Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
QUOTE(simina_ana @ Apr 23 2009, 08:15 PM) *
Anku, te-am mai auzit spunand de intorsul la san...dar ce inseamna asta? E prima data cand aud asta

mai acum depinde dc crezi...eu am ghinionul sa cred...
se spune ca coplul intors la san va deochea si alte lucruri rele....
bunica a fost intoarsa si nu ia mers deloc bine.....plus ca deoache de are ea frica....deci deoache groaznic!!!
nu putea intra in casa ca ne deochea si p mine si p soramea...
acolo la soimari ....oamenii se fereau de ea ptr ca deochea chiar si animale....
anku


buna dimineata fetelor....
edoamne ce somn imi este...
darius incepand dde la 3 dim nu mai vrea sa doarma la edl in patut...sunt franta!!!!
brrrrr....azi mergem la vaccin!!!
bebeii vostrii???
oana petrina
neazta fetele
in primul rand vreau sa va spun ca acela e un baietel fluturel si e prietenul puiului asa ca nu sariti pe mine ca Matei e mare crai smile.gif iar balutele draga Rose ne curg doar ptr Andreuta. asa ca poate o mai plimbi prin Gl ca sa-i faca Matei curte , sa o invite la un biberon de lapte.repede soacrele din voi au crezut ca e fetita liwlol.gif noi va dorim un weekend placut ca nu mai intram pana luni ca avem o groaza de treaba. dar luni venim cu poze si cu amanunte de la botez.
va pupam
simina_ana
Neata' dragi mamici si bebici....
Ce faceti? Noi ne pregatim de vaccin....Iancu nu are nici o treaba, pedaleaza, vorbeste, de dimineata o tine intr-o veselie....( il vad eu mai incolo) , dar eu una tremur toata.....as prefera sa ma intepe pe mine de un miliard de ori decat pe el....

Oana iti dorim petrecere frumoasa la botez si Mateiut sa fie cuminte la marele eveniment...Va pupam dulce si asteptam detalii si poze
La fel si tie Geo....petrecere frumoasa si vrem poze cu bb Lucas in fundul gol smile.gif

Anku ce faci? ATi facut vaccinul sau mergeti mai tarziu? Sau Darius a simtit ca trebuie sa fie intepat azi si nu a dormit si acuma recupereaza crezand ca scapa? liwlol.gif

Tina ...asteptam poze de la botez...Cum se mai simte puiutul?

Va dorim o zi placuta si sa ne tineti pumnii la vaccin....Cand ne intoarcem, daca e totul ok , vom intra sa stam la povesti...

trandafir.gif

anku
noi la 3 deci ora 16 ora romaniei tb sa fim acolo....
vaaai ce frica imi este.....brrrr
imni e frica ca face febra....
voi cand mergeti???
anku
QUOTE(oana petrina @ Apr 24 2009, 09:41 AM) *
neazta fetele
in primul rand vreau sa va spun ca acela e un baietel fluturel si e prietenul puiului asa ca nu sariti pe mine ca Matei e mare crai smile.gif iar balutele draga Rose ne curg doar ptr Andreuta. asa ca poate o mai plimbi prin Gl ca sa-i faca Matei curte , sa o invite la un biberon de lapte.repede soacrele din voi au crezut ca e fetita liwlol.gif noi va dorim un weekend placut ca nu mai intram pana luni ca avem o groaza de treaba. dar luni venim cu poze si cu amanunte de la botez.
va pupam


SA VA FIE DE BINE BOTEZUL:::PETRECERE PLACUTA SI ASTEPTAM POZITE:::: tzuc.gif
Rose68
QUOTE(tina71 @ Apr 23 2009, 08:05 PM) *
Hristos a Inviat! va spunem si noi cu f multa intarziere, dar pt ca duminica am avut botezul am fost ocupata si nu am reusit sa mai intru. Ieri am fost sa facem vaccinurile si am facut febra , abia acum si-a revenit, si pt ca e o zi superba a reusit sa doarma afara cateva ore bune, asa era de obosit mititelul dupa o noapte de febra si agitatie.
Rose ce dor mi-ai facut de Galati! cum mai arata Faleza?eu nu am mai vazut-o de 2 ani. pizza unde ati mancat?noi de obicei mancam la Panoramic( sau cum se mai numeste acum) si ne placea.Daca mai mergi prin Galati sa mai poze, te rog, sa mai vad si eu orasul.
cu diversificarea cum stati? noi mancam la masa de pranz piure de fructe cu biscuiti fara gluten( se gasesc aici si sunt speciali pt 4 luni) inmuiati in suc de portocala, sau cereale cu lapte. abia saptamana viitoare am voie sa-i mai bag o masa( cea de dimineata) la care sa-i dau cereale si lapte.sa bea pot sa-i dau apa fiarta sau suc de fructe.abia cand face 6 luni pot sa-i inlocuiesc si a3a masa(cea de seara) cu cereale sau mancare pt bebelusi. cam asta recomanda pe aici dr pt diversificare.
si vreau sa va intreb cat de bine isi tin bebelusii vostri capusorul drept?noi avem 7kg si il tinem dar mereu stau cu o mana langa el pt ca nu este chiar f sigur pe el, are momente cand il mai scapa.iar de stat in fundulet il mai pun intre perne, insa nu se prea omoare dupa pozitie. si mai avem o problema: dormim numai cu capusorul pe spate si din cauza aceasta este cam turtit la spate.nu vrea sa stea pe o parte deloc. .ma chinui si il pandesc cand doarme ca sa ii pun capul pe o parte dar si-l schimba rpede; cateodata ma simte si il pune imediat la loc pe spate. nu stiu ce sa mai fac.
s-a mai confruntat cineva cu problema aceasta sa imi dea un sfat? oare ramane asa sau isi revine pe masura ce creste( ma refer la forma capusorului?) voi ce stiti?
va pupam si o sa revenim cu niste poze de la botez



cateva poze facute pe faleza din Galati, special pentru tine







Ani de zile am mancat pizza la Panoramic. De aceasta data am papat chiar pe malul apei. Nu am retinut cum se numeste....ceva de genul Show time....Seara au loc spectacole de comedie acolo.
Ultima poza este ca sa vezi interiorul
Iar in ceea ce priveste capusorul si noi avem aceeasi problema. Cand era sarmaluta o asezam dupa fiecare alaptat 1 data pe partea dreapta 1 data pe cea stanga si era OK. Pe la 2 luni a inceput sa nu ii mai placa si plangea. Atunci am fost nevoita sa o asez pe spate cu capusorul intors. Acum nici asa nu mai merge sa isi intoarce singura capusorul in a 2 secunda dupa ce o asez. Si noi am cam turtit capusorul. Dar acum intreb noi avem capul perfect? Tot asa il avem cam turtit si poate din acelsi motiv.

