Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
simina_ana
Sunt franta.....da' franta.....cum nu am mai fost de multa vreme. Dupa ce ca am facut maraton prin oras, m-a alergat azi Iancu prin parc la greu. Tragea la toti copii, la toti cateii, la fantana....urca si cobora scarile ( de urcat le urca bine....dar nu stie sa le coboare...dar se chinuie acolo liwlol.gif) Nu mai pot.....mi-a rupt spatele.....Dar mi-e asa de drag de el, cand il vad cu vad cu burtica inainte si cum da din picioruse....si cat de bucuros e atunci cand reuseste ceva....

In fiecare zi face ceva nou....azi a descoperit usa de la cuptor...si pe el reflectat in usa de la cuptor. A stat asa o ora in fata ei (e ca o oglinda) si se uita la el si radea...se ridica in genunchi sau in picioruse, dadea din manute...si radea...se pupa singur ...era asa de comic....

Cred ca ma duc sa ma culc devreme azi.....ca maine ne-am hotarat sa mergem la Amnas si sa facem zacusca....profit ca maine cica vor fi undeva la 29 de grade si poate cat coc cele necesare ma mai bronzez si eu putin.

Va pupacim dulce si va dorim somnic pufos!
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Sep 10 2009, 05:25 PM) *
vedeti dintisorii?



Iepuras coconas....ce dintisori frumosi ai....
tzuc.gif pe ea de dragalasa.....
simina_ana
Oana....cum i-am spus si Danielei.....imi dai voie sa-l rontzai putin pe Mateiutz?????
E cum imi place mie.....pufos si moale ca un cozonacel....
tzuc.gif
claudiaena
Buna dimineata!
Noi am ramas putin in urma ptr ca am avut probleme ba cu netul, ba cu calculatorul...
Oricum am citit tot din urma si am vazut multe poze si filmulete cu bebei dragalasi.
Noi suntem maraiti si agitati, incercam sa mergem de-a busilea si nu prea ne iese, rontaim mereu suzeta, sau pe mami (cand ne alapteaza), dar am invatat sa ne invartim in cerc si sa ne rostogolim si mai cu chin ajungem si noi acolo unde vrem.
Dormim tare prost si mami nu ne poate linisti decat la san asa ca acum sugem ca atunci cand eram bebe mic, adica de vreo 3-5 ori pe noapte, si dupa asa multe zile si nopti destul de agitate, tot nu avem nici un dinte... Asa ca azi mami si-a facut o cafea mare ca spune ca nu mai poate de obosita ce e? La voi mamici cum dorm puii vostri???
anku
QUOTE(claudiaena @ Sep 11 2009, 11:36 AM) *
Buna dimineata!
Noi am ramas putin in urma ptr ca am avut probleme ba cu netul, ba cu calculatorul...
Oricum am citit tot din urma si am vazut multe poze si filmulete cu bebei dragalasi.
Noi suntem maraiti si agitati, incercam sa mergem de-a busilea si nu prea ne iese, rontaim mereu suzeta, sau pe mami (cand ne alapteaza), dar am invatat sa ne invartim in cerc si sa ne rostogolim si mai cu chin ajungem si noi acolo unde vrem.
Dormim tare prost si mami nu ne poate linisti decat la san asa ca acum sugem ca atunci cand eram bebe mic, adica de vreo 3-5 ori pe noapte, si dupa asa multe zile si nopti destul de agitate, tot nu avem nici un dinte... Asa ca azi mami si-a facut o cafea mare ca spune ca nu mai poate de obosita ce e? La voi mamici cum dorm puii vostri???

Idem cam de 3 ori p noapte...
si eu sunt fff obosita...am niste dureri de cap
stiu ca am mai auzit ca bebeicii sunt fff agitati in perioda asta...
poopam tzuc.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Sep 10 2009, 04:25 PM) *
vedeti dintisorii?

daaaaaa...se vad....
ne bucuram ca au trecut durerile si mancarimile...
poopam o printesuca frumoasa si dulce.. tzuc.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 10 2009, 10:06 PM) *
Sunt franta.....da' franta.....cum nu am mai fost de multa vreme. Dupa ce ca am facut maraton prin oras, m-a alergat azi Iancu prin parc la greu. Tragea la toti copii, la toti cateii, la fantana....urca si cobora scarile ( de urcat le urca bine....dar nu stie sa le coboare...dar se chinuie acolo liwlol.gif) Nu mai pot.....mi-a rupt spatele.....Dar mi-e asa de drag de el, cand il vad cu vad cu burtica inainte si cum da din picioruse....si cat de bucuros e atunci cand reuseste ceva....

In fiecare zi face ceva nou....azi a descoperit usa de la cuptor...si pe el reflectat in usa de la cuptor. A stat asa o ora in fata ei (e ca o oglinda) si se uita la el si radea...se ridica in genunchi sau in picioruse, dadea din manute...si radea...se pupa singur ...era asa de comic....

Cred ca ma duc sa ma culc devreme azi.....ca maine ne-am hotarat sa mergem la Amnas si sa facem zacusca....profit ca maine cica vor fi undeva la 29 de grade si poate cat coc cele necesare ma mai bronzez si eu putin.

