Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Aprilie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188
tunderke
Buna dimineata.
Loredana ma bucur ca ti-a iesit tortul, abia astept sa vad poze.
Va doresc o zi frumoasa.
tzuc.gif
MMV
salutare si de la noi.
lore astept pozele. tre sa fac si eu dupa retele trimise de tunde, dar zau nu stiu cand
mariuca doarme din ce in ce mai putin, vrea in brate si cu fata la lume/lucruri sa vada ea ce si cum. vrea in fund si plange cand o las jos.
eu ii dau alinan pe post de ceai/apa. si vreau sa va zic ca uneori il bea cu atata pofta. sigur ii este sete.
avem o problema, face kk moale de tot. nu des, cam de 1-2 ori/zi.ea nu pare ca sufera de ceva, e la fel ca pana acum. sa ii dau smecta oare?
ari05
poate fi si de la caldura sa faca kk moale... si razvi ieri f moale a facut.. .aproape apos... si el e constipat de fel.. doh.gif

ce faceti fetele? mai puteti cu caldurile astea? noi innebunim aici intre betoane .... nervi.gif
ellesse
vaaaii Doamne.....va vine sa credeti ca scriu pe forum? super.gif
felicitari proaspetelor mamici daca nu am apuct sa felicit...ca de cand nu am mai intrat nici nu mai stiu doh.gif
noi suntem bine si crestem dar intr-un ritm lent si nu cum ar vrea mama sad.gif
azi dimin mi-a vomat fetita in valuri si se ineca de am zis ca mor de spaima crybaby.gif am snat pediatra si mi-a zis ca daca se comporta normal dupa ce a vomat, adica papa, nu face temperatura etc, sa nu-mi fac griji unsure.gif
voi ati patit asa?
ultima data cand am vazut dr ne-a recomandat sa luam Fe si Vit C, care cica ar ajuta la fixarea Fe-ului, iar acum luam asa: 5 picaturi de Fe si 2 de Vit C dimin, la amiaza luam 5ml de Ca si 2 picatui de Vigantol (care cica trebuie luat zi de zi pana nush cand) iar seara mai luam 5 picaturi de Fe si o pastiluta de 5mg de Acid Folic....apropo de Ca, singuul bun e Ca gluconic, fiole si nu toate porcariile aflate pe piata yes.gif
noua ne-a recomandat Fe pt ca micuta mea e putin anemica sad.gif mi-a zis ca e normal in jurul varstei de 2-2luni jumate dar sa luam preventiv...
si la noi, la Iasi e cald dar ne e bine la curte biggrin.gif
aaa...de intrat pe forum cred ca nu puteam intra din cauza calculatorului, acum is pe laptop, k e virusat tot si cred ca trebuie reinstalat windows-ul...fratele cel mic al sotului cine stie pe ce site-uri o fi intrat liwlol.gif
x
ellesse
kk mandrutei mele mi se pare ca tot timpul e moale si poate si de asta nu prea ia in greutate cum trebuie (5,1kg) of, of tot timpul ma plang de greutatea ei, cred ca v-a fost bine cat nu am mai putut scrie pe forum, v-am dat o pauza liwlol.gif
dar cica e nomal sa nu fie kk "legat" cat timp BB papa doar laptic de san....am vazut ca mai dezbateati si subiectul "diversificare"...mie dr mi-a zis ca pt copiii hraniti doar la san, ea incepe la 6 luni doh.gif mi se pare atat de mult, eu am sa incep sa-i dau suculet de mere si morcov pe la 3 luni jumate...daca ar mai papa si ea altceva poate ar creste mai epede si ar mai putea si sotul sta cu ea mai mult k acum are prea mult timp liber si o ia pe coclauri, ba la pescuit pe la Prut, ba cu parapanta of of
x
mada.angel
QUOTE(ellesse @ Jul 12 2011, 12:17 PM) *
kk mandrutei mele mi se pare ca tot timpul e moale si poate si de asta nu prea ia in greutate cum trebuie (5,1kg) of, of tot timpul ma plang de greutatea ei, cred ca v-a fost bine cat nu am mai putut scrie pe forum, v-am dat o pauza liwlol.gif
dar cica e nomal sa nu fie kk "legat" cat timp BB papa doar laptic de san....am vazut ca mai dezbateati si subiectul "diversificare"...mie dr mi-a zis ca pt copiii hraniti doar la san, ea incepe la 6 luni doh.gif mi se pare atat de mult, eu am sa incep sa-i dau suculet de mere si morcov pe la 3 luni jumate...daca ar mai papa si ea altceva poate ar creste mai epede si ar mai putea si sotul sta cu ea mai mult k acum are prea mult timp liber si o ia pe coclauri, ba la pescuit pe la Prut, ba cu parapanta of of
x

hello mamici, bine ai revenit ellesse eu zic sa nu iti faci griji in legatura cu greutatea fetitei
anamarianegrii
Buna mamici,

Eu mi-am petrecut dimineata la spital cu copiii!
Rezultatele sunt urmatoarele:
Despre Ilinca mi-a zis asa - ca sunt f multi copii care varsa iar cauzele pot fi multiple de la reflux gastroesofagian pana la malformatii ale tractului digestiv care se verifica cu ecografii/radiografii, etc.

