Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
dar ce face deni ca nu ne-ai mai spus nimic de ea???
simina_ana
Neata'
Ce fac bebeii si mamicile?

Am vazut poze "proaspete"...yammi , yammiiii...ce bebei bucalati si scumpi...pupam ingerasii..

Anku , voi in ce limba vorbiti cu piticu?
danieelaa
mamici noi in jurul datei de 1 iunie inainte dau dupa nu stiu exact inca plecam in alba la buni bananab.gif si ne vom intoarce abia in septembrie .o sa ne fie dor de voi si de pitici ,o sa mai intru din alba de la nasa mea ca eu acasa nu mai am internet ,asa ca va uerz de pe acum sanatate la bb si sa nu se imbolnaveasca niciunul si vacanta placuta celor care pleaca la bunci la mare sau munte
anku
QUOTE(simina_ana @ May 19 2009, 11:43 AM) *
Neata'
Ce fac bebeii si mamicile?

Am vazut poze "proaspete"...yammi , yammiiii...ce bebei bucalati si scumpi...pupam ingerasii..

Anku , voi in ce limba vorbiti cu piticu?

simina ana...te dadusem disparuta..
p unde hoinarirati???
ce face iancu???
tata vb germana si eu ro partial cu el...
danieelaa
QUOTE(anku @ May 19 2009, 10:42 AM) *
tati vb numai germana cu el si eu romaneste...
dar eu mai vb si germ cu el...
ideea este ca fara sa exagerez dc vb in ro cu el nu reactioneaza...dc vb in germ se agita tot...
acum cum va dori si el...
am zis sa stie si ro ca sa poata vb cu bunicii...


e bine sa vb in ambele limbi sora mea asa face si vb foarte bina fata acum ambele limbi
QUOTE(anku @ May 19 2009, 10:42 AM) *
dar ce face deni ca nu ne-ai mai spus nimic de ea???

deni e la ora de concert,e bine si foarte jucausa,de cantareata ce e nu are rost sa mai zis ca cateodata ma strica de cap mai ales dimineata baga niste concerte de trezeste 3 etaje ,saptamana viitoare mergem la cantarit sa vedem cum mai stam si dup aceea plecam tai tai
danieelaa
merg sa pap ca porma ne pregatim de plimbarica ....
simina_ana
Acum am vazut ca ai raspuns Anku....

Cica bebeii inteleg mai bine limba in care li s-a vorbit sau au auzit-o cand erau in burtica....banuiesc ca de asta reactioneaza mai bine la germana....
anku
QUOTE(danieelaa @ May 19 2009, 11:43 AM) *
mamici noi in jurul datei de 1 iunie inainte dau dupa nu stiu exact inca plecam in alba la buni bananab.gif si ne vom intoarce abia in septembrie .o sa ne fie dor de voi si de pitici ,o sa mai intru din alba de la nasa mea ca eu acasa nu mai am internet ,asa ca va uerz de pe acum sanatate la bb si sa nu se imbolnaveasca niciunul si vacanta placuta celor care pleaca la bunci la mare sau munte

danielaaa...
va dorim ca sederea la alba sa va fie cat mai placuta...
ce vacanta luuunga...
o sa ne fie dor de voi....
crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
sa nu dramatizam totusi ca ati spus ca intrati de la iliane...
asteptam...
si sparam sa va relaxati si tot ce doriti voi... floare2.gif tzuc.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ May 19 2009, 11:47 AM) *
Acum am vazut ca ai raspuns Anku....

Cica bebeii inteleg mai bine limba in care li s-a vorbit sau au auzit-o cand erau in burtica....banuiesc ca de asta reactioneaza mai bine la germana....

da...
asta poate fi singura explicatie...
ca doar romana este muuult mai expresiva decat germana...
da zi.ne ...ce fcae iancu???
ce faci tu???
am vrut sa intreb de tine dar am zis sa nu par prea prea...
sunteti bine??
ce face picioru??
am gasit ceva cu fimoza sau cum io zice...
anku
fetelor????
cred ca mi-a venit laptele inapoi....
ca imi curge dintr-un san...
si e asa de greu sanul stang...
e sanul de unde darius nu sugea....
dar e greu greu...
sau dau din nou intr-o boala ciudata... doh.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ May 19 2009, 10:52 AM) *
da...
asta poate fi singura explicatie...
ca doar romana este muuult mai expresiva decat germana...
da zi.ne ...ce fcae iancu???
ce faci tu???
am vrut sa intreb de tine dar am zis sa nu par prea prea...
sunteti bine??
ce face picioru??
am gasit ceva cu fimoza sau cum io zice...