Ieri pentru prima data s-a intors singura de pe burta pe spate. Si i-a placut asa de mult incat a facut lucrul acesta de vreo 4 ori. Pana acum plangea cand o asezam pe burta, acum se descurca singura. Va pun si o poza de la o intoarcere



simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Apr 24 2009, 10:34 AM) *
Ieri pentru prima data s-a intors singura de pe burta pe spate. Si i-a placut asa de mult incat a facut lucrul acesta de vreo 4 ori. Pana acum plangea cand o asezam pe burta, acum se descurca singura. Va pun si o poza de la o intoarcere



eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif Andreiutza.....printzesa draga si cuminte.....
Rose , se intoarce si pe burta de pe spate? Noi, deocamdata ne intoarcem de pe spate pe burta....dar invers inca nu putem liwlol.gif avem fundul prea greu....liwlol.gif
tzuc.gif pitica si mamica
Rose68
QUOTE(anku @ Apr 24 2009, 10:20 AM) *
noi la 3 deci ora 16 ora romaniei tb sa fim acolo....
vaaai ce frica imi este.....brrrr
imni e frica ca face febra....
voi cand mergeti???



Intreaba medicul.....dar aici se recomanda inainte de vaccin sa folosesti un supozitor antitermic....gen Paracetamol sau si mai bine Eferalgan(care e tot Paracetamol). Iar daca totusi apare febra alternezi Eferalgan cu Nurofen la 4 ore. Mai exista in Romania Novocalmin pentru bebei care se utilizeaza doar daca bebele a atins cumva 39 grade. Si se mai recomanda compresa rece la locul unde s-a facut vaccinul. Eu am gresit la vaccin. Dr a zis ca chiar daca nu face febra sa ii dau in cursul zilei la 4 ore Eferalgan alternat cu Nurofen. Dar vazand ca bebica e bine, m-am incapatanat si nu i-am dat ( la primul vaccin nu a avut nimic) asa ca la ora 18.30 ne-am trezit brusc cu temperatura peste 38. Ma gandesc ca daca ascultam medicul era sigur mai bine. Dar depinde si de tipul vaccinului. Uite ca la 2 luni nu a avut nimic si la 4 luni a fost jale. Acum asteptam pe cel de 6 luni. Medicul mi-a spus ca cel de la 6 luni e tot cel de la 2 luni asa ca speram sa fie bine. Acum ce sa iti spun e bine sa faca un pic de temperatura , ceea ce e semn sa dezvolta anticorpii, dar sa nu sara de 38,5 grade. Noi am ajuns la 39,5.
La voi e primul vaccin?
simina_ana
QUOTE(anku @ Apr 24 2009, 10:20 AM) *
noi la 3 deci ora 16 ora romaniei tb sa fim acolo....
vaaai ce frica imi este.....brrrr
imni e frica ca face febra....
voi cand mergeti???


Noi acum ne-am imbracat si-l asteptam pe tati sa vina sa ne ia. Intre 11 si 13 trebuie sa fim acolo....Intre timp, vad ca Iancu mai trage un pui de somn....
Va tzuc.gif si va tinem pumnii. trandafir.gif
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Apr 24 2009, 10:45 AM) *
eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif Andreiutza.....printzesa draga si cuminte.....
Rose , se intoarce si pe burta de pe spate? Noi, deocamdata ne intoarcem de pe spate pe burta....dar invers inca nu putem liwlol.gif avem fundul prea greu....liwlol.gif
tzuc.gif pitica si mamica


inca nu, abia am descoperit intoarcerea de pe burta pe spate............dar cred ca in curand.........pentru ca ieri la un moment dat s-a intors de pe burta pe spate si apoi a revenit pe burtica dar intr-o miscare continua.......
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Apr 24 2009, 10:51 AM) *
Noi acum ne-am imbracat si-l asteptam pe tati sa vina sa ne ia. Intre 11 si 13 trebuie sa fim acolo....Intre timp, vad ca Iancu mai trage un pui de somn....
Va tzuc.gif si va tinem pumnii. trandafir.gif


pupam piciorusele lui Iancu si Darius ca sa nu faca temperatura mare hug.gif tzuc.gif tzuc.gif
geutzica
Buna dimineata!
Multumesc pt sfaturi! voi incerca sa fac cum ati spus voi..........cat despre vaccin, curaj! noi am facut la 4 luni 2 vaccinuri, si in piciorus si pe gurita, iar febra si agitatia nu au durat decat 24 ore dupa care Edi s-a comportat normal, ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic.
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Apr 24 2009, 10:58 AM) *
pupam piciorusele lui Iancu si Darius ca sa nu faca temperatura mare hug.gif tzuc.gif tzuc.gif



ufff...sa dea Domnul....ca tare mi-e frica....tu ai facut ceva inainte? i-ai dat ceva?
alina84
Buna ziua mamicilor.Stefanut al meu face marti 4 luni si trebuie sa mergem si noi la vaccin,dar inca nu ne-a anuntat asistenta cand il facem.Cel de la 2 luni a fost ok,nu a facut febra,in schimb am citit din experienta voastra cu bebicii si sincer mi-e cam frica de vaccinul asta,dar sper sa fie bine.As vrea sa aflu si eu de l;a cine a inceput diversificarea cu ce a inceput ,ca noua pediatra ne-a spus sa incepem cu supica,apoi cu branza calcica.Voi cu ce ati inceput?Stefanut are 8 kg si mananca doar lapte praf Nan1.
geutzica
sper din tot sufletul ca bebeii vostri sa nu pateasca nimic! asteptam vesti bune!
Rose68
aici filmuletul cu a doua intoarcere pentru ca pe prima nu am avut cum sa o prind
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Apr 24 2009, 11:02 AM) *
ufff...sa dea Domnul....ca tare mi-e frica....tu ai facut ceva inainte? i-ai dat ceva?

