Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Aprilie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188
tunderke
MMV o sa treaca zilele si o sa ne odihnim amandoua, si eu ma trezesc noaptea, ma duc la baie, ma foiesc, dar dimineata as mai sta in pat.
Alina succes la morfologie, sigur o sa fie bine.
Roxy mai cere parei, dar fa cum iti dicteaza inima.
Rodyka felicitari pentru a 8 floricica, e foarte frumoasa.
ari05
ceau fetele ce faceti ? o sa ma pun sa citesc in urma... dar acum nu am chef, asa-s de suparata crybaby.gif
am fost azi cu dosaru la gradi, si desi m-am dus cu pachet, nu m-au rezolvat sa mi-l ia pe DAri din martie, decat din septembrie... si acum disper ca nu stiu ce naiba ma fac cu amandoi acasa. ca sincer nu o sa pot singura, am tot intrs-o pe toate partile . si nu gasesc nici o solutie crybaby.gif
in casa nu ar fi probl... dar cum vine si vara, va dati seama ca doar tre sa iesim afara... si cum Darus e un salbatic si jumate ca numa fuge k bezmeticu, nu pot sa ma risc sa ies singura cu ei, ca ce naiba fac dk se ia si-mi fuge din aprc de ex? ca-l mai apuca .. .fug cu carucioru dupa el? las carucioru si fug sa-l ajung? dk DD fereste mi-l fura careva pe Razvi? deci... turb efectiv crybaby.gif
nu stiu ce naiba sa fac...
la cresa nu-l mai pot duce, ca m-am certat cu astea cares la cresa din cartier... si alta in apropiere nu este... sad.gif nu stiu ce ma fac crybaby.gif ma apuca disperarea efectiv crybaby.gif dc naiba nu am si eu copil mai cuminte, care sa ma asculte si sa nu tot fuga k descreieratu ??? DD iarta-ma , ca ii multumesc luiDD zilnic ca am copil sanatos, energic, dar nu puteam sa am si eu un copil care sa mai stea si-n loc ????? nu sa tot fuga ??? crybaby.gif
ari05
acum am vazut ca am intrat si eu in luna a 7-a.... acum nici nu ma mai bucur ca se apropie termenul sad.gif
anamarianegrii
Offf, Ari, iar esti suparata! sad.gif Da' de ce te superi tu asa din avans cand inca nici nu s-au intamplat anumite lucruri? smile.gif
Eu zic sa te linistesti, sa dai vina pe hormoni pentru suparare si sa incerci sa gasesti solutii - ca sigur sunt!

Uite spre ex, pana nasti, ai putea sa lucrezi cu Darius - sunt carti sau site-uri cu exercitii si jocuri de facut cu copilutii astfel incat sa-i disciplinezi si sa-i tii ocupati; apoi Darius mai creste, o sa se mai schimbe - o sa inteleaga mai multe! Poate o sa te si ajute cu bebita, asa mic cum e el! N-ai de unde sa stii - de ce sa te superi in avans?

Poti sa mai mergi si sa mai intrebi la gradi - poate daca insisti o se se induplece pana la urma si tot asa!

Hai nu mai fi suparata - ca te simte si Razvan si Darius - si o sa faca si mai urat dupa aia! hug.gif

steagu' sus! Gandeste-te la mamele cu 3-4-5 copii biggrin.gif

Ai grija de tine/voi!

Felicitari pentru luna a 7-a!
ari05
eu ma ocup oricum de el acasa... dar cand va fi bebe mic nu o sa pot singura cu amandoi.. eu sunt singura cuc cu ei toata ziua... pana seara cand vine al meu de la serv... si ai mei lucreaza la fel f mult ...
afara e probl... Darius nu e un copil linistit... nu ai ce sa-i faci... asa e el... neastamparat... e bagat in priza non stop...
eu de iesit afara imi fac probl... ca nu o sa stea linistit langa mine si carucior... sau macar in parc... ca.. .asa e el...

incerc sa gasesc o cresa relativ ok ... sa vad dk reusesc sa-l bag undeva pt 3-4 luni, pana merge la gradi...

app de asta... ca acum chiar ma lovesc de astfel de probl... sunt supraaglomerate toate gradinitele... crese nu prea sunt... si cretinii de la conducere vor sa ne intoarcem repede repede la munca... si lasa copilasii in plata domnului, ca ce-i intereseaza pe ei ca n-ai ce face cu ei, dk nu-ti permiti o bona sau bunicii lucreaza inca... asta ca-mi amintii si de faptul ca din aprilie o sa iau kkti de bani ... ca na... sigur o sa aleg sa stau 2 ani acasa si cu razvi... in fine....

ma apuc de dat telefoane ... sa vad ce pot rezolva...