Suntem bine.....multumim.....avand in vedere ca saptamana trecuta nu prea l-am putut scoate pe pitic afara ..... am profitat wekend-ul asta si ieri si ne-am plimbat toata ziua .... si veneam seara la 8.30 acasa, ii faceam baita si picam amandoi pana dimi. Profit ca pot sa merg de-acum si recuperez....ma mai sacaie putin degetul dar trec cu vederea peste...
Iancu creste. Are 9,7 kg ( l-am cantarit aseara dupa masa, in fundul gol).....e putin marait...de 3 zile. Azi i-am dat morcov si i-a placut....a baut 30 ml din prima.....nu m-a lasat sa-i iau biberonul. Imediat incepea sa tipe. Asa ca i l-am dat pe tot. Acum sper sa nu se constipe.
daca il primeste bine ii mai dau 2, 3 zile morcov simplu, iar apoi il combin cu mar....
Incerc sa fac si eu curat prin casa , dar nu reusesc...nu ma lasa deloc...cum il pun jos, incepe sa planga. Cred ca incep concertele cu dintii. Daca stau de el si ii dau toata atentia uita si nu mai plange. Bine ca atunci cand iesim e cuminte in carut si-i place. Ca as fi innebunit sa nu fie linistit macar la plimbare
Voi? Ce faceti?
anku
noua ne transpira piciorele.... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
am fost si noi duminica plecati si am transpirat...cand il pup p picioare surprizaaaa...miroseau...
deci sa ma pregatesc de acum...cand o veni de la un sport si se descalta cred ca ne ceratam cu el unde sa intre mai intai...
in bucatatrie ca va fi un flamand mereu doh.gif laugh.gif sau in baie sa se spele???? wacko.gif blush.gif
in rest suntem ok...
dc este suc de morcov crud nu sxe constipa...dc este fiert se constipa...
de la rose stiu...poopam noi p ea si p fii-sa tzuc.gif
geocoto
QUOTE(danieelaa @ May 19 2009, 09:43 AM) *
mamici noi in jurul datei de 1 iunie inainte dau dupa nu stiu exact inca plecam in alba la buni bananab.gif si ne vom intoarce abia in septembrie .o sa ne fie dor de voi si de pitici ,o sa mai intru din alba de la nasa mea ca eu acasa nu mai am internet ,asa ca va uerz de pe acum sanatate la bb si sa nu se imbolnaveasca niciunul si vacanta placuta celor care pleaca la bunci la mare sau munte


Va dorim vacanta placuta si sa ne aduceti muuulte poze frumoase.Noi nu plecam nicaieri, vin bunicii pe rand, deci pana la sfarsitul lui august suntem full.Maine vine o matusa a lui Vlad si sunt bucuroasa sa ma ajute cu mancarica lui Lucas ca ma apuca groaza cand ma gandesc ca habar nu stiu daca iese bine, legumele sunt bune...din astea zilnice preocupari.

QUOTE(anku @ May 19 2009, 09:54 AM) *
fetelor????
cred ca mi-a venit laptele inapoi....
ca imi curge dintr-un san...
si e asa de greu sanul stang...
e sanul de unde darius nu sugea....
dar e greu greu...
sau dau din nou intr-o boala ciudata... doh.gif


Am vorbit cu o prietena ieri si imi zicea la fel ca nu i s-a inchis un canal.De fapt cand i-a venit menstruatia i s-a oprit lapticul cu exceptia unui canal.I-am dat ca sfat sa se stranga bine la bustiera si sa bea cat mai putine lichide.Mergi la un control Anku daca nu ti-e clar ca nu e de gluma sa-ti ramana laptic pe canale.
Frumusele pozele cu Darius, ne-am uitat si noi prin albumul lui.

Trecerea de la un lapte la altul ati facut-o intr-un mod anume sau direct?Ca am auzit o bazaconie de la o mamica, a amestecat laptele sa nu treaca direct.Doamne pazeste sa te joci cu asa ceva...E tare periculos avand in vedere ca nu exista 2 formule cu aceeasi compozitie..
Lucas papa asa de greu dar nu-l mai indop ca am vazut ca nu-i prieste.Ii dau cand imi cere el desi trebuie sa stau cu grija si sa prepar rapid biberonul...Nu ati dat formula de la Nutricia niciuna dintre voi mamicilor?Din cate am citit este mai putin lichid si se prepara putin altfel.

