardut sa nu se urce pe scari...de dormit doarme un singur somn la camin de la 12 la 14.seara la ora 8 il culcam.se trezeste dimineata la 7.inca se trezeste noaptea de f multe ori.trecem noi si de asta.sper sa reusesc sa intru mai des sa vb .va pup pe toate si copilasii.
masha
buna ziua mamici!
Tudor ,arati fascinant!
Andrei ,ma bucur ca faceti progrese, si Vali ar fi foarte frumos sa va mutati la Cluj, desi Timisoara este si el un oras mare...si eu ma gandeam uneori ce sanse au copii de la oras, pe cand aia de la tara saracii daca au o problema asa cum au avut ai nostri, ii mai aducea cineva de la tara la kineto la oras, si departe si costisitor...kiar la noi la cabinet venea o mamica cu un bebe cu torticolis de la ramnicu sarat pentru kineto, pentru ca nu aveau in oras kinetoterapeut, a mers un timp la buzau, apoi a venit si la focsani, mai mult faci pe drum, decat dureaza sedinta...deci noi oricum suntem mai norocosi...
Daria nu si-a scimbat ceasul biologic incaaaaaaaaaa...ne trezeste de la 6, si chiar daca avem deja un an si 2 luni, nu doarme noaptea, m-a terminat de tot...
Si cuum am trecut peste faptul ca am avut probleme cu fierea, apoi cu muscatul mamelonului, alaptatul se tot tine cat mai poate, acum ma doare un picior liwlol.gif, m-am trezit intr-o zi ca nu pot calca in el, presupun ca mi-a iesit un pinten, si doare tare in spatele calcaiului, nu pot indoi piciorul, merg schiopatat zici ca sunt varza rau, iar daca merg la medic incepe, radiografie, pastile, creme si se duce alaptatul meu...asa ca astept poate ma fac bine, sper, de sambata pana azi, parca e mai putin dureros...
In rest Daria m-a terminat de tot, cred ca afcut sute de kilometri prin casa si nu exagerez deloc...merge incontinuuuuuu, iar acum ca sunt si infirma, ma tin tot mai greu dupa ea...
o zi buna la toata lumea!
karen
Buna fetelor!
incerc sa imi fac timp cate putin sa mai vad ce faceti...
Vali-sanatate multa si sunt convinsa ca ne ajungeti din urma in curand,va pupam si noi,multumim de urari.la noi e deja vara si pt ca acasa imi spunea mama ca e curtea plina de crizantme ma gandeam la toamna .... noiembrie vine de obicei cu ninsoare in tara dar oricum ar fi sa va bucurati de toate smile.gif
Diana-cu placere ,sa va fie de folos smile.gif si eu ma inspir de pe acolo...
Masha-sanatate multa si sa te faci bine repede,Daria trebuie plimbata smile.gif Cred ca multi copilasi se tot trezesc ,vad ca si Mariana a scris ,,problema treziri,,e obositor ....
Ca idee iti scriu ,,verianta David,,: nu doarme daca e prea cald sau prea frig ii place la 21-22 gr.,ii e sete,a mancat prea consistent seara,e ud sau e prea plin scutecul(se mai intampla cand doarme pe burta) ,il culc prea tarziu seara .Ziua nu doarme decat un somn 1,30 ore uneori 2,30
Si ca vb Diana de blogul Cristelei...daca vrei sa-i dai lapte la Daria pe langa san,gasesti pe blog retete simple si sanatoase de lapte de soia,migdale(preferatul meu) mei,in ...Nici eu la David nu-i dau lapte de vaca desi nu e alergic
Roua-e scump Tudor ,ati sarbatorit de Halloween?aici umblau copilasii pe strada costumati dar nu am stiut ca trebuie sa scriem pe usa daca sa vina sau nu
VA pup pe toate si puiutii dulci
MihaelaD
Buna,

am avut prb cu logarea iarasi...

