Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 24 2011, 11:24 PM) *
Pai am primit azi dimineata o lucrare pentru maine dimineata si am bagat azi la greu toata ziua....si voi sta si la noapte ...Pana acum a fost ok ca Iancu a fost mai mult decat intelegator....dar mi-e ca se va trezi peste noapte de multe ori....asa face mereu cand nu e tati acasa....si nu stiu daca dupa 3 ore dormite azi noapte si toata ziua de azi frecus la greu mai am nervii necesari si pentru asta....Pus ca iar tuseste doh.gif ...chiar nu mai pricep....cred ca o fi luat de la copii de afara sau o fi apucat sa ia de la Bebe acum 2 zile inainte de a pleca. Ca sa nu mai pun pe Bebe la socoteala care e in carantina in Bucuresti....a plecat sa-si rezolve niste treburi si cand colo e tintut la pat de 2 zile cu frisoane si febra....Macar de era acasa....dar asa e la niste prieteni. A vrut sa vina azi acasa, dar nu l-au lasat sa plece in starea lui ....acum pe seara era putin mai bine....dar e aiurea sa-l stiu departe de casa si bolnav cobza...lucru fff rar la el.....
SI cand il vad si pe Iancu ma ia cu frig pe sira spinarii....dar maine sun la homeopata nu-l mai las eu nici o clipa....ca mi-e ca iar o aiu si eu de la el si ui asa lantul slabiciunii....

Abia acum am reusit a vad si eu pozele cu Dari...cred ca in curand in moare iar laptopul....de face figuri ...Sa-ti spun cat de frumos este? Asta stii deja....Iti repet ca mi-e dor de voi.....si sper sa veniti in vara....sa ma ajuti sa-mi plimb burtoiul prin parc sau pe centru biggrin.gif...il pun in carut la Darius:)) liwlol.gif si-l lasam pe el sa impinga liwlol.gif liwlol.gif

Mai ai si tu putin si incepi treaba.....bucura-te de ultimele zile de relax... floare2.gif

imi pare asa rau ca citesc p aici...numai vesti proaste!!!
vai saracau Bebe!!!si el o vrea sa vina acasa cat ami repede!!!
si Iancu ce cuminte!!!sa te lase el sa lucri ....bv....
nici nu stiu ce sa zic!!!decat ca as face si eu in locul tau..as suna la dr/hemeopat...ca de nu....
va dam un poopic dulce...mai laes lui Iancu...ce cuminte este el!!! wub.gif
tu stii cel mai bine cum este mai bine ptr tine,cat si cum rezisti...numai sa nu te prea obosesti,surmenezi....
sper sa nu se treazsca Iancu in noaptea asta ca sa poti lucra macar linistita!!!
mai stau si eu nitel...mai caut acte ceva...si ma vreau sa ma uit la ceva...
va poopam cu drag...chiar imi pare aru de ce am citit mami drag!!!
dc voi avea sau nu concediu...voi afla cam peste o luna jumate....
oricum...a zis mami ca vine 2-3 zile la noi in aprilie...si asta ma bucura....ca imi era asa dor de ea parca desi vb zilnic cu ea cate o ora la tel

Draga mea...i-auite...ca m-am zapacit de cap cu atata umbleala... doh.gif
La multi ani mamicii tale!!!sanantate multa ,noroc si fericire....

ohhhhhhhhhhh...ce vesti!!!
anku

cam tarziu....
ce faceti???
acxum beau o cafea...ieri am stat pana la 2 ...si acum mi-i somn...
Dari a avut decat trezirea aia ieri...a dormit linistit...parca spre dim a mai plans putin dar l-a linistit tati....
Simna...poate reussesti sa dormi....dc ai stat toata noaptea.... sad.gif
TINA departe de tine gandul ca ai putea fi snoaba...
ce mai faceti voi???

Rose...ce face Andreeiuta???
cum sunteti voi???
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 25 2011, 01:33 PM) *

cam tarziu....
ce faceti???
acxum beau o cafea...ieri am stat pana la 2 ...si acum mi-i somn...
Dari a avut decat trezirea aia ieri...a dormit linistit...parca spre dim a mai plans putin dar l-a linistit tati....
Simna...poate reussesti sa dormi....dc ai stat toata noaptea.... sad.gif
TINA departe de tine gandul ca ai putea fi snoaba...
ce mai faceti voi???

Rose...ce face Andreeiuta???
cum sunteti voi???



Mi-am terminat si eu treburile...inclusiv curatenia in casa. Mi-a mai ramas sa calc si gata, dar asta mai tarziu sau poate maine.
AM dormit azi noapte ca Iancu iar a stat pana la 12 treaz si la 6.30 s-a trezit. Si inca nu doarme....iar eu pic de somn. Acum stau dupa el..
POate isi revine Darius....sper....ca cu asa multe treziri cred ca nici el nu-i odihnit.
anku
in revista nr 4 Utile copii...am vazut poze cu Geo,cu Rose si Andreeiuta....

simina...nasol....
hai ca este 12..poate al 1 adoarme....si poti si tu dormi putin....
ai sunat la hemeopata???

sa vedem ce facem azi....
soare este afara...2 grade...acceptabil....
Rose68
QUOTE(anku @ Feb 25 2011, 02:01 PM) *
in revista nr 4 Utile copii...am vazut poze cu Geo,cu Rose si Andreeiuta....

simina...nasol....
hai ca este 12..poate al 1 adoarme....si poti si tu dormi putin....
ai sunat la hemeopata???

sa vedem ce facem azi....
soare este afara...2 grade...acceptabil....

poza ca poza....dar si in nr 3 si in nr 4 am publicat cate 1 articol.....pe ala l-ai zarit?

iar poza cu Geo mi-a placut de cand am vazut-o prima data
Rose68
vesti despre pitica mea
inca ne mai luptam cu antibioticile pana duminica. O saptamana pauza....iar duminica viitoare ne internam.....la Gr Alexandrescu....
nu era suficient durerea de burtica pe care o avea si cea de la urinat....acum s-au gandit si domnii molari sa rasara....asa ca stam cam asa:
dreapta jos a rasarit 2 colturi, dreapta sus sta sa izbucneasca iar pe stanga 2 gogosici mari si albe.....care si ele vor sparge in curand....
de mancat....putin....300-400 ml lapte in 24 de ore.....si cate 5-6 lingurite de papa de 2 ori pe zi...........si cam 200 ml apa sau ceai...pe deasupra cam 1 seara da una nu, vomita..........m-au avertizat ca de la infectia urinara poate aparea voma si temperatura.....temp a facut doar 1 seara.............iar agitatia e anormal de mare............tot scanceste nimic nu vrea....nimic nu ii place....ii goneste pe toti si tipa : iesiiiiiiiii
de dormit am chinuit azi de la ora 13 pana la 15.30 sa o culc caci era cheauna....si am luat-o si eu razna............... citeste Geo...... am carpit-o un pic caci nu am mai putut rezista......si a adormit in 3 minute ..........NU FACETI CA MINE......dar nu am mai rezistat
claudiaena
Rose, sa stii ca si eu il mai ciupesc pe pitic cu cate o palma doua la fund.... Ii este asa de "frica" de mine, ca de cate ori face o traznaie si il cert, nici nu ma baga in seama ci rade si parca imi face in ciuda....Azi, m-a vazut la bucatarie cum curat morcov, a luat unul a mancat f putin si apoi a inceput sa scuipe prin casa. Pana l-am vazut deja facuse dara si prin sufragerie si dormitor, si l-am certat. Mi-a ras in nas si a continuat, chiar daca aveam o moaca f serioasa si suparata. ORICUM, MAI FETELOR NU FACETI CA MINE, dar de multe ori nu ma tin balamalele, si ii mai dau o corectie... In fiecare ora imi pune nervii la incercare de multe ori: la magazin, urla si nu o lasa pe Maria sa se uite cu el in aceeasi vitrina, sau pe acelasi stand, acasa o ia la joaca si nu ii da nici o jucarie, iar orice ia sora-sa sa se joace le revendica el, inclusiv papusele si ponei....la masa face figuri si a invatat sa scuipe, pune mana murdara peste tot, la somn adoarme asa de greu si are seri cand ma vrea pe mine, sau seri cand il ia pe tati, iar celallat tre' sa stea in alta camera pe intuneric, cu tv dat pe mut si cat mai intunecat cu putinta....Asa ca deseori cand vin de la munca ma apuca pandaliile, cand vad cat de rasfatat este si mofturos si aproape la orice spune "nu"; si in fiecare seara imi spun ca de maine, nu il mai alint decat in somn si "maine"nu mai vine....

La doctor, nu mi-am mai pus sterilet, ptr ca era asa cum am mai citit:situatia complicata de la varice, asa ca de luna viitoare trec pe anticonceptionale si apoi vedem peste cateva luni. Ca si astea le iau pe perioada limitata....Asa ca momentan astept sa vedem ce si cum...

pupici...