Pupacim si noimamicile si bebeii care deja sunt maricei,
Geo trandafir.gif trandafir.gif
anku
tot posibilul cum spui tu ca e sanul greu...
o sa sun la ginecoloaga sa vad ce spune...
eu am facut trecerea la diverse lapticuri direct....am auzit si eu ca unele mamici amesteca in aceeasi stivcvluta 2 tipuri de lapte dar nu mi se pare ok. ..
multumim pt aprecieri...
dar nu mananca nici laptele asta nutricia???
nu stiu nimic de laptucul asta...dar spewram sa-l pape bebe lucas...
mi se pare ca mai sunt si alte firme care produc laptic fara lactoza...
ma uit azi...
va poopam... tzuc.gif
anku
plecam si noi....
sa ne cumparam laptic,servetele umede si carpulite de alea cu musama... tzuc.gif
danieelaa
si pt ca plecam curand va punem cateva poze sa nu nu uitati ...............iar cand ne intoarcem promitem ca venim cu poze geo

asa dorm eu
danieelaa
cu iubi meu hug.gif
danieelaa
danieelaa
danieelaa
anku
danielaaa...numai 7 kg are???
ca e grasunica si a ta...
ma gandeam ca e slabutica la 7 kg...ma rog...eu nu mai stiu cum arata copii in afara de cei cu 9 kg... biggrin.gif
va poopam ...
nu va mai facem nici un compliment stimata doamna danielaaa si domnisora denisa ca pana la urma ne cerata robert...dar stiti dumneavoasrtra ca sunteti frumusele tare tare...
dar cum sa va uitam???
never.... tzuc.gif
danieelaa
QUOTE(anku @ May 19 2009, 10:53 PM) *
danielaaa...numai 7 kg are???
ca e grasunica si a ta...
ma gandeam ca e slabutica la 7 kg...ma rog...eu nu mai stiu cum arata copii in afara de cei cu 9 kg... biggrin.gif
va poopam ...
nu va mai facem nici un compliment stimata doamna danielaaa si domnisora denisa ca pana la urma ne cerata robert...dar stiti dumneavoasrtra ca sunteti frumusele tare tare...
dar cum sa va uitam???
never.... tzuc.gif

saptamana viitoare mergem la contol si vedem atunci cate kg avem la 4 luni aveam 6,700gr ........o noapte linistita va doresc
Kris&Robert
QUOTE(danieelaa @ May 19 2009, 06:47 PM) *


superba poza!
de pus in rama!



o sa ne lipsiti!
Kris&Robert
buna dimineata mamici si pitici!

Kris&Robert
QUOTE(anku @ May 19 2009, 10:53 PM) *
danielaaa...numai 7 kg are???
ca e grasunica si a ta...
ma gandeam ca e slabutica la 7 kg...ma rog...eu nu mai stiu cum arata copii in afara de cei cu 9 kg... biggrin.gif
va poopam ...
nu va mai facem nici un compliment stimata doamna danielaaa si domnisora denisa ca pana la urma ne cerata robert...dar stiti dumneavoasrtra ca sunteti frumusele tare tare...
dar cum sa va uitam???
never.... tzuc.gif


robert nu se supara . . .
stie ca are o prietena frumoasa si i se pare firesc sa primeasca complimente! cat mai multe! le merita!
wink.gif

tzuc.gif lui darius!
danieelaa
danieelaa
danieelaa
QUOTE(Kris&Robert @ May 20 2009, 08:13 AM) *
robert nu se supara . . .
stie ca are o prietena frumoasa si i se pare firesc sa primeasca complimente! cat mai multe! le merita!
wink.gif

tzuc.gif lui darius!

notworthy.gif notworthy.gif oFloare.gif oFloare.gif tzuc.gif
pt robert de la denisa

iar pt cuscra
Kris&Robert
QUOTE(danieelaa @ May 20 2009, 08:32 AM) *
notworthy.gif notworthy.gif oFloare.gif oFloare.gif tzuc.gif
pt robert de la denisa

iar pt cuscra


draguta ca intotdeauna!
de la noi:

pentru mami



si pentru denisa

tzuc.gif
anku
buna-dimineata si de la noi...
noi ne pregatim de musafiri...vine mama si sora-mea..
darius are concert de dimineata...posibil ca s-a sculat prea devreme si vrea sa se culce dar nu poate...
voi ce faceti???
geocoto
Buna,
si noi am avut un concert de toata frumusetea dimineata.Si pentru ca ii era somnic si nu putea ca-l supara o durere pe la gingii.A plans saracutul de nu mai stiam ce trebuie sa fac....
A papat deja 2 biberoane din lapticul cel nou, ceva mai bine ca inainte.A fost asa comic cand i-am dat prima oara, era adormit dupa baita si o plimbarica lunga si a tras cu pofta dupa care s-a oprit si a luat biberonul in manute si se uita sa vada daca are eticheta, poate a incurcat cumva borcanele laugh.gif
Acum astept sa se trezeasca si dupa ce papa sa-l scot la o plimbarica.

