Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
teea
cristina, am votat!
faina poza!

roxana...si bebele meu sta foarte jos si e intors deja...nu stiu ce sa zic despre chestia asta.lasa ca o sa stea cumintei acolo pana la termen biggrin.gif
bravo pentru grasun!


sa ne fie bebelusii sanatosi(ai tuturor)
mihnea mic
neata si noi vam votat,daraga cristina si natalia.sa aveti cu toatele o zi frumoasa si usoara.
cristina_natalia
QUOTE(roxana.nicolau @ May 13 2010, 07:41 AM) *
Buna dimineata burtici!

Dragele mele eu am facut deja cafeluta, asa ca va invit si pe voi! cafea.gif
Eu aproape am baut-o cu mult lapte si biscuiti!

KAREN -f f frumos caruciorul!
si eu eram adepta unui carucior de culoare mai deschisa dar se si intretine mai greu!

Cristina-natalia - felicitari pentru greutate!nu cred ca e o problema ca sunt doar 6kg in plus.
Eu sunt in intervalul 9-10kg.

Teea - dragalase hainutele! sa le poarte linistit bebe
am mai facut rost de o listuta cu magazine, dar mai e putin si intru in concediu si le abordez
daca merita iti zic si tie!
Am sunat la Eva si am intrebat de cursul pentru mamici, si au zis ca ne anunta ele!

Referitor la cum a decurs consultatia? si rau si bine
Partea buna este ca bebe e bine, e maricel, are 1300gr, si este deja intors!
Partea rea este ca este cam jos, chiar ma intreba doctorul daca nu ma deranjeaza, daca nu ma doare, daca nu am contractii......si eu am zis ca nu, atunci probabil sa nu ma sperie mi-a zis ca probabil asa ii place lui sa stea!

Dar m-a trimis la niste analize pentru a determina riscul de nastere prematura, si analizele care le face si alina-lucaci pentru ttg (triplu test de glicemie- glicemia provocata) si mi-a dat supliment de calciu, pentru ca acum incepe bebe sa pape din calciul mamei.
Ne mai vedem cu rezultatele analizelor!

Sper din suflet sa stea bebe cumintel, pana la termen!

Sa aveti o zi frumoasa si cu vesti mai bune!



Buna dimineata!

Roxana, nu-ti face griji. Medicul meu mi-a zis ca bebe sta bine, iar eu il simt miscand foarte jos - mai jos de buric, niciodata mai sus. Iar cu natalia stiu ca misca deasupra buricului. Sotul se distreaza zicand ca e baiat , ca sta mai jos:)). Sa speram ca iti ies bine analizele. Eu abia peste 2 saptamani merg la control. Ce nu stiu, daca ar trebui sa mai iau fier : mi-a zis sa iau 50 pastile si le-am terminat. Poate mai iau 10, sa ma apropii de ziua controlului. Iar daca e intors bebe, nu va faceti griji. E bine... puiutza mea era intoarsa din februarie si am nascut-o in 30 aprilie.


E mare bebele tau. smile.gif Sa vina sanatos!

Aveti grija de voi!

Multumim pentru voturi si, va rugam sa ne votati: http://www.cordcenter.ro/gallery/image/214.html; multumim.



roxana.nicolau
QUOTE(kity_82 @ May 13 2010, 10:26 AM) *
Buna dimineatza burticutze!!!
Roxana ma bucur ca sunteti bine, si cu siguranta va fi bine si de acum incolo. Eu zic sa stai linistita, eu am o verisoara care de la inceput a purtat sarcina foarte jos si acum are 38 de saptamani si bebe inca asteapta sa iasa, de aceea zic sa stai linistita.
Eu azi am fost la analize (sange si urina) si mi-e un somn de nu mai pot. Toata noaptea nu stiu daca am dormit 2 ore in total, asa ca ma bag un pic in pat poate reusesc sa dorm un pic.
Alina lucaci ce mai faci??? Cum te mai simti??? Am intrat in saptamana 30 iti vine sa crezi??? Mititica ta ce face??? E activa???
Karen e bine ca nu mai mergi la servici, ce dragut sotul tau, asa macar poti sa te odihnesti in timpul zilei.
Roua cum a fost la doctor??? Asteptam vesti.
Va pup pe toate burticutze si ne auzim mai tarziu. Pupici


Multumim ffff mult pentru incurajari! tzuc.gif
Imi doresc din suflet asa sa fie, sa stea cumintel pana la termen si asa doresc la toata lumea!

Succes si voua la analize!
roxana.nicolau
QUOTE(cristina_natalia @ May 13 2010, 11:05 AM) *
Buna dimineata!

Roxana, nu-ti face griji. Medicul meu mi-a zis ca bebe sta bine, iar eu il simt miscand foarte jos - mai jos de buric, niciodata mai sus. Iar cu natalia stiu ca misca deasupra buricului. Sotul se distreaza zicand ca e baiat , ca sta mai jos:)). Sa speram ca iti ies bine analizele. Eu abia peste 2 saptamani merg la control. Ce nu stiu, daca ar trebui sa mai iau fier : mi-a zis sa iau 50 pastile si le-am terminat. Poate mai iau 10, sa ma apropii de ziua controlului. Iar daca e intors bebe, nu va faceti griji. E bine... puiutza mea era intoarsa din februarie si am nascut-o in 30 aprilie.
E mare bebele tau. smile.gif Sa vina sanatos!

