Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
simina_ana
QUOTE(simina_ana @ Feb 10 2011, 07:59 PM) *
Tocmai ce-am aruncat si eu in tigaie cartofii....sa vedem cum or iesi....o sa-i scot pe rand ca sa vad cum imi plac mai mult......mai putin caliti sau mai rumeniti biggrin.gif...intre timp pap un mar imens....
Deja imi ploua in gura liwlol.gif liwlol.gif


Au iesit minunati...diseara mai fac cu siguranta....ca nu am avut decat 3 cartofiori si i-am facut lui Iancu....sa vad daca ii si papa. Acum asteptam sa se raceasca biggrin.gif...ma invart pe langa farfurie ca pisica pe langa oala cu smantana liwlol.gif liwlol.gif ...si sunt curioasa de reactia lui Iancu....

anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 10 2011, 04:59 PM) *
Tocmai ce-am aruncat si eu in tigaie cartofii....sa vedem cum or iesi....o sa-i scot pe rand ca sa vad cum imi plac mai mult......mai putin caliti sau mai rumeniti biggrin.gif...intre timp pap un mar imens....
Deja imi ploua in gura liwlol.gif liwlol.gif

ah...ce bine ca ai mar....
nu mai zic nimic de papa.... biggrin.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 10 2011, 05:07 PM) *
Au iesit minunati...diseara mai fac cu siguranta....ca nu am avut decat 3 cartofiori si i-am facut lui Iancu....sa vad daca ii si papa. Acum asteptam sa se raceasca biggrin.gif...ma invart pe langa farfurie ca pisica pe langa oala cu smantana liwlol.gif liwlol.gif ...si sunt curioasa de reactia lui Iancu....

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
pofta buna dragilor....
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 10 2011, 08:06 PM) *
noi am fost al radi...am stat vreo 2 ore....s-a jucat Dari frumos p acolo...nu a lovit p nimeni si culmea a pus toate lucrurile la loc de unde le-a luat...si nici nu s-a mai vaicarit....hmmmmm
a zis directoarea ac se vede ca are o personalitate mai puternica,ca este ambitios ,se vede din modul in care se joaca cu copii,ca nu plange cand il impinge cineva sau cand cade pur si simplu[cica este semn tot de orgoliu] ohmy.gif si chiar in modul ca nu accepta olita...si tocmai de aia sa nu-l oblig...
a zis ca asta nu se schimba din sept pana in dec sau ianuarie si ca dc este loc o sa ni-l primeasca din sept....ca se descurca ea cu el....
aici este curat...i-am dat lui Dari sosete deschise la culoare special ptr asa ceva..si erau tot albe dupa 2 ore de joaca peste tot,p 2 etaje...si miroase altfel fata de unde am lucrat eu....
a zis ca dc nu reusim pana in sept cu olita ni-l ia si asa ca o sa-l schimbe acolo ca au zis ca mai au si de 3 ani jumate care nu au scapat de pampers....doamne sper sa nu ajungem asa doh.gif
http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/...um/35968742.jpg
cam asta ar fi gradi vazuta din afara...langa este biserica de evanghelici....si apoi locuinta preotului,sala de conferinte sau aas ceva...

si inauntru...o clasa

ce mi s-a parut intersant a fost ca langa clasa au bucatarii la nivelul lor ca sa poata si ei pregati cate ceva...bucatarii normale cu tot ce tb numai ac mai mici liwlol.gif liwlol.gif bineinteles ca cei pana la 4 ani nu prea au ce face acolo....



Imi place locul la nebunie....cel putin de-afara arata superb....nu e ceea ce vezi la gradinitele noastre....parca ar fin in alta lume....
Eu sunt sigura ca Darius se va adapta acolo....si o sa-i si placa.....
Abia astept sa pot iesi si eu in lume ca si eu trebuie sa ma ocup de gradi pentru Iancu....si cand stiu pe unde o sa ajunga...parca ma ia cu batzuri....dar asta e....La particulara nu prea vrem sa-l dam decat in ultima instanta....
Va mai duceti acolo?
geocoto
Buna mamici,
Noi tocmai ce ne=am intors de la dispensar cu Lucas, doar un control periodic.Si am ramas masca cand am vazut ca are 96cm ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif .De cand i=am schimbat laptele a crescut 10cm.De ar fi fost si episoadele alea tot de la lapte... ce m=as bucura pt el sa nu mai sufere mititelu'.
Nu i=a trecut afta si se tot aoleste din cauza asta.
Of ca vreau si eu cartofi noi.Yummmm.Noroc ca este mama la noi ca ii ies perfecti.
Anku arata de milioane gradi si daca directoarea este aasa increzatoare cu atat mai bine.Si Lucas tot din septembrie incepe si parca am emotii cand ma gandesc...Mai ieri era un botz cu ochi.
Apropo mi=au zis la dispensar ca 2ani este varsta pubertatii ca la adolescenti si trebuie ignorat la maximum orice reactie negativa a lor.Adica daca tipa sau se tavaleste pe jos il duci la el in camera sau il ignori.Daca te superi pe el sau il certi el o sa exploreze nervii nostrii la maximum.Sotul chiar a abordat azi metoda cu dusul in camera ca ne=a scos pe toti din minti.A invatat de la Emma, fina noastra sa dea capul pe spate si sa urle cand vrea ceva si azi parca nu=l mai scotea nimic din priza.... wacko.gif nervi.gif spada.gif nervi.gif
Adriana ce ti=a zis la Dr?Sa dea Domnul sa te simti mai bine.
Andreea super danseaza Selena. trandafir.gif din partea noastra.
Restul mamicilor pe unde umblati?
tina71
fetele cum mai postati poze, ca mie nu imi iese?
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Feb 10 2011, 11:36 PM) *
Buna mamici,
Noi tocmai ce ne=am intors de la dispensar cu Lucas, doar un control periodic.Si am ramas masca cand am vazut ca are 96cm ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif .De cand i=am schimbat laptele a crescut 10cm.De ar fi fost si episoadele alea tot de la lapte... ce m=as bucura pt el sa nu mai sufere mititelu'.
Nu i=a trecut afta si se tot aoleste din cauza asta.
Of ca vreau si eu cartofi noi.Yummmm.Noroc ca este mama la noi ca ii ies perfecti.
Anku arata de milioane gradi si daca directoarea este aasa increzatoare cu atat mai bine.Si Lucas tot din septembrie incepe si parca am emotii cand ma gandesc...Mai ieri era un botz cu ochi.
Apropo mi=au zis la dispensar ca 2ani este varsta pubertatii ca la adolescenti si trebuie ignorat la maximum orice reactie negativa a lor.Adica daca tipa sau se tavaleste pe jos il duci la el in camera sau il ignori.Daca te superi pe el sau il certi el o sa exploreze nervii nostrii la maximum.Sotul chiar a abordat azi metoda cu dusul in camera ca ne=a scos pe toti din minti.A invatat de la Emma, fina noastra sa dea capul pe spate si sa urle cand vrea ceva si azi parca nu=l mai scotea nimic din priza.... wacko.gif nervi.gif spada.gif nervi.gif
Adriana ce ti=a zis la Dr?Sa dea Domnul sa te simti mai bine.
Andreea super danseaza Selena. trandafir.gif din partea noastra.
Restul mamicilor pe unde umblati?


Salutare....vin cu vesti bune....cica nu am nici un hematom....acum...ori de la tratamente si repaos.....ori medicul asta nu are echograful performat...de data asta nu am vazut nici o dunga alba pe ecran pe langa sac...
Bebe era pus pe sotii.....chiar a ras si medicul ca ce vioi e. Facea numai tumbe si se dadea peste cap. E atat de haios sa-l privesti ...ne-a dat si o poza frumoasa...
Cu camera nu reusesc sa o pozez cum trebuie....dar uitati aici ce mandrete de bebe am


De data asta am avut si tensiunea buna, si toate bune cica.....asa ca peste 2 saptamani cand ma duc iar la medic sper sa fie totul ok. Dar mi-a recomandat sa merg la un cardiolog sa vedem din ce cauza am tensiunea oscilanta....sau sa nu fie de la tiroida. Maine merg la medicul de familie si o sa discut si cu ea aspectele astea....
A zis ca in continuare sa evit eforturile fizice...si sa am grija cat iau in greutate....

Acum ma pun sa-mi fac o portie de cartofi a la Anku.....abia astept....

De ce te-ai mirat Geo de Lucas? Are cu cine semana...Ma bucur sa aud ca e spre bine....acum chiar m-ai facut curioasa cu laptele daca de la el se trag problemele lui....

