Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Aprilie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188
tunderke
QUOTE(ari05 @ Sep 20 2010, 01:00 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif ce scumpa e !


Scoate cateodata niste cuvinte si expresii, de ne gandim de unde a auzit.
Sper sa-ti treaca senzatia de rau.
floare2.gif
loredana03
QUOTE(ari05 @ Sep 20 2010, 12:58 PM) *
imi pare rau de piciul tau sad.gif cum e acum ? e bine ? tzuc.gif multa sanatate va dorim !!!

si pe mine tocmai m-au apucat greturile din nou ... de vreo jumate de ora sad.gif si inca n-am mancat nimic azi... nah, ma duc sa-mi fac o apa cu lamaie...


suntem bine multumim.
la mine au inceput sa dispara greturile pe timpul zilei insa seara isi fac aparitia in toata splendoarea insa ziua a inceput sa apara pofta de mancare eating.gif
tunderke
QUOTE(loredana03 @ Sep 20 2010, 03:32 PM) *
suntem bine multumim.
la mine au inceput sa dispara greturile pe timpul zilei insa seara isi fac aparitia in toata splendoarea insa ziua a inceput sa apara pofta de mancare eating.gif


Ma bucur ca sunteti bine. tzuc.gif
ari05
QUOTE(tunderke @ Sep 20 2010, 02:54 PM) *
Scoate cateodata niste cuvinte si expresii, de ne gandim de unde a auzit.
Sper sa-ti treaca senzatia de rau.
floare2.gif

biggrin.gif daaaaaaaa tare scumpi sunt !!! si Dari mai scaote niste perleee.... liwlol.gif

azi am avut o zi tare nasoala sad.gif mi-a fost rau toata ziua si am avut o stare de tot rahatu crybaby.gif plus ca am fost iritata de dimineata... nu stiu dc mai nou sunt f irascibila, ma enervez f repede ... oFloare1.gif
ari05
QUOTE(loredana03 @ Sep 20 2010, 03:32 PM) *
suntem bine multumim.
la mine au inceput sa dispara greturile pe timpul zilei insa seara isi fac aparitia in toata splendoarea insa ziua a inceput sa apara pofta de mancare eating.gif

ma bucur ca sunteti bine tzuc.gif

si ma bucur ca mai dispar la tine greturile smile.gif si ca ai pofta de mancare totusi ... e bine, nu ? biggrin.gif chiar dk e seara... nah... acum important e sa fie bebe santaos, sa se dezvolte cum trebuie, nu ? eu deja incep sa nu ma mai stresez in privinta kilogramelor.. .cate voi lua, atatea voi avea in plus... asta e... le dau eu jos dupa nastere, asa cum le-am dat si dupa prima sarcina... greu, dar tot le-am dat jos smile.gif
tunderke
Nici eu nu ma stresez in privinta kilogramelor, dau jos dupa.
Ari sper sa-ti revii repede si eu am momente cand ma enervez repede.
loredana03
seara buna!
azi am ajuns la control in sf si sunt super fericita.
se pare ca am in burtica o bebelina (dc nu i-o creste ceva, insa doctorul parea convins ca e fetita) dezvoltata de 13 saptamani si 3 zile iar data probabila a nasterii este 28 martie.
a dat din manute si desi a fost un eco 2d s-a vazut f bine in comparatie cum se vedea la denis.
si nu mi s-a parut mie chiar a miscat de vreo 2 zile incoace.
ce sa mai sunt fericita si sper ca doamne doamne sa ma ajute sa duc sarcina la bun sfarsit.
o seara frumoasa.
tunderke
Ce bine, ma bucur ca sunteti bine.
Si eu la prima sarcina am vazut numai pe eco, imi arata doctorita pe ecran, sotul nu a intrat cu mine niciodata la control, el a vazut fata numai cand am iesit din spital.
Acum in 13 am fost la control si la eco mi-a scos si o poza, sotul cand i-am aratat poza era tare incantat, ce micut e, dar uite aici se vede capul, aici manutele si aici piciorusele. Abia astept sa ma duc la urmatorul control.
loredana03
QUOTE(tunderke @ Sep 22 2010, 09:21 PM) *
Ce bine, ma bucur ca sunteti bine.
Si eu la prima sarcina am vazut numai pe eco, imi arata doctorita pe ecran, sotul nu a intrat cu mine niciodata la control, el a vazut fata numai cand am iesit din spital.
Acum in 13 am fost la control si la eco mi-a scos si o poza, sotul cand i-am aratat poza era tare incantat, ce micut e, dar uite aici se vede capul, aici manutele si aici piciorusele. Abia astept sa ma duc la urmatorul control.


