Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
simina_ana
QUOTE(anku @ May 4 2011, 10:49 AM) *
o adevarata incantare...
parca ar fi si el un pitic din basme...asa face si Darius dc il plimbampana la epuizare p jos...trage p dreapta... liwlol.gif
ce eleganti sunteti....si cred ca Iancu acum va ramane carliontat dc nici acum nu s-au dus carliontii...
si mie imi place f mult poza cu maimuta...
bafta la ex cu mersul p varfuri..lasa ca reusiti si asta...
chiar super bine arata si la MURES ::doar iarba rarita tradeaza decorul ca altfel ai zice ca nu esti in Ro asa este de frumos
voua va doresc multa sanatate si cat mai multe excursii in diferite orase ale tarii si nu numai...eu una sunt inebunita dupa asa ceva...nu-mi doresc mare si munte deocamdata cu nazdravanul asta...dar sa vizitez orase...si bineinteles sa vin ACASA
Cand luati analizele???
Serbanica ce face???
Deja incep sa ma oftic ca nu o sa-l vad si eu bebelas mic.... mad.gif


Serban e bine....vioi cat incape....da intr-una din manute si picioruse...Maine mergem la echo sa verificam stomacelul.....sper din tot sufletul sa fi fost o alarma falsa...
ANalizele sunt azi gata, dar cum avem masina in service nu cred ca putem merge azi....cel mai sigur maine inainte sau dupa echografie ma duc sa le iau...sper sa fie ok si sa-l fi intepat degeaba pe Iancu...
Multumim de complimente....si eu sper sa ii ramana carliontii....
Si noi suntem amatori de calatorii....si incerc de fiecare data sa profitam sa vizitam, sa vedem cat mai multe....mai ales ca acum ne-am luat si noi aparat foto cum trebuie....asa ca trebuie sa-l incercam nu ? biggrin.gif


simina_ana
QUOTE(geocoto @ May 4 2011, 12:18 AM) *
Esti o draguta.Multumesc pt voturi dar nu=ti pierde timpul pt atata lucru.Ca nu stiu de unde scot fetele(cele inscrise in concurs) astea atatea voturi dar le inmultesc rau pe zi ce trece.

Cred ca ti=a zis ortopedu' ce exercitii sa faci dar uite l=am pus pe Lucas sa iti arate unul, asa ca idee.Ei sunt mici maimutzici si executa ce le spunem.Tu il poti adapta la ce ai tu in casa.Il pui sa puna ceva la nivel inalt sau sa ia ceva.Fa ca un fel de joc.
Eu l=am pus sa traga clopotul la poarta.Pe scari iar este bine.




NB oFloare1.gif


Hei....daca tot suntem la capitolul exercitii fizice....hai sa va mai pun niste poze in plina desfasurare biggrin.gif











Jucam golf liwlol.gif



liwlol.gif liwlol.gif

Andymar
QUOTE(simina_ana @ May 4 2011, 11:58 AM) *
Hei....daca tot suntem la capitolul exercitii fizice....hai sa va mai pun niste poze in plina desfasurare biggrin.gif











Jucam golf liwlol.gif



liwlol.gif liwlol.gif

Andymar
Salutare!

In sfarsit reusesc si eu sa intru pe site si deja fac boacane... am postat inainte sa scriu, las' ca nu-i bai!
Simina nu-mi vine sa cred ce poze ai reusit sa faci cu Iancu, sunt superbe. Si parul lui ala cret, la fel ca si al lui Lucas, e moartea mea. Eu desi iubesc parul cret, Selena il are drept. Nici nu ma asteptam sa fie asa ca seamana la par cu tati, mai blonduta, mai rarut, dar numai cretul a uitat sa-l ia. Lasa ca i-l face mama cret ca doar e coafeza mare.

Geo, filmuletul cu ceaiul lui Lucas m-a dat pe spate si pe mine. Cel mai mult mi-a placut faza in care vrea sa puna capacul peste ceasca plina si il lasa in jos tot cate putin uitandu-se la tine sa vada ce zici. Deci e un copil ff ascultator si nu iese din voia mamei, cand am vazut faza am ras cu hohote. Si foarte elegant isi toarna in cescuta, pune laptele... ce mai, e un domnisor.

Noi am avut aseara concert cu Selena, am ras de ne-am imprastiat. S-a pus pe scaunel cu pianul pe picioare si a inceput sa cante si la pian si "voce". Am ramas uimita cand am vazut ca ii iese foarte usor cu pianul, dar cand a inceput sa cante... nu stiu pe unde a vazut dar canta ca o soprana, tare sa se auda numai ea si inchidea ochii dandu-si capul pe spate de parca era Florin Salam. Iar la sfarsit astepta aplauzele noastre, domnisoara artista. Am reusit sa filmez pe telefon dar cum mi-am stricat cititorul si cardul cu pozele de la ziua ei, nu stiu cand reusesc sa vi le arat si voua. Sper cat de curand, ca am o gramada de poze si filmulete care le tin pe telefon.

In rest, ce sa mai zic... sunt ametita de pregatirea licentei. Si eu desteapta in loc sa aleg un subiect mai simplu, m-am axat tocmai pe tratamentele naturiste si am de frunzarit o gramada de carti.
Andymar
Tocmai am vazut ca suntem in casut a cincea, 18 sapt... mama ce repede a trecut! Simina tie nu ti se pare? indata suntem cu inca un puisor. Al meu e foarte vioi si face tumbe, sapt viitoare ne facem programare la eco sa vedem cui ii face pe plac: la mami fetita.gif sau la tati barza.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ May 4 2011, 11:58 AM) *
Hei....daca tot suntem la capitolul exercitii fizice....hai sa va mai pun niste poze in plina desfasurare biggrin.gif







liwlol.gif liwlol.gif

heiiii...chiar ma gandeam ca ti-ai luat aparat profesional cand am vazut pozele azi dim p Facebook...ca nu orice aparat reda asa ceva....ce ati ales???
cum reuseste sa sara asa de inalt????
imi palce boody-ul lui f mult....
anku
QUOTE(Andymar @ May 4 2011, 02:07 PM) *
Tocmai am vazut ca suntem in casut a cincea, 18 sapt... mama ce repede a trecut! Simina tie nu ti se pare? indata suntem cu inca un puisor. Al meu e foarte vioi si face tumbe, sapt viitoare ne facem programare la eco sa vedem cui ii face pe plac: la mami fetita.gif sau la tati barza.gif

bafta la licenta...si sarcina usoara!!!
poop tzuc.gif hug.gif
Rose68
QUOTE(simina_ana @ May 4 2011, 12:58 PM) *
Hei....daca tot suntem la capitolul exercitii fizice....hai sa va mai pun niste poze in plina desfasurare biggrin.gif











Jucam golf liwlol.gif



liwlol.gif liwlol.gif



zi repede ce aparat ti-ai tras..............
m-ai lasat fara cuvinte......sunt superbe pozele sa zic sau puiul tau ? cred ca mai nimerit e sa zic sa ai un pui superb.....daca si Serban va fi cretz....toate pustoaicele din Sibiu vor bate la usa ta....
iar mamicile s-ar putea sa iti cera saminta.....
simina_ana
QUOTE(Andymar @ May 4 2011, 03:07 PM) *
Tocmai am vazut ca suntem in casut a cincea, 18 sapt... mama ce repede a trecut! Simina tie nu ti se pare? indata suntem cu inca un puisor. Al meu e foarte vioi si face tumbe, sapt viitoare ne facem programare la eco sa vedem cui ii face pe plac: la mami fetita.gif sau la tati barza.gif



Asa e ...trece repede timpul....si trece parca mai repede ca la prima sarcina....altele au fost atunci trairile....EU am intrat in casuta a 6 a vad.....tu esti cu aproape 2 luni dupa mine....deci esti in a 5 a
Si al meu e vioi tare....si se zbenguie toata ziua.....
Sa ne tii la curent cu ce ascunzi in burtica....
Pupici....si abia astept sa o vedem si pe Selena in actiune....
simina_ana
QUOTE(anku @ May 4 2011, 03:21 PM) *
heiiii...chiar ma gandeam ca ti-ai luat aparat profesional cand am vazut pozele azi dim p Facebook...ca nu orice aparat reda asa ceva....ce ati ales???
cum reuseste sa sara asa de inalt????
imi palce boody-ul lui f mult....