PS na acum poate v-am socat cand v-am povestit despre pitic, dar cred ca am imbatranit si nu prea ma mai tin balamalele. Asa ca ma mai racoresc si eu, ca nu prea am cui....
anku
Buna fetelor....
...si eu care credeam ca poate ma lasa p mine prea usor nervii....exact asa mi se intampla si mie ca nu mai reusesc sa vad cateodata din cauza probl si cand nu te ajuta nimeni nici cat negru sub unghie....
mie imi cam face figura de mai bine de un an...si oricat ai vrea sa nu obosesti...se simte de-a lungul anilor ptr ca nu am avut o juamte de ora libera vreodata sa zic ca gata ma duc si eu undeva cu barbate-meu ...si al cele 20-30 min dormite la amiaza ...nu ajung nici sa-mi trag sufletul...ba chiar cateodata mai sunt si plecata p la scoala sau la lucru si nici nu-i prind somnul de amiaza...in mom cand am intrat...poooooccccccc...ma ia de odihnita...ahhhhhhh...nu mai continui....
il mai ia tacso de perciuni cand fuge prin magazine aiurea..ieri eram la Netto si cand sa scot banii sa platesc a zbughit-o din carucior...imi venea sa plang...dar am reusit sa-mi pastrez calmul ..sa nu vedeti voi fugareala dupa ce am platit la casa...imi ajunsese in depozit ptr ca auzit zgomotul de sticle de la aparatul ala care recupereaza sticlele... wacko.gif
eu i-am mai dat peste maini cand tranteste sau faramiteaza painea expre p covor dupa cea m facut aspiratorul...dar stiti cum...expre dupa ce am facut cu aspiratorul...si m-a pus sfantul de am mai luat si covor negru ca eu cred ca-l arunc de nu se vede odata nervi.gif
oricum cand i dau peste maini urla de nervi de zici ca vai ce i-am facut.... liwlol.gif
si cand face crize de nervi si plans de nu mai putem discuta cu el ..il ducem in alta camera sa planga..si se linisteste in 5 min..la inceput dadea cu capul de zid dar acum vad ca nu mai face biggrin.gif
Claudia...parca il descrii p fii-meu....astia zici ca-s frati...
cam asa stau si eu cand il culca tati...lumina stinsa in camera de zi...si pun castile p urechi...
cred ca exista si in Ro asa ceva...casti de alea mai mari ...se pot monta si la Pc si al tv...asa pot sa ascult muzica cat vreau eu de tare fara ca cineva sa auda ceva...si am ajuta f mult al tv ptr ac tb sa aud exact exact intonatia in lb germana si pronuntia corecta
cu mine i mai merge cateodata sa o stearga din dormitor dar cu tacso ...nu liwlol.gif
ahaaaaaa...deci ai renuntat ...altele nu sunt???
despre varice nu stiu ce sa zic....dc are vreo contraindicatie sau nu...
tia rec ceva cumva ptr varice???
mi se pare mie...sau MIhaita a devenit mai rasfatat decand te duci tu la lucru??
te cred ca-ti face zile fripte.....mai ales ca esti mamica la puterea a doua
un poopic de la noi ...ptr calm si incurajare tzuc.gif
ROSE cam gata cu antibioticele maine...
la ce stari aveti si voi...cred ca nu-i usor
mai vb p mess
...daaaaaaa...v-am vazut la trupa de redactori...felicitari!!!
un gest minunat...
am citit si articolele cu voi vis-a vis de copii prematuri
oricum...p cuvant ...eu tot iau reviste ptr copii ...am luat si din Ro cateva
dar niciuna nu mi s-a parut asa interesanta ac aceasta....
si mie mi-a placut f mult poza cu Geo cu burtica si caminul,,,superba biggrin.gif
poopic la 2 fete cucuiete...si sanantate multa tzuc.gif

chair asa Geo...voi ce faceti????
Simina...voi ce faceti???
a ajuns tati innapoi acasa???
pETRONICI SI oANA :::POOPICI:::
Tina...ce mai spuneti???
Andymar...cu ce te mai rasfata socrela???

noi ...maine nu avem deocamdata planuri...azi m-am lipsit de cafea... smile.gif
am copt azi cate ceva...
s-a mai incalzit si afara ...a fost tati cu Dari afara o ora pana am pregatit eu aluaturile
ca de nu....vrea si el sa faca aluaturile...sa vedeti ce-si baga si el mainile si se catara p scaun si sta cu gura cascata de parca ar vedea ce stii ce!!! liwlol.gif
in rest suntem bine... smile.gif
anku


ce faceti fetelor???
haideti la o cafeluta...
...aici ningeeeee....sper sa nu se raceasca iar sub -.
anku
Buna fetelor....
ce faceti??
nimeni p aici???
hmmmmmmm...toata lumea cu treaba...


maine este 1 martie..
va trimit un martisor virtual...
ce trist este aici...nici urma de martisoare...imi amintesc centrul Sibiului cu o sapt inainte de martisor...plin peste tot cu martisoare....si aici...nici urma...nimic

maine incep practica...
si nu stiu cum se face ca m-au luat iarasi niste dureri surori cu moartea...chiar in seara asta...si ameteli...asta este numai fierea...mai astept si tura asta....probabil in 4 zile imi trece....am mancat 2 oua prajite...nu mai pot manca deloc deloc prajeli....sa vad poate functioneaza cu niste ceai .... doh.gif
va poopam dragilor tzuc.gif

geocoto
Hello,
Am revenit si sper sa rezist sa nu ma ia somnul pe tastatura.Nunta s=a terminat dimineata la 3 si noi la 5 am plecat la aeroport inapoi catre puiul meu drag.Nu stiu cum pot exista femei care sa=si dea copiii ca eu fierbeam in suc propriu ca nu stiam ce face ...
A racit cat am fost noi plecati dar vad ca hopmeopatele si=au facut efectul si este doar usor infundat si FARA FEBRA ceea ce este destul de linistitor as putea spune.In rest s=a purtat exemplar cat am fost plecati.Mai intreba de noi dar cand am ajuns acasa ne=a luat de gat pe amandoi ne=a dus la canapea si asa dulce ne=a "dragalit" de am uitat ca=mi propusesem ca si Claudia sa=l pup doar in somn.
Nunta a iesit tare draguta, dar acum trebuie sa ma reculeg ca nu mai pot de picioare.Am dansat in continuu pentru ca nu era altcineva care sa ridice invitatii asa ca mi=am rupt eu picioarele.Eram si in perioada blush.gif nasoala a lunii, dar tot nu m=am lasat.Nu am poze decat dupa ce vom primi si va pun cateva.Au facut nunta in aceeasi sala unde am facut si noi si a fost un fel de "deja vu".
In rest excursiile in tara sunt fff obositoare si costisitoare.O data pe an merge dar de mai multe ori parca nu.

Pup ca sunt "de garda" in seara asta sa vedem daca se mai infunda piticul. oFloare1.gif

PS Claudia cred ca mi=e frica sa ma gandesc sa iau o decizie in privinta contraceptiei dar acum ca ai pus problema ma voi gandi si eu mai serios ca prea riscam luna de luna..
Andreea care este metoda mai "nasoala" cu pampersul?Acum chiar sunt curioasa ce o sa fie de va chinuie asa rau greturile astea...
Anku succes la practica.Ne mai spui si noua ce mai afli (ca de parca nu sunt deja exagerata in privinta bacteriilor doh.gif ).
Adriana scuze ca nu am dat nici un semn de viata dar mai aveau putin si ma clonau ca sa apar in mai multe locuri deodata..
anku
si bineinteles ca m-au apucat insomniile....deci nu pot sa cred!!! nervi.gif nervi.gif nervi.gif
si maine la 6 scularea.... nervi.gif
claudiaena
buna fetele!

LA MULTI ANI! SI O PRIMAVARA SUFLETEASCA(macar) VESNICA!!!!! (ca la noi in fiecare zi a nins si e un ger afara de crapa pietrele)

Geo bine ai revenit si ma bucur ca te-ai si distrat. Pai la cati bani ai dat, bine macar ca te-ai distrat....Si bine ca piticul e binisor...
Si la mine, Maria vad ca e racita un pic, dar sper sa ii treaca... Stau cam cu grija, sa nu ii dea lui Mihai....Eu incep o perioada nasoala, si lectii cu Maria, si serviciu si casa si mai incep si facultatea....

Si eu seara mai cedez la mofturii piticului si in weekend si fac propuneri indraznete(ca nu il mai alint, ca il pun la nani numai in patut, ca incep militaria, etc) si dimineata cand suntem numai noi 2 ne iubim de mama-mama....Si Mihai e un alintat si jumatate. Nu facem nici un progres cu olita sau wc(nici nu vrea sa auda). Il alintam si noi si bona, de care nu v-am povestit prea multe... E o femeie evlavioasa, care tine posturile si se duce des la bisertica si care are, 8 copii... (v-am socat si inca nu am terminat) De fapt nu are 8 copii ci are 8 baieti...Si are o mare slabiciune ptr baieti. Cel mai mare are 28 de ani si cel mai mic are 8 ani(ultimul l-a nascut cand avea 42 de ani). A si isi creste copiii singura ca sotul munceste de cativa ani buni in strainatate. Si cel mare e preot si are o fetita la randul lui(deci prima fetita din familie)....
Si eu stau cu grija, ca alt copil nu mai fac si ma termina perioada aia lunara. Am insomnii, stare de greata, oboseala, dureri de burta si spate si o hemoragie teribila, care ma epuizeaza....Sper sa accept anticonceptionalele si apoi sa gasim o solutie de mijloc....

