Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
roua
salexandre nici un dintisor inca?
salexandre
QUOTE(roua @ Jan 18 2011, 01:46 PM) *
salexandre nici un dintisor inca?


Nici urma smile.gif Catarina a avut primul dinte la 7,5 luni. Mai asteptam smile.gif
Cristina 254 in ro cum se recomanda? Asa sa faci smile.gif

cristina254
QUOTE(salexandre @ Jan 18 2011, 02:52 PM) *
Nici urma smile.gif Catarina a avut primul dinte la 7,5 luni. Mai asteptam smile.gif
Cristina 254 in ro cum se recomanda? Asa sa faci smile.gif

Pediatra noastra.....crude.....dar am observat ca le tolereaza mai bine fierte sau coapte. Merg pe intuitia mea:) Mai rau decat daca i le dau doar date pe razatoare n-are cum sa-i faca...mai ales ca laptele il papa bine in continuare...asa ca ma gandesc ca necesarul si-l ia mult si din laptic.
moni_k
QUOTE(salexandre @ Jan 18 2011, 01:28 PM) *
Monik m-ai facut sa rad cu zeama chioara smile.gif Si mie la fel mi-a iesit prima oara. De aia eu nu fac supe ci piureuri mai moi.
De ex cartof morcov, cartof brocoli, cartof dovlecel il subtiez cu lapte praf si ii pun o lingurita de ulei vegetal. Dar degeaba acum avem pauza o saptamana. Mai vedem saptamana viitoare.
Am noroc cu Catarina, ea manca tot ce nu vrea André smile.gif Asa nu arunc nimic.

pai si eu ascultandu-te pe tine ma pregateam sa incep cu piureuri... cand colo, pediatrul zice sa incep intai cu zeama de la legume, sa se obisnuiasca cu gustul, apoi sa bag legumele. ma rog... nu stia el ce fomista am la usa. bine, nici eu nu stiam liwlol.gif. cred ca o sa merg cu supa pasata pana pe la 6 luni cand ii bag si carnitza, si atunci incep sa le fac piureuri.

QUOTE(salexandre @ Jan 18 2011, 01:45 PM) *
Monik brocoli era la Catarina nu la Andre. Cu el nu am incercat decat cartof cu morcov, cereale de orez si mere. Nu a vrut nimic. Doar morcov cu cartof a luat 2-3 lingurite. Ar vrea sa suga o bucata mare de mar de ex dar daca il dau gen piure nu mai vrea.

mi-e ciuda ca mi-a zis pediatrul sa nu-i dau cartof pana pe la 6 luni, ca e mai greu de digerat. cand i-am dat un pic de piure de cartofi de la mine am crezut ca o sa-mi manance si degetul, asa tare i-a placut. dar ma gandesc sa-l ascult cat de cat... o sa ii bag mai tarziu un pic cartoful, peste vreo 2 saptamani.
i-am dat acum vreo 10 ml din cei 60 de supa cu lingurita. i-a placut si asa, dupa prima lingurita cu care n-a prea stiut ce sa faca asa ca a scuipat-o afara, dup-aia a deschis ciocul sa-i mai dau. a fost putin stresant sa fac echilibristica, lingurita aia de silicon e minuscula, tine vreo 5 picaturi de supa si irina e vesnic in miscare liwlol.gif

QUOTE(salexandre @ Jan 18 2011, 01:49 PM) *
Am uitat sa il laud ca bea apa din canita. Ce ii mai place apa la nebunie si bea bine din canita normala nu cu cioc smile.gif

ce baiat mareeee!
cristina254
Maimutica lu' mama:)) Fericita ca am fost la plimbare:)



Daca papam mai bine, ne-a crescut si funduletul:)

moni_k
QUOTE(cristina254 @ Jan 18 2011, 03:06 PM) *
Maimutica lu' mama:))

haaaa, ce tare eeee! si ce mutrica poznasa are! parca iti face in ciuda! deci asta e urmatoarea etapa...
salexandre
Cristina ce acrobata ai tu acolo smile.gif frumoasa foc.
salexandre
Ca tot vorbeati de pediatru aici mergi la pediatru doar cand e vorba de vreo boala grea ceva care nu poate depista medicul generalist. Nu mergi ca sa intrebi ce mananca bebe.