Da...in sfarsit mi-am luat si eu aparat.....ca stii ca de anul trecut ca vroiam...L-am gasit la oferta si am primit si o reducere la el ca aveam niste bonuri de cand am luat masina de spalat vase....E un nikon....
Acum invat sa umblu la el biggrin.gif...dar sunt multumita....nu e profi...e semi....dar e ok pt ce vreau eu sa fac.....daca aveam pasiune pt foto atunci luam unul profi....dar pentru poze clare si frumoase e ok asta....
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ May 4 2011, 03:32 PM) *
zi repede ce aparat ti-ai tras..............
m-ai lasat fara cuvinte......sunt superbe pozele sa zic sau puiul tau ? cred ca mai nimerit e sa zic sa ai un pui superb.....daca si Serban va fi cretz....toate pustoaicele din Sibiu vor bate la usa ta....
iar mamicile s-ar putea sa iti cera saminta.....


E un Nikon Coolpix L120....aici ai poze cu el....
http://www.fotostart.ro/Aparate-foto/Apara...r-plus-4-acum./

Merci de complimente....de asta mi-e si frica sa-l tund....sa nu-si piarda cretii.....sa vedem daca si Serban ia cretii.....ca daca ia...atunci dam samanta la toate mamicile biggrin.gif....

anku
sa-l folositi sanatosi Simina...l-ati luat la un pret bun....cam asa ajunge la pret si aici....dar fara card....
anku
iaca acum vreo ora ne-am intors si noi de afara...iu-am dat sa pape...am obs ca lui Darius i place mai mult bucataria germana...
si sa mai vedem ce mai facem...am asa o stare de plictiseala...si nu am chef de nimic...urasc starea asta....
afara a zis mai intai ca nu vrea sa luam nici bicicleta ,nici carucior...bine...nu stau sa ma rog de tine...hai p jos...si tot eu mi-am luat-o...ca de nu m-a plans...ca sa ne intoarcem sa luam bicicleta cand a vazut ceilalti copii cu bicicleta!!!
apoi a nimerit cu niste baietei mari...numai cu bata in lac mi-a fost...mi s-a si urzicat liwlol.gif
de mai continua frigul asta...ma ia cu nervi...7 grade!!!cica maine se incalzeste.....
geocoto
QUOTE(simina_ana @ May 4 2011, 10:58 AM) *
Hei....daca tot suntem la capitolul exercitii fizice....hai sa va mai pun niste poze in plina desfasurare biggrin.gif








liwlol.gif liwlol.gif


Deci super, super ti=a iesit pustiu in poze si la plimbarica prin Mures la fel.Arata demential gradina aia, cum a zis si Anku parca este in alta tara.De obicei in Ro este putina verdeata si totul parlit.

Prima poza neaparat sa o inscrii in vreun concurs ceva.Parca face reclama asa bine arata.

Ai grija cu sariturile ca taseaza coloana la pitici.

Iar aparatul sa=l stapaniti sanatosi si sa dea Domnu sa ne pozezi si pe noi cu el biggrin.gif adik sa ne vedem mai curand.

Pup,
Georgiana
simina_ana
QUOTE(anku @ May 4 2011, 08:13 PM) *
sa-l folositi sanatosi Simina...l-ati luat la un pret bun....cam asa ajunge la pret si aici....dar fara card....


tot la 12 mil era si in Flanco de unde l-am luat eu.....adica era aceeasi promotie...aparat, card de 4 G, geantuta si acumulatorii erau 12 mil....dar cu bonul ala de care am zis mai devreme ...am dat 9,6 mil pe el....mi-a convenit....

QUOTE(geocoto @ May 4 2011, 08:46 PM) *
Deci super, super ti=a iesit pustiu in poze si la plimbarica prin Mures la fel.Arata demential gradina aia, cum a zis si Anku parca este in alta tara.De obicei in Ro este putina verdeata si totul parlit.

Prima poza neaparat sa o inscrii in vreun concurs ceva.Parca face reclama asa bine arata.

Ai grija cu sariturile ca taseaza coloana la pitici.

Iar aparatul sa=l stapaniti sanatosi si sa dea Domnu sa ne pozezi si pe noi cu el biggrin.gif adik sa ne vedem mai curand.

Pup,
Georgiana



Si zapauca de mama-sa nu-l lasa sa sara sa nu rupa patul biggrin.gif liwlol.gif liwlol.gif...Oricum mi-e frica.....ca imi tot da impresia ca ricoseaza de pe saltea....plus imi da impresia ca sare in cap.....
Poate ne vedem ....nu se stie.....ca tare v-as mai poza.....mai ales pe Uca...smile.gif
anku
QUOTE(geocoto @ May 4 2011, 07:46 PM) *
Deci super, super ti=a iesit pustiu in poze si la plimbarica prin Mures la fel.Arata demential gradina aia, cum a zis si Anku parca este in alta tara.De obicei in Ro este putina verdeata si totul parlit.

Prima poza neaparat sa o inscrii in vreun concurs ceva.Parca face reclama asa bine arata.


Pup,
Georgiana

chiar asa.... biggrin.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ May 4 2011, 09:46 PM) *
chiar asa.... biggrin.gif



Astept sa apara vreun concurs atunci....daca spuneti voi.... yes.gif
anku

buna fetelor....
ieri cand l-am adus in casa...adica p la 18.30...a luat o masina si ia spus lui tati ca el mai vrea afara
tati tb sa plece la un concert ,eu ma simteam rau..ca-mi vin neamurile
si i-am explicat ca nu mai mergem afara...si a plans el...dar s-a potolit usurel ca m-am jucat cu el...si a uitat
azi dimineata de la 5 dimineata cine crdeti ca plange ac vrea afara???
asa face cand vrea ceva si nu i-am dat sau nu i-am facut...sau a vazut prea multe intr-o zi...ia impresii prea multe
asa ac ne-am sculat dupa o ora de plans...mi-am facut o cafea..am mancat,am pregatit papica si ptr el...sa vedem cand o vrea sa manance
dar astazi veste buna...va d soare de la 5 dim..... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ May 5 2011, 07:24 AM) *

buna fetelor....
ieri cand l-am adus in casa...adica p la 18.30...a luat o masina si ia spus lui tati ca el mai vrea afara
tati tb sa plece la un concert ,eu ma simteam rau..ca-mi vin neamurile
si i-am explicat ca nu mai mergem afara...si a plans el...dar s-a potolit usurel ca m-am jucat cu el...si a uitat
azi dimineata de la 5 dimineata cine crdeti ca plange ac vrea afara???
asa face cand vrea ceva si nu i-am dat sau nu i-am facut...sau a vazut prea multe intr-o zi...ia impresii prea multe
asa ac ne-am sculat dupa o ora de plans...mi-am facut o cafea..am mancat,am pregatit papica si ptr el...sa vedem cand o vrea sa manance
dar astazi veste buna...va d soare de la 5 dim..... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif



Dragul de el.....el vrea afara....am oberrvat asta si la Iancu.....in iarna nu prea vroia....dara cumd e cand stam mai mult pe afara dimineata cum se trezeste dupa ce ne spune "neata"...zice afara:)) liwlol.gif....doar ca de 2 zile ploua intr-una....si bate si vantul ....si mi-e cam frica cu ochisorul lui sa-l scot....dar poate vine vreme buna....mai ales ca ar fi ceva de vizitat pe centru si mi-ar placea sa mergem....
anku
QUOTE(simina_ana @ May 5 2011, 08:16 AM) *
Dragul de el.....el vrea afara....am oberrvat asta si la Iancu.....in iarna nu prea vroia....dara cumd e cand stam mai mult pe afara dimineata cum se trezeste dupa ce ne spune "neata"...zice afara:)) liwlol.gif....doar ca de 2 zile ploua intr-una....si bate si vantul ....si mi-e cam frica cu ochisorul lui sa-l scot....dar poate vine vreme buna....mai ales ca ar fi ceva de vizitat pe centru si mi-ar placea sa mergem....

ce este p centru???
festivalul de teatru???
da...desigur ...cu ochisorul rosu nu e de dus in vant...
asa a fost si la noi anapoda...si abia azi se indreapta!!!!
pai da mai...dar la 5 dim ca vrea afara???si eu am impresia ca intra asa intr-o transa de nu te mai aude ,nu nimic...ca si urla,.... unsure.gif dar nu te intelegi deloc deloc cu el....
l-am lasat acum sa se uite la Thomas si Callou...ca ce sa-i fac de la 6 dim???? biggrin.gif
ne gandim la tine p la 15 ora noastra....lasa ac va fi totul bine!!! tzuc.gif
anku
ce zi!!!! ...05.05.2011!!! liwlol.gif
anku
Geo....
dar nu stiu in ce consta...si dc este serioasa tb....
http://www.libertatea.ro/detalii/articol/c...ton-333818.html
simina_ana
QUOTE(anku @ May 5 2011, 10:10 AM) *
ce este p centru???
festivalul de teatru???
da...desigur ...cu ochisorul rosu nu e de dus in vant...
asa a fost si la noi anapoda...si abia azi se indreapta!!!!
pai da mai...dar la 5 dim ca vrea afara???si eu am impresia ca intra asa intr-o transa de nu te mai aude ,nu nimic...ca si urla,.... unsure.gif dar nu te intelegi deloc deloc cu el....
l-am lasat acum sa se uite la Thomas si Callou...ca ce sa-i fac de la 6 dim???? biggrin.gif
ne gandim la tine p la 15 ora noastra....lasa ac va fi totul bine!!! tzuc.gif



Si festivalul de teatru studentesc si un muzeu labirint....
Poate e mai bine in weekend ca sa mergem si noi.....
Si Iancu e innebunit dupa Thomas si Callou.....liwlol.gif...am zis ca daca gasesc desene cu ei ,cum mai scot astia cu ziarele, i le iau....ca nu zice nici pis liwlol.gif liwlol.gif

Ioi....ce da Serban...ori ii nu-i place ceapa..ori ii place....ca tocmai ce-am bagat niste branzica cu smantana si ceapa.....din doua una biggrin.gif
Rose68
astazi au avut la gradi ora de pictura.....initial au vrut pe Andreea sa o tina deoparte.....cel mai mic din ceilalti copii avind 3 ani si 5 luni....dar a inceput sa chiraie cand a vazut ce fac ceilalti....si pina la urma au lasat-o si pe ea......si chiar a reusit ceva frumos.....hai sa ma laud....pe margine chiar au scris "bravo".....e asa imitativa.....




si priviti si degetelele de pictrorita

anku
QUOTE(Rose68 @ May 5 2011, 01:19 PM) *
astazi au avut la gradi ora de pictura.....initial au vrut pe Andreea sa o tina deoparte.....cel mai mic din ceilalti copii avind 3 ani si 5 luni....dar a inceput sa chiraie cand a vazut ce fac ceilalti....si pina la urma au lasat-o si pe ea......si chiar a reusit ceva frumos.....hai sa ma laud....pe margine chiar au scris "bravo".....e asa imitativa.....


si priviti si degetelele de pictrorita

wowww!!!
bv printesuca...chiar a desant ff frumos ptr varsta ei....parca nici nu zici ca nu are nici 2 ani jumate
manutele inca sunt ingrijite.... tzuc.gif
are talent la desen...ac prea frumos a desenat.... wub.gif
ce mai...are mama cu ce se lauda....!!!
simina_ana
Ciau fetele....am revenit de la echo..se pare ca tot micut e stomacelul....adica dintr-o sectiune i-a dat 9 mm in alta i-a dat 2 cm....lichidul e in cantitate normala ceea ce inseamna ca deocamdata totul e ok. Mergem din nou in 2, 3 saptamani in fuctie de cum plecam si ne intoarcem din vacanta. A vorbit ginecologul meu si cu medicul la care am facut morfologia si a zis sa stau linistita deocamdata si ca ma va vedea si el din nou peste 2, 3 saptamani.....Oricum daca e sa fie ceva la stomacel nu am ce face. SI in caz ca e, bebele va avea greutate mai mica la nastere, pt ca asta inseamna ca nu se hraneste suficient.....sper din tot sufletul sa fie doar mai puturos....
Acum cat timp nu creste cantitatea de lichid amniotic....incerc sa nu ma stresez....

Maine merg la dr de familie si cu Iancu ca la analize i-a iesit ceva sub sau limite....sa vedem ce-i si cu el....si colac peste pupaza a fost azi mama cu Toffy la o clinica veterinara si se pare ca intr-adevar e tumora si marti dimineata ar trebui sa-l opereze. Primul medic i-a zis de citostatice.....acum ai mei sunt in ceata...ca nu stiu ce sa faca....daca data trecuta Toffy nu s-a plans la palpare, de data asta a zis mama ca a plans rau de tot si a incercat sa-i muste.....pe ea chiar a prins-o, noroc ca avea palton pe ea....dar tot a durut-o.. Asa ca pana maine dimineata ne gandim ce sa facem si cu motanul....