Aveti grija de voi!

Multumim pentru voturi si, va rugam sa ne votati: http://www.cordcenter.ro/gallery/image/214.html; multumim.


tzuc.gif multumim mult pentru incurajari!
vreau sa va zic ca eu chiar m-am speriat, pentru ca si sotul meu s-a nascut la 7luni, si ma gandeam ca se repeta istoria!
Sper sa fie totul bine!
Promit ca o sa ma odihnesc mai mult numai ca sa fie bebe bine!
Eu de felul meu nu prea stau locului, iar faptul ca stau la birou 8ore nu inseamna odihna!
Dar mai am o sapt si intru in concediu!

Mie fier nu mi-a recomandat pentru ca la analize mi-a iesit destul si nici nu am luat, in schimb mi-a recomandat calciu+d+b, un complex de la biofarm parca, si a zis ca ajunge numai o cutie!

Acum va votam si noi!
Succes!
roxana.nicolau
QUOTE(teea @ May 13 2010, 10:29 AM) *
cristina, am votat!
faina poza!

roxana...si bebele meu sta foarte jos si e intors deja...nu stiu ce sa zic despre chestia asta.lasa ca o sa stea cumintei acolo pana la termen biggrin.gif
bravo pentru grasun!
sa ne fie bebelusii sanatosi(ai tuturor)


teea - ca de obicei fffff optimista! tzuc.gif
sper sa se ia si la mine!

cristina_natalia
oFloare1.gif
QUOTE(roxana.nicolau @ May 13 2010, 11:17 AM) *
tzuc.gif multumim mult pentru incurajari!
vreau sa va zic ca eu chiar m-am speriat, pentru ca si sotul meu s-a nascut la 7luni, si ma gandeam ca se repeta istoria!
Sper sa fie totul bine!
Promit ca o sa ma odihnesc mai mult numai ca sa fie bebe bine!
Eu de felul meu nu prea stau locului, iar faptul ca stau la birou 8ore nu inseamna odihna!
Dar mai am o sapt si intru in concediu!

Mie fier nu mi-a recomandat pentru ca la analize mi-a iesit destul si nici nu am luat, in schimb mi-a recomandat calciu+d+b, un complex de la biofarm parca, si a zis ca ajunge numai o cutie!

Acum va votam si noi!
Succes!

oFloare1.gif
roua
buna fetelor!!!

am facut si eu ochisori, wink.gif ca na acuma sunt in concediu si-mi permit sa dorm cat vreau, nu stiu de ce dar azi chiar am dormit.Multumim Roxana pt cafeluta, matinala ca de obicei... tzuc.gif .

si acum vestile ... sunt bune biggrin.gif , ne dezvoltam ca la carte zice dr. avem 1059 de grame, i-am auzit inimioara smile.gif bate cu 146 b/min., colul este inchis de 4,00 cm. singura problema ..care eu nu cred ca este asa de mare..este ca bebele meu nu s-a intors...si a spus tanti doctor sa vorbesc cu el ca sa se intoarca...nu disper inca ,mai este timp...numai ca dc nu se intorce ajungem la cezariana....dar sa fim optimisti.
mi-a dat sa repet analizele toate alea de rutina , si a zis ca sa vedem cu iasa si atunci imi spune daca sa mai iau fier sau nu, eu iau fier de la 3 luni, deci pana la inceputul lunii iunie inca mai iau, mi-a mai dat calciu sa sug 2 pastile pe zi timp de 2 saptam/luna, incepand de luni si elevitul binenteles in continuare...ma umflu cu medicamentre, dar ea stie si dc zice ca-i face bine la bebe eu asa le iau.

o sa vezi roxana ca atunci cand intri in concediu nu mai dai tu cafeluta liwlol.gif atata o sa dormi.
va pup si mai vb
mihnea mic
eu asta e tot ce am luat si la mihnea si cea ce i-au acum si totul e ok la analize NEW LIFE de la calivita(sper sa nu se considere reclama.contine tot complexul de vitamine,calciu,fier si acid folic,necesare organismului mamaei si bebelusului.Gravidele si mamele care alapteaza necesita o alimentatie cu o compozitie speciala. Necesarul de fier in perioada graviditatii este dublu fata de cel normal. Pentru a acoperi acest necesar ar fi nevoie de o alimentatie cu o valoare energetica de 5.000-7.000 calorii/zi, ceea ce ar depasi cu mult necesarul de hrana zilnic. De aceea, la gravide, de cele mai multe ori aportul de fier este insuficient si duce la aparitia anemiei feritive care poate afecta fatul.

Anemia instalata sub varsta de un an influenteaza negativ dezvoltarea fizica, psihica si performantele intelectuale ale copilului, greu recuperabile prin administrarea ulterioara a fierului. Gravidele au nevoie si de cantitati mari de calciu, necesar pentru dezvoltarea normala a fatului.

