Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
QUOTE(sinzigm @ Jul 31 2009, 03:15 PM) *
Buna mamicilor!

Nu stiu daca va mai amintiti de mine....am fost si eu in lista mamicilor de decembrie.Am tot incercat sa dau de voi,dar nu am reusit,apoi cand am gasit unde scriati,nu am reusit sa ma loghez,iar cu Matei al meu nu am prea avut timp de nimic,mai ales ca nu mai aveam acasa netul.Acum suntem in Londra la tati si avem iar netul si am vrea sa ne reintegram in grup.
V-as pune si cateva poze cu noi,dar aveam notat intr-un carnetel cum se face si nu il am la mine,asa ca daca vreuna din voi are timp sa imi mai spuna odata ar fi tare bine.
VA PUPAM SI PE VOI SI PE BEBEI XXXXX
SINZIANA SI MATEI


desigur ca ne aducem aminte si de voi.....
ne bucuram ca ati revenit.....
si ca auzim vesti de la voi......
londraaaaaaaaaaaa.....ce fain!!!!!!!si eu vreau...te bucuri de ploaie...i spuneam eu tinei ca o invidiez ca are parte de ploaie...
da siguuur...
ptr pozite...de abia asteptam sa vedem p matei... bananab.gif
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=3750
va poopam cu drag si va mai asteptam cu pozite........ tzuc.gif
Rose68
Anku. Iasmina fetita ANdreei daca imi amintesc bine e nascuta pe 8 decembrie ca si Iancu
anku
QUOTE(Rose68 @ Jul 31 2009, 06:03 PM) *
Anku. Iasmina fetita ANdreei daca imi amintesc bine e nascuta pe 8 decembrie ca si Iancu

pai ca sa stim ...ca sa o treceti in listuca...
si p mateiut al lui sanzi......
ce faceti????
sunteti bine????
cum e cu papatul????
merge mai bine?????? tzuc.gif
cand mai puneti pozite????
Rose68
QUOTE(anku @ Jul 31 2009, 07:06 PM) *
pai ca sa stim ...ca sa o treceti in listuca...
si p mateiut al lui sanzi......
ce faceti????
sunteti bine????
cum e cu papatul????
merge mai bine?????? tzuc.gif
cand mai puneti pozite????

suntem mai bine. dar tot ne mai este frica de recidiva
Suntem puturoase si fricoase. Azi i-am pus Gummy bear song si statea singura in fundulet sa se uite la videoclip. Daca vreau sa o asez in fundulet sta doar cateva clipe dar pentru Gummy bear song a sta vreo 2-3 minute.Poate ca nu vi se pare mult dar mie mi s-a parut. Cred ca ii este frica pentru ca se arunca pe spate
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Jul 31 2009, 08:38 PM) *
suntem mai bine. dar tot ne mai este frica de recidiva
Suntem puturoase si fricoase. Azi i-am pus Gummy bear song si statea singura in fundulet sa se uite la videoclip. Daca vreau sa o asez in fundulet sta doar cateva clipe dar pentru Gummy bear song a sta vreo 2-3 minute.Poate ca nu vi se pare mult dar mie mi s-a parut. Cred ca ii este frica pentru ca se arunca pe spate





Sa stii ca si Iancu statea la inceput cateva secunde dupa care se arunca intr-o parte ....apoi usor usor a inceput sa stea cateva minute...si acum...mai ca nu vrem sa stam doar in funduletz. Daca sta 2, 3 minute sa stii e aproape "gata" ....in curand o sa ne spui ca vrea doar asa....o pupam pe Andreiutza cea scumpica

PS. Rose...mi-a zis tati sa te rog sa-l treci pe Iancu in listuta si cu al doilea nume , Stefan ca lui ii place foarte mult si acest nume ( desi mami l-a ales ) wub.gif trandafir.gif

tina71
Rosedesi am citit ca ai probleme cu domnisoara ta, abia acum am realizat despre ce e vorba doh.gif probabil pt ca intru asa de tarziu si sunt prea obosita. si eu am avut aceeasi problema acum o luna cu baietii.mai intai a avut cel mare si de la el a luat si mititelul.noroc ca ne-am dat seama si i-am dat imediat tratament. cauta in farmacii ZOVIRAX sirop, se bea , este indicat si pt bebelusi, in caz de afte sau alt tip de bubite in gurita.este f bun, dupa 24 de ore deja incepe sa se vada efectul.eu nu stau in casa fara el pt ca acum 3 ani am avut mari probl cu baiatul cel mare, tot din cauza aftelor. a inceput cu febra f mare, peste 40grade, dar aftele au aparut abia dupa 3 zile in gura lui.eram inebuniti,avea dureri de cap din cauza febrei f mari, ziua alergam la dr , iar noaptea la spital, pana si-au dat seama despre ce e vorba si i-au prescris siropul. este cam scump, il cumpar aici cu 80 euro, dar merita pt efectul lui rapid . dorim multa sanatate
geocoto
Buna mamici,

Si noi am luat Zovirax la varicela si intr-adevar i-a usurat cat de cat aparitia acestei boli copilului.Este dulceag la gust asa ca nu ar fi nici o problema sa-l accepte.
Azi i-am dat un piureut inventat de mami(rar ma uit pe cartea de retete) dovlecel jumatate, un sfert ardei gras, un cartofior, o ceputa mica, mica, conopida, brocoli si curcan si o lingurita de ulei de masline.S-a lins pe botic piticu'.
Ca fructe piersicuta cu biscuite ca era ff zemoasa si suc de mar cu para diluat cu apa.

La voi chiraie piticii ca Lucas zici ca-l pica cineva cu ceara si apoi rade.

