Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Jan 27 2010, 11:21 PM) *
La 5 zile de la ROR, Iancu a facut febra 39, maraiala cat cuprinde si nu papa nimic decat lapte si si ala cate 120 - 150 ml in 24 de ore....M-am dus la medic si am intrebat si mi-a spus ca daca face reactie la vaccin , face in maxim 48 de ore si il tine maxim 48 de ore....deci la noi nu era reactie...lucru confirmat, fiind rosu in gat. Am ajuns sa luam antibiotic, avand in vedere ca nu ne-a scazut febra nici dupa 5 zile si ragusise...
Asta e ce ne-a spup noua medicul....acum la voi chiar nu stiu,desi stiam de la Rose ca e posibil totusi sa faca reactii.
Mai urmareste-l o zi, max 2 si vezi...poate e necesar sa mergeti la medic...poate e rosu in gat si la Lucas si confunzi cu reactia la vaccin, cum am facut si eu. Lui Iancu nu i-a scazut febra nici cu Panadol si Nurofen.

Insanatosire grabnica va doresc ....pupic la pitic oFloare1.gif



QUOTE(Rose68 @ Jan 28 2010, 07:48 AM) *
Mai mami a lui Lucas...........noi am facut 2 vaccinuri : ROR si trivaccin..........si reactia nu stiu de care e data. Dr ne-a spus ca majoritatea copiilor au o reactie cam la 4-5 zile de la vaccinare, ca o usoara raceala care tine cam 48 de ore.
La noi a avut un pic nascul infundat dar fara temp.

Offfffffff, tot nu papam deja scadem sub 8700 grame..........cind ma bucuram ca ajunsese la 9300 grame. In ritmul asta nici fotomodel nu o sa mai poata fi......Ieri nu a papat mai nimic........asa ca azi noapte i-am dat biberon cu lapte pe la 2 si a papat 100 ml iar la 8 a papat iar 120 ml...........voi scoateti bibe de noapte si eu il introduc...sunt dusa cu capul.......

In schimb a inceput sa bea ceai sau apa...de la 50 ml bauti cu greu .....acum bea intre 2 si 3 biberoane de 130 ml.
Ca intotdeauna bibe cu ceai sta pe noptiera si il ia singurica cind are chef......Macar sa fie hidratata daca papa nu.........pina acum nici papa nici apa sau ceai..........tre sa vad si eu partea buna din lucrurile rele.............

Sa aveti o zi frumoasa si bebei cu temp scazuta si vreme afara cu temperatura ridicata


Si la Lucas la fel la 5 zile fix de la vaccin ROR a facut reactie si Dr mi-a zis ca sunt copii care nu au nimic si Lucas care reactioneaza la tot.
Dr-ita m-a convins sa-i fac si meningo pe langa ROR pt ca este luna de iarna el cum face febra mai des sa inceapa sa creeze anticorpi de acum.Mai face in aprilie un ROR, n-am vrut in martie ca poate mergem la ski si sa vedem si atunci....
A fost greut aseara ca am stat sa-l pazesc dar macar sa-l vad bine si restul nu mai conteaza.

Bebe 2?Cu siguranta accept ideea Claudiei ca sa-mi treaca daca imi intra asa ceva in cap.
Ma duc la Lucas ca se chinuie taticul si buni sa-l adoarma si nimik'. trandafir.gif
petronici
QUOTE(simina_ana @ Jan 28 2010, 01:37 PM) *
Ca de fiecare data Adelin ma da pe spate....liwlol.gif...ma tot uit la poze si rad singura....E atat de haios ca-mi vine sa-l musc tot de falcutele alea bucalate.....
Ce zici....o punem de un disco? Adelin cu noul look....Il frezez si eu pe Iancu si iesim la agatat de don'soare? liwlol.gif
Sa-l pupi pe Adelin de la mine daaaaaaaa????...
hug.gif


buna idee,ne cautam nurorile de pe acum lol-craciun.gif ....
si fii sigura ca pupicei de la voi ii primeste mereu...
QUOTE(simina_ana @ Jan 28 2010, 02:21 PM) *
Ce ceai ii dai Adreutzei? SI cum il indulcesti?

Iancu bea doar Baby Drink...dar vad ca s-a cam saturat de el....si ma gandesc sa il schimb o perioada....Tu ii dai ceva special pentru ei, sau ii dai ceai de oamani mari....ca sa zic asa....
Baby Drink-ul nu trebuie indulcit ca e de la mama natura mai dulce el....Eu oricum il puneam in 150 ml de apa si nu 50 cum scrie pe plic, ca mi se parea prea dulce totusi....

aici se gaseste musetel praf deja indulcit si dizolv un pliculet in 100 g de apa...bea piciul 200-250 de ceai pe zi...sau i-am facut tei amestecat cu menta si doar un varf de lingurita de zahar,si pe ala il bea...

QUOTE(simina_ana @ Jan 28 2010, 02:23 PM) *
Mai am o intrebare mamici....Puiutzii vostri cum dorm? Au perna?

are perna pt patut ,de aia antisufocare, dar mereu il gasesc cu capul pe langa ea...daca el se foieste toata noaptea,cine sa doarma pe perna? el o are mai mult ca o jucarie,mai ales inainte de nani,o ia si o arunca din patut,se lupta cu ea...isi face pofta de somn
Rose68
Pustiu.................ati iesit la zapada?
claudiaena
QUOTE(Rose68 @ Jan 29 2010, 07:21 PM) *
Pustiu.................ati iesit la zapada?


Am iesit un pic si mi s-a impotmolit carutul in zapada.... Noroc ca am avut relativ putin de mers pana la trotuar in fata magazinelor unde era curatat de zapada......
Am incercat sa mai recuperez noptile nedormite.....Greu.... m si uitat sau am imbatranit dar greu cu noptile nedormite....Voi, cum stati cu papa? Dar Iancu ce a mai facut azi? Lucas ti-a trecut febra? A fost reactie la vaccin? Darius ce mai face? Dar Matei?
simina_ana
Buna seara si de la noi.....

Am lipsit azi de-aici...vad ca nu am avut prea mult de recuperat....inteleg ca sunteti plecate sau ocupate....
Eu am facut curatenie toata ziua ca maine e sarbatoare si am zis ca daca e ok afara plecam la Paltinis, ca weekendul trecut a fost muuuult prea frig de o asa escapada....sau la Albota sa papam un pastrav....in orice caz e rost de-o iesire.....si tare ma mai bucur ca am chef de asa ceva chiar....

Iancu face bine....chiar foarte bine as putea spune.....de 2 nopti de cand doarme tati cu el in camera, doarme in patutul lui de la 10 pana la 8 dimineata, fara nici o trezire....La 8 se da singur jos din pat si se duce in pat langa taica-su si trage de el sa-i dea lapticul....Am hotarat sa mai stea tati cu el vreo saptamana sa vedem cum se comporta si cred ca apoi incercam sa-l lasam singurel in camera....
Azi l-am scos de 2 ori afara....prima data dimineata l-a luat socru-miu si dupa 10 minute l-a adus inapoi ca a adormit.....si cum plecase fara carutz a carat ursu' in brate.......a doua oara la pranz....a venit iar socru-miu si am iesit si eu cu ei ora jumate...
Pe langa faptul ca a dormit f bine.....papa si ff bien de 2 zile....ce sa mai....daca ar ramane asa ce bine ar fi....

Voi ???? Ce fac bebeii?

Vine weekendul si iar pustiu pe aici....vorba lui Rose

Va pupacim dulce....ma duc sa calc hainutele strumfului si apoi la nani:)
geocoto
Buna mamici,

Lucas a avut si astazi febra din pacate.Cred ca a fost totusi reactia la vaccin.Vedem la data obisnuita daca face din nou sau...poate scapam si nu mai face deloc.De data asta nu a mai ajuns la 40 dar si 39.5 tot mult este.

Bravo lui Iancu pentru progresul cu somnul.Bravo lui Matei ca doarme in patul mare.
Si eu sunt bucuroasa ca nu mai papa laptic peste noapte.Cu dormitul la el in patut nu stiu ce sa zic.Mi-as cam recapata independenta dar slabe sanse cu dintisorii si reactia la vaccinul urmator.Voi incerca totusi macar ca pana acum pana la 1 noaptea si pe urma il iau cu mine.As fi vrut sa beau un vin fiert in fata semineului cu mama si sa mai stam la povestit dar pana acum nu am avut timp.Azi ne-a rasfatat cu chec si placinta cu mere.