Karen, bine ca mai treci si pe la noi :*

Masha, sper ca esti mai bine. pupici Dariei.
Tudor esti f haios. Andrei , ne bucaram ca eforturile tale si ale parintilor dau roade. din ce in ce mai bine se pare. Bravo!

eu cateva nopti am avut probleme cu Maria care se treze pe timpul noptii si nu mai vroia in camera ei, vroia sa doarma cu noi in pat. asa ca acum 2 seri cand s-a trezit am refuzat sa o mai iau ( si noi am gresit ca dc se trezea si vroia la noi o luam si se pare ca deja devenise obisnuinta). in nopatea a fost chinuitor ca ea vroia sa se duca la noi nu o lasam si uite asa - pana la urma a adormit la loc in camera ei. noaptea asta vad ca nu s-a mai trezit sau dc s-a trezit si-a luat suzeta si s-a culcat la loc....

fetele care au copii in camera lor voi ati patit asa ceva? oare e o reactie normala, oare le e teama de ceva? eu am lapa de veghe in camera ei nu e intuneric rau...

masha
buna mamici!
sunt mai bine, nu ma mai doare aprope deloc piciorul, merg bine, mersi de grija partners.gif nu am facut decat sa incerc sa merg, cate putin, am iesit si la plimbare, mergeam mai incet, dar ma sprijineam in carut, asa ca sper sa treaca de tot, pentru ca nu stiu nici cauza si nici nu as vrea sa se mai repete experienta...
Nu am incercat inca branzica, eu zic sa-i fac cand vine taty acasa, taty zice sa nu-i dau deloc, iar cand suntem singurele nu am curaj sa incerc, asa ca amanam momentul pana intr-o zi...
In rest aceleasi nopti cu treziri multe si acelasi meniu...voiam sa va intreb daca e bine sa-i dau Dariei suc de portocale in fiecare zi, 100ml indoit cu apa, doar din asta bea, am incercat de mere, am incercat compot nici nu pune gura, in schimb pe cel de portocala il bea fara sa respire si culmea din biberon...biggrin.gif
Mihaela, eu cred, ca patul parintilor va fi mereu cel mai dorit loc in care va dori bebe sa doarma, dar mai cred ca, daca a dormit pana acuma singurica, nu vad care ar fi problema, parerea mea, caci Nu stiu din experienta, Daria doarme cu spor cu noi in pat, si chiar daca doarme cu mine, noi avem lampa de veghe.
karen, mersi de sfaturi, Daria nu bea altfel de lapte, poate cand o mai creste isi va mai schimba gusturile, pana nici lapte de la san nu bea cu biberonul, nici cu paiul nici cu cana, direct de la sursa si atat tongue.gif
anka28
buna fetelor ce faceti? am aut probleme cu logarea...imi dadea 400 bad request....pe modzilla doar puteam citi am instalat acum opera si vad ca pot si scrie ...
noi suntem bine...nu am avut decat 2 zile muciosri dar au trecut de la sine....nu accepta nici spary cu apa de mare nici batista bblusului....cum vede cum incepe sa planga si sa fuga....in schimb cand ii dau vitamina d da capul pe spate si deschide si gura mare...cateodata mai scoate si limba biggrin.gif e asa de dulce....
pe zi ce trece invata din ce in ce mai multe...mai nou face ca indienii prin casa...isi alege singur manacarea....intelege foarte bine ce ii spui....mai arunca suzeta si io cer se duce si o aduce de unde a lasat-o si zice "chhh" si asteapta sa o spal.....mai nou toate sunt ale lui...cum vede ca ai ceva si incepe "meu meu meu" daca zici ca nu e a lui incepe cu "daii daii" zici ca e tigan te innebuneste de cap....daca il intrebi unde se duce iti raspunde.." pa a baba" adica pleaca la bunica mea...sau "a piipii"(copii) cand vede caluti plesneste din limba ca asa fac calutii...isi aduce singur olita si incearca sa isi de-a singur jos pantalonii...asta cand crede ca nu il vad liwlol.gif cand ma vede zice "mama chhh"
are niste carticele de la nestle si daca il intrebi ce mananca baiatul cauta carticica despre alimentatie...si acolo iti arata ce mananca el...iaurt, banana , portocala,mar, capsuni, paine...laptele praf...
cateodata ma minunez si eu de ce face, de ce tinere de minte are...asta poate ca e si primul copil....
dar gata l-am laudat destul liwlol.gif
voi ce mai faceti? tzuc.gif
o sa incerc sa intru mai des dar tinand cont ca acum are numai un somn si iesim si de 3 ori afara....mai grelut
anka28
Mihaela poate Maria trece acum prin aceeasi faza ca Alex...a avut o perioada cand si ziua trebuia sa stea cineva cu el...daca se trezea si nu era nimeni o gura tinea...greu il mai domoleam.....
Alex de la 2 luni nu mai doarme cu lampa de veghe...se arsese becul intr-o seara si nu mai aveam de rezerva.....am uitat sa las tv deschis si am observat ca a dormit mai bine....nu se mai trezea asa des....si am renuntat sa am lumina noaptea....aprindeam doar cand ma mulgeam sau il schimbam...dadeam sa pape....atat....si asta pana a trebuit sa trecem pe lapte praf...cerea doar dimineata....pe la 4:30 (cum face si acum) dar aveam bec de la iluminatul stradal aproape de camera...si nu mai aveam nevoie de lumina... biggrin.gif
MihaelaD
Ank, pupici pt Alex cel vorbaret. vorbeste mai mult decat Maria.

