Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
petronici
QUOTE(anku @ May 18 2010, 10:48 PM) *
ptiiiiii...ce de activitati are Adelin
e si muzical... tzuc.gif
mai dar din poze vad ca e frumos tare p acolo p la voi...
apa,curte....super....
si ai masa afaraaaaaaaaaaaaaaa crybaby.gif
si eu vreau.....
ata probl cu hainele o am si eu...prima data i dadeam haine frumoase....
acum????
nu....adica sa se lateasca in balti cu haine bune...!!!!
unde e noroiul mai bun acolo se lateste....

ma uit la alti copii in parc...curati...al meu ori se tranteste ori cade
murdar si p fata doh.gif de zici ca e miner!!!

la 6 ani a doua doza???
hmmmmmm...se face diferit.... smile.gif
ai auzit ceva ca nu mai aveti voie sa aduceti bani multi in tara???
la mama asa ia facut astia de la Western
ca nu are voie mai mult de 1000 ...la o tranzactie....in 2 sapt...
si ca cica a confiscat la cineva bani...
mie nu prea imi vine sa cred....dar...mai stiii...la cate minuni mai se intampla....


da,Adelin al meu gaseste in fiecare zi de facut cate ceva nou,mai ales cataratul peste tot.....i-am cumparat nisip si mai mult de 20-30 de min nu sta acolo locului sa se joace....tre sa stam mereu cu portile inchise altfel se duce in strada direct in fata masinilor doh.gif ....ai vazut masa aia din curte,se urca pe scaun si de pe scaun pe ea. nervi.gif ...nu pot sa-l las singur nici macar o clipa...la fel face si in bucatarie, sta linistit in sacunelul lui de papat in jur de 30 de min ,pana se plictiseste de desene si dupa aia urla,il las pe jos si ori scoate toate oalele din dulap ori se urca pe masa ,eu il cobor si tot asa wife.gif ....
si cu hainele la fel fac si eu,prin curte alea mai ieftine....sa-l fi vazut ieri cum era,mai era o baltoaca cu apa si a luat un bat si dadea cu el in ea de sa stropit tot de apa cu noroi si ca sa fie si mai frumos trecea cu picioarele de pe o parte in alta si in mijlocul ei sarea in sus....iar eu am luat camera .l-am filmat si apoi l-am dus in casa de l-am schimbat....
dar de unde le-au confiscat bani,in vama?
adica daca sotul anul asta ia o suma mai maricica la el exista riscul asta?
prin western trimit f rar,mai mult pt laptele lui A sau daca este vreo urgenta pe acasa si are tata nevoie de bani....niciodata nu am trimis sume asa de mari....
oricum ne ziceau astia de la banca de aici,ca daca ne deschidem un cont cat de mic in tara ei pot sa-i transfere acolo,fara sa mergem la drum cu multi bani la noi(ex.peste 10 mii),ca-i cam periculos....
QUOTE(anku @ May 18 2010, 11:12 PM) *
azi mi-aluat Darius o tranta...p scari din topogan...
ca el tb sa danseze sus in topogan...
cand am vazut cum cade m-aapucat greata...
numai in cap cadea p scari....
a luat o gura de nisip...a plans dar cred ca mai putin de 30 sec
si a rupt-o la fuga dupa caini....
din fericire nu a patit nimic...
am povestit...ca sa nu se inatample si la voi...
ca e groaznica senzatia
mai intai greata si apoi te paleste o durere de cap...
si apoi probabil tensiunea...
de 5 sau 6 ori mi s-a rostogolit pana jos...
minune de la Dumnezeu...ca nu ia curs sange nimic...

eu eram in fata si il asteptam sa se dea p topogan...
si tacso radea de el ca dansa in topogan...
si cand colo a cazut jos...
ca dc eram singura ma sui si eu de obicei in topogan...
ca tot timpul m-am gandit ca o sa cada intr-o zi... sad.gif
ne-a protejat Dumnezeu....

vaiii,vaiii ce cazatura....bine ca nu este nimic grav....nu sa invinetit prin cap pe nicaieri,sau vreun cucui ceva?
petronici
QUOTE(geocoto @ May 19 2010, 01:11 AM) *
Mai Petronici, Adelin al nostru nu ai zice ca nu papa ca arata tare bine.Cred ca-i prieste aerul..E scumpic rau si cand l-am vazut in fata calculatorului m-am topit toata.Te imita de zici ca-i om mare nu gluma.Cum mai stati cu vitaminele?Doamne Anku te cred ce ai simtit.Ma doare stomacul numai cand citesc.Cam asa am simtit si eu cand l-am ridicat pe Lucas de jos si era plin de sange pe fata... pray.gif Ma rog sa nu se mai intample nici unui BB de-al nostru asa ceva desi la cat de neastamparati devin si cercetasi...
Adriana te mai duci pana la urma vara asta la ai tai sau....Sa stiu macar ca recuperam dupa ce pleaca mama.Acum sunt toata ziua plecata, mai profit si eu putin ca este ea aici si Lucas o accepta ff bine.Cu mine isi face de cap iar cand este cu mama merge totul ca la carte.
Rose, Oana la fel si cu voi desi acum cred ca nu mai stati nici voi prea mult in casa.
Incerc sa va incarc un filmulet de azi de la copii sa vedem daca reusesc ca zici ca am luat doar juma' de galeata de internet..

O noapte linistita va doresc,
Geo oFloare1.gif

momentan ii dau numai fier(cate 10 pic pe zi),dr a zis sa-i dau o luna da si una ba....si cateva pic de calciu,sa-l ajute cu dintisori astia sa-i creasca mai repede,dar asa cand imi amintesc....gata cu vitaminele,septilin....poate prin toamna reincepem septilinul,sa putem trece iarna sper fara nici o raceala....
ce misto la reuniunea de copilasi cu mamici....cate jucarii bananab.gif si bebelusi de tot felul,si mari si mici....frumos tare acolo si se invata sa socializeze cu copilsi....cine stie cum o reactiona si al meu la vara cand il duc la camin doh.gif

QUOTE(Rose68 @ May 19 2010, 09:51 AM) *
mai mami nu vrei si o fetita? are cam aceleasi preocupari: in casa calculatorul.......desi mami se fereste cat poate, afara mingia si bineinteles groapa cu nisip......unde daca o duc sta si jumatate de ora acolo.
Intrumente muzicale nu avem ca sa stim daca si asta ii place dar sunt sigura ca nu s-ar da in laturi.Ii place tot ce are butoane si scoate sunete..........chiar si masina de spalat........pune fata pe geam si se uita la rufe.........plus ca e tot din categoria musca..............
asa ca te mai intreb odata.....nu vrei si o fetita? ........caci nu am ai dormit o noapte intreaga de cand eram in luna a 5 a de sarcina.......

si am uitat....ce repede a crescut parul lui Adelin..........a mea am tuns-o cu vreo 2 luni inaintea lui si are tot cam atata par..........

cum sa nu vreau si o fetita....dar mai astept inca vreo 2-3 anisori....in cazul in care vrei sa mi-o dai pe Andreuta ,o iau cu cea mai mare placere,ca si asa nu fac mai nimic toata ziua,tre sa stau numai dupa el prin casa sau pe afara....sau daca vrei facem schimb,asa te capeti si cu un baietel obraznic....
da,intradevar i-a crescut destulde repede parul,eu care credeam ca il duc la camin tot chelios....

al meu momentan tuseste si rupe din gat si vomita....ori is canini de vina ori timpul asta nebun de aici,2-3 ore soare cald frumos si dupa aia 2-3 ore ploaie si se lasa un friggggg....deocamdata numai cu stodal tratam si vedem cu evolueaza in zilele urmatoare....
va pupacim dulce tzuc.gif
anku
QUOTE(petronici @ May 19 2010, 03:15 PM) *
da,Adelin al meu gaseste in fiecare zi de facut cate ceva nou,mai ales cataratul peste tot.....i-am cumparat nisip si mai mult de 20-30 de min nu sta acolo locului sa se joace....tre sa stam mereu cu portile inchise altfel se duce in strada direct in fata masinilor doh.gif ....ai vazut masa aia din curte,se urca pe scaun si de pe scaun pe ea. nervi.gif ...nu pot sa-l las singur nici macar o clipa...la fel face si in bucatarie, sta linistit in sacunelul lui de papat in jur de 30 de min ,pana se plictiseste de desene si dupa aia urla,il las pe jos si ori scoate toate oalele din dulap ori se urca pe masa ,eu il cobor si tot asa wife.gif ....
si cu hainele la fel fac si eu,prin curte alea mai ieftine....sa-l fi vazut ieri cum era,mai era o baltoaca cu apa si a luat un bat si dadea cu el in ea de sa stropit tot de apa cu noroi si ca sa fie si mai frumos trecea cu picioarele de pe o parte in alta si in mijlocul ei sarea in sus....iar eu am luat camera .l-am filmat si apoi l-am dus in casa de l-am schimbat....
dar de unde le-au confiscat bani,in vama?
adica daca sotul anul asta ia o suma mai maricica la el exista riscul asta?
prin western trimit f rar,mai mult pt laptele lui A sau daca este vreo urgenta pe acasa si are tata nevoie de bani....niciodata nu am trimis sume asa de mari....
oricum ne ziceau astia de la banca de aici,ca daca ne deschidem un cont cat de mic in tara ei pot sa-i transfere acolo,fara sa mergem la drum cu multi bani la noi(ex.peste 10 mii),ca-i cam periculos....

vaiii,vaiii ce cazatura....bine ca nu este nimic grav....nu sa invinetit prin cap pe nicaieri,sau vreun cucui ceva?

nu, din fericire nu are nimic nimic....minune de la Dumnezeu
oricum el cade rau de tot ,mereu dar nu se invineteste...
nici nu s-a speriat ca azi innapoi p topogan...

ai grija cu bancile din Ro....
am auzit ca au pus niste taxe tampite la depozite
cand iti scoti banii
iar din dobanzi trag si acolo 25%
nu-i nimic...ei is fraieri....
o sa vada ca nu or sa mai fie bani in banci...
eu una iau si aduc totul aici
macar aici imi ofera siguranta....!!!
azi cand am aflat am crezut ca mor de nervi....

nu stiu dc risca mult....
dar mna...mama a tb sa trimita azi 600 euro si ac sa mai trimta
a tb sa puna si matusa-mea inca 600
ca sa nu fie acelasi nume!!!

dumnezeu stie ce se intampla
!!!
petronici
QUOTE(anku @ May 19 2010, 09:29 PM) *
nu, din fericire nu are nimic nimic....minune de la Dumnezeu
oricum el cade rau de tot ,mereu dar nu se invineteste...
nici nu s-a speriat ca azi innapoi p topogan...

ai grija cu bancile din Ro....
am auzit ca au pus niste taxe tampite la depozite
cand iti scoti banii
iar din dobanzi trag si acolo 25%
nu-i nimic...ei is fraieri....
o sa vada ca nu or sa mai fie bani in banci...
eu una iau si aduc totul aici
macar aici imi ofera siguranta....!!!
azi cand am aflat am crezut ca mor de nervi....

nu stiu dc risca mult....
dar mna...mama a tb sa trimita azi 600 euro si ac sa mai trimta
a tb sa puna si matusa-mea inca 600
ca sa nu fie acelasi nume!!!

dumnezeu stie ce se intampla
!!!

atunci e bine ca nu a patit nimic....al meu imediat se invineteste....
cu banuti o sa-i ia cu el ,daca nu-i ajung o sa-i mai trimit eu prin value trans ,ca-i mai ieftin....ce sa facem,intr-un fel sau altul are nevoie de banuti la vara in Romania....

