Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Aprilie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188
alina16carmen
QUOTE(MMV @ Jan 11 2011, 10:17 PM) *
pofta buna si noapte buna

multumim. chiar am avut o noapte buna. am dormit de la 10 jumate pana la 7 jumate. in sfarsit sunt odihnita. nici pe sot nu l-am simtit cand s-a trezit!
alina16carmen
QUOTE(tunderke @ Jan 11 2011, 10:33 PM) *
Ai noroc cu asa un sot, ca si mine de altfel.

sa stii ca e mare noroc. mama de cate ori are ocazia imi zice sa am grija de el, adica sa ii pun masa, sa ii pregatesc hainele pt serviciu,etc. ca e prea cuminte si cu bun simt. dar el oricum de cate ori vede ca am ceva de facut nu ma intrerupe ca sa-i pun masa. isi pune singur in farfurie ca nu e mare lucru sa incalzeasca putina mancare.
de cand a aparut daria l-am rasfatat mai putin. din lipsa de timp. dupa ce se vor naste gemenii, voi avea si mai putin timp, dar el intelege ca pt amandoi, pe primul loc sunt copii.
emi
buna,tuturor!primiti un membru nou printre voi?ma numesc Emilia,sunt din Constanta si o sa fiu mamica din iulie 2011.ma bucur ca pot impartasi bucuria sarcinii mele cu voi.sa ne "auzim "sanatoase si bine v-am gasit smile.gif
Roxxy87
buna dimineatza fetelor !m-am trezit si eu mai tarziu biggrin.gif si am fost trezita cu o veste buna....acolo unde a mers pt interviu l-au chemat sa vina sa i se faca actele de angajare... 13 mil + bonuri in mana ceea ce e foarte bine
m-am mai inveselit putin biggrin.gif
Roxxy87
QUOTE(emi @ Jan 12 2011, 11:38 AM) *
buna,tuturor!primiti un membru nou printre voi?ma numesc Emilia,sunt din Constanta si o sa fiu mamica din iulie 2011.ma bucur ca pot impartasi bucuria sarcinii mele cu voi.sa ne "auzim "sanatoase si bine v-am gasit smile.gif



buna ! bine ai venit printre noi biggrin.gif sa ai o sarcina usoara si un bebel sanatos si frumos
Roxxy87
QUOTE(stefyy @ Jan 12 2011, 09:01 AM) *
BUNA DIMINEATA
Vreau si eu in listuta voastra UM 03.08.2010,DPN 10.05.2011,am tot cautat mamici de mai 2011 dar nu am gasit-o,acum cred ca am nimerit bine
sunt si eu la a doua sarcina,mai am un baietel de 1 an si 5 luni Stefan Catalin,deocamdata nu am aflat ce este maine merg la doctor si probabil ca vom afla

buna dimineatza Stefyyy ! bine ai venit si sa ai o sarcina usoara in continuare
Sa iti traiasca voinicul smile.gif
loredana03
QUOTE(ari05 @ Jan 10 2011, 03:52 PM) *
fetele... cele care mai aveti bebe... mai tineti minte, la prima sarcina am facut ceva vaccin antitetanos obligatoriu ?
ca ma intreba o graviduta azide ceva vaccin in luna a 7-a ... si mi-am amintit intr-adevar de antitetanosul ala, dar nu mai tin minte dk mi l-am facut sau nu ... parca zicea dra de familie sa mi-l fac mai ales dk nasc cu ceza, sa nu iau vreo infectie din spital, ca na,,,spitalele din romania... dar nu mai stiu dk l-am facut pana la urma sau nu ... voi l-ati facut la prima sarcina ?
oare si acum tre sa-l facem ?


eu stiu ca l-am facut pe la 32 de saptamani.
si mai stiu ca are o actiune pe 8 ani sau 10 ani asa ca dc l-ai facut nu cred ca mai este necesar.
Roxxy87
apropo...fetelor...pt ce sunt acele supozitoare care sunt bune mai ales la cezariana??
eu voi face cezariana si ma cam intereseaza biggrin.gif
alina16carmen
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 11 2011, 10:50 PM) *
si al meu e taur...dar nu seamana cu al tau...din pacate...
sincer nu stiu ce voi face...

banii astia ia facut intr-o luna traducand un joc...2 sapt a stat toate noptile sa traduca si dormea 3-4 ore...apoi a inceput mutarea si facea aici la aprt si traducea...cum i-as fii putu spune sa imi dea banii mie sa ii impart eu cand el a muncit f mult pt ei...
ce e drept ca nu ma gandeam ca ii va cheltui in halul asta, asta e...fapta e consumata



QUOTE(Roxxy87 @ Jan 11 2011, 10:53 PM) *
acuma ca stiti anumite lucruri care sunt destul de greu de spus sa apreciati ce aveti ...
speram sa ne fie mai bine ca altfel eu una nu stiu cat voi suporta...
anu trecut in vara am plecat in germania si l-am lasat, dar m-am intors in noiembrie si ne-am impacat...nu am ce sa regret ca am facut-o cu mana mea si plus ca il iubesc enorm...dar iubirea nu ne va tine cu mancare si alte cele ce avem nevoie



