Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Aprilie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188
tunderke
Buna dimineata.
Si noi suntem matinale, ne-am trezit la 5.

QUOTE(MMV @ Mar 23 2011, 08:08 AM) *
buna dimineata. cine vine la cafea.gif sau ceai??
noi matinale ca intotdeauna, de la 6 suntem treze. sa zicem ca am dormit ceva mai bine azi.
tunde ma bucur ca ai vesti bune de la doc. sa ai nastere usoara.
acusi plecam si noi la medic sa vedem ce ne mai spune pt vineri


Vin eu la cafea.
Bafta la medic si sa vii cu vesti bune.
ellesse
QUOTE(MMV @ Mar 23 2011, 08:08 AM) *
buna dimineata. cine vine la cafea.gif sau ceai??
noi matinale ca intotdeauna, de la 6 suntem treze. sa zicem ca am dormit ceva mai bine azi.
tunde ma bucur ca ai vesti bune de la doc. sa ai nastere usoara.
acusi plecam si noi la medic sa vedem ce ne mai spune pt vineri


Buna dimineata,

Fetelor astazi suntem solidare una cu alta, eu tot in jur de ora 5 m-am trezit biggrin.gif. Am un orologiu natural in burtica liwlol.gif
De dormit bine eu zic ca am dormit, doar ca m-am trezit de vreo 4 ori sa merg la toaleta dar multumesc lui D-zeu am reusit sa adorm iar wink.gif.
Sa veniti cu vesti bune de la doctor, va tin pumnii hug.gif
Si noi mergem in dimineata asta pentru un control de rutina, de abia astept sa vad ce imi va zice. Mi-am facut si o listuta de intrebari ca daca nu o intreb eu doh.gif
In primul rand am s-o intreb de cum sta asezat BB, daca e angajat spre iesire desi, o fi prea devreme unsure.gif
Dimineata placuta va doresc si ne auzim mai pe dupa amiaza, azi fiind libera am sa pot si eu tine pasul cu voi biggrin.gif
xx
tunderke
QUOTE(ellesse @ Mar 23 2011, 08:37 AM) *
Buna dimineata,

Fetelor astazi suntem solidare una cu alta, eu tot in jur de ora 5 m-am trezit biggrin.gif. Am un orologiu natural in burtica liwlol.gif
De dormit bine eu zic ca am dormit, doar ca m-am trezit de vreo 4 ori sa merg la toaleta dar multumesc lui D-zeu am reusit sa adorm iar wink.gif.
Sa veniti cu vesti bune de la doctor, va tin pumnii hug.gif
Si noi mergem in dimineata asta pentru un control de rutina, de abia astept sa vad ce imi va zice. Mi-am facut si o listuta de intrebari ca daca nu o intreb eu doh.gif
In primul rand am s-o intreb de cum sta asezat BB, daca e angajat spre iesire desi, o fi prea devreme unsure.gif
Dimineata placuta va doresc si ne auzim mai pe dupa amiaza, azi fiind libera am sa pot si eu tine pasul cu voi biggrin.gif
xx


Bafta. Sa vii cu vesti bune.
Sa stii ca nu e prea devreme sa fie intors bebe.
La mine in februarie deja era intors cu capul in jos, pregatit pentru iesire.
Si acum in martie era coborat mai jos.
ellesse
QUOTE(tunderke @ Mar 23 2011, 08:56 AM) *
Bafta. Sa vii cu vesti bune.
Sa stii ca nu e prea devreme sa fie intors bebe.
La mine in februarie deja era intors cu capul in jos, pregatit pentru iesire.
Si acum in martie era coborat mai jos.


multumesc tunde tzuc.gif
wolfmiki
buna dimineata!!! dupa ce am admirat luna pe la ora 1 am adormit iar pe la 3 wacko.gif iar la 6 ne-am trezit de-a binelea liwlol.gif dar cum vremea este destul de inchisa am mai stat in pat.....acum bem lapticul si ne pregatim de o plimbarica scurta cu catelul


