Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
Rose68
hai sa va aratam 3 pozici facute azi
1. eu si cu mamaita. Semanam cumva?



2. eram bucuroasa pentru ca am vazut multi copii



3.La plecare, obosita si somnorica si flamanzuca



Ieri am fost la controlul de 7 luni. Avem si noi 6950 gr si 67cm.
oana petrina
buna fetele
Andrea la multe lunite sa cresti mare si sa fi fericita. esti o papusica.
Denisa ce mumoasa esti tunsulica. azi l-am tuns iar pe Matei de data asta 0. ii sta tare bine. de doua zile papa si el legume si carnita, cam in scarba dar papam. chiar vroiam sa te rog Rose daca ai retetele salvate intr-un folder poti sa-mi trimiti si mie pe mail. te rog mult. in rest e tare miorlait zilele astea. vrea numai in brate , plange cu lacrimi mari si cu botic nu lipsesc nici suspinarile asa ca teatrul e complet. sper sa treaca mai repede perioada dintilor ca imi vine sa fuggggggg. am terminat si noi camera lui. de doua zile doarme singurel. asa gol e dormitorul nostru fara patutul lui.....dar sunt fericita ca are camaruta lui.
pupam toti bebeii si mamicile
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Jul 3 2009, 04:09 PM) *
hai sa va aratam 3 pozici facute azi

2. eram bucuroasa pentru ca am vazut multi copii




Ieri am fost la controlul de 7 luni. Avem si noi 6950 gr si 67cm.


Ma tot uitam in gurita sa vad si eu un dintisor ceva..?Are un zambet asa frumos. floare2.gif

QUOTE(oana petrina @ Jul 3 2009, 07:44 PM) *
buna fetele
Andrea la multe lunite sa cresti mare si sa fi fericita. esti o papusica.
sper sa treaca mai repede perioada dintilor ca imi vine sa fuggggggg. am terminat si noi camera lui. de doua zile doarme singurel. asa gol e dormitorul nostru fara patutul lui.....dar sunt fericita ca are camaruta lui.
pupam toti bebeii si mamicile



Bravoooo Matei, ca dormi singurel.Duminica incerc si eu cu carnita sa vedem.Am incercat sa-i dau fructe cu biscuite dupa masa de pranz ca altfel nu mai papa asa de bine.Dar piureutul tot asa il ia, mai casca gura in stag, dr, la Alda prin dulapuri si uite asa trece o ora cat ne chinuim sa papam.Cel mai mult ii place sa faca ploita cu piureutul in gura anima1.gif

Pupici la bebici,
Geo

PS Am fost la cumparaturi cu Lucas si asa de greu imi este sa-l stapanesc, daca ma apropii de rafturi trage ce prinde..., chiraie, zambeste la oameni..
anku
QUOTE(Rose68 @ Jul 3 2009, 06:09 PM) *
3.La plecare, obosita si somnorica si flamanzuca



Ieri am fost la controlul de 7 luni. Avem si noi 6950 gr si 67cm.


seamana si cu mam mare...
e din parteaa lui tati????????
ce mai..rose ...nu va mai incadrati la bebici nascuti prematur....
poop tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Jul 5 2009, 04:10 PM) *

seamana si cu mam mare...
e din parteaa lui tati????????
ce mai..rose ...nu va mai incadrati la bebici nascuti prematur....
poop tzuc.gif

da, e din partea lui tati, tati seamana cu mami a lui, Andreea cu tati si implicit Andreea cu mamaita
Din punct de vedere fizic numai suntem prematuri de la 4 luni desi suntem inca la limita inferioara. Dr ne tot urmareste la 2 saptamani conform unui tabel sa vada evolutia, acum la 7 luni de ex trebuia sa aiba minim 6800 si 64 cm si asa cum am scris avem 6950 cu 67 cm, a si dna dr ne-a spus ca avem picioruse lungute.
Mai avem din punct de vedere locomotor de recuperat. Inca nu vrem sa stam in picioruse urcam genunchii in sus. Daca mami ii da manuta se ridica dar nu mereu. De stat in fundulet sta cateva secunde. Si nu suporta sa o ridici. Insa daca o asez in carut la 45 de grade vine singura la 90 adica sta in fundulet. Si am incercat sa o asez in premergator si tare mult ii place, desi mie frica sa o las mai mult de 5 minute pe zi.Se deplaseaza cu premergatorul cu spatele si e asa de fericita e numai un zambet. Cand o sa o mai asez in premergator cred ca voi face vreo pozica.
Si numai tacem deloc toata ziua bolborosim.
adina_apostu
QUOTE(Rose68 @ Jul 5 2009, 08:54 PM) *
da, e din partea lui tati, tati seamana cu mami a lui, Andreea cu tati si implicit Andreea cu mamaita
Din punct de vedere fizic numai suntem prematuri de la 4 luni desi suntem inca la limita inferioara. Dr ne tot urmareste la 2 saptamani conform unui tabel sa vada evolutia, acum la 7 luni de ex trebuia sa aiba minim 6800 si 64 cm si asa cum am scris avem 6950 cu 67 cm, a si dna dr ne-a spus ca avem picioruse lungute.
Mai avem din punct de vedere locomotor de recuperat. Inca nu vrem sa stam in picioruse urcam genunchii in sus. Daca mami ii da manuta se ridica dar nu mereu. De stat in fundulet sta cateva secunde. Si nu suporta sa o ridici. Insa daca o asez in carut la 45 de grade vine singura la 90 adica sta in fundulet. Si am incercat sa o asez in premergator si tare mult ii place, desi mie frica sa o las mai mult de 5 minute pe zi.Se deplaseaza cu premergatorul cu spatele si e asa de fericita e numai un zambet. Cand o sa o mai asez in premergator cred ca voi face vreo pozica.
Si numai tacem deloc toata ziua bolborosim.