Mie mi-a zis medicul sa nu o mai ridic sa scoata aerul, s-o las sa-l scoata singura, sa n-o agit dupa masa si s-o tin in brate in pozitie inclinata la 45 grade si in aceeasi pozitie sa stea si in patut! Mi-a mai dat sa-i dau un prafulet - nexus - parca se numeste si mi-a zis ca debridat pot sa-i dau pe perioada mai lunga fara probleme!

Daca varsaturile dureaza mai mult de luna a 3-a si isi mentin intensitatea si nu ia deloc in greutate atunci se face o investigatie radiologica a tractului digestiv sa vada daca este si altceva in neregula.

Mi-a mai zis ca, indiferent de greutatea de la nastere, la 2 luni un copil tb sa aiba cel putin 4500 gr. Daca are mai putin atunci e problema.
Ilinca are 4400 si cred ca face 4500 pana lunea viitoare - Doamne ajuta!

In principiu mi-a zis ca nu e asa de grav si ca multi copii varsa asa cat is mici! Trebuie doar supravegheata, avut grija dupa mese sa nu fie agitata si hranita mai des ca sa nu se deshidrateze daca varsa mai mult.

Ellesse, si eu zic sa nu te ingrijorezi ca putin mai e pana la 3 luni si apoi vor incepe sa dispara problemele astea; dar vor aparea altele smile.gif
Eu cred ca prea multe ti-a dat sa-i dai la fetita; mai bine papi tu alimente bogate in fier (carnita de vita pe gratar, rosioare care au si vit C, etc.)

Vigantolul se da pentru prevenirea rahitismului pana la 2 ani si poate si mai bine! Eu si acuma ii mai dau cateodata lui stef.
Dr. mea mi-a recomandat sa-i dau vit D3 in loc de vigantol! Vigantolul expira dupa 3 sapt de la desfacerea flaconului!
Vit D ajuta la absorbtia calciului in organism si de aceea se da la bebei!

Eu nu ma mai grabesc cu diversificarea; am facut-o la stefan si era sa o patesc cu el. De la sucul de morcov dat la 3 luni a inceput sa verse tot ce manca, a pierdut in greutate - era sa-l scap in rahitism ca nu mai asimila nimic. Atunci am intrerupt si am revenit abia la 5 luni.

Acum daca am lapte, astept cuminte pana la 6 luni. Nu degeaba recomanda medicii asta, banuiesc ca experienta a demonstrat ca e ok asa.

Va pup; am scris cam mult dar sper sa fie de folos!
ellesse
QUOTE(mada.angel @ Jul 12 2011, 12:29 PM) *
hello mamici, bine ai revenit ellesse eu zic sa nu iti faci griji in legatura cu greutatea fetitei


multumesc Mada tzuc.gif
va pun si eu poze cum am promis yes.gif
aici e imbracata cu rochita cu care am dus-o la biseica


Gazuta mea si nasica ei


la poarta bisericii, dupa Botez, in rosu e sora mea care locuieste in Anglia si m-a ajutat cat de mult a putut cu manda mea in prima luna de viata, eu si nasica fetei


acasa in cameruta noastra la nasica ei in brate


iar aici, inainte de plimbarica de duminica, eram tare bucuroasa ca ma scoate mami in oras


fetelor, acum ca am revenit sper ca nu v-am plictisit cu atata vorbaraie si poze biggrin.gif
tzuc.gif
ellesse
QUOTE(anamarianegrii @ Jul 12 2011, 02:18 PM) *
Ilinca are 4400 si cred ca face 4500 pana lunea viitoare - Doamne ajuta!

Ellesse, si eu zic sa nu te ingrijorezi ca putin mai e pana la 3 luni si apoi vor incepe sa dispara problemele astea; dar vor aparea altele smile.gif
Eu cred ca prea multe ti-a dat sa-i dai la fetita; mai bine papi tu alimente bogate in fier (carnita de vita pe gratar, rosioare care au si vit C, etc.)

Vigantolul se da pentru prevenirea rahitismului pana la 2 ani si poate si mai bine! Eu si acuma ii mai dau cateodata lui stef.
Dr. mea mi-a recomandat sa-i dau vit D3 in loc de vigantol! Vigantolul expira dupa 3 sapt de la desfacerea flaconului!
Vit D ajuta la absorbtia calciului in organism si de aceea se da la bebei!

Eu nu ma mai grabesc cu diversificarea; am facut-o la stefan si era sa o patesc cu el. De la sucul de morcov dat la 3 luni a inceput sa verse tot ce manca, a pierdut in greutate - era sa-l scap in rahitism ca nu mai asimila nimic. Atunci am intrerupt si am revenit abia la 5 luni.

Acum daca am lapte, astept cuminte pana la 6 luni. Nu degeaba recomanda medicii asta, banuiesc ca experienta a demonstrat ca e ok asa.