am scapt de stresul : "nu mai vreau la mine in camera", nu am mai cedat lacrimilor de crocodil si uite asa e a 3 a noape consecutiv cand nu se mai trezeste , si nici nu mai vrea sa mai adoama cineva cu ea... se pare ca astia mici sunt niste santajisti, dc a vazut ca nu ii merge nu a avut de ales si s-a culcat singura.

la noi vremea e cam inchisa si bate vantul, se pare ca s-a cam terminat cu zielle frumoase.

va pupam!
karen
Anka-super simpatic Alex,e un dulce
si eu am obs la david ca doarme mult mai bine daca e intuneric,cu lampa se trezea si incepea sa spuna ,,lampa,, si vroia sa mearga la ea,nu o mai pun de cateva luni.
masha-incearca sa amesteci suc de mere cu portocale in proportii diferite,apoi cu piersica altceva nu stiu ce se potriveste cu portocala...Stiu ca nu e ok portocala cu morcov,sau fructe dulci cu acre/acide
pe langa faptul ca e posibil sa se coloreze putin la nasuc,palme,nu cred ca e probl.mai ales ca ii pui si apa,nu e mult 100 ml pe zi
La lapte ma gandeam sa-i pui in mancare,de baut cam toti fac mofturi,laptele vegetal e fara gust,trebuie facut cu banane,vanilie,curmale etc si il folosim la cerale integrale fierte sau budinci,sufleuri etc
Mihaela-esti o fericita!Eu inca mai ,,sufar,, in pat cu David... sunt nopti cand e in patut si nopti cand e la noi in pat...uneori nici nu dorm sau ma trezesc cu dureri de spate,amortita la maini etc dar e un dulce cand il vad cum doarme de bine si dimineata nu face galagie ,, sa nu ma trezeasca,, ,isi ia ursuletul si il tine in brate,il leagana ,ii da suzeta,ii da apa...
va pup floare2.gif sunt super obosita dupa cateva nopti nedormite si zile cu musafiri spalvase.gif