QUOTE(Roxxy87 @ Jan 11 2011, 11:08 PM) *
noroc ca nu e acasa...ma ustura ochii de la atata plans...mi-a ajuns
nu mai vreau sa ma necajesc...trebuie sa fiu linistita nu pt mine ci pt bebe...
daca ar fii avut putina consideratie fata de mine nu facea ce a facut... deci nu ii pasa atata de mult de mine...
eu stiu ca o femeie gravida se mai menajeaza mai ales de sotul ei...vad ca al meu a sarit peste capitolul asta

scumpa mea, uneori sfaturile celorlati nu te ajuta prea mult. cel mai bine tu stii ce trebuie sa faci. oricum noaptea e un sfetnic bun.
poate a fost luat de val. nu cred ca s-a gandit ca te va rani atat! oFloare1.gif
MMV
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 12 2011, 11:40 AM) *
buna dimineatza fetelor !m-am trezit si eu mai tarziu biggrin.gif si am fost trezita cu o veste buna....acolo unde a mers pt interviu l-au chemat sa vina sa i se faca actele de angajare... 13 mil + bonuri in mana ceea ce e foarte bine
m-am mai inveselit putin biggrin.gif

eu am o vorba: tot raul e spre bine, insa lucrurile nu tb lasate asa. tb sa discuti cu el in privinta banilor, ca s-a gandit doar la el, neamintindu-si ca tu tb sa faci niste analize, un control.
felicitari
alina16carmen
QUOTE(ari05 @ Jan 11 2011, 11:54 PM) *
buna idee biggrin.gif
liwlol.gif cred ca uitasem sa te intreb... pe tne te-au lasat sa te speli in prima sapt dupa cezariana???
ca pe mine nu m-au lasat, ziceau ca nu am voie sa fac nici dus... de-aia mam chinuit o sapt cu servetele umede si ma simteam atata de jegoasa crybaby.gif si dupa ce m-au externat,abia astep[am sa ma duc acas a sa fac macar un dus, si mi-au zic sa mai am grija cateva zile sa nu ajunga apa la operatie... doh.gif
ba mi-au pus sonda... vai oribil a fost crybaby.gif ce a usturat, naiba s-o ia ! sad.gif
dar mi-au scos-o cred ca pe seara... sau a doua zi dimineata? nu mai retin exact...stiu ca a venit o asistenta si mi=a zis ca trebuie sa ma ridic, sa fac miscare... si na .. m-am ridicat de am vazut negru in fata ochilor si stelute... la propriu !!! si la taleta era horror sa ma duc ... sad.gif dar asta e.. .trcem si acum peste... eu nu mai imi fac asa mari pribleme, ca situ ca n-am murit nici prima data, n-osa mor niciacuma:D
biggrin.gif exact asta zic si eu acum... paote si de-aia a impresia ca RAzvi miscamuuult mai mult k Darius.. pt ca pe Darius nu l-am simtit asa bine decat dupa ce am ramas acasa in concediu, cand era deja maricel si nu prea mai avea loc sa se zbeguie la mine in burtik... simteam cum se chinuie sa- si gaseasca lc, si mai ma si durea cum se impingea, ca era maricel bine... asa ca acum ma bucur din plin de fiecare miscare biggrin.gif

la cateva zile, sa zic vreo 4 mi-a zis ca imi scoate bandajul, doar daca imi fac dus. si bineinteles ca am vrut, ca erau 37 de grade afara si nu ma mai suportam nedusata. poate ca la tine nu se cicatrizase complet, sau stiu eu din ce motiv nu te lasa. poate fiecare doctor e cu parerea lui.nu stiu.
si mie mi-a fost greu a doua zi cand mi-au zis sa ma ridic ca ma duc in salon. cred ca a durat vreo 15 minute pana am reusit singura sa ma ridic in fund.cumplit. plus ca in salon eram singura. patul de alaturi era liber si eu nu eram in stare sa ma aplec sa imi caut schimburi ca pe camasa eram patata. plangand l-am sunt pe sot sa vina sa ma ajute sa ma imbrac.am avut noroc ca nu era la munca.dar dupa-amiaza imir evenisem deja. ma plimbam cat de mult pe holuri si imi era mai bine.
alina16carmen
QUOTE(ari05 @ Jan 11 2011, 11:59 PM) *
am reusit sa-l culc... tot pe la 3 adoarme... asa ca seara se culca destul de tarziu... dk ar fi dupa el nu ar mai dormi de amiaza, dar seara deja nu te mai intelegi cu el sad.gif
pai tre sa se dea grandoman... k tac-su ala idiot... cine sa-i faca morala alina ??? ca toti is la fel din familia lui... de vce crezi ca nu au nimic ai lui ,ca nu au realizat nimic in viata? fratele lui totusi e mai cumpatat, dar nu prea isi vb... mai ales despre astea..
si chiar ca ai noroc cu sotul tau...
ah, al meu mai si fumeaza , pe ascuns nervi.gif nu i-am interszis sa fumeze niciodata, ca doar si eu sunt fumatoare... dr acum, macar cat sunt gravida si stie ca nu suport fumul de tigara ca mi se face rau, ar putea sa se abtina... si el ma minte ca nu fumeaza... dar pute k din birt liwlol.gif si mai e si probl banilor, ca al meu le sudeaza k turcu... la el un pachet pe zi nu ajunge...si nu fumeaza orice... numa de la marlboro in sus... ca deh ....
noapte buna tzuc.gif
oare conteaza si varsta ? al meu sotior e mai mic cu 6 luni decat mine... oricum la 30 de ani ar trebui sa aibe mai multa minte i ncap, e clar !

si daria, daca nu o culc dupa-amiaza e jale pe la 8 seara cu ea. maraie si nu vrea nimic decat nani.

