Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
la multe lunite stefanut....sa cresti mare si cuminte...si sanatos si frumos si toate urarile de bine din partea noastra....6 lunite...
anku
darius a inceput sa arunce toate jucariile p jos..si plange mereu...in pat nu-l pot lasa ca iar imi ia o tranta in patut se agata de cele suspendate sau isi baga pic intre gratii ca se intoarce p latime...in scaunul se apleac pana il intoarce de imi cadde in cap sau se fataie si sa da jos numai ca ramane cu capul atranat...si dc il leg urla de gandesti ca il tai...dc il iau in brate se misca ca un vierme si aluneca din brate....
deci eu nu mai stiou ce sa mai fac...dc il pun in fund e ok....dar dc cade????
voi ce faceti in situtii de astea????
bineinteles ca nici in carut nu mai sta in orice pozitie l-as pune si oricat as fugi si as canta cu carutul...
alina84
Multumim Ankule,si voua la fel!!!!!!!!!!!
geocoto
La Multe Lunite occasion.gifDenisa si Stefanut occasion.gif .Va doresc din tot sufletul sa cresteti mari si sa va bucurati parintii care va iubesc atat de mult.

Anku poate poti face si tu o lista cu prezenta pe topic cu dragii nostrii bebelusi ca daca nu ai fi tu as uita si m-as simti tare prost sa le urez frumos. oFloare.gif

Rose m-am bucurat asa de tare cand am intrat si am vazut postarea ta cu retele mai sus ca eram in pana de idei cu al meu baietel care accepta tare greu piureutul de legume dupa varicela... notworthy.gif
geocoto
Lui mami nu-i place dar imi da mie crybaby.gif

Aici ma pune mami cand ma foiesc prea tare la ea in brate si nu-i place ca o trag de par si o ciupesc...

Of varicela asta cand mai trece o data..Andreuta asta este pt tine poza sa vezi ca nu am cicatrici(prea multe)Eu sunt zambaret dar la 40 de grade temperatura nu mai imi vine a rade..
Rose68
Neatza!
GEO Lucas desi esti incercat de boala arati bine. Geo cate kg are Lucas, a pierdut ceva datorita temperaturii?
Si vad ca inceput si tie sa ii creasca parul la fel ca si bebelushei mele. Inca mai face temperatura?
Si Andreuta mea se plicitiseste de acelasi fel de papa. De exemplu acum trecem prin criza fuctelor. Nu prea mai vrea sa pape. Astazi le-am amestecat cu un iaurt Humana si a papat 100mg de iaurt cu pere date pe razatoare si cu o lingurita de branzica calcica in total 150mg.
Iar legumele le schimb mereu gustul. Cand pun laptic in ele. Alteori branzica calcica. Ieri am pus putin iaurt gras de la Cremoso si i-au placut acrisoare.Plus ca mai schimb legumele. Altadata ii dau mar si cartof coapte ambele. Nu trebuie zilnic acelasi meniu. Cel putin la Andreuta. Legumele le fierb cam aceleasi dar nu le pasez pe toate. Sau schimb proportia.
Noi la 2 saptamani mergem la medic si atunci ne spune medicul ce retete de papa sa ii mai fac.
Daca vrei le postez aici
Acum trebuie sa ajungem joi.
geocoto
Da Rose te rog daca mai poti mai posteaza retete.Mai ma inspir si eu.
Are 7.850gr , nu a luat ff mult in greutate si da a mai si pierdut de la temperatura.Acum nu mai face febra, dar s-a invatat iar in brate si nu sta prea mult jos...Ieri am fost la o plimbarica de 2 ore cu taticul pe aici pe langa noi si atat s-a plans ca taticul nu avea rabdare sa se linisteasca singur si iar in brate...Deci pana la 18 ani pe langa fusta mamei va sta. blush.gif

Greutatea este destul de buna desi alti bebici de decembrie au si cate 2 kg in plus.Oricum este si ff energic si din cauza asta nu se ingrasa mult si mai este si mofturici.
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
Pupici,
Geo si Lucas(care tocmai mi-a pus vitaminuta D pe calculator)
anku
QUOTE(geocoto @ Jun 29 2009, 04:06 AM) *
Aici ma pune mami cand ma foiesc prea tare la ea in brate si nu-i place ca o trag de par si o ciupesc...