Fug sa-l culc si pe pitic...ca deja e suparat
anku
QUOTE(tina71 @ Feb 10 2011, 09:24 PM) *
fetele cum mai postati poze, ca mie nu imi iese?

Tina dc nu merge nicicum le poti trimite p cc8im@yahoo.com si le pun eu...
ti-ar tb cont p photobuchet....dar cred ca stii deja!!!
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 10 2011, 09:27 PM) *
Salutare....vin cu vesti bune....cica nu am nici un hematom....acum...ori de la tratamente si repaos.....ori medicul
Cu camera nu reusesc sa o pozez cum trebuie....dar uitati aici ce mandrete de bebe am

surpriza surprizelor biggrin.gif
i-auite ce vad eu aici...frumusetea de el....ce sade el acolo....
ptiiiiiiiiiiiiii....sa afie intr-un ceas bun...ce ma bucur ca ai vesti bune....
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Feb 10 2011, 10:27 PM) *
Salutare....vin cu vesti bune....cica nu am nici un hematom....acum...ori de la tratamente si repaos.....ori medicul asta nu are echograful performat...de data asta nu am vazut nici o dunga alba pe ecran pe langa sac...
Bebe era pus pe sotii.....chiar a ras si medicul ca ce vioi e. Facea numai tumbe si se dadea peste cap. E atat de haios sa-l privesti ...ne-a dat si o poza frumoasa...
Cu camera nu reusesc sa o pozez cum trebuie....dar uitati aici ce mandrete de bebe am


De data asta am avut si tensiunea buna, si toate bune cica.....asa ca peste 2 saptamani cand ma duc iar la medic sper sa fie totul ok. Dar mi-a recomandat sa merg la un cardiolog sa vedem din ce cauza am tensiunea oscilanta....sau sa nu fie de la tiroida. Maine merg la medicul de familie si o sa discut si cu ea aspectele astea....
A zis ca in continuare sa evit eforturile fizice...si sa am grija cat iau in greutate....

Acum ma pun sa-mi fac o portie de cartofi a la Anku.....abia astept....

De ce te-ai mirat Geo de Lucas? Are cu cine semana...Ma bucur sa aud ca e spre bine....acum chiar m-ai facut curioasa cu laptele daca de la el se trag problemele lui....

Fug sa-l culc si pe pitic...ca deja e suparat

Hahahaha zici ca a mancat mici si a baut bere si sta sa se odihneasca.Sau asta vad eu.Sa fie intr=un ceas bun si ma rog pentru voi sa fiti amandoi la fel de bine pana la sfarsitul sarcinii.
Iancu ce inaltime mai are?Pai am ramas surprinsa ca era codasul si la inaltime, si la kg si ma gandeam ca se intampla ceva grav in perioada episoadelor de febra de nu asimileaza.
In seara asta Lucas face nani cu tati si mami se destrabaleaza singura in pat. nanner.gif Sa vada si taticul de ce ma trezesc eu ciufutel si cu ochii umflati dimineata.. liwlol.gif
Adriana eu termin programul cam tarziu cu mica urlatoare si nu am mai indraznit sa te deranjez mai ales ca acum ai nevoie de odihna.

Pup, XXX oFloare1.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Feb 10 2011, 08:36 PM) *
Buna mamici,
Noi tocmai ce ne=am intors de la dispensar cu Lucas, doar un control periodic.Si am ramas masca cand am vazut ca are 96cm ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif .De cand i=am schimbat laptele a crescut 10cm.De ar fi fost si episoadele alea tot de la lapte... ce m=as bucura pt el sa nu mai sufere mititelu'.
Nu i=a trecut afta si se tot aoleste din cauza asta.
Of ca vreau si eu cartofi noi.Yummmm.Noroc ca este mama la noi ca ii ies perfecti.
Anku arata de milioane gradi si daca directoarea este aasa increzatoare cu atat mai bine.Si Lucas tot din septembrie incepe si parca am emotii cand ma gandesc...Mai ieri era un botz cu ochi.
Apropo mi=au zis la dispensar ca 2ani este varsta pubertatii ca la adolescenti si trebuie ignorat la maximum orice reactie negativa a lor.Adica daca tipa sau se tavaleste pe jos il duci la el in camera sau il ignori.Daca te superi pe el sau il certi el o sa exploreze nervii nostrii la maximum.Sotul chiar a abordat azi metoda cu dusul in camera ca ne=a scos pe toti din minti.A invatat de la Emma, fina noastra sa dea capul pe spate si sa urle cand vrea ceva si azi parca nu=l mai scotea nimic din priza.... wacko.gif nervi.gif spada.gif nervi.gif
Adriana ce ti=a zis la Dr?Sa dea Domnul sa te simti mai bine.
Andreea super danseaza Selena. trandafir.gif din partea noastra.
Restul mamicilor pe unde umblati?

mai ce mari sunteti dintr-o data...96 cm.... wink.gif ...noi eram numai 92 cm acum 2 luni....
daaaaaa...cand cresc cresc asa dintr-o data...asa am patit noi cu Dari in toamna....
despre ce lapte vb???
ahhh...legat de laptele de capra...am incercat si eu un altul din Itlaia si nu mi l-a baut....deci exact numai ala il bea care il luam de obicei...
mai ce enervanta o fi afta....
noi facem cam de un an asa...cand face crize de nervi il duce tacso in camera...DAR...incepuse de se dadea cu capul de pereti...cand mi se tranteste p jos nu ma mai enervez ca de atate5a ori mi-a facut figura de nu mai simt nimic...mai rau este ca a inceput sa faca in mijlocul strazii cand semaforul se face rosu,eu c o mana p el si cu o mana p carucior...dar dc face in magazine asta este,nu ma mai enervez...
ma bucur ca am numai unul....p bune....
la noi nu este inca singur dc va fi loc ptr noi in sept sau dec...tb sa asteptam raspuns la sf lui martie....
voi aveti raspuns sigur??? hug.gif

anku
fetelor...vad ca Gradi v-a placut si ne bucuram...cum spuneam nu este nimic sigur inca....dar dc s-ar putea numai din dec sau ianuarie 2012 ar fi si mai bine ptr ca acopii sub 3 ani platesc dublu]aici la toate gradinitele o parte din cheltuieli este suportat de stat si cealalta parte de parinti..dar dupa ce face 3 ani ar fi numai 150 euro in luna...
mai am cereri depuse....si la alte gradi...dar aici mi-ar placea ca ar fi curatenie....si libertate de miscare...spre deosebire de unde am lucrat unde copii stateau numai intr-o clasa iar curatenia...nu va spun...va dati seama cum este sa speli o gradinita intreaga numai cu o galeata de apa???si erau 2 femei de serviciu....erau asa de putuiroase ca nici carpele de la mop nu le puneau la spalat ci faceau depozit in camera unde se tineau produsele de curatenie pana incepea de putea....
nici aici nu este totul nou...ptr ca gradinitele au fonduri relativ mici....dar se fac donatii cu de toate,jucari dar mai ales bani care vin mai intai la biserica si apoi la gradi...noi l-am btezat la biserica asta evanghelica [aici este si sotul de 18 ani] si atunci am avut asa un feeling ca tb sa vina aici...mai ales ca directoarea este sotia preotului...cand am botezat copilul ne-a dat si noua binecubvantarea fara sa-mi vina cu texte ca sa schimb religia si chiar mi-a permis sa-mi fac cruce desi evanghelicii nu cred in Cruce:::
SI...asa va avea sii putina activitate ptr comuniune...fata de alte gradi care sunt catolice...
avem de mers vreo 20 min pana la gradi ...dar...chiar si in 2012 sper sa primim aici....
am vazut ca vaeu niste paturici rupte...nu este chiar totul perfect dar este acceptabil ...dc mi-l ia din sept sau dec m-am gandit ca le duc si eu niste paturi asa maram de rasftat in pat pufoase....si acum stiu ce sa fac cu jucariile p care nu le mai vrea Dari si mai sunt inca bune... biggrin.gif ca majoritatea le strica ca le tranteste de nervi... sad.gif

Simina...eu ma mai facut practical a gradi p Mitropoliei...acum era frumos...aproape ca aici...si curat....numai ca imi aduc aminte ac si astia iau p cartiere...nici nu stiu unde ar tb voi sa mergeti....
am mai auzit de Grdi Mini p Claea Cisnadiei dar este privat...dar imi seamana tare mult cui aici...si se preda germana ...si de gradi Pinochio...dar tot privat...la astia i-am cautat si eu p net asa din curiozitate si intr-adevar conditiile sunt super... cu adevarate paturi...
eu ma mai uit la la topicul deschis de Maria 26...cu cresa...ai acolo am vazut foarte multe poze cu crese si gradinite curate...si frumoase si ordonate...
http://www.sibiu.ro/ro2/gradinite.htm
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 11 2011, 02:20 AM) *
surpriza surprizelor biggrin.gif
i-auite ce vad eu aici...frumusetea de el....ce sade el acolo....
ptiiiiiiiiiiiiii....sa afie intr-un ceas bun...ce ma bucur ca ai vesti bune....



