Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
danielaaa voi ce mai faceti????
DENISA???? tzuc.gif
danieelaa
QUOTE(anku @ Apr 9 2009, 06:59 AM) *
danielaaa voi ce mai faceti????
DENISA???? tzuc.gif

noi suntem bine,in dimineata asta ne-am intors si noi nanner.gif ......iar acum Denisa se invarte in patut ba cu capul la picioare ba lateral,noua ne plac mult povestile si radem mult (ca toti bb de altfel)noi suntem foarte cumintele si acasa si afara trandafir.gif
darius ce face in dimineata asta?
danieelaa
QUOTE(anku @ Apr 9 2009, 06:59 AM) *
danielaaa voi ce mai faceti????
DENISA???? tzuc.gif
tongue.gif tongue.gif

anku
QUOTE(danieelaa @ Apr 9 2009, 11:07 AM) *
noi suntem bine,in dimineata asta ne-am intors si noi nanner.gif ......iar acum Denisa se invarte in patut ba cu capul la picioare ba lateral,noua ne plac mult povestile si radem mult (ca toti bb de altfel)noi suntem foarte cumintele si acasa si afara trandafir.gif
darius ce face in dimineata asta?

acum urla la tacso....eu stau ca doamna sa beau 2 cafele.... bananab.gif imediat il imbrac si vira...si sa ma preg si prin magazine....ca tb sa-l iau in brate ca sa vada el ca sa vb el cu prod din raft....urla pana nu mai poate dc nu il iau in brate din carut si are carutul ridicat ca bebe de 7 luni....
ma bucur ca mai auzim si de bebici cuminti....
dar oare unde ati fost voi???la alba???
anku
QUOTE(danieelaa @ Apr 9 2009, 11:10 AM) *
tongue.gif tongue.gif


hi hi.....

iti dai seama ca il iubesc ca doar e ficiorul meu....

cand il vad cum rade....ma topesc si eu...dar cateodata dupa 14-15 ore de urlete si neastampar...
danieelaa
QUOTE(anku @ Apr 9 2009, 07:14 AM) *
acum urla la tacso....eu stau ca doamna sa beau 2 cafele.... bananab.gif imediat il imbrac si vira...si sa ma preg si prin magazine....ca tb sa-l iau in brate ca sa vada el ca sa vb el cu prod din raft....urla pana nu mai poate dc nu il iau in brate din carut si are carutul ridicat ca bebe de 7 luni....
ma bucur ca mai auzim si de bebici cuminti....
dar oare unde ati fost voi???la alba???

in alba am fost in fgebruarie acum mi-am mutat domiciliu...........si denisa mai vrea ridicata in carucior sa vada tot si doamne ce ii mai place....... trandafir.gif
Rose68
am venit de la vaccin. A plans foarte putin. In schimb m-am cam speriat eu. A trebuit sa o tin si mi-a fost mila de ea. Asa ca era sa lesin in masina la intoarcere cred ca din cauza emotiei.
Acum e bine, e jucausa dar as fi preferat sa doarma. Din 4 in 4 ore trebuie sa ii pun compresa rece si sa ii dau Nurofen sau Eferalgan.
Voi stiti ceva de rotavirus?
Noi am facut vaccinul dat de stat. Randul trecut a fost bine asa ca am mers tot pe mana dr.
alina84
Buna dimineata mamicilor,ce faceti,v-ati trezit?Noi nu prea am dormit azi-noapte ca Stefanut a fost f agitat.Ieri am fost la un control de rutina la pediatru si suntem sanatosi,avem 8 kg,si plangem din cauza ca suntem alintat,nu ca am avea ceva.Acum ne chinuim sa adormim ca ne este somn si poate face si mami putina treaba daca ma lasa Stefanut.Va pupam pe voi mamici,dar si pe bebelusi.
Rose68
In fata blocului avem un teren viran. OOps.... trebuia sa spun aveam pana ieri. Ieri au venit si au pus gard de jur imprejur si astazi ne-am trezit ca l-au tranformat in parculet de copii. Si eu care ma bucuram ca faceam ceva miscare sa ma duc cu ea in parc, care e si ala la 5 minute de mers pe jos. Asa parca ma vad............ies in fata scarii si ne dam uta, uta..........plus ca vor da copii navala si eu cum stau la parter.....asa ca nici nu stiu daca sa ma bucur sau nu.....desi cand o avea 4-5 ani........o pot lasa singurica....
Si printesa mea nu prea mai vrea in carut la orizontala, vrea ridicata si se uita curioasa de jur imprejur. Cand am fost azi la vaccin, cat am stat pe hol s-a foit in bratele mele ca sa vada pe toate lumea. Unul nu a scapat nenexaminat.
simina_ana
QUOTE(oana petrina @ Apr 9 2009, 08:02 AM) *
neazta
vai mami de Iancu da ce de treaba ai avut aseara liwlol.gif pai cred si eu ca dupa ce ai terminat de mozolit frumusete de flacau sa fi asa de vesela. apropo (scuze ca nu mai retin) ai facut botezul? daca da mi se pare mie sau nu am vazut nici-o pozica de la eveniment? rolleyes.gif ce tare ma bucur cand vad pozici cu puiutii nostrii.
daniela nici nu am apucat sa-ti spun ce domnisoara dulce ai. n-avem noi multe fete aici dar sunt frumoase tare.o sa fie batalie pe ele.se vor spada.gif baietii nostrii in biberoane.
pupam mamicile si bebeii



