Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Aprilie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188
MMV
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 16 2011, 09:35 PM) *
igm- 0,235 cu valorile urm. <1 -NEGATIV, 1-1,2 - NECONCLUDENT SI <1,2= POZITIV
igm- 1,01 cu valorile urm. <50 - subiect neimunizat, >50 - subiect imunizat

cam asta arata pe buletinul analizelor...

ai scris de 2 ori igm...unul tb sa fie igg
Roxxy87
QUOTE(MMV @ Jan 16 2011, 09:44 PM) *
ai scris de 2 ori igm...unul tb sa fie igg

primul e igm si al doilea igg
Roxxy87
QUOTE(MMV @ Jan 16 2011, 09:44 PM) *
ai scris de 2 ori igm...unul tb sa fie igg



multumesc frumos... tzuc.gif
MMV
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 16 2011, 09:46 PM) *
primul e igm si al doilea igg

in cazul de fata: NU AI NIMIC. Nu ai toxo acum daca ar fi fost mai mare de 1,2 ai fi avut-o, asa ca....sterge gandurile negre, da????
insa nu ai inticorpi la toxo, asa ca tre sa fii cu ochii in 4. ai grija la ce am spus noi mai sus: legume si fructe spalate fffff bine, carnea sa fie preparata fff bine, nu mezeluri sau chestii de genul si ca sa stai tu linistita, fara pisica.
si unul din motivele pt care eu am ales sa-mi schimb medicul a fost ca habar nu le avea cu analizele astea. adica buletinul iti da o interpretare si ea imi interpreta taman invers. chiar imi daduse antibiotic sa iau, ca e bine. un kkt, scuzati de expresie, ca ce imi dadea ea nu era indicat in sarcina si nu cand eu aveam 2-3 luni. mi-am urmat instinctul, am mai vazut un medic care mi-a zis ca nu am nimic si gata.
Asa ca linisteste-te, BB E FOARTE BINE! SI TU LA FEL!
MMV
acum am scos dosarul meu cu analize si e asa cum am spus.
Roxxy87
QUOTE(MMV @ Jan 16 2011, 09:54 PM) *
in cazul de fata: NU AI NIMIC. Nu ai toxo acum daca ar fi fost mai mare de 1,2 ai fi avut-o, asa ca....sterge gandurile negre, da????
insa nu ai inticorpi la toxo, asa ca tre sa fii cu ochii in 4. ai grija la ce am spus noi mai sus: legume si fructe spalate fffff bine, carnea sa fie preparata fff bine, nu mezeluri sau chestii de genul si ca sa stai tu linistita, fara pisica.
si unul din motivele pt care eu am ales sa-mi schimb medicul a fost ca habar nu le avea cu analizele astea. adica buletinul iti da o interpretare si ea imi interpreta taman invers. chiar imi daduse antibiotic sa iau, ca e bine. un kkt, scuzati de expresie, ca ce imi dadea ea nu era indicat in sarcina si nu cand eu aveam 2-3 luni. mi-am urmat instinctul, am mai vazut un medic care mi-a zis ca nu am nimic si gata.
Asa ca linisteste-te, BB E FOARTE BINE!


multumesc pt tot, dar nu stiu daca voi scapa peste nelinistea asta pana maine cand dr imi va confirma...oricum eu la soacramea pana nasc nici nu mai pun piciorul acolo...sa moara (doamne iarta-ma)ca nu ma duc...pana nu dispar matzele alea nenorocite
azi cand am fost la ea si le lua apararea asa imi venea sa le arunc pe geam...nu vorbeste asa frumos de copii ei firar
maine imi face 4D si voi vedea cu ochii mei ca totul e in regula atunci voi fii linistita.
Roxxy87
si eu sunt o mancacioasa de mezeluri....crenvusti, salam, carnat...cum sa nu manac dinastea sad.gif(
MMV
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 16 2011, 10:01 PM) *
si eu sunt o mancacioasa de mezeluri....crenvusti, salam, carnat...cum sa nu manac dinastea sad.gif(

trebuie sa poti...si daca nu poti, fierbele, gatestele pe grill sau gaseste tu o solutie.
inainte eram innebunita dupa pate, nu era zi sa nu mananc macar o feliuta cat demica. Acum sa nu-l vad. am citit undeva cam cum este facut cel din comert, modul de preparare si ce baga in el, de mi s-a scarbit, sa nu-l vad. stiu ca nu-i face bine lui bb si nu mananc. si nici dupa nu stiu daca o sa ma impac cu el.
Roxxy87
QUOTE(MMV @ Jan 16 2011, 10:09 PM) *
trebuie sa poti...si daca nu poti, fierbele, gatestele pe grill sau gaseste tu o solutie.
inainte eram innebunita dupa pate, nu era zi sa nu mananc macar o feliuta cat demica. Acum sa nu-l vad. am citit undeva cam cum este facut cel din comert, modul de preparare si ce baga in el, de mi s-a scarbit, sa nu-l vad. stiu ca nu-i face bine lui bb si nu mananc. si nici dupa nu stiu daca o sa ma impac cu el.



o sa incerc sa dau mezelurile si sa nu mai mananc...dar sunt atat de bune crybaby.gif inainte nu mancam mezeluri acuma parca numa dinalea as manca...
asa se intampla intotdeauna cand ti se interzice ceva acele lucruri sunt cele mai bune sad.gif
Roxxy87
oauuuuuu mi s-a deschis urmatoare floricica....a 6 a biggrin.gif
yupiiii
ce fain arata...
arata bebele mai inghesuit tongue.gif
Karmin
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 16 2011, 09:35 PM) *
igm- 0,235 cu valorile urm. <1 -NEGATIV, 1-1,2 - NECONCLUDENT SI <1,2= POZITIV
igg- 1,01 cu valorile urm. <50 - subiect neimunizat, >50 - subiect imunizat

cam asta arata pe buletinul analizelor...



