Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Aprilie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188
MMV
QUOTE(ari05 @ Feb 14 2011, 02:03 PM) *
tot asa mi-a iesit .. naspa nervi.gif

dar am descoperit si de ce... doh.gif de la vasul cu apa in care e pusa oala cu crema... acum l-am scos si am lasat numai oala in care e crema... si vad ca isi revine compozitia... doh.gif
deci... e ok reteta... doar ca se baga direct la cuptor oala, nu se mai pune in alt vas cu apa... doh.gif

bine ca ai descoperit unde era buba. cum a iesit???
eu cam gata cu reorganizarile si regruparile. acum sa intind o masina de haine si apoi relaxare pana maine. atat pot face cate ceva prin casa. deja vad un somn mare cat un elefant liwlol.gif
lore voi cum sunteti??? azi nici o veste de la voi
alina16carmen
ce faceti burtici? cum va simtiti? imi pare atat de rau ca nu mai pot fi zi de zi alaturi de voi. dar sa stiti ca ma gandesc la voi!
eu sunt bine in general. doar ca ma cam enerveaza tratamentul zilnic. iau cam 8 pastile pe zi si 4 supozitoare. una din pastille, gynipralul, imi da palpitatii si tremur, ma moleseste si simt ca parca ma ia cu lesin. dupa o oara imi trece. si la prima sarcina am luat si tot asa ma simteam.
baietii sunt f activi, spre deosebire de fetita. au si forta mai mare, cred ca chiar joaca fotbal...cea mica e o zapacita, nu sta locului o clipa, ar dansa toata ziua. nu pot sa vad o stire sau un film , ca imi cere sa-i dau pe muzica.
i-am facut analizele si ei , ca nu mai reuseam sa ajung la spital. calciu e f putin sub limita inferioara (asta pt ca nu vrea sa bea niciun fel de lapte de vreo 2 luni de cand mi s-a oprit mie lactatia) si tromboitele cica sunt cam putine (154000). trebuie sa ma interesez mai bine ce e cu astea.
tunde f frumos tortul! te pricepi! si voi doua sunteti ca doua printese. acusi vine si a treia printesa a lui tati!
va pup dulce pe toate!
Karmin
Buna!
Alina si eu am luat Gynipral....dar mi-a facut doctorita tratamentul in asa fel incat sa iau jumate pastila deodata, de mai multe ori pe zi...intreaba despre asta, poate merge si la tine asa...parca era jumate la 6 ore....dar nu bag mana in foc....
SANATATE!
ari05
QUOTE(MMV @ Feb 14 2011, 03:39 PM) *
bine ca ai descoperit unde era buba. cum a iesit???
eu cam gata cu reorganizarile si regruparile. acum sa intind o masina de haine si apoi relaxare pana maine. atat pot face cate ceva prin casa. deja vad un somn mare cat un elefant liwlol.gif
lore voi cum sunteti??? azi nici o veste de la voi

daaaaaaaa.... noroc ca m-am prins de figura inainte s-o arunc si pe asta liwlol.gif
a iesit f buna, tocmai mi-am bagat botu in ea ... yamiiii !!! eating.gif
atat doar ca nu arata f bine... da fie ,ca nu-i facuta pt prezentare...
data viitoare cand o sa fac, va iesi super si k aspect biggrin.gif

odihna placuta tzuc.gif
euacum m-a ridicat din pat ...ca tre sa se trezeasca si piciu ... si sa-i pregatesc mancarica... ca azi iar a facut foamea nervi.gif
ari05
QUOTE(alina16carmen @ Feb 14 2011, 03:49 PM) *
ce faceti burtici? cum va simtiti? imi pare atat de rau ca nu mai pot fi zi de zi alaturi de voi. dar sa stiti ca ma gandesc la voi!
eu sunt bine in general. doar ca ma cam enerveaza tratamentul zilnic. iau cam 8 pastile pe zi si 4 supozitoare. una din pastille, gynipralul, imi da palpitatii si tremur, ma moleseste si simt ca parca ma ia cu lesin. dupa o oara imi trece. si la prima sarcina am luat si tot asa ma simteam.
baietii sunt f activi, spre deosebire de fetita. au si forta mai mare, cred ca chiar joaca fotbal...cea mica e o zapacita, nu sta locului o clipa, ar dansa toata ziua. nu pot sa vad o stire sau un film , ca imi cere sa-i dau pe muzica.
i-am facut analizele si ei , ca nu mai reuseam sa ajung la spital. calciu e f putin sub limita inferioara (asta pt ca nu vrea sa bea niciun fel de lapte de vreo 2 luni de cand mi s-a oprit mie lactatia) si tromboitele cica sunt cam putine (154000). trebuie sa ma interesez mai bine ce e cu astea.
tunde f frumos tortul! te pricepi! si voi doua sunteti ca doua printese. acusi vine si a treia printesa a lui tati!
va pup dulce pe toate!