V-am tzucat si pe mai tarziu,
Geo

Multumim Robert ca putem sa-i facem si noi coplimente Denisei ca-i dulcica tare tzuc.gif
geocoto
DIVERSIFICAREA ALIMENTATIEI BEBELUSULUI

De la 4 luni se introduce supa de zarzavat la masa de la ora 12-13-14 (masa de pranz).
1 l apa in care se pun la fiert 2 morcovi potriviti, 1 albitura, 1 telina mica. Pe masura ce se evapora apa se completeaza ca la sfarsit sa ramana aproximativ 1 l zeama.
• 1 zi – 2 lingurite morcov pasat + lapte praf preparat cu zeama de la supa
• 2 zi – 4 lingurite morcov + lapte
• 3 zi – 6 lingurite morcov + lapte
• 4 zi – 8 lingurite morcov + lapte
• 5 zi – 10 lingurite morcov + lapte
• 6 zi – morcov + albitura + lapte
• 7 zi – morcov + albitura + telina + lapte
• 8-10 zi – toate anterioare + 1 cartof mic + lapte
• 11-13 zi – toate anterioare + 1 bucatica dovlecel + lapte
• 14-17 zi – toate anterioare + 1 rosie mica + lapte (rosia fiarta intreaga, apoi decojita si trecuta prin strecuratoare)
• 18-21 zi – toate anterioare + 1 ardei gras + lapte (ardeiul fiert taiat pe jumatate si apoi decojit)
• 22-24 zi – toate anterioare + 2-3 ciorchini conopida + lapte
• 25-27 zi – toate anterioare + 2-3 pastai fasole verde (fara boabe) + lapte
• 28 zi – toate anterioare + 1 bucatica de praz (se poate pune in piureul de legume) sau se poate pune la fiert 1 ceapa mica care nu se introduce in piure
• 3-4 zile cu legumele in cantitati diferite in functie de preferinta lui, apoi se poate adauga ½ lingurita ulei de masline extravirgin in piureul de zarzavat

Dupa ce s-au introdus toate legumele, la masa de la ora 10-11 se introduce mar ras pe razatoare de plastic la care se poate adauga:
• Praf de biscuiti (1-2 lingurite) – biscuiti popular pusi in cuptor 10-15 min, apoi rasniti
Branza calcica – 1 l lapte punga se pune la fiert; cand da in clocot se ia de pe foc si se amesteca cu 8-10 tablete Ca lactic pisate; se pune iar pe foc (pana se branzeste), se ia de pe foc, apoi se strecoara prin tifon dublu (1-2 lingurite) Pentru Anku
Mere, pere, gutui fierte, + suc de fructe
IN ZIUA 1-2-3 DE VACCIN NU SE SCHIMBA NIMIC IN ALIMENTATIE

Am gasit o reteta mai explicita si pentru intelesul unei mamici speriate de diversificare adica eu....
anku
fara sare???chiar deloc???
eu o sa-i fac probabil p al 7-8 luni branzica calcica...
cred ca un praf de sare avem voie...
supa ar fi bine dc ae manca-o al meu...
dar supa eeste pt bolnavi cred ca in opinia lui... liwlol.gif
da...
geo dc te ajuta la ceva...am vazut ca topfer are fara lactoza...
anku
inchipuiti-va ca mama si soramea au plecat azi spre mine...
doar ca spre seara m-au sunat ca sa-mi spuna ca tb sa se intoarca acasa intru-cat le-a oprit la vama la arad ca soramea si-a uitat buletinul sui nu avea nici pasaportul... doh.gif doh.gif doh.gif
Rose68
QUOTE(geocoto @ May 21 2009, 12:04 AM) *
DIVERSIFICAREA ALIMENTATIEI BEBELUSULUI

