Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Aprilie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188
alina16carmen
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 10 2011, 05:35 PM) *
sunt purtatoare de virusul hepatitei B prin urmare nu am voie sa nasc normal si sa alaptez... ca sa nu ieie si bebele virusul...
cei care au facut hepatita B suntem mult mai predispusi la un cancer de ficat sau o ciroza fata de ceilalti oameni...si vreau sa il feresc de asa o boala...+ ca se ia exact ca si sida...
am avut noroc ca al meu in 3 ani nu a luat, acuma isi face vaccinul si e protejat...
cand a aflat socramea ce implica boala asta m-a luat ca nu am stiu de boala si dinastea...stiam de boala dar niciodata nu m-am documentat...si ei stiu ca am avut hepatita B dar nici macar ei nu stiau cu ce se mananca...
boala am avut-o acum 15 ani...unii au noroc sa se negativeze, la mine nu sa negativat...daca se negativa puteam apalta si naste normal...de aceea mi-am facut acea analiza Viremia ca sa vad daca s-a negativat sad.gif



QUOTE(Roxxy87 @ Jan 10 2011, 06:00 PM) *
asta e... pt mine nu e boala cine stie ce...toata viata am trait cu boala asta, adevaru e ca nici nu o percep ca pe o boala...pt ca nu o simti...
ai anumite restrictii gen sa nu bei, sa nu manaci gras, sa nu fumezi, sa nu depui efort...astea le fac ca asa am fost obisnuita de mica...deci nu simt nici un efort in schimb imi pare rau de bebe ca nu il pot alapta stiu ca de mult conteaza, dar asta e...eu o fac ca nu am de ales sunt alte femei care nu alapteaza din comoditate sau alte aspecte sa zic...

roxy sa nu te stresezi de alaptat. copii cresc f bine si cu lapte praf.
si lasa-i pe altii, gen soacra ta, daca habar nu au ce e hepatita b! oFloare1.gif
alina16carmen
QUOTE(ari05 @ Jan 10 2011, 05:49 PM) *
sieu am fierbator, chiar ma gandam sa-l duc cu mine...dar mai vad...

le pui cercelasi baietilor ? biggrin.gif
eu am un fix cu bijuteriile la baieti liwlol.gif eu la DAri nu i-am pus nici macar bratara ... bine, si din cauza ca e de la soacra-mea liwlol.gif dar si din cauza ca nu-mi plac bijuteriile la copii mici... mai ales la baietei doh.gif
nu zic ca nu e frumos, dar mie nu-mi plac tongue.gif adevarul e ca nici eu nu port... doar cerceii, si verigheta... bratari, lanturi... posa sa stea in cutie frumos, ca nu ma atrag liwlol.gif
se da in primul an lapte de la stat... dar depinde si de pediatra... ca eu ma cam certam sa-mi dea reteta lunar... am impresia ca unele si-l insusesc mad.gif
mie sincer nu mi se pare extraordinar, cred ca VItalactul se da de la stat, dk bine mai tin minte... parca pute rau... bine, ca mie imi pute si Milumil , si Nestle liwlol.gif doh.gif eu si in ziua de azi ma intreb cum pot bea copiii lapte praf liwlol.gif prefer de o mie de ori laptele normal, ala pasteurizat, nu de vaca, desi si de la ala mi se face scarba... doh.gif
ooff... nasol cu hepatita asta... dar lasa, atata bai sa fie, ca nu poti alapta ! important e sa fie bebe bine si sanatos, si tu de asemenea ! tzuc.gif


sotul are un cercelus in urechea stanga de pe la 16 ani. cand l-am cunoscut eu avea 18 ani si mi-a placut de el asa cu cercel. doar in armata nu l-a purtatin rest nu-l da jos: nici cand i-a cunsocut pe ai mei, nici la nunta , nici la interviuri pt job. mi se pare ca i se potriveste de minune. ii da un aer mai sexi. eu baietii mi-i imaginez avand caracterul si stilul lui, mai ales ca vor fi aceeasi zodie, taur. e adevarat ca nu vine bine la oricine cu cercei.asta e moftul meu si sper sa reusesc.
alina16carmen
QUOTE(ari05 @ Jan 10 2011, 05:52 PM) *
fetele... cele care mai aveti bebe... mai tineti minte, la prima sarcina am facut ceva vaccin antitetanos obligatoriu ?
ca ma intreba o graviduta azide ceva vaccin in luna a 7-a ... si mi-am amintit intr-adevar de antitetanosul ala, dar nu mai tin minte dk mi l-am facut sau nu ... parca zicea dra de familie sa mi-l fac mai ales dk nasc cu ceza, sa nu iau vreo infectie din spital, ca na,,,spitalele din romania... dar nu mai stiu dk l-am facut pana la urma sau nu ... voi l-ati facut la prima sarcina ?
oare si acum tre sa-l facem ?



QUOTE(ari05 @ Jan 10 2011, 07:46 PM) *
de-aia intrebam, ca nu mai tin minte dk e obligatoriu vaccinul antitetanos.. ca eu sunt cam impotriba vaccinurilor...

sa ma mai interesez....
liwlol.gif sa-ti fie de Bine biggrin.gif nu afecteaza bebele wink.gif

mie imi zicea la prima sarcina dr de fam sa imi fac vaccinul, dar dr mea ginecolog, a zis ca nu-l recomanda si nu l-am facut, desi am nascut prin cezariana. acum nu stiu cum va fi, dar voi intreba la urmatorul control.
alina16carmen
QUOTE(tunderke @ Jan 10 2011, 07:38 PM) *
Asteptam poza promisa.
Azi m-am intalnit cu o prietena care e gravida, viitoare mamica de iunie si i se vede deja un pic burtica.
Eu dupa ce am nascut stiam ca mai vreau un bebe, dar asteptam momentul potrivit, sotul zicea ca ajunge un copil, dar de anul trecut de cand am aflat ca vreo 3 prietene erau gravide, m-a apucat si pe mine dorul, fata la fel tot zicea ca ii trebuie un fratior sau surioara ca nu are cu cine sa se joace, tot il chema pe sot sa se joace cu ea, asa ca s-a dat sotul batut si acum e bucuros ca va mai avea o fetita.

Ma bucur ca ai reusit cu tickerul.
Conteaza ca bebe sa fie sanatos si iubit, nu conteaza altceva.
Eu la prima sarcina nu am facut nici un vaccin, am citit aici pe forum de la alte fete. Doctorita nu mi-a zis nimic referitor la vreun vaccin, pana acum.

