Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190
teea
la fel si Anna !! si sa fie sanatoasa, norocoasa si iubita!!
Vlad ii transmite pupici multi...plus niste aghhhhhh si ueeeeeeeee !!!(probabil stie ea ce inseamna)
masha
QUOTE(cristina254 @ Dec 13 2010, 04:16 AM) *
Ma gandeam acum ca eu nu o sa mai am cu cine sa ma consult cand incep diversificarea....eu sunt hotarata sa astept pana spre 6 luni chiar daca ii dau lapte praf.sad.gif ....sau poate pana atunci capatati mai multa experienta si ma sfatuiti si pe mine. Si pe noi....acum am vazut ca nu sunt singura care amana.
Cristina_Natalia, crema se numeste Trixera de la Avene. Costa pana in 80 ron si mi-a fost recomandata de 2 pediatri.
Si eu de banana stiu minim 6 luni, preferabil 1 an.
Masha, sa te uiti pe bax unde sunt fabricate, pot fi made in turcia, polonia sau germania. Eu intorc tot raftul pana gasesc aduse din germania. Cum mai este Daria? Apropo, la ea pielea este doar rosie sau ii apar si bubite micute?
Noua ne curge in continuare nasucul dar cu toate astea si cu vremea naspa de afara am iesit o ora sa luam aer curat. Eu am inghetat de frig, Anna a dormit in continuu:)
O zi placuta in continuare!!!!!

cristina, am intors pampersul pe dos sa caut tara de origine, intrun final am cautat pe net dupa codul de bare, 40, adik germania...
Daria nu are bubite, e doar oparita la gat, la subrat, la pliurile de la picioare, in rest nicio bubita, si dupa bicarbonat ramane pielea curata, dar e tot rosie...
vali84
QUOTE(cristina254 @ Dec 13 2010, 03:46 PM) *
Ma gandeam acum ca eu nu o sa mai am cu cine sa ma consult cand incep diversificarea....eu sunt hotarata sa astept pana spre 6 luni chiar daca ii dau lapte praf. sad.gif ....sau poate pana atunci capatati mai multa experienta si ma sfatuiti si pe mine. Si pe noi....acum am vazut ca nu sunt singura care amana.
Cristina_Natalia, crema se numeste Trixera de la Avene. Costa pana in 80 ron si mi-a fost recomandata de 2 pediatri.
Masha, sa te uiti pe bax unde sunt fabricate, pot fi made in turcia, polonia sau germania. Eu intorc tot raftul pana gasesc aduse din germania. Cum mai este Daria? Apropo, la ea pielea este doar rosie sau ii apar si bubite micute?
Noua ne curge in continuare nasucul dar cu toate astea si cu vremea naspa de afara am iesit o ora sa luam aer curat. Eu am inghetat de frig, Anna a dormit in continuu:)

ciao, fetele!

si eu am de gand sa astept pana pe la 5 luni... mai aman, chiar daca si eu ii dau si lapte praf si si-a dublat greutatea de la nastere si se uita atent la noi cand mancam si-si molfaie pumnuletii plus alte "semne", eu cred cu tarie ca  sistemul lor digestiv inca nu e pregatit sa digere bine si alte alimente in afara de laptic, fiecare face cum crede ca e mai bine pt puiul ei..asa ca stai linistita ca nu vei fi singura  biggrin.gif

in alta ordine de idei, azi am colindat prin farmacii sa intreb de crema trixera, numai la sensiblu aveau cu 82,6 ron...inca nu i-am cumparat, maine mergem si la un dermatolog la cabinet sa vedem si parerea llui, ca am fost pana acum la 3 pediatri +medicul de familie si niciunul nu m-a lamurit pe deplin, sa-mi dea un tratament , o crema, un unguent in afara de cortizon care nu as vrea sa-i dau, ceva sa i se amelioreze!!! tind  sa cred ca ai dreptate, cristina, nu cred ca e de la laptele  praf cum zicea unul dintre pediatri, ma tem ca are dermatita atopica off ....