aa... la gradi unde va merge din toamna,,, am insistat o gramada.. educatoarea la care va fi e matusa mea... si n-au solutii.. ea nu poate sa le oblige pe cele de la grupele mici sa mi-l ia... la ea in grupa iar.. sunt copii de 5-7 ani, care vor merge la scoala in toamna , cu ei are activitati de facut ... si dk nu le poate face de DArius... nu e bine...
ari05
Alina asteptam vesit de la morfo smile.gif

roxy ... DD ajuta sa fie totul ok cu bebicu tzuc.gif
tunderke
Ari sper sa poti rezolva cumva. tzuc.gif
mada.angel
QUOTE(tunderke @ Jan 24 2011, 08:52 PM) *
Ari sper sa poti rezolva cumva. tzuc.gif

seara buna, ce faceti burtici?
Roxxy87
QUOTE(mada.angel @ Jan 24 2011, 07:15 PM) *
seara buna, ce faceti burtici?



eu ma uit la o tilinovela liwlol.gif)
si sufar de durere de burtica...cred ca s-au imflat macaroanele in mine liwlol.gif)
Karmin
Ari, pui bebe mic in sling si supraveghezi teroristul mai mare si ai libertate de miscare!
NU DISPERA!
MMV
QUOTE(ari05 @ Jan 24 2011, 04:10 PM) *
ceau fetele ce faceti ? o sa ma pun sa citesc in urma... dar acum nu am chef, asa-s de suparata crybaby.gif
am fost azi cu dosaru la gradi, si desi m-am dus cu pachet, nu m-au rezolvat sa mi-l ia pe DAri din martie, decat din septembrie... si acum disper ca nu stiu ce naiba ma fac cu amandoi acasa. ca sincer nu o sa pot singura, am tot intrs-o pe toate partile . si nu gasesc nici o solutie crybaby.gif
in casa nu ar fi probl... dar cum vine si vara, va dati seama ca doar tre sa iesim afara... si cum Darus e un salbatic si jumate ca numa fuge k bezmeticu, nu pot sa ma risc sa ies singura cu ei, ca ce naiba fac dk se ia si-mi fuge din aprc de ex? ca-l mai apuca .. .fug cu carucioru dupa el? las carucioru si fug sa-l ajung? dk DD fereste mi-l fura careva pe Razvi? deci... turb efectiv crybaby.gif
nu stiu ce naiba sa fac...
la cresa nu-l mai pot duce, ca m-am certat cu astea cares la cresa din cartier... si alta in apropiere nu este... sad.gif nu stiu ce ma fac crybaby.gif ma apuca disperarea efectiv crybaby.gif dc naiba nu am si eu copil mai cuminte, care sa ma asculte si sa nu tot fuga k descreieratu ??? DD iarta-ma , ca ii multumesc luiDD zilnic ca am copil sanatos, energic, dar nu puteam sa am si eu un copil care sa mai stea si-n loc ????? nu sa tot fuga ??? crybaby.gif

mi-a placut ca ai revenit spre final. bucura-te ca e un copil sanatos si sa te bucuri de el, chiar daca e mai energic.
frati sau surori nu ai cu tine in oras? vb cu parintii tai sa te ajute, sa-l scoata ei pe Darius afara si tu sa stai cu Razvan. Responsabilizeaza-ti sotul sa te ajute cu Darius. Incearca sa fii mai temperata si ai sa vezi ca rezolvarea va veni dintr-un loc. DD nu ne lasa singuri
MMV
QUOTE(ari05 @ Jan 24 2011, 04:11 PM) *
acum am vazut ca am intrat si eu in luna a 7-a.... acum nici nu ma mai bucur ca se apropie termenul sad.gif

nu vb asa...cum sa nu te bucuri. eu cred ca nu e bucurie mai mare decat sosirea termenului de nastere si venirea pe lume a unui copil.
sincer, daca ar fi sa cuantifiv bucuria oferita de casatorie si venirea copilului, a 2 e mai mare.
ellesse
QUOTE(MMV @ Jan 24 2011, 07:53 PM) *
nu vb asa...cum sa nu te bucuri. eu cred ca nu e bucurie mai mare decat sosirea termenului de nastere si venirea pe lume a unui copil.
sincer, daca ar fi sa cuantifiv bucuria oferita de casatorie si venirea copilului, a 2 e mai mare.



asa este...a 2 a bucurie e mai mare wink.gif...desi eu nu pot compara bucuriile intre ele ink pentru ca nu am apucat sa fac decat cununia civila iar la cea religioasa va veni si fetita mea yes.gif in rochitica de mireasa roz wink.gif

xxx
MMV
alina sper ca esti bine si flacaii la fel.
noi am fost la un spectacol de muzica populara cu Lautarii de la Chisinau si spre surprinderea mea Mariuca a fost tare cuminte. Ceva neasteptat din partea ei, ea care e o zvarluga cand aude muzica populara. cred ca e obosita draga de ea, ca zilele astea numai in petreceri si musafiri am tinut-o.
MMV
am updatata si eu semnatura dupa ce ne-a zis la eco, iar DNP s-a modificat undeva pe 29 martie.
azi l-am intrebat pe sot daca el a vazut-o pe fata la eco si mi-a zis ca mai mult a stat cu spatele. cred ca s-a suparat si ea nitel pe dn dr. dar am nadejde ca pana la final va fi bine
Rodyka
eu am facut niste salam de biscuiti...niste bilute cu nuca de cocos si stafide....si tare am obosit....cand mam pus in pat nu mai puteam sa ma mai misc din cauza coloanei crybaby.gif ...dar acum parca parca incep sa imi revin
Ari bafta cu cresa...cred ca o sa reusesti tu cumva....o sa vina o mana de ajutor cand te astepti mai putin hug.gif
MMV....da cred ca ia intors spatele doamnei doctore...si ia zis...tanti daca nu ai grija de mine si de mami nici sa nu te vad biggrin.gif...asa ca acum ma culc si iti arat partea dorsala biggrin.gif
stefyy
BUNA DIMINEATA
stefyy
QUOTE(Rodyka @ Jan 24 2011, 03:07 PM) *
de abia astept mieleul super.gif ....mersi pt incurajari ( tuturor)....da mai am putin si scap:D