Va pupacim dulce si va dorim somnic pufos!

hi hi...
i plac scarile...
te cred ca erai obosita...am fost ssi eu ieri in parc cu darius si numai o ora am stat dar la cat de obsedata sunt de viespi...zici ca toate roiesc in jurul nostru...
si azi nospte cand sa ma pun in pat sotul a mai facut si un preinfarct...deci...imi crapa capul...
si azi meregeti in parc???
poopam un iancu frumos si p tine tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Sep 11 2009, 01:08 PM) *
daaaaaa...se vad....
ne bucuram ca au trecut durerile si mancarimile...
poopam o printesuca frumoasa si dulce.. tzuc.gif

n-au trecut durerile........mai ies 3 sus si nu mai papa si tipa si musca......e si ea foarte agitata
claudiaena
QUOTE(anku @ Sep 11 2009, 01:11 PM) *
hi hi...
i plac scarile...
te cred ca erai obosita...am fost ssi eu ieri in parc cu darius si numai o ora am stat dar la cat de obsedata sunt de viespi...zici ca toate roiesc in jurul nostru...
[u]si azi nospte cand sa ma pun in pat sotul a mai facut si un preinfarct...deci...imi crapa capul...[/u]
si azi meregeti in parc???
poopam un iancu frumos si p tine tzuc.gif


Saraca de tine! notworthy.gif Chiar ca e mai rau ca la mine. Eu deseara am zis ca il las sa planga controlat cate 5 min crybaby.gif si apoi incerc sa il linistesc, la san, binenteles, si maine va spun ce am rezolvat. Asta, dupa ce in prealabil il ung la gingii si cu calgel si ii fac baita+masaj; deci tot confortul si relexarea...
claudiaena
QUOTE(Rose68 @ Sep 11 2009, 02:22 PM) *
n-au trecut durerile........mai ies 3 sus si nu mai papa si tipa si musca......e si ea foarte agitata


Macar voi aveti cativa dintisori si vedeti rezultatul. Noi suntem maraiti de pe la 4 luni si de catevazile e mai plangacios si mofturos peste masura. Oricum iti urez muuulta rabdare, ca mai aveti un pic si scapati...
Rose68
poftiti la masa daca v-ati adus de acasa

eu am terminat

gata, mi-am gasit si palarie

ce de balute, oare mai vin dintisori?
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 11 2009, 01:11 PM) *
hi hi...
i plac scarile...
te cred ca erai obosita...am fost ssi eu ieri in parc cu darius si numai o ora am stat dar la cat de obsedata sunt de viespi...zici ca toate roiesc in jurul nostru...
si azi nospte cand sa ma pun in pat sotul a mai facut si un preinfarct...deci...imi crapa capul...si azi meregeti in parc???
poopam un iancu frumos si p tine tzuc.gif



e ok acum? sa aveti grija sa nu dea in altele mai grave.....nu e de glume daca e posibil cardiac....

claudiaena
Salut! Cam slaba activitatea pe aici, probabil mamicile sunt obosite dupa atatea nopti nedormite din cauza dintisorilor puilor.
Eu asta noapte nu prea am dormit, dar am reusit sa il mai imprietenesc pe Mihai cu patutul si cu adormitul in el, singur. Asa ca aseara l-am pus spalat, masat si hranit si la san si la bibe, la culcare, a incercat sa protesteze, dar l-am pacalit cu o buburuza care canta suav si dragut. I-am pus sa cante animalutul la nesfarsit,apasand pe un piciorus, rezistand eroic cu tv stins cam 1/2 h, dar intr-un final a adormit. Bine, m-a trezit de 3 ori pana la 12 noaptea si de inca vreo 3 dupa, dar chiar daca l-am mai pus langa mine, dupa ce atipea, iarasi il puneam in patut... Cert e ca l-am mai simtit ca s-a trezit, si chiar a mai scancit, dar am vorbit cu el incet si a adormit rapid. Bine,se subantelege ca sunt iarasi chiauna, dar macar nu il mai tin cu mine in pat cerand sa suga de 5-6 ori. Si azi la pranz a adormit singurel la el in patut si sunt f mandra de mine si mai ales de pui.
In rest, inca nici un dinte dar azi am fost parca mai domestic, eu am reusit sa fac de toate... fac_curat.gif , spalvase.gif , iar puiul a busit tot ce a apucat cu mana din premergator, `mi-a rupt niste frunze la o floare, dar macar nu prea a plans jucaus.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Sep 11 2009, 01:11 PM) *
hi hi...
i plac scarile...
te cred ca erai obosita...am fost ssi eu ieri in parc cu darius si numai o ora am stat dar la cat de obsedata sunt de viespi...zici ca toate roiesc in jurul nostru...
si azi nospte cand sa ma pun in pat sotul a mai facut si un preinfarct...deci...imi crapa capul...
si azi meregeti in parc???
poopam un iancu frumos si p tine tzuc.gif

aseara nu reuseam sa adorm si pe la ora 1 noaptea va puneam poze. Abia azi am citit de sotul tau? Cum s-a intamplat? oboseala la serviciu sau il stiai cu ceva probleme? Speram ca e bine.........
Va pupam pe tine si Darius si doamne voi chiar sunteti magnet de viespi?
anku
QUOTE(Rose68 @ Sep 12 2009, 03:55 PM) *
aseara nu reuseam sa adorm si pe la ora 1 noaptea va puneam poze. Abia azi am citit de sotul tau? Cum s-a intamplat? oboseala la serviciu sau il stiai cu ceva probleme? Speram ca e bine.........
Va pupam pe tine si Darius si doamne voi chiar sunteti magnet de viespi?