Va pup; am scris cam mult dar sper sa fie de folos!


spe ca ti-a folosit si tie vizita la spital si acum Ilinca va fi mai bine scumpa de ea hug.gif
hmmm...sa stii ca am sa mai astept si eu cu diversificarea cred, dar asa zic acum ca am s-o incep pe la 3,5-4 luni ca ma apuca stresul cand o vad cat de prost papa, cate 6-7 minute, lacom cu mult aer sad.gif
Bia avea la 2 luni aprox 4800gr parca, iar acum are 5100gr
eu as papa mai multe dar am auzit ca cica rosiile nu ar fi bune pt BB ca se duc in lapte si fermenteaza...noi am cam scapat cu colicii, slava Domnului, dar ne mai da putine dureri de burtica Fe, nu mari dar....mie mi-a dat sa-i dau Fe doar pt 1 luna incepand cu cate 2-3 picaturi pt cateva zile ca sa se obisnuiasca burtica ei si continuand cu 5 picaturi zilnic pana la 1 luna...asa mi-a zis si mie de Vigantol, k expira dupa 21 zile...de ce zici ca Ilinca ia D3, Vigantolul nu tot D3 e?
acum despre diversificare...probabil depinde si de fiecare copil in parte dar sigur au dreptate cu asteptatul pana la 6 luni numai ca mie cam imi lipsesete rabdarea doh.gif
Ana te-am sunat duminica sa te inteb daca poti iesi pe Copou cu Ilinca dar probabil erai ocupata. Poate totusi reusim sa ne vedem intr-o zi k nici mie parca nu-mi mai ajunge timpul smile.gif
x
ellesse
fetelor, singurele momente cand minunea mea mica imi sta treaza de cateva zile incoace sunt seara, de pe la 8pm pana la 11.30-12.00 noaptea in rest doarme continuu, sper sa fi intrat intr-un puseu de crestere cum zicea Tunde smile.gif ca din cate am auzit eu BBii cresc cand dorm, asa e?
xx
tunderke
Buna ziua mamicilor.
Ellesse ce ma bucur ca ai reusit in final sa intri pe forum.
Eu zic ca Bia a luat foarte bine in greutate. Mandruta mea a avut la 2 luni 4600 g si acum la 3 luni 5300 g.
Si eu Vitamina D ii dau, altceva nu deocamdata.
Frumoase poze.
Ana foarte bune informatii ai primit. Ce ii pui in patut sa fie inclinat la 45 grade.
Si Erika vomita dupa masa, dar nu dupa fiecare si numai ziua.
Roxxy87
Salutare fetelor:D
Botezul a fost super...nu a plans prea mult liwlol.gif ma ast sa planga mai mult biggrin.gif pozici o sa va pun cand le primesc de la fotograf biggrin.gif
noi ieri am fugit din timisoara ca nu se mai putea sta pe cuvant suntem intre oradea si cluj....e foarte bine aici biggrin.gif
La Darius i s-a facut pe manuta acolo unde i s-a facut vaccinul in spital la nastere asa ca un cos....zici ca i-a copt...doctorita mi-a zis ca i s-a facut asa din cauza ca incepe sa i se faca masa musculara si sa nu imi fac griji ca va trece...voi ati patit asa??
Am vazut ca ati vb de greutate biggrin.gif Ellesse eu zic sa nu iti faci griji in privinta greutatii,Bianca arata foarte bine
Va pup si sa aveti o zii frumoasa
MMV
salutre si de la noi.
ellesse frumoase poze. sa va fie de bine botezul. si eu cred ca ii dai cam multe, eu ii dau doar vigantol si tzatza. si uneori alinan pe post de ceai. si eu stiam ca vit d3 se da doar 21 de zile de la deschidere. acumfiecare spune dupa cum stie.
mariuca doarme din ce in ce mai putin, face o harmalaie ziua de mama focului. ieri se juca cu niste ursuleti ce-i are la carut si fiind pe elastic a tras mai tare de unul si l-a scapat venindu-i in nas. eu am ras, dar ea mititica a plans.
va las ca ma cheama sa-i fac baita
ellesse
QUOTE(MMV @ Jul 12 2011, 08:46 PM) *
salutre si de la noi.
ellesse frumoase poze. sa va fie de bine botezul. si eu cred ca ii dai cam multe, eu ii dau doar vigantol si tzatza. si uneori alinan pe post de ceai. si eu stiam ca vit d3 se da doar 21 de zile de la deschidere. acumfiecare spune dupa cum stie.
mariuca doarme din ce in ce mai putin, face o harmalaie ziua de mama focului. ieri se juca cu niste ursuleti ce-i are la carut si fiind pe elastic a tras mai tare de unul si l-a scapat venindu-i in nas. eu am ras, dar ea mititica a plans.
va las ca ma cheama sa-i fac baita


daaa...pai si eu numai vigantol si Ca ii dadeam pana sa-i fac analizele si sa iasa ca-i anemica sad.gif dar nu i le dau pe toate pt mult timp, de ex Ca ii dau doar 10 zile pe luna, Fe 1 luna, acid folic doar 2 sapt si vit C tot 1 luna
plange micuta, va las, noapte buna
xx
anamarianegrii
QUOTE(tunderke @ Jul 12 2011, 05:43 PM) *
Buna ziua mamicilor.

Ana foarte bune informatii ai primit. Ce ii pui in patut sa fie inclinat la 45 grade.
Si Erika vomita dupa masa, dar nu dupa fiecare si numai ziua.