La multe lunite printesica. Te faci tu mare si o sa planga mami ca esti dupa baieti.
Nu o forta cu mersul, nua asa ne-a spus medicul ortoped la Andreea. Andreea de la 9 luni am lasat-o efectiv sa mearga pentru ca era prea grasa si piciorusele ei inca nu erau pregatite pt greutatea ei. Si la 11 luni pleca singurica de la mobila la canapea, distante mici. Asa ca nu va faceti probleme.
Este foarte frumoasa, sa va traiasca si sa va bucurati de ea.
Rose68
QUOTE(adina_apostu @ Jul 5 2009, 09:47 PM) *
La multe lunite printesica. Te faci tu mare si o sa planga mami ca esti dupa baieti.
Nu o forta cu mersul, nua asa ne-a spus medicul ortoped la Andreea. Andreea de la 9 luni am lasat-o efectiv sa mearga pentru ca era prea grasa si piciorusele ei inca nu erau pregatite pt greutatea ei. Si la 11 luni pleca singurica de la mobila la canapea, distante mici. Asa ca nu va faceti probleme.
Este foarte frumoasa, sa va traiasca si sa va bucurati de ea.


saru mana pentru aprecieri
Asteptam sa mai atasezi si tu pozici cu printesele tale
Nu o fortez (cred) dar medicul ortoped m-a sfatuit sa o ajut cate un pic. Adica sa o asez in fundulet dar cu putin unghi si sprijinita. Sa incerc ca o ridic sa se sprijine pe talpite. Fara sa exagerez.
Asta si datorita faptului ca s-a nascut pelvian si cu piciorusele inghesuite.
Nici in premergator nu o asez prea des. De fapt am asezat-o doar de 2 ori, si cred ca mai putin de 5 minute, dar asa de mult ii place ca abia astept sa avem unda verde. Am citit ca sunt mamici care ii aseaza de la 5 luni. Dar fiecare are ritmul lui de dezvoltare. Are deja 7 lunite implinite cred ca pe la 8 o pot aseza mai mult .Mi s-a explicat ca o pot lasa mai mult in premergator in clipa in care va sta in fundulet fara ajutor.
anku
sa faci pozica cu fericita care sta in premargator...
si eu o sa-l pun p darius in premargator atunci cand vad ca nu mai stiu ce sa ma fac cu el....+
deocamdata no nu vaem premargator....nu vreau sa iau nou....ptr 3 luni ,nu are rost si acum imi pare rau de tot cand am gasit cu 25 euro si aratau ca noi .....nu am luat....
descarcam nist pozite si va aratam p unde am umblat noi dupa tei.....si era sa ne otravim....ca albinele cica mor de la polenul lor...dar bine ca nu am facut ceai....sunt la fel ca teii nostrii doar ca si aspect fff frumosi si conturati,cu frunze luciii si mari si florile duble...
tzuc.gif
anku
simina ana nu mai stim nimic de voi!!!!!!!
ce faceti?????
ati prelungit concediul?????
sau ati plecat in alta parte in concediu?????
noi ne gandim la voi...
anku

la multe lunite eduad....sa cresti mare,sanatos si cuminte...si sa bucuri p mami si p tati
oana petrina
of greu cu prezenta pe topic de cand au crescut bebeii si tre sa stam tot timpul cu ei. ieri am tras o sperietura groaznica. Matei a reusit sa cada din pat cu mine in camera direct pe parchet. eu ii pregateam biberonul el era in pat inconjurat de perne si jucarii asa ca nici nu imi dau seama cum a reusit sa cada. s-a auzit o bubuitura si a inceput sa urle. am crezut ca mor . il controlam si plangeam amandoi. din fericire are doar o vanataie mica iar dr mi-a zis ca daca voma sau se uita crucis lovitura era puternica dar asa e totul ok. oricum Matei a uitat repede si si-a reluat programul zilnic iar eu nu mi-am revenit nici azi. am plans ieri toata ziua. si cand ma gandesc ca este abea inceputul si ca o sa mai cada si pe afara .....ma apuca groaza. mi se face rau si daca-l pisca un tantar. ne ies si dintisorii. cand m-am uitat la el in gurita jos i-au spart f putin gingiuta. de asta ne mananca pe noi tot timpul si pe el si tot ce prinde. as vrea sa mergem la mare cu bebe dar sa vedem cum reuseste sotul meu sa-si faca timp liber catva zile. in rest suntem bine si mai asteptam vesti de la voi.
va pupam
anku


la multe lunite iancu...sa cresti mare si sanaros,cuminte,sa bucuri p painteii tai..ne este dor de voi....ce mai faceti??nu v-ati intos?????.
anku
QUOTE(oana petrina @ Jul 8 2009, 11:18 AM) *
of greu cu prezenta pe topic de cand au crescut bebeii si tre sa stam tot timpul cu ei. ieri am tras o sperietura groaznica. Matei a reusit sa cada din pat cu mine in camera direct pe parchet. eu ii pregateam biberonul el era in pat inconjurat de perne si jucarii asa ca nici nu imi dau seama cum a reusit sa cada. s-a auzit o bubuitura si a inceput sa urle. am crezut ca mor . il controlam si plangeam amandoi. din fericire are doar o vanataie mica iar dr mi-a zis ca daca voma sau se uita crucis lovitura era puternica dar asa e totul ok. oricum Matei a uitat repede si si-a reluat programul zilnic iar eu nu mi-am revenit nici azi. am plans ieri toata ziua. si cand ma gandesc ca este abea inceputul si ca o sa mai cada si pe afara .....ma apuca groaza. mi se face rau si daca-l pisca un tantar. ne ies si dintisorii. cand m-am uitat la el in gurita jos i-au spart f putin gingiuta. de asta ne mananca pe noi tot timpul si pe el si tot ce prinde. as vrea sa mergem la mare cu bebe dar sa vedem cum reuseste sotul meu sa-si faca timp liber catva zile. in rest suntem bine si mai asteptam vesti de la voi.
va pupam

da ...vaiiiiii ca si mie mi-a cazut de 2 ori...cand este sa cada se misca asa de repede ca zici ca nu poate sa se miste...
eu...o mare perioada nu l-äam mai lasat in pat la noi...dar acum i pun buretele cu musama de la masuta de schimbatsi pun un prosop si pu n in pat....ca are ridicat la margini si nu se mai poate rostogoli....desi azi am vazut ca s-a dat jos de p ea...deci nu cred ca mai merge mult timp....
mai fetelor...eu nu mai stiu ce sa ma fac...darius nu mai sta nicaieri....nici in scxaun,nici in patut,nici in pat ,nici in brate ,nici in carut....numai si numai marait si plans si ulete...cand vine seara si el tot asa continua ma apuca niste dureri de cap de nu mai stiu ce sa ma fac si p mine nu ma durea never capul...
eu una nu pot nici sa-i fac manacrivca lui...mi se rasuceste p scaun si dc isi rupe spinarea????????
este ff nervos..am vrut sa i arat cum sa se joace cu o jucarie noua...si cand i-am luat-io a inceput sa plnaga si mi-a luat-o din mana si a inceput sa dea cu jucaria de zabrelele patutului...am rams fara glas cand l-am vazut asa... ohmy.gif
ce mai mancati??????
azi e ziua de ou la noi...i dau intercalat...o zi ou ,o zi carne...
carnita de porc slaba si fiarta cand se da ????
poopam bebiciii!!!!!!!!!! tzuc.gif
geocoto
La multe lunite Eduard si Iancu.Sa cresteti mari si abea astept sa se faca un anisor sa povestim prin cate am trecut si sa vedem poze frumoase.