A nins si la noi astazi dar nu este suficient de frig sa se depuna.Taticul abea asteapta sa-l traga cu saniuta pe "voinicel".

Pup si un weekend linistit va doresc,
Geo trandafir.gif
oana petrina
buna fetele
madalinutzamamy
buna mamici, am si eu o intrebare care necesita raspuns urgent...in luna noiembrie am avut un act sexual neprotejat insa nu a ejaculat in mine, ci afara. mi-a venit menstruatia de doua ori pana acuma cam la 35 de zile, insa azi sunt in prima zi de intarziere. nu am stari de sarcina, desii am mai trecut prin una, doar uterul il simt tare la palpare, posibil sa fiu insarcinata? multumesc anticipat

simina_ana
QUOTE(oana petrina @ Jan 30 2010, 01:00 PM) *
buna fetele



salutare....ce faceti?
oana petrina
am avut cateva zile oribile. matei a facut rinofaringita si mi-a facut temperatura asa ca a trebuit sa-l pazesc noptile ca nu prea a dormit. bine macar ca papa la fel de bine ca inainte, mai putin laptele pe care nu mai pune gura. nu mai vrea biberon deloc bea doar din canita. are atata energie...........tot timpul face ceva. ieri l-am lasat adormit in pat cu usa de la camera impinsa fara sa o inchid si m-am dus la bucatarie. am auzit miscare si cand ma duc spre camera lui el era in usa de la dressing cu lacramute in ochi si ma striga maaammmaaa.mi-a stat pulsul.el plecase prin casa sa ma caute.noroc ca face ture toata ziua si cunoste traseul.e intr-o continua foiala. si ca setul sa fie complet sotul meu are piciorul in ghips.asa ca i-am chemat pe socrii sa stea la noi ca nu fac fata cu doi de dadacit. cu socru-miu ma inteleg super , si cu soacra-mea dar ea daca nu da 1000 de sfaturi pe minut nu poate. si am repezit-o i-am zis daca vrea sa ma ajute bine daca nu nu dar sa nu ma bata la cap.vad ca a inteles dar tot mai scapa cate un sfat biggrin.gif asa ca mare fericire pe capul meu.ce sa va mai spun ca imi vine uneori sa fug in lumeeeeeeee.........ma simt tare obosita. bebe 2 mai are de asteptat ca nu fac fata momentan.
va pup
Rose68
am fost ieri la control....cica am scapat de rinofaringita............si cind a pus spatula sa vada gitul, surpriza s-a vazut clar ca vor iesi maselutele....sunt deja formate bine, tre sa sparga gingia,..............si dr a zis ca si de la ele poate fi si temp si usoara rinofaringita............rinofaringita a fost ea usoara dar 2 zile si 2 nopti ne-amn invirtit numai la temp de aproape 40..........

noapte se trezeste bursc urlind............si dureaza cam o ora sa adorma iar.........
asa ca ne vor mai astepta nopti urite , zile de nemincare...........
abia avem 7..........pina la 20.........si abia de acum vin maselutele si caninii......offfffffffffff
Va pupam si va dorim un weekend cit mai bun
claudiaena
QUOTE(madalinutzamamy @ Jan 30 2010, 01:02 PM) *
buna mamici, am si eu o intrebare care necesita raspuns urgent...in luna noiembrie am avut un act sexual neprotejat insa nu a ejaculat in mine, ci afara. mi-a venit menstruatia de doua ori pana acuma cam la 35 de zile, insa azi sunt in prima zi de intarziere. nu am stari de sarcina, desii am mai trecut prin una, doar uterul il simt tare la palpare, posibil sa fiu insarcinata? multumesc anticipat


Nu ma prea pricep, dar daca deja ai avut 2 menstruatii si ai abia o zi intarziere, nu prea cred ca ai fi insarcinata, dar mai bine fa un test de sarcina si nu mai repeta experienta ca eu stiu pe cineva care a ramas asa....Oricum ptr 10 lei cat e un test, macar stii dupa ce ai de facut si daca e ok, stai linistita si nu in stres....
claudiaena
Eu aseara i-am dat paracetamol, ca nu se mai putea.... Si la Mihai sunt umflate maselele si asa se explica nervii lui si somnul extrem de prost.... Una peste alta. papam tot bine, si alt simtom nu are, doar ca e f iritat si plange la orice fleac, are muci si bale si nu doarme noaptea. Se trezeste pe la 1 noaptea, dupa ce ca adoarme si relativ tarziu, adica pe la 11-11.30 si incepe sa se foiasca, sa scanceasca, se loveste cu capul de patut sau chiar in pat cu mine, se ridica in fundulet si scanceste din 5 in 5 min, asa ca asta noapte, cu paracetamolul la bord a facut nani de pe la 11 la 4, cand s-a foit juma de ora- o ora si i-am dat laptev si a mai facut nani pana la 8....Dar dimineata tot nervos era si am incercat sa il adorm ca si ieri la 9-10 dim un somnic scurt si nu a fost chip, dar a adormit acum pe la 12 si deja e 1 jumate si e compromis somnul meu la pranz sau al lui tati, ca el tre' sa se trzeasca.... Si la noapte noi avem petrecere si pe langa atatea nopti nedormite, mai punem una....
Eu azi am spalat rufe, am calcat si abia dupa a venit o prietena si m-a avertizat ca e sarbatoare.... doh.gif Si doar aveam calendar acasa, dar cu atatea pe cap nici nu mi-a trecut prin cap sa ma uit.....
pupicei si weekend linistit si cu bebei cuminti, care papa si fac nani bine, la ei in patut(asta noapte l-am tinut cu mine in pat si am dormit tare stresata ca sa nu-l pierd iar....)

Apropo, acum vreo 2 nopti in urma, eram asa de iritata si eu, si l-am lasat sa scanceasca, l-am certat si am tipat unpic la el, si cum el mereu se linisteste la 4.30 dimineata, pana, a adormit m-am uitat la tv si am vazut un reportaj cu copii autisti, si m-au luat niste griji, si dupa aia ma purtam cu el de parca era botzul de aur ca bietul copil nu mai stia ce-i cu mine....Of, "numa' mama sa nu fii".... Si cum l-a Maria si tati avea un servici mai usurel si mai faceam cu randul de planton, dar acum cand numai eu stau cu piticul, si numai eu dorm cu el in camera si cu riscul sa nu dorm eu incerc sa il tin linistit ca sa se odihneasca tati si Maria....cedez nervos, ca acu 2 nopti vorbeam singura si tipam la Mihai ca ma scoate la pensie cu mult inainte de vreme....
pupicei inca o data....
geocoto
Buna mamici,

m-am gandit sa scriu repede sa vedem ce mai faceti si sa va tinem si noi la curent.
Lucas este in continuare marait si ieri a mai facut putina febra dar tot l-am scos la o plimbarica mica pentru ca a fost tare frumos.
Toata noaptea s-a foit si nimic nu-i intra in gratii.M-am mai uitat si eu in gurita lui dar nimic nou.De obicei dupa febra este marait dar poate mai sunt si dintisorii cine stie.Mananca destul de bine dar cu multa forta de convingere din partea mea si a lui buni.
Mai greu cand vrem si noi sa iesim in oras dar nu din cauza lui Lucas ci a Aldei.Buni il culca pe Lucas sus si Alda incepe sa latre jos pentru ca are impresia ca este singura sau stie ca nu suntem acasa si profita.Aseara cand ne-am intors din oras eram ff aproape sa o dau afara in zapada sa-i inghete putin temperamentul dar de...nu poti tine mult supararea.