Ma duc sa-l culc, nu mai poate de somn.
Pupi,
Geo trandafir.gif trandafir.gif

PS M-am bucurat teribil sa vad poze cu Iancu, si Selena.Nu-i mai vazusem de ceva timp. tzuc.gif
Rose68
acyclovir este de fapt substanta activa si asta e numele sub care se comercializeaza in tara.Exista doar crema si scrie ca e pentru virusul herpetic
Rose68
nu mai stiu ce sa inventez ca sa o fac sa pape supa sau legume. Azi mi-a reusit. Am facut ieri supa cu galusti (chiar daca au gluten, luni facem 8 lunite). I-am scos pentru ea 2 portii. Ieri am scos din legume si o jumatate de galusca( facute fara albus, doar cu galbenus si gris) si a papat dar legumele amestecat cu out si iaurt in proportie de jumate iaurt jumatate legumele din supa. Azi si mai bine. In 150 ml de supa groasa (zbrobite cu furculita legumele, nu le-am mai facut pasate) am pus 26 grame de carnita de piept pui, o lingurita de iaurt , putin untulet si a papat tot apoi i-am dat si jumatate de iaurt (75 ml). Alteori nu imi iese si pace, sau papa si la un sfert de ora vomita.
sinzigm
Buna fetelor!Doamne ce mari sunt bebeii vostri!!!!Nu-mi vine sa cred...parca mai 'nainte eram gravidute si ne stresam daca nu dadeau o zi din picioruse si uite-i acum ce mari s-au facut!!!!

Matei Cristian al meu este nascut pe 22 decembrie.Cu papatul nu am avut niciodata probleme cu el,e un mancacios.Decand l-am nascut manca 60 de mil de laptic,dar trebuia sa manance numai 30 si saracutul dadea surplusul inapoi ca stomacelul lui nu era asa mare.Am avut si noi o perioada in care am luat antibiotic si asta pt ca a luat o raceala zdravana de la verisorul lui si atunci i s-a facut o afta de toata splendoarea de care de abea am scapat.Atunci papa numai laptic si plangea saracutul dar tot papa.Eu l-am tratat cu glicerina cu anestezina si ceva antibiotic avea in ea si mai avea ceva dar nu imi mai amintesc sincera sa fiu.Doctorita noastra de familie i-a scris reteta si la farmacie i-au preparat-o.A fost buna,i-a redus din marime,ca era mare,dar nu i-a trecut de tot si atunci ne-a prescris Aftolizol,cu care am reusit sa o tratam.In orice caz,a trecut cam o luna pana a scapat de ea.Aici in Londra,ei trateaza aftele cu Nystatin si nu numai aftele ci si ciupercile care pot aparea in gatut sau la intestine tot din cauza antibioticelor.Eu am cam avut probleme cu Matei cu gatutul.E foarte sensibil la aerul rece si raguseste repede.Acum o luna jumate mi-a facut laringita si am fost internata in Romania cu el.Am primit iar antibiotic si s-a cam dereglat.Acum nu stiu ce sa spun....poate si schimbarea asta a fost prea mare.Am venit aici unde e numai tati,nu mai e bunica care-i facea toate poftele nu mai sunt verisorii lui,ne cunoaste doar pe noi si atat.Plus de asta vremea e foarte naspa.E mai mult innorat si ploua mai tot timpul.Nu e cald,decat asa cam cum e la inceput de toamna,nu-l pot purta in manecuta scurta,iar el e obisnuit sa iasa afara des,iar pe ploaie nu il pot scoate.Plus de asta stau stresata cu gripa asta porcina,ca aici sunt sute de mii de cazuri si nu o trateaza cu asa mare importanta.Iti da tratament acasa si doar daca esti in stare grava te interneaza in spita.Saptamana trecuta s-a ragusit iar,si mai sunt stresata cu treaba mare.Cam cu o saptamana inainte sa vin a inceput sa faca mai des,iar aici daca ii dau mai multe fructe si legume face de 5-6 ori pe zi.Nu e diareic,are consistenta buna,dar sunt foarte stresata,ca degeaba papa bine ca daca face cacuta asa des,nu mai pune pe el.La 7 luni si o saptamana are 8 kg,dar la cat mananca ar trebui sa aiba mult mai mult.Am incercat sa nu ii mai dau fructe,decat mere coapte si orezel cu morcovel si i-am mai facut si laptic in zeama de pe orez.E bine 2 zile,face caca de 2,3 ori si apoi cum ii introduc iara banana sau paruta sau ce ii mai dau eu o ia de la inceput.Am fost la o gramada de doctori,dar saracii nu sunt capabili de nimic,asa ca am mers la particulari si doctorul de acolo mi-a zis ca s-ar putea sa fie de la antibioticul pe care l-a luat in spital,sa fii ramas cu o ciuperca la intestine asa ca mi-a dat Nystatin,dar eu cred ca nu e de la antibiotic.Pur si simplu dupa ce papa nu trece mult si face cacuta.Acum o sa vad eu ce voi face,ca sunt tare ingrijorata.Dintisori nu avem inca,desi cred ca il cam chinuie ca baga in gurita orice prinde,doar ca nu-i lasam noi decat jucarioarele lui de gingiute.

