Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
Rose68
Simina vrea sa ne faca surpriza , nu vrea sa il vedem pe Iancu crescand ....o sa il vedem deja flacau.... super.gif
hai sa va mai punem noi poze din parculet
aici eram atenta la copii din jur

uite ce atenta ma uit la mami


gataa! mi-am gasit preocupare. Ce nevoie am de sosete si pantofiori?

m-am facut mare! m-a dau in balansoar


m-am suparat. NU vreau sa am kaki. Mami fa ceva...si uite asa vedeti si voi gingiuta mea care s-a albit
anku
QUOTE(Rose68 @ Jun 12 2009, 09:28 AM) *

gataa! mi-am gasit preocupare. Ce nevoie am de sosete si pantofiori?

ce domnisorica frumoasa....si ce par!!!
poopam p ea... tzuc.gif
se vede ca-i place in parc....
rose acum arata tare bine ...ma refer la asa la dezvoltarea fizica ..nu este micuta...
mie mi se pare ca a crescut tare mult si nu este mica...este ca toti bebe e varsta ei...
sau poate din cauza ca stiu ca papa asa de bine???
anku
geutica ...ce mai faceti ???
ce mai spuneti???
sunteti bine??? tzuc.gif
alina84
Rose,ai o frumusete de fetita,sa-ti traiasca. tzuc.gif de la Stefanut pt Andreiuta.Pot sa-ti spun ca esti o fericita ca Andreiuta ta sta in carut,Stefanut al meu sta 5 minute,dupa care incepe concertul ca vrea in brate.Pt mine e f greu sa ies singura cu el in parculet,trebuie sa am neaparat insotitor,pt ca cineva duce carutul si cineva il duce in brate pe Stefanut.Abia astept sa mai creasca sa il pot pune in premergator,pt ca atunci nu il voi mai cara toata ziua in brate prin casa.
Va pupam si va dorim o zi buna.
Rose68
QUOTE(anku @ Jun 12 2009, 10:55 AM) *
ce domnisorica frumoasa....si ce par!!!
poopam p ea... tzuc.gif
se vede ca-i place in parc....
rose acum arata tare bine ...ma refer la asa la dezvoltarea fizica ..nu este micuta...
mie mi se pare ca a crescut tare mult si nu este mica...este ca toti bebe e varsta ei...
sau poate din cauza ca stiu ca papa asa de bine???



este totusi micuta
are 6500 gr si 63 de cm
fata de 8-1000 gr si 70-75 cm cum au majoritatea ai vostri
Dr imi zice ca e bine proportionata , nu e anemica e doar mai micuta
II place tare mult in parc in special sa vada copii. A inceput sa se intinda dupa ei.....
Si in carut sta dar sa fie ridicat sa poata vedea
adina_apostu
QUOTE(Rose68 @ Jun 12 2009, 02:16 PM) *
este totusi micuta
are 6500 gr si 63 de cm
fata de 8-1000 gr si 70-75 cm cum au majoritatea ai vostri
Dr imi zice ca e bine proportionata , nu e anemica e doar mai micuta
II place tare mult in parc in special sa vada copii. A inceput sa se intinda dupa ei.....
Si in carut sta dar sa fie ridicat sa poata vedea

Iubita nu iti face probleme fiecare are ritmului de crestere. care din voi, tu sau sotul a-ti crescut in ritmul asta? Ia intreaba bunicile sa vedeti ca asa e.
Atata timp cat este sanatoasa nu ai de ce sa iti faci probleme.
E o frumoasa.
oana petrina
Rose e o frumusete Andreuta. iti vine sa o papi. sa creasca mare si sanatoasa si sa va bucure sufletele.
va pupam
adina_apostu
Buna fetelor, a-ti plecat in wekend, noi maine plecam la galati pentru 2 zile.Mergem la o matusa care face 50 ani de la casatorie si sarbatoresti si speram ca cea mare s avrea sa stea vreo cateva zile la bunici.
Asa ca va pupam dulce pe toti pentru vreo 2 zile. Aveti grija de voi. Ceau
Rose68
Maine plecam si noi la Bucuresti la control pentru displazie.
Va pupam si va uram o saptamana frumoasa si linistita
anku
buna fetelor...
rose dorim ca andreiuta sa fie complet sanatoasa acum...ma refer la piciorus...si drum bun sa aveti...
Adinadistractie faina la aniversarea celor 50 de ani a celor 2....bravo lor....minunat... rolleyes.gif
botezul a iesit ff bine...am avut mai multi invitati decat aveam programat...nu am fost multi,a fost ceva intim dar foarte placut...am ales un restaurant chinezesc,bucataria lor a fost faorte sanatoasa si gustoasa...propietarii foarte cumsecade ,au facut cadou lui darius si ei un budha din jad...am fost foarte impresionata de cat de cumsecade si omenosi au fost...
botezul a fost in interiorul slujbei...a fost superba si slujba si tot....nu stiu de ce dar mi-au dat lacrimile...noi nu suntem cununati si la biserica si ne-a dat binecuvantarea...fara ca noi sa stim ca am putea sa facem asa ceva...este atata de bine sa faca cineva ceva bun ptr tine far nici un interes...
sunt foarte multimita ...
vom pune si pozite...
va poopam tzuc.gif