nu e devreme sa se intoarca bb...la mine la 33 de sapt era in pozitie de start liwlol.gif
deln2727
Buna dimineata! Ma alatur si eu voua cu lapticul meu.
Bafta la dr. fetele si sa veniti cu vesti bune!
loredana03
salutare!
mmv bafta la doctor sa fie totul ok.
tunderke, wolfmiki, ma bucur ca sunteti bine si nu mai e mult pana la mare intalnire.
la noi e primavara in toata regula, iesim mai tarziu sa intind niste rufe, pana atunci curatenia de zi cu zi de prin casa.
de dormit eu dorm f bine, nasol e cand trebuie sa ma intorc de pe o parte pe alta,atunci zici ca ma despic bucatica, cu bucatica.
anamaria ce mai faci, ieri nu te-am vazut pe aici.
ellesse astept vesti si de la tine.
andra2000
Neata si de la noi gravida.gif Suntem puturosi rau azi,macar ne simtim mai bine.De dormit...am dormit asa si asa ca era 4 si eu nu dormeam sad.gif
Roxxy87
Buna dimineata fetelor! noi am dormit mult si ffff bine....ne-am trezit doar o data...noaptea asta a fost de vis...nici nu imi vine sa cred ca am dormit asa bine...
Abia astept sa vina 7 sa mergem la doctor sa vedem ce ne zice
O zii frumoasa de primavara sa aveti ! biggrin.gif
tunderke
QUOTE(Roxxy87 @ Mar 23 2011, 12:07 PM) *
Buna dimineata fetelor! noi am dormit mult si ffff bine....ne-am trezit doar o data...noaptea asta a fost de vis...nici nu imi vine sa cred ca am dormit asa bine...
Abia astept sa vina 7 sa mergem la doctor sa vedem ce ne zice
O zii frumoasa de primavara sa aveti ! biggrin.gif


Bafta la medic. Asteptam vestile.
tzuc.gif
andra2000
Cine ma ajuta si pe mine??? Vreau sa pregatesc incet incet totul inainte sa plec la maternitate,ca atunci cand ma intorc cu bebe totul sa fie la locul lui..deci vreau sa sterilizez biberoanele-prin fierbere(care sunt din sticla-le urasc pe cele din plastic pt ca am impresia ca se impute plasticul ala) si celelalte accesorii(mameloane,tetine etc).Cum procedez sa nu topesc ceva din gresala

P.S eu am cautat pe google,dar nu e totuna cu ce stiu mamicile de aici de pe forum smile.gif
ari05
la mine nu mai merge neata liwlol.gif
abia acum am binevoit sa ma dau jos din pat doh.gif nu demult m-am trezit.. ca mi-a sunat tel,, ca altfel cred ca dormeam pana dupa-masa liwlol.gif acum cred ca recuperez eu noptile nedormite din ultimele sapt, ca am un somn in mine ..........

andra, eu am acum sterilizator de la Primii Pasi , si e suepr ok... la inceut nam avut nici eu pt DArius si puneam intr-o oala mai mare, nu sti ucati litri are exact 4-5 ... puneam apa la fiert si acolo bagam biberoane, suzeta, tot ... si stai linistita ca nu se topesc biggrin.gif eu le lasam sa fiarba cateva minute ...
acum ma gandesc ca prima sterilizare tot asa o fac, prin fierbere.. .ca nah, ce stiu eu ce e si cu sterilizatoarele astea... nu zic ca n-o r fi bune.. .dar... apa fiarta e apa fiarta liwlol.gif
andra2000
QUOTE(ari05 @ Mar 23 2011, 10:59 AM) *
la mine nu mai merge neata liwlol.gif
abia acum am binevoit sa ma dau jos din pat doh.gif nu demult m-am trezit.. ca mi-a sunat tel,, ca altfel cred ca dormeam pana dupa-masa liwlol.gif acum cred ca recuperez eu noptile nedormite din ultimele sapt, ca am un somn in mine ..........

andra, eu am acum sterilizator de la Primii Pasi , si e suepr ok... la inceut nam avut nici eu pt DArius si puneam intr-o oala mai mare, nu sti ucati litri are exact 4-5 ... puneam apa la fiert si acolo bagam biberoane, suzeta, tot ... si stai linistita ca nu se topesc biggrin.gif eu le lasam sa fiarba cateva minute ...
acum ma gandesc ca prima sterilizare tot asa o fac, prin fierbere.. .ca nah, ce stiu eu ce e si cu sterilizatoarele astea... nu zic ca n-o r fi bune.. .dar... apa fiarta e apa fiarta liwlol.gif