Tot incerc sa va pun si poze dar nu am reusit pana acum.Va pup
Rose68
Rose68
Avem niste puiuti superbi si m-am gandit sa fac un panou de onoare cu ei
Este un model
Voi sa veniti cu idei si de ce nu? cu alte poze
Anku vad ca tu ai sters pozele, daca vrei sa pui si tu o poza......please
3.12.2008- Andreea- mamica Rose68

6.12.2008-Eduard Andrei- mamica Geutzica
8.12.2008 - Selena Iasmina- mamica Andreea. Andymar

8.12.2008- Iancu Stefan- mamica Simina Ana

12.12.2008 - Cosmin Mihai - mamica Ellena Elly
15.12.2008 - Bogdan - mamica Iullyy
17.12.2008 Duncan, mamica Tina71
20.12.2008- Matei- mamica Oana

21.12.2008- Lucas Dave- mamica Georgiana, Geocoto

22.12.2008- Matei-mamica Sinziana- Sinzigm
23.12.2008 -Darius-mamica Anku
27.12.2008 - Denisa Maria, mamica Danielaa,

28.12.2008 - Stefanut-mamica Alina84
Adelin- mamica Petronici

Cristina , mamica Adina Apostu
simina_ana
Rose ....m-ai facut sa crybaby.gif de emotii....ce "panou" frumos avem....

Mi-ai dat o idee pentru cand piticii nostri vor face un anisor...nici nu-mi vine sa cred ce repede a trecut timpul...si ca maine poimaine...fac un anisor....
Offf.....m-am emotionat toata si acum ma cuprinde nostalgia....

PS. Tati multumeste pentru schimbare
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Aug 1 2009, 09:03 PM) *
Rose ....m-ai facut sa crybaby.gif de emotii....ce "panou" frumos avem....

Mi-ai dat o idee pentru cand piticii nostri vor face un anisor...nici nu-mi vine sa cred ce repede a trecut timpul...si ca maine poimaine...fac un anisor....
Offf.....m-am emotionat toata si acum ma cuprinde nostalgia....

PS. Tati multumeste pentru schimbare

ideea cu anisorul e super
O sa va rog pe toate sa imi dati cate o poza de la nastere si una de la 1 anisor si de ce nu si o poza cu mami
simina_ana
Stiti ce si-a descoperit azi Iancu? Putzulica.... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Era asa de comic....statea in cadita, se tragea de ea si radea la mine si la tati....pana am fugit eu sa iau camera sa-l pozez a uitat de ea si si-a luat crocodilul la molfait. smile.gif

Voi ce mai faceti? Ca vad ca a cam batut vantul azi pe aici...
Weekend placut sa aveti in continuare
Rose68
QUOTE(Rose68 @ Aug 1 2009, 08:29 PM) *
Avem niste puiuti superbi si m-am gandit sa fac un panou de onoare cu ei
Este un model
Voi sa veniti cu idei si de ce nu? cu alte poze
Anku vad ca tu ai sters pozele, daca vrei sa pui si tu o poza......please
3.12.2008- Andreea- mamica Rose68

6.12.2008-Eduard Andrei- mamica Geutzica

8.12.2008 - Selena Iasmina- mamica Andreea. Andymar

8.12.2008- Iancu Stefan- mamica Simina Ana

12.12.2008 - Cosmin Mihai - mamica Ellena Elly

15.12.2008 - Bogdan - mamica Iullyy

17.12.2008 Duncan, mamica Tina71
20.12.2008- Matei- mamica Oana

21.12.2008- Lucas Dave- mamica Georgiana, Geocoto

22.12.2008- Matei-mamica Sinziana- Sinzigm
23.12.2008 -Darius-mamica Anku
27.12.2008 - Denisa Maria, mamica Danielaa,

28.12.2008 - Stefanut-mamica Alina84

Adelin- mamica Petronici

Cristina , mamica Adina Apostu


Anku,Tina trimiteti poza daca va intereseaza sa facem tabloul complet.
Iar mamicilor daca vreti sa va pun alta poza scrieti si schimbam
Rose68
QUOTE(Rose68 @ Aug 2 2009, 12:13 AM) *
Anku,Tina trimiteti poza daca va intereseaza sa facem tabloul complet.
Iar mamicilor daca vreti sa va pun alta poza scrieti si schimbam

am gasit o poza si cu Darius alui ANku
sinzigm
mami si Matei la biserica
sinzigm



mance-l mama de iubit!!!
sinzigm



Matei in parc moscolit pe pantalonasi cu biscuiti-noi papam deja fingers biskits si ne mai mociorlim
geocoto
QUOTE(sinzigm @ Aug 2 2009, 12:14 AM) *

mance-l mama de iubit!!!


Sanzi, vreau sa-ti spun ca baietelul tau arata suuuper.Nu-ti mai face atatea probleme ca are numai 8kg pentru ca intra in graficul baieteilor de varsta lor.Si Lucas a facut varicela si de 2 ori rosu in gatic si vreo luna de zile a trait cu aer mai mult.Rosu in gatic mai fac si la aparitia dentitiei asa ca sa nu-ti faci probleme daca vor mai aparea incidente chiar cu febra unele.

Pupam dulce pe mamica lui Andreea care ne-a facut o mare placere cu panoul piticilor. Aciclovir de 800mg am luat eu pt varicela iar pt pitic Zovirax siropel, tot Aciclovir de 400mg.Of aici daca nu au un medicament ti-l comanda si ti-l aduc in timp util.Poate poti intreba Rose daca iti pot comanda si tie siropelul sa-l ai in casa.