Alina buna ideea cu termoplonjonul, trebuie sa iau si eu.

eu din timpul primei sarcini am hotarat cu sotul ca pana face fetita 2 ani sa mai facem un bebe. dupa ce am nascut, la inceput mi s-a parut cam greu si am zis ca amanam, apoi ne-am obisnuit si ne-am intors la hotararea luata in sarcina. si uite asa ma tin de cuvant. mai ales ca in seara nuntii m-a pus sa-i promit ca-i fac trei copii. noi ne gandema ca ne oprim la doi, dar Doamne-Doamne a tinut cu tati.
Sa stii ca eu pe termoplonjon, am dat f putin 3 lei. acum poate sa se fi facut vreo 4-5 lei. al meu nu e de firma si l-am tot folosit in spital.e bun si acu.
alina16carmen
QUOTE(MMV @ Jan 10 2011, 07:42 PM) *
eu cred ca sunt putin mai mult dusa cu capul. de cand sunt insarcinata, pe langa diverse si ciudate combinatii culinare, mananc de sparg ardei iute, ceapa, mai rarut usturoi. afecteaza cumva pe bb?

nu esti dusa cu capu! si eu mananc ardei iute de la inceputul sarcinii. nici nu stiam ca sunt gravida. dupa ce am aflat de sarcina am inteles si pofta mea pt iute. si ceapa si usturoi bag. nu cred ca are vreu efect asupra copilului. daca iti prieste si nu ai arsuri e ok.
alina16carmen
QUOTE(ari05 @ Jan 10 2011, 08:03 PM) *
pai nu se ia oricum prin contact sexual smile.gif

noi parca suntem pe vremea lui ceasca liwlol.gif s-a luat curentul de mai bine de o ora... de cand stam aici nu a fost asa pana...
si acum stam la lumina lumanarilor liwlol.gif ca nu gasesc lanterne in toata casa doh.gif
DAri tot striga c el vrea la desene... nu intelege ca nu merge nimic... numai laptopu meu si netu mobil liwlol.gif hahaha

e nasol cu intreruptul curentului. si eu am patit-o inainte de revelion de vreo 2-3 ori. am stat si 5 ore fara curent, dar era ziua.acum vad ca au remdiat problema si nu s-a mai repetat.
si tot cu net-mobil esti. al meu merge destul de prost. singurul avantaj e ca nu placatesc nimic. tati mi-a facut si mie si sotulu abonament pe orange si ni le plateste el. in plus ne-a dat si un modem de la orange. am zis ca nu mai pun net prin fibra optica ca oricum din mai-iunie nu mai am timp de net si sa dau 27 de lei pe luna aiurea nu are rost.
alina16carmen
bea cineva cu mine o cafelutza sau un ceai!
tunderke
Buna dimineata gravida.gif.

Neata Alina, vad ca te-ai trezit devreme azi.
Beau eu cafea.
tzuc.gif

QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 06:18 AM) *
eu din timpul primei sarcini am hotarat cu sotul ca pana face fetita 2 ani sa mai facem un bebe. dupa ce am nascut, la inceput mi s-a parut cam greu si am zis ca amanam, apoi ne-am obisnuit si ne-am intors la hotararea luata in sarcina. si uite asa ma tin de cuvant. mai ales ca in seara nuntii m-a pus sa-i promit ca-i fac trei copii. noi ne gandema ca ne oprim la doi, dar Doamne-Doamne a tinut cu tati.
Sa stii ca eu pe termoplonjon, am dat f putin 3 lei. acum poate sa se fi facut vreo 4-5 lei. al meu nu e de firma si l-am tot folosit in spital.e bun si acu.


Eu am cumparat anul trecut pentru cineva si era cam 1,5 lei, acum nu stiu dar oricum nu e scump si imi i-au o cana din inox sa o pot folosi.
La prima sarcina nu mi-a trebuit nici ceai, nimic, am mai baut acasa asa cateodata, acum vedem cum va fi.
Tot am citit la fetele de noiembrie, decembrie ca au luat crema aia pentru sani (garmastan cred), ca au facut rana, eu nu am avut nevoie, atunci nu am auzit de aceasta crema.
alina16carmen
QUOTE(Rodyka @ Jan 10 2011, 09:20 PM) *
eu mananc de sparg usturoi...cred ca as manca cu orice usturoi biggrin.gif...eu una am mancat ca de obicei...numai k am cam evitat prajelile, am suplimentat portia de fructe biggrin.gif aaa si am mai mancat foarte multe muraturi...nu cred ca are ceva...sper:D

nici muraturile nu fac rau, cred. si eu am avut perioada in care as fi mancat numai varza murata sau gogonele.

QUOTE(Rodyka @ Jan 10 2011, 09:36 PM) *
sa o scrii te rog...am mai citit eu pe net..dar st asa diferite...unele lucruri am inteles ca st in plus...dar tinand cont ca voi mai aveti copii stiti ce e absolut necesar si ce nu.

Si fetelor care vreti sa lasa-ti si voi id-uri de mes mi-ar placea foarte mult sa mai tinem legatura si acolo....plus ca eu las mai mereu mes-ul deschis asa ca mai putem vorbi si acolo notworthy.gif si daca e sa nu fiu la calculator raspund cu siguranta cand vad mesajele... tzuc.gif

sa o mai ordonez un pic si o scriu.
alina16carmen
QUOTE(tunderke @ Jan 11 2011, 08:33 AM) *
Buna dimineata gravida.gif.

Neata Alina, vad ca te-ai trezit devreme azi.
Beau eu cafea.
tzuc.gif
Eu am cumparat anul trecut pentru cineva si era cam 1,5 lei, acum nu stiu dar oricum nu e scump si imi i-au o cana din inox sa o pot folosi.
La prima sarcina nu mi-a trebuit nici ceai, nimic, am mai baut acasa asa cateodata, acum vedem cum va fi.
Tot am citit la fetele de noiembrie, decembrie ca au luat crema aia pentru sani (garmastan cred), ca au facut rana, eu nu am avut nevoie, atunci nu am auzit de aceasta crema.

Buna dimineata! Am adormit aseara pe la 9 jumate. sotul s-a trezit de dimineata pe la 5 si la 5 si 10 am fost si eu in picioare. e schimbul 1.
Gata! servit cafeaua!
eu am avut cana obisnuita din ceramica si a mers.
eu nasc prin cezariana si de aia o sa beau cei de lactatie ca la prima sarcina sa fiu sigura ca vine lapticul. plus ca in primele zile dupa operatie nu ai voie decat supa strecurata de legume si ceai neindulcit. asa ca daca mi se face foame, bag ceai la greu.

cat despre garmastan, nu stiuc e sa zic. eu la prima sarcina m-am documentat pe net pt orice. aveam liste facute cu zeci de produse. intentionam sa-mi iau si crema asta, dar mi s-a parut prea scumpa (40 de lei). plus ca am o cumanta farmacista in iasi si mi-a zis ca nu e necesara. ca pt rani pe san pot folosi bepanthen (pe care il poti folosi in continuare la bebe) sau vitamina A. eu la daria nici pe bepanthen nu am dat banii si separe ca bine am facut. a stiut sa pape tzatzica si nu mi-a facut nicio rana.
alina16carmen
QUOTE(tunderke @ Jan 10 2011, 10:00 PM) *
Eu la prima sarcina am avut in bagaj un capot, o pijama si doua camasi de noapte, chiloti, vata, tampon, sosete, papuci de casa si obiecte de igiena. Pentru bebe nu a trebuit sa duc nimic, iar in ziua cand ne-au externat a venit mama cu hainutele lui bebe.
Acte nu mai tin minte daca mi-au cerut, nu cred.
Acum as lua cu mine si telefonul, aparatul foto.
De medicamente nu am avut nevoie.
Acum o sa ma mai interesez cum e la maternitate.

Adresa mea o ai la profil.