Da , Oana, am facut botezul in 31 ianuarie. Dar din pacate mi-am virusat calculatorul la cateva zile (stiti ca nu am intrat pe forum cateva saptamani bune) si am pierdut toate pozele. Mi-am virusat si cardul de memorie si ...uite asa am ramas fara nici o poza de la eveniment. De asta va trimit si poze facute cu telefonul ...ca mi-am "bulit" si aparatul. Nu am avut timp, dar acum ca s-a facut frumos afara si putem sa ne plimbam mai mult....o sa ne luam dupa Paste alt aparat. Deocamdata fac prospecte de piata. smile.gif
Voi cum stati cu pregatirile?
rolleyes.gif tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Apr 9 2009, 09:46 AM) *
darius dupa ce nu a inchis ieri un ochi toata ziua a cazut ieri in somn la 22. ..si a mancat la 8 dimineata!asa de obosit a fost!!!!l-am scos si afara ...dar nimic!!!!
noi il pregatim p tatai sa plece in romania asa ca o luam cui cumparaturile ptr cadouri de dim ca mai tarziu se incalzeste si nu ne place...



Spor la cumparaturi ... Sa ne spui mai tarziu ce ai luat frumos...
tzuc.gif
simina_ana
Am fost atat de ocupata sa raspund....ca am uitat unde-mi sunt bunele maniere....
Neatza' dragi mamici si bebelusi cuminti si frumosi
tzuc.gif
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Apr 9 2009, 09:36 AM) *
am venit de la vaccin. A plans foarte putin. In schimb m-am cam speriat eu. A trebuit sa o tin si mi-a fost mila de ea. Asa ca era sa lesin in masina la intoarcere cred ca din cauza emotiei.
Acum e bine, e jucausa dar as fi preferat sa doarma. Din 4 in 4 ore trebuie sa ii pun compresa rece si sa ii dau Nurofen sau Eferalgan.
Voi stiti ceva de rotavirus?
Noi am facut vaccinul dat de stat. Randul trecut a fost bine asa ca am mers tot pe mana dr.


Buna ziua mamici.Rose noi am facut vaccinul Rotavirus o data la 2 luni si o data 3 luni.L-am cumparat noi, singurul vaccin de altfel pe care l-am cumparat.A costat 10 euro cu prescriptie medicala daca nu 80 de euro ca s-a inselat o prietena si a dat banii pe el fara prescriptie.
Din cate ne-a zis Dr noua se face de 2 ori sa activeze sistemul imunitar al copilului inainte de 4 luni.A 3a oara se face numai in cazuri speciale deci noi nu o sa-l mai facem la 4 luni.Se tine la frigider.Daca nu te-am lamurit mai vorbim pe mess.
Pupici

PS Simina noi venim in tara de Pasti si in aceeasi zi cu Oana facem si noi botezul pe 25 aprilie.Nasol cu pozele, asa le-am pierdut eu pe cele de la nunta, am reusit sa mai salvez doar cateva.
anku
QUOTE(simina_ana @ Apr 9 2009, 01:44 PM) *
Spor la cumparaturi ... Sa ne spui mai tarziu ce ai luat frumos...
tzuc.gif

zici ca nu ai decat p tacto si p sorata ....dar cand te duci la cumparaturi iti dai seama ca tb si la pretenu lu so,la o vecina de a lui tata,la o femeie ce m-a ajutat p mine mult si sustinut,la verisoara ,la o nepotica de la un verisor niste jucarii....si se aduna bagajul....probl este ca se duce cu autocxarul ca masina deocamdata....nema!!!!le-am luat dulciuri,iepurasi,parfumuri...
oana petrina
of imi pare rau simina ca ai pierdut pozele , dar o sa-i faci altele el sa fie sanatos. noi ne pregatim intens de botez ca marti plecam in Banat sa facem pastele si nu mai avem cand sa ne ocupam. am dat si invitatiile la toata lumea iar dupa ce am terminat de dat am constatat ca i-am invitat pe toti pe 25 apr 2008 liwlol.gif super faza .asta e nu mai pot acum sa cer invitatiile inapoi sa modific smile.gif
pupici
simina_ana
QUOTE(oana petrina @ Apr 9 2009, 07:31 PM) *
of imi pare rau simina ca ai pierdut pozele , dar o sa-i faci altele el sa fie sanatos. noi ne pregatim intens de botez ca marti plecam in Banat sa facem pastele si nu mai avem cand sa ne ocupam. am dat si invitatiile la toata lumea iar dupa ce am terminat de dat am constatat ca i-am invitat pe toti pe 25 apr 2008 liwlol.gif super faza .asta e nu mai pot acum sa cer invitatiile inapoi sa modific smile.gif
pupici



liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif Eu am primit o invitatie la nunta pentru Mai 2008 ...si nunta e la sf lui Mai 2009. Noroc ca noi am fost printre primii care am primit invitatia si le-am spus de greseala si au putut remedia in timp util.
Se mai intampla....voi sa fiti sanatosi
geocoto
QUOTE(oana petrina @ Apr 9 2009, 06:31 PM) *
of imi pare rau simina ca ai pierdut pozele , dar o sa-i faci altele el sa fie sanatos. noi ne pregatim intens de botez ca marti plecam in Banat sa facem pastele si nu mai avem cand sa ne ocupam. am dat si invitatiile la toata lumea iar dupa ce am terminat de dat am constatat ca i-am invitat pe toti pe 25 apr 2008 liwlol.gif super faza .asta e nu mai pot acum sa cer invitatiile inapoi sa modific smile.gif
pupici


Suuuper.Sa speram ca iti confirma in 2009 daca vin sau nu.Ce ati mai facut, ati fost iesiti ca am inteles ca in tara este frumos.
Of apropo de timp frumos trebuie sa ma epilez ca aici nu se uita nimeni dar acolo se vor uita rubedeniile din cap pana in picioare la mine.Si picioarele nu-s tocmai punctul meu forte...

Lucas imi face probleme la masa, mai mult se joaca decat mananca si apoi isi baga manuta in gura si da tot laptele afara.Cred ca in momentul asta mananca mai putin si decat Andreea.Mai am putina rabdare si daca nu-si schimba apetitul intr-o saptamana mergem sa vedem ce il incurca.

Au venit in vizita niste prieteni si fetita lor de 6 luni avea niste margelute de chihlimbar(cred ca asa se scrie) la gat.Mamica mi-a explicat ca facea niste crize de nu stia cum sa potoleasca copilul din cauza dintilor si dupa ce i le-a pus nu a mai avut nici una.Mi-a zis ca se vand special pentru bebelusi.Voi ati auzit ceva?Momentan nu avem probleme dar cine stie mai tarziu...

Pup ca Lucas doarme deja si ma duc sa profit si eu sa stau cu taticul lui.
anku
Efecte miraculoase



Turcoaza
Corp: potrivit pentru durerile de gat si musculare, reumatism si afectiuni ale ochilor.
Suflet: intareste aura, sporeste increderea, concentrarea si da energie.
Utilizare: inel, pandantiv.



Chihlimbar
Corp: Linisteste ficatul, bila, stomacul si intestinele si ajuta copiii cand le cresc dintii.
Suflet: intareste sufletul si aduce lumina in inima.
Utilizare: pe termen lung, pandantiv sau bratara.



Ametist
Corp: alina durerile de cap, gatul si tulburarile digestive.
Suflet: linisteste, armonizeaza, daruieste caldura si siguranta.
Utilizare: pandantiv. Nu lasati piatra in soare.



Jad
Corp: Scade febra si sustine activitatea rinichilor. Este o piatra a fertilitatii.
Suflet: intareste personalitatea si aduce pofta de viata.
Utilizare: sub perna, ca pandantiv sau apa de jad.



Agat
Corp: ajuta impotriva inflamarilor pielii. Calmeaza intepaturile de insecte. Intareste organele de reproducere.
Suflet: influenteaza procesul de maturizare, ajuta creativitatea.
Utilizare: direct pe piele.



Carneol
Corp: Regleaza tensiunea arteriala, ajuta impotriva crampelor si a durerilor menstruale.
Suflet: piatra a noului, da un nou impuls.
Utilizare: pentru activare, tineti-o mai multa vreme la soare.



Sarder
Corp: Pentru dureri de cap, raceli, dureri de urechi, tulburari de auz, reumatism.
Suflet: castiga si pastreaza bucuria, foarte potrivita pentru egoisti.
Utilizare: se asaza pe locurile cu probleme.