vali84
occasion.gif pentru Anna si Vlad care implinesc azi 4 frumoase lunite, sa va traiasca si sa fie cuminti sanatosi si sa va aduca numai bucurii !!
cristina254
Vali, multumim! Imi e asa ciuda ca nu sunt din acelai oras ca ti-as fi imprumutat crema noastra sa o incerci....ca sa nu o cumperi si sa nu-i faca bine. Mie cand mi-a recomandat pediatra crema asta mi-a zis ca e de la laptele praf....dupa ce am mai citit noi am ajuns la dermatita atopica. Eu stiu... s-ar putea sa fie efectul alergiei are o fac bebei. La Anna la un moment dat i se uscase tare pielea pe urechiuse de se desprindea asa ca la bronz si obrajii erau plin de bubite rosii si uscat tare locul.
Mihaela, din cate am povestit cu alte mamici care au bebei mai mari nu prea se recomanda....mai ales acum cat sunt asa micuti.....mai incolo cica se poate pastra de pe o zi pe alta. Am cunoscut insa mamici care faceam mai multa si o pastrau la frigider o zi si cand bebei aveau 5-6 luni.
Masha, scrie pe laterala baxului, ca si termenele de garantie, multe cifre si apoi unde sunt fabricate. Imi pare rau ca nu se amelioreaza, la noi pe langa roseata incepusera sa apara si niste bubite....de asta intrebam. Cremele pentru fundulet oare nu ar fi bune?
cristina254
Vali, pe acelasi considerent nu vreau sa incep diversificarea. Asa mi-a zis si pediatra....ca sistemul lor digestiv nu este pregatit . Si doctorul la care am facut ecografia mi-a zis ca pana la 6 luni organele lor inca nu sunt complet formate.
Mie pediatra mi-a zis ca la dermato daca o duc tot pe baza de cortizon imi da crema.....sunt curioasa ce iti zice tie. Si nu te necaji...si eu am fost tare suparata dar nu e un capat de lume. Acuma Anna zici ca nu are nici o problema.
Din cate am inteles de la Roua si sora ei a folosit crema....
Fetelor, sunt tare fericita.....Anna a inceput sa manance din nou mai bine super.gif
vali84
cristina, nu-i probl ca e mai scumpa , dam oricati bani numai sa fie bine bebe, sa vedem ce zice maine si dermatologul asta, daca nici el nu ne da ceva , o sa-i cumpar crema asta ..trebue sa incerc ceva , nu se mai poate sa stam asa , are pe ambii obraji roseata si pielea e f uscata si aspra se cojeste , dar nu are la urechiuse nimic, in schimb a inceput sa i se extinda la manutze, pe degete, la inceput am crezut ca e mai rosie manutza cum isi tot molfaie si suge pumnuletii, dar m-am uitat mai atent si nu,  are ca o eczema  crybaby.gif
vali84
sa va spun si ceva frumos , nu ma mai vait atata ca s-o rezolva cumva..merci cristina de incurajare floare2.gif la noi ieri a nins ca-n povesti cam toata ziua am iesit afara in marsupiu pt prima data , si azi la fel am iesit ce bine-ar fi sa fie tot asa pana la Craciun si sa tot mai ninga sa avem zapada de sarbatori, primele sarbatori de iarna petrecute cu puiutzii nostri, fetelor! bananab.gif sa postam pe forum poze cu prichindeii langa bradutz, ce ziceti? noi o sa impodobim bradutzul in ajun de Craciun, asa am facut in fiecare an, abia astept
MihaelaD
Vali voi unde stati de aveti zapada? si noi o asteptam la bucuresti poate vine...

