Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
QUOTE(simina_ana @ Nov 14 2010, 09:41 PM) *
Anku....la noi merge metoda asta.....intotdeauna....dar intotdeauna il anunt ce o sa-i fac.....adica daca e sa mergem in casa atunci cand suntem afara si el se joaca cu copilasii....ii spun ca in 5 minute plecam acasa.....sau daca e seara ii spun ca in 10 minute mergem sa ne pregatim de nani.....nu are el notiunea timpului, dar ii las timp sa inteleaga ca in scurt timp joaca se va termina.....
Daca opune rezistenta....nu tip la el si nici nu ma agit....mereu ii spun "hai sa vedem pisica".....sau "hai sa facem aia"...sau "hai sa..."""...Am citit chestia asta intr-o carte si de cand am pus in aplicare tacticile astea vreau sa-ti spun ca ma inteleg mult mai usor cu el....chiar o sa caut in carte si o sa scriu aici.....
In plus...ce am observat....de cand i-am facut un program bine stabilit in ceea ce priveste orele de somn si masa....si le respectam.....e mult mai intelegator....pentru ca se joaca atat cat ii trebuie si doarme ca sa-si incarce bateriile pt o noua tura de joaca...La inceput nu am crezut ca un program stabilit ( dar nici chiar la secunda ca as innebuni) ar putea da roade atat de bune ....d.ar uite ca se pare ca functioneaza....cel putin la noi.....

De pedepsit il pedepsesc doar cand face ceva grav.....cum a fost ieri cand mi-a dat in cap cu o bucata de lemn de la o jucarie, de-am vazut stele verzi la propriu....il trimit in camera lui si sta acolo 2 minute ( atatea minute cati ani are)....in rest ii explic de nshpe mii de ori ca nu e bine ce face .....si ncerc sa-i dau mereu si explicatia de ce nu e bine ceea ce face.....Avea o boala cu cartile....mi le dadea jos din raft si se suia pe ele.....I-am spus de mii de ori ca nu e bine sa se urce cu picioarele pe ele ca le strica.....cartile trebuie iubite....etc....si pana la urma a inteleles si nu mai face asta....

Faze cu cere ceva de mancare si ia 2, 3 guri si apoi scuipa sau nu mai papa avem si noi....dar cand vad ca nu mai vrea i le iau din fata....sau, cel mai bine....ii dau doar putin....adica i pun o lingurita, 2 de iaurt.....o bucatica de mar.....si asa ma asigur ca nu face nebunii....

Chiar o sa caut in carte paginile alea si o sa scriu aici ce-i mai interesant....

Am stat pana aproape de 10 la nasi ....asa bine ne-am simtit....de copii nici nu mai spun.....le-a pupat Iancu pe fete de le-a zapacit....dar si ele l-au smotocit bine de tot....A adormit imediat cum si-a baut lapticul.....fug si eu langa el ca de maine intru in focuri ca vom fi singurei cateva zile.....

NB



QUOTE(petronici @ Nov 15 2010, 05:20 PM) *
buna dragelor mele....


Anku,cam la fel procedez si eu ca si Adriana,cand vad ca s-ar impotrivi incerc sa-i atrag atentia cu altceva,si de cele mai multe ori merge....acum cum spuneai si tu,fiecare copil are personalitatea lui si felul lui de a interpreta noile provocari...oricum,capul sus si multa rabdare ca poate o sa se schimbe curand....

pfffffffffffffffff...bineinteles ca si eu am incercat metoda asta de mult de mult
din pacate nu mai prinde...nici cu pisica ,nici cu ciocanul...nici cu absolut nimic....
nu uita ce a vrut pana in momentul in care nu primeste
cateodata dureaza chiar si cate 2 zile....dar nu uita .....si plange pana i dau...si e prost dispus moment in care raspunde la tot cu NU
sIMINA::::al meu dc urla tare il duxc in camera si i spun ca atunci cand e gata sa vina innpoi...
vine imediat dar plin de nervi....si are grija sa-mi urle atat de tare ca te gandesti ca-l strapungi cu ceva....
ce sa zic...pfffffffffff...e bine ca aveti asa copii.....

cred ca nu avem decat sa rabdam....in tot cazul...cat de calm e Mishu...l-a scos si p el de p fix si se gandeste ca ne-o fierbe de viii pana il crestem.... hi.gif
cat despre program...are 3 mese stabilite...si ora de culcare 21....
mai multe mese nu am cum sa-i stabilesc...ptr ca eswte flamanzila...si vrea chiar si la 2 ore sa manance.... doh.gif
la amiaza...doarme in jurul orei 13 acum cu tacso....dar 15-20 min.....

poopam Adlein si Iancu!!! tzuc.gif


anku
inca o luna si vin sarbatorile!!!! super.gif

ieri am fost vreo 700 km cu masina
Darius se vede ca este econom...spunea amsinilor sa stinga lumina....licht aus..... liwlol.gif
ploua de ieri mereu.....

ne ducem si noi p undeva.....

claudia...tare bancul...cu ceva adev in el..... liwlol.gif

nu mai scap de tuse de 2 sapt!!!! ohmy.gif
avem la cresa....si virus de gripa la intestin....si gripa propiu-zisa ...si febra de 3 zile.....
bineinteles ca acum i tine acasa ...dar virusul s-a transmis deja....
in momentele astea ma bucur ca nu e Dari la cresa
in celelalte grupe...avem 2 tipuri de boli de piele....si gripa....