pai nu se mai vede nimic...p fata...
si sta????????ca al meu urla de aude tot blocul dc il pun sa nu se poata misca si sa nu vada nimic...
inseamana ca la acpitolul cumintenie sunteti mai victoriosi decat noi...
arata bine bebe lucas si da greutatea parca este exact cea care tb sa o aiba bebe la 6 luni ca si baiat...
dar acum nu mai aveti temp?si ti-a trecut si tie?si lui tati??
noi ne mancam in fiecare dimineata iaurtul iar catre amiaza ori legume simple sau de 2-3 ori p sapt cu carne iar spre seara mancam fructite cu biscuiti...se pare ca nu mi se plicti de aceeasi mancare...am zis ca vreau sa-i fac ciorba -crema de rosii sa vad dc papa...
poopam p lucas care s-a facut bebe mare....si frumos!!!!!!!! tzuc.gif
anku
geutica in cat este nascut bebe al tau si numele te rog!!!!????
geutzica
Buna mamici si puiuti!
Eduard-Andrei
6.12.2008
Rose68
3.12.2008- Andreea- mamica Rose68
6.12.2008-Eduard Andrei- mamica Geutzica
8.12.2008- Iancu- mamica Simina Ana
20.12.2008- Matei- mamica Oana
21.12.2008- Lucas Dave- mamica Georgiana, Geocoto
26.12.2008 -Darius-Anku
28.12.2008- Stefanut-Alina84

Haide, mai completati si voi
Rose68
scuze, Anku si Darius voi avetim sarbatoarea pe 23. Sorry am scris din amintiri, abia apoi m-am uitat sa vad daca e bine
Rose68
Geo mie mi-a dat dr pentru ca Andreea a fost prematura un tabel cu greutatea si inaltimea copiilor nascuti la termen..............ca sa observam progresele. Conform acestui tabel, pentru baieti:
la 6 luni 6830-8670 si inaltimea 64-70,4 cm baieti, iar la fetite 6450-8157 si inaltimea 62,4-69,2 cm
la 7 luni 7250- 9150 si inaltimea 65,7-72,7 baieti , iar la fetite 6870-8590 64,1-71,1 cm

asa ca 7850 e super OK...............e binisor si pentru 7 daramite 6 luni
iar noi avem 7000 gr la aproape 7 luni , spre limita inferioara dar in limite normale, iar inaltimea cam 65 cm, sa vedem exact joi la masuratoarea de 7 luni
nici pentru dolofani nu e motiv de ingrijorare, majoritatea cand incep sa mearga dau jos surplusul
Rose68
si pe 24 Ianuarie 2009 il avem pe Robertzel a lui Kris&Robert(mammi)
Rose68
Adina si fetitele tale,............. sa le scrii datele de nastere, te rog. Mai este Denisa si altcineva, pe cine am omis?
Rose68
iar Denisa pe ce data este Ankule? Sa o trec si pe ea in listuta
Mai sunt Iully si Tina 71 cu baieteii ei mumosi
gata am gasit-o pe Denisa si pe baietelul cel mic al TInei , Duncan
anku
adina are p fetita cea mica nascuta p 1 martie si o cheama cristina parca...
de iuly...nu stiu.....nu are ticker???
NOI am fost la plimbarita si afara nu am vrut sa papam dar cand am ajuns acasa am papat 100 ml crema de rosii cu 190 pastarnac cu cartof de la borcan si apoi 100 gr legume cu carnita....ziceai ca da turcii la gura noastra....
astazi am fost cuminciori....doar ca ne-am dus in parc si l-am pus p darius intr-un leagan....lg vine un baietel de vreo 4-5 ani...care se uita urat la darius,eu am crezut ca voia el sa se dea p scaunul de bebe....dar inainte sa-l intreb de ce se uita la darius asa de urat ma uit la darius p care il dadeam in leagan si care era intors cu fata catre baiat si ce credeti ca facea el?????CU GURA PANA LA URECHI SI CU TOATA LB SCOASA catre baiatul ala si sa vedeti ce mandru se tinea de lant wife.gif
va dati seama ca baiatului nu-i placea ca un pici scoate lb la el....de parca i-ar fi facut in ciuda vezi p mine ma da mama tu tb sa te dai sg liwlol.gif
adina_apostu
[quote name='Rose68' date='Jun 29 2009, 06:03 PM' post='744412']
3.12.2008- Andreea- mamica Rose68
6.12.2008-Eduard Andrei- mamica Geutzica
8.12.2008- Iancu- mamica Simina Ana
20.12.2008- Matei- mamica Oana
21.12.2008- Lucas Dave- mamica Georgiana, Geocoto
26.12.2008 -Darius-Anku
28.12.2008- Stefanut-Alina84
30.11.2004-Andreea - mamica Adina
01.03.2009-Cristina - mamica Adina
Kris&Robert
QUOTE(Rose68 @ Jun 29 2009, 06:51 PM) *
si pe 24 Ianuarie 2009 il avem pe Robertzel a lui Kris&Robert(mammi)