Eu una nu am incredere absoluta in medici. Ma informez, ma consult cu alte mamici, citesc, citesc si iar citesc apoi iau o decizie. Cum va spuneam am o moasa care e specializata in bebei stie mai mult decat pediatru despre bebei cu exceptia bolilor.

cristina254
Seamana pe taica-su....ca el nu sta locului o clipa.smile.gif
Eu nu ii dau mai mult de 270 ml de laptic la o masa.....voi? In general papa cam 200-210 ml, dar cand vrea mai mult....la 270 ml ma opresc.
carmen_10
QUOTE(cristina254 @ Jan 18 2011, 03:18 PM) *
Seamana pe taica-su....ca el nu sta locului o clipa.smile.gif
Eu nu ii dau mai mult de 270 ml de laptic la o masa.....voi? In general papa cam 200-210 ml, dar cand vrea mai mult....la 270 ml ma opresc.


E fantastica Ana cat de elastica este smile.gif o dulceata de fata.....
Chiar voiam sa va intreb si eu daca ati facut 240 de ml de laptic vreodata? copilul meu la 22.30 papa 240 cu cereale in el si uneori parca ar mai vrea....dar mie cam teama sa-i fac asa mult ca iese 260 de lapte la 240 de apa...
moni_k
QUOTE(salexandre @ Jan 18 2011, 03:17 PM) *
Ca tot vorbeati de pediatru aici mergi la pediatru doar cand e vorba de vreo boala grea ceva care nu poate depista medicul generalist. Nu mergi ca sa intrebi ce mananca bebe.
Eu una nu am incredere absoluta in medici. Ma informez, ma consult cu alte mamici, citesc, citesc si iar citesc apoi iau o decizie. Cum va spuneam am o moasa care e specializata in bebei stie mai mult decat pediatru despre bebei cu exceptia bolilor.

si mie mi se pare ca pediatrul e important atunci cand chiar ai o problema grava. dar nu ma deranjeaza sa ne viziteze o data pe luna, sa o masoare, s-o caute in gura si prin urechi si chestii de-astea. e adevarat ca atunci cand am avut problema cu nemanacatul irinei fiindca regurgita si avea esofagul iritat, ne-am documentat noi si l-am sunat pe el cu diagnosticul gata pus, doar sa ne spuna ce e de facut. mi-a dat schema de diversificare cand a venit sa-i faca vaccinul, si recunosc ca mi s-a parut mai simplu sa-mi spuna cineva cam cum sa organizam treaba. dar oricum, tot ce spune el trecem prin filtrul propriu. pana una, alta, el e barbat, tanar si fara copii, deci tot ce spune stie din carti si fiecare bebe e special in felul lui smile.gif

QUOTE(cristina254 @ Jan 18 2011, 03:18 PM) *
Seamana pe taica-su....ca el nu sta locului o clipa.smile.gif
Eu nu ii dau mai mult de 270 ml de laptic la o masa.....voi? In general papa cam 200-210 ml, dar cand vrea mai mult....la 270 ml ma opresc.

irina are 5 mese x 200 ml / zi. linge biberoanele si pare ca ar vrea mai mult, dar peste tot pe unde am cautat am gasit ca nu trebuie sa depaseasca 1 litru de lapte / zi. o fi o aberatie, chiar nu stiu, dar prea scrie in toate cartile... asa ca i-am "rationalizat" laptele. pe de alta parte, daca chiar nu i-ar ajunge ar chitzai de foame, dar ea sta cuminte si papa din 3 in 3 ore. deci probabil ca-i ajunge.
moni_k
chiar, bebeii vostri cat mananca pe zi in total?
cristina254
QUOTE(moni_k @ Jan 18 2011, 03:52 PM) *
chiar, bebeii vostri cat mananca pe zi in total?