da, supozitor cu Eferalgan, dar am scris ca am fost capoasa si nu i-am dat cand am venit acasa la 4 ore Eferalgan alternat cu Nurofen asa cum imi spusese medicul. Mami a gresit si pitica a avut de tras de pe urma mea
Rose68
QUOTE(alina84 @ Apr 24 2009, 11:02 AM) *
Buna ziua mamicilor.Stefanut al meu face marti 4 luni si trebuie sa mergem si noi la vaccin,dar inca nu ne-a anuntat asistenta cand il facem.Cel de la 2 luni a fost ok,nu a facut febra,in schimb am citit din experienta voastra cu bebicii si sincer mi-e cam frica de vaccinul asta,dar sper sa fie bine.As vrea sa aflu si eu de l;a cine a inceput diversificarea cu ce a inceput ,ca noua pediatra ne-a spus sa incepem cu supica,apoi cu branza calcica.Voi cu ce ati inceput?Stefanut are 8 kg si mananca doar lapte praf Nan1.



citeste 2-3 pagini in urma.....ti-a zis de supita pentru ca e foarte bine dezvoltat noi mai usurele (6000 gr) ni s-a recomandat cerealele mai intai
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 24 2009, 11:50 AM) *
Intreaba medicul.....dar aici se recomanda inainte de vaccin sa folosesti un supozitor antitermic....gen Paracetamol sau si mai bine Eferalgan(care e tot Paracetamol). Iar daca totusi apare febra alternezi Eferalgan cu Nurofen la 4 ore. Mai exista in Romania Novocalmin pentru bebei care se utilizeaza doar daca bebele a atins cumva 39 grade. Si se mai recomanda compresa rece la locul unde s-a facut vaccinul. Eu am gresit la vaccin. Dr a zis ca chiar daca nu face febra sa ii dau in cursul zilei la 4 ore Eferalgan alternat cu Nurofen. Dar vazand ca bebica e bine, m-am incapatanat si nu i-am dat ( la primul vaccin nu a avut nimic) asa ca la ora 18.30 ne-am trezit brusc cu temperatura peste 38. Ma gandesc ca daca ascultam medicul era sigur mai bine. Dar depinde si de tipul vaccinului. Uite ca la 2 luni nu a avut nimic si la 4 luni a fost jale. Acum asteptam pe cel de 6 luni. Medicul mi-a spus ca cel de la 6 luni e tot cel de la 2 luni asa ca speram sa fie bine. Acum ce sa iti spun e bine sa faca un pic de temperatura , ceea ce e semn sa dezvolta anticorpii, dar sa nu sara de 38,5 grade. Noi am ajuns la 39,5.
La voi e primul vaccin?

pai m-am dus eu si am luat niste supozitor de paracetamol ca dc ar fi dupa ei.... mad.gif
nu stiu de ce dar parca aud.... fieber ist ganz normal...ar fi in satre sa nu imi dea nimic si aici la farmacie nu imi da altceva de febra decat paracetamol supozitor....
dar tb sa fie bine...
i pun o juma si cand plec de acasa....
si darius cred ca face 3 vaccinuri....cred numai...ca tb sa faca ala de plamani si nu se poate pune la un loc cu celelalte....ca in rest e un complex de toate vaccinele p care nu le-a facut pana acum...
de ce nu se fac vaccinuri pana acum???
ptr ca parintii se plang ca nu li se pare normal ca organismul unui bebe de 2 luni sa fie infectat. ....mnooo ..or avea poate si ei dreptatea lor.... unsure.gif
figura este ca nu am p cine sa sun,mis nu este acasa...nici nu stiu unde ar tb sa duc copilul dc se intampla c eva....dar sper sa tolereze buiine si sa nu faca nimic!!!
poopam si noi p andreiuzta ....cum se intoarce ea...si noi numai asa putem ...invers nu!!! laugh.gif eusa_clap.gif
ti-am violat albumul ca sa o mai vedem p andreiuta...
nu te supara... tzuc.gif
Rose68
QUOTE(alina84 @ Apr 24 2009, 11:02 AM) *
Buna ziua mamicilor.Stefanut al meu face marti 4 luni si trebuie sa mergem si noi la vaccin,dar inca nu ne-a anuntat asistenta cand il facem.Cel de la 2 luni a fost ok,nu a facut febra,in schimb am citit din experienta voastra cu bebicii si sincer mi-e cam frica de vaccinul asta,dar sper sa fie bine.As vrea sa aflu si eu de l;a cine a inceput diversificarea cu ce a inceput ,ca noua pediatra ne-a spus sa incepem cu supica,apoi cu branza calcica.Voi cu ce ati inceput?Stefanut are 8 kg si mananca doar lapte praf Nan1.

nu ai pomenit de suculet. Cat ii dai si de care?Si pupica intai strecurata sau direct pasata?
noua ne-a recomandat branzica calcica la 6 luni. Dar este in functie si de dezvoltarea bebeului. Noi avem acelasi pediatru cu o familie a carei fetita e mai mare ca a noastra cu 3 saptamani dar care are 7 kg si recomandarile au fost un pic diferite.
Rose68
QUOTE(anku @ Apr 24 2009, 12:01 PM) *
pai m-am dus eu si am luat niste supozitor de paracetamol ca dc ar fi dupa ei.... mad.gif
nu stiu de ce dar parca aud.... fieber ist ganz normal...ar fi in satre sa nu imi dea nimic si aici la farmacie nu imi da altceva de febra decat paracetamol supozitor....
dar tb sa fie bine...
i pun o juma si cand plec de acasa....
si darius cred ca face 3 vaccinuri....cred numai...ca tb sa faca ala de plamani si nu se poate pune la un loc cu celelalte....ca in rest e un complex de toate vaccinele p care nu le-a facut pana acum...
de ce nu se fac vaccinuri pana acum???
ptr ca parintii se plang ca nu li se pare normal ca organismul unui bebe de 2 luni sa fie infectat. ....mnooo ..or avea poate si ei dreptatea lor.... unsure.gif
figura este ca nu am p cine sa sun,mis nu este acasa...nici nu stiu unde ar tb sa duc copilul dc se intampla c eva....dar sper sa tolereze buiine si sa nu faca nimic!!!
poopam si noi p andreiuzta ....cum se intoarce ea...si noi numai asa putem ...invers nu!!! laugh.gif eusa_clap.gif
ti-am violat albumul ca sa o mai vedem p andreiuta...
nu te supara... tzuc.gif