Pana acum nu i-am pus nimic! Doar noaptea doarme in patut. Ziua doarme pe patul mare sau in brate la mami biggrin.gif. Pe patul mare ii pun doua pernute mai moi una in continuarea celeilalte astfel incat sa faca inclinatie cu patul; am vazut ca sta bine nu i se incovoaie spatele.
sau o mai pun in carut ca pe ala pot sa-l inclin cum vreau.

Ma tot gandesc ce sa-i pun si in patut.
Da, si la noi tot ziua e problema! dimineata si seara mananca mai linistita si nu varsa - macar atat, altfel nu stiu cu ce creste!

sanatate si numai bine!
ari05
ceau fetele... iar innebunim de cald ...
roxy ,abia astept sa vad pozele de la botez smile.gif sunteti la valea draganului ?
angel
fetelor lu bebe mic al meu ii cur rau ochisori il sterg cu ser acum..e cva rau ce sa ii fac??????
tunderke
Buna mamicilor.
Si la noi e cald, in casa e mai racoare, dar dupamasa spre seara se aduna caldura in casa de abia suportam.
Iesim afara numai dimineata si seara cand nu e asa de cald afara.
Angel noi nu am avut probleme, asa ca nu pot sa-ti dau nici un sfat, dar cel mai bine ar fi sa suni medicul de familie, asa te linistesti si tu.
Ana si Erika doarme ziua in carut, care e un pic inclinat, dar noaptea doarme in patut.
Din fericire nu poate sa adoarma in bratele mele, numai foarte rar, cand e foarte foarte agitata si cu greu reuseste sa adoarma.
Duminica am fost la Cluj la fratele meu, si era un piz mai agitata, stiam ca ii e somn, mama o tinea in brate si o legana sa adoarma, degeaba ii ziceam ca asa nu poate sa doarma, dupa vreo 10 minute a vazut si ea ca nu reuseste si a pus-o in carut, intr-un minut deja dormea. Aproape tot drumul l-a dormit, cand nu era foarte atenta si linistita. Are mama o fetita cuminte.
MMV
si la noi e cald, bine ca a ploua ieri si s-a mai racorit.
fetelor daca stiti pe cineva care vrea un carut SH, il vand pe al meu ca mai am unul. cer 150lei negociabil
anamarianegrii
QUOTE(angel @ Jul 13 2011, 02:29 PM) *
fetelor lu bebe mic al meu ii cur rau ochisori il sterg cu ser acum..e cva rau ce sa ii fac??????



Fetitei mele i-a curs un ochisor destul de multa vreme. Doctora noastra mi-a zis initial s-o spal cu ser fiziologic si apoi sa-i pun lapte de-al meu in ochisor cat mai des. Desi s-a ameliorat putin nu i-a trecut de tot si atunci i-am pus un antibiotic - Fucitalmic se numeste, timp de 7 zile si i-a trecut!

sanatate, numai bine!
Roxxy87
daaa biggrin.gif bineinteles ca va asteptam in weekend biggrin.gif sau daca puteti mai repede tongue.gif
vb cu Adi sa vina sa te aduca si numa bine scapi de caldura biggrin.gif

QUOTE(ari05 @ Jul 13 2011, 10:18 AM) *
ceau fetele... iar innebunim de cald ...
roxy ,abia astept sa vad pozele de la botez smile.gif sunteti la valea draganului ?
Roxxy87
Si la Darius i-au curs ochisorii si i-am curata cu ser fiziologic si in cateva zile, o sapt ia trecut dr. zicea ca a facut conjuctivita in maternitat cum ii curgeau ochisorii era asa de o culoare verde dar nu tot timpu

QUOTE(angel @ Jul 13 2011, 02:29 PM) *
fetelor lu bebe mic al meu ii cur rau ochisori il sterg cu ser acum..e cva rau ce sa ii fac??????
ellesse
QUOTE(Roxxy87 @ Jul 13 2011, 10:05 PM) *
Si la Darius i-au curs ochisorii si i-am curata cu ser fiziologic si in cateva zile, o sapt ia trecut dr. zicea ca a facut conjuctivita in maternitat cum ii curgeau ochisorii era asa de o culoare verde dar nu tot timpu


Neata fetelor...de la 4 is treaza sad.gif
de cateva zile fata imi plange iar de burtica sad.gif, ma gandesc ca e de la Fe si de azi am hotarat s-o intrerup sa vad daca asta e cauza, a zis dr ca Fe ii va da dureri de burtica dar nu am crezut ca va fi atat de rau...imi adoarme pe la 12-1 noaptea cu plansete si alaltaseara mi-a adormit la ora 3 dimin doh.gif is cheauna de somn...merg si eu sa ma odihnesc putin daca mai prind...al meu ma scoate din sarite de mooorr....ca prefera sa plece de acasa, ca vezi Doamne, se plictiseste si nu are stare, decat sa mai stea pe langa casa sa ma ajute cand am nevoie de el...nush ce s-a schimbat asa, k el ma ajuta intruna in Anglia sad.gif
si fetei mele i-a curs un ochisor si tot asa am tratat-o cu laptic de-al meu si ser fiziologic...va las ca nu mai pot de somn si poate mai prind si eu putin somn cat doarme fata....o zi buna sa aveti
tzuc.gif
ari05
QUOTE(angel @ Jul 13 2011, 02:29 PM) *
fetelor lu bebe mic al meu ii cur rau ochisori il sterg cu ser acum..e cva rau ce sa ii fac??????