Pupici si numai bine la toate fetele... Ankule, maine sa ai o zi buna... hug.gif
Rose68
Buna dimineata!
Astazi am fost sa vedem cele 2 gradinite din apropierea noastra. De luni incep inscrierile. Prima am refuzat-o dintr-un motiv aparte: copii dorm in patuturi inalte fara grilaj....deja se spune pe la colturi ca sunt destule cazuri de copii care ajung pe jos
Cea de a 2 a e mai mare.....singurul incovenient este ca sunt 20 de copii intr-o grupa. Gradinita a fost reamenajata cu bani europeni. Ambele sunt una langa alta la 2 blocuri distanta.
Conditiile de inscriere sunt:
1. copii sau bunicii acestora sa locuiasca in zona arondata
2. copilul sa implineasca pana la 31.12.2011 varsta de 3 ani
si alte 2 neoficiale:
sa faca la olita si sa pape singur.
Pe cele oficiale le indeplinim pe cele neoficiale pe jumatate
Deja am inceput sa ne facem dosarul
Site-ul gradinitei pe care am ales-o
http://www.dumbrava37.ro/3d/gfoto.html
claudiaena
Maria e busita taaare! Ma lupt cu ea si e incapatanata tare.... NU vrea sa ia medicam, nu vrea sa faca aerosoli, nu vrea sa se imbrace, adica ii e lene si cand ii este frig sta asa, si de o saptamana ne luptam si nu mai trece.... Bina ca pana acum Mihai e bine....va pup si ma lupt cu o maare incapatanata sa faca aerosoli....
anku
buna fetelor....

GeO:::BINE ATI REVENIT
sa inteleg ca mai repede decat ati planuit???
ma bucur ca v-ati distrat bine...
lucas ce face????
claudia si simina ...ce faceti???
cum sunteti???
insanatosire grabnica va dorim....voua si puiutilor!!!
Rose...superba gradinita....si ce capacitate mare...
nu-ti fa griji de nr de copii intr-o clasa...26 sunt si la noi....amestecati de toate varstele si nationalitatile
eu am crezut ca sunt numai vreo 15 maxim...dar nu este asa....ci o educatoare si o ingrijitoare la copii..ingrijitoarea pleaca la cam 13.,....
si deci sunteti hotarati....de la toamna la gradI????
Altfel voi cum sunteti???
tina ce mai spui???


eu....am intrerupt prcatia....asa de bune si de super au fost conditiile incat.....
era vb despre o prcatica intr-un azil....va spun...am trecut eu prin multe...dar ce am vazut si am auzit acolo ...si ce am mirosit-.....nu asa :::JALE!!!
unu urla ca vrea sa moara...altul ca nu mai vrea sa manance...altu ca nu mai vrea sa sada...din 35 de pacineti sau locuitori ai azilului....unu nu putea sa-si faca tb -urile singur
am fost 3 zile....in prima zi adica 1 martie atat am plans pana nu am mai putut plange...cred ca vreo 7 ore incontinuuu....
program tampit nu asa...la 6 acolo si cucoanele veneau abia la 7....cica tb sa se gate tura la 14.30....dar prcatic ala 14.30 erai gata cu pacientii...ca incepand cu 14.30 te apucai de hartii si procese si comenzi de med in farmacii...si dat tel la medic ca sa-i zici ac un pacient nu se simte bine...apoi la 15.00 te duceai sa te schimbi abia...pana ajungi acasa se facea 15.30...ai a dpoua zi iar trezirea la 4.40 dim ca sa fii la 6 punct acolo dar gata imbracat si cu cafeaua bauta la 6 fix....
nici pauza nu era pauza...cica o jum de ora....dar eu mai mult de o tigara nu am reusit niciodata sa fac...adica din 30 min 10 min ptr ac in permanenta este nevoie de cineva....
si apoi stai si cate o ora sa mannce un pacient...ptr ca au exact calculat masele si mancarea la fiecare kcal in parte...cine tb sa se ingrase ca sa fac a fata bolii tb sa mannce mai mult...iar cine este deja gras si tb sa slabeasca tb sa manace putin si mai mult legume si ceai neindulcit...si pai aia care mais unt cat de cat in putere sa miste mainile fura mancare la aialaltii ....apoi cantariti in fieacre zi....
mi-a fost si mila...si de toate...oameni care la viata lor au fost medici in razboi si acum nu mai puteau face nimic....de toate meseriile iar acum nu le mai ramanea decat sa inchida ochii si sa-si deruleze un alt film din viata lor mai placut...o femeie ma intreba unde este maica-sa sad.gif una era dementa si-mi zicea numai ciu ciu ciu ciu...si ca sunt asa o fata frumoasa...alta zicea numai sanatate sanatate sanatate...altii imi multumeau si plangeau...pai am crezut ac mor nu asa!!!de mila si de toate alea...si crybaby.gif
ce sa zic...m-a costat scump practica asta de 3 zile...ptr ac am intrerupt practic un contract...numai hainele m-au costat 100 euro...costurile ptr nerespectarea contractului nu stoiu la cat se ridica sa vad sapt viitoare cand primesc termin la agentia de munca...
folosind dezinfectanta de 40-50 ori p zi mi-au crapat mainil4e in ultimul hal...poate chiar am alergie...dumnezeu stie....crema nu poti pune ptr ca i nevoie in permanenta de maini....vba tragi manusile ba te dezinfectezi...ba ajuti,ba hranesti...ajunsa acasa...intra Darius si intreaga casa de intretinut...
acum mi-am dat seama ca nu moartea este lucru cel mai rau care mi se poate intampla...ci neputinta de a te ingriji.... anima1.gif
acum...tb sa fac o alta calificare...si nici nu mai stiu unde sa ma duc...sa studiez nu-mi permit...asistenta ptr pediatrie nu stiu inca destula chimie....
anku
buna fetelor....

GeO:::BINE ATI REVENIT
sa inteleg ca mai repede decat ati planuit???
ma bucur ca v-ati distrat bine...
lucas ce face????
claudia si simina ...ce faceti???
cum sunteti???
insanatosire grabnica va dorim....voua si puiutilor!!!
Rose...superba gradinita....si ce capacitate mare...
nu-ti fa griji de nr de copii intr-o clasa...26 sunt si la noi....amestecati de toate varstele si nationalitatile
eu am crezut ca sunt numai vreo 15 maxim...dar nu este asa....ci o educatoare si o ingrijitoare la copii..ingrijitoarea pleaca la cam 13.,....
si deci sunteti hotarati....de la toamna la gradI????
Altfel voi cum sunteti???
tina ce mai spui???


eu....am intrerupt prcatia....asa de bune si de super au fost conditiile incat.....
era vb despre o prcatica intr-un azil....va spun...am trecut eu prin multe...dar ce am vazut si am auzit acolo ...si ce am mirosit-.....nu asa :::JALE!!!
unu urla ca vrea sa moara...altul ca nu mai vrea sa manance...altu ca nu mai vrea sa sada...din 35 de pacineti sau locuitori ai azilului....unu nu putea sa-si faca tb -urile singur
am fost 3 zile....in prima zi adica 1 martie atat am plans pana nu am mai putut plange...cred ca vreo 7 ore incontinuuu....
program tampit nu asa...la 6 acolo si cucoanele veneau abia la 7....cica tb sa se gate tura la 14.30....dar prcatic ala 14.30 erai gata cu pacientii...ca incepand cu 14.30 te apucai de hartii si procese si comenzi de med in farmacii...si dat tel la medic ca sa-i zici ac un pacient nu se simte bine...apoi la 15.00 te duceai sa te schimbi abia...pana ajungi acasa se facea 15.30...ai a dpoua zi iar trezirea la 4.40 dim ca sa fii la 6 punct acolo dar gata imbracat si cu cafeaua bauta la 6 fix....
nici pauza nu era pauza...cica o jum de ora....dar eu mai mult de o tigara nu am reusit niciodata sa fac...adica din 30 min 10 min ptr ac in permanenta este nevoie de cineva....
si apoi stai si cate o ora sa mannce un pacient...ptr ca au exact calculat masele si mancarea la fiecare kcal in parte...cine tb sa se ingrase ca sa fac a fata bolii tb sa mannce mai mult...iar cine este deja gras si tb sa slabeasca tb sa manace putin si mai mult legume si ceai neindulcit...si pai aia care mais unt cat de cat in putere sa miste mainile fura mancare la aialaltii ....apoi cantariti in fieacre zi....
mi-a fost si mila...si de toate...oameni care la viata lor au fost medici in razboi si acum nu mai puteau face nimic....de toate meseriile iar acum nu le mai ramanea decat sa inchida ochii si sa-si deruleze un alt film din viata lor mai placut...o femeie ma intreba unde este maica-sa sad.gif una era dementa si-mi zicea numai ciu ciu ciu ciu...si ca sunt asa o fata frumoasa...alta zicea numai sanatate sanatate sanatate...altii imi multumeau si plangeau...pai am crezut ac mor nu asa!!!de mila si de toate alea...si crybaby.gif
ce sa zic...m-a costat scump practica asta de 3 zile...ptr ac am intrerupt practic un contract...numai hainele m-au costat 100 euro...costurile ptr nerespectarea contractului nu stoiu la cat se ridica sa vad sapt viitoare cand primesc termin la agentia de munca...
folosind dezinfectanta de 40-50 ori p zi mi-au crapat mainil4e in ultimul hal...poate chiar am alergie...dumnezeu stie....crema nu poti pune ptr ca i nevoie in permanenta de maini....vba tragi manusile ba te dezinfectezi...ba ajuti,ba hranesti...ajunsa acasa...intra Darius si intreaga casa de intretinut...
acum mi-am dat seama ca nu moartea este lucru cel mai rau care mi se poate intampla...ci neputinta de a te ingriji.... anima1.gif
acum...tb sa fac o alta calificare...si nici nu mai stiu unde sa ma duc...sa studiez nu-mi permit...asistenta ptr pediatrie nu stiu inca destula chimie....
anku
s-a postat din pacate de 2 ori....imi pare rau....