Sterilizator nu am cumparat,in schimb am crezut ca mi-e necesar incalzitorul pt biberoane tot de la primii pasi(ramane de vazut).Ma gandesc ca prin fierbere e cel mai ok...si cel mai sanatos biggrin.gif
ellesse
am ajuns si noi de la medic....tare aiurea. Eu nu stiu ce fac astia aici dar nu controleaza col, nimic. Palpeaza putin burtica, tensiunea o verifica, urina si atat doh.gif tare ma gandesc sa nu-mi para rau ca nu am nascut in tara sad.gif . Din spesele ei toate merg bine dar....asa fara sa verifice cine stie ce... of of...
macar vremea asta frumoasa ma mai bucura si faptul ca sotul e liber si el azi si ne pregatim sa iesim la un picnic, la padure biggrin.gif
fetelor m-a intrebat o viitoare mamica englezoaica, despre candida daca o are si daca naste natural cum va afecta pe bebe?
parca ati discutat voi odata despre asta dar nu mai retin si nu am stiut ce sa-i zic.
sotul gateste ceva bun acum si de abia astept sa papam, miroase asa binee yami.gif
xx

m0nica
Buna, eu sunt mamica de august 2009 si mai dau cate un ochi pe la voi, mamicile care urmeaza sa nasca, si am citit postarile voastre cu sterilizatoare si incalzitoare si biberoane si tetine... Andra, sa inteleg ca nu vei alapta? Bebe al meu are 1 an jumate si inca alaptez. Nu prea am avut noi nevoie de biberoane si tetine ca am folosit doar 3 luni un biberon in care ii lasam laptic de-al meu ca eu am plecat la servici cand avea el 2 luni, si pana am inceput diversificarea ii lasam cate un biberon cu lapte dimineata si la amiaza veneam si ii mai lasam unul. biggrin.gif (am un mancacios). Asa ca n-am avut nevoie de incalzitoare, sterilizatoare si nici macar biberoane foarte multe. biggrin.gif Eu sunt pro alaptat... Nici o clipa nu m-am gandit sa renunt. Scuze ca v-am deranjat... Va pup si va tin pumnii. Multa bafta, sanatate si voua si bebeilor, nastere usoara si LAPTIC MULT. tzuc.gif
ellesse
aaa...si mi-a zis de data asta ca cica BB nu e angajat spre iesire...ooff imi da dureri de cap BB asta, ca la controlul trecut mi s-a zis ca e cu capusorul in jos iar acum...doh.gif
MMV
salutare si de la noi...cam pe final de 2 in 1
lichidul e din ce in ce mai putin, s-a deschis si colul, in sa e lung si tare. i-a intrat un deget liwlol.gif asa ca maine dimineata la 8 ne prezentam sa nastem,prin cezariana. nu vreau sa risc aiurea cu varicele m ele, asa ca voi indura recuperarea. oricum o am pe mama langa mine si sotul, asa ca...sper sa trec cu bine.
sper sa mai apuc sa intru pana diseara.
ellesse
QUOTE(m0nica @ Mar 23 2011, 02:07 PM) *
Buna, eu sunt mamica de august 2009 si mai dau cate un ochi pe la voi, mamicile care urmeaza sa nasca, si am citit postarile voastre cu sterilizatoare si incalzitoare si biberoane si tetine... Andra, sa inteleg ca nu vei alapta? Bebe al meu are 1 an jumate si inca alaptez. Nu prea am avut noi nevoie de biberoane si tetine ca am folosit doar 3 luni un biberon in care ii lasam laptic de-al meu ca eu am plecat la servici cand avea el 2 luni, si pana am inceput diversificarea ii lasam cate un biberon cu lapte dimineata si la amiaza veneam si ii mai lasam unul. biggrin.gif (am un mancacios). Asa ca n-am avut nevoie de incalzitoare, sterilizatoare si nici macar biberoane foarte multe. biggrin.gif Eu sunt pro alaptat... Nici o clipa nu m-am gandit sa renunt. Scuze ca v-am deranjat... Va pup si va tin pumnii. Multa bafta, sanatate si voua si bebeilor, nastere usoara si LAPTIC MULT. tzuc.gif


apropo de alaptat...mi s-a tinut o intreaga teorie despre "breastfeeding" biggrin.gif si au zis ca ei nu recomanda ca BB sa fie hranit si cu altceva in afara de laptic matern pana cel putin la varsta de 6 luni unsure.gif
MMV
QUOTE(ellesse @ Mar 23 2011, 02:11 PM) *
apropo de alaptat...mi s-a tinut o intreaga teorie despre "breastfeeding" biggrin.gif si au zis ca ei nu recomanda ca BB sa fie hranit si cu altceva in afara de laptic matern pana cel putin la varsta de 6 luni unsure.gif