Pupam pe Mihaita, Iancu, Matei, Adelin, Darius si fetitele Andreuta trandafir.gif si Maria trandafir.gif si speram sa treceti mai usor peste ale tineretii problemute.
petronici
salutare tuturor... notworthy.gif
eu in week-end ca de obicei am fost la servici....si a stat tati cu piticotul....
cred ca il paste si pe el raceala sad.gif ...stranuta intruna si parca se intrevad la orizont si ceva mucisori,mai ales cand plange ii ies...astazi dimineata mi sa parut mie un pic caldut si i-am masurat temperatura,nu avea mult doar 37.5...i-am dar pt precautie un siropel pt raceala,si sa-l vad cand se trezeste cum se prezinta cu febra....mai rau e ca vineri aveam o doua programare la vaccin,daca e racit nu-i face...
si al meu a cam inceput sa lase laptele mad.gif ...de vreo 4-5 zile bea doar seara inainte de culcare vreo 350g si in rest nimic....dimineata il refuza si daca incerc sa-i dau si in timpul zilei la fel face....prefera ceaiul...in zilele astea cat a stat tacsu cu el sa mirat cat de mult ceai bea pe zi,in jur la 600g....ce ziceti sa-l mai pacalesc cu nesquiq in laptic,sau e prea mic ?
a venit si pe aici frigul,astazi dimineata la 8 erau -7 grade,asa ca stam in casa mai ales ca da semne de raceala...
pupicei tuturor bebeilor tzuc.gif si mamicutelor trandafir.gif
anku
hallo fetelor...
ce faceti voi???
Andreiuta cum mai este???
geonasol cand latra Alda si Lucas vrea sa doarma
simina anadoarme Iancu bine in patut la el???
ai reusit sa mai reuperezi din noptile pierdute...
la tine e greu ca nici cafea nu poti sa bei...
eu fara cafea as fi dormit cred ca peste tot...la ce mi-a mai dat si mie Darius de furca...
sa speram ca in curand o s abei si tu cafeluta...
macar cand vin eu sa putem bea una impreuna cool.gif
dar dc nu ...nu-i probl...merge si un cappucino hug.gif
ati mers la Paltinis??????
si eu vreaaaaaaaaaaaaaaauuuuuuuuuuuuu biggrin.gif
petronici mamica cu servici...frig prin Italia...probabil ca sunteti langa munti...
sa nu raceasca puiutul... hug.gif
oana cat de curand pun pozite cu 4 dinti si zabale..
altfel ce mai faceti???
claudia ce faci ???cum o mai duci???
ce mai face Mihaita??sunteti bine cu totii???
a mai nins???


si la noi a nins super si a zi a incetat putin dar maine o ia de la capat...
dar temp faine...tot 0 grade...
asa ca am tot fost p la plimbarica
vad ca a inceput sa doarma numai cu cate o trezire p noapte...
dar nu ma duc la el...ramane in patut...
dim suna casul ptr mine dar el nu se trezeste nici ptr lapte...
bea abia la 9 cu tacso cand se scoala...
de mancat??
s-a simadicosit baiatul meu...
tot scuipa afara...
poop...mergem sa papam si apoi p la plimbarita ca e soare afara tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 1 2010, 05:13 PM) *
hallo fetelor...
ce faceti voi???
Andreiuta cum mai este???
geonasol cand latra Alda si Lucas vrea sa doarma
simina anadoarme Iancu bine in patut la el???
ai reusit sa mai reuperezi din noptile pierdute...
la tine e greu ca nici cafea nu poti sa bei...
eu fara cafea as fi dormit cred ca peste tot...la ce mi-a mai dat si mie Darius de furca...
sa speram ca in curand o s abei si tu cafeluta...
macar cand vin eu sa putem bea una impreuna cool.gif
dar dc nu ...nu-i probl...merge si un cappucino hug.gif
ati mers la Paltinis??????
si eu vreaaaaaaaaaaaaaaauuuuuuuuuuuuu biggrin.gif
petronici mamica cu servici...frig prin Italia...probabil ca sunteti langa munti...
sa nu raceasca puiutul... hug.gif
oana cat de curand pun pozite cu 4 dinti si zabale..
altfel ce mai faceti???
claudia ce faci ???cum o mai duci???
ce mai face Mihaita??sunteti bine cu totii???
a mai nins???
si la noi a nins super si a zi a incetat putin dar maine o ia de la capat...
dar temp faine...tot 0 grade...
asa ca am tot fost p la plimbarica
vad ca a inceput sa doarma numai cu cate o trezire p noapte...
dar nu ma duc la el...ramane in patut...
dim suna casul ptr mine dar el nu se trezeste nici ptr lapte...
bea abia la 9 cu tacso cand se scoala...
de mancat??
s-a simadicosit baiatul meu...
tot scuipa afara...
poop...mergem sa papam si apoi p la plimbarita ca e soare afara tzuc.gif



Salutare si de la noi....in sfarsit pot intra si eu pe forum ca zilele astea am fost trasa in toate partile de abia imi mai simt oasele....
Noua cred ca ne mai iese vreun dinte,,masea ceva....ca am fost ieri si azi noapte si azi extrem de marait....Aseara abia l-am culcat pe la 10 si la 2 s-a trezit si scandal pana la 3.30.....nu vroia sa stea fel si chip in patut...L-am luat in pat cu mine sa-l adorm , dar nici gand....pana la 8 a fost in starea aia de veghe ...foiala cat cuprinde, scancit prin somn si oftat....La 8 s-a trezit si asa a ramas pana la 3 cand cu chiu si vai am reusit sa-l adorm....SI cand ma bucuram ca in ultimele 3 nopti a dormit de la 9 la 8 dimineata in patut, fara nici o trezire. Dimineat ase ducea la tati in pat si tragea de el sa-i faca laptic...Dar cred ca ii mai iese ceva prin gurita sau se pregatesc niste maselute ca iar nu prea mai papa si ii curg balutele de zici ca-i un catel....plus ca e foarte inflamat....


Ankule, cu cea mai mare placere mergem la o cafea....dar, la cum ma pacalesti tu ca vii...liwlol.gif ...cred ca beau cate 5 cafele atunci....liwlol.gif
Plimbarica placuta azi...si trimite si aici soare...ca m-am saturat de frig si zapada...

Restul mamicilor ce faceti? Ce noutati mai avem? Avand in vedere ca am dormit o ora de la 8 la 9 pana a plecat tati si apoi pe baricade, acum am o durere de cap infernala....si bineinteles ca sunt cu susul in jos si eu....si sa vedeti ce fain o sa ma inteleg azi cu Iancu....mai ales ca tati a plecat iar la Bucuresti. Dar sper sa ne treaca starea asta la amandoi....Cred ca ma pun si eu putin la nani...cat doarme si strumful...

Pupici
geocoto
Buna mamici,

vai dar ce odihnite mai sunteti... doh.gif Si eu cam la fel.A trecut febra l-am pus pe Lucas la el in patut dar nu doarme mai mult de 2 ore, dar suficient cat sa mai respir si eu apoi il iau cu mine.Azi-noapte nici Lucas nu a dormit ff profund ci s-a foit la greu si a scancit muuuult in somn.Dimineata a facut kk de 2 ori si apoi a bagat 2 ore de somn si eu pe langa el, iar la amiaza a dormit cu mama 2 ore si am reusit sa atipesc si eu putin.M-am gandit ca ori l-a durut burtica azi-noapte ori ii iese si lui ceva ca nu ma lasa sa ma uit.
Maraiala in continuu toata ziua dar nu stiu exact de la ce dar eu sunt obisnuita dupa febra cu starea asta.Nu vrea decat in brate si numai cu mine dar il mai pacaleste si mama si mai ramane cu ea cand mai iesim noi.L-a scos taticul azi la o plimbarica de am putut sa dau si eu linistita cu aspiratorul si m-am gandit la tine Adriana, ai avut dreptate este altceva cand nu este pe capul tau si poti sa-ti vezi de treburi linistita...

Pupici pupaciosi,
Geo trandafir.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Feb 1 2010, 11:57 PM) *
Buna mamici,

vai dar ce odihnite mai sunteti... doh.gif Si eu cam la fel.A trecut febra l-am pus pe Lucas la el in patut dar nu doarme mai mult de 2 ore, dar suficient cat sa mai respir si eu apoi il iau cu mine.Azi-noapte nici Lucas nu a dormit ff profund ci s-a foit la greu si a scancit muuuult in somn.Dimineata a facut kk de 2 ori si apoi a bagat 2 ore de somn si eu pe langa el, iar la amiaza a dormit cu mama 2 ore si am reusit sa atipesc si eu putin.M-am gandit ca ori l-a durut burtica azi-noapte ori ii iese si lui ceva ca nu ma lasa sa ma uit.
Maraiala in continuu toata ziua dar nu stiu exact de la ce dar eu sunt obisnuita dupa febra cu starea asta.Nu vrea decat in brate si numai cu mine dar il mai pacaleste si mama si mai ramane cu ea cand mai iesim noi.L-a scos taticul azi la o plimbarica de am putut sa dau si eu linistita cu aspiratorul si m-am gandit la tine Adriana, ai avut dreptate este altceva cand nu este pe capul tau si poti sa-ti vezi de treburi linistita...