ceau Alina !!! ma bucur ca esti ok ! si bebicii ! tzuc.gif si tare aiurea e cu medicamentele... dar na.. .ce sa -i faci, inca un pic si scapi si de ele tzuc.gif
Roxxy87
offf fetelor...as dormi non stop...aveam atata de umblat azi si nu am mai mers niciunde...am lasat toul pe maine...sper sa ma pot aduna si sa merg...
ari05
QUOTE(Roxxy87 @ Feb 14 2011, 04:39 PM) *
offf fetelor...as dormi non stop...aveam atata de umblat azi si nu am mai mers niciunde...am lasat toul pe maine...sper sa ma pot aduna si sa merg...

te cred roxy... asa -s si eu ,... mai ales azi parca-s batuta doh.gif
las, odihneste-te. si ce nu e urgent rezolvi cand poti tzuc.gif
alina16carmen
QUOTE(Karmin @ Feb 14 2011, 06:19 PM) *
Buna!
Alina si eu am luat Gynipral....dar mi-a facut doctorita tratamentul in asa fel incat sa iau jumate pastila deodata, de mai multe ori pe zi...intreaba despre asta, poate merge si la tine asa...parca era jumate la 6 ore....dar nu bag mana in foc....
SANATATE!

voi intreba. MULTUMESC! sper sa ma lase sa-l iau asa, ca altfel ma trece pe diazepam si nu vreau.
alina16carmen
QUOTE(ari05 @ Feb 14 2011, 06:23 PM) *
ceau Alina !!! ma bucur ca esti ok ! si bebicii ! tzuc.gif si tare aiurea e cu medicamentele... dar na.. .ce sa -i faci, inca un pic si scapi si de ele tzuc.gif

mai am un pic, dar parca nu mai trece timpul.....nu mai am rabdare....
MMV
alina ma bucur ca sunteti bine. vb cu dr si vezi ce zice, legat de pararea lui Karmin. mare grija si de dariuca. si nu vrea lapte nici cu cacao sau ceva??
roxy dormi acum. dupa o sa ne fie dor de un somn legat.
ma duc sa fac si eu ceva de mancare ca acusi apare stapanul casei.
alina16carmen
QUOTE(MMV @ Feb 14 2011, 07:37 PM) *
alina ma bcuur ca sunteti bine. vb cu dr si vezi ce zice, legat de pararea lui Karmin. mare grija si de dariuca. si nu vrea lapte nici cu cacao sau ceva??
roxy dormi acum. dupa o sa ne fie dor de un somn legat.
ma duc sa fac si eu ceva de mancare ca acusi apare stapanul casei.

daria mai papa danonino, branzica calcica cu fructe, 2 oua pe saptamana si uneori lapte praf milupa cu cereale, dar se pare ca nu e suficient. lapte cu cacao nu vrea. cu orez mai accepta. oricum ii voi da si calciu 10 zile pe luna.
ari05
QUOTE(alina16carmen @ Feb 14 2011, 05:35 PM) *
mai am un pic, dar parca nu mai trece timpul.....nu mai am rabdare....

te cred ! stiu cum e ............ nici eu nu mai am rabdare deloc !

QUOTE(alina16carmen @ Feb 14 2011, 05:46 PM) *
daria mai papa danonino, branzica calcica cu fructe, 2 oua pe saptamana si uneori lapte praf milupa cu cereale, dar se pare ca nu e suficient. lapte cu cacao nu vrea. cu orez mai accepta. oricum ii voi da si calciu 10 zile pe luna.

e o ksi dk ii dai supliment...
ce aiurea ca nu vrea lapte...

eu nu sti ucum sa i-l mai reduc .. .ca imi bea un litru aproape pe zi nervi.gif mi se pare prea mult...
angel
QUOTE(alina16carmen @ Feb 14 2011, 01:49 PM) *
ce faceti burtici? cum va simtiti? imi pare atat de rau ca nu mai pot fi zi de zi alaturi de voi. dar sa stiti ca ma gandesc la voi!
eu sunt bine in general. doar ca ma cam enerveaza tratamentul zilnic. iau cam 8 pastile pe zi si 4 supozitoare. una din pastille, gynipralul, imi da palpitatii si tremur, ma moleseste si simt ca parca ma ia cu lesin. dupa o oara imi trece. si la prima sarcina am luat si tot asa ma simteam.
baietii sunt f activi, spre deosebire de fetita. au si forta mai mare, cred ca chiar joaca fotbal...cea mica e o zapacita, nu sta locului o clipa, ar dansa toata ziua. nu pot sa vad o stire sau un film , ca imi cere sa-i dau pe muzica.
i-am facut analizele si ei , ca nu mai reuseam sa ajung la spital. calciu e f putin sub limita inferioara (asta pt ca nu vrea sa bea niciun fel de lapte de vreo 2 luni de cand mi s-a oprit mie lactatia) si tromboitele cica sunt cam putine (154000). trebuie sa ma interesez mai bine ce e cu astea.
tunde f frumos tortul! te pricepi! si voi doua sunteti ca doua printese. acusi vine si a treia printesa a lui tati!
va pup dulce pe toate!

ce ma bucur ca si u si bb sunteti bine super.gif tzuc.gif
alina16carmen
QUOTE(ari05 @ Feb 14 2011, 07:48 PM) *
te cred ! stiu cum e ............ nici eu nu mai am rabdare deloc !
e o ksi dk ii dai supliment...
ce aiurea ca nu vrea lapte...