astazi sunt eu zombiiiii.....Adelin ii racit cobza,si toata noaptea sa trezit plangand ca nu poate respira si ca-l durea gatul....am stat cu prosop langa mine,in caz ca vomita de la tuse sa i-l pun inainte sa vomite pe el....ieri am schimbat de 2 ori lenjeria,si cu vremea asta de aici cand se usuca.....
voi cum a-ti dormit?
pupicei copilasilor tzuc.gif si astazi sper sa doarma mai mult,si eu pe langa el oFloare1.gif
claudiaena
Si eu sunt zombie! Dar ma consolez ca mai am putin de asteptat si gata, am scapat. Si Mihai tuseste, nu des, dar urat... Nu stiu ce sa fac, sa mai astept, poate o fi de la canini sau chiar o avea ceva. Colac peste pupaza, la noi ploua de azi dimineata, dar asa marunt si ii mai da cate o rafala mai rapida dar nu ploua torential, asa ca vremea asta ma cam imbie la nani. Dar cum maine e sarbatoare si weekendul asta vrem sa plecam din Galati un pic, si apoi luni iar sarbatoare, dau batai sa fac treaba: fac_curat.gif , spalvase.gif , etc
Piticul e si el marait si are niste puseuri de personalitate... Am si uitat cum era Maria, dar Mihai e mult mai curios si mai agil... Si la mine se catara peste tot. Mai nou, ca sa pot face ceva il las sa urce in camera Mariei si sta vreo 10 min si apoi vine la scari si ma"striga", adica scoate asa un urlet a la Tarzan, si atunci ma duc la apel si il aduc jos, sta iar cu mine si prin picioarele mele vreo 5-10 min si iar urca in camera. Asa ca sunt deja obosita ca l-am coborat de azi dimineata de vreo 20 de ori....
Vad ca mi-a acceptat destul de bine laptele de vaca pe care il dau la pranz. Bea f. mult lapte, dimineata si seara cam cate 250 ml si ar mai bea, daca ii mai dau, iar la pranz, desi papa destul de bine, oricat ar manca, isi asteapta bibe cu lapte, asa ca nu ii mai dau Nan, decat seara si dimi....Si la pranz imi bea si atunci, cat ii pun, dar minim 150 ml si maxim 250 ml....Asaca, nu ii mai dau vigantol, mai ales ca si medicul de familie, acum imi zicea sa nu ii mai dau pe perioada calda, alta data mi-a zis ca ii pot da 1-2 pic maxim....Asa ca momentan nu ii mai dau si vedem, si incep iarasi din septenmbrie....
Petronici, pupam pe Adelin si va spunem sa va treaca repede, repede....
Celelalte fete, ce mai faceti? Apropo, mai stiti ceva de Sanziana? notworthy.gif
anku
sanatate bebicilor raciti....

acum am vazut ac vine ploai de la voi la noi....
suntem si noi sati pana-n gat de ploi
desi eu ador ploai si racoarea....si diminetile!!!
mai ales alea racoroase!!! love1.gif
geo am vazut filmuletul love1.gif un scump!!!


Sara1
QUOTE(simina_ana @ May 18 2010, 06:15 AM) *
Eu am net de la RDS si mi se schimba ip-ul la fiecare deconectare, asa ca pot vota de mai multe ori pe zi. De asta nu prea am mai intrat aici ca stau si votez intr-una....si nu mai am timp si de altele biggrin.gif...dar cum se termina votarea....redevin eu...
Pumpilici de la ciufulici

Siminuca, esti atit de dulceeee.......n-am nici o veste de la Nasti, o sa vorbim miine sigur. Voiam doar sa-ti spun ca mi te-ai lipit de suflet si tu, Iancu mai demult, de pe vremea cind ne intilneam la jocuri! Pupici multi si multumiri din inima mea, a Nastasiei si a mamei ei!!!! notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif tzuc.gif
Salutari si urari de bine la toate fetele cu bebei de dec. 2008...Anku, Rose, Petronici, mai multe nume o sa mai invat pe amsura ce o sa va mai citesc si sta la taclale cu voi, acum ca v-am descoperit! tzuc.gif
petronici
buna fetelor....
avem vreo sarbatorita pe aici?
daca da :LA MULTI ANI!!!! Elena sau vreun Constantin mititel....
Adelin al meu e racit rau de tot....febra nu are deci dr a zis nimic antibiotic,doar aerosol pt tuse si siropel cu paracetamol ....azi-noapte iarasi noapte alba cu f multe treziri si in plus a tusit mult mai mult fata de noaptea trecuta....aseara cum a baut lapticul cum la vomat si dimineata la fel....daca l-ati auzi cum sforaie de la nasucul infundat,saracutul....
noi ieri am sarbatorit,4 ani de casnicie....ma luase nostalgia si m-am uitat pe pozele de la nunta,ce slabuta eram si ce par frumos ,lung si blond aveam....acum,e vai si amar de capul meu doh.gif ....
Claudia,Mihai de cate zile e racit?sper si eu sa fie ceva trecator de la canini si la A,dar parca prea multa flegma are in gat....eu inca nu l-am dus la dr,doar l-am sunat si i-am zis care-i situatia,mai astept pana luni sa vad poate e mai bine si nu-l mai duc....multa treaba ai si tu cu Mihai,toata zilica tre sa stai numai dupa mofturile lui notworthy.gif
restul pe unde sunteti?
va pupacim tzuc.gif
Rose68
Astazi desi era innorat ne-am hotarat sa iesim afara. Cand ma chinuiam sa cobor cu carutul meu de 11 kile +greutatea copilului a inceput ploaia. Asa ca am urcat inapoi si am reusit totusi sa plecam cam peste 1 ora. AM fost la piata........si pe drumul de intoarcere ne-a plouat putintel dar ne-am tot oprit pe unde vedeam copertine. AM facut totusi bine caci a papat cam 200 gr (desi iaurt) lucru rarisim in ultima saptamana iar acum doarme de 1 ora si jumatate.
In casa nu mai e de stat caci nu sta locului nici o clipa.............probabil si caninii.....sau chiar s-a obraznicit...........
Aseara a facut o criza de personalitate intr-un hypermarket..........nu vroia in carut, nici in brate , nici pe jos de manuta ci doar sa alerge printre rafturi si sa nu o atingi.............si mai mult nervi mi-am facut si l-am lasat pe tati sa cumpere ce o vrea.........asa ca azi am ales piata............

Va pupacim si va dorim un weekend nepishacios!


simina_ana
Salutare fetele....
Noi suntem maraiti in continuare si de asta nu am prea mai intrat pe topic...nu-mi mai arde de nimic cand il vad asa. Plus ca sunt obosita tare si in ultimele 2 nopti am recuperat cu somnic de la ora 22 la 7. In plus m-a luat durerea la o masea si abia luni ma pot duce la stomatolog....ca e in concediu si vine duminica. MI-a dat ceva sa iau prin telefon ...poate poate mi-a trece....dar se pare ca nu....SI am oroare de stomatolog.... crybaby.gif
Am fost azi si i-am luat papucei lui Iancu ca i-au ramas mici ultimii cred...avea o basicuta pe degetelul mic....asa ca i-am luat un numar mai mare....Si daca tot vine 1 iunie...i-am luat personajele din desene animate pe care i le-am lipit in camera lui....si e f incantat...se uita la ele si vorbeste cu ele....

Geo....ma duc la ai mei pe vara dar din iulie incolo.....dupa ce termina mama cu scoala si cu toata nebunia cu clasa a 8a .
Fain la voi la intalnirile cu bebei....Mi-a placut de Lucas cand s-a dus la doamna aia cu ochelari....A confundat-o cu tine sau doar mi s-a parut mie? Sa-l pupi de la noi pe Mac-Mac..
Petronici.....pupam micul Mozart italian....vad ca e si mare pescar .....si mester....o dulceata....Ca si atunci cand povesteste Anku de Darius, mi-l inchipui ce nazbatii face si Adelin...II dorim insanatosire grabnica....
Claudia....la fel si voua ...sa va faceti bine repede...SI Iancu face ca Mihai la scari....striga dupa mine....si e atat de haios cad nu are rabdare pana ajung la el....
Anku.....rau cu ploaia la voi. Cred ca va trebui sa amenajezi spatiu de joaca pentru Darius in garaj pana la urma...dar si la noi e jale mare....nu in Sibiu neaparat....in tara in general...ma ingrozesc...
Oana....voi pe unde sunteti?
Rose....cum a fost la plimbarica? Mai cumintica Andreea?

Trebuie sa fug...mergem sa luam cadou pentru nepotel. Azi a facut 4 anisori si e si ziua lui de nume. LA petrecere abia duminica mergem. Pana una alta va dorim un weekend placut si plin de soare si plimbare....
Pumpilici de la ciufulici...

Off....tocmai ce-am vazut la tv ca in Cluj au gasit un bebelus abandonat intro scara de bloc...era atat de dulce.....Sper sa se razgandeasca mama si sa-l ia inapoi acasa...
simina_ana
QUOTE(Sara1 @ May 21 2010, 06:11 AM) *
Siminuca, esti atit de dulceeee.......n-am nici o veste de la Nasti, o sa vorbim miine sigur. Voiam doar sa-ti spun ca mi te-ai lipit de suflet si tu, Iancu mai demult, de pe vremea cind ne intilneam la jocuri! Pupici multi si multumiri din inima mea, a Nastasiei si a mamei ei!!!! notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif tzuc.gif
Salutari si urari de bine la toate fetele cu bebei de dec. 2008...Anku, Rose, Petronici, mai multe nume o sa mai invat pe amsura ce o sa va mai citesc si sta la taclale cu voi, acum ca v-am descoperit! tzuc.gif



Sa stii ca in fiecare zi ma gandesc la nepoata ta...si sper din tot sufletul sa reuseasca sa-si implineasca visul....mai ales ca ar fi o experienta extrem de frumoasa....M-a impresionat si raspunsul ei de pe site pentru voturile primite....le merita si sincer ,,,desi ma repet.....ii doresc sa reuseasca.
Iti multumesc pentru cuvintele frumoase pe care ni le-ai adresat si sa stii ca te asteptam aici oricandn cu mare placere la povesti....
De la Iancu pentru tine

SI multi pentru puii tai. Sper ca David s-a recuperat total....
simina_ana
AM uitat fetele......avem Elene...sau Constantini in familia noastra????
Daca da LA MULTI ANI!!!!!!!
claudiaena
QUOTE(simina_ana @ May 21 2010, 07:51 PM) *
AM uitat fetele......avem Elene...sau Constantini in familia noastra????
Daca da LA MULTI ANI!!!!!!!


Mersi, Simina! Doar azi ma mai chiama si Lenutza(cum glumeste al meu sot) ca in rest, doar Claudia.... Anul asta insa o sa sar peste ziua mea.... Poate la anu'... notworthy.gif
anku
QUOTE(claudiaena @ May 21 2010, 09:11 PM) *
Mersi, Simina! Doar azi ma mai chiama si Lenutza(cum glumeste al meu sot) ca in rest, doar Claudia.... Anul asta insa o sa sar peste ziua mea.... Poate la anu'... notworthy.gif

deci esti Elena Claudia???
la multi ani!!!!!cu sanatate 1111 tzuc.gif
geocoto
Buna mamici,
si Lucas este racit dar nu te intelegi cu el sa stea locului.De 2 nopti stau cu el si-l pazesc ca de dormit nu poate fi vorba.A inceput cu putina febra si nasul sa-i curga.Nu mai ma duc la pediatra decat daca are alte simptome pe care nu le cunosc si daca se schimba culoarea mucisorilor.I-am cumparat aparatul de aerosoli de la farmacie(unul deja folosit pe care am dat 35 de euro) si azi dimineata nu a acceptat decat 5 minute sa i-l pun la nas.

Anku parca tu ai zis ca ai mers la dentist cu Darius sa intrebi daca sa-i dai ceva?Trebuie sa ajungem si noi pentru ca lui Lucas i se inegresc dintii si nu ma lasa deloc sa-i spal.Ii monzoleste el putin cu pasta de dinti si pe urma gata nu mai vrea.
Adriana daca o mama a putut sa-si lase copilul in scara unui bloc...inseamna ca a fost cu adevarat disperata sau bolnava.
Adelin, Mihai, Andreea Matei x2, Iancu, Denisa, pupici multi si dulci de la noi. sper ca nu am uitat pe nimeni ca asa ce ma maraie Lucas la creier ca nu ma stiu ce fac.

Ma bucur ca v-a placut sa veniti cu noi la copii (chiar daca virtual) si am invatat cum sa-i tinem ocupati macar o data pe saptamana.In niste plastice le umpleti cu pietre suficient de mari sa nu le inghita, scoici tot mari, vata facuta mingiute mici sau gasiti deja rotunda pentru demachiat toate culorile, dopuri de plastic si pluta, fasii de poleiala si ce mai aveti voi prin casa.Le puneti in fata lui sa le amestece sa le simta diferenta.Ii spuneti ca trebuie sa se joace numai acolo unde decideti voi si cand termina sa le separe si sa le puna la loc.M-a impresionat Lucas cat de frumos a profitat de aceste mici manipulari.