PAI VINE PASTELE liwlol.gif
stefyy
Ari sper sa fie bine pana la urma si nu te mai stresa atat ca-i dauneaza si lui bebe,sigur vei gasi o rezolvare,si eu ma gandesc ca va fi foarte greu cu amandoi de iesit afara dar am spus ca am sa mai merg la tara la ai mei si acolo o sa aiba unde sa desfasoare fara sa-mi fac prea multe griji,bine ca si acolo poate sa cada,sa se lovesca,trebuie si acolo sa fii cu ochii in 4 dar macar e in ograda si are loc unde sa se joace
anamarianegrii
'Neata mamici si burtici!

La noi a iesit in sfarsit soarele - dupa o sapt de gri si intuneric - mai aveam un pic si faceam cu nervii - nu mai suportam vremea aia gri! Dar ecum e lumina si frumos si sper ca si voi sa aveti o zi la fel de luminoasa!

Apropo de stat cu spatele la eco - mie mi s-a spus data trecuta sa ma plimb inainte de-a intra ca daca stau pe scaun - bebita se intoarce cu fata la coloana - ca asa le place lor sa stea tongue.gif

Fetelor eu am niste dureri de spate/sale uneori ca abia ma mai pot misca sad.gif( - ma intreb ce-o sa fac in ultimul trimestru cand o sa-mi creasca burta si mai tare? Ufff, sper sa vina mai repede caldura sa mai dau jos din haine ca sa nu mai fiu asa de grea:)

Alina - ceva vesti de la eco? Poate si ceva pozici?

sa aveti o zi frumoasa! hug.gif
stefyy
QUOTE(Rodyka @ Jan 25 2011, 12:37 AM) *
eu am facut niste salam de biscuiti...niste bilute cu nuca de cocos si stafide....si tare am obosit....cand mam pus in pat nu mai puteam sa ma mai misc din cauza coloanei crybaby.gif ...dar acum parca parca incep sa imi revin
Ari bafta cu cresa...cred ca o sa reusesti tu cumva....o sa vina o mana de ajutor cand te astepti mai putin hug.gif
MMV....da cred ca ia intors spatele doamnei doctore...si ia zis...tanti daca nu ai grija de mine si de mami nici sa nu te vad biggrin.gif...asa ca acum ma culc si iti arat partea dorsala biggrin.gif

mai multa odihna de acum ca mai ai foarte putin si greutatea e mai mare tzuc.gif
stefyy
QUOTE(anamarianegrii @ Jan 25 2011, 10:58 AM) *
'Neata mamici si burtici!

La noi a iesit in sfarsit soarele - dupa o sapt de gri si intuneric - mai aveam un pic si faceam cu nervii - nu mai suportam vremea aia gri! Dar ecum e lumina si frumos si sper ca si voi sa aveti o zi la fel de luminoasa!

Apropo de stat cu spatele la eco - mie mi s-a spus data trecuta sa ma plimb inainte de-a intra ca daca stau pe scaun - bebita se intoarce cu fata la coloana - ca asa le place lor sa stea tongue.gif

Fetelor eu am niste dureri de spate/sale uneori ca abia ma mai pot misca sad.gif( - ma intreb ce-o sa fac in ultimul trimestru cand o sa-mi creasca burta si mai tare? Ufff, sper sa vina mai repede caldura sa mai dau jos din haine ca sa nu mai fiu asa de grea:)

Alina - ceva vesti de la eco? Poate si ceva pozici?