Si pentru mamici trandafir.gif tzuc.gif trandafir.gif tzuc.gif
geocoto
Dragi mamici chiar daca suntem cam putine pe aici pe perioada verii va provoc la un nou subiect.Ce inventii ati mai pus in practica pentru BB-lushi mofturosi sau neastamparati?Mai ne inspiram nu alta...

Incep eu:

Ii dau sa pape piureutul de legume in picioruse in fata oglinzii din baie, in fata dulapurilor din bucatarie,sau prin hol pe cate un dulap.In scaunel sau carut nu deschide gura.II arat ceva nou deasupra capului se uita in sus si deschide gurita eusa_clap.gif

Il mai acopar cu un baticut pe ochi si adoarme mai usor in carut cand nu este atata lumina.

PS Oana si eu am patit-o cu BB Lucas.Am fost Duminica dimineata la biserica si dupa am iesit cu niste prieteni la restaurant.Deci Lucas nu si-a facut somnul cum trebuie si era marait.La restaurant s-a mai linistit cand i-am dat foaia care era pusa pe masa.A bagat-o in gurita si o bucatica destul de mare a inmuiat-o si a bagat-o in gura.S-a inecat cu ea si noroc ca am bagat repede degetul si i-am scos-o ca altfel putea sa se sufoce cu ea asa de mare era...M-am speriat ca nu mai respira si se inrosise la fata.. wacko.gif

Anku eu as vrea sa-l invat sa stea in tzarc dar nu sta decat daca-l pun cu tot cu scaunelul de masina altfel dupa 5 minute incepe scandalul.I-au crescut cei 2 dintisori de jos pana la jumatate si s-a mai linistit ca altfel facea la fel ca Darius.
In carut a invatat sa dea protectia aceea sa nu cada la o parte deci exclus sa-l mai las si acolo singurel...

Pe curand si la cat mai putine sperieturi,
Geo trandafir.gif
geocoto
De ce a facut Dumnezeu mame?
Raspunsuri date de copii din clasa a doua la urmatoarele intrebari:


De ce a facut Dumnezeu mame?
1). Ea e singura care stie unde e banda de lipit.
2). Mai mult ca sa curete casa.
3). Sa ne ajute pe noi cind ne nastem.


Cum le-a facut Dumnezeu pe mame?
1). El a folosit pamant cum ne-a facut si pe noi.
2). Magie plus putere suprema si a amestecat mult.
3). Dumnezeu a facut mame la fel ca mine si tine . Numai ca el a folosit piese mai mari.


Din ce ingrediente au fost facute mamele?
1). Dumnezeu a facut mame din nori si par de inger si cele mai frumoase lucruri din lume si o masura de severitate.
2).Ele trebuie sa aiba startul din oase de om. Dupa aia s-a folosit foarte multa ata, ma gandesc.


De ce Dumnezeu te-a dat pe tine mamei tale si nu la altaei mame?
1). Pentru ca noi sintem neamuri.
2). Dumnezeu a stiut ca ea ma iubeste mai mult decat mamele altor oameni.


Ce fel de fetita a fost mama ta?
1). Mama mea a fost totdeauna mama mea si nimic altceva.
2). Nu stiu ca nu am fost pe vremea aia dar cred ca a fost mare sefa.
3). Altii imi spun ca ea era buna candva.


Ce a trebuit sa stie mama ta despre tatal tau inainte ca ea sa se casatoreasca cu el?
1). Numele lui de familie.
2). Ea a trebuit sa stie trecutul lui. Daca a fost un escroc? Daca se imbata cu bere?
3). Daca face cel putin $800 la an? Daca el a spus nu la droguri si da la treburile casei?


De ce mama ta s-a casatorit cu tatal tau?
1).Tatal meu face cele mai bune macaroane din lume.Si mama mea mananca mult.
2). Ea a devenit foarte batrana si nu mai putea sa faca nimic cu el.
3). Bunica mea mi-a spus ca mama mea nu a avut sapca gindirii pe cap cand s-a maritat cu el.


Cine-I boss la voi in casa?
1). Mama mea nu vrea sa fie boasa dar ea trebuie sa fie pentru ca tatal meu e bombalau.
2). Mama e. Poti sa-ti dai seama dupa cum face inspectia camerei mele. Ea vede orice sub pat.
3). Eu cred ca mama e numai pentru ca ea are mai mult de aface decat tatal meu.


Care-I diferenta dintre mama si tata?
1). Mama lucreaza la lucru si lucreaza acasa si tata lucreaza numai la lucru.
2). Mama stie cum sa vorbeasca cu profesorii fara ca sa-I sperie pe acestia.
3). Tatii sint inalti si puternici dar mama are puterea reala pentru ca ea este cea pe care o intrebi cind vrei sa perteci o noapte la casa prietenilor.
4). Mama are magie , ea te face sa te simti bine fara medicina.


Ce face mama ta in timpul liber?
1). Mamele nu au timp liber.
2). O auzi pe ea zicand ca plateste facturi toata ziua.


Ce ar trebui sa faca sa ai o mama perfecta?
1). In interior ea e déjà perfecta. Pe dinafara cred ca ar trebui o operatie de frumusete.
2). Dieta.


Daca ai schimba ceva la mama ta ce ar fi?
1). Ea are ceva straniu despre mine ca sa imi tin camera curate. As sterge asta din ea.
2). As face-o mai desteapta.. Atunci ea ar stii ca sora mea e ceea care a facut prostii si nu eu.
3). Eu as dori ca ea sa se debaraseze de ochii invizibili din spatele capului.