pacat ca si ai lui sunt asa.poate se va mai lumina cand ca aparea Razvi.
fratele sotului fumeaza tot pe ascuns. nu stiu daca se ascunde si de sotia lui, dar de surorile si fratele lui sigur se ascunde. e cumva berbec sotul tau, cumnatul meu e berbex. si fratele meu e berbec si la fel. si el a fumat o perioada pe ascuns. dar acum cica s-a lasat.
al meu sot e cu 2 luni mai mare decat mine. in mai, cand eu voi avea 38 de sapt de sarcina, implineste 31 de ani.
Roxxy87
QUOTE(MMV @ Jan 12 2011, 12:10 PM) *
eu am o vorba: tot raul e spre bine, insa lucrurile nu tb lasate asa. tb sa discuti cu el in privinta banilor, ca s-a gandit doar la el, neamintindu-si ca tu tb sa faci niste analize, un control.
felicitari

vreau sa iti zic ca aseara am vb cu el si el considera ca a procedat normal...
aia 500 de lei pt tel au fost asa 90 de lei tel si restu avans pt facturi...abonamentul lunar e de 16 euro....si abonamentele lui la care vrea sa renunte cosmote si orange sunt 11 respectiv 16 euro....deci el considera ca a facut o economie...
dar vb era sa renunte la ele sa nu mai avem cheltuieli cu telefoane nicidecum sa isi faca altu mai convenabil(dupa el)
alina16carmen
QUOTE(ari05 @ Jan 12 2011, 12:10 AM) *
sa vedem cat tine minunea la noi ... cateva zile, k de obicei... acum se simte cu musca pe caciula si ma si vede nervoasa pe el si ca nu ma mai ocup de el,adik nu-i mai dau sa manance, nu i-am calcat camasi , dk ma roaga ceva iizic ca nu fac liwlol.gif si nu-i convine... asa ca acum iar e tot lapte si miere ... da sa vad cat il tine pana calca iar pe bec doh.gif
pai si ce dk i-a facut el ? doar sunteti o familie acum...
si mai ales dk e asa cheltuitor...
adik na, stiu cum e al meu ... eu am ajuns sa-i iau tot salaru, ii mai las cateva milioane sa se descurce cu motorina si ceva de cheltuiala, si restu toti sunt la mnie, ca altfel ... ar fi si mai rau... si asa isi mai ciubucareste el cate ceva, si dk face mai multe de 100 lei, ii iau si pe aia ! da ce puii mei ??? dk el nu-i in stare sa aibe grija de bani, am eu ! apoi de multe ori se plange ca- las fara bani bla bla... da n-are decat ! ca eu m-am saturat sa tot chetluie atata, si eu de nu ma istiu cand nu mi-am permis sa-mi iau o bluzita de exemplu !!! bag picioru !!! da pana cand ?!?!?! si acuma l-am trimis la cumapraturi, dar nu i-am dat bani... sa se descurce ! liwlol.gif poate se invata minte ca banii nu mai sunt pe garduri ...
sper sa fie bine la voi... ca adevarul e ca si iubirea asta se duce... dk trece o periada mai lunga, numai cu certuri si suparari... ti-o spun din proprie experienta ... cateodata ma tot gandesc dk eu imi mai iubesc sotul , dupa cati nervi mi-a facut in ultimii 3 ani... si nu-mi prea place raspunsul ... aveti grija, rezolvati-va acum problemele ca ar fi pacat... tzuc.gif
e pcat ca se intampla asta... mai ales ca e prima sarcina la tine...
eu la prima sarcina am fost intradevar rasfatata... dar acum... e total opus... doh.gif
tzuc.gif mare dreptate ai...
numai ca si caracterul omului conteaza...
al meu e tare vulcanic...si al lui la fel... si f rar se intampla sa nu iasa scantei si scandal... liwlol.gif acum ca sunt calma ma apuca rasul cand ma gandesc cum ne certam cateodata, k la usa cortului ... noroc ca nu se intampla f des asta...
si vezi tu ... in sarcina si hormonii iti joaca feste... apoi de te mai supara si barbatu... cam greu sa nu explodezi... cel putin la mine una.... doh.gif

amandoi doua firi vulcanice? pai la voi nu cedeaza niciunul. fiecare vrea sa iasa pe primul loc.
alina16carmen
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 12 2011, 03:17 AM) *
o sa ma descurc eu cumva....nu depind de el...fiecare cu aia a masii nu are decat sa plateasca tot pe mine nu ma mai intere...din salariul meu va fii pt analize si poftele mele...el sa se ocupe de chirie cheltuieli si mancare ca doar e barbat si poate avea grija de familia lui...asa sustine....eee sa il vad
e ora asta si eu sunt la laptop si el la calc....ca sa e fain...de ce sa ma odihnesc eu ca doar nu am nevoie....ca sa nu mai zic ca mi-a interzis sa mai merg la lucru ba chiar mi-a luat si cheile...cica de maine sunt in medical...

sa-ti interzica sa mergi la lucru? cel mult putea sa te sfatuiasca sa stai acasa pt odihna ta, dar nu el e cel care trebuie sa hotarasca daca mai mergi sau nu la lucru. banuiesc ca e mai mare ca tine de se impune asa.
alina16carmen
QUOTE(tunderke @ Jan 12 2011, 09:00 AM) *
Buna dimineata gravida.gif.
Sper ca v-ati odihnit bine azi noapte.
Eu cred ca incep sa racesc.
Sa aveti o zi buna si frumoasa.
tzuc.gif

o zi usoara si tie! ai grija cu raceala. repede ceaiuri fierbinti si nu uita de miere si lamaie!
loredana03
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 12 2011, 12:00 PM) *
apropo...fetelor...pt ce sunt acele supozitoare care sunt bune mai ales la cezariana??
eu voi face cezariana si ma cam intereseaza biggrin.gif


fetele cred ca se refereau la supozitoarele cu glicerina.