in rest Darius este bine!!!
ne bucuram, ca poate miercuri vine sora-mea pana vineri cand plecam catre Augsburg unde va lucra...si de Pasti vine ptr cateva zile mama!!!
le-am facut deja listuta cu ce minunatii traditionale sa-mi aduca din Ro.... biggrin.gif

va poopam cu drag!!
mai intrati si voi p aici dragelor!!! tzuc.gif
MIOSA
saluti

fetele din bucuresti iata ce avem duminica la diverta
intrarea libera
http://florigamibonsai.---/p/atel...ru-origami.html

eu una ma duc
cele din provincie intrati si admirati opere de arta din hartie

mie mi-i se pare f interesant

pupiciei
anku
QUOTE(MIOSA @ Mar 4 2011, 10:38 AM) *
saluti

fetele din bucuresti iata ce avem duminica la diverta
intrarea libera
http://florigamibonsai.---/p/atel...ru-origami.html

eu una ma duc
cele din provincie intrati si admirati opere de arta din hartie

mie mi-i se pare f interesant

pupiciei

nu mergeeee..... sad.gif sad.gif sad.gif
Andymar
QUOTE(geocoto @ Mar 1 2011, 12:07 AM) *
Andreea care este metoda mai "nasoala" cu pampersul?Acum chiar sunt curioasa ce o sa fie de va chinuie asa rau greturile astea...


Pai... nu stiu daca chiar ii pot zice metoda, nu mi-a zis-o nimeni, mi-a venit mie asa...
Noi am scapat anul trecut de pampers, cand avea cam 1 an si 10 luni, in 2 saptamani nici macar noaptea. Ziceam ca e metoda mai nasoala pt ca am chinuit-o putin dar am ramas uimita cat de repede a putut sa mearga si nu garantez ca merge si la alti copii.

Am inceput asa: in prima saptamana, pt ca era destul de cald, nu i-am pus pampers toata ziua. Si o intrebam intr-una daca face pisu si ii aminteam sa zica daca face. Normal ca la inceput nu a inteles, era destul de mica. Dar in prima zi a facut de 4 ori pe ea si dupa ce a facut am lasat-o 5 min asa uda. Se vedea ca nu-i placea senzatia si incepea sa planga. A doua zi am facut la fel, am uitat sa precizez ca o spalam de fiecare data sa nu faca vreo infectie sau ceva. Din a treia zi am inceput s-o intreb daca face pisu si cand zicea "da" o puneam pe olita, cand zicea "nu" o lasam iar de capul ei pana facea pe ea si plangea ca e uda. Normal ca noaptea ii puneam pampers.
A doua saptamana in primele 2 zile iar a facut pe ea si din a treia zi a inceput sa spuna "caca", atunci nu putea spune altfel, dar numai dupa ce scapa pe ea. Si iar am chinuit-o putin pana s-a scarbit sa stea uda. Asa ca dupa inca vreo 2-3 zile a inceput sa spuna inainte sa faca si o puneam repede pe olita ca altfel scapa, imi zicea doar cand nu mai putea. Si din a treia saptamana, cand avea deja cateva zile de cand spunea ca face pipi, nu i-am mai pus noaptea pampers. Prima data s-a trezit la 3 noaptea si striga cat o tinea gura "mami caca!", apoi se trezea la 5 dimineata, apoi la 7, pana cand a ajuns sa-mi spuna dimineata la trezire primul lucru "mami caca!". Si de atunci noi am uitat de pampers.
Treaba asta a mers doar cu lipsa mica, caca nu mai facea in pampers de la 1 an, doar la olita.
Si de cand a implinit 2 ani nu mai face nici la olita, i-am luat suport pt wc special pt copii si nu mai spalam olite toata ziua.

O prietena a tinut copilul cu pampers pana la 3 ani jumate, era foarte rasfatat si nu avea curaj sa-l oblige sa stea pe olita. S-a obligat el singur in vara anului trecut dupa 2 saptamani in care facea caca la 2-3 zile. L-a dus la un homeopat si i-a spus ca nu poate face din cauza pampersului. Copilul era prea mare si avea nevoie de o anumita pozitie pt a face lipsa mare, nu mai putea face in pampers stand in picioare ca un copil de 1 an. Si cand l-a pus pe olita aproape a umplut-o, saracul poate se abtinea el ca nu-i tihnea cu pampersul...
Andymar
Vai anku ce teroare pe tine! Eu as fi innebunit in balamucul ala. De-ai stii ce bine imi pare ca am ales farmacia, la inceput ma gandeam sa dau la asistenti generalisti dar m-am imaginat intr-un spital printre bolnavi si am zis mai bine nu. Mai ales ca sunt si slaba de inger si nu suport sa vad sange si chestii de-astea. Mai inainte am venit si eu de la practica si am intrebat daca e vreun post liber la spital. Peste ceva timp o sa iasa o asistenta la pensie si era sansa mea dar nu le-am zis inca ca sunt insarcinata. Sunt sigura ca asa nu mai am nici o sansa... asa de rau imi pare... cine stie daca peste 1 an - doi mai prind vreun post. Si chiar imi placea la spital, program doar de la 8-15 de luni pana vineri si nu lucrezi cu tot felul de oameni ca la farmaciile de circuit deschis, doar colegii de farmacie.

Restul mamicilor ce mai ziceti? Eu iar am scris pt cateva zile ca diseara plecam la tara si ne intoarcem luni. Cine si-a ales baba azi e fericit ca la noi e o vreme superba.

Pupici si weekend placut!
MIOSA
anku cauta pe google florigami si este primul blog
acolo gasesti informatii despre atelierele din diverta...........intri si vezi
eu zic ca o sa fie super frumos
si ar fi ocazie sa mergem sa ne si intalnim mai multe mamici utile

anku
QUOTE(Andymar @ Mar 4 2011, 01:34 PM) *
Vai anku ce teroare pe tine! Eu as fi innebunit in balamucul ala. De-ai stii ce bine imi pare ca am ales farmacia, la inceput ma gandeam sa dau la asistenti generalisti dar m-am imaginat intr-un spital printre bolnavi si am zis mai bine nu. Mai ales ca sunt si slaba de inger si nu suport sa vad sange si chestii de-astea. Mai inainte am venit si eu de la practica si am intrebat daca e vreun post liber la spital. Peste ceva timp o sa iasa o asistenta la pensie si era sansa mea dar nu le-am zis inca ca sunt insarcinata. Sunt sigura ca asa nu mai am nici o sansa... asa de rau imi pare... cine stie daca peste 1 an - doi mai prind vreun post. Si chiar imi placea la spital, program doar de la 8-15 de luni pana vineri si nu lucrezi cu tot felul de oameni ca la farmaciile de circuit deschis, doar colegii de farmacie.

Restul mamicilor ce mai ziceti? Eu iar am scris pt cateva zile ca diseara plecam la tara si ne intoarcem luni. Cine si-a ales baba azi e fericit ca la noi e o vreme superba.