Roxxxy, nu ai nimic!!!! GARANTAT!
Si asa cum iti vine sa dai foc pisicilor (gusturile nu se discute eu sunt dependenta de animale , asa am crescut si sunt mandra de asta si consider ca e viata mult mai gri fara ele), sa iti vina sa dai foc mezelurilor SA LE SCOTI DE PE MENIUL TAU URGENT, NU II ADUC NIMICBUN COPILULUI TAU si de cate ori iti vine sa mananci din astea sa iti aduci aminte ce ti-a spus prietenul cu lipsa degetel, creier!!!! ca sunt pe aceeasi unda la provocat toxoplasmoza, chiar mai rau, ca propriul animal ti-l controlezi, dar ce fabrica unii BA! eu aveam o listuta in bucatarie, chiar deasupra chiuvetei...cu toate regulile!
e de o mie de ori mai bine sa ai un animal sanatos, si sa stii de ce anume sa te feresti decat sa n-ai nici macar un purice, vorba vine, si sa nu ai habar cum sa iti aperi bb-le din burtica! SA AI SARCINA USOARA IN CONTINUARE , DE ACUM STII CUM SA TE FERESTI, SPELI BINE TOT, SPELI MAINILE FOARTE DES, NU MANANCI IN LOCURI PUBLICE DACA NU TE-AI DESINFECTAT PE MAINI CA AI PUS MANA PE BANI, CLANTE SI ALTE CELE DE CARE AU APUCAT TOTI NESPALATII, NU MANANCI MEZELURI, NU MANANCI CARNE DACA NU TE ASIGURI CA E FIARTA, FRIPTA BINE - ADICA MANANCI DOAR CE AI GATIT TU!

Noapte buna smile.gif
Karmin
QUOTE(MMV @ Jan 16 2011, 10:09 PM) *
trebuie sa poti...si daca nu poti, fierbele, gatestele pe grill sau gaseste tu o solutie.
inainte eram innebunita dupa pate, nu era zi sa nu mananc macar o feliuta cat demica. Acum sa nu-l vad. am citit undeva cam cum este facut cel din comert, modul de preparare si ce baga in el, de mi s-a scarbit, sa nu-l vad. stiu ca nu-i face bine lui bb si nu mananc. si nici dupa nu stiu daca o sa ma impac cu el.


pate , ficat de orice fel este interzis in sarcina. cititi despre bifida splina!!!!
eu innebunita dupa ficat de pui, nu am pus bucatica in gura in sarcina
ellesse
QUOTE(Karmin @ Jan 16 2011, 10:29 PM) *
pate , ficat de orice fel este interzis in sarcina. cititi despre bifida splina!!!!
eu innebunita dupa ficat de pui, nu am pus bucatica in gura in sarcina



Eu ce sa zic?
Nu m-am putut abtine de fiecare data sa nu pap pate sau o bucatica de ficatel de pasare de curte bine preparat dar, pot numara pe degete de cate ori am mancat. Doar atunci cand simteam ca "tremur" de pofta biggrin.gif
Eu le doresc tuturor viitoarelor mamici sa aibe credinta si speranta de la Doamne-Doamne ca totul va fi bine si cat mai multa grija de ele ca e f important. Iar asa cum a mai zis o alta mamica sa nu se increada numai in pararea unui medic sa mai ceara sfatul altuia deasemenea. Eu sunt in sapt 25 de sarcina si vreau sa zic ca ma macina starile astea de tristete fara sa stiu de ce sad.gif. Cred ca e singurul lucru nasol pe care il pot spune despre sarcina: toanele astea de femeie insarcinata. Are careva vreun sfat?

Multa sanatate si pitici voiosi xx
Karmin
Fa ceva ce te relaxeaza!
starile astea sunt normale, in corpul fiecarei gravidute este o furtuna hormonala.... eu plangeam cu lacrimi de crocodil ca nu vreau sa nasc , imi place cu burtica ce ma fac fara burtica mea....na, spune si tu!!!!!
Da, ai dreptate, cu credinta se rezolva multe....eu m-am rugat la DD sa imi tina bebelusii sanatosi in burtica....eu sunt nitel mai obsedata asa....si m-am tinut de prea multe reguli, si imi era teama pt ei...
va pun maine ce aveam afisat prin bucatarie-dar mi-a fost de folos, plus nu ieseam din casa fara gel antibacterian....mi-a mai trecut liwlol.gif


Roxxy, sper ca nu te-am necajit cu ceva, intentia a fost de a ajuta.
Statisticile vorbesc si in locul meu....doar tb sa te uiti dupa ele....eu din pacate sau din fericire am studiat si aprofundat cu ani inainte subiectul....pt ca am fost nevoita ...

tunderke
Buna dimineata gravida.gif.
Veniti la cafea.gif sau ceai.
Sa aveti o saptamana frumoasa.
Eu ma duc la scoala din nou, asta e penultima saptamana.
tzuc.gif
anamarianegrii
Buna dimineata mamici si burtici,

Si eu sunt la cafea; as'noapte v-am citit din urma si am recuperat smile.gif

Bun venit noilor burtici - sarcina usoara in continuare si bebei sanatosi si frumosi!

Roxxy, primeste ganduri bune si de la mine si sper ca astazi o sa te intorci relaxata de la medic smile.gif; as mai vrea sa-ti spun ca noi nu mai manacam mezeluri de aproape 4 ani decat ocazional (nunti, cumatrii sau chiar cand mi-e pofta). I-a povestit sotului cineva care a lucrat in domeniu cum se prepara si e horror. Iti dau un singur exemplu: salamul se prepara din resturi - cartilagii, copite, etc. - merge la distribuitor - de la distribuitor la magazin - in magazin ramane o parte care expira si face cale intoarsa pana la producator - producatorul ii schimba eticheta si-l trimite inapoi (asta se intampla de 2 ori) - a treia oara, cand chiar se vede pe el ca e vechi revine la producator si producatorul il amesteca in malaxor cu compozitia pentru salamul nou!
Parizerul, cremvurstii care se prepara in ziua de azi nici macar nu contin carne -sunt preparati din niste prafuri!

Deci, macar pe perioada sarcinii, incearca sa renunti la mezeluri nu se stie peste ce poti da!

Tunderke mai ai un pic - a inceput numaratoarea inversa smile.gif cred ca-ti astepti concediul mai ceva ca elevii de la scoala vacanta smile.gif

Ari, sper ca te-ai decis sa mergi la spital! Ai grija de tine si de burtica! Sanatate!