De la 4 luni se introduce supa de zarzavat la masa de la ora 12-13-14 (masa de pranz).
1 l apa in care se pun la fiert 2 morcovi potriviti, 1 albitura, 1 telina mica. Pe masura ce se evapora apa se completeaza ca la sfarsit sa ramana aproximativ 1 l zeama.
• 1 zi – 2 lingurite morcov pasat + lapte praf preparat cu zeama de la supa
• 2 zi – 4 lingurite morcov + lapte
• 3 zi – 6 lingurite morcov + lapte
• 4 zi – 8 lingurite morcov + lapte
• 5 zi – 10 lingurite morcov + lapte
• 6 zi – morcov + albitura + lapte
• 7 zi – morcov + albitura + telina + lapte
• 8-10 zi – toate anterioare + 1 cartof mic + lapte
• 11-13 zi – toate anterioare + 1 bucatica dovlecel + lapte
• 14-17 zi – toate anterioare + 1 rosie mica + lapte (rosia fiarta intreaga, apoi decojita si trecuta prin strecuratoare)
• 18-21 zi – toate anterioare + 1 ardei gras + lapte (ardeiul fiert taiat pe jumatate si apoi decojit)
• 22-24 zi – toate anterioare + 2-3 ciorchini conopida + lapte
• 25-27 zi – toate anterioare + 2-3 pastai fasole verde (fara boabe) + lapte
• 28 zi – toate anterioare + 1 bucatica de praz (se poate pune in piureul de legume) sau se poate pune la fiert 1 ceapa mica care nu se introduce in piure
• 3-4 zile cu legumele in cantitati diferite in functie de preferinta lui, apoi se poate adauga ½ lingurita ulei de masline extravirgin in piureul de zarzavat

Dupa ce s-au introdus toate legumele, la masa de la ora 10-11 se introduce mar ras pe razatoare de plastic la care se poate adauga:
• Praf de biscuiti (1-2 lingurite) – biscuiti popular pusi in cuptor 10-15 min, apoi rasniti
Branza calcica – 1 l lapte punga se pune la fiert; cand da in clocot se ia de pe foc si se amesteca cu 8-10 tablete Ca lactic pisate; se pune iar pe foc (pana se branzeste), se ia de pe foc, apoi se strecoara prin tifon dublu (1-2 lingurite) Pentru Anku
Mere, pere, gutui fierte, + suc de fructe
IN ZIUA 1-2-3 DE VACCIN NU SE SCHIMBA NIMIC IN ALIMENTATIE

Am gasit o reteta mai explicita si pentru intelesul unei mamici speriate de diversificare adica eu....

Neata! pare buna schema
Noi ne-am luat dupa dr si i-am dat intai piureul de fructe si mare greseala am facut pentru ca acum supa trebuie sa fie dulceaga ca sa o accepte. Si noua ne-a spus sa ii punem si ceapa la supica dar doar fiarta si aruncata mai repede nu dupa 28 de zile.
La Lucas pare ca nu e problema dar grija mare morcovul fiert duce la kk tare. Am observat si noi ca tot asa am inceput cu morcov iar ca supa sa fie dulce are morcov mai mult.
Biscuiti m-a tentat si pe mine sa ii dau. Dar atat de mult m-a speriat dr cu glutenul incat mie frica sa ii introduc biscuitii.
Iar branzica calcica mi-a zis sa mai astept ca ne da ea reteta.Iar fructele fierte de la 6 luni si jumatate. voua cand v-a spus sa le bagati?
Fiecare dr spune altfel dar si copii sunt diferiti. Sunt atatea sfaturi incat nu mai stim cum sa facem.

Dar GEO schema ta pare buna, mi se pare bine sa ii bagi legumele mai intai sa nu se invete cu dulcele.
danieelaa
QUOTE(geocoto @ May 21 2009, 12:04 AM) *
DIVERSIFICAREA ALIMENTATIEI BEBELUSULUI