De asemenea, organismul gravidei trebuie sa beneficieze si de un aport vitaminic suficient care sa asigure dezvoltarea optima a fatului. Dintre vitamine, un loc aparte il ocupa cele din complexul B, precum si acidul folic care contribuie substantial la formarea placentei si dezvoltarea embrionului. Acidul folic previne aparitia unor malformatii congenitale (spina bifida), este indispensabil sintezei acizilor nucleici (ADN si ARN) si este stimulant al secretiei lactate. Preparatele moderne contin deopotriva vitaminele A, B, C, D si E, precum si substante minerale. De mare importanta este si aportul suficient de vitamina C necesar functionarii corespunzatoare a sistemului imunitar, dezvoltarii oaselor si cartilajelor, sintezei de colagen si proceselor enzimatice. Gravidele necesita si un aport crescut de calciu care contribuie la formarea si dezvoltarea sistemului osos si a dentitiei fatului.

Atentie! Gravidele si mamele care alapteaza trebuie sa se adreseze medicului curant inainte de a consuma aceste preparate, mai ales in cazul asocierii cu alte vitamine sau medicamente.
roua
cristina ... roxana chefuim azi occasion.gif si la toate celelate mamici pe care le-am omis

mihnea mic foarte documentata, multumim de inform
cristina_natalia
QUOTE(roua @ May 13 2010, 12:26 PM) *
cristina ... roxana chefuim azi occasion.gif si la toate celelate mamici pe care le-am omis

mihnea mic foarte documentata, multumim de inform

oFloare1.gif trandafir.gif
x un vot zilnic, te rugam : http://www.cordcenter.ro/gallery/image/214.html; multumim

vvcvxx
cristina_natalia
QUOTE(roua @ May 13 2010, 12:26 PM) *
cristina ... roxana chefuim azi occasion.gif si la toate celelate mamici pe care le-am omis

mihnea mic foarte documentata, multumim de inform

oFloare1.gif trandafir.gif
x un vot zilnic, te rugam : http://www.cordcenter.ro/gallery/image/214.html; multumim

vvcvxxv
roxana.nicolau
QUOTE(roua @ May 13 2010, 12:03 PM) *
buna fetelor!!!

am facut si eu ochisori, wink.gif ca na acuma sunt in concediu si-mi permit sa dorm cat vreau, nu stiu de ce dar azi chiar am dormit.Multumim Roxana pt cafeluta, matinala ca de obicei... tzuc.gif .

si acum vestile ... sunt bune biggrin.gif , ne dezvoltam ca la carte zice dr. avem 1059 de grame, i-am auzit inimioara smile.gif bate cu 146 b/min., colul este inchis de 4,00 cm. singura problema ..care eu nu cred ca este asa de mare..este ca bebele meu nu s-a intors...si a spus tanti doctor sa vorbesc cu el ca sa se intoarca...nu disper inca ,mai este timp...numai ca dc nu se intorce ajungem la cezariana....dar sa fim optimisti.
mi-a dat sa repet analizele toate alea de rutina , si a zis ca sa vedem cu iasa si atunci imi spune daca sa mai iau fier sau nu, eu iau fier de la 3 luni, deci pana la inceputul lunii iunie inca mai iau, mi-a mai dat calciu sa sug 2 pastile pe zi timp de 2 saptam/luna, incepand de luni si elevitul binenteles in continuare...ma umflu cu medicamentre, dar ea stie si dc zice ca-i face bine la bebe eu asa le iau.

o sa vezi roxana ca atunci cand intri in concediu nu mai dai tu cafeluta liwlol.gif atata o sa dormi.
va pup si mai vb



roua - felicitari pentru bebitelul santos!
lasa ca se intoarce el!

sa avem incredere in doamne doamne si o sa aiba grija de noi si de bebei sa fie totul bine!

multumim pentru urari!

azi intram si noi oficial in trimestrul III
cat de repede a trecut!ce putin mai este!!!!!!!

abia astept sa intru in concediu, chiar daca nu o sa mai fiu prima la cafeluta!
oFloare1.gif

roxana.nicolau
cristina-natalia occasion.gif


multa sanatate la toate burticile!
cristina_natalia
QUOTE(roxana.nicolau @ May 13 2010, 01:37 PM) *
cristina-natalia occasion.gif


multa sanatate la toate burticile!


Fetelor, bebe al meu e mai mic decat ultimul CM (cum alaptam eram data peste cap). Sunt in 26 saptamani si 6 zile). Abia sambata trec la trimestrul 3! Dar, sa fie totul bine!

Va pupam!
enik83
buna burtici..
roua..felicitari pt vestile bune..
kity_82
Buna burticutze!!!
Roua felicitari, ma bucur ca sunteti bine si tu si bebe, sa sti ca si eu cand am fost la control aveam 27 sapt si o zi si nu era intors bebele, sper sa se intoarca de acum incolo.
Cristina natalia nu iti face griji, oricum data pe care ne-o spun doctorii este aproximativa, are timp bebele sa creasca de acum incolo.
Pupici.
roza
Felicitari mamicilor care au intrat in trimestrul III, eu mai am un pic! occasion.gif
cristina_natalia
occasion.gif
QUOTE(roxana.nicolau @ May 13 2010, 01:37 PM) *
cristina-natalia occasion.gif


multa sanatate la toate burticile!

occasion.gif
cristina_natalia
occasion.gif
QUOTE(roxana.nicolau @ May 13 2010, 01:37 PM) *
cristina-natalia occasion.gif


multa sanatate la toate burticile!