Alina felicitari pentru optimismul tau si sa-ti dea DD putere si rabdare pentru copilutii tai! Curaj se vede ca ai din plin smile.gif

Pe restul va pup si va doresc o zi frumoasa si o saptamana minunata!

loredana03
neatza!
o saptamana usoara si sa treaca repede draga tunderke.
roxxy asculta la karmin ca stie ea ce spune nu vorbeste in vant. oricumstiu ca te vei linisti cand vei merge la doctor.
si uite asa am ajuns la 30 de saptamani. pot sa spun ca am intrat pe ultima suta de metri?
va las ma duc sa ma aranjez ca nu ma pot duce asa oricum sa-mi vad mogaldeata.
o zi buna sa aveti!
ari05
QUOTE(ellesse @ Jan 16 2011, 02:39 PM) *
Buna fetele,

Sunt si eu o viitoare mamica cu DPN pe 1 Mai. Spre deosebire de voi sunt la prima sarcina si sunt putin speriata de nastere ca nu stiu cum e mai bine. Cat despre BB se pare ca voi avea o fetita gravida.gif care e foarte jucausa inca din a 24 de sapt (acusica 25). Am avut greturi foarte mari dar am reusit sa pun in greutate treptat (poate putin cam mult) acum e ceva mai bine insa sunt foarte ingrijorata pt BB si ma rog in fiecare zi ca totul sa fie bine si BB sanatos.
Mi-ar face placere sa comunic si cu alte mamici de pe forum care sa-mi impartaseasca din experienta lor. In rest, nu am avut alte simptome, vertij sau dureri, ci doar greturi si muuulta oboseala. Adresa mail: scumpy_17@yahoo.com Pupici de la mamici in burtica cu cei mici xxx


Bine ai venit ,si sarcina usoara in continuare tzuc.gif

QUOTE(MMV @ Jan 16 2011, 03:36 PM) *
bun venit ellesse. sarcina usoara in continuare si stai fara grija, bb e bine. si eu sunt la prima nastere si deja ma incearca furnicile in stomac, despre cum va fi, daca voi ce sa fac si cate si mai cate.
ari ai grija de tine. mai bine l-ai suna pe dr si sa vina sa te vada. eu zic ca nu e de stat asa. cat despre durerile de oase, corpul stie ca urmeaza sa nasti, insa nu stie cum smile.gif natura isi urmeaza cursul.
noi azi lehuzim ca e tare urat afara si plus de asta, sotul este diseara la munca, asa ca azi program de filme si relaxare.

ce te invidiez biggrin.gif profita de zilele astea cat nu ai copil si poti sa-ti faci program cum vrei biggrin.gif

QUOTE(loredana03 @ Jan 16 2011, 05:36 PM) *
salutare!ieri am profiata de vremea frumoasa si am facut putina curatenie pe afara in limita burticii ce troneaza la inaintare.
desi e ianuarie au inceput sa rasara ghioceii!
apoi mancarica si uite asa a trecut ziua si seara doar patul l-am mai vazut.
ari eu am dureri intre picioare mai rau dc stau in pat simt ca intepenesc asa ca am vazut ca miscarea imi face bine:) cred ca ma apuc de jogging. insa incearca pe cat posibil sa stai in pat stiu ca e f greu ca ma uit eu la denis ca nu ma mai tin dupa el, dc nu ar fi sotul nu stiu ce as face. are chef de jaoaca toata ziua si se plictiseste f repede.
mmv si eu am o frica in san sa nu nasc mai devreme de 36 de saptamani.
maine sper sa fie doctorul sa merg la control ca sunt f nerabdatoare sa ma intalnesc cu strumful meu.
alina calutul l-am luat din mioveni la 150 ron. am cautat un carrefour si auchan chiar si pe centru m-am uitat si nu aveam apoi am mers in mioveni la materna. e incantat de el si cel putin asa il mai tin ocupat o parte din zi.
ellesse bine ai venit si sa ai sarcina usoara in continuare.
Roxxy87 ma rog la Doamne D oamne ca bebe tau sa fie sanatos si sa a bucurati de el.
o seara frumoasa.

liwlol.gif iti dai seama cat pot sta in pat... si acum urla DAri sa ne jucam... uuff... icnerc o tentativa de iesit in parc... sper sa nu ma apuce iar durerile... desi groaza mi-e ca vad ca e bagat in priza azi... fuge deja k bezmeticu pri ncasa...

QUOTE(Roxxy87 @ Jan 16 2011, 05:37 PM) *
fetelor imi vine sa mor crybaby.gif am vb cu un prieten care e biolog si am aflat cam ce implica toxoplasmoza....copilul poate sa aibe malformatii...de la lipsa unui deget pana la lipsa creierului crybaby.gif
imi vine sa il strang pe al meu de gat si pe soacra mea...
cand i-am zis ca am facut toxoplasmoza mi-a zis ca nu de la matzii ei ca doar nu le-am schimbat nisipul, nu am avut contact cu ei asa cum a avut ea...si am intrebat-o ca trebuia sa manac rahatu lor ca sa iau toxoplasmoza?? ca ea a citit pe net ca trebuie sa iei contact cu fecalele lor doh.gif de parca matzii s-ar sterge la cur dupa ce se caca....
sper din suflet maine cand imi face 4D sa fie totul bine....ca altfel maine cand vin de la dr ii spanzur pe toti...si primu e sotiorul meu scump si draga...

roxy, nu te gandi la rau !!! asteapta morfologia fetala .. DD ajuta sa fie bebe bine si sanatos !!! pray.gif

QUOTE(loredana03 @ Jan 16 2011, 05:51 PM) *
ps. fetelor voi cum stati cu dragostea? cat de frecvent e?