sa aveti o zi frumoasa! hug.gif

si eu am dureri de spate de pe acum,nici nu vrea sa ma gandesc cum va fi mai tarziu,speram sa se faca vremea frumoasa sa ne mai relaxam la soare biggrin.gif
MMV
buna dimineata. o cafea ceva bem si noi azi ca fetele?
aminceput sa ma trezesc din ce in ce mai des dormind pe spate si am mainile foarte amortite. insa daca dorm cu capul cat mai sus pe perna, ma simt mai bine.
eu ca sa evit durerea de spate cand gatesc sau face ceva treburi, stau pe scaun si astfel ma simt ok.
dimineata abia am venit la munca, un polei si un ghetus de sa-ti dai palme. si tb sa fiu atenta si la turturii de pe sus, caci lumea nu e suficient de educata sa si-ii dea si te trezesti cu o bucurie cat casa de mare. asa ca abia astept sa raman acasa si sa ma harjonesc cat vreau cu bebelasa mea.
zi buna sa aveti.
tunderke cred ca esti la sc.
alina hai cu vestile de la eco
tunderke
Buna dimineata si de la mine.
Azi mai tarziu, ca mi-a mers foarte greu netul si ieri si azi dimineata.
Sunt deja la scoala, si la noi e foarte urat afara, gheata, trebuie sa ai grija.
Si eu astept sa raman acasa. Si pe mine ma doare spatele, mai ales daca stau mult pe scaun.
Alina asteptam vestile de la eco.
Fetelor sa aveti o zi buna.
tzuc.gif
Roxxy87
buna dimineatza fetelor! servesc si eu un ceiutz cu voi smile.gif
m-am trezit azi noapte cu o durere de burta jos de tot de imi venea sa plang crybaby.gif nu pot sa imi dau seama din ce cauza sad.gif
Si la noi e un frig de crapa pietrele sad.gif( m-a si sunat mama sa imi zica ca e f frig si daca pot sa nu ies din casa liwlol.gif
MMV
pe mine m-a avertizat mama de ieri ca azi va fi frig si sa am mare grija cum ma imbrac sa nu raceasca fata.
si eu aseara m-am trezit cu o senzatie ca si cand as fi fost dilatata si bb iesea...sincer am pus mana sa vad daca mi s-a rupt apa sau ceva de genul. greu am adormit inapoi.
alina sper ca esti bine
lore ce face denis? cuma fost ieri la sanie?
loredana03
neatza!
la noi desi e frig denis e pe baricade a plecat cu tati la sanie ca se pare ca mult i-a mai placut ieri, ca tot ma intreba mmv. era atat de incantat incat cu greu l-am mai bagat in casa si a mai iesit pe la 3. s-o jucat in zapada si mergea precum labus asa mult ne-a incantat ieri.
ari ce pot sa-ti spun decat sa speri ca darius va deveni mai intelegator si mai ascultator si ca totul va fi bine. eu am noroc ca stau la curte si ma gandesc ca ii scot afara si e altfel ca ajutor nu voi avea nici eu stoul fiind de dimineatza pana seara la munaca iar mami dc va putea sa vina in week-end. in cu ajutorul lui DD sper sa ne descurcam.
alina ne tii in suspans?
mmv si eu sunt tare stresata ca ad ca se apropie momentul si parca tot simt ca imi curge ceva retraiesc rpima nastere. plus ca o prietena insarcinata in 3 luni a avut o problema si i-a iesit colul am ramas masca, ca nu auzisem asa ceva si parca tot am impresia ca e ceva acolo, de imaginatia bogata.
eu de cand iau calciu nu mai am durerile intre picioare si parca ma simt mai inzdravenita si am lat chef de viatza ca parca prea rau ma ramolisem.
o zi buna va dorim!
Rodyka
QUOTE(stefyy @ Jan 25 2011, 03:00 PM) *
mai multa odihna de acum ca mai ai foarte putin si greutatea e mai mare tzuc.gif

da normal dar am zis k nu o sa fac eu prea mult efort facand deserturile alea...dar de unde k sa simtit cand mam pus in pat....cum mam pus in pat cum nu mam mai putut misca daca ma miscam simteam ca mi se rupe coloana......apropo de durere fetelor....eu de cand st insarcinata in timpul noptii ma mai trezesc ca vreau sa imi mai intind picioarele....si mi se pune un fel de carcel....la muschiul pulpei inferioare de nici nu pot sa ating cu degetul dar sa mai si masesz si se intareste parca se si umfla dar ce e mai rau e ca ma doare de simt ca mor....poate stiti voi care ar fi cauza