occasion.gif
roza
QUOTE(roza @ May 13 2010, 02:39 PM) *
Felicitari mamicilor care au intrat in trimestrul III, eu mai am un pic! occasion.gif


eu nu mai inteleg nimic acum cu saptamaniile astea!!!!! daca ma intreaba cineva in ce luna sunt, eu ce raspund? in ce luna sunt? unsure.gif
karen
occasion.gif celor care ati mai crescut ,sanatate si sarcina usoara in continuare

Roxana,Roua-ma bucur ca sunteti bine si bebe creste smile.gif Are destul timp sa se intoarca..si la mine e sarcina ff jos. eu din pacate nu mai merg la control,mi s-a spus ca o sa vedem cand nasc cum e bebele.Imi fac griji acum cu vitaminele ,calciu si fierul...vad ca toate luati sau ati luat.Mie nu mi-au dat nimik de cand sunt insarcinata si cum citeam la ,,mihnea-mic,,(multumim de info.) chiar e necesar,nu prea avem de unde asimila atat...
Azi ma simt mai bine si astept si eu sa ma vada moasa ,sper sa nu fie ceva grav
pupici si numai bine
alina_lucaci
QUOTE(karen @ May 13 2010, 08:23 PM) *
occasion.gif celor care ati mai crescut ,sanatate si sarcina usoara in continuare

Roxana,Roua-ma bucur ca sunteti bine si bebe creste smile.gif Are destul timp sa se intoarca..si la mine e sarcina ff jos. eu din pacate nu mai merg la control,mi s-a spus ca o sa vedem cand nasc cum e bebele.Imi fac griji acum cu vitaminele ,calciu si fierul...vad ca toate luati sau ati luat.Mie nu mi-au dat nimik de cand sunt insarcinata si cum citeam la ,,mihnea-mic,,(multumim de info.) chiar e necesar,nu prea avem de unde asimila atat...
Azi ma simt mai bine si astept si eu sa ma vada moasa ,sper sa nu fie ceva grav
pupici si numai bine

karen hai ca iti raspund si aici...in legatura cu vitaminele...eu acum iar fier , atat mi s-a dat, si mi s-a spus sa continui sa il iau pana cand termin cu alaptatul...il iau de la 4 luni...pana la 4 luni am luat acid folic...si atat...am auzit ca fierul e cel care e cel mai important, lipsa lui duce la anemii severe...si in sarcina e indicat pt ca gravida pierde fier, adica e bun de luat ca mama si copilul sa nu sufere de anemii...DAR cu andrei in sarcina nu am luat nimic nimic....si a fost totul bine...depinde cum considera doctorul ...unii zic ca nu ai nevoie..atii dau de toate de luat...daca analizele iti sunt bune eu zic ca nu ai de ce sa te ingrijorezi, moasa stie mai bine....
karen
Multumesc Alina tzuc.gif ce bine ca mai ma linstesc... Nu am simptome de ameteli sau oboseala excesiva,asa sa ma apuce lesinul...Poate si de asta nu mi-au dat nimik Azi primesc si un raspuns la analiza de glicemie,sper....
Cei de la laborator trimit la moasa si daca e ceva atunci ma anunta daca nu, nu..dar eu sun sa intreb ca sa fiu sigura
alina2
Buna fetelor,

Eu astazi nu am avut net toata ziua la servici, acum pe seara intru si eu un pic sa butonez.
Felicitari burticilor care tocmai si-au vazut puiutzii, sa creasca mari si frumosi!

Cristina, eu am luat pana acum 7 kg, deci tot pe acolo. Pana acum imi cam faceam si eu probleme ca poate e prea putin, dar cred totusi ca e ok. Si doctorul mi-a zis mereu ca e f bine. Pe un alt forum zicea o mamica, tot prin sapt 26, ca nu a luat decat 1 kg. Si doctorul i-a zis ca nu e nimic, atata timp cat se simte bine. Asa o fi...

Si v-am votat:*

Eu de sapt asta incep sa iau fier, pana acum am luat doar elevit. Si fierul o sa-l iau la 2 zile, nu in fiecare zi.

Fetelor, voi toate vreti sa nasteti natural? Ma rog, si eu as vrea, dar mie doctorul mi-a spus deja ca cel mai bine ar fi cezariana, din cauza miopiei. Mai vedem, dar oricum, mi-am cam luat gandul de la nastere naturala.

Pupici tuturor si noapte buna!
alina_lucaci
QUOTE(karen @ May 13 2010, 09:04 PM) *
Multumesc Alina tzuc.gif ce bine ca mai ma linstesc... Nu am simptome de ameteli sau oboseala excesiva,asa sa ma apuce lesinul...Poate si de asta nu mi-au dat nimik Azi primesc si un raspuns la analiza de glicemie,sper....
Cei de la laborator trimit la moasa si daca e ceva atunci ma anunta daca nu, nu..dar eu sun sa intreb ca sa fiu sigura

cu mare drag iubita! macar cu un sfat sa te ajut...sper sa nu ai nici probleme cu glicemia si nici fierea sau ce-o fi acolo sa nu iti mai faca figuri...odihna si mancare usoara! poate te-a dat peste cap ceva mancat in ultima vreme, ceva cu care corpul tau nu era obisnuit....sau poate bebe care impinge organele pe acolo...e bine macar ca te simti bine cand stai intinsa...sa ne spui ce a zis moasa...
cristina_natalia
QUOTE(alina2 @ May 13 2010, 10:07 PM) *
Buna fetelor,

Eu astazi nu am avut net toata ziua la servici, acum pe seara intru si eu un pic sa butonez.
Felicitari burticilor care tocmai si-au vazut puiutzii, sa creasca mari si frumosi!