da ..isi revine..este ok...
atat de rau l-am suparat cu prietena asta a mea ca uite ce s-a intamplat...
degeaba ei sunt altfel mai reci,nu asa saritori ca noi...bine...are si dreptate intr-un fel...
nu stiu ce avem cu viespile.....dar orinude ma duc sunt si ele cu noi...mi-am cumparat asa un fel de kebap si mi-a intrat viespea in mancare...bine ca am vazut si l-am lasat acolo ...in parc la fel...poate este si frica mea...dar eu nu am vazut asa ceva in romania...
multumim ptr grija...
venim si noi la papa dc ne primiti
poopam printesuca tzuc.gif
anku
QUOTE(claudiaena @ Sep 12 2009, 02:38 PM) *
Salut! Cam slaba activitatea pe aici, probabil mamicile sunt obosite dupa atatea nopti nedormite din cauza dintisorilor puilor.
Eu asta noapte nu prea am dormit, dar am reusit sa il mai imprietenesc pe Mihai cu patutul si cu adormitul in el, singur. Asa ca aseara l-am pus spalat, masat si hranit si la san si la bibe, la culcare, a incercat sa protesteze, dar l-am pacalit cu o buburuza care canta suav si dragut. I-am pus sa cante animalutul la nesfarsit,apasand pe un piciorus, rezistand eroic cu tv stins cam 1/2 h, dar intr-un final a adormit. Bine, m-a trezit de 3 ori pana la 12 noaptea si de inca vreo 3 dupa, dar chiar daca l-am mai pus langa mine, dupa ce atipea, iarasi il puneam in patut... Cert e ca l-am mai simtit ca s-a trezit, si chiar a mai scancit, dar am vorbit cu el incet si a adormit rapid. Bine,se subantelege ca sunt iarasi chiauna, dar macar nu il mai tin cu mine in pat cerand sa suga de 5-6 ori. Si azi la pranz a adormit singurel la el in patut si sunt f mandra de mine si mai ales de pui.
In rest, inca nici un dinte dar azi am fost parca mai domestic, eu am reusit sa fac de toate... fac_curat.gif , spalvase.gif , iar puiul a busit tot ce a apucat cu mana din premergator, `mi-a rupt niste frunze la o floare, dar macar nu prea a plans jucaus.gif

brrrrrrrrrrr.........
azi darius de la 20.20 pana la 21.40 s-a trezit de 3 ori...sa vedem in noaptea asta...
dar nu era invatat sa doarma in patut???SAU nu mai vrea??????Ar avea si darius tendinta asta dar nu-i merge...imi e mila ca tot plange saracul...am ajuns la concluzia ca viseaza...si am zis sa-l las sa planga ca se linistste si adoarme...de unde?
cand ma duc dupa 5 min el era saracul ridicat in fundulet si plangea...cum m-a vazut nu a mai plans...deci are nevoie de mine..poate asa este si la voi....
lasa nu mai fi necajita de dinti....cu cat mai tarziu cu atat mai bine.....adica eu una chiar nu vreau sa chinui copilul la dentist cu plombe si etc...sper sa cada de buni dintisorii...ca de nu ne chinuie nenea dentistul la cea mai mica carie sad.gif
ne bucuram caa a inceput sa doarma singurel...
poop tzuc.gif
anku


la multe lunite cosmin!!!!! occasion.gif occasion.gif occasion.gif
danieelaa
LA MULTE LUNITZE COSMN! SA CRESTI MARE SI CUMINTE occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif
simina_ana
LA MULTE LUNITZE COSMIN!!!
SA CRESTI MARE SI SANATOS SI SA ASCULTI DE PARINTI!!!!




simina_ana
Si Iancu se trezeste noaptea. Daca il iau in pat cu noi doarme apoi pana dimineata, daca il las in patutul lui se mai trezeste de cateva ori. Problema la noi este ca-i este foame.....Azi noapte de exemplu s-a trezit de 2 ori ......desi eram rupti de oboseala si l-am luat cu noi in pat....si nu a tacut orice am fi facut....pana cnd i-am dat de mancare.....si a mancat de 2 ori cate 150 ml....si ar mai fi mancat .....
Eu una sunt franta....weekendul acesta, daca nu era tati nu stiu ce ma faceam. s-a trezit el noaptea si l-a calmat si i-a dat sa pape....eu nu puteam sa-mi deschid ochii si desi plangea am dormit tun....Sper sa-mi revin ca urmeza o saptamana grea, deoarece tati va fi plecat toata ziua....

I-am mai facut azi o reteta pe care a papat-o f bine.
Am copt 2 mere mari si am amestecat cu piept de pui taiat bucatele f mici. Si am mai pus si putin suc de la un mar, ca altfel e destul de batos totul....

Iar ieri a papat o jumatate de banana si o para date prin blender , la care am pus sucul de la o lamaie mai mica. Fiindca para a fost foarte zemoasa a trebuit sa ii dau amestecul in biberon cu tetina de pasate. Dar s-a lins pe botic....

Va poopam dulce si va dorim o duminica cat mai frumoasa.

PS. Anku, ma bucur sa aflu ca sotul tau e mai bine.....ca stiu ce inseamna. Tatal meu are la activ 3 infarcturi. Sa ai grija de el si sa evite orice fel de suparare....la fel si tu....Nu-i de joaca cu asa ceva.
oana petrina
buna fetelor
La multe lunite Cosmin, sa cresti mare si sanatos.
si eu sunt obosita dar noroc cu tati care se trezeste dimineata si se ocupa de pui.Matei turuie din gurita toata ziua. azi am vrut sa iesim la plimbare dar a plouat tare.
Andreuta esti o frumoasa.
Iancu e un mumos pufos chiar daca o oboseste pe mami.pupam falcutele.
Anku imi pare rau de ce-a patit sotul tau. sper sa se faca bine cat mai repede.
pupam toti bebeii
geocoto
Buna mamici,
revenim si noi dupa o perioada destul de greuta pt noi.Lucas iar a facut faringita, din nou 3 zile cu febra 40.Saracutul nu a dormit mai deloc, de mancat nu mai vorbim si in plus a devenit si alergic la nurofen deci nu am putut sa-i pun decat Perdolan supozitor care a inceput sa nu-si mai faca efectul...Nu am fost la Dr pentru ca mi-ar fi zis din nou mergeti acasa si asteptati 3 zile pana isi revine.
Oana multumim frumos pt grija care ne-ai purtat-o. floare2.gif si pt Mateiut vorbaretul tzuc.gif .