anka28
si noi pupacim pe Maria tzuc.gif
da vorbeste mult....are cu cine semana =))
mai nou a facut pasiune pentru sarit in pat si trenuletul Thomas....a primit azi o bluzita cu Thomas si o locomotiva cu sina tot Thomas....cadou primit in avans pt ziua de maine.....totul a fost ok pana am pus hainutele la spalat printre care si bluza primita....parca se lovise sau mai stiu eu ce facuse asa plangea langa masina de spalat....si striga meu meu....si mama mama uu uu meu meu avea si lacrimi in ochi...
odihna placuta Karen pupacim si pe David tzuc.gif
restul fetelor ce mai faceti? puii vostrii ce mai fac?
o zi buna tzuc.gif pe toate
masha
buna mamici!
Noi suntem bine, eu, ca Daria face niste crize de ma trec toti nervii prin spate, adoarme foarte greu si ma tine cu sis in gura de nu mai pot de spate, iar daca nu o las sa faca vreo prostioara, tipa de zici ca o taie cineva...trecand cu rabdare de toate astea mergem mai departe. Noi iesim afara in fiecare zi, jumatate de ora in parc si jumatate prin jurul blocului sau piata, chiar daca e frig fara fular si fara manusi tipa tareeeeeee daca i le pun si oricum le da jos voi cum procedati?
Daria se tine numai de prostii intr-o dimineata a intrat la cumnata mea in camera si ea dormea si avea o cana de apa pe noptiera si a gasit-o mamaia cu cana de apa in maina deasupra capului cumnatei...mai intarzia mamaia un pic ii varsa cana in cap liwlol.gif
Ieri a gasit un mar ratacit pe jos prin bucatarie l-a luat de jos a bagat o viteza si sa oprit in celalalt capat al sufrageriei si manca din el cu coaja cu tot tongue.gif si tot asa numai din astea m-a terminat azi am lasat-o cu bunicii 2 ore si cand m-am intors erau toti 3 in sufragerie, pe jos milioane de jucarii iar bunicii zici ca steatea la apel erau drepti in fata ei sa-i indeplineasca toate poftele mori de ras, ca pe ei nu-i scoti cu una cu doua din dormitorul lor din pat...liwlol.gif asta e nepotica le-a pus capac tongue.gif
Karen, nu ma mira faptul ca Daria e ffffffffffoarte mofturoasa la mancare seamana cu mine leit, pentru mine exista unele mancaruri pe care nu le pot manca nicicum, deloc, mi se face rau, pentru ea unul dintre acestea este morcovul in orice stare nu-l consuma,ii pun rar cate o bucatica mica in pireul de legume iar cerealele le mananca doar cu apa daca ii pun lapte nici nu se uita la ele Sa vad ce combinatii de suc mai pot face...
Anka, Alex e chiar vorbaret, Daria se limiteaza tot la vechiul vocabular inca nimic nou...
o seara frumoasa!

vali1084
buna seara! va salutam si noi!
si-al meu pitic e tot mai nazdravan, se plimba in 4 labe peste tot, e tare bucuros cand il las sa cerceteze prin casa tot, o sa fie un rasfatat precis, nervi.gif ca-l las sa se duca unde vrea numai sa mearga, sa se ridice, sa recupereze etc..il fugaresc prin tot patul ca sa-l schimb , e circ pana-l imbrac, nu sta culcat pe spate o sec zici ca-l pic cu ceara doh.gif , eu ii zic "dam bataie/na na lui andrei ca nu e cuminte" si el imi raspunde "na na" si -mi arata si mana wacko.gif , vine dupa mine cand plec din camera ca un catelus si-si gaseste de lucru pe langa mine cu cate-o lingura, capac, dop , ii place sa puna dop la sticla...
aaaaa si se cere la olita super.gif se tine cu mana de putzulica si zice "pii" , il pun si face pipi sau si pipi si caca, sper sa scapam de pampers curand macar ziua
afara tipaaaa, se bucura atat de tare cand ajungem in dreptul catedralei, da din maini, tipa, face pa, am zis ca o sa fie popa ca-i plac si icoanele biggrin.gif ne intalnim in parc cu o fetita Alexia mai mica cu o luna decat el si numai ei ii face pa cu manuta, desi mai sunt si alte fetite
va pupam pe toti si toate!
vali1084
masha, ai grija de tine, ar trebui sa te menajezi mai mult, n-ar fi bine s-o intarci ? alaptatul prelungit te epuizeaza mult, ai avea nevoie de-o refacere a organismului si-o sa vezi ca nu se va mai trezi noaptea, e o idee, oricum tu stii cel mai bine...pupam pe Daria cea cu personalitate, asa pune-i la punct pe bunici! biggrin.gif
Alex, bravo ca esti asa vorbaret si istet! bere.gif anka, eu nu ma pot loga pe opera, intru de pe google chrome..ciudat forumul asta...
Mihaela, nici noi nu mai avem lampa demult, cred ca de pe la cateva sapt, doarme mai bine si adoarme pe intuneric, sting lumina, il pup ii spun "noapte buna somn usor "si ies din camera si adoarme singurel in patut, dar noi inca dormim cu el in camera , inca nu si-a exprimat cumva dorinta de a dormi la noi in pat, dar cred ca urmeaza, stiu ca e o etapa fireasca
karen, am intrat si eu pe blogul Cristelei, are retete si articole interesante, pupam pe David si-i spunem sa n-o mai trezeasca pe mami noaptea!
restul fetelor, haideti mai intrati, ce mai faceti?
vali1084
am uitat sa va zic !! de aproape 2 sapt nu se mai trezeste noaptea deloc bananab.gif doarme de pe la 9-10 seara pana la 6:30-7 , asa bine ma odihnesc si eu in sfarsit!!! e drept ziua numai un somn pe la pranz, dar e f bine asa guitar.gif
masha
buna dimineata!
Si la mine face figuri site-ul, nu pot sa ma loghez decat pe mozilla firefox:(
Vali, ma bucur mult pentru Andrei, ai sa vezi ca recupereaza repede, aveti grija cu fetele tongue.gif
Iar cu alaptatul nu e o regula sa doarma toata noaptea daca nu o mai alaptez, depinde de copil, si cum Daria este o speciala...crede-ma ca e mai simplu sa o alaptez noaptea decat sa-i fac biberoane...asta e ma epuizez vreo 2 ani, dar toata viata o sa ma relaxez biggrin.gif vorba vine =))
Clujul, Deva, Brasovul ce mai faceti? Tudor, Ana, Matei ce mai faceti?
anka28
neata fetelor!
LA MULTI ANI MIHAI/MIHAELA/GABRIEL/GABRIELAsa vi se indeplineasca toate dorintele tzuc.gif :floare2:
Alex a primit azi si locomotiva Thomas pe baterii face zgomot si lumini si nu vrea sa il mai lase din brate...sau fuge dupa el pe jos tongue.gif
Vali ma bucur asa mult ca Andrei face asa multe progrese... love1.gif
Azi mergem la tara e prima data de cand merge asa bine...de fapt alearga.. smile.gif
o zi super buna
anka28
QUOTE(vali1084 @ Nov 7 2011, 08:17 PM) *
am uitat sa va zic !! de aproape 2 sapt nu se mai trezeste noaptea deloc bananab.gif doarme de pe la 9-10 seara pana la 6:30-7 , asa bine ma odihnesc si eu in sfarsit!!! e drept ziua numai un somn pe la pranz, dar e f bine asa guitar.gif