Cristina, eu am luat pana acum 7 kg, deci tot pe acolo. Pana acum imi cam faceam si eu probleme ca poate e prea putin, dar cred totusi ca e ok. Si doctorul mi-a zis mereu ca e f bine. Pe un alt forum zicea o mamica, tot prin sapt 26, ca nu a luat decat 1 kg. Si doctorul i-a zis ca nu e nimic, atata timp cat se simte bine. Asa o fi...

Si v-am votat:*

Eu de sapt asta incep sa iau fier, pana acum am luat doar elevit. Si fierul o sa-l iau la 2 zile, nu in fiecare zi.

Fetelor, voi toate vreti sa nasteti natural? Ma rog, si eu as vrea, dar mie doctorul mi-a spus deja ca cel mai bine ar fi cezariana, din cauza miopiei. Mai vedem, dar oricum, mi-am cam luat gandul de la nastere naturala.

Pupici tuturor si noapte buna!


trandafir.gif

Tot din cauza miopiei am nascut cu cezariana si nu trebuie sa-ti faci griji, e simplu. Ce curajoasa sunt:)) mai vorbim peste vreo 11 saptamani!

Cred ca mai iau si eu fier, din proprie initiativa. Si calciu caci acum s epune bebe pe treaba - si sa nu ma lase descoperita (doar am trecut din sarcina la alaptat apoi la sarcina, apoi sper ca voi trece la alaptat)

Karen, nici medicii mei nu mi-au zis sa iau vitamine. Acid folic o perioada, apoi fier 50 pastile. Vit C iau din proprie initiativa ca sa nu racesc. Si calciu voi lua, dar tot fiindca asa vreau eu - si cel efervescent e foarte bun cu o jumatate d elitru de apa.

Sper sa stea bebe la locul sau inca 11 saptamani. Natalia incepe sa umble singurica , tot mai mult:) Prin august va fi o mica sfarleaza:)

Va multumim ptr voturi! Sa nu ne uitati nici maine!
www.cordcenter.ro/gallery/image/214.html;
alina2
Fetele, pe mine ma inteapa undeva sub burta, mai mult in partea dreapta. Cred ca unde sunt ovarele, nu sunt sigura...Oare o fi ceva? Mai pateste cineva?
Nu e durere de nesuportat, doar niste intepaturi. Cam ca la inceput, in primele luni, cand se intindea uterul.



teea
neata fetelor!
natalia am votat!

karen...nici eu nu iau suplimente.iau cate o pastila de vitamine de gravidute la 2 zile(uneori mai uit , spre rusinea mea)...dar doctorul a zis ca nu e neaparat nevoie.
nu mi-a dat nici fier, nici calciu nimic! am inteles ca data viitoare(pe 2 iunie) primesc o listuta cu analizele pe care trebuie sa el mai fac....probabil vom vedea dupa aceea ce si cum.

va anunt in mod oficial ca de vinerea trecuta si pana azi(o saptamana) am slabit liwlol.gif 300 de grame.adica vineri aveam 80.5 kg si azi dimineata aveam 80.2 liwlol.gif
eu sper ca nu e nici o problema si ca totul e ok...bebel se misca la orele lui(dimineata si seara...mai nou mai da semne de activitate si pe la 6-7)

l-am auzit aseara pe domnul base cand zicea ca o sa incerce sa se atinga cat mai putin de indemnizatia mamicilor......DAR nu il cred liwlol.gif
asa ca eu una, astept sa vad cu ce solutii vine magnificul guvern boc!!

va pupic pe toate! o zi faina va doresc!

roua
neata fetelor !!!
he he dau eu cafeaua azi cafea.gif , roxana pe unde umbli de nu ai facut cafeluta? smile.gif m-am obisnuit sa te citesc dimineata si era asa de buna cafeaua ta.

karen draga nu te speria ca tu nu iei nimic, deocamdata... nici nasa mea nu a luat nimic si am mers la aceasi dr., asta este in functie de analize, nasa mea zice ca ea a stat intotdeauna bine cu fierul deci nu a avut nevoie,
eventual in ultimul trimestru eu am auzit ca bebele isi ia calciu si deaia ne da aproape la toate sa luam supliment de calciu, de ce mi frica mie si deaia il iau mai mult este ca cica ni se strica dinti , iti dai seama daca imi pica dintii si devin stirba liwlol.gif .
daca nu ti-a dat fier inseamna ca stai foarte bine cu el, iar calciu poti sa ti-l iei din alimente, mai bine decat medicamentos, din lapte ..etc asa ca sa fi si tu linistita ca iti iei si tu doza de calciu zilnica. Eu o sa iau 2 saptamni pe luna , nu zilnic...nu-ti mai fa griji.

va pup si mai vb
roxana.nicolau
QUOTE(roua @ May 14 2010, 10:03 AM) *
neata fetelor !!!
he he dau eu cafeaua azi cafea.gif , roxana pe unde umbli de nu ai facut cafeluta? smile.gif m-am obisnuit sa te citesc dimineata si era asa de buna cafeaua ta.