Aaaa...si ca cireasa de pe tort......de la durerile mele inghinale m-am pricopsit cu o hernie. Nu pot face nimic pana nasc...si sa sper sa nu se agraveze pana atunci si sa nu fie nevoie de operatie..Daca e distractie....sa fie pana la final nu ? doh.gif
geocoto
Hello mamici,

Acum ne=am mai linistit si noi, ma duc sa=l culc pe Lucas si revin.
Adriana speram sa ai vesti deja..cu analizele lui Iancu.Cat despre "cirese" m=ai lasat paf.
Multumesc Anku de link.L=am trimis mamei sa vada despre ce este vorba.
Rose vazusem la Casian a lui Gabrielle ca desenase ff fain dar nu ma asteptam sau nu ma gandeam sa=i punem si pe ai nostrii.Bravo, bravo.Sper ca s=a delectat cu mai multe papici azi...Am gasit ceva interesant azi despre mancare o sa=l scriu aici mai tarziu.

Pe curand oFloare1.gif
geocoto
un filmulet cu Lucas la masa



Rose l=am pus si cu bune si cu rele.Tu decizi daca i=l arati Andreutei.
Azi a papat dovlecei pe gratar marinati in prealabil cu ulei masline, un graunte usturoi, sare, piper, patrunjel, cimbru si zeama lamaie.Sper sa nu=l doara burtica dar parca se luase la concurenta cu musafirii care i=am avut azi(preotul si preoteasa) si ii era frica ca nu=i ajunge.
La pranz a mancat ardei copt in saramura dar putin otetit doh.gif .La sfarsit am gustat si eu si nu stiam de ce ii place asa mult.Cand i=am dat bun nu i=a placut dar azi a fost delicios.. eating.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ May 5 2011, 07:34 PM) *
Aaaa...si ca cireasa de pe tort......de la durerile mele inghinale m-am pricopsit cu o hernie. Nu pot face nimic pana nasc...si sa sper sa nu se agraveze pana atunci si sa nu fie nevoie de operatie..Daca e distractie....sa fie pana la final nu ? doh.gif

am tot vrut sa-ti spun....dar am zis ca poate trec durerile de la sine si nu mai este nevoie...
aceleasi dureri le-am avut si eu in sarcina{[inainte de sarcina mai aveam o operatie mai mare decat cezariana]
nu mai puteam de dureri...nici la lucru,nici acasa,nici in pat cand ma intorceam...
m-am dus la dr si i-am zis...s-a uitat asa p scurt...si mi-a zis ca o sa fac hernie....hernia la femei este f rara...mai ridicasem eu saci cu ciment cand am construit casa dar nu sa zic ca m-am omorat....deci nu prea avea de unde sa fie....
am lasat-o balta...dar cand am venit aici am intrebat iar dr...s-a uitat ...si a zis ca nu e hernie...ci un muschi care a fost sectionat...si care si-a revenit partial...iar acum...fiind greutate in burtica...doare..
am facut exercitii dupa cezariana ptr antrenarea muschiului respectiv...si acum este relativ ok!!!
dar am citit si ceva articole cu hernie la femei gravide...si nu stiu ce sa zic!!!!ti-am zis ce a fost la mine...
partea dreapta doare??? hug.gif
anku
Poate ai citit deja....

Femeia gravida si herniile abdominale

Dupa cum am mentionat si cu alte ocazii, herniile abdominale se dezvolta prin puncte de rezistenta slaba ale peretelui abdominal. Astfel apar herniile inghinale, femurale, ombilicale etc.

Ce este particular la femeia gravida
In primul rand, intinderea peretelui abdominal, din ce in ce mai mult pe parcursul sarcinii, determina deschiderea si apoi largirea punctelor herniare.
Situatia este considerata normala mai ales la nivelul ombilicului, cea mai frecventa hernie dezvoltata in timpul sarcinii fiind hernia ombilicala.
De cele mai multe ori, dupa ce se produce nasterea, inelul ombilical al femeii revine la normal. Persistenta herniei ombilicale dupa nastere este o situatie patologica, anormala, care necesita tratament chirurgical.

Aparitia, in timpul sarcinii, a unei hernii inghinale sau femurale nu este o situatie normala, si nici reversibila dupa nastere. Asadar necesita un tratament chirurgical, deoarece hernia se poate complica prin strangularea continutului herniar.

De la inceput precizez ca hernia complicata prin incarcerare/strangulare reprezinta o urgenta chirurgicala!

In absenta acestor complicatii, atitudinea chirurgicala este diferita in functie de varsta sarcinii:

in primul si al doilea trimestru, hernia se poate opera doar pe cale deschisa, preferabil cu anestezie locala, pentru a evita administrarea drogurilor anestezice care pot fi toxice pentru fat.

cand sarcina se apropie de termen, atitudinea este de expectativa, de monitorizare a herniei. Preferabil este ca tratamentul chirurgical sa fie realizat dupa nastere, orice stres anestezic si chirurgical putand determina o nastere prematura.

In orice caz, o femeie gravida care prezinta o hernie abdominala are indicatie ABSOLUTA de nastere prin operatie cezariana, deoarece efortul muscular din travaliu poate duce la strangularea continutului herniar.
anku
QUOTE(geocoto @ May 6 2011, 12:00 AM) *
un filmulet cu Lucas la masa



.La sfarsit am gustat si eu si nu stiam de ce ii place asa mult.Cand i=am dat bun nu i=a placut dar azi a fost delicios.. eating.gif

hmmmmmm...papic bun...ati avut musafiri de seama azi!!!adica ieri rolleyes.gif
ce mai ...este flacau mare....stie sa manance frumos,mananca asortat... si nu mai are pampers!!!
asa am facut si npoi legume azi...si au fost delicioase...dar erau de la piata!!!
din pacate Darius a mancat numai cartofi si morcovi....cred ca de dovlecel nu se atinge!!! sad.gif
anku


buna fetelor...
azi ...cica 23 grade....
ne ducem sa ne plimbam mai mult azi...
ieri mi s-a spalat singur p manute...fa sa se apuce sa-mi stropeasca peste tot!!! liwlol.gif
simina_ana
Ciau.....nu am apucat azi sa intru....de fapt nu am apucat sa respir. Mi-a venit mobila pentru Iancu si am eliberat camera, apoi am asezat....Mai trebuie sa-mi vina luni un corp si cadrul de la pat si gata....Maine pun hainutele in dulap ca azi doar jucariile am reusit sa le pun.

DImineata am fost la doctorita lui Iancu. Nivelul crescut de limfocite si scazut de monicite arata o mica infectie....adica cea de la ochisori. Are si TGO-ol putin marit....limita e de 35 , el are 49....dar cica pana in 60 e considerata incarcare hepatica. Asa ca mi-a dat un siropel sa-i dam pt a-i curata ficatul....Nu e semnd e hepatita sau ca ar fi fost....dar m-am panicat putin acum....Mi-a zis sa ne axam cat mai mult pe legume si fructe totusi....si noi ca adulti. Numai sa vad cum imi conving eu baietii sa pape legume...dar reusesc eu cumva....

Va las....fug si eu la nani.....as vrea sa va raspund...dar imi pica ochii. AM exagerat si cu curatenia si ma doare si burta si inghinal mai tare....asa ca ma duc sa ma intind in pat. Dar revin maine cu forte proaspete.