Va doresc noapte buna, am papat bine si ne punem in pat, ca de cand m-am trezit a trecut foarte mult timp.

asa putin lucruri ai avut pt tine? eu nu as fi rezistat doar cu atatea...
eu pt bebe iau doar pampers si servetele ca atat se cere la noi.
alina16carmen
si pe mine au inceput sa ma deranjeze arsurile, dupa ce mananc ceva cu carne tocata. la daria nu prea am avut si a fost o pletoasa. acum ma astept ca astia mici sa fie cheliosi!
tunderke
QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 06:48 AM) *
asa putin lucruri ai avut pt tine? eu nu as fi rezistat doar cu atatea...
eu pt bebe iau doar pampers si servetele ca atat se cere la noi.



Poate ca am mai uitat din ele, dar nu am avut multe, si mancare am avut si ceva bani la mine.
Atunci nu aveam telefon, iar aparatul foto era din ala vechi cu film, si nu l-am luat cu mine, aveam o cartela de la romtelecom cum era mai demult si in hol era telefon, de unde sunam acasa pe fix.


Tu ce ai mai avut?
Acum o sa iau cu mine telefonul, normal si are si pot face si poze cu el si pot pune si card in el pe care sa descarc pozele.
alina16carmen
tunderke, o zi usoara la scoala sa ai!
tunderke
QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 06:58 AM) *
tunderke, o zi usoara la scoala sa ai!


Mersi.
tzuc.gif
alina16carmen
QUOTE(tunderke @ Jan 11 2011, 08:55 AM) *
Poate ca am mai uitat din ele, dar nu am avut multe, si mancare am avut si ceva bani la mine.
Atunci nu aveam telefon, iar aparatul foto era din ala vechi cu film, si nu l-am luat cu mine, aveam o cartela de la romtelecom cum era mai demult si in hol era telefon, de unde sunam acasa pe fix.
Tu ce ai mai avut?
Acum o sa iau cu mine telefonul, normal si are si pot face si poze cu el si pot pune si card in el pe care sa descarc pozele.

acum transciru lista pe hartie si apoi o postez.
si eu vreau sa iau aparatu foto.
tunderke
QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 07:02 AM) *
acum transciru lista pe hartie si apoi o postez.
si eu vreau sa iau aparatu foto.


Eu la fata nu aveam si imi pare tare rau ca nu am poze chiar din ziua in care am nascut.
La fata am fost internata cu o zi inainte, acum vedem, dar daca ma interneaza mai repede nu vreau sa am aparatul foto la mine si sa-l las in salon, sa nu dispara cumva (niciodata nu se stie), telefonul il iau cu mine, dar dupa ce nasc si ma duc in salon langa bebe, ii spun sotului sa-mi aduca.
Acum am mai vorbit cu cineva si mi-a zis ca pentru bebe nu trebuie nimic in spital (cum era si cu fata), dar o sa vad pana atunci, si daca trebuie ceva il trimit pe sot sa cumpere.
La fata nu mi-au cerut nimic, nimic, nici pampers, nici hainute, nici sampon, nimic.
Dar si eu vreau sa-mi fac o lista, sa-mi cumpar din timp sa am cand ajung acasa.
Dar numai dupa ce se termina scoala si raman acasa, atunci o sa am timp si o sa trebuiasca sa cobor aproape in fiecare zi in oras sa ma duc dupa fata la gradi.
alina16carmen
Am reusit sa aranjez putin listutza. e orientativa. eu cam acelasi bagaj l-am avut si la prima nastere si am cam folsoit tot.

LISTA BAGAJ SPITAL PENTRU NASTERE
- demachiant+lotiune tonica+discuri pt demachiat (eu nu suport apa de la robinet pe care o au astia in spital. mi se usuca fatza si prefer sa ma demachiez dimineata si seara, cat sunt internata)
- sapun lichid (emult mai comod decat sapunul normal)
- gel anitbacterian pt maini (e f util in cazul cand se opreste apa in spital sau can vrei sa te dezinfectezi)
- gel de dus +burete (mi data trecuta mi-a spus ca pot face dus dupa ce mi-a dat jos bandajul operatiei. si cum am sta to sapt si in mijlocul lui iulie va dati seama ca nu rezistam fara un dus)
- gel igiena intima+un aparat de ras
- servetele umede (nu ai posibilitatea sa te speli in fiecare zi si sunt f utile si comode)
- pieptan+coronita de par+ elastic par
- parfum+deodorant antiprespirant
-pila+unghiera (in cazul in care mi se rupe vreo unghie)
- hartie igienica
- vata (eu rcomand de la firma Narcis, se gaseste in farmacii,avet grija sa fie o vata de calitate)+fasa sterile (imi infasor bucatile da vata cu fasa sterila sa nu se lipeasca)+tampoane alaways night (pt a proteja chilotul eu pun sub vata si un tampon)
- pijamale (bluza cu nasturi sau pt alaptat)+chiloti+halat+papuci de guma (la spial in toalete mai e ud pe jos si cu papuci din aceia plusati te uzi)+sosete
- prosop fatza+prosop mare de dus
- camasa noapte pt nastere
- prosp bucatarie sau prosp de hartie+cana+castonel/farfurie adanca+lingura+cutit
- termoplonjon+ceai lactatie
- apa plata in sticle de 0,5 l+pai de baut (la cezariana e ma greu in prima zi sa duci cana la gura si ceaiul l-am baut cu paiul din cana)
- pompa pt sani+prosopel sani
- bani marunti de 1 leu, 5 lei sua 10 lei pt asistente
- telefon+incarcator
- aparat foto+acumulatori
- supozitoare cu glicerina (tot pt cezariana sunt utile)

pt bebe eu iau doar pampers si servetele umede

Poate pe parcurs imi mai aduc aminte ceva.oricum in mare asta e.
alina16carmen
QUOTE(tunderke @ Jan 11 2011, 09:12 AM) *
Eu la fata nu aveam si imi pare tare rau ca nu am poze chiar din ziua in care am nascut.
La fata am fost internata cu o zi inainte, acum vedem, dar daca ma interneaza mai repede nu vreau sa am aparatul foto la mine si sa-l las in salon, sa nu dispara cumva (niciodata nu se stie), telefonul il iau cu mine, dar dupa ce nasc si ma duc in salon langa bebe, ii spun sotului sa-mi aduca.
Acum am mai vorbit cu cineva si mi-a zis ca pentru bebe nu trebuie nimic in spital (cum era si cu fata), dar o sa vad pana atunci, si daca trebuie ceva il trimit pe sot sa cumpere.
La fata nu mi-au cerut nimic, nimic, nici pampers, nici hainute, nici sampon, nimic.
Dar si eu vreau sa-mi fac o lista, sa-mi cumpar din timp sa am cand ajung acasa.
Dar numai dupa ce se termina scoala si raman acasa, atunci o sa am timp si o sa trebuiasca sa cobor aproape in fiecare zi in oras sa ma duc dupa fata la gradi.

ce bine ca nu-ti trebuie nici pampers si nici servetele. la noi cer cate 5 pampersi pe zi si ma indoiesc ca chiar folosesc atatia. mai ales ca am auzit asistente care vindeau pampersi, lapte praf, ceai baby drink la pret bun. deci e clar, ca cer in plus.
tunderke
Eu nu am avut tot din lista pe care ai scris-o, dar majoritatea da.