oana petrina
Anku ne bucuram ca a iesit atat de frumos botezul. sa va traiasca puiul increstinat si sa va bucurati de el. abea astept sa vad poze.
va pupam
simina_ana
Anku, sa fie intr-un ceas bun botezul lui Darius si ma bucur ca a iesit bine slujba si petrecerea.
Rose, sa stii ca voi pune poze cand ma intorc. Azi m-a sunat sotul sa-mi spuna ca vor veni saptamana aceasta cei cu cablul si lumina ca au primit f multe sesizari ...asa ca sper ca va fi ok cand ne intoarcem noi.
Noi am suportat f bine drumul de aprox 500 km, suntem cuminti foc, zambim toata ziua la buni si bunicu, ne uitam cu interes la Toffy, motanul alor mei, papam f bine , nu mai facem mofturi. Suntem tristi ca ieri a plecat tati acasa si nu o sa-l vedem cateva zile. Sunt f curioasa cum va reactiona cand va veni dupa noi...daca il va recunoaste din prima sau nu. Vocea la telefon, vad ca i-o recunoaste si rade cand il aude.
In rest doar rasfat pe capul lui Iancu...si al meu bineinteles...liwlol.gif
Va pupam dulce si cand mai putem, vom intra sa va salutam.
tzuc.gif
adina_apostu
QUOTE(anku @ Jun 15 2009, 01:20 PM) *
buna fetelor...
rose dorim ca andreiuta sa fie complet sanatoasa acum...ma refer la piciorus...si drum bun sa aveti...
Adinadistractie faina la aniversarea celor 50 de ani a celor 2....bravo lor....minunat... rolleyes.gif
botezul a iesit ff bine...am avut mai multi invitati decat aveam programat...nu am fost multi,a fost ceva intim dar foarte placut...am ales un restaurant chinezesc,bucataria lor a fost faorte sanatoasa si gustoasa...propietarii foarte cumsecade ,au facut cadou lui darius si ei un budha din jad...am fost foarte impresionata de cat de cumsecade si omenosi au fost...
botezul a fost in interiorul slujbei...a fost superba si slujba si tot....nu stiu de ce dar mi-au dat lacrimile...noi nu suntem cununati si la biserica si ne-a dat binecuvantarea...fara ca noi sa stim ca am putea sa facem asa ceva...este atata de bine sa faca cineva ceva bun ptr tine far nici un interes...
sunt foarte multimita ...
vom pune si pozite...
va poopam tzuc.gif

Felicitari pentru botez mami. Normal ca ti-au dat lacrimile doar a-ti botezat printisorul. Poate va si cununati, fa-o si ai sa vezi ca si acolo o sa-ti dea lacrmile. Eu la cununia civila am fost si nu prea emotionata dar la cea religioasa doar ca nu am plans.
Dumnezeu sa va binecuvanteze si pe voi si pe Darius si s va bucurati de el si la al doilea bebe sa fiti si voi cununati.
Va pupacim
adina_apostu
QUOTE(Rose68 @ Jun 14 2009, 09:53 PM) *
Maine plecam si noi la Bucuresti la control pentru displazie.
Va pupam si va uram o saptamana frumoasa si linistita

Buna Rose, bafta multa la bucuresti. Apropo la ce doctor sunteti?
adina_apostu
Fetelor am fost la o nunta de aur, sau cum se pune la 50 de ani de la casatorie parca asa. Mi se pare asa o mare realizare in conditiile in care azi toata lumea divorteaza. Oare o sa fim si noi in stare de asa ceva?
Rose68
QUOTE(adina_apostu @ Jun 15 2009, 09:53 PM) *
Buna Rose, bafta multa la bucuresti. Apropo la ce doctor sunteti?


Dr Orlando Marinescu de la Spitalul Gr. Alexandrescu. Am ajuns la el, trimisi de medicul neonato din maternitate (am nascut la Elias). Ne-a spus ca e bine (am facut si radiografie) dar ne recomanda sa mai venim odata cand va sta bine in picioruse.

Trebuie insa sa continuam doar cu masaj, fara sa mai utilizam 2 pampersi.

De ce? cunosti vreun medic bun?

anku

la inceputul slujbei...

nasa toarna apa ptr botez

lumanareaa fost facuta de nasa manual ptr darius

preotul ne da binecuvantarea ca si familie

mamica si ingerasul crestinat



o prietena m-a facut pirat

adina_apostu
Doamne sa pape adina pe el de frumos. Foarte frumoase fotografiile.
Spune-mi te rog ce mai faceti cu diareea? Cristinica a facut azi de 2 ori caca moale si imi e asa de frica ca nu o sa ii poate fae vaccinul rotarix. Suntem programati peste 2 zile.
adina_apostu
Buna, super bine daca sunteti bine. Noi ca si ortoped am fost la dr. Bogdan Andrei de la Budimex iar ecografia de sold am facut-o la Medicover la dr. Stamate Mircea.
Kris&Robert
QUOTE(anku @ Jun 16 2009, 01:08 PM) *

mamica si ingerasul crestinat


2 frumusei!
tzuc.gif
sa va fie de bine botezul!

noi ne-am inscirs la concurs! ce ziceti, ne dati si noua un votic?

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=3448
anku
QUOTE(Rose68 @ Jun 16 2009, 12:27 PM) *
Dr Orlando Marinescu de la Spitalul Gr. Alexandrescu. Am ajuns la el, trimisi de medicul neonato din maternitate (am nascut la Elias). Ne-a spus ca e bine (am facut si radiografie) dar ne recomanda sa mai venim odata cand va sta bine in picioruse.