si mie mi-a dat 2 poze si sunt destul de clare.
ari05
wow , felicitari loredana!!!!!!! ce ma bucur pt tine !!! dar deja se vede sexul fatului ? ohmy.gif asa repede ? hhmm... ce faaaiinnn... si eu sunt nerabdatoare sa aflu ce o sa am acum tongue.gif

eu am fost de dimineata la maternitate sa-mi fac analizele , ca nu am reusit sa ajung pana acum... sunt curioasa cum iese titrarea de anticorpi... adik daca imi apar anticorpi sarcina asta... avand RH negativ...
tunderke
Loredana acum am citit ca doctorul crede ca ai fetita, DD sa fie asa.
Eu sper sa fie baiat, ca fata am, dar daca o sa fie tot fetita, sa fie sanatoasa ca iubita o sa fie.
Ari si eu astept sa vad ce am. Analizele eu le-am facut, am lipsa de calciu si magneziu, doar putin, dar mi-a prescris doctorita vitamine. Eu o sa ma duc cam la 16 saptamani.
Eu dupa calcule pe net, si dupa ultima mentruatie luat 40 de saptamani imi iese varsta de pe ticker, dar doctorita la eco mi-a zis cu o saptamana mai putin, dupa ea dpn este 15 aprilie. Medicul de familie a calculat si el cu se calcula mai demult si a iesit 14 aprilie, dar pana la urma vedem atunci cand o sa vina.
Va doresc o zi frumoasa si sa va simtiti bine.
floare2.gif
ari05
si eu dupa net mi-am luat tickerul... data ultimei menstruatii... dar si la mine, dupa calculul dr-ului , as avea deja cel puti n10 saptamani... deci DPN 20 aprilie, nu 27 ... dar vom mai vedea.....

tunderke
Vom vedea la urma, conteaza sa ducem sarcina la sfarsit si sa fim bine. Eu pe fata am nascut-o cu o saptamana mai devreme decat mi-a zis doctorita.
Tu cum te simti acum?
tunderke
Poza cu burtica mea
ari05
QUOTE(tunderke @ Sep 23 2010, 07:51 PM) *
Poza cu burtica mea

ce simpatica burticutza biggrin.gif

eu azi sunt ok, nu mi-a fost greata pana acum... dar mai e pana deseara tongue.gif
tunderke
QUOTE(ari05 @ Sep 24 2010, 12:52 PM) *
ce simpatica burticutza biggrin.gif

eu azi sunt ok, nu mi-a fost greata pana acum... dar mai e pana deseara tongue.gif


Mersi tzuc.gif
Ma bucur ca esti bine, poate poate trece si perioada de greturi.
loredana03
QUOTE(ari05 @ Sep 23 2010, 09:49 AM) *
wow , felicitari loredana!!!!!!! ce ma bucur pt tine !!! dar deja se vede sexul fatului ? ohmy.gif asa repede ? hhmm... ce faaaiinnn... si eu sunt nerabdatoare sa aflu ce o sa am acum tongue.gif

si eu am ramas surprinsa ca mi-a spus si chiar a stat cu fata catre eco si s-a vazut f bine.
acum ramane sa vedem undeva prin martie daca a fost adevarata predictia smile.gif


loredana03
QUOTE(tunderke @ Sep 23 2010, 07:51 PM) *
Poza cu burtica mea


pupici la burticuta.
ari05
QUOTE(loredana03 @ Sep 25 2010, 07:17 PM) *
si eu am ramas surprinsa ca mi-a spus si chiar a stat cu fata catre eco si s-a vazut f bine.
acum ramane sa vedem undeva prin martie daca a fost adevarata predictia smile.gif

deci pana la urma in martie vei naste ? smile.gif
ari05
ce faceti fetelor? cum sunteti ? eu azi am avut o zi super nasoala... mi-a fost greata toata ziua... off ca m-am saturat de senzatia asta DE rau sad.gif parca nu mai trece o data timpul, sa scap de greturile astea nasoale sad.gif
tunderke
Si eu m-am simtit cam nasol azi. Parca as fi racita, sper sa nu se agraveze si sa-mi revin.
Ari sper sa-ti treaca greturile.
tzuc.gif
ari05
ceau fetelor ! o saptamana usoara sa aveti ! tzuc.gif

tunderke, multa sanatate ! sa ai grija la raceli smile.gif
Mihaela İleri
salutari fetelor sau mamicilor mai bine(eu ınca nu realizez ca o sa fiu mamica).sunt la prima sarcina ši aštept ca pe 18 aprilie 2011 sa ma ıntılnesc cu puišorul meu.sunt foarte emotionata nici nu štiu ce sa fac,ce sa simt...sper sa ma ajutati cu cıte un sfat,ın general vad ca majoritatea au mai fost deja mamici.numai bine voua ši bebelušilor voštrii... gravida.gif
tunderke
QUOTE(Mihaela İleri @ Sep 27 2010, 07:25 PM) *
salutari fetelor sau mamicilor mai bine(eu ınca nu realizez ca o sa fiu mamica).sunt la prima sarcina ši aštept ca pe 18 aprilie 2011 sa ma ıntılnesc cu puišorul meu.sunt foarte emotionata nici nu štiu ce sa fac,ce sa simt...sper sa ma ajutati cu cıte un sfat,ın general vad ca majoritatea au mai fost deja mamici.numai bine voua ši bebelušilor voštrii... gravida.gif