Si la noi in oras este spital, dar nu sunt conditii grozave, dar eu am nascut in Alba, la spitalul judetean, doctorita mea lucreaza acolo si are si cabinet particular, si acolo sunt alte conditii.
Eu am nascut imediat de 6 ani, dar asistentele erau foarte dragute (si nu le-am dat bani, numai cate o ciocolata), curatenie.
Acolo daca nasti normal, fara probleme, atunci bebe e cu tine in salon, de asta imi place.
Eu am nascut la 1 fara un sfert si la 4 dupamasa eram in salon langa fata, dupa vreo ora (ne-au lasat sa admiram bebeii, sa ne aranjam bagajul) au venit si ne-au aratat, indemnat sa punem la san, au schimbat bebe, ne-au aratat cum sa schimbam, si in prima noapte si a doua zi veneau din 3 in 3 ore si aduceam scutec (din ala de panza) sa schimbam bebe, daca spuneam sa schimbe ei atunci schimbau, daca vroiam noi sa schimbam sau bebe dormea atunci, lasau scutecul si plecau, a doua noapte nu au mai venit, dar ne-au lasat seara sa avem pe noapte, dar puteam sa mergem la ei unde erau sa cerem daca nu ne ajungea, deci nu veneau noaptea sa ne deranjeze daca noi dormeam si bebeii la fel.

Acum poate ca o sa duc pampers la spital sa am, vad eu.

anamarianegrii
Fetelor,

Eu sunt mamica de mai - numai ca la noi pe topic a ramas liniste si eu simt nevoia sa ma laud neaparat smile.gif ca o sa avem o fetita frumoasa, minunata, jucausa si abia o asteptam! Sunt foarte fericita ca DD ne-a ascultat rugile si o sa avem si o fetita! love1.gif
Eu va citesc pe voi ca sunteti cele mai active si cele mai apropiate de luna mai dar nu m-am bagat la discutii ca nici nu prea stau pe forum!

Ganduri bune pentru toate - sarcina usoara in continuare pentru fiecare, sanatate si un an nou plin de bucurii!
mada.angel
QUOTE(anamarianegrii @ Jan 11 2011, 10:47 AM) *
Fetelor,

Eu sunt mamica de mai - numai ca la noi pe topic a ramas liniste si eu simt nevoia sa ma laud neaparat smile.gif ca o sa avem o fetita frumoasa, minunata, jucausa si abia o asteptam! Sunt foarte fericita ca DD ne-a ascultat rugile si o sa avem si o fetita! love1.gif
Eu va citesc pe voi ca sunteti cele mai active si cele mai apropiate de luna mai dar nu m-am bagat la discutii ca nici nu prea stau pe forum!

Ganduri bune pentru toate - sarcina usoara in continuare pentru fiecare, sanatate si un an nou plin de bucurii!

felicitari pentru fetita, te asteptam si noi mamicile de iunie sa impartasim experiente, sarcina usoara anamaria
MMV
buna dimineata! cat imi savurez cafeaua ma pun la curent cu ce ati mai scris ieri
alina gasesc f utila lista ta. nu o sa-mi iau totul dintr-o data ca o sa vina mama, sotul, vara mea la mine si o sa-mi aduca ei pe rand. aparatul foto va ramane la tati pana ma duce pe mine in salon, sa-i faca el poza Mariucai cand o duce la salon. apoi mi-l insusesc si el va tb sa imi descarce cardurile, caci presimt ca o sa ne pozam la secunda liwlol.gif
tunderke o zi buna sa ai. pana la urma de cand intri in prenatal? eu sunt cam cu fundul intre 2 luntre: sa plec sau nu. gura mamii lor de bani, ca totul se invarte in jurul lor.
ana maria felicitari pt fetita. sa va traiasca si sa va bucurati de ea.
alina16carmen
QUOTE(tunderke @ Jan 11 2011, 09:41 AM) *
Eu nu am avut tot din lista pe care ai scris-o, dar majoritatea da.

Si la noi in oras este spital, dar nu sunt conditii grozave, dar eu am nascut in Alba, la spitalul judetean, doctorita mea lucreaza acolo si are si cabinet particular, si acolo sunt alte conditii.
Eu am nascut imediat de 6 ani, dar asistentele erau foarte dragute (si nu le-am dat bani, numai cate o ciocolata), curatenie.
Acolo daca nasti normal, fara probleme, atunci bebe e cu tine in salon, de asta imi place.
Eu am nascut la 1 fara un sfert si la 4 dupamasa eram in salon langa fata, dupa vreo ora (ne-au lasat sa admiram bebeii, sa ne aranjam bagajul) au venit si ne-au aratat, indemnat sa punem la san, au schimbat bebe, ne-au aratat cum sa schimbam, si in prima noapte si a doua zi veneau din 3 in 3 ore si aduceam scutec (din ala de panza) sa schimbam bebe, daca spuneam sa schimbe ei atunci schimbau, daca vroiam noi sa schimbam sau bebe dormea atunci, lasau scutecul si plecau, a doua noapte nu au mai venit, dar ne-au lasat seara sa avem pe noapte, dar puteam sa mergem la ei unde erau sa cerem daca nu ne ajungea, deci nu veneau noaptea sa ne deranjeze daca noi dormeam si bebeii la fel.

Acum poate ca o sa duc pampers la spital sa am, vad eu.

super ca o poti tine langa tine. asa esti sigura ca e ingrijita bine. la spitalul unde nasc eu nu poti tine copii langa tine decat daca iti iei rezerva si aia costa 5 mil si e prea mult. si oricum mie cu doi copii, imediat dupa cezariana nu prea cred mi-ar fi usor.
spitalul in care nasc eu e f aproape de oraselul incare locuiesc, e intr-o comuna. e spital de tzara, cum se spune. in schimb sunt conditii super fata de cel judetean de la pitesti. acolo nu as avea curaj sa nasc. si bani se dau mai putin aici. cred ca cu 1200 de lei platesc toti doctorii si toate asisitentele care ma asista. plus ca e liniste si te poti odihni, iar asistentele sunt dragutza, nu cer de la obraz, le dau eu ca sunt multumita.
alina16carmen
QUOTE(anamarianegrii @ Jan 11 2011, 10:47 AM) *
Fetelor,

Eu sunt mamica de mai - numai ca la noi pe topic a ramas liniste si eu simt nevoia sa ma laud neaparat smile.gif ca o sa avem o fetita frumoasa, minunata, jucausa si abia o asteptam! Sunt foarte fericita ca DD ne-a ascultat rugile si o sa avem si o fetita! love1.gif
Eu va citesc pe voi ca sunteti cele mai active si cele mai apropiate de luna mai dar nu m-am bagat la discutii ca nici nu prea stau pe forum!