Trebuie insa sa continuam doar cu masaj, fara sa mai utilizam 2 pampersi.

De ce? cunosti vreun medic bun?

ne bucuram ca sunteti bine....si ca acum nu mai aveti nevoie de 2 pampersi....
poopam o andreiuta cu ochisori negriu care papa tare bine... tzuc.gif
anku
QUOTE(adina_apostu @ Jun 16 2009, 02:35 PM) *
Doamne sa pape adina pe el de frumos. Foarte frumoase fotografiile.
Spune-mi te rog ce mai faceti cu diareea? Cristinica a facut azi de 2 ori caca moale si imi e asa de frica ca nu o sa ii poate fae vaccinul rotarix. Suntem programati peste 2 zile.

mai facem moale dar o data p zi ....
e bine....acum am renuntat la lapticul de morcov....bem tot nr 1....inca nu i-am dat decat un pic de gris si am luqat biscuite dat facut marunt de la alete p care l-am pus cu laptic si i-am dat sa manance....poate azi i dau piuree de pastarnac cu cartof....in rest suc deloc....
poate e din cauza vremii....am vb cu dr ca nu mai stiam ce sa ma fac ca eu am crezut ca dc face de 3 ori p zi m oale e tot diaree(noi faceam o sg data dimineata si potrivit)dar dr a zis ca nu e nimic...este diareee atunci cand face de la 4 ori in sus siu dc este apa...
ne-a trecut ca prin farmec si horcaiala din gat....ca de ea imi era tare frica...
pai dc vezi ca are diaree incearca sa amani peste o sapt...ca va trece....
cristinuca oare p ce data este nascuta???
va poopam... tzuc.gif
anku
QUOTE(Kris&Robert @ Jun 16 2009, 03:17 PM) *
2 frumusei!
tzuc.gif
sa va fie de bine botezul!

noi ne-am inscirs la concurs! ce ziceti, ne dati si noua un votic?

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=3448

votat... tzuc.gif eusa_clap.gif tzuc.gif
adina_apostu
Mersi mult de tot, ma bucur ca sunteti bine
Da asa mi sa spus si mie ca de la 4-5 scaune moi e diaree, si eu mai stau linistita putin ca nu a facu febra deloc
Noi suntem nascuta pe 1 martie. suntem martisorul lui mami si lui tati.Doamne ce frumoase sunt pozele de la botez
geutzica
QUOTE(anku @ Jun 16 2009, 01:08 PM) *

la inceputul slujbei...

nasa toarna apa ptr botez

lumanareaa fost facuta de nasa manual ptr darius

preotul ne da binecuvantarea ca si familie

mamica si ingerasul crestinat



o prietena m-a facut pirat

Sa fie intr-un ceas bun, sa va traiasca puiul si sa va aduca numai bucurii!
geocoto
Ne bucuram ca ati petrecut frumos si Darius a trecut cu bine peste marele eveniment.Desi a trecut prin asa incercari in ultima perioada arata tare bine.Sa va bucurati de el si cat mai multe experiente frumoase de neuitat.

Pupici de la noi,
Geo si Lucas
anku
QUOTE(geocoto @ Jun 17 2009, 01:11 AM) *
Ne bucuram ca ati petrecut frumos si Darius a trecut cu bine peste marele eveniment.Desi a trecut prin asa incercari in ultima perioada arata tare bine.Sa va bucurati de el si cat mai multe experiente frumoase de neuitat.

Pupici de la noi,
Geo si Lucas

multumim tare mult...
cum mai sunt baietii???
mai au varsat de vant???? tzuc.gif
anku
QUOTE(geutzica @ Jun 16 2009, 05:43 PM) *
Sa fie intr-un ceas bun, sa va traiasca puiul si sa va aduca numai bucurii!

multumim asemenea...
voi ce mai faceti??? tzuc.gif
geocoto
Mamici mai spuneti si voi cum mai stati cu mesele, piureutul de legume sau fructe...?Mai ne inspiram si noi.
Lucas papa:
dimineata ora 7 lapte-180ml,
ora 10 mar cu biscuite si portocala,
ora 14 200gr pireut de legume,
ora 16- 40ml suc de mar cu morcov sau portocala(am incercat azi desi am citit de portocala ca poate face eritem fesier),
ora 18- 180ml lapte,
baitza la 20
si ultima masa la 22 -230ml lapte cu cereale.
Si am trecut la Nutrillon Nr 2.

Vom merge saptamana viitoare la Dr si voi intreba de carnita si ou.

PS Taticul inca mai are varsat si nu mai are rabdare.Lucas mai face din cand in cand la barbie si putin in jur asa ca o alergie dar apoi ii trece.

Am ramas singurei fara matusa si cam greu cu timpul liber.Voi cum va descurcati sa pregatiti si mesele si sa acordati atentia cuvenita jucaus.gif -lui?Eu dau prin razatoare biscuitele la 7 pentru ora 10 si fac supica la 10 pentru 14....Si tot Lucas nu are rabdare.
Rose68
ANKU
Pentru Darius- Sa iti fie de bine botezul si sa te faci bine. Andreuta te pupa dulce
Rose68
QUOTE(geocoto @ Jun 17 2009, 12:23 AM) *
Mamici mai spuneti si voi cum mai stati cu mesele, piureutul de legume sau fructe...?Mai ne inspiram si noi.
Lucas papa:
dimineata ora 7 lapte-180ml,
ora 10 mar cu biscuite si portocala,
ora 14 200gr pireut de legume,
ora 16- 40ml suc de mar cu morcov sau portocala(am incercat azi desi am citit de portocala ca poate face eritem fesier),
ora 18- 180ml lapte,
baitza la 20
si ultima masa la 22 -230ml lapte cu cereale.
Si am trecut la Nutrillon Nr 2.