Azi l-am scos putin la plimbarica, ca nu mai suportam sa stau un minut in casa si nici el.Acum este ragusit si marait tare si de aceea il mai las vreo 2 zile sa faca ce vrea si ii sunt la dispozitie cand vrea dupa care va trebui sa revenim la normal.Am inceput sa scriu intr-un caiet de vreo 5 luni tot ce papa la ce ora, cat, cum se comporta cand este bolnavior si m-a ajutat ff mult acum cand a avut aproximativ aceleasi simptome.

Iritatia parca s-a mai diminuat de la lapticul de soia dar nu complet.Vom merge la Dr in curand si sa vedem ce decidem in continuare ca m-am saturat sa vad bietul copil cu diverse problemute mereu.

La Multe lunite Cosmin occasion.gif si pt mamica trandafir.gif

Pupici si mai scriem si noi cand ne mai revenim,
Geo si Lucas
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Sep 13 2009, 11:30 PM) *
Buna mamici,
revenim si noi dupa o perioada destul de greuta pt noi.Lucas iar a facut faringita, din nou 3 zile cu febra 40.Saracutul nu a dormit mai deloc, de mancat nu mai vorbim si in plus a devenit si alergic la nurofen deci nu am putut sa-i pun decat Perdolan supozitor care a inceput sa nu-si mai faca efectul...Nu am fost la Dr pentru ca mi-ar fi zis din nou mergeti acasa si asteptati 3 zile pana isi revine.
Oana multumim frumos pt grija care ne-ai purtat-o. floare2.gif si pt Mateiut vorbaretul tzuc.gif .

Azi l-am scos putin la plimbarica, ca nu mai suportam sa stau un minut in casa si nici el.Acum este ragusit si marait tare si de aceea il mai las vreo 2 zile sa faca ce vrea si ii sunt la dispozitie cand vrea dupa care va trebui sa revenim la normal.Am inceput sa scriu intr-un caiet de vreo 5 luni tot ce papa la ce ora, cat, cum se comporta cand este bolnavior si m-a ajutat ff mult acum cand a avut aproximativ aceleasi simptome.

Iritatia parca s-a mai diminuat de la lapticul de soia dar nu complet.Vom merge la Dr in curand si sa vedem ce decidem in continuare ca m-am saturat sa vad bietul copil cu diverse problemute mereu.

La Multe lunite Cosmin occasion.gif si pt mamica trandafir.gif

Pupici si mai scriem si noi cand ne mai revenim,
Geo si Lucas




Ne pare tare rau sa auzim Lucas ca esti iar cu problemutze......dar mami are grija de tine si te iubeste mult si o sa-ti revii repede....
Geo, ii dorim insanatosire grabnica lui Lucas.....si de la noi pupicei ca sa prinzi puteri... tzuc.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Sep 13 2009, 10:30 PM) *
Buna mamici,
revenim si noi dupa o perioada destul de greuta pt noi.Lucas iar a facut faringita, din nou 3 zile cu febra 40.Saracutul nu a dormit mai deloc, de mancat nu mai vorbim si in plus a devenit si alergic la nurofen deci nu am putut sa-i pun decat Perdolan supozitor care a inceput sa nu-si mai faca efectul...Nu am fost la Dr pentru ca mi-ar fi zis din nou mergeti acasa si asteptati 3 zile pana isi revine.
Oana multumim frumos pt grija care ne-ai purtat-o. floare2.gif si pt Mateiut vorbaretul tzuc.gif .

Azi l-am scos putin la plimbarica, ca nu mai suportam sa stau un minut in casa si nici el.Acum este ragusit si marait tare si de aceea il mai las vreo 2 zile sa faca ce vrea si ii sunt la dispozitie cand vrea dupa care va trebui sa revenim la normal.Am inceput sa scriu intr-un caiet de vreo 5 luni tot ce papa la ce ora, cat, cum se comporta cand este bolnavior si m-a ajutat ff mult acum cand a avut aproximativ aceleasi simptome.

Iritatia parca s-a mai diminuat de la lapticul de soia dar nu complet.Vom merge la Dr in curand si sa vedem ce decidem in continuare ca m-am saturat sa vad bietul copil cu diverse problemute mereu.

La Multe lunite Cosmin occasion.gif si pt mamica trandafir.gif

Pupici si mai scriem si noi cand ne mai revenim,
Geo si Lucas

insanotosire grabnica va dorim si ne pare rau sa auzim ca sunteti bolnaviori... tzuc.gif
simina_ana
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 13 2009, 11:49 PM) *

noapte buna va spunem si noi...
c face iancu???
speram ca sunteti bine si ca ati avut o duminica frumoasa...am vazut ca la voi a fost vreme faina... tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 14 2009, 12:54 AM) *
noapte buna va spunem si noi...
c face iancu???
speram ca sunteti bine si ca ati avut o duminica frumoasa...am vazut ca la voi a fost vreme faina... tzuc.gif



Neata'.....
Intr-adevar a fost un weekend tare frumos....vreme calda, soare...ce mai asa ca o vara tarzie....
Iar ieri am fost la niste prieteni la curte...Doamne, ce bucuros a fost Iancu...a stat numai in iarba si a inspectat toate florile, s-a jucat cu catelul lor....care l-a lins din cap pana in picioare....ne-am simtit f bine, mai ales Iancu.
Acum maimutzica mea doarme si cand se trezeste vrem sa plecam pe-afara. Ma gandesc acuma ce sa-i fac de papa...