Ganduri bune pentru toate - sarcina usoara in continuare pentru fiecare, sanatate si un an nou plin de bucurii!

felicitari pt fetita. si eu tot in mai voi naste. te asteptam pe la noi cand ai chef "sa te lauzi"cu minunea ta!
am observat ca esti din iasi. si sunt tot ieseanca, cel putin am fost pana acum 7 ani, cand m-am mutat in arges la sotul meu. dar oricum iubesc iasiul pt ca am acolo fratii, parintii si prietenele.
alina16carmen
QUOTE(MMV @ Jan 11 2011, 12:11 PM) *
buna dimineata! cat imi savurez cafeaua ma pun la curent cu ce ati mai scris ieri
alina gasesc f utila lista ta. nu o sa-mi iau totul dintr-o data ca o sa vina mama, sotul, vara mea la mine si o sa-mi aduca ei pe rand. aparatul foto va ramane la tati pana ma duce pe mine in salon, sa-i faca el poza Mariucai cand o duce la salon. apoi mi-l insusesc si el va tb sa imi descarce cardurile, caci presimt ca o sa ne pozam la secunda liwlol.gif
tunderke o zi buna sa ai. pana la urma de cand intri in prenatal? eu sunt cam cu fundul intre 2 luntre: sa plec sau nu. gura mamii lor de bani, ca totul se invarte in jurul lor.
ana maria felicitari pt fetita. sa va traiasca si sa va bucurati de ea.

nici eu nu iau totul pt ca o zi voi sta la terapie intensiva si nu am voie cu bagaj, dar voi pregati geanta si mi-a va aduce sotul. si la noi aparatul va sta la sot pana revin in salon. si la daria a fost fotograf. am poze cu ea de cand s-a nascut.
daca inte salariu si banii care ii in prenatal nu e diferetna mare eu zic ca nu merita sa mai muncesti, mai bine stai acasa. socoteste si tu cati bani mai cheltui pe langa cu drumul si mancare pt serviciu.
alina16carmen
postez si eu niste poze, facute la botezul nepotelului nostru
sotul si fratele lui, fiecare mandru de minunea lui


noi trei


daria
ari05
neata fetele tzuc.gif
aseara tarziu ne-a venit curentul ... si nu am mai avut chef de net...

QUOTE(tunderke @ Jan 10 2011, 08:00 PM) *
Eu la prima sarcina am avut in bagaj un capot, o pijama si doua camasi de noapte, chiloti, vata, tampon, sosete, papuci de casa si obiecte de igiena. Pentru bebe nu a trebuit sa duc nimic, iar in ziua cand ne-au externat a venit mama cu hainutele lui bebe.
Acte nu mai tin minte daca mi-au cerut, nu cred.
Acum as lua cu mine si telefonul, aparatul foto.
De medicamente nu am avut nevoie.
Acum o sa ma mai interesez cum e la maternitate.

Adresa mea o ai la profil.

Va doresc noapte buna, am papat bine si ne punem in pat, ca de cand m-am trezit a trecut foarte mult timp.

fain dk nu a trebuit sa duci pt bebe lucruri... las ca la noi se cer la greu doh.gif

eu am avut telef cu mine,,, cum sa stau fara tel ???? liwlol.gif aparatul nu l-am avut ca ma bazam pe sot sa faca poze.. .si uite asa am ramas fara poze din maternitate... dar de data asta si eu duc aparatul cu mine... si ma batea gandul sa du c si laptopul dk imi iau rezerva liwlol.gif desi numa ide laptop si de net n-o sami arda atunci liwlol.gif
alina16carmen
sotul servind niste sarmale delicioase


tati cu printesa lui



cumnatul cu nepotica, daria


nepoata de la sora sotului, care e si mosica dariei
ari05
QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 06:03 AM) *
sotul are un cercelus in urechea stanga de pe la 16 ani. cand l-am cunoscut eu avea 18 ani si mi-a placut de el asa cu cercel. doar in armata nu l-a purtatin rest nu-l da jos: nici cand i-a cunsocut pe ai mei, nici la nunta , nici la interviuri pt job. mi se pare ca i se potriveste de minune. ii da un aer mai sexi. eu baietii mi-i imaginez avand caracterul si stilul lui, mai ales ca vor fi aceeasi zodie, taur. e adevarat ca nu vine bine la oricine cu cercei.asta e moftul meu si sper sa reusesc.


aha, atunci inteleg biggrin.gif

QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 06:13 AM) *
mie imi zicea la prima sarcina dr de fam sa imi fac vaccinul, dar dr mea ginecolog, a zis ca nu-l recomanda si nu l-am facut, desi am nascut prin cezariana. acum nu stiu cum va fi, dar voi intreba la urmatorul control.

la fel a fost si la mine... dar sincer nu mai tin minte dk l-am facut sau nu... acum nu cred ca-l mai fac, ca stiu conditiile din sala de operatie... mi s-a parut totusi curat si iginenic...

QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 06:30 AM) *
e nasol cu intreruptul curentului. si eu am patit-o inainte de revelion de vreo 2-3 ori. am stat si 5 ore fara curent, dar era ziua.acum vad ca au remdiat problema si nu s-a mai repetat.
si tot cu net-mobil esti. al meu merge destul de prost. singurul avantaj e ca nu placatesc nimic. tati mi-a facut si mie si sotulu abonament pe orange si ni le plateste el. in plus ne-a dat si un modem de la orange. am zis ca nu mai pun net prin fibra optica ca oricum din mai-iunie nu mai am timp de net si sa dau 27 de lei pe luna aiurea nu are rost.

si la mine merge nasol netu mobil, desi e tot de la rds... prin calbu merge super

QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 06:31 AM) *
bea cineva cu mine o cafelutza sau un ceai!

cafea.gif


QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 06:43 AM) *
Buna dimineata! Am adormit aseara pe la 9 jumate. sotul s-a trezit de dimineata pe la 5 si la 5 si 10 am fost si eu in picioare. e schimbul 1.
Gata! servit cafeaua!
eu am avut cana obisnuita din ceramica si a mers.
eu nasc prin cezariana si de aia o sa beau cei de lactatie ca la prima sarcina sa fiu sigura ca vine lapticul. plus ca in primele zile dupa operatie nu ai voie decat supa strecurata de legume si ceai neindulcit. asa ca daca mi se face foame, bag ceai la greu.

cat despre garmastan, nu stiuc e sa zic. eu la prima sarcina m-am documentat pe net pt orice. aveam liste facute cu zeci de produse. intentionam sa-mi iau si crema asta, dar mi s-a parut prea scumpa (40 de lei). plus ca am o cumanta farmacista in iasi si mi-a zis ca nu e necesara. ca pt rani pe san pot folosi bepanthen (pe care il poti folosi in continuare la bebe) sau vitamina A. eu la daria nici pe bepanthen nu am dat banii si separe ca bine am facut. a stiut sa pape tzatzica si nu mi-a facut nicio rana.

vai... iar o sa papam supa "falsa" o saptamana liwlol.gif drept e ca nici foamne nu-mi era cat am stat in spital... dk nu veneau asistentele sa bage cu forta mancare in mine, nu mancam deloc doh.gif

si eu am avut parca garmastan la prima sarcina... dar mi s-a parut mult mai buna pt rani la san crema pe care am primt-o din maternitate... e preparata acolo, deci habar nu am cum se numeste.. .de fapt e "no name" doh.gif
alina16carmen
QUOTE(ari05 @ Jan 11 2011, 01:21 PM) *
neata fetele tzuc.gif
aseara tarziu ne-a venit curentul ... si nu am mai avut chef de net...
fain dk nu a trebuit sa duci pt bebe lucruri... las ca la noi se cer la greu doh.gif

eu am avut telef cu mine,,, cum sa stau fara tel ???? liwlol.gif aparatul nu l-am avut ca ma bazam pe sot sa faca poze.. .si uite asa am ramas fara poze din maternitate... dar de data asta si eu duc aparatul cu mine... si ma batea gandul sa du c si laptopul dk imi iau rezerva liwlol.gif desi numa ide laptop si de net n-o sami arda atunci liwlol.gif

eu aveam telef, dar nu l-am luat cu mine cand m-a dus la operatie, asa ca o zi cat am stat la terapie intensiva am stat fara telefon, si spre mirarea mea nu am murit fara el. asa m-am odihnit si eu.
nu c ed ca vei avea timp de laptop.
MMV
alina nu dau bani pt transport la munca si imi iau pachetel de acasa, sa fiu sigura de si pe ce bag in gura.inca ma mai gandesc pana la sfarsitul lunii
ari05
QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 06:55 AM) *
si pe mine au inceput sa ma deranjeze arsurile, dupa ce mananc ceva cu carne tocata. la daria nu prea am avut si a fost o pletoasa. acum ma astept ca astia mici sa fie cheliosi!