Momentan 3 X 200-240 ml lapte, maxim
140-160 ml de cereale
si intre 60-100 ml pireu de mar sau para sau combinat ( zic in ml ca ma uit pe cana gradata de la blender)
Daca ii dau lapte dupa fructe sau cereale nu vrea.....si mai mult de o portie de cereale nu-i fac.
MihaelaD
Oauuuu Ana esti fenomenala!!!! Cristina ai o fata fff tare.

Monik, am vazut-o pe Irina tunsa si nu a fost o schimbare de look prea mare... cred ca i-ai taiat doar farfurile liwlol.gif

Si noi am inceput cu piureul si apoi am dat supa in biberon. si acum ordinea este piure si dc mai poate ii mai dau si cma 120 ml de supa.

Maria are in continuare 5 mese.
170 ml lapte ( 7-8 dimineata)
100 ml suc + 2-3 lingurite de fruct pasat ( 10 - 11 dimineata)
1 castrons mic de piure + 100 ml supa
170 - 200 ml lapte ( ora 18 )
240 lapte in care pun 2-3 cupe cereale - inainte de culcare.

de la ce varsta dam avocado la copii? si cum il preparam?

masha
QUOTE(cristina254 @ Jan 18 2011, 03:36 AM) *
Maimutica lu' mama:)) Fericita ca am fost la plimbare:)



Daca papam mai bine, ne-a crescut si funduletul:)


cristina, Ana zici ca sta la start eusa_clap.gif
anka28
QUOTE(cristina254 @ Jan 18 2011, 01:06 PM) *
Maimutica lu' mama:)) Fericita ca am fost la plimbare:)



Daca papam mai bine, ne-a crescut si funduletul:)




acusi acusi plecam la plimbare.... super.gif sa vezi atunci ce o sa ai de furca cu ea ca dupa cum vad abia asteapta sa te alerge putin
roua
QUOTE(cristina254 @ Jan 18 2011, 03:18 PM) *
Seamana pe taica-su....ca el nu sta locului o clipa.smile.gif
Eu nu ii dau mai mult de 270 ml de laptic la o masa.....voi? In general papa cam 200-210 ml, dar cand vrea mai mult....la 270 ml ma opresc.

wauuuuuu super draguta anna!!! azi maine o vezi in picioare liwlol.gif, si wauuu cat papa, noi doar 180 si nici aia pe toti doar cand avem chef sad.gif, bine ca papa, sa recupereze sa ne ajunga smile.gif
anka28
am si eu o mica problema cu Alex daca se poate spune asa nu face treaba mare decat daca ii dau jos pampersul si il tin ca pe olita asta de vreo 2-3 zile, nu am luat olita ca ma gandesc ca e prea mic sa il pun pe ea, dar nici sa il tin asa nu prea imi da mana ca e grelut si nu prea sta locului, ce ma sfatuiti sa fac? sa iau olita si sa il pun pe ea?sau sa il tin in continuare asa? pupici o seara buna hug.gif
anka28
QUOTE(roua @ Jan 18 2011, 06:01 PM) *
wauuuuuu super draguta anna!!! azi maine o vezi in picioare liwlol.gif, si wauuu cat papa, noi doar 180 si nici aia pe toti doar cand avem chef sad.gif, bine ca papa, sa recupereze sa ne ajunga smile.gif


al meu la fel daca mananca 180 ml si tot asa cand are chef deobicei seara si dimineata in rest nu termina sticla sad.gif, in schimb mananca bine piureul de fructe, supica strecurata si supica crema.
salexandre
QUOTE(MihaelaD @ Jan 18 2011, 03:26 PM) *
de la ce varsta dam avocado la copii? si cum il preparam?



Aici se da de la 6 luni. Eu il amestec cu banana de exemplu. Sau fac o pasta cu avocado si putina lamaie si il pun pe paine. Si piureul cu banana poate fi intins pe paine. Daca il faci piure foloseste o furculita de plastic. Oxideaza foarte repede.