Si maria a avut la un moment dat bubite pe fata si pe piept si i-am dat cu crema de galbenele.stiu ca pare o metoda mai rudimentara dar sa stii ca eu cu crema asta i-am tratat toate iritatiile.
cristina254
Si noi suntem tare incantati de sarbatorile care vin....deja ii cumparam jucarii la Anna si le ascundem de parca ar avea cum sa le caute:). Eu cand eram copil intorceam casa, plus cea a vecinilor in cautare de cadouri.
Noi cred ca o sa facem bradul un pic mai devreme, cu 2-3 zile....am vrea sa ii chemam pe socrii si pe fratele meu la noi sa sarbatorim si m-am gandit sa fie deja bradul facut. Inca nu stiu daca il facem pe cel artificial sau luam unul natural....oricum cred ca la Anna tare mult o sa-i placa luminitele.
Noi plecam in vizita la nasii lui Anna....am primit materialul de la botez asa ca maine cred ca pun niste poze.
O seara faina!
Zapada pe jos nu prea avem nici noi...in schimb ninge in continuu. Ii tot arat fulgii de zapada pe geam....ca noi afara adormim instant:) si nu apucam sa vedem nimic prin jur.
vali84
noi stam depaaaaarte de bucuresti, in maramures, sighetu marmatiei, "unde se agata harta -n cui" liwlol.gif o sa ninga si-n capitala precis, iarna trecuta a fost mult mai multa zapada in sud decat pe la noi
vali84
mihaela, in legatura cu mancarea pastrata la frigider pana a doua zi, si eu stiu ca nu e bine s-o dai la bebe a doua zi, desi intr-o carte am citit ca se poate da dupa ce a mai fost data intr-un clocot doua sa se distruga germenii nou aparuti..pt siguranta poti intreba pediatrul si sa ne spui si noua  smile.gif
cristina_natalia
QUOTE(cristina254 @ Dec 13 2010, 03:46 PM) *
Ma gandeam acum ca eu nu o sa mai am cu cine sa ma consult cand incep diversificarea....eu sunt hotarata sa astept pana spre 6 luni chiar daca ii dau lapte praf. sad.gif ....sau poate pana atunci capatati mai multa experienta si ma sfatuiti si pe mine. Si pe noi....acum am vazut ca nu sunt singura care amana.

notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif trandafir.gif
cristina254
Vali , ce fain ca iesiti cu marsupiul....noi tot in carut....parca e mai protejata de frig. Imi rupe spatele ca stam la 3....de asta si stam mai mult cand iesim....ca de abia ajungem jos.smile.gif
salexandre
roua mi se pare foarte bine 4-5 lingurite. Stomacul lor e micut in afara de asta trebuie sa se obisnuiasca si cu gustul nou.

Daca faceti mai multa mancarica o puteti congela sau pastra in frigider 2-3 zile.
vali84
noi am iesit in marsupiu dar bine imbracati si nu am stat mult numai cate o ora, a dormit si asa "in picioare"...nici la noi nu e cine stie ce zapada, numai un strat subtire a mai ramas ca nu e f frig incat sa inghete se cam topeste   
MihaelaD
MAria la 4 luni...

masha
QUOTE(cristina254 @ Dec 13 2010, 05:56 AM) *
Vali, multumim! Imi e asa ciuda ca nu sunt din acelai oras ca ti-as fi imprumutat crema noastra sa o incerci....ca sa nu o cumperi si sa nu-i faca bine. Mie cand mi-a recomandat pediatra crema asta mi-a zis ca e de la laptele praf....dupa ce am mai citit noi am ajuns la dermatita atopica. Eu stiu... s-ar putea sa fie efectul alergiei are o fac bebei. La Anna la un moment dat i se uscase tare pielea pe urechiuse de se desprindea asa ca la bronz si obrajii erau plin de bubite rosii si uscat tare locul.
Mihaela, din cate am povestit cu alte mamici care au bebei mai mari nu prea se recomanda....mai ales acum cat sunt asa micuti.....mai incolo cica se poate pastra de pe o zi pe alta. Am cunoscut insa mamici care faceam mai multa si o pastrau la frigider o zi si cand bebei aveau 5-6 luni.
Masha, scrie pe laterala baxului, ca si termenele de garantie, multe cifre si apoi unde sunt fabricate. Imi pare rau ca nu se amelioreaza, la noi pe langa roseata incepusera sa apara si niste bubite....de asta intrebam. Cremele pentru fundulet oare nu ar fi bune?