multumim mult ca ne-ati inclus si pe noi pe listuta voastra!

hug.gif

asa ca sa ne cunoastem mai bine!

anku

puiutul are ochii tai...
sunteti asa de frumosi....
Kris&Robert
QUOTE(anku @ Jun 30 2009, 12:22 PM) *

puiutul are ochii tai...
sunteti asa de frumosi....


anku
prima data cand dam galbenus de ou la puiuti se da numai o jumatate de galbenus???
azi i-am facut ppiuree de acrtofi cu zeama de rosii si am zis sa pun si putin ou....
geutzica
QUOTE(anku @ Jun 30 2009, 02:27 PM) *
prima data cand dam galbenus de ou la puiuti se da numai o jumatate de galbenus???
azi i-am facut ppiuree de acrtofi cu zeama de rosii si am zis sa pun si putin ou....

Buna!
din cate stiu eu prima data se da un sfert. sper sa nu ma insel.
cum ai facut crema?
geutzica
de rosii?
anku
am pus in apa clocotita rosiile si le-am lasat 2 min...4 rosii am avut...
ca sa nu mai in fac de munca aiurea sa aleg samburii, am luat o strecuratoare de ceai si am pus cate o jum de rosie si cu lg am tot apasat acolo...si gata...
zice ca poti adauga la 100 gr si 5 gr de zahar dar eu nu am pus nimic...
am auziut ca si rosiile ar putea provoca alergii dar deocamdata vad ca darius nu are nici o alergie si i place aproape orice mancare mai putin spanacul...
o sa pun un sfert de galbenus....sa-i dea putin gust .... laugh.gif
voi ce faceti????
ce mai papati???
sunteti sanatosi???? tzuc.gif
geutzica
QUOTE(anku @ Jun 30 2009, 03:03 PM) *
am pus in apa clocotita rosiile si le-am lasat 2 min...4 rosii am avut...
ca sa nu mai in fac de munca aiurea sa aleg samburii, am luat o strecuratoare de ceai si am pus cate o jum de rosie si cu lg am tot apasat acolo...si gata...
zice ca poti adauga la 100 gr si 5 gr de zahar dar eu nu am pus nimic...
am auziut ca si rosiile ar putea provoca alergii dar deocamdata vad ca darius nu are nici o alergie si i place aproape orice mancare mai putin spanacul...
o sa pun un sfert de galbenus....sa-i dea putin gust .... laugh.gif
voi ce faceti????
ce mai papati???
sunteti sanatosi???? tzuc.gif

de cateva zile suntem f agitati, nu mai stam nicicum, ne plictisim repede de jucarii, vrem numai in picioare, in carucior nu vrem sa stam si ne intoarcem pe burta............ si cireasa de pe tort, de aseara facem si febra...........dintisorii astia...
noroc ca sambata i-am cumparat tarc si mai sta cate 10 min acolo.
in rest mancam bine, dormim foarte putin ziua dar cam 6ore noaptea.......
geocoto
Bebici de decembrie

3.12.2008- Andreea- mamica Rose68 trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