Pup,
Geo
claudiaena
QUOTE(anku @ May 21 2010, 10:21 PM) *
deci esti Elena Claudia???
la multi ani!!!!!cu sanatate 1111 tzuc.gif


notworthy.gif partners.gif

va invit cu intarziere la o felie de tort virtual, macar pe voi....Ca acasa nu am sarbatorit anul asta....
anku
QUOTE(geocoto @ May 22 2010, 12:02 PM) *
Buna mamici,
si Lucas este racit dar nu te intelegi cu el sa stea locului.De 2 nopti stau cu el si-l pazesc ca de dormit nu poate fi vorba.A inceput cu putina febra si nasul sa-i curga.Nu mai ma duc la pediatra decat daca are alte simptome pe care nu le cunosc si daca se schimba culoarea mucisorilor.I-am cumparat aparatul de aerosoli de la farmacie(unul deja folosit pe care am dat 35 de euro) si azi dimineata nu a acceptat decat 5 minute sa i-l pun la nas.

Anku parca tu ai zis ca ai mers la dentist cu Darius sa intrebi daca sa-i dai ceva?Trebuie sa ajungem si noi pentru ca lui Lucas i se inegresc dintii si nu ma lasa deloc sa-i spal.Ii monzoleste el putin cu pasta de dinti si pe urma gata nu mai vrea.
Adriana daca o mama a putut sa-si lase copilul in scara unui bloc...inseamna ca a fost cu adevarat disperata sau bolnava.
Adelin, Mihai, Andreea Matei x2, Iancu, Denisa, pupici multi si dulci de la noi. sper ca nu am uitat pe nimeni ca asa ce ma maraie Lucas la creier ca nu ma stiu ce fac.

Ma bucur ca v-a placut sa veniti cu noi la copii (chiar daca virtual) si am invatat cum sa-i tinem ocupati macar o data pe saptamana.In niste plastice le umpleti cu pietre suficient de mari sa nu le inghita, scoici tot mari, vata facuta mingiute mici sau gasiti deja rotunda pentru demachiat toate culorile, dopuri de plastic si pluta, fasii de poleiala si ce mai aveti voi prin casa.Le puneti in fata lui sa le amestece sa le simta diferenta.Ii spuneti ca trebuie sa se joace numai acolo unde decideti voi si cand termina sa le separe si sa le puna la loc.M-a impresionat Lucas cat de frumos a profitat de aceste mici manipulari.

Pup,
Geo

initial mi-a dat zimaflour....
dar dr dentist a zis nu....
apoi de la un an....mi-a dat flour tablete
si a zis pana la 9 ani sa le ia...
am facut ce azis dr pediatru...ptr ca dentistul este un smecher roman
catre urmareste sa ni se strice dintii ca sa aiba el de lucru
si bineinteles ca vreau sa-l schimb....
si am mai vb cu mamici...si au zis ca dau flour...
acum io mai stiu ce sa zic...si aici sunt discutii contradictorii...
dar stiu ca si mie mi-a fost rec pasta cu flour dar numai dimineata
io i dau flor...mna...dar nu stiu dc e 100% ok!!!
poate fi si pasta de dinti...vezi sa nu fie cu fructe....ca baga in ea toate tampeniile!!!
si stiu ca am citit si de biberon.... ohmy.gif nenorocire ce baga astia si in plasticul de suzete si biberoane!!! nervi.gif

ma bucur ca Lucas se preocupa singur
al meu e atat de nerabdator incat nici p tricicleta nu sta!!!!
deci nici o sansa!!! nervi.gif
va poopam cu drag!!! tzuc.gif
anku
QUOTE(claudiaena @ May 22 2010, 12:51 PM) *
notworthy.gif partners.gif

va invit cu intarziere la o felie de tort virtual, macar pe voi....Ca acasa nu am sarbatorit anul asta....

oooooooooooooo.....esti draguta???
nu ati plecat inca???? tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ May 22 2010, 01:02 PM) *
Buna mamici,
si Lucas este racit dar nu te intelegi cu el sa stea locului.De 2 nopti stau cu el si-l pazesc ca de dormit nu poate fi vorba.A inceput cu putina febra si nasul sa-i curga.Nu mai ma duc la pediatra decat daca are alte simptome pe care nu le cunosc si daca se schimba culoarea mucisorilor.I-am cumparat aparatul de aerosoli de la farmacie(unul deja folosit pe care am dat 35 de euro) si azi dimineata nu a acceptat decat 5 minute sa i-l pun la nas.

Anku parca tu ai zis ca ai mers la dentist cu Darius sa intrebi daca sa-i dai ceva?Trebuie sa ajungem si noi pentru ca lui Lucas i se inegresc dintii si nu ma lasa deloc sa-i spal.Ii monzoleste el putin cu pasta de dinti si pe urma gata nu mai vrea.
Adriana daca o mama a putut sa-si lase copilul in scara unui bloc...inseamna ca a fost cu adevarat disperata sau bolnava.
Adelin, Mihai, Andreea Matei x2, Iancu, Denisa, pupici multi si dulci de la noi. sper ca nu am uitat pe nimeni ca asa ce ma maraie Lucas la creier ca nu ma stiu ce fac.

Ma bucur ca v-a placut sa veniti cu noi la copii (chiar daca virtual) si am invatat cum sa-i tinem ocupati macar o data pe saptamana.In niste plastice le umpleti cu pietre suficient de mari sa nu le inghita, scoici tot mari, vata facuta mingiute mici sau gasiti deja rotunda pentru demachiat toate culorile, dopuri de plastic si pluta, fasii de poleiala si ce mai aveti voi prin casa.Le puneti in fata lui sa le amestece sa le simta diferenta.Ii spuneti ca trebuie sa se joace numai acolo unde decideti voi si cand termina sa le separe si sa le puna la loc.M-a impresionat Lucas cat de frumos a profitat de aceste mici manipulari.

Pup,
Geo



Multiplicam cu un milion pupicii pentru voi dragilor......si-mi pare rau sa aud ca Lucas e bolnavior.....Sper sa fie doar o simpla raceala si sa ii treaca repede.
O sa incerc si eu metoda asta....deocadata i-am dat doar castane,pietre si sticle de plastic....dar o sa adun de toate de diferite texturi si sa-l vad ce face.
Iancu mai nou are o ocupatie.....isi hraneste ursuletii in fiecare zi....ii pune la masuta pe scaunele si le da sa pape...e atat de haios....si ii pupa si-i alinta....Ii plimba cu masinuta....Inca nu i-a luat in pat cu ei....dar ma astept cat de curand...liwlol.gif Azi le-a si "citit"...dupa ce a dat cu ei de pamant de vreo 2 ori liwlol.gif

AM fugit.....maine mergem la ziua nepotelulul meu....si ma duc sa ma arunc in cada ca miros toata a mici, dupa gratarul de azi....
Va pupacim !!!
simina_ana
QUOTE(claudiaena @ May 22 2010, 01:51 PM) *
notworthy.gif partners.gif

va invit cu intarziere la o felie de tort virtual, macar pe voi....Ca acasa nu am sarbatorit anul asta....



De ce ma faci sa salivez??? Mie inca mi-a ramas gandul la tortul lui Rose.....si abia ma abtin sa nu fac si eu...si vii tu cu de astea .... yami.gif
Sa stii ca dau o fuga pan' la tine cat de curand....ca nu se mai poate..... yes.gif
anku


NIMENI P AICI???
noi dormim bine dar nu mai mancam bine!!! unsure.gif
petronici
QUOTE(anku @ May 23 2010, 11:34 AM) *


NIMENI P AICI???
noi dormim bine dar nu mai mancam bine!!! unsure.gif

idem....momentan ii dau cortizon si antibiotic , ii fac aerosol pt tuse si se pare ca doarme mult mai bine fata de noptile trecute cu nasucul tot infundat....dar in schimb nu mananca nimic,ia in gura si arunca sau mai rau nici nu vrea sa deschida gurita sa guste macar ce-i dau sa pape....nu am apucat sa citesc tot de pe topicul cu Iubita Tiana sa vad ea cum a rezolvat,dar oricum de maine nu-i mai dau lapte decat dimineata la mic dejun si seara la culcare,ii dau numai ceai sau apa,poate i se face foame....il mai las zilele astea pana ii trece bine raceala(ca poate si de la durerea de gat imi refuza mancarea).,si nu mai are mult si ii pocnesc si canini de jos....sper totusi ca o sa-si revina cat de curand cu papatul ca deja nu mai potttttt....
anku
QUOTE(petronici @ May 23 2010, 08:40 PM) *
idem....momentan ii dau cortizon si antibiotic , ii fac aerosol pt tuse si se pare ca doarme mult mai bine fata de noptile trecute cu nasucul tot infundat....dar in schimb nu mananca nimic,ia in gura si arunca sau mai rau nici nu vrea sa deschida gurita sa guste macar ce-i dau sa pape....nu am apucat sa citesc tot de pe topicul cu Iubita Tiana sa vad ea cum a rezolvat,dar oricum de maine nu-i mai dau lapte decat dimineata la mic dejun si seara la culcare,ii dau numai ceai sau apa,poate i se face foame....il mai las zilele astea pana ii trece bine raceala(ca poate si de la durerea de gat imi refuza mancarea).,si nu mai are mult si ii pocnesc si canini de jos....sper totusi ca o sa-si revina cat de curand cu papatul ca deja nu mai potttttt....

noi inca nu avem probl cu caninii...
stau sa iasa cateva masalute...
si nici nu suntem bolnavi...
si totusi nu vrea sa manance...
dar nu vrea nici lapte... oFloare1.gif
am zis ca nu ma stresez....ca nu mai am nevoie!!! nervi.gif

bin macar ca o sa scapati de chin....

pai asa de rau e bolnav...
ca e caz de cortizon???
e normal sa nu pape in situatia lui.... sad.gif
claudiaena
Buna fetelor! Am plecat sambata dupa-amiaza si ne-am intors luni pe la pranz.... A fost super-ok, asa ca las cateva pozici sa vorbeasca de la sine....Asa arata in mare paradisul de la Tecuci....
Va arat cat de mult imi place cpe olita....

In parc la Tecuci


in curte la bunitzu



Referitor la parc, o sa facem mai multe poze cand ne mai ducem... Una peste alta, e cel mai frumos si ingrijit parc din cate am vazut.... daca aveti drum pe aici sa il vedeti, exista expozitie-colivie maaare cu papagali de toate culorile si marimile, expozitie de cristale si o parte din flori, adica o imensitate de culori la petunii si diversitate de trandafiri, care rivalizeraza cu cei de la gradina botanica din Galati, si plus f multe fantani arteziene si cascade miniaturale(daca le pot numi asa)....
petronici
QUOTE(anku @ May 23 2010, 11:43 PM) *
noi inca nu avem probl cu caninii...
stau sa iasa cateva masalute...
si nici nu suntem bolnavi...
si totusi nu vrea sa manance...
dar nu vrea nici lapte... oFloare1.gif
am zis ca nu ma stresez....ca nu mai am nevoie!!! nervi.gif

bin macar ca o sa scapati de chin....

pai asa de rau e bolnav...
ca e caz de cortizon???
e normal sa nu pape in situatia lui.... sad.gif

vineri dupa amiaza de-l auzeai cum respira....se auzea un tiuit si abia respira,sambata dimineata l-am sunat pe dr sa vina sa-l viziteze si el ne-a dat cortizon,cel putin pana marti,cate o pastiluta seara....intradevar dupa ce i-am dat mi-a dormit minunat,fara nas infundat si fara respirul acela innecacios....peste zi ii curge nasul si tuseste,dar continuam tratamentul cu antibiotic ,aerosol si cortizon si sper sa fie mai bine....de aceea cred ca nici nu vrea sa pape nimic,de la bronsita asta si mai sunt si ceilalti 2 canini de jos de iesit....
mai avem putintica rabdare....
voi,ce mai ziceti?
restul fetelor pe unde sunteti?
pupicei la copilasi
anku
QUOTE(petronici @ May 24 2010, 02:54 PM) *
vineri dupa amiaza de-l auzeai cum respira....se auzea un tiuit si abia respira,sambata dimineata l-am sunat pe dr sa vina sa-l viziteze si el ne-a dat cortizon,cel putin pana marti,cate o pastiluta seara....intradevar dupa ce i-am dat mi-a dormit minunat,fara nas infundat si fara respirul acela innecacios....peste zi ii curge nasul si tuseste,dar continuam tratamentul cu antibiotic ,aerosol si cortizon si sper sa fie mai bine....de aceea cred ca nici nu vrea sa pape nimic,de la bronsita asta si mai sunt si ceilalti 2 canini de jos de iesit....
mai avem putintica rabdare....

voi,ce mai ziceti?
restul fetelor pe unde sunteti?
pupicei la copilasi

crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
saracutul...
anku
QUOTE(claudiaena @ May 24 2010, 02:46 PM) *
Buna fetelor! Am plecat sambata dupa-amiaza si ne-am intors luni pe la pranz.... A fost super-ok, asa ca las cateva pozici sa vorbeasca de la sine....Asa arata in mare paradisul de la Tecuci....
Va arat cat de mult imi place cpe olita....