Voi ce faceti? Cum sunteti? Cum se mai simte sotul tau?
Lui Darius i-a mai trecut agitatia....ai aflat de la ce era?

Va tzuc.gif si va invitam la ....

claudiaena
Buna ziua, mamici!
Noi am avut un weekend oribil...Daca acum cateva nopti ma plangeam ca ma trezeste de cateva ori pe noapte si nu se potoleste decat la san, si apoi am decis sa il mai invat in patut, se pare ca am castigat o lupta, dar nu si batalia...Dece? Ptr ca sambata noaptea si apoi duminica noaptea am stat de planton. Adica Mihai a adormit in patut, toate bune si frumoase, dar de la 12 a inceput scandalul, cu urlete. Nu l-am putut potoli deloc, pur si simplu, urla mad.gif si era asa de nervos, ca nu voia nimic, nici la san nici in brate, nici culcat, nici suzeta.... ca eu am inceput si eu crybaby.gif si ma gandeam ca scol si fata si plecam la urgenta. A tacut la 2-2 30, si s-a trezit la 7 dim... Eu si tati eram chiauni si pisoiul nu avea nimic, aparent...Doar ca nu am maim putut respecta programul obisnuit si a mancat si dormit haotic... Duminica noaptea cu panadol la bord am inceput bine si a inceput sa urle la 1 30 si apoi l-am potolit relativ repede ( adica in 1/2 de ora), dar m-a trezit din ora in ora in urlete, iar la 3. 30 i-am mai dat iarasi panadol. Asa ca azi am fost la medic si nu are nimic, nici fwebra, nici rosu in gat nici nu par asa de umflate gingiile iar eu turbam wife.gif . ca am spus ca daca mai face asa si noaptea urmatoare ies la pensie...
Colac peste pupaza, trebuie sa duc laptopul in garantie ca nu merge wireless-ul asa ca o sa va citesc postarile dar nu o sa am timp sa va scriu ( ma uit si eu pe unde o sa am unde).
Pupam bebeii si sper sa ne vedem in scurt timp...
Nu stiu ce o sa fac la noapte dar am zis ca incep cu o lunga pray.gif si apoi mai cu urlete, mai dormind, sper sa fim macar sanatosi si sa treaca perioada asta urata mai repede....
simina_ana
QUOTE(claudiaena @ Sep 14 2009, 12:35 PM) *
Buna ziua, mamici!
Noi am avut un weekend oribil...Daca acum cateva nopti ma plangeam ca ma trezeste de cateva ori pe noapte si nu se potoleste decat la san, si apoi am decis sa il mai invat in patut, se pare ca am castigat o lupta, dar nu si batalia...Dece? Ptr ca sambata noaptea si apoi duminica noaptea am stat de planton. Adica Mihai a adormit in patut, toate bune si frumoase, dar de la 12 a inceput scandalul, cu urlete. Nu l-am putut potoli deloc, pur si simplu, urla mad.gif si era asa de nervos, ca nu voia nimic, nici la san nici in brate, nici culcat, nici suzeta.... ca eu am inceput si eu crybaby.gif si ma gandeam ca scol si fata si plecam la urgenta. A tacut la 2-2 30, si s-a trezit la 7 dim... Eu si tati eram chiauni si pisoiul nu avea nimic, aparent...Doar ca nu am maim putut respecta programul obisnuit si a mancat si dormit haotic... Duminica noaptea cu panadol la bord am inceput bine si a inceput sa urle la 1 30 si apoi l-am potolit relativ repede ( adica in 1/2 de ora), dar m-a trezit din ora in ora in urlete, iar la 3. 30 i-am mai dat iarasi panadol. Asa ca azi am fost la medic si nu are nimic, nici fwebra, nici rosu in gat nici nu par asa de umflate gingiile iar eu turbam wife.gif . ca am spus ca daca mai face asa si noaptea urmatoare ies la pensie...
Colac peste pupaza, trebuie sa duc laptopul in garantie ca nu merge wireless-ul asa ca o sa va citesc postarile dar nu o sa am timp sa va scriu ( ma uit si eu pe unde o sa am unde).
Pupam bebeii si sper sa ne vedem in scurt timp...
Nu stiu ce o sa fac la noapte dar am zis ca incep cu o lunga pray.gif si apoi mai cu urlete, mai dormind, sper sa fim macar sanatosi si sa treaca perioada asta urata mai repede....



Offff.....asa am fost si eu azi noapte....concerte de urlete si plansete.....si ma gandeam la voi....si la toate mamicile care au trecut prin asta......cand ma bucuram si eu ca a inceput si Iancu al meu sa doarma toata noaptea, hop...s-a sucit iar....macar inainte era parca mai bine....se trezea tipand, ii dadeam papa si apoi gata somn de voie pt cateva ore.....acum nu....se trezeste si desi mananca ( ca mai mult de foame se trezeste) nu mai adoarme cel putin o ora....daca il las in patut tipa...daca il iau cu noi in pat se foieste si ne da pe noi jos...si apoi vine dupa noi....
Am zis ca de azi il mutam in camera lui...dar nu cred ca o sa rezist sa stau noaptea de paza.....eu una sunt epuizata la maxim....am 2 ani de cand nu dorm. In sarcina am dormit doar maxim 5 ore din 24, de cand am nascut dorm intrerupt....sunt franta....vreau sa fac si al doilea bebe cat mai repede...dar ma intreb cum o sa rezist daca am parte de aceleasi stari....vorba Claudiei, ies la pensie cu diploma....