De la 4 luni se introduce supa de zarzavat la masa de la ora 12-13-14 (masa de pranz).
1 l apa in care se pun la fiert 2 morcovi potriviti, 1 albitura, 1 telina mica. Pe masura ce se evapora apa se completeaza ca la sfarsit sa ramana aproximativ 1 l zeama.
• 1 zi – 2 lingurite morcov pasat + lapte praf preparat cu zeama de la supa
• 2 zi – 4 lingurite morcov + lapte
• 3 zi – 6 lingurite morcov + lapte
• 4 zi – 8 lingurite morcov + lapte
• 5 zi – 10 lingurite morcov + lapte
• 6 zi – morcov + albitura + lapte
• 7 zi – morcov + albitura + telina + lapte
• 8-10 zi – toate anterioare + 1 cartof mic + lapte
• 11-13 zi – toate anterioare + 1 bucatica dovlecel + lapte
• 14-17 zi – toate anterioare + 1 rosie mica + lapte (rosia fiarta intreaga, apoi decojita si trecuta prin strecuratoare)
• 18-21 zi – toate anterioare + 1 ardei gras + lapte (ardeiul fiert taiat pe jumatate si apoi decojit)
• 22-24 zi – toate anterioare + 2-3 ciorchini conopida + lapte
• 25-27 zi – toate anterioare + 2-3 pastai fasole verde (fara boabe) + lapte
• 28 zi – toate anterioare + 1 bucatica de praz (se poate pune in piureul de legume) sau se poate pune la fiert 1 ceapa mica care nu se introduce in piure
• 3-4 zile cu legumele in cantitati diferite in functie de preferinta lui, apoi se poate adauga ½ lingurita ulei de masline extravirgin in piureul de zarzavat

Dupa ce s-au introdus toate legumele, la masa de la ora 10-11 se introduce mar ras pe razatoare de plastic la care se poate adauga:
• Praf de biscuiti (1-2 lingurite) – biscuiti popular pusi in cuptor 10-15 min, apoi rasniti
Branza calcica – 1 l lapte punga se pune la fiert; cand da in clocot se ia de pe foc si se amesteca cu 8-10 tablete Ca lactic pisate; se pune iar pe foc (pana se branzeste), se ia de pe foc, apoi se strecoara prin tifon dublu (1-2 lingurite) Pentru Anku
Mere, pere, gutui fierte, + suc de fructe
IN ZIUA 1-2-3 DE VACCIN NU SE SCHIMBA NIMIC IN ALIMENTATIE

Am gasit o reteta mai explicita si pentru intelesul unei mamici speriate de diversificare adica eu....

buna dimineata fetelor ..geo e super schema ta cu supica eu am mai multe retete de la alte mamici dar asta mi se pare cea mai detailata si buna...sar`na ca ai postat-o...la categoria mamici speriate cu diversificarea ma bag si eu biggrin.gif........pupici la lucas
QUOTE(Rose68 @ May 21 2009, 09:37 AM) *
Neata! pare buna schema
Noi ne-am luat dupa dr si i-am dat intai piureul de fructe si mare greseala am facut pentru ca acum supa trebuie sa fie dulceaga ca sa o accepte. Si noua ne-a spus sa ii punem si ceapa la supica dar doar fiarta si aruncata mai repede nu dupa 28 de zile.
La Lucas pare ca nu e problema dar grija mare morcovul fiert duce la kk tare. Am observat si noi ca tot asa am inceput cu morcov iar ca supa sa fie dulce are morcov mai mult.
Biscuiti m-a tentat si pe mine sa ii dau. Dar atat de mult m-a speriat dr cu glutenul incat mie frica sa ii introduc biscuitii.
Iar branzica calcica mi-a zis sa mai astept ca ne da ea reteta.Iar fructele fierte de la 6 luni si jumatate. voua cand v-a spus sa le bagati?
Fiecare dr spune altfel dar si copii sunt diferiti. Sunt atatea sfaturi incat nu mai stim cum sa facem.

Dar GEO schema ta pare buna, mi se pare bine sa ii bagi legumele mai intai sa nu se invete cu dulcele.

rose vreau sa te rog si eu ceva cand iti da da dr reteta de la branzica mi-o trimiti si mie pe mail plss ca eu daca nu mai intru des poate o rateZ daca o postezi si asa in mail o am,ca dr mea sigur nu imi va fa nici o reteta,ea zice ii dai aia si aia dar cum preparate sau sa le dau pauza,asa ma mai documentez putin din ce si cum ii dai tu papa preparata..........pupici la andreea
simina_ana
Neata'


Avem Elene sau Constantini?
Daca da LA MULTI< MULTI ANI!!! guitar.gif guitar.gif guitar.gif guitar.gif guitar.gif guitar.gif guitar.gif guitar.gif guitar.gif
url=http://www.glitter-graphics.com][/url]


anku


la multe lunite lucas!!!
iti dorim toate cele bune...sa mananci ca sa nu mai inhgrijorezi p mami,sa fi cumincior ,sa fi sanatos si fericit...
occasion.gif occasion.gif occasion.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ May 21 2009, 12:35 PM) *
Neata'