Pupici pupaciosi,
Geo trandafir.gif



Gand la gand cu bucurie....ca si eu m-am gandit azi la tine....la Mac-mac...mai ales ca azi Iancu mi-a cantat toata ziua "ma-ma-ma" in traducere libera mac-mac-mac....si-mi aduceam aminte de vocea lui Lucas de la telefon ...smile.gif
Sa-l pupi dulce de la noi ....pe cioculet liwlol.gif
Draga mea....profita la maxim de faptul ca e mama ta la voi si relaxeaza-te.....exploateaz-o (glumesc) ... sa stii e tare bine cand poti sa te ajuti cu cineva....A mea mama e saptamana asta in vacanta si tare as fi vrut sa vina....dar ....are si ea treburi de facut....dar pe vara....ioiiii....abia astept vara ca pun sechestru pe mama si nu o las din frau pana in toamna....
Azi am avut si eu ajutor juma de ora.....a venit socru-miu sa-l vada pe strumf si asa am reusit sa ma spal si eu pe cap. Ma dadusem de-aseara cu un ulei tratament pentru par si cum Iancu a fost marait nu m-am putut spala...Parca ma linsese o vaca ...asa aratam...
Acum piticul doarme....l-am pus inca treaza in patut....si-a luat perna in brate si somn de voie...Am inceput sa procedez ca tine....ne jucam, in timp ce ascultam o poveste sau muzica de adormit....ne gadilam putin si apoi....nani...si vad ca merge si la noi. Nu mereu, dar il obosesc si tot e bine...Am observat ca daca il pun in patut cand e aproape sa adorma dar e inca treaz....nu se mai trezeste noaptea asa des sau chiar deloc...

Pupicei la voinicei

simina_ana
QUOTE(petronici @ Feb 1 2010, 03:45 PM) *
salutare tuturor... notworthy.gif
eu in week-end ca de obicei am fost la servici....si a stat tati cu piticotul....
cred ca il paste si pe el raceala sad.gif ...stranuta intruna si parca se intrevad la orizont si ceva mucisori,mai ales cand plange ii ies...astazi dimineata mi sa parut mie un pic caldut si i-am masurat temperatura,nu avea mult doar 37.5...i-am dar pt precautie un siropel pt raceala,si sa-l vad cand se trezeste cum se prezinta cu febra....mai rau e ca vineri aveam o doua programare la vaccin,daca e racit nu-i face...
si al meu a cam inceput sa lase laptele mad.gif ...de vreo 4-5 zile bea doar seara inainte de culcare vreo 350g si in rest nimic....dimineata il refuza si daca incerc sa-i dau si in timpul zilei la fel face....prefera ceaiul...in zilele astea cat a stat tacsu cu el sa mirat cat de mult ceai bea pe zi,in jur la 600g....ce ziceti sa-l mai pacalesc cu nesquiq in laptic,sau e prea mic ?
a venit si pe aici frigul,astazi dimineata la 8 erau -7 grade,asa ca stam in casa mai ales ca da semne de raceala...
pupicei tuturor bebeilor tzuc.gif si mamicutelor trandafir.gif



As vrea sa cred ca totusi scapati de raceala.....ufff....nu mai vreau bebei bolnavi crybaby.gif .....Bine ai facut ca i-ai dat siropel preventiv...sa speram ca nu se prinde nici un virus de voi nono.gif
Va pupam cu caldura....ca sa nu va ajunga raceala.... floare2.gif
Rose68
Buna dimineata!
Daca saptamana trecuta am ramas cu gandul ca totul a fost de la dinti, acum are mucisori o multime. A venit tati vineri racit si acum are si ea de 2 zile nasucul infundat fara nici un alt simptom. Asa ca de vineri noaptea e un chin cu respiratia. Doarme ridicata pe pernuta ......si cind nu mai poate respira .......putin Vibrocil.......macar 1 data pe noapte caci ziua ne descurcam mai bine.
Noul look al Andreei:




am vrut sa o radem dar a inceput sa plinga.........si s-a ales doar cu ciopirteala........mai tarziu am ras-o dar nu de tot caci nu a stat........daca ne vedeati...........am incercat sa o radem pe cap cind se juca in cada..........
petronici
QUOTE(simina_ana @ Feb 2 2010, 12:48 AM) *
As vrea sa cred ca totusi scapati de raceala.....ufff....nu mai vreau bebei bolnavi crybaby.gif .....Bine ai facut ca i-ai dat siropel preventiv...sa speram ca nu se prinde nici un virus de voi nono.gif
Va pupam cu caldura....ca sa nu va ajunga raceala.... floare2.gif


si eu credeam ca scapam...dar de unde,nu trebuia sa fie si el in rand cu Mihai,Andreea,Lucas si Matei....astazi muci la greu,in rest febra nu are si deocamdata nici nu se simte ceva suspect in gatut,sper sa fie doar mucisori si atat fara sa ajungem iarasi la aerosol....siropel pt raceala ii dau in continuare si picaturi pt nasuc...stranuta non-stop si azi-noapte prin somn stranuta,nu mai zic in timpul zilei cat!!!
mai nou si cu mancarea stam f prost...ieri numai cateva lingurite de supica,aseara nimic ,in rest laptic cu biscuiti si ceai...sa-l vad astazi ,poate are ceva apetit...
voi,tot marait de la maselute? ce sa facem induram si noi pe langa ei...
QUOTE(Rose68 @ Feb 2 2010, 10:20 AM) *
Buna dimineata!
Daca saptamana trecuta am ramas cu gandul ca totul a fost de la dinti, acum are mucisori o multime. A venit tati vineri racit si acum are si ea de 2 zile nasucul infundat fara nici un alt simptom. Asa ca de vineri noaptea e un chin cu respiratia. Doarme ridicata pe pernuta ......si cind nu mai poate respira .......putin Vibrocil.......macar 1 data pe noapte caci ziua ne descurcam mai bine.
Noul look al Andreei:




am vrut sa o radem dar a inceput sa plinga.........si s-a ales doar cu ciopirteala........mai tarziu am ras-o dar nu de tot caci nu a stat........daca ne vedeati...........am incercat sa o radem pe cap cind se juca in cada..........

ce fain,ati avut curajul sa o tundeti...si noi ne-am pus in gand sa il radem pt la vara,acum deocamdata vreau sa-l tund macar ciuful din varful capului,sa vedem si noi cum ,ca nu sta nici macar sa-l pieptan...poate tot asa la baita ca ii prea ocupat cu joaca in apa,si nu are grija la cei fac....
pupicei tuturor bebeilor tzuc.gif si mamicilor trandafir.gif
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Feb 2 2010, 11:20 AM) *
Buna dimineata!
Daca saptamana trecuta am ramas cu gandul ca totul a fost de la dinti, acum are mucisori o multime. A venit tati vineri racit si acum are si ea de 2 zile nasucul infundat fara nici un alt simptom. Asa ca de vineri noaptea e un chin cu respiratia. Doarme ridicata pe pernuta ......si cind nu mai poate respira .......putin Vibrocil.......macar 1 data pe noapte caci ziua ne descurcam mai bine.
Noul look al Andreei:




am vrut sa o radem dar a inceput sa plinga.........si s-a ales doar cu ciopirteala........mai tarziu am ras-o dar nu de tot caci nu a stat........daca ne vedeati...........am incercat sa o radem pe cap cind se juca in cada..........


Ce haioasa e ....dupa cum vad v-ati ratat vocatia si tu si tati liwlol.gif.....
Si tati ar cam vrea sa-l tunda/rada pe Iancu ...cica sa se indeseasca parul...dar eu nu cred.....Voi de asta ati ras-o?
Mie una imi este mila sa-i dau jos carliontii....poate nu-i mai cresc la loc. Eu am patit-o. Cand eram mica avam parul ca la oaie, dar am luat paduchi la gradi si m-au ras ca nu puteau sa ma curete...si nu mi-a mai crescut parul la fel....In clasa a doua la fel am patit....a crescut el ondulat la loc, dar nu ca atunci cand eram mica. crybaby.gif
O pupam pe cheliuta pe pitica....si sper sa ii treaca raceala cat mai curand....ca sa te poti odihni si tu mami...

Dupa noaptea trecuta, azi noapte a fost ok. S-a trezit o data plangand pe la 3, dar l-am luat in brate si a adormit in 20 de minute si s-a mai trezit la 7. Abia acum la 13 s-a culcat iar. S-a cam foit putin, dar mai mult cred ca din cauza paturicii , ca cea cu care il inveleam de obicei am pus-o la spalat.
Am reusits a-l verific in gurita si am vazut ca molarii i-au iesit pe jumate, adica partea exterioara....banuiesc ca de asta e inca marait...ca pana ii iese toata maseluta....dar, vorba lui Petronici....induram alaturi de ei...