asa e. cauta e net cursul lui culcer despre alaptat si ai sa afli o multime de lucruri interesante legat de asta
andra2000
QUOTE(m0nica @ Mar 23 2011, 12:07 PM) *
Buna, eu sunt mamica de august 2009 si mai dau cate un ochi pe la voi, mamicile care urmeaza sa nasca, si am citit postarile voastre cu sterilizatoare si incalzitoare si biberoane si tetine... Andra, sa inteleg ca nu vei alapta? Bebe al meu are 1 an jumate si inca alaptez. Nu prea am avut noi nevoie de biberoane si tetine ca am folosit doar 3 luni un biberon in care ii lasam laptic de-al meu ca eu am plecat la servici cand avea el 2 luni, si pana am inceput diversificarea ii lasam cate un biberon cu lapte dimineata si la amiaza veneam si ii mai lasam unul. biggrin.gif (am un mancacios). Asa ca n-am avut nevoie de incalzitoare, sterilizatoare si nici macar biberoane foarte multe. biggrin.gif Eu sunt pro alaptat... Nici o clipa nu m-am gandit sa renunt. Scuze ca v-am deranjat... Va pup si va tin pumnii. Multa bafta, sanatate si voua si bebeilor, nastere usoara si LAPTIC MULT. tzuc.gif


Buna Monica.Eu nu stiu dc o sa am cum sa alaptez ca am sanii mici si pt orice eventualitate am cumparat 2 biberoane.Eu mi-as dorii din suflet sa pot alapta. smile.gif
andra2000
QUOTE(MMV @ Mar 23 2011, 12:10 PM) *
salutare si de la noi...cam pe final de 2 in 1
lichidul e din ce in ce mai putin, s-a deschis si colul, in sa e lung si tare. i-a intrat un deget liwlol.gif asa ca maine dimineata la 8 ne prezentam sa nastem,prin cezariana. nu vreau sa risc aiurea cu varicele m ele, asa ca voi indura recuperarea. oricum o am pe mama langa mine si sotul, asa ca...sper sa trec cu bine.
sper sa mai apuc sa intru pana diseara.


Hai MMV bananab.gif bananab.gif bananab.gif Hai MMV bananab.gif bananab.gif bananab.gif !!! Iti tinem pumnii!!! Hai ca uite iti facem si galerie.
m0nica
QUOTE(andra2000 @ Mar 23 2011, 04:17 PM) *
Buna Monica.Eu nu stiu dc o sa am cum sa alaptez ca am sanii mici si pt orice eventualitate am cumparat 2 biberoane.Eu mi-as dorii din suflet sa pot alapta. smile.gif

Ce comica esti. Eu n-am sani deloc, am doua "bube". Si am avut cum alapta. Mai am o prietena tot cu "bube din astea" si care, colac peste pupaza, a fost operata (de noduli la san) dar care inca alapteaza. Pe partea cealalta, am alta prietena care are, frate (ceva gen Nicoleta Luciu) si n-a avut strop de lapte. smile.gif
andra2000
QUOTE(m0nica @ Mar 23 2011, 12:23 PM) *
Ce comica esti. Eu n-am sani deloc, am doua "bube". Si am avut cum alapta. Mai am o prietena tot cu "bube din astea" si care, colac peste pupaza, a fost operata (de noduli la san) dar care inca alapteaza. Pe partea cealalta, am alta prietena care are, frate (ceva gen Nicoleta Luciu) si n-a avut strop de lapte. smile.gif


Ma inscriu in clubul detinatoarelor de "bube"
m0nica
QUOTE(andra2000 @ Mar 23 2011, 04:48 PM) *
Ma inscriu in clubul detinatoarelor de "bube"

Felicitari! Probabil c-o sa ai lapte! Mult noroc!
ellesse
QUOTE(MMV @ Mar 23 2011, 02:10 PM) *
salutare si de la noi...cam pe final de 2 in 1
lichidul e din ce in ce mai putin, s-a deschis si colul, in sa e lung si tare. i-a intrat un deget liwlol.gif asa ca maine dimineata la 8 ne prezentam sa nastem,prin cezariana. nu vreau sa risc aiurea cu varicele m ele, asa ca voi indura recuperarea. oricum o am pe mama langa mine si sotul, asa ca...sper sa trec cu bine.
sper sa mai apuc sa intru pana diseara.