Il mai amestec si cu cartof sau in salata de legume cand sunt mai marisori si pot manca bucatele.

Avocado e foarte bun, e ca o carne vegetala, plin de grasimi necesare corpului.
salexandre
Anka eu una cred ca e foarte devreme pt olita. Pui presiune pe coloana. Daca ar putea sta in fundulet singur nu ar fi bai dar el inca nu se poate tine in fund asa ca te-as sfatui sa faci ca pana acum. Cred ca e din cauza diversificarii pana se obisnuieste tranzitul intestinal.

Poti sa il pui jos si cu pampersul pe el si sa ii ridici genunchii la piept. Fa de cateva ori ca un exercitiu de gimnastica il ajuta la stomacel. O alta solutie ar fi sa ii faci piure de prune. O lingurita doua si va face kk vrand nevrand.
anka28
QUOTE(salexandre @ Jan 18 2011, 07:58 PM) *
Anka eu una cred ca e foarte devreme pt olita. Pui presiune pe coloana. Daca ar putea sta in fundulet singur nu ar fi bai dar el inca nu se poate tine in fund asa ca te-as sfatui sa faci ca pana acum. Cred ca e din cauza diversificarii pana se obisnuieste tranzitul intestinal.

Poti sa il pui jos si cu pampersul pe el si sa ii ridici genunchii la piept. Fa de cateva ori ca un exercitiu de gimnastica il ajuta la stomacel. O alta solutie ar fi sa ii faci piure de prune. O lingurita doua si va face kk vrand nevrand.



am incercat si cu prune si cu pere degeaba, de mic a avut probleme cu constipatia, se constipa si de la laptele de san
diana45
Salexandre, ma bucur ca ai postat. Am luat notite smile.gif. Constat ca bebe Andre e tare nazdravan!!! Anna, la fel!! Numai bebei unul si unul
Anka si eu cred ca e prea devreme pentru olita. Pe Luca nu am de gand sa-l pun in fund inainte de 6 luni. El ar vrea sa stea si in picioare, dar nu-l incurajez.
diana45
QUOTE(anka28 @ Jan 18 2011, 10:08 PM) *
am incercat si cu prune si cu pere degeaba, de mic a avut probleme cu constipatia, se constipa si de la laptele de san


Probleme de tranzit intestinal avem si noi. De aceea am inceput cu fructele diversificarea, ca eu planuisem sa fie legumele primele. Eu am de gand sa-i dau fructe pana isi regleaza tranzitul, zilnic para. Apoi introduc legumele, dar cu multa rabdare. Doar 1 lingurita la inceput.
anka28
QUOTE(diana45 @ Jan 18 2011, 08:17 PM) *
Probleme de tranzit intestinal avem si noi. De aceea am inceput cu fructele diversificarea, ca eu planuisem sa fie legumele primele. Eu am de gand sa-i dau fructe pana isi regleaza tranzitul, zilnic para. Apoi introduc legumele, dar cu multa rabdare. Doar 1 lingurita la inceput.



si eu ii dau para zilnic si cred ca am sa ii dau numai supica strecurata nu ii mai dau si supa crema chiar nu stiu ce sa mai fac ce sa ii mai dau
anka28
QUOTE(diana45 @ Jan 18 2011, 08:09 PM) *
Salexandre, ma bucur ca ai postat. Am luat notite smile.gif. Constat ca bebe Andre e tare nazdravan!!! Anna, la fel!! Numai bebei unul si unul
Anka si eu cred ca e prea devreme pentru olita. Pe Luca nu am de gand sa-l pun in fund inainte de 6 luni. El ar vrea sa stea si in picioare, dar nu-l incurajez.



de asta am si intrebat de olita si mie mi se pare devreme dar am zis sa va intreb si pe voi sa imi spuneti si parerea voastra. si Alex vrea in picioare mai mult ca in fund, nu il incurajez nici eu de asta cred ca ma si scuipa si pisca toata ziua daca ii mai iese si dintele m-am scos bine
diana45
QUOTE(anka28 @ Jan 18 2011, 10:32 PM) *
si eu ii dau para zilnic si cred ca am sa ii dau numai supica strecurata nu ii mai dau si supa crema chiar nu stiu ce sa mai fac ce sa ii mai dau


Da, ia-o usor de tot. Oricum, multi bebelusi au probleme la inceputul diversificarii. Noi, care le stim dinainte, trebuie sa fim mai precauti smile.gif
diana45
Noapte buna, mamici si pitici!