Rose68
QUOTE(oana petrina @ Jul 8 2009, 10:18 AM) *
of greu cu prezenta pe topic de cand au crescut bebeii si tre sa stam tot timpul cu ei. ieri am tras o sperietura groaznica. Matei a reusit sa cada din pat cu mine in camera direct pe parchet. eu ii pregateam biberonul el era in pat inconjurat de perne si jucarii asa ca nici nu imi dau seama cum a reusit sa cada. s-a auzit o bubuitura si a inceput sa urle. am crezut ca mor . il controlam si plangeam amandoi. din fericire are doar o vanataie mica iar dr mi-a zis ca daca voma sau se uita crucis lovitura era puternica dar asa e totul ok. oricum Matei a uitat repede si si-a reluat programul zilnic iar eu nu mi-am revenit nici azi. am plans ieri toata ziua. si cand ma gandesc ca este abea inceputul si ca o sa mai cada si pe afara .....ma apuca groaza. mi se face rau si daca-l pisca un tantar. ne ies si dintisorii. cand m-am uitat la el in gurita jos i-au spart f putin gingiuta. de asta ne mananca pe noi tot timpul si pe el si tot ce prinde. as vrea sa mergem la mare cu bebe dar sa vedem cum reuseste sotul meu sa-si faca timp liber catva zile. in rest suntem bine si mai asteptam vesti de la voi.
va pupam

papa Mateiut piureul de legume? Andreea nu mai vrea deloc. Abia a papat azi 4 lingurite si i-am dat in completare iaurtel pentru ca nici laptic nu a vrut.
alina84
Buna fetelor.Am citit postarile voastre si vreau sa va spun ca inca nu a cazut jos de pe pat Stefanut dar a avut doua tentative.De altfel,ultima a fost azi-noapte cand m-am dus la bucatarie sa-i pregatesc lapticul si din doua miscari era sa cada jos de pe pat.Noroc ca a dormit azi-noapte bunica cu noi si l-a prins ea exact la marginea patului,altfel lua o cazatura urata.Anku,nici eu nu stiu ce sa mai fac cu Stefanut,si el plange toata ziua si mai are si momente cand efectiv tipa.Si eu am niste dureri de cap ingrozitoare.Banuiesc ca ii ies dintisorii de este asa de agitat si nervos.Va pupam si va dorim crestere usoara.
anku
am luat si eu un respiro mai maricel...
s-a culcat la ora 9 dimineata...si sa-a trezuit la 14.00...ca sa vedeti cata lipsa de somn are domnia sa care se trezeste la 6 dim .... oFloare.gif
asa ca am facut papicu...acum vad ca ed mai biune dispus....nu ami plange singur...dse jaoca acum singur...
cu tarcul...inca nu am incercat...dar nu cred ca imi sta...asa cum nu sta in patut...
cu carutul...nu ami merge figura cu scaunelul de masina ca imi sare din el jos...asa ca diresct in carut si carutul ridicat la 90 °
asa mai sta cumva..cate o oara maxim dupa care plansete...atunci cobor carutul....sau il iau in brate...
plange ca nu se odihneste ...ca l-am cautat in gura ...nu se vede inca nimic...e alb ca si acum 3 luni...
cu mancarita...noi inca mancam bine acum...am obs ca nu mai vrea lapte...dar ideea este ca mi-a luat 580 gr in 2 sapt....si acum mancam la 5 ore...dar mancam si cate 300 gr de legumite...fructe ff putin ca iar mi se inavat sa mance numai fructite...de cand am inceput sa-i dau carne pune bine p el...e greu ca betonul...il iei in brate si nu te astepti sa fie asa de greu ...sa ma duc la dr????a luat prea mult????parca s-a si lungit iar...nu stiu ce sa zic...
alina bine ca nu ati cazut ca tare rau este...
rose spoeram ca este numai opp püerioada cand nu papa legumite...
Rose68
QUOTE(anku @ Jul 8 2009, 04:18 PM) *
am luat si eu un respiro mai maricel...
s-a culcat la ora 9 dimineata...si sa-a trezuit la 14.00...ca sa vedeti cata lipsa de somn are domnia sa care se trezeste la 6 dim .... oFloare.gif
asa ca am facut papicu...acum vad ca ed mai biune dispus....nu ami plange singur...dse jaoca acum singur...
cu tarcul...inca nu am incercat...dar nu cred ca imi sta...asa cum nu sta in patut...
cu carutul...nu ami merge figura cu scaunelul de masina ca imi sare din el jos...asa ca diresct in carut si carutul ridicat la 90 °
asa mai sta cumva..cate o oara maxim dupa care plansete...atunci cobor carutul....sau il iau in brate...
plange ca nu se odihneste ...ca l-am cautat in gura ...nu se vede inca nimic...e alb ca si acum 3 luni...
cu mancarita...noi inca mancam bine acum...am obs ca nu mai vrea lapte...dar ideea este ca mi-a luat 580 gr in 2 sapt....si acum mancam la 5 ore...dar mancam si cate 300 gr de legumite...fructe ff putin ca iar mi se inavat sa mance numai fructite...de cand am inceput sa-i dau carne pune bine p el...e greu ca betonul...il iei in brate si nu te astepti sa fie asa de greu ...sa ma duc la dr????a luat prea mult????parca s-a si lungit iar...nu stiu ce sa zic...
alina bine ca nu ati cazut ca tare rau este...
rose spoeram ca este numai opp püerioada cand nu papa legumite...