Bine ai venit si sarcina usoara iti doresc.
tunderke
Cum va simtiti fetelor?
danie_la
buna fetelor,

sunt si eu mamica de aprilie am 10 sapt si 3 zile super.gif dupa spusele medicului as naspe pe 23 apr .
spuneti-mi si mie ca am vz ca nimeni nu a scris nimik de dublu test voua va zis sa-l faceti si la cate sapt ca pe mine ma intrebat daca vreau sa-l fac ca nu este obligatoriu dar eu as vrea sa-l fac dar am gasit loc pt programare cand o sa am 13 sapt si 3 zile este vro problema?
greturi nu prea am asa si eu sunt chiar pe invers daca am greata si mananc ceva imi trece biggrin.gif.
am luat 3 kg si eu si se vede putin asa burtica bine eu sunt si fff slaba adik aveam 41 kg pana sa raman biggrin.gif
of dar am o problema nu mapot lasa de fumat am inceput sa le raresc 1 pachet la 2-3 zile depinde si toata lumea zice ca nu e bine si k ar treb sa ma las dar nu pot . nervi.gif
ari05
QUOTE(Mihaela İleri @ Sep 27 2010, 07:25 PM) *
salutari fetelor sau mamicilor mai bine(eu ınca nu realizez ca o sa fiu mamica).sunt la prima sarcina ši aštept ca pe 18 aprilie 2011 sa ma ıntılnesc cu puišorul meu.sunt foarte emotionata nici nu štiu ce sa fac,ce sa simt...sper sa ma ajutati cu cıte un sfat,ın general vad ca majoritatea au mai fost deja mamici.numai bine voua ši bebelušilor voštrii... gravida.gif


bine ai venit , si sarcina usoara sa ai !!!! tzuc.gif
te asteptam sa intri cat mai des la noi smile.gif si eu am inceput sa intru pe utile, cand eram insarcinata cu Dari , acus- 3 ani, si mi-am facut o gramada de prietene aici smile.gif pe unele chiar am avut placerea sa le intalnesc wink.gif


QUOTE(danie_la @ Sep 28 2010, 12:39 PM) *
buna fetelor,

sunt si eu mamica de aprilie am 10 sapt si 3 zile super.gif dupa spusele medicului as naspe pe 23 apr .
spuneti-mi si mie ca am vz ca nimeni nu a scris nimik de dublu test voua va zis sa-l faceti si la cate sapt ca pe mine ma intrebat daca vreau sa-l fac ca nu este obligatoriu dar eu as vrea sa-l fac dar am gasit loc pt programare cand o sa am 13 sapt si 3 zile este vro problema?
greturi nu prea am asa si eu sunt chiar pe invers daca am greata si mananc ceva imi trece biggrin.gif.
am luat 3 kg si eu si se vede putin asa burtica bine eu sunt si fff slaba adik aveam 41 kg pana sa raman biggrin.gif
of dar am o problema nu mapot lasa de fumat am inceput sa le raresc 1 pachet la 2-3 zile depinde si toata lumea zice ca nu e bine si k ar treb sa ma las dar nu pot . nervi.gif

bine ai venit si sarcina usoara si tie tzuc.gif
referitor la dublu test... eu nu l-am facut... nici triplu test (dk nu cumva o fi acelasi lucru) tongue.gif eu mi-am facut doar analizele normale care se fac la inceput de sarcina, pt ca dr nu a considerat ca trebuie sa imi fac analize suplimentare smile.gif

cat despre fumat... uuff... ce te mai inteleg liwlol.gif eu la prima sarcina am renuntat dintr-o data la tigari pt ca mi s-a facut f rau de la ele... si dupa ce nu am fumat un an jumate, m-am apucat iar k proasta nervi.gif si acum ... nu zic, de cand am aflat ca sunt gravidutza iar, le-am rarit bine... mai bagam cate 2-3 pe zi ... stiu si eu ca nu e bine sad.gif si m-am ambitionat acum sa le las de tot... de duminica nu am mai pus mana pe ele biggrin.gif dar nu pot zic ca le-am lasat inca liwlol.gif ... pana mai trec cateva zile... asa ca, bafta si tie dk vrei sa le lasi... ca sti uca e f greu tzuc.gif
ari05
asa..... referitor la analize..... aseara mi le-a scos al meu .... si sunt nervoasa ca desteptele de la maternitate iar nu mi-au facut mtitrarea de anticorpi ... bineinteles nervi.gif ma scot din sarite alea !!! si la prima sarcina tot asa pateam... dk cumva aveam pe bilet inca o analiza pe langa factorul RH , nu imi faceau RH-ul .. parca-s batute in cap !!! ca doar pe mine aia ma intereseaza cel mai tare, dk apar sau nu anticorpi mad.gif acum sa vad ce fac, sa vad ce zic alea de la amternitate, dk trebuie sa ma duc icna o data sa imi ia sange... offf ce ma pot enerva incompetentele alea !!! nervi.gif