eu nu am avut net aproape 2 zile si asa de greu mi-a fost.
acum sotul a fost plecat cu denis vreo trei ore ca sa ma pot odihni ca nu m-am simtit prea bine.
alina16carmen
QUOTE(stefyy @ Jan 12 2011, 11:01 AM) *
BUNA DIMINEATA
Vreau si eu in listuta voastra UM 03.08.2010,DPN 10.05.2011,am tot cautat mamici de mai 2011 dar nu am gasit-o,acum cred ca am nimerit bine
sunt si eu la a doua sarcina,mai am un baietel de 1 an si 5 luni Stefan Catalin,deocamdata nu am aflat ce este maine merg la doctor si probabil ca vom afla



QUOTE(stefyy @ Jan 12 2011, 11:02 AM) *

o zi buna si tie stefyy!
bine ai venit! sarcina usoara si sa-ti traisca flacaul! vad ca e doar cu vreo 3 sapt mai mic decat daria!
si eu tot mamica de mai sunt dar m-am amestecat aici cu fetele de aprilie. mai scriu si pe topicul de mamic de iunie 2011, ca initial aveam dpn in iunie.
sa ne anunti cum afli ce ai in burtica!
Roxxy87
QUOTE(alina16carmen @ Jan 12 2011, 12:41 PM) *
sa-ti interzica sa mergi la lucru? cel mult putea sa te sfatuiasca sa stai acasa pt odihna ta, dar nu el e cel care trebuie sa hotarasca daca mai mergi sau nu la lucru. banuiesc ca e mai mare ca tine de se impune asa.

nu e diferenta mare intre noi... 1 an si 5 luni...
avand in vedere ca m-am culcat la 2 si la 5 30 trebuia sa fiu in picioare nu cred ca eram in stare....mi-a spus unde sunt cheile dar degeaba nici nu am auzit telefonul sunand azi dimineata...
alina16carmen
QUOTE(MMV @ Jan 12 2011, 12:33 PM) *
si el meu face bani extra-serviciu, insa niciodata nu a pus problema ca sunt banii lui, castigati si munciti de el. atat timp cat suntem casatoriti consider ca totul e ptr amandoi, nu a celui ce castiga. suntem doi, un cuplu, nu fiecare pe turta lui. ar tb sa revizuiti aceasta atitudine unul fata de altul.

ar tb sa fii sigura de vrei sa continui cu el sau nu. o viata ca pisica si cainele nu e tocmai buna ptr nici unul dintre voi. nu se merita sa plangi, mai ales in situatia in care suntem acum. si nu mai cauta sa te menajeze el, menajeaza-te singura. nu-i cere impetuos sa o faca, caci nu o va face. vb in asa fel incat sa-l aduci unde vrei tu, sa fie cum vrei tu. mi-am consumat mai bine de doi ani si jumatate din casnicia cu el cu certuri, dispute despre cum tb sa fie el fata de mine, iar el era tot cum voia el. neavand frati sau surori, discutam mult cu mama, fara ca ea sa se bage in casnicia noastra. si de la ea am invatat toate astea. si uite ca au dat roade. mereu il fac din cuvinte si el la fel cu mine. acum casnicia noastra nu mai e o lupta care e mai tare si mai mare, care are autoritate sau a cui cuvant cantareste mai mult. i-am explicat ca pt mine casnicia inseamna egalitate intre parteneri, nu supunere.
tunderke baga repede ceaiuri multe cu lamaie sa previi raceala. ai grija de tine.
stefyy bun venit mamico. sa-ti traiasca baietelul si bb mic din burtica. sarcina usoara in continuare. e un dulcel Stefan cu dintocii aia mici.
dimineata am fost la medicul de familie si printre aletele la sf lunii m-a chemat sa-mi faca vaccinul anti-tenanos. deci eu o sa-l fac. mi-a explicat de ce si pt ce e. mi-a zis sa continuii cu ferro-folgamma si magneb6, daca de la elevit ma constip.
in rest suntem bine. facem o fugareala mare prin burta, ne zbenguim de nu mai putem, in schimb la baie suntem cele mai cuminti fete
.
zi buna va doresc tuturor.

eu stiu fete care l-au facut. si nu e nicio problema. eu nu l-am facut pt ca asa mi-a zis dr mea. dar nici nu m-am interesat daca era mai bine sa-l fac.
profita de miscarile si loviturile din burtica, ca le vei duce dorul, dupa ce ei naste. cel putin la mine asa a fost! oFloare1.gif
alina16carmen
QUOTE(MMV @ Jan 12 2011, 01:21 PM) *
si varsatorii sunt buni liwlol.gif nu fac mancare, dar altele liwlol.gif stiu sa faca copii frumosi.
citeam cu ani in urma intr-un horoscop, ca barbatii varsator sunt cei mai buni la pat liwlol.gif

nepoata mea de 20 ani a avut un iubit in varsator pana acum o saptamana. s-au certat de la o prostie. si chiar parea un baiat cuminte. erau impreuna de 3 ani si ceva.
adica il asemanam intr-un fel cu sotul meu. mereu sarea in ajutor, daca vedea ca sotul face acate ceva, si la botez ne-a ajutat f mult . numai el a stat la gratar.
la pat nu stiu cat de bun era, ca nu mi-am intrebat nepoata. dar era frumusel rau de tot si cred ca ar fi iesit copii frumosi din amandoi. sper sa se impace.
alina16carmen
QUOTE(emi @ Jan 12 2011, 01:38 PM) *
buna,tuturor!primiti un membru nou printre voi?ma numesc Emilia,sunt din Constanta si o sa fiu mamica din iulie 2011.ma bucur ca pot impartasi bucuria sarcinii mele cu voi.sa ne "auzim "sanatoase si bine v-am gasit smile.gif

bine ai venit! sa ai sarcina usoara si bebe sanatos! te asteptam cu detalii.