Merg sa bag cornu' in perna biggrin.gif
anka28
QUOTE(diana45 @ Jan 18 2011, 08:45 PM) *
Noapte buna, mamici si pitici!

Merg sa bag cornu' in perna biggrin.gif

.

noapte buna
hug.gif
karen
Buna dimineata !
incerc sa postez in format pdf ghidul primit pt diversificare.e scurt si la obiect
daca nu merge sa imi dati idei cum sa-l postez

http://www.forbaby.co.nz/uploads/PDdownloa...aby_feeding.pdf
karen
vad ca a mers,sper sa nu-l ,,scoata,, de pe forum.cine are nevoie de traducere ii stau la dispozitie smile.gif
karen
QUOTE(cristina254 @ Jan 18 2011, 09:53 PM) *
Karen, mersi de raspuns.....acum cand se trezeste ii dau mar copt....sa vedem cum papa. Si eu am observat ca tranzitul ei e mai normal daca nu sunt crude...n-au efecte asa rapide. De exemplu inainte daca ii dadeam para cruda, scaunul era tare moale si galben....dar daca i-am dat pireu fiert de para, a fost mult mai ok.
O sa te mai intreb mai incolo....parca avocado ii mai dadeai.....si cum il prepari? Te-am intrebat acum:))))


A dat harnicia peste mine azi,de obicei aspira sotul...si bebe asa bine a dormit cand am facut galagie ca am aspirat toata casa si mai doarme inca liwlol.gif asa ca am intrat sa scriu

Cristina-avocado e ff sanatos pt ei si il fac pasta cu putin cartof sau Kumara(e cartof dulce) de la 8 luni e bun in branzica.Merge si in 1/4 galbenus mai tarziu.Acum facem doar combinatii de legume.Eu supa am primit indicatii sa nu-i dau,mai ales radacinoase(contin nitrati) asa ca pun morcov,cartof,dovleac,dovlecel,pui,peste,ficatel de miel
o sa obs in lista de mai sus e fff frumos alcatuita.cele cu punctulet in dreptul lor,se gatesc

mai citesc si raspund pe parcurs
karen
QUOTE(anka28 @ Jan 19 2011, 12:33 AM) *
inca ceva Alex a inceput sa scuipe....ii spun ca nu e frumos si scuipa mai tare si rade asta e una din probleme a doua e ca tot joaca e si tot la fel nu stiu unde a invatat sa piste sa stranga si doare al naibii de tare cand spun ca doare sau ii zic sa de-a drumul rade si pisca mai tare
cum sa fac sa nu mai faca?
nici nu vreau sa il bruschez sau sa il cert dar ma termina, ca daca nu face astea ma trage de par de ureche ma prinde de buze de nas de unde apuca sad.gif



ignora-l! daca il iei in seama crede ca face bine,pentru el e o joaca si nu realizeaza ca doare sau ca face rau.cand scuipa pleci de langa el imediat si daca pisca ii dai o jucarie moale in mana sau il lasi singur.Evita sa scoti vreun sunet (daca poti) altfel ii va face placere sa repete.