eu nu sti ucum sa i-l mai reduc .. .ca imi bea un litru aproape pe zi nervi.gif mi se pare prea mult...

eu cred ca nu e rau daca bea lapte mult. ii dai formula de continuare sau lapte de vaca?
alina16carmen
QUOTE(angel @ Feb 14 2011, 07:51 PM) *
ce ma bucur ca si u si bb sunteti bine super.gif tzuc.gif

multumim! sper ca toate sa fim bine si sa ducem sarcinile la termen!
ari05
QUOTE(alina16carmen @ Feb 14 2011, 05:55 PM) *
eu cred ca nu e rau daca bea lapte mult. ii dai formula de continuare sau lapte de vaca?

habar nu am.. .cica nu e bine sa bea mai mult de juamte de litru pe zi... nu sti ude ce...
DD fereste formula !!!! nervi.gif abia am reusit sa-l trec pe lapte normal, de nici o luna ... la punga ii iau eu acum ... si-l fierb ...
ca-ti dai seama ca formula e de 3 ori mai scump...si la cat bea el.. ma falimenta efectiv... mai ales ca nici de scutec n-am scapat crybaby.gif
Rodyka
Alina ma bucur ca sunteti bine tu si bebeii ai grija de tine tzuc.gif tzuc.gif
Ari ce bine ca ti-a iesit crema...nici eu nu am facut niciodata crea de zahar ars dar o sa incerc si eu candva biggrin.gif
Va pup pe toate tzuc.gif
tunderke
Alina ce ma bucur ca sunteti bine, lasa ca trece timpul cumva.
Ari multumesc de reteta, o sa incerc si eu, dar nu stiu cand.
Noi ne-am jucat cu fata, ca a primit un joc nou de ziua ei, sotul a adus alte hainute din pod, urmeaza acum sa le spal.
Dar nu stiu cum o sa am timp, ca a murit bunica lui, care statea langa noi, si o sa trebuiasca sa avem grija de soacra, ca e daramata (era mama ei).
Va doresc o seara linistita.
tzuc.gif
ellesse
QUOTE(tunderke @ Feb 14 2011, 01:28 PM) *
Nu ai luat vasul yena degeaba, poti sa faci altceva in el.
Eu nu am facut multe poze, atunci aveam aparat din ala vechi cu film si trebuia sa luam film, dupa trebuie dus filmul la developat, facut poze, dar tot am facut poze.
Acum o sa fac si mai multe, cred ca in fiecare zi o sa ii fac cate o poza.

Scrieti-mi si mie reteta de crema cu zahar ars, sa fac si eu intr-o zi.
Cred ca am si eu pe undeva reteta, dar daca nu am facut, nu stiu cum iasa, as face mai bine dupa reteta voastra, ca e probata.

eu pun un litru de lapte, 150 grame zahar in lapte (il amestec pana se topeste), 7 oua, esenta de rom sau vanilie, si caramelizez cateva linguri de zahar, depinde cat caramel vreau sa aiba crema wink.gif. Dupa ce topesc zaharul il torn uniform pe marginile vasului yena, il las sa se raceasca pe vas si apoi torn laptele cu ouale batute, zaharul si aroma de vanilie sau rom si dau la cuptor. Las focul la mic pana se incheaga putin si apoi la foc mediu. Cand o verificati daca e gata, va uitati sa vedeti daca s-a incheghat indeajuns. Crema e gata daca se desprinde usor de peretii vasului (nu de tot, just slightly wink.gif)
tzuc.gif
ellesse
QUOTE(ari05 @ Feb 14 2011, 01:43 PM) *
app... imediat e gata crema de zahar ars ce am facut-o azi ... reteta de mai sus biggrin.gif

va scriu dk a iesit de data asta bine liwlol.gif

ma duc sa culc piciu ... revin tzuc.gif


hmmm...da ari. Eu nu pun niciodata vasul yena intr-o alta oala cu apa ci doar vasul simplu la cuptor biggrin.gif

xx
ellesse
QUOTE(alina16carmen @ Feb 14 2011, 03:49 PM) *
ce faceti burtici? cum va simtiti? imi pare atat de rau ca nu mai pot fi zi de zi alaturi de voi. dar sa stiti ca ma gandesc la voi!
eu sunt bine in general. doar ca ma cam enerveaza tratamentul zilnic. iau cam 8 pastile pe zi si 4 supozitoare. una din pastille, gynipralul, imi da palpitatii si tremur, ma moleseste si simt ca parca ma ia cu lesin. dupa o oara imi trece. si la prima sarcina am luat si tot asa ma simteam.
baietii sunt f activi, spre deosebire de fetita. au si forta mai mare, cred ca chiar joaca fotbal...cea mica e o zapacita, nu sta locului o clipa, ar dansa toata ziua. nu pot sa vad o stire sau un film , ca imi cere sa-i dau pe muzica.
i-am facut analizele si ei , ca nu mai reuseam sa ajung la spital. calciu e f putin sub limita inferioara (asta pt ca nu vrea sa bea niciun fel de lapte de vreo 2 luni de cand mi s-a oprit mie lactatia) si tromboitele cica sunt cam putine (154000). trebuie sa ma interesez mai bine ce e cu astea.
tunde f frumos tortul! te pricepi! si voi doua sunteti ca doua printese. acusi vine si a treia printesa a lui tati!
va pup dulce pe toate!