Avem Elene sau Constantini?
Daca da LA MULTI< MULTI ANI!!! guitar.gif guitar.gif guitar.gif guitar.gif guitar.gif guitar.gif guitar.gif guitar.gif guitar.gif
url=http://www.glitter-graphics.com][/url]


ce faceti ???
anku
QUOTE(Rose68 @ May 21 2009, 10:37 AM) *
Neata! pare buna schema
Noi ne-am luat dupa dr si i-am dat intai piureul de fructe si mare greseala am facut pentru ca acum supa trebuie sa fie dulceaga ca sa o accepte. Si noua ne-a spus sa ii punem si ceapa la supica dar doar fiarta si aruncata mai repede nu dupa 28 de zile.
La Lucas pare ca nu e problema dar grija mare morcovul fiert duce la kk tare. Am observat si noi ca tot asa am inceput cu morcov iar ca supa sa fie dulce are morcov mai mult.
Biscuiti m-a tentat si pe mine sa ii dau. Dar atat de mult m-a speriat dr cu glutenul incat mie frica sa ii introduc biscuitii.
Iar branzica calcica mi-a zis sa mai astept ca ne da ea reteta.Iar fructele fierte de la 6 luni si jumatate. voua cand v-a spus sa le bagati?
Fiecare dr spune altfel dar si copii sunt diferiti. Sunt atatea sfaturi incat nu mai stim cum sa facem.

Dar GEO schema ta pare buna, mi se pare bine sa ii bagi legumele mai intai sa nu se invete cu dulcele.

las ca au ei timp sa manace si supica ...
eu nu ma stresez pt asta...
noi avem probl ca nu vrem sa bem apa...o suflam inapoi in sticla si facem bulbuci in biberon... liwlol.gif
danieelaa
ne cerem scuze ca am uitat de dimineata.......... LA MULTE LUNITZE LUCAS sa cresti mare si sa fi cuminte

> Click Me <
> Click Me <
> Click Me <
iar pt mami

> Click Me <
> Click Me <
anku
am o carte de la ed teora...cartea tinerei mame. .....
legat de supica zice ca la inceput se da numai zeama in care se pune praful lapte...
si ca posibil ca bebeii refuza sa pape supica dat cepii sau prazului care au miros fff puternic...
cartoful se poate introduce fara nici o probl...
si supica ca sa nu facem pierderi se poate congela...in paharute de plastic ..ptr 2-3 zile...
mai incerc si eu o data..
noi azi am mancat 100 ml gris si vreo 50 ml morcovi cu carnita de gaina piuree...
sa vedem cum reactioneaza...
mai avem sa ne bem inca 70 ml ceai...
si sa mai incerc cu apita...
ai vostrii beau apita???
oana petrina
buna mamicilor
LA MULTE LUNITE LUCAS sa cresti mare si sanatos . te pupam pe nasuc
ce de bebei frumosi . sa va traisca si sa creasca mari.
noi am inceput sa papam supita dar nu f multa o luam treptat. apa bea si inca f multa. ii place. e innebunit dupa mar cu biscuiti si branzica. in rest crestem mari . e tot mai scump.
va pupam
anku
QUOTE(oana petrina @ May 21 2009, 10:55 PM) *
buna mamicilor
LA MULTE LUNITE LUCAS sa cresti mare si sanatos . te pupam pe nasuc
ce de bebei frumosi . sa va traisca si sa creasca mari.
noi am inceput sa papam supita dar nu f multa o luam treptat. apa bea si inca f multa. ii place. e innebunit dupa mar cu biscuiti si branzica. in rest crestem mari . e tot mai scump.
va pupam

ce bine de voi...
cum l-ai invatat sa bea apita???
eu am incercat sa-i dau cu lg azi si si-a tinut respiratia ca sa nu inghita apa...apoi a rasuflat si a inghitit...dar m-am speriat...
poopam p mateiut...
geocoto
Intrasem sa va multumesc si m-a contactat o fosta colega din generala si am vorbit atat ca aproape sa uit sa va multumesc muuuuuult de tot pentru urari.
Azi am fost putin spre mare, de fapt am avut intentia sa mergem pana la mare dar cand ne-am pus pe autostrada ne-am dat seama ca aproape jumatate din locuitorii Belgiei plecasera spre mare si trafic....mama mia.Ne-am oprit la Brugge, care este considerata Venetia Nordului si acolo muuuulta lume, am stat 2 ore si ne-am intors.Cu ocazia inaltarii la catolici am avut liber si toata lumea la mare si la soare.