ahhhhh....din fericire vad ca nu ia a aprut lui Dari nimic p piele de sambata de la urgente....INCA
mai asteptam inca 1 zi...si dc trece ...inseamna ac l-am scos la timp.... doh.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Nov 15 2010, 02:01 PM) *






Pup oFloare1.gif

of of...mai mai... tzuc.gif
cat mai multi ani impreuna va doresc!!!! hug.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Nov 15 2010, 03:02 PM) *
AStazi mi-am facut cererea de reincadrare. Pe 6 dec (siiiic, de sf Nicolae ) incep servicul. Deocamdata mandrulita va sta cu bunicii.Sa vedem daca merge treaba. Daca nu cautam loc la cresa. As prefera sa stea cu ei pana in septembrie si din septembrie la camin de zi la grupa mica.......Poate am noroc si ocolim cresa....
A facut si ea progrese in ultima luna.
1.Face kk la olita si pipi de 5-6 ori la olita si inca 3-4 pe ea. (cand e preocupata cu ceva sau suntem afara)
2. De suzeta cred ca am scapat definitiv (avem deja 1 luna)
3. De biberon nu am scapat si nici nu ma grabesc (multe mamici mi-au spus ca 1 data cu abandonarea biberonului se reduce cant de lapte baut......). Nu vreau asta caci de la maselute nu papa decat mai mult lapte. Asa cum spuneam bea doar laptele cu el si orice alt lichid bea ori cu cana dar mai varsa fie cu sticluta de suc gen Teddy....
4. A inceput si ea sa vorbeasca chiar daca multe sunt chinezarii si deocamdata le inteleg doar eu. Leaga deja cate 2 cuvintele uneori chiar 3.
Ute mami bebe nani......cea mai lunga propozitie....sau poua baba oua.....ploua babele se oua.
Dr mi-a spus ca normal ar trebui sa stie cam in jur de 50 de cuvinte.......chiar daca nu sunt spuse clar.......si numarasem vreo 70 si mai erau inca......deci suntem in normalitate
5. Noaptea am mai scapat de adormitul pe picioare............din 7 nopti 1 maxim 2 mai face asta, cand e prea obosita si se chinuie.
Iar ziua se zbenguie in patut dar nu reuseste sa adoarma singura.Dupa ce oboseste bine o iau pe picioare si in 5 minute adoarme. Inainte statea uneori si 2-4 ore pe picioare.
Mai avem de lucru dar s-au indeptat multe chestii
Vroiam sa o las bunicilor cu toate bune.......fara adormit pe picioare, fara suzi, fara pampers....am reusit cate ceva dar nu chiar tot....mai dam bataie astea 2 saptamani care ne-au mai ramas.
In mai va intra la gradi particulara.....speram sa scapam de pampers si din toamna la camin de stat
Va pupam cu drag pe toti....mamici cu tot cu pitici

mari schimbari p la voi....
pai...bv ptr toate performantele tzuc.gif
sinzigm
BUNA FETELOR!Iar intru pe fuga,ca Matei tipa cat il tine gura si trage de mine sa ma dac de la calculator.

In primul rand Geo,vreau sa va felicit si sa va doresc multi ani frumosi impreuna de-acum inainte,multa intalegere si rabdare unul cu altul si bineinteles si dragoste!Cum puteai sa crezi ca nu am chef sa ne intalnim,ca de-abea astept sa il vad in carne si oase pe cretulin!doar ca acum e o perioada foarte nasoala pt noi,la cat de bolnavi am fost si suntem,nu cred ca eram capabila sa fac 1 km,ca picam gramadsa.Dar sunt sigura ca vor fi si alte ocazii,si sper din suflet ca nu te-ai suparat.

CLAU:AI PERFECTA DREPTATE.SE VEDE CA AI MULT MAI MULTA EXPERIETA DE VIATA CA MINE SI CA GANDESTI MAI MATUR.E GREU PESTE TOT,ASA E,DAR E MAI GREU CAND ESTI DEPARTE DE CASA,CAND NU AI PE NIMENI CARE SA FIE ALATURI DE TINE SI SA ITI SPUNA O VB BUNA.MULTI AR VREA SA FIE PESTE HOTARE,CA INTR-ADEVAR SE BUCURA DE UN SALAR MAI MARE,DAR PE RESTUL CATE SUNT NU LE PREA STIU,CA N-AI DE UNDE PANA NU TRAIESTI INTR-O TARA STRAINA.BINE,SUNT SIGURA CA CONTEAZA FOARTE MULT SI MEDIUL IN CARE LUCREZI SI IN CARE TE INVARTI.PANA LA URMA VOM VEDEA UNDE NE VA DUCE VIITORUL.SI AI DREPTATE SI CU COPII-EU SUNT CONVINSA CA FAC FOARTE MULTE GRESELI CU MATEI.AS VREA PROBABIL SA-L TIN INTR-UN GLOB DE CRISTAL SI NIMIC SA-L NU-L ATINGA,DAR E IMPOSIBIL.DACA O SA-MI DEA DUMNEZEUDARUL DE A MAI AVEA UN COPIL,POATE CA O SA MA DESCURC MAI BINE,CEL PUTIN ASA SPER.MA DETEST PT FAPTUL CA INTRU FOARTE USOR IN PANICA CAND E VB DE MATEI,DAR POATE SI ASTA SE TRAGE TOT DE LA FAPTUL CA NU AM EXPERIENTA UNUI ALT COPIL.VA SARUT SI MA BUCUR CA IMI MAI DESCHIDETI OCHII,SA STII CA CEEA CE MI-AI SPUS TU M-A IMBARBATAT,PARCA MAMA MI-AR FI SCRIS,PT CA LA FEL IMI SPUNE SI EA,DAR CAND ESTI TANAR NU REUSESTI SA VEZI MEREU CALEA CEA BUNA.