de cate ori am fost plecati am apelat la borcanele si de obicei NESTLE si au in compozitie sare. eu nu pun sare la supa preparata de mine si cred ca simte diferenta. Am avut perioada cand papa 150-200, acum 6-7 lingurite.Cred ca voi face pauza 2-3 zile si apoi incercam iar.
Am mai spus asta cred, cand vor invata sa mearga multi vor pierde din greutate. Daca si atunci se va mentine atunci sa iti faci probleme. Va pupam
anku
rose sa stii ca aio dreptate...si darius,cat de ,mancacios este dara a vut cate o periooada de nici lapte nu-mi manca mai ales dupa ce ne-a trecut diareea..si doar nu am luat nici un medicament...ca dc luam medicamente era de la sine inteles ca nu are pofta de mancare...
perioade si perioade ...
eu sper sa treca mai repede prioda asta cu nestatul nicaieri...il iau in brate..dar nici asa nu sta...vrea el jos ...vrea sa mearga dar nu poate...
nu am nevoie sa slabeasca ca arata super bine...e greu ca betonu dar cred ca e ca bunicasu,indesat bine...avea si ala 92 kg dar nu-i dadeai 70 laugh.gif dar nu stiu d c e bine atata sa ia in 2 sapt...dc forteaza vreun organ???
mna ma mai interesez...
carne de porc am gasit...se da doar dupa 3 ani..
cu sarea in bocane!!!!!!!!!?????am vazut si eu sarac saratin borcanase de la 8 luni...dar am mai citit si unii peditrii din ro spun ca se poate pune saricica un praf de la 8 luni...se foloseste numai sare iodata..
chiar acum a fost iar scandal cu hipp la tv!!!!!!!!!!s-au revoltat mamicile ca borcanele contin zahar si sunt ff scumpe...bine ca nu folosim hipp doh.gif au facut si astia teste si se pare ca vor tb sa modifice reteltee si sa retraga bocanasele din stocurile vechi!!!!!
eu ma tot gandesc ...cand bebeii vor implini un an ....veti mai da lapte praf sau laptic de vaca/capra?????
poop tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Jul 9 2009, 01:22 AM) *
rose sa stii ca aio dreptate...si darius,cat de ,mancacios este dara a vut cate o periooada de nici lapte nu-mi manca mai ales dupa ce ne-a trecut diareea..si doar nu am luat nici un medicament...ca dc luam medicamente era de la sine inteles ca nu are pofta de mancare...
perioade si perioade ...
eu sper sa treca mai repede prioda asta cu nestatul nicaieri...il iau in brate..dar nici asa nu sta...vrea el jos ...vrea sa mearga dar nu poate...
nu am nevoie sa slabeasca ca arata super bine...e greu ca betonu dar cred ca e ca bunicasu,indesat bine...avea si ala 92 kg dar nu-i dadeai 70 laugh.gif dar nu stiu d c e bine atata sa ia in 2 sapt...dc forteaza vreun organ???
mna ma mai interesez...
carne de porc am gasit...se da doar dupa 3 ani..
cu sarea in bocane!!!!!!!!!?????am vazut si eu sarac saratin borcanase de la 8 luni...dar am mai citit si unii peditrii din ro spun ca se poate pune saricica un praf de la 8 luni...se foloseste numai sare iodata..
chiar acum a fost iar scandal cu hipp la tv!!!!!!!!!!s-au revoltat mamicile ca borcanele contin zahar si sunt ff scumpe...bine ca nu folosim hipp doh.gif au facut si astia teste si se pare ca vor tb sa modifice reteltee si sa retraga bocanasele din stocurile vechi!!!!!
eu ma tot gandesc ...cand bebeii vor implini un an ....veti mai da lapte praf sau laptic de vaca/capra?????
poop tzuc.gif

acum chiar ma intreb? borcanelele Nestle de la voi nu au sare?
in ce priveste lapticul, am sa incerc de la 1 an sa ii dau tot lapte praf desi vad ca pediatra noastra recomanda de la 1 la 2 ani tot formula, junior. Asta probabil si in functie de bebe. Eu am incercat acum 2 sapt sa ii dau lapte cu 3,5% grasime UHT la recomandarea medicului cand vreo 2 zile nu a mai vrut formula, dar nu i-a placut si a revenit la formula
Ce mi-arf place sa ii dau de capra, dar de unde ca nu are mama...............
Iar carnea de porc asa e , se da de la 3 ani , altfel devine potential client pentru ulcer
Iar HIPP merci de informatie, eu chiar ieri i-am dat suc de caise de la HIPP pentru ca il aveam in casa pentru situatii de urgenta cand nu am timp sa prepar in casa.
Iar cu supa bebeica e cu toane. Ieri am preparat pentru 3 zile si am congelat. SI surpriza: ieri a papat 7-8 lingurte si azi a papat dar am pacalit=o amestecand piureul de legume cu iaurt care ii place mult iar la urma i-am dat si restul de iaurt si a papat in final 150 gr iaurt si 150 gr supa
Rose68
mamicilor............nu mai intra nimeni?
anku
QUOTE(Rose68 @ Jul 10 2009, 08:52 PM) *
mamicilor............nu mai intra nimeni?

eu sunt..
am vazut numai bocanele de la hipp in scandalul ala...adica scandal...reclamatie...
despre suc nu au spus nimic...
si eu de mere tot de la hipp i dau...
eu cred ca voi continua cu praf...sau ...nu stiu...ma mai gandesc...
ma bucur ca acum papati...
darius tot asa cu toane este...nicaieri dar nicaieri nu sta...
poopam p andreiuta si p tine tzuc.gif
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Jul 10 2009, 06:52 PM) *
mamicilor............nu mai intra nimeni?


Eu citesc ce scrieti dar nu am mai scris, ca am vazut ca nu mi-ati mai raspuns la postari.
Azi i-am dat un iaurtel cu gust de banane la pranz ca nu eram gata cu supica si dupa o ora a papat bine si piureutul de legume dar distragandu-i atentia cu telefonul, o carte, o jucarie...
La noi sunt 13° si nu este simplu sa stam numai in casa.

Pupici si weekend placut,
Geo
anku
QUOTE(geocoto @ Jul 10 2009, 11:51 PM) *
Eu citesc ce scrieti dar nu am mai scris, ca am vazut ca nu mi-ati mai raspuns la postari.
Azi i-am dat un iaurtel cu gust de banane la pranz ca nu eram gata cu supica si dupa o ora a papat bine si piureutul de legume dar distragandu-i atentia cu telefonul, o carte, o jucarie...
La noi sunt 13° si nu este simplu sa stam numai in casa.

Pupici si weekend placut,
Geo

si la noi cam tot asa este..
inca a zi noapte au fost 11 grade...
na ...vreme de strand in vremea lui cuptor...
si noi papam f bine iaurtelul cu gust de bananae...
va cred ca nui e simplu sa stati numai in casa mai ales ca lucas este mai mult inv p afara... tzuc.gif
Ribana
Buna.
Sunt o mamica de ianuarie si participam si noi la concurs
Daca va place de noi va rugam frumos sa ne votati.
Pupici
http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=3552
Rose68
QUOTE(Ribana @ Jul 11 2009, 12:40 AM) *
Buna.
Sunt o mamica de ianuarie si participam si noi la concurs
Daca va place de noi va rugam frumos sa ne votati.
Pupici
http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=3552

v-am dat un votic
Rose68
QUOTE(geocoto @ Jul 10 2009, 10:51 PM) *
Eu citesc ce scrieti dar nu am mai scris, ca am vazut ca nu mi-ati mai raspuns la postari.
Azi i-am dat un iaurtel cu gust de banane la pranz ca nu eram gata cu supica si dupa o ora a papat bine si piureutul de legume dar distragandu-i atentia cu telefonul, o carte, o jucarie...
La noi sunt 13° si nu este simplu sa stam numai in casa.