in rest au iesit bine analizele, in afara de 3 chestii care mi-au iesit mult sub limita, dar habar nu am ce sunt ... o sa ma duc la dr sa mi le citeasca ... si glicemia iar... mi-a iesit mare, mai mare decat normal ... adik 115,5 ... sa vad si cu asta ce o fi ,ca pana acum nu am avut probleme, desi in familei avem antcedente super naspa legate de diabet ... sad.gif
danie_la
QUOTE(ari05 @ Sep 28 2010, 02:08 PM) *
bine ai venit , si sarcina usoara sa ai !!!! tzuc.gif
te asteptam sa intri cat mai des la noi smile.gif si eu am inceput sa intru pe utile, cand eram insarcinata cu Dari , acus- 3 ani, si mi-am facut o gramada de prietene aici smile.gif pe unele chiar am avut placerea sa le intalnesc wink.gif
bine ai venit si sarcina usoara si tie tzuc.gif
referitor la dublu test... eu nu l-am facut... nici triplu test (dk nu cumva o fi acelasi lucru) tongue.gif eu mi-am facut doar analizele normale care se fac la inceput de sarcina, pt ca dr nu a considerat ca trebuie sa imi fac analize suplimentare smile.gif

cat despre fumat... uuff... ce te mai inteleg liwlol.gif eu la prima sarcina am renuntat dintr-o data la tigari pt ca mi s-a facut f rau de la ele... si dupa ce nu am fumat un an jumate, m-am apucat iar k proasta nervi.gif si acum ... nu zic, de cand am aflat ca sunt gravidutza iar, le-am rarit bine... mai bagam cate 2-3 pe zi ... stiu si eu ca nu e bine sad.gif si m-am ambitionat acum sa le las de tot... de duminica nu am mai pus mana pe ele biggrin.gif dar nu pot zic ca le-am lasat inca liwlol.gif ... pana mai trec cateva zile... asa ca, bafta si tie dk vrei sa le lasi... ca sti uca e f greu tzuc.gif


of e greu rau si parca de ce zic ca ma las daia as fuma mai mult sad.gif(, multa bafta sa nu te mai apuci :*
loredana03
QUOTE(Mihaela İleri @ Sep 27 2010, 07:25 PM) *
salutari fetelor sau mamicilor mai bine(eu ınca nu realizez ca o sa fiu mamica).sunt la prima sarcina ši aštept ca pe 18 aprilie 2011 sa ma ıntılnesc cu puišorul meu.sunt foarte emotionata nici nu štiu ce sa fac,ce sa simt...sper sa ma ajutati cu cıte un sfat,ın general vad ca majoritatea au mai fost deja mamici.numai bine voua ši bebelušilor voštrii... gravida.gif


bine ai venit mihaela si sa ai sarina usoara si un bebe sanatos.
intreaba ce vrei iti va raspunde cine stie si u alegi ce-i mai bun smile.gif
QUOTE(danie_la @ Sep 28 2010, 12:39 PM) *
buna fetelor,

sunt si eu mamica de aprilie am 10 sapt si 3 zile super.gif dupa spusele medicului as naspe pe 23 apr .
spuneti-mi si mie ca am vz ca nimeni nu a scris nimik de dublu test voua va zis sa-l faceti si la cate sapt ca pe mine ma intrebat daca vreau sa-l fac ca nu este obligatoriu dar eu as vrea sa-l fac dar am gasit loc pt programare cand o sa am 13 sapt si 3 zile este vro problema?
greturi nu prea am asa si eu sunt chiar pe invers daca am greata si mananc ceva imi trece biggrin.gif.
am luat 3 kg si eu si se vede putin asa burtica bine eu sunt si fff slaba adik aveam 41 kg pana sa raman biggrin.gif
of dar am o problema nu mapot lasa de fumat am inceput sa le raresc 1 pachet la 2-3 zile depinde si toata lumea zice ca nu e bine si k ar treb sa ma las dar nu pot . nervi.gif

bun venit.
nici la prima sarcina nu am facut nici dublul test nici triplul test deci nu-l voi face nici acum doar analizele si controalele de rutina.
sarcina usoara si tie si numai bine.

eu ma sitm ceva mai bine rar mai am greturi si ma simt din ce in ce mai obosita.acum ies cu cel mic pe afara.
tunderke
QUOTE(danie_la @ Sep 28 2010, 12:39 PM) *
buna fetelor,

sunt si eu mamica de aprilie am 10 sapt si 3 zile super.gif dupa spusele medicului as naspe pe 23 apr .
spuneti-mi si mie ca am vz ca nimeni nu a scris nimik de dublu test voua va zis sa-l faceti si la cate sapt ca pe mine ma intrebat daca vreau sa-l fac ca nu este obligatoriu dar eu as vrea sa-l fac dar am gasit loc pt programare cand o sa am 13 sapt si 3 zile este vro problema?
greturi nu prea am asa si eu sunt chiar pe invers daca am greata si mananc ceva imi trece biggrin.gif.
am luat 3 kg si eu si se vede putin asa burtica bine eu sunt si fff slaba adik aveam 41 kg pana sa raman biggrin.gif
of dar am o problema nu mapot lasa de fumat am inceput sa le raresc 1 pachet la 2-3 zile depinde si toata lumea zice ca nu e bine si k ar treb sa ma las dar nu pot . nervi.gif