Petro:ma bucur ca puiul tau e mai bine si multumesc ca te-ai gandit la mine.Sper si eu din suflet sa ajung in Franta,dar asta depinde numai de cum se va simti Matei pana atunci.Acum deocamdata nu e bine deloc,azinoapte n-am dormit deloc nici eu nici el,pt ca tusea din 2 in 2 minute.Tuseste pana vomita si e foarte agitat si se pare ca chiar daca mi-a trecut umpic am luat iar de la el,ca a inceput sa ma doara iar capul si gatul si imi curge nasul de numa,dar cum am spus la noi in casa mai toti sunt bolnavi,asa ca oricum as incerca sa il protejez pe el,sau pe mine,nu as prea avea cum atata timp cat in casa sunt oameni bolnavi.Asta e unul din motivele pt care urasc atat de tare tara asta,pt ca chiriile sunt foarte mari si e imposibil sa-ti permiti dintr-un salar sa stai doar cu familia ta,plus ca sistemul lor medical de stat e varza si ii doarein cot de noi.La privat v-ati face cruce,daca ati vedea lista cu preturi.Pupam pe scumpuol de Adelin si sanatate sa nu va mai imbolnaviti repede.

Rose:te felicit pentru curajul pe care il ai!Sper sa te integrezi usor si sper ca printesa ta o sa se obisnuiasca cu mamaie si tataie si noaptea.Cred ca ai niste emotii,dar ce sa facem,trebuie sa o luam de la cap o data si o data,ca altfel..ai noroc ca ai cu cine sa o lasi si mai ales ca ai si incredere totala in acei oameni,ca aici e foarte greu cand ai copii,trebuie sa fii foarte tare ca sa ii lasi cu bona,care nu stii pana la urma cum ii va trata.plus ca daca nu ai cine stie ce post,abea ca ti-ar ramane ceva banuti dupa ce ai plati bona sau gradinita.De aceea mi-ar fi mai usor daca as fi in tara,ca m-ar ajuta mama si ca totusi nu as plati la gradinita o mie si ceva de lire,chiar daca salariul acasa e foarte mic acum.

Va sarut pe toate si ma iertati daca va plictisesc cu vaicarerile mele
Rose68
QUOTE(sinzigm @ Nov 16 2010, 10:20 PM) *
BUNA FETELOR!Iar intru pe fuga,ca Matei tipa cat il tine gura si trage de mine sa ma dac de la calculator.

In primul rand Geo,vreau sa va felicit si sa va doresc multi ani frumosi impreuna de-acum inainte,multa intalegere si rabdare unul cu altul si bineinteles si dragoste!Cum puteai sa crezi ca nu am chef sa ne intalnim,ca de-abea astept sa il vad in carne si oase pe cretulin!doar ca acum e o perioada foarte nasoala pt noi,la cat de bolnavi am fost si suntem,nu cred ca eram capabila sa fac 1 km,ca picam gramadsa.Dar sunt sigura ca vor fi si alte ocazii,si sper din suflet ca nu te-ai suparat.

CLAU:AI PERFECTA DREPTATE.SE VEDE CA AI MULT MAI MULTA EXPERIETA DE VIATA CA MINE SI CA GANDESTI MAI MATUR.E GREU PESTE TOT,ASA E,DAR E MAI GREU CAND ESTI DEPARTE DE CASA,CAND NU AI PE NIMENI CARE SA FIE ALATURI DE TINE SI SA ITI SPUNA O VB BUNA.MULTI AR VREA SA FIE PESTE HOTARE,CA INTR-ADEVAR SE BUCURA DE UN SALAR MAI MARE,DAR PE RESTUL CATE SUNT NU LE PREA STIU,CA N-AI DE UNDE PANA NU TRAIESTI INTR-O TARA STRAINA.BINE,SUNT SIGURA CA CONTEAZA FOARTE MULT SI MEDIUL IN CARE LUCREZI SI IN CARE TE INVARTI.PANA LA URMA VOM VEDEA UNDE NE VA DUCE VIITORUL.SI AI DREPTATE SI CU COPII-EU SUNT CONVINSA CA FAC FOARTE MULTE GRESELI CU MATEI.AS VREA PROBABIL SA-L TIN INTR-UN GLOB DE CRISTAL SI NIMIC SA-L NU-L ATINGA,DAR E IMPOSIBIL.DACA O SA-MI DEA DUMNEZEUDARUL DE A MAI AVEA UN COPIL,POATE CA O SA MA DESCURC MAI BINE,CEL PUTIN ASA SPER.MA DETEST PT FAPTUL CA INTRU FOARTE USOR IN PANICA CAND E VB DE MATEI,DAR POATE SI ASTA SE TRAGE TOT DE LA FAPTUL CA NU AM EXPERIENTA UNUI ALT COPIL.VA SARUT SI MA BUCUR CA IMI MAI DESCHIDETI OCHII,SA STII CA CEEA CE MI-AI SPUS TU M-A IMBARBATAT,PARCA MAMA MI-AR FI SCRIS,PT CA LA FEL IMI SPUNE SI EA,DAR CAND ESTI TANAR NU REUSESTI SA VEZI MEREU CALEA CEA BUNA.