Pupici si weekend placut!

drum bun va dorm si distractie faina....
poopam printesa ta frumoasa!!!
as fi vrut si eu farmacie....dar uite ca...la mine chimia lasa de dorit!!!!
buba este ca acum nu stiu unde sa ma indrept si ce sa mai fac....
balamunc adevarat....doamne fereste....am zis ca fac sacrificiul asat sa pot face si eu o calificare aici ca sa gasesc un job...dar NU POT
mda...era misto tare sa prinzi postul ala in spital....
dar poate ac Dumnezeu stie ce face!!!poate ac nu era asa bine totusi....
lasa ca dc gati...te ajuta Dumnezeu si in timp iti vei gasi un job asa cum vrei tu...hartia sa o ai mai intai in mana!!!! tzuc.gif
poopici...ce-ti face burtica???? tzuc.gif
anku
QUOTE(MIOSA @ Mar 4 2011, 02:37 PM) *
anku cauta pe google florigami si este primul blog
acolo gasesti informatii despre atelierele din diverta...........intri si vezi
eu zic ca o sa fie super frumos
si ar fi ocazie sa mergem sa ne si intalnim mai multe mamici utile

acum am intrat...superb....
sper sa va intalniti cat mai multe mamici acolo....
ideea este minunata...
voi ce mai faceti??? tzuc.gif
geocoto
Buna mamici,
Nu am mai intrat ca am stat sa=i dam de cap la o maseluta care tocmai iese.Asa nervos ce este, mi=am adus aminte de cand au dat caninii.La cat uraste gelul de dinti il cauta mititelul din priviri.Cand ne=am intors de la ski a primit suzi noua dar ieri mi=a aratat ca are buba...
Andreea ai reactionat ca un profesionist pot spune.Asa ne invatase pe noi la facultate sa facem reeducarea urinara.Pot sa te eusa_clap.gif de 2 ori.O data ca ti=a venit ideea si o data ca ai pus=o in practica pana la capat.Lucas a devenit si el dificil la prins ariceii la pampers si mi=e mie lene sa=l pun la oala de fiecare data cand se trezeste si la juma de ora dupa ce bea lichide dar cand se mai incalzeste trecem la chilotei si sper sa scapam si noi de pampers ca vad deja ca nu mai cere peste noapte pipi si umple oala dimineata dar nu cere decat la KK.
Anku nu stiu ce sa=ti spun ca si eu ma gasesc intr=o situatie oarecum asemanatoare.Mama nu mai poate ramane deci orice curs este exclus, iar de angajat poate dupa ce merge piticul la scoala=gradi in septembrie.Cat despre vacanta ultima in Ro nu am scurtat=o doar atat ne propusesem sa ramanem.
Adriana pe unde umblii?Am sunat la tine si mi=a zis socrul tau ca ai iesit cu Yoyo...Ati fost la shopping?
Claudia cat despre aerosoli ai incercat sa=i refuzi ceva ce=i place printesei mai mult dar cu fff mult calm si "balamalele" stranse bine?Idei prea multe nu am ca pic de somn.

Pupici la toata lumea oFloare1.gif
tina71
buna mamici, ce mai faceti?cum v-ati petrcut ziua?la noi a fost soare si frumos asa ca ne-am plimbat de dimineata, apoi am mancat si am dormit la pranz.dupa ce s-a trezit bebelul a iesit iar afara cu tati si au spalat masinile, asa ca a avut o zi plina, sper sa fie obosit deseara si sa adoarma repede.
mai dati-mi si mie niste IDEI pt masa de dimineata, gustare si cea de seara,eu am cam ramas in pana.
noi dimineata mancam toaste cu unt, branza cu smantana, ou omleta, paine data prin ou si prajita pe care apoi pun branza dulce sau sarata,crenwusti sau pate, sandwich cald cu cascaval.nu ne place lapte cu gris sau cu orez.
voi seara le dati tot o mancare gatita in casa ?sau ceva mai usor?
bebeii vostri mananca prajiturele facut de mami in casa?si daca da , ce anume le dati?
gata, v-am bombardat pe ziua de azi cu intrebarile floare2.gif

anku
buna dragelor....
Tina bine-mi pare sa te citesc p aici...
ce sa zic???
i mai fac placinta cu mere care pap f bine....placinta cu prune....
bineinteles ca ar manca el si ceva cu ciocolata dar nu fac...ptr ac si eu am probl cu greutatea iar p el il agita si mai si... liwlol.gif
dim...cam papa cu tati...dar mai intai bea un biberon de lapte ..si apoi p la 10 papa cu tati...unt,gem,branza;iaurt...de astea....uscaciuni..apoi asa ca desert primeste cateva felii de mar sau portocala...
apoi ori papa gatit ..ori in functie de ce am gatit si nu vreau sa-i dau mai papa din borcan...ori dc sunt in oras...mancam amundoi sandwich sau de la turci ...sau cornuri!!!
seara asa p la 6 i fac o gustarica cu ce vrea el...il cam intreb ce vrea ca sa pape bine...de obicei vrea peste sau cremwursti...sau OU doh.gif sau cartofi cu branza mai nou...si morcovi fierti liwlol.gif
si apoi inainte de culcare mai primeste un biberon cu lapte
ptr idei...de papa poti sa intri ...la CE ati gatit astazi???acolo spun mamicile ce gatesc zi de zi... yami.gif
azi i-am dat si inghetata...semi facuta de mine...si doar racita crema in sine nu congelata liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
vreme faina p la voi sa inteleg....

Geo...am crezut ca stati sapt intreaga...de aia am crezut ca ati scurtat..
cand ne pui pozici???
nasol....dar...sa vedem partea plina a paharului...pana in sept nu mai este mult biggrin.gif


eu cam lipsita de chef....ma uit si de cate 3 ori p zi in ziare online si cumapr toate ziarele cu oferte de calificari sau locuri de munca temporare....is innebunita...nu stiu inctr-o sa ma indrept....ptr ca cerintele sunt imense...dc ptr vanzatoare se fac 3 ani calificare...no comennt!!!ptr altele nu-mi permit din cauza banilor....si ui asa....
Darius...flacau cuminte de cateva zile....

Adriana si eu am sunat la tine vineri...si suna ocupat!!! smile.gif
sper ca sunteti sanatosi innapoi!!!

POopam 2 fete cucuiete....
Caludia...cum mai este Maria???
claudiaena
QUOTE(anku @ Mar 6 2011, 02:44 AM) *
Caludia...cum mai este Maria???


Of of of... Naspa... Nu am mai patit demult asa ceva cu ea. In Galati e epidemie de viroza f urata si eu am facut greseala mare sa o trimit la scoala, chiar daca debutul racelii a fost timid. Si am gresit, ca desi s-a simtit bine aparent, nici tratament nu a luat, a intors-o. Asa ca sambata am chemat medicul acasa si suntem pe antibiotic. Ce e mai rau e ca tuseste fetelor f persistent, iar azi dimi a vomat si molecula de mancare pe care o avea in stomac. Ii fac aerosoli si tuseste cred ca de 2-3 ori pe minut... Face febra si are ochii injectati, iar tusea ii pune capac. Medicul spune ca nu are nimic ;la plamani, dar are infectie in gat si viroza respiratorie. Asa ca sta acasa de joi si cred ca o tin sigur si luni... Si daca tot tuseste, si marti si cat va fi nevoie. Noi azi aveam bilete la teatru si am anulat rezervarea, ca Maria e tot rau. Ce e mai rau e ca stranuta si Mihai si e ragusit momentan, asa ca stau cu inima cat un purice sa nu se procopseasca si el.... oFloare1.gif
anku
QUOTE(claudiaena @ Mar 6 2011, 04:39 PM) *
Of of of... Naspa... Nu am mai patit demult asa ceva cu ea. In Galati e epidemie de viroza f urata si eu am facut greseala mare sa o trimit la scoala, chiar daca debutul racelii a fost timid. Si am gresit, ca desi s-a simtit bine aparent, nici tratament nu a luat, a intors-o. Asa ca sambata am chemat medicul acasa si suntem pe antibiotic. Ce e mai rau e ca tuseste fetelor f persistent, iar azi dimi a vomat si molecula de mancare pe care o avea in stomac. Ii fac aerosoli si tuseste cred ca de 2-3 ori pe minut... Face febra si are ochii injectati, iar tusea ii pune capac. Medicul spune ca nu are nimic ;la plamani, dar are infectie in gat si viroza respiratorie. Asa ca sta acasa de joi si cred ca o tin sigur si luni... Si daca tot tuseste, si marti si cat va fi nevoie. Noi azi aveam bilete la teatru si am anulat rezervarea, ca Maria e tot rau. Ce e mai rau e ca stranuta si Mihai si e ragusit momentan, asa ca stau cu inima cat un purice sa nu se procopseasca si el.... oFloare1.gif

Claudia ce raceala...zdravana!!!
bine ca macar acum accepta aeroslul...si bine ca ia tabletele....
daaaaaa...dc are febra asa mare incat ochii par a fi injectati..nu are rost sa o duci la scoala!!!
insanatosire grabnica va dorim.... tzuc.gif
anku
QUOTE(MIOSA @ Mar 4 2011, 02:37 PM) *
anku cauta pe google florigami si este primul blog
acolo gasesti informatii despre atelierele din diverta...........intri si vezi
eu zic ca o sa fie super frumos
si ar fi ocazie sa mergem sa ne si intalnim mai multe mamici utile

siiiiiiiiiii...cum a fost???
v-ati intalnit multe mamici???? tzuc.gif
simina_ana
Ciau gagici....revin si eu dupa o pauza de cateva zile bune.....dar am absentat motivat. AM fost gripati cobza toti 3, cu febra mare, frisoane, muci si tuse full option . Eu una, dar si Iancu, am reusit sa scap de antibiotice ca asa vroia medicul sa-mi dea, cu binecunoscutele homeopate. A fost mai greu dar intr-un final sunt si eu bine si m-am putut ridica din pat dupa aproape 2 saptamani in care efectiv am zacut ca ma durea carnea si cand clipeam. Taman cand mi-a trecut gripa am dat intr-o digestie faina de tot de stateam cu fundul pe wc si capul in chiuveta ( am mai patit asta o data si deja aveam tehnica acum, in asa fel incat sa nu ma doara spatele:)) )...si cand credeam ca am scapat si am iesit si eu la un restaurant cica sa serbam 8 martie m-a intors doh.gif si iar am stat la pat ( a se citi in baie) inca 3 zile...Din toata nebunia asta ne-am ales cu o "cura de slabire" eu 3 kg, Iancu 1 kg si Bebe recordul de 5 smile.gif