cristina am incercay si creme de iritatii;sudocrem, bepanten, cutaden, galbenele, pana si cu pudra am dato, si cu ulei fiert...
masha
QUOTE(MihaelaD @ Dec 13 2010, 10:34 AM) *
MAria la 4 luni...

mihaela. foarte frumoasa fata ai, sati traiasca! notworthy.gif
roua
buna fetelor,
azi la noi a nins toata ziua si s-a pus putina zapada, am iesit o jumatate de ora si a fost frumos, si eu stau la et 4 asa ca pana cobor e mai greu, dapoi cand urc inapoi.
despre mancare eu nu stiu ce sa zic, cat sa o ti, eu arunc restul sau o mananc eu liwlol.gif

si noi asrteptem sarbatorile , o sa fie super, si cea mai buna veste pe ziua de azi cu toate ca este 13 :sotul meu ne-a cumparat bradut bananab.gif , super, intotdeauna am zis ca daca raman fara brad o sa plang, asa ca anul acesta a cumparat din timp, o sa fie cel mai frumos craciun ever:)). l-a cumparat cu 50 ron, de langa Kaufland ,dintrala cu plasa pe el, nu cred ca este romanesc, cu toate ca are eticheta cu "ikea", , si ni tot in ajun o sa-l impodobim, abia astept:))
roua
QUOTE(MihaelaD @ Dec 13 2010, 11:04 PM) *
MAria la 4 luni...

mihaela ai o superbitate de fetita, sa-ti traiasca, sa fie sanatoasa si sa-ti aduca acasa un ginere bogat si frumos si destept:))
MihaelaD
Fetelor multumim pt aprecieri! mai puneti si voi poze cu bebelusii vostri. parca pe zi ce cresc se fac mai dragalasi...

Alina tu ce mai faci? Eric ce mai face?
sunt cateva fete care nu au mai intrat de ceva vreme... happy_ri, enik83, maryana, mihnea_mic si cred ca mai sunt dar imi scapa mie... va mai asteptam cu povestiri ca doar de acum copilasi au crescut si se cam diversifica si hrana si actiunile lor smile.gif

Roua te invidiez pt zapada... parca si la noi a dat vreo 3 fulgi...dar nesemnificativ.

Si la mine anul acesta va fi primul bradut in casa noua si cu o familie fericita. de abia astept sa-l fac pe 23 cand probabil vor veni colindatorii.
teea
si noi am luat ieri brad.....eu sunt pro braduti eco....poate si pentru ca stau in Brasov si am vazut cum arata piatra craiului dupa craciun...desi cica in mod normal nu au voie sa taie brazi de acolo, ca e zona protejata de lege, dar na...ce nu fac oamenii pentru bani in plus.
deci, mi-am luat un bradut artificial, dragutel, de 210 cm...abia astept sa-l impodobesc.anul asta il facem rosu cu auriu..desi eu urasc auriul m-am gandit sa incerc...sa vedem cum arata..si daca nu-mi place dau fuga si iau globuri abastre si il fac rosu cu albastru (forza steauuuaaaaaa liwlol.gif ).
cam atat! vapupic.o zi faina
alina2
Mihaela, f simpatica Maria. Si expresiva. Seamana cu mami? Ai mai tuns-o? Cat are acum - kg si cm? Arata f bine, nu e nici f grasa, nici slabuta.
Ati fost la vaccinul de 4 luni, cum a fost?

Noi astazi dupa amiaza mergem la controlul de 4 luni si la vaccin. Sa vedem ce ne spune despre diversificare, noi nu am inceput inca. Eric mananca inca o treime lapte matern si doua treimi lapte praf.
In rest, suntem bine. Se mai trezeste inca noaptea sa manance, o data doar.