Apropo fetelor de al doilea bebe.....cele care ati nascut cu cezariana , dupa cat timp v-a dat medicul voie sa-l faceti pe-al doilea?? Mie mi-au spus ca dupa ce face Iancu 1 an pot sa ma pun pe treaba. La Brasov unde trebuia sa nasc mi-a spus ca dupa 1 an si 5 luni....alte parri le-am auzit de 2 ani....voi ce stiti?
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Sep 13 2009, 10:35 PM) *
Ne pare tare rau sa auzim Lucas ca esti iar cu problemutze......dar mami are grija de tine si te iubeste mult si o sa-ti revii repede....
Geo, ii dorim insanatosire grabnica lui Lucas.....si de la noi pupicei ca sa prinzi puteri... tzuc.gif



QUOTE(anku @ Sep 13 2009, 10:56 PM) *
insanotosire grabnica va dorim si ne pare rau sa auzim ca sunteti bolnaviori... tzuc.gif


Multumim mamici de sustinere.Nici Lucas nu a stat mai bine cu somnicul dar ce sa facem asta e.Am dezertat de 3 ori si am luat-o de la capat tot de atatea ori... crybaby.gif

QUOTE(claudiaena @ Sep 14 2009, 11:35 AM) *
Buna ziua, mamici!
Noi am avut un weekend oribil...Daca acum cateva nopti ma plangeam ca ma trezeste de cateva ori pe noapte si nu se potoleste decat la san, si apoi am decis sa il mai invat in patut, se pare ca am castigat o lupta, dar nu si batalia...Dece? Ptr ca sambata noaptea si apoi duminica noaptea am stat de planton. Adica Mihai a adormit in patut, toate bune si frumoase, dar de la 12 a inceput scandalul, cu urlete. Nu l-am putut potoli deloc, pur si simplu, urla mad.gif si era asa de nervos, ca nu voia nimic, nici la san nici in brate, nici culcat, nici suzeta.... ca eu am inceput si eu crybaby.gif si ma gandeam ca scol si fata si plecam la urgenta. A tacut la 2-2 30, si s-a trezit la 7 dim... Eu si tati eram chiauni si pisoiul nu avea nimic, aparent...Doar ca nu am maim putut respecta programul obisnuit si a mancat si dormit haotic... Duminica noaptea cu panadol la bord am inceput bine si a inceput sa urle la 1 30 si apoi l-am potolit relativ repede ( adica in 1/2 de ora), dar m-a trezit din ora in ora in urlete, iar la 3. 30 i-am mai dat iarasi panadol. Asa ca azi am fost la medic si nu are nimic, nici fwebra, nici rosu in gat nici nu par asa de umflate gingiile iar eu turbam wife.gif . ca am spus ca daca mai face asa si noaptea urmatoare ies la pensie...
Colac peste pupaza, trebuie sa duc laptopul in garantie ca nu merge wireless-ul asa ca o sa va citesc postarile dar nu o sa am timp sa va scriu ( ma uit si eu pe unde o sa am unde).
Pupam bebeii si sper sa ne vedem in scurt timp...
Nu stiu ce o sa fac la noapte dar am zis ca incep cu o lunga pray.gif si apoi mai cu urlete, mai dormind, sper sa fim macar sanatosi si sa treaca perioada asta urata mai repede....


Claudia scuze ca intreb dar ce este panadolul si sub ce forma i-l administrezi?
danieelaa
QUOTE(simina_ana @ Sep 14 2009, 12:51 PM) *
Apropo fetelor de al doilea bebe.....cele care ati nascut cu cezariana , dupa cat timp v-a dat medicul voie sa-l faceti pe-al doilea?? Mie mi-au spus ca dupa ce face Iancu 1 an pot sa ma pun pe treaba. La Brasov unde trebuia sa nasc mi-a spus ca dupa 1 an si 5 luni....alte parri le-am auzit de 2 ani....voi ce stiti?

buna fetelor...............simina eu stiu de 2 ani majoritatea care mi-au spus ziceau de 2 ani ca asa le-a zis medicul
geo insanatosire grabnica la lucas
carmen_lucia0
buna,mamici! eu am nascut-o pe Andreea pe 26.12.2008.acum este racita ,a facut febra si luam tratament.
anku
buna fetelor...

vineri nu am mai putut merge la dr dar am fost azi...
si pot spune ca m-am dus bou si m-am intors vaca...adica mna...macar stiu ca nu are nimic ...ca ia facut din nou analizele si este bine ,nu are nimic bactereologic...
dinti spune dr cam in 3 luni vor aparea...
motivul agitatiei ar fi o faza a bebicilor la varsta asta ,cresterea fff rapida de unde rezulta durerea oaselor si faptul ca asa este felul lui sa fie mai agitat -nu ca nu ar avea cu cine semana tongue.gif
mna...asta este...nu mi-a dat nimic...a zis ca dc vreau gel peste o luna sa ma duc la farmacie dar deo´camdata inca nu-si are rostul...
am zis sa incerc totusi cu niste supozitoare care sunt pt linistire...mi-a zis o mamica ca a afunctionat...
in rest....ca sa nu ma mai chinui m-am dus si aam mai cumparat un carucior de data asta cu centuri de siguranta dar simplu sa nu coste mult ca si asa acum avem 2...mna...si se pare ca-i place in carutul cel nou...ca sta cuminte tongue.gif


oricum acum vad ca este cuminte...desi azi noapte m-a trezit de 7 ori si caand m-am trezit ma durea capul...acum se joaca singur de o ora si ma lasa sa fac gemul...
dar trece...bine ca nu e bolnav...
eu ma gandeam sa nu fie hiperactiv...dar dr a zi sa stau linistita ca este uin copil absolut normal smile.gif
poopam bebicii... tzuc.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 14 2009, 11:03 AM) *
Neata'.....
Intr-adevar a fost un weekend tare frumos....vreme calda, soare...ce mai asa ca o vara tarzie....
Iar ieri am fost la niste prieteni la curte...Doamne, ce bucuros a fost Iancu...a stat numai in iarba si a inspectat toate florile, s-a jucat cu catelul lor....care l-a lins din cap pana in picioare....ne-am simtit f bine, mai ales Iancu.
Acum maimutzica mea doarme si cand se trezeste vrem sa plecam pe-afara. Ma gandesc acuma ce sa-i fac de papa...