Petro:ma bucur ca puiul tau e mai bine si multumesc ca te-ai gandit la mine.Sper si eu din suflet sa ajung in Franta,dar asta depinde numai de cum se va simti Matei pana atunci.Acum deocamdata nu e bine deloc,azinoapte n-am dormit deloc nici eu nici el,pt ca tusea din 2 in 2 minute.Tuseste pana vomita si e foarte agitat si se pare ca chiar daca mi-a trecut umpic am luat iar de la el,ca a inceput sa ma doara iar capul si gatul si imi curge nasul de numa,dar cum am spus la noi in casa mai toti sunt bolnavi,asa ca oricum as incerca sa il protejez pe el,sau pe mine,nu as prea avea cum atata timp cat in casa sunt oameni bolnavi.Asta e unul din motivele pt care urasc atat de tare tara asta,pt ca chiriile sunt foarte mari si e imposibil sa-ti permiti dintr-un salar sa stai doar cu familia ta,plus ca sistemul lor medical de stat e varza si ii doarein cot de noi.La privat v-ati face cruce,daca ati vedea lista cu preturi.Pupam pe scumpuol de Adelin si sanatate sa nu va mai imbolnaviti repede.

Rose:te felicit pentru curajul pe care il ai!Sper sa te integrezi usor si sper ca printesa ta o sa se obisnuiasca cu mamaie si tataie si noaptea.Cred ca ai niste emotii,dar ce sa facem,trebuie sa o luam de la cap o data si o data,ca altfel..ai noroc ca ai cu cine sa o lasi si mai ales ca ai si incredere totala in acei oameni,ca aici e foarte greu cand ai copii,trebuie sa fii foarte tare ca sa ii lasi cu bona,care nu stii pana la urma cum ii va trata.plus ca daca nu ai cine stie ce post,abea ca ti-ar ramane ceva banuti dupa ce ai plati bona sau gradinita.De aceea mi-ar fi mai usor daca as fi in tara,ca m-ar ajuta mama si ca totusi nu as plati la gradinita o mie si ceva de lire,chiar daca salariul acasa e foarte mic acum.

Va sarut pe toate si ma iertati daca va plictisesc cu vaicarerile mele



Stai linistita nu superi pe nimeni cu vaicarelile....asta e si rostul forumului.....sa ne mai descarcam...sa mai aflam cate ceva nou....sa aflam cum s-au descurcat altii in situatii asemanatoare....
Bunicii au peste 75 de ani si abia se taraie ei cu tensiune mare, supraponderabilitate,....osteoporoza......si de aia zic....macar impreuna sa ne ajute pana la gradi......NU VREAU CRESA..........dar vom vedea

Mami Sanzi eu imi fac probleme deoarece locuim in Braila dar eu serviciul il am in Bucuresti. Asta inseamna 2-3 zile pe saptamana naveta (sau cel putin asa era inainte sa nasc).Iar vara delegatii non stop toata tara. Eram o saptamana acasa si 3 in delegatii.
inca nu am discutat cum va fi , am pus doar cererea de reangajare. Sa vedem ce se poate face, sa vedem cu ce salariu am mai ramas (s-au redus substantial salariile de la criza....)
anku
buna fetelor....

ce faceti???

Rose....nasol cu delegatiile astea....dar dc esti platita...se merita!!!
multa bafta iti dorim...
poate va mutati la bucuresti mai tarziu....sau???
petronici
ooooffff,Sanzi,si care asteptam vreo veste bunica de la voi privind insanatosirea lui Matei si speram ca odata ce el e pe calea cea buna erau mari sanse si pt tine sa-ti vezi de sanatate si sa va duceti in Franta....cu Dumnezeu inainte si sa ne rugam ca o sa fie totul bine pt amandoi....
Anku,stai linistita cu timpul poate si Darius o sa uite definitiv de NU si ai sa vezi ce copil cuminte o sa ai....pe aici se zice ca cine-i obraznic de mititel o sa fie ascultator si intelep cand va fi mare(imi mai zicea batrana la care am stat),si pana la urma e copil si toti fac boacane si sunt neastamparati....
Claudia,tare de tot bancu si din pacate si cu o mica urma de adevar in el....traim cu speranta unor vremuri mai bune si prin Romania si ca o sa ne retragem si noi astia plecati pe la casele nostre alaturi de cei dragi...oricum mai este mult si bine pana atunci....
Rose,ai sa vezi ca o sa fie totul bine cateva luni si cu bunicii....si poate si la servici la tine o sa-ti schimbe putin ritmul si avand in vedere ca acum ai un copil mic acasa nu o sa te mai plimbe de colo colo....vezi tu pana la urma cum faci ca sa va fie cat mai bine tuturor....
Adriana,Geo,Oana voi ce mai spuneti?
de Daniela mai stiti vreuna ceva?
va imbratisez cu drag si multi pupicei copilasilor
claudiaena
Buna fetelor!