si la noi e frig dar eu nu am motive sa ies din casa asa ca nu ies biggrin.gif....aveti grija de voi sa va imbracati bine tzuc.gif
ce bine de tine lore ca stai la casa...denis poate sa zburde mai bine si fara prea multe griji de masini etc.... ma tin de foarte mult timp sa te intreb nu stiu daca ai mai zis tu unde stai( Calinesti cumva?)...daca da inseamna ca nu am retinut eu si imi cer scuze...stiu doar ca ai zis tu intr-un timp ca ai fost la cumparaturi in mioveni si st curioasa ca mioveni e aproape de pitesti:D...poti sa mai repeti te rog unde stai? te roooogg pray.gif
ari05
ceau fetele, cum sunteti ?
noi o sa lipsim un pic, zilele astea... pana rezolv probl cu DArius... cu gradinita... cresa...
ca aseara m-am certat cu matusa-mea... urasc oamenii care nu se tin de cuvant... in fine... vad ca e adevarat zicala... ca mai mult te ajuta un strain decat rudele...
acum caut alta gradinita, maine ma duc s-o vad pe asta de langa noi, de care tot fugeam pana acum liwlol.gif mai rau decat la ciufutele unde am fost ieri nu are cum fi liwlol.gif ... si la cresa tre sa-l inscriu pt cateva luni... si ... vaisamar...
pupici de la noi tzuc.gif
anamarianegrii
QUOTE(Rodyka @ Jan 25 2011, 02:15 PM) *
da normal dar am zis k nu o sa fac eu prea mult efort facand deserturile alea...dar de unde k sa simtit cand mam pus in pat....cum mam pus in pat cum nu mam mai putut misca daca ma miscam simteam ca mi se rupe coloana......apropo de durere fetelor....eu de cand st insarcinata in timpul noptii ma mai trezesc ca vreau sa imi mai intind picioarele....si mi se pune un fel de carcel....la muschiul pulpei inferioare de nici nu pot sa ating cu degetul dar sa mai si masesz si se intareste parca se si umfla dar ce e mai rau e ca ma doare de simt ca mor....poate stiti voi care ar fi cauza
si la noi e frig dar eu nu am motive sa ies din casa asa ca nu ies biggrin.gif....aveti grija de voi sa va imbracati bine tzuc.gif
ce bine de tine lore ca stai la casa...denis poate sa zburde mai bine si fara prea multe griji de masini etc.... ma tin de foarte mult timp sa te intreb nu stiu daca ai mai zis tu unde stai( Calinesti cumva?)...daca da inseamna ca nu am retinut eu si imi cer scuze...stiu doar ca ai zis tu intr-un timp ca ai fost la cumparaturi in mioveni si st curioasa ca mioveni e aproape de pitesti:D...poti sa mai repeti te rog unde stai? te roooogg pray.gif



Rodyka, eu asa am patit si la prima sarcina si acuma! La prima n-am stiut de ce si m-am chinuit dar acuma am descoperit!

E vb de lipsa de calciu si eu remediez cu lapte/iaurt, branzeturi in plus fata de cat mananc de obicei; adica - de obicei nu mananc aproape deloc smile.gif dar am incercat sa beau macar un pahar de iaurt, o cana de lapte caldut, etc. si n-am mai avut carcei!
Poti sa incerci si poti sa intrebi si medicul de familie!

Numai bine!
anamarianegrii
QUOTE(ari05 @ Jan 25 2011, 03:15 PM) *
ceau fetele, cum sunteti ?
noi o sa lipsim un pic, zilele astea... pana rezolv probl cu DArius... cu gradinita... cresa...
ca aseara m-am certat cu matusa-mea... urasc oamenii care nu se tin de cuvant... in fine... vad ca e adevarat zicala... ca mai mult te ajuta un strain decat rudele...
acum caut alta gradinita, maine ma duc s-o vad pe asta de langa noi, de care tot fugeam pana acum liwlol.gif mai rau decat la ciufutele unde am fost ieri nu are cum fi liwlol.gif ... si la cresa tre sa-l inscriu pt cateva luni... si ... vaisamar...
pupici de la noi tzuc.gif



Ari, bafta multa! Sunt sigura ca vei reusi si va fi bine! wink.gif
loredana03
QUOTE(Rodyka @ Jan 25 2011, 02:15 PM) *
.denis poate sa zburde mai bine si fara prea multe griji de masini etc.... ma tin de foarte mult timp sa te intreb nu stiu daca ai mai zis tu unde stai( Calinesti cumva?)...daca da inseamna ca nu am retinut eu si imi cer scuze...stiu doar ca ai zis tu intr-un timp ca ai fost la cumparaturi in mioveni si st curioasa ca mioveni e aproape de pitesti:D...poti sa mai repeti te rog unde stai? te roooogg pray.gif

e super fine la casa .
am stat in mioveni pana m-am maritat iar acum stau in pietrosani catre domnesti dc sti. rolleyes.gif
asa de bine s-a simtit denis azi la sanie ca a adormit pe ea. iar acum s-a trezit si iar la o plimbarica cu sania.
ari05
QUOTE(anamarianegrii @ Jan 25 2011, 03:38 PM) *
Ari, bafta multa! Sunt sigura ca vei reusi si va fi bine! wink.gif

da... o scoatem cumva la capat... ca-s incapatanata de felul meu liwlol.gif

QUOTE(loredana03 @ Jan 25 2011, 04:02 PM) *
e super fine la casa .
am stat in mioveni pana m-am maritat iar acum stau in pietrosani catre domnesti dc sti. rolleyes.gif
asa de bine s-a simtit denis azi la sanie ca a adormit pe ea. iar acum s-a trezit si iar la o plimbarica cu sania.

plimbare placuta lore tzuc.gif
ce frumos ca aveti zapada... la noi a nins dar nu s-a pus nimic... e doar o maaaare mocirla peste tot sad.gif
Rodyka
QUOTE(anamarianegrii @ Jan 25 2011, 09:37 PM) *
Rodyka, eu asa am patit si la prima sarcina si acuma! La prima n-am stiut de ce si m-am chinuit dar acuma am descoperit!

E vb de lipsa de calciu si eu remediez cu lapte/iaurt, branzeturi in plus fata de cat mananc de obicei; adica - de obicei nu mananc aproape deloc smile.gif dar am incercat sa beau macar un pahar de iaurt, o cana de lapte caldut, etc. si n-am mai avut carcei!
Poti sa incerci si poti sa intrebi si medicul de familie!