QUOTE(geocoto @ Feb 11 2011, 02:31 AM) *
Hahahaha zici ca a mancat mici si a baut bere si sta sa se odihneasca.Sau asta vad eu.Sa fie intr=un ceas bun si ma rog pentru voi sa fiti amandoi la fel de bine pana la sfarsitul sarcinii.
Iancu ce inaltime mai are?Pai am ramas surprinsa ca era codasul si la inaltime, si la kg si ma gandeam ca se intampla ceva grav in perioada episoadelor de febra de nu asimileaza.
In seara asta Lucas face nani cu tati si mami se destrabaleaza singura in pat. nanner.gif Sa vada si taticul de ce ma trezesc eu ciufutel si cu ochii umflati dimineata.. liwlol.gif
Adriana eu termin programul cam tarziu cu mica urlatoare si nu am mai indraznit sa te deranjez mai ales ca acum ai nevoie de odihna.

Pup, XXX oFloare1.gif



Asa-i ca-i simpatic? SI eu am zis ca parca sta cu burta la soare.....imi era mai mare dragul de el cand il vedeam ce tumbe face si cat de vesel era. Era atat de fericit....si dadea din manute ca sa ne salute....Cel mai fain imi placea cum isi facea vant cu picioarele si se dadea peste cap.....efectiv il vedeam cum se lasa pe picioruse , fandeaza putin si apoi zbarrr.....tare comic era....Martea trecuta nu a fost asa de activ....dormea cand a pus sonda pe el si avea miscari ca un astronaut in nava in spatiu....se misca mai cu incetinitorul data trecuta...acuma era zglobiu tare liwlol.gif jucaus.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 11 2011, 03:21 AM) *
fetelor...vad ca Gradi v-a placut si ne bucuram...cum spuneam nu este nimic sigur inca....dar dc s-ar putea numai din dec sau ianuarie 2012 ar fi si mai bine ptr ca acopii sub 3 ani platesc dublu]aici la toate gradinitele o parte din cheltuieli este suportat de stat si cealalta parte de parinti..dar dupa ce face 3 ani ar fi numai 150 euro in luna...
mai am cereri depuse....si la alte gradi...dar aici mi-ar placea ca ar fi curatenie....si libertate de miscare...spre deosebire de unde am lucrat unde copii stateau numai intr-o clasa iar curatenia...nu va spun...va dati seama cum este sa speli o gradinita intreaga numai cu o galeata de apa???si erau 2 femei de serviciu....erau asa de putuiroase ca nici carpele de la mop nu le puneau la spalat ci faceau depozit in camera unde se tineau produsele de curatenie pana incepea de putea....
nici aici nu este totul nou...ptr ca gradinitele au fonduri relativ mici....dar se fac donatii cu de toate,jucari dar mai ales bani care vin mai intai la biserica si apoi la gradi...noi l-am btezat la biserica asta evanghelica [aici este si sotul de 18 ani] si atunci am avut asa un feeling ca tb sa vina aici...mai ales ca directoarea este sotia preotului...cand am botezat copilul ne-a dat si noua binecubvantarea fara sa-mi vina cu texte ca sa schimb religia si chiar mi-a permis sa-mi fac cruce desi evanghelicii nu cred in Cruce:::
SI...asa va avea sii putina activitate ptr comuniune...fata de alte gradi care sunt catolice...
avem de mers vreo 20 min pana la gradi ...dar...chiar si in 2012 sper sa primim aici....
am vazut ca vaeu niste paturici rupte...nu este chiar totul perfect dar este acceptabil ...dc mi-l ia din sept sau dec m-am gandit ca le duc si eu niste paturi asa maram de rasftat in pat pufoase....si acum stiu ce sa fac cu jucariile p care nu le mai vrea Dari si mai sunt inca bune... biggrin.gif ca majoritatea le strica ca le tranteste de nervi... sad.gif

Simina...eu ma mai facut practical a gradi p Mitropoliei...acum era frumos...aproape ca aici...si curat....numai ca imi aduc aminte ac si astia iau p cartiere...nici nu stiu unde ar tb voi sa mergeti....
am mai auzit de Grdi Mini p Claea Cisnadiei dar este privat...dar imi seamana tare mult cui aici...si se preda germana ...si de gradi Pinochio...dar tot privat...la astia i-am cautat si eu p net asa din curiozitate si intr-adevar conditiile sunt super... cu adevarate paturi...
eu ma mai uit la la topicul deschis de Maria 26...cu cresa...ai acolo am vazut foarte multe poze cu crese si gradinite curate...si frumoase si ordonate...
http://www.sibiu.ro/ro2/gradinite.htm



O sa ma pun si eu sa citesc topicul deschis de Maria....tot mi-am propus asta dar am tot uitat....
La gradi de stat am vrea sa-l dam in principu...particulara sa fie ultima optiune. Iar daca il dau la particulara il duc aici in cartier...e una pe stradutele astea de langa mine la 5 minute de mers pe jos....Mi-ar fi mai mult decat convenabil. Aici ar fi 8 mil pe luna. Ar invata suplimentar engleza sau germana , la alegere. Am si vazut-o si mi-a placut. E curat, au dormitoarele mari, au sala de mese, sala pt engleza sau germana, sala de festivitati.
Asa cum spui ...in functie de domiciliu te duci la gradi dar nu neaparat. Oricum cam pe la sfarsitul lui februarie mergem sa vedem si noi de una. O sa aleg 2, 3 gradinite pe care sa le vizitam si sa ne hotaram. Ca mi-e ca daca o aman ramanem pe-afara. Doar ca trebuie sa-l mobilizez pe Bebe ...daca e sa ma las in baza lui Iancu nu prinde loc nici la scoala liwlol.gif liwlol.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 11 2011, 09:33 AM) *
O sa ma pun si eu sa citesc topicul deschis de Maria....tot mi-am propus asta dar am tot uitat....
La gradi de stat am vrea sa-l dam in principu...particulara sa fie ultima optiune. Iar daca il dau la particulara il duc aici in cartier...e una pe stradutele astea de langa mine la 5 minute de mers pe jos....Mi-ar fi mai mult decat convenabil. Aici ar fi 8 mil pe luna. Ar invata suplimentar engleza sau germana , la alegere. Am si vazut-o si mi-a placut. E curat, au dormitoarele mari, au sala de mese, sala pt engleza sau germana, sala de festivitati.
Asa cum spui ...in functie de domiciliu te duci la gradi dar nu neaparat. Oricum cam pe la sfarsitul lui februarie mergem sa vedem si noi de una. O sa aleg 2, 3 gradinite pe care sa le vizitam si sa ne hotaram. Ca mi-e ca daca o aman ramanem pe-afara. Doar ca trebuie sa-l mobilizez pe Bebe ...daca e sa ma las in baza lui Iancu nu prinde loc nici la scoala liwlol.gif liwlol.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif hai ca mai am si eu unul ... liwlol.gif
misto...uite...aici nu este de fapt nici o incapere in care sa spunem ar fi dormitor...ptr ac rar sunt copii care dorm la amiaza dar Darius parca vad ca la gradi de la atata zbenguiala si dupa o masa copioasa o sa dorama...de aia am zis sa ne ocupam putin si de tb asta...

inseamna ca este tot mai activ...Darius pana la 14 sapt numai a dormit in burtica...al tau este activ ...
cosmonaut... liwlol.gif poate se gandea ca este la un loc de joaca....de se arunca asa liwlol.gif
oricum...daaaaaaaaaaaaa...este un dulce...am avut emotii cand l-am vazut!!!