Bine ai venit si sarcina usoara iti doresc. Ar fi bine daca ai putea sa te lasi de fumat.
Eu la prima sarcina nici nu stiam de dublu test sau triplu test, mergeam in fiecare luna la doctorita la eco si a fost totul bine. Acum mi-a zis ca daca vreau sa fac triplu test se face intre 14 si 16 saptamani. Dar este la alegerea mea, si cum zicea ea eu prima sarcina am avut-o usoara nu am avut probleme, am nascut normal si am o fetita normala, deci sanse ca sa fie pozitiv sunt foarte minime. Si am cititi ca daca testul iasa pozitiv nu inseamna ca sunt probleme, testul arata probabilitatea ca sa fie probleme. Am citit si despre situatia cand testul iasa negativ dar copilul se naste cu probleme.
Eu am zis ca nu-l fac, fie ce o vrea DD.

Fetelor eu m-am gandit daca sunteti de acord sa deschid o listuta cu numele nostru si dpn de acum si cum intra o noua mamica sa adaug la listuta, pe urma ar fi mai greu.
Sau poate vrei tu Loredana sa scrii lista ca tu ai deschis topicul.

Ce parere aveti?
loredana03
QUOTE(tunderke @ Sep 28 2010, 06:09 PM) *
Fetelor eu m-am gandit daca sunteti de acord sa deschid o listuta cu numele nostru si dpn de acum si cum intra o noua mamica sa adaug la listuta, pe urma ar fi mai greu.
Sau poate vrei tu Loredana sa scrii lista ca tu ai deschis topicul.

Ce parere aveti?


neatza.
e ok ca te-ai gandit sa faci o listuta si ar fi bine daca ai putea si ai avea timp sa o faci u ca eu abia am timp sa intru sa citesc si sa postez dc mai apuc si nu sare denis pe mine smile.gif
ari05
QUOTE(danie_la @ Sep 28 2010, 03:10 PM) *
of e greu rau si parca de ce zic ca ma las daia as fuma mai mult sad.gif(, multa bafta sa nu te mai apuci :*

da... e greu ... dar imi tot impun sa nu ma mai ating de ele stiind ca-i fac rau lui bebe mic din burtica...
eu cand ma enervez as aprinde cate una... si cum ieri m-am enervat rau de tot... dar sunt mandra de mina ca m-am putut abtine biggrin.gif deci am 3 zile fara fumat tongue.gif bananab.gif

QUOTE(loredana03 @ Sep 28 2010, 04:03 PM) *
bine ai venit mihaela si sa ai sarina usoara si un bebe sanatos.
intreaba ce vrei iti va raspunde cine stie si u alegi ce-i mai bun smile.gif

bun venit.
nici la prima sarcina nu am facut nici dublul test nici triplul test deci nu-l voi face nici acum doar analizele si controalele de rutina.
sarcina usoara si tie si numai bine.

eu ma sitm ceva mai bine rar mai am greturi si ma simt din ce in ce mai obosita.acum ies cu cel mic pe afara.

ma bucur ! sper sa scapi de ele cat de curand tzuc.gif

si mie parca mi-au mai trecut greturile... in schimb somnolenta.... NU doh.gif as dormi non stop doh.gif
ari05
QUOTE(tunderke @ Sep 28 2010, 06:09 PM) *
Bine ai venit si sarcina usoara iti doresc. Ar fi bine daca ai putea sa te lasi de fumat.
Eu la prima sarcina nici nu stiam de dublu test sau triplu test, mergeam in fiecare luna la doctorita la eco si a fost totul bine. Acum mi-a zis ca daca vreau sa fac triplu test se face intre 14 si 16 saptamani. Dar este la alegerea mea, si cum zicea ea eu prima sarcina am avut-o usoara nu am avut probleme, am nascut normal si am o fetita normala, deci sanse ca sa fie pozitiv sunt foarte minime. Si am cititi ca daca testul iasa pozitiv nu inseamna ca sunt probleme, testul arata probabilitatea ca sa fie probleme. Am citit si despre situatia cand testul iasa negativ dar copilul se naste cu probleme.
Eu am zis ca nu-l fac, fie ce o vrea DD.

Fetelor eu m-am gandit daca sunteti de acord sa deschid o listuta cu numele nostru si dpn de acum si cum intra o noua mamica sa adaug la listuta, pe urma ar fi mai greu.
Sau poate vrei tu Loredana sa scrii lista ca tu ai deschis topicul.