pauza !!!!!!!!!!! mad.gif sa nu-l vad !!! liwlol.gif
Roxxy87
tot ce am mancat mezeluri au fost facute in casa....deci garantez ca au fost facute bine doar ca nu sunt gatite, lucru care nu e bun....
ce e ciudat e ca inainte nu mancam in schimb acuma de cand sunt gravida mancam cam la 2-3 zile... sad.gif
categoric voi arunca tot ce inseamna mezeluri din frigider sau le dau mamei smile.gif ca e pacat sa arunc mancare
Si multumesc fetelor pentru incurajari si sfaturi tzuc.gif
ari05
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 16 2011, 10:14 PM) *
oauuuuuu mi s-a deschis urmatoare floricica....a 6 a biggrin.gif
yupiiii
ce fain arata...
arata bebele mai inghesuit tongue.gif


felicitari tzuc.gif


si eu abia astept sa trec in luna a 7-a liwlol.gif
ari05
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 16 2011, 10:14 PM) *
oauuuuuu mi s-a deschis urmatoare floricica....a 6 a biggrin.gif
yupiiii
ce fain arata...
arata bebele mai inghesuit tongue.gif


felicitari tzuc.gif


si eu abia astept sa trec in luna a 7-a liwlol.gif


anamaria citisem si eu odata cum se fac salamuri, mezeluri... dar... oare chiar asa sa fie ? adik asa dobitoci sa fie romanii ? adik na... mi se pare scarbos dk chiar asa se fac.... uuff... eu mananc f mult salamuri, ficat, parizer nu nearat, dar crenvusti... si la DArius ii plac la nebunie...
acum m-am cam ingrozit cand am citit ce ati scris de ele... de fapt eu mezeluri cumpar din UNgaria doar, ca-mi plac mai mult si cum arata, doar crenvustii de la noi ... doh.gif nasol cu mancarea asta... doh.gif
MMV
buna dimineata pe la pranz smile.gif Se pune ca nu e trecut de 12, insa pana public eu mesajul, sigur va trece. Oricum imi pare rau ca nu mi-am savurat cafeaua cu voi, ci la sedinta. Am inceput asa din plin. Presimteam ca asa va fi.
Roxy eu pana la 4 luni nu am pus gura pe mezeluri si tot ce se cheama carne. Nu voia si gata. Apoi treptat am inceput sa socializam chiar bine cu aceasta categorie de alimente. Si eu mai mananc mezeluri, insa mereu preparate termin f bine; facute pe grill, fierte depinde cum imi vine.
Felicitari pt cea de-a 6 floricica. Sa se deschida toate la termen. BB e putin chircit pt ca inca e la inceputul celei de-a IV-a luni. Sa vezi ce zvelt va fi la final.
Karmin la ficat ce sa zic...Face mama un ficat de pasare pe grill atat de bun. Si cu putin usturoi si de ce nu, niste mamaliguta. Pfuai imi vine sa turb numai cand simt mirosul. Insa am grija mare.
Oricum eu sunt de premiza ca daca ti-e scris sa ti se intample, ti se intample si toate regulile respectate si mama sfinteniei. Insa nu trebuie sa mergem cu capul inainte si sa nu ne ferim de pericole.
ellesse toanele de femeie insarcinata sunt tare bune, insa fara ganduri negre. Asa cum am spus mai sus: gandeste pozitiv si vei atrage binele. Sa incercam pe cat posibil sa ne [astram un tonus bun, optimist si ca DD are grija de noi si de bebicii nostri. Curaj!
tunderke o saptamana usoara sa ai. m-am decis ca de pe 7 februarie sa nu mai vin nici eu. imi termin proiectele incepute, imi fac predarea si apoi acasa cu mine. vreau sa ma bucur in liniste si fara stress colateral de aceste ultime momente.
Ana Maria asa am auzit si eu de fabricarea mezelurilor si a pateului din comert. tocmai de asta mi se cam intoarce cand vreau sa mananc.
Lore wowow, 30 de saptaamni. Un pic mai ai. Am niste emotii. SIgur ca tb sa fii cea mai cocheta mami la intalnirea cu un asa cavaler ce va veni. Sa impartasesti cu noi vestile bune.
Ari, cum eu inca nu am un medic cu care sa am o relatie ok, am intrebat niste foste colege de odisee despre aceste contractii. Mi s-a recomandat sa iau progesteron. Si am inceput sa iau utrogestan de 200, ca din asta am in casa. Sa stii ca nu mai am contractii de cand iau. Si nici dureri. Doar mici junghiuri cand vreau sa ma ridic mai brusc din pat. Incearca si tu, dar pana la asta, as vrea sa te vada medicul tau.
Roxxy87
fetelor am fost la doctor si mi-a spus ca e totul in regula biggrin.gif s-a confirmat ca e baietel si are 528 de gr. super.gif
ciudat e ca nu mi-a facut 4D si nici morfologia...habar nu am de ce
a zis ca nu am toxo dar sa am grija ca pot face oricand...
tot azi am aflat de la el ca nu mai lucreaza in nici o maternitate decat in clinica particulara sad.gif si cezariana e 1200 de euro...nu imi permit sa nasc acolo prefer de banii aia sa se recolteze celule stem...a meu ma bate la cap ca acolo trebuie sa nasc ca spitalele la noi sunt vai de mama lor dar e prea mult...
loredana03
salutare!
am revenit de la control unde totul a decurs bine.
e baietel si e un dolofanel de 1642gr dezvoltat pentru 31 de saptamani deci mi-a spus ca dupa 1 martie ma pot astepta sa nasc, dupa cum a zis si el um din 1 iulie e posibil sa fi fot o pacaleala si sa fi ramas bortoasa in iunie. e intors cu capul in jos asta imi imaginasem dupa cum il simteam ca sughite.
oricum nu mai conteaza eu am inceput sa imi adun bagajelul. mi-a dat sa iau calciu cu vitamina d3. in rest totul bine si ok bebe chiar dormea ca sa faca impresie buna. deci ramane rares cristian.

roxi ma bucur ca e totul bine si la tine si ca te-ai stresat degeaba.
ps:voi ii simtiti sughitand?
tunderke te rog sa modifici la mine dpn 20 martie.
tunderke
Mersi tuturor pentru gandurile bune, o zi a trecut deja, mai am 4 saptamana asta. Eu astept vacanta mai tare ca elevii (si ei o sa aiba o saptamana, dupa care incepe semestrul 2, numai eu nu ma mai duc).
In legatura cu mezeluri noi mancam foarte rar, sotul lucreaza in abator si stie cum sunt facute, daca stau mult pot manca acolo, dar el prefera sa-si duca paine cu unsoare, decat sa manance salamuri acolo.
Ari ai grija de tine si de plimbari.
Roxy ma bucur ca bebe e bine.
Lore felicitari pentru 30 de saptamani.
MMV profita de zilele astea in care poti face ce vrei.
tunderke
QUOTE(loredana03 @ Jan 17 2011, 04:41 PM) *
salutare!
am revenit de la control unde totul a decurs bine.
e baietel si e un dolofanel de 1642gr dezvoltat pentru 31 de saptamani deci mi-a spus ca dupa 1 martie ma pot astepta sa nasc, dupa cum a zis si el um din 1 iulie e posibil sa fi fot o pacaleala si sa fi ramas bortoasa in iunie. e intors cu capul in jos asta imi imaginasem dupa cum il simteam ca sughite.
oricum nu mai conteaza eu am inceput sa imi adun bagajelul. mi-a dat sa iau calciu cu vitamina d3. in rest totul bine si ok bebe chiar dormea ca sa faca impresie buna. deci ramane rares cristian.

roxi ma bucur ca e totul bine si la tine si ca te-ai stresat degeaba.
ps:voi ii simtiti sughitand?
tunderke te rog sa modifici la mine dpn 20 martie.