Nu ma supar, majoritatea le-am postat si aici. Oricum daca imi fac timp mai pun acolo. Uite am sa pun acolo filmuletul cu ea la jumatate de ora de la nastere. Eu am vazut-o abia la 24 de ore aproape. Dar a vazut-o sotul si seara am plans la vederea filmuletului. Nu pot pune aici prea multe sa nu creda lumea ca sunt obsedata. Desi cam sunt. Cam asa e cand ai un copil la 41 de ani cand nu te mai asptepti si crezi ca menopuaza e aproape. Cu trei luni inainte de a ramane insarcinata am mai avut o pauza de 47 de zile fara CM. Plus ca la inceput tresaream la inceput la fiecare basinuta, acum m-am mai obisnuit.
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Apr 24 2009, 11:13 AM) *
da, supozitor cu Eferalgan, dar am scris ca am fost capoasa si nu i-am dat cand am venit acasa la 4 ore Eferalgan alternat cu Nurofen asa cum imi spusese medicul. Mami a gresit si pitica a avut de tras de pe urma mea



Stiu Rose ...si iarta-ma ca te intreb iar...dar nu am rabdare sa caut mai din urma...m-am schimbat deja de 2 ori de haine ca sa nu ma mai gandesc la asta.....o sa iau si eu Eferalgan si Nurofen si Novocalmin preventiv.....mai ales ca ramanem si singurei si Doamne fereste de ceva sa le am in casa.

Nu pot sa vad filmuletzul....
anku
QUOTE(simina_ana @ Apr 24 2009, 01:13 PM) *
Stiu Rose ...si iarta-ma ca te intreb iar...dar nu am rabdare sa caut mai din urma...m-am schimbat deja de 2 ori de haine ca sa nu ma mai gandesc la asta.....o sa iau si eu Eferalgan si Nurofen si Novocalmin preventiv.....mai ales ca ramanem si singurei si Doamne fereste de ceva sa le am in casa.

Nu pot sa vad filmuletzul....

nu ati plecat???
bafta la vaccinel... tzuc.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 24 2009, 01:10 PM) *
Nu ma supar, majoritatea le-am postat si aici. Oricum daca imi fac timp mai pun acolo. Uite am sa pun acolo filmuletul cu ea la jumatate de ora de la nastere. Eu am vazut-o abia la 24 de ore aproape. Dar a vazut-o sotul si seara am plans la vederea filmuletului. Nu pot pune aici prea multe sa nu creda lumea ca sunt obsedata. Desi cam sunt. Cam asa e cand ai un copil la 41 de ani cand nu te mai asptepti si crezi ca menopuaza e aproape. Cu trei luni inainte de a ramane insarcinata am mai avut o pauza de 47 de zile fara CM. Plus ca la inceput tresaream la inceput la fiecare basinuta, acum m-am mai obisnuit.

nuuuu.....cine zice asa???
doar e topic ptr bebei si despre bebei...inclusiv pozite.... tzuc.gif
daaa..am fi curiosi sa vdem cum au fost primele minute in care s-a nascut andreiuta...
simina_ana
QUOTE(anku @ Apr 24 2009, 12:16 PM) *
nu ati plecat???
bafta la vaccinel... tzuc.gif



nu am plecat inca...atti e pe drum, vine de la Sebes....si sa vezi ce bataie isi ia tati ca nu a ajuns la timp.....liwlol.gif
Ca daca plecam cand hotarasem initial, acum piticu era acasa si dormea....asa imi urla de numa' numa'....parca simte ca mergem la intepat...plus ca plange si de somn.....dar cum am zis....bataie la tati...liwlol.gif ca tare bun e...dar cateodata o da cu bata in balta ....si ma supar si acum cu atat mai mult cu cat sunt si speriata de vaccinul asta.

Va pupam ,,,, vb cand ne intoarcem
geutzica
QUOTE(Rose68 @ Apr 24 2009, 11:08 AM) *
aici filmuletul cu a doua intoarcere pentru ca pe prima nu am avut cum sa o prind

tare scumpa e Andreiuta............O bombonica de fata.............Ce zici, ne incuscrim?
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Apr 24 2009, 12:13 PM) *
Stiu Rose ...si iarta-ma ca te intreb iar...dar nu am rabdare sa caut mai din urma...m-am schimbat deja de 2 ori de haine ca sa nu ma mai gandesc la asta.....o sa iau si eu Eferalgan si Nurofen si Novocalmin preventiv.....mai ales ca ramanem si singurei si Doamne fereste de ceva sa le am in casa.

Nu pot sa vad filmuletzul....


La noi merge, l-a vazut si ANKU, asta inseamna ca nu ai tu ceva pe acolo. Te trimite in contul meu din photobucket. Si acolo e un player normal
Uite si Geutzica l-a vazut
alina84
Am incercat sa ii dau suculet de portocale dar nu a vrut,si atunci ii dau sa suga din bucata de portocala,ca asa ii place si vrea,deci ii dau f putin,cam 2 feliute de portocala.Cat despre supica nu am inceput inca sa ii dau,astept sa implineasca 4 luni si ii dau intai strecurata apoi pasata.
Rose68
QUOTE(anku @ Apr 24 2009, 12:18 PM) *
nuuuu.....cine zice asa???
doar e topic ptr bebei si despre bebei...inclusiv pozite.... tzuc.gif
daaa..am fi curiosi sa vdem cum au fost primele minute in care s-a nascut andreiuta...


intra tot acolo ca am postat si filmuletul de la nastere
Oanaaa
Rose mi s-a ridicat parul pe mine cand am vazut filmuletzul cu andreiutza mica mica.... sa va traiasca si sa va bucurati de ea tzuc.gif
Aveti un ingerash de fetita trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
anku
ce mica si cuminte era.....TU NU ERAI INCA CONSTIENTA???cuminte foc....cum statea ea asa linistita.... tzuc.gif
darius facea balonase la gura.....si maraia asa slabut....
apropo....nu stiu dc a obs cineva...darius la 10 min dupa ce l-a scos si inca vreo 2 zile mirosea a ou fiert...am mancat eu ou fiert seara...de acolo sa fie sau si bebeii vostrii tot asa miroseau???
AOLEOOOOOO taticu ..pampersi,servetele umede....pai da ca in rest aveti voi,asistentele si infirmierele grija sa furati tot. ...doamneee dumnezeuleee ...tb sa-ti strice si bucuria din primelew momente cand iti vezi copilul....dc nu au cum sa asigure macar servetele umede atunci e grav !!!chiar asa cu nesimtire sa se fure???? sad.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Apr 24 2009, 01:04 PM) *
ce mica si cuminte era.....TU NU ERAI INCA CONSTIENTA???cuminte foc....cum statea ea asa linistita.... tzuc.gif
darius facea balonase la gura.....si maraia asa slabut....
apropo....nu stiu dc a obs cineva...darius la 10 min dupa ce l-a scos si inca vreo 2 zile mirosea a ou fiert...am mancat eu ou fiert seara...de acolo sa fie sau si bebeii vostrii tot asa miroseau???
AOLEOOOOOO taticu ..pampersi,servetele umede....pai da ca in rest aveti voi,asistentele si infirmierele grija sa furati tot. ...doamneee dumnezeuleee ...tb sa-ti strice si bucuria din primelew momente cand iti vezi copilul....dc nu au cum sa asigure macar servetele umede atunci e grav !!!chiar asa cu nesimtire sa se fure???? sad.gif