Inca nu am luat bradutul, dar anul acesta o sa luam si noi unul artificial. Am luat doar globuri...si sigur nu il vom impodobi in rosu si albastru....uuuuu steauuuaaaa!!!! biggrin.gif

Fetelor, voi ce tip/marca de marsupiu folositi? Vreau sa cumpar unul nou si nu stiu pe care sa il aleg, care e mai practic. Acum cu atatea haine e mai greu, trebuie sa fie ceva mai mare, sa incapa...

alina2
Eric la aproape 4 luni:

Prima mea boacana, uite ce am facut cu betisoarele...hihihi :

cristina254
Alina, tare frumusel Eric! Si ce cuminte sta la tine pe picioare.....mai ales daca are ocupatie:)))
Mihaela, sa iti traiasca pitica!!!! Dragalasa tare si ce mult parut are!!!!!!
cristina254
La tata in brate....la dans la petrecerea de dupa:)

cristina254
Noi la botez

vali84
salut, fetelor! ce copilashi dragutzi suuuper scumpi!! Anna e o dulcica ce cumintzica sta ea la mami in brate parca zice"ma predau", Eric e tare dragalash ce rade el si ce mult ii place pe burtica ( al meu nu suporta sa stea pe burtica), iar aia nu e boacana stai sa vezi ce urmeaza liwlol.gif , iar micuta Maria e tare frumushica are niste ochisori superbi cu gene dese si lungi 

cand va vad fetitele asa de dragalase cu cercei in urechiuse parca imi doresc si o fetita hmmm mai stii?

pupici pt bebici tzuc.gif

MihaelaD
Alina, ce fata de smecher are Eric... e f simpatic. noi mergem la vaccin joi, atunci am sa o si cantaresc cred ca acum are in jur de 6500 gr. Sa stii ca nu am tuns-o pe MAria doar ca ii cam cade parul.

Cristina, si mama si fata sunt tare dragute.
Numai bebelusi unul si unul.

Cand se vor face copiii mari le vom da parolele de pe forumul nostru sa citeasca si sa se distreze... smile.gif.

cristina254
Multumim!!!! O sa fie interesant sa ne citim noi peste ani.....sunt atatea lucruri care poate le-am uita daca n-ar sta scrise aici. Ei cred ca o sa amuze de numai.smile.gif
Vali, cum sunteti? Ati mers la dermato?
roua
buna fetelor,
la noi este frig, si am papat mar copt, asa a fost de bun, el s-a stambat binenteles:), mie mi-a placut!
cristina pozele mult asteptate-superbe
eric este un smercher si se pare ca si cumminte:)
...si fetelor ce.. peste ani..,numai sa ne uitam la anul trecut si nu ne vine sa credem, sa aruncam o privire la burtile noastre ce faine erau,,,:)alte ocupatii, alte ganduri
tzuc.gif
cristina254
Roua, ai dreptate......de abia acum imi dau seama ca anul trecut pe vremea asta abia aflam ca sunt insarcinata. De abia apucam sa ne intoarcem din concediu acasa sa merg la doctor. Momente tare frumoase.....smile.gif....si acum Anna e cuminte in patutul ei.
vali84
neatza, mamici! am fost ieri la o doctorita dermatolog destul de renumita pe-aici pe la noi (in sensul bun al cuvantului ) si ne-a zis ca  are o dermatita seboreica si ne-a dat sa facem urmatorul tratament : o crema preparata ce contine oxid de zinc si hidrocortizon  sad.gif printre altele, max 10 zile dintre care in primele 2-3 zile sa se aplice (numai pe zonele afectate) de 2 ori pe zi iar in urmatoarele numai o data pe zi, apoi un balsam care se pune in apa de baie pt hidratarea pielii  si o crema emolienta  Atoderm tot pt hidratare si refacerea pielii ...iar pt crustele de pe cap ( nu prea mai are ca l-am tot dat cu ulei si pieptanat, dar tot am intrebat si de asta) ne-a recomandat crema Xerial Croutes de Lait de la SVR Laboratoires.. n-am retinut cum se numeste balsamul, e pe reteta iar reteta am lasat-o la farmacie pt preparat

urmeaza sa mergem la control sapt viitoare ...azi ne apucam de tratament sa vedem ce va fi

o zi frumoasa!