Salexandre notworthy.gif ai dreptate

am uitat sa scriu:ca sa nu se oxideze avocado prea repede ii pastrati samburele pe miez sau pe pasta facuta pt bebe
karen
Cristina-o papusa de fetita!sa fie sanatoasa !!
ma tot miram cat papa bb vostri,David papa maxim150ml si seara 250-300ml dar un biberon inainte de baita si unul dupa.Culcarea la 19,30 sau 20 . Papa noaptea la 3 , la 6 ,13 cate 150 ml ,dimi la 10 cereale cu fructe+50ml lapte,la 16 legume pasate + 50 ml lapte
Ziua pt ca la noi e ffff cald(si seara cam 27-29gr in camera)bea apa sau compot din cana.Am obs ca ii plac merele acre si caisa(fiarta) a papat cu pofta,o acritura.... Cred ca le este greata de la atata lapte,mai ales formula liwlol.gif
anka-eu i-am cumparat olita desi sta in fundulet nu il pun inca,probabil saptamana viitoare....am luat-o pt ca aceiasi ,,problema,, o avem si noi.daca tot il tii pe maini ca pe olita,pune olita sub el pana sta bine in fundulet,asa ma gandesc ca se va obisnui mai repede....De la o luna il tin asa cum zicea Salexandre,cu picioarele la piept desi nu avem probleme cu constipatia.Dupa ce i-am dat morcov a inceput sa faca mai subtire,la el a avut efect invers....
karen
daca tot am scris aproape o pagina numai eu,va mai pun si poze


duminica s-a ridicat in picioare


din chestia asta papa fructe



olita ,,cu sprijin si la maini liwlol.gif


ati gasit undeva daca se da pepene rosu(lubenita) la bebe?? aici am primit indicatii pt pepene dupa 6 luni dar stiu ca cel galben e posibil sa provoace alergii...
diana45
Neata!

Foarte dulce David! Si ce palarie misto smile.gif
Karen, eu stiu ca si pepenele rosu poate da alergii.
anka28
buna dimineata karen multumesc de sfaturi , interesanta chestia pentru fructe imi aduce aminte ce zicea bunica mea de "toasca" e ceva asemanator numai ca ea punea mamaliga cu zahar mamaliga mai apoasa in tifon le punea si stateau linistitioare la noi in romania se gaseste?
asa am sa fac iau olita si il tin eu sa faca acolo, am incercat si cu ridicatul picioarelor dar trage doar vanturi.


sa iti traiasca acusi il scapi la picioare pe dl David ca e baiat mare de acum eusa_clap.gif
roua
QUOTE(karen @ Jan 19 2011, 08:43 AM) *
daca tot am scris aproape o pagina numai eu,va mai pun si poze
duminica s-a ridicat in picioare


din chestia asta papa fructe

olita ,,cu sprijin si la maini liwlol.gif


ati gasit undeva daca se da pepene rosu(lubenita) la bebe?? aici am primit indicatii pt pepene dupa 6 luni dar stiu ca cel galben e posibil sa provoace alergii...