am avut anestezie generala, m-am trezit in 45 de minute, tati o vazuse deja. Eu am avut sonda pana a doua zi dimineata, asa ca nu am putut pleca. Am dat spaga sa mi-o aduca la salon si m-am ales doar cu spaga data. A doua zi am aflat de ce. Cea mica cam la 2 ore de la nastere si pana a doua zi a vomitat mereu. Abia la pranz s-a linistit si la ora 4 am vazut-o. SI mirosea asa frumos mai ales dupa ce a inceput sa pape lapticul meu.
Rose68
QUOTE(Oanaaa @ Apr 24 2009, 12:53 PM) *
Rose mi s-a ridicat parul pe mine cand am vazut filmuletzul cu andreiutza mica mica.... sa va traiasca si sa va bucurati de ea tzuc.gif
Aveti un ingerash de fetita trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


Si tu ai o bebica tare dragalasa! Sa o vedeti mare si fericita! Pupici de la mine si bebica mea.
simina_ana
AM reusit sa vad filmuletzul Rose....ce dulce era Andreiutza.....cand ai spus ca era mica...nu m-am gandit ca era asa mica....abia cand am vazut si filmuletzul de a nastere am observat.....si eu care credeam ca Iancu a fost micut liwlol.gif
Sa nu te superi dar mi-am bagat si eu nasul acolo in pozele tale...si am vazut o printzesa frumoasa si pufoasa, un tatic tare fericit si mandru si emotionat....o burtica frumoasa....si o mamica radiind de fericire in fiecare poza.

Am venit si noi de la vaccin. A cam plans...si inainte de a pleca, de parca simtea ca merge sa-l intepam, a plans si acolo cand il consulta. A pus un botic...de-mi venea sa-l pap....Cand i-a bagat acul s-a strambat putin si a apoi a inceput sa tipe. L-am luat imediat in brate si sa potolit f repede, dar cand l-am lasat jos sa-l imbrac a inceput sa urle, asa ca a trebuit sa ma misc f repede si sa-l imbrac mai mult in picioare.
Dupa ce-am plecvat de acolo nu am mai fost deloc suparati. Pe drum pana acasa am atipit putin. Si cand am ajuns acasa am papat si ne-am pus la somn. A adormit cu tzitzi in gurita si cand am vrut sa i-o scot, nu a vrut sa ma lase....asa ca l-am lasat sa molfaie in continuare. Si asa am dormit amandoi 2 ore jumate, iar eu mam ales iar cu dureri de spate din cauza pozitiei.

Acum vad ca e ok. Nu a facut febra. Si am de gand sa-i iau temperatura din 2 in 2 ore. A fost putin suparat cand s-a trezit , dar acum i-a trecut. Vad ca e vioi ....dar eu inca sunt speriata in continuare. Si la cat sunt de disperata il analizez intr-una. Ma rog sa nu faca nici o reactie urata ....
Va tin la curent....
Pana una alta ma apuc sa-i dau cu ulei de masline in cap pt cojite. Ne-a spus dr de familie cum sa procedam, ca ce-am facut pana acum nu a prea avut efect. Acum sa vedem daca reusim cu noua metoda....ca ne-am speriat ca poate face infectie daca se ingroasa cojitele.

Am vrut sa-l mai scot acum putin la plimbare, dar s-a stricat vremea. S-a facut foarte frig si bate vantul destul de tare. Asa ca stam in casa si ne iubim. smile.gif

Voi ce faceti?

anku
teutonul meu nu are nimic deocamdata...probl este ca i-am pus supozitor si dupa 2 ore a facut caca....mneee acum sa mai pun unul???SI-O FI FACUT IN 2 ore efectul???
AVEM 8200 gr si 69 cm...spre uimirea mea!!!ca eu il masurasem dar avea tot 66 cm...
noi peste 4 sapt tb sa mergem din nou...ce stii ce vaccine vrea sa ne faca din nou....ca ne-a facut si acum destule....p carnetel sta o stampila cu infrarix,de fapt o serie...si inca una de sinflorix si apoi bifate cel de tetanus,difterie,pertussis,poliomyelitius,gripa,hepatita b si pneumococic.... unsure.gif
rotavirusul nu este bifat.... unsure.gif
s-a suparat p dr...ce il tot intoarce dr si p fata si p spate si p lateral....si il tot pipaie la putulica....????ce el este papusa de teatru???
culmea este ca ziuci ca ia bagat droguri...rade mereu...sau vrea sa ma faca p mine sa nu mai fiu ingrijorata...
dr mi-a spus ca in mod normal nu tb sa faca febra...


simina_ana
QUOTE(anku @ Apr 24 2009, 06:48 PM) *
teutonul meu nu are nimic deocamdata...probl este ca i-am pus supozitor si dupa 2 ore a facut caca....mneee acum sa mai pun unul???SI-O FI FACUT IN 2 ore efectul???
AVEM 8200 gr si 69 cm...spre uimirea mea!!!ca eu il masurasem dar avea tot 66 cm...
noi peste 4 sapt tb sa mergem din nou...ce stii ce vaccine vrea sa ne faca din nou....ca ne-a facut si acum destule....p carnetel sta o stampila cu infrarix,de fapt o serie...si inca una de sinflorix si apoi bifate cel de tetanus,difterie,pertussis,poliomyelitius,gripa,hepatita b si pneumococic.... unsure.gif
rotavirusul nu este bifat.... unsure.gif
s-a suparat p dr...ce il tot intoarce dr si p fata si p spate si p lateral....si il tot pipaie la putulica....????ce el este papusa de teatru???
culmea este ca ziuci ca ia bagat droguri...rade mereu...sau vrea sa ma faca p mine sa nu mai fiu ingrijorata...
dr mi-a spus ca in mod normal nu tb sa faca febra...