Va pupic si NB.
anku


Simina...ma bucur ca ti-a venit mobila ....dar ia-o incet mami!!!!
deci analizele lui Iancu nu indica nici o anemie,nimic smile.gif
este o carte aici...cu un tip care imi place f mult..si se traduce ceva de genul...ficatul creste odata cu temele lui...este o metafora dar ...m-a cam pus p ganduri
legumite,legumite....nici eu nu prea mancam...dar acum..ma straduiesc,...din pacate si noi avem probl cu Darius ca nu papa legumite...numai morcovi,cartofi,sparghel.iar ca fructe banana sa nu o mai vada...raman kiwi,marul mandarinele,anansul dar numai proaspat ca din conserva nu-i prieste si strugurii la care le scuipa coja afara...de stau numai sa adun in urma lui!!!si mai bea amestecaturi de astea ...smothie green!!!
si leguma inghetata..aia ne place noua!!! ohmy.gif ieri Darius a papt 2...mami una ...ca tb sa am grija!!!
ptr legumite...poate sa incerci un sos....cu sos le mancam si noi bine....

noi ieri...am stat prin parc...atata m-am lungit cu timpul ca m-am intors acasa dupa 8 ore...m-am bagat cu el de mi-am luat si cateva farduri ca tot erau reduse 25% de la Manhattan si Maybelline...ce s-a mai spoit si el cu testerile liwlol.gif ...ca zici ca era fetita nu baiat, asa de atras este de farduri wacko.gif cel putin ne-am inteles bine...am fost si eu pregatita ptr TOT...dar a fost ok...
am luat si niste foto ce le comandesem...parca p zi ce trece te trag astia p sfoara tot mai cu nesimtire...scria clar ca 5 centi maram poza...ma duc...comand 70 poze...ar fi tb sa platesc 4 euro cu Cd cu tot...numai ca am platit 7...ca mi-au bagat p gat nu stiu ce taxe si impozite bla bla care atubci cand faceam poza tot la ei cu 12 centi nu existau.... wacko.gif
pai atat s-a prafuit in parc...de am scuturat putin pantalonii...si ziceai ac scuturi un sac de faina...si m-a chinuit talentul de i-am dat si pantaloni buni mad.gifi-am mai dat si inghetata...s-a mai lungit si p asfalt p centru ca sa bage mana in apa,s-a mai bagat si in fantana arteziana...s-a si udat...ce mai...murdar de sus pana jos!!! anima1.gif
dar a fost ok....
maine este ziua mamei maram aici....si oricum al meu sot nu este cu florile...dar parca mai bine as vrea sa ies undeva...si nu stiu unde!!!la tot cazul nu restaurant....

va poopam cu drag....si ne citim mai p seara....
Geo...participati si sapt viitoare???
de Petronici nu mai stie nimeni nimic???
Oana a facut la Matei opertia????
Poopici al 2 fete cucuiete si Claudiei!!!
Andymar asemenea!!!
si....

geocoto
Oooof mi s=au topit neuronii.Eram sigura ca am raspuns la postarile voastre, dar mai mi se intampla sa citesc si sa raspund in gand si apoi sa am impresia ca am scris... biggrin.gif biggrin.gif asta cum se mai numeste??Gata stiu am scris mesajul si am plecat sa=l culc pe Lucas fara sa=l fi terminat, iar sotul mi=a inchis pagina..hai ca nu m=am wacko.gif de tot.. liwlol.gif

Adriana ti=am zis ca asta cred si eu ca poate fi de la infectia la ochi sa aibe analizele putin modificate..Asteptam poze, ca sigur a iesit ceva minunat din manutele voastre pt Iancu.Ai grija cu oboseala si ridicatu'.
Anku mi se pare ok ce legume si fructe papa.O sa accepte mai multe dar nu trebuie sa disperi.Cat despre legumele congelate, dieteticiana mi=a zis ca sunt super ok.Gandeste=te cati km fac legumele "proaspete" si cat de proaspete mai sunt cand ajung la noi in farfurie..Mai au cam 40% din vitaminele initiale.Iti ziceau mai multe in filmuletul care il postasem cateva pagini mai devreme...

Am fost la muzica cu Lucas dar nu a fost cooperant deloc.Vroia una si buna toba si cand a primit=o nu o mai vroia.. wife.gif S=a mai pus si pe bazait in curte ca vroia sa stea sa se joace cu tractoarele care erau acolo pe santier.L=am asezat vreo 5 minute intr=unul dar el vroia in toate...Ofofofofofofofof
Sa vedem cat de cooperant este dupa amiaza..

Pupici,
oFloare1.gif

anku
QUOTE(geocoto @ May 8 2011, 04:01 PM) *
Oooof mi s=au topit neuronii.Eram sigura ca am raspuns la postarile voastre, dar mai mi se intampla sa citesc si sa raspund in gand si apoi sa am impresia ca am scris... biggrin.gif biggrin.gif asta cum se mai numeste??Gata stiu am scris mesajul si am plecat sa=l culc pe Lucas fara sa=l fi terminat, iar sotul mi=a inchis pagina..hai ca nu m=am wacko.gif de tot.. liwlol.gif

Adriana ti=am zis ca asta cred si eu ca poate fi de la infectia la ochi sa aibe analizele putin modificate..Asteptam poze, ca sigur a iesit ceva minunat din manutele voastre pt Iancu.Ai grija cu oboseala si ridicatu'.
Anku mi se pare ok ce legume si fructe papa.O sa accepte mai multe dar nu trebuie sa disperi.Cat despre legumele congelate, dieteticiana mi=a zis ca sunt super ok.Gandeste=te cati km fac legumele "proaspete" si cat de proaspete mai sunt cand ajung la noi in farfurie..Mai au cam 40% din vitaminele initiale.Iti ziceau mai multe in filmuletul care il postasem cateva pagini mai devreme...

Am fost la muzica cu Lucas dar nu a fost cooperant deloc.Vroia una si buna toba si cand a primit=o nu o mai vroia.. wife.gif S=a mai pus si pe bazait in curte ca vroia sa stea sa se joace cu tractoarele care erau acolo pe santier.L=am asezat vreo 5 minute intr=unul dar el vroia in toate...Ofofofofofofofof
Sa vedem cat de cooperant este dupa amiaza..