Oricum pana nu pic de somn vreau sa urez si eu La muuuuulte lunite pentru Matei, micul nostru mohican si pt Darius peste 2 zile.Noroc ca imi aduce Oana aminte de fiecare data,
atat de repede trec lunile.Pupam dulce bebeii si pt mamici trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif .
alina84
Buna ziua si de la noi,in sfarsit am mai reusit si eu sa intru pe forum.Anku,si al meu bea apita,pur si simplu i-am pus in biberon si a baut,nu am folosit vreo metoda anume.Cel putin acum pe caldurile astea de la noi bea f multa apa si ceiut.Tu ii dai deja carnita?ca pediatra mea a zis sa ii bag carnita la 5 luni,dar al meu nu mai vrea supica,nu bea decat zeama dar legumele nu ii plac,si nu stiu cum ii voi da sa manance carnita.
Mamicilor,voi cum va descurcati cu caldurile astea ca Stefanut al meu transpira intruna,desi il las doar in pampers prin casa.
simina_ana
occasion.gif Lucas!!!!
Nu am uitat de tine...doar ca ieri nu am mai apucat sa te felicitam!

Ieri am fost plecati toata ziua. A fost ziua nepotelului meu...si de nume si de nastere. A facut 3 anisori si l-am serbat cum se cuvine. A fost asa de dulce....deja stie ce inseamna acest aveniment.
Iar Iancu a fost foarte incantat sa vada copii mici, sa stea in galagie si sa mearga din brate in brate. Am venit rupti de oboseala si cand credeam ca Incu va adormi, ne-a mai tinut treji jumatate de ora ca sa "ne povesteasca" ce bine s-a simtit.

Acum asteptam sa mai treaca zapuseala si pe la 4 iesim in parc. Ca tare ne mai place.
Va pupacim.
anku
QUOTE(alina84 @ May 22 2009, 02:22 PM) *
Buna ziua si de la noi,in sfarsit am mai reusit si eu sa intru pe forum.Anku,si al meu bea apita,pur si simplu i-am pus in biberon si a baut,nu am folosit vreo metoda anume.Cel putin acum pe caldurile astea de la noi bea f multa apa si ceiut.Tu ii dai deja carnita?ca pediatra mea a zis sa ii bag carnita la 5 luni,dar al meu nu mai vrea supica,nu bea decat zeama dar legumele nu ii plac,si nu stiu cum ii voi da sa manance carnita.
Mamicilor,voi cum va descurcati cu caldurile astea ca Stefanut al meu transpira intruna,desi il las doar in pampers prin casa.

i-am dat ieri putina carnita de gaina sau pui...vad ca pana acum nimic rau..doar ca i-a tinut ff buine de foame...
noi nu vrem apa nicicum...doar ceiut dar numai ala de la alete...am incercat sa-i dau de musetel si nicicum...
supita i mai fac si eu si incerc cu zeama dar adaug acum in zeama lapte praf...
sa vedem... rolleyes.gif
noi maine avem 5 lunite...nu e multa carnita...doar putina...am tocat pt salata de beauf si i-am bagat si lui 2 lingurite de cafea de carnita tocata de gaina...dar am fiert fara nimic..fara sare ...fara nimic...si am adugat intr-o jum de borcanel cu legume de gradina ...asa-zicea...dovleci cu pastarnac si cartofi!!!
noi nu iesim afara dupa 11 sau inainte de ora 6 seara...si in casa stam in body...dar cred ca in romanaia sun t mai mari caldurile...
acum e bine cu stefanut???mai tb sa mergeti la control???
va poopam ...
speram sa fie bine ochisorul...
anku
QUOTE(simina_ana @ May 22 2009, 02:30 PM) *
occasion.gif Lucas!!!!
Nu am uitat de tine...doar ca ieri nu am mai apucat sa te felicitam!

Ieri am fost plecati toata ziua. A fost ziua nepotelului meu...si de nume si de nastere. A facut 3 anisori si l-am serbat cum se cuvine. A fost asa de dulce....deja stie ce inseamna acest aveniment.
Iar Iancu a fost foarte incantat sa vada copii mici, sa stea in galagie si sa mearga din brate in brate. Am venit rupti de oboseala si cand credeam ca Incu va adormi, ne-a mai tinut treji jumatate de ora ca sa "ne povesteasca" ce bine s-a simtit.

Acum asteptam sa mai treaca zapuseala si pe la 4 iesim in parc. Ca tare ne mai place.
Va pupacim.

la noi se pune de o ploaie acum...
stil furtuna...
ne bucuram ca v-ati simtit bine...la alamor???
poopam un iancu...
Rose68
voi ati ridicat vreo treapta la carut?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.