Vom merge saptamana viitoare la Dr si voi intreba de carnita si ou.

PS Taticul inca mai are varsat si nu mai are rabdare.Lucas mai face din cand in cand la barbie si putin in jur asa ca o alergie dar apoi ii trece.

Am ramas singurei fara matusa si cam greu cu timpul liber.Voi cum va descurcati sa pregatiti si mesele si sa acordati atentia cuvenita jucaus.gif -lui?Eu dau prin razatoare biscuitele la 7 pentru ora 10 si fac supica la 10 pentru 14....Si tot Lucas nu are rabdare.



Andreea papa:
dimineata ora 6-7 lapte -130-170 ml,
ora 10 mar, piersica, para, caisa piure....le fac in castronele separate si papa cate putin din toate, cam intre 130-200 mg. La piure adaug si branzica calcica si mai rar cereale. Noi nu am gasit biscuiti fara gluten.
ora 14-15 150 gr pireut de legume, (morcov, pastarnac, cartofior putin) +2-3 zile pe saptamana si carnita de pui fiarta separat de supa (carnita am ajuns la 3 lingurite).Azi a papat 200 gr de piure.Cand nu este zi de carnita pun si in piureul de legume branza calcica. Legume simple nu prea papa decat daca in loc de cartof pun cartof dulce.
ora 17-18 140-170 ml lapte sau 100 ml lapte si putin piure de fructe cu multe cereale sau putin iaurtel (cam jumatate). De cateva ori i-am facut lapticul cu zeama de la supica dar bea prea putin cam 50 ml asa ca m-am lasat pagubasa.
ora 22 -150 ml lapte cu cereale, daca e obosita la biberon (1-2 masuri la 180 l lapte) sau cu lingurita 130 ml cu 6-7 masuri cereale
1.30-2 120 ml lapte

mai bea cam 100 ml de suc de fructe strecurat printre mese, cam 200 ml de ceai tot printre mese si cam 50 ml apa.

Mi s-a spus sa incep si cu out. Intai un sfert de ou fiert foarte tare.(doar galbenus). Si in final sa ajung la 2-3 galbenusuri pe saptamana si sa il dau amestecat in piureul de legume. Dar tati a fost alegic mic la ou asa ca ANdreea semanand cu el prefer sa mai asteptam cu oul Cred ca voi introduce mai intai ficatelul. Pupici
anku
QUOTE(geocoto @ Jun 17 2009, 01:23 AM) *
Mamici mai spuneti si voi cum mai stati cu mesele, piureutul de legume sau fructe...?Mai ne inspiram si noi.
Lucas papa:
dimineata ora 7 lapte-180ml,
ora 10 mar cu biscuite si portocala,
ora 14 200gr pireut de legume,
ora 16- 40ml suc de mar cu morcov sau portocala(am incercat azi desi am citit de portocala ca poate face eritem fesier),
ora 18- 180ml lapte,
baitza la 20
si ultima masa la 22 -230ml lapte cu cereale.
Si am trecut la Nutrillon Nr 2.

Vom merge saptamana viitoare la Dr si voi intreba de carnita si ou.

PS Taticul inca mai are varsat si nu mai are rabdare.Lucas mai face din cand in cand la barbie si putin in jur asa ca o alergie dar apoi ii trece.

Am ramas singurei fara matusa si cam greu cu timpul liber.Voi cum va descurcati sa pregatiti si mesele si sa acordati atentia cuvenita jucaus.gif -lui?Eu dau prin razatoare biscuitele la 7 pentru ora 10 si fac supica la 10 pentru 14....Si tot Lucas nu are rabdare.

doh.gif sad.gif sad.gif darius azi mi-a mancat de 2 ori cate 100 grame lapte si de doua ori cate 180 grame lapte...de fapt ml.... doh.gif
mancare solida adica pastarnac cum aveam de gand nu i-am dat...scaunul inca este moale...
papa bine de tot si lucas.... tzuc.gif
nr 2 mi-l refuza efectiv....asa ca mai mancam nr 1...
cu timpul in care preg masa ptr bebe...nu prea pot zice ce fac....ca noi jumate manacam borcane....dar acum vad ca s-a inv sa mai stea si sg...cu jucariile,ascultand o muzicuita a unor ursuleti...uitandu-se p geam sau in balcon...in patul nostru nu-l mai las ptr ca mi-a luat o tranta desi avem un pat imens-unde pot dormi 5 persoane fara sa stea inghesuiti(ocupa jumate din dormitor) si eu l-am pus in mijloc...in 2 min a fost jos...dar nu s-a speriat....am covor jos si patul nu e inalt...asta a fost norocul...l-am urmarit azi si am vazut ca se misca adunund genunchii si impingand si mai face niste miscri cu fundul si se trage si cu mainile....si sa vedeti ce repede se deplaseaza....nu am crezutr asa...
spun ca sa nu patiti si voi asa...mamicilor de dec...
si eu laptele il pregatesc cam cu o jum de ora inainte...cand faceam eu....faceam trot ce tb de dim la 7 si dc nu dadeam de dim bagam la fridgider...dar nu supa cu amidon,ca face dureri la burtita....
cauta de la alete....este biscuite gata ras ,fara gluten si mai are si ceva vit...eu asa am luat si sunt tare multumita...au fost testati si sunt ok...si alete este produs nestle...
dar cum spuneam...in general piuree de legume mancam din borcane deci nu stiu ce sa faci cu el....poate dc il lasi cu cora se preocupa....
sunteti spre gata cu varsatul de vant...si ne bucuram... tzuc.gif
Kris&Robert
QUOTE(anku @ Jun 16 2009, 03:41 PM) *
votat... tzuc.gif eusa_clap.gif tzuc.gif