mmv ne rugam pentru tine si BB sa treceti cu bine de ziua de maine hug.gif
am sa stau cu sufletul la gura sa ajung de la serviciu acasa, desi nu stiu daca o sa poti tu posta vreo veste despre tine si Mariuca dupa operatie unsure.gif
xx
ellesse
QUOTE(andra2000 @ Mar 23 2011, 02:48 PM) *
Ma inscriu in clubul detinatoarelor de "bube"


liwlol.gif
ma primiti si pe mine? floare2.gif
x
m0nica
QUOTE(ellesse @ Mar 23 2011, 05:18 PM) *
liwlol.gif
ma primiti si pe mine? floare2.gif
x

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif Ce haioase sunteti!
deln2727
Mult succes MMV!!
DD sa aiba grija ca puiutul tau sa vina pe lume cu mult noroc si ffff sanatos!!! Si sa aiba grija si de tine sa nu ai dureri si sa te recuperezi cat mai repede! tzuc.gif nanner.gif
ari05
QUOTE(andra2000 @ Mar 23 2011, 01:06 PM) *
Sterilizator nu am cumparat,in schimb am crezut ca mi-e necesar incalzitorul pt biberoane tot de la primii pasi(ramane de vazut).Ma gandesc ca prin fierbere e cel mai ok...si cel mai sanatos biggrin.gif

e bun si incalzitorul ,sa nu folosesti microundele... smile.gif

QUOTE(ellesse @ Mar 23 2011, 02:05 PM) *
am ajuns si noi de la medic....tare aiurea. Eu nu stiu ce fac astia aici dar nu controleaza col, nimic. Palpeaza putin burtica, tensiunea o verifica, urina si atat doh.gif tare ma gandesc sa nu-mi para rau ca nu am nascut in tara sad.gif . Din spesele ei toate merg bine dar....asa fara sa verifice cine stie ce... of of...
macar vremea asta frumoasa ma mai bucura si faptul ca sotul e liber si el azi si ne pregatim sa iesim la un picnic, la padure biggrin.gif
fetelor m-a intrebat o viitoare mamica englezoaica, despre candida daca o are si daca naste natural cum va afecta pe bebe?
parca ati discutat voi odata despre asta dar nu mai retin si nu am stiut ce sa-i zic.
sotul gateste ceva bun acum si de abia astept sa papam, miroase asa binee yami.gif
xx


nici mie nu-mi face control de fiecare data, doar eco...
cat despre candida in sarcina , ar fi bine s fie tratata, mai ales dk naste natural, din cate stiu eu il afecteaza pe bebe. nu stiu ince sens si in ce masura...
eu am avut la inceputul sarcini si ma luat tratament, acum sunt ok ... nu mai am nimic...

QUOTE(MMV @ Mar 23 2011, 02:10 PM) *
salutare si de la noi...cam pe final de 2 in 1
lichidul e din ce in ce mai putin, s-a deschis si colul, in sa e lung si tare. i-a intrat un deget liwlol.gif asa ca maine dimineata la 8 ne prezentam sa nastem,prin cezariana. nu vreau sa risc aiurea cu varicele m ele, asa ca voi indura recuperarea. oricum o am pe mama langa mine si sotul, asa ca...sper sa trec cu bine.
sper sa mai apuc sa intru pana diseara.

ce emotii !!!!!! super.gif
recuperare cat mai usoara sa ai !!!!!!!!!!! tzuc.gif

QUOTE(ellesse @ Mar 23 2011, 02:11 PM) *
apropo de alaptat...mi s-a tinut o intreaga teorie despre "breastfeeding" biggrin.gif si au zis ca ei nu recomanda ca BB sa fie hranit si cu altceva in afara de laptic matern pana cel putin la varsta de 6 luni unsure.gif

eu nu sunt de acord, sincer ......
chiar dk bebe e alaptat, eu zic ca apa macar trebuie copilului, mai ales ca prindem vara,calduri....
acuma fiecare face cum vrea biggrin.gif