Am o durere infioratoare de cap, de la atatia decibeli care mi-au bombardat urechile... Azi pur si simplu l-am pus pe Mihai la nani cu suzeta taiata si nu i-am dat-o nicicum. A dormit cam 1/2 de ora si s-a trezit plangand si apoi a tinut-o intr-o vaicareala continua cam o ora... Sunt terminata, dar l-am avertizat pe tati ce il asteapta acasa si ca sa ma imbarbateze sa nu renunt. Asa ca sa imi tineti pumnii si sper sa ma tina nervii sa intru maine si sa va spun cum a fost... Nu ma intrebati ce m-a apucat, dar asa mi-a venit azi la pranz. Si asta noapte am dormit destul de prost ca m-am trezit des si nu m-am simtit prea grozav....Deci, va spun maine cat de sfarsita sunt....pupici....
simina_ana
Ups..... si noi pe aici din intamplare.....ca nu am mai avut timp de nimic...m-a apucat curatenia de Craciun si am rascolit toata casa.....M-am hotarat sa-mi fac ordine si la haine ca aveam multe ce nu le mai purtam asa ca de 2 zile tot probez si triez....Asta cand doarme piticul ca sa putem profita si de vremea inca buna si sa iesim pe afara.....
Ma bucur sa aud ca toate va merg spre bine....sau ma rog in directia dorita.....

Clau....multa bafta cu suzi......si pe mine m-a apucat azi chestia asta.....i-am taiat-o dar a gasit alta e care eu nu o mai vazusemd e 3 luni ( credeam ca am uitat-o la Botosani).....m-a pufnit si rasul....ca i-am dat-o pe cea taiata...s-a scandalizat si s-a dat jos din pat si a aparut cu cealalta si in 10 secunde a adormit.....dar i-am luat-o deja si diseara nu o mai vede decat pe aia ciuntita.....

Rose.....ce sa spun......mult noroc cu jobul....sa fie bine....macar sa se merite din punct de vedere financiar.....Si sper ca Andreea sa faca fata cu brio schimbarii.....Felicitari si pentru progresele facute.....si daca tot vorbesti de delagatii....asta inseamna si SIbiu?????

Petro????Voi....s-a facut bine de tot Adelin???? Va pupam dulce....

Anku....asa cum spune de Petro va trece perioada lui NU.....si noi am avut aceasta perioada.....si inca o mai avem...si poate dura pana la 3 ani.....Mereu la Iancu intai e NU si apoi face ce ii spun....Desi gestul, actiunea, privirea spne da...el intai tranteste un NU liwlol.gif.....Trebuie doar sa avem nervii de otel si rabdare cat marea.....e greu ....dar trebuie sa o facem s....si noi la randul nostru am fost copii si am fost mai mult sau mai putin nazdravani....

Geo.....multi ani fericiti si impliniti, plini de intelegere, respect si dragoste va doresc!!!.....si sa mai faceti un copilas la fel de reusit ca Lucas .....Lucas care cred ca o sa devina manechin....ca vad ca stie sa prezinte hainutele si stie sa pozeze ....pupici.....


Sanzi......sper ca esti in pregatiri de plecare spre Franta....si sper sa vii cu vesti nu bune.....ci foarte bune!!!! Iti tin pumnii si sa dea DD sa fie totul bine!!! hug.gif


Ooaaannnaaaaaaaaaaaaa???????????????????

Va pupic dulce si va dorec o zi placuta....
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Nov 18 2010, 04:52 PM) *
Ups..... si noi pe aici din intamplare.....ca nu am mai avut timp de nimic...m-a apucat curatenia de Craciun si am rascolit toata casa.....M-am hotarat sa-mi fac ordine si la haine ca aveam multe ce nu le mai purtam asa ca de 2 zile tot probez si triez....Asta cand doarme piticul ca sa putem profita si de vremea inca buna si sa iesim pe afara.....
Ma bucur sa aud ca toate va merg spre bine....sau ma rog in directia dorita.....

Clau....multa bafta cu suzi......si pe mine m-a apucat azi chestia asta.....i-am taiat-o dar a gasit alta e care eu nu o mai vazusemd e 3 luni ( credeam ca am uitat-o la Botosani).....m-a pufnit si rasul....ca i-am dat-o pe cea taiata...s-a scandalizat si s-a dat jos din pat si a aparut cu cealalta si in 10 secunde a adormit.....dar i-am luat-o deja si diseara nu o mai vede decat pe aia ciuntita.....

Rose.....ce sa spun......mult noroc cu jobul....sa fie bine....macar sa se merite din punct de vedere financiar.....Si sper ca Andreea sa faca fata cu brio schimbarii.....Felicitari si pentru progresele facute.....si daca tot vorbesti de delagatii....asta inseamna si SIbiu?????

Petro????Voi....s-a facut bine de tot Adelin???? Va pupam dulce....

Anku....asa cum spune de Petro va trece perioada lui NU.....si noi am avut aceasta perioada.....si inca o mai avem...si poate dura pana la 3 ani.....Mereu la Iancu intai e NU si apoi face ce ii spun....Desi gestul, actiunea, privirea spne da...el intai tranteste un NU liwlol.gif.....Trebuie doar sa avem nervii de otel si rabdare cat marea.....e greu ....dar trebuie sa o facem s....si noi la randul nostru am fost copii si am fost mai mult sau mai putin nazdravani....