Felicitari pentru dolofanel.
Karmin
Buna ziua!
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 17 2011, 10:37 AM) *
tot ce am mancat mezeluri au fost facute in casa....deci garantez ca au fost facute bine doar ca nu sunt gatite, lucru care nu e bun....
ce e ciudat e ca inainte nu mancam in schimb acuma de cand sunt gravida mancam cam la 2-3 zile... sad.gif
categoric voi arunca tot ce inseamna mezeluri din frigider sau le dau mamei smile.gif ca e pacat sa arunc mancare
Si multumesc fetelor pentru incurajari si sfaturi tzuc.gif



tot "raul" spre bine, macar ai aflat ce ai voie si ce nu ai voie sa faci in sarcina....daca nu s-ar fi pus acest dubiu....nici nu ti-ai fi pus problema ca poti face asa ceva!

QUOTE(Roxxy87 @ Jan 17 2011, 03:39 PM) *
fetelor am fost la doctor si mi-a spus ca e totul in regula biggrin.gif s-a confirmat ca e baietel si are 528 de gr. super.gif
ciudat e ca nu mi-a facut 4D si nici morfologia...habar nu am de ce
a zis ca nu am toxo dar sa am grija ca pot face oricand...
tot azi am aflat de la el ca nu mai lucreaza in nici o maternitate decat in clinica particulara sad.gif si cezariana e 1200 de euro...nu imi permit sa nasc acolo prefer de banii aia sa se recolteze celule stem...a meu ma bate la cap ca acolo trebuie sa nasc ca spitalele la noi sunt vai de mama lor dar e prea mult...



Garantat nu ai nimic, am spus de ieri smile.gif SI CE BINE IMI PARE!
nasol ca tb sa schimbi medicul daca vrei sa nasti la spital sau sa nasti cu un necunoscut.
eu a doua nastere am fost la particular si a meritat fiecare banut , dar am nascut natural si era doar 2000 lei. La clinica eva.
de ce nasti cu ceza????
Roxxy87
QUOTE(Karmin @ Jan 17 2011, 04:52 PM) *
Buna ziua!
tot "raul" spre bine, macar ai aflat ce ai voie si ce nu ai voie sa faci in sarcina....daca nu s-ar fi pus acest dubiu....nici nu ti-ai fi pus problema ca poti face asa ceva!
Garantat nu ai nimic, am spus de ieri smile.gif SI CE BINE IMI PARE!
nasol ca tb sa schimbi medicul daca vrei sa nasti la spital sau sa nasti cu un necunoscut.
eu a doua nastere am fost la particular si a meritat fiecare banut , dar am nascut natural si era doar 2000 lei. La clinica eva.
de ce nasti cu ceza????



sunt purtatoare de virusul hepatitei B si neaparat trebuie sa nasc prin cezariana ca sa nu il infectez si pe bebe si din ce mi-a zis doctorul nu am voie nici sa alaptez sad.gif
asta e...
Roxxy87
QUOTE(loredana03 @ Jan 17 2011, 04:41 PM) *
salutare!
am revenit de la control unde totul a decurs bine.
e baietel si e un dolofanel de 1642gr


felicitari pt grasun super.gif
mai putin si o sa il tii in brate biggrin.gif bucurate de ultima 100 de metri biggrin.gif
alina16carmen
QUOTE(loredana03 @ Jan 16 2011, 07:51 PM) *
pray.gif pt tine ca dumnezeu dc ti-a oferit acest prunc in burtica sa fie sanatos si nascut la termen.
si un pupic pe obrajor draga mea.

ps. fetelor voi cum stati cu dragostea? cat de frecvent e?

Nici noi nu mai practicam asa des sportul asta,ca atunci cand ne-am hotarat sa facem bebe2. cam o data de 2 ori pe saptamana. daca daria ar adormi mai devreme, nu pe la oa 23 ar fi ceva mai des.
oricum noi si la prima sarcina si acum am folosit prezervativul. am inteles ca in sperma exista o substanta care duce la deschiderea colului si bineinteles la aort saula nastere prematura. stiu ca mamicilor care au deja 40 de sapt si nu li se mai rupe apa, le este recomandat sexul neprotejat pt a declansa nasterea.
MMV
Iuhuhu!!! Ce de vesti bune!!! Ce ma bucur pt voi.
Lore felicitari pt grasunel. Deci vei fi prima care va sparge gheata aici. Ce ma bucur. Ma bucur ca este bine.
Roxy si pt tine ma bucur sia svrea sa te linistesti de acum. Asa cum ti-am zis si ieri, si eu si Karmin, nu ai toxo, insa mare grija ca nu ai anticorpi pt ea. si ma bucur si pt baietelul tau.
Tunderke eu mai merg maine si poimaine si apoi 2 zile libere. M-am trudit prea tare liwlol.gif
Alina si noi am facut numai cu protectie, caci la fel stiam si eu, sperma poate provoca nasterea prematura.
alina16carmen
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 17 2011, 12:01 AM) *
si eu sunt o mancacioasa de mezeluri....crenvusti, salam, carnat...cum sa nu manac dinastea sad.gif(

incearca sa renunti la ele. si eu la inceputul sarcinii numai din astea as fi mancat, dar am preferat sa-mi fac eu in casa chiftelute, snittzele, chestii din astea de se pot manca reci si rapid. chiar daca sunt prajite sigur sunt mai sanatoase decat mezelurile!
alina16carmen
QUOTE(anamarianegrii @ Jan 17 2011, 10:19 AM) *
Buna dimineata mamici si burtici,

Si eu sunt la cafea; as'noapte v-am citit din urma si am recuperat smile.gif

Bun venit noilor burtici - sarcina usoara in continuare si bebei sanatosi si frumosi!