6.12.2008-Eduard Andrei- mamica Geutzica oFloare1.gif

8.12.2008- Iancu- mamica Simina Ana oFloare1.gif

17.12.2008 Duncan, mamica Tina71 oFloare1.gif

20.12.2008- Matei- mamica Oana oFloare1.gif

21.12.2008- Lucas Dave- mamica Georgiana, Geocoto oFloare1.gif

23.12.2008 -Darius-Anku oFloare1.gif

27.12.2008 - Denisa Maria, mamica Danielaa, trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

28.12.2008- Stefanut-Alina84 oFloare1.gif

24.01.2009-Robertzel a lui Kris&Robert(mammi) oFloare1.gif

geocoto
QUOTE(geutzica @ Jun 30 2009, 02:55 PM) *
de cateva zile suntem f agitati, nu mai stam nicicum, ne plictisim repede de jucarii, vrem numai in picioare, in carucior nu vrem sa stam si ne intoarcem pe burta............ si cireasa de pe tort, de aseara facem si febra...........dintisorii astia...
noroc ca sambata i-am cumparat tarc si mai sta cate 10 min acolo.
in rest mancam bine, dormim foarte putin ziua dar cam 6ore noaptea.......


Oooo parca il descrii pe Lucas.. bananab.gif O secunda nu ar sta locului.Mai sunt si cate 50 de grade intre mine si el de la atata stat in brate si parca l-as mai lasa putin jos dar ce vrea...

Si ieri si azi a papat ^piureutul in picioare cu ochii in dulapurile de la bucatarie sau la clopotul de la poarta.Piureut care apropo Rose, iti multumesc de retet ca m-ai mai salvat pentru o zi doua.I-am dat reteta cu cartofior si dovlecel la cuptor si pe langa am mai adaugat 2 mere coapte si 2 lingurite de cereale.Eu l-as fi papat sigur dar al meu mofturos trebuia sa-i arat cate ceva ca sa mai pape...
Acum a prins drag de patul din camera musafirilor, unde este cel mai racoare din toata casa si mai motaie acolo cate o ora, doua.Dar nu ma pot apuca de nimic, ca sigur se trezeste ...

Pupici mamici,
Geo

PS Kris&Robert tare frumusei mai sunteti. oFloare.gif Si asa o mamica tanara si finuta anima1.gif
Rose68
QUOTE(geocoto @ Jun 30 2009, 06:27 PM) *
Bebici de decembrie

3.12.2008- Andreea- mamica Rose68 trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

6.12.2008-Eduard Andrei- mamica Geutzica oFloare1.gif

8.12.2008- Iancu- mamica Simina Ana oFloare1.gif

17.12.2008 Duncan, mamica Tina71 oFloare1.gif

20.12.2008- Matei- mamica Oana oFloare1.gif

21.12.2008- Lucas Dave- mamica Georgiana, Geocoto oFloare1.gif

23.12.2008 -Darius-Anku oFloare1.gif

27.12.2008 - Denisa Maria, mamica Danielaa, trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

28.12.2008- Stefanut-Alina84 oFloare1.gif

24.01.2009-Robertzel a lui Kris&Robert(mammi) oFloare1.gif



mersic de ajutor, ai facut listuta frumoasa, imi aminteste de listuta de anul trecut cu burtici, si viitori bebici
anku
buna fetelor...
eu am crezut ca de indata ce listuta se afla la semnatura lui rose este intocmita...
ma rog nu asta conteaza...
se gaseste p piata tei????sa-i spun lui tata sa cumpere si sa-mi aduca in iarna....
noi acum am fost vreo 60 km la iesire din orase in vreo 5 sate sa cautam si nu gasim decat tei care este de iarna si nu are nici un efect si nici un miros...sunt frumosi si rezistenti dar absolut fara miros....
darius acum are concert ca am fost la era curat si este obosit dar nu vrea sa se culce...
maine o luam in partea cealalta a satelor sa cautam tei.....
anku
mai avem si p adina cu fetita cristina nascuta in 1 martie,....
Kris&Robert
QUOTE(geocoto @ Jun 30 2009, 06:41 PM) *
Oooo parca il descrii pe Lucas.. bananab.gif O secunda nu ar sta locului.Mai sunt si cate 50 de grade intre mine si el de la atata stat in brate si parca l-as mai lasa putin jos dar ce vrea...

