Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
simina_ana
Ce martisoare frumoase am primit azi .....2 ochisori albastri frumosi de la Darius si niste carlionti de la Lucas.....
Doi puiuti minunati cu mamici la fel de minunate....!!!

Nu stiu daca v-am spus vreodata dragi mamici....toate mamicile de aici.....dar ma bucur enorm ca v-am cunoscut si ca suntem prietene virtuale......si cine stie.....sper sa reusim sa ne intalnim intr-o buna zi!!!
Va doresc din tot sufletul meu mic o primavara cat mai frumoasa!!!!

Ma duc sa dorm langa pufosenia mea......ca tare dulce doarme si ma imbie si pe mine liwlol.gif

PS. sper ca nu v-am parut prea sentimentala....dar eu....cand vine martie simt ca ma trezesc la viata....Si primavara aceasta e chiar speciala pentru mine.... wink.gif Va puuuuuuppppp!!!!
simina_ana
Ufff......am reusit sa scriu si eu la pagina 500 bananab.gif bananab.gif bananab.gif ......imi faceam probleme ca nu incap in pagina....liwlol.gif


Rose68
am fost la ziua unui nepotel si am vrut sa vedeti si voi ca ne-a crescut un picut parul







simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Mar 1 2010, 04:38 PM) *
am fost la ziua unui nepotel si am vrut sa vedeti si voi ca ne-a crescut un picut parul







Mai adaug un martisor la colectie...... partners.gif
Pupicei la o printesa frumoasa
simina_ana
Eu sunt suparata ca de o saptamana nu pot sa-l scot pe Iancu afara.....bate vantul in fiecare zi.....SI am atatea drumuri de facut...
Asa m-am saturat.....Si am inteles ca de miercuri ne mai viziteaza iarna putin.....
sinzigm
Buna fetelor!!!Cu ocazia zilei de 1 Martie va doresc tuturor cat mai multe primaveri frumoase alaturi de ghiocelul"de decembrie"si de cei dragi.Se pare ca a mai trecut o luna si puii nostri cresc pe zi ce trece.Intr-adevar e o perioada foarte grea pentru fiecare din noi,mai ales ca pe langa cele bune se mai aduna si cele rele ca doar asta e legea firii,dar cu toate acestea sufletul nostru de mamici e plin de iubire si implinit atunci cand ne zambesc mogaldetele noastre.As vrea sa pot opri timpul in loc,sa ma bucur cat mai mult de sufletelul meu,dar apoi realizez ca sunt o proasta deoarece de multe ori nu traiesc clipa,din cauza problemelor cotidiene care imi dau de multe ori atata bataie de cap.
Rose:Arati foarte bine!!!Ai mai slabit dupa faza cu anticonceptionalele?Eu nu reusesc sa am grija de mine mai deloc si pap cand apuc si ma invart intre 67-68 kg...imi vine sa mor,dar nah,dade om revenii si noi candva pe linia de plutire.Andreuta a crescut mare,sincer nu as spune ca a fost nascuta prematur,a recuperat foarte bine din cate vad eu.Ce mai!!!mai e umpic si e de ajutor lui mami si tati.
Geo:Lucas papa bine.Si bravo lui ca se descurca singurel.E baiat mare si independent.Il pup gurita aia dulcica
Anku:intr-adevar Darius arata foarte bine.Nu mi-a venit sa cred cand l-am vazut in poza ca iese singurel din piscina.
Claudia:e greu ca astia mici,dar cum ai spus tu,esti o mamica bogata.Ce iti trebuie mai mult cand vezi ca toate sacrificiile tale nu au fost in zadar?!
Simina:sa vezi cum e vremea aici..e atat de nasol..ploaie si iar ploaie,vant si iar vant,si gandeste-te ca aici mai tot timpul e asa.Azi a iesit soarele si am profitat din plin,dar se anunta iar ploi si inundatii asa ca trebuie sa ma tin bine.

va sarut pe toate si va doresc o zi de primavara linistita
anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 1 2010, 11:46 AM) *
Ufff......am reusit sa scriu si eu la pagina 500 bananab.gif bananab.gif bananab.gif ......imi faceam probleme ca nu incap in pagina....liwlol.gif

vai nebunel
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif doh.gif tzuc.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Mar 1 2010, 01:38 PM) *
am fost la ziua unui nepotel si am vrut sa vedeti si voi ca ne-a crescut un picut parul





rose arati ca o pustoaica eusa_clap.gif asa tanara
ai slabit???????
printesa ta e o dulce ca de obicei...
petronici
salutare fetele....
Anku,ce frumusosi sunt slipi lui Darius sau pampersul-slip rolleyes.gif ,ce frumosi sunteti amandoi,multi pupici dulci ochisorilor albastri tzuc.gif
Geo,imi pare bine ca sunteti pe drumul cel bun,poate a-ti scapat definitiv de febra lunara....si imi place cat de linistit papa Lucas,si eu am incercat sa-l las singur dar ia farfuriuta si o tranteste sau rastoarna cei in ea doh.gif ....multi pupici si lui mac-mac tzuc.gif
Simina,da i-a spune tu ce planuri ai pt primavara asta? wink.gif sa dea Domnul sa vii cat mai curand cu vestea cea mare,si sa fie totul bine... notworthy.gif trandafir.gif
Rose,gata m-am decis,il tund cat mai curand si eu pe Adelin,ca am vazut la Andreeuta ca a crescut cat de cat...imi era frica ca pana la vara cand il duc la cresa sa nu ii cresca prea mult si sa para uratel asa mai chelbos liwlol.gif
astazi sunt destul de multumita cat a papat,la pranz un ou fier moale si amestecat cu firmituri de painica si vreo 2 linguri de piure de legume...e binisor fata de alte zile cand nu punea in gura decat vreo 5-6 lingurite de-a lui...sper sa-i tina naravul deacum si pt alte zile eating.gif ...
si daca tot e 1 Martie,va pun si eu ce-am primit pe tel de la nasa lui Adelin
1Martie a sosit!
Giocelul mandra floare,
Vestitor de primavara,
Sa v-aduca numai bine,
Dragoste si fericire
!
O primavara cat mai frumoasa va doresc tuturor trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

simina_ana
QUOTE(anku @ Mar 1 2010, 08:41 PM) *
vai nebunel
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif doh.gif tzuc.gif



wacko.gif wacko.gif wacko.gif hug.gif

Si mie imi plac slipii lui Darius.....sau pampersi innotatori ...ce-or fi aia.....e sexos rau!!!
love1.gif love1.gif love1.gif ....
Rose68
QUOTE(anku @ Mar 1 2010, 08:45 PM) *
rose arati ca o pustoaica eusa_clap.gif asa tanara
ai slabit???????
printesa ta e o dulce ca de obicei...



da, am slabit vreo 7 kg si am reusit sa ajung la greutatea de dinainte de sarcina. Acum am 55. Foarte greu se slabeste cu cit inaintezi in varsta. De revelion aveam 62.
simina_ana
Am scris si la pranz...dar Iancu mi-a dat peste mana si s-a sters tot....

Geo .....asa de tare ma bucur ca trece luna fara episod de febra....de parca ar fi vorba de mine.....daca ar fi Lucas langa mine acum....tare l-as mai pupaci si l-as mai smotoci ......si l-as trage de carlionti....cum ii fac si lui nenea Iancu tzuc.gif hug.gif

Sanzi....eu stiu ce spui de vremea de la voi....stiu cum este....dar la noi parca a luat-o vremea razna...si ma oftic...ca nu pot sa scot copilul pe vant. Si spui ca-i un facut intre 12 si 16 bate vantul tare....il scot mai pe seara, dar mai am si treburi de rezolvat....si majoritatea lor pana in ora 4...plus ca incerc sa-i respect si programul de masa si somn lui Iancu ca altfel e jale mare ....cred ca emigrez ...la ecuotor...ca acolo e cald si bine....Iancu se poate juca cu maimutele.....eu gasesc un "bon" sa-mi fluture frunza de palmier...as manca nuci de cocos si banane toata ziua...liwlol.gif

Claudia....ma bucur ca te fac uneori sa zambesti....Eu de la bunica mea am invatat un lucru....cat de greu mi-a fi sa nu it sa zambesc....si parca toate trec mai usor cu putin umor....Am si eu momente cand ma innec in butuiul cu disperare.....dar.......sanatoasa sa fiu ca le-oi duce pe toate....