foarte frumos din partea lui sa o lase si pe mami sa se odihneasca tzuc.gif la el
vali1084
neatza, fetele! occasion.gif occasion.gif tuturor ce poarta numele Sf Mihail si Gavril!! multa sanatate si tot binele ce vi-l doriti!

QUOTE(masha @ Nov 8 2011, 05:58 AM) *
buna dimineata!
Si la mine face figuri site-ul, nu pot sa ma loghez decat pe mozilla firefox:(
Vali, ma bucur mult pentru Andrei, ai sa vezi ca recupereaza repede, aveti grija cu fetele tongue.gif
Iar cu alaptatul nu e o regula sa doarma toata noaptea daca nu o mai alaptez, depinde de copil, si cum Daria este o speciala...crede-ma ca e mai simplu sa o alaptez noaptea decat sa-i fac biberoane...asta e ma epuizez vreo 2 ani, dar toata viata o sa ma relaxez biggrin.gif vorba vine =))
Clujul, Deva, Brasovul ce mai faceti? Tudor, Ana, Matei ce mai faceti?


chiar asa, acum ne vaitam, dar pe masura ce cresc , se maresc si grijile, problemele....ei sa fie sanatosi! si noi ca sa le oferim tot ce le trebuie! tzuc.gif
vali1084
QUOTE(anka28 @ Nov 8 2011, 06:39 AM) *
neata fetelor!
LA MULTI ANI MIHAI/MIHAELA/GABRIEL/GABRIELAsa vi se indeplineasca toate dorintele tzuc.gif :floare2:
Alex a primit azi si locomotiva Thomas pe baterii face zgomot si lumini si nu vrea sa il mai lase din brate...sau fuge dupa el pe jos tongue.gif
Vali ma bucur asa mult ca Andrei face asa multe progrese... love1.gif
Azi mergem la tara e prima data de cand merge asa bine...de fapt alearga.. smile.gif
o zi super buna