Geo, cand ai sunat tu incercam sa ma bucur si eu de o masa la restaurant, dar cred ca sosul servit la peste mi-a dat iar stomacul peste cap. Iar azi cand ai sunat tu Anku, eram la gradi pentru Iancu si apoi am fost la o sedinta de pensat. Anul asta mi-am primit cadoul mai devreme biggrin.gif...azi pensat, maine coafor, vineri cosmetica si masaj...abia astept....cica sa fiu in forma de ziua mea liwlol.gif liwlol.gif...mno....isi pune baba moate si apoi trece la "aparat" liwlol.gif liwlol.gif

Azi am fost la gradinita si am vorbit pentru Iancu. Va fi fain ca il primeste din septembrie, se muta si mai aproape de casa noastra asa ca in toamna o sa am bobocel de gradi. AM iesit de acolo tinand strans in mana hartia pentru inscriere si cu lacrimi in ochi. Am realizat ca piticul meu a crescut si ca asta e primul pas catre independenta....trecem usor usor spre alta etapa....si parca ma simteam batrana biggrin.gif. Pur si simplu mi se rupe sufletul cand ma gandesc ca au trecut 2 ani si....dar primele clipe mi le amintesc ca si cum s-ar fi intamplat acum 2 minute....de fapt asta e imaginea cu care ma culc in gand in fiecare noapte...
Apoi dupa dimineata incarcata am venit acasa si am robotit ...curatenie, papa, spalat, schimbat lenjerii. calcat....ca in 2 saptamani nimeni nu a ridicat un degetel....decat sa se vaite biggrin.gif
Cam atat.....acum am revenit pe baricade....si sper sa nu ma mai loveasca vreo gripa vreo 70 de ani de-acum inainte liwlol.gif ca e nasol tare....
Va pupic....sper ca sunteti bine cu toatele si picitii sanatosi ( Clau....sper sa il ocoleasca gripa pe Mihai, iar Maria sa se refaca repede)...fug la nani ca de la 5.30 sunt treaza de emotii cu gradinita doh.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 7 2011, 10:58 PM) *
Ciau gagici....revin si eu dupa o pauza de cateva zile bune.....dar am absentat motivat. AM fost gripati cobza toti 3, cu febra mare, frisoane, muci si tuse full option . Eu una, dar si Iancu, am reusit sa scap de antibiotice ca asa vroia medicul sa-mi dea, cu binecunoscutele homeopate. A fost mai greu dar intr-un final sunt si eu bine si m-am putut ridica din pat dupa aproape 2 saptamani in care efectiv am zacut ca ma durea carnea si cand clipeam. Taman cand mi-a trecut gripa am dat intr-o digestie faina de tot de stateam cu fundul pe wc si capul in chiuveta ( am mai patit asta o data si deja aveam tehnica acum, in asa fel incat sa nu ma doara spatele:)) )...si cand credeam ca am scapat si am iesit si eu la un restaurant cica sa serbam 8 martie m-a intors doh.gif si iar am stat la pat ( a se citi in baie) inca 3 zile...Din toata nebunia asta ne-am ales cu o "cura de slabire" eu 3 kg, Iancu 1 kg si Bebe recordul de 5 smile.gif

Geo, cand ai sunat tu incercam sa ma bucur si eu de o masa la restaurant, dar cred ca sosul servit la peste mi-a dat iar stomacul peste cap. Iar azi cand ai sunat tu Anku, eram la gradi pentru Iancu si apoi am fost la o sedinta de pensat. Anul asta mi-am primit cadoul mai devreme biggrin.gif...azi pensat, maine coafor, vineri cosmetica si masaj...abia astept....cica sa fiu in forma de ziua mea liwlol.gif liwlol.gif...mno....isi pune baba moate si apoi trece la "aparat" liwlol.gif liwlol.gif

Azi am fost la gradinita si am vorbit pentru Iancu. Va fi fain ca il primeste din septembrie, se muta si mai aproape de casa noastra asa ca in toamna o sa am bobocel de gradi. AM iesit de acolo tinand strans in mana hartia pentru inscriere si cu lacrimi in ochi. Am realizat ca piticul meu a crescut si ca asta e primul pas catre independenta....trecem usor usor spre alta etapa....si parca ma simteam batrana biggrin.gif. Pur si simplu mi se rupe sufletul cand ma gandesc ca au trecut 2 ani si....dar primele clipe mi le amintesc ca si cum s-ar fi intamplat acum 2 minute....de fapt asta e imaginea cu care ma culc in gand in fiecare noapte...
Apoi dupa dimineata incarcata am venit acasa si am robotit ...curatenie, papa, spalat, schimbat lenjerii. calcat....ca in 2 saptamani nimeni nu a ridicat un degetel....decat sa se vaite biggrin.gif
Cam atat.....acum am revenit pe baricade....si sper sa nu ma mai loveasca vreo gripa vreo 70 de ani de-acum inainte liwlol.gif ca e nasol tare....
Va pupic....sper ca sunteti bine cu toatele si picitii sanatosi ( Clau....sper sa il ocoleasca gripa pe Mihai, iar Maria sa se refaca repede)...fug la nani ca de la 5.30 sunt treaza de emotii cu gradinita doh.gif

wowwwww Simina!!!
ce gripa spurcata si la voi!!!
bine ca nu atb sa iei antibiotice!!!
mna ce fain ca deja ati primit acordul la gradi....bv voua...
ce frumos ai povestit...asa ma gandesc si eu...cateodata...ca sunt batrna,ca trece timpul si nu mai am bebelus...cateodata ma bucur de prostioarele lui...ca sunt ale lui fii-meu ...mai ales ca eu cred ca raman la unul singur...desi dc as avea o sit sigura aici as mai face unul in ciuda varstei lui Mishu...si chit ca risc sa ma fac de 100 kg.... liwlol.gif ptr ca nu este nimic mai minunat decat un copil p lumea asta....
pfffff....nu e periculos ptr tine ca ai slabit????
IANCU e viteaz...recupereaza el...
mna ce frumos....ce de cadouri...sa te simti cat mai bine la masaj....sa te relaxezi in avans ca vei avea nevoie!!! smile.gif
va poopam cu drag...si ne bucuram ca nu este mai grav...ca ma gandeam...ce o fi cu atat tacere de la voi???vhiar asa rau sa fie???
bine ca ne-ati dat de veste.... smile.gif
anku


la multi ani de 8 martie!!!
simina_ana
simina_ana
QUOTE(anku @ Mar 8 2011, 02:14 AM) *
wowwwww Simina!!!
ce gripa spurcata si la voi!!!
bine ca nu atb sa iei antibiotice!!!
mna ce fain ca deja ati primit acordul la gradi....bv voua...
ce frumos ai povestit...asa ma gandesc si eu...cateodata...ca sunt batrna,ca trece timpul si nu mai am bebelus...cateodata ma bucur de prostioarele lui...ca sunt ale lui fii-meu ...mai ales ca eu cred ca raman la unul singur...desi dc as avea o sit sigura aici as mai face unul in ciuda varstei lui Mishu...si chit ca risc sa ma fac de 100 kg.... liwlol.gif ptr ca nu este nimic mai minunat decat un copil p lumea asta....
pfffff....nu e periculos ptr tine ca ai slabit????
IANCU e viteaz...recupereaza el...
mna ce frumos....ce de cadouri...sa te simti cat mai bine la masaj....sa te relaxezi in avans ca vei avea nevoie!!! smile.gif
va poopam cu drag...si ne bucuram ca nu este mai grav...ca ma gandeam...ce o fi cu atat tacere de la voi???vhiar asa rau sa fie???
bine ca ne-ati dat de veste.... smile.gif