karen draga nu te speria ca tu nu iei nimic, deocamdata... nici nasa mea nu a luat nimic si am mers la aceasi dr., asta este in functie de analize, nasa mea zice ca ea a stat intotdeauna bine cu fierul deci nu a avut nevoie,
eventual in ultimul trimestru eu am auzit ca bebele isi ia calciu si deaia ne da aproape la toate sa luam supliment de calciu, de ce mi frica mie si deaia il iau mai mult este ca cica ni se strica dinti , iti dai seama daca imi pica dintii si devin stirba liwlol.gif .
daca nu ti-a dat fier inseamna ca stai foarte bine cu el, iar calciu poti sa ti-l iei din alimente, mai bine decat medicamentos, din lapte ..etc asa ca sa fi si tu linistita ca iti iei si tu doza de calciu zilnica. Eu o sa iau 2 saptamni pe luna , nu zilnic...nu-ti mai fa griji.

va pup si mai vb


Buna dimineata burticute !

Roua - azi am avut o zi de concediu, si am lenevit prin pat, asa ca numai la ora asta servim cafeluta!
Astazi servim de la tine, si e fff buna!

karen - eu zic sa nu iti faci griji, stiu cei de acolo daca e nevoie sa iei sau nu ceva, si probabil pe ultima suta de metri o sa iti mai recomande sa iei vreun supliment cand bebe ia in greutate mult, sau daca din analize iese ca stai bine cu toate nici nu o sa iei.

Eu i-am aratat medicului analizele, si desi stau bine si cu fe si cu calciu mi-a zis ca imi recomanda ca o singura luna din cele 3 care au mai ramas sa iau un supliment de calciu cu vit d si b.........pentru ca se intaresc oasele lui bebe in perioada asta, si are nevoie de mai mult calciu, iar daca nu are supliment il papa pe al meu!

si cum zicea roua - devenim stirbe liwlol.gif

teea - nici nu ma mai uit la tv sa ii aud pe mincinosii astia!
oricum noi nu avem putere sa facem nimic!
sa le fie rusine...........asa incurajeaza ei cresterea natalitatii!

alina- lucaci - tu cum te mai simti? ce mai zice micuta ta?

alina2 - si pe mine ma mai inteapa in partea dreapta din cand in cand, dar daca ma asez pe partea cealalta imi trece
cine stie cum se aseaza bebe
mie doctorul mi-a zis ca daca nu sunt dureri care sa dureze mult, sau sa se repete la anumite intervale (contractii) nu am de ce sa imi fac griji, e doar bebe, isi face si el loc pe acolo
locul devine din ce in ce mai mic pentru el


multi pupici si o zi frumoasa sa aveti!


adriana83
buna buritici.

V-am auzit,de fapt v-am citit vb despre luat calciu,mie mi-a zis doctora sa il iau din alimente fiind ca nu se da alt fel deoarece calciu provoaca contractii asa mi-a zis mie,acum nu stiu fiecare doctor are metoda lui,dar mai bine sa nu luati dupa ureche daca nu v-a zis doctorul.
pupici.
kity_82
Buna dimineatza burticutze!!!
Eu azi am lenevit mult in pat si acu ma pregatesc sa mai fac cate ceva.
Cum va simtiti azi???
Alina lucaci tot te-am mai intrebat si probabil nu ai vazut. Ce face printesa ta??? E activa??? Te pup.
In rest burticutze cum sunteti??? Ce planuri aveti in weekend??
teea
eu inca nu mi-am facut planuri.tocmai m-a intrebat sotul meu unde vreau sa ma plimbe week-endul asta.
numa ca am inteles ca e cam urata vremea...asa ca nu m-as prea duce nicaieri.vroiam sa merg la viscri-la cetate sau la poiana narciselor...dar cred ca mai degraba la cetate...ca la poiana daca ploua e urat si mocirla.

eh...ma mai gandesc.
noi facem bine...bebele e bine(cred, sper)
va pupam
roza
QUOTE(alina2 @ May 14 2010, 06:58 AM) *
Fetele, pe mine ma inteapa undeva sub burta, mai mult in partea dreapta. Cred ca unde sunt ovarele, nu sunt sigura...Oare o fi ceva? Mai pateste cineva?
Nu e durere de nesuportat, doar niste intepaturi. Cam ca la inceput, in primele luni, cand se intindea uterul.