Numai bine!

mersi pentru sfat...si eu incerc sa mananc cat mai multe branzeturi si chiar am mancat mai mult decat de obicei...nu am mai avut o perioada acei carcei...dar dupa aceaa iar au inceput. Eu am intrebato pe doctora daca trebuie sa iau calciu dar ea mia zis k nu e nevoie...si de asta am incercat sa compensez cu lactate....cred ca acum o sa bag si mai multe liwlol.gif
Rodyka
QUOTE(loredana03 @ Jan 25 2011, 10:02 PM) *
e super fine la casa .
am stat in mioveni pana m-am maritat iar acum stau in pietrosani catre domnesti dc sti. rolleyes.gif
asa de bine s-a simtit denis azi la sanie ca a adormit pe ea. iar acum s-a trezit si iar la o plimbarica cu sania.

da acum imi aduc aminte ca ai zis tu pietrosani...k lam intrebat si pe al meu pe unde vine dar deh ce sa imi faci daca am mintea scurta biggrin.gif....de domnesti am auzit aveam o amica de pe acolo wink.gif
Rodyka
QUOTE(ari05 @ Jan 25 2011, 10:08 PM) *
da... o scoatem cumva la capat... ca-s incapatanata de felul meu liwlol.gif
plimbare placuta lore tzuc.gif
ce frumos ca aveti zapada... la noi a nins dar nu s-a pus nimic... e doar o maaaare mocirla peste tot sad.gif

asa vezi sa nu te lasi...fii tare tzuc.gif
tunderke
Am ajuns si eu acasa, am papat, am stat un pic in pat si acum va citesc.
Mai am 3 zile, abia astept, ca si la noi e zapada mare, geata, frig, nu-mi place.
Eu azi am terminat pastilele de calciu si magneziu, mi-a dat doctora sa iau 15 zile, si repet luna viitoare.

QUOTE(ari05 @ Jan 25 2011, 03:15 PM) *
ceau fetele, cum sunteti ?
noi o sa lipsim un pic, zilele astea... pana rezolv probl cu DArius... cu gradinita... cresa...
ca aseara m-am certat cu matusa-mea... urasc oamenii care nu se tin de cuvant... in fine... vad ca e adevarat zicala... ca mai mult te ajuta un strain decat rudele...
acum caut alta gradinita, maine ma duc s-o vad pe asta de langa noi, de care tot fugeam pana acum liwlol.gif mai rau decat la ciufutele unde am fost ieri nu are cum fi liwlol.gif ... si la cresa tre sa-l inscriu pt cateva luni... si ... vaisamar...
pupici de la noi tzuc.gif


Sper sa reusesti, nu te da batuta.
tzuc.gif

Si noi stam la casa si e tare bine, mai ales vara.
ari05
QUOTE(Rodyka @ Jan 25 2011, 05:11 PM) *
asa vezi sa nu te lasi...fii tare tzuc.gif

tzuc.gif

QUOTE(tunderke @ Jan 25 2011, 05:17 PM) *
Am ajuns si eu acasa, am papat, am stat un pic in pat si acum va citesc.
Mai am 3 zile, abia astept, ca si la noi e zapada mare, geata, frig, nu-mi place.
Eu azi am terminat pastilele de calciu si magneziu, mi-a dat doctora sa iau 15 zile, si repet luna viitoare.
Sper sa reusesti, nu te da batuta.
tzuc.gif

Si noi stam la casa si e tare bine, mai ales vara.

3 zile si apoi ... concediu !!! nanner.gif te cred ca abia astepti biggrin.gif tzuc.gif

am vb dejala inspectorat... deci ... se poate ... numai vointa sa fie... acuma ar merita matusa-mea sa ma duc sa-i bag dosaru sub nas, sa-i demonstrez ca pot sa-mi bag copilul la gradi la ea dk vreau... dar nu are rost ... ca la ce ciufute-s numa o sa se razbune pe copil ... si n-are rost...

maine ma duc sa vad gradinita de langa noi, dk e ok, atunci ii fac dosarul aici si sper sa rezolv sa-l dau de la inceputul sem 2... asa macar pot avea si eu grija mai mare de burtoi liwlol.gif
MMV
QUOTE(tunderke @ Jan 25 2011, 05:17 PM) *
Am ajuns si eu acasa, am papat, am stat un pic in pat si acum va citesc.
Mai am 3 zile, abia astept, ca si la noi e zapada mare, geata, frig, nu-mi place.
Eu azi am terminat pastilele de calciu si magneziu, mi-a dat doctora sa iau 15 zile, si repet luna viitoare.
Sper sa reusesti, nu te da batuta.
tzuc.gif

Si noi stam la casa si e tare bine, mai ales vara.