Petro....he he he.....nu ma grabi si tu......nu ma grabi ca ma impiedic liwlol.gif....abia am inceput sa-mi fac analizele....Deocamdata exersez wub.gif ...


Oana
....unde esti? Ca numai tu ai lipsit azi de pe metereze....
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Mar 1 2010, 10:32 PM) *
da, am slabit vreo 7 kg si am reusit sa ajung la greutatea de dinainte de sarcina. Acum am 55. Foarte greu se slabeste cu cit inaintezi in varsta. De revelion aveam 62.



Eu va declar campioanele noastre!!! partners.gif
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Mar 1 2010, 10:42 PM) *
Eu va declar campioanele noastre!!! partners.gif



Buna dimineata

Imi place sa cred ca suntem 2 luptatoare. Incercam sa fim cit mai aproape de nivelul vostru dar din pacate noi trebuie sa depunem mai mult efort. Cind ma gindesc numai cite exercitii i-am facut zilnic de la 2 la 10 luni. Si acum ii fac dar mai rarut si sub forma de joc. Rabdarea pe care nu am avut-o am capatat-o cu timpul, desi acum sunt mult mai artagoasa cu ceilalti. Inainte eram doar repezita.(dau vine pe hormoneii deranjati). Acum ma chinui sa ii explic cit mai multe ca sa auzim si noi niste cuvintele sau ceva care sa semene, caci vad ca pricepe destule.......dar in afara de tata, tataie si caca.............altceva nik....si niste onomatopei cind vrea ceva sau undeva. Reusitele noastre sunt olita pe care nu o refuza niciodata si daca o vede fuge la ea(la kaki) iar de spus nu mai spune de cit cind deja e prea tarziu.........sau face si apoi se ridica arata si zice: caca......si spalatul pe dinti pe care il face singurica cu degetarul....uneori si 20 de minute (si doar seara ca sa nu se plictiseasca prea repede de asta).

Campioni sunteti voi: tu Adriana care ai slabit o groaza nu doar 7 kile ca mine si Iancu al tau care e primul in toate: la mers, la maselute......la multe altele.....

Si cu cit ma gandesc mai bine , toti suntem campioni (mamici si pitici) caci vrem mereu sa avem pitici sanatosi si mincaciosi , sa le fie bine si lucrurile sa fie pe fagas normal. De cite ori auzim de problemele unuia din pitici , la toate ne pare rau ceea ce e semn CA NE PASA.

Aseara am fost la controlul de 1 an si 3 luni. Dr ne-a zis ca e bine: avea 8,6 acum 1 luna cind cu rinofaringita.....acum avem 9,2 si 80 cm. Nu stia de saltul ei in inaltime....( la controlul de un an avea 72 cm). Cind vede dr tipa ca din gura de sarpe......a dat aseara un spectacol fain de tot.

Va pupam si va dorim o zi frumoasa......si sa mai stea vintul asta sa putem scoate piticii la plimbare.....( la noi pe malul Dunarii, ne rupe vintul)
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Mar 2 2010, 10:51 AM) *
Buna dimineata

Imi place sa cred ca suntem 2 luptatoare. Incercam sa fim cit mai aproape de nivelul vostru dar din pacate noi trebuie sa depunem mai mult efort. Cind ma gindesc numai cite exercitii i-am facut zilnic de la 2 la 10 luni. Si acum ii fac dar mai rarut si sub forma de joc. Rabdarea pe care nu am avut-o am capatat-o cu timpul, desi acum sunt mult mai artagoasa cu ceilalti. Inainte eram doar repezita.(dau vine pe hormoneii deranjati). Acum ma chinui sa ii explic cit mai multe ca sa auzim si noi niste cuvintele sau ceva care sa semene, caci vad ca pricepe destule.......dar in afara de tata, tataie si caca.............altceva nik....si niste onomatopei cind vrea ceva sau undeva. Reusitele noastre sunt olita pe care nu o refuza niciodata si daca o vede fuge la ea(la kaki) iar de spus nu mai spune de cit cind deja e prea tarziu.........sau face si apoi se ridica arata si zice: caca......si spalatul pe dinti pe care il face singurica cu degetarul....uneori si 20 de minute (si doar seara ca sa nu se plictiseasca prea repede de asta).

Campioni sunteti voi: tu Adriana care ai slabit o groaza nu doar 7 kile ca mine si Iancu al tau care e primul in toate: la mers, la maselute......la multe altele.....

Si cu cit ma gandesc mai bine , toti suntem campioni (mamici si pitici) caci vrem mereu sa avem pitici sanatosi si mincaciosi , sa le fie bine si lucrurile sa fie pe fagas normal. De cite ori auzim de problemele unuia din pitici , la toate ne pare rau ceea ce e semn CA NE PASA.

Aseara am fost la controlul de 1 an si 3 luni. Dr ne-a zis ca e bine: avea 8,6 acum 1 luna cind cu rinofaringita.....acum avem 9,2 si 80 cm. Nu stia de saltul ei in inaltime....( la controlul de un an avea 72 cm). Cind vede dr tipa ca din gura de sarpe......a dat aseara un spectacol fain de tot.

Va pupam si va dorim o zi frumoasa......si sa mai stea vintul asta sa putem scoate piticii la plimbare.....( la noi pe malul Dunarii, ne rupe vintul)




Rose, baby ( asa o alint eu pe Rose pe mess liwlol.gif)....ma faci sa rosesc..... wub.gif
Poate Iancu e primul in multe.....dar eu o admir pe printzesa ta fff mult....Si cum in spatele progreselor ei sta o mamica fff hotarata .....eu zic ca am avut de ce sa va declar campioanele noastre...

O zi frumoasa va dorim si noi de asemenea....!!!
simina_ana
Neatza gagici!!!

Soarele e de mult pe cer....haideti la "cofi"