la fel si eu, dar eu zic ca e de la ligamente care se intind pe masura ce bebe creste
maryana86
buna burtici.va citesc in fiecare dimineata dar sunt mai puturoasa la scris.ma bucur o data cu voi pt toate vestile bune pe care le aduceti.i-mi doresc sa fie totul bine pana la sfarsit si sa nastem bebei sanatosi.eu azi am facut analiza aia de glicemie pe care a facut-o si alina cred.astept rezultatele marti si i-mi doresc sa fie totul bine.alina tu ai facut analiza asa de 2 ori?cum a iesit rezultatul?eu am baut acea glucoza si dupa 1 ora mi-a luat sange.dar nu si inainte.abia astept rezultatul dar stiu ca totul va fi bine.poop la toate burticutele
maryana86
buna burtici.va citesc in fiecare dimineata dar sunt mai puturoasa la scris.ma bucur o data cu voi pt toate vestile bune pe care le aduceti.i-mi doresc sa fie totul bine pana la sfarsit si sa nastem bebei sanatosi.eu azi am facut analiza aia de glicemie pe care a facut-o si alina cred.astept rezultatele marti si i-mi doresc sa fie totul bine.alina tu ai facut analiza asta de 2 ori?cum a iesit rezultatul?eu am baut acea glucoza si dupa 1 ora mi-a luat sange.dar nu si inainte.abia astept rezultatul dar stiu ca totul va fi bine.poop la toate burticutele
alina_lucaci
QUOTE(maryana86 @ May 14 2010, 01:44 PM) *
buna burtici.va citesc in fiecare dimineata dar sunt mai puturoasa la scris.ma bucur o data cu voi pt toate vestile bune pe care le aduceti.i-mi doresc sa fie totul bine pana la sfarsit si sa nastem bebei sanatosi.eu azi am facut analiza aia de glicemie pe care a facut-o si alina cred.astept rezultatele marti si i-mi doresc sa fie totul bine.alina tu ai facut analiza asa de 2 ori?cum a iesit rezultatul?eu am baut acea glucoza si dupa 1 ora mi-a luat sange.dar nu si inainte.abia astept rezultatul dar stiu ca totul va fi bine.poop la toate burticutele

Buna! da eu am facut de 2 ori, acum cam 2 sapt prima data , mi-a luat sange la prima ora dimineata si din vena si din deget, ca sa vada cat e glicemia, si era 83 , dupa aia mi-a dat sa beau glucoza, o sticluta deci 50 inseamna...(ciudat tare ca tie nu ti-a luat sange dimineata, inainte sa bei dulcele, mie mi-a luat si din deget dupa acum am spus ca sa vada cu apart d-ala micutz cat e, si fiind buna mi-a dat sa beau dulcele, daca nu era nici nu ma mai lasa sa continui!!!!), si apoi dupa o ora mi-a luat iar, si trebuia sa iasa pana in 140 si mie mi-a iesit 144....deci azi am facut curba completa de glicemie, cu doza dubla de baut (bleah!) si mi-a luat sange dimineata inainte sa beau(era 82), apoi la o ora, la doua si la trei...,mentionez ca ultimele 3 zile am avut dieta de tinut, multe paste si paine, deci practic 150 gr de carbohidrati pe zi, ca sa se vada azi cum reactioneaza organismul, normal ar fi sa produca destula insulina dar nu se stie...sper ca imi iese bine...te pup!
alina_lucaci
kity si teea multumesc de grija!! printesa mea e bine, face tumbe pe acolo, se misca mai mereu, si sus si jos simultan...deja stramba burtica care ia o forma ciudata tare uneori....se impinge in dreapta sus si in stanga jos..cine stie cujm o fi pusa...si acum ma loveste cam pe la buric....si cam doare cateodata, mai ales cand iese asa ca o galma afara, ori e capul ori funduletul...va puuuup!
alina2
moni_k, daca mai intri pe aici, te rog ajuta-ma si pe mine cu o informatie: tu ziceai ca vei naste la euroclinic. preturile afisate la ei includ si celule stem (adica recoltare si kit, nu numai recoltare)?ca am tot auzit variante...iar eu inca sunt in cautarea solutiei optime, unde sa nasc:)
si tu cu cine vei naste?

merci mult.
pupici.
cristina_natalia
Guvernul nu mai acordă ajutor financiar pentru mame și tineri Guvernul va anula ajutorul financar de 230 lei plătit mamelor la nașterea copilului, precum și alocația de 200 euro destinată tinerilor aflați la prima căsătorie, drepturi care vor mai putea fi solicitate până la finalul lunii octombrie doar pentru nașteri și căsătorii înregistrate până la 1 iunie

Va rugam sa nu ne uitati: un vot micut:)

Mai am de facut : pulpe la cuptor, cartofi natur, aranjat doua paturi. Ma ajuta sotul, nu ma credeti Johnny Bravo.

Natalia vine n casa la 8, la 8,30 baitza!



enik83
buna fetelor..azi bb al meu o fost pus pe treburi mari..i-a aratat fundicu lui mami anima1.gif
am tras asa o spaima. cand am vazut o galma intr-o parte si tare..