si la razvi ii mai curg .. eu ii pun GARASONE , acum de fapt nu mai e nevoie, i-am pus de cateva ori, o data pe zi, cand vedeam ca e mai rau la ochisori si ii trece f repede

QUOTE(Roxxy87 @ Jul 13 2011, 10:02 PM) *
daaa biggrin.gif bineinteles ca va asteptam in weekend biggrin.gif sau daca puteti mai repede tongue.gif
vb cu Adi sa vina sa te aduca si numa bine scapi de caldura biggrin.gif

ce bine de voi ca ati fugit de caldura smile.gif
multumim de invitatie... tzuc.gif
WE asta mergem la Boga , dar dk mai stati poate we viitor ajungem...

QUOTE(ellesse @ Jul 14 2011, 08:31 AM) *
Neata fetelor...de la 4 is treaza sad.gif
de cateva zile fata imi plange iar de burtica sad.gif, ma gandesc ca e de la Fe si de azi am hotarat s-o intrerup sa vad daca asta e cauza, a zis dr ca Fe ii va da dureri de burtica dar nu am crezut ca va fi atat de rau...imi adoarme pe la 12-1 noaptea cu plansete si alaltaseara mi-a adormit la ora 3 dimin doh.gif is cheauna de somn...merg si eu sa ma odihnesc putin daca mai prind...al meu ma scoate din sarite de mooorr....ca prefera sa plece de acasa, ca vezi Doamne, se plictiseste si nu are stare, decat sa mai stea pe langa casa sa ma ajute cand am nevoie de el...nush ce s-a schimbat asa, k el ma ajuta intruna in Anglia sad.gif
si fetei mele i-a curs un ochisor si tot asa am tratat-o cu laptic de-al meu si ser fiziologic...va las ca nu mai pot de somn si poate mai prind si eu putin somn cat doarme fata....o zi buna sa aveti
tzuc.gif

asa e si al meu ... nervi.gif luni si marti , pe langa ca stau singura toata ziua cu copiii, dupa ce a venit de la servici s-a luat si s-a dus cu sorcova nervi.gif asa ca , si eu vineri ies cu mamicile la terasa, si probabil ca vom merge si in club... ca doar si eu stiu veni la 1-2 noaptea acasa, nu ? doh.gif desi ma tot gandesc cum fac cu baietii... ca al meu nu e in stare sa stea cu amandoi... cu DAri se descurca, dar cu razvi... pauza nervi.gif
tunderke
Buna dimineata mamicilor.
La noi in casa inca e racoare, e placut, dar seara cum se incalzesc peretii, abia poti sa respiri.
Cred ca la bloc, la etaj e mai nasol.
Eu am noroc ca sotul ma ajuta daca trebuie, pot sa ma duc linistita in oras si sa-l las cu fetele, ca se descurca, numai sa-i dau sa pape la Erika si sa ma intorc pana sa ceara din nou.
angel
multumesc pt sfaturi fetelor pana la urma l.am curatat cu ser si i.am pus kamanicina unguent si i.a trecut acum.sper sa nu ii mai revina.
ellesse
QUOTE(tunderke @ Jul 14 2011, 11:51 AM) *
Buna dimineata mamicilor.
La noi in casa inca e racoare, e placut, dar seara cum se incalzesc peretii, abia poti sa respiri.
Cred ca la bloc, la etaj e mai nasol.
Eu am noroc ca sotul ma ajuta daca trebuie, pot sa ma duc linistita in oras si sa-l las cu fetele, ca se descurca, numai sa-i dau sa pape la Erika si sa ma intorc pana sa ceara din nou.