bety_dumy
reducere la parfumurile frantuzesti Refan ,cine doreste sa ma contacteze ptr a-i arata lista cu corespondentele parfumurilor. nu pierdeti ocazia, : apa parfum 50 ml - 25 de lei , apa parfum 20 ml. - 15 lei si apa parfum 10 ml.-10 lei. ptr cei din alte localitati pot trimite prin posta. la comenzi de peste 60 de lei transportul gratuit. va asigur ca sunt de buna calitate.
ptr mai multe informatii adaugati id-ul meu betygolgo
oana petrina
buna fetelor,
nu intra omul 2 zile si gaseste numai frumosi pe aici. in primul rand va dorim si noi o primavara frumoasa ,fara probleme si cu puisori sanatosi si veseli, cu soti iubitori si intelegatori.
Anku am ramas cu gura cascata cand l-am vazut pe Darius. zici ca e un baietel de 2 ani .arata super ca sa nu mai zic ca ptr faza cu bazinul chiar va invidiem trandafir.gif o sa incepem si noi la vara si atunci o sa ne pui sa vedem filmulete de la bazin ca sa facem ca voi.
Lucas puiule tu vrei sa papi singurel. bravo
Rose e scumpa tare Andreuta . ii creste repede parul. felicitari ptr amandoua doua fete pe cinste
Claudia acceptam cu drag invitatia. normal ca vin cu bebe poate se joaca si ei si ne lasa sa respiram. asteptam sa se faca mai cald sa ne intalnim intr-un parc in orasul asta lipsit parcuri sad.gif si cenusiu si fara strazi mai nou
Simina pe langa cafea dai si ceva de papa? ca mor de foame dar cu bubu in brate nu pot sa mananc. copilul meu nu mai doarme ziuaaaaaaaaaa. nu mai stiu ce sa fac ca sa doarma. sper ca e o faza trecatoare de la dinti .
Sanzi parca ziceai ceva de poze cu noua freza a lu Mateiut
Petronici ce face Adelin? o aculta pe mami?
va pupam
claudiaena
Rose, pupam printesa frumoasa, ca deocamdata ati ramas cam singurele la bebe de decembrie. Si sa imi vinzi si mie patantul cu slabitul, ca si eu as vrea macar vreo 3-4 kg sa mai dau jos. Si da, varsta nu ma mai ajuta ca dupa Maria. Acum kilele astea care l-em luat cat am alaptat se tin scai de mine. Dar ce sa ii faci, pranzul e pranz, cina e cina si intre mese nu lipsesc dulciurile, care mai bine nu s-ar fi inventat...
Simina, iarasi am ras. Si deci vrei si bon si cu frunza de palmier, ai? Ce te faci cu tantarii si ganganiile de pe acolo. Si apoi ziceai ceva de dezmorteala, si cum sa nu fie, cand acusi tre' sa iti cantam La multi ani... Pana atunci, fa tortul si pregateste bonul, sa ne clatim si noi ochii cu ceva dulce si sexos.
Sanzi, nasol tare cu vremea pe acolo. Dar, asa ca, comparatie, acum cativa ani a mers al meu sot cu o bursa in Franta, la Le Havre si m-am dus si eu la el si am stat 3 sapt. Frantuzoaicele, astea aveau cate trei copii si plecau tot timpul prin supermarketuri, unde erai tratat regeste. Loc de joaca ptr copii, si mai ieseau din cotidian. Bine, vremea tot destul de ploioasa, ca doar tot pe coasta atlantica. Dar la noi in galati avem cateva supermerketuri si nici unul nu are loc de joaca, mijl. de transport nu permit toate accesul ca carutul sau nu au traseu si pe aici nu se intampla nimic. Daor asa cum zice Oana, totul e gri si adaug eu si mizerabil....
Petonici, vad, ca tre' sa sarbatoresti cu Geo, ca puii vostri au papat ieri, si nu au mai fost bolnaviori. Asa ca fetelor, repede sa ciocnim un pajhar de bere, sampanie, orice, cu alcool....Si mai vine si Simina cu bonul, si tragem o petrecere de pomina..... bere.gif
Ankule, tu ce mai zici? Darius ce nazdravanii face?
Al meu a reusit de la 7 dimi pana la 12 jumate cand nani sa se joace 5 min cu o masinuta, in rest a imprastiat incaltarile de la usa, o cizma de-a lui era prin dormitor si alta a pus-o in mijlocul sufrageriei.... Si, in rest cu ibrice, cutii cu crema de pantofi, creioane, o pensula care o moaie in gura si apoi sterge pe jos.... nervi.gif
pupicei....
petronici
multumim de cafeluta Adriana....tare greu ma mai dau dimineata jos din pat,Adelin are deja toata camera rasturnata cu fundu-n sus doh.gif si n-am ce face tre sa ma ridic si eu...
eeee,cine stie, "exersatul" asta poate da roade cat de curand bananab.gif barza2.gif ....
Rose,in primul rand felicitari,ca ai ajuns la greutatea ta obisnuita oFloare.gif ,eu inca mai am cale lunga crybaby.gif ....si nu te necaji ca Andreuta nu prea vorbeste,sa nu crezi ca al meu in afara de mama,tata ,caca si papa zice altceva....de cand imi bat capul cu el sa-i zica lui nasasa, nana, si inca nu vrea....si eu vad ca de inteles il duce capul,doar ca nu vorbeste,tot bebeleasca ii la putere....si la olita daca il pun sta,dar nu face tot timpul,inca nu si-a dat seama pt ce il pun,ii stiu eu orarul si il pun sa faca caca si cateodata se nimereste ca face,dar altfel daca ii constipat nu se chinuie pe ea sa faca ceva....cat despre spalatul pe dinti,Adelin ia periutele si le roade(mai mult sunt pe post de calmante pt gingii),nu vrea sa faca cum l-am invatat...de cand il invat pe carte animalele si numerele,si le mai are si la un joc,dar daca il intreb unde-i catelul,pisica nu vrea sa-mi arate,dar el se joaca cu ele la joc in legea lui....deci va meritati pe deplin titlul de campioane trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
astazi il duc iarasi la doctor,nu stiu daca va mai amintiti de episodul de urticarie,are de mai bine de o saptamana niste bubite mici,mici si rosii ,avea pe spate si pe piep si burtica,le-a vazut si dr dar a zis ca sa stam atenti la cei dau sa manance ca el este predispus la asta,nu ne-a dat nimic,acum vad ca pe spate nu mai are dar in schimb i-au aparut pe fata...tacsu zicea ca sa iritat cum sa jucat cu el,de la barba lui,dar de sambata inca nu i-au trecut,asa ca astazi il duc sa vad ce-mi zice...
am incercat sa-i fac vreo poza sa va pun,poate stiti ce-ar putea fi,dar nu se vede nimic.... sad.gif
va salut pe toate ca sa trezit strumful si ne ducem sa papam....pupici tzuc.gif
burtica86
Buna fetelor,

Noi suntem cam rar pe aici. Suntem bebei de august 2009. As vrea sa stiu daca voi mai aveti hainute, jucarii, carut, orice pentru bebe de 6 luni pana la orice varsta. Io nu ma descurc deloc cu banii dat fiind ca ne-a lasat si tati si soacra singurele. Daca aveti orice va rog nu le aruncati. Decat sa dau bani si eu pe altele, m-as bucura mult sa le iau. eu sunt din bucuresti apropo si am haine de copii de pana la 5 luni, unele neimbracate, cu care nu am ce face. Le dau bucuroasa.

Incerc sa ma fac si eu utila cumva. biggrin.gif

Va pup tare. hug.gif
geocoto
Ei mamici ca prea atata lauda nu-i buna...
Aseara inainte de culcare mi s-a parut mie ca arde putin Lucas si pe la 1 noaptea avea febra de-a binelea.Azi s-a chinuit toata ziua mama cu el ca eu am fost putin iesita si acum pe seara a stat la mine in brate.Mi-e tare greu sa-l vad asa si mai ales cand sunt nevoita sa ies am inima cat un purice pana ma intorc din nou sa-l vad.Efectiv cand il vezi cat de energic este si apoi dintr-o data cum sufera cu febra ti se rupe inima efectiv.
Am bagat mana in gurita si vad ca i-a mai iesit un coltisor la o maseluta sus, o fi caninul habar nu am sincer ca aparitia dintisorilor la el nu a avut nici o logica doar pot spune ca este deja al 5-lea dinte in mai putin de o luna dintre care 3 maselue....

Va las ca prefer sa stau tot eu de paza la noapte ca deja ii cunosc fiecare respiratie mai altfel ce inseamna.
Pup,
Geo oFloare1.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Mar 2 2010, 11:45 PM) *
Ei mamici ca prea atata lauda nu-i buna...
Aseara inainte de culcare mi s-a parut mie ca arde putin Lucas si pe la 1 noaptea avea febra de-a binelea.Azi s-a chinuit toata ziua mama cu el ca eu am fost putin iesita si acum pe seara a stat la mine in brate.Mi-e tare greu sa-l vad asa si mai ales cand sunt nevoita sa ies am inima cat un purice pana ma intorc din nou sa-l vad.Efectiv cand il vezi cat de energic este si apoi dintr-o data cum sufera cu febra ti se rupe inima efectiv.
Am bagat mana in gurita si vad ca i-a mai iesit un coltisor la o maseluta sus, o fi caninul habar nu am sincer ca aparitia dintisorilor la el nu a avut nici o logica doar pot spune ca este deja al 5-lea dinte in mai putin de o luna dintre care 3 maselue....