QUOTE(andra2000 @ Mar 23 2011, 02:17 PM) *
Buna Monica.Eu nu stiu dc o sa am cum sa alaptez ca am sanii mici si pt orice eventualitate am cumparat 2 biberoane.Eu mi-as dorii din suflet sa pot alapta. smile.gif

nu conteaza marimea sanilor liwlol.gif
eu ii am mari ... si ... ??? tot n-am putut alapta...
nasa-mea ii are super mici si dk era dupa fica-sa , alapta pana la 3 ani liwlol.gif asa ca... nu asta conteaza, marimea... tongue.gif
ari05
QUOTE(m0nica @ Mar 23 2011, 02:23 PM) *
Ce comica esti. Eu n-am sani deloc, am doua "bube". Si am avut cum alapta. Mai am o prietena tot cu "bube din astea" si care, colac peste pupaza, a fost operata (de noduli la san) dar care inca alapteaza. Pe partea cealalta, am alta prietena care are, frate (ceva gen Nicoleta Luciu) si n-a avut strop de lapte. smile.gif



QUOTE(andra2000 @ Mar 23 2011, 02:48 PM) *
Ma inscriu in clubul detinatoarelor de "bube"



QUOTE(ellesse @ Mar 23 2011, 03:18 PM) *
liwlol.gif
ma primiti si pe mine? floare2.gif
x

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
fetele sunteti de coma liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
m0nica
QUOTE(ari05 @ Mar 23 2011, 05:28 PM) *
eu nu sunt de acord, sincer ......
chiar dk bebe e alaptat, eu zic ca apa macar trebuie copilului, mai ales ca prindem vara,calduri....
acuma fiecare face cum vrea biggrin.gif

Eu nu vreau sa te (va) supar, ca nu de asta va citesc, nici nu va critic, dar imi permit sa te contrazic deoarece alaptez de mai bine de un an jumatate, si am trecut si o vara, chiar aproape doua. Deci bebe are in laptele mamicii lui tot ce ii trebuie. Nici macar apa nu are nevoie. Da, apa trebuie cand se incepe diversificarea. Crede-ma. trandafir.gif
MMV
QUOTE(m0nica @ Mar 23 2011, 03:36 PM) *
Eu nu vreau sa te (va) supar, ca nu de asta va citesc, nici nu va critic, dar imi permit sa te contrazic deoarece alaptez de mai bine de un an jumatate, si am trecut si o vara, chiar aproape doua. Deci bebe are in laptele mamicii lui tot ce ii trebuie. Nici macar apa nu are nevoie. Da, apa trebuie cand se incepe diversificarea. Crede-ma. trandafir.gif

asa am citit si eu in cursul lui culcer. laptele contine tot ce are el nevoie. si o greseala care o facem cand alaptam, mutam copilul de la un san la altul si el suge doar laptele de inceput, cel de final, care e si cel mai bun, ramanand in sani
m0nica
QUOTE(MMV @ Mar 23 2011, 05:43 PM) *
asa am citit si eu in cursul lui culcer. laptele contine tot ce are el nevoie. si o greseala care o facem cand alaptam, mutam copilul de la un san la altul si el suge doar laptele de inceput, cel de final, care e si cel mai bun, ramanand in sani

hi.gif
Asa e. La inceput e un lapte foarte subtire si incolor. La fel, o mare gresala pe care o fac tinerele mamici e sa analizeze acest laptic si sa creada ca nu e bun, deoarece e aproape incolor. Arata ca un zer asa... smile.gif Ei, asta potoleste setea, e in loc de ceai sau apa, dar e mai bun decat ceaiul sau apa smile.gif. Si dupa un timp (relativ scurt) vine un lapte mai gros si mai consistent. smile.gif Abia asta il hraneste. Bine, asta dupa ce trece perioada de COLOSTRU (mmmmm ce bunnn). O sa vedeti. smile.gif trandafir.gif
andra2000
QUOTE(ellesse @ Mar 23 2011, 01:18 PM) *
liwlol.gif
ma primiti si pe mine? floare2.gif
x



biggrin.gif Come on
andra2000
QUOTE(MMV @ Mar 23 2011, 01:43 PM) *
asa am citit si eu in cursul lui culcer. laptele contine tot ce are el nevoie. si o greseala care o facem cand alaptam, mutam copilul de la un san la altul si el suge doar laptele de inceput, cel de final, care e si cel mai bun, ramanand in sani