ce ma bucur ca se mareste listutza! sa vedem cum va fi scorul la sfarsit!
alina16carmen
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 12 2011, 01:40 PM) *
buna dimineatza fetelor !m-am trezit si eu mai tarziu biggrin.gif si am fost trezita cu o veste buna....acolo unde a mers pt interviu l-au chemat sa vina sa i se faca actele de angajare... 13 mil + bonuri in mana ceea ce e foarte bine
m-am mai inveselit putin biggrin.gif

asta da veste buna! felicitari. sa fie intr-un ceas bun! hug.gif
alina16carmen
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 12 2011, 02:00 PM) *
apropo...fetelor...pt ce sunt acele supozitoare care sunt bune mai ales la cezariana??
eu voi face cezariana si ma cam intereseaza biggrin.gif

sunt supozitoare cu glicerina, care te ajuta sa ai scaun dupa nastere. tranzitul intestinal trebuie sa-si reia mersul firesc dupa nastere. pana nu incepi sa ai vanturi si un scaun, nu te lasa sa treci pe mancare normala. bagi in tine supa chioara si 2 felii de paine prajita toata ziua. si ceai neindulcit.
MMV
cum bine spunea cineva mai sus, noaptea e un sfetnic bun. in desele reprize la baie, aseara mi-a venit o idee: stau pana iau salariul pe ianuarie sa vad care e diferenta si daca nu e ceva spectaculos, imi iau concediul restant pe 2010+zilele libere acumulate dupa care plec in prenatal. dr de familie mi-a zis ca mai bine merg in prenatal. oricum am observat ca 6 ore pe scaun e cam mult pt mine, ma doare coloana, imi amorteste si oricat m-as mai plimba eu pe holuri, tot nu e ca in pat. asa ca pt binele meu si al fetei, o sa plec in prenatal.
ari05
QUOTE(emi @ Jan 12 2011, 11:38 AM) *
buna,tuturor!primiti un membru nou printre voi?ma numesc Emilia,sunt din Constanta si o sa fiu mamica din iulie 2011.ma bucur ca pot impartasi bucuria sarcinii mele cu voi.sa ne "auzim "sanatoase si bine v-am gasit smile.gif

bine ai venit Emi !!! sarcina usoara sa ai !
cum te simti ?

QUOTE(Roxxy87 @ Jan 12 2011, 11:40 AM) *
buna dimineatza fetelor !m-am trezit si eu mai tarziu biggrin.gif si am fost trezita cu o veste buna....acolo unde a mers pt interviu l-au chemat sa vina sa i se faca actele de angajare... 13 mil + bonuri in mana ceea ce e foarte bine
m-am mai inveselit putin biggrin.gif

ma bucur ca se indreapta lucrurile ! tzuc.gif

QUOTE(loredana03 @ Jan 12 2011, 11:57 AM) *
eu stiu ca l-am facut pe la 32 de saptamani.
si mai stiu ca are o actiune pe 8 ani sau 10 ani asa ca dc l-ai facut nu cred ca mai este necesar.

o sa o intreb pe dra de femilie dk mi la- facut sau nu ,ca sincer nu mai tin minte...

QUOTE(Roxxy87 @ Jan 12 2011, 12:00 PM) *
apropo...fetelor...pt ce sunt acele supozitoare care sunt bune mai ales la cezariana??
eu voi face cezariana si ma cam intereseaza biggrin.gif

pt diaree liwlol.gif adik pt reluarea tranzitului... adik sa te beshesti pe romaneste liwlol.gif cum mi-a zis la un moment dat o asistenta, ca nu intelegeam ca ma tot intreaba dk mi s-a reluat tranzitul doh.gif
sa-ti mai zic ? biggrin.gif la ceza, te taie, si iti muta intestinele in sus ca sa poata scoate copilul, si dupa c e te coase, trebuie sa se reaseze intestinele, si de-aia e bine sa se reia tranzitul cat de repede, ca atlfel cam ai dureri ... cum am avut eu...
alina16carmen
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 12 2011, 02:22 PM) *
vreau sa iti zic ca aseara am vb cu el si el considera ca a procedat normal...
aia 500 de lei pt tel au fost asa 90 de lei tel si restu avans pt facturi...abonamentul lunar e de 16 euro....si abonamentele lui la care vrea sa renunte cosmote si orange sunt 11 respectiv 16 euro....deci el considera ca a facut o economie...
dar vb era sa renunte la ele sa nu mai avem cheltuieli cu telefoane nicidecum sa isi faca altu mai convenabil(dupa el)

dar de ce aboanamentele astea asa scumpe? ca sa fie tel;efonul mai ieftin. mie mi se pare mult 16 euro pe luna pt un abonament.
alina16carmen
QUOTE(loredana03 @ Jan 12 2011, 02:46 PM) *
fetele cred ca se refereau la supozitoarele cu glicerina.

eu nu am avut net aproape 2 zile si asa de greu mi-a fost.
acum sotul a fost plecat cu denis vreo trei ore ca sa ma pot odihni ca nu m-am simtit prea bine.

lore, tot mai ai durerile de burtica? ai grija ca nu e de glumit cu ele. fara efort si cat mai mult in pat.
alina16carmen
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 12 2011, 02:55 PM) *
nu e diferenta mare intre noi... 1 an si 5 luni...
avand in vedere ca m-am culcat la 2 si la 5 30 trebuia sa fiu in picioare nu cred ca eram in stare....mi-a spus unde sunt cheile dar degeaba nici nu am auzit telefonul sunand azi dimineata...