merci , anka, tzuc.gif intr-adevar cand ma gandesc ca acum 4 luni si ceva , andrei statea in fund fara sprijin numai daca il asezam eu si nu pt mult timp...da sunt progrese si asta e cel mai bun lucru!! azi dimineata la exercitii a stat in picioare tinandu-se cu manutele de minge fara ajutorul meu mai bine de 10 sec... de mai multe ori! asa de tare ma bucur fetelor!!!!
anka28
QUOTE(vali1084 @ Nov 8 2011, 09:05 AM) *
merci , anka, tzuc.gif intr-adevar cand ma gandesc ca acum 4 luni si ceva , andrei statea in fund fara sprijin numai daca il asezam eu si nu pt mult timp...da sunt progrese si asta e cel mai bun lucru!! azi dimineata la exercitii a stat in picioare tinandu-se cu manutele de minge fara ajutorul meu mai bine de 10 sec... de mai multe ori! asa de tare ma bucur fetelor!!!!

eusa_clap.gif super.gif Andrei
Vali Alex avea un an si aproape o luna si mergea doar daca il tineam ..si acum in nici 2 luni alearga...pe cand alti copii la 1 an deja alergau....si eu ma gandeam ca poate are probleme...poate are nu stiu ce....de fapt el avea nevoie de Maria ca sa isi de-a drumul la mers tongue.gif, dupa ce am cunoscut-o pe Maria a inceput si Alex sa mearga singurel...cu toate ca la bloc si in parc sunt mai multi copii de varsta lui sau mai mari cu un an...
Aaaaa la fel si cu dintii... ca nu ii mai ieseau... tot la fel ziceam ca are ceva...
Multumim de urari tzuc.gif
roua_iulia
la multi ani !!! tuturor care poarta numele sfintilor mihail si gavril!!!
as avea asa de multe de spus si uit mereu ...
vali esti o persoana plina de energie pozitiva si imi dai o stare de bine si sa nu ma mai plang de mine smile.gif...ma bucur enorm pentru andrei...vb asa de frumos despre progresele lui, te bucuri de fiecare secunda a reusitei lui...felicitari .si abia astept sa ne vedem daca a fi sa veniti la cj...sa ne anunti bine?
mai intru maine
va puppppppppppppppppp
karen

cu putina intarziere si de la noi
de Sf Mihail si Gavril LA MULTI ANI! O VIATA FRUMOASA, PLINA DE BUCURII SI DUMNEZEU SA VA OCROTEASCA!

vali1084
neatza, fetele! multumesc tare mult pentru cuvintele voastre frumoase de incurajare, sunteti toate niste dragute love1.gif

QUOTE(anka28 @ Nov 8 2011, 09:50 AM) *
eusa_clap.gif super.gif Andrei
Vali Alex avea un an si aproape o luna si mergea doar daca il tineam ..si acum in nici 2 luni alearga...pe cand alti copii la 1 an deja alergau....si eu ma gandeam ca poate are probleme...poate are nu stiu ce....de fapt el avea nevoie de Maria ca sa isi de-a drumul la mers tongue.gif, dupa ce am cunoscut-o pe Maria a inceput si Alex sa mearga singurel...cu toate ca la bloc si in parc sunt mai multi copii de varsta lui sau mai mari cu un an...
Aaaaa la fel si cu dintii... ca nu ii mai ieseau... tot la fel ziceam ca are ceva...
Multumim de urari tzuc.gif


am mai auzit si eu asa ca mergeau copilasii numai sustinuti de manuta si le trebuia numai un imbold ca sa-si dea drumul, e normal considerat la varsta asta...noi in schimb chiar avem o problema, doamne ce n-as fi dat sa ma fi dat afara din cabinet doctorii sa-mi fi spus "du-te femeie acasa ca e perfect sanatos copilul!" dar nu a fost asa...avem un diagnostic, tratament, (eu din pacate nu mai cred in ritmul propriu al fiecarui copil) , important e ca stiu ca intr-o buna zi copilul meu va fi recuperat si bine conform varstei, stiu asta, simt asta...toti specialistii pe care i-am consultat mi-au spus ca sigur va merge, va alerga, se va catara etc va fi un copil normal! asta cred ca imi da forta sa merg mai departe si sa-l incurajez