Pup,
Geo

anku
QUOTE(sinzigm @ Aug 2 2009, 12:16 AM) *

Matei in parc moscolit pe pantalonasi cu biscuiti-noi papam deja fingers biskits si ne mai mociorlim

arata chiar ff bine......
zici ca are 10 kg jumate.....
darius are aproape 10 jumate dar nu arata ...na exact injvers....al meu nu prea mananaca dar pune tot p el.....al tau papa dar nu pürea pune p el....
cum spunea si geo.....8 kg este super....nu e bine mult ...matei arata ff bine ...
cu scaunul!!au luat probe sa vada ce este..?de 6 ori mi se pare si mie mult....
dar bebicul tau se pare ca e mai mancacios ca-i place manacarita ,dar corpul asimileaza numai ce-i tb.ceea ce este super...
nu ai de ce sa-ti faci grijio dc are de toate in corp...
cat despre fizivc...zici ca are 10 kg...
sta la biserica cuminte????????as vrea sa-l duc poate si eu- defapt vreau eu sa m<a duc si nu ma cu cine sa-l las-dar mie frica ca face galagie!!!!!!
va poopam cu drag tzuc.gif
oana petrina
buna fetele
Sanzi ai o scumpete de baietel. ce falcute are iti vine sa-l papi.
Rose super ideea cu listuta si pozicile. eusa_clap.gif pot sa te rog sa pui pozica asta ca aici e mai mare.

si de la nastere aici avea o zi

si daca poti face pozele mai mici cred ca merge si de la botez fiind o zi f importanta ptr ei. ce zici?
si Matei al meu face cam de 3 ori pe zi dar tare si dr a zis ca e f bine. si noi ne-am descoperit putulica si mai tragem de ea . eu sunt fericita ca l-am decalotat de tot si am terminat cu stresul cuculetului. cand il vad cu dintisorii aia mici imi vine sa-i pap gingiutele. si are o mutrita cand rade si i se vad.... love1.gif
noi acum plecam la padure sa ne distrammmmmmm.
va pupam
anku
QUOTE(Rose68 @ Aug 1 2009, 11:48 PM) *
am gasit o poza si cu Darius alui ANku

ooooopsssssss.....
ma mir ca ai gasit.....ca stersesem tot...
o sa punem una mai recenta ca asta e cam vecheuta...de cand vaea 2 luni tongue.gif
multumi ptr munca ta...e buna ideea...
brrrrrrrrr...deci vad ca e tb rea cu aftele si mai toat lumea a avut.....
doamneeeeeeee...noi nu vrem!!!!
astia ra fi in stare sa zica ca trece de la sine si nu e nevoie de medicamente...si sa ne lase sa ne chinuim asa vreo luna-doua...atat de obsedati sunt sa nu dea antibiotice si in general med ...si in farmacii super greu cu copii...
uite o poza recenta...care imi place si f mult..

va poopam cu drag tzuc.gif
anku
mamici si bebici...

va facem o cantare...
tata a zis ca ma face muzician dar eu vreau sa ma fac sofer de cursa de lunga...... doh.gif

atentie la sonor.....
sinzigm
geocoto:merci mult!sa creasca numai mare si sa fie sanatos si cuminte,atat e tot ce-mi doresc!La fel va doresc si voua-sa aveti copilasi sanatosi si cuminti ca apoi de modelat atat cat se poate fiecare incercam.

anku:nu i-au luat acum din scaun,doar in Ro cand am fost internata cu el in spital pt laringita,dar atunci nu a iesit nimic.Cert e ca treaba asta cu 5-6 scaune pe zi a inceput dupa aceea.Acum s-a mai stabilizat,vad ca de 3 zile imi face doar 3 pe zi,dar adevarul e ca nu i-am dat decat banana,mar putin pepene galben dupa care e innebunit si umpic de caisa,dar mi-e frica ca daca revin la portia lui de fructe o sa o iau iar de la inceput.Ieri i-am dat brocoli cu pastai verzi,cateva macaronele pt copilasi,branzica de vacuta amestecate toate la blender cu laptic formula.A mancat de numa,ca-i place mancarea asta tare mult,dar dupa aia a facut cacuta.Deci se pare ca si legumele au rol laxativ la el.Oi vedea eu........am sa incerc sa0i bag intr-o mancarica din zi cate umpic de orez fiert cu morcovel poate se mai regleaza.Oricum daca ramane la 3 pe zi e foarte bine.Nici scaunele lui nu sunt diareice,tocmai asta e,asta ma pune sub semnul intrebarii......mie mi-e ciuda ca luam foarte bine in greutate pana sa avem problema asta........acum cat a facut atata cacut normal ca a stagnat...
LA BISERICA:sta cat sta,se mai plictiseste si mai iesim afara cu el-stai linistita Anku-si al meu da concerte des,mai ales cand nu-i convine lui ceva.Pana acum ceva timp nu vroia in carucior,desi cat a fost mic nu am avut probleme cu el.Acum decand am venit aici si nu mai e buni sa il ia in brate la fiecare scancet de refuz al caruciorului s-a obisnuit cu greu,dar vreau sa va spun fetelor ca daca ma duc sa fac cumparaturi intr-un magazin.........incepe mama un bocet de toata lumea se uita la noi si eu pun repede in cos si nu stiu cum sa o intind mai repede afara.Cand iesim se calmeaza si nu mai are nimic.

Vreau sa va spun ca sta in fundic de la 6 luni,statea si inainte,dar sprijinit si nu-l lasam decat foarte putin,se scoala in patut singurel si se tine de margine de la 7 luni fara o saptamana si daca ar fi dupa el ar si umbla,dar inca nu are stabilitate pe picioruse.De tarat in patru labe nu-i prea place desi o face si pe asta ca nu are incotro,dar cum va spuneam,el isi ridica funduletu in sus si se sprijina pe manute si pe caput si vrea sa se ridice in piciore,saracu'.E foarte vioi si vesel,n-am ce zice si nu are piculet de astampar-si in scaunelul lui in care papa se ridica in piciore si nu ii pot pune hamul pt ca atat se foieste incercand sa se ridice ca ii ramane impregnata dunga de la ham pe gat.