Da.....tusea aia spurcata care am tot plimbat- de la unul la altul ne-a pus la pamant pe toti....nu credeam ca va fi asa de rau.....bine ca a trecut. Am vb cu medicul si i-am spus ca am slabit si a zis ca nu e nimic deocamdata, daca eu ma simt ok.....oricum nici nu se vede liwlol.gif liwlol.gif.....Bebe sper ca e bine...cel putin il simt in fiecae zi de cateva ori...asa ca banuiesc ca e bine....
Apropo de slabit azi am crezut ca-mi sta inima in loc....l-am luat pe Iancu in brate putin si mi s-a parut ff usor....asa ca i-am zis lui Bebe sa-l cantarim....si arata 11, 6 kg.....am inghetat. Imi venea sa plang de ciuda....pana la urma, dupa ce l-am cantarit de vreo 10 ori mi sa aprins beculetzul si am zis sa cantarim o sticla de 2 litri sa vedem ce arata. arata 1,5 l....asa ca m-am linistit. Am asezat apoi cantarul pe parchet , ca il pusesem initial pe covor si a aratat corect. Azi avea fara pampers 14 kg....Ne-am linistit amandoi ca ne speriasem cumplit...sa slabeasca chiar de la aprope 15 kg la 11?? ohmy.gif
Pofta de mancare tot nu ne-a revenit la nici unul, dar incercm sa ne hidratam ...eu una cel putin am pielea extrem de uscata....iar de calcaie nu-ti spun mi s-au crapat intr-un hal....de zici ca nu am purtat in viata mea papuci...dau cu ulei la greu....dar parca tot degeaba...zici ca ma tavalesc rin faina....asa ca ma fortez sa beau 3 litri de apa pe zi....
Gata...chiar ca fug la nani ca imi pica ochii....
Pupici si noapte buna!....si pup lui Dari
anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 7 2011, 11:34 PM) *
Da.....tusea aia spurcata care am tot plimbat- de la unul la altul ne-a pus la pamant pe toti....nu credeam ca va fi asa de rau.....bine ca a trecut. Am vb cu medicul si i-am spus ca am slabit si a zis ca nu e nimic deocamdata, daca eu ma simt ok.....oricum nici nu se vede liwlol.gif liwlol.gif.....Bebe sper ca e bine...cel putin il simt in fiecae zi de cateva ori...asa ca banuiesc ca e bine....
Apropo de slabit azi am crezut ca-mi sta inima in loc....l-am luat pe Iancu in brate putin si mi s-a parut ff usor....asa ca i-am zis lui Bebe sa-l cantarim....si arata 11, 6 kg.....am inghetat. Imi venea sa plang de ciuda....pana la urma, dupa ce l-am cantarit de vreo 10 ori mi sa aprins beculetzul si am zis sa cantarim o sticla de 2 litri sa vedem ce arata. arata 1,5 l....asa ca m-am linistit. Am asezat apoi cantarul pe parchet , ca il pusesem initial pe covor si a aratat corect. Azi avea fara pampers 14 kg....Ne-am linistit amandoi ca ne speriasem cumplit...sa slabeasca chiar de la aprope 15 kg la 11?? ohmy.gif
Pofta de mancare tot nu ne-a revenit la nici unul, dar incercm sa ne hidratam ...eu una cel putin am pielea extrem de uscata....iar de calcaie nu-ti spun mi s-au crapat intr-un hal....de zici ca nu am purtat in viata mea papuci...dau cu ulei la greu....dar parca tot degeaba...zici ca ma tavalesc rin faina....asa ca ma fortez sa beau 3 litri de apa pe zi....
Gata...chiar ca fug la nani ca imi pica ochii....
Pupici si noapte buna!....si pup lui Dari

ce tare..... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
da...si eu am obs ca p covor nu arata exact....decat p o supraf prefect plana... sad.gif
simina_ana
Pentru voi mamici dragi!!!

http://www.youtube.com/watch?v=MT7UXJDMRuc...feature=related

Incepand cu gradinita eu ii cant mamei in fiecare an aceasta melodie...in ultimii 12 ani la telefon....si de fiecare data plange si eu cu ea.....acum plang pentru ca am ascultat-o si Iancu a inceput si el sa cante si sa danseze....si cum sunt o sensibiloasa dusa la extrem de cateva luni ....mi s-a parut cel mai frumos cadou posibil...
Iar de dimineata am ascultat numai melodii despre mama.....si asa dor mi s-a facut de ea....ca acum as pleca la Botosani sa o strang la piept si sa-i spun cat de mult o iubesc... trandafir.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 8 2011, 10:01 AM) *
Pentru voi mamici dragi!!!

http://www.youtube.com/watch?v=MT7UXJDMRuc...feature=related

Incepand cu gradinita eu ii cant mamei in fiecare an aceasta melodie...in ultimii 12 ani la telefon....si de fiecare data plange si eu cu ea.....acum plang pentru ca am ascultat-o si Iancu a inceput si el sa cante si sa danseze....si cum sunt o sensibiloasa dusa la extrem de cateva luni ....mi s-a parut cel mai frumos cadou posibil...
Iar de dimineata am ascultat numai melodii despre mama.....si asa dor mi s-a facut de ea....ca acum as pleca la Botosani sa o strang la piept si sa-i spun cat de mult o iubesc... trandafir.gif

superb superb superb....
canta Iancu asa???superb wub.gif al meu asculta numai....

m.-am trezit cu o durere de cap....hmmmm
si nu sunt inca in clar dc azi sunt deschise magazinele sau nu....
in rest...soare afara!°!!
si eu ma ingrop in Cv-uri si scrisori de intentie nervi.gif
anku
aahhhhhhhh...simina asa m-ai impresionat cum ai povestit ca azi noapte am visat ca-l dusesem eu p fii-meu la gradi...si plecam de la lucru sa vad dc este in ordine...si el nici nu avea tb...nici nu ma baga in seama asa de bine se simtea acolo...si manca frumos la masa!!!eram stresata ca am uitat sa-i pun un sandwich sau ceva ptr gustarea de dimineata...si voiam sa-i cumpar ceva din oras si nu stima ce i-ar putea placea si sa fie ok ca si continut liwlol.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Mar 8 2011, 01:13 PM) *
aahhhhhhhh...simina asa m-ai impresionat cum ai povestit ca azi noapte am visat ca-l dusesem eu p fii-meu la gradi...si plecam de la lucru sa vad dc este in ordine...si el nici nu avea tb...nici nu ma baga in seama asa de bine se simtea acolo...si manca frumos la masa!!!eram stresata ca am uitat sa-i pun un sandwich sau ceva ptr gustarea de dimineata...si voiam sa-i cumpar ceva din oras si nu stima ce i-ar putea placea si sa fie ok ca si continut liwlol.gif



In vis se reflecta toate grijile noastre de peste zi.....SI eu azi noapte am visat ca il luam de la gradi si ca imi povestea ce facuse...si era asa de incantat.....si fericit.....asa cum face si cand vine de afara....nu-i mai tace gurita sa-mi povesteasca el tot ce a facut si cu cine...liwlol.gif...
Abia astept sa vina de afara sa-mi spuna si azi....L-a luat bubu la plimbare si sper sa vina pana la 1 , ca la 2 am programare la coafor....si sa ajung in timp util ca as vrea sa merg pe jos....
Tu cand stii ceva sigur cu gradinita?
anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 8 2011, 11:22 AM) *
In vis se reflecta toate grijile noastre de peste zi.....SI eu azi noapte am visat ca il luam de la gradi si ca imi povestea ce facuse...si era asa de incantat.....si fericit.....asa cum face si cand vine de afara....nu-i mai tace gurita sa-mi povesteasca el tot ce a facut si cu cine...liwlol.gif...
Abia astept sa vina de afara sa-mi spuna si azi....L-a luat bubu la plimbare si sper sa vina pana la 1 , ca la 2 am programare la coafor....si sa ajung in timp util ca as vrea sa merg pe jos....
Tu cand stii ceva sigur cu gradinita?

la sf lui martie vom primi scrisori dc da sau nu...
am cerere la 3 gradi...saa vedem....
hi hi...distractie faina la coafor...unde mergi???ptr pensat unde ai fost???ai fost multumita????
simina_ana
QUOTE(anku @ Mar 8 2011, 02:27 PM) *
la sf lui martie vom primi scrisori dc da sau nu...
am cerere la 3 gradi...saa vedem....
hi hi...distractie faina la coafor...unde mergi???ptr pensat unde ai fost???ai fost multumita????



La pensat am fost la un salon aici in cartier, langa bisericuta de lemn.....o tipa tinerica , foarte draguta si simpatica....
La coafor merg la un tip care are locatia langa biserica din groapa.....are preturi super ok pentru ce fac eu...daca vreau ceva mai complicat si sofisticat atunci apelez la altcineva....dar cum nu am fitze prea des biggrin.gif ma duc la Cipi mai tot timpul...
Hm...pana la sfarsitul lui martie stai ca pe ghimpi....ar fi fain sa mearga la gradinita aia de unde ai pus poze.....mi-a placut foarte mult.....cel putin la intrare arata foarte primitoare si calduroasa....
Darius ce face? Cum mai e cu trezirile Iancu mi-a venit de afara foarte marait. A zis bubu ca nu a vrut sa se joace cu nimeni si vroia acasa....Acum i-am dat sa pape, dar vad ca mai mult pupa lingura...a mancat galusca...dar zeama o tot plimba...cred ca o sa se chinuie bubu cu el sa pape pana la urma....
anku
simina...sa nu ne certi..
ne-am tuns,,..ac prea plete avea...si-i tunsese tacso bretonul...de zici ca era frizura de Matrix.... liwlol.gif
in 2 luni e la loc...
era si greu de intretinut....facea o spuma in cap de abia mai puteam sa-l clatesc smile.gif
alaltaieri



azi dimineata


geocoto
La Multi Ani dragelor, sa va dea Domnul tot ce va doriti si neaparat o primavara calda si plina de ghiocei. trandafir.gif oFloare1.gif trandafir.gif oFloare1.gif trandafir.gif oFloare1.gif trandafir.gif oFloare1.gif trandafir.gif oFloare1.gif
Noi am fost azi sa=i luam mamei un cadou si astept sa se trezeasca Lucas sa i=l ofere si ii pun si melodia care ai pus=o tu Adriana.Noi am ascultat=o deja cantata la biserica duminica de catre copiii scolii parohiale si am primit si o felicitare si un buchetel de ghiocei.Super fain .