Sa dea Domnu sa nu faca reactii....
I-am luat temperatura lui Iancu are 37,4. Acum 2 ore avea 36,7. Acum doarme.....s-a marait putin.
Si mie mi-a spus dr ca daka nu a facut febra la primul vaccin nu va face nici acum....dar nici Andreiutza nu a facut nimic la primul , iar la al doilea a tras saracuta de ea....
anku
cred ca o sa fie bine...
la noi este primul vaccin...de aia nuj stim cum ne comportam la vaccinuri...
astazi numai lapte i-am dat ca sa nu il ingreunez...
acum are din nou ora de concert...
maine noapte vine si iubitul meu sot acasa...de abia astept!!! nanner.gif love1.gif love1.gif
tina71
QUOTE(simina_ana @ Apr 24 2009, 06:17 PM) *
AM reusit sa vad filmuletzul Rose....ce dulce era Andreiutza.....cand ai spus ca era mica...nu m-am gandit ca era asa mica....abia cand am vazut si filmuletzul de a nastere am observat.....si eu care credeam ca Iancu a fost micut liwlol.gif
Sa nu te superi dar mi-am bagat si eu nasul acolo in pozele tale...si am vazut o printzesa frumoasa si pufoasa, un tatic tare fericit si mandru si emotionat....o burtica frumoasa....si o mamica radiind de fericire in fiecare poza.

Am venit si noi de la vaccin. A cam plans...si inainte de a pleca, de parca simtea ca merge sa-l intepam, a plans si acolo cand il consulta. A pus un botic...de-mi venea sa-l pap....Cand i-a bagat acul s-a strambat putin si a apoi a inceput sa tipe. L-am luat imediat in brate si sa potolit f repede, dar cand l-am lasat jos sa-l imbrac a inceput sa urle, asa ca a trebuit sa ma misc f repede si sa-l imbrac mai mult in picioare.
Dupa ce-am plecvat de acolo nu am mai fost deloc suparati. Pe drum pana acasa am atipit putin. Si cand am ajuns acasa am papat si ne-am pus la somn. A adormit cu tzitzi in gurita si cand am vrut sa i-o scot, nu a vrut sa ma lase....asa ca l-am lasat sa molfaie in continuare. Si asa am dormit amandoi 2 ore jumate, iar eu mam ales iar cu dureri de spate din cauza pozitiei.

Acum vad ca e ok. Nu a facut febra. Si am de gand sa-i iau temperatura din 2 in 2 ore. A fost putin suparat cand s-a trezit , dar acum i-a trecut. Vad ca e vioi ....dar eu inca sunt speriata in continuare. Si la cat sunt de disperata il analizez intr-una. Ma rog sa nu faca nici o reactie urata ....
Va tin la curent....
Pana una alta ma apuc sa-i dau cu ulei de masline in cap pt cojite. Ne-a spus dr de familie cum sa procedam, ca ce-am facut pana acum nu a prea avut efect. Acum sa vedem daca reusim cu noua metoda....ca ne-am speriat ca poate face infectie daca se ingroasa cojitele.

Am vrut sa-l mai scot acum putin la plimbare, dar s-a stricat vremea. S-a facut foarte frig si bate vantul destul de tare. Asa ca stam in casa si ne iubim. smile.gif

Voi ce faceti?




simina ana ce ti-a zis dr sa faci pt cojite pt ca si noi mai avem cateva si nu reusim sa scapam de ele? oFloare1.gif
tina71
QUOTE(Rose68 @ Apr 24 2009, 10:34 AM) *
cateva poze facute pe faleza din Galati, special pentru tine







Ani de zile am mancat pizza la Panoramic. De aceasta data am papat chiar pe malul apei. Nu am retinut cum se numeste....ceva de genul Show time....Seara au loc spectacole de comedie acolo.
Ultima poza este ca sa vezi interiorul
Iar in ceea ce priveste capusorul si noi avem aceeasi problema. Cand era sarmaluta o asezam dupa fiecare alaptat 1 data pe partea dreapta 1 data pe cea stanga si era OK. Pe la 2 luni a inceput sa nu ii mai placa si plangea. Atunci am fost nevoita sa o asez pe spate cu capusorul intors. Acum nici asa nu mai merge sa isi intoarce singura capusorul in a 2 secunda dupa ce o asez. Si noi am cam turtit capusorul. Dar acum intreb noi avem capul perfect? Tot asa il avem cam turtit si poate din acelsi motiv.

Ieri pentru prima data s-a intors singura de pe burta pe spate. Si i-a placut asa de mult incat a facut lucrul acesta de vreo 4 ori. Pana acum plangea cand o asezam pe burta, acum se descurca singura. Va pun si o poza de la o intoarcere



roseam vazut pozele.nici nu stii ce bucurie mi-ai facut.eu tot sper ca ajungem anul acesta acasa si poate mancam impreuna o pizza pe faleza.inca odata mii de multumiri floare2.gif
simina_ana
Neata' .
Haideti la cafea.gif
Noi am trecut cu bine de vaccin. Aseara am ajuns doar la 37, 7 temperatura. I-am dat inainte de culcare jumatate de supozitor , preventiv. La 4 cand s-a trezit sa pape avea 36, 7. A adormit mai greu si seara si la 4....avea chef de joaca. In plus tragea partzuri si se distra....liwlol.gif Acum de dimineata are 37, 2.....dar nu-i pun supozitor inca. E linistit...m-am uitat la piciorus e putin rosu, dar nu e umflat. Totusi si azi o sa-l urmaresc.

E abia 8.30 si e atat de frumoas afara. Iar mie mi-e o ciuda de mor ca nu pot iesi cu el la plimbare. Trebuie sa-l astept pe tati sa vina ca a plecat de dimineata cu treburi. Dar recuperez eu...mai am de stat doar o saptamana cu piciorul. super.gif

Anku, cum e Darius?

Va pupacim dulce ssi va dorim un weekend placut!