topicul Mariei poate ultimele pagini...acolo sunt cateva poze...
anku
noi azi mergem sa vedem noua biblioteca...astazi este deschiderea oficiala si se deschide tot,inclusiv depozitele ptr public.... super.gif super.gif super.gif
a stat inchisa 3 luni ptr ca s-au mutat si acum este nou-nouta...am auzit ac au mai cumparat si multe titluri ...fac si cursuri de lb acolo in sali curate,frumoase altfel inveti...si ca au pus automate cu care te poti duce sa innapoiezi cartile si la 12 noaptea...ce mi s-a mai parut interesant este ca p acopersi este o cafenea unde servesc oameni in scaune cu rotile gen voluntaraiat-mi s-a facut pielea gaina--- smile.gif sunt multi oameni care au un handicap si vor si ei sa faca ceva sa fie intre oameni multi
si bineinteles locuri bine pus la punct ptr a putea invata acolo.ptr a sta p net[contra cost dar nu scump]...vazusem din poze in ziar ca erau si perne p jos maram sa te intinzi acolo sa citesti ptr cine i place sa citeasca culcat.... liwlol.gif liwlol.gif chesti asta cu invatatul al biblioteca o sa-mi fie mie tare de folos cand voi incepe calificarea....
asa ca sunt curioasa de nu mai pot super.gif super.gif super.gif
poze reprezentative nu am gasit p net...dar poate am eu voie sa fac cateva....
petronici
buna fetelor....
v-am abandonat un pic din mai multe motive,ba am fost eu bolnava rau de tot de abia ma tineam pe picioare ba netul asta are zile si zile cand merge si cand nu,tot i-am sunat sa le precizez dar nu a venit nimeni pana acum sa vada ce si cum,daca continua asa schimbam imediat reteua...acum sunt in vizita la o cumatra si va scriu de la ea.....
Adriana,daca vrei da-mi te rog adresa de mes a dr pe mes la mine si cum rezolvam cu internetul o sa incercam sa vorbim cu ea si o sa-l vada si pe A....m-au luat si pe mine emotiile cand am vazut "micul zglobiu" si sper sa fie totul cat mai bine si in continuare mai ales ca ai pe cine te baza in casa la "deaba" si "tenie"....
Geo,vad ca v-ati simtit minunat la munte alaturi de toata familia....aici sa dus toata zapada cu caldurile astea....
Anku,si eu l-am inscris pe A la o gradinita la maicute,din septembrie il iau chiar daca nu reusim sa scapam de tot de pampers,cunosc multi prieteni care au dus copii acolo si au fost f multumiti,platim in jur de 80 euro pe luna,acum cine stie cum se va adapta si el....
in septembrie o sa fiu si eu matusica,ii insarcinata cumnatica si cel mai probabil in 5 martie o sa nasesc la niste prieteni la catolici,e prima daca cand nasim la catolici din ce mi-au spus ei e totul diferit fata de noi,saptamana viitoare ne ducem sa vb cu preotul sa vedem ce ne spune....
week-endul asta se prelungeste cu munca pana marti cred,e plin hotelul de cupluri de indragostiti....
multi pupicei tuturor copilasilor
geocoto
QUOTE(petronici @ Feb 11 2011, 05:15 PM) *
buna fetelor....
v-am abandonat un pic din mai multe motive,ba am fost eu bolnava rau de tot de abia ma tineam pe picioare ba netul asta are zile si zile cand merge si cand nu,tot i-am sunat sa le precizez dar nu a venit nimeni pana acum sa vada ce si cum,daca continua asa schimbam imediat reteua...acum sunt in vizita la o cumatra si va scriu de la ea.....
Adriana,daca vrei da-mi te rog adresa de mes a dr pe mes la mine si cum rezolvam cu internetul o sa incercam sa vorbim cu ea si o sa-l vada si pe A....m-au luat si pe mine emotiile cand am vazut "micul zglobiu" si sper sa fie totul cat mai bine si in continuare mai ales ca ai pe cine te baza in casa la "deaba" si "tenie"....
Geo,vad ca v-ati simtit minunat la munte alaturi de toata familia....aici sa dus toata zapada cu caldurile astea....
Anku,si eu l-am inscris pe A la o gradinita la maicute,din septembrie il iau chiar daca nu reusim sa scapam de tot de pampers,cunosc multi prieteni care au dus copii acolo si au fost f multumiti,platim in jur de 80 euro pe luna,acum cine stie cum se va adapta si el....
in septembrie o sa fiu si eu matusica,ii insarcinata cumnatica si cel mai probabil in 5 martie o sa nasesc la niste prieteni la catolici,e prima daca cand nasim la catolici din ce mi-au spus ei e totul diferit fata de noi,saptamana viitoare ne ducem sa vb cu preotul sa vedem ce ne spune....
week-endul asta se prelungeste cu munca pana marti cred,e plin hotelul de cupluri de indragostiti....
multi pupicei tuturor copilasilor


Sper sa reusiti cat mai curand sa rezolvati problema la Adelin ca sunt atatea remedii homeopate bune.
Lucas a gasit 2 de cand i=am facut cura de detoxifiere dupa vaccinuri si tot rontaie la ele.Nu=l las sa ia decat cate o bobita din fiecare ca altfel imi face creierii mici de la atata "bobo" daca nu=i dau.
Cumnata ta cati ani are?E cea care mai statea cu Adelin.Ca parca era tanara nu?
Sa ne spui si noua ce obiceiuri sunt la catolici?
Ca mie mi=a scris sora mea ca trebuie pe langa lumanari si platitul bisericii sa cumpar baticul alb de pus pe cap, bijuterii miresei (eu nu am primit), o oglinda si un fard.
In Ro biserica costa 10mil si se mai adauga in functie de cati preoti sunt...
Si noi avem o biblioteca tare faina langa noi si chiar ne=au facut cadou pt Lucas cand a implinit 2 ani un rucsac cu carticele cartonate plus gratuit pt el pana la 18 ani.Este chiar langa scoala unde va merge el.
Vad ca i=a mai trecut afta si parca s=a mai diminuat sonorul putin la vaicareala dar s=a reobisnuit cu "zuzi".Nu v=am spus ca la munte i=a dat gauri la cea pe care o avea si cateva zile a stat mai mult fara ca in Elvetia nu aveau de la Avent.I=a dat=o fina pe a ei ca o aveau intamplator la ei dar era din aceea ff mica.I=am dat alta acasa ca ar fi suferit si fara "zuzi" si bunicii care au plecat.Se ataseaza ff tare de oricine il baga in seama.
Acum doarme de 3 ore mai mult cu burtica goala ca a preferat sa "se hraneasca singur cu lingura" doh.gif din supitza.
Un weekend frumos va doresc trandafir.gif
anku
QUOTE(petronici @ Feb 11 2011, 04:15 PM) *
buna fetelor....
v-am abandonat un pic din mai multe motive,ba am fost eu bolnava rau de tot de abia ma tineam pe picioare ba netul asta are zile si zile cand merge si cand nu,tot i-am sunat sa le precizez dar nu a venit nimeni pana acum sa vada ce si cum,daca continua asa schimbam imediat reteua...acum sunt in vizita la o cumatra si va scriu de la ea.....
Adriana,daca vrei da-mi te rog adresa de mes a dr pe mes la mine si cum rezolvam cu internetul o sa incercam sa vorbim cu ea si o sa-l vada si pe A....m-au luat si pe mine emotiile cand am vazut "micul zglobiu" si sper sa fie totul cat mai bine si in continuare mai ales ca ai pe cine te baza in casa la "deaba" si "tenie"....
Geo,vad ca v-ati simtit minunat la munte alaturi de toata familia....aici sa dus toata zapada cu caldurile astea....
Anku,si eu l-am inscris pe A la o gradinita la maicute,din septembrie il iau chiar daca nu reusim sa scapam de tot de pampers,cunosc multi prieteni care au dus copii acolo si au fost f multumiti,platim in jur de 80 euro pe luna,acum cine stie cum se va adapta si el....
in septembrie o sa fiu si eu matusica,ii insarcinata cumnatica si cel mai probabil in 5 martie o sa nasesc la niste prieteni la catolici,e prima daca cand nasim la catolici din ce mi-au spus ei e totul diferit fata de noi,saptamana viitoare ne ducem sa vb cu preotul sa vedem ce ne spune....
week-endul asta se prelungeste cu munca pana marti cred,e plin hotelul de cupluri de indragostiti....
multi pupicei tuturor copilasilor