asa e si la noi in casa iar seara mai degraba stam pe afara la e inaduseala se strange...voi noaptea cum faceti, tineti un gemulet deschis in camera lui BB?
Tunde, intr-adevar poate Erika avea 5300gr la 3 lunite dar tu ai nascut-o cu 330gr mai micuta decat mimoza mea si deci...a pus mai bine in greutate....
daca il prind pe al meu sot sa stea cu fata, se descurca si el k n-are incotro liwlol.gif si apoi...in Anglia se desurca de minune...l-am mai lasat eu si pe aici singurel cu fata si cu laptic "la pachet" biggrin.gif si "s-a descurcat" nush in cata masura el si in cata masura maica-sa, k stam cu ei. Am incredere ca se poate descurca insa ceea ce nu-mi place la el e ca nu are gingasia aia pe care o am eu cu micuta sad.gif el zice ca tre sa se caleasca fata si-mi vine sa-l omor cand il aud ca deh...sa-si ia un caine si sa-l caleasca la 3 luni yes.gif
Ari eu cred ca iti subestimezi sotul si ca se poate descurca mai bine decat te astepti tu de la el, ca nu vrea...asta-i alta mancare de peste smile.gif
fetele care ziceau ca se casatoresc, cum a fost?
pupici...xx
ellesse
am uitat sa adaug ca in casa e mai racoare pe timpul zilei decat afara ca acum vreo 3-4 ani au izolat socrii casa cu polistiren de 10cm k inainte sa o izoleze te sufocai si-n casa...
x
alina16carmen
buna mamici!
sambata am botezat si flacaii mei! acum descarc pe photobucket poze de la botez.sunt doar cele facute de fratele meu. cele facute de fotograf nu le-am primit inca. mai tarziu postez din nou linkul
DARIA implineste azi doi anisori! Mi se pare ca e asa de mare pe langa bebeii astia mici! abia astept sa-i vad si pe ei asa mari.
alina16carmen
http://s722.photobucket.com/albums/ww226/alina16carmen/
alina16carmen
http://s722.photobucket.com/albums/ww226/alina16carmen/
inca nu s-au descarcat toate. mai sigur le viziualizati maine
nalexandra
Buna ziua si de la noi!
La multi ani Dariei!
Elesse,sanatate multa fetitei tale,of mititica,David mai mult imi dadea calciul afara decat sa l inghita!!!
Ieri am facut compot de piersici,voi ce spuneti sa congelez piersici pentru la iarna ca sa i dau si lui David sau sa i dau si din compot???
stiu ca daca le congelez,isi pierde proprietatile si daca fac compot iar nu i bine ca are zahar!!!
MMV,si David face caca moale,eu spun sa nu i dai smecta,probabil o fi si de la caldura...off,ma rog sa ma ia si pe mine ca m am saturat sa fiu numai constipata!
Felicitari celor increstinati,sa creasca mari si sanatosi!!!
la noi in casa e foarte cald,nu stiu ce sa ma mai fac!!!s a trezit David,am fugit!
Roxxy87
Salutare fetelor!
Sa vedeti ce patesc azi noapte....i-am facut baitza ca de obicei si bineinteles dupa baitza mancarica si somnic......dar ce credeti...baietelul meu nu a vreut sa pape...era deja vreo 23:30 si l-am pus in patut su suzeta in gurita si ma gandeam ca in maxim juma de ora o sa maraie de foame si ce credeti....a adormit si s-a trezit la 4 30 love1.gif nu mi-a venit sa cred si inainte de baitza mancase cu aproape 3 ore inainte
Si aici unde suntem noi e cald afara dar in casa e foarte racoare iar seara la fel incat ne acoperim cu plapuma asa de bine e in casa biggrin.gif
Va pup si sa aveti o zii cat mai racoroasa
Roxxy87
Ari daca nu puteti veni asta e...weekendu viitor vine toata familia...socrii mei cu cei 3 nepotii si cumnatii mei iar casa va fii plina...vin toti ca vor sa faca parastasu de 6 luni a lu bunicu lu a meu
O lasam pe septembrie ca trebuie sa vina Razvan la judecatorie biggrin.gif
ellesse
QUOTE(alina16carmen @ Jul 14 2011, 03:11 PM) *
buna mamici!
sambata am botezat si flacaii mei! acum descarc pe photobucket poze de la botez.sunt doar cele facute de fratele meu. cele facute de fotograf nu le-am primit inca. mai tarziu postez din nou linkul
DARIA implineste azi doi anisori! Mi se pare ca e asa de mare pe langa bebeii astia mici! abia astept sa-i vad si pe ei asa mari.

occasion.gif occasion.gif occasion.gif Dariei, sanatate si sa asculte de mai....nu mai e mult si iti vezi si flacaii asa wink.gif repede trece timpul....

QUOTE(nalexandra @ Jul 14 2011, 04:25 PM) *
Buna ziua si de la noi!
La multi ani Dariei!
Elesse,sanatate multa fetitei tale,of mititica,David mai mult imi dadea calciul afara decat sa l inghita!!!

multumesc Alex, la fel si pt Davidut .... si a mea ma da din Ca afara dar in principiu il ia desi isi face greata de zici ca vomita tot sad.gif dar nu o face ......

QUOTE(Roxxy87 @ Jul 14 2011, 05:19 PM) *
Ari daca nu puteti veni asta e...weekendu viitor vine toata familia...socrii mei cu cei 3 nepotii si cumnatii mei iar casa va fii plina...vin toti ca vor sa faca parastasu de 6 luni a lu bunicu lu a meu
O lasam pe septembrie ca trebuie sa vina Razvan la judecatorie biggrin.gif


Roxxy a mai gasit al tau de lucru?
ce bine k aveti racoare...
xx
alina16carmen
multumesc de urari!
ellesse
de o sapt am inceput sa mananc din toate fructele din gradina si vreau sa spun k m-a ajutat ff mult cu tranzitul intestinal si nu ma mai constip super.gif
noapte buna fetelor....mimoza mea scumpa doarme si nu mi-a mai plans asta seara ff mult ci doar asa putin dar, in schimb am adormit-o-n brate si am tinut-o asa pana a intrat ea intr-un somnic adanc...k altfel....
x
anamarianegrii
Buna dimineata mamici,

Alina, fara cuvinte sunt! Ai o familie minunata, tu esti deosebit de frumoasa - ti se citeste in ochi bucuria si mandria de a fi mamica de asa copii frumosi!
La multi ani Dariei, sa creasca sanatoasa si voioasa!
tzuc.gif

si noi rezistam cu greu caldurii - ne facem plimbarea dimineata de la 8 la 10 si apoi stam inchisi in casa pana seara! Uff, abia astept week-endul sa fugim la tara!