Acvamarin
Corp: Pentru dureri de gat, vedere proasta si piele sensibila.
Suflet: Sporeste increderea, intareste parteneriatul, ordoneaza viata, linisteste nervii.
Utilizare: ca pandantiv sau apa de acvamarin.



Rubin
Corp: intareste sistemul imunitar, actioneaza impotriva coagularii sangelui si impotriva anemiei.
Suflet: incurajeaza si aduce indrazneala.
Utilizare: ca pandantiv sau cercei.

si mi s-a mai parut interesant urmatorul....
http://www.acvaria.com/ambra_chihlimbar.php?p=cristale

anku
deci fuga sa iau Chihlimbar...poate merge.... doh.gif
simina_ana
Fetelor a scapat maimuta de la zoo....adica eu!
V-am spus ieri ca m-am plimbat ca o nebuna incercand sa recuperez timpul pierdut. Azi la fel am facut. N-a ramas alee din parc pe care sa nu trec. Si bineinteles ca dupa 2 zile de maraton, am febra musculara...da' nici ca ma las. In plus trebuie sa dau jos kg ...care nici gand sa ma slabeasca. Asa le-as da cu placere la una schiloada...
De Iancu, nici nu mai spun. A venit frant...i-am facut baita mai devreme si doarme bustean de la 9.30. Sunt curioasa daca se va trezi peste noapte. V-am spus ca de 2 nopti, se trezeste pe la 5, caraie putin , se joaca cu jucariile din patut si apoi adoarme singurel ? Oare renunta la masa de noapte?
Ma bag si eu la baita acuma,...ca tare ma mai ard talpile...

anku
simina au costat ceva noile emoticons p care le ai????
stiu ca scrie gratis dar astia sunt smecherei....nici progr de instalare nu a costat nimic???
noapte -buna!
simina_ana
Da' nici vorba.....le-am luat din http://www.glitter-graphics.com/gallery.php?categoryID=78, sectiunea Animated Gifs/ Smileys....stii ca ma plictiseam acum 2 nopti asa ca ....tot cautand ...am dat peste ele si mi-au placut
geocoto
QUOTE(anku @ Apr 9 2009, 11:16 PM) *
Efecte miraculoase



Turcoaza
Corp: potrivit pentru durerile de gat si musculare, reumatism si afectiuni ale ochilor.
Suflet: intareste aura, sporeste increderea, concentrarea si da energie.
Utilizare: inel, pandantiv.



Chihlimbar
Corp: Linisteste ficatul, bila, stomacul si intestinele si ajuta copiii cand le cresc dintii.
Suflet: intareste sufletul si aduce lumina in inima.
Utilizare: pe termen lung, pandantiv sau bratara.



Ametist
Corp: alina durerile de cap, gatul si tulburarile digestive.
Suflet: linisteste, armonizeaza, daruieste caldura si siguranta.
Utilizare: pandantiv. Nu lasati piatra in soare.



Jad
Corp: Scade febra si sustine activitatea rinichilor. Este o piatra a fertilitatii.
Suflet: intareste personalitatea si aduce pofta de viata.
Utilizare: sub perna, ca pandantiv sau apa de jad.



Agat
Corp: ajuta impotriva inflamarilor pielii. Calmeaza intepaturile de insecte. Intareste organele de reproducere.
Suflet: influenteaza procesul de maturizare, ajuta creativitatea.
Utilizare: direct pe piele.



Carneol
Corp: Regleaza tensiunea arteriala, ajuta impotriva crampelor si a durerilor menstruale.
Suflet: piatra a noului, da un nou impuls.
Utilizare: pentru activare, tineti-o mai multa vreme la soare.



Sarder
Corp: Pentru dureri de cap, raceli, dureri de urechi, tulburari de auz, reumatism.
Suflet: castiga si pastreaza bucuria, foarte potrivita pentru egoisti.
Utilizare: se asaza pe locurile cu probleme.



Acvamarin
Corp: Pentru dureri de gat, vedere proasta si piele sensibila.
Suflet: Sporeste increderea, intareste parteneriatul, ordoneaza viata, linisteste nervii.
Utilizare: ca pandantiv sau apa de acvamarin.



Rubin
Corp: intareste sistemul imunitar, actioneaza impotriva coagularii sangelui si impotriva anemiei.
Suflet: incurajeaza si aduce indrazneala.
Utilizare: ca pandantiv sau cercei.

si mi s-a mai parut interesant urmatorul....
http://www.acvaria.com/ambra_chihlimbar.php?p=cristale


Sa-ma spui daca merge...Tu trebuie sa iei din fiecare cate una ca nu stii exact ce are Darius nu?