alina o sa fie bine, te cred ca ti-e greu si timpul trece uuufff greu cand astepti doh.gif
ma bucur ca bbii is activi wink.gif inseamna ca is sanatosi tzuc.gif
intr-adevar e dificil cu calciul la copiii mici dar intreaba un medic de ceva suplimentar (sigur te-ai gandit si tu la asta biggrin.gif) dar am vazut ca il place si altceva ce contine Ca si asta e bine, chiar daca nu e suficient tot e ceva decat deloc tzuc.gif
xx
Roxxy87
fetelor noi numa ce am ajuns din oras...m-a scos sotul la restaurant...a fost super biggrin.gif
Alina ma bucur ca tu si bebeii sunteti bine...cu medicamentele asta e...e sacrificiul ce trebuie sa il faci ca ei 2 sa fie bine...
dar merita orice sacrificiu din partea voastra ca sa ii aveti in bratele voastre tongue.gif
Rodyka
QUOTE(tunderke @ Feb 15 2011, 01:45 AM) *
Alina ce ma bucur ca sunteti bine, lasa ca trece timpul cumva.
Ari multumesc de reteta, o sa incerc si eu, dar nu stiu cand.
Noi ne-am jucat cu fata, ca a primit un joc nou de ziua ei, sotul a adus alte hainute din pod, urmeaza acum sa le spal.
Dar nu stiu cum o sa am timp, ca a murit bunica lui, care statea langa noi, si o sa trebuiasca sa avem grija de soacra, ca e daramata (era mama ei).
Va doresc o seara linistita.
tzuc.gif

condoleante oFloare1.gif imi pare rau ca treci printr-un moment trist sad.gif
Rodyka
QUOTE(Roxxy87 @ Feb 15 2011, 03:02 AM) *
fetelor noi numa ce am ajuns din oras...m-a scos sotul la restaurant...a fost super biggrin.gif
Alina ma bucur ca tu si bebeii sunteti bine...cu medicamentele asta e...e sacrificiul ce trebuie sa il faci ca ei 2 sa fie bine...
dar merita orice sacrificiu din partea voastra ca sa ii aveti in bratele voastre tongue.gif

felicitari tzuc.gif inseamna ca ai avut un valentine's day foarte romantic love1.gif
ellesse
QUOTE(Roxxy87 @ Feb 14 2011, 09:02 PM) *
fetelor noi numa ce am ajuns din oras...m-a scos sotul la restaurant...a fost super biggrin.gif
Alina ma bucur ca tu si bebeii sunteti bine...cu medicamentele asta e...e sacrificiul ce trebuie sa il faci ca ei 2 sa fie bine...
dar merita orice sacrificiu din partea voastra ca sa ii aveti in bratele voastre tongue.gif


roxxy sunteti ca 2 porumbei wink.gif ma bucur pt voi...e f frumos sa petreceti timpul doar voi 2 acum cat ink mai sunteti singurei bouncy.gif
pupic
mada.angel
QUOTE(ellesse @ Feb 14 2011, 11:58 PM) *
roxxy sunteti ca 2 porumbei wink.gif ma bucur pt voi...e f frumos sa petreceti timpul doar voi 2 acum cat ink mai sunteti singurei bouncy.gif
pupic

buna fetelor, de la eco am vesti bune Melisa are 525gr e dezvoltata normal si dpn-ul a ramas tot pe 20iunie, va pup
ellesse
QUOTE(mada.angel @ Feb 14 2011, 10:13 PM) *
buna fetelor, de la eco am vesti bune Melisa are 525gr e dezvoltata normal si dpn-ul a ramas tot pe 20iunie, va pup


felicitari pt BB mada super.gif sper ca totul sa decurga normal si de acum mai inainte tzuc.gif
alina16carmen
QUOTE(ellesse @ Feb 14 2011, 10:27 PM) *
alina o sa fie bine, te cred ca ti-e greu si timpul trece uuufff greu cand astepti doh.gif
ma bucur ca bbii is activi wink.gif inseamna ca is sanatosi tzuc.gif
intr-adevar e dificil cu calciul la copiii mici dar intreaba un medic de ceva suplimentar (sigur te-ai gandit si tu la asta biggrin.gif) dar am vazut ca il place si altceva ce contine Ca si asta e bine, chiar daca nu e suficient tot e ceva decat deloc tzuc.gif
xx

eu deja aveam in dulapior o sticluta de Osteocare (calciu, D3, magneziu si zinc) pe care o cumparasem de vreo 2 sapt, asteptam doar rezultatele la analize, sa nu-i dau degeaba. o sa le repet peste vreo 2 luni si ser sa fie bine.
daca stau sa ma gandesc prea mult nu mai am de asteptat, dar....
tunderke
QUOTE(alina16carmen @ Feb 15 2011, 12:01 AM) *
eu deja aveam in dulapior o sticluta de Osteocare (calciu, D3, magneziu si zinc) pe care o cumparasem de vreo 2 sapt, asteptam doar rezultatele la analize, sa nu-i dau degeaba. o sa le repet peste vreo 2 luni si ser sa fie bine.
daca stau sa ma gandesc prea mult nu mai am de asteptat, dar....