vali84
pe crema asta Xerial de la SVR laboratoires am dat 54 de lei si are numai 50ml ce-i drept am primit cadou si un aspirator nazal liwlol.gif acum am 3 aspiratoare nazale +batista bebe sa-l tot aspir ....deci per total sigur o sa ies mai scump decat daca as fi luat numai Trixera, Cristina, pana la urma am gasit la Catena trixera cu 72 de lei, dar asta e...sa dea Domnul sa fie si mai bune daca tot sunt mai scumpe si sa-i treaca
vali84
a si mi-a mai zis ca nu crede ca e de la laptele praf , iar eu sa evit alimente ca alunele, ciocolata, prajeli, grasimi s.a considerate alergene cat ii mai dau si laptele meu ca sa nu i se accentueze si mai tare iritatia
cristina254
Neata cafea.gif
Vali, ma bucur ca aveti un tratament si sper sa se faca cat mai repede bine....eu sunt in continuare convinsa ca ar fi trecut si cu trixera si evitai hidrocortizonul dar important este sa se rezolve problema. Mie toti doctori mi-au zis ca cremele cu cortizon sunt ultima solutie. Sa stii ca eu am fost diagnosticata cu dermatita saboreica pe o portiune de pe cap....dar eu am ca un fel de matreata. Ultima doctorita la care am mers mi-a zis ca tratamentul e doar local. Oricum de abia astept sa ne scrii ca s-a vindecat.smile.gif
Masha, Daria cum mai este? S-a tras roseata de la crema?
Noi dormim de numai, azi 9 ore in continuu, a manacat si acum somn iarasi;trebe sa o bazai sa manance ca altfel ajungem la 4 mese pe zi. La noi a nins suficient cat sa se puna si un strat subtire si pe jos si dupa ce se trezeste plecam la plimbare:).
cristina254
Nici noi nu mai avem solzi din aceea pe caput, insa are doua portiuni, una mai mare si cealalta cat un banut unde pielea este mai uscata si mai rosie. Se trage cand o hidrateaz si reapare dupa:( Trebuie sa urmaresc sa vad ce se intampla.
roua
buna mamici,
vali sper sa de-a rezultat tratamentul
noi mai avem scoarta pe cap sar tot mai putina:), il fac cu ulei de masline inainte de fiecare baita , am incercat sa o piaptan, cand s-a inmuiat, isa nu am putut, asa ca la fiecare baita il spal cu o batistuta sau cu buretelul si incepe incet incet sa i treaca,sincer mult timp am crezut ca nu vad nici un rezultat si am fost dezamagita nu stiam cu ce sa i mai dau pe cap, dar acum se vede:)
teea vitamina c io dai inainte de masa sau dupa?cati picuri?ca nu mai stiu...
cristina si la noi a mai nins, aseara asa era de frumos, ca am stat singura pe balcon sa admir fulgii, nu mai prea avem timp sa stam linistite:), acum , a fost groaznic, lninge iarasi, astept sa se trezeasca tudor si sa iesim putin, ii trag folia de plaiae peste si gata, la noi sunt -3 grade