Va pupicim si va dorim o zi frumoasa.
anku
QUOTE(Rose68 @ Feb 2 2010, 08:20 AM) *
Buna dimineata!
Daca saptamana trecuta am ramas cu gandul ca totul a fost de la dinti, acum are mucisori o multime. A venit tati vineri racit si acum are si ea de 2 zile nasucul infundat fara nici un alt simptom. Asa ca de vineri noaptea e un chin cu respiratia. Doarme ridicata pe pernuta ......si cind nu mai poate respira .......putin Vibrocil.......macar 1 data pe noapte caci ziua ne descurcam mai bine.
Noul look al Andreei:




am vrut sa o radem dar a inceput sa plinga.........si s-a ales doar cu ciopirteala........mai tarziu am ras-o dar nu de tot caci nu a stat........daca ne vedeati...........am incercat sa o radem pe cap cind se juca in cada..........

dulce ca intodeauna...
si noi vrem sa ne tundem...
va poopam...
uffffffffff...mucisori si dintisorii astia sad.gif las ca trece repede tzuc.gif
petronici
gata,am descoperit astazi alte 2 chiriase in gurita lui Adelin...le-am simtit mai intai cu degetul si chiar si cu urlete m-am uitat mai bine,sunt crescute destul de binisor cele 2 maselute....momentan are 4 dinti jos si 4 sus...plus 2 maselute...mai ai mult de indurat saracuti!!!
anku
QUOTE(petronici @ Feb 2 2010, 04:22 PM) *
gata,am descoperit astazi alte 2 chiriase in gurita lui Adelin...le-am simtit mai intai cu degetul si chiar si cu urlete m-am uitat mai bine,sunt crescute destul de binisor cele 2 maselute....momentan are 4 dinti jos si 4 sus...plus 2 maselute...mai ai mult de indurat saracuti!!!

ooooooooooooo....
deci voi aveti si maselute!!! eusa_clap.gif
simina_ana
QUOTE(petronici @ Feb 2 2010, 07:22 PM) *
gata,am descoperit astazi alte 2 chiriase in gurita lui Adelin...le-am simtit mai intai cu degetul si chiar si cu urlete m-am uitat mai bine,sunt crescute destul de binisor cele 2 maselute....momentan are 4 dinti jos si 4 sus...plus 2 maselute...mai ai mult de indurat saracuti!!!



Bravo ADelin eusa_clap.gif ......te-ai facut baiat mare si tu....
Petronici....cum are Adelin maselutele...sunt iesite complet, adica cele 4 colturi....sau...? Ca si eu m-am uitat la Iancu in guritza azi si am vazut ca au iesit doar partea dinspre obraz.....ma gandesc ca daca se mai trezeste noaptea plangand o fi ca trebuie sa-i iasa si restul/...ufff...vad ca nici de papat nu mai papa bine .... iar doh.gif

Apropod e durerea de dinti...ce stiti? Cum e? Doare paa sa iasa dintele....dar cand sparge gingia, oare mai doare? Cred ca am mai pus intrebarea asta dar nu cred ca ati raspuns careva....

Va pupam si va dorim durere cat mai putina si liniste deplina!
floare2.gif
petronici
QUOTE(simina_ana @ Feb 2 2010, 07:03 PM) *
Bravo ADelin eusa_clap.gif ......te-ai facut baiat mare si tu....
Petronici....cum are Adelin maselutele...sunt iesite complet, adica cele 4 colturi....sau...? Ca si eu m-am uitat la Iancu in guritza azi si am vazut ca au iesit doar partea dinspre obraz.....ma gandesc ca daca se mai trezeste noaptea plangand o fi ca trebuie sa-i iasa si restul/...ufff...vad ca nici de papat nu mai papa bine .... iar doh.gif

Apropod e durerea de dinti...ce stiti? Cum e? Doare paa sa iasa dintele....dar cand sparge gingia, oare mai doare? Cred ca am mai pus intrebarea asta dar nu cred ca ati raspuns careva....

Va pupam si va dorim durere cat mai putina si liniste deplina!
floare2.gif

la pipait cu degetul,parca,s-ar simti cele 4 colturi,cel putin la cea din partea dreapta...la cea din stanga doar 2 colturi...acum doarme dar diseara cand ii si tati ,chit ca plange as vrea sa uit mai bine,sa vedem carei situatia....
stiu ca ai mai pus intrebarea,dar din pacate eu nu stiu raspunsul....mai acus ma duc pana la dr sa-mi scrie niste analize de facut pt socrimiu,asta e si pediatrul lui Adelin,si-l intreb pe el,cum sta treaba cu durerea....
si el se trezeste plangand si oftand mereu cand doarme si cred ca asta ar fi si motivul pt care imi refuza ,sper doar pt moment,mancarea...
fetelor,sunt trista....am o prietena de la mamicile din Italia,si acum am aflat ca i-a murit sotul.... crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
simina_ana
QUOTE(petronici @ Feb 2 2010, 08:13 PM) *
la pipait cu degetul,parca,s-ar simti cele 4 colturi,cel putin la cea din partea dreapta...la cea din stanga doar 2 colturi...acum doarme dar diseara cand ii si tati ,chit ca plange as vrea sa uit mai bine,sa vedem carei situatia....
stiu ca ai mai pus intrebarea,dar din pacate eu nu stiu raspunsul....mai acus ma duc pana la dr sa-mi scrie niste analize de facut pt socrimiu,asta e si pediatrul lui Adelin,si-l intreb pe el,cum sta treaba cu durerea....
si el se trezeste plangand si oftand mereu cand doarme si cred ca asta ar fi si motivul pt care imi refuza ,sper doar pt moment,mancarea...
fetelor,sunt trista....am o prietena de la mamicile din Italia,si acum am aflat ca i-a murit sotul.... crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif



Te rog...daca nu uiti.....poate aflam mai multe si de durerea asta ...mama ei de durere...
Imi pare tare rau pentru prietena ta....nici nu stiu ce sa spun in astfel de momente...Dar sper ca Dumnezeu sa o intareasca si sa ii aline durerea...
simina_ana
Rose, Oana ...o intrebare pentru voi. Ati primit factura pentru depozitarea celulelor stem pe anul acesta? Nu mai tin minte dar parca spuneau ca trimit in ianuarie...si cum eu nu am primit nimic ma gandeam sa va intreb pe voi....

Pupicei


PS. tare ametita sunt....am vazut ca am facut postarea initial in topicul de mamicid e decembrie liwlol.gif
anku
QUOTE(petronici @ Feb 2 2010, 05:13 PM) *
la pipait cu degetul,parca,s-ar simti cele 4 colturi,cel putin la cea din partea dreapta...la cea din stanga doar 2 colturi...acum doarme dar diseara cand ii si tati ,chit ca plange as vrea sa uit mai bine,sa vedem carei situatia....
stiu ca ai mai pus intrebarea,dar din pacate eu nu stiu raspunsul....mai acus ma duc pana la dr sa-mi scrie niste analize de facut pt socrimiu,asta e si pediatrul lui Adelin,si-l intreb pe el,cum sta treaba cu durerea....
si el se trezeste plangand si oftand mereu cand doarme si cred ca asta ar fi si motivul pt care imi refuza ,sper doar pt moment,mancarea...
fetelor,sunt trista....am o prietena de la mamicile din Italia,si acum am aflat ca i-a murit sotul.... crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif

aoleoooooooooo
crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
ce s-a intamplat???
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 2 2010, 05:19 PM) *
Rose, Oana ...o intrebare pentru voi. Ati primit factura pentru depozitarea celulelor stem pe anul acesta? Nu mai tin minte dar parca spuneau ca trimit in ianuarie...si cum eu nu am primit nimic ma gandeam sa va intreb pe voi....

Pupicei
PS. tare ametita sunt....am vazut ca am facut postarea initial in topicul de mamicid e decembrie liwlol.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
ce tare...asta e semn ca poate te faci mamica de decembrie 2010 liwlol.gif
mai sti??? hug.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 2 2010, 08:35 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
ce tare...asta e semn ca poate te faci mamica de decembrie 2010 liwlol.gif
mai sti??? hug.gif



Mai am timp sa fiu si mamica de decembrie 2010...liwlol.gif Cand am ramas insarcinata UM a fost in 26 feb...deci...e timp destul....ca si anul asta cam tot pe acolo bat....prin 20 dec....liwlol.gif Dar am sanse sa fu si de noiembrie...liwlol.gif
Vrabia malai viseaza....liwlol.gif liwlol.gif
Oricum anul asta vin cu 2 liniutze...ca asa ne-am propus...
Ce faceti voi? Am vazut ca v-ati mai linistit cu somnul.... eusa_clap.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 2 2010, 08:32 PM) *
aoleoooooooooo
crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
ce s-a intamplat???