In parc la Tecuci


in curte la bunitzu



Referitor la parc, o sa facem mai multe poze cand ne mai ducem... Una peste alta, e cel mai frumos si ingrijit parc din cate am vazut.... daca aveti drum pe aici sa il vedeti, exista expozitie-colivie maaare cu papagali de toate culorile si marimile, expozitie de cristale si o parte din flori, adica o imensitate de culori la petunii si diversitate de trandafiri, care rivalizeraza cu cei de la gradina botanica din Galati, si plus f multe fantani arteziene si cascade miniaturale(daca le pot numi asa)....

eci se vede ca ati avut un weekend reusit!!!
bv voua!!! tzuc.gif
ati fost cu masina???
cum se comporta la drum???
cu ce-i tineti ocupati in timpul drumului?????
am fost azi ...cu nasii lui pana undeva....intr-un parc
pai nu va spun ce a facut in masina la scaun...
nu supurta masuta aia...
o impinge cu piciorul...
si nu supurta nici centura....
zau ca nu stiu cum ajung eu acasa

fetelor...dc aveti idei si sfaturi...va rog!!!! tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(claudiaena @ May 24 2010, 03:46 PM) *
Buna fetelor! Am plecat sambata dupa-amiaza si ne-am intors luni pe la pranz.... A fost super-ok, asa ca las cateva pozici sa vorbeasca de la sine....Asa arata in mare paradisul de la Tecuci....
Va arat cat de mult imi place cpe olita....

In parc la Tecuci


in curte la bunitzu



Referitor la parc, o sa facem mai multe poze cand ne mai ducem... Una peste alta, e cel mai frumos si ingrijit parc din cate am vazut.... daca aveti drum pe aici sa il vedeti, exista expozitie-colivie maaare cu papagali de toate culorile si marimile, expozitie de cristale si o parte din flori, adica o imensitate de culori la petunii si diversitate de trandafiri, care rivalizeraza cu cei de la gradina botanica din Galati, si plus f multe fantani arteziene si cascade miniaturale(daca le pot numi asa)....



Ce frumos e la bunicu ......o curte mare si frumoasa sa poate alerga nepotii in voie....Iar parcul cat se vede....ai dreptate e foarte frumos.....nu stiu daca o sa apuc sa ajung vreodata pe acolo...dar daca ajung cu siguranta voi vizita parcul....
Iar tu mami....mai trebuie sa-ti spun ca ai doi copii extraordinari de frumosi? Mai trebuie sa-ti spun ca le doresc tot binele din lume?.....
Ma bucur ca Mihai sta pe olita....Iancu nu mai vrea. Mai nou....a dat ieri cu ea de perete si i-a rupt un picior....asa ca de 1 iunie va primi o olita liwlol.gif
Pupam puii dragi!!!
simina_ana
QUOTE(petronici @ May 24 2010, 03:54 PM) *
vineri dupa amiaza de-l auzeai cum respira....se auzea un tiuit si abia respira,sambata dimineata l-am sunat pe dr sa vina sa-l viziteze si el ne-a dat cortizon,cel putin pana marti,cate o pastiluta seara....intradevar dupa ce i-am dat mi-a dormit minunat,fara nas infundat si fara respirul acela innecacios....peste zi ii curge nasul si tuseste,dar continuam tratamentul cu antibiotic ,aerosol si cortizon si sper sa fie mai bine....de aceea cred ca nici nu vrea sa pape nimic,de la bronsita asta si mai sunt si ceilalti 2 canini de jos de iesit....
mai avem putintica rabdare....
voi,ce mai ziceti?
restul fetelor pe unde sunteti?
pupicei la copilasi



Cu siguranta de la durere nu vrea sa pape...asa a facut si Iancu acum o luna. Eu de obicei cand nu vrea sa pape ii mai fac fructele pasate...macar vitamine din ele sa ia....Parca ma simt eu mai bine daca papa si fructe pe langa laptic....
Dragul de Adelin cat sufera el acum.....si raceala si dintisorii.....
Va dorim insanatosire grabnica....si sa vii sa ne spui ca Adelin si-a revenit!
Va pupam dulce!!!
simina_ana
QUOTE(anku @ May 24 2010, 09:04 PM) *
eci se vede ca ati avut un weekend reusit!!!
bv voua!!! tzuc.gif
ati fost cu masina???
cum se comporta la drum???
cu ce-i tineti ocupati in timpul drumului?????
am fost azi ...cu nasii lui pana undeva....intr-un parc
pai nu va spun ce a facut in masina la scaun...
nu supurta masuta aia...
o impinge cu piciorul...
si nu supurta nici centura....
zau ca nu stiu cum ajung eu acasa

fetelor...dc aveti idei si sfaturi...va rog!!!! tzuc.gif



Noi nu avem masuta la scaun....dar poate ar fi bine sa i-o scoti ( in cazul in care se poate)....
Noi ne-am plimbat destul e des si am facut drumuri lungi cu masina....nu am avut probleme.....dar am o regula peste care nu trec. Fara centura nu porneste masina Toata lumea pune centura.SI oricat de agitat ar fi pana nu gasesc un loc de parcare nu il dau jos din scaun. Opriri facem cam la 2 ore , 2 ore si jumatate....de circa 20 de minute. Mancare niciodata nu i-o dau in masina. Il mai las sa rontaie din cand in cand cate o grisina....sau un biscuite...Dar in general jucariile il tin ocupat in spate. Plus cantecelele pentru el, radioul dat pe muzica.....
Lui Iancu ii place in masina si e vesel cand plecam . Am observat ca doarme si foarte bine ...de la leganatul masinii smile.gif.....dar dupa 9 ore devine si el agitat si morocanos.....si atunci e chinul mai mare....
DIn punctul asta de vedere pot spune ca avem noroc cu Iancu....

Parerea mea la voi...poate ar fi bine sa va plimbati mai mult cu masina pana plecati incoace...mai ales ca e si drumul foarte lung.....Sa faceti un fel de practica cu Darius, pentru a se obisnui...SI ia la tine cei place lui mai mult....si ca papa si ca jucarii....si inarmeaza-te cu multaaaaa rabdare.....
geocoto
Saracutul nostru Adelin crybaby.gif .Mami Petronici imi dau seama pe zi ce trece si la fiecare postare ca esti o mamica grijulie, inteleapta si scumpa.Inteleg cat iti este de greu ca si noi trecem nu chiar asa dar tot cam pe acolo.Ai grija cu cortizonul ca iti aduci aminte de ce il evitam eu, ca poate declansa diabetul la copii.La urmatorul episod de febra ii vom da si noi dar doar o tableta pe episod.
Claudia ma bucur ca v-ati simtit bine si mai ales ca ne-ai pus poze.Are asa o mutrita Mihai pe olita ca-mi vine sa-l pap si bineinteles sa-l eusa_clap.gif ca merita.
Am gasit si noi un alt tip de oala la brocanta azi si i-am luat cu 2 euro ca pe cealalta nu sta nicicum. mad.gif
Si mai mare supararea ca nu accepta sa se spele pe dinti sau ma rog molfaie periuta 2 secunde si apoi spune "ga"(gata)iar eu incerc sa-l conving sa ma lase si nu vrea in ruptul capului iar dintii sunt inegriti toti de-mi vine crybaby.gif sa plang pentru ca eu pana la 27 de ani nu am calcat la dentist.
Adriana voi cum stati cu dintisorii?Are canini Iancu sau?S-a facut si Lucas un obraznicut.Acum inteleg cand ziceati ca daca nu are chef de schimbat jucaus.gif te ia durerea de cap.Aseara era prea entuziast si s-a lovit cu tampla in coltul unui dulap de a urlat .....nu va spun.Nu s-a invinetit ca am pus unt rece si a reactionat ff bine.
Anku de drum mi-e frica sincer dupa ce am vorbit cu Oana si Sanziana.Noi ne gandeam sa conducem noaptea o buna bucata de drum si atunci sigur va dormi.Dar eu evit aceasta plecare pe cat posibil.Cand mergem de exemplu la Paris 250km doarme sau se joaca.Cand ne intoarcem e tragedie daca nu-l iei in brate sa doarma.Aveti grija si cu aerul conditionat ca este tare periculos.

Ma duc la nani ca deja scriu dar ma gandesc la pat,
Geo oFloare1.gif
geocoto
Cateva poze cu Lucas




floricele plantate de mami anul asta si mie imi plac mult (fucsia)
Rose68
Ieri a fost tati liber si fiind sarbatoare si neputand sa fac prea multe..........m-am apucat de bucatarisit
Cam asta a iesit:
1. supa de galusti..........nu am mai pus poza......
2. somn marinat si apoi o parte prajit dar mai intai dat si prin malai iar cealalta parte pusa pe gratar. L-am servit cu cartofi natur cu unt si patrunjel verde.( papat si Andreea vreo 100 gr de cartofi cu peste gratar)(de vreo 2 sapt papa doar lapte si iaurt)
3. papanasi cu smantana si dulceata de fructe de padure.







Vineri seara am fost invitati la un restaurant de o sf Elena si..........dupa o jumatate de ora a trebuit sa plec acasa din cauza ANdreei care nu avea stare................asa ca tati a ramas singur la restaurant sa salveze onoarea familiei.
Mi-a spus ca a servit la desert papanasi oribili. Asa ca m-am razbunat si am facut eu acasa. Dupa spusele lui au fost mult mai buni..........Desi nu au fost prezentati asa spectaculos.( smantana nu se scurgea asa cum ii place lui)


Peste 1 ora plecam la medic.........ne-a telefonat si ne-a intrebat ce mai facem......i-am spus ca papa doar lapte si iaurt ........asa ca azi ne-a chemat sa ne vada. Probabil ca maine o internez pentru cateva analize. Are doar 9 kg exact cat avea la 1 an. La 1 an si 2 luni avea 9,6.............si inca nu a iesit nici un canin.....
Pupicei si va doresc o saptamana frumoasa.
simina_ana
QUOTE(geocoto @ May 25 2010, 01:04 AM) *
Cateva poze cu Lucas




floricele plantate de mami anul asta si mie imi plac mult (fucsia)



Numai Lucas si cu Iancu au ramas cu cretolini se pare...dar si noi o sa-l tundem dupa nunta. Eu nu vreau si a lupt cu tati.....desi il vad cum isi da parul din ochi si se trage de carliontii de la spate....
Lucas e un mumos.....ii vine sa-l pap cum sta el acolo si amesteca in bol la flori....poate scoate un soi nou:))...Si sa stii ca incepe sa semene tot mai mult cu tine......Ii pup fiecare carliont....si de un milion de ori fiecare obrajor wub.gif

Noua nu ne-au iesit caninii...nici macar unul...desi e umflat la gingie de 3 saptamani....si marait la fel....Dar acum a venit vremea frumoasa....sper sa ramana asa.....si o sa iesim tot mai mult si mai uita....Si eu ma intreb cand au de gand sa iasa....ca dureaza de ceva timp.....si ne face cu nervii uneori....