Este bine sa-i dai si apoi sa repeti analizele.
Vad ca nu ai somn nici tu.
alina16carmen
QUOTE(tunderke @ Feb 15 2011, 02:12 AM) *
Este bine sa-i dai si apoi sa repeti analizele.
Vad ca nu ai somn nici tu.

somn as avea, dar e sotul schimbul 3 si daca am vazut ca daria a adormit repede, am zis sa mai caut pe net cate ceva depsre lipsa ei de calciu si despre trombocite, care au iesit mai putine decat limita minima.
tu de ce nu ai somn?
isterikk
QUOTE(alina16carmen @ Feb 15 2011, 02:01 AM) *
eu deja aveam in dulapior o sticluta de Osteocare (calciu, D3, magneziu si zinc) pe care o cumparasem de vreo 2 sapt, asteptam doar rezultatele la analize, sa nu-i dau degeaba. o sa le repet peste vreo 2 luni si ser sa fie bine.
daca stau sa ma gandesc prea mult nu mai am de asteptat, dar....


Alina, sper din tot sufletul ca bebeii tai sa stea cat mai mult in burtica sa creasca mari si sanatosi pray.gif pray.gif pray.gif
.Eu maine seara trebuie sa ma duc neaparat la moasa sa vb despre nastere.Saptamana trecuta cat am stat in spital am tot insistat daca nu vine vreo mamica sa ma cheme pe mine fiinca tot eram acolo dar n am avut norocul asta din pacate.Aceasta este deja a 4 a programare daca nu ajung nici maine chiar ar fi culmea mai am un pic si nasc.Acum sincera sa fiu nu stiu nici eu ce voi alege dar parca as opta ptr un epidural blush.gif .Avand in vedere ca prima data am nascut in apa eu stiu deja ca si acum vor incerca sa ma convinga(daca nu s probleme)sa nasc la fel dar v om vedea acum tot ce ma gandesc este sa mai stea in burtica vreo 3 saptamani.De azi am impresia ca am inceput sa pierd si lichid abia astept sa ajung joi la control! floare2.gif
alina16carmen
QUOTE(isterikk @ Feb 15 2011, 02:37 AM) *
Alina, sper din tot sufletul ca bebeii tai sa stea cat mai mult in burtica sa creasca mari si sanatosi pray.gif pray.gif pray.gif
.Eu maine seara trebuie sa ma duc neaparat la moasa sa vb despre nastere.Saptamana trecuta cat am stat in spital am tot insistat daca nu vine vreo mamica sa ma cheme pe mine fiinca tot eram acolo dar n am avut norocul asta din pacate.Aceasta este deja a 4 a programare daca nu ajung nici maine chiar ar fi culmea mai am un pic si nasc.Acum sincera sa fiu nu stiu nici eu ce voi alege dar parca as opta ptr un epidural blush.gif .Avand in vedere ca prima data am nascut in apa eu stiu deja ca si acum vor incerca sa ma convinga(daca nu s probleme)sa nasc la fel dar v om vedea acum tot ce ma gandesc este sa mai stea in burtica vreo 3 saptamani.De azi am impresia ca am inceput sa pierd si lichid abia astept sa ajung joi la control! floare2.gif

multumesc pt sustinere. si bebitza ta sper sa mai stea in burtica, ca totul sa fie bine! oFloare1.gif
de ce nu mai vrei sa nasti in apa. e tot dureros?
Roxxy87
Buna dimineata fetelor ! Va invit la cafea.gif si ceai smile.gif
mor ca nu mai pot sa dorm nervi.gif nu stiu ce sa ma fac....si ieri dupa ce am stat si m-am enervat ca nu am reusit sa mai adorm am papat ceva si m-a luat somnul si am reusit sa dorm... offff
anamarianegrii
Buna dimineata ...friguroasa ca nu mai trece o data frigul asta!

Alina ma bucur tare mult ca ai reusit sa ne mai scrii cate un pic despre tine si puiutii tai! Despre lipsa de calciu - pot sa-ti spun ca eu si acum ii dau lui Stefan - i-am dat pana la 2 ani in fiecare luna cate 10 zile pe luna si acum i-am dat doar pe perioada iernii! Si el bea laptic fara probleme - dar asa mi-a zis doctora si ne-am conformat!
Sunt sigura ca baietii tai vor fi cuminti si vor sta in burtica atat cat trebuie - asa sa-ti ajute DD si sa-ti dea rabdare si putere sa rezisti!
hug.gif si ganduri bune!

Mada felicitari pentru fetita - sa creasca bine in continuare pana la termen!
Tunde, condoleante si putere sa treceti cu usurinta peste momentul greu!
Ari mai ai crema de zahar ars? smile.gif - la cata ai facut ar tb sa mai ai smile.gif - eu mai fac o reteta de tort cu crema de zahar ars - adica dupa ce se face crema torn pe deasupra si o compozitie de blat de tort si mai las un pic la copt - cand rastorn iese tortulet frumos si gustos - poate incerci data viitoare wink.gif


Sanatate fetelor - noua ne da tarcoale o raceala - nici nu stiu daca sa-l duc sau nu pe Stef la copii, offf m-am saturat de frig!