astea fiind spuse va mai anunt ca azi noapte am avut cea mai nedormita noapte everrrrrrrrrrr , se trezea din ora in ora si plangea, nu stiu de ce?:(pe la 1,30 i-am facut 120 lapte si l-am luat cu mine in pat, apoi nu i-am mia dat mancare pana la 6.30, se trezea doar plangea il liisteam si adormea la loc,,,,sunt franta, nu apucam sa atipesc ca iarasi si iarasi...oare sa fie dintii?asa repde?
tzuc.gif
pe toate
moni_k
neatza fetelor!
mihaela, maria e o scumpaaaa! ce va invidiez ca aveti cercelusi... mie mi-a fost milutza si o sa-mi para rau pan' la 16 ani cand o sa-si faca singura vreo 6 gauri, cum am facut eu liwlol.gif. da' pana una, alta, eu am singura fetita fara cercei?
alina, ce mare s-a facut eric! si ce preocupat era de betisoarele alea liwlol.gif
cristina, sunteti doua frumoase tzuc.gif. ce acrobatii mai face gimnasta mica?
roua, zici ca se vede pan' la urma efectul uleiului la cojitzele din cap? ca m-au terminat, ma enerveaza de mor. i-am dat de vreo 2 ori cu ulei si n-am vazut mari imbunatatiri... plus ca mi se pare ca ii miroase parul uratzel de-atunci, chit ca o samponez la greu. irina are si o claie de par, care ma incurca rau la crustele alea...
apropos de dinti, cred ca ii ies si lu' fii-mea, desi e devreme. se vad destul de clar cei 2 dintisori de jos, plus ca baleste ca la balamuc si roade cu furie tot ce prinde. si lui ta-su i-am iesit dintii la 3 luni jumate, deci are cu cine sa semene.
larioa
buna fetelor. si eu sunt mamica de august, am nascut inainte de termen, adica la 7 luni. Eu nu m-am confruntat cu scoarta la capucul bebelinei mele in schimb are manutele reci, aproape tot timpul, in special noaptea cand doarme. Eu consider ca e mai friguroasa de felul ei...si sper sa nu fie o problema serioasa. Voi va confruntati cu asa ceva?
cristina254
Larioa, si Anna are manutele reci dar nu noaptea, ci peste zi cand ne jucam. Noaptea cum e bine acoperita i se incalzesc manutele usor. Eu nu ma stresez prea tare, stiu ca ei isi regleaza mai greu temperatura corpului. Bine ai veniit! si asteptam sa ne povestesti mai multe despre voi.
Monik, multumim! Nu prea multe, insa vrea sa se tarasca....se ridica in genunchi, isi ridica funduletul, dar capul e cam greu atunci, asa ca nu reuseste decat sa se impinga. Inainteaza ceva dar nu prea mult. Si la noi a mers cu ulei, dar la cat parut are printesa ta.....eu nu ma pot pronunta.....Anna are un puf acolo.smile.gif
Roua, la zapada cu noi!
masha
noua cojitele din cap nu neau trecut, nici cu ulei, nici cu piaptanul, nici cu crema care nea dato doctorita pediatra, a zis so dam odata si trece din prima...nimic, o dau la o zi ca sai mentin capul cat de cat curatel, dk no dau cu crema preparata tot la farmacie, se face varza , zici cai peste, la unii copii o fi mai moi, la Daria sunt foarte aspre si dk o dai cu ulei nu se inmoaie decat 1 la suta, asa ca , crema e varianta cea mai optima pt noi, o folosim pana neo trece...
fetelor, bebelusii vostri se freca de picioare pana isi scot ciorapii, ca Daria ma disperat cu ciorapii...se freaca picior de picior pana se descalta, si dc e invelita, ridica picioarele sa se si dezveleasca...
masha
QUOTE(vali84 @ Dec 14 2010, 08:18 PM) *
neatza, mamici! am fost ieri la o doctorita dermatolog destul de renumita pe-aici pe la noi (in sensul bun al cuvantului ) si ne-a zis ca  are o dermatita seboreica si ne-a dat sa facem urmatorul tratament : o crema preparata ce contine oxid de zinc si hidrocortizon  sad.gif printre altele, max 10 zile dintre care in primele 2-3 zile sa se aplice (numai pe zonele afectate) de 2 ori pe zi iar in urmatoarele numai o data pe zi, apoi un balsam care se pune in apa de baie pt hidratarea pielii  si o crema emolienta  Atoderm tot pt hidratare si refacerea pielii ...iar pt crustele de pe cap ( nu prea mai are ca l-am tot dat cu ulei si pieptanat, dar tot am intrebat si de asta) ne-a recomandat crema Xerial Croutes de Lait de la SVR Laboratoires.. n-am retinut cum se numeste balsamul, e pe reteta iar reteta am lasat-o la farmacie pt preparat

urmeaza sa mergem la control sapt viitoare ...azi ne apucam de tratament sa vedem ce va fi

o zi frumoasa!