Eu inca nu am probleme cu el la schimbat....ca ii dau drumul la desene sau pe reclame si reusesc sa-l schimb repede...Dar are si el momente cand da din picioare de ma cocoseaza sau se intoarce pe burta sa fuga....Cand il vad ca e tare agitat ii pun pampersul in picioare.
Obraznicut s-a facut si Iancu....adica daca nu-l las in voia lui incepe sa planga si se lasa moale de picioare.....sau ma trezesc cu cate o palma peste fata....sau un cap in gura cum i-a dat ieri lui tati.....Si asta se intampla cand il iau de la copii....de multe ori cand plec de la spatiul de joaca plec cu el in brate ca sa nu faca scandal prea mare si merg ceva vreme cu el asa ca sa uite...si il car pe el intr-o mana si tricicleta in alta....Daca il plimb cu trici.....fereasca Dumnezeu sa ma opresc....ca incepe sa se agite....asa era si cu carutul.Daca ma opream ca-l vedeam ca a adormit...imediat se trezea....asa ca bagam ture prin parc la greu....ce sa stau pe banca sa citesc o revista ca alte mamici.... doh.gif

De 3 zile a inceput sa pupe intr-una.....si tot.....ne pupa si pe noi inainte...dar acum ne sufoca cu pupicii....si ce-mi place...ca mai da pupici si la comanda....Dar de 3 zile a inceput sa pupe tot ce-i iese in cale.....peretii, frigiderul, usile, copacii, gardurile, masinile....tot....ca ce-mi place ca ma pupa pe mine....dar ce ma dispera ca pupa masinile ....
Acum ne pregatim sa plecam la mall sa-i iau rochia de la curatat...si avem ceva de mers.....asa ca mami face sport azi...

V pupacim si va dorim o zi placuta cu soare si plimbari lungi!!!
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ May 25 2010, 09:41 AM) *
Ieri a fost tati liber si fiind sarbatoare si neputand sa fac prea multe..........m-am apucat de bucatarisit
Cam asta a iesit:
1. supa de galusti..........nu am mai pus poza......
2. somn marinat si apoi o parte prajit dar mai intai dat si prin malai iar cealalta parte pusa pe gratar. L-am servit cu cartofi natur cu unt si patrunjel verde.( papat si Andreea vreo 100 gr de cartofi cu peste gratar)(de vreo 2 sapt papa doar lapte si iaurt)
3. papanasi cu smantana si dulceata de fructe de padure.







Vineri seara am fost invitati la un restaurant de o sf Elena si..........dupa o jumatate de ora a trebuit sa plec acasa din cauza ANdreei care nu avea stare................asa ca tati a ramas singur la restaurant sa salveze onoarea familiei.
Mi-a spus ca a servit la desert papanasi oribili. Asa ca m-am razbunat si am facut eu acasa. Dupa spusele lui au fost mult mai buni..........Desi nu au fost prezentati asa spectaculos.( smantana nu se scurgea asa cum ii place lui)
Peste 1 ora plecam la medic.........ne-a telefonat si ne-a intrebat ce mai facem......i-am spus ca papa doar lapte si iaurt ........asa ca azi ne-a chemat sa ne vada. Probabil ca maine o internez pentru cateva analize. Are doar 9 kg exact cat avea la 1 an. La 1 an si 2 luni avea 9,6.............si inca nu a iesit nici un canin.....
Pupicei si va doresc o saptamana frumoasa.


Pai asa tu mami???? Internare? Ba nuiesc ca ambulatoriu .....
Dar poate nu-i cazul....speram ca medicul va da vesti bune.....
Va pupam si va tinem pumnii!!!

De papa ce sa spun......ma enervati.....ca eu sunt la dieta pentru nunta.....cred ca duminica o sa rad tot de pe masa.....ca m-ati innebunit cu mancarea....liwlol.gif si o sa pun toate kg la loc in 5 minute....liwlol.gif
oana petrina
buna dragelor
IAR MANCAREEEEEEEEEEE? urla foamea si pofta in mine. va place sa ne torturati.............
Petronici imi pare rau sa aud ca e bolnavior Adelin. speram sa-i treaca repede
Claudia cu intarziere iti zic la multi ani. ai doi copii tare frumosi. Mihai face des la olita/ eu va zic sincer ca ma chinui tare cu olita. incercam si pe wc. el sat pe amandoua dar nu face nimik. tot in pampers face. iar daca atunci cand il vad ca urmeaza sa faca il pun repede pe olita se inhiba si nu mai face. deja ma ia groaza. mama toata ziua imi reproseaza ca nu l-am invatat la olita. nici nu mai stiu cum sa procedez
Anku ma bucur ca Darius nu a patit nimik grav oricum cred ca ai tras o sprieturaaaaaaaaaaaa.
Geo cat e de scump piciul tau si ce i-a crescut parul...... super la gradi acolo
Rose arata papanasii aia de mor de pofta. sper ca Andreuta sa fie bine , pote este ea asa mai plapanda ca un manechin
Adriana sa nu papi toata mancarea de la nunta....va bate Iancu... si noi o mai luam de la Matei dar il cert si acum s-a mai linistit cu palmuitul. dar face niste crize de isterie de-mi vine sa-l leg. abea astept sa-l trimit la gradi in toamna ca simt uneori ca ma lasa puterile. o secunda nu sta. si doar sa se catere sa sara sa traga de toate. a inceput sa mai tranteasca cate un cuvintel spune taci, peaca, apa, mama, tata, nana, ham-ham, ga-ga, si mai zice dupa tine anumite cuvintele doar pe moment. asa ca stam cam slab cu vocabularul. in rest intelege tot dar face numai ce vrea
va pup
anku
QUOTE(simina_ana @ May 24 2010, 09:57 PM) *
Noi nu avem masuta la scaun....dar poate ar fi bine sa i-o scoti ( in cazul in care se poate)....
Noi ne-am plimbat destul e des si am facut drumuri lungi cu masina....nu am avut probleme.....dar am o regula peste care nu trec. Fara centura nu porneste masina Toata lumea pune centura.SI oricat de agitat ar fi pana nu gasesc un loc de parcare nu il dau jos din scaun. Opriri facem cam la 2 ore , 2 ore si jumatate....de circa 20 de minute. Mancare niciodata nu i-o dau in masina. Il mai las sa rontaie din cand in cand cate o grisina....sau un biscuite...Dar in general jucariile il tin ocupat in spate. Plus cantecelele pentru el, radioul dat pe muzica.....
Lui Iancu ii place in masina si e vesel cand plecam . Am observat ca doarme si foarte bine ...de la leganatul masinii smile.gif.....dar dupa 9 ore devine si el agitat si morocanos.....si atunci e chinul mai mare....
DIn punctul asta de vedere pot spune ca avem noroc cu Iancu....

Parerea mea la voi...poate ar fi bine sa va plimbati mai mult cu masina pana plecati incoace...mai ales ca e si drumul foarte lung.....Sa faceti un fel de practica cu Darius, pentru a se obisnui...SI ia la tine cei place lui mai mult....si ca papa si ca jucarii....si inarmeaza-te cu multaaaaa rabdare.....

masuta se ia....fffffffffffff
nu e ca o masuta...ci e ceva ce-i tine pieptul si gatul in siguranta
dar nu ne lasa tata sa luam masuta...
are dreptate...acolo e siguranta mare...ca sa nu zboare prin parbriz in caz de ceva
practic ramane in locul ala fara doar si poate chiar dc s-ar rostogoli masina
dar numai dc tine masuta
pfffffffff...si mai rau e ca nici centura nu o accepta

mai ales ieri ce a facut!!!! doh.gif
a mai fost cu msina dar a dormit...a fost ok
acum nu a mai vrut sa doarma chiar dc nu a dormit toata ziua si a umblat 3 ore prin padure dar numai p jos ohmy.gif
iar conditiile in masina au fost ok...la un bmw 6 luat de 2 luni gasesti toate dotarile
deci nu ca ia fost cald sau altele
e un zapacit....
cred ca e genul de om la care nu ai voie sa-i spui NU
dar sa incerc sa-i pun muzica...
ca de papa nu cred ca ne lasa tata
si i-am zis ca nu facem nici o inoptare ci se culca in Arad
am si gasit pensiune
si sa doarma...d c o dormi.... doh.gif
anku
QUOTE(oana petrina @ May 25 2010, 10:28 AM) *
buna dragelor
IAR MANCAREEEEEEEEEEE? urla foamea si pofta in mine. va place sa ne torturati.............
Petronici imi pare rau sa aud ca e bolnavior Adelin. speram sa-i treaca repede
Claudia cu intarziere iti zic la multi ani. ai doi copii tare frumosi. Mihai face des la olita/ eu va zic sincer ca ma chinui tare cu olita. incercam si pe wc. el sat pe amandoua dar nu face nimik. tot in pampers face. iar daca atunci cand il vad ca urmeaza sa faca il pun repede pe olita se inhiba si nu mai face. deja ma ia groaza. mama toata ziua imi reproseaza ca nu l-am invatat la olita. nici nu mai stiu cum sa procedez
Anku ma bucur ca Darius nu a patit nimik grav oricum cred ca ai tras o sprieturaaaaaaaaaaaa.
Geo cat e de scump piciul tau si ce i-a crescut parul...... super la gradi acolo
Rose arata papanasii aia de mor de pofta. sper ca Andreuta sa fie bine , pote este ea asa mai plapanda ca un manechin
Adriana sa nu papi toata mancarea de la nunta....va bate Iancu... si noi o mai luam de la Matei dar il cert si acum s-a mai linistit cu palmuitul. dar face niste crize de isterie de-mi vine sa-l leg. abea astept sa-l trimit la gradi in toamna ca simt uneori ca ma lasa puterile. o secunda nu sta. si doar sa se catere sa sara sa traga de toate. a inceput sa mai tranteasca cate un cuvintel spune taci, peaca, apa, mama, tata, nana, ham-ham, ga-ga, si mai zice dupa tine anumite cuvintele doar pe moment. asa ca stam cam slab cu vocabularul. in rest intelege tot dar face numai ce vrea
va pup

i-auite mai....deci TACI:::ca asa zice fii-tu liwlol.gif
asa face si al tau....
ce o fi cu copii astia Oana???
bine ca-l vei putea duce la gradi...din sept
super.........
acum as ad si eu si 500 euro p luna numai sa-l duc la gradi 5-6 ore p zi.... smile.gif
mna...idem...intelege tot...dar face ce vrea...

nu ne povestesti s noua cum ati facut cand ati mers catre Italia in iarna???
pls tzuc.gif
anku
QUOTE(geocoto @ May 25 2010, 12:00 AM) *
Saracutul nostru Adelin crybaby.gif .Mami Petronici imi dau seama pe zi ce trece si la fiecare postare ca esti o mamica grijulie, inteleapta si scumpa.Inteleg cat iti este de greu ca si noi trecem nu chiar asa dar tot cam pe acolo.Ai grija cu cortizonul ca iti aduci aminte de ce il evitam eu, ca poate declansa diabetul la copii.La urmatorul episod de febra ii vom da si noi dar doar o tableta pe episod.
Claudia ma bucur ca v-ati simtit bine si mai ales ca ne-ai pus poze.Are asa o mutrita Mihai pe olita ca-mi vine sa-l pap si bineinteles sa-l eusa_clap.gif ca merita.

Anku de drum mi-e frica sincer dupa ce am vorbit cu Oana si Sanziana.Noi ne gandeam sa conducem noaptea o buna bucata de drum si atunci sigur va dormi.Dar eu evit aceasta plecare pe cat posibil.Cand mergem de exemplu la Paris 250km doarme sau se joaca.Cand ne intoarcem e tragedie daca nu-l iei in brate sa doarma.Aveti grija si cu aerul conditionat ca este tare periculos.