Geo.....multi ani fericiti si impliniti, plini de intelegere, respect si dragoste va doresc!!!.....si sa mai faceti un copilas la fel de reusit ca Lucas .....Lucas care cred ca o sa devina manechin....ca vad ca stie sa prezinte hainutele si stie sa pozeze ....pupici.....
Sanzi......sper ca esti in pregatiri de plecare spre Franta....si sper sa vii cu vesti nu bune.....ci foarte bune!!!! Iti tin pumnii si sa dea DD sa fie totul bine!!! hug.gif
Ooaaannnaaaaaaaaaaaaa???????????????????

Va pupic dulce si va dorec o zi placuta....



mai mami , chiar aveam contracte multe si mai ales vara veneam de cel putin 3-4 ori, dar cand am plecat in concediu prenatal am dat contarctele altcuiva si nu stiu cate le voi mai vedea inapoi. AM ales pe cineva bun ca sa nu fie probleme si acum vom vedea...si in Sebes mai aveam multe contracte....
claudiaena
Azi s-a marait intr-una.... Si eu tot cu durerea de cap.... Oricum, asta noapte a adormit cu chiu cu vai la tati pe picioare dupa ce a stat inca de 2 ori la el si de doua ori la mine. A adormit pe la 11 si ceva si la 12 30 s-a trezit plangand... L-am luat in brate dupa ce am incercat sa il linistesc in ptut si a tinut-o cam o ora cand urland cand tanguindu-se si in final a adormit tot p picioare, dar ale mele. La 730 s-a trezit ok. dar apoi m-a miorlait toata dimineata....Eu am baut un nes tare(ca in alte zile ma "tratez" cu ceai verde) si durerea de cap a fost persistenta....Cred ca o fi ceva in atmosfera....Azi la pranz a adormit relativ usor, dar in pat cu mine si a facut nani a ora si vreo 10 min...

Succes Simina si la voi cu operatiunea SUZI!!! Smecher tare Iancu... Poate mai are una de rezerva! Vedeti voi, dar oricum sa fii batoasa si sa nu cedezi...

pupici la restul fetelor!
anku
buna fetelor.....

e wekend....uraaaaaaaaaaaaaa
cLaudia....cum mai este cu capul????ati reusit cu suzeta????
las ca pleci undeva weekend-ul asta si-ti trece durerea de cap.... smile.gif

am avut ,musafiri...
respectivul prieten a lui Mishu...era operat de 2 sapt la muschiul de la mana
i-AM SPUS lui Dari ca are Ghita aua...
a inmteles...dar tot nu s-a putut abtine sa nu sara p mana lui...am crezut ca i se desface operatia cand a m vazut cum a chiuit de durere ditamai barbatul.... sad.gif
o fi copil...dar un copil super solicitant......
eu cand am vazut asa ceva in magazin cand eram gravida...m-am mirat ...am zis...pai sa fie asa al meu ca-l pun la punct....
ehhhhhhhh...new pune el la punct.....
la tot cazul...parca ati avut gura aurita...de 2 zile nu mai este atat de insistent Nu
zice...dar e ok....e acceptabil....nu mai zice la orice.... smile.gif
p olita tot asa nu vrea...de wc nici sa nu auda....
acum e nasol si sa-l las in fundul gol.....
tot el ma oboiseste de vad stele mov...dar tot el imi ia si durereri si oboseala cu mana....
alaltaieri a zis prima prop.....in germ a zis ca Nu Are insa loc
ma chema sa mananc si eu...si el s-a asezat p locul meu ...si apoi tot el a spus ca nu am loc
apoi ieri a zis...bine am facut!!!....a dat o busitura la o masina....iar parerea lui este ca a facut bine ca ia dat o busitura.,....


mai simina....unde o fi tinut Inacu suzeta intreaga???
e comic tare....da.i un pupic p falcute.....
vreau acasaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa biggrin.gif
ce crezi mami...astia sunt mai smecheri ca noi...... hi.gif


rose....iti uram servici usor oricand...si sper sa nu fi redus si la tine salariu....sa castigi bine.....
oricum...frumos serviciu....no commment....

Sanzi
...cum te mayi simti???

petro...mergeti si voi acasica de sarbatori???

geo...voi ce mai mesteriti ,dce mai gatiti????
cand plecati acasa???
cum e la fac???



la noi a anuntat ca sapt viitoare ninge.....
de abia astept..... nanner.gif
in rest tot ploaie sapt asta...tot 5 grade....

dirextoarea de la gradi ar fi vrut sa ma angajeze intr-ucat asa au propus colegele....
ma bucur ca sunt multumite de mine....
dc as fi fost angajata direct la gradi as fi primit un salariu ok....poate 1000 p 6 ore ...
dar la sedinta cu preotul catolic....ar fi zis preotul ca nu vrea sa ma angajeze datorita religiei in primul rand,apoi din cauza ca nu am calificare facuta la ei apoi din cauza ca nu-si permit.... wacko.gif
este o grad catolica unde preotul cam taie si spanzura....si unul dintre sigurele locuri de munca unde angajatorul are dreptul sa te intrebe de religie....
eu nu-mi schimb religia....
cel putin mi-a promis directoarea ca dc ma hotaresc sa fac caölificare ptr ingrijitoare la copii ...o sa-mi puna vb buna oriunde ma duc....
mna...si ui asa merfg tb p aici....