Tre'sa citesc urgent cursul ala ...sunt niste chestii de care habar-nu-aveam
loredana03
mmv sustinere si din partea noastra.
abia astept sa-ti admir printesa.
pana nu vedeti negru pe alb nu aveti de unde sti dc vaeti lapte sau nu asa ca stati linistite.
eu l-am alaptat pe denis pana la 9 luni( apoi mi-a venit si nu a mai vrut).
insa nu l-am alaptat exclusiv pana la 6 luni. de la 2 luni jumatate a primit suc de portocale cu gref ca nu facea kk. instinctul de mama va va spune ce face. cartile sunt ghid restul depinde de fiecare in parte.
tunderke ce o face?
ocupata?
tunderke
QUOTE(MMV @ Mar 23 2011, 02:10 PM) *
salutare si de la noi...cam pe final de 2 in 1
lichidul e din ce in ce mai putin, s-a deschis si colul, in sa e lung si tare. i-a intrat un deget liwlol.gif asa ca maine dimineata la 8 ne prezentam sa nastem,prin cezariana. nu vreau sa risc aiurea cu varicele m ele, asa ca voi indura recuperarea. oricum o am pe mama langa mine si sotul, asa ca...sper sa trec cu bine.
sper sa mai apuc sa intru pana diseara.


Succes maine.
Ne gandim la tine.
tzuc.gif

QUOTE(andra2000 @ Mar 23 2011, 02:17 PM) *
Buna Monica.Eu nu stiu dc o sa am cum sa alaptez ca am sanii mici si pt orice eventualitate am cumparat 2 biberoane.Eu mi-as dorii din suflet sa pot alapta. smile.gif


Nu conteaza marimea sanilor pentru a avea lapte.

Lore sunt bine. A venit fata de la gradi, am papat si ne-am pus la somn. Asa de bine am dormit, acum vedem ce o sa fac la noapte. Daca nu o sa am somn, o sa crosetez, m-am apucat sa crosetez ceva, trebuie sa stau mai mult in pat si atunci sa am preocupare.
_maia_
QUOTE(MMV @ Mar 23 2011, 04:10 PM) *
salutare si de la noi...cam pe final de 2 in 1
lichidul e din ce in ce mai putin, s-a deschis si colul, in sa e lung si tare. i-a intrat un deget liwlol.gif asa ca maine dimineata la 8 ne prezentam sa nastem,prin cezariana. nu vreau sa risc aiurea cu varicele m ele, asa ca voi indura recuperarea. oricum o am pe mama langa mine si sotul, asa ca...sper sa trec cu bine.
sper sa mai apuc sa intru pana diseara.

nastere usoara sa ai mami drag, si o recuperare rapida dupa tzuc.gif tzuc.gif o sa-ti facem galerie maine dimineata yes.gif mai sunt cateva ore si iti vei cunoaste minunea
_maia_
cum se numea site-ul ala de pe care ati mai cumparat voi lucrusoare pt bebe? vazusem acolo un carucior la 500 cu scaun de masina, era la oferta, ce stiti de el? incerc sa il arat sotului, dar nu mai stiu cum se numea site-ul, am un lipsus doh.gif
tunderke
QUOTE(_maia_ @ Mar 23 2011, 07:30 PM) *
cum se numea site-ul ala de pe care ati mai cumparat voi lucrusoare pt bebe? vazusem acolo un carucior la 500 cu scaun de masina, era la oferta, ce stiti de el? incerc sa il arat sotului, dar nu mai stiu cum se numea site-ul, am un lipsus doh.gif


eu un site stiu, nu stiu daca aia cauti
de la mykids, scrii www in fata si dupa punctul si ro
poate gasesti acolo
andra2000
QUOTE(tunderke @ Mar 23 2011, 05:52 PM) *
eu un site stiu, nu stiu daca aia cauti
de la mykids, scrii www in fata si dupa punctul si ro
poate gasesti acolo


Tunde m-am uitat pe site la ei si mi se par preturi destul de ok.Voi v-ati luat ceva de acolo?Sunteti multumite?
tunderke
QUOTE(andra2000 @ Mar 23 2011, 08:06 PM) *
Tunde m-am uitat pe site la ei si mi se par preturi destul de ok.Voi v-ati luat ceva de acolo?Sunteti multumite?


noi nu am luat nimic
o sa trebuiasca sa luam saltea pentru patut, dar numai la vara
acum avem un leagan in care o sa doarma bebe, pana o sa inceapa sa se ridice si dupa aceea in patut
daca tin bine minte parca MMV a comandat saltea pentru patut si inca ceva si a fost foarte multumita
de acolo am site-ul
Roxxy87
Salutare fetelor! Mai inainte am ajuns si noi de la doctor. Totul e bine. I-a facut si EKG bebelului si totul e in regula. Ne asteapta pe 6 aprilie smile.gif Intr-adevar are cordonul in jurul gatului o data, dar a zis ca nu e problema...i-a facut si doppler s-a uitat si la fluxul de sange care duce la creier...s-a uitat la nu stiu ce vena...
Roxxy87
QUOTE(andra2000 @ Mar 23 2011, 08:06 PM) *
Tunde m-am uitat pe site la ei si mi se par preturi destul de ok.Voi v-ati luat ceva de acolo?Sunteti multumite?