Geo oFloare1.gif

da da...asa ...cred ca facem si noi...noaptea...
am evitat si eu plecarea...
el nu a fost niciodata in Romania...
iar eu tb sa ajung neaparat in ro
tata e bolnav,eu nu mai am acte romanesti,tb sa iau toate diplomele de la fac
ca de nu necalificata raman
plus are si sotul pana dupa incurcaturi
si fara masina nu am ce face...ca nu stau chiar in Sb
ci la 6 km...de sb catre aeroport....
avem...clima automata in masina ...deci aerul cond nu ar tb sa fie o probl
dar e o probl ca e un.....fatait...si sa nu-l pui p el undeva ...ca asa vrei tu
ca iti arata el inversul
aceeasi faza si la schimbat....de aia face asa
dar al meu e....eu l-am facut....
mna...cand i dau ce vrea e ok...e cel mai scump si cuminte copil
dar asa risc sa-l fac tiran dandu-i mereu ce vrea....nu???? doh.gif
stiu cA este o carte...tb sa o iau si sa vad....ca se ingroasa gluma
deci..............Poopam p Lucas ca el e cel mai cumintel rolleyes.gif yes.gif tzuc.gif

QUOTE(geocoto @ May 25 2010, 12:04 AM) *
Cateva poze cu Lucas




floricele plantate de mami anul asta si mie imi plac mult (fucsia)


ptiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
ce mare se face....pozele
si am obs ac se ocupa mai in toate pozele cu ceva singur...
bv!!!
a fost el mai bolnavior...dar uite ca cel putin aici aveti noroc
cred ca toata lumea tb sa traga cumva copii wub.gif
QUOTE(Rose68 @ May 25 2010, 08:41 AM) *
Ieri a fost tati liber si fiind sarbatoare si neputand sa fac prea multe..........m-am apucat de bucatarisit
Cam asta a iesit:
1. supa de galusti..........nu am mai pus poza......
2. somn marinat si apoi o parte prajit dar mai intai dat si prin malai iar cealalta parte pusa pe gratar. L-am servit cu cartofi natur cu unt si patrunjel verde.( papat si Andreea vreo 100 gr de cartofi cu peste gratar)(de vreo 2 sapt papa doar lapte si iaurt)
3. papanasi cu smantana si dulceata de fructe de padure.







Vineri seara am fost invitati la un restaurant de o sf Elena si..........dupa o jumatate de ora a trebuit sa plec acasa din cauza ANdreei care nu avea stare................asa ca tati a ramas singur la restaurant sa salveze onoarea familiei.
Mi-a spus ca a servit la desert papanasi oribili. Asa ca m-am razbunat si am facut eu acasa. Dupa spusele lui au fost mult mai buni..........Desi nu au fost prezentati asa spectaculos.( smantana nu se scurgea asa cum ii place lui)
Peste 1 ora plecam la medic.........ne-a telefonat si ne-a intrebat ce mai facem......i-am spus ca papa doar lapte si iaurt ........asa ca azi ne-a chemat sa ne vada. Probabil ca maine o internez pentru cateva analize. Are doar 9 kg exact cat avea la 1 an. La 1 an si 2 luni avea 9,6.............si inca nu a iesit nici un canin.....
Pupicei si va doresc o saptamana frumoasa.

mami....bucatareasa...nota 15!!!cu plus
ohhhhhhhhhh...la dr..analize!!!
vai...eu sper sa fie totul ok....asteptam vesti bune....
Andreeiuta sta cuminte in masina???

QUOTE(simina_ana @ May 25 2010, 09:28 AM) *
Numai Lucas si cu Iancu au ramas cu cretolini se pare...dar si noi o sa-l tundem dupa nunta. Eu nu vreau si a lupt cu tati.....desi il vad cum isi da parul din ochi si se trage de carliontii de la spate....
Lucas e un mumos.....ii vine sa-l pap cum sta el acolo si amesteca in bol la flori....poate scoate un soi nou:))...Si sa stii ca incepe sa semene tot mai mult cu tine......Ii pup fiecare carliont....si de un milion de ori fiecare obrajor wub.gif

Noua nu ne-au iesit caninii...nici macar unul...desi e umflat la gingie de 3 saptamani....si marait la fel....Dar acum a venit vremea frumoasa....sper sa ramana asa.....si o sa iesim tot mai mult si mai uita....Si eu ma intreb cand au de gand sa iasa....ca dureaza de ceva timp.....si ne face cu nervii uneori....

Eu inca nu am probleme cu el la schimbat....ca ii dau drumul la desene sau pe reclame si reusesc sa-l schimb repede...Dar are si el momente cand da din picioare de ma cocoseaza sau se intoarce pe burta sa fuga....Cand il vad ca e tare agitat ii pun pampersul in picioare.
Obraznicut s-a facut si Iancu....adica daca nu-l las in voia lui incepe sa planga si se lasa moale de picioare.....sau ma trezesc cu cate o palma peste fata....sau un cap in gura cum i-a dat ieri lui tati.....Si asta se intampla cand il iau de la copii....de multe ori cand plec de la spatiul de joaca plec cu el in brate ca sa nu faca scandal prea mare si merg ceva vreme cu el asa ca sa uite...si il car pe el intr-o mana si tricicleta in alta....Daca il plimb cu trici.....fereasca Dumnezeu sa ma opresc....ca incepe sa se agite....asa era si cu carutul.Daca ma opream ca-l vedeam ca a adormit...imediat se trezea....asa ca bagam ture prin parc la greu....ce sa stau pe banca sa citesc o revista ca alte mamici.... doh.gif

De 3 zile a inceput sa pupe intr-una.....si tot.....ne pupa si pe noi inainte...dar acum ne sufoca cu pupicii....si ce-mi place...ca mai da pupici si la comanda....Dar de 3 zile a inceput sa pupe tot ce-i iese in cale.....peretii, frigiderul, usile, copacii, gardurile, masinile....tot....ca ce-mi place ca ma pupa pe mine....dar ce ma dispera ca pupa masinile ....
Acum ne pregatim sa plecam la mall sa-i iau rochia de la curatat...si avem ceva de mers.....asa ca mami face sport azi.
..

V pupacim si va dorim o zi placuta cu soare si plimbari lungi!!!

el iubeste viata si tot cel inconjoara
dar mai ales o iubeste p cea care ia dat viata

dim ma pupa si p mine Darius si seara
dar in rest.....NU
vine la pat si ma imi da parul la o parte si ma pupa
imi arati si mie tricicleta te rog???
poate e alt sist...
am vrut sa-i iau...dar nu sta...se arunca si o ridica in sus ca sa o studieze
poate e altfel a voastra...
desi avea a noastra centuri....nu vrea ...scapa si de acolo....
siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii????
sapt viitoare va dantuiti!!!! wub.gif
ce faaaaaaaaaaaaaaaaain!!!!!!!!!!!!!!
plimbarica frumoasa....
multam de idei cool.gif
oana petrina
da Anku va povestesc despre drumul de cosmar pana in It. am zis ca-l arunc pe fereastra. s-a foit non stop iar la dus am plecat noaptea cica sa doarma. a dormit 4 ore toata noaptea in rest a calarit-o pe mami.nu cred ca mai fac un astfel de drum pana pe la 4 ani. a fost groaznic si stresant m-am certat si cu sotul meu ca M nu statea o secunda .ce sa mai..........o experienta de kk. smile.gif
claudiaena
Buna fetelor! Da' cin' v-a spus voua ca Mihai sta pe olita. O singura data a stat pe ea 2 min si atunci l-am fotografiat, in rest, numai ce ma agit sa ii dau pantalonii si scutecul jos si cand il vad ca nu sta, ma las pagubasa. Asa ca nu l-am mai pus si nici nu insist.... cand va constientiza atunci va cere... Oricum, o sa insist dupa un an jumate.... Cine spune in ziua de azi ca si-a invatat copilul la olita inainte de 2 ani, ori minte ori l-a stresat, asa incat copilul face la olita de frica si se trezeste noaptea de cel putin o data pe noapte sa ceara.... Eu cu Maria am reusit pe la 2,6 ani, cam tarziu, dar de atunci nu s-a scapat niciodata in pat noaptea si de atunci de maxim 5 ori s-a dus sa faca noaptea. Am cunoscut o tipa in parc care si-a dezvatat pustoaica de scutec de la un an jumate, dar o punea din ora in ora inclusiv NOAPTEA. Si acum cand are 5 ani se trezeste de 3-4 ori pe noapte sa mearga la wc....Ei parca nici asa nu vreau, mai ales la anu cand incep serviciul sa ma mai frece noaptea de cateva ori cu wc....Asa ca momentan nu imi fac sperante si nici nu vreau sa insist, ptr ca apoi nu o sa mai stea nici cat sta acum....
Petronici, las, ca daca vine de la voi caldura, poate i-o trece puiului, si oricum, poate e si de la canini. Oricum sa va faceti bine si pupam pe pui de om amandoi....
Oana, stai linistita ca si la mine are o personalitate mama-mama.... Maria era mai cumintica nu imi cauta si imi scotea din dulapuri, nu se catara.... Dar asa-s baietii, din cate mai imi spun mame de baieti....
Anku, Mihai imi doarme in general ziua relativ mult.... La pranz prinde cam minim 1,5 ore si maxim si 3,5 ore....Atunci l-am culcat de la 11-13 ca era matinal(adica la 7.30 si dormise prost) si apoi am avut o pomana la un restaurant si cu multa lume s-a agitat si apoi cand am plecat pe la 5 seara, i-am dat un biscuite de a rontzait si putina apa, suzi si a facut nani pana la Tecuci in scaunel, iar eu am mers ca o cucoana(cum imi place mie sa zic) in fata langa tati si am sporovait....La intoarcere, am plecat la 11 din Tecuci si a adormit in scurt timp, pana la vreo 10 km de Galati.... Iar eu tot precum cucoana.... Ca de obicei la intoarcere mai cere in brate si atunci ma duc in spate si sta calare pe mine....
Simina, il pupam si noi pe MARELE PUPACIOS....Lui Mihai daca ii cer pup, casca gura mare si si-o pune peste buzele mele de ma umple de saliva....Asa ca evit sa ii mai cer, ca sa nu facem schimb de microbi....
Geo, pupam cretolinii lui Lucas.... Si frumos tare acolo la voi, ca aveti curte... Asa i-a placut piticului meu ca as vrea si eu la curte.... dar, poate daca o-i castiga la loto....
Pupicei fotomodelului nostru.... Mai mami, cred ca Andreea la cat de multe bunatati stii sa faci e ingrijorata de pe acum ca s-o ingrasa, asa ca de aia face greva foamei.... notworthy.gif
anku
QUOTE(oana petrina @ May 25 2010, 12:10 PM) *
da Anku va povestesc despre drumul de cosmar pana in It. am zis ca-l arunc pe fereastra. s-a foit non stop iar la dus am plecat noaptea cica sa doarma. a dormit 4 ore toata noaptea in rest a calarit-o pe mami.nu cred ca mai fac un astfel de drum pana pe la 4 ani. a fost groaznic si stresant m-am certat si cu sotul meu ca M nu statea o secunda .ce sa mai..........o experienta de kk. smile.gif

ooooooops!!!!
sory!!!
sper ac nu te-ai suparat....
am crezut ca a fost mai ok.....
deci numai noaptea dc avem o sansa...
ma inham...la aventura asta...si sa vedem cum o fi... partners.gif
anku
QUOTE(claudiaena @ May 25 2010, 12:35 PM) *
Buna fetelor! Da' cin' v-a spus voua ca Mihai sta pe olita. O singura data a stat pe ea 2 min si atunci l-am fotografiat, in rest, numai ce ma agit sa ii dau pantalonii si scutecul jos si cand il vad ca nu sta, ma las pagubasa. Asa ca nu l-am mai pus si nici nu insist.... cand va constientiza atunci va cere... Oricum, o sa insist dupa un an jumate.... Cine spune in ziua ca nu imi cauta si imi scotea din dulapuri, nu se catara.... Dar asa-s baietii, din cate mai imi spun mame de baieti....
Anku, Mihai imi doarme in general ziua relativ mult.... La pranz prinde cam minim 1,5 ore si maxim si 3,5 ore....Atunci l-am culcat de la 11-13 ca era matinal(adica la 7.30 si dormise prost) si apoi am avut o pomana la un restaurant si cu multa lume s-a agitat si apoi cand am plecat pe la 5 seara, i-am dat un biscuite de a rontzait si putina apa, suzi si a facut nani pana la Tecuci in scaunel, iar eu am mers ca o cucoana(cum imi place mie sa zic) in fata langa tati si am sporovait....La intoarcere, am plecat la 11 din Tecuci si a adormit in scurt timp, pana la vreo 10 km de Galati.... Iar eu tot precum cucoana.... Ca de obicei la intoarcere mai cere in brate si atunci ma duc in spate si sta calare pe mine....