Roxxy, primeste ganduri bune si de la mine si sper ca astazi o sa te intorci relaxata de la medic smile.gif; as mai vrea sa-ti spun ca noi nu mai manacam mezeluri de aproape 4 ani decat ocazional (nunti, cumatrii sau chiar cand mi-e pofta). I-a povestit sotului cineva care a lucrat in domeniu cum se prepara si e horror. Iti dau un singur exemplu: salamul se prepara din resturi - cartilagii, copite, etc. - merge la distribuitor - de la distribuitor la magazin - in magazin ramane o parte care expira si face cale intoarsa pana la producator - producatorul ii schimba eticheta si-l trimite inapoi (asta se intampla de 2 ori) - a treia oara, cand chiar se vede pe el ca e vechi revine la producator si producatorul il amesteca in malaxor cu compozitia pentru salamul nou!
Parizerul, cremvurstii care se prepara in ziua de azi nici macar nu contin carne -sunt preparati din niste prafuri!

Deci, macar pe perioada sarcinii, incearca sa renunti la mezeluri nu se stie peste ce poti da!

Tunderke mai ai un pic - a inceput numaratoarea inversa smile.gif cred ca-ti astepti concediul mai ceva ca elevii de la scoala vacanta smile.gif

Ari, sper ca te-ai decis sa mergi la spital! Ai grija de tine si de burtica! Sanatate!

Alina felicitari pentru optimismul tau si sa-ti dea DD putere si rabdare pentru copilutii tai! Curaj se vede ca ai din plin smile.gif

Pe restul va pup si va doresc o zi frumoasa si o saptamana minunata!

ooh, doamne ce nenorociti sunt si astia cu mezelurile lor! cred ca nu mai pun gura pe ele ever!
Multumesc anamaria! si tie iti doresc putere si curaj, ca nici cu doi copii nu e tocmai usor!
alina16carmen
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 17 2011, 05:39 PM) *
fetelor am fost la doctor si mi-a spus ca e totul in regula biggrin.gif s-a confirmat ca e baietel si are 528 de gr. super.gif
ciudat e ca nu mi-a facut 4D si nici morfologia...habar nu am de ce
a zis ca nu am toxo dar sa am grija ca pot face oricand...
tot azi am aflat de la el ca nu mai lucreaza in nici o maternitate decat in clinica particulara sad.gif si cezariana e 1200 de euro...nu imi permit sa nasc acolo prefer de banii aia sa se recolteze celule stem...a meu ma bate la cap ca acolo trebuie sa nasc ca spitalele la noi sunt vai de mama lor dar e prea mult...

roxy am citit cu sufletul la gura toate postarile tale pana am ajuns la aceasta postare! ma bucur din suflet ca nu ai nimic, dar sa ai grija de tine!
daca poti naste intr-o clinica particulara si eu iti recomand.
alina16carmen
QUOTE(MMV @ Jan 17 2011, 02:09 PM) *
buna dimineata pe la pranz smile.gif Se pune ca nu e trecut de 12, insa pana public eu mesajul, sigur va trece. Oricum imi pare rau ca nu mi-am savurat cafeaua cu voi, ci la sedinta. Am inceput asa din plin. Presimteam ca asa va fi.
Roxy eu pana la 4 luni nu am pus gura pe mezeluri si tot ce se cheama carne. Nu voia si gata. Apoi treptat am inceput sa socializam chiar bine cu aceasta categorie de alimente. Si eu mai mananc mezeluri, insa mereu preparate termin f bine; facute pe grill, fierte depinde cum imi vine.
Felicitari pt cea de-a 6 floricica. Sa se deschida toate la termen. BB e putin chircit pt ca inca e la inceputul celei de-a IV-a luni. Sa vezi ce zvelt va fi la final.
Karmin la ficat ce sa zic...Face mama un ficat de pasare pe grill atat de bun. Si cu putin usturoi si de ce nu, niste mamaliguta. Pfuai imi vine sa turb numai cand simt mirosul. Insa am grija mare.
Oricum eu sunt de premiza ca daca ti-e scris sa ti se intample, ti se intample si toate regulile respectate si mama sfinteniei. Insa nu trebuie sa mergem cu capul inainte si sa nu ne ferim de pericole.
ellesse toanele de femeie insarcinata sunt tare bune, insa fara ganduri negre. Asa cum am spus mai sus: gandeste pozitiv si vei atrage binele. Sa incercam pe cat posibil sa ne [astram un tonus bun, optimist si ca DD are grija de noi si de bebicii nostri. Curaj!
tunderke o saptamana usoara sa ai. m-am decis ca de pe 7 februarie sa nu mai vin nici eu. imi termin proiectele incepute, imi fac predarea si apoi acasa cu mine. vreau sa ma bucur in liniste si fara stress colateral de aceste ultime momente.
Ana Maria asa am auzit si eu de fabricarea mezelurilor si a pateului din comert. tocmai de asta mi se cam intoarce cand vreau sa mananc.
Lore wowow, 30 de saptaamni. Un pic mai ai. Am niste emotii. SIgur ca tb sa fii cea mai cocheta mami la intalnirea cu un asa cavaler ce va veni. Sa impartasesti cu noi vestile bune.
Ari, cum eu inca nu am un medic cu care sa am o relatie ok, am intrebat niste foste colege de odisee despre aceste contractii. Mi s-a recomandat sa iau progesteron. Si am inceput sa iau utrogestan de 200, ca din asta am in casa. Sa stii ca nu mai am contractii de cand iau. Si nici dureri. Doar mici junghiuri cand vreau sa ma ridic mai brusc din pat. Incearca si tu, dar pana la asta, as vrea sa te vada medicul tau.

si eu mai mananc ficat, ce-i drept prajit si cu mujdei alaturi, dar cam la 2-3 sapt, pt ca nu ma omor dupa el.
mai poti lua utrogestan? si eu am luat la prima sacina si mi l-a dat doar pana am implinit 5 luni, dupa a zis ca nu mai e bine sa iau.
MMV
QUOTE(alina16carmen @ Jan 17 2011, 07:20 PM) *
si eu mai mananc ficat, ce-i drept prajit si cu mujdei alaturi, dar cam la 2-3 sapt, pt ca nu ma omor dupa el.
mai poti lua utrogestan? si eu am luat la prima sacina si mi l-a dat doar pana am implinit 5 luni, dupa a zis ca nu mai e bine sa iau.