As vrea sa va rog ceva-nu ati putea sa-mi scrieti care vreti kilogramele puilor vostri si lunitele exacte,ca sa pot sa-mi fac o parere pe unde se incadreaza Matei al meu.Stiu ca au cam 7 luni,dar uni au si cateva saptamani la urma.

VA PUPAM DULCE,DULCE
anku
inseamna ca se simte super bine chiar dc a avut scaune mai dese....
dar 3 merge.....pana la 4...
este un tabel cu cresterea lor...o sa-l caut...
va poopam .. tzuc.gif
dar eu zic ca 8 kg esrte bine...
nu e buine sa fie gras...eu ma ingvrijoram pt darius cxca are 10 kg(unii nici la 11 luni nu au greutatea asta)dar am intrebat si p fete...nu e gras...e indesat laugh.gif
dar e mai bine ca nu are atatea kg...uite ce mobil este...lui darius poate i va fi mai greu sa se scoale p picioare cu 10 kg p cand al tau sa vezi ce repede o rupe la fuga cu 8-9 kg...
tzuc.gif
anku
QUOTE(oana petrina @ Aug 2 2009, 09:54 AM) *
buna fetele
Sanzi ai o scumpete de baietel. ce falcute are iti vine sa-l papi.
Rose super ideea cu listuta si pozicile. eusa_clap.gif pot sa te rog sa pui pozica asta ca aici e mai mare.

si de la nastere aici avea o zi

si daca poti face pozele mai mici cred ca merge si de la botez fiind o zi f importanta ptr ei. ce zici?
si Matei al meu face cam de 3 ori pe zi dar tare si dr a zis ca e f bine. si noi ne-am descoperit putulica si mai tragem de ea . eu sunt fericita ca l-am decalotat de tot si am terminat cu stresul cuculetului. cand il vad cu dintisorii aia mici imi vine sa-i pap gingiutele. si are o mutrita cand rade si i se vad.... love1.gif
noi acum plecam la padure sa ne distrammmmmmm.
va pupam

bine faceti...
va dorim sa va distrati si sa faceti si sa papatii gratarel si pt noi......
poopam noi p voi.....
anku
sanzi...uite aici in topicul asta este tabelul acela...
m-am uitat si eu si e super bine la voi....
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=8792
simina_ana


As vrea sa va rog ceva-nu ati putea sa-mi scrieti care vreti kilogramele puilor vostri si lunitele exacte,ca sa pot sa-mi fac o parere pe unde se incadreaza Matei al meu.Stiu ca au cam 7 luni,dar uni au si cateva saptamani la urma.

VA PUPAM DULCE,DULCE
[/quote]

Ai un baietel tare frumusel, Sinzi. Sa-ti traiasca si sa-ti aduca numai bucurii. Si arata f bine pentru cele 8 kg ale lui. Eu zic sa stai linistita....Il pupacim pe Mateiut
Daca tu iti faci griji, ce sa spun eu despre Iancu al meu, care are 10,8 kg ? E adevarat e si lungut avea 80 de cm la ultima masuratoare. Chiar aseara in parc a venit la el un baietel de 1 an si 2 luni si era mult mai mic decat Iancu...
A pus Rose mai demult un tabel cu indici pentru varsta, greutate si lungime si m-am speriat cand am vazut diferentele. Asa ca am intebat-o pe doctorita si mi-a spus ca e ok. E mai greut , pt ca e si mai lungut decat bebeii de varsta lui, dar are si cu cine semana. Tati are 1,87, iar eu 1,74
Pe scurt, Iancu pe 8 august face 8 luni si are 10,8 kg si 80 cm lungime.....cred ca-i cel mai baban din gasca...liwlol.gif

Oana , ma bucur ca ai rezolvat cu cuculetzul....mai avem si noi foarte putin...cel putin asa m-a asigurat tati aseara cand l-a inspectat. A zis ca sunt la jumatatea drumului. liwlol.gif...e bine daca stau si ma gandesc ca intr-o luna am ajuns aici...Pupam dulce pe Matei si-i dorim distractie placuta la padure


Anku, esti sigura cu Darius? Eu zic ca are stofa de muzician....e bestial eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif Ce-mi place ca si-a pastrat ochisorii aia albastri...la noi s-au mai inchis putin , sunt un albastru mai inchis, ca ai mei. Tati spera sa-i ramana asa si sa nu devina caprui ca ai lui.

Rose, o sa incerc sa fac si eu rost de pozele de la nastere de la mama, ca tin minte ca am reusit sa-i fac ei un cd, inainte de a mi se virusa calc. Dar de la botez...nu stiu....pe alea nu le-am avut salvate nicaieri.

Pupam cu drag toti bebeii




anku
cve faceti simina????? smile.gif
tacso adora muzica clasica...dar eu nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu sad.gif
si nu vreau sa se faca muzician...are idei ca sa-l trimita p darius la o sc de muzica...sa-i cumpere pian si vioara....
dar cu chestii din astea daca nu ai noroc devii muritor de foame...
mai bine sa faca o sc serioasa...
si sa se faca arhitect super.gif
dar are zdroaba p masini...toata ziua numai buuuuuuuuuuubruuummbunmmm blush.gif biggrin.gif
si il atrag p str...sa vezi cum sta si wse uita si iosis exprima parerea... liwlol.gif care i-ar placea...nu-i place mercedes...il atrag in schimb opel si citroen liwlol.gif dc se poate de culoare rosie sau alba..... liwlol.gif