PS. Cred ca Oana si Geo sunt emotionate rau....Azi e mare sarbatoare pentru Matei si Lucas. Le uram petrecere frumoasa si asteptam cat mai repede poze... tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(tina71 @ Apr 24 2009, 09:24 PM) *
simina ana ce ti-a zis dr sa faci pt cojite pt ca si noi mai avem cateva si nu reusim sa scapam de ele? oFloare1.gif


Draga Tina, noua medicul ne-a spus asa.
Sa-l dau cu ulei de masline timp de 3 zile consecutiv si sa-l tin asa toata ziua. Dar sa-l dau din plin, nu doar sa-l ung. Apoi sa-i pun o caciulita. In a 3 zi sa-l spal pe cap iar la clatire sa folosesc o cana de apa in care am dizolvat o lingurita de bicarbonat de sodiu. In cele 3 zile poti sau nu sa-l speli pe capusor. In plus, in timp ce doarme sa-l periem cu o perie pentru copii. Pe cele mai groase mi-a spus sa incep sa i le dezlipesc eu atunci cand doarme. Fiind foarte groase, se inmoaie mai greu si poate face infectie sub ele.
Ieri l--am dat mai pe seara...asa ca o sa fac asta timp de 3 zile incepand e azi si marti o sa-ti spun daca a avut efect. Noi avem niste cojite foarte groase. il dadeam cu ulei de masline o data la 2 zile cu 2 ore inainte de baite...ss-au mai dus din ele, dar am ramas cu cele groase. Speram sa scapam de data asta.

tzuc.gif doi baietzi frumosi si pe mamica lor


anku
buna dimineata!!
darius la 9 la culcare avea 37.7 la ora 1 avea 38,am pus supozitor..la ora 4 dim avea 37.9,la ora 6 dim tot asa si acum la 8.30 avea 37.9
tb sa mai pun supozitor dc a trecut noaptea???
simina ti-am spus cum am scapat noi de cojite....fara creme ...ulei de bebe inainte de baie cu o juma de ora,apoi stam un piculet in baie si ne tot jucam cu apa si cand il scot dau cu prosoipul dar numai cat se ia ...fara sa insist!!!
dariusa avea p fata...intre ochi ....deci iti dai seama ca era sa mor de nervi...nu puteam sa fac nici o poza copilului !!!ma duc la ametita aia de dr si zice pana la 8 luni i dispare....dati cu ulei de masline!!!
asa am facut...si s-au facut galbene,mari si cand nu erau date cu ulei erau scoartoase....
si m-am tot gandit eu cum sa fac....crede ca cu prosopul merge muuult ma bine decat cu peria!!!
darius avea cateva mici in cap dar le-am starpit de la bun inceput si nu le-am dat voie sa avanseze...
anku
buna dimineata!!
darius la 9 la culcare avea 37.7 la ora 1 avea 38,am pus supozitor..la ora 4 dim avea 37.9,la ora 6 dim tot asa si acum la 8.30 avea 37.9
tb sa mai pun supozitor dc a trecut noaptea???
simina ti-am spus cum am scapat noi de cojite....fara creme ...ulei de bebe inainte de baie cu o juma de ora,apoi stam un piculet in baie si ne tot jucam cu apa si cand il scot dau cu prosoipul dar numai cat se ia ...fara sa insist!!!
dariusa avea p fata...intre ochi ....deci iti dai seama ca era sa mor de nervi...nu puteam sa fac nici o poza copilului !!!ma duc la ametita aia de dr si zice pana la 8 luni i dispare....dati cu ulei de masline!!!
asa am facut...si s-au facut galbene,mari si cand nu erau date cu ulei erau scoartoase....
si m-am tot gandit eu cum sa fac....crede ca cu prosopul merge muuult ma bine decat cu peria!!!
darius avea cateva mici in cap dar le-am starpit de la bun inceput si nu le-am dat voie sa avanseze...
anku
uite si o ceasca de cafea...

sa-i mai punh supozitor????
m-am mai gandit la o chestie...
eu l-am luat sa doarma cu mine in pat si eu noaptea ma o caldura incendiara...
simina_ana
Anku, mi-e cam frica sa-l frec cu prosopul in cap...mai ales la fontanela...dar o sa incerc totusi in seara asta sa fac si asa pe langa fontanela macar. La noi sunt foarte groase....am facut cum mi-a spus tuta aia de pediatra si vad ca nu am reusit sa scapam inca de ele. De asta o sa incerc sa fac cum mi-a spus acuma dr de familie. Pana ieri am tot intrebat ce pot sa fac pt cruste si mi-a spus sa dau cu ulei...ieri mi-a spus ea singura sa fac tratam ala de 3 zile. Daca dupa 3 zile tot nu scapam ii dau si eu cu ulei de bebelusi in cap. Poate merge mai bine asa. Dar trebuie sa ii iau ulei mai intai. Ca ce am eu in casa se aplica doar pe piele umeda si mi-e cam asa....sa il dau in cap.

Ai intrebat de ce se invineteste la gurita? Ieri am intrebat eu....i-am spus ca doar atunci cand plange sau cand e la baie si incearca sa se ridice.....Mi-a spus ca nu pare a fi cianotic.....In orice caz saptamana viitoare ma duc sa-i fac programare la echo pt inimioara....si cand ma duc la echo o sa intreb si dr de acolo. Ca am inteles ca daca e cianotic poate avea probleme cardio sau cu aparatul respirator. Am intrat in panica....si cu suflu care i l-au gasit in primele zile de viata si cu vineteala asta ( e adevarat ca nu e f pronuntata , dar deja nu mai stiu ce sa cred) .In plus sotul meu a avut un frate care a murit la 3 ani din cauza unei malformatii la inima....iar de ieri toata ziua numai la asta m-am gandit....si tot citesc pe net tot felul de articole....mi-e frica....si pana nu facem echo la inimioara nu am liniste....azi chiar am plans pt ca ma gandesc la tot felul de prostii....si nici nu am cu cine vb....sa nu spuna cineva ca sunt paranoica....iar pe maica-mea nu vreau sa o sperii....
Off....trec eu si peste asta......ma rog doar sa fie bine Iancu....

Vad ca numai noi suntem azi pe aici....restul mamicilor cred ca sunt plecate la plimbare.....ce bine ca e vreme buna....la noi e soare dar e cam frig si bate destul de tare si vantul....si pe mine m-a luat durerea de picior....dar am stat 2 ore pe balcon la aer si ne-a luat somnul....cred ca mergem putin la nani....