liwlol.gif la ce arsuri am avut cuDarius, bagam mana in foc ca va fi un pletossss !!! dar de unde... ca nu a avut deloc par mult:))

QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 07:25 AM) *
Am reusit sa aranjez putin listutza. e orientativa. eu cam acelasi bagaj l-am avut si la prima nastere si am cam folsoit tot.

LISTA BAGAJ SPITAL PENTRU NASTERE
- demachiant+lotiune tonica+discuri pt demachiat (eu nu suport apa de la robinet pe care o au astia in spital. mi se usuca fatza si prefer sa ma demachiez dimineata si seara, cat sunt internata)
- sapun lichid (emult mai comod decat sapunul normal)
- gel anitbacterian pt maini (e f util in cazul cand se opreste apa in spital sau can vrei sa te dezinfectezi)
- gel de dus +burete (mi data trecuta mi-a spus ca pot face dus dupa ce mi-a dat jos bandajul operatiei. si cum am sta to sapt si in mijlocul lui iulie va dati seama ca nu rezistam fara un dus)
- gel igiena intima+un aparat de ras
- servetele umede (nu ai posibilitatea sa te speli in fiecare zi si sunt f utile si comode)
- pieptan+coronita de par+ elastic par
- parfum+deodorant antiprespirant
-pila+unghiera (in cazul in care mi se rupe vreo unghie)
- hartie igienica
- vata (eu rcomand de la firma Narcis, se gaseste in farmacii,avet grija sa fie o vata de calitate)+fasa sterile (imi infasor bucatile da vata cu fasa sterila sa nu se lipeasca)+tampoane alaways night (pt a proteja chilotul eu pun sub vata si un tampon)
- pijamale (bluza cu nasturi sau pt alaptat)+chiloti+halat+papuci de guma (la spial in toalete mai e ud pe jos si cu papuci din aceia plusati te uzi)+sosete
- prosop fatza+prosop mare de dus
- camasa noapte pt nastere
- prosp bucatarie sau prosp de hartie+cana+castonel/farfurie adanca+lingura+cutit
- termoplonjon+ceai lactatie
- apa plata in sticle de 0,5 l+pai de baut (la cezariana e ma greu in prima zi sa duci cana la gura si ceaiul l-am baut cu paiul din cana)
- pompa pt sani+prosopel sani
- bani marunti de 1 leu, 5 lei sua 10 lei pt asistente
- telefon+incarcator
- aparat foto+acumulatori
- supozitoare cu glicerina (tot pt cezariana sunt utile)

pt bebe eu iau doar pampers si servetele umede

Poate pe parcurs imi mai aduc aminte ceva.oricum in mare asta e.

wow... multe ai avut... dar te machiai in spital ? doh.gif si te dadeai cu parfum ? eu nu le suportam ! si cred ca nu e indicat sa te dai cu parfum mai ales in primele zile, nu-l deranjeaza pe bebe ? intreb si eu doh.gif smile.gif

stii ce e la mine in capul listei ? liwlol.gif cutia cu supozitoare !!! liwlol.gif liwlol.gif smile.gif)la prima nastere nu stiam si nu mi s-a zis care-i treaba cu reluarea tranzitului dupa cezariana, si ca supozitoarele ajuta... dar de data asta ma duc pregatita, nu mai stau 4 zile sa ma chinui aiurea tongue.gif

QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 07:29 AM) *
ce bine ca nu-ti trebuie nici pampers si nici servetele. la noi cer cate 5 pampersi pe zi si ma indoiesc ca chiar folosesc atatia. mai ales ca am auzit asistente care vindeau pampersi, lapte praf, ceai baby drink la pret bun. deci e clar, ca cer in plus.

sa fii sigura ca vind pampersii !!! stiu eu sigur liwlol.gif mi-a zis o asistenta.. doar tre sa traiasca si ele , nu ? vaisamar !
eu la inceput puneam in punguta cam 5-6 pampersi ,si cand mergeam la 3 ore la alaptat, vedeam ca nu mai sunt... al draq ... consuma un bebe 5 pampersi in 3 ore... sa fim seriosi... apoi nu am mai dus decat 2-3 maxim pe zi... si -sau descurcat si asa...
ari05
QUOTE(anamarianegrii @ Jan 11 2011, 08:47 AM) *
Fetelor,

Eu sunt mamica de mai - numai ca la noi pe topic a ramas liniste si eu simt nevoia sa ma laud neaparat smile.gif ca o sa avem o fetita frumoasa, minunata, jucausa si abia o asteptam! Sunt foarte fericita ca DD ne-a ascultat rugile si o sa avem si o fetita! love1.gif
Eu va citesc pe voi ca sunteti cele mai active si cele mai apropiate de luna mai dar nu m-am bagat la discutii ca nici nu prea stau pe forum!

Ganduri bune pentru toate - sarcina usoara in continuare pentru fiecare, sanatate si un an nou plin de bucurii!


felicitari pt fetita !!! sarcina usoara i ncontinuare, si te asteptam la topicu lnostru biggrin.gif oricum nu suntem doar mamici de aprilie aici ... cred ca ar trebui sa ne numim mamici de primavara/vara 2011 .. .ceva de genul liwlol.gif


QUOTE(mada.angel @ Jan 11 2011, 09:29 AM) *
felicitari pentru fetita, te asteptam si noi mamicile de iunie sa impartasim experiente, sarcina usoara anamaria

ceau Mada, ce faci ? tzuc.gif
ari05
QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 11:35 AM) *
eu aveam telef, dar nu l-am luat cu mine cand m-a dus la operatie, asa ca o zi cat am stat la terapie intensiva am stat fara telefon, si spre mirarea mea nu am murit fara el. asa m-am odihnit si eu.
nu c ed ca vei avea timp de laptop.