Ce parere aveti?

fetelor, dublu sau tripplu test pt ce se face? eu stiam ca in general il fac femeile insarcinate care au peste 35 de ani... si ce iese la analize??? faptul ca ar avea sau nu copilul sindromul down , nu ? si dk ar fi asa... ce ar fi ? ca doar nu cred ca o mama avorteaza pt simpla suspiciune ca ar putea avea copilul probleme... parerea mea ... oFloare1.gif

cat despre listuta, e f buna ideea ! bananab.gif la mine DPN-ul e 20 aprilie ... deocamdata doh.gif sa vedem dk nu se mai modifica pe parcurs liwlol.gif
danie_la
da eu am pierdut si o sarcina si as vrea sa fac dublu testu na nu stiu ce sa mai zic poate o sa vb cu el atunci sa vedem ce hotaraste el daca sa fac sau nu, costa si destul de multicel ....
e o idee buna cu numele ma anuntati si pe mine ce trebuie sa fac unde sa scriu numele.

va pup si aveti grija de voi si de bebelusi smile.gif

p.s : viitoarele mamici care sunt din bucuresti la ce spitale nasteti?
tunderke
Eu imi fac timp sa fac listuta, ca la scoala lucrez pe calculator si mai am cate o fereastra, sau acasa in fiecare zi pornesc calculatorul ca am de facut teste sa altceva si nu mi-ar fi greu.
Fetita mea e mare si intelege ca am de lucru, dupa ce termin ii mai pun cate un joc si nu avem probleme.
O sa incep mai incolo sa fac lista.

Referitor la triplu test mie mi-a spus doctorita ca ei recomanda sa faca cei care au avut avort, sau o alta sarcina cu probleme, sau la femeile peste 35 de ani, sau cei care au in familie aceste boli.
La restul mamicilor numai daca vor sa faca acest test.
ari05
danie_la , dk esti mai linistita, fa-ti testul ... vezi ce zice si drul tau smile.gif


tunderke, ce bine ca intelege fetita ta ca ai de lucru liwlol.gif si Darius intelege... doh.gif se urca pe mine si dk nu-s atenta imi scoate butoanele de la tastatura... deci ......... doh.gif nervi.gif liwlol.gif
tunderke
QUOTE(ari05 @ Sep 29 2010, 06:29 PM) *
danie_la , dk esti mai linistita, fa-ti testul ... vezi ce zice si drul tau smile.gif
tunderke, ce bine ca intelege fetita ta ca ai de lucru liwlol.gif si Darius intelege... doh.gif se urca pe mine si dk nu-s atenta imi scoate butoanele de la tastatura... deci ......... doh.gif nervi.gif liwlol.gif


Lasa ca creste el si daca spui ca ai de lucru, dar cand termini ii pui un joc atunci te lasa.
Noi suntem la faza ca spunem jucam numai un joc, deschidem site-ul respectiv dar de acolo pune alt joc, si asa mai departe, cateodata nu mai vrea sa termine, si atunci scot din priza internetul si ea observa ca nu mai merge si asa ne oprim, dar sunt zile cand nu se joaca deloc. Depinde.

Eu am nevoie de calculator, ca predau informatica si trebuie sa pregatesc fise de lucru sau teste, sau sa verific ce au facut elevii, deci eu cand ii spun ca am de lucru este adevarat. Dar intre timp mai intru si pe net.
Cand a inceput vacanta spuneam ca nu am de ce sa pornesc in fiecare zi calculatorul, dar din obisnuinta nu puteam, dimineata ma trezeam devreme si cum fata dormea, cateodata si sotul imi faceam cafea si ma puneam la calculator. Cand o sa vina bebe nu stiu daca o sa mai am destul timp, dar vedem.

tunderke
Gata am facut si listuta, daca nu am scris bine ceva sa-mi scrie-ti sa corectez.
ari05
neata fetelor tzuc.gif

tunderke... abia astept sa creasca... desi sunt convinsa ca nici cand va fi mai mare nu va fi mai cuminte... ca nah... n-are pe cine semana cuminte liwlol.gif nici eu nici sotul nu am fost buni cand am fost mici liwlol.gif

eu ma bucur ca mi-au mai trecut greturile, rar ma mai apuca cate o senzatie naspa... si ce e ciudat, coincidenta sau nu, de cand nu mai fumez parca nu ma mai simt asa rau... acum ma gandesc ca poate si tigara aia care o fumam pe zi nu-i pica bine la bebe si se "revolta" tongue.gif doh.gif
Mihaela İleri
QUOTE(danie_la @ Sep 28 2010, 12:39 PM) *
buna fetelor,

sunt si eu mamica de aprilie am 10 sapt si 3 zile super.gif dupa spusele medicului as naspe pe 23 apr .
spuneti-mi si mie ca am vz ca nimeni nu a scris nimik de dublu test voua va zis sa-l faceti si la cate sapt ca pe mine ma intrebat daca vreau sa-l fac ca nu este obligatoriu dar eu as vrea sa-l fac dar am gasit loc pt programare cand o sa am 13 sapt si 3 zile este vro problema?
greturi nu prea am asa si eu sunt chiar pe invers daca am greata si mananc ceva imi trece biggrin.gif.
am luat 3 kg si eu si se vede putin asa burtica bine eu sunt si fff slaba adik aveam 41 kg pana sa raman biggrin.gif
of dar am o problema nu mapot lasa de fumat am inceput sa le raresc 1 pachet la 2-3 zile depinde si toata lumea zice ca nu e bine si k ar treb sa ma las dar nu pot . nervi.gif


bine ai venit...