Pupam baietelul scump tzuc.gif

PS Ma duc sa-i tai unghiile lui Lucas ca nu se mai poate.
Rose68
Ieri la ora 8 i-am facut vaccinul si la ora 16.30 avea temperatura 39.Am ajuns la urgenta dupa ce ii dadusem Eferalgan si facusem impachetari cu apa si otet.Cand am ajuns la urgenta coborase la 38 cu 3. Am ajuns acasa si pe ora 12 avea 39.3............doamne ce am mai tras toata noaptea. Pe la 12.30 a inceput sa aiba convulsii. Am vrut sa plecam iar la urgenta dar am facut iar impachetari si a mai scazut la 38 cu 3. Eu am clacat pe la ora 4 si am adormit juma de ora dar sotul meu nu a atipit nici o secunda. Dimineata la 6 coborase la 38 cu 3 acum e iar 38 cu 8. Astept medicul pediatru ca mi-a zis ca vine la ora 12 dupa programul de la cabinet.
Asa ca fiti atente cu vaccinul. De rotavirus am aflat abia ieri cand am fost la vaccinare. Asa de proasta sunt ca nici nu am stiu de el, si doar am tot cautat despre vaccinuri pe net...........Am vorbit cu medicul si mi-a explicat ca il putem cumpara, este oral si normal se da prima parte pana in luna a doua si al doua pana intr-a sasea luna. Asa ca asteptam sa isi revina si il facem pentru ca cel pentru rotavirus este pentru tulburari digestive, lucru important la bebei. Dar mai merge totusi si acum cu conditia sa fie minim 1 luna intre vaccinuri.
Va mai scriu cand voi mai putea. Acum a adormit putintel.
anku


si de la noi...
o sa ma duc sa caut o bratarica sau niste pietre....ar tb sa aiba mag de copiii....glumeam... laugh.gif
simina ati plecat deja?????plimbarica polcuta....esti o norocoasa ca iti sta in carut ca mie imi face zille fripte...dar ce facem???e ficiorul lui mama....
poopam p lucas si iancu si p voi!!! tzuc.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 10 2009, 12:31 PM) *
Ieri la ora 8 i-am facut vaccinul si la ora 16.30 avea temperatura 39.Am ajuns la urgenta dupa ce ii dadusem Eferalgan si facusem impachetari cu apa si otet.Cand am ajuns la urgenta coborase la 38 cu 3. Am ajuns acasa si pe ora 12 avea 39.3............doamne ce am mai tras toata noaptea. Pe la 12.30 a inceput sa aiba convulsii. Am vrut sa plecam iar la urgenta dar am facut iar impachetari si a mai scazut la 38 cu 3. Eu am clacat pe la ora 4 si am adormit juma de ora dar sotul meu nu a atipit nici o secunda. Dimineata la 6 coborase la 38 cu 3 acum e iar 38 cu 8. Astept medicul pediatru ca mi-a zis ca vine la ora 12 dupa programul de la cabinet.
Asa ca fiti atente cu vaccinul. De rotavirus am aflat abia ieri cand am fost la vaccinare. Asa de proasta sunt ca nici nu am stiu de el, si doar am tot cautat despre vaccinuri pe net...........Am vorbit cu medicul si mi-a explicat ca il putem cumpara, este oral si normal se da prima parte pana in luna a doua si al doua pana intr-a sasea luna. Asa ca asteptam sa isi revina si il facem pentru ca cel pentru rotavirus este pentru tulburari digestive, lucru important la bebei. Dar mai merge totusi si acum cu conditia sa fie minim 1 luna intre vaccinuri.
Va mai scriu cand voi mai putea. Acum a adormit putintel.

vaaai!!!!si andreiuta se simte rau????ea ce afce????vaaai ....de la 38 cu 5 este febra...
pai si noi tb sa facem un vaccin pt diaree la 4 luni...ala sa fie???
simina_ana
QUOTE(anku @ Apr 10 2009, 11:40 AM) *


si de la noi...
o sa ma duc sa caut o bratarica sau niste pietre....ar tb sa aiba mag de copiii....glumeam... laugh.gif
simina ati plecat deja?????plimbarica polcuta....esti o norocoasa ca iti sta in carut ca mie imi face zille fripte...dar ce facem???e ficiorul lui mama....
poopam p lucas si iancu si p voi!!! tzuc.gif


Nu am plecat inca. Mi-am facut aseara un tratament pt par si a trebuit sa ma spal de dimi....adica de la 11 cand ne-am trezit si astept sa mi se usuce parul ca nu vreau sa-mi bag uscatorul in par, desi nu cred ca am vreo sansa sa se usuce singur pana diseara...In plus a adormit Iancu . Asa ca mai amanam iesirea. O sa iesim cred pe la 2.
tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Apr 10 2009, 11:48 AM) *
vaaai!!!!si andreiuta se simte rau????ea ce afce????vaaai ....de la 38 cu 5 este febra...
pai si noi tb sa facem un vaccin pt diaree la 4 luni...ala sa fie???