popici tuturor de la mine si de la Dari.... tzuc.gif
ma duc ca-mi rupe parul din cap....

anku
ce faceti fetelor???
nimeni nici vinerea si nici sambata p aici???

as fi vrut sa va intreb dc stiti cumva de eventuala scumpire la inscriere auto ptr masinile aduse de afara
e adev ca se dubleaza....???
la sora-mea i vine un opel euro 2 din 2000 aproape 3000 dupa actualele scumpiri din 2011??
se scumpesc sau vb lumea aiurea???


noi azi am fost prin centru
am plecat p la 16...ca sa prindem seara....
deja au facut satul de iarna....
bineinteles ca mi-a spus ca si el vrea in masinute....m-a rugat chiar...
cum sa-l pot refuza???
am luat 12 monede de alea...in oferta....si urmeaza sa le folosim si in luna lui dec cand mergem p centru....
azi numai de 2 ori...lucram totusi la ideea ca tb sa inteleaga ca nu merge totul dintr-o data...totodata antrenarea rabdarii...
ehhhhhhhhhhhhhhhhhh...s-a mai domolit cu Nu...si ce credeti???
acum isi da caciula jos,de manusi nici gand...si isi desface si cizmele cu toate ac au si fermoar si sireturi...ca sa le dea jos si p alea...
asa ca azi umbla si alerga p tot centrul prin fantani arteziene la 2 grade fara caciula.... wife.gif sper sa nu raceasca!!!
pardon...ca p al 18 va dati seama ca se facuse 0 grade....
isi lua caciula din cap si o arunca in gunoi si apoi o rupe la fuga!!! wife.gif


pai va dorim...duminica frumoasa!!!
Rose68
QUOTE(anku @ Nov 21 2010, 03:37 AM) *
ce faceti fetelor???
nimeni nici vinerea si nici sambata p aici???

as fi vrut sa va intreb dc stiti cumva de eventuala scumpire la inscriere auto ptr masinile aduse de afara
e adev ca se dubleaza....???
la sora-mea i vine un opel euro 2 din 2000 aproape 3000 dupa actualele scumpiri din 2011??
se scumpesc sau vb lumea aiurea???
noi azi am fost prin centru
am plecat p la 16...ca sa prindem seara....
deja au facut satul de iarna....
bineinteles ca mi-a spus ca si el vrea in masinute....m-a rugat chiar...
cum sa-l pot refuza???
am luat 12 monede de alea...in oferta....si urmeaza sa le folosim si in luna lui dec cand mergem p centru....
azi numai de 2 ori...lucram totusi la ideea ca tb sa inteleaga ca nu merge totul dintr-o data...totodata antrenarea rabdarii...
ehhhhhhhhhhhhhhhhhh...s-a mai domolit cu Nu...si ce credeti???
acum isi da caciula jos,de manusi nici gand...si isi desface si cizmele cu toate ac au si fermoar si sireturi...ca sa le dea jos si p alea...
asa ca azi umbla si alerga p tot centrul prin fantani arteziene la 2 grade fara caciula.... wife.gif sper sa nu raceasca!!!
pardon...ca p al 18 va dati seama ca se facuse 0 grade....
isi lua caciula din cap si o arunca in gunoi si apoi o rupe la fuga!!! wife.gif
pai va dorim...duminica frumoasa!!!


Buna dimineata

cu caciula am avut si noi mereu probleme, asa ca majotritatea se leaga sub barbie.........siiiiiiiiic......mai trage vede ca nu merge si se potoleste................acasa cum ajunge se aseaza pe scaunel sa o descalt si cu o manuta deja trage de caciula...........e primul lucru de care vrea sa scape. EU daca o dau in masinute....palnge de lesina daca nu o dau minim 4 ture............la 4 ture o iau maraita dar fara plansete
anku
QUOTE(Rose68 @ Nov 21 2010, 07:16 AM) *
Buna dimineata

cu caciula am avut si noi mereu probleme, asa ca majotritatea se leaga sub barbie.........siiiiiiiiic......mai trage vede ca nu merge si se potoleste................acasa cum ajunge se aseaza pe scaunel sa o descalt si cu o manuta deja trage de caciula...........e primul lucru de care vrea sa scape. EU daca o dau in masinute....palnge de lesina daca nu o dau minim 4 ture............la 4 ture o iau maraita dar fara plansete

liwlol.gif ce figura ai fost.....
jale cu caciula cum spuneai si tu....
eu dc ma apuc sa-l dau de 4 ori intr-o zi...terec cam de 3 ori p sapt p centru....ma tapeaza de 60 euro in luna lui dec numai ptr masinute... liwlol.gif
asa ca....2 ture...ajunge....
mai punem deoparte si ptr cadoul de craciun.....

chiar asa....v.-ati gandit la ceva cadouri ptr copii???
eu i-am cumparat o carte...dar mai tb ceva.....hmmm.... yes.gif

ziua lui cred ca o vom sarbatori singuri....ca nu am cu cine....
vom merge in nurnberg sa cautam un loc de joaca mai deosebit....si o sa facem ceva intim si frumos ptr el....


vine frigul fetelor...sapt viitoare au anuntat la noi maxime -10 grade minime -13 doh.gif
simina_ana
Salutari calde si de la noi....