Pupici si weekend placut,
Geo

saptamana asta am scris mai greu. Pe langa Andreuta l-am avut in grija si pe tati care e in concediu medical chinuit de lombosciatica
Rose68
si noi am incercat diverse trucuri pentru ca la inceputul diversificarii papa foarte cuminte
Acum papam cand in carut cand pe canapea, uneori in patut urcata pe perne
IAr cu somnicul inainte adormea singura. Apoi am apelat la adormitul pe picioare. Acum adoarme daca ii cant si sta urcata pe burtica mea Problema apare dupa ce adoarme ca e foarte greu sa o dau jos fara sa se trezeasca.
Iar baita......la inceput in cadita si cu tot cu cadita in dormitor
Apoi am inceput sa facem dusuri zilnice si de 2 ori pe saptamana si in cadita
Acum zilnic de cel putin 2 ori in chiuveta si seara in cadita si cadita asezata in cada mare.Pentru ca acum ne balacim si chiraim si aruncam ratustele de colo colo
Ziua stam cand in carut la 45 sau 90 de grade, cand in patut dar sa mearga caruselul, seara cu tati la tv, ziua ne plimbam prin parc sau la bunici sau pe unde are mami treaba
Cam asa trece timpul nostru.................
Iar la noi e teribil de cald si umed............e groaznic
geocoto
Mamici cam care este timpul de fierbere pentru fasolea verde pentru BB si daca o fierbeti impreuna cu celelalte legume sau separat?Dar pentru carne?

offtopic.gif Rose ce tratament i-a dat taticului pt lombosciatica?

Pupici,
Geo oFloare1.gif
Rose68
QUOTE(geocoto @ Jul 11 2009, 03:20 PM) *
Mamici cam care este timpul de fierbere pentru fasolea verde pentru BB si daca o fierbeti impreuna cu celelalte legume sau separat?Dar pentru carne?

offtopic.gif Rose ce tratament i-a dat taticului pt lombosciatica?

Pupici,
Geo oFloare1.gif

fasolea verde se fierbe impreuna cu celelalte legume. Iar carnea fiarta separat pana la 7 luni. timpul de fierbere al carnii e in functie de tipul ei. Mai intai se introduce carnea de pui o lingurita (piept sau copanel) pasirata. Apoi cresti cate putin cantitatea. Pe urma introduci si vita la fel. ( nu stiu daca a mentionat dr vostru dar noua ne-a spus ca mai indicata este carnea din animal adult( gaina sau vita)). Se poate ajunge pana la max 60 gr la aceasta varsta. Dar atentie maxim 3 zile pe saptamana. Se introduce tot in aceasta perioada galbenusul de ou fiert 10 minute inglobat in piureul de fructe(mai intai un sfert). Si tot cam acum ficatelul de pui (proaspat nu congelat , tot pasirat si tot in piure).De aceea in cele 7 zile se alterneaza carnita, ficatelul si ousorul.
Astea sunt sfaturile medicului nostru. Am vazut ca difera sfaturile ei in functie de greutatea lui bebe.

Iar cu tati e mai complicat. Am ajuns luni la urgenta cu tai care avrea dureri ingrozitoare de spate care radiau spre fata si ii dadeau greutate la mers. Mai intai la urgenta i-au laut probe de sange si urina. In urina i-au gasit leucocite si hematii, diagnostic: litiaza renala. Apoi ziua urmatoare a venit medicul de familie acasa(nu se mai putea ridica din pat) si a infirmat diagnosticul spunand lombosciatica. Adevarul credem ca e undeva la mijloc. Are antecedente de litiaza renala. Acum 10 ani a eliminat 3 bucati.
Pentru lombosciatica: Movalis injectii si analgezice
Pentru rinichi : urinex, ibutin, algocalmin, no-spa
anku
la fasole verde tb scoase boabele?????????
eu asa citisem...voua cum v-a zis ???
ficatel nu-i voi da absolut niciodata...nici noi nu mai mancam asa ceva...desi ne placea...
deci 60 gr maxim...
eu i-am dat intercalta...o zi ou ,o zi carne...dar o sa-i iau o masa din oua...i dau numai legume simple...
rose imi pare rau potr sotul tau....speram sa nu-l doara prea rau....si sa se faca bine repede...
Rose68
QUOTE(anku @ Jul 12 2009, 11:24 AM) *
la fasole verde tb scoase boabele?????????
eu asa citisem...voua cum v-a zis ???
ficatel nu-i voi da absolut niciodata...nici noi nu mai mancam asa ceva...desi ne placea...
deci 60 gr maxim...
eu i-am dat intercalta...o zi ou ,o zi carne...dar o sa-i iau o masa din oua...i dau numai legume simple...
rose imi pare rau potr sotul tau....speram sa nu-l doara prea rau....si sa se faca bine repede...


nu mi-a zis nimic de boabe dar s-ar putea sa ai dreptate. Eu i-am dat dar era fasole tanara si boabele extrem de mici
Iar ficatel nici eu nu i-am dat desi Dr a zis sa ii dau
Stiu da ficatelul e filtru de reziduri desi nu prea imi da ghes inima sa ii dau
anku
QUOTE(Rose68 @ Jul 12 2009, 01:58 PM) *
nu mi-a zis nimic de boabe dar s-ar putea sa ai dreptate. Eu i-am dat dar era fasole tanara si boabele extrem de mici
Iar ficatel nici eu nu i-am dat desi Dr a zis sa ii dau
Stiu da ficatelul e filtru de reziduri desi nu prea imi da ghes inima sa ii dau

yes.gif yes.gif yes.gif
din acelasi motiv si eu...
voi ati pus perinuta la bebeci????? tzuc.gif
anku

ma joc cu rochia mamei...

mi-a placut mult de tot peisajul asta

mi-a dat mama sa pap spanac

o pozita cu mami cand am fost dupa tei

de o luna vreau tasta si nu mi-o da....dar acum mi-a dat-o




o pozica ieri

cu mami
Rose68
QUOTE(anku @ Jul 12 2009, 03:16 PM) *
yes.gif yes.gif yes.gif
din acelasi motiv si eu...
voi ati pus perinuta la bebeci????? tzuc.gif


uneori...........
.o adorm pe picioare cateodata si atunci o las jos cu tot cu perna, dar asta e valabil ziua, noaptea in general fara perna. Dar daca adoarme pe burta o asez pe o pernuta speciala antisufocare. (dar destul de rar, doar cand adoarme pe pieptul meu)
tare vesel mai e bebeul tau
intotdeauna mi-a placut sa vad poze cu voi