E vorba de marimaria.....am intrat si eu pe blogul ei si ......Nu intelegeam....dar am citit din urma....Groaznic sad.gif( sad.gif( ....
Sper sa o intareasca Dumnezeu.... Nici nu stiu ce sa spun...In astfel de momente ma pierd total...
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 2 2010, 05:55 PM) *
Mai am timp sa fiu si mamica de decembrie 2010...liwlol.gif Cand am ramas insarcinata UM a fost in 26 feb...deci...e timp destul....ca si anul asta cam tot pe acolo bat....prin 20 dec....liwlol.gif Dar am sanse sa fu si de noiembrie...liwlol.gif
Vrabia malai viseaza....liwlol.gif liwlol.gif
Oricum anul asta vin cu 2 liniutze...ca asa ne-am propus...
Ce faceti voi? Am vazut ca v-ati mai linistit cu somnul.... eusa_clap.gif


da...multumim la Dumnezeu...
atata am tot sperat ca se potoleste catre 14 luni...
si se pare ca poate a reusit...
dar am avut mult de furca...
am avut noroc ca nu l-am scos din patut...
raspunsul este Da bineinteles...
iti las un mail...

QUOTE(simina_ana @ Feb 2 2010, 05:58 PM) *
E vorba de marimaria.....am intrat si eu pe blogul ei si ......Nu intelegeam....dar am citit din urma....Groaznic sad.gif( sad.gif( ....
Sper sa o intareasca Dumnezeu.... Nici nu stiu ce sa spun...In astfel de momente ma pierd total...

daaaaaaa....
am vazut si eu ....
+doamne fereste... crybaby.gif
simina_ana
Ce faceti dragilor????
Nimeni????

Iancu doarme de la 9 , eu am facut curatenie in bucatarie, am facut un dus....ma duc sa nu-l las pe tati sa doarma biggrin.gif

O noapte linistita ne doresc si fara prea multe treziri.... floare2.gif
geocoto
Buna mamici,

am citit si eu din urma povestea mamicii marimaria si sincer nu mi-a venit a crede.Intr-o fractiune de secunda s-a schimbat radical viata acestor oameni plini de viata, cu umor si iubitori de frumos.Pacat si mi-e frica sa-mi imaginez prin ce a trecut biata femeie.
Petronici tin sa-ti multumesc floare2.gif ca mi-ai dat ocazia sa citesc aceasta poveste pentru ca nu prea am mai intrat mai deloc pe alte topicuri.Mi-a adus aminte ca noi suntem muuult prea mici ca sa decidem ce se va intampla cu noi.

Dupa ce ca eram destul de zombi dupa ziua de azi cu Lucas caruia nu-i convine nimic parca povestea asta mi-a pus capac.
Am incercat si eu sa simt ceva la el in gurita dar ma capseaza asa de tare ca imi opreste circulatia in deget si nu ma simt nimik.Si la Alda am curaj sa ma uit mai usor decat la piticul meu canibal..
Am rugat-o pe mama sa stea cu el in seara asta ca azi-noapte si cu gel de dinti si tot nu a dormit.Azi ar fi rupt patul in schimb.Am incercat sa-l pun la el in patut dar dupa 40 de minute de urlete am renuntat(si nu din cauza vecinilor ca nu-i am) si cum l-am pus pe mine a dormit neintors o ora pana a latrat Alda si l-a trezit nervi.gif

Rose mi-e atat de draga Andreuta chiar si cu noua ei frizura.Of acum nu mai seamana cu Lucas dar sa vedem ce hotaram caci taticul se opune categoric sa-l tundem.Cand este ud la baita este asa de lung fata de cand s-a nascut dar apoi iar se incretzeste cool.gif

Adriana ce faci? ce ganduri ai?Ma sperii draga mea cu ideile astea cu BB 2...Ce remediu miraculos ai gasit de ti-ai revenit, ca eu am inceput sa ma vait mai rau ca babele.. sad.gif

Oana pe unde umblii?Claudia cum mai este puiul tau mancacios?

Pup si NB,
Geo trandafir.gif
Rose68
QUOTE(geocoto @ Feb 3 2010, 01:56 AM) *
Buna mamici,

am citit si eu din urma povestea mamicii marimaria si sincer nu mi-a venit a crede.Intr-o fractiune de secunda s-a schimbat radical viata acestor oameni plini de viata, cu umor si iubitori de frumos.Pacat si mi-e frica sa-mi imaginez prin ce a trecut biata femeie.
Petronici tin sa-ti multumesc floare2.gif ca mi-ai dat ocazia sa citesc aceasta poveste pentru ca nu prea am mai intrat mai deloc pe alte topicuri.Mi-a adus aminte ca noi suntem muuult prea mici ca sa decidem ce se va intampla cu noi.

Dupa ce ca eram destul de zombi dupa ziua de azi cu Lucas caruia nu-i convine nimic parca povestea asta mi-a pus capac.
Am incercat si eu sa simt ceva la el in gurita dar ma capseaza asa de tare ca imi opreste circulatia in deget si nu ma simt nimik.Si la Alda am curaj sa ma uit mai usor decat la piticul meu canibal..
Am rugat-o pe mama sa stea cu el in seara asta ca azi-noapte si cu gel de dinti si tot nu a dormit.Azi ar fi rupt patul in schimb.Am incercat sa-l pun la el in patut dar dupa 40 de minute de urlete am renuntat(si nu din cauza vecinilor ca nu-i am) si cum l-am pus pe mine a dormit neintors o ora pana a latrat Alda si l-a trezit nervi.gif

Rose mi-e atat de draga Andreuta chiar si cu noua ei frizura.Of acum nu mai seamana cu Lucas dar sa vedem ce hotaram caci taticul se opune categoric sa-l tundem.Cand este ud la baita este asa de lung fata de cand s-a nascut dar apoi iar se incretzeste cool.gif

Adriana ce faci? ce ganduri ai?Ma sperii draga mea cu ideile astea cu BB 2...Ce remediu miraculos ai gasit de ti-ai revenit, ca eu am inceput sa ma vait mai rau ca babele.. sad.gif

Oana pe unde umblii?Claudia cum mai este puiul tau mancacios?

Pup si NB,
Geo trandafir.gif



Am citit si eu aseara povestea Mariei si m-am ingrozit...acum esti..........maine cine stie?
Doamne fereste.............nici macar nu am avut puterea sa ii las niste vorbe.........caci toate mi se pareau seci si false..............Trebuie sa fie tare.........si pentru ea si pentru fetita care am inteles ca e micuta si nu stiu cit pricepe din tot ce s-a intimplat.

Si sa stii ca si eu m-am linistit cu alte topicuri.........mai intru pe la Poze cu bebeii nostri si rar prin alte locuri........

Da mai Geo ma gandeam si eu deunazi............copilasii astia din Galalti, sunt tare mancaciosi dar vad ca vantul nu bate si spre Braila............noi cu tot cu vitamine tare ne mai chinuim.........si gata am gatat si vitaminele caci are voie doar 10 zile........si deocamdata efect nik.........

Adriana sunt geloasa pe tine cind vad ca postezi............IANCU doarme de la ora 9......offfffffffffff, noi de obicei in ultima saptamina mai devreme de 24,nu reusim....decit aseara a mers bine caci la 22.30 deja dormea si sotului meu ii era frica sa nu se trezeasca este 2-3 ore...........dar a dormit ..........uite ca acume 8.30 si inca doarme........in timpul noptii s-a trezit de 4-5 ori cite 5-10 minute.............deja ne-am obisnuit............zombie este starea mea naturala si vad din ce citesc ca mai toate suntem Zombie.