dublu test se face ıntre 11 si 14 saptamıni iar triplu test ıntre 16 si 19 saptamıni.deci pentru dublu test nu e tırzıu 13 sapt ši 3 zile.eu am programare pentru dublu test saptamına viitoare.ši mie ımi trece greata cınd manınc yami.gif ši am niste pofte incredibile.am ajuns sa ma gındesc numaı la mıncare.cred ca am sa ma fac cıt un munte. eating.gif cit despre fumat.... sad.gif nuuuu.gındeste-te ca numaı o sıngura tigara la un om adult ıi scurteaza viata cu 10 minute,si o sıngura tıgara contıne peste 4000 de substante chimice.. crybaby.gif bebelutul tau se sufoca acolo ši daca ar putea vb nici nu te-ai mai uita macar la tigari.sa nu crezi ca ıtı fac morala ši eu sunt fumatoare dar crede-ma ca dın clipa de cınd ne-am hotarıt sa facem un bebe nu am maı fumat macar una.nici nu ma apropii de oameni care fumeaza macar.daca eu fumez e decizia mea ši ma otravesc eu,dar bebe nu merita asta.mai ales ca e atıt de mic!!! baby1.gif sper ca ai sa poti sa le laši ši ca un sfat bun:lasa-le dintr-o data ca numai aša reušešti...cind te enervezi gındeste-te la bebelutul tau ši o sa-tı treaca...crede-ma oFloare1.gif
Mihaela İleri
QUOTE(tunderke @ Sep 27 2010, 09:17 PM) *
Bine ai venit si sarcina usoara iti doresc.


bine va-m gasit ši iti multumesc.ši eu ıti doresc o sarcina ušoara.. smile.gif
Mihaela İleri
QUOTE(ari05 @ Sep 28 2010, 02:08 PM) *
bine ai venit , si sarcina usoara sa ai !!!! tzuc.gif
te asteptam sa intri cat mai des la noi smile.gif si eu am inceput sa intru pe utile, cand eram insarcinata cu Dari , acus- 3 ani, si mi-am facut o gramada de prietene aici smile.gif pe unele chiar am avut placerea sa le intalnesc wink.gif
bine ai venit si sarcina usoara si tie tzuc.gif
referitor la dublu test... eu nu l-am facut... nici triplu test (dk nu cumva o fi acelasi lucru) tongue.gif eu mi-am facut doar analizele normale care se fac la inceput de sarcina, pt ca dr nu a considerat ca trebuie sa imi fac analize suplimentare smile.gif

cat despre fumat... uuff... ce te mai inteleg liwlol.gif eu la prima sarcina am renuntat dintr-o data la tigari pt ca mi s-a facut f rau de la ele... si dupa ce nu am fumat un an jumate, m-am apucat iar k proasta nervi.gif si acum ... nu zic, de cand am aflat ca sunt gravidutza iar, le-am rarit bine... mai bagam cate 2-3 pe zi ... stiu si eu ca nu e bine sad.gif si m-am ambitionat acum sa le las de tot... de duminica nu am mai pus mana pe ele biggrin.gif dar nu pot zic ca le-am lasat inca liwlol.gif ... pana mai trec cateva zile... asa ca, bafta si tie dk vrei sa le lasi... ca sti uca e f greu tzuc.gif


bine va-m gasit!ši eu ıti doresc o sarcina ši o nastere usoara..am sa intru cıt de des pot,ımi face placere sa vb cu fete care ma pot ıntelege. smile.gif ma simt mult mai liništita ca pot vb cu voi,eu locuiesc ın istanbul ši cu toate ca am prieteni aici,parca tot vreau sa vb ın limba mea cu cineva. smile.gif sper sa putem tine legatura chiar ši aša la distanta....
Mihaela İleri
QUOTE(loredana03 @ Sep 28 2010, 04:03 PM) *
bine ai venit mihaela si sa ai sarina usoara si un bebe sanatos.
intreaba ce vrei iti va raspunde cine stie si u alegi ce-i mai bun smile.gif

bun venit.
nici la prima sarcina nu am facut nici dublul test nici triplul test deci nu-l voi face nici acum doar analizele si controalele de rutina.
sarcina usoara si tie si numai bine.

eu ma sitm ceva mai bine rar mai am greturi si ma simt din ce in ce mai obosita.acum ies cu cel mic pe afara.