Va las ca prefer sa stau tot eu de paza la noapte ca deja ii cunosc fiecare respiratie mai altfel ce inseamna.
Pup,
Geo oFloare1.gif



De explozia asta de dinti m-am temut si am scris si eu acum cateva saptamani....Noua din 22 ianuarie ne-au iesit 2 incisivi si 4 masele.....noi mai avem 3 colturi si am terminat cu prima tura de masele...citisem undeva ca pana la 15 luni trebuie sa le iasa primele 4 masele....Poate febra de luna asta e data de aparitia maselelor....
Il pupam dulce pe mac-mac si sa treceti cat mai usor peste febra......iar tie mami....FORTA!!!
Rose68
Buna dimineata
Ieri a dormit la amiaza si s-a trezit din somn in niste urlete groaznice. Jumatate de ora a tinut-o si nu am reusit sa o linistesc nicicum. Nici la mami in brate nici cu muzica nici cu televizorul......tipa si se trintea pe jos. Initial am zis ca a visat urit..........dar nu putea plinge juma de ora de la un vis. M-am ingrozit ............intr-un final am luat gel si am dat-o prin toata gurita, i-am dat si Panadol si s-a mai linistit un pic.
Se simt si la noi maselutele toate 4 dar nu a iesit niciuna inca.
Ce-o sa fie oare la canini? Iar de papat a papat 50 ml lapte dimineata, apoi citeva lingurite de fructe, la 14 100 gr iaurt cu chiu cu vai si tocmai seara la 22 am reusit sa ii dau si 150 ml lapte cu cereale

Ce nu refuza niciodata: bobitele de rodie, dar care ma feresc sa ii dau prea multe pentru ca produc constipatie
sinzigm
buna fetele!
Geo draga te inteleg perfect.Numai tu stii ce e in inima ta,ca la fel sunt si eu.Tot incerc sa-i fac programare lui Matei la doctor dar se pare ca nu prindem nimic liber deocamdata.Trebuie sa mai sun dupa masa,sa speram ca vom obtine una.Si ieri mi-a facut k-k moale si acum nu stiu sigur daca ce am vazut eu era un firicel de sange,sau era de la lebenita pe care o mancase cu o seara inainte,dar parea a fii sange..Cert e ca imi vine sa ma prind de cap si sa plang ,dar incerc sa fiu tare ca altfel nu rezolv nimic.Lui Matei nu i-a iesit decat un coltisor de la o maseluta si in rest avem cei 4 dintisori din fata superior si 3 dintisori jos,atat.Cand or sa-i iasa ceilalti si cat or sa-l mai chinuie numai Dumnezeu stie...Sa speram ca si Lucas de data aceasta a facut febra din cauza dintisorilor.

Rose:ce sa facem cu ei,numai rabdare sa avem ca toti trebuie sa treaca prin etapa asta.Spune-mi daca ai tunut vreo cura de slabire,sau marog,ca eu deja ma urasc.Numai nu reusesc sa dau jos din kg,dar intr-un fel nici nu ma mir..cand sunt stresata si simt ca nu mai pot face fata,dau fuga la bucatarie si mananc ori cate o tabletica de ciocolata ori...depinde ce gasesc pe-acolo.Nu stiu de ce am abordat aceasta metoda la stres,ca inainte nu faceam asa ceva,dar a fost ceva involuntar si acum cum simt ca am clacat sunt bag in gurita ceva...

Simi:despre ce surpriza este vb?Sa ne pregatim incet,incet pt bebe 2?Am inteles ca si tu ai slabit tare.Ceva secret?Glumeam!!!Cred ca foarte multa ambitie,de care eu se pare ca nu mai dispun.Daca incerc sa reduc din mancare mi se face rau,desi nu mananc extraordinar de mult,apoi daca renunt la paine mi se pare ca nu are mancarea gust.

Am sa vin si cu poze recente,mai ales ca ieri l-am tuns iar pe pitic,dar a umblat cu cablul prin care descarcam pozele in calc si nu gasesc un "tamburel"pe care il avea la imbinare,asa ca de aceea nu pot face nimic deocamdata.

va pup pe toi si va doresc o dupa masa placuta
petronici
offf,draga Geo,ai mentionat tu sa nu zicem hop pana nu sarim....va imbratisez cu drag si sper sa treceti cu bine si luna aceasta.... hug.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
Rose,si noi am patit-o de cateva ori si noaptea,si nu gaseam mod de al calma....ce sa facem,suferim si noi pe langa ei,mititei.... trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
aseara am fost la doctor si ne-am intors cum am plecat,nu l-am gasit mad.gif ....incerc maine seara ,mai ales ca vineri tre sa mergem la vaccin si inca se mai aude din gat, dimineata mai ales,ca este ragusit,si sa vad daca ii da voie la vaccin....
va pupacesc toti bebei tzuc.gif
Rose68
Mai Sanzi, spre diferenta de mine Simina nu se lauda cu reusita ei, dar in ultimile 2-3 luni a dat jos mai mult de 10 kg printr-o cura cu compot de mere si supa de pui. Sper sa nu ma omoare ca ti-am dezvaluit secretul. Iar eu am tinut intr-o prima faza cura daneza de 13 zile si am dat jos 5 kg apoi o saptamina cura Siminei si am mai dat jos 2 kg, pe care nu am mai putut sa o tin deoarece am tot avut aniversari si ma saturasem sa tot inghit in sec. Oricum ma mai uit la ce pap ca sa nu mai pun asa repede inapoi.

Printesa mea a dormit azi noapte foarte agitat si la 7 era in picioare..............abia pe la 13.30 am reusit sa o mai culc un pic. Mi-a luat tot sporul azi , caci eu ma trezesc dimineata ca pina la 9.30-10 cind se trezea ea sa apuc sa mai fac cite ceva. Suntem in faza cea mai naspa cind inca mai vrea un degetel mergind singura doar 6-7 pasi.............si ar vrea sa faca asta toata ziua si sa inspecteze fiecare camera.

Am si eu o intrebare, stiu ca ai vostri copii deja merg..............dar mai merge vreunul in carucior? Am vazut in parc copii cu varste de pina la 2 ani care mai merg in carucior. Asta mica a mea tipa doar daca il vede ( premergatorul nu l-a mai atins de la 11 luni)....in scaunul de masa se ridica in picioare......uneori mai sta in patut daca e atrasa de ceva..........dar sunt si clipe cind si la WC tre sa mergem amindoua....chiar daca am nevoie doar eu......
sinzigm
Merci Rose ca mi-ai zis micile tale secrete.Trebuie sa ma pun si eu pe treaba doar ca mi-e frica sa nu lesin pe strada,ca am mai incercat si mi-e cam rau de la curele astea.
Al meu sta foarte frumos in carucior,mai face nazuri pana iesim din casa,dar pe urma ii place.I-am schimbat carutul,i-am luat unul mai simplu si foarte usor,e pt copilasi mai mari si nu mai are nici bara aia in fata.Doar ce il pun in carut si il leg.
anku
QUOTE(geocoto @ Mar 2 2010, 08:45 PM) *
Ei mamici ca prea atata lauda nu-i buna...
Aseara inainte de culcare mi s-a parut mie ca arde putin Lucas si pe la 1 noaptea avea febra de-a binelea.Azi s-a chinuit toata ziua mama cu el ca eu am fost putin iesita si acum pe seara a stat la mine in brate.Mi-e tare greu sa-l vad asa si mai ales cand sunt nevoita sa ies am inima cat un purice pana ma intorc din nou sa-l vad.Efectiv cand il vezi cat de energic este si apoi dintr-o data cum sufera cu febra ti se rupe inima efectiv.
Am bagat mana in gurita si vad ca i-a mai iesit un coltisor la o maseluta sus, o fi caninul habar nu am sincer ca aparitia dintisorilor la el nu a avut nici o logica doar pot spune ca este deja al 5-lea dinte in mai putin de o luna dintre care 3 maselue....