heiiii...lume noua pa ici....
e plin hotelul de indragostiti???? liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
bv voua... ca ati obtinut un loc asa de repede...noi inca nu-l avem sigur..iar pretul este acceptabil...la noi din pacate pana la 3 ani m-ar duce cam la 280 euro p luna...dupa 3 cam 160 euro p luna...
deci uite ac din sept o gramada de bebelusi de dec 2008 vor merge la gradi....
deci nasesti si tu....ati intreebat inainte???
aici stiu ac cei care apartin catolicilor sunt foarte pretentiosi in sensul ca nu lasa sa boteze in biserica catolica un om care nu apartine religiei lor...avem ex p nepotul care ptr a putea fi botezat la catolici ,nu a avut cine sa-l boteze ca nu aveau p nimeni catolic si au tb sa ia o straina sa le boteze...care exact numai l-a botezat si de atunci nici nu a mai cautat copilul...
ar fi curios sa aflu ca ,catolicismul nu este acelasi in orice stat.... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
esti proaspata matusica...sau mai ai nepoti???la tot cazul felicitari....
si multi poopici si de la noi!!! tzuc.gif
simina_ana
Hop si eu mai tarziu.....dupa o tura de shopingeala....ce bine a fost....dar la buzunar nu doh.gif ...cum a trebuit sa luam de toate ca parca toate s-au vorbit sa se termine o data biggrin.gif....Maine mergem si la o petrecere la ziua a 2 copilasi asa ca a trebuit si cadouri....o luna nu mai dau pe la Real liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif....prostii...ca saptamana viitoare iar trebuie ....dar e groaznic...s-au scumpit toate ingrozitor....in fin eca iar ma enervez..
Am fost azi si la medicul de familie sa ma ia in evidenta ca graviduta. AM primit carnet , ceea ce la Iancu nu am avut....umblam cu un caietel dupa mine. Mi-a dat o trimitere catre medicul endocrinolog...mi-a dat reteta pentru duphaston, mi-a luat tensiunea 13/8 ...si a zis ca deocamdata nu ma trimite la cardiolog...sa mai vedem cu tensiunea....desi ea crede ca e tensiune indusa de sarcina....
Mi-am facut un program de papat doar sanatos si de maine incep sa ma tin de el.....sanatos vorba vin ca nu stiu cat de santoase sunt legumele luate si fructele biggrin.gif....dar am zis ca ma voi baza cat mai mult pe legume si fructe si peste in principal...sa vad daca si reusesc ca ma atrag toate porcariile liwlol.gif liwlol.gif ...as manca si o paine intreaga liwlol.gif liwlol.gif

Petro iti trimit adresa ei acum si numarul de telefon...

Geo....eu stiu de cumparat voalul miresei de catre nasa, platit lumanari si biserica....dar asa e aici in Sibiu...cred ca cel mai bine o rogi si pe viitoarea finutza sa vorbeasca la biserica unde se vor cununa, ca din cate stiu in Bucuresti difera datina si de la biserica la biserica...

Anku....cum a fost la biblioteca? Ce carti a preferat Darius?

Rose...cum se mai simte Andreea? Ceva noutati?

Va doresc un weekend placut si sper sa am timp sa ne auzim maine! Pupici!

anku


o zi frumosa va dorim...
ieri Darius in drum catre biblioteca cea noua...a calcat in ceva de caine..si s-a gandit sa ia cu mana muradria d p talpa papucului...va dati seama ce mireasma...deci m-am intors innapoi acaas...l-am schimbat...si innapoi...dar mi-am pierdut din chef...dc nu stai sa vezi cum aduna stapanii tb mare in punga nu aduna...am zis eu...or muncii cainii ca sa le dea pensii ptr ei...si dc vedeti cata atentie le acorda...si cati refuza sa te muti de ex cu copil in blocul lor ,animale da...copii nu
am vazut dansuri turcesti...am incercat sa-l cam tin in carucior...ptr ca era multa lume si p 5 etaje il pierd cat as zice hop...a si dormit putin...mna...
cred ca-i iasa ceva...ptr ca saliveaza abundent si din 12 ore 10 ore le plange nervi.gif si ieri nici nu a prea vrut sa manance bine...si aseara mi-am dat seama in timp ce mesteca ca de fpt isi maseaza in amundoua partile ...ceva probabil maselute
tata il spala p dinti in fiecare seara dupa ce isi bea laptele dar a zis ca nu a vazut nimic in gurita...
anku
ieri mi-a luat 2 ore sa-l adorm...
ia facut tati un ritual lung...si ieri a vrut tata sa se uite la tv....de la 21 la 23 am stat cu el...ba citim,ba isi parcheaza toate masinile p perna mea,mai bea o gura de lapte,apoi se catar p geam sa vada dc mai este intuneric,apoi ma cheam si p mine sa ma intrebe ac de ce nu sunt stele ...ac sa numaram stele liwlol.gif ..apoi dupa ce-i gata laptele la spalat de dinti,apoi ca maram a fcut tb mare...dar nu este asa...zice numai ca sa ma duc sa-l schimb ca sa iasa din dormitor...si cand i-am zis ca nu e adev a zis ca numai s-a partanit liwlol.gif
asa ac adormind ieri devreme...m-am sculat si devreme...5,40 dim smile.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 12 2011, 10:24 AM) *
ieri mi-a luat 2 ore sa-l adorm...
ia facut tati un ritual lung...si ieri a vrut tata sa se uite la tv....de la 21 la 23 am stat cu el...ba citim,ba isi parcheaza toate masinile p perna mea,mai bea o gura de lapte,apoi se catar p geam sa vada dc mai este intuneric,apoi ma cheam si p mine sa ma intrebe ac de ce nu sunt stele ...ac sa numaram stele liwlol.gif ..apoi dupa ce-i gata laptele la spalat de dinti,apoi ca maram a fcut tb mare...dar nu este asa...zice numai ca sa ma duc sa-l schimb ca sa iasa din dormitor...si cand i-am zis ca nu e adev a zis ca numai s-a partanit liwlol.gif
asa ac adormind ieri devreme...m-am sculat si devreme...5,40 dim smile.gif


liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif ..la fel de bandit e si Iancu....liwlol.gif liwlol.gif
Noi vrem sa-l mutam in camera lui....ne-am propus azi dar nu am reusit pana la ora asta si nu stiu diseara la ce ora ne intparcem de la petrecere si daca nu vom fi cu totii franti....Asa ca cel mai sigur amanam pe maine....

Azi am facutniste peste tavalit prin malai si a papat Iancu de am ramas cu gura cascata ohmy.gif ....legume nu a vrut ...dar a bagat la peste in el....si nu-i placea....ad ca in ultima vreme a inceptu sa pape si el ce nu prea papa inainte...Nu pot decat sa ma bucur, nu?

Fug sa ma spal si eu pe cap acum, sa fac un dus, sa calc apoi camasuta pt Iancu si tati si sa ne pregatim dupa ce se trezeste pitcul de plecare la petrecere.

O zi frumoasa va doresc si sper sa aveti parte de plimbare ca noi azi nu am reusit. A batut asa rau vantul pana de curand.....cica vine iar iarna....Brrrr
anku
Buna fetelor
astazi stam acasa...am vrut sa ne ducem la baie dar suntem tarzii tare...abia am mancat si acum s-a dus tati cu Dari sa-l culce de amiaza...asa ca nu are rost sa mergem la 16 la baie...
tot asa prost mi-a mancat si ieri si vad ca si azi....ori de vine vreun simandicosit...ori are asa o perioada...
la noi ieri a nins si azi ploua.... unsure.gif asa ca nu prea am chef nici afara cu Dari sa ies mai p seara....
simina_ana
Neata fetele....




Sa fiti iubite!!!!

simina_ana
Ce faceti?

Eu nu am prea dormit....am behait toata noaptea....am o tuse seaca ce nu mai trece....cred ca ma apuc sa iau Stodal de-al lui Iancu ca am vazut ca e bun si in sarcina....poate imi trece si mie ca m-am saturat sa dorm in fund doh.gif

Noi am avut un weekend plin....sambata la petrecerea copilasilor....de unde abia abia l-am luat pe Iancu la 12 noaptea.....a plans juma de ora dupa ce-am plecat ca el vrea la "Iis" liwlol.gif liwlol.gif ....mare dragoste pe el liwlol.gif liwlol.gif
Ieri am iesit la plimbarica....am facut papa bun....asa ca aseara am picat rupta....pana m-am trezit din cauza tusei doh.gif

Vad ca azi stau mai bine cu greata...desi aseara mi-a dat rau de tot de furca...Am facut bruschette dimineata pt Iancu...dar nu a prea papat...asa ca m-am bucurat eu de ele biggrin.gif....

Fug sa fac putina ordine prin casa ca sa putem iesi pe la 12 afara ....desi e cam frig si urat....

O zi placuta va doresc...
anku
buna fetelor...
..numai tampenii visez de 2 nopti...adica iau gandurile cu mine in somn si este nasol!!!
azi ar fi sa ne ducem la locul ala de joaca...dar nu am nici un chef....in schimb as avea parca chef sa merg prin oras...sa vad ce mai este....sapt trecuta mi-am luat o preche de ghetute redusi de la 110 euro la 54 euro si un cojocel de la 80 euro la 38 euro.....de-ar veni odata luna lui aprilie... notworthy.gif
tb sa facem si ceva in casa...azi vin astia sa se uite la calorifer sa vada dc am consumat sau nu....
am bagat o masina la spalat...l-am mutat p Dari cu dulapul intr.unul mai mare....de mancare mai am de sambata ...