vali, va dat si voua aceeasi crema ca si noua, preparata la farmacie, 20ron, eu am dato de 3 ori si am lasato balta, ca ma sperie hidrocortizonul din ea...desi am tot citit despre dermatita pe net, si la noi e altfel pielea, nu e aspra, e doar rosie, o sa pun niste poze mai dupa amiaza, ca sa facem o coparatie, la noi tot tin sa cred ca e doar opareala, caci nu face coaja, nusi schimba pilea aspectul, nu e aspra...
as vrea sami zici cum se cheama balsamul de pus la baie, mar interesa si pe mine
teea
roua, eu ii dau 5 picaturi pe zi, nu la o ora fixa....o eu ii dau cand incepe sa sughita..ca sigur se intampla sigur o data pe zi(si fiind acre ii mai trece) liwlol.gif
cristina254
Roua, si eu ii dau picaturi de vit c acuma ca i-a curs un pic nasul....eu a trebuit sa-i dau 8 picaturi pe zi....insa vreo 2 saptamani am sa-i mai dau si eu 4-5 picaturi pe zi preventiv, acum ca ne-a trecut. Eu i le pun in vreo 10 ml de ceai.
Fetelor, am iesit la zapada cu Anna. O stat treaza si s-a uitat in jur asa mirata.....bineinteles ca se uitau oameni pe strada de parca eram nebuna cu carutul dupa mine. Nici un alt carucior nu am vazut si am stat vreo ora. A si atipit un pic...ce ne place noua afara...atat doar ca eu iar am inghetat de frig:(.
masha
vali, am pus niste poze, dar nu sunt asa reusite cu roseala Dariei, la tine arata altfel?

subrat, desi nu se vede bine roseala

picioare

gat
MihaelaD
Monik, eu i-am pus Mariei cercei inca din maternitate... nu am asistat la acest proces din fericire. Irinei nu i-a mai picat parul? ca vad ca parul tot creste in curand o sa impletiti codite.

Daria, esti tare simpatica si iti cam place pe burtica...
cristina254
Masha, eu nu vad nici o roseata la cat de frumoasa e Daria....si grasuta. O dulceata!!!
Din cate stiu eu cand e opareala simpla ar trebui sa fie si niste bubite mici....poate stiu mai bine celalate mamici.
Monik, si noi am pus cercei inca din maternitate dar am o cunostiinta care i-a pus cam la 2 luni, acolo unde fac gauri normal, cu capsatorul acela....initial cercei medicinali si apoi i-a schimbat ea. Cica nu a durut-o pe fetita deloc. Ma bucur ca mai postezi si pe la noi....am mai citit pe la mamici de septembrie:)
masha
QUOTE(MihaelaD @ Dec 15 2010, 03:36 AM) *
Monik, eu i-am pus Mariei cercei inca din maternitate... nu am asistat la acest proces din fericire. Irinei nu i-a mai picat parul? ca vad ca parul tot creste in curand o sa impletiti codite.

Daria, esti tare simpatica si iti cam place pe burtica...

ms ms partners.gif

cristinaPosted Today, 03:37 AM
Masha, eu nu vad nici o roseata la cat de frumoasa e Daria....si grasuta. O dulceata!!!
Din cate stiu eu cand e opareala simpla ar trebui sa fie si niste bubite mici....poate stiu mai bine celalate mamici.
Monik, si noi am pus cercei inca din maternitate dar am o cunostiinta care i-a pus cam la 2 luni, acolo unde fac gauri normal, cu capsatorul acela....initial cercei medicinali si apoi i-a schimbat ea. Cica nu a durut-o pe fetita deloc. Ma bucur ca mai postezi si pe la noi....am mai citit pe la mamici de septembrie:)

ms love1.gif ms

Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.