Va las ca prefer sa stau tot eu de paza la noapte ca deja ii cunosc fiecare respiratie mai altfel ce inseamna.
Pup,
Geo oFloare1.gif

ohhhhhh...poate e de la dintisori tzuc.gif

QUOTE(simina_ana @ Mar 2 2010, 09:43 PM) *
De explozia asta de dinti m-am temut si am scris si eu acum cateva saptamani....Noua din 22 ianuarie ne-au iesit 2 incisivi si 4 masele.....noi mai avem 3 colturi si am terminat cu prima tura de masele...citisem undeva ca pana la 15 luni trebuie sa le iasa primele 4 masele....Poate febra de luna asta e data de aparitia maselelor....
Il pupam dulce pe mac-mac si sa treceti cat mai usor peste febra......iar tie mami....FORTA!!!

daaaa???
mai sa fie...
pai lui Darius nici urma de masele...
2 dinti sus si 4 jos ...atat tzuc.gif

QUOTE(Rose68 @ Mar 3 2010, 08:20 AM) *
Buna dimineata
Ieri a dormit la amiaza si s-a trezit din somn in niste urlete groaznice. Jumatate de ora a tinut-o si nu am reusit sa o linistesc nicicum. Nici la mami in brate nici cu muzica nici cu televizorul......tipa si se trintea pe jos. Initial am zis ca a visat urit..........dar nu putea plinge juma de ora de la un vis. M-am ingrozit ............intr-un final am luat gel si am dat-o prin toata gurita, i-am dat si Panadol si s-a mai linistit un pic.
Se simt si la noi maselutele toate 4 dar nu a iesit niciuna inca.
Ce-o sa fie oare la caniniIar de papat a papat 50 ml lapte dimineata, apoi citeva lingurite de fructe, la 14 100 gr iaurt cu chiu cu vai si? tocmai seara la 22 am reusit sa ii dau si 150 ml lapte cu cereale

Ce nu refuza niciodata: bobitele de rodie, dar care ma feresc sa ii dau prea multe pentru ca produc constipatie

saracuta... tzuc.gif

QUOTE( @ Mar 3 2010, 12:20 PM) *
buna fetele!
Geo draga te inteleg perfect.Numai tu stii ce e in inima ta,ca la fel sunt si eu.Tot incerc sa-i fac programare lui Matei la doctor dar se pare ca nu prindem nimic liber deocamdata.Trebuie sa mai sun dupa masa,sa speram ca vom obtine una.Si ieri mi-a facut k-k moale nte,dar parea a fii sange..Cert e ca imi vine sa ma prind de cap si sa plang ,dar incerc sa fiu tare ca altfel nu rezolv nimic.Lui Matei nu i-a iesit decat un coltisor de la o maseluta si in rest avem cei 4 dintisori din fata superior si 3 dintisori jos,atat.Cand or sa-i iasa ceilalti si cat or sa-l mai chinuie numai Dumnezeu stie...Sa speram ca si Lucas de data aceasta a facut febra din cauza dintisorilor.

Rose:ce sa facem cu ei,numai rabdare sa avem ca toti trebuie sa treaca prin etapa asta.Spune-mi daca ai tunut vreo cura de slabire,sau marog,ca eu deja ma urasc.Numai nu reusesc sa dau jos din kg,dar intr-un fel nici nu ma mir..cand sunt stresata si simt ca nu mai pot face fata,dau fuga la bucatarie si mananc ori cate o tabletica de ciocolata ori...depinde ce gasesc pe-acolo.Nu stiu de ce am abordat aceasta metoda la stres,ca inainte nu faceam asa ceva,dar a fost ceva involuntar si acum cum simt ca am clacat sunt bag in gurita ceva...

Simi:despre ce surpriza este vb?Sa ne pregatim incet,incet pt bebe 2?Am inteles ca si tu ai slabit tare.Ceva secret?Glumeam!!!Cred ca foarte multa ambitie,de care eu se pare ca nu mai dispun.Daca incerc sa reduc din mancare mi se face rau,desi nu mananc extraordinar de mult,apoi daca renunt la paine mi se pare ca nu are mancarea gust.

Am sa vin si cu poze recente,mai ales ca ieri l-am tuns iar pe pitic,dar a umblat cu cablul prin care descarcam pozele in calc si nu gasesc un "tamburel"pe care il avea la imbinare,asa ca de aceea nu pot face nimic deocamdata.

va pup pe toi si va doresc o dupa masa placuta

astepatam pozite.... tzuc.gif



QUOTE(petronici @ Mar 3 2010, 02:26 PM) *
offf,draga Geo,ai mentionat tu sa nu zicem hop pana nu sarim....va imbratisez cu drag si sper sa treceti cu bine si luna aceasta.... hug.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
Rose,si noi am patit-o de cateva ori si noaptea,si nu gaseam mod de al calma....ce sa facem,suferim si noi pe langa ei,mititei.... trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
aseara am fost la doctor si ne-am intors cum am plecat,nu l-am gasit mad.gif ....incerc maine seara ,mai ales ca vineri tre sa mergem la vaccin si inca se mai aude din gat, dimineata mai ales,ca este ragusit,si sa vad daca ii da voie la vaccin....
va pupacesc toti bebei tzuc.gif

mai aveti vaccinuri???
mai avem si noi in 19 febr...si gata pana la 4 ani...
ce vaccinele ati facut???care mai tb sa faceti??




noi dormi cu 2 treziri
dar numai urlete
i-am introdus o masa cu lapte de capra...am auzit ca e super bun
a inceput sa pape mai binisor si nu mai urla AAAAAAAAAAAA
a avut dreptate tanara mamica care mi-a zis ca numai o luna dureaza...desi ar fi tb sa fie la 2 anisori smile.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Mar 3 2010, 02:34 PM) *
Mai Sanzi, spre diferenta de mine Simina nu se lauda cu reusita ei, dar in ultimile 2-3 luni a dat jos mai mult de 10 kg printr-o cura cu compot de mere si supa de pui. Sper sa nu ma omoare ca ti-am dezvaluit secretul. Iar eu am tinut intr-o prima faza cura daneza de 13 zile si am dat jos 5 kg apoi o saptamina cura Siminei si am mai dat jos 2 kg, pe care nu am mai putut sa o tin deoarece am tot avut aniversari si ma saturasem sa tot inghit in sec. Oricum ma mai uit la ce pap ca sa nu mai pun asa repede inapoi.

Printesa mea a dormit azi noapte foarte agitat si la 7 era in picioare..............abia pe la 13.30 am reusit sa o mai culc un pic. Mi-a luat tot sporul azi , caci eu ma trezesc dimineata ca pina la 9.30-10 cind se trezea ea sa apuc sa mai fac cite ceva. Suntem in faza cea mai naspa cind inca mai vrea un degetel mergind singura doar 6-7 pasi.............si ar vrea sa faca asta toata ziua si sa inspecteze fiecare camera.

Am si eu o intrebare, stiu ca ai vostri copii deja merg..............dar mai merge vreunul in carucior? Am vazut in parc copii cu varste de pina la 2 ani care mai merg in carucior. Asta mica a mea tipa doar daca il vede ( premergatorul nu l-a mai atins de la 11 luni)....in scaunul de masa se ridica in picioare......uneori mai sta in patut daca e atrasa de ceva..........dar sunt si clipe cind si la WC tre sa mergem amindoua....chiar daca am nevoie doar eu......

cum sa nu???
il obosim si apoi sta cuminte in carut...acum vad ac sta cu orele ceea ce el nu facea
poate era doar dorinta de mobilitate...
eu am vazut copii si la 3 ani aici in carut...
eu sigur o sa-l pun si la 2 ani in carut
ptr ca va fi iarna iar cu sacul ala special de la carut putem sta afara cu orele fara sa raceasca
of of...chia ca acum sunteti in faza nashpa...
dar dc merge o sa fie mai bine...poate se mai joaca si sinhgura
dar acum vrea numai dsa o ti sa mearaga nu???hi hi....

pai mai voi sunteti puse p treaba
ce-ati mai slabit????!!!!!!!!!!!!!!
eu slabisem 16 kg si acum din dec pana acum 5 kg m-am ingrasat innpoi...
dar fara regimuri...decat fara pita si orice fel de grasime...decat 2-3 picaturi de ulei de recin cand imi prajesc ceva
si uite...degeaba...aaaaaaaaaaaaaa...si certata cu dulciurile...cafea fara zahar,prajituri fara zahar...exclus orice tip de suc
stau p scaun 8-9 ore si se vede...si nici jogging nu mai fac...
dar de azi cred ca ma apuc iar...
ca de nu ma prinde si pastele si cred ca pun 10 innapoi doh.gif
anku
in tot cazul eu am ramas cu 11 kg in plus ...
2 operatii p toata burta si-au spus cuvantul...
si cred ca la burta numai o operatie ma ajuta
eu as vrea sa o fac dar nu prea ma lasa sotul
bineinteles si mai intai tb sa imi strang bani liwlol.gif
egal...sanatoasa sa fiu...