asa e nu e diferenta mare. ma gandeam ca e cu vreo 5-6 ani mai mare. fratele sotului se impune as ain fata sotiei lui, ca vezi doamne e cu 7 ani ani mai mare. ei sunt amandoi berbeci si iese foc cand se cearta, dar mereu castiga el ca doar el e bossul
ari05
QUOTE(alina16carmen @ Jan 12 2011, 12:13 PM) *
la cateva zile, sa zic vreo 4 mi-a zis ca imi scoate bandajul, doar daca imi fac dus. si bineinteles ca am vrut, ca erau 37 de grade afara si nu ma mai suportam nedusata. poate ca la tine nu se cicatrizase complet, sau stiu eu din ce motiv nu te lasa. poate fiecare doctor e cu parerea lui.nu stiu.
si mie mi-a fost greu a doua zi cand mi-au zis sa ma ridic ca ma duc in salon. cred ca a durat vreo 15 minute pana am reusit singura sa ma ridic in fund.cumplit. plus ca in salon eram singura. patul de alaturi era liber si eu nu eram in stare sa ma aplec sa imi caut schimburi ca pe camasa eram patata. plangand l-am sunt pe sot sa vina sa ma ajute sa ma imbrac.am avut noroc ca nu era la munca.dar dupa-amiaza imir evenisem deja. ma plimbam cat de mult pe holuri si imi era mai bine.

sti ice m-a mirat pe mine ? ca auzisem in alte parti ca zilnic iti dadea jos ba ndajul sa verifice peratia, apoi punea altul nou... mie una nu mi-a verificat niemni bandajul o sapt intraga cat am stat in spital decat dupa o sapt cand mi-au scos firele... . si era cicatrizata bine taietura, zic eu... noroc ca nu am avut probl, ca au fost fete carora li s-a infectat operatia...
nu stiu cum....

QUOTE(alina16carmen @ Jan 12 2011, 12:22 PM) *
si daria, daca nu o culc dupa-amiaza e jale pe la 8 seara cu ea. maraie si nu vrea nimic decat nani.

pacat ca si ai lui sunt asa.poate se va mai lumina cand ca aparea Razvi.
fratele sotului fumeaza tot pe ascuns. nu stiu daca se ascunde si de sotia lui, dar de surorile si fratele lui sigur se ascunde. e cumva berbec sotul tau, cumnatul meu e berbex. si fratele meu e berbec si la fel. si el a fumat o perioada pe ascuns. dar acum cica s-a lasat.
al meu sot e cu 2 luni mai mare decat mine. in mai, cand eu voi avea 38 de sapt de sarcina, implineste 31 de ani.

nu, eu sunt berbec liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif al meu e fecioara... mai rau...

QUOTE(alina16carmen @ Jan 12 2011, 12:34 PM) *
amandoi doua firi vulcanice? pai la voi nu cedeaza niciunul. fiecare vrea sa iasa pe primul loc.

da...asta e nasol la noi ... liwlol.gif

QUOTE(loredana03 @ Jan 12 2011, 12:46 PM) *
fetele cred ca se refereau la supozitoarele cu glicerina.

eu nu am avut net aproape 2 zile si asa de greu mi-a fost.
acum sotul a fost plecat cu denis vreo trei ore ca sa ma pot odihni ca nu m-am simtit prea bine.

da, supozitoare cu glicerina ... wink.gif

ce faci lore ? tzuc.gif
alina16carmen
QUOTE(MMV @ Jan 12 2011, 03:18 PM) *
cum bine spunea cineva mai sus, noaptea e un sfetnic bun. in desele reprize la baie, aseara mi-a venit o idee: stau pana iau salariul pe ianuarie sa vad care e diferenta si daca nu e ceva spectaculos, imi iau concediul restant pe 2010+zilele libere acumulate dupa care plec in prenatal. dr de familie mi-a zis ca mai bine merg in prenatal. oricum am observat ca 6 ore pe scaun e cam mult pt mine, ma doare coloana, imi amorteste si oricat m-as mai plimba eu pe holuri, tot nu e ca in pat. asa ca pt binele meu si al fetei, o sa plec in prenatal.

ma bucur ca te-ai mai gandit. ca nimic nu se compara cu a sta linistita zi de zi acasa cu burtica ta!
o sa vezi ca diferenta nu e f mare.
eu luam lanegru 1400 de lei. si imi plateau tot la negru concediul medical cu 75 % adica 1000 de lei. deci diferenta era de 400 de lei. dar eu dadeam pe drum 200 de lei pe luna si pe mancare cam 100 de lei pe luna. asa ca tot nu merita pt 100 lei pe luna in plus sa imi stric linistea pe care o aveam acasa.

ps off topic! cum ai reusit sa scrii "casatorita", ca la mine apare silver member?
MMV
ma bucur ca sunteti bine lore. bb ce mai face??
ari05
QUOTE(alina16carmen @ Jan 12 2011, 01:18 PM) *
sunt supozitoare cu glicerina, care te ajuta sa ai scaun dupa nastere. tranzitul intestinal trebuie sa-si reia mersul firesc dupa nastere. pana nu incepi sa ai vanturi si un scaun, nu te lasa sa treci pe mancare normala. bagi in tine supa chioara si 2 felii de paine prajita toata ziua. si ceai neindulcit.