Simina ai voie sa faci atata miscare???
de tuse ..hmmmmmmmm... unsure.gif
plimbarica placuta va dorim.... tzuc.gif


azi dim i suna alarma la mobil a sotului....probabiul ptr ca este ziua indragostitilor...dar nu a auzit nimic ca doarme bustean...sa vezi ce-i fac de uita si de ziua de azi!!! liwlol.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 14 2011, 01:04 PM) *
buna fetelor...
..numai tampenii visez de 2 nopti...adica iau gandurile cu mine in somn si este nasol!!!
azi ar fi sa ne ducem la locul ala de joaca...dar nu am nici un chef....in schimb as avea parca chef sa merg prin oras...sa vad ce mai este....sapt trecuta mi-am luat o preche de ghetute redusi de la 110 euro la 54 euro si un cojocel de la 80 euro la 38 euro.....de-ar veni odata luna lui aprilie... notworthy.gif
tb sa facem si ceva in casa...azi vin astia sa se uite la calorifer sa vada dc am consumat sau nu....
am bagat o masina la spalat...l-am mutat p Dari cu dulapul intr.unul mai mare....de mancare mai am de sambata ...

Simina ai voie sa faci atata miscare???
de tuse ..hmmmmmmmm... unsure.gif
plimbarica placuta va dorim.... tzuc.gif


azi dim i suna alarma la mobil a sotului....probabiul ptr ca este ziua indragostitilor...dar nu a auzit nimic ca doarme bustean...sa vezi ce-i fac de uita si de ziua de azi!!! liwlol.gif


Pai dupa spusele lui Boncut nu as avea nimic....dar totusi os a ma menajez....Nu as iesi eu cu el afara ca o sa vrea in brate....dar uite ca al meu socru nu-si mai face aparitia.....o sa-l sun in curand sa-l intreb daca mai vine sau nu, ca sa stiu o treaba....
In rest nu fac treaba cine stie ce treaba...mai strang din jucariile lui Iancu, mai calc niste hainute...vreau sa calc azi un asternut ca nu mai am si vreau sa-l schimb...sa pun la spalat.....incet incet.....fara prea multa graba...ca doar nu am termen limita pentru toate astea....
Ce-i de ridicat, mutat, face Bebe cand vine asaca....eu mai usor cu aplecatul doar....
Mi-am propus azi sa fac si o paine....sa vad daca o sa am chef biggrin.gif
Sa porti sanatoasa hainuta si ghetutele....si eu zilele astea cred ca va trebui sa merg putin rin magazine sa-mi aiu o pereche de pantaloni ceva mai mari si neaparata vreo 2 sutiene...ca deja dau pe-afara biggrin.gif liwlol.gif
In casa am si eud e facut multe....nici acum nu mie montata masina de spalat....satu si ma uit la ea de 3 luni.......dar sper sa rezolv o data ca m-am saturat deja.....daca nu...sar in capul lui Bebe cred biggrin.gif
anku
aha...deci Boncut a zis....
ohhhhhhhh...unde o fi socrul???
iti face bine si aerul curat....dar e si riscant!!!
oricum faci inca prea mult ...ptr situatia ta actuala...
aveti grija de voi!!!
ma gandeam sa-ti spun de miere de propolis ptr tuse...dar stii tu mai bine,...poate si si probat deja!!!
am vazut ca nu e bine sa o dizolvi in lpate ci sa iei asa o lg direct in gura....si sa astepti pana se dizolva
eu sunzt acum la ultimul borcan de miere din Ro....cand vin,dc ma ajuta Dumnezeu sa mai pot venii imi aiu 50 borcane de miere sa am p 2 ani ca in 2012 sigur nu pot venii liwlol.gif
ce nasol cu masina de spalat vase....sa dea dumnezeu sa o instalati cat mai repewde ...ca numai de spalat vase este timp acum la voi!!! smile.gif
simina_ana
Uhh...m-am uitat acum pe reteta de paine mediteraneana a lui Ruxy si imi ploua in gura asa ca ma apuc sa fac acum...nu de alta....dar diseara sa nu ma fac de ras in fata lui Bebe....ca am de gand sa pregatesc o cina pentru noi doi dupa ce adoarme nenea Iancu biggrin.gif..
anku
oooooooooooooooooooooooooooooo rolleyes.gif
superb...
chiar voiam sa te intreb ce reteta e paine faci???
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 14 2011, 01:43 PM) *
oooooooooooooooooooooooooooooo rolleyes.gif
superb...
chiar voiam sa te intreb ce reteta e paine faci???



AI facut-o vreodata?
Inca nu m-am apucat de ea....ca astept sa vina bubu sa-l ia pe Iancu o ora afara....sunt -3 grade....si numai bine inainte de somnul de pranz.....
Andymar
QUOTE(simina_ana @ Feb 10 2011, 10:15 AM) *
Neata.....azi ceva mai bine decat ieri....cel putin ma pot tine pe picioare....Am decis sa mai mergem si la alt medic...nu ca nu am incredere in medicul meu dar mai vrem o parere...savedem acum la cine si cand....
Iancu s-a nascut la 0.45 ......cred ca a fost primul...cel putin in Sibiu cu siguranta liwlol.gif....ca numai eu aveam chef de nascut la ora aia liwlol.gif liwlol.gif

Ce pot sa-ti spun de Selena....e o dulce....imi place cum danseaza....poate mai incolo o dai chiar la dansuri....Primul filmuletz nu am reusit sa-l vad....mai incerc...ca oricum merge aiurea azi netul la mine...

Si sa nu uit sa te felicit pentru bebe 2.....sa fie intr-un ceas bun si sa ai o sarcina lipsita de probleme....Cum te simti?
Vorbind ce coincidente....si mie imi plac desi nu toate.....dar sper totusi sa nu fie iar coincidenta....adica sa nasti mai repede decat ti-e termenul. Dupa UM la mine bebe 2 vine in 24 aug, dupa ultima echo in 30 aug....Oricum sunt sigura ca va fi mai devreme....ca va fi cezariana....Sper totusi sa-l fac fecioara biggrin.gif

Si sper sa intri mai des.....sa ne povestesti de Selena si sa de tine si bebe mic....



Multumesc pt felicitari. Si eu iti doresc sa ai parte de o sarcina usoara si sa fii ca noua dupa cezariana. Si mie mi s-a recomandat sa fac cezariana pt ca am probleme cu ochii dar sincer mi-e frica de ea. Cu Selena am avut travaliu de 2 ore si am nascut usor, cred ca o sa nasc tot natural dar cu epidurala.

Cat despre Selena, deja stim sigur ca o sa mearga la dansuri. Cum ea nu a mers deloc la cresa, de la toamna vede direct gradinita cu dansuri si limbi straine. Imi pare rau ca nu ai vazut primul filmulet, acolo era asemanarea cu Iancu... doar ca ea nu face curatenie ci snitele.


5 din cele mai tari intrebari la care stie Selena sa raspunda (cum pronunta ea):
1. Catia ani ai? = DOI
2. Cum te cheama? = BANCA SELENA AMIN (Zbanca Selena Iasmin)
3. Cum canta Gica?(fratele meu) = EVEBADI (Everybody)
4. Cum te-a invatat Livia sa spui? = OLA CHE TAL (Hola, che tal)
5. Cum vorbeste mami la telefon? = PONTO, BA BENE CIAO (Pronto, va bene ciao)
Andymar
O intrebare mamicilor: voi ati avut frisoane in timpul sarcinii? Cred ca eu stau ff prost cu circulatia periferica, de 2 saptamani mor de frig. Si acuma mi-s inghetate degetele pe tastatura. Si ziua si noaptea eu stau infofolita ca mor de frig si nici urma de raceala. De ceaiuri nu mai zic, beau cu litri. Si in plus fac si destula miscare, de 2 ori pe sapt cate 2 ore de volei, fitness acasa, umblu mult pe jos. Nu stiu ce sa mai fac, cred ca mi s-a stricat centrala... naturala!
simina_ana
QUOTE(Andymar @ Feb 14 2011, 10:47 PM) *
O intrebare mamicilor: voi ati avut frisoane in timpul sarcinii? Cred ca eu stau ff prost cu circulatia periferica, de 2 saptamani mor de frig. Si acuma mi-s inghetate degetele pe tastatura. Si ziua si noaptea eu stau infofolita ca mor de frig si nici urma de raceala. De ceaiuri nu mai zic, beau cu litri. Si in plus fac si destula miscare, de 2 ori pe sapt cate 2 ore de volei, fitness acasa, umblu mult pe jos. Nu stiu ce sa mai fac, cred ca mi s-a stricat centrala... naturala!