mna........ce sa facem ...mai si visam!!!! smile.gif
simina_ana
Am o intrebare la voi....cum faceti piureul de cartofi?
Eu nu am gasit decat cartofi noi in piata si in orice mod l-as face imi iese gumat.
Eu il fac asa: dupa ce ii fierb cca o ora, ii drobesc cu furculita si adaug din apa in care au fiert ( impreuna cu celelalte legume pt supica) . I-am pus si putin unt..dar degeaba.. Maine vreau sa-i dau si iaurt ( inca nu m-am hotarat de care) si o sa-i adaug si iaurt in piure...Dar mi-am facut asa mie , cu iaurt si tot gumat iese...ufff doh.gif ..greu cu diversificarea asta ...
Voi cum procedati? Ca eu in fiecare zi ma crizez cand se apropie ora de papa si vad ca nu-mi iese...si cand il vad ca nici nu mananca....imi vine sa ma dau cu capu' de pereti...
Apropo de nemancat....mai iese la vreun bebe dintisorii de sus? Pe Iancu cred ca-l supara rau gingia, ca musca in nestire...daca din greseala imi prinde mana, mi-o capseaza pe loc...si lasa niste urme....smile.gif Iar jucariile speciale ....parca nici nu ar exista...cel mai mult ii place cablul de la laptop. E mai gros decat cel de la mouse si-l prinde mai bine .....am vazut pe un site, o jucarie speciala pentru dinti, care are forma de suzeta, dar partea aia care o baga in gurita e pe forma maxilarului. Cred ca maine ii fac comanda de "suzeta" aia ca deja ma dispera cand il vad cum musca....mi-e frica sa nu ramana asa....am patit-o in parc la Botosani ca a venit un pitic si m-a muscat de picior liwlol.gif


simina_ana
QUOTE(anku @ Aug 2 2009, 01:27 PM) *
cve faceti simina????? smile.gif
tacso adora muzica clasica...dar eu nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu sad.gif
si nu vreau sa se faca muzician...are idei ca sa-l trimita p darius la o sc de muzica...sa-i cumpere pian si vioara....
dar cu chestii din astea daca nu ai noroc devii muritor de foame...
mai bine sa faca o sc serioasa...
si sa se faca arhitect super.gif
dar are zdroaba p masini...toata ziua numai buuuuuuuuuuubruuummbunmmm blush.gif biggrin.gif
si il atrag p str...sa vezi cum sta si wse uita si iosis exprima parerea... liwlol.gif care i-ar placea...nu-i place mercedes...il atrag in schimb opel si citroen liwlol.gif dc se poate de culoare rosie sau alba..... liwlol.gif
mna........ce sa facem ...mai si visam!!!! smile.gif



Ce sa facem....astept sa se trezeasca Iancu , sa pape si sa plecam la Zoo. Mi s-a pus mie pata sa merg azi acolo...de parca nu am fost de "n" ori....dar ce sa-i faci daca mie imi plac animalutele.
Ne distram azi cu Iancu ca ii spuneam unde mergem dupa ce face nani, iar cand i-am spus ca il lasam la maimute a inceut sa rada in hohote....cum pronuntam "maimuta" , incepea sa rada...
Ii spunem "maimutel", pt ca a inceput sa imite. Daca noi facem din cap "nu"...incepe si el sa faca...daca ridicam mainile in sus le ridica si el....daca aplaudam...hop si el...e asa de comic....

Voi? Nu plecati pe nicaieri?

anku
QUOTE(simina_ana @ Aug 2 2009, 12:28 PM) *
Am o intrebare la voi....cum faceti piureul de cartofi?
Eu nu am gasit decat cartofi noi in piata si in orice mod l-as face imi iese gumat.
Eu il fac asa: dupa ce ii fierb cca o ora, ii drobesc cu furculita si adaug din apa in care au fiert ( impreuna cu celelalte legume pt supica) . I-am pus si putin unt..dar degeaba.. Maine vreau sa-i dau si iaurt ( inca nu m-am hotarat de care) si o sa-i adaug si iaurt in piure...Dar mi-am facut asa mie , cu iaurt si tot gumat iese...ufff doh.gif ..greu cu diversificarea asta ...
Voi cum procedati? Ca eu in fiecare zi ma crizez cand se apropie ora de papa si vad ca nu-mi iese...si cand il vad ca nici nu mananca....imi vine sa ma dau cu capu' de pereti...
Apropo de nemancat....mai iese la vreun bebe dintisorii de sus? Pe Iancu cred ca-l supara rau gingia, ca musca in nestire...daca din greseala imi prinde mana, mi-o capseaza pe loc...si lasa niste urme....smile.gif Iar jucariile speciale ....parca nici nu ar exista...cel mai mult ii place cablul de la laptop. E mai gros decat cel de la mouse si-l prinde mai bine .....am vazut pe un site, o jucarie speciala pentru dinti, care are forma de suzeta, dar partea aia care o baga in gurita e pe forma maxilarului. Cred ca maine ii fac comanda de "suzeta" aia ca deja ma dispera cand il vad cum musca....mi-e frica sa nu ramana asa....am patit-o in parc la Botosani ca a venit un pitic si m-a muscat de picior liwlol.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
vb serios????????ce tare!!!!!!! liwlol.gif liwlol.gif
mno ca numai asta nu am auzit....
in loeg cu cartofii....
nu e de vina mosdul de preparrare...ci soiul lor.....
sunt mai mulzte soiuri...
incearca sa cumperi altiiu si din alt loc nu de la acelasi om...
sunt cartofi fainosi,de salata,care se fierb repede ...cred ca aia care3 se fac ca guma sunt de salata.......
asa m-am gandit si eu prima data cand am nimerit asa....
zic ce dumnezeu oi fi facuta de o iesit asa piureul?????
si il chem p sotul spunandu-i ca aici in germania nici cartofii nui sunt de doamne ajuta.... liwlol.gif
la care el mi-a zis ce si cum-......... liwlol.gif
incerac plus.....ca e lg tine si aia au cartofi buni...cred ac este aceea si marfa peste tot......la plus..
sau alt om si intreaba dc sunt fainosi???
eu nu pun apa de la cartofii care au fiert ca are amidon si ne doare burtica...dara sa fac eu...nu tb poate asa... tzuc.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Aug 2 2009, 12:37 PM) *
Ce sa facem....astept sa se trezeasca Iancu , sa pape si sa plecam la Zoo. Mi s-a pus mie pata sa merg azi acolo...de parca nu am fost de "n" ori....dar ce sa-i faci daca mie imi plac animalutele.
Ne distram azi cu Iancu ca ii spuneam unde mergem dupa ce face nani, iar cand i-am spus ca il lasam la maimute a inceut sa rada in hohote....cum pronuntam "maimuta" , incepea sa rada...
Ii spunem "maimutel", pt ca a inceput sa imite. Daca noi facem din cap "nu"...incepe si el sa faca...daca ridicam mainile in sus le ridica si el....daca aplaudam...hop si el...e asa de comic....