Voi ce faceti? Cum sunteti? Cum se mai simte sotul tau?
Lui Darius i-a mai trecut agitatia....ai aflat de la ce era?

Va tzuc.gif si va invitam la ....

ne bucuram ca ati avut wekend frumos cu vreme frumoasa alaturi de prieteni....
va da jos din pat\\\???CE TAREEEEEEE liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
baiat hotarat...nu va merge voua cu el... tongue.gif
eu zic sa mai aasteptati cu bebe ca zau ...e stress mare numai cu unul apoi cu 2???? doh.gif
eu una nu ma inham dar cum ai spus si tu...chiar dc esti tanara dat oboselii nervii si org in sine cedeaza in timp...eu stiu ca voi sunteti harnici foc si ca va iubiti mult...dar eu as mai astepta un an...si as naste cand ar avea iancu 2 ani jumate sau 3 anisori...bine voi faceti cum vreti... tongue.gif eu stiu ca 2 ani tb sa astepti dupa o cetzariana...dar nu de la dr ci din auzite..
bine...eu oricum nu mai fac..poate peste 10 ani biggrin.gif dc mai vrea dumnezeu....
si voi dormiti rau????? sad.gif se pare ca o gramada dce bebici sunt asa....
multumim tare mult de grija...lucrurile intra in normal...
va poopam si plimbarica frumoasa va dorim tzuc.gif
anku
QUOTE(carmen_lucia0 @ Sep 14 2009, 01:01 PM) *
buna,mamici! eu am nascut-o pe Andreea pe 26.12.2008.acum este racita ,a facut febra si luam tratament.



ooooooo...ne pare rau sa auzim ca sunteti bolnvioare...
chair asteptam fetite aici p topic ca avem o gramada de baieti... tongue.gif
va mai asteptam ... tzuc.gif
simina_ana
Darius se joaca singurel? OAUUUU....ce tare..!!!
Pe Iancu nu cred ca o sa-l vad prea curand facand asta...poate atunci cand gaseste o scama si o analizeaza minute in sir pana isi aduce aminte ca trebuie sa o bage in guritza...in rest e numai dupa mine....Mi-e asa de drag de el....daca eu plec el hopa dupa mine....si abia ajunge in camera unde sunt eu ca eu iar ma intorc de unde am plecat....se pune in funduletz, ma "cearta" uneori , schimba directia si iar vine dupa mine....

Cu trezitul asta noaptea nu mai stiu ce sa cred.....o fi tot vreo criza a lunii a 9a? Sau continuarea celei de-a 8 a?
simina_ana
QUOTE(carmen_lucia0 @ Sep 14 2009, 02:01 PM) *
buna,mamici! eu am nascut-o pe Andreea pe 26.12.2008.acum este racita ,a facut febra si luam tratament.



BINE AI VENIT!!!
Te asteptam la povesti .... si ii dorim piticii tale insanatosire cat mai grabnica....
petronici
buna mamici!
eu nu am mai intrat zilele astea sa am fost la lucru(la mine astia ma chiama numai in weekend mad.gif ) dar am citit astazi tot din urma...
am vazut ca sunt multi bebei care si-au schimbat somnicul,speram sa isi revina repede. pray.gif ...pana acum multumim lui Dumnezeu,noi, nu am avut probleme cu somnul notworthy.gif ,adica se trezeste max de 2 ori (o data pe la 1.30 si pe la 4)si mananca cate 100g laptic si adoarme imediat iar pe la 6 dupa ce pleaca tati la lucru il iau in pat cu mine si doarme pana pe la 9...in schimb seara cand il culc imi vin toti nervi nervi.gif pana adoarme,se suceste si se invarte pe toate partile in patut,vreo ora pana se oboseste si isi gaseste pozitia sa adoarma,si trebuie sa stau acolo langa el ca daca plec si il las singur incepe a plange...inainte ii dadeam biberonul si in timp ce papa adormea si nu mai aveam treaba pana i se facea foame in timpul nopti dar acu nu il mai vrea si cu suzeta se rasuceste mult si bine pana adoarme...
uram insanatosire grabnica la toti bebei bolnaviori si ii pooopacim pe toti tzuc.gif tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Sep 14 2009, 01:20 PM) *
Multumim mamici de sustinere.Nici Lucas nu a stat mai bine cu somnicul dar ce sa facem asta e.Am dezertat de 3 ori si am luat-o de la capat tot de atatea ori... crybaby.gif
Claudia scuze ca intreb dar ce este panadolul si sub ce forma i-l administrezi?



Geo, da-i cautare pe google Panadol Baby prospect si o sa gasesti informatiile necesare. Si noi l-am folosit cand a racit Iancu, dar se da si in alte situatii.
tzuc.gif lui Lucas ...iar tie trandafir.gif
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Sep 14 2009, 06:11 PM) *
Geo, da-i cautare pe google Panadol Baby prospect si o sa gasesti informatiile necesare. Si noi l-am folosit cand a racit Iancu, dar se da si in alte situatii.
tzuc.gif lui Lucas ...iar tie trandafir.gif


Intrebam mai mult daca are paracetamol in compozitie si daca il da mai mult preventiv.Dr mea imi spune mereu sa nu dau preventiv decat daca are febra bebicul peste 38 pentru ca se obisnuieste organismul si nu mai reactioneaza la 40.Intr-adevar am vazut cat de greu ii scadea febra cu perdolan(banuiesc ca-i acelasi lucru) cu care organismul lui s-a obisnuit deja...
Sunt chiauna dupa 4 nopti nedormite si de asta nu am mai cautat pe google..