multumim!

ce ziceti? ne votati si azi?
anima1.gif
adina_apostu
QUOTE(Kris&Robert @ Jun 17 2009, 09:26 AM) *
multumim!

ce ziceti? ne votati si azi?
anima1.gif

Sigur ca da. Va votam de cate ori intram. Sa papi tanti pe el de frumos.
Kris&Robert
QUOTE(adina_apostu @ Jun 17 2009, 12:46 PM) *
Sigur ca da. Va votam de cate ori intram. Sa papi tanti pe el de frumos.


multumim!

blush.gif
geocoto
Buna seara mamici,
Ce mai faceti cum ati petrecut azi?Noi asteptam sa vina cand o masa cand cealalta intre timp ne mai plimbam piticul mai trage un pui de somn in gradina...cam asa.
Da Anku azi dimineata m-am trezit la 6 si am pregatit tot si biscuitele ras, si supica si nu m-am mai stresat.A fost mai bine.
Lucas are asa o nervozitate si cand baga in gurita am vazut ca tresare cand strange intre gingii in partea dreapta, in stanga nu.M-am uitat in gurita lui si as zice ca este asa putin inflamat dar Dr ne-a zis ca nici urma...

Vroiam sa vad daca mai activati sau ati plecat toate in vacanta...Noi nu plecam asa ca va asteptam la discutii pe cele care sunteti pe aici.

Pupici multi,
Geo trandafir.gif
oana petrina
dragelor cand vad cat papa puii vostrii ma iau cu mainile de cap. Matei nu vrea in ruptul capului sa pape legume supe si chestii de astea. am incercat toate retetele i-am dat si de la borcan si combinate si simple si mama masii.....se stramba si urla isi face greata si scuipa tot. masa cu legume si carnita e un cosmar.abea reusesc sa-i dau 3-4 lingurite si alea cu cantec apoi trec pe lapte cu cereale ca sa nu stea mort de foame. bine macar ca ii plac fructele, branzica biscuiti. gru tare cu divesificarea asta. de la varsta avem voie sa punem si putina sare sau bors ceva ca tare fada mai e mancarea asta. chiar il inteleg de ce nu vrea sa pape mititelul. nu stiu ce o sa fac. in rest papa f bine. creste e voinicel. n-are stare toata ziua. doarme tot mai putin ziua si ma innebuneste pe mine de cap ca e plin de energie wacko.gif smile.gif .
ma bucur sa vad ca toti puii si-au revenit si sper sa nu mai aiba probleme.
de votat votam si noi chiar daca nu va scriem ca nu prea mai avem timp de cand am crescut si suntem super activi.
va pupam
Rose68
QUOTE(oana petrina @ Jun 18 2009, 01:14 AM) *
dragelor cand vad cat papa puii vostrii ma iau cu mainile de cap. Matei nu vrea in ruptul capului sa pape legume supe si chestii de astea. am incercat toate retetele i-am dat si de la borcan si combinate si simple si mama masii.....se stramba si urla isi face greata si scuipa tot. masa cu legume si carnita e un cosmar.abea reusesc sa-i dau 3-4 lingurite si alea cu cantec apoi trec pe lapte cu cereale ca sa nu stea mort de foame. bine macar ca ii plac fructele, branzica biscuiti. gru tare cu divesificarea asta. de la varsta avem voie sa punem si putina sare sau bors ceva ca tare fada mai e mancarea asta. chiar il inteleg de ce nu vrea sa pape mititelul. nu stiu ce o sa fac. in rest papa f bine. creste e voinicel. n-are stare toata ziua. doarme tot mai putin ziua si ma innebuneste pe mine de cap ca e plin de energie wacko.gif smile.gif .
ma bucur sa vad ca toti puii si-au revenit si sper sa nu mai aiba probleme.
de votat votam si noi chiar daca nu va scriem ca nu prea mai avem timp de cand am crescut si suntem super activi.
va pupam

Oana nu te supara ca te intreb, probabil ca raspunsul este afirmativ. AI incercat sa ii pui si laptic in supica? Daca tot nu e voie sare pana la 1 an macar sa fie dulce ca gustul de dulce il stiu.Iar legumele incerc sa fie din cele dulci....cum ar fi morcovul de import (as prefera de la tarani dar nu ii place) si pastarnac in loc de patrunjel.Iar la cartof alternativa de cartof dulce. Eu cand vad ca nu prea ii plac legumele pun branzica calcica (care e si ea dulce) si laptic. Asa am patit chiar ieri. Asa am avut si noi probleme, nu mai vroia supica de nici un fel dupa ce a gustat borcanel. Si am tot incercat scoate-o pe aia, bag-o pe cealalta...pune laptic, pune branzica....pune carnita............pana am inceput sa nimeresc ceva....
Eu dau la blender legumele separat si vin langa ea cu 2-3 borcanele cu legume, branzica, supica chioara si laptic si le combin pe loc dupa gustul ei. Ma chinui dar cand vad ca papa uit de chin, pentru ca merita.