Adriana dar prin ce ati mai trecut si voi.Saracutii de voi.Lui Vlad nu i=a trecut de nici o culoare cu antibiotic o tuse cronica care o are de cand il cunosc eu si vad ca a inceput sa se amelioreze cu tinctura de carpen, macese, si echinaceea.Este o schema gandita de mine.Bine ca te mai rasfeti si tu putin ca la cate ai tras sigur ai nevoie.Ai grija la masaj ca nu se face reflexoterapie la gravide.

Lucas doarme de 4 ore si vad ca se aoleste in somn, cred ca=l supara maselutele...Aseara nu s=a odihnit prea bine ca a bagat orez cu lapte dar lapte normal si clar are intoleranta ca l=a durut burtica..iar dimineata nu mai nimerea oala mai repede.

Pup oFloare1.gif
geocoto
QUOTE(anku @ Mar 8 2011, 01:47 PM) *
simina...sa nu ne certi..
ne-am tuns,,..ac prea plete avea...si-i tunsese tacso bretonul...de zici ca era frizura de Matrix.... liwlol.gif
in 2 luni e la loc...
era si greu de intretinut....facea o spuma in cap de abia mai puteam sa-l clatesc smile.gif
alaltaieri



azi dimineata


Lasa Anku ca arata bine si tuns.I se vad ochisorii lui frumosi mai bine.Eu ma rog te sot sa=i tundem carliontii si ma duce cu zaharelu'.
Nu dispera in ceea ce priveste job=ul.O sa gasesti cu siguranta unul si sper sa=ti convina din toate punctele de vedere.
Pup oFloare1.gif
MIOSA
la multi ani maicutelor pentru 8 martie!
claudiaena
LA MULTI ANI, MAMICUTZELOR! SA FITI SANATOASE SI IUBITE, OPTIMISTE SI INCANTATE , AZI DE ZIUA NOASTRA! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

Noi suntem din pacate in carantina.... Am mai fost o tura la medic si acum si piticul e pe antibiotic. Daca la el se vede ca s-a ameliorat si mai are doar o tuse urata(care se "rupe") la Maria lucrurile sunt naspa tare. crybaby.gif In continuare face febra, desi e pe antibiotic destul de tare, de sambata; e moale, se plimba prin casa de pe un pat pe altul, de la un tv la altul. Nu mai tuseste de 1000 de ori pe zi ci de vreo 700 de ori, oricum tot f des, desi ia medicam antitusive si face aerosoli in fiecare zi ba cu prospan, ba cu acc. Nu mai stiu, dar cred ca in curand iar merg la medic, a treia oara, ptr ca nu ii mai trece. E cu febra de o saptamana, tusea asta o are de vreo 10 zile si se tine scai dev ea. nervi.gif In plus ii mai scap printre atatea cani cu ceai si medicam, si homeopate si tot nu se vede asa o ameliorare vizibila. Pai in ritmul asta nu o pot trimite la scoala toata saptamana si pierde o gramada. Eu am inrosit firul la telefon si ii ingras pe astia, de cand tot sunam sa aflam ce teme au, ce au facut ieri la serbare, cum se face nu stiu care tema(adica cum se scrie planul problemei la mate, sau litera cutare cum o facem, ca in manual sau ca in caietul special, etc)....
Ce e mai rau e ca imi o ciuda maare , fetelor, ca atunci cand a inceput asa cu un curs nasul si stranut eu am trimis-o la scoala, ca, deh n-are copilul decat un guturai. nervi.gif Apoi cand a aparut si o febra usoara si tuse, am tinut-o acasa o zi, si cand am vazut cat avem de lucru acasa si ca nici eu nu prea o pot ajuta si atunci sun in stanga si dreapta(bine ca am rubedenii invatatoare) iar am trimis-o la scoala nervi.gif numai la abecedar si mate si de atunci sunt fix 7 zile si suntem mai rau ca miercurea trecuta si o idee mai bine ca sambata.
Si eu aseara eram cam lesinata, dar cu o baie fierbinte si 2 paracetamol la bord, azi parca e mai bine, dar tati spune ca-l doare toata carnea pe el, de parca l-a calcat trenul. Daca incepe si el, deja maine imi fac bagajele si imi dau demisia din meseria de mama si sotie si fug... sad.gif

Asa m-amn saturat de viroza asta urata, care se tine scai... Vreau sa vina vara. sau macar caldura. Afara e tot ger si ieri ningea asa in rafale. M-am saturat de frig si viroze....Vreau capsuni si cirese, vreau pepeni, vreau la mare si sa facem "aerosoli" natural.... Vreau soare....

gata ca iar v-am intoxicat ... pupici

P.s. singura chestie buna in toata boala asta e ca eu ma apropii de categoria fotomodel... Asa cel putin la greutate, ca celulita si colaceii raman bine mersi....
simina_ana
QUOTE(claudiaena @ Mar 8 2011, 08:21 PM) *
LA MULTI ANI, MAMICUTZELOR! SA FITI SANATOASE SI IUBITE, OPTIMISTE SI INCANTATE , AZI DE ZIUA NOASTRA! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

Noi suntem din pacate in carantina.... Am mai fost o tura la medic si acum si piticul e pe antibiotic. Daca la el se vede ca s-a ameliorat si mai are doar o tuse urata(care se "rupe") la Maria lucrurile sunt naspa tare. crybaby.gif In continuare face febra, desi e pe antibiotic destul de tare, de sambata; e moale, se plimba prin casa de pe un pat pe altul, de la un tv la altul. Nu mai tuseste de 1000 de ori pe zi ci de vreo 700 de ori, oricum tot f des, desi ia medicam antitusive si face aerosoli in fiecare zi ba cu prospan, ba cu acc. Nu mai stiu, dar cred ca in curand iar merg la medic, a treia oara, ptr ca nu ii mai trece. E cu febra de o saptamana, tusea asta o are de vreo 10 zile si se tine scai dev ea. nervi.gif In plus ii mai scap printre atatea cani cu ceai si medicam, si homeopate si tot nu se vede asa o ameliorare vizibila. Pai in ritmul asta nu o pot trimite la scoala toata saptamana si pierde o gramada. Eu am inrosit firul la telefon si ii ingras pe astia, de cand tot sunam sa aflam ce teme au, ce au facut ieri la serbare, cum se face nu stiu care tema(adica cum se scrie planul problemei la mate, sau litera cutare cum o facem, ca in manual sau ca in caietul special, etc)....
Ce e mai rau e ca imi o ciuda maare , fetelor, ca atunci cand a inceput asa cu un curs nasul si stranut eu am trimis-o la scoala, ca, deh n-are copilul decat un guturai. nervi.gif Apoi cand a aparut si o febra usoara si tuse, am tinut-o acasa o zi, si cand am vazut cat avem de lucru acasa si ca nici eu nu prea o pot ajuta si atunci sun in stanga si dreapta(bine ca am rubedenii invatatoare) iar am trimis-o la scoala nervi.gif numai la abecedar si mate si de atunci sunt fix 7 zile si suntem mai rau ca miercurea trecuta si o idee mai bine ca sambata.
Si eu aseara eram cam lesinata, dar cu o baie fierbinte si 2 paracetamol la bord, azi parca e mai bine, dar tati spune ca-l doare toata carnea pe el, de parca l-a calcat trenul. Daca incepe si el, deja maine imi fac bagajele si imi dau demisia din meseria de mama si sotie si fug... sad.gif

Asa m-amn saturat de viroza asta urata, care se tine scai... Vreau sa vina vara. sau macar caldura. Afara e tot ger si ieri ningea asa in rafale. M-am saturat de frig si viroze....Vreau capsuni si cirese, vreau pepeni, vreau la mare si sa facem "aerosoli" natural.... Vreau soare....

gata ca iar v-am intoxicat ... pupici

P.s. singura chestie buna in toata boala asta e ca eu ma apropii de categoria fotomodel... Asa cel putin la greutate, ca celulita si colaceii raman bine mersi....



Offf...Doamne...te inteleg perfect....E cumplit sa fiti toti ai casei asa, ca nu puteti avea grija cum trebuie unii de altii....
La Iancu a funtionat f bine ca sa-i scad febra cu Apis ( homeopat) apoi la 15 minute Belladonna (homeopat) si dupa 15 minute Nurofen (conform varstei) daca e febra pana in 38,5. Daca sarea de 38,5 ii dadeam o umatate de fiola de Algocalmin in loc de Nurofen. Si repetam asta la 8 ore....In 2 zile i-a trecut febra....Poate te ajuta si pe tine pentru scaderea febrei....la pitici.
Sper sa va faceti repede bine....ca e groaznic...peste tot e epidemie de viroza si gripa....Nu te mai invinovati cu Maria ca ai trimis-o la scoala.....te-au indus in eroare si simptomele .....
Pupici trandafir.gif
simina_ana
QUOTE(MIOSA @ Mar 8 2011, 07:05 PM) *
la multi ani maicutelor pentru 8 martie!



La multi ani si tie Miosa.... floare2.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.