Voi? Nu plecati pe nicaieri?

am pregatit papaica sa papam afara...l strand...
dar astia...dorm ziua in amiza mare...si acum eu tb sa astept..... mad.gif
poate se strica intre timp manacarea....ca e gata impachetata...... mad.gif
ooooooooooooooo
la gradina zoo????
ce fainnnnnnn eusa_clap.gif
i-auzi....face ca amimutica.... tongue.gif ce dulce....
simina_ana
No...numai asta nu am stiut ca si cartofii sunt pe categorii...salata, copti...etc....credeam ca eu sunt aia de vina..smile.gif
Am unii mai fainosi in casa....adica asa cred, ca l-a curatat erau mai moi parca....nu asa tari ca piatra ca ceilalti. Unul l-am pus azi la supa...sa vad acum cum iese, daca e mai bine....iti povestesc diseara....

Distractie faina
Rose68
3.12.2008- Andreea- mamica Rose68

6.12.2008-Eduard Andrei- mamica Geutzica

8.12.2008 - Selena Iasmina- mamica Andreea. Andymar

8.12.2008- Iancu Stefan- mamica Simina Ana

12.12.2008 - Cosmin Mihai - mamica Ellena Elly

15.12.2008 - Bogdan - mamica Iullyy

17.12.2008 Duncan, mamica Tina71
nu avem inca pozica
20.12.2008- Matei- mamica Oana

21.12.2008- Lucas Dave- mamica Georgiana, Geocoto

22.12.2008- Matei-mamica Sinziana- Sinzigm

23.12.2008 -Darius-mamica Anku

27.12.2008 - Denisa Maria, mamica Danielaa,

28.12.2008 - Stefanut-mamica Alina84
Adelin- mamica Petronici

Cristina , mamica Adina Apostu

[/quote]
tina71
Rosenu am inteles prea bine, nu gasesti in tara ZOVIRAX sirop?dar Andeea cum se mai simte, s-a rezolvat problema sau tot va mai chinuiti?
am sa incerc sa pun si eu poze recente cu Duncan
simina_ana


LA MULTE LUNITZE , pentru Andreea, Rose!
Ii dorim sa se faca repede bine si sa o inveseleasca pe mami!


Pupicei
anku


la multe lunite andreea...

tzuc.gif
simina_ana
Neata mamici si bebici...ce faceti?
anku
QUOTE(simina_ana @ Aug 3 2009, 12:25 PM) *
Neata mamici si bebici...ce faceti?

noi tocmai am papat orez cu legume (borcan)...
am dormit bine in noaptea asta cu doar 2 sculari...
acum vrem sa mergem sa cumparam un scaunel ptr bebe si eventual un tarc...poate si o sc de mers...sa vedem...
dar avetzi iodee de vreo marca??care ar fi mai stabila ptr scaun???
in tot cazul tb sa fie stabil si reglabil....
cu tarcul cred ac o mai lasam....pana in sept -oct...poate gasesc la mana a doua...
dar scaun imi tb acum..... laugh.gif
cu sc de mers ...chiar nu striu ce sa fac!!!!!!cand ma uit la el si vad ce frumos calca cu toata talpa parca nu vreau sa-i stric mersul...nu stiu...chiar nu stiu ce sa fac...spatele meu sau piciorele lui???mai bine aleg sa-mi stric eu spatele...dar asta zic acum ...cand oi ramane incremenita aplecata cu un junghi chair nu stiu ce oi zice..... doh.gif
simina tu o sa iei premergator??
zici ce parere aveti de premergator????
va poopam cu drag tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Aug 3 2009, 01:46 PM) *
noi tocmai am papat orez cu legume (borcan)...
am dormit bine in noaptea asta cu doar 2 sculari...
acum vrem sa mergem sa cumparam un scaunel ptr bebe si eventual un tarc...poate si o sc de mers...sa vedem...
dar avetzi iodee de vreo marca??care ar fi mai stabila ptr scaun???
in tot cazul tb sa fie stabil si reglabil....
cu tarcul cred ac o mai lasam....pana in sept -oct...poate gasesc la mana a doua...
dar scaun imi tb acum..... laugh.gif
cu sc de mers ...chiar nu striu ce sa fac!!!!!!cand ma uit la el si vad ce frumos calca cu toata talpa parca nu vreau sa-i stric mersul...nu stiu...chiar nu stiu ce sa fac...spatele meu sau piciorele lui???mai bine aleg sa-mi stric eu spatele...dar asta zic acum ...cand oi ramane incremenita aplecata cu un junghi chair nu stiu ce oi zice..... doh.gif
simina tu o sa iei premergator??
zici ce parere aveti de premergator????
va poopam cu drag tzuc.gif



SI au am aceleasi probleme ca si tine.
1. scaunul de masina. Pana acum l-am tot dus in scoica, dar deja da pe-afara si nu-l mai incape. Trebuie neaparat saptamana aceasta sa-l iau ca vrem sa plecam iar la Botosani, la bunici. Stau si ma uit pe net dar nici eu nu stiu ce sa aleg. Dar deocamdata caut informatii. Iar din ce-am vazut nimic nu m-a incantat. Toate au husa din material sintetic, sau in care transpira f tare. Cred ca solutia va fi sa-i fac o husa din bumbac pe care sa o atasez la scaun.