Sa aveti o zi usoara si frumoasa!
tunderke
Buna dimineata burtici.
Roxy multumesc de cafea, lasa ca sigur o sa adormi tu la loc.
Azi dimineata a facut sotul cafea, ca saracul nu prea a putut dormi.
Alina eu mai am nopti cand nu pot sa dorm, ori seara nu pot sa adorm si bantui pe net pana tarziu, ori ma trezesc cu noaptea in cap si nu mai pot sa adorm.
Isterikk pray.gif sa mai stea bebe in burtica si sa fie totul bine.
Mada felicitari pentru fetita, bine ca totul e ok.
Anamaria aveti grija de voi daca va paste raceala.
Eu acum trebuie sa trezesc fata sa ne imbracam si sa mergem la gradi. Dupa aceea am program de umblat prin oras, trebuie sa-mi scot analizele, sper sa iasa bune, sa scop un colet si sa caut sa-i cumpar sotului o camasa neagra, ca nu are, sper sa si gasesc, trebuia sa-i caut mai demult, ca stiam ca o sa trebuiasca, dar na pana nu trebuie neaparat tot amani.
Va doresc o zi placuta, daca reusesc mai intru pe seara.
tzuc.gif
anamarianegrii
Multumim Tunde- nu l-am mai dus la copii, stam acasa amandoi pe ceai si vitamina C - poate nu ajungem si la febra sau din astea mai grave! Deocamdata doar tusim si ne curge nasul sad.gif

Fetelor, si la voi bebeii din burtica se zabantuie de aveti impresia ca o sa iasa prin piele? liwlol.gif Eu parca nu ma pot obisnui - Stefan nu era asa de activ, dar mandruta asta mica zici ca face sarituri la trambulina - uneori ma si sperii - ca imi da cate una de tresar smile.gif
Roxxy87
QUOTE(anamarianegrii @ Feb 15 2011, 08:36 AM) *
Fetelor, si la voi bebeii din burtica se zabantuie de aveti impresia ca o sa iasa prin piele? liwlol.gif Eu parca nu ma pot obisnui - Stefan nu era asa de activ, dar mandruta asta mica zici ca face sarituri la trambulina - uneori ma si sperii - ca imi da cate una de tresar smile.gif


la mine e foarte cuminte...se revolta cand il inghesui....cand stau la laptop...masuta unde e laptopu e la nivelul patului si cand stau si scriu il inghesui si uneori nu ii place si se revolta...in rest...prea putin
si eu as vrea vorba aia sa imi sara burta dar al meu e mai puturos tongue.gif
Roxxy87
fetelorrrrrr mi s-a deschis a 7a floricica super.gif super.gif
yupiiiii biggrin.gif incet incet ne apropiem fiercare de termen...ce bine biggrin.gif
anamarianegrii
Felicitari Roxxy pentru floricica! Putin cate putin facem pasi - eu una nu mai am rabdare ca stiu ce urmeaza pana termen - dar trebuie sa stea acolo sa creasca maricica si sanatoasa!
Stii cum e vorba aia - numa' maine nu-i poimaine si deja o sa punem poze cu bebei!

Zi frumoasa!
Roxxy87
QUOTE(anamarianegrii @ Feb 15 2011, 08:55 AM) *
Felicitari Roxxy pentru floricica! Putin cate putin facem pasi - eu una nu mai am rabdare ca stiu ce urmeaza pana termen - dar trebuie sa stea acolo sa creasca maricica si sanatoasa!
Stii cum e vorba aia - numa' maine nu-i poimaine si deja o sa punem poze cu bebei!

Zi frumoasa!


ce a fost mai mult a trecut...mai avem putin...ce e mai greu de acuma vine... smile.gif
alina16carmen
QUOTE(anamarianegrii @ Feb 15 2011, 09:47 AM) *
Buna dimineata ...friguroasa ca nu mai trece o data frigul asta!

Alina ma bucur tare mult ca ai reusit sa ne mai scrii cate un pic despre tine si puiutii tai! Despre lipsa de calciu - pot sa-ti spun ca eu si acum ii dau lui Stefan - i-am dat pana la 2 ani in fiecare luna cate 10 zile pe luna si acum i-am dat doar pe perioada iernii! Si el bea laptic fara probleme - dar asa mi-a zis doctora si ne-am conformat!
Sunt sigura ca baietii tai vor fi cuminti si vor sta in burtica atat cat trebuie - asa sa-ti ajute DD si sa-ti dea rabdare si putere sa rezisti!
hug.gif si ganduri bune!

Mada felicitari pentru fetita - sa creasca bine in continuare pana la termen!
Tunde, condoleante si putere sa treceti cu usurinta peste momentul greu!
Ari mai ai crema de zahar ars? smile.gif - la cata ai facut ar tb sa mai ai smile.gif - eu mai fac o reteta de tort cu crema de zahar ars - adica dupa ce se face crema torn pe deasupra si o compozitie de blat de tort si mai las un pic la copt - cand rastorn iese tortulet frumos si gustos - poate incerci data viitoare wink.gif
Sanatate fetelor - noua ne da tarcoale o raceala - nici nu stiu daca sa-l duc sau nu pe Stef la copii, offf m-am saturat de frig!
Sa aveti o zi usoara si frumoasa!