Simina cunosti vreun endocrinolog bun in sb???
oana petrina
Geo lasa ca trece repede si poate puiul tau nu o sa mai faca asa curand febra. il pupacim si sa-l alinti mult
Rose puiul meu nu mai sta in carut de la 11 luni, sta doar in bicicleta dar nici acolo prea mult. in patut nu mai doarme de vre-o 2 luni asa ca l-am desfacut si l-am urcat in pod. doarme in pat mare singurel si e f fericit. se da singur jos din pat isi deschide usa si vine la noi smile.gif premergatorul l-am dat de pe la 10 luni asa ca daca iesim la plimbare doar cu bici sau fara nimik. merge pe jos sau in brate. la magazin in carutul de cumparaturi cocotat. sta doar la masuta si papa. dar dupa ce a terminat de papa tre sa-l scot imediat. asa ca nu prea mai am in ce sa-l pun ca sa ma duc macar la baie biggrin.gif si-l iau dupa mine peste tot.
abea asteptam pozele Sanzi.
va pupam
simina_ana
QUOTE(anku @ Mar 3 2010, 07:01 PM) *
in tot cazul eu am ramas cu 11 kg in plus ...
2 operatii p toata burta si-au spus cuvantul...
si cred ca la burta numai o operatie ma ajuta
eu as vrea sa o fac dar nu prea ma lasa sotul
bineinteles si mai intai tb sa imi strang bani liwlol.gif
egal...sanatoasa sa fiu...

Simina cunosti vreun endocrinolog bun in sb???


Ankule, nu stiu pe nimeni, dar pot sa aflu....am o cunostinta care lucreaza in domeniu .....Si o sa o intreb si pe prietena mea...zilele astea iti spun...
Crezi ca e ceva cu tiroida?
simina_ana
Rose....nu ma supar ca ai divulgat cura mea.......o dau la toata lumea care vrea sa o tina....doar ca e cam drastica si cam "seaca" vorba ta.....Dar cine o vrea e diata pe care a tinut-o Nicoleta Luciu dupa ce a nascut....Iar la mine s-a potrivit avand in vedere ca inca mai alaptam cand am inceput-o. Oricum o sa caut niste poze sa vedeti diferenta...din mai si pana acum....Oricum daca nu eram bezmetica si nu papam ca nebuna dupa ce am nascut....puteam sa fiu de mult "manechinuita"....dar asta e....ma chinui acum....

Cat priveste mersul in carut....si noi mai mergem....dar cat sa-l duc in parc si acolo...abandonam carutul si pe jos.....Avand in vedere ca refuz sa ma deplasez cu alt mijloc de transport de cat "pejosul" personal (exceptiie face mersul la cumparaturi)....mai am nevoie de carut. Dar asta pana ii gasesc o bicicleta cum are Matei....ca inca nu a inceput sezonul.....la noi inca se mai gasesc sanii in magazine....Si oricum chiar daca as vrea sa-l mai tin in carut nu cred ca am vreo sansa.....la cat de inalt e Iancu....se revarsa acum din carut....apai mai tarziu la vara....o sa rada lumea de noi crezand ca plimb dinozaurul ...liwlol.gif
simina_ana
QUOTE(oana petrina @ Mar 3 2010, 07:23 PM) *
Geo lasa ca trece repede si poate puiul tau nu o sa mai faca asa curand febra. il pupacim si sa-l alinti mult
Rose puiul meu nu mai sta in carut de la 11 luni, sta doar in bicicleta dar nici acolo prea mult. in patut nu mai doarme de vre-o 2 luni asa ca l-am desfacut si l-am urcat in pod. doarme in pat mare singurel si e f fericit. se da singur jos din pat isi deschide usa si vine la noi smile.gif premergatorul l-am dat de pe la 10 luni asa ca daca iesim la plimbare doar cu bici sau fara nimik. merge pe jos sau in brate. la magazin in carutul de cumparaturi cocotat. sta doar la masuta si papa. dar dupa ce a terminat de papa tre sa-l scot imediat. asa ca nu prea mai am in ce sa-l pun ca sa ma duc macar la baie biggrin.gif si-l iau dupa mine peste tot.
abea asteptam pozele Sanzi.
va pupam



Si pe mine ma bate gandul sa-l pun in patul mare.....dar mi-e putin frica....tu ii pui ceva de sprijin...care sa nu-l lase sa cada jos in caz ca se rostogoleste?
Ziua si IAncu doarme pe canapea....dar parca noaptea mi-e frica.....Nu pot spune....doarme in patut....dar parca ma bate gandul sa-l trec la nivelul urmator
oana petrina
Simina in primul rand spune-mi si mie te rog cum e cu aceasta dieta. in patut ii pun pe la mijlocul patului o plapuma impaturita in 3. atat ca el se mai invarte prin pat sai sa simta patura ca un spatar ceva. in rest nimik. dar el deja s-a invatat si nu mi-a cazut niciodata din pat. mai frica imi era in cel mic ca se catara mereu si se lovea de margini si mai avea putin si sarea din el. am sa-l filmez sa vezi cum doarme si cum se da jos din pat ca sa-ti faci o idee. eu nu cred ca-i mai fac pat de o persoana ca el nu sta. ma gandeam sa-i fac de ala in forma de masina dar nu cred ca are rost sa dau bani ca el e invatat in matrimonial smile.gif
Anku ai dreptate cu carutul si eu am vazut in italia copii in carut si stateau cuminti cred ca unii aveau si 4 ani. si eu ma minunam pe strazi ca al meu abea sta in bici iar ai lor tot in carut. ca sa nu va mai spun copii cu suzeta in gura de 3 ani. un baietel de 8 ani al unei tipe de acolo bea inca cu biberonul laptele, apa, ceaiul, copii destul de mari peste 4 ani care-si sugeau degetul. ce-am vzut acolo..........
pupici
anku
QUOTE(oana petrina @ Mar 3 2010, 09:10 PM) *
Simina in primul rand spune-mi si mie te rog cum e cu aceasta dieta. in patut ii pun pe la mijlocul patului o plapuma impaturita in 3. atat ca el se mai invarte prin pat sai sa simta patura ca un spatar ceva. in rest nimik. dar el deja s-a invatat si nu mi-a cazut niciodata din pat. mai frica imi era in cel mic ca se catara mereu si se lovea de margini si mai avea putin si sarea din el. am sa-l filmez sa vezi cum doarme si cum se da jos din pat ca sa-ti faci o idee. eu nu cred ca-i mai fac pat de o persoana ca el nu sta. ma gandeam sa-i fac de ala in forma de masina dar nu cred ca are rost sa dau bani ca el e invatat in matrimonial smile.gif
Anku ai dreptate cu carutul si eu am vazut in italia copii in carut si stateau cuminti cred ca unii aveau si 4 ani. si eu ma minunam pe strazi ca al meu abea sta in bici iar ai lor tot in carut. ca sa nu va mai spun copii cu suzeta in gura de 3 ani. un baietel de 8 ani al unei tipe de acolo bea inca cu biberonul laptele, apa, ceaiul, copii destul de mari peste 4 ani care-si sugeau degetul. ce-am vzut acolo..........
pupici