vali1084
QUOTE(roua_iulia @ Nov 8 2011, 06:50 PM) *
la multi ani !!! tuturor care poarta numele sfintilor mihail si gavril!!!
as avea asa de multe de spus si uit mereu ...
vali esti o persoana plina de energie pozitiva si imi dai o stare de bine si sa nu ma mai plang de mine smile.gif...ma bucur enorm pentru andrei...vb asa de frumos despre progresele lui, te bucuri de fiecare secunda a reusitei lui...felicitari .si abia astept sa ne vedem daca a fi sa veniti la cj...sa ne anunti bine?
mai intru maine
va puppppppppppppppppp

tzuc.gif
da, ma bucur si eu de orice lucru cat de neinsemnat pe care-l face...uite acum 2 luni Andrei refuza sa puna picioarele jos cand il ridicam de subsuoara la verticala, isi ridica picioarele si se enerva....era la nivel de luna a 4-a de viata din punctul asta de vedere...acum se ridica deja in picioare cam aiurea inca, dar exersam, se obisnuieste cu ideea de a-si folosi picioarele
mergem la cluj sapt viitoare miercuri, ne internam joi dimineata si cred c-o sa stam vreo 2 sapt...
ar fi foarte frumos daca ne-am vedea!
vali1084
fetele, voi aveti cont pe facebook? eu am, sunt valentina godja , mi-ar placea sa va am in lista de prieteni
geo_tuns
http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp/idc=23428/ un vot pt. Ely smile.gif multumim anticipat.
roxana.nicolau
Salutare mamici!

Desi nu am mai postat de mult va citesc mereu!

Chiar ma gandeam sa va intreb cum stati cu dintisorii, ca la noi e tare haotic.................pana la un an nu a avut nici un dinte iar in 3luni i-au iesit 7dinti si 3masele!

Am avut si nopti mai albe, dar au iesit gramada, da nu va mai zic in ce ordine au iesit!
Am inteles ca daca ies mai tarziu nu se mai respecta schema!

Vali - esti o super mamica, cum trebuie sa fie toate mamicile, optimiste si vesele!trebuie sa ne bucuram de orice lucru nou fac micutii nostrii, eu una ma minunez pe zi ce trece ce mult se schimba piciul meu..............cum incearca el sa imite, cum se alinta, pufaie, rade daca ne aude razand, sa nu mai zic ca daca ridica cineva tonul se supara de numai numai si merge si da nana cui tipa!

Pupici!
vali1084
neatza! cafea.gif
merci mult, roxana! tzuc.gif eii, sa stii ca nu sunt asa mereu... am avut si eu perioade in care am fost pesimista, disperata, frustrata etc...imi faceam tot felul de ganduri, nu dormeam noaptea de griji....atunci nu scriam pe forum sa nu va transmit si voua starile mele wacko.gif acum sunt intr-o perioada mai buna

cu dintisorii noi nu stam asa de bine ca voi...avem 4 : incisivii centrali de jos si sus si stau sa pocneasca si lateralii de sus..eii avem timp incet incet or iesi, bine ca nu l-au deranjat!
va pup !
anka28
buna fetelor! noi suntem codasi la dintisori avem doar 2 sus 2 jos...mai stau sa sparga si cei de alaturi...dar cine stie cand...aseara am cazut amandoi lati pana la 20:30 somnic de voie....si ne-am trezit la 7 dimineata....cu o singura trezire la 4:30 sa bea lapticul...dar acum inainte de a adormi a avut tura de plans...pana nu l-am dat cu gel pt gingii nu a adormit... azi e o zi plina de mofturi...macar daca i-ar iesi odata dintucii sa nu se mai chinuie...
pupici o zi buna
masha
buna mamici!
la capitolul dinti stam binisor:8 dinti, 4 sus si 4 jos si 2 maselute in crestere
la capitolul somnic, ca de obicei noi suntem printre primii de la coada, la noi un somn cu 3-4 treziri inseamna unul bun, deci ...
acum chiar ,ca a venit iarnaaaaaa...cum mai iesim afara ...sad.gif am fost ieri in carrefoure, m-au ametit miile de jucarii expuse pentru sarbatori, si frumoase si scumpe si diverse, oare anul asta ce le va aduce mosul?!
anka28
QUOTE(masha @ Nov 11 2011, 11:25 AM) *
buna mamici!
la capitolul dinti stam binisor:8 dinti, 4 sus si 4 jos si 2 maselute in crestere
la capitolul somnic, ca de obicei noi suntem printre primii de la coada, la noi un somn cu 3-4 treziri inseamna unul bun, deci ...
acum chiar ,ca a venit iarnaaaaaa...cum mai iesim afara ...sad.gif am fost ieri in carrefoure, m-au ametit miile de jucarii expuse pentru sarbatori, si frumoase si scumpe si diverse, oare anul asta ce le va aduce mosul?!