si vad ca ti-a mami de pofta putina inghetata


si mi-ai dat si o idee, eu nu i-am dat spanac pana acum

pupicei si noapte buna



oana petrina
tare scumpel mai e Darius. are niste ochisori.....iti vine sa-l papi asa muscurit cum e de la spanac.
acum papam si noi legume si carnita . dar nu pot sa spun ca i-am facut ciorbitele dupa cantar atatea gr de carne sau atata de legume. ii fac dupa ochi. si papa cat poate nu stiu cate grame ca nu i-am cantarit. iaurtel papa de la humana unul intreg si mai cere. asa ca ii mai dau inca o juma de cutiuta deci in total iaurt papa cam 150. dr mi-a zis ca atata timp cat bebele creste si e sanatos sa-l las sa pape cat vrea el. referitor la lapte dupa un an am sa-i dau tot formula. lapte de vaca proaspat o sa bea cand o sa fie mare si o sa vrea el. mie una nu-mi place, asa ca, de pe la 2 ani o sa-i dau de la cutie abea smile.gif in rest vreau sa-l invat incet incet sa pape de toate. anku sa-mi dai si mie reteta cu spanac te rog.
noi suntem tare obraznicuti am crescut si dormim tot mai putin ziua.si vrem numai in brate daca se poate. nu prea ne mai place nici in carut tarc scaunel si ce-o mai fi. vrem atentie non stop ca daca nu tipammmmmmmmmmmmmmmmmmmm.bebelusii vostrii tipa? matei e pasionat de tipatul lui ca rade si el dupa ce trage cate unul. iin rest ne dispera vremea asta urata. daca va vine sa credeti ma gandeam ieri la gradinita smile.gif unde sa-l dau. am luat-o razna. mai am putin si-l trimit la facultate. a si-i place sa-l pui pe piciorusele lui si sa topaie. ma trage de par toata ziua. avem o gramada de treaba toata ziua. imi rupe spatele smile.gif
va pupam
anku
QUOTE(Rose68 @ Jul 13 2009, 01:06 AM) *
uneori...........
.o adorm pe picioare cateodata si atunci o las jos cu tot cu perna, dar asta e valabil ziua, noaptea in general fara perna. Dar daca adoarme pe burta o asez pe o pernuta speciala antisufocare. (dar destul de rar, doar cand adoarme pe pieptul meu)
tare vesel mai e bebeul tau
intotdeauna mi-a placut sa vad poze cu voi
si vad ca ti-a mami de pofta putina inghetata
si mi-ai dat si o idee, eu nu i-am dat spanac pana acum

pupicei si noapte buna

darius la inceput a mancat spanac ,apoi nu a mai mancat iar acum mananca dar nu bucuros...
eu nu i-am pus perna si m-a intrebat nasa lui darius de ce nu-i pun perna...si nu stiam ce sa fac...deci exista perna speciala...tb sa caut si eu...
ma gandesc sa pun de la un an...dc nici voi nu puneti e ok....
i-am facut horoscopul cu astrograma lui darius si spune ca va fi un om comic,cu simt al umorului ,econom dar intodeuna se va bucura sa aiba p cineva la masa si sa ajute si ca va lupta in viata asta sa-si tina sufletul curat fiind un familist convins...iar in copilarie nu vei stii cand vb serios si cand glumeste... laugh.gif se pare ca ceva se potriveste...
inghetata nu i-am dat eu ...eram la zilele orasului si o cunostinta a venit cu inghetata...el sarcau se uita si saliva...si ia- dat femeia aia...desi eu am avut frica de salmonele...ce eram eu certata cu manacarurile si inghetata de la chiscuri sau mag cu iesire la str sau kebap si döner...dar acum nici ca mai iau si sa mor de foame...sunt infestate maj cu salmonele...
si cremvusti si tot...
acum papa bine?????
vad ca acum noi nu avem pofta...poate e iar o perioada...maxin 100 gr piuree cu legume mananca...de sambaata...
anku
QUOTE(oana petrina @ Jul 13 2009, 11:43 AM) *
tare scumpel mai e Darius. are niste ochisori.....iti vine sa-l papi asa muscurit cum e de la spanac.
acum papam si noi legume si carnita . dar nu pot sa spun ca i-am facut ciorbitele dupa cantar atatea gr de carne sau atata de legume. ii fac dupa ochi. si papa cat poate nu stiu cate grame ca nu i-am cantarit. iaurtel papa de la humana unul intreg si mai cere. asa ca ii mai dau inca o juma de cutiuta deci in total iaurt papa cam 150. dr mi-a zis ca atata timp cat bebele creste si e sanatos sa-l las sa pape cat vrea el. referitor la lapte dupa un an am sa-i dau tot formula. lapte de vaca proaspat o sa bea cand o sa fie mare si o sa vrea el. mie una nu-mi place, asa ca, de pe la 2 ani o sa-i dau de la cutie abea smile.gif in rest vreau sa-l invat incet incet sa pape de toate. anku sa-mi dai si mie reteta cu spanac te rog.
noi suntem tare obraznicuti am crescut si dormim tot mai putin ziua.si vrem numai in brate daca se poate. nu prea ne mai place nici in carut tarc scaunel si ce-o mai fi. vrem atentie non stop ca daca nu tipammmmmmmmmmmmmmmmmmmm.bebelusii vostrii tipa? matei e pasionat de tipatul lui ca rade si el dupa ce trage cate unul. iin rest ne dispera vremea asta urata. daca va vine sa credeti ma gandeam ieri la gradinita smile.gif unde sa-l dau. am luat-o razna. mai am putin si-l trimit la facultate. a si-i place sa-l pui pe piciorusele lui si sa topaie. ma trage de par toata ziua. avem o gramada de treaba toata ziua. imi rupe spatele smile.gif
va pupam