Ce biscuiti papa MAtei?

Iar ziua doarme si la noi adunat cam 2 ore. Face exceptie in zilele care e tati acasa. O ia in brate si face nani impreuna cu ea. Am incercat si eu dar la mine in brate parca e un viermisor.
Uneori papa 200 gr , cel mai frecvent 150 dar ieri a papat abia 100 dar a mai papat si 100ml laptic asa ca am zis ca e OK.
Ieri de exemplu a fost ziua de moftureala. Daca la pranz asa cum am zis a papat 100ml supa si 100ml lapte in cursul zilei nu a mai vrut laptic decat 70 ml. Asa ca am pacalit-o cu cereale facute ca un grisulet foarte gros preparat din 170 ml lapte....a iesit peste 200 ml adaugand 10 lingurite de cereale si surpriza a papat tot. Avea burtica ca un greieres bortos.

Acum dimineata eram ingrozita ca iar nu va papa laptic dar la 7.30 a ras 175 ml (pentru ea e foarte mult) si acum face nani iar..........

FInutul tau chiar e finut. Pupam 2 flacai frumosi.Cum e finutul tau? papa bine? au inceput colicieii?
anku
QUOTE(oana petrina @ Jun 18 2009, 02:14 AM) *
dragelor cand vad cat papa puii vostrii ma iau cu mainile de cap. Matei nu vrea in ruptul capului sa pape legume supe si chestii de astea. am incercat toate retetele i-am dat si de la borcan si combinate si simple si mama masii.....se stramba si urla isi face greata si scuipa tot. masa cu legume si carnita e un cosmar.abea reusesc sa-i dau 3-4 lingurite si alea cu cantec apoi trec pe lapte cu cereale ca sa nu stea mort de foame. bine macar ca ii plac fructele, branzica biscuiti. gru tare cu divesificarea asta. de la varsta avem voie sa punem si putina sare sau bors ceva ca tare fada mai e mancarea asta. chiar il inteleg de ce nu vrea sa pape mititelul. nu stiu ce o sa fac. in rest papa f bine. creste e voinicel. n-are stare toata ziua. doarme tot mai putin ziua si ma innebuneste pe mine de cap ca e plin de energie wacko.gif smile.gif .
ma bucur sa vad ca toti puii si-au revenit si sper sa nu mai aiba probleme.
de votat votam si noi chiar daca nu va scriem ca nu prea mai avem timp de cand am crescut si suntem super activi.
va pupam










nu-l forta....va manca el si legume....dc nu acum mpoate la un an sau 2....
darius nu vrea supa...nu vrea,adios....
am mancat si noi ieri pastarnac cu cartof....sa vedem azi ce mancam!!!
lasa-l in pace,mai asteptati pana e mai maricel...acum e tare greu....
poopam p voi 4.... tzuc.gif

















anku
QUOTE(Kris&Robert @ Jun 17 2009, 03:09 PM) *
multumim!

blush.gif

votat
geutzica
Buna dimineata!
Fetelor am si eu doua intrebari:
Cum preparati lapte cu cereale, sunt speciale? de la ce firma?
Ce tip de ceai beau puii vostri?
pupam mamicile si bebeii!
adina_apostu
QUOTE(oana petrina @ Jun 18 2009, 01:14 AM) *
dragelor cand vad cat papa puii vostrii ma iau cu mainile de cap. Matei nu vrea in ruptul capului sa pape legume supe si chestii de astea. am incercat toate retetele i-am dat si de la borcan si combinate si simple si mama masii.....se stramba si urla isi face greata si scuipa tot. masa cu legume si carnita e un cosmar.abea reusesc sa-i dau 3-4 lingurite si alea cu cantec apoi trec pe lapte cu cereale ca sa nu stea mort de foame. bine macar ca ii plac fructele, branzica biscuiti. gru tare cu divesificarea asta. de la varsta avem voie sa punem si putina sare sau bors ceva ca tare fada mai e mancarea asta. chiar il inteleg de ce nu vrea sa pape mititelul. nu stiu ce o sa fac. in rest papa f bine. creste e voinicel. n-are stare toata ziua. doarme tot mai putin ziua si ma innebuneste pe mine de cap ca e plin de energie wacko.gif smile.gif .
ma bucur sa vad ca toti puii si-au revenit si sper sa nu mai aiba probleme.
de votat votam si noi chiar daca nu va scriem ca nu prea mai avem timp de cand am crescut si suntem super activi.
va pupam