neata mamici si bebici
nu pot sa cred....karen ce flacau mare ai liwlol.gif
anka eu cred ca este prea devreme sa-l pui pe olita, cineva mi-a spus ca dupa 6 luni dupa ce l pun in fund sa i si cumpar olita si sa l pun pe ea pt a se obisnui, deci cred ca la voi nu o sa fie o problema, o sa scapati repede de pampers smile.gif
tudor nu sta ,clar, in fund , dar il mai ajut de manute sa se ridice si-l tin carte 30 de secunde pe zi, acuma nu stiu dc e bine sau nu, dar facem exercitii wink.gif, acuma avand in vedere ca nici nu ne intoarcem pe o parte liwlol.gif, ar vrrea saracu il ajut eu, da semne dar e prea greu pt el liwlol.gif, fundul cred, teea dc citesti zi-mi dc vlad se intoarce pe o parte ca deja is stresata ca numai noi nu vrem sad.gif , stiu ca si voi sunteti mai grasuni. probabil din cauza asta sau poate doar caut eu pretexte ca nu poate sad.gif off
cristina ieri i-am facut para si mar fierte, tot asa le papa, vreo 4-5 lingurite si gata, apoi para aia pana s-a fiert ... e ca betonu si fara nici un gust aproape smile.gif
si apropo cafea.gif
anka28
QUOTE(roua @ Jan 19 2011, 08:59 AM) *
neata mamici si bebici
nu pot sa cred....karen ce flacau mare ai liwlol.gif
anka eu cred ca este prea devreme sa-l pui pe olita, cineva mi-a spus ca dupa 6 luni dupa ce l pun in fund sa i si cumpar olita si sa l pun pe ea pt a se obisnui, deci cred ca la voi nu o sa fie o problema, o sa scapati repede de pampers smile.gif
tudor nu sta ,clar, in fund , dar il mai ajut de manute sa se ridice si-l tin carte 30 de secunde pe zi, acuma nu stiu dc e bine sau nu, dar facem exercitii wink.gif, acuma avand in vedere ca nici nu ne intoarcem pe o parte liwlol.gif, ar vrrea saracu il ajut eu, da semne dar e prea greu pt el liwlol.gif, fundul cred, teea dc citesti zi-mi dc vlad se intoarce pe o parte ca deja is stresata ca numai noi nu vrem sad.gif , stiu ca si voi sunteti mai grasuni. probabil din cauza asta sau poate doar caut eu pretexte ca nu poate sad.gif off
cristina ieri i-am facut para si mar fierte, tot asa le papa, vreo 4-5 lingurite si gata, apoi para aia pana s-a fiert ... e ca betonu si fara nici un gust aproape smile.gif
si apropo cafea.gif



alex tot asa nu se da de pe o parte pe cealalta decat ajutat o data sa dat pe o parte si se uita la televizor
cristina254
Karen, multumesc pentru sfaturi. David e un dragut!
Roua, la fiica-mea asa ii plac ....fara gust...daca fructul e dulce tare il scuipa. Pere iau doar dinacelea moi si coapte, cu coaja grumjoasa. Nici Anna nu papa mai bine, dar e tranzitul mai ok. Pe Tudor cand il mai arati? ...sa vedem cat a crescut.
Anka, cu olita zic si eu la fel.
Karen sunt asa invidioasa ca la voi e cald..........
anka28
daaaaaaaaaaaa vreau si eu calduraaaaa mai ales ca Alex prefera sa stea in funduletul gol nu ii place pampersul, ce se mai agita cand il pun dar se linisteste dupa ce reusesc sa il pun
anka28
azi toate mamicile au fost ocupate? anima1.gif
cristina254
Eu nu foarte....ma tot chinui sa fac un pic de curatenie...dar nu am deloc chef. Am fost ieri la aerobic si ma dor toate. Noi am fost pe afara si acum dormim un pic.
anka28
QUOTE(cristina254 @ Jan 19 2011, 03:44 PM) *
Eu nu foarte....ma tot chinui sa fac un pic de curatenie...dar nu am deloc chef. Am fost ieri la aerobic si ma dor toate. Noi am fost pe afara si acum dormim un pic.



si Alex doarme, si eu am facut curatenie ....am avut chef... super.gif deobicei nu prea am ca ma termina Alex
alina2
Pe mine m-a sfatuit asistenta sa incep sa il pun pe olita de la 6 luni. Bine, nu singur, ci sprijinit, sa pun olita la mine in brate si sa il tin asa putin.
Eu il tin aproape toata ziua sprijinit pe perne. Nu chiar in fund, dar aproape. Mai sta si in fund sprijinit sau tinut de manute, dar se clatina biggrin.gif

Si eu ma cam sperii cand vad cat mananca bebeii vostri...dar m-am mai linistit cand am citit ce a scris Karen...pare mai aproape de realitate si pt mine biggrin.gif

Karen, am citit la mamici de iulie ca esti din banat. De unde anume? Si eu sunt banateanca...