adev cucoana.... wink.gif
bv.... tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ May 25 2010, 12:19 PM) *
da da...asa ...cred ca facem si noi...noaptea...
am evitat si eu plecarea...
el nu a fost niciodata in Romania...
iar eu tb sa ajung neaparat in ro
tata e bolnav,eu nu mai am acte romanesti,tb sa iau toate diplomele de la fac
ca de nu necalificata raman
plus are si sotul pana dupa incurcaturi
si fara masina nu am ce face...ca nu stau chiar in Sb
ci la 6 km...de sb catre aeroport....
avem...clima automata in masina ...deci aerul cond nu ar tb sa fie o probl
dar e o probl ca e un.....fatait...si sa nu-l pui p el undeva ...ca asa vrei tu
ca iti arata el inversul
aceeasi faza si la schimbat....de aia face asa
dar al meu e....eu l-am facut....
mna...cand i dau ce vrea e ok...e cel mai scump si cuminte copil
dar asa risc sa-l fac tiran dandu-i mereu ce vrea....nu???? doh.gif
stiu cA este o carte...tb sa o iau si sa vad....ca se ingroasa gluma
deci..............Poopam p Lucas ca el e cel mai cumintel rolleyes.gif yes.gif tzuc.gif
ptiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
ce mare se face....pozele
si am obs ac se ocupa mai in toate pozele cu ceva singur...
bv!!!
a fost el mai bolnavior...dar uite ca cel putin aici aveti noroc
cred ca toata lumea tb sa traga cumva copii wub.gif

mami....bucatareasa...nota 15!!!cu plus
ohhhhhhhhhh...la dr..analize!!!
vai...eu sper sa fie totul ok....asteptam vesti bune....
Andreeiuta sta cuminte in masina???
el iubeste viata si tot cel inconjoara
dar mai ales o iubeste p cea care ia dat viata

dim ma pupa si p mine Darius si seara
dar in rest.....NU
vine la pat si ma imi da parul la o parte si ma pupa
imi arati si mie tricicleta te rog???
poate e alt sist...
am vrut sa-i iau...dar nu sta...se arunca si o ridica in sus ca sa o studieze
poate e altfel a voastra...
desi avea a noastra centuri....nu vrea ...scapa si de acolo....
siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii????
sapt viitoare va dantuiti!!!! wub.gif
ce faaaaaaaaaaaaaaaaain!!!!!!!!!!!!!!
plimbarica frumoasa....
multam de idei cool.gif



Anku, tricicleta lui Iancu arata asa http://www.dhsbaby.ro/triciclete.htm
Iti pun si o poza cu a lui...



Nu are hamuri, dar are o bara de sustinere care cand va mai creste se poate da jos. Are tavita pentru picoruse care se poate da jos si ea. Manerul este reglabil pe 3 pozitii. Rotile sunt mari din spuma. Partea din fata seamana cu scutul de la masina de politie si scoate o multime de zgomote...

Daa....abia astept sa merg la nunta asta....e la un bun prieten din liceu. AM facut si generala impreuna...SI o sa ne aduca cativa colegi din clasa.....asa ca abia astept sa-i revad...
Pot sa spun ca facem turul tarii...joi pleca la Bucuresti, vineri plecam la Botosani iar luni ne intoarcem la SIbiu,,,,,liwlol.gif
AM fugit ca trage Iancu de mine sa-i dau papa

E ceva mai mare ca celelalte triciclete....Iancu fiind mai inaltut trebuia ceva pe masura.
claudiaena
Mai Ankule, da e riscant sa pleci cu un copil asa mic la drum lung.... Tre' sa ai nervii tari, ca de nu, tre' sa ai bani la pusculita si tu cu Darius veniti par-avion, iar tati par-sosea.... Si eu daca plec la drum mai lung de 1/2 ora tre' sa ma asigur ca e obosit si o sa adoarma de la leganatul masinii, ca altfel m-am lins pe bot, sa mai merg precum cucoana....Si asa Maria care are 7 ani ma intreaba din 10 min in 10 min, cand ajungem si orice varianta de joc ii propunem, ne-o taie sec, ca nu are chef si ca se plictiseste....Asa ca nu iti doresc decat sa ajungeti bine, si sanatosi si tati tre' sa fie intelegator cu tine si cu pui, si sa faceti pauze dese si poate ti-o da voie sa ii dai un biscuite, mai un cantecel, mai un joc dar bineinteles cu Darius calare pe tine....Sa ne spui cand pleci si eu promit sa iti tin pumnii si cand te intorci poate imi zici si mie cum a fost... Noi sarbatorim anul asta 10ani de casnicie peste cateva zile si sarbatorim in Bulgaria in iulie cu copiii.... Si sincer sunt putin stresata.... Si de drum si de altele....Am inceput sa visez noaptea tot felul de tampenii si.... Dar pana atunci imi trece mie, mai ales ca astia de la meteo ne-au anuntat ca peste 2 zile o sa fierbem de caldura, si cred ca in curand si de draci, cand si-o asuma astia din guvern raspunderea ptr toate prostiiile lor.... blink.gif
petronici
QUOTE(anku @ May 24 2010, 09:04 PM) *
eci se vede ca ati avut un weekend reusit!!!
bv voua!!! tzuc.gif
ati fost cu masina???
cum se comporta la drum???
cu ce-i tineti ocupati in timpul drumului?????
am fost azi ...cu nasii lui pana undeva....intr-un parc
pai nu va spun ce a facut in masina la scaun...
nu supurta masuta aia...
o impinge cu piciorul...
si nu supurta nici centura....
zau ca nu stiu cum ajung eu acasa

fetelor...dc aveti idei si sfaturi...va rog!!!! tzuc.gif

Anku,ce sa zic noi anul trecut nu prea am avut probleme la drum cu el,na era si mai micut si a stat destul de linistit....oricum nici eu pana nu o avea vreo 5-6 ani nu mai merg cu el cu masina la asa drum lung...daca o fi vreo urgenta in tara si tre sa mergem tragem o fuga cu avionul....
momentan ii place in masina,chiar si la drum de vreo o ora-doua,sta singurel in spate,chiar daca sunt numai eu cu el in masina,dar mai mult nu sta....cind ii vine ora de somn doarme linistit....incerca sa-l plimbi cat mai mult cat mai stati in Germania sa se invete si cum ai zis si tu innarmeaza-te cu multa rabdare si o sa ajungeti cu bine si in tara....noi il mai lasam si sa-si faca de cap in masina cand e oprita,adica sa traga de volan sa schimbe vitezele,sa se joace linistit in ea,dar cand e vorba de plecare stie ca locul lui e acolo si sta si se uita pe geam,mai nou tot deschide portiera si geamul,dar le-am blocat(anti-bebe) si pot conduce linistita....


QUOTE(geocoto @ May 25 2010, 01:00 AM) *
Saracutul nostru Adelin crybaby.gif .Mami Petronici imi dau seama pe zi ce trece si la fiecare postare ca esti o mamica grijulie, inteleapta si scumpa.Inteleg cat iti este de greu ca si noi trecem nu chiar asa dar tot cam pe acolo.Ai grija cu cortizonul ca iti aduci aminte de ce il evitam eu, ca poate declansa diabetul la copii.La urmatorul episod de febra ii vom da si noi dar doar o tableta pe episod.
Claudia ma bucur ca v-ati simtit bine si mai ales ca ne-ai pus poze.Are asa o mutrita Mihai pe olita ca-mi vine sa-l pap si bineinteles sa-l eusa_clap.gif ca merita.
Am gasit si noi un alt tip de oala la brocanta azi si i-am luat cu 2 euro ca pe cealalta nu sta nicicum. mad.gif
Si mai mare supararea ca nu accepta sa se spele pe dinti sau ma rog molfaie periuta 2 secunde si apoi spune "ga"(gata)iar eu incerc sa-l conving sa ma lase si nu vrea in ruptul capului iar dintii sunt inegriti toti de-mi vine crybaby.gif sa plang pentru ca eu pana la 27 de ani nu am calcat la dentist.
Adriana voi cum stati cu dintisorii?Are canini Iancu sau?S-a facut si Lucas un obraznicut.Acum inteleg cand ziceati ca daca nu are chef de schimbat jucaus.gif te ia durerea de cap.Aseara era prea entuziast si s-a lovit cu tampla in coltul unui dulap de a urlat .....nu va spun.Nu s-a invinetit ca am pus unt rece si a reactionat ff bine.
Anku de drum mi-e frica sincer dupa ce am vorbit cu Oana si Sanziana.Noi ne gandeam sa conducem noaptea o buna bucata de drum si atunci sigur va dormi.Dar eu evit aceasta plecare pe cat posibil.Cand mergem de exemplu la Paris 250km doarme sau se joaca.Cand ne intoarcem e tragedie daca nu-l iei in brate sa doarma.Aveti grija si cu aerul conditionat ca este tare periculos.

Ma duc la nani ca deja scriu dar ma gandesc la pat,
Geo oFloare1.gif

chiar m-am mirat si eu de ia dat cortizon,nu mi-a mai racit asa de urat de multisor....este a treia oara de cand l-am nascut de ii dau cortizon,de fiecare de fiecare data prescris de doctor....inca mai tuseste si se aude horcaiala in gatul lui,mai avem vreo 4 zile de facut aerosol si ne-a zis sa ne ducem la control....nu cred eu ca o sa-i treaca si sigur ii mai da aerosol,si asa m-am saturat de el ca nu prea vrea sa stea linistit....
oricum Lucas e un carliontat minunat,eu inca nu l-am lasat in manicuta scurta chiar daca sa incalzit si aici de vreo 2 zile,si asa la cat de mucos este ....nu si-a rasturnat bolul cu apa si flocicele peste el??? al meu de cand era ud leoarca daca avea apa la dispozitie....
aaaaa,nu v-am povestit de sambata cum mi-a rasturnat in casa galeata cu apa in care spalam pe jos....o secunda la lasat tacsu jos din brate si el fuguta la galeata cu apa,eu eram cu spatele si doar am auzit cum sa petrecut totul....bineinteles ca sa udat tot si culmea nu vroia sa-l schimb,el tot acolo ar fi vrut sa ramana sa se balaceasca in apa care se intinsese in toata casa....
petronici
QUOTE(Rose68 @ May 25 2010, 09:41 AM) *
Ieri a fost tati liber si fiind sarbatoare si neputand sa fac prea multe..........m-am apucat de bucatarisit
Cam asta a iesit:
1. supa de galusti..........nu am mai pus poza......
2. somn marinat si apoi o parte prajit dar mai intai dat si prin malai iar cealalta parte pusa pe gratar. L-am servit cu cartofi natur cu unt si patrunjel verde.( papat si Andreea vreo 100 gr de cartofi cu peste gratar)(de vreo 2 sapt papa doar lapte si iaurt)
3. papanasi cu smantana si dulceata de fructe de padure.







Vineri seara am fost invitati la un restaurant de o sf Elena si..........dupa o jumatate de ora a trebuit sa plec acasa din cauza ANdreei care nu avea stare................asa ca tati a ramas singur la restaurant sa salveze onoarea familiei.
Mi-a spus ca a servit la desert papanasi oribili. Asa ca m-am razbunat si am facut eu acasa. Dupa spusele lui au fost mult mai buni..........Desi nu au fost prezentati asa spectaculos.( smantana nu se scurgea asa cum ii place lui)
Peste 1 ora plecam la medic.........ne-a telefonat si ne-a intrebat ce mai facem......i-am spus ca papa doar lapte si iaurt ........asa ca azi ne-a chemat sa ne vada. Probabil ca maine o internez pentru cateva analize. Are doar 9 kg exact cat avea la 1 an. La 1 an si 2 luni avea 9,6.............si inca nu a iesit nici un canin.....
Pupicei si va doresc o saptamana frumoasa.


speram sa nu fie nimic grav si nemancatul sa se datoreze caninilor,adune vesti bunicele cat mai curand....
forte frumos arata papanasi si pestele si banuiesc ca gustosi de-ti lingi degetele....eu sunt certata rau de tot cu bucataria,dar sa nu mai spui la nimeni ca nu stiu sa fac atatea bunatati cum le faci tu mami drag....
QUOTE(simina_ana @ May 25 2010, 10:28 AM) *
Numai Lucas si cu Iancu au ramas cu cretolini se pare...dar si noi o sa-l tundem dupa nunta. Eu nu vreau si a lupt cu tati.....desi il vad cum isi da parul din ochi si se trage de carliontii de la spate....
Lucas e un mumos.....ii vine sa-l pap cum sta el acolo si amesteca in bol la flori....poate scoate un soi nou:))...Si sa stii ca incepe sa semene tot mai mult cu tine......Ii pup fiecare carliont....si de un milion de ori fiecare obrajor wub.gif

Noua nu ne-au iesit caninii...nici macar unul...desi e umflat la gingie de 3 saptamani....si marait la fel....Dar acum a venit vremea frumoasa....sper sa ramana asa.....si o sa iesim tot mai mult si mai uita....Si eu ma intreb cand au de gand sa iasa....ca dureaza de ceva timp.....si ne face cu nervii uneori....