Nu papa bine, nu doarme bine,.............ziua vrea sa traga de toate................MULTA, MULTA RABDARE.........caci tutun nu mai e de vreo 15 ani..............
Rose68
e vreuna dintre mamici care a dat LINTE la copil? Si daca raspunsul e DA, cum ai preparat-o mamico?

nu stiu ce sa fac............noua ne place mult LINTE CU OREZ dar nu am mai facut dinaintea sarcinii.......mai faceam uneori si supa.......dar linte maro nu din cea rosie............caci pe asta nu am incercat-o
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Feb 3 2010, 01:56 AM) *
Adriana ce faci? ce ganduri ai?Ma sperii draga mea cu ideile astea cu BB 2...Ce remediu miraculos ai gasit de ti-ai revenit, ca eu am inceput sa ma vait mai rau ca babele.. sad.gif

Pup si NB,
Geo trandafir.gif


Geo draga, cum ti-am mai spus....remediul la mine e ca sunt bagata in priza ....si nu vreau sa ies din starea asta si apoi sa o iau de la inceput....liwlol.gif...Ca daca se intampla asta poate imi vin ganduri de a renunta....Asa ca prefer sa merg asa zombi inainte smile.gif Stiu ca va fi greu, mai ales ca nua re cine sa ma ajute....dar am incredere ca ma voi descurca....

Cum a dormit Lucas pana la urma???
Pupicei la zulufei
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Feb 3 2010, 10:31 AM) *
Adriana sunt geloasa pe tine cind vad ca postezi............IANCU doarme de la ora 9......offfffffffffff, noi de obicei in ultima saptamina mai devreme de 24,nu reusim....decit aseara a mers bine caci la 22.30 deja dormea si sotului meu ii era frica sa nu se trezeasca este 2-3 ore...........dar a dormit ..........uite ca acume 8.30 si inca doarme........in timpul noptii s-a trezit de 4-5 ori cite 5-10 minute.............deja ne-am obisnuit............zombie este starea mea naturala si vad din ce citesc ca mai toate suntem Zombie.

Nu papa bine, nu doarme bine,.............ziua vrea sa traga de toate................MULTA, MULTA RABDARE.........caci tutun nu mai e de vreo 15 ani..............



Pai da....dar cine da trezirea la 6? liwlol.gif liwlol.gif si pana la 7 intoarce toata casa pe dos? liwlol.gif liwlol.gif
simina_ana
Am uitat sa va spun Buna Dimineata..... floare2.gif

O zi placuta va doresc cu mult soare....poate vine primavara....
geocoto
Buna dimineata si de la noi, nu avem incotro trebuie sa o facem buna.

Cum a dormit..? whistling.gif pana la 2 noaptea s-a trezit de vreo 4 ori si apoi am trimis-o pe mama la culcare si l-am preluat eu ca oricum nu dormeam cand il auzeam pe el plangand.Pana la 7 cand s-a sculat la bibi a mai scancit de cateva ori dar nu ca se trezeasca de tot.
Si eu am linte in casa dar nu am apucat sa o pregatesc sau sa caut reteta.Daca pregatesti una buna imi zici si mie Rose.Stiu ca are proteine suficiente si nu trebuie asociata cu carnita dar...nu am reteta.Daca nu gasesti ma mobilizez si caut in carticica de retete pt bebe in flamanda ca astia merg mult si pe genul asta de mancaruri.

Adriana tot ce va doresc este sa luati decizia care va avantajeaza cel mai bine si sa fiti la fel de iubitori si pentru restul bebeilor la fel cum ati fost pentru Iancu. hug.gif


Pup si fug la micul meu mancacios,
Geo trandafir.gif
petronici
neatza fetelor....
nici eu nu prea am mult timp sa ma plimb si pe la alte topicuri dar pe Maria o cunosteam deja de la mamicile din Italia si intotdeauna ma fascinat felul in care povestea si scria,are un har aparte,si in jurnalul ei mai intram cand aveam timp...stiam de accidentul sotului si ca se inrautatise situatia si deja era aprox vreo saptamana de cand nu mai scria nimic de starea lui...chiar aseara dupa ce postasem aici vroiam sa-i caut blogul sa vad daca a raspuns si cand colo era in prima pagina si nu m-am asteptat la asemenea final...m-am pus pe plans,sunt numai cu gandul la ea...e singura printre straini,nu se intelege deloc cu soacra....Dumnezeu sa o intareasca si sa-i dea putere ,sa lupte pt "Cosanzeana" lor...

l-am intrebat aseara pe dr de durere si mi-a spus in special la maselute doare cand sparge dar si cand creste,dovada astazi de dimineata Adelin sa trezit plangand asa din bun senin,nu stiam ce are si nu puteam sa-l linistesc....e tare marait,vrea numai in brate,ii mucos si stanuta incontinuu....ii dau siropelul cu paracetamol pt raceala si picaturile pt nasuc,si nu cred ca are vreo sansa ca pana vineri la vaccin sa-i treaca,asa ca sigur ne amana...
toate trecem printr-o perioada mai urata cu bebei,ce sa facem induram alaturi de ei .... hug.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif











simina_ana
QUOTE(petronici @ Feb 3 2010, 01:08 PM) *
neatza fetelor....
nici eu nu prea am mult timp sa ma plimb si pe la alte topicuri dar pe Maria o cunosteam deja de la mamicile din Italia si intotdeauna ma fascinat felul in care povestea si scria,are un har aparte,si in jurnalul ei mai intram cand aveam timp...stiam de accidentul sotului si ca se inrautatise situatia si deja era aprox vreo saptamana de cand nu mai scria nimic de starea lui...chiar aseara dupa ce postasem aici vroiam sa-i caut blogul sa vad daca a raspuns si cand colo era in prima pagina si nu m-am asteptat la asemenea final...m-am pus pe plans,sunt numai cu gandul la ea...e singura printre straini,nu se intelege deloc cu soacra....Dumnezeu sa o intareasca si sa-i dea putere ,sa lupte pt "Cosanzeana" lor...

l-am intrebat aseara pe dr de durere si mi-a spus in special la maselute doare cand sparge dar si cand creste,dovada astazi de dimineata Adelin sa trezit plangand asa din bun senin,nu stiam ce are si nu puteam sa-l linistesc....e tare marait,vrea numai in brate,ii mucos si stanuta incontinuu....ii dau siropelul cu paracetamol pt raceala si picaturile pt nasuc,si nu cred ca are vreo sansa ca pana vineri la vaccin sa-i treaca,asa ca sigur ne amana...
toate trecem printr-o perioada mai urata cu bebei,ce sa facem induram alaturi de ei .... hug.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


Merci de raspuns Petro....de acum incolo ma astept la cel putin 2 treziri pe noapte deci....
Sper sa va treaca repede si voua raceala....ca in ultima vreme numai de bebei bolnaviori aud....
Pupici
claudiaena
Salutare! Noi suntem bine.... Ne-au trecut mucii si dormim, relativ mai bine..., adica ne trezim de vreo 4-5 ori pe noapte(in noptile bune) si de vreo 10 ori in alea mai proaste.... Nici nu ma mai gandesc ca sunt vesnic obosita... Oricum am ramnas in urma rau cu somnul de la petrecerea de sambatra noaptea, cand piticul cu paracetamol la bord, s-a trezit la 5 de si-a baut laptele si apoi la 9 dimi...Cred ca organismul meu s-a obisnuit cu cateva ore de somn, ca de multe ori cand scanceste, ma ridic ii dau suzi sau apa si ma asez in pat si adorm din mers, si apoi la o bucata de noapte ma trezesc cu el in pat langa mine, iar dimi, ma gandesc si de multe ori si nu imi amintesc cand sau cum a ajuns langa mine....
M-am ingrozit ce am reusit sa spicuiesc de pe blogul lui marimaria... Sunt destul de speriata si de faptul ca maine merg cu Maria la spital sa ii scoata un chist care il are langa ochi... Desi, medicul m-a asigurat ca incearca sa il scoata facandu-i anestezie locala, m-a avertizat ca sa o duc nemancata, ca daca nu se poate ii face anestezie generala, si chistul scos il da la microscop....Am eu am asa o frica de anestezie generala si de vreo 3 dimineti, ma trezesc sa ii dau laptele piticului la 5 dimi, si nu mai pot adiormi... Ma apuca gandurile... Ca daca este alergica la ceva, ca daca nu reactioneaza prea bine la anestezie locala, ca daca ii face generala si ...., ca daca la microscop e ceva in neregula cu chistul ala....
Gata, cred ca o sa imi pun un film, ceva sa nu ma mai gandesc.... Oare asa sunt de paranoia toate mamele, sau doar eu? Oricum, pana nu o vad pe propriile picioare, nu o sa ma linistesc....
Rose68
QUOTE(claudiaena @ Feb 3 2010, 04:35 PM) *
Salutare! Noi suntem bine.... Ne-au trecut mucii si dormim, relativ mai bine..., adica ne trezim de vreo 4-5 ori pe noapte(in noptile bune) si de vreo 10 ori in alea mai proaste.... Nici nu ma mai gandesc ca sunt vesnic obosita... Oricum am ramnas in urma rau cu somnul de la petrecerea de sambatra noaptea, cand piticul cu paracetamol la bord, s-a trezit la 5 de si-a baut laptele si apoi la 9 dimi...Cred ca organismul meu s-a obisnuit cu cateva ore de somn, ca de multe ori cand scanceste, ma ridic ii dau suzi sau apa si ma asez in pat si adorm din mers, si apoi la o bucata de noapte ma trezesc cu el in pat langa mine, iar dimi, ma gandesc si de multe ori si nu imi amintesc cand sau cum a ajuns langa mine....
M-am ingrozit ce am reusit sa spicuiesc de pe blogul lui marimaria... Sunt destul de speriata si de faptul ca maine merg cu Maria la spital sa ii scoata un chist care il are langa ochi... Desi, medicul m-a asigurat ca incearca sa il scoata facandu-i anestezie locala, m-a avertizat ca sa o duc nemancata, ca daca nu se poate ii face anestezie generala, si chistul scos il da la microscop....Am eu am asa o frica de anestezie generala si de vreo 3 dimineti, ma trezesc sa ii dau laptele piticului la 5 dimi, si nu mai pot adiormi... Ma apuca gandurile... Ca daca este alergica la ceva, ca daca nu reactioneaza prea bine la anestezie locala, ca daca ii face generala si ...., ca daca la microscop e ceva in neregula cu chistul ala....
Gata, cred ca o sa imi pun un film, ceva sa nu ma mai gandesc.... Oare asa sunt de paranoia toate mamele, sau doar eu? Oricum, pana nu o vad pe propriile picioare, nu o sa ma linistesc....