3 zile mai am si eu....ca vineri imi iau liber liwlol.gif abia astept, mai ales la cat de greu am mers dimineata la munca. am incordat atat de tare picioarele ca ma durea burta de acum. sincer nu se merita sa fac asta fetei...
Roxxy87
fetelor mie doctorul nu mi-a dat nici vitamine nici acid folic...
oare as putea lua eu de capul meu?
mai are rost acuma cand sarcina e asa avansata??
MMV
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 25 2011, 05:47 PM) *
fetelor mie doctorul nu mi-a dat nici vitamine nici acid folic...
oare as putea lua eu de capul meu?
mai are rost acuma cand sarcina e asa avansata??

acid folic tb sa iei in primele luni, apoi nu am mai auzit ca tb luat.
vitamine ar trebui, asta daca rezervele noastre sunt scazute smile.gif de acum bb creste si tb vitaminizat si el
Rodyka
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 25 2011, 11:47 PM) *
fetelor mie doctorul nu mi-a dat nici vitamine nici acid folic...
oare as putea lua eu de capul meu?
mai are rost acuma cand sarcina e asa avansata??

nici mie nu mia dat decat fier...si am intrebato daca e cazul sa iau vitamine...calciu etc si mia zis k la ce rost ca nu am nevoie de medicamente...k mai bine sa insist foarte mult cu fructe...asa ca daca nu ti-a zis sa iei nimik nu lua pastile de capul tau...mai bine mananci fructe foarte multe pana la urmatorul control si mai intrebi dr.
Roxxy87
QUOTE(MMV @ Jan 25 2011, 05:57 PM) *
acid folic tb sa iei in primele luni, apoi nu am mai auzit ca tb luat.
vitamine ar trebui, asta daca rezervele noastre sunt scazute smile.gif de acum bb creste si tb vitaminizat si el


toate analizele mi-au iesit bune...
sa inteleg ca de aia nu mi-a dat si nu am nevoie....
Rodyka
QUOTE(tunderke @ Jan 25 2011, 11:17 PM) *
Am ajuns si eu acasa, am papat, am stat un pic in pat si acum va citesc.
Mai am 3 zile, abia astept, ca si la noi e zapada mare, geata, frig, nu-mi place.
Eu azi am terminat pastilele de calciu si magneziu, mi-a dat doctora sa iau 15 zile, si repet luna viitoare.
Sper sa reusesti, nu te da batuta.
tzuc.gif

Si noi stam la casa si e tare bine, mai ales vara.

super hai k mai ai putin si gata tzuc.gif
Rodyka
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 26 2011, 12:02 AM) *
toate analizele mi-au iesit bune...
sa inteleg ca de aia nu mi-a dat si nu am nevoie....

da asa cred si eu ca asa a fost si la mine...desi eu am carceii aia nasoli si cica e din cauza calciului...dar incerc sa compensez cu lactate
tunderke
QUOTE(ari05 @ Jan 25 2011, 05:28 PM) *
tzuc.gif
3 zile si apoi ... concediu !!! nanner.gif te cred ca abia astepti biggrin.gif tzuc.gif

am vb dejala inspectorat... deci ... se poate ... numai vointa sa fie... acuma ar merita matusa-mea sa ma duc sa-i bag dosaru sub nas, sa-i demonstrez ca pot sa-mi bag copilul la gradi la ea dk vreau... dar nu are rost ... ca la ce ciufute-s numa o sa se razbune pe copil ... si n-are rost...

maine ma duc sa vad gradinita de langa noi, dk e ok, atunci ii fac dosarul aici si sper sa rezolv sa-l dau de la inceputul sem 2... asa macar pot avea si eu grija mai mare de burtoi liwlol.gif


Sper sa rezolvi maine, si sa-l dai din sem 2, nici eu nu cred ca nu se poate, numai sa fie vointa.
Atunci poti sa stai si tu sa te mai odihnesti.

QUOTE(MMV @ Jan 25 2011, 05:32 PM) *
3 zile mai am si eu....ca vineri imi iau liber liwlol.gif abia astept, mai ales la cat de greu am mers dimineata la munca. am incordat atat de tare picioarele ca ma durea burta de acum. sincer nu se merita sa fac asta fetei...


Daca vineri iti iei liber, atunci mai ai 2 zile numai.

QUOTE(Roxxy87 @ Jan 25 2011, 05:47 PM) *
fetelor mie doctorul nu mi-a dat nici vitamine nici acid folic...
oare as putea lua eu de capul meu?
mai are rost acuma cand sarcina e asa avansata??


O prietena de a mea la fel a fost, si a nascut un baietel sanatos.
Sunt medici care daca analizele sunt bune nu mai dau vitamine, sunt medici care dau indiferent de rezultatele analizelor.
Daca bebe se dezvolta bine si medicul nu iti da atunci inseamna ca nu trebuie sa iei.
loredana03
seara buna!
fetelor ce o fi cu alina asa ocupata sa fi fost azi? nici pe mes nu am vazut-o...
ari sa-ti ajute Dumnezeu sa rezolvi cu gradi.
ellesse
QUOTE(MMV @ Jan 25 2011, 09:23 AM) *
buna dimineata. o cafea ceva bem si noi azi ca fetele?
aminceput sa ma trezesc din ce in ce mai des dormind pe spate si am mainile foarte amortite. insa daca dorm cu capul cat mai sus pe perna, ma simt mai bine.
eu ca sa evit durerea de spate cand gatesc sau face ceva treburi, stau pe scaun si astfel ma simt ok.
dimineata abia am venit la munca, un polei si un ghetus de sa-ti dai palme. si tb sa fiu atenta si la turturii de pe sus, caci lumea nu e suficient de educata sa si-ii dea si te trezesti cu o bucurie cat casa de mare. asa ca abia astept sa raman acasa si sa ma harjonesc cat vreau cu bebelasa mea.
zi buna sa aveti.
tunderke cred ca esti la sc.
alina hai cu vestile de la eco