=)) aceeasi senzatie de ameteala ma luat si pe mine la carrefour acum vreo 2 zile....cand am vazut multimea de jucarii...dar mi s-au parut cam scumpe....deja imi e groaza daca o sa trebuiasca sa il iau si pe Alex cu mine.....
roua_iulia
neata fetelor
cafea.gif
imi pare asa de bine ca ne vedem pe facebook, parca ne cunoastem de o viata, sunteti persoanele dragi care imi stiu multe situatii din viata si pe care apropiatii nu prea le stiu smile.gif (vorba cristinei - apropo mai hai pe forum, daca nu o sa te sun eu week -end-ul asta sa punem de o intalnire la cj smile.gif--sper ca sunteti bine).Diana tinem legatura si cu voi smile.gif
vali o sa ne lasam pe privat la facebook numerele de telefon , ca daca te internezi nu cred ca o sa mai ai net si sa putem comunica. Dar daca te internezi 2 saptamani poti iesi in week-end afara?
roxana, noi avem 8 dinti si cica acum ar trebui sa iasa maselutele liwlol.gif, noi avem 2 canini (partea dreapta sus-jos), din iunie cred ca nu ne-a mai iesit nimic, si acum canini, Jos in partea dreapta apare si o maseluta...deci nu se mai respecta schema smile.gif
salexandre ne este un dor de voi, ce mai faceti?

pupam toti flacaii si pe toate printese !!!
Week-end minunat !!!
roua_iulia
masha tinem legatura pentru cadourile de craciun smile.gif...sincer nu am nici o idee....stiu doar ca din partea lui mama o sa i iau carti liwlol.gif( am eu un fix cu ele, nu stiu de ce ,..sper sa i placa si la tudor sa citeasca sau macar sa le rasoiasca )...dar noi trebuie sa i luam o jucarie ceva...asteptam alte sugestii de la celelalte fete:)
cand mi-e dor de alina 2 de exemplu ma uit la ea pe face, si la mihaela iarasi tzuc.gif ...haideti cu idei fetele smile.gif
anka28
QUOTE(roua_iulia @ Nov 12 2011, 07:51 AM) *
masha tinem legatura pentru cadourile de craciun smile.gif...sincer nu am nici o idee....stiu doar ca din partea lui mama o sa i iau carti liwlol.gif( am eu un fix cu ele, nu stiu de ce ,..sper sa i placa si la tudor sa citeasca sau macar sa le rasoiasca )...dar noi trebuie sa i luam o jucarie ceva...asteptam alte sugestii de la celelalte fete:)
cand mi-e dor de alina 2 de exemplu ma uit la ea pe face, si la mihaela iarasi tzuc.gif ...haideti cu idei fetele smile.gif

=)) si eu un fix cu cartile...
masha
QUOTE(roua_iulia @ Nov 11 2011, 10:21 PM) *
masha tinem legatura pentru cadourile de craciun smile.gif...sincer nu am nici o idee....stiu doar ca din partea lui mama o sa i iau carti liwlol.gif( am eu un fix cu ele, nu stiu de ce ,..sper sa i placa si la tudor sa citeasca sau macar sa le rasoiasca )...dar noi trebuie sa i luam o jucarie ceva...asteptam alte sugestii de la celelalte fete:)
cand mi-e dor de alina 2 de exemplu ma uit la ea pe face, si la mihaela iarasi tzuc.gif ...haideti cu idei fetele smile.gif

si eu ador cartile, as vrea sa-i iau toate povestile din lume si sa i le citesc smile.gif
asteptam sugestii pentru jucaria de craciun...
Eu as vrea tare un Uki de plus sau ceva, ca e inebunita dupa desenele cu el, dar in Romania nu gasesc, am tot cautat pe net si nimic, numai prin strainatate... wacko.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.