2. scaunul de masa pentru pitic, care si eu il caut sa fie stabil si reglabil...o sa-ti spun diseara ce am gasit. Deocamdata ii dau sa pape in scoica...sau ii pun perna de alaptat in jurul lui si sta f cumintel...

3. tarc avem...de fapt e patutul de voiaj, care se face si tarc. numai ca nu sta prea mult in el...mai mult ar vrea in brate. Dar de 2 zile il pun numai pe jos, ca sa-l fortam sa mearga dea busilea, pentru ca nu vrea. Daca e de deplasat, se taraie mai mult pe coate. Dar se enerveaza daca jucaria pe care o vrea e prea departe de el, si atunci refuza sa se mai tarasca. Si incepe sa planga .

4. premergator...hm...eu nu vreau asta si nici tati, dar avem o multime de pareri in jurul nostru. Sunt multi cei care spun ca ar fi bine sa-l pun in premergator, daca vreau sa mearga mai repede. Dar eu nu vreau sa-mi mearga copilul mai repede ci sa se dezvolte sanatos....si chestia cu premergatorul mie nu mi se pare o idee buna....chiar nu stiu....o sa mai citesc...eu deocamdata il pun pe jos, si cand vrea sa se ridice in picioare si sa mearga il sustin eu.

Ne bucuram ca Daius a dormit mai bine azi noapte. Poate incepe si el sa-si regleze somnicul. Ca la fel am patit si eu cu Iancu, chiar daca de curand. Dar acum au inceput dintisorii de sus, care dor mai tare ca cei de jos...Inca nu mi s-a trezit noaptea, dar ma astept si la momente de astea.

Va pupam dulce
anku
stai ca o sa-ti dau eu niste adrese cu scunele de masina testate......
am zis ac si 400 de euro dc dau dar imi tb unul ffffffffffff bun....
mno...nu stiu...la scaunele de masa nu au fost testate....inca...

http://www.adac.de/Tests/Kindersicherung/K...cePageID=130822

uite aici am gasit ceva...acum repede ca tb sa plecam...
deci voi spuneti nu premargatorului......nu iau acum ...mai stau sa ma gandesc..dar de 2 luni ma gandesc!!!!!!! wacko.gif liwlol.gif
poopam p iancu...

darius imi dormea f bine dar ...de o luna a inceput sa se trezeasca noaptea.dar adoarme innapoi...numai ca tb sa m,a duc sa vad ce este cu el...cred ca viseaza ... yes.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Aug 3 2009, 02:30 PM) *
darius imi dormea f bine dar ...de o luna a inceput sa se trezeasca noaptea.dar adoarme innapoi...numai ca tb sa m,a duc sa vad ce este cu el...cred ca viseaza ... yes.gif


Sau dintii.....
O sa ma uit si eu peste ce mi-ai trimis.
Pup si spor la cumparaturi
alina84
Salutare mamicilor,am revenit si noi.O sa pun si eu cateva poze mai recente ca sa vedeti ca am mai crescut si noi
.


Va pupam
simina_ana
QUOTE(anku @ Aug 3 2009, 02:30 PM) *
stai ca o sa-ti dau eu niste adrese cu scunele de masina testate......
am zis ac si 400 de euro dc dau dar imi tb unul ffffffffffff bun....
mno...nu stiu...la scaunele de masa nu au fost testate....inca...

http://www.adac.de/Tests/Kindersicherung/K...cePageID=130822

uite aici am gasit ceva...acum repede ca tb sa plecam...
deci voi spuneti nu premargatorului......nu iau acum ...mai stau sa ma gandesc..dar de 2 luni ma gandesc!!!!!!! wacko.gif liwlol.gif
poopam p iancu...

darius imi dormea f bine dar ...de o luna a inceput sa se trezeasca noaptea.dar adoarme innapoi...numai ca tb sa m,a duc sa vad ce este cu el...cred ca viseaza ... yes.gif



Anku, nu stiu o boaba de nemteste....si nici nu vad sa apara o casuta pt engleza....sau poate nu vad eu bine....
Dar oricum multumesc ca mi-ai sarit in ajutor.

simina_ana
QUOTE(alina84 @ Aug 3 2009, 02:54 PM) *
Salutare mamicilor,am revenit si noi.O sa pun si eu cateva poze mai recente ca sa vedeti ca am mai crescut si noi
.
Va pupam


Ce dulce-i cu motul ala in frunte....Sa-ti traiasca !!!
Ii pupam falcutele!! tzuc.gif

Rose68
mamici si bebici va multumim de urari
ESTE MAI BINE, desi nu e vindecata complet
Azi am facut poze daca tot am implinit 8 luni









Rose68
QUOTE(tina71 @ Aug 3 2009, 12:51 AM) *
Rosenu am inteles prea bine, nu gasesti in tara ZOVIRAX sirop?dar Andeea cum se mai simte, s-a rezolvat problema sau tot va mai chinuiti?
am sa incerc sa pun si eu poze recente cu Duncan

exista doar crema
Pe buza de jos pe interior au ramas niste basicute rosii
oricum numai arata a arsura si poate papa
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.