MMV si mie mi-a zis sotul ca dorm pe spate desi stiu ca nu e recomandat dar nu realizez asta sad.gif.
Pentru ca unele dintre voi sunt cu o sarcina mai avansata, spuneti-mi va rog, ca eu fiind de abia in 26 sapt ma simt bine dar ma gandesc ca o sa incep sa ma simt rau poate in ultimele 2 luni de sarcina poate...ca va vad pe voi vorbind ca e dificil de carat un bebe care creste continuu si ma streseaza managerul de la munk sa-i zic data definitiva cand vreau sa intru in concediu. Nu stiu sincer ce sa-i zic, eu ma gandeam sa plec cu 6 sapt inainte sa vina BB dar.....voi cu cat timp inainte de BB incetati sa mai mergeti la serviciu? Sincera sa fiu ma astept sa-mi fie din ce in ce mai greu dar ce nu face mama pt BB?

va pup
tunderke
QUOTE(ellesse @ Jan 25 2011, 07:11 PM) *
MMV si mie mi-a zis sotul ca dorm pe spate desi stiu ca nu e recomandat dar nu realizez asta sad.gif.
Pentru ca unele dintre voi sunt cu o sarcina mai avansata, spuneti-mi va rog, ca eu fiind de abia in 26 sapt ma simt bine dar ma gandesc ca o sa incep sa ma simt rau poate in ultimele 2 luni de sarcina poate...ca va vad pe voi vorbind ca e dificil de carat un bebe care creste continuu si ma streseaza managerul de la munk sa-i zic data definitiva cand vreau sa intru in concediu. Nu stiu sincer ce sa-i zic, eu ma gandeam sa plec cu 6 sapt inainte sa vina BB dar.....voi cu cat timp inainte de BB incetati sa mai mergeti la serviciu? Sincera sa fiu ma astept sa-mi fie din ce in ce mai greu dar ce nu face mama pt BB?

va pup


Eu am intrebat doctorita si mi-a zis ca la 30 de saptamani poate sa-mi dea prenatal.
Dar cand ajung acasa nu mai pot, trebuie sa ma intind.
Eu mai merg 3 zile si gata, de sambata sunt acasa.
Acum vezi cum te simti.
ellesse
QUOTE(loredana03 @ Jan 25 2011, 11:34 AM) *
neatza!
la noi desi e frig denis e pe baricade a plecat cu tati la sanie ca se pare ca mult i-a mai placut ieri, ca tot ma intreba mmv. era atat de incantat incat cu greu l-am mai bagat in casa si a mai iesit pe la 3. s-o jucat in zapada si mergea precum labus asa mult ne-a incantat ieri.
ari ce pot sa-ti spun decat sa speri ca darius va deveni mai intelegator si mai ascultator si ca totul va fi bine. eu am noroc ca stau la curte si ma gandesc ca ii scot afara si e altfel ca ajutor nu voi avea nici eu stoul fiind de dimineatza pana seara la munaca iar mami dc va putea sa vina in week-end. in cu ajutorul lui DD sper sa ne descurcam.
alina ne tii in suspans?
mmv si eu sunt tare stresata ca ad ca se apropie momentul si parca tot simt ca imi curge ceva retraiesc rpima nastere. plus ca o prietena insarcinata in 3 luni a avut o problema si i-a iesit colul am ramas masca, ca nu auzisem asa ceva si parca tot am impresia ca e ceva acolo, de imaginatia bogata.
eu de cand iau calciu nu mai am durerile intre picioare si parca ma simt mai inzdravenita si am lat chef de viatza ca parca prea rau ma ramolisem.
o zi buna va dorim!



fetele eu ma simt foarte norocoasa ca azi am discutat cu seful la munk despre concediul maternal, v-am zis ca ma tot preseaza sa-i zic care e data cand vreau sa il incep, si mi-a zis ca o sa-mi acorde un an de zile plus vreo 7 sapt extra care e concediul normal aici pe un an intreg si care e platit intreg nu ca la noi biggrin.gif. In felul asta o sa pot veni in tara anul asta si eu si sotul cu BB si o sa fim langa parintii nostri care multumesc lui D-zeu traiesc cu totii si pe deasupra locuiesc in acelasi cartier (socrii si parintii mei) si fiind singurul/a nepot/ica ne asteptam sa ne ajute cu BB ca sincera sa fiu ma sperie gandul ca stiu doar teorie liwlol.gif

xxx
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.