Ne cerem scuze ca nu am mai intrat in ultimele 2 zile...dar suntem la operatiunea "fara suzi"...si va dati seama ce fain e.....
Ieri nu a vrut sa adoarma la pranz de fel.....si daca am vazut ca s-a facut 4 nici ca l-am mai lasat sa adoarma. Asa ca l-am echipat si l-am scos afara, desi era destul de frig....dar am facut o plimbarica prin cartier. Aseara la 9.30 a cazut frant dupa ce si-a baut lapticul...S-a trezit peste noapte plangand e mama focului, dar cred ca i-a amortit o manuta ceva ca dupa jumatate de ora a adormit la loc pana dimineata.
Acum la pranz am avut ceva show, dar dupa jumatate de ora a adormit.....sa-l vad cum e si diseara.

Ca si tactica am adoptat-o pe cea cu taiatul zuzei. Si i-am lasat-o la indemana....a tot bagat-o el in gurita si a aruncat-o cand a vazut ca nu mai sta.....O mai ia din cand in cand in manuta....si parca se mai linisteste....dar vad ca nu face crize chiar foarte mari dupa ea....cel putin ma asteptam sa urle rau de tot, la cat de mult o iubea liwlol.gif....dar....speram sa mergem in directia cea buna....

Cu caciula avem si noi aceeasi poveste ...vrea sa o dea jos din cap....asa ca si la noi toate se leaga sub barbie....Insa sa ne vedeti cum plecam de-acasa cu caciulita si cu sapcuta peste caciula liwlol.gif....i sa pus pata pe sepcuta de asta vara si o vrea si acum....dar cred ca deja o pun eu bine ca nu cred ca va mai fi asa cad cum a fost in ultimele 2 saptamani...

Pentru Craciun inca nu m-am gandit....avem Mos Nicolae si ziua lui inainte de asta....I-am luat pentru Mos Nicolae o casuta plutitoare pentru baie cu oameni, animale, masinuta... care se lipesc pe faianta si cada, atunci cand intra in contact cu apa....
Oricum noi de Craciun o sa fim la bunici....si nu cred ca are sens sa car cadoul de aici ...dar mai vedem...ca daca vad ceva care sa-mi placa foarte mult iau...

Noi azi am vrut sa-l plimbam pe Iancu cu trenul ca ii plac foarte mult....dar ne-am lasat pagubasi....ca nu am gasit ceva care sa ne convina ca timp. Asa ca am amanta acest proict pentru la vara cand putem pleca de dimineata pe undeva si sa putem pierde vremea plambandu-ne, cand nu se intuneca asa de repede. Sau cine stie poate mergem la Brasov in iarna si sa stam peste noapte....vedem noi....

Cam atat despre noi....Va dorim o duminica placuta
Pupici


anku
linisteeeeeeee!!!!
l-a luat tati sa vada niste trenulete in miniatura....
excursii cu trenul...si eu vreau!!!!
daaaaaaaa...simina...si eu cred ca mai bine mai asa catre primvara....puteti profita mai mult....
puteti poate incerca Sibiel....e un muzeu de pictura de icoane p sticla si carti scrise cu mana de catre calugari...
si e aerul curat....si nu e departe.....iar legaturile acum 4 ani cel putin erau bune....
ce faceti???
ati mai fost la Amnas???


hai ca ma duc sa-mi invat...
nu am chef azi,nu am chef azi....
simina_ana
QUOTE(anku @ Nov 21 2010, 06:15 PM) *
linisteeeeeeee!!!!
l-a luat tati sa vada niste trenulete in miniatura....
excursii cu trenul...si eu vreau!!!!
daaaaaaaa...simina...si eu cred ca mai bine mai asa catre primvara....puteti profita mai mult....
puteti poate incerca Sibiel....e un muzeu de pictura de icoane p sticla si carti scrise cu mana de catre calugari...
si e aerul curat....si nu e departe.....iar legaturile acum 4 ani cel putin erau bune....
ce faceti???
ati mai fost la Amnas???
hai ca ma duc sa-mi invat...
nu am chef azi,nu am chef azi....



La Amnas am fost acum 2 saptamani.....cand am putut sta pana pe la 5 afara....Tiam spus ca de fiecare data cand merg pe drumul ala ( care acum e foarte bn ca au pus piatra si e drept...c.red ca acum s-ar risca Mish cu masina liwlol.gif )ma gandesc la voi???? smile.gif)he he ...;as ca vina vara viitoare si ne vedem....

Pai si pana la SIbiel e drum de aproape 2 ore ....ca circula doar personalul....si eu cu personal nu ma duc....de asta nici nu am mai plecat....ca e prea mult de mers si conditii groaznice....Ne-am uitat dupa Sageata....dar nimic convenabil ca timp....vedem la primavara.....

fug ca s-a trezIt piticul
anku
vine zapada,vin sarbatorile...

vreau zapada sa o simt cum foieste sub ghete
vreau sa vad hoarnele cum dau fum...miros de lemne
vreau sa crap lemne smile.gif
numai 5 ani am trait la tara...dar atat de tare m-am legat.....

ma bucur in sufletul meu ca un copil mic de sarbatori deja cu o luna inainte
si nici un Craciun nu e