Si ieri si azi a papat ^piureutul in picioare cu ochii in dulapurile de la bucatarie sau la clopotul de la poarta.Piureut care apropo Rose, iti multumesc de retet ca m-ai mai salvat pentru o zi doua.I-am dat reteta cu cartofior si dovlecel la cuptor si pe langa am mai adaugat 2 mere coapte si 2 lingurite de cereale.Eu l-as fi papat sigur dar al meu mofturos trebuia sa-i arat cate ceva ca sa mai pape...
Acum a prins drag de patul din camera musafirilor, unde este cel mai racoare din toata casa si mai motaie acolo cate o ora, doua.Dar nu ma pot apuca de nimic, ca sigur se trezeste ...

Pupici mamici,
Geo

PS Kris&Robert tare frumusei mai sunteti. oFloare.gif Si asa o mamica tanara si finuta anima1.gif



noi de 2 zile am inceput sa papam supa pasata! si murdarim tot in jur, inclusv pe mami!
geo, multumim de complimente!

mamicilor, voi gatiti pentru bebei in fiecare zi?
Rose68
QUOTE(Kris&Robert @ Jun 30 2009, 10:33 PM) *
noi de 2 zile am inceput sa papam supa pasata! si murdarim tot in jur, inclusv pe mami!
geo, multumim de complimente!

mamicilor, voi gatiti pentru bebei in fiecare zi?


de la 5 luni si pana la 6 luni si 3 saptamani am facut papa zilnic. Acum am inceput sa fac pentru 2 zile. Pregatesc 2 portii si una o congelez. Asta in ce priveste supa. Daca fac altceva, ii dau imediat
Rose68
QUOTE(anku @ Jun 30 2009, 10:15 PM) *
mai avem si p adina cu fetita cristina nascuta in 1 martie,....

gata am trecut-o si pe Cristinica. Nu stiu daca ai observat dar Geo facuse un link si puteai vedea lista fara sa o cauti. Listuta mea mi s-a parut puchinoasa si de asta am sters-o. Dar daca iti place sau ti se pare mai comoda am adus-o inapoi.
Tei se gaseste peste tot. Atat la Plafar cat si in piete. Inca se mai culege.
geutzica
Buna mamici si bebici!
Am si eu o dilema: oare in lapticul de seara pot sa pun cereale sa fie mai consistent? Ce concentratie anume? eu am cautat cereale de la diverse firme care se pot face cu lapte dar care sa nu fie sub forma de piure si sa se consume cu lingurita. Ve deam la voi ca in anumite situatii, fie la piureul de legume, fie la laptic puneati 1-2masuri cereale, desi pe cutie scrie clar sa se tina cont de masuri pt ca pot aparea anumite probleme. Deci ce fac? Ce ma sfatuiti?
Pupam mamicile si puii lor!
anku
eu ma facut mai gros de cateva ori si am pus si dif cereale dar bebe al meu se scula noaptea cu saliva si gura uscata....
i era sete...
asa cum noi bem o cana de lapte seara sau ininte de culcare cred ca si bebeilor tot asa le-ar placea...
pui cantitatea normala care scrie acolo dar care se prepara cu laptele ...satietatea este tot aceeasi ...eu asa am facut dar bebe se scula noapte ca era sete....si nu am aer uscat in casa...
deci eu am renuntat la cereale ....doar biscuiti macinati mai folosesc....
geocoto
QUOTE(anku @ Jun 30 2009, 09:14 PM) *
buna fetelor...
eu am crezut ca de indata ce listuta se afla la semnatura lui rose este intocmita...



QUOTE(Rose68 @ Jun 30 2009, 10:42 PM) *
gata am trecut-o si pe Cristinica. Nu stiu daca ai observat dar Geo facuse un link si puteai vedea lista fara sa o cauti. Listuta mea mi s-a parut puchinoasa si de asta am sters-o. Dar daca iti place sau ti se pare mai comoda am adus-o inapoi.
Tei se gaseste peste tot. Atat la Plafar cat si in piete. Inca se mai culege.