Darius ce mai face? Si Iancu vad ca iar are 37, 7 dar nu-i pun inca supozitor.....
danieelaa
QUOTE(simina_ana @ Apr 25 2009, 04:39 PM) *
Anku, mi-e cam frica sa-l frec cu prosopul in cap...mai ales la fontanela...dar o sa incerc totusi in seara asta sa fac si asa pe langa fontanela macar. La noi sunt foarte groase....am facut cum mi-a spus tuta aia de pediatra si vad ca nu am reusit sa scapam inca de ele. De asta o sa incerc sa fac cum mi-a spus acuma dr de familie. Pana ieri am tot intrebat ce pot sa fac pt cruste si mi-a spus sa dau cu ulei...ieri mi-a spus ea singura sa fac tratam ala de 3 zile. Daca dupa 3 zile tot nu scapam ii dau si eu cu ulei de bebelusi in cap. Poate merge mai bine asa. Dar trebuie sa ii iau ulei mai intai. Ca ce am eu in casa se aplica doar pe piele umeda si mi-e cam asa....sa il dau in cap.

Ai intrebat de ce se invineteste la gurita? Ieri am intrebat eu....i-am spus ca doar atunci cand plange sau cand e la baie si incearca sa se ridice.....Mi-a spus ca nu pare a fi cianotic.....In orice caz saptamana viitoare ma duc sa-i fac programare la echo pt inimioara....si cand ma duc la echo o sa intreb si dr de acolo. Ca am inteles ca daca e cianotic poate avea probleme cardio sau cu aparatul respirator. Am intrat in panica....si cu suflu care i l-au gasit in primele zile de viata si cu vineteala asta ( e adevarat ca nu e f pronuntata , dar deja nu mai stiu ce sa cred) .In plus sotul meu a avut un frate care a murit la 3 ani din cauza unei malformatii la inima....iar de ieri toata ziua numai la asta m-am gandit....si tot citesc pe net tot felul de articole....mi-e frica....si pana nu facem echo la inimioara nu am liniste....azi chiar am plans pt ca ma gandesc la tot felul de prostii....si nici nu am cu cine vb....sa nu spuna cineva ca sunt paranoica....iar pe maica-mea nu vreau sa o sperii....
Off....trec eu si peste asta......ma rog doar sa fie bine Iancu....

Vad ca numai noi suntem azi pe aici....restul mamicilor cred ca sunt plecate la plimbare.....ce bine ca e vreme buna....la noi e soare dar e cam frig si bate destul de tare si vantul....si pe mine m-a luat durerea de picior....dar am stat 2 ore pe balcon la aer si ne-a luat somnul....cred ca mergem putin la nani....

Darius ce mai face? Si Iancu vad ca iar are 37, 7 dar nu-i pun inca supozitor.....


simina dc ii faci eco la inimioare?tu ai cerut sau dr ti-a recomandat?...cu cojile in capusor si noi avem la fel dese si groase dar cu ulei de masline la fiecare baie vor trece,eu am dat-o chiar la inceput si se rarisera dar nauca de mine doh.gif daca am vaut ca i-au trecut nitel nu am ami dat-o si i sa-au facut mai multe oricum ii trec de la sine mai ales ca are si fontanela sensibila acum nu ma rissc prea mult.
anku
vaaai tu iubita..........
nu te mai speria.....iancu este un baietel sanatos tun.....chiar dc a avut suflul acela se trece pana la 8 luni...mai ales ca il alaptezi...si el se dezv ffffffffffffffff bine...nu te mai gandi urat....dc gandesti urat atragi .....gandeste-te pur si simplu ca asa ceva nu se poate intampla copilului tau...tu ai avut o sarcina normala!!!
i-am spus.....si a zis ca dc persista si dupa 6 luni poate sa fie o eventuala epilepsie....dar cum neam de neamul nostru nu a avut asa ceva....nu vad de ce sa ma sperii!!!a zis ca rel crede ca e din cauza ca nu doarme ziua....dar pt ca doarme noaptea nu este musai sa mai doarma si ziua(asa mi-a spus)si ca astfel de invineteli dispar incepand cu luna a 6-a!!!oricum ...de cand am fost la innot ultima data(vb vine la innot,mai bine spus balaceala) laugh.gif nu s-a mai invinetit....lasa ca o sa fie bine la echo..o sa vezi!!!
cand aveti programare???
cu uleiul de corp pt bebe ...oricare...nu conteaza!!!sa vezi ce frumos se spala...o fi ffffffff bun uleiul de masline dar mie mi se pare ca uleiul de masline favorizeaza ingalbeniorea...si parca se faceau mai multe...!!!poate si mirosul este favorizat de uleiul de masline...se poate sa gresesc dar eu asa am obs!!!
uite...eu sopre ex am folosit bubchensau asa ceva.....nicio eu nu cumpar ca eu nu-l dau cu nimic p darius p corp....corpul tb sa fie inv sa produca propia grasime....dar am prinmit c pachetele cu probe de 100 ml de la dif firme cand eram insarcinata!!!citisem un articol cum ca maj parintilor au frica ca se intampla ceva la fontanela dc apasa p ea ca sa dea cu prosopul....si dr specialist spunea ca nu este atat de sensibil locul acela p cat se spune...dar este sensibil...poate mai gasesc articolul!!!
darius are acum 37.3,nici eu nu i-am mai pus nici un supozitor...oricum tb sa le ascund ca de vine tacso si vede ca am pus paracetamol la copil... nono.gif nono.gif nono.gif
hai p mess mai spre seara...dc vrei sa vb!!! tzuc.gif p tine si p iancu!!!!
anku
QUOTE(danieelaa @ Apr 25 2009, 06:34 PM) *
simina dc ii faci eco la inimioare?tu ai cerut sau dr ti-a recomandat?...cu cojile in capusor si noi avem la fel dese si groase dar cu ulei de masline la fiecare baie vor trece,eu am dat-o chiar la inceput si se rarisera dar nauca de mine doh.gif daca am vaut ca i-au trecut nitel nu am ami dat-o si i sa-au facut mai multe oricum ii trec de la sine mai ales ca are si fontanela sensibila acum nu ma rissc prea mult.

voi ce faceti frumoaselor????
cum mai este cu raceala??? tzuc.gif
danieelaa
QUOTE(anku @ Apr 25 2009, 05:47 PM) *
voi ce faceti frumoaselor????
cum mai este cu raceala??? tzuc.gif

a trecut raceala mai avem can si cand nasul infundat si atat.eu azi am dat-o cu ulei de masline pe bubu si porma am dat cu piaptanul de bb si sa-au laut o gramada de coji acum astept sa se trezeasca si sa ii fac baitza,daca se iau in ritmul asta intr-o saptamana cel mult scapam......de fontanela si eu am auzit ac nu e asa sensibil locul dar na oricum eu am foarte mare grija si acum cand am periat-o am fost foarte atenta la fontanela.mai bine sa fiu precara
pupici la pitici vostri
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.