eu aveam tel in capot ... ca eram panicata de operatie liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif ma sunau sotul , mama, sora-mea sa ma incurajeze ca nu patesc nimic... aveam eu un fix ca nu ma mai trezesc din anestezie liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif iti dai seama... liwlol.gif

oricum cred ca de data asta il voi inchide tel... ca prea multi m-au deranjat dupa ce m-au mutat la terapie intensiva cu tel... sunt multi care zic ca m-au sunat dar eu nu mai tin minte liwlol.gif cred ca eram inca "drogata"

de laptop stiu ca nu voi avea timp , si de forumaiala liwlol.gif era asa, un gand liwlol.gif dar o sapt nu mor dk nu lucrez ... ca eu mai fac una alta pe net tongue.gif

app de poze, tare faine-s biggrin.gif mai laes laea cu sarmale liwlol.gif yamiii !!
alina16carmen
QUOTE(ari05 @ Jan 11 2011, 01:31 PM) *
aha, atunci inteleg biggrin.gif
la fel a fost si la mine... dar sincer nu mai tin minte dk l-am facut sau nu... acum nu cred ca-l mai fac, ca stiu conditiile din sala de operatie... mi s-a parut totusi curat si iginenic...
si la mine merge nasol netu mobil, desi e tot de la rds... prin calbu merge super
cafea.gif
vai... iar o sa papam supa "falsa" o saptamana liwlol.gif drept e ca nici foamne nu-mi era cat am stat in spital... dk nu veneau asistentele sa bage cu forta mancare in mine, nu mancam deloc doh.gif

si eu am avut parca garmastan la prima sarcina... dar mi s-a parut mult mai buna pt rani la san crema pe care am primt-o din maternitate... e preparata acolo, deci habar nu am cum se numeste.. .de fapt e "no name" doh.gif

daca te uti in pozele de mai sus, in doua dintre ele se si vede cercelusul.

aah, deci e ceva general cu net mobilul.

cand ma gandesc la supa aceea nasoala mi se face greatza. eu am zis ca imi fac cu o zi inainte sa ma internez si il punpe sot sa-mi aduca facuta de mine.
alina16carmen
QUOTE(MMV @ Jan 11 2011, 01:37 PM) *
alina nu dau bani pt transport la munca si imi iau pachetel de acasa, sa fiu sigura de si pe ce bag in gura.inca ma mai gandesc pana la sfarsitul lunii

am inteles. atunci iti urez bafta sa iei cea mai buna decizie! oFloare1.gif
alina16carmen
QUOTE(ari05 @ Jan 11 2011, 01:39 PM) *
liwlol.gif la ce arsuri am avut cuDarius, bagam mana in foc ca va fi un pletossss !!! dar de unde... ca nu a avut deloc par mult:))
wow... multe ai avut... dar te machiai in spital ? doh.gif si te dadeai cu parfum ? eu nu le suportam ! si cred ca nu e indicat sa te dai cu parfum mai ales in primele zile, nu-l deranjeaza pe bebe ? intreb si eu doh.gif smile.gif

stii ce e la mine in capul listei ? liwlol.gif cutia cu supozitoare !!! liwlol.gif liwlol.gif smile.gif)la prima nastere nu stiam si nu mi s-a zis care-i treaba cu reluarea tranzitului dupa cezariana, si ca supozitoarele ajuta... dar de data asta ma duc pregatita, nu mai stau 4 zile sa ma chinui aiurea tongue.gif
sa fii sigura ca vind pampersii !!! stiu eu sigur liwlol.gif mi-a zis o asistenta.. doar tre sa traiasca si ele , nu ? vaisamar !
eu la inceput puneam in punguta cam 5-6 pampersi ,si cand mergeam la 3 ore la alaptat, vedeam ca nu mai sunt... al draq ... consuma un bebe 5 pampersi in 3 ore... sa fim seriosi... apoi nu am mai dus decat 2-3 maxim pe zi... si -sau descurcat si asa...

de aia zic si eu. cu daria am fost o fericita. dar acu'....
pe mine m-a prins ziua mea de nastere in spital si am avut multi musafiri in ziua aia. am zis sa arat si eu bine ca era destul de epuizata dupa nastere. acum le iau la mine in caz ca imi vine sa ma machiez.nu stie niciodata, si apoi nu ocupa mult loc.
cu parfum imi dadeam cateodata, doar picatura pe capot. la bebe il dadeam jos.
alina16carmen
QUOTE(ari05 @ Jan 11 2011, 01:46 PM) *
eu aveam tel in capot ... ca eram panicata de operatie liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif ma sunau sotul , mama, sora-mea sa ma incurajeze ca nu patesc nimic... aveam eu un fix ca nu ma mai trezesc din anestezie liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif iti dai seama... liwlol.gif

oricum cred ca de data asta il voi inchide tel... ca prea multi m-au deranjat dupa ce m-au mutat la terapie intensiva cu tel... sunt multi care zic ca m-au sunat dar eu nu mai tin minte liwlol.gif cred ca eram inca "drogata"

de laptop stiu ca nu voi avea timp , si de forumaiala liwlol.gif era asa, un gand liwlol.gif dar o sapt nu mor dk nu lucrez ... ca eu mai fac una alta pe net tongue.gif

app de poze, tare faine-s biggrin.gif mai laes laea cu sarmale liwlol.gif yamiii !!

si mie imi era frica ca voi muri pe masa de operatie. cand a intrat sotul la mine inaite sa ma taie astia, am pufnit in plans. incepusem sa-i zic sa aibe grija de fata daca patesc ceva...nebunii..
nici eu nu-l voi lasa pe tare. mai ales c ape noi ne pune cate doua in camera la terapie si nu vreau sa deranjez colega de alaturi.
hai ca v-am facut pofta de sarmale....
alina16carmen
in burtica mea cred ca au inceput niste meciuri. cateodata daca tin mana ii simt cum lovesc. si tati i-a simtit. imi imaginez ce va fi mai incolo, daca acu sunt asa puternici.parca pe daria nu am simtit-o asa puternica la varsta asta de sarcina..
tare imi era dor de loviturile astea in burtica. dupa ce am nascut-o pe daria, cat m-au tinut in pat (aproape 24 de ore), tot mi se parea ca mai simt miscarile ei, dar de fapt era uterul care se contracta.eu tresaream la fiecare miscare.
alina16carmen
trebuie neaparat sa pun poze cu burtica mea, ca a crescut de la revelion (cand am implinit 4 luni). sper sa reusesc zilele astea.
MMV
QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 12:49 PM) *
trebuie neaparat sa pun poze cu burtica mea, ca a crescut de la revelion (cand am implinit 4 luni). sper sa reusesc zilele astea.

neaparat. eu am zis ca il rog pe al meu sat sa ma pozeze, insa am picat mereu atat de obosita ca numai de poze nu mai imi ardea mie. dar o sa gasim o zi cand sa ne motam
alina16carmen
QUOTE(MMV @ Jan 11 2011, 03:08 PM) *
neaparat. eu am zis ca il rog pe al meu sat sa ma pozeze, insa am picat mereu atat de obosita ca numai de poze nu mai imi ardea mie. dar o sa gasim o zi cand sa ne motam

hai te asteptam cu poza! cred ca eu am burtica cat a voastra, daca nu mai mare...
alina16carmen
gata. ne retragem la nani, ca darie e prea obosita si nu mai rezista. mai vorbim maine! va pup!
ari05
QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 12:09 PM) *
daca te uti in pozele de mai sus, in doua dintre ele se si vede cercelusul.

aah, deci e ceva general cu net mobilul.

cand ma gandesc la supa aceea nasoala mi se face greatza. eu am zis ca imi fac cu o zi inainte sa ma internez si il punpe sot sa-mi aduca facuta de mine.