de carut sunt absolut de acord
mai ales ca noi mergem deosebit de mult p jos
iar vara mergem in padure sau plecam pur si simplu de dim si ne intoarcem seara
ztoata ziua umblam prin parcuri,prin oeras peste tot
si acum cam tot asa facem
niciodata nu am plecat in oras mai putin de 3 ore
merge si el p jos dar ma dispera cand pune mana p tot,sare in fata masinilor,sau in parc atractia principala este lacul
dc il las in magazin sa umble tot darama si sunt buna de plata
asa ca pana nu intelege ce si cum sta in carut
chiar ma gandeam ca vineri sa-mi cumpar un nou carut.... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
de fapt nu nou...la mana a doua...
ar fi al treilea liwlol.gif dar ma mai gandesc
eu am facut praf rotile caruciorului de iarna
in urma pietricelelor ce se arunca si a sarii
2 ierni...si umblat zilnic
iar rotile m-ar costa 60 euro toate 4...
mai pun 20 si imi iau altul

cat despre suzeta!!!
niciodata nu am agreeat suzeta si multumesc lui Dumnezeu ca Darius nu a primit-o never...
in general la noi se inlocuiesc la 1 an jumate biberanele cu canutele
dar copilul de 8 ani care suge inca biberon...eu zic ca era retard!!!!!!!!!! doh.gif
eu am obs aici copii neingrijiti lasati de capul lor
cu suzeta in gura pana la 4 ani
in general copii de turci si rusi...
e nenorocire cu astia...cel putin aici
ma doare p mine sufletul cand cum arunca nesimtitii tot p strada
cum erau imbracati copii in Italia???
intreb ptr ca a venit mama la mine si ma intreba ca de ce nu dau domnule camasa la copil
ca bebicii ei din Italia cand se duc la dr le pune masa si cravata sau papion liwlol.gif
deci cum spuneai tu...absurditati!!! liwlol.gif
Rose68
Buna dimineata

Simina si celelalte mamici care vreti sa transferati puiutul in pat mai mare:

am vazut la cineva cu baietelul de 2 anisori.........si mi-a zis ca a fost de mare ajutor.......

BREVI - BARA PROTECTIE PAT 150 CM

se poate comanda de pe net.
Rose68

ieri am implinit 1 an si 3 luni
macar o pozica
ne pregateam sa mergem la bunici

simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Mar 4 2010, 11:23 AM) *
ieri am implinit 1 an si 3 luni
macar o pozica
ne pregateam sa mergem la bunici



Ce concentrata e ea acolo.... tzuc.gif Pregatea cadou pt bunici?

anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 4 2010, 04:03 PM) *
Ce concentrata e ea acolo.... tzuc.gif Pregatea cadou pt bunici?

si eu cred ca facea cadou la bunici...
cu dedicatie cred...
ca uite ca zice ceva liwlol.gif
rose ne bucuram cand iti vedem printesa tzuc.gif

simina ce faceti???
anku
poate ati primt si voi p mail
COPILUL DIN ZODIA SCORPION


Copilul din zodia Scorpion este nascut sub influenta lui Marte si al misteriosului Pluto. Talentul acestui copil este acela de a descoperi informatiile secrete. Ca parinti, va veti da adesea mult mai tarziu seama ca a inteles si lucrurile pe care le-ati ascuns si ca in mod curent a ”cercetat” printre lucrurile adultilor. La varsta adulta isi poate pune talentul in aplicare in domenii ca psihanaliza sau politie.

COPILUL DIN ZODIA SAGETATOR

Copilul din zodia Sagetator
este nascut sub influenta lui Jupiter si are aptitudini reale pentru a preda. Veti observa ca inca de mic va tine ”discurs” papusilor, prietenilor imaginari sau prietenilor de joaca. Iar in fata parintilor, isi exprima parerea fara cea mai mica ezitare. Ocupati-va de dezvoltarea inteligentei acestui copil cat mai mult si veti avea parte numai de bucurii.

COPILUL DIN ZODIA CAPRICORN


Copilul din zodia Capricorn este nascut sub influenta lui Saturn si are aptitudini organizatorice. Veti observa ca ii place sa isi aranjeze jucariile intr-o ”ordine” personala, sa construiasca, sa insire. In plus, o sa incerce sa dea ordine si parintilor. Lasa-ti acest copil sa isi organizeze spatiul personal, dar nu permiteti sa faca pe seful cu voi. Va trebuie sa astepte sa isi termine facultatea, pana sa isi poate exercita talentul nativ de manager.
simina_ana
QUOTE(anku @ Mar 4 2010, 07:13 PM) *
si eu cred ca facea cadou la bunici...
cu dedicatie cred...
ca uite ca zice ceva liwlol.gif
rose ne bucuram cand iti vedem printesa tzuc.gif

simina ce faceti???



Ce sa facem.....toata ziua ne jucam si ne iubarim....A invatat sa pupe si acuma pupa tot ce prinde.....si daca se vede in oglinda incepe sa se pupe cu mare sarg....
Acum de exemplu si-a gasit de joaca cu canita lui de apa.....isi umple un castron si il plimba....SI cand i se termina apa vine ma ia de mana si spune "gata" si ma trage dupa el sa-i umplu iar canita....ma distrez cu el....e un mare bandit....
Voi? Mai povesteste-ne ce ghidusii face Darius....
simina_ana
QUOTE(anku @ Mar 4 2010, 07:21 PM) *
poate ati primt si voi p mail
COPILUL DIN ZODIA SCORPION


Copilul din zodia Scorpion este nascut sub influenta lui Marte si al misteriosului Pluto. Talentul acestui copil este acela de a descoperi informatiile secrete. Ca parinti, va veti da adesea mult mai tarziu seama ca a inteles si lucrurile pe care le-ati ascuns si ca in mod curent a ”cercetat” printre lucrurile adultilor. La varsta adulta isi poate pune talentul in aplicare in domenii ca psihanaliza sau politie.

COPILUL DIN ZODIA SAGETATOR

Copilul din zodia Sagetator
este nascut sub influenta lui Jupiter si are aptitudini reale pentru a preda. Veti observa ca inca de mic va tine ”discurs” papusilor, prietenilor imaginari sau prietenilor de joaca. Iar in fata parintilor, isi exprima parerea fara cea mai mica ezitare. Ocupati-va de dezvoltarea inteligentei acestui copil cat mai mult si veti avea parte numai de bucurii.

COPILUL DIN ZODIA CAPRICORN


Copilul din zodia Capricorn este nascut sub influenta lui Saturn si are aptitudini organizatorice. Veti observa ca ii place sa isi aranjeze jucariile intr-o ”ordine” personala, sa construiasca, sa insire. In plus, o sa incerce sa dea ordine si parintilor. Lasa-ti acest copil sa isi organizeze spatiul personal, dar nu permiteti sa faca pe seful cu voi. Va trebuie sa astepte sa isi termine facultatea, pana sa isi poate exercita talentul nativ de manager.




Daaa....am primit.....fiu-miu e deja mare povestitor....asa cum spune si la zodiac.....toata ziua imi povesteste si imi explica....si toate sunt asa de interesante.....Cand prinde cate un copil ii pune mana pe umar si incepe sa-l vrajeasca.....o hooo.....liwlol.gif....cred ca v-am spus cand am fost in mall...a vazut o fetita a fugit spre ea...i-a facut semn sa stea....si apoi a inceput sa danseze in fata ei....de s-a prapadit lumea din jurul lui de ras
anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 4 2010, 04:42 PM) *
Daaa....am primit.....fiu-miu e deja mare povestitor....asa cum spune si la zodiac.....toata ziua imi povesteste si imi explica....si toate sunt asa de interesante.....Cand prinde cate un copil ii pune mana pe umar si incepe sa-l vrajeasca.....o hooo.....liwlol.gif....cred ca v-am spus cand am fost in mall...a vazut o fetita a fugit spre ea...i-a facut semn sa stea....si apoi a inceput sa danseze in fata ei....de s-a prapadit lumea din jurul lui de ras

liwlol.gif liwlol.gif
azi a avut tata musafiri...
si Darius a luat paharul cu apa al nasului de p masa
si a inceput sa fuga cu el...
a cazut si tandari s-a facut..
eu cred ca faceam infarct...
noroc mare de la Dumnezeu ca nu a patit nimic
iN rest baga apa si lapte la orga
el crede ca tb sa brea si orga

doarme baiatul acum...
mare mirare...
are 15 min de cand doarme liwlol.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Mar 4 2010, 07:50 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif
azi a avut tata musafiri...
si Darius a luat paharul cu apa al nasului de p masa
si a inceput sa fuga cu el...
a cazut si tandari s-a facut..
eu cred ca faceam infarct...
noroc mare de la Dumnezeu ca nu a patit nimic
iN rest baga apa si lapte la orga
el crede ca tb sa brea si orga

doarme baiatul acum...
mare mirare...
are 15 min de cand doarme liwlol.gif



liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif....mi-l si imaginez......trebuie neaparat sa-l filmezi si sa pui filmuletze cu el...sa ne amuzam si noi....
Bine ca nu a patit nimic...
simina_ana
ce faceti mamici?