cel de diaree- rotavirus se face optional nu este in programul obligatoriu
acum e treaza si e foarte cuminte. Nu vrea nici papa nici jucarii.
Speram sa ne revenim...............
anku
QUOTE(simina_ana @ Apr 10 2009, 11:03 AM) *
Da' nici vorba.....le-am luat din http://www.glitter-graphics.com/gallery.php?categoryID=78, sectiunea Animated Gifs/ Smileys....stii ca ma plictiseam acum 2 nopti asa ca ....tot cautand ...am dat peste ele si mi-au placut

oaaaauuuu..am crezut ca i-ai dt dowload....dar am gasit...
thank you
iullyy
Buna mamici si bebici !

Rose imi pare rau pt Andreiuta si pentru tine,of ...of ,crestem noi mari !!!! Nici eu nu stiam de acest vaccin si nici Dr nu mi-a spus nimic,am intrebat daca imi recomanda si altceva,noi pe 15 implinim 4 luni si facem si vaccinul.

In sfarsit vad ca ne este putin mai bine cu burtica si azi nu am dat afara decat foarte putin ... sper sa nu ma bucur prea devreme ,mai avem sa incepem sa mancam mai mult,azi i-am dat prima data cereale,nu prea ii place sa manance cu lingurita dar sper sa ne obisnuim ,de fapt nu avem incotro.
Va pupam si speram sa intram mai des!

anku
QUOTE(iullyy @ Apr 10 2009, 07:45 PM) *
Buna mamici si bebici !

Rose imi pare rau pt Andreiuta si pentru tine,of ...of ,crestem noi mari !!!! Nici eu nu stiam de acest vaccin si nici Dr nu mi-a spus nimic,am intrebat daca imi recomanda si altceva,noi pe 15 implinim 4 luni si facem si vaccinul.

In sfarsit vad ca ne este putin mai bine cu burtica si azi nu am dat afara decat foarte putin ... sper sa nu ma bucur prea devreme ,mai avem sa incepem sa mancam mai mult,azi i-am dat prima data cereale,nu prea ii place sa manance cu lingurita dar sper sa ne obisnuim ,de fapt nu avem incotro.
Va pupam si speram sa intram mai des!

pai si vrea dsa mana<nce cu lingura????
al meu nu...abia reusesc sa-i dau zimaflour cu o lg de ceai...
dc varsa ,aici am obs ca este un laptic pt bebe care varsa mult...formula AR am obs!!!
ne bucuram ca nu va mai doare burtica,,,
pai si noi tb sa ne interesem de vaccinul asta...eu stiu de unul de diaree dar tb sa intreb...
poop!
Rose68
QUOTE(anku @ Apr 10 2009, 11:03 PM) *
pai si vrea dsa mana<nce cu lingura????
al meu nu...abia reusesc sa-i dau zimaflour cu o lg de ceai...
dc varsa ,aici am obs ca este un laptic pt bebe care varsa mult...formula AR am obs!!!
ne bucuram ca nu va mai doare burtica,,,
pai si noi tb sa ne interesem de vaccinul asta...eu stiu de unul de diaree dar tb sa intreb...
poop!



e vorba de cel pentru rotavirus care produce enterocolita boala destul de nasoala pentru bebei, a carui simptom major e diaree plus varsaturi si deshidratare. Are multiple cauze printre care ar fi: pentru cel alimentat de la san se poate provoca boala daca mamica papa ceva ce nu trebuie, pentru cei cu lapte formula se produce daca papa lapticul la temperatura nepotrivita fie prea cald fie prea rece sau daca lapticul a fost preparat cu apa improprie. Si se mai poate produce indiferent de modul de hranire daca bebe papa prea mult fata decat trebuie....si da ANKULE exista si la noi laptic pentru varsaturi de la Humana( este foarte gros si greu de preparat la cantitatile din prospect)........ si pentru diareee au multe formule de laptic dar si pentru cei alergici sunt formule de lapticuri
Rose68
QUOTE(Rose68 @ Apr 10 2009, 11:43 PM) *
e vorba de cel pentru rotavirus care produce enterocolita boala destul de nasoala pentru bebei, a carui simptom major e diaree plus varsaturi si deshidratare. Are multiple cauze printre care ar fi: pentru cel alimentat de la san se poate provoca boala daca mamica papa ceva ce nu trebuie, pentru cei cu lapte formula se produce daca papa lapticul la temperatura nepotrivita fie prea cald fie prea rece sau daca lapticul a fost preparat cu apa improprie. Si se mai poate produce indiferent de modul de hranire daca bebe papa prea mult fata decat trebuie....si da ANKULE exista si la noi laptic pentru varsaturi de la Humana( este foarte gros si greu de preparat la cantitatile din prospect)........ si pentru diareee au multe formule de laptic dar si pentru cei alergici sunt formule de lapticuri

Rose68
QUOTE(iullyy @ Apr 10 2009, 06:45 PM) *
Buna mamici si bebici !