sincer l-am luat de la mine putere. vad ca ma simt ok. poate vine totusi dr pe 20 sa merg sa ma ia in evidenta
Roxxy87
QUOTE(alina16carmen @ Jan 17 2011, 07:12 PM) *
roxy am citit cu sufletul la gura toate postarile tale pana am ajuns la aceasta postare! ma bucur din suflet ca nu ai nimic, dar sa ai grija de tine!
daca poti naste intr-o clinica particulara si eu iti recomand.



as naste la o clinica particulara mai ales ca la noi cica merg cu mainile in buzunare...deci banii s-ar merita din plin...dar ce sa fac daca nu ii am...si, si daca as face rost de ei as prefera sa se recolteze celule stem...ca mi-e frica ce se poate intampla din cauza hepatitei...nu se va stii sigur daca are sau nu boala pana la 6 luni....si inca ceva...am observat ca din ce in ce mai mult cancer....prefer sa fac ceva in caz ca doamne fereste se poate intampla ceva...
alina16carmen
QUOTE(loredana03 @ Jan 17 2011, 06:41 PM) *
salutare!
am revenit de la control unde totul a decurs bine.
e baietel si e un dolofanel de 1642gr dezvoltat pentru 31 de saptamani deci mi-a spus ca dupa 1 martie ma pot astepta sa nasc, dupa cum a zis si el um din 1 iulie e posibil sa fi fot o pacaleala si sa fi ramas bortoasa in iunie. e intors cu capul in jos asta imi imaginasem dupa cum il simteam ca sughite.
oricum nu mai conteaza eu am inceput sa imi adun bagajelul. mi-a dat sa iau calciu cu vitamina d3. in rest totul bine si ok bebe chiar dormea ca sa faca impresie buna. deci ramane rares cristian.

roxi ma bucur ca e totul bine si la tine si ca te-ai stresat degeaba.
ps:voi ii simtiti sughitand?
tunderke te rog sa modifici la mine dpn 20 martie.

sa-ti traiasca flacaul! se pare ca vei fi prima!
la prima sarcina am simtit-o mereu sughitand, dar cred ca de prin luna a sasea. abia astept sa-i simt si pe gemeni sughitand.
si eu imi dadusem seama la daria ca e cu capu in jos dupa sughit.
MMV
uitati un zambarici cu piept de pui umplut cu ciuperci
alina16carmen
QUOTE(MMV @ Jan 17 2011, 09:24 PM) *
sincer l-am luat de la mine putere. vad ca ma simt ok. poate vine totusi dr pe 20 sa merg sa ma ia in evidenta

mie sarcina asta mi-a dat prementdrid pt mentinerea sarcinii, in locul utrogestanului, dar tot pana la 5 luni implinite.nu mai am niciun prospect de utrogestan prin casa, dar sper sa fie totul bine. la prementrid vad ca nu in prospect nu il interzice dupa 5 luni (e din plante).
alina16carmen
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 17 2011, 09:25 PM) *
as naste la o clinica particulara mai ales ca la noi cica merg cu mainile in buzunare...deci banii s-ar merita din plin...dar ce sa fac daca nu ii am...si, si daca as face rost de ei as prefera sa se recolteze celule stem...ca mi-e frica ce se poate intampla din cauza hepatitei...nu se va stii sigur daca are sau nu boala pana la 6 luni....si inca ceva...am observat ca din ce in ce mai mult cancer....prefer sa fac ceva in caz ca doamne fereste se poate intampla ceva...

si pe mine ma ingozesc bolile astea care apar de la o varsta f frageda. din pacate nu imi voi permite sa recoltez celulele stem, dar ma rog la d-zeu sa fie totul bine!
alina16carmen
Mmv ce bine arata zambariciul tau! yammi!
alina16carmen
am auzit ca se pot plati in rate. ar cam trebui sa ma interesez, ca am deja o rata mare la apart de 255 de euro si nu stiu daca mai am cum sa platesc alte rate.
Roxxy87
QUOTE(alina16carmen @ Jan 17 2011, 07:59 PM) *
si pe mine ma ingozesc bolile astea care apar de la o varsta f frageda. din pacate nu imi voi permite sa recoltez celulele stem, dar ma rog la d-zeu sa fie totul bine!



nu stiu ce vom face...oricum orice vom face trebuie gandit bine
ari05
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 17 2011, 03:39 PM) *
fetelor am fost la doctor si mi-a spus ca e totul in regula biggrin.gif s-a confirmat ca e baietel si are 528 de gr. super.gif
ciudat e ca nu mi-a facut 4D si nici morfologia...habar nu am de ce
a zis ca nu am toxo dar sa am grija ca pot face oricand...
tot azi am aflat de la el ca nu mai lucreaza in nici o maternitate decat in clinica particulara sad.gif si cezariana e 1200 de euro...nu imi permit sa nasc acolo prefer de banii aia sa se recolteze celule stem...a meu ma bate la cap ca acolo trebuie sa nasc ca spitalele la noi sunt vai de mama lor dar e prea mult...

felictiari roxy !! ma bucur ca e totul ok pana la urma tzuc.gif

QUOTE(loredana03 @ Jan 17 2011, 04:41 PM) *
salutare!
am revenit de la control unde totul a decurs bine.
e baietel si e un dolofanel de 1642gr dezvoltat pentru 31 de saptamani deci mi-a spus ca dupa 1 martie ma pot astepta sa nasc, dupa cum a zis si el um din 1 iulie e posibil sa fi fot o pacaleala si sa fi ramas bortoasa in iunie. e intors cu capul in jos asta imi imaginasem dupa cum il simteam ca sughite.
oricum nu mai conteaza eu am inceput sa imi adun bagajelul. mi-a dat sa iau calciu cu vitamina d3. in rest totul bine si ok bebe chiar dormea ca sa faca impresie buna. deci ramane rares cristian.

roxi ma bucur ca e totul bine si la tine si ca te-ai stresat degeaba.
ps:voi ii simtiti sughitand?
tunderke te rog sa modifici la mine dpn 20 martie.