Sare stiu ca de la un an, dar 2-3 picaturi de lamaie sa ii dea gust poti sa ii pui lejer. Eu asa ii dadeam celei mare ca la fel nu mi-o manca daca era doar supa. Eu si branzica mai tarziu cu lamaie o faceam.
adina_apostu
Fetelor sunt asa de suparata. Am fost la vaccin ROTARIX. Am mers de dimineata sa nu ne apuce caldura si aglomeratia la doctor, toate bune si frumoase pana aici. Ia preparat d-na asistenta vaccinul, o pun pe pat si vine tipa super tare ii deschide gura ii infige seringa sub limba, baga cam jumatate din cantitate o apuca de nas (toate astea in timp record ca nici nu am apucat sa reactionez, doar acolo eram o tineam de manute) si binenteles ca saraca sa speriat si da tot afara. M-am enervat si am rugat-o sa o lase sa se linisteasca, apoi i-am spus ca ii dau eu restul ce ramasase (sa spunem ca mai era jumatate) ii dau eu si binenteles ca il inghite. Fara sa o bruschez fara nimic. Plec cu ea de la cabinet suparata si ingandurata ca ma gandeam ce efect isi face ala daca mai bine de jumatate la dat afara si nici nu ajung bine acasa ca regurgiteaza putin si binenteles ca ultimul lucru care fusese inghitit era vaccinul. Suparata cu o falca in cer si una in pamant sun doctorita inapoi si binenteles ca mi-a confirmat banuiala mea ca intradevar daca a mai si dat afara si putinul care mai era sa dus pe apa sambetei vaccinul. Asa ca ne zice simplu ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat ca o sa facem a doua doza la 5 luni cum eram programate si la vaccinul de 6 luni facem si inca o doza de rotarix. Le e asa de usor sa zica ca doar nu e pe banii lor. Nu vreau sa ma plang ca ne-ar bate dumnezeu ca ne da dar nici chiar asa sa arunc cu ei pe geam, municm pentru ei si numai noi stim cat. Oricum i-am spus d-nei doctor la telefon ca vin la cabinet dar asta care se da pe gurita eu il dau. Binenteles ca a fost de acord chiar mi-a spus ca asa ar fi mai bine. Asa sunt de neatente ce nu am vazut.
oana petrina
of asa sunt asistentele de la med de fam disperate si brutale. si eu o sa-i dau lu Matei singura vaccinul. si ai dreptate cu banii ca ii luai ceva copilului mai bine decat sa-i dai aiurea. grea perioada sad.gif ma laudam si eu ca bebe e cuminte si asa a fost pana acum. dar de vre-o saptamana urla toata ziua. e marait e nervos. deja am ajuns la capatul rabdarii. la gingiute nu se vede nimic. cine stie.... oricum ma repet grea perioada.
Rose i-am pus si lapte si branzica chiar nu mai stiu cum sa-i dau ca refuza. Anku si eu m-am gandit sa nu-l mai stresez atat. o sa incerc tot la doua trei zile dar fara sa-l oblig. acum l-am chemat pe sot acasa sa-si ia copilul sa-l plimbe ca o iau razna cu atatea urlete wife.gif crybaby.gif
biscuiti mananca de la PLASMON fara gluten. imi trimite mama din it ca aici nu am gasit.
da finutul meu e un scump. papa laptic de la mama lui si e tare cumintel. toarce ca un motanel. si ar un par des si putin ondulat e un frumusel.
va pup ca ma duc sa dorm putin pana vine fiul meu cu urlete rolleyes.gif
geocoto
Of Oana cat va chinuiti si eu care ma intrebam de ce nu te mai gasesc pe mess.
Lasa-l 2,3 zile fara legume si incearca din nou de data asta cate o leguma.Noi am respectat reteta care am postat-o cateva pagini mai inapoi si vad ca da rezultate.Schimba-i si lingurita si da-i 2,3 zile o singura leguma apoi o combini cu inca una apoi mai adaugi inca una.
Din pacate de pe la varsta asta nu mai au depozite de fier si alte vitamine de la mamica din burtica si trebuie sa pape si legume.

Inca nu i-am dat branzica calcica dar daca ziceti ca este un fel de pacaleala ca sa inghita si alte legume cu ea sau se ataseaza asa de tare de ea parca am oarece retineri sa i-o dau.Am sa o intreb pe Dr sa vad ce zice...

Pupam dulce pe Matei si muuuuuult curaj ca totul o sa fie bine. trandafir.gif trandafir.gif
anku
QUOTE(adina_apostu @ Jun 18 2009, 01:29 PM) *
Fetelor sunt asa de suparata. Am fost la vaccin ROTARIX. Am mers de dimineata sa nu ne apuce caldura si aglomeratia la doctor, toate bune si frumoase pana aici. Ia preparat d-na asistenta vaccinul, o pun pe pat si vine tipa super tare ii deschide gura ii infige seringa sub limba, baga cam jumatate din cantitate o apuca de nas (toate astea in timp record ca nici nu am apucat sa reactionez, doar acolo eram o tineam de manute) si binenteles ca saraca sa speriat si da tot afara. M-am enervat si am rugat-o sa o lase sa se linisteasca, apoi i-am spus ca ii dau eu restul ce ramasase (sa spunem ca mai era jumatate) ii dau eu si binenteles ca il inghite. Fara sa o bruschez fara nimic. Plec cu ea de la cabinet suparata si ingandurata ca ma gandeam ce efect isi face ala daca mai bine de jumatate la dat afara si nici nu ajung bine acasa ca regurgiteaza putin si binenteles ca ultimul lucru care fusese inghitit era vaccinul. Suparata cu o falca in cer si una in pamant sun doctorita inapoi si binenteles ca mi-a confirmat banuiala mea ca intradevar daca a mai si dat afara si putinul care mai era sa dus pe apa sambetei vaccinul. Asa ca ne zice simplu ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat ca o sa facem a doua doza la 5 luni cum eram programate si la vaccinul de 6 luni facem si inca o doza de rotarix. Le e asa de usor sa zica ca doar nu e pe banii lor. Nu vreau sa ma plang ca ne-ar bate dumnezeu ca ne da dar nici chiar asa sa arunc cu ei pe geam, municm pentru ei si numai noi stim cat. Oricum i-am spus d-nei doctor la telefon ca vin la cabinet dar asta care se da pe gurita eu il dau. Binenteles ca a fost de acord chiar mi-a spus ca asa ar fi mai bine. Asa sunt de neatente ce nu am vazut.