Rose imi pare rau pt Andreiuta si pentru tine,of ...of ,crestem noi mari !!!! Nici eu nu stiam de acest vaccin si nici Dr nu mi-a spus nimic,am intrebat daca imi recomanda si altceva,noi pe 15 implinim 4 luni si facem si vaccinul.

In sfarsit vad ca ne este putin mai bine cu burtica si azi nu am dat afara decat foarte putin ... sper sa nu ma bucur prea devreme ,mai avem sa incepem sa mancam mai mult,azi i-am dat prima data cereale,nu prea ii place sa manance cu lingurita dar sper sa ne obisnuim ,de fapt nu avem incotro.
Va pupam si speram sa intram mai des!

i-ai mai dat si altceva? suculet sau ai inceput direct cu cereale?
geocoto
Rose imi pare rau de Andreuta ca nu este in starea ei cea mai buna.Ii dorim sa treaca mai repede peste simptomele in urma vaccinului si tie muuuult curaj.Totul va fi bine ai sa vezi.
Lucas e pe toane, in seara asta a mancat mai bine dar la fiecare 20ml trebuia sa stam la palavre.A stat ceva pe afara , am fost si la cumparaturi si acum a picat obosit.Nu stiu daca ar trebui sa ma impacientez pentru bubitele lui de care imi zicea pediatra ca este o alergie la proteinele din laptele de vaca.Eu am renuntat la lactate si totusi azi am vazut ca i s-au activat iar.Cand sunt ca niste pete uscate, cand se activeaza si devin rosii.Astept sa termin lapticul de la Nan si sa-i iau HA.
Pupici am plecat la culcare,
Geo

PS S-au incheiat perioada de votare.Cum aflam si noi cine ce a facut?
anku
enterocolita????
darius de la 6 sapt nu a mai avut dureri de burta...si mananca nu gluma!acum vad ca s-a potolit...ma tot uit le el si imi este frica sa nu fie bolnav...dar vad ca de 2 zile este mai acceptabil...cel putin se culca la 9 nu la 23!de trezit se trezeste la 7 sa pape si apoi il iau cu mine in pat si mai dormim putin...e asa de dulce dimineata cand pune si el mana sa ma tina in brate ca sa mai dormim putin!!!
azi a mancat numai 730 gr ....si 40ml de ceai!!!si am dormit in balcon...
dar astazi cand i-am facut baie a inceput sa planga dintr-o data si de multe ori se invineteste intre gurita si nas......voi ati obs asa ceva la bebelusii vostrii???oare de ce????am dat cautare p google si am gasit ca de la oboseala sau frig sau lipsa fier...ultima varianta nu o cred pt ca acum o luna totul era ok....aveti asa ceva cu bebelusii vostrii????offfff doamne...am citit ca se poate ceva si de la inima sau...cap!
sper sa fie obosela ca a adormit imediat dupa ce l-am scos de la baie...sau frig desi erau 26 grade in baie!!!imi aduc aminte ca a mai facut asa inainte sa mergem in spital ...si atunci a adormit imediat!cum noi nu dormim deloc in timpul zilei...doamne vreau sa cred ca nu e nimic grav...alte mamici spun ca e de la crestere rapida!imi este frica ca stiu ca eu am avut toxoplosmoza si....o sa urmaresc pana in 24 cand mergem la control!DC NU ma duc la dR!Desi darius nu a fost infectat cu toxoplosmoza...
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 11 2009, 12:43 AM) *
e vorba de cel pentru rotavirus care produce enterocolita boala destul de nasoala pentru bebei, a carui simptom major e diaree plus varsaturi si deshidratare. Are multiple cauze printre care ar fi: pentru cel alimentat de la san se poate provoca boala daca mamica papa ceva ce nu trebuie, pentru cei cu lapte formula se produce daca papa lapticul la temperatura nepotrivita fie prea cald fie prea rece sau daca lapticul a fost preparat cu apa improprie. Si se mai poate produce indiferent de modul de hranire daca bebe papa prea mult fata decat trebuie....si da ANKULE exista si la noi laptic pentru varsaturi de la Humana( este foarte gros si greu de preparat la cantitatile din prospect)........ si pentru diareee au multe formule de laptic dar si pentru cei alergici sunt formule de lapticuri

cum se mai simte andreiuta????
lapticul la nu l-am incercat ...da humana este !humana oricum se prepara tare greu...
anku
simina ana...ce faceti????cum v-ati petrecut ziua???
poopam p tine si p iancu! tzuc.gif
anku