Eu ma simt foarte vioaie...am facut o baie fierbinte de 2 ore si ma simt superrr.......mai lipseste un masaj....si as putea spune ca sunt relaxata.....Dar cum nu are cine sa mi-l faca....ma resemnez....

Noi se pare ca ne indreptam spre o raceala mica.....Iancu e putin fornait si azi a tusit de cateva ori. Cand l-am pregatit de nani avea 37. 8...inca nu i-am dat nimic. O sa-l urmarim la noapte si vedem cum actionam...
Sunt nervoasa si pe mine ca si eu am gatul in pioneze de duminica si behai si am momente cand ma lasa vocea.... doh.gif

Si eu care sambata ar fi trebuit sa merg intr-un club cu fetele ....asa ca de 8 martie....cica veneau si streaperii...liwlol.gif liwlol.gif
Oricum nu vroiam sa merg ca nu stiam decat o mamica....dar acum cu Iancu am decis chiar sa nu ma mai duc nicaieri....Eram suparata ca Iancu da semne de raceala.....si tati a zis sa nu fiu suparata ca nu ma duc in club ca face el pe streaperul .....liwlol.gif liwlol.gif...Oricum tin minte propunerea lui....si daca de 8 martie nu se poate.....macar de ziua mea nu??? liwlol.gif liwlol.gif Si cum Iancu imita acum tot ce vede.....o sa-l pun si pe el la "treaba".....ce degeaba am 2 baieti in casa? liwlol.gif liwlol.gif

Va pupic....si va doresc o nopate linistita....


PS. Geo, Petronici.....ce fac piticii? Cum se mai simt? Va da tzuc.gif m cate un pupic in plus ...de alinare...
simina_ana
Neata dragilor...

Sper ca voi ati avut o noapte mai buna decat a noastra....Asa cum banuiam Iancu a racit ...sau nu stiu....ca horcaie pur si simplu....Mergem la medic la 12. Sa vedem ce ne spune. Cert e ca are ceva pe langa tuse horcaie din gat si tuseste. I s-a rupt secretia aia din gat dar cum el nu stie sa scuipe fiecare repriza de tusit se termina cu un bocet de 10 minute.....Mucisori are dar ff putin si pe deasupra e si ragusit....iar....Asa ca eu ca am avut o noapte alba. Azi cu canistra de cafea langa mine eu sunt zoamba sefa. Nici de Iancu nu pot spun ca a dormit prea mult. S-a culcat la 12.30....s-a trezit la 12.30 si apoi pana la 5 am stat cu el in brate sa-l linistim. Apoi pana la 8 eu am stat in fund in pat cu el agata de gatul meu si asa a reusit sa doarma putin. Daca incercam sa-l culc pe pat desi i-am pus perna la 45 de grade dupa 10 minute se sufoca si incepea iar sa planga.....Asa ca am preferat sa-l tin in brate si sa-l controlez....
Mai rau e ca a facut febra 40 si nu a vrut sa ia nimic.....am incercat sa-i dam medicamente pt tuse in lapte, ceai, apa, suc, Am incercat sa-l fortam cu seringa , cu lingurita cu canita....O groaza de metode si nu a vrut sub nici o forma....Asa ca am cedat pana la urma si cand am vazut ca in jumatate de ora i-a crescut temperatura de la 38 la 40 am bagat un supozitor...SI acum de dimineata a facut 39.4.....dar nu vrea sa ia nimic......asa ca iar supozitor pana ajungem la medic....Iar pana la 12 mi se pare o vesnicie....
E prima data cand face asa "urat" cu horcaiala, sa se sufoce si sa refuze medicamentul...de mancare nici nu se pune problema. Am incercat mai intai sa-i dau o bucatica de banana dar a refuzat...el niciodata nu refuza banana. Asa ca i-am facut lapte...doar 60 de ml.....Mi se pare si umflat la urechiuse.....poate e o amigdalita.....nici nu mai stiu....

Va pupacim si va dorim o zi frumoasa......ca de calduroasa nu se pune problema din cate vad....la noi ninge.... doh.gif
Rose68
Neatza!
Offf, Iancu si-a facut singur bucurie, parca de ziua lui a fost racit sau undeva pe aproape si acum aproape de ziua ta............

Il pupam pe Iancu si speram sa ii treaca cit mai repede

Si noua ne e tare frica.......caci eu am avut o raceala ce e drept mai usoara iar acum are tati........Andreea vad ca inca se tine tare , are doar muci lichizi.........cum se supara si da sa planga hop............ajung pe linga sau in gurita............

Nu reusesc inca sa vad in gurita ei ce mai e...............sigur au aparut ceva locatari noi.....caci iar ne chinuim si cu mincarica si cu somnicul........de la 5 la 6 dimineata iar Concert din Muzica de Bach.............tati a plecat cam cheaun la serviciu.........dimineata ma intreba tati una eu raspundeam alta..............acum la ora 13.20 a adormit

Am venit fuguta sa vad ce mai e nou pe aici si fug sa mai fac cite ceva............stiu ca doarme mai mult cind ma simte alaturi dar nu am incotro..............

De cind cu maselutele nu mai adoarme nici ziua nici noaptea decit leganata...........pe picioare..........uffffffffff ...sper sa nu il legan si pe ginerele meu

De dormit doarme 80-90% in patutul ei( 1-2 ore in perioada mai agitata.
Va pupam cu drag si va urez un weekend cit mai linistit si placut
simina_ana
Salutare.....am venit si noi de la medic....are laringo traheita acuta....concluzia? 3 zile de antibiotic ca e jale mare in gaticul lui...bine ca acest antibiotic (Klacid) il dau doar o data pe zi .....pe langa asta mai luam si Panadol si Mucosolvan....Nu stiu cum sa il fac sa ia medicamentele....ca nu le accepta deloc....Astept sa vina tati , ca s-a dus sa caute Mucosolvan si sa ii dam tratamentul....Ma chinui sa-i dau lichide si nu vrea.....a papat doar 60 ml de lapte de dimi....si acum vad ca a ras un sfert de punga de pufuleti si jumatate de borcan mic de iaurt....Doctorita mi-a spus sa-l las sa pape ce vrea el , in ce cantittate vrea.....asa ca ne-am aprovizionat cu pufuleti si iaurt ........Ne-a mai pus sa-i facem si aerosoli in camera....cu sare de bucatarie si cetina de brad, ca de la aerosili sa i se desfunde caile respiratorii....
Se rupe inima in mine cand il vad cum se chinuie cand tuseste. Nestiind cum sa scuipe il jeneaza secretia din gat si se enerveaza....si incepe sa planga.....SI are niste mucalai.....a stranutat la un moment dat si nu glumesc i-au ajuns mucii la genunchi....Daca nu sar imediat la el sa-l sterg la nasuc ii linge liwlol.gif si se stramba....Sper ca nu v-am facut greata acum....
O sa ii pun batisata bebelusului, dar azi noapte si azi dimineata ne-am luptat cu el....desi de obicei statea cuminte....dar poate acum ca are nasul tot mai incarcat o sa ne lase....
Cred ca o sa avem o zi si o noapte de cosmar....pana incepe sa-si faca tratamentul efectul....
Sper ca nu v-am incarcat prea tare cu problema mea....
Va tin la curent cu evolutia noastra....
Va pupam dulce pe toti de la mic la mare.....
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.