Pupici si voua,
Geo

PS Iancu a ragusit dupa febra?
simina_ana
Nu-i nimeni pe aici?

No...ma bag si eu la o baie fierbinte de relaxare....sper sa nu adorm....liwlol.gif
Cand ies poate se gaseste cineva sa stam la povesti....eu sunt libera ....piticul doarme deja....asa ca eu imi fac de cap....liwlol.gif
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Sep 14 2009, 10:13 PM) *
Nu-i nimeni pe aici?

No...ma bag si eu la o baie fierbinte de relaxare....sper sa nu adorm....liwlol.gif
Cand ies poate se gaseste cineva sa stam la povesti....eu sunt libera ....piticul doarme deja....asa ca eu imi fac de cap....liwlol.gif

acus a adormit si Andreutza
cea mai chirait azi si nici nu prea a papat decat 3 mese:1 fructe, una supa greceasca si a treia mamaliguta cu iaurt cate 180 grame. Iarasi refuza lapte si cereale
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Sep 14 2009, 11:58 PM) *
acus a adormit si Andreutza
cea mai chirait azi si nici nu prea a papat decat 3 mese:1 fructe, una supa greceasca si a treia mamaliguta cu iaurt cate 180 grame. Iarasi refuza lapte si cereale



Reteta pentru supa greceasca o gasesc pe "blocul" tau?

DIn cate vad toti bebeii au cate o problema.....ba nu dorm, ba nu papa....offf.....
O tzucam pe Andreutza....si-i dorim vise placute

Iancu papa bine....desi la prima linguritza trebuie sa ma lupt cu el....pune mainile la guritza sau intoarce capul....desi ii place ce-i dau si papa tot apoi...eeee....face pe mofturosu'

A invatat sa mai faca ceva nou...aplauda...smile.gif e asa de dulce...
In plus de o luna stie sa faca "PA" cu manuta si uneori si spune.....dar de cateva zile....face "pa" intr-una....si cand vine si cand pleaca cineva...asa ca am inceput sa-l salutam si nou asa....doar ca s-a prins de diferenta....Asa ca atunci cand vine cineva ridica manutza dar nu o misca....iar atunci cand pleaca cineva da din manutza....



simina_ana
[quote name='simina_ana' date='Sep 15 2009, 12:07 AM' post='883882']
Reteta pentru supa greceasca o gasesc pe "blocul" tau?


Nu o vad.....sau am omis eu ?
Ca yammmyyyy ....imi ploua mie in gura....
anku


la multe lunite bogadanel..pui de mamica de iully... tzuc.gif
ce faceti voi????
cum de nu ati mai intrat???? smile.gif
anku
darius da biscuite sa pape si tv-ul!!! liwlol.gif
a inv sa deschida seratrele si sa scaoata tot din ele...baga mana sub pat si striga dupa reviste liwlol.gif si a inceput sa se strambe ca o pisica ...o sa va pun poze sa vedeti.....de ce se stramba????? ohmy.gif se stramba si la oameni...
azi a daramat unitatea si a stricat mosul-l...cand l-a prins atat a dat cu el de podea pana la spart...... ohmy.gif
in rest trante la activ...nici nu mai plange cand cade....doamne ce ma bucur ca am scapat de grija ca o sa-mi cada din carut...
sa vedem...vad ca l-am pus la nani si nu s-a mai trezit.....
simina ...si noi papam cateodaata noaptea si cate 2 sticle....a cate 250 ml...
sa te bucuri de baitaa... tzuc.gif
oana petrina
buna seara
am aparut si eu cu poze
sper sa nu va suparati ca o sa pun cam multe. sunt de la botezul finutului nostru






simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 15 2009, 12:53 AM) *
darius da biscuite sa pape si tv-ul!!! liwlol.gif
a inv sa deschida seratrele si sa scaoata tot din ele...baga mana sub pat si striga dupa reviste liwlol.gif si a inceput sa se strambe ca o pisica ...o sa va pun poze sa vedeti.....de ce se stramba????? ohmy.gif se stramba si la oameni...
azi a daramat unitatea si a stricat mosul-l...cand l-a prins atat a dat cu el de podea pana la spart...... ohmy.gif
in rest trante la activ...nici nu mai plange cand cade....doamne ce ma bucur ca am scapat de grija ca o sa-mi cada din carut...
sa vedem...vad ca l-am pus la nani si nu s-a mai trezit.....
simina ...si noi papam cateodaata noaptea si cate 2 sticle....a cate 250 ml...
sa te bucuri de baitaa... tzuc.gif



Deci nu sunt singura care a ramas fara "soricel" la calc...liwlol.gif
simina_ana
QUOTE(oana petrina @ Sep 15 2009, 12:54 AM) *
buna seara
am aparut si eu cu poze
sper sa nu va suparati ca o sa pun cam multe. sunt de la botezul finutului nostru




SEXYY MAMMMAAAA!!!!!...si NAAANNNAAA!

Acum sa fiu serioasa....aveti un finutz tare dragalas....pe masura micului nas, nu???liwlol.gif
Sa fie intr-un ceas bun si sa va umple inimile numai de bucurii....
Mai vreau pooooozeeeeee!!!!
simina_ana
QUOTE(oana petrina @ Sep 15 2009, 12:54 AM) *
buna seara
am aparut si eu cu poze
sper sa nu va suparati ca o sa pun cam multe. sunt de la botezul finutului nostru



Seamana cu tati sau mi se pare mie????

Il pupacim dulce si-i rontaim nasucul....
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.