multumesc Loredana..bine te-am gasit.sa ai ši tu o sarcına šı o naštere ušoara ši un bebe sanatos .. smile.gif
ari05
QUOTE(Mihaela İleri @ Sep 30 2010, 01:43 PM) *
cit despre fumat.... sad.gif nuuuu.gındeste-te ca numaı o sıngura tigara la un om adult ıi scurteaza viata cu 10 minute,si o sıngura tıgara contıne peste 4000 de substante chimice.. crybaby.gif bebelutul tau se sufoca acolo ši daca ar putea vb nici nu te-ai mai uita macar la tigari.sa nu crezi ca ıtı fac morala ši eu sunt fumatoare dar crede-ma ca dın clipa de cınd ne-am hotarıt sa facem un bebe nu am maı fumat macar una.nici nu ma apropii de oameni care fumeaza macar.daca eu fumez e decizia mea ši ma otravesc eu,dar bebe nu merita asta.mai ales ca e atıt de mic!!! baby1.gif sper ca ai sa poti sa le laši ši ca un sfat bun:lasa-le dintr-o data ca numai aša reušešti...cind te enervezi gındeste-te la bebelutul tau ši o sa-tı treaca...crede-ma oFloare1.gif

tongue.gif ai dreptate, dar e atat de greu cateodataaaaa... doh.gif

la prima sarcina asa m-am putut lasa, ca imi imaginam cum il "sufoc" pe bebe in burtica, si de cate ori pofteam la cate una , ma gandeam ca ii face rau ...

ei ... dar acum.... mi-a trebuit cam mult sa ma las de ele sad.gif adik mai bine de o luna din momentul in care mi-a iesit pozitiv testul ...

stiu ca nu e bine sa fumezi, mai ales in sarcina... desi dk e sa o luam la purecat... ca sa ni se curete organismul / plamanii ... ar trebui sa ne lasam de fumat cu cel putin 6 luni inainte de concepere.. .daca nu cu 12 luni .... oricum e indicat sa le lasi chiar din clipa in care afli ca esti insarcinata ... na, teoria e buna... dar practica ne omoara liwlol.gif plus ca dr meu mi-a spus ca decat sa poftesc toata ziua la o tigara si sa imi stea gandul numai acolo, mai bine sa imi aprind una... dar sa nu o fumez pe toata doh.gif
ari05
QUOTE(Mihaela İleri @ Sep 30 2010, 02:00 PM) *
bine va-m gasit!ši eu ıti doresc o sarcina ši o nastere usoara..am sa intru cıt de des pot,ımi face placere sa vb cu fete care ma pot ıntelege. smile.gif ma simt mult mai liništita ca pot vb cu voi,eu locuiesc ın istanbul ši cu toate ca am prieteni aici,parca tot vreau sa vb ın limba mea cu cineva. smile.gif sper sa putem tine legatura chiar ši aša la distanta....

multumesc la fel tzuc.gif
te asteptam sa intri cat de des poti sa mai stam la povesti smile.gif ce frumos... locuiesti in Turcia smile.gif eu de cand visez sa ajung la turci... dar la anul sigur , sa ma rog... aproape sigur ca vom merge la turci in concediu ... wink.gif vedem cum va fi cu bebe mic smile.gif

tu cand ai DPN ? sa te trecem in listuta noastra tzuc.gif
tunderke
Buna fetelor. Eu ma simt bine, mi-a trecut raceala.

QUOTE(Mihaela İleri @ Sep 30 2010, 02:00 PM) *
bine va-m gasit!ši eu ıti doresc o sarcina ši o nastere usoara..am sa intru cıt de des pot,ımi face placere sa vb cu fete care ma pot ıntelege. smile.gif ma simt mult mai liništita ca pot vb cu voi,eu locuiesc ın istanbul ši cu toate ca am prieteni aici,parca tot vreau sa vb ın limba mea cu cineva. smile.gif sper sa putem tine legatura chiar ši aša la distanta....


Oricand poti intra, noi suntem aici, poti sa ne scrii ce te framanta.
tzuc.gif

Roxy80 unde esti? Intra sa ne mai scrii cate ceva.
danie_la
neatza fetele
multumesc pt sfaturi sper sa ma ajute DD sa pot sa le las chiar imi doream sa-mi fie rau de la ele ca sa nu pot sa mai fumez dar nimik biggrin.gif
abia astept sa treaca saptamanile astea sa ma duc la eco iar smile.gif
am vz ca sunt ultima la nastere biggrin.gif
ari05
neata fetelor ! ce faceti ? eu imediat ma duc sa "rup" frigiderul ... am o foame mai nou ... crybaby.gif as manca non stop ... se vede ca mi-au mai trecut greturile ... doh.gif deja am in plus 4,5 kg sad.gif

danie_la .... ramane de vazut dk vei fi ultima la nastere sau nu tongue.gif ca poate se va gandi bebe sa vina mai repede un picut wink.gif
ari05
ah, app de fumat .... dk nu ti-e rau de la el ,impune-ti ca ti-e rau ... stii cum zic? tongue.gif biggrin.gif adik eu asa fac acum, ca doar nici mie nu mi-ar fi rau dk as fuma... dar ma tot gandesc ca mi-e rau dk fumez... si mi-am bagat chestia asta in cap, si cand ma gandesc ca as fuma o tigara, parca mi se face greata... bineinteles ca si la mine e tentatia mare acum, mai ales ca nu mai am greturi asa mari .... da rincerc sa ma abtin oFloare1.gif bafta si tie sa reusesti sa le lasi, sau sa le mai raresti macar tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.