Anku nu am vrut sa corectez pe nimeni dar ca sa pot adauga si eu la semnatura trebuia sa o mai fac inca o data si sa creez link-ul respectiv.De asta te rugasem pe tine sa o faci ca sa o adaug si eu la semnatura si sa nu mai uit. notworthy.gif

Rose daca vrei sa adaugi acelasi lucru la semnatura ca mine da-i reply la ce am scris eu aici si copiaza link-ul care iti apare acum Bebici de decembrie si te trimite la pagina cu data nasterii asta in caz ca mai scrii si pe alte topic-uri si sa nu ai prea multe la semnatura(ma fur si eu cate ceva noutati de pe la fete):

Bebici de decembrie

Pe cerealele pe care le cumpar eu scrie ca pot pune in lapte, piureut cu fructe ,piureut cu legume si lapte daca vreau sa-l dau cu lingura si nu cu bibi.Acum am inceput sa-i dau cereale cu gluten si 7 cereale de la Nutricia, Bambix.La mar tot biscuite ii pun desi este atat de mult unt in biscuite ca ramane vasul in care il fac ffff unsuros..

Rose cum a reactionat Andreuta la avocado? Si cum i l-ai dat mai exact?Ai scris pe undeva dar nu am gasit.. 1_3ani.gif Scriu tot ce postezi tu de cateva retete, dar mai in urma nu am scris; oFloare.gif

Pupici, ma duc sa fac un tort de mere cu crema de zahar ars ca maine vine preoteasa sa ne viziteze si trebuie sa mai am si altceva in casa decat piureuturi pt copii..
Rose68
QUOTE(geocoto @ Jul 1 2009, 02:34 PM) *
Anku nu am vrut sa corectez pe nimeni dar ca sa pot adauga si eu la semnatura trebuia sa o mai fac inca o data si sa creez link-ul respectiv.De asta te rugasem pe tine sa o faci ca sa o adaug si eu la semnatura si sa nu mai uit. notworthy.gif

Rose daca vrei sa adaugi acelasi lucru la semnatura ca mine da-i reply la ce am scris eu aici si copiaza link-ul care iti apare acum Bebici de decembrie si te trimite la pagina cu data nasterii asta in caz ca mai scrii si pe alte topic-uri si sa nu ai prea multe la semnatura(ma fur si eu cate ceva noutati de pe la fete):

Bebici de decembrie

Pe cerealele pe care le cumpar eu scrie ca pot pune in lapte, piureut cu fructe ,piureut cu legume si lapte daca vreau sa-l dau cu lingura si nu cu bibi.Acum am inceput sa-i dau cereale cu gluten si 7 cereale de la Nutricia, Bambix.La mar tot biscuite ii pun desi este atat de mult unt in biscuite ca ramane vasul in care il fac ffff unsuros..

Rose cum a reactionat Andreuta la avocado? Si cum i l-ai dat mai exact?Ai scris pe undeva dar nu am gasit.. 1_3ani.gif Scriu tot ce postezi tu de cateva retete, dar mai in urma nu am scris; oFloare.gif

Pupici, ma duc sa fac un tort de mere cu crema de zahar ars ca maine vine preoteasa sa ne viziteze si trebuie sa mai am si altceva in casa decat piureuturi pt copii..



mi-a plouat in gura. Cand ai timp da-mi si mie reteta de tort de mere cu crema de zahar ars. Pleaseeeeeeeeee.

Avocado i l-am curatat de coaja si pulpa am pasat-o si am amestecat-o cu putina para pasata ca sa fie un picut dulce.
Eu zic ca nu prea are gust dar am inteles ca are foarte multe vitamine.

Gata, Geo am am ascultat sfatul tau. Mersic. Am mai aerisit si eu. Ca aveam ditamai coada.
Rose68
QUOTE(geutzica @ Jul 1 2009, 01:57 PM) *
Buna mamici si bebici!
Am si eu o dilema: oare in lapticul de seara pot sa pun cereale sa fie mai consistent? Ce concentratie anume? eu am cautat cereale de la diverse firme care se pot face cu lapte dar care sa nu fie sub forma de piure si sa se consume cu lingurita. Ve deam la voi ca in anumite situatii, fie la piureul de legume, fie la laptic puneati 1-2masuri cereale, desi pe cutie scrie clar sa se tina cont de masuri pt ca pot aparea anumite probleme. Deci ce fac? Ce ma sfatuiti?
Pupam mamicile si puii lor!