cristina_natalia...
votat !!
mihnea mic
in seara asta la stiri pe antena am auzit ca s-a hotarit reducerea procentului de indemnizatie de la 85 la 64%.cu vesti rele asadar intram in weekend.nici banutii de trusou nu se mai dau.erau si niste sume colosale.suntem de tot de rasul europii.asta e.mie macar nu imi pare rau ca nu am fost sa votez pe nimeni.
mihnea mic
weekend linistit.sa fiti iubite si vesele
kity_82
Buna seara burticutze!!!
Eu cu sotul meu am venit sus la casuta sa ne relaxam in weekend, dar am luat si modemul cu mine sa vorbesc cu voi. Am luat cu noi o gramada de filme ca sa uitam de atatea prostii cate se intampla in tara asta.
Fetele voi vb serios de treaba cu 64%??? Ca azi nu am mai urmarit stirile. E sigura treaba sau ...... Ca am inteles ca luni se iau hotararile.
Alina lucaci vreau sa zic ca si baietelul meu se misca foarte des, si cred ca de vreo doua saptamani se vede tare cum se deformeaza burta. Se impinge cateodata in dreapta sus de numai, ma si doare si burtica mea arata tare ciudat, mi-e drag tare si de abia astept sa il tin in brate.
Burticutze daca mai aflati stiri anuntati-ma si pe mine, ca aici am tv dar nu prind decat tvr1, tvr2 si protv.
Va pup pe toate si aveti grija de voi.
mihnea mic
QUOTE(kity_82 @ May 14 2010, 10:00 PM) *
Buna seara burticutze!!!
Eu cu sotul meu am venit sus la casuta sa ne relaxam in weekend, dar am luat si modemul cu mine sa vorbesc cu voi. Am luat cu noi o gramada de filme ca sa uitam de atatea prostii cate se intampla in tara asta.
Fetele voi vb serios de treaba cu 64%??? Ca azi nu am mai urmarit stirile. E sigura treaba sau ...... Ca am inteles ca luni se iau hotararile.
Alina lucaci vreau sa zic ca si baietelul meu se misca foarte des, si cred ca de vreo doua saptamani se vede tare cum se deformeaza burta. Se impinge cateodata in dreapta sus de numai, ma si doare si burtica mea arata tare ciudat, mi-e drag tare si de abia astept sa il tin in brate.
Burticutze daca mai aflati stiri anuntati-ma si pe mine, ca aici am tv dar nu prind decat tvr1, tvr2 si protv.
Va pup pe toate si aveti grija de voi.

Draga Kity sa ai un weekend cat mai frumos si lasa grijile cu indemnizatia la o parte ca doar pina incepem noi sa luam indemnizatia se pot intampla multe.eu nu i-au decat 600 de lei ca salariu meu era de 520 cand am ramas cu mihnea in concediu postnatal si asa voi merge si mai departe cu antonia,ca plafonul de 600 se pastreaza.de fapt asa am auzit aseara ultimile stiri de la 12 noaptea ca se pastreaza cele doua plafoane limita de 600,respectiv 4000 lei si respectiv procentul de 85% la suta,dar ca dupa calcularea indemnizatiei fiecaruia se ia un impozit de 25% la suta.dumnezeu sa-i inteleaga ce vor sa faca,dar vom trai si vom vedea.o sa supravietuim macar,daca nu vom trai bine.bine ca nu ne pun si taxe pe umor si ca ne putem face weekenduri placute din cand in cand.asa cum sper sa ai tu cu sotul,cu bebelica la casuta.pe curand si sa faceti cat mai multe nazdravanii.
madasasa
Stire de ultima ora:

Indemnizatia pentru cresterea copilului scade cu 25 %

Toata stirea, aici:

http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Soc...cade-cu-25.html

Am ramas fara cuvinte.... sad.gif
roxana.nicolau
Salutare burtici!

Kity - eu zic sa te bucuri de aerul proaspat si de multa odihna, pentru ca nu iti faci decat rau de la astfel de vesti, si oricum nu se rezolva nimic!

Sa speram ca nu se voteaza luni legea, doar speranta moare ultima!


pana atunci sa ne bucuram de week-end chiar daca nici vremea nu prea tine cu noi!



Baietelul meu e mare smecher, cand imi mangai burtica se impinge cu funduletul sau cu spatele sau cu capul exact in locul unde il mangai......parca e o pisicuta la mangaiat......imi vine sa il pap de drag!
Sentimentele astea sunt unice!

Pupici pe burtici si un week-end odihnitor! tzuc.gif
kity_82
Buna dimineatza burticutze!!!
Ne-am trezit si noi si ne bucuram de soare deocamdata.
Burticutze multumesc de incurajari, adevarul e ca m-a cam dat peste cap vestea de aseara, dar vorba voastra pana vom lua noi indemnizatia se vor schimba multe. Sa speram totusi ca nu vor ramane lucrurile asa.
Voi cum va simiti??? Profitati de weekend si mai incolo vedem noi ce va fi.
Va pup pe toate si aveti grija de voi.
cristina_natalia
QUOTE(mihnea mic @ May 15 2010, 09:58 AM) *
Draga Kity sa ai un weekend cat mai frumos si lasa grijile cu indemnizatia la o parte ca doar pina incepem noi sa luam indemnizatia se pot intampla multe.eu nu i-au decat 600 de lei ca salariu meu era de 520 cand am ramas cu mihnea in concediu postnatal si asa voi merge si mai departe cu antonia,ca plafonul de 600 se pastreaza.de fapt asa am auzit aseara ultimile stiri de la 12 noaptea ca se pastreaza cele doua plafoane limita de 600,respectiv 4000 lei si respectiv procentul de 85% la suta,dar ca dupa calcularea indemnizatiei fiecaruia se ia un impozit de 25% la suta.dumnezeu sa-i inteleaga ce vor sa faca,dar vom trai si vom vedea.o sa supravietuim macar,daca nu vom trai bine.bine ca nu ne pun si taxe pe umor si ca ne putem face weekenduri placute din cand in cand.asa cum sper sa ai tu cu sotul,cu bebelica la casuta.pe curand si sa faceti cat mai multe nazdravanii.



Buna !

Cum impozit de 25%? Nu mai exista cota unica d eimpozitare de 16%?

Sa nu ne mai agitam deocamdata:)

Un vot , va rugam !
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.