MMV si-a luat saltea si cadita smile.gif
Ea a zis ca e multumita
andra2000
QUOTE(tunderke @ Mar 23 2011, 06:20 PM) *
noi nu am luat nimic
o sa trebuiasca sa luam saltea pentru patut, dar numai la vara
acum avem un leagan in care o sa doarma bebe, pana o sa inceapa sa se ridice si dupa aceea in patut
daca tin bine minte parca MMV a comandat saltea pentru patut si inca ceva si a fost foarte multumita
de acolo am site-ul


Da stiu ca-si cumparase dar nu stiam exact de unde(am vazut poze cand a atasat).Noi am cumparat de toate inca din ianuarie.Mi-era frica ca nasc si nu am nimic biggrin.gif binenteles cu boscoroderile de riguare din partea sotului sustinut de soacra.Numai carucior ne mai trebuie,dar a sunat nasa noastra in seara asta ca vrea sa nu-l cumpere ea smile.gif
andra2000
QUOTE(Roxxy87 @ Mar 23 2011, 06:24 PM) *
Salutare fetelor! Mai inainte am ajuns si noi de la doctor. Totul e bine. I-a facut si EKG bebelului si totul e in regula. Ne asteapta pe 6 aprilie smile.gif Intr-adevar are cordonul in jurul gatului o data, dar a zis ca nu e problema...i-a facut si doppler s-a uitat si la fluxul de sange care duce la creier...s-a uitat la nu stiu ce vena...


Haide ca te incurajez eu intai cu toate ca eu sunt inaintea ta...la taiere liwlol.gif
Roxxy87
QUOTE(andra2000 @ Mar 23 2011, 08:45 PM) *
Haide ca te incurajez eu intai cu toate ca eu sunt inaintea ta...la taiere liwlol.gif



Eu mai am mult si bine.....6 saptamani....sper sa mai stea atata tongue.gif
Ce urat suna "la taiere"de parca am fii.....ce ganduri am si eu liwlol.gif
tunderke
QUOTE(Roxxy87 @ Mar 23 2011, 08:24 PM) *
Salutare fetelor! Mai inainte am ajuns si noi de la doctor. Totul e bine. I-a facut si EKG bebelului si totul e in regula. Ne asteapta pe 6 aprilie smile.gif Intr-adevar are cordonul in jurul gatului o data, dar a zis ca nu e problema...i-a facut si doppler s-a uitat si la fluxul de sange care duce la creier...s-a uitat la nu stiu ce vena...


Ma bucur ca totul e bine.

QUOTE(andra2000 @ Mar 23 2011, 08:43 PM) *
Da stiu ca-si cumparase dar nu stiam exact de unde(am vazut poze cand a atasat).Noi am cumparat de toate inca din ianuarie.Mi-era frica ca nasc si nu am nimic biggrin.gif binenteles cu boscoroderile de riguare din partea sotului sustinut de soacra.Numai carucior ne mai trebuie,dar a sunat nasa noastra in seara asta ca vrea sa nu-l cumpere ea smile.gif


Ce bine ca il primiti cadou.
Si mie mi-a transmis fratele meu ce vreau sa cumpere carucior sa premergator, dar am zis ca mai bine carucior.
tunderke
Haineti fetelor, nu va mai ganditi la taiere, ganditi-va ca mergeti sa va intalniti cu bebeii mult asteptati.
MMV
inainte de culcare, intru sa va salut. sper sa dorm sau cel putin voi incerca.
emotiile isi spun cuvantul
de pe site-ul dat de tunde mi-am luat saltea si cadita si suntm ultumita de produse dar si de serviciul in sine. au ajuns foarte repede produsele, sunt de calitate si m-au costat chiar f bine daca le luam din magazin.
lore sau tunde o sa va sun maine cand o sa pot sa va spun cum e Mariuca.
Seara buna sa aveti..odihniti-va cat mai puteti.
multumesc pt gandurile bune
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.