am vazut cercelusul biggrin.gif

ah, tu mancai din spital ? eu nu mancam mancarea lor liwlol.gif nu ca avea ceva, dar cred ca dadeam e uin hepatita asa... numai la gandul cum a fost facuta doh.gif

mie imi aducea mama si supa, si ceai, de toate, ca veneau zilnic la mine careva... si acum tot asa va fi... si dk imi iau si rezervam, voi avea si frigider...d esi nu=mi trebuie neaparat... ca la cat voi manca si acum, parca vad....
ari05
QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 12:25 PM) *
de aia zic si eu. cu daria am fost o fericita. dar acu'....
pe mine m-a prins ziua mea de nastere in spital si am avut multi musafiri in ziua aia. am zis sa arat si eu bine ca era destul de epuizata dupa nastere. acum le iau la mine in caz ca imi vine sa ma machiez.nu stie niciodata, si apoi nu ocupa mult loc.
cu parfum imi dadeam cateodata, doar picatura pe capot. la bebe il dadeam jos.

aaa.. aha doh.gif credeam ca te machiai zilnic tongue.gif si te parfumai pe piele
normal ca si in spital trebuie sa avem grija de noi, sa nu aratam k niste maturi liwlol.gif eu oricum asa am aratat dupa prima nastere. la cat de rau m-am simtit liwlol.gif
ari05
QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 12:30 PM) *
si mie imi era frica ca voi muri pe masa de operatie. cand a intrat sotul la mine inaite sa ma taie astia, am pufnit in plans. incepusem sa-i zic sa aibe grija de fata daca patesc ceva...nebunii..
nici eu nu-l voi lasa pe tare. mai ales c ape noi ne pune cate doua in camera la terapie si nu vreau sa deranjez colega de alaturi.
hai ca v-am facut pofta de sarmale....

liwlol.gif credeam ca numai eu sunt asa:)) si pe mine m-a apucat plansul pe acolo, ma gandeam ca mor si nu-l vad macar o data pe bebe .. .deaia ma tot sunau sa ma intrebe ce fac, si sa ma calmez, ca totul va fi bine doh.gif

la noi e o singura rezerba la terapie intensiva cu 2 paturi si baie...restu-s naspa... cate 4-6 in salon si fara baie ...

de-aia ma duc pregatita sa "imping" mai mult la anestezist, sa imi dea rezerva cu 2 paturi...
oricum eu il aveam pe silentios si cu vibratii... sa nu deranjeze...
ari05
QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 12:39 PM) *
in burtica mea cred ca au inceput niste meciuri. cateodata daca tin mana ii simt cum lovesc. si tati i-a simtit. imi imaginez ce va fi mai incolo, daca acu sunt asa puternici.parca pe daria nu am simtit-o asa puternica la varsta asta de sarcina..
tare imi era dor de loviturile astea in burtica. dupa ce am nascut-o pe daria, cat m-au tinut in pat (aproape 24 de ore), tot mi se parea ca mai simt miscarile ei, dar de fapt era uterul care se contracta.eu tresaream la fiecare miscare.

smile.gif sa stii ca si eu la fel simteam... aveam impresia ca inca e in burtik... nu stiu dk era uterul care se contracta, sau dk era imaginatia mea:))
si eu acum zic ca se misca Razvi mult mai mult k si DArius... ori dc la prima sarcina lucram f mult, si nu aveam timpm sa percep miscarile lui... si mai incolo, iti dai seama cand vor mai creste, nu vor avea destul loc sa se miste ...
eu ma gandesc ca dk va fi si razvi mare, deja de prin luna 7-8 n-o sa-l mai simt asa cum il simt acum... si tu ,ca ai doi in burtik...
ari05
QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 01:16 PM) *
gata. ne retragem la nani, ca darie e prea obosita si nu mai rezista. mai vorbim maine! va pup!

somnic usor !
si noi incercam.. .desi la Darius nu ii e somn... tot trage de mine sa ne mai jucam,desi eu si picata in freza de obosita.. .ca ma termina joaca asta a lui... cu taratul prin toata casa cu masinute, uufff...
imd ter ina masina de spalat hainele, sa le intind, apoi ma pun in pat, poate asa ii vine si lui cheful de somn smile.gif
tunderke
QUOTE(anamarianegrii @ Jan 11 2011, 08:47 AM) *
Fetelor,

Eu sunt mamica de mai - numai ca la noi pe topic a ramas liniste si eu simt nevoia sa ma laud neaparat smile.gif ca o sa avem o fetita frumoasa, minunata, jucausa si abia o asteptam! Sunt foarte fericita ca DD ne-a ascultat rugile si o sa avem si o fetita! love1.gif
Eu va citesc pe voi ca sunteti cele mai active si cele mai apropiate de luna mai dar nu m-am bagat la discutii ca nici nu prea stau pe forum!

Ganduri bune pentru toate - sarcina usoara in continuare pentru fiecare, sanatate si un an nou plin de bucurii!


Felicitari pentru fetita.
Poti sa ne scrii oricand. Scrie si dpn si numele fetitei daca ati ales deja sa te scriu in lista.
tzuc.gif

QUOTE(MMV @ Jan 11 2011, 10:11 AM) *
buna dimineata! cat imi savurez cafeaua ma pun la curent cu ce ati mai scris ieri
alina gasesc f utila lista ta. nu o sa-mi iau totul dintr-o data ca o sa vina mama, sotul, vara mea la mine si o sa-mi aduca ei pe rand. aparatul foto va ramane la tati pana ma duce pe mine in salon, sa-i faca el poza Mariucai cand o duce la salon. apoi mi-l insusesc si el va tb sa imi descarce cardurile, caci presimt ca o sa ne pozam la secunda liwlol.gif
tunderke o zi buna sa ai. pana la urma de cand intri in prenatal? eu sunt cam cu fundul intre 2 luntre: sa plec sau nu. gura mamii lor de bani, ca totul se invarte in jurul lor.
ana maria felicitari pt fetita. sa va traiasca si sa va bucurati de ea.


Eu din 7 februarie raman in prenatal, atunci incepe semestrul 2.
Nu ti-a facut contabila un calcul?

QUOTE(alina16carmen @ Jan 11 2011, 10:24 AM) *
super ca o poti tine langa tine. asa esti sigura ca e ingrijita bine. la spitalul unde nasc eu nu poti tine copii langa tine decat daca iti iei rezerva si aia costa 5 mil si e prea mult. si oricum mie cu doi copii, imediat dupa cezariana nu prea cred mi-ar fi usor.
spitalul in care nasc eu e f aproape de oraselul incare locuiesc, e intr-o comuna. e spital de tzara, cum se spune. in schimb sunt conditii super fata de cel judetean de la pitesti. acolo nu as avea curaj sa nasc. si bani se dau mai putin aici. cred ca cu 1200 de lei platesc toti doctorii si toate asisitentele care ma asista. plus ca e liniste si te poti odihni, iar asistentele sunt dragutza, nu cer de la obraz, le dau eu ca sunt multumita.


Si la noi e aproape, cam 30-40 de minute faci, depinde de circulatie.

QUOTE(ari05 @ Jan 11 2011, 11:42 AM) *
felicitari pt fetita !!! sarcina usoara i ncontinuare, si te asteptam la topicu lnostru biggrin.gif oricum nu suntem doar mamici de aprilie aici ... cred ca ar trebui sa ne numim mamici de primavara/vara 2011 .. .ceva de genul liwlol.gif
ceau Mada, ce faci ? tzuc.gif


Buna idee, chiar asa trebuia sa numim.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.