doamneeeeeeee...ce oameni!!!! mad.gif deci rotarix voi tb sa platiti???pai si isis permitew sa isi bata asa joc de copil si de bani????
chiar ieri am vazut o emsiune cu coruptie....tema era romania....cata spaga se da in romania dr....au facut din nou romania de tot rahatul ptr ca au fost cu camera ascunsa...ca sa nu mai zic ca au reusit sa filmeze un barbata mai in varsta care stiga faceti ceva ca mor...l-au lasat 4 ore ,nici macar intr-un pat nu l-au pus...ci statea cu masca de oxigen dar p un scaun....dupa 4 ore acesta era mort....mi-am facut cruce....
imi pare rau dar iun acelasi timp ca au filmat...poate se starpeste coruptai si darul si cumparatul vaccinelor....
anku
QUOTE(geutzica @ Jun 18 2009, 01:08 PM) *
Buna dimineata!
Fetelor am si eu doua intrebari:
Cum preparati lapte cu cereale, sunt speciale? de la ce firma?
Ce tip de ceai beau puii vostri?
pupam mamicile si bebeii!

al meu nu mai vrea sa bera ceai...am zis sa incerc ceva cu fructe....dar folosim acelasi ceai ca atunci cand era mic....ceai de colici
dar din plante...cu anis si cu inca 2 dar nu mai stiu care...
cereale da sunt de la dif firnme care produc lapte...milupa am tot auzit in romania....cu diferite arome dar nu te sfatuiesc sa iei cu arome....
noi aici folim de alete in genereal si borcanele...sunt cele mai pure si mai serioase....produs tot nestle...gasisem si biscuiti macinati fara gluten cu care ma ajut tare mult....
mno...prea mult nu pot sa te ajut ca nu prea stiu stiu ofertele dsin romqnia dar am tot auzit de milupa de la celelate fete de p alte topicuri....parca mai era si humana...
poop.... tzuc.gif
geutzica
QUOTE(anku @ Jun 18 2009, 03:28 PM) *
al meu nu mai vrea sa bera ceai...am zis sa incerc ceva cu fructe....dar folosim acelasi ceai ca atunci cand era mic....ceai de colici
dar din plante...cu anis si cu inca 2 dar nu mai stiu care...
cereale da sunt de la dif firnme care produc lapte...milupa am tot auzit in romania....cu diferite arome dar nu te sfatuiesc sa iei cu arome....
noi aici folim de alete in genereal si borcanele...sunt cele mai pure si mai serioase....produs tot nestle...gasisem si biscuiti macinati fara gluten cu care ma ajut tare mult....
mno...prea mult nu pot sa te ajut ca nu prea stiu stiu ofertele dsin romqnia dar am tot auzit de milupa de la celelate fete de p alte topicuri....parca mai era si humana...
poop.... tzuc.gif

Multumesc, Anku. Eu ii dau lui Edi, de 3 ori pe saptamana, cereale piure de la humana. Nu stiam pana sa vad pe la voi ca ar exista si cereale care se beau...............ce e drept, nici nu m-am interesat sau intrebat la farmacie.
ceai nu a baut decat baby drink......am incercat sa-i fac de anason amestecat cu chimen dar nu l-a vrut, apa nu prea vrea drept pt care as incerca si altye variante testate de bebeii vostri. farmacistele dau dr spun ca toate ar fi bune asa ca......
anku
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=726

geutzica uite un topic cu cereale...
anku
QUOTE(geutzica @ Jun 18 2009, 04:59 PM) *
Multumesc, Anku. Eu ii dau lui Edi, de 3 ori pe saptamana, cereale piure de la humana. Nu stiam pana sa vad pe la voi ca ar exista si cereale care se beau...............ce e drept, nici nu m-am interesat sau intrebat la farmacie.
ceai nu a baut decat baby drink......am incercat sa-i fac de anason amestecat cu chimen dar nu l-a vrut, apa nu prea vrea drept pt care as incerca si altye variante testate de bebeii vostri. farmacistele dau dr spun ca toate ar fi bune asa ca......

nici darius nu bea apa...
da ...tot cu anis si chimen si inca ceva am baut si noi...
cazta avut diaree i-am dat de 3 ori ceai de menta....
si cand il vad tare agitat i dau ceai de musetel....dar bineinteles ca nu bea decat 2-3 inghititri...
eu si cerealele tot cu lg...nu pun nimic i n lapte ptr ca si asa nu vrea sa bea apa si imi e frica ca sufera de sete....macar laptele sa fie simplu chiar 30-40 gr de apa in plus...
poop tzuc.gif
in rest sunteti bine???
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.