oh, tie ti-au dat si paine ??? liwlol.gif eu n-am stiut ce-i aia pana dupa 5-6 zile liwlol.gif ca dupa 4 zile abia mi s-a reluat tranzitul, si pana atunci ceaiuri si supe chiaore la greu de mi s-a acrit... da o chestie buna, am slabit 7 kg in saptamana aia din spital liwlol.gif nesimnificativ oricvum, avand in vedere ca aveam 36 in plus cu sarcina liwlol.gif
MMV
QUOTE(alina16carmen @ Jan 12 2011, 01:44 PM) *
ma bucur ca te-ai mai gandit. ca nimic nu se compara cu a sta linistita zi de zi acasa cu burtica ta!
o sa vezi ca diferenta nu e f mare.
eu luam lanegru 1400 de lei. si imi plateau tot la negru concediul medical cu 75 % adica 1000 de lei. deci diferenta era de 400 de lei. dar eu dadeam pe drum 200 de lei pe luna si pe mancare cam 100 de lei pe luna. asa ca tot nu merita pt 100 lei pe luna in plus sa imi stric linistea pe care o aveam acasa.

ps off topic! cum ai reusit sa scrii "casatorita", ca la mine apare silver member?

asa m-am gandit si eu, cat de mare poate fi aceasta diferenta.
nici nu am observat ca imi apare scris casatorita liwlol.gif noroc de tine. stai sa vad daca imi mai amintesc liwlol.gif am mers in "my controls" -> persona profile->edit profile information si am modificat la "Custom member title" incearca si tu
alina16carmen
QUOTE(ari05 @ Jan 12 2011, 03:42 PM) *
sti ice m-a mirat pe mine ? ca auzisem in alte parti ca zilnic iti dadea jos ba ndajul sa verifice peratia, apoi punea altul nou... mie una nu mi-a verificat niemni bandajul o sapt intraga cat am stat in spital decat dupa o sapt cand mi-au scos firele... . si era cicatrizata bine taietura, zic eu... noroc ca nu am avut probl, ca au fost fete carora li s-a infectat operatia...
nu stiu cum....
nu, eu sunt berbec liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif al meu e fecioara... mai rau...
da...asta e nasol la noi ... liwlol.gif
da, supozitoare cu glicerina ... wink.gif

ce faci lore ? tzuc.gif

mie mi-l schimba mai mereu.daca nu ma insel dupa vreo 2-3 zile de la operatie il schimba zilnic. si in primele zile venea si se uita la operatie si ma apasa pe burta sa vada daca se retrage uterul.
berbec cu fecioara nu ar trebui sa fie o combinate rea. si nu stiam ca fecioarele sunt vulcanice.vred ca are un ascendent tot in semn de foc.
alina16carmen
QUOTE(ari05 @ Jan 12 2011, 03:48 PM) *
oh, tie ti-au dat si paine ??? liwlol.gif eu n-am stiut ce-i aia pana dupa 5-6 zile liwlol.gif ca dupa 4 zile abia mi s-a reluat tranzitul, si pana atunci ceaiuri si supe chiaore la greu de mi s-a acrit... da o chestie buna, am slabit 7 kg in saptamana aia din spital liwlol.gif nesimnificativ oricvum, avand in vedere ca aveam 36 in plus cu sarcina liwlol.gif

imi dadeau voie la 2 felii de paine prajita pe zi. eu luasem 21 in sarcina. si depa nastere 8 le-am dat imediat. mai ales ca in prima zi m-a tinut doar cu perfuzii
alina16carmen
QUOTE(MMV @ Jan 12 2011, 03:51 PM) *
asa m-am gandit si eu, cat de mare poate fi aceasta diferenta.
nici nu am observat ca imi apare scris casatorita liwlol.gif noroc de tine. stai sa vad daca imi mai amintesc liwlol.gif am mers in "my controls" -> persona profile->edit profile information si am modificat la "Custom member title" incearca si tu

mersi! tzuc.gif vazusem si la alte mamici, dar aveau f multe postari si m-am gandit ca mai tarziu se permite modificarea.
alina16carmen
ne bagam la nani, ca daria nu mai rezista!
va pupic dulce pe toate!
loredana03
QUOTE(alina16carmen @ Jan 12 2011, 01:31 PM) *
lore, tot mai ai durerile de burtica? ai grija ca nu e de glumit cu ele. fara efort si cat mai mult in pat.

burtica nu ma doare asa rau insa ca sa zic pe romaneste ma doare intre picioare zici ca unul pleaca intr-o parte si celalat in alta parte.
efort nu am mai facut doar ce fac cate putina mancare si spal vase. in rest ma juta sotul f mult.
insa si dc stau in pat parca mairau ma dor oasele.
tunderke
QUOTE(alina16carmen @ Jan 12 2011, 11:14 AM) *
stiu ca nu era de vacutza. eu doar ziceam la care ciorba mai pun smantana. smile.gif
aaah! atunci e clar. si al meu e tot taur. de aia imi si doresc enorm ca cei mici sa iasa tauri ca el, ca atunci cand vor creste si se vor insura sa-si faca si ei fericite sotiile. si mai stiu barbati tauri care merita dati exemplu.


Eu cred ca depinde. Vezi si Roxy are un taur acasa liwlol.gif, dar nu e asa cuminte liwlol.gif.

QUOTE(emi @ Jan 12 2011, 11:38 AM) *
buna,tuturor!primiti un membru nou printre voi?ma numesc Emilia,sunt din Constanta si o sa fiu mamica din iulie 2011.ma bucur ca pot impartasi bucuria sarcinii mele cu voi.sa ne "auzim "sanatoase si bine v-am gasit smile.gif


Bine ai venit. Scrie si dpn ca sa scriu in listuta.