Va pup!
cristina254
QUOTE(alina2 @ Jan 19 2011, 06:08 PM) *
Pe mine m-a sfatuit asistenta sa incep sa il pun pe olita de la 6 luni. Bine, nu singur, ci sprijinit, sa pun olita la mine in brate si sa il tin asa putin.
Eu il tin aproape toata ziua sprijinit pe perne. Nu chiar in fund, dar aproape. Mai sta si in fund sprijinit sau tinut de manute, dar se clatina biggrin.gif

Si eu ma cam sperii cand vad cat mananca bebeii vostri...dar m-am mai linistit cand am citit ce a scris Karen...pare mai aproape de realitate si pt mine biggrin.gif

Karen, am citit la mamici de iulie ca esti din banat. De unde anume? Si eu sunt banateanca...

Va pup!

Anna nu mai are decat 3 mese de lapte si una de cereale, si un pic de pireu de fructe. Papa cam 700 ml pe zi de lapte, dar tot slabuta e. Ce e drept e si agitata tare.
Si Anna se ridica de la mine din brate in fund, dar se clatina si pica intr-o parte.
alina2
QUOTE(cristina254 @ Jan 19 2011, 06:20 PM) *
Anna nu mai are decat 3 mese de lapte si una de cereale, si un pic de pireu de fructe. Papa cam 700 ml pe zi de lapte, dar tot slabuta e. Ce e drept e si agitata tare.
Si Anna se ridica de la mine din brate in fund, dar se clatina si pica intr-o parte.



Si Eric tot in jur de 700 ml de lapte mananca pe zi, dintre care dimineata si seara ii pun in lapte si o masura de cereale. Deocamdata doar o masura. Si el e foarte agitat, presupun ca de-aia nu pune mai mult pe el.
Cate lingurite de cereale se pot pune in lapte ca sa mai poata fi baute cu biberonul? In sensul sa nu fie prea groase si sa mearga doar cu lingurita...

Azi i-am dat suc de morcov si mar cu biberonul, sa vad daca il bea mai bine decat cu lingurita. Dar de unde...tot esec! nu a vrut sa il bea. S-a jucat un pic cu tetina in gura, s-a strambat si a inghitit doar putin din el.

Maine mergem la control la dr (m-am plans eu ca nu prea mananca bine si a zis sa mergem sa ne mai cantareasca, sa vedem cum stam...)
cristina254
QUOTE(alina2 @ Jan 19 2011, 06:40 PM) *
Si Eric tot in jur de 700 ml de lapte mananca pe zi, dintre care dimineata si seara ii pun in lapte si o masura de cereale. Deocamdata doar o masura. Si el e foarte agitat, presupun ca de-aia nu pune mai mult pe el.
Cate lingurite de cereale se pot pune in lapte ca sa mai poata fi baute cu biberonul? In sensul sa nu fie prea groase si sa mearga doar cu lingurita...

Azi i-am dat suc de morcov si mar cu biberonul, sa vad daca il bea mai bine decat cu lingurita. Dar de unde...tot esec! nu a vrut sa il bea. S-a jucat un pic cu tetina in gura, s-a strambat si a inghitit doar putin din el.

Maine mergem la control la dr (m-am plans eu ca nu prea mananca bine si a zis sa mergem sa ne mai cantareasca, sa vedem cum stam...)

Nu stiu daca te ajuta cu ceva, dar Anna inainte de cereale cu lingurita papa tot in jur de 700, maxim 800 de ml lapte in 5 mese. De cand ii dau cerealele seara la sase cu lingurita, papa foarte bine si laptele. Tot asa puneam crereale in biberon dar nu manca mai bine. Puneam cam 4-5 masuri de la lapte de cereale in 150 de lapte.
roua
ca sa ne vedeti si pe noi wink.gif , mai ales pentru anna...ca daca o sa fiu baiat serios si nu o sa fumez etnobotanice si o sa fac si o facultate poate iesim la un suc smile.gif



si acum mama ma chinuit un pic ca sa va arate dintii, sper sa i vedeti si nu am pland degeaba wink.gif

anka28
Alex din brate vrea direct in picioare si ma muncesc cu el un pic pana reusesc sa il pun in pat.....si eu il tin aproape in fundulet ca nu vrea sa mai stea intins.... si din cate am observat nu prea ii place pe burtica....
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.