Eu inca nu am probleme cu el la schimbat....ca ii dau drumul la desene sau pe reclame si reusesc sa-l schimb repede...Dar are si el momente cand da din picioare de ma cocoseaza sau se intoarce pe burta sa fuga....Cand il vad ca e tare agitat ii pun pampersul in picioare.
Obraznicut s-a facut si Iancu....adica daca nu-l las in voia lui incepe sa planga si se lasa moale de picioare.....sau ma trezesc cu cate o palma peste fata....sau un cap in gura cum i-a dat ieri lui tati.....Si asta se intampla cand il iau de la copii....de multe ori cand plec de la spatiul de joaca plec cu el in brate ca sa nu faca scandal prea mare si merg ceva vreme cu el asa ca sa uite...si il car pe el intr-o mana si tricicleta in alta....Daca il plimb cu trici.....fereasca Dumnezeu sa ma opresc....ca incepe sa se agite....asa era si cu carutul.Daca ma opream ca-l vedeam ca a adormit...imediat se trezea....asa ca bagam ture prin parc la greu....ce sa stau pe banca sa citesc o revista ca alte mamici.... doh.gif

De 3 zile a inceput sa pupe intr-una.....si tot.....ne pupa si pe noi inainte...dar acum ne sufoca cu pupicii....si ce-mi place...ca mai da pupici si la comanda....Dar de 3 zile a inceput sa pupe tot ce-i iese in cale.....peretii, frigiderul, usile, copacii, gardurile, masinile....tot....ca ce-mi place ca ma pupa pe mine....dar ce ma dispera ca pupa masinile ....
Acum ne pregatim sa plecam la mall sa-i iau rochia de la curatat...si avem ceva de mers.....asa ca mami face sport azi...

V pupacim si va dorim o zi placuta cu soare si plimbari lungi!!!


al meu din contra are o perioada de cand nu mai vrea sa dea pup la nimeni,nici daca ma pun sa plang langa el nu ma pupa,in schimb ma iubeste in felul lui,ma strange in brate asa de tareeee,si asa ma topesc toata .....
QUOTE(oana petrina @ May 25 2010, 11:28 AM) *
buna dragelor
IAR MANCAREEEEEEEEEEE? urla foamea si pofta in mine. va place sa ne torturati.............
Petronici imi pare rau sa aud ca e bolnavior Adelin. speram sa-i treaca repede
Claudia cu intarziere iti zic la multi ani. ai doi copii tare frumosi. Mihai face des la olita/ eu va zic sincer ca ma chinui tare cu olita. incercam si pe wc. el sat pe amandoua dar nu face nimik. tot in pampers face. iar daca atunci cand il vad ca urmeaza sa faca il pun repede pe olita se inhiba si nu mai face. deja ma ia groaza. mama toata ziua imi reproseaza ca nu l-am invatat la olita. nici nu mai stiu cum sa procedez
Anku ma bucur ca Darius nu a patit nimik grav oricum cred ca ai tras o sprieturaaaaaaaaaaaa.
Geo cat e de scump piciul tau si ce i-a crescut parul...... super la gradi acolo
Rose arata papanasii aia de mor de pofta. sper ca Andreuta sa fie bine , pote este ea asa mai plapanda ca un manechin
Adriana sa nu papi toata mancarea de la nunta....va bate Iancu... si noi o mai luam de la Matei dar il cert si acum s-a mai linistit cu palmuitul. dar face niste crize de isterie de-mi vine sa-l leg. abea astept sa-l trimit la gradi in toamna ca simt uneori ca ma lasa puterile. o secunda nu sta. si doar sa se catere sa sara sa traga de toate. a inceput sa mai tranteasca cate un cuvintel spune taci, peaca, apa, mama, tata, nana, ham-ham, ga-ga, si mai zice dupa tine anumite cuvintele doar pe moment. asa ca stam cam slab cu vocabularul. in rest intelege tot dar face numai ce vrea
va pup

bravoooo Matei ,incetul cu incetul isi dau drumul la vorba....A tot de-a lui zice ,numai el stie ce....
petronici
QUOTE(claudiaena @ May 25 2010, 02:54 PM) *
Mai Ankule, da e riscant sa pleci cu un copil asa mic la drum lung.... Tre' sa ai nervii tari, ca de nu, tre' sa ai bani la pusculita si tu cu Darius veniti par-avion, iar tati par-sosea.... Si eu daca plec la drum mai lung de 1/2 ora tre' sa ma asigur ca e obosit si o sa adoarma de la leganatul masinii, ca altfel m-am lins pe bot, sa mai merg precum cucoana....Si asa Maria care are 7 ani ma intreaba din 10 min in 10 min, cand ajungem si orice varianta de joc ii propunem, ne-o taie sec, ca nu are chef si ca se plictiseste....Asa ca nu iti doresc decat sa ajungeti bine, si sanatosi si tati tre' sa fie intelegator cu tine si cu pui, si sa faceti pauze dese si poate ti-o da voie sa ii dai un biscuite, mai un cantecel, mai un joc dar bineinteles cu Darius calare pe tine....Sa ne spui cand pleci si eu promit sa iti tin pumnii si cand te intorci poate imi zici si mie cum a fost... Noi sarbatorim anul asta 10ani de casnicie peste cateva zile si sarbatorim in Bulgaria in iulie cu copiii.... Si sincer sunt putin stresata.... Si de drum si de altele....Am inceput sa visez noaptea tot felul de tampenii si.... Dar pana atunci imi trece mie, mai ales ca astia de la meteo ne-au anuntat ca peste 2 zile o sa fierbem de caldura, si cred ca in curand si de draci, cand si-o asuma astia din guvern raspunderea ptr toate prostiiile lor.... blink.gif

ooooaaaauuuuu,la cati mai multi si fericiti impreuna.....
abia asteptam sa vedem pozele din vacanta din Bulgaria....cand plecati,si pt cat timp???
anku
QUOTE(claudiaena @ May 25 2010, 01:54 PM) *
Mai Ankule, da e riscant sa pleci cu un copil asa mic la drum lung.... Tre' sa ai nervii tari, ca de nu, tre' sa ai bani la pusculita si tu cu Darius veniti par-avion, iar tati par-sosea.... Si eu daca plec la drum mai lung de 1/2 ora tre' sa ma asigur ca e obosit si o sa adoarma de la leganatul masinii, ca altfel m-am lins pe bot, sa mai merg precum cucoana....Si asa Maria care are 7 ani ma intreaba din 10 min in 10 min, cand ajungem si orice varianta de joc ii propunem, ne-o taie sec, ca nu are chef si ca se plictiseste....Asa ca nu iti doresc decat sa ajungeti bine, si sanatosi si tati tre' sa fie intelegator cu tine si cu pui, si sa faceti pauze dese si poate ti-o da voie sa ii dai un biscuite, mai un cantecel, mai un joc dar bineinteles cu Darius calare pe tine....Sa ne spui cand pleci si eu promit sa iti tin pumnii si cand te intorci poate imi zici si mie cum a fost... Noi sarbatorim anul asta 10ani de casnicie peste cateva zile si sarbatorim in Bulgaria in iulie cu copiii.... Si sincer sunt putin stresata.... Si de drum si de altele....Am inceput sa visez noaptea tot felul de tampenii si.... Dar pana atunci imi trece mie, mai ales ca astia de la meteo ne-au anuntat ca peste 2 zile o sa fierbem de caldura, si cred ca in curand si de draci, cand si-o asuma astia din guvern raspunderea ptr toate prostiiile lor.... blink.gif

de ce sa fie riscant????
masina are toate dotarile care le are o masina moderna...
scaunelul are 3 trepte...mai rau este cu masuta ca nu o tine....
de papa bagam borcane....
si o sa plecam cam p la 16 de aici....
astfel la 20 sa fiu iesita din Germania...
si sa trec Austria si Ungaria noaptea...
si in Arad ....se odihneste sotul si eu o tai intr-un parc sau la cumparaturi
mna...apoi plec iar p la 13-14 din Arad..si spre seara sper sa fiu in Sb
sper sa-i prind si eu...ora la care doarme....
m-am gandit sa-l las gol ca asa i place sa doarma...
acum a dormit o ora dar gol.... liwlol.gif

nu pot sa-l las singur p drum p barbate-meu....
acum 3 ani a facut un accident mortal ...
si nu vreau....
il pazesc...il tin de vb....

eu am presimtirea ca nu o sa fie totusi asa rau.... biggrin.gif
mi-a zis cineva sa-i cumpar jucarii noi...p care nu le-a mai vazut...
plus ca dc reussete sa doarma e copil bun...
poate o sa doarma bine rolleyes.gif
2-3 zzile cat imi ia drumul...
dar tb sa ajung....

am ajuns la o intelegere ca vom face drumul asta la 2 ani odata
astfel LA fiecare 2 ani sa facem un miniconcediu si altundeva decat in Ro
si sa vina si ai mei aici oFloare1.gif
deci urmatorul va fi cand va avea 3 ani jumate...
sa vedem...poate merge!!! liwlol.gif

mai rau e ca am zis ac plec in 10....
si acum am primt scrisoare de la Agentia de munca ca sa ma duc sa dau nu stiu ce test iar
dar exact in 10 nervi.gif

deci voi mergeti in BULGARIA
vezi ca e un topic p forum cu bulgaria
cu drumuri si politie
cand plecati???
stai ca o sa caut eu....
vezi ca am inteles ca-i politie smechera...
cica da amenzi...asa numa...si dc platesti p loc nu-i bine
ca baga banii in buzunar notworthy.gif
Rose68
Mami ANKU cred ca te-am speriat toate. Copilutii nostri la varsta asta nu prea sunt de plimbat cu masina. A mea urla cand vede scaunul de masina.
AM fost si noi plecati in septembrie , avea 9 luni si a stat cumintica desi nu a dormit.
Aa, si am mai fost plecati la 1 an, 1 data la Bucuresti la kineto si inca 1 data la Constanta de Revelion la nasi. In ambele cazuri a stat cuminte dar din nefericire la mine in brate, lucru total neindicat.
Acum mergem prin oras.............cu scaunul pe juma de bancheta iar pe cealalta jumatate de inghesuim amandoua. Prefera sa stea in picioare, de imi e si frica sa nu se proiecteze prin masina. Tati e obligat sa mearga incet. A venit tati cu ideea sa aducem scaunul in casa poate se obisnuieste cu el. E adevarat e un model mai ciudat cu o bara in fata. Cand vede bara sau centura URLAAAAAAAAaaa. Cand l-am adus in casa s-a pus pe urlat cand l-a vazut. APoi a doua zi a venit pe langa el sa il studieze. Acum se aseaza pe el...........cu bara data in spate............poate incet-incet o obisnuim.
Ea are o problema cu centurile.......nu le suporta........nici la scaunul de masa , nici la carut. DAr tati i-a cumparat sapt trecuta un carut sport si vad ca ii place...........si asta chiar nu merge fara centura........asa ca speram sa o obisnuim si cu centura.........deocamdata cam largut legata. ASA ca ne trebuie MUUUUUUUULTAAAAAAA RABDARE.
acesta e scaunelul de masina


si asa cum au spus toate fetele, trebuie sa il plimbi cat mai mult cu masina pana plecati poate reusesti sa il faci sa ii placa.

Asa cum ai presupus Adriana, maine ne vom face internare ambulatoriu. Adica de la 7 dimineata la 16-17 dupa amiaza.
Va pupam...........
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.