QUOTE(Roxxy87 @ Jan 12 2011, 11:40 AM) *
buna dimineatza fetelor !m-am trezit si eu mai tarziu biggrin.gif si am fost trezita cu o veste buna....acolo unde a mers pt interviu l-au chemat sa vina sa i se faca actele de angajare... 13 mil + bonuri in mana ceea ce e foarte bine
m-am mai inveselit putin biggrin.gif


Ma bucur ca ai primit o veste buna. tzuc.gif

QUOTE(alina16carmen @ Jan 12 2011, 12:44 PM) *
o zi usoara si tie! ai grija cu raceala. repede ceaiuri fierbinti si nu uita de miere si lamaie!


Eu de obicei beau ceai, dar acum am baut mai mult.
ari05
QUOTE(alina16carmen @ Jan 12 2011, 01:55 PM) *
mie mi-l schimba mai mereu.daca nu ma insel dupa vreo 2-3 zile de la operatie il schimba zilnic. si in primele zile venea si se uita la operatie si ma apasa pe burta sa vada daca se retrage uterul.
berbec cu fecioara nu ar trebui sa fie o combinate rea. si nu stiam ca fecioarele sunt vulcanice.vred ca are un ascendent tot in semn de foc.

pai vezi? asa mi se parea si mie normal... dar la noi nuuuu... ca vai nu umbla la bandaj s nu se infecteze operatia...
na, practici si practici in diferite maternitati...

eu toate fecioarele care le-am cu noscut sunt la fel... am mai avut o relatie de lunga durata tot cu o fecioara si la fel era... si de fpt toate fecioarele care le cunosc... doh.gif nu stiu dk e din cauza zodiei, sau am magnet la pers cu fire vulcanica, k si mine liwlol.gif
ari05
QUOTE(alina16carmen @ Jan 12 2011, 02:02 PM) *
imi dadeau voie la 2 felii de paine prajita pe zi. eu luasem 21 in sarcina. si depa nastere 8 le-am dat imediat. mai ales ca in prima zi m-a tinut doar cu perfuzii

eu am luat 36, si dupa o sapt in psital dadeusem jos 11 (cu nastere cu tot)
si la restu de 25 m-am tot chinuit... liwlol.gif si ma voi chinui in continuare liwlol.gif
ari05
QUOTE(alina16carmen @ Jan 12 2011, 02:05 PM) *
ne bagam la nani, ca daria nu mai rezista!
va pupic dulce pe toate!

somnic usor !

DArius nu binevoieste inca nervi.gif
loredana03
QUOTE(alina16carmen @ Jan 12 2011, 02:05 PM) *
ne bagam la nani, ca daria nu mai rezista!
va pupic dulce pe toate!

somnic usor si denis face nani
tunderke
Si eu am ajuns acasa, am papat si acum incerc sa-mi convingde fata sa dormim un pic.
loredana03
QUOTE(tunderke @ Jan 12 2011, 03:24 PM) *
Si eu am ajuns acasa, am papat si acum incerc sa-mi convingde fata sa dormim un pic.

odihna placuta
merg sa fac mancarica, gata cu somatul.
o zi placuta.
Rodyka
QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 04:24 PM) *
super ca o poti tine langa tine. asa esti sigura ca e ingrijita bine. la spitalul unde nasc eu nu poti tine copii langa tine decat daca iti iei rezerva si aia costa 5 mil si e prea mult. si oricum mie cu doi copii, imediat dupa cezariana nu prea cred mi-ar fi usor.
spitalul in care nasc eu e f aproape de oraselul incare locuiesc, e intr-o comuna. e spital de tzara, cum se spune. in schimb sunt conditii super fata de cel judetean de la pitesti. acolo nu as avea curaj sa nasc. si bani se dau mai putin aici. cred ca cu 1200 de lei platesc toti doctorii si toate asisitentele care ma asista. plus ca e liniste si te poti odihni, iar asistentele sunt dragutza, nu cer de la obraz, le dau eu ca sunt multumita.

ce e cu cel de la Pitesti????.....eu st din pitesti ink nu stiu sigur daca o sa nasc aici dar e bine sa stiu orice lucru despre spital....eu din cate am mai auzit au facut si rezerve si ca nu mai e ca inainte...dar nu stiu sigur...o sa mai intreb si eu. Tu de unde esti???
E super lista ta ms tzuc.gif o sa ma apuc si eu de facut bagajul asa putin cate putin biggrin.gif
ari05
QUOTE(loredana03 @ Jan 12 2011, 03:13 PM) *
somnic usor si denis face nani


somnic usor si voua.... si noi in final am adormit doh.gif f tarziu oricum...

QUOTE(tunderke @ Jan 12 2011, 03:24 PM) *
Si eu am ajuns acasa, am papat si acum incerc sa-mi convingde fata sa dormim un pic.

si ai reusit sa-o convingi ? smile.gif
anamarianegrii
Buna fetelor,

Am vazut ca m-ati trecut si pe mine in listuta voastra - multumesc!

Bun venit si noilor burtici - sarcina usoara in continuare si multa sanatate!


Pe cele care nu sunteti la prima sarcina, as vrea sa va intreb - a avut cineva placenta anterioara? Sau cunoasteti cazuri?

Vreau sa aflu daca se ridica sau daca e musai sa se ajunga la cezariana? Pentru ca eu nu vreau cezariana! Si asta ma ingrijoreaza putin huh.gif

Va multumesc mult!

Numai bine tuturor! trandafir.gif

MMV
lore veti grija de voi.
ma bucur ca ati dormit. eu dupa ce pleaca sotul ma bag la un film la PC ca nu m-am mai delectat de mult cu asa ceva.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.