Cel mai bun lucru este ca fata mea de 2 zile nu mai varsa super.gif . Am inceput sa-i dau medicamentul acela dat din spital - nexium se numeste si in sfarsit ramane si ea cu ceva mancarica in burtica!
sper sa inceapa sa ia in greutate asa cum trebuie!

In rest avem zile mai bune si zile mai putin bune dar ne acomodam din ce in ce mai bine!
Ilinca e o vorbareata - maraie si ma cheama doar ca sa stam de vorba - o iau cu mine la bucatarie si povestim cate-n luna si in stele smile.gif; stefan e un minunat si uite-asa mergem inainte!

Va pup! Zi frumoasa si racoroasa!
ari05
neata fetele... desi-s treaza de mult... si n-am mai avut somn dupa ce a papat Razvi smile.gif

QUOTE(ellesse @ Jul 14 2011, 12:49 PM) *
Ari eu cred ca iti subestimezi sotul si ca se poate descurca mai bine decat te astepti tu de la el, ca nu vrea...asta-i alta mancare de peste smile.gif

mno clar ! NU VREA ... doar de Darius s-a stiut ocupa cat a fost mic? nervi.gif

QUOTE(alina16carmen @ Jul 14 2011, 03:11 PM) *
buna mamici!
sambata am botezat si flacaii mei! acum descarc pe photobucket poze de la botez.sunt doar cele facute de fratele meu. cele facute de fotograf nu le-am primit inca. mai tarziu postez din nou linkul
DARIA implineste azi doi anisori! Mi se pare ca e asa de mare pe langa bebeii astia mici! abia astept sa-i vad si pe ei asa mari.

La multi anisori Dariei !!!
ari05
Alina, sunt f faine pozele tzuc.gif

QUOTE(Roxxy87 @ Jul 14 2011, 05:19 PM) *
Ari daca nu puteti veni asta e...weekendu viitor vine toata familia...socrii mei cu cei 3 nepotii si cumnatii mei iar casa va fii plina...vin toti ca vor sa faca parastasu de 6 luni a lu bunicu lu a meu
O lasam pe septembrie ca trebuie sa vina Razvan la judecatorie biggrin.gif


nici o problema tongue.gif smile.gif
tunderke
Buna dimineata dragelor.
Ana ma bucur ca nu mai vomita Ilincuta si e cuminte.
Alina am vazut poze frumoase cu o familie superba. occasion.gif Dariei.
Ari tzuc.gif.
Si eu m-am trezit devreme azi, ca si ier altfel, iar aseara m-am culcat tarziu.
Noi crestem pe zi ce trece, ne place mult sa povestim.
Va doresc o zi frumoasa.
tzuc.gif
roxy80
http://www.vimeo.com/26336650

Buna fetelor,va invit sa vizualizati videoclipul botezului nostru.

Suntem bine si crestem frumos si repede.
La noi e racoare in casa ca stam cu aerul conditionat pornit toata ziua, ca daca nu murim sufocati.
Va pupam.
ellesse
QUOTE(roxy80 @ Jul 15 2011, 09:50 AM) *
http://www.vimeo.com/26336650

Buna fetelor,va invit sa vizualizati videoclipul botezului nostru.

Suntem bine si crestem frumos si repede.
La noi e racoare in casa ca stam cu aerul conditionat pornit toata ziua, ca daca nu murim sufocati.
Va pupam.


cat de frumos este clipul....numai bine va doresc si multa sanatate Laviniei, sa creasca mare si frumoasa tzuc.gif
Ana, ce bine ca ii prieste medicamentul Ilincai, ia zi-i in spital te-ai dus la un medic anume, ti-a recmandat cineva un dr? si ce anume i-ai dat? ca eu cand am fost cu fata la Sf Maria in spital am lasat 100Ron la dr sad.gif acum nush daca a fost sau nu bine dar se vedea ca nu si-ar fi dat interesul fara nimic, de aia te intreb si pe tine...
roxy, o fi bun aerul conditionat la BB? sau stati in alta camera cat e aerul pornit?
Alina, mi-e mi-au dat lacrimirle de emotii cand ti-am vazut bursuceii si mi-am adus aminte prin cate ai trecut ca sa mentii sarcina, multe felicitari mamico....
Tunde e foarte bine daca Erikai ii place sa povesteasca mult si creste frumos, tineti-o tot asa...
dimin am cantarit fata cu mine pe cantar electronic, dar nu arata zecile de grame, doar sutele, asa ca nush cat e de exact insa mimoza mea avea 5300gr cu un body cu manecuta scurta si pampersul nou schimbat.... smile.gif
tzuc.gif
roxy80
QUOTE(ellesse @ Jul 15 2011, 12:18 PM) *
cat de frumos este clipul....numai bine va doresc si multa sanatate Laviniei, sa creasca mare si frumoasa tzuc.gif
Ana, ce bine ca ii prieste medicamentul Ilincai, ia zi-i in spital te-ai dus la un medic anume, ti-a recmandat cineva un dr? si ce anume i-ai dat? ca eu cand am fost cu fata la Sf Maria in spital am lasat 100Ron la dr sad.gif acum nush daca a fost sau nu bine dar se vedea ca nu si-ar fi dat interesul fara nimic, de aia te intreb si pe tine...
roxy, o fi bun aerul conditionat la BB? sau stati in alta camera cat e aerul pornit?
Alina, mi-e mi-au dat lacrimirle de emotii cand ti-am vazut bursuceii si mi-am adus aminte prin cate ai trecut ca sa mentii sarcina, multe felicitari mamico....
Tunde e foarte bine daca Erikai ii place sa povesteasca mult si creste frumos, tineti-o tot asa...
dimin am cantarit fata cu mine pe cantar electronic, dar nu arata zecile de grame, doar sutele, asa ca nush cat e de exact insa mimoza mea avea 5300gr cu un body cu manecuta scurta si pampersul nou schimbat.... smile.gif
tzuc.gif