ce faceti???
andreiuta mai are febra???
darius a dormit de la 8 seara pana acum ,ora 9 dim si inca nu vrea sa manance.... sad.gif probabil ca are perioada aia care ati avut-o si voi...
va invit la...
simina_ana
Salutare mamici si bebelici.
Nu am mai reusit sa intru ieri pe forum ca am ajuns obositi din parc, am papat si ne-am pus la somnic pt 2 ore, 2 ore care s-au facut 6. Ne-am trezit la 12 noaptea. I-am facut baita lui Iancu si l-am culcat la loc ( a dormit pana la 8) . Apoi eu si tati am facut snitele is am papat si noi. Si uite tati s-a culcat la 2,30 iar eu la 4. Nu stiu cum, dar trebuie sa-i formez un program cu plimbarea in parc, ca altfel isi da programul de somn peste cap. De fapt nu Iancu ci eu mai mult. Ca el doarme de la 6, 7 seara pana dimineata la 7,8 cu o trezire. Iar eu nu pot dormi in ritmul lui.
Acum astept sa se trezeasca si sa mergem la plimbarica, dar nu cred ca vom sta prea mult ca e vreme de ploaie.

Rose imi pare tare rau ca pitica a avut reactii urate la vaccin. Dar ii uram sa isi revina repede si sa fie din nou vesela. O pupam dulce pe printzesa si pe mamica ei.

Anku eusa_clap.gif pentru Darius. S-a facut baiat mare si cuminte. Pupici dulci va transmitem.

Geo, va pupam pe tine si pe bb Lucas cel cuminte....stai linistita ca-i trec bubitele. Poate e o mica alergie si cand ii vei schimba lapticul ii vor trece.

Oana, Daniela, Iuly, ALina, Adina.....pe unde umblati? Ati plecat si voi in weekend?

Vorbim mai pe seara.....sper sa fiti pe aici....si in primul rand sper sa nu mai adorm iar...
tzuc.gif

oana petrina
buna fetele
nu prea am mai intrat ca am facut curatenie ptr paste si ptr ca a fost frumos afara am si iesit la plimbare. si noua ne-a schimbat dr lapticul ne-a pus sa papam nan ha si sa-l dau cu ulei sebamed baby. vad ca ii merge mai bine cu lapticul asta ii dispar borbonelele. si acum sa va spun cum l-am pus pe Matei acum doua seri , in patutul lui ( patut de lemn) sa doarma iar dimineata l-am gasit cu capul in partea cealalta a patului. mi-au iesit ochii din orbite cand l-am vazut si l-am trezit si pe tati sa vada. aseara l-am urmarit sa vad ce face si pe la 5 dim l-a apucat iar mutatul.inet incet s-a pozitionat oarecum de-a latul patului( ca nu incape sa stea intins pe latime) si-a ridicat piciorusele si s-a sucit de cateva ori si era intors. ohmy.gif am ramas masca . el s-a trezit dupa ce s-a mutat si a inceput a zambeasca cu gura pana la urechi. am zis ca in seara asta il pandesc iar poate reusesc sa-l filmez. maine ne pregatim de petrecere ca am doua floricele in casa acum.
pupam bebeii si mamicile
anku


ce imi place mie la baita!!!
anku


numai asa imi place...ce bine ar fi dc s-ar desfinta caruciorul si mama m-ar duce numai asa...
anku


hi hi hi...imediat face luminita chestia aia ce o tine mama in mana...
anku


m-a imbracat mama ca p o fetita...
anku


eu si mama
anku



ce ursulet frumos am eu p pantalonasi...
anku


mami pregateste-te ca imediat incep sa urlu ca mi se face foame...
Rose68
QUOTE(anku @ Apr 11 2009, 09:12 PM) *


numai asa imi place...ce bine ar fi dc s-ar desfinta caruciorul si mama m-ar duce numai asa...



Mi-e imi este inca frica sa o asez in marsupiu............tine capul dar nu suficient de bine si e si tare curioasa. Cand o tin in brate se suceste sa vada la 360 grade..
Ce bine va sade!Pupam boticul dulce de broscuta a lui Darius

Sa stii ca si pitica mea sta in carut si la un moment dat vrea sa vada in jur si incepe sa planga sa o ridic. Eu inca mai tin carutul la orizontala deoarece nu are treapta intermediara, urmatoarea e aproape in fundulet si parca e devreme sa stea asa.

A scapat Andreuta de febra si am inceput eu. M-a luat o raceala frumoasa. Dar nu mai papa, iar papa abia 300-400 de ml. Speram sa isi revina
Noapte buna mamici si bebici.
anku




Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.