Si eu sunt friguroasa n perioada asta....eu care nu dormeam cu ciorapi....acuma dorm liwlol.gif liwlol.gif ...si dau drumul la centrala nonstop liwlol.gif....
Rose68
a mea mandra se numeste: ANI PAICICI- Andreea Paiovici
are tei ani ne cam grabim....
mama baba oua....mama ploua babele se oua...am zis expresia intr-o doara si nu a uitat-o
putata - papusa.....tata intelegea putana si se prapadea de ras
pitana - fetita
pocala - portocala
papu- patu
are foarte multe cuvinte cu litera p.....
iar calculatorul a ramas cacao
papam cand ii este foame
dai sa-i dau
upu hap cutita- lupu papa scufita rosie ---aici e comica rau, caci e povestire combinata cu miscarea mainilor...
iar eu sunt MAMA, foarte rar MANI- care vrea sa fie MAMI. ...si uneori cand se alinta sunt ODA de la numelel meu
mamaia a trasformat-o in MANANA desi zicea intr-un timp MAMAIA iar celeilate ii zicea ICA si acum ii zice BABAunul din cele mai dese cuvinte: ANTZI- un cantaret austriac care ii place ei, Hansi Hinterseer....il cere peste tot ....si in masina si la bunici si acasa....
Nu s-a grabit la mers nici la vorbit nu prea

...ce imi mai amintesc....
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Feb 15 2011, 02:14 AM) *
a mea mandra se numeste: ANI PAICICI- Andreea Paiovici
are tei ani ne cam grabim....
mama baba oua....mama ploua babele se oua...am zis expresia intr-o doara si nu a uitat-o
putata - papusa.....tata intelegea putana si se prapadea de ras
pitana - fetita
pocala - portocala
papu- patu
are foarte multe cuvinte cu litera p.....
iar calculatorul a ramas cacao
papam cand ii este foame
dai sa-i dau
upu hap cutita- lupu papa scufita rosie ---aici e comica rau, caci e povestire combinata cu miscarea mainilor...
iar eu sunt MAMA, foarte rar MANI- care vrea sa fie MAMI. ...si uneori cand se alinta sunt ODA de la numelel meu
mamaia a trasformat-o in MANANA desi zicea intr-un timp MAMAIA iar celeilate ii zicea ICA si acum ii zice BABAunul din cele mai dese cuvinte: ANTZI- un cantaret austriac care ii place ei, Hansi Hinterseer....il cere peste tot ....si in masina si la bunici si acasa....
Nu s-a grabit la mers nici la vorbit nu prea

...ce imi mai amintesc....




liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif ai nostri s-au vorbit liwlol.gif liwlol.gif....si Iancu spune ca are tei ani liwlol.gif ....mai nou si eu sunt mamu liwlol.gif liwlol.gif

azi am murit de ras....il schimbam si avea chef de repetat....asa ca am numarat in engleza pana la 10 ...zicea aproape perfect....apoi tati zice....hai si in germana....si la fel...a fost atat de dulce....

Rose68
Buna dimineata!
Apropo de engleza, ne-a adus tati niste avi-uri in limba engleza....se numesc Baby Newton.....ii invata pe copii diverse lucruri....pacat ca nu s-au gandit si romanii la asa ceva....numerele, forme, despre craciun, despre animale salbatice, old mc donalds, depsre muzica faine tare...si Andreea se uita la ele si de multe ori repeta cu copii de acolo.....sunt cuvinte pe care in limba romana nu le stie dar cand le vede acolole repeta
simina_ana
Neata dragelor....o zi buna va doresc....azi cred ca stau la pat....ca nu ma simt bine....cred ca si de la vreme...
Voi ce faceti? Pe unde umblati? Inca va valentaniti? Noua aseara Iancu ne-a stricat planurile biggrin.gif.....abia la 12.30 a adormit cand eramsi noi amandoi franti biggrin.gif
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Feb 15 2011, 11:43 AM) *
Neata dragelor....o zi buna va doresc....azi cred ca stau la pat....ca nu ma simt bine....cred ca si de la vreme...
Voi ce faceti? Pe unde umblati? Inca va valentaniti? Noua aseara Iancu ne-a stricat planurile biggrin.gif.....abia la 12.30 a adormit cand eramsi noi amandoi franti biggrin.gif



cine s-a luat dupa cine? Andreea a adormit si ea la 12.15...de fapt l-a adormit ea pe tati ....cand m-am dus sa vad ce fac, caci in sfarsit se facuse liniste, tati dormea si ghindocul statea rezemata de el cu telecomanda in mana se uita pe un canal de muzica...de la 9 freca ochii.....
Rose68
acum cateva zile cand am venit de afara era transpirata si tare rosie in obraji....la ea cu lipsa de fier pe care o are nu prea se intampla.....asa ca am facut niste poze instant











si asa cum a zis si dr de familie , este micuta (83-85 cm) dar la 11 kg arata proportionata
anku
buna fetelor...eu sunt franta!!!!de fapt cred ac si tacso la fel!!!dar nu ptr ca am fi petrecut .....ci ptr ca ne-a aranjat Darius!!!
am citit ca nici la voi puiutii nu s-au culcat repede.....
a refuzat sa doarma la amiaza...si l-am dus la nani la 20...de la 20 la 22, 4 treziri la fiecare 20 min...ultima cam la 40 min...si apoii p timpul noprii vreo 7 treziri cu urlete de nu mai staim ce sa-i fac...striga mama si eu i ziceam ca sunt langa el si el zicea ca eu nu sunt mama sad.gif tata la fel nu este tata,apoi ca sa nu-i dau pampers -visa ca vreau sa-i dau pampers....i-am zis bine nu-ti dau pampers si a pus capul innapoi si s-a culcat cat ai bate din palme...apoi ca vrea acolo si acolo,ca sa nu mergem afara,ca vrea sa manance ou....,ca sa luam masina cu noi...etc...
adica a visat toata noaptea si a tipat...de parca ar fi fost in transa!!!si dc vb cu el se culca dar f greu te auzea si zicea ca eu nu sunt mama si nici tata nu e tata!!!
nu stiu de ce....
ptr ac nu s-a intamplat absolut nimic nou ...nu l-a certat nieni ,nu l-a batut nimeni!!!
ieri am fost de s-a jucat cu copii frumos vreo 2 ore..apoi ne-am plimbat vreo 40 min p afara
deci cum a vrut el...si ia-uite!!!
parca era in transa!!!mai face cateodata asa..dar rar si numai odata p noapte!!!
anku
QUOTE(Andymar @ Feb 14 2011, 07:15 PM) *
Multumesc pt felicitari. Si eu iti doresc sa ai parte de o sarcina usoara si sa fii ca noua dupa cezariana. Si mie mi s-a recomandat sa fac cezariana pt ca am probleme cu ochii dar sincer mi-e frica de ea. Cu Selena am avut travaliu de 2 ore si am nascut usor, cred ca o sa nasc tot natural dar cu epidurala.

Cat despre Selena, deja stim sigur ca o sa mearga la dansuri. Cum ea nu a mers deloc la cresa, de la toamna vede direct gradinita cu dansuri si limbi straine. Imi pare rau ca nu ai vazut primul filmulet, acolo era asemanarea cu Iancu... doar ca ea nu face curatenie ci snitele.
5 din cele mai tari intrebari la care stie Selena sa raspunda (cum pronunta ea):
1. Catia ani ai? = DOI
2. Cum te cheama? = BANCA SELENA AMIN (Zbanca Selena Iasmin)
3. Cum canta Gica?(fratele meu) = EVEBADI (Everybody)
4. Cum te-a invatat Livia sa spui? = OLA CHE TAL (Hola, che tal)
5. Cum vorbeste mami la telefon? = PONTO, BA BENE CIAO (Pronto, va bene ciao)

mai mai mai....
stie printesa asta si spaniola!!!si engleza!!!si italina!!!
super...tu vb la serīvici italiana sa inteleg....
de friguri...nu stiu...stiu ca mie imi era cald in sarcina...dar nu ma prins iarna... biggrin.gif
va poopam cu drag!!! tzuc.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Feb 14 2011, 11:14 PM) *
a mea mandra se numeste: ANI PAICICI- Andreea Paiovici
are tei ani ne cam grabim....
mama baba oua....mama ploua babele se oua...am zis expresia intr-o doara si nu a uitat-o
putata - papusa.....tata intelegea putana si se prapadea de ras
pitana - fetita
pocala - portocala
papu- patu
are foarte multe cuvinte cu litera p.....
iar calculatorul a ramas cacao
papam cand ii este foame
dai sa-i dau
upu hap cutita- lupu papa scufita rosie ---aici e comica rau, caci e povestire combinata cu miscarea mainilor...
iar eu sunt MAMA, foarte rar MANI- care vrea sa fie MAMI. ...si uneori cand se alinta sunt ODA de la numelel meu
mamaia a trasformat-o in MANANA desi zicea intr-un timp MAMAIA iar celeilate ii zicea ICA si acum ii zice BABAunul din cele mai dese cuvinte: ANTZI- un cantaret austriac care ii place ei, Hansi Hinterseer....il cere peste tot ....si in masina si la bunici si acasa....
Nu s-a grabit la mers nici la vorbit nu prea