Pupici,
oFloare1.gif

aaaa...da...ce am luat eu de la piata...era produs aici la cativa km de iorasul nostru...ca din supermarket jale ...chiar nu are rost sa cumperi...se promoveaza ff mult si la noi ideea asta...ca de ce sa mananci ceva care a fost adus de la mii de km...cand poti sa te lipsesti si sa astepti pur si simplu sezonul de asa ceva...dar ptr a proteja mediul...sau in cazul meu pana vin in Romania liwlol.gif ptr ac se pune probl de cata benzina si poluare includ astfel de transporturi cu legume ...asa ca ...a ajuns la f multa lume mesajul asta...si definitiv sparghelul se cumüpara numai cel din Germania ...iar de la Greci ramane...capsunile aduse de p te miri unde...se STRICA....le vezi ca de la 1.80 euro luni...ajung sambata dimineata la 60 centi ...ptr ac nu cumpara nimeni in aceasta idee!!!laptele se cumpara aproape numai cel din zona...ouale la fel au cifre care-ti spun exact de unde au fost aduse si ce conditii au avut animalele alea...respectiv oua de crescatorie normala,oua de crescatorie unde le inchide in custi numai partial ,respectiv noaptea...si oua care provin de la gaini tinute intr-un spatiu special amenajat ca sa se simta libere si p camp...
este absolut unduisotor cand vezi atata forta de oameni[nemti care sunt aparent reci] care sustin o astfel de cauza...avand in vedere ca traim intr-o lume unde suntem atat de egoisti...incat ne pasa numai de propiul nostru confort fara sa ne mai gandim si la generatiile viitoare!!!aceeasi figura si cu pepenele...40 centi kg...la vremea asta...ptr ac nu cumpara lumea...
sunt si f multe sere aici...ca dc nu ar fi sere de unde atata de munca ptr romani??!!!si normele sunt mult mai stricte...deci pot spune ca pot avea incredere in ei...in momentul in care vad semnul ca un produs este evaluat periodic ca de ex öko test sau Stiftung Warentest..mai ales öla produse ptr copii...nu tb luat ce este scump...ptr ca nu este ok...dar cu siguranta un produs nemtesc cu sigla de la Öko test este mult mai bun....
luam si legume congelate...brocolii de cele mai multe ori...in rest majoritatea sunt semipreparate...si nu prea vreau ...mai mancam de post legume meditaranene de la Aldi...dar in rest....
la fructe am obs ca gustul este ff bun...mai fac prajituri...si este bun
si rosiile...doar din conserva mic taiate am obs ac sunt bune de mancare ac numai alea sunt lasate sa se coaca si nu culoase de verzi....
ohhhhhhhh...ar fi o gramada de povestit despre mancare....si din pacate suntem ceea ce mancam....
eu acum caut sa folosesc cat mai mult ulei de masline....ptr ac pana acum nu prea l-am suportat...si azi a fost prioma data in salata cand nu l-am simtit rolleyes.gif mai ales ca vaem ulei de masline adus tomite din butoi din Sicilia numai ce curge din prima stoarcere de masline...asa ca...de acum la salate...
in rest folosim din plante ac am obs ca nu-mi este rau de la el....


din filmuletul taun am urmarit vreo 20 min...si mi-a iesit deocamdata in evidenta ca pamantul p care se cultiva oboseste...iar ptr a da roadde mai departe este fortat cu subst chimice....si am facut legatura ca acum vreo 6 ani...am pus eu si sora-mea cartofi p un teren unde nu s-a mai cultivat de ani de zile...a fost un an in care la altii au iesit cartofii mici...numai la noi ca pumnul...fara nimic...nici nu stiu dc i sapasem cum tb ...ca era prima si ultima data cand am cultivat cartofi...apa numai cat a pluat,nici de ganganii nu am dat nimic ...ac eram 2 fete singure colac peste pupaza si venite proaspat de la oras...de unde sa stim???
si au iesit cartofi ca pumnii la sfarsit...de se mira tot satul...
dar din cauza ca probabil pamantul nostru nu era obosit!!!
oricum...tb sa-l mai urmaresc in continuare...

si laptele...dc il tii deschis in frifgider...in 12 ore pierde 30% din calitati...in 24 50%...mai foloseam lapte de capra ptr Darius...asa mi-a sartit in evidenta la un documentar...si am zis ca mai bine il bem atunci repede!!!
simina_ana
Hop si eu la miez de noapte.....trecut de fapt .....ca nu am somn....
Imi place ce vorbiti despte mancare....si asa cum i-am spus azi lui Geo la telefon o sa incerc sa iau si alte legume....in afara de traditionalale : pastarnac, patrunjel, telina, morcovi si cartofi care merg in aproape toate mancarurile...si o sa incerc si eu prazul si sparanghelul...ca vad ca le laudati si imi dati si mie un imbold....de gasit retete...traiasca netul ca gasesc de toate....
Eu recunosc....nu sunt devoratoare de legume...nici Bebe...asa ca nici Iancu nu va fi...daca nu va vedea la noi....asa ca am hotarat sa ne axam pe legume si fructe zilnic....nu degeaba au astia promo la tv cu "pt o viata sanataosa consumati zilnic fructe si legume " biggrin.gif.....Vorba voastra si nu numai, suntem ceea ce mancam....Cel putin de cat cu TGO-ul usor crescut la Iancu, dupa discutia ce am avut-o cu doctorita lui.....am zis ca vom incerca sa ne dam si noi pe legume zilnic....va trebui exercitiu....dar cu perseverenta vom reusi....
Deocamdata mi-am convins sotul sa manance dovlecei si vinete ( in alt mod decat salata)....e un inceput....mai ales ca el e genul care culege legumele din ciorba....Si ar fi pacat sa nu profitam....mai ales ca socrul pune in gradina de toate si ce-i mai important nu le stropeste cu nimic....sunt bio ca sa zic asa....ca na de ploaia care care peste pamant nu stiu cat de bio este....biggrin.gif....dar macar nu foloseste substante chimice care sa le oblige sa se matureze mai repede....de asta noi mancam si in septembrie capsuni de la el din gradina....ca are un soi care iese si toamna ....Oricum fiind putin mai rece la Sibiu, suntem decalati cu fructele si legumele sa zic asa....dar tot e bine.......

Faza cu laptele nu o stiam , Anku....dar o sa tin minte....oricm eu si Iancu cam bem 1 litru de lapte pe zi....ca papam cereale diminata eventual...in timpul zilei mai beau eu un pahar...si seara iar bem amandoi....el bibi si eu un pahar....rareori cand tinem o cutie deschisa dimineata pana a doua zi....dar o sa incerc sa tin o evidenta chiar...


simina_ana
QUOTE(geocoto @ May 6 2011, 01:00 AM) *
un filmulet cu Lucas la masa



Rose l=am pus si cu bune si cu rele.Tu decizi daca i=l arati Andreutei.
Azi a papat dovlecei pe gratar marinati in prealabil cu ulei masline, un graunte usturoi, sare, piper, patrunjel, cimbru si zeama lamaie.Sper sa nu=l doara burtica dar parca se luase la concurenta cu musafirii care i=am avut azi(preotul si preoteasa) si ii era frica ca nu=i ajunge.
La pranz a mancat ardei copt in saramura dar putin otetit doh.gif .La sfarsit am gustat si eu si nu stiam de ce ii place asa mult.Cand i=am dat bun nu i=a placut dar azi a fost delicios.. eating.gif



Ti-am spus si la telefon....e un dulce Lucas....si cu siguranta cand voi veni la tine....o sa vreau sa fiu servita de Lucas cu ceai si sa-mi puna el in farfurie de mancare...ca vad ca stie ce e bun.....SI ce ma bucura e ca-l vad ca papa foarte bine....poate s-ar lua si Iancu dupa el...daca l-ar vedea...
Si trimite caldura incoaceeeeeeeeeeeeeeee..............numai cand va vad ca papati afara mi se face ciuda ca e asa de frig la noi.....azi Iancu a iesit afara cu geaca de iarna pe el si caciulita.....asa de frig a fost. Dimineata aratau 3 grade dar ca se simteau ca -1......vine gerul...ieri a cazut chiar lapovita.....
simina_ana
QUOTE(anku @ May 6 2011, 01:38 AM) *
Poate ai citit deja....

Femeia gravida si herniile abdominale

Dupa cum am mentionat si cu alte ocazii, herniile abdominale se dezvolta prin puncte de rezistenta slaba ale peretelui abdominal. Astfel apar herniile inghinale, femurale, ombilicale etc.