si noi tot dupa ochi facem...cand facem...
50 gr spanac,un cart6of,un galbenus lapte...
pui la fiert cartoful ,cu cateva min inainte sa fie fiert cartoful pui si frunzele de spanac spalate,
apoi pui si galbenusul ,dupa ce ai scurs apa...si amesteci sau pisezi ,zdrobesti...eu am ceva asa ....nu blender dar ceva asa ca un bat liwlol.gif il bagi acolo in olicica si zdrobreste tot...dar poti sa-l pui in blender...cred laugh.gif pun 2-3 picaturi de lapte si 2-3 picaturi de ulei dar de ricin...normal se recomanda de masline dar ptr mine cel de masline pute...
cineva zicea ca putem adauga si un praf de sare dcar eu nu pun...poate ca o sa pun dupa 9 luni...
ne bucuram ca papati si voi cainita laugh.gif
c am asa se comporta si darius ...dar nicaieri nu mai sta...il pun p leagan si dupa 10 min el plange in leagan si zice mamede plictiseala...deci are o plictiseala in el de zici ca are 90 de ani...in pat nu.in patut nu,in scaun nu,in brate nu,in carut nu....mai nou nici in leagan...mai lipseste xsa nu-i plavca nici la baie...
In rest apucam tot...trantim tel,tasta,mousul....dc lasa tata vreun act doamne fereste p scaun il ia si il mananca...a mancat un cec de 1200 e...ziare ,carti,,,are boala p cabluri si carti...normal...tata este electrician si mama librareasa/Bibliotecara din pasiune (invatator-educator de meserie) liwlol.gif
si p tine te trage de par???????? liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
mno cand mai vedem p mateiut???? tzuc.gif
Si eu m-am tot intrebat la ce gradi sa-l duc...am una la 3 min de casa...si una unde ar fi si biserica dar e la 20 min de casa...astea mi-ar placea...ar mai fi si in late cartiere dar nu are rost...
in tot cazul ..la program prelungit....mai bine la gradi decat cu tati....darius cade din pat si tati lanfga in pat...deci no way... mad.gif
eu ma tot gandesc cu cine se va insura el....unde il trimit sa studieze liwlol.gif dc il trimit in lat oras (centru universitar )e supper scump si imi e frica sa nu faca prostii...
am obs ca lui darius nu-i place carnea de vita...(nici mie) doh.gif
va poop tzuc.gif
geocoto
Buna mamici,

Nu am mai intrat pentru ca Lucas are din nou febra...Nu are nici un simptom de raceala deci cu siguranta este din nou rosu in gat.De data asta nu a mai sarit de 39 dar totusi la 4 ore i-am pus ori un supozitor ori Nurofen siropel pe care Lucas a inceput sa-l deteste.Nu vrea sa pape piureut doar lapte , cat de cat.Acum la pranz de exemplu mi-a luat ff putin laptic.
Tocmai cand ma bucuram si eu ca a inceput sa mai ia si el in greutate dupa varicela...

Acum face nani in carut si incerc sa-i fac un piureut simplu din morcov, cartof si mozarella.
Am sa caut si eu reteta de spanac desi se zice ca trebuie sa fie ff proaspat din cauza nitratilor...

Pupici mamici si bebici,
Geo oFloare1.gif

PS Rose exista o lampa cu infrarosu pe care aici la noi o gasesti si la Carefour si care mai amelioreaza cat de cat mialgiile.Dr s-a uitat si la coloana sa vada daca nu cumva este vreun nerv pensat?Sa-l convingi sa poarte centura ca la box chiar si cand face cel mai mic efort.Pentru rinichi incercati si Urinal(din plante) care la mine face minuni dupa mult timp de chin.Multa sanatate!

PS Ne uitam la Darius cu drag si la fel roade si piticul la noi firele de la calculator daca le prinde chiar si pentru o secunda..
oana petrina
Adina ai doua comori. sunt frumoase foc sa-ti traiasca.
eu nu-i pun perna lu Matei in patutul lui. i-am luat si eu antisufocare dar sta pe ea cand se joaca in patul mare si mai sta intre perne. ce parere aveti de peste si pepene? oare le putem da?
adina_apostu
QUOTE(oana petrina @ Jul 13 2009, 07:14 PM) *
Adina ai doua comori. sunt frumoase foc sa-ti traiasca.
eu nu-i pun perna lu Matei in patutul lui. i-am luat si eu antisufocare dar sta pe ea cand se joaca in patul mare si mai sta intre perne. ce parere aveti de peste si pepene? oare le putem da?

Mersi mult. eu celei mari i-am dat peste de la 10 luni si pepene de la vreo 8 luni. Pepenele ia placut extraordinar de mult. Si drept dovada si acum mananca foarte bine pepene.
O sa mai incerc sa pun poze. Mi-a trebuit cam mult pana sa ma descurc. Invat eu pana la urma.
adina_apostu
adina_apostu
Hai ca i-am dat de cap
ea e printesica cea mare de 1 iunie ziua copilului

ei sunt cei pe care ii iubesc nespus de mult, tati cu fetele
scot si eu limbuta ca imi place
ne place mult sa radem
eu sunt cristinica, mezina familiei
Sper sa va placada de noi. In prima poza suntem la botez, nasa lui Cristinica cu ea in brate si mamica.
adina_apostu
Hai ca acum ne cunoasteti si pe noi.
anku
QUOTE(oana petrina @ Jul 13 2009, 08:14 PM) *
Adina ai doua comori. sunt frumoase foc sa-ti traiasca.
eu nu-i pun perna lu Matei in patutul lui. i-am luat si eu antisufocare dar sta pe ea cand se joaca in patul mare si mai sta intre perne. ce parere aveti de peste si pepene? oare le putem da?

de peste stiu ca se da de la 10 luni dar numai un an umit peste..palb stiuca,pastrav,salau...
ca tot veni vb de peste...
cand avea darius 2 luni jumate vb cu sora unei prietene(ea nu-mi este prietena) care are un copi de 2 ani...si imi zice...pune-i cartof ,o conserva de peste dar nu pune uleiul ,il scurgi si niste morcov,le toci si gata i dai sa manance si sa vezi ca o nu o sa-i mai fie foame la fiecare 40 min... doh.gif ohmy.gif ohmy.gif sad.gif deci am crezut ca nu e prea normala...urasc persoanele care fac totul gresit (asta e probl lor)dar cand vad ca mai inv si p altii ce sa faca.... ohmy.gif laugh.gif
la fel si cu suzeta...imi zice bag-o in miere si sa vezi ca se insa o suga... doh.gif doh.gif doh.gif
de pepene habar nu am....dar sunt mamici care au dat la 7 luni pepene aici p forum...dar mai bine nu te grabi...si asa pepenele nu aduce mai nimic in afara de apa...
deci mateiut nu sta p perinita...
poop tzuc.gif
anku
QUOTE(adina_apostu @ Jul 14 2009, 02:43 AM) *
ei sunt cei pe care ii iubesc nespus de mult, tati cu fetele

adian ma buucur ca ne-ai pus pouzite ca sa-tiu vedem comorile....
frumoase foc amundoua fetitele tale....
si cristinica scoate lb liwlol.gif
mi-a palcut atre mult pozica asta...
poopam fetitile tale...si te mai asteptam p aici...
cum mai este cu ss???
ati inceput diversificarea???? tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.