foloseam de la Nestle de exemplu burtica sanatoasa, pentru ca se prepara cu lapticul bebeului.
Si puneam 2 maxim 3 masuri si ii dadeam cu biberon de pasate. Dr mi-a recomandat chiar daca pe cutie nu scrie
geutzica
multumesc, fetelor! voi incerca si sa vedem ce iese.
tzuc.gif
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Jul 1 2009, 03:57 PM) *
mi-a plouat in gura. Cand ai timp da-mi si mie reteta de tort de mere cu crema de zahar ars. Pleaseeeeeeeeee.

Avocado i l-am curatat de coaja si pulpa am pasat-o si am amestecat-o cu putina para pasata ca sa fie un picut dulce.
Eu zic ca nu prea are gust dar am inteles ca are foarte multe vitamine.

Gata, Geo am am ascultat sfatul tau. Mersic. Am mai aerisit si eu. Ca aveam ditamai coada.


Aici ai un link unde ti-l explica pe indelete.Din experienta iti zic ca iese muuuult mai aspectuos daca lasi merele intregi, bine curatate, dar intregi, dar aici sunt atat de tratate merele ca se fac pilaf cand le bag la cuptor.
Sa-mi zici daca ti-a iesit.

http://www.culinar.ro/forum/continut/Retet...a-de-zahar-ars/

Avocado eu il folosesc frecvent la salata, dar singur nu are tocmai un gust fantastic, de asta te-am intrebat.Cu un dressing bun e minunat dar altfel...

eating.gif
danieelaa
buna fetelor am reusit sa intru putin si eu,nu pot sta mult am intrat doar sa va salut si sa vad ce mai faceti am vazut niste ingerasi care mai decare mai mumosi........doamne ce au mai crescut..........ii pupacim tare tare si doamne ce i-as smotaci putin
am vazut ca ati facut o listuta,foarte buna ideea
noi suntem bine crestem si facem numai minuni,ne-am tuns la cheliuta,(o sa punem cateva poze si inainte de tuns si dupa ),denisa acum nu imi mai papa pireul suntem numai cu fructe si laptic9am inteles ca mai sunt pitici care nu papa prea bine).........,am facut vaccinul de 6 luni si nu am avut reactii adverse,am trecut cu brio peste......... dintisori inca nu avem,poate voi aveti(nu am reusit sa citesc din urma nimik am citit doar putin,sper ca toti ingerasii sunt bine)
cu intarziere vreau sa urez la toti la multe lunitze si nu va spuparati pe noi ca nu am urat la timp............ne este foarte dor de voi,sa povestesc cu voi imi lipsiti foarte mult,dar din septembrie o sa fiu iar activa.
va imbratisez pe toate si o trandafir.gif iar pt ingerasi de la denisa hug.gif iar special pt Robert tzuc.gif
multa sanatate la ingerasi si cat mai multe surprize din partea lor
si cateva poze









Kris&Robert
mai, mai! ce printesuca frumoasa avem aici!
si noua ne este dor de voi!

tzuc.gif
anku
danielaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!
e dulce denisa in toate felurile si tunsa si netunsa....
papapti bine...
ne este dor de voi..ati crescut si voi muuuuuuult...
ne bucuram ca sunteti bine........
anku



la multe lunite andrrreeiuta sa cresti mare si sanatoasa ca frumusica esti!!!!!
te poopam ... tzuc.gif
geocoto
La muuuuulte Lunite Andreea.Te pupacim dulce, dulce, sa cresti mare si sa ne arati un zambet de iepuras cat de curand.

De la Lucas trandafir.gif tzuc.gif si de la mine occasion.gif si tzuc.gif
Kris&Robert
la multe lunite, Andreiutza!
sa cresti mare si sa asculti de mami!
pupam dulce o printesa de decembrie!

Rose68
multumim de urari
va pupam si daca facem poze postam deseara
geutzica
La multi ani si de la noi Andreiuta!
Sa cresti mare si sa ai parte numai de bucurii!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.