ce grasunel ai biggrin.gif felicitari !!!
eu il simt sughitand destul de des...
ari05
QUOTE(Roxxy87 @ Jan 17 2011, 07:25 PM) *
as naste la o clinica particulara mai ales ca la noi cica merg cu mainile in buzunare...deci banii s-ar merita din plin...dar ce sa fac daca nu ii am...si, si daca as face rost de ei as prefera sa se recolteze celule stem...ca mi-e frica ce se poate intampla din cauza hepatitei...nu se va stii sigur daca are sau nu boala pana la 6 luni....si inca ceva...am observat ca din ce in ce mai mult cancer....prefer sa fac ceva in caz ca doamne fereste se poate intampla ceva...

e bine ca ai clinica privata si poti opta pt...
la oradea nu este...
si oricum nu as avea nici eu de unde sa scot peste 1000 euro... adik vreo 1500 euro ca atat e la cezariana... sad.gif

QUOTE(MMV @ Jan 17 2011, 07:34 PM) *
uitati un zambarici cu piept de pui umplut cu ciuperci

wow ce bine arata !!!!!!!!
ari05
QUOTE(alina16carmen @ Jan 17 2011, 07:57 PM) *
si pe mine ma ingozesc bolile astea care apar de la o varsta f frageda. din pacate nu imi voi permite sa recoltez celulele stem, dar ma rog la d-zeu sa fie totul bine!

eu nici nu vreau sa ma gandesc ca vreodata copiii mei vor avea ne voie de asa ceva nono.gif
nici eu nu recoltez celule stem...

ginecologul meu imi zicea la prima sarcina, ca l-am intrebat ce sa fac... ca asta cu celule stem la noi e un moft... mai mult...
ca deocamdata sist sanitar de la noi e cum e...
si dk in caz de ...DD fereste .... cum trebe sa scoti din buzunar 100.000 euro sau mai mult pt operatie, mai scoti 10000 pt celule dk nu gasesti compatibile in fam....

asa ca... fereasca=ne sfantu pe taote sa avem nevoie vrodata de ele pt copilasi... DD fereste !!!
Rodyka

Buna seara mamici tzuc.gif am revenit si eu biggrin.gif...mi-am facut lectiile (v-am citit postarile:D )....pot spune ca si eu am incercat sa ma abtin de la mezeluri...dar nu prea am reusit...adica nu am mancat nici in exces dar oricum nu o cantitate de neglijat si imi pare rau sad.gif ... Roxy ma bucur ca esti bine si fii mai optimista ( rade ciob de oala sparta biggrin.gif, adica nici eu nu prea st optimista dar fac tot posibilul).
Ellisse bine ai venit si sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos( te-am adaugat in lista mea de mes) tzuc.gif
Karmin e funny pozica ta cu pisicul biggrin.gif...foarte tare liwlol.gif ce statea ea acolo pe burtica nu avea treaba.
Ce grasunel ai Lore eusa_clap.gif tzuc.gif ma bucur ca sunteti bine amandoi si de abia astept sa-l vedem pe bebe super.gif
Cand va aud pe voi cu tot felul de medicamente, vitamine etc...si eu iau doar ferogradumet (fier) ma intreb daca doctora a asta a mea e destul de competenta...am intrebato daca trebuie sa iau ceva eu stiu calciu din astea...dar mia zis ca nu are rost ca cica calciul ar provoca contractii...acum sa vad ce o sa mai zica si la urmatorul control de abia astept sa-l vad pe bebe din nou...sa o intreb si eu pe doctora cat cantareste super.gif ...mai am 2-3 saptamani pana ma duc iar la cotrol
cu dragostea eu stau cam prost liwlol.gif ce nu prea ne "iubeam" noi inainte de sarcina cat stateam singuri...acum ca stam cu ai lui e mai greu k ne apuca si pe noi numa' noaptea si nu putem sa ii deranjam cu dushul care e chiar langa camera lor liwlol.gif dar ne descurcam biggrin.gif.
Cum se simt sughiturile lui bebe?...ca eu nu prea am habar biggrin.gif zic ca se misca, ca da din manutze, picioruse.
Va pup pe toate tzuc.gif
ari05
rodyka, relax.......... nu e musai sa te indopi cu medicamente sau vitamine dk nu e cazul...
nici eu nu iau acum decat fier... si cu prima sarcina eram cu plasa de medicamente dupa mine doh.gif
dar acum nu e cazul... si eu il tot intreb pe dr meu ca nu trebe sa mai iau nimic ? ca doar cu DArius cate luam... bine, atunci am si avut probl cu sarcina... dar acum nu am, si analizele sunt ok... deci mi-a zis ca deocamdata nu trebe sa iau nik...
si calciu intr-adevar provoaca contractii acum...

sughiturile le simti ... k niste gaze ... nu stiu dk e tocmai exprimarea buna doh.gif
in rest, pe masura ce creste bebe o sa simti de-a dreptu loviturile... pe mine acum ma chiar doare cateodata asa ma loveste liwlol.gif cred ca atunci cand nu-i convine ceva...
azi cand ma agitam pe la bucatarie, sa termina mairepede cu mancarea... a icneput sa ma inghionteasca de a trebuit sa ma opresc si sa ma asez doh.gif deci are personalitate al meu inca din burtik biggrin.gif
ellesse
multumesc tuturor de frumoasele urari primite pe forum tzuc.gif. as avea si eu niste intrebari la voi fetele:
1. voi cum va abtineti sa nu puneti prea multe kile in plus (k am auzit ca nu e bine pt bebe)? Eu incerc sa pap legume, fructe dar sincer degeaba ca nu-mi tin de foame si tot timpul ma trezesc eating.gif Am pornit in sarcina cu 64 kg si acum in 25 sapt am deja 74 sad.gif
2. simt niste dureri in burtica sub buric mai ales cand merg, aplec sau alte miscari altele decat cele normale, desi incerc sa evit
3. sunt inca indecisa daca sa vin sa nasc in tara, langa familie sau sa raman sa nasc aici in Anglia. Sincera sa fiu mi-e cam frica de cum ar putea trata persoanele de origine straina ca deh, fel si fel de oameni

eu ma bag la nani ca maine am iar o zi istovitoare de munca si sper sa razist si sa nu renunt la munk mai devreme de 6 sapt cand BB e gata sa vina la mami....

PS: nu pierd nici una din discutiile voastre pe forum si gasesc unele sfaturi chiar foarte ajutatoare...

pupici si somnic lin ca eu ma cam foiesc noaptea biggrin.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.