Multumim
Stam in acceasi camera dar patutul e pus in lateralul aerului, deci nu vine direct pe ea. Am obisnuit-o cu el (nu poate dormi fara).Stau la ultimul etaj si dimineata bate soarele in geamuri iar dupa amiaza e sus pe acoperis asa ca iti dai seama cat de cald este. Termometru de camera arata 28-29.5 grade, cum sa doarma bebelina la o asemenea temperatura !?.
Abia asteptam si pozele de la fotograf sa vi le aratam si voua...
ari05
Roxi, e superb videoclipul ! tzuc.gif

cine stie cand o sa am timp sa-l incarc si eu de la botezul lui Razvi...

ce faceti fetele? noi murim de cald nervi.gif mie imi place caldura... dar... acum simt ca ma sufoc in casa .. abia astpt sa plecam maine la munte super.gif am obervat ca si Razvi e rau de caldura, e f agitat cand ii e cald... Darius in schimb nu are treaba... e k broasca de ma-sa liwlol.gif
anamarianegrii
QUOTE(ellesse @ Jul 15 2011, 12:18 PM) *
cat de frumos este clipul....numai bine va doresc si multa sanatate Laviniei, sa creasca mare si frumoasa tzuc.gif
Ana, ce bine ca ii prieste medicamentul Ilincai, ia zi-i in spital te-ai dus la un medic anume, ti-a recmandat cineva un dr? si ce anume i-ai dat? ca eu cand am fost cu fata la Sf Maria in spital am lasat 100Ron la dr sad.gif acum nush daca a fost sau nu bine dar se vedea ca nu si-ar fi dat interesul fara nimic, de aia te intreb si pe tine...


Dna Dr pediatra ne-a recomandat sa mergem la Dl. Prof. Burlea care cica e tata gastroenterologilor - cel mai cunoscut in Iasi.
Cand am ajuns noi, la 8:30 el deja plecase deci nu l-am cunoscut! Am mers la unul din doctorii de garda - Dr. Pertea Leodard si i-am dat trimiterea de la medicul de familie biggrin.gif.
Ne-a facut internare de zi care costa 10 ron si in baza acesteia i-a facut lui stef pachet complet de analize - sange+scaun+ urina, consultatii si ecografe abdominale la amandoi.

I-am urmarit comportamentul sa vad daca "cere" ceva! Nu a facut-o, in consecinta nu i-am dat nimic! Eu dau foarte greu bani la medici si mai ales nu dau ca sa-mi faca ceva, dau daca mi-a facut!

Daca am de dat merg la cabinet particular unde stiu ca are tot interesul sa-si faca treaba ca acolo sigur ia bani!

Pup!
loredana03
alina intr-un cuvant minunat.....
mmv, tunderke voi ati primit alocatia sau indemnizatia.
din 28 raman singura cu piticii mei pentru 2 luni si poate o sa reusesc sa intru mai des.
tunderke
Roxy foarte frumos videoclipul.
La noi in camera sunt 25 de grade.

QUOTE(loredana03 @ Jul 15 2011, 04:34 PM) *
alina intr-un cuvant minunat.....
mmv, tunderke voi ati primit alocatia sau indemnizatia.
din 28 raman singura cu piticii mei pentru 2 luni si poate o sa reusesc sa intru mai des.


Eu am primit alocatia deja. In aprilie a depus sotul dosarul si in iunie deja l-am primit.
Pentru indemnizatie numai acum in iunie am depus dosarul, si am vorbit cu cateva prietene care anul trecut au nascut si le-au primit cam in 3 luni, eu sper sa vina totusi luna viitoare.
Cand ne pui poze cu tortul? Eu tot astept.

Ellesse felicitari pentru kg. Si eu asa o cantaresc.
loredana03
la noi nu a venit nimic....
dar ma gandesc si cand or veni ...smile.gif
cum gasesc liber
acum sunt cu david in brate.
MMV
sunt eu mai norocoasa? am depus dosarul pt alocatie+indeminizatie pe 6 iunie si pe 8 iulie aveam deja banutii pe ambele. sper sa primiti si voi
si la noi e o caldura de mori. si mariuca e o super vorbareata.
i-am cumparat scoica si e atat de incantata de ea
alina fara cuvinte am ramas. sunteti o familie minunata. la multi ani si dariei.
oana superb si clipul vostru. felicitari
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.