Ce calciu ii dai tu, ca acum exista o mie de variante? eu m-am oprit la Osteocare.
Cred ca e delicios tortul de crema de zahar ars. trebuie sa il incerc pt ca tin minte ca mancat la cineva mai demult.
sanatate multa! sa FUGA REPEDE RACEALA!
alina16carmen
QUOTE(tunderke @ Feb 15 2011, 10:09 AM) *
Buna dimineata burtici.
Roxy multumesc de cafea, lasa ca sigur o sa adormi tu la loc.
Azi dimineata a facut sotul cafea, ca saracul nu prea a putut dormi.
Alina eu mai am nopti cand nu pot sa dorm, ori seara nu pot sa adorm si bantui pe net pana tarziu, ori ma trezesc cu noaptea in cap si nu mai pot sa adorm.
Isterikk pray.gif sa mai stea bebe in burtica si sa fie totul bine.
Mada felicitari pentru fetita, bine ca totul e ok.
Anamaria aveti grija de voi daca va paste raceala.
Eu acum trebuie sa trezesc fata sa ne imbracam si sa mergem la gradi. Dupa aceea am program de umblat prin oras, trebuie sa-mi scot analizele, sper sa iasa bune, sa scop un colet si sa caut sa-i cumpar sotului o camasa neagra, ca nu are, sper sa si gasesc, trebuia sa-i caut mai demult, ca stiam ca o sa trebuiasca, dar na pana nu trebuie neaparat tot amani.
Va doresc o zi placuta, daca reusesc mai intru pe seara.
tzuc.gif

tunde scuze ca am uitat sa-ti transmit condoleante. sa treceti cu bine peste necazuri.
ari05
ceau fetelor , uuf da vorbarete ati mai fost biggrin.gif tzuc.gif

QUOTE(ellesse @ Feb 14 2011, 08:18 PM) *
eu pun un litru de lapte, 150 grame zahar in lapte (il amestec pana se topeste), 7 oua, esenta de rom sau vanilie, si caramelizez cateva linguri de zahar, depinde cat caramel vreau sa aiba crema wink.gif. Dupa ce topesc zaharul il torn uniform pe marginile vasului yena, il las sa se raceasca pe vas si apoi torn laptele cu ouale batute, zaharul si aroma de vanilie sau rom si dau la cuptor. Las focul la mic pana se incheaga putin si apoi la foc mediu. Cand o verificati daca e gata, va uitati sa vedeti daca s-a incheghat indeajuns. Crema e gata daca se desprinde usor de peretii vasului (nu de tot, just slightly wink.gif)
tzuc.gif



QUOTE(ellesse @ Feb 14 2011, 08:22 PM) *
hmmm...da ari. Eu nu pun niciodata vasul yena intr-o alta oala cu apa ci doar vasul simplu la cuptor biggrin.gif

xx

ms de reteta tzuc.gif
am descoperit pana la urma probl.. .vasul cu apa liwlol.gif
ari05
QUOTE(isterikk @ Feb 15 2011, 12:37 AM) *
Alina, sper din tot sufletul ca bebeii tai sa stea cat mai mult in burtica sa creasca mari si sanatosi pray.gif pray.gif pray.gif
.Eu maine seara trebuie sa ma duc neaparat la moasa sa vb despre nastere.Saptamana trecuta cat am stat in spital am tot insistat daca nu vine vreo mamica sa ma cheme pe mine fiinca tot eram acolo dar n am avut norocul asta din pacate.Aceasta este deja a 4 a programare daca nu ajung nici maine chiar ar fi culmea mai am un pic si nasc.Acum sincera sa fiu nu stiu nici eu ce voi alege dar parca as opta ptr un epidural blush.gif .Avand in vedere ca prima data am nascut in apa eu stiu deja ca si acum vor incerca sa ma convinga(daca nu s probleme)sa nasc la fel dar v om vedea acum tot ce ma gandesc este sa mai stea in burtica vreo 3 saptamani.De azi am impresia ca am inceput sa pierd si lichid abia astept sa ajung joi la control! floare2.gif

tzuc.gif dd ajuta sa mai stea bebe in burtik tzuc.gif

QUOTE(anamarianegrii @ Feb 15 2011, 07:47 AM) *
Buna dimineata ...friguroasa ca nu mai trece o data frigul asta!

Alina ma bucur tare mult ca ai reusit sa ne mai scrii cate un pic despre tine si puiutii tai! Despre lipsa de calciu - pot sa-ti spun ca eu si acum ii dau lui Stefan - i-am dat pana la 2 ani in fiecare luna cate 10 zile pe luna si acum i-am dat doar pe perioada iernii! Si el bea laptic fara probleme - dar asa mi-a zis doctora si ne-am conformat!
Sunt sigura ca baietii tai vor fi cuminti si vor sta in burtica atat cat trebuie - asa sa-ti ajute DD si sa-ti dea rabdare si putere sa rezisti!
hug.gif si ganduri bune!