Ce este particular la femeia gravida
In primul rand, intinderea peretelui abdominal, din ce in ce mai mult pe parcursul sarcinii, determina deschiderea si apoi largirea punctelor herniare.
Situatia este considerata normala mai ales la nivelul ombilicului, cea mai frecventa hernie dezvoltata in timpul sarcinii fiind hernia ombilicala.
De cele mai multe ori, dupa ce se produce nasterea, inelul ombilical al femeii revine la normal. Persistenta herniei ombilicale dupa nastere este o situatie patologica, anormala, care necesita tratament chirurgical.

Aparitia, in timpul sarcinii, a unei hernii inghinale sau femurale nu este o situatie normala, si nici reversibila dupa nastere. Asadar necesita un tratament chirurgical, deoarece hernia se poate complica prin strangularea continutului herniar.

De la inceput precizez ca hernia complicata prin incarcerare/strangulare reprezinta o urgenta chirurgicala!

In absenta acestor complicatii, atitudinea chirurgicala este diferita in functie de varsta sarcinii:

in primul si al doilea trimestru, hernia se poate opera doar pe cale deschisa, preferabil cu anestezie locala, pentru a evita administrarea drogurilor anestezice care pot fi toxice pentru fat.

cand sarcina se apropie de termen, atitudinea este de expectativa, de monitorizare a herniei. Preferabil este ca tratamentul chirurgical sa fie realizat dupa nastere, orice stres anestezic si chirurgical putand determina o nastere prematura.

In orice caz, o femeie gravida care prezinta o hernie abdominala are indicatie ABSOLUTA de nastere prin operatie cezariana, deoarece efortul muscular din travaliu poate duce la strangularea continutului herniar.


Sper sa nu ajung la cutit totusi din cauza pacatoasei asteia.....Am zile cand mor de durere....dar am si zile cand mi-e bine.....Cel mai rau e dimineata.....ca sunt muschii relaxatii , iar cand ma ridic din pat simt presiunea destul de tare , uneori am impresia ca se rupe ceva ....apoi pe parcursul zilei ma obisnuiesc.....
Sa speram ca totusi voi fi bine....daca respect anumite reguli...adica sa nu stau prea mult in picioare, sa ma ridic pe-o parte etc.....
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ May 5 2011, 02:19 PM) *
astazi au avut la gradi ora de pictura.....initial au vrut pe Andreea sa o tina deoparte.....cel mai mic din ceilalti copii avind 3 ani si 5 luni....dar a inceput sa chiraie cand a vazut ce fac ceilalti....si pina la urma au lasat-o si pe ea......si chiar a reusit ceva frumos.....hai sa ma laud....pe margine chiar au scris "bravo".....e asa imitativa.....


si priviti si degetelele de pictrorita



Foarte fain desenul....mi-i dat ideea...ca de mutl nu am mai pictat...dar mai intai trebuie sa ma duc sa-i iau o carte de colorat.....ca sa am desenul...ca asa facem dupa ochi si ureche biggrin.gif...
Si daca tot punem mici opered e arta ale lor.....va pun cateva poze cu un alt fel de puzzle....de care Iancu e f incantat....asa am invatat formele geometrice, culorile, sa potriveasca forma potrivita pe imagine....e un lucru f practic....in az ca sunteti in pana de idei pt jocuri cu piticii....

Le batea si cu ciocanul ca sa fie sigur ca tin magnetii liwlol.gif


si imaginea asa arata la final...si cu putin ajutor de aliniere de la noi....


simina_ana
Neata.....ca aseara nu am mai rezistat.....

EU cred ca depun o plangere...nu stiu pe unde....dar ma enervez la culme....iar e frig, ploua si e urat...si vremea asta ma deprima total....Uff....oare mai vine caldura si la noi???

Anku...cum ati petrecut ieri de ziua mamei? LA multi ani pentru ieri....

Geo.....nu ai inscris-o inca pe Adriana? Ca nu-mi apare nimic...am vrut sa votez si nu pot.....



anku
QUOTE(simina_ana @ May 9 2011, 08:15 AM) *
Neata.....ca aseara nu am mai rezistat.....

EU cred ca depun o plangere...nu stiu pe unde....dar ma enervez la culme....iar e frig, ploua si e urat...si vremea asta ma deprima total....Uff....oare mai vine caldura si la noi???

Anku...cum ati petrecut ieri de ziua mamei? LA multi ani pentru ieri....

Geo.....nu ai inscris-o inca pe Adriana? Ca nu-mi apare nimic...am vrut sa votez si nu pot.....

am petrecut ac nu am mai petrecut.....
am fost asa scurt la piscina 2 ore si am mancat cate oinghetata...si gata...de al 16 la 19
hmmmmmm...barbate-meu a facut insolatie sambata...asa de cald a fost....la prins p bicicleta...si de data asta chiar s-a simtit puternic...deci chiar o fi gaura aia de ozon deasupra noastra in deplasare..ptr ca ardea si durea in acelasi timp...noi am stat in parc....dar m-a prins p mine p brate...sisimteam asa...ca parca framanta pielea..si culmea era ca dc stateai la umbra iti era frig...te duceai la soare...te prajea in 10 min
Dari nu are nimic...ca a fost barbate-meu inspirat si ia dat o camasuta larga cu maneca lunga si panataloni lungi...prima data cand a dus copilul ca ne-am intalnit in parc...l-am certat ca ce cum sa aduci copilul asa de gros imbracat la 26 grade...dar...apoi m-a lamurit...si ce bine a fost!!!mi-am facut deja provizii de creme ptr soare...de azi le punem in aplicare...ma gandeam asaa....dc vine asa o panica intre oameni si ramanem fara creme ptr soare??? liwlol.gif doh.gif asa fac si cu pampersii si laptele ptr copil.... liwlol.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ May 9 2011, 01:28 AM) *

Le batea si cu ciocanul ca sa fie sigur ca tin magnetii liwlol.gif


si imaginea asa arata la final...si cu putin ajutor de aliniere de la noi....

wow Adriana...dar stiu ca are rabdare cretulinul de Iancu.... unsure.gif yes.gif
pai nu am eu atata rabdare....
interesant noul vostru puzzle.... tzuc.gif
cand ne delectezi si p noi cu pozite cu mobila cea noua!!!???
nu de alta...dar sa-ti admiram bunul-gust smile.gif
anku
Geo...
ce faceti voi???
simina_ana
QUOTE(anku @ May 9 2011, 11:44 AM) *
wow Adriana...dar stiu ca are rabdare cretulinul de Iancu.... unsure.gif yes.gif
pai nu am eu atata rabdare....
interesant noul vostru puzzle.... tzuc.gif
cand ne delectezi si p noi cu pozite cu mobila cea noua!!!???
nu de alta...dar sa-ti admiram bunul-gust smile.gif



Azi....cel tarziu maine....ca mi-a adus dimineata si restul de mobila.....Oricum i-am mai dat comanda de ceva ca pare goala camera pe sus, asta poate maine.....si mai am de lipit piticii cu ALba ca zapada....ca pe aia nu m-a lasat Iancu sa-i dau jos.....a plans cand i-am dezlipit....si i-am promis ca ii pun la patut,...asa ca dupa ce termin si cu astea fac si pun pozele....pe FB sunt cateva poze cu o parte din camera.....daca vrei sa vezi...dar pun si aici in curand....
Acum profit ca l-a luat Bubu pe Iancu afara si aranjez in balcon si sper sa termin pana vin ei....
Pupici...