iar ajungem Claudia la vorba "numai mama sa nu fii'...........toate suntem paranoia

totul va fi bine........din poze se vede ca ai o fetita puternica.........si asa va fi mereu...........o pupam pe Maria si acum si maine cind va veni acasa.......ei hai sa ii dam si lui Mihaitza un pupic mic sa nu fie gelos....


Acum vreo 10 ani aveam niste prieteni care aveau fetita de 3 luni in stare grava cu Ecoli si nu raspundea la tratament si a stat mult timp sub perfuzii........iar tatal gindea deja negativ si se gindea ce va face el fara fetita lui caci chiar de ar mai face alt copil fetita lui e de neinlocuit..............si de cite ori aveam necazuri ma gindeam la acel tatic. Acum fetita are 10 ani e desteapta, frumoasa si de atunci sanatoasa si o maninca din ochi si acum.......si a ramas si copil unic.............

si eu aveam ginduri negre cind am fost cu bebica in spital si avea doar 3 saptamini...........ma gindeam ca ne-am chinuit 17 ani sa o avem si acum cind am obtinut-o in sfarsit.....gindul ca as putea-o pierde ma innebunea
Am mai gasit si la internari o asistenta proasta de gura care a zis asa: pacat de copilul asta....ca uite ce frumusica era..............vorbea la trecut.........imi venea sa o string de git si asa eram in depresie postpartum
Rose68
am avut si eu chist pe cap..........prima data la 2 ani si exact la 1 an a aparut inca unul. Prima data am fost curatata superficial probabil..........si de atunci nu am mai avut probleme

si tot cu anestezie locala caci imi amintesc si acum............
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 3 2010, 08:44 AM) *
Pai da....dar cine da trezirea la 6? liwlol.gif liwlol.gif si pana la 7 intoarce toata casa pe dos? liwlol.gif liwlol.gif

notworthy.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

QUOTE(petronici @ Feb 3 2010, 10:08 AM) *
neatza fetelor....
nici eu nu prea am mult timp sa ma plimb si pe la alte topicuri
dar pe Maria o cunosteam deja de la mamicile din Italia si intotdeauna ma fascinat felul in care povestea si scria,are un har aparte,si in jurnalul ei mai intram cand aveam timp...stiam de accidentul sotului si ca se inrautatise situatia si deja era aprox vreo saptamana de cand nu mai scria nimic de starea lui...chiar aseara dupa ce postasem aici vroiam sa-i caut blogul sa vad daca a raspuns si cand colo era in prima pagina si nu m-am asteptat la asemenea final...m-am pus pe plans,sunt numai cu gandul la ea...e singura printre straini,nu se intelege deloc cu soacra....Dumnezeu sa o intareasca si sa-i dea putere ,sa lupte pt "Cosanzeana" lor...

l-am intrebat aseara pe dr de durere si mi-a spus in special la maselute doare cand sparge dar si cand creste,dovada astazi de dimineata Adelin sa trezit plangand asa din bun senin,nu stiam ce are si nu puteam sa-l linistesc....e tare marait,vrea numai in brate,ii mucos si stanuta incontinuu....ii dau siropelul cu paracetamol pt raceala si picaturile pt nasuc,si nu cred ca are vreo sansa ca pana vineri la vaccin sa-i treaca,asa ca sigur ne amana...
toate trecem printr-o perioada mai urata cu bebei,ce sa facem induram alaturi de ei .... hug.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


eu multam lui Dumnezeu mai am timp asa nitel ptr toate liwlol.gif
imi pare tare rau de intamplare...
asa deci...maselutele dor mai rau!!! tzuc.gif
QUOTE(claudiaena @ Feb 3 2010, 01:35 PM) *
Salutare! Noi suntem bine.... Ne-au trecut mucii si dormim, relativ mai bine..., adica ne trezim de vreo 4-5 ori pe noapte(in noptile bune) si de vreo 10 ori in alea mai proaste.... Nici nu ma mai gandesc ca sunt vesnic obosita... Oricum am ramnas in urma rau cu somnul de la petrecerea de sambatra noaptea, cand piticul cu paracetamol la bord, s-a trezit la 5 de si-a baut laptele si apoi la 9 dimi...Cred ca organismul meu s-a obisnuit cu cateva ore de somn, ca de multe ori cand scanceste, ma ridic ii dau suzi sau apa si ma asez in pat si adorm din mers, si apoi la o bucata de noapte ma trezesc cu el in pat langa mine, iar dimi, ma gandesc si de multe ori si nu imi amintesc cand sau cum a ajuns langa mine....
M-am ingrozit ce am reusit sa spicuiesc de pe blogul lui marimaria... Sunt destul de speriata si de faptul ca maine merg cu Maria la spital sa ii scoata un chist care il are langa ochi... Desi, medicul m-a asigurat ca incearca sa il scoata facandu-i anestezie locala, m-a avertizat ca sa o duc nemancata, ca daca nu se poate ii face anestezie generala, si chistul scos il da la microscop....Am eu am asa o frica de anestezie generala si de vreo 3 dimineti, ma trezesc sa ii dau laptele piticului la 5 dimi, si nu mai pot adiormi... Ma apuca gandurile... Ca daca este alergica la ceva, ca daca nu reactioneaza prea bine la anestezie locala, ca daca ii face generala si ...., ca daca la microscop e ceva in neregula cu chistul ala....
Gata, cred ca o sa imi pun un film, ceva sa nu ma mai gandesc.... Oare asa sunt de paranoia toate mamele, sau doar eu? Oricum, pana nu o vad pe propriile picioare, nu o sa ma linistesc....

trandafir.gif
auuuuuuu....
pai asta este rau... sad.gif
poate si din cauza suzetei se trezeste... sad.gif
pffffff...maine va dorim sa iasa totul ok...
este prima data cand aud de asa ceva...
stai linistita ca nu e alergica dc nu ai obs nimic pana acum...
bineinteles ca o oarecare reactie exista la orice anestezie...fie ea locala sau totasla
e mai bine ca nu lasi anestezie totala...
asteptam vesti bune p maine tzuc.gif

noi am dormit cu o trezire p la 2 dimineata...
in rest pana la 9 dim zice tati ca doarme...
dar nu mai bem nimic noaptea....nici apa...poate p vara numai...
dar mancam ingrozitor nu asa...tot scuipa...
in schimb ne place pestele si pastele de numa wink.gif
plecam sa cumparam carti ...
mi-am gasit in sf ce-mi tb super.gif super.gif super.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Feb 3 2010, 02:21 PM) *
am avut si eu chist pe cap..........prima data la 2 ani si exact la 1 an a aparut inca unul. Prima data am fost curatata superficial probabil..........si de atunci nu am mai avut probleme

si tot cu anestezie locala caci imi amintesc si acum............

ce este asta Rose???
se vede???
sau cum este???
poopam p tine si andreiuta...
mai pune retete...ptr dupa un an!!! tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.