Ari mai ai crema de zahar ars? smile.gif - la cata ai facut ar tb sa mai ai smile.gif - eu mai fac o reteta de tort cu crema de zahar ars - adica dupa ce se face crema torn pe deasupra si o compozitie de blat de tort si mai las un pic la copt - cand rastorn iese tortulet frumos si gustos - poate incerci data viitoare
Sa aveti o zi usoara si frumoasa!

da de unde sa mai fie crema de zahar ars liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif nici poveste liwlol.gif la ce mult ne place... in special mie... si tortuletul tau cfed ca e delicios... eu ador orice e cu caramel, zahar ars... yamiiii eating.gif

QUOTE(anamarianegrii @ Feb 15 2011, 08:36 AM) *
Multumim Tunde- nu l-am mai dus la copii, stam acasa amandoi pe ceai si vitamina C - poate nu ajungem si la febra sau din astea mai grave! Deocamdata doar tusim si ne curge nasul sad.gif

Fetelor, si la voi bebeii din burtica se zabantuie de aveti impresia ca o sa iasa prin piele? liwlol.gif Eu parca nu ma pot obisnui - Stefan nu era asa de activ, dar mandruta asta mica zici ca face sarituri la trambulina - uneori ma si sperii - ca imi da cate una de tresar smile.gif

off da... imi muta burtoiu non stop...
nicieu nu tin minte k DArius sa se fi agitat atata in burtik... era clar mult mai linistit... si acum...
de-aia sper ca dupa ce nasc, Razvi sa fie opusul lui Darius... adik sa am si eu un copil cuminte si linistit... nu bezmetic k astalalat liwlol.gif

QUOTE(Roxxy87 @ Feb 15 2011, 08:52 AM) *
fetelorrrrrr mi s-a deschis a 7a floricica
yupiiiii biggrin.gif incet incet ne apropiem fiercare de termen...ce bine ce a fost mai mult a trecut...mai avem putin...ce e mai greu de acuma vine... smile.gif

felicitari Roxy !!! nanner.gif
char ca de-acu vine greul.....
anamarianegrii
QUOTE(alina16carmen @ Feb 15 2011, 11:23 AM) *
Ce calciu ii dai tu, ca acum exista o mie de variante? eu m-am oprit la Osteocare.
Cred ca e delicios tortul de crema de zahar ars. trebuie sa il incerc pt ca tin minte ca mancat la cineva mai demult.
sanatate multa! sa FUGA REPEDE RACEALA!


I-am dat gluconat de calciu in lapte seara - stiu ca sunt pareri pro si contra - dar eu asa i l-am dat; 10 zile pe luna calciu - jumatate de fiola si in rest D3 picaturi.
De-acum de-abia o sa trecem si noi pe Osteocare - tot din asta ne-a recomandat Dra si noua!

Numai bine!
tunderke
am ajuns si eu in sfarsit acasa
m-am pus direct in pat, ca ma doare rau soldul, cum am stat mult in picioare
acum ne odihnim, nu mai fac nimic azi
va doresc o seara frumoasa
felicitari Roxy pentru a 7 floricica
hug.gif
mada.angel
QUOTE(anamarianegrii @ Feb 15 2011, 08:36 AM)
Multumim Tunde- nu l-am mai dus la copii, stam acasa amandoi pe ceai si vitamina C - poate nu ajungem si la febra sau din astea mai grave! Deocamdata doar tusim si ne curge nasul

Fetelor, si la voi bebeii din burtica se zabantuie de aveti impresia ca o sa iasa prin piele? Eu parca nu ma pot obisnui - Stefan nu era asa de activ, dar mandruta asta mica zici ca face sarituri la trambulina - uneori ma si sperii - ca imi da cate una de tresar

wow misca incontinuuuuuu ieri la eco nu state deloc cuminte
loredana03
buna seara dragele mele.
iata ca mai apar si eu dupa cateva zile.
duminica abia reuseam sa citesc ca pana sa scriu nu mai reuseam. iar dupa amiaza am fost la niste prieteni.
ieri am fost de mi-am mai luat cele de trebuinta pentru spital si uite iar nu am apucat sa va salut.
azi m-am apucat de mi-am facut tampoane pentru spital si am adunat intr-n loc cele de trebuinta urmand ca maine sa le pun in gentuta.
am pus si poze cu hainute la incarcat.
alina ma bucr ca sunteti bine chiar voiam sa te sun sa vad ce faci dar nu am mai apucat.
isterika sa stea bebita acolo pana cand va trebui. acus trec si cele 3 saptamani.
felicitari fetelor pentru cea de 7 floricica.
alina ,denis nu mai papa lapte regulat de la un an jumatate doar iaurt si preparate cu lapte (orez, paste). e buna si gluconatul de ca si denis a luat ultima data cand a avut manuta in gips. vezi ca e sirop ca cu vitamina d3 intereseaza-te mai mult la medic. dar nu mananca alimente bogate in ca de te-ai gandit sa-i dai supliment?
ari ma bucur ca ai descoperit de ce nu iesea crema. deci nu vasul e de vina asa ca il poti folosi linistita. sti mi-ai facut pofta zilele astea trebuie sa fac si eu. eu mai faceam si cu mere si blat , sotul adora asa.
tunderke condoleante!
loredana03








loredana03









Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.