...ce imi mai amintesc....


ea vrea sa zica ca este fata mare!!! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
mamaia este nana de la mama biggrin.gif liwlol.gif
baba liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif saraca femeie ....
QUOTE(Rose68 @ Feb 15 2011, 10:05 AM) *
acum cateva zile cand am venit de afara era transpirata si tare rosie in obraji....la ea cu lipsa de fier pe care o are nu prea se intampla.....asa ca am facut niste poze instant






si asa cum a zis si dr de familie , este micuta (83-85 cm) dar la 11 kg arata proportionata

sa-i poop eu bulanasele....
pai eu ce va tot zic de 1 an.??ca sunteti bine proportionate!!!
arata super!!iaui-te ce bulanase are!!!
iar prima poza este adorabila....rosie in obraj si ce frizura!!! wub.gif
o prinde verdele bine s p ea!!!!
va poopam cu drag!!! tzuc.gif
si ne bucuram cand va vedem p aici!!! hug.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 15 2011, 08:43 AM) *
Neata dragelor....o zi buna va doresc....azi cred ca stau la pat....ca nu ma simt bine....cred ca si de la vreme...
Voi ce faceti? Pe unde umblati? Inca va valentaniti? Noua aseara Iancu ne-a stricat planurile biggrin.gif.....abia la 12.30 a adormit cand eramsi noi amandoi franti biggrin.gif

mami drag....
iar ti-i rau...greata???
ohhhhh...aiurea...
arata-mi si mie reteta aia de paine meditariana...ca nu am facut-o...si as fi interesata....
cand poti!!!
va pooppma cu drag..si sper sa nu-ti fie rau mult timp!!! tzuc.gif
poopam si p Iancu !!! tzuc.gif

am avut noroc totusi...ca nu a luat ieri de la copii aia... cred ca a fost numai asa de prevenire ,de curatare a mucoasei apa aceea liwlol.gif ...ca vad ca azi nua re nimic....nu este infundat...desi vad ca tot da p la nasuc!!! il mananca.... biggrin.gif
acum tb sa fiu atenta ce fac cu el!!!
si azi voiam in oras..s.i asa niste vantoase!!! doh.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 15 2011, 01:47 PM) *
mami drag....
iar ti-i rau...greata???
ohhhhh...aiurea...
arata-mi si mie reteta aia de paine meditariana...ca nu am facut-o...si as fi interesata....
cand poti!!!
va pooppma cu drag..si sper sa nu-ti fie rau mult timp!!! tzuc.gif
poopam si p Iancu !!! tzuc.gif

am avut noroc totusi...ca nu a luat ieri de la copii aia... cred ca a fost numai asa de prevenire ,de curatare a mucoasei apa aceea liwlol.gif ...ca vad ca azi nua re nimic....nu este infundat...desi vad ca tot da p la nasuc!!! il mananca.... biggrin.gif
acum tb sa fiu atenta ce fac cu el!!!
si azi voiam in oras..s.i asa niste vantoase!!! doh.gif



Si eu l-am dat afara pe Iancu o ora cu bunicu.....nici la noi nu e prea cald...si abia astept sa vina sa facem nani ca sunt rupta....Aseara am stat pana la 2 sa mai lucrez ceva....si dimineata m-am trezit cu tusea in gat de la 6....asa ca 4 ore nu-mi sunt de ajuns de somn....
Ma bucur sa aud ca nu are nimic Darius....dar sa il urmaresti azi si sa fii atenta la el....Pupa ochisorii lui albastri de la mine....
Mie mi-e rau....aseara am stat pana la 2 sa-mi termin o comanda si de dimineata m-am tresit devreme si acum ma resimt....si greata si dat la rate o data si niste contractii...
Reteta de paine e cea de la Ruxy...aici ai reteta http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...opic=12217...nu am mai reusit sa fac aseara....ca as ca ma pun acuma sa fac pana vine Iancu....SI diseara sper sa va pun si poze...daca mi-a iesi ceva...biggrin.gif...faci si tu azi?

Fug sa apuc sa framant toate cele....va tin la curent liwlol.gif liwlol.gif
anku
Nu am chef azi..nu am chef azi...nu ,nu am chef azi...nu am chef de nimic....
stii melodia...eu o ador!!!
as face...dar nu azi...din cauza bucatriei mici....am dus si masin de paine in pivnita...dar vreau sa aduc innapoi aparatul..ca cu framantatul iti spun sincer ca nu vreau.... liwlol.gif
asta cred ca o sa-i placa grozav lui Mishu...ma gandeam eu ca este cu ulei de masline sau masline!!!
tocmai am vazut o poza din liceu de la colege..........ohhhhhhhhhhhhhhhhhhh...ce vremuri!!!vreau innapoin la liceu!!!!!!!!!!
ce bine ca a venit socrul!!!
acum mai stai si tu linistita!!!nu mai tot trabalui....ca e greu!!! tzuc.gif
anku
sa ne zici cum este painea!!!
somnic usor de amiaza va dorim!!! tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 15 2011, 02:38 PM) *
sa ne zici cum este painea!!!
somnic usor de amiaza va dorim!!! tzuc.gif



Am terminat de framantat....astept sa treaca o ora ca sa o dau la cuptor.....deja vad ca creste....
Sa stii ca nici eu nu sunt cu framantatul...dar asta e chiar rapida....In maxim 20 de minute ai terminat cu pregatitul ingredientelor, cu framantat, cu acoperit cu folie ligheanul, cu spalat pe maini si facut curatenie si spalat dupa tine....vorbesc serios.....E chiar rapida de facut si nu ai nevoie de masina de facut paine....cred ca mai mult timp tias lua pana folosi-o.Acum sa vedem cum o creste si mai ales cum se coace...daca mi-a iesi....Mi-ar placea sa iasa si daca mai e si buna asa cum zic fetele atunci nu mai cumpar paine veci....
Am chef sa fac si o budinca azi...mai am 2 plicuri din cele de la tine si cred ca bag pentru Iancu cand se trezeste un desert minor...Asta dupa ce papa cartofii facuti in unt biggrin.gif....am luat o natie de cartofi ...care sper sa iasa buni liwlol.gif liwlol.gif ....
Fiu-miu vad ca e inca pe-afara....desi zicea socru ca il tine doar o ora ....ca are ceva treaba apoi. Dar crep ca au iesit toti copilasii si sunt acolo la joaca...vad ca s-a incalzit si vremea putin de la -2 grade la -1 grad acum:)) liwlol.gif Numai bine ca am reusit sa mai strang si eu in casa putin, sa sterg praful, sa aerisesc, sa curat baia, sa strang rufele de la uscat..intre timp Maritza spala de zor liwlol.gif ....mai am cateva hainute de ale lui Iancu de calcat si gata apoi ma apuc de camasi, asternuturi,etc....Ca sa-mi termin si muntii de haine restanti....Si diseara cand vine tati da el cu aspiratiorul ...
Ma duc sa curat si cartofii pana vine piciul....

Hai fa si tu painea.....
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Feb 15 2011, 01:05 PM) *
acum cateva zile cand am venit de afara era transpirata si tare rosie in obraji....la ea cu lipsa de fier pe care o are nu prea se intampla.....asa ca am facut niste poze instant



si asa cum a zis si dr de familie , este micuta (83-85 cm) dar la 11 kg arata proportionata



Buunn....am si eu putin timp sa admir printesa...sa-i admir obrajorii frumosi si bulanasele grasunele....SI vorba lui Anku....si a ta....la inaltimea ce o aveti sunteti ff bine proportionate.....Asa ca mami nu-ti mai fa griji....
Sa stii ca am vazut o fetita de 3 ani care are 11 kg si mama ei nu-si face griji deloc....
Iancu o pupiceste dulce pe Andreea.....si tie mami iti dam un trandafir.gif

Am recuperat piticul....fug sa-i dau papa...revin
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.