La voi soare si va prajiti....si noi cu haina de iarna...aiurea vremea sta ...rau de tot....
F bien faci...sa incepi sa-l dai deja pe Darius cu crema.....eu am obs la Iancu ca imediat il prinde soarele....el deja e bronzat pe manute si pe fata putin chiar daca era mai frigut afara...pacatos si periculos soarele asta....
simina_ana
QUOTE(anku @ May 9 2011, 11:44 AM) *
wow Adriana...dar stiu ca are rabdare cretulinul de Iancu.... unsure.gif yes.gif
pai nu am eu atata rabdare....
interesant noul vostru puzzle.... tzuc.gif
cand ne delectezi si p noi cu pozite cu mobila cea noua!!!???
nu de alta...dar sa-ti admiram bunul-gust smile.gif



Sa stii ca are rabdare ca si pe mine ma uimeste uneori....dar si i se pune pata sa distruga biggrin.gif...
geocoto
Salutare,

La noi s=a mai innorat putin si a si picurat dimineata dar acum vad ca incearca un soare timid..
Multumesc dragutelor pt voturi. hug.gif tzuc.gif hug.gif tzuc.gif

Lucas se plictiseste ca eu eram putin preocupata sa strang voturi..Hai sa va zic ce am facut dimineata.Am pus apa la incalzit sa fac mamaliga cu un praf de sare.M=am razgandit si am facut intai ceai si apoi mamaliga numai ca a iesit ceaiul sarat.Lucas mititelul ar fi baut, i=am dat si lamaie sa=l dreaga dar nimic.. doh.gif
Pe urma cand am terminat de mancat i=am dat mamaliga care mai ramasese sa o duca la pasari.El a aruncat=o pe jos in iarba si a inceput sa calce in ea.Cand m=am uitat pe geam m=am pus pe un ras.. liwlol.gif liwlol.gif ca se enerva si vorbea pe legea lui acolo ca i se lipise mamaliga de talpa..Doamne ca nu=l mai pot scapa din ochi o sec.

In rest mai am niste flori de pus si mi=am gasit si eu zmeura in sfarsit sa=mi pun dar mi=a zis sa mai astept 2 saptamani pana prinde radacini mai bine si in toamna.. yami.gif yami.gif

Adriana nici pe mine nu ma lasa sa votez si desi imi aparea ca este inscrisa a aparut ff tarziu link=ul..

Pup si vorbim mai tarziu. oFloare1.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ May 9 2011, 11:20 AM) *
Azi....cel tarziu maine....ca mi-a adus dimineata si restul de mobila.....Oricum i-am mai dat comanda de ceva ca pare goala camera pe sus, asta poate maine.....si mai am de lipit piticii cu ALba ca zapada....ca pe aia nu m-a lasat Iancu sa-i dau jos.....a plans cand i-am dezlipit....si i-am promis ca ii pun la patut,...asa ca dupa ce termin si cu astea fac si pun pozele....pe FB sunt cateva poze cu o parte din camera.....daca vrei sa vezi...dar pun si aici in curand....
Acum profit ca l-a luat Bubu pe Iancu afara si aranjez in balcon si sper sa termin pana vin ei....
Pupici...

La voi soare si va prajiti....si noi cu haina de iarna...aiurea vremea sta ...rau de tot....
F bien faci...sa incepi sa-l dai deja pe Darius cu crema.....eu am obs la Iancu ca imediat il prinde soarele....el deja e bronzat pe manute si pe fata putin chiar daca era mai frigut afara...pacatos si periculos soarele asta....

ce sod...a palns dupa pitici...
pai bafta la curatenie si la aranjat...
Darius are asa ca sora-mea tenul...cand il prinde soarele nu se inroseste dar se bronzeaza asa uniform de zici ca a fost al solar....intra direct bronzul in el fara sa se inroseasca...
Mischu se inroseste rau de tot....ca racul liwlol.gif
Lasa ac de mnaine arata si la Sb 20 grade...hi hi....
mda...povestea cu soarele estew ca nu mai este asa cum a fost acum 10-15 ani...si se aproximeaza ca in urmatorii 20 ani jumatatea din populatia globului va avea cel putin odata in viata probl cu pielea...chiar cancer de piele...
pai imi aduc aminte ca stateam la mare toata ziua p plaja si in apa...si nu aveam nimic...nu tu durere de cap,nu tu prajeala...acum?????iesi pana in parc unde vb aia nu reflecta si apa si nisipul innapoi cum s-ar intampla p plaja....si te prajesti de zici ca nu-i adev.... doh.gif
anku
QUOTE(geocoto @ May 9 2011, 11:41 AM) *
Salutare,

La noi s=a mai innorat putin si a si picurat dimineata dar acum vad ca incearca un soare timid..
Multumesc dragutelor pt voturi. hug.gif tzuc.gif hug.gif tzuc.gif

Lucas se plictiseste ca eu eram putin preocupata sa strang voturi..Hai sa va zic ce am facut dimineata.Am pus apa la incalzit sa fac mamaliga cu un praf de sare.M=am razgandit si am facut intai ceai si apoi mamaliga numai ca a iesit ceaiul sarat.Lucas mititelul ar fi baut, i=am dat si lamaie sa=l dreaga dar nimic.. doh.gif
Pe urma cand am terminat de mancat i=am dat mamaliga care mai ramasese sa o duca la pasari.El a aruncat=o pe jos in iarba si a inceput sa calce in ea.Cand m=am uitat pe geam m=am pus pe un ras.. liwlol.gif liwlol.gif ca se enerva si vorbea pe legea lui acolo ca i se lipise mamaliga de talpa..Doamne ca nu=l mai pot scapa din ochi o sec.

In rest mai am niste flori de pus si mi=am gasit si eu zmeura in sfarsit sa=mi pun dar mi=a zis sa mai astept 2 saptamani pana prinde radacini mai bine si in toamna.. yami.gif yami.gif

Adriana nici pe mine nu ma lasa sa votez si desi imi aparea ca este inscrisa a aparut ff tarziu link=ul..

Pup si vorbim mai tarziu. oFloare1.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif hug.gif
wow!!de astea comice rau....ceai sarat....
parca si-l vad p Lucas cu mamaliga lipita de papuc certandu-se liwlol.gif
p mine m-a lasat sa votez!!!hmmm...curios faptul ca p voi nu va lasa...hai ca poate p tine nu te lasa ptr ca ai fost pers care ia inscris...si banuiesc ca face imediat legatura...dar Adriana???
sa tii ploicica acaolo la tine la Bruxelles!!! wife.gif sa nu o trimiti incoace!!!! liwlol.gif
anku
Buna fetelor...hmmmm...s-a dus linistea...azi dim auzeam tot cioc cioc-bum bum...astia montau schelele in blocul vecin....ca sa renoveze...desi chiar nu arata absolut deloc rau...asa ca vreo 2 sapt cred ca ne-or ciuli urechile!!!
si iubitul meu este infundat ntr-o nara....febra vad ca nu are...asteptam...deocamdata nu ma duc la dr...
stiu ca are leg cu soarele....hmmmm
asta este...nu a rcait aproape toata iarna dar are nasul infundat acum....
in rest...hmmm...m-am trezit abia la 8...abia acum beau o cafeluta...ca azi dim la 5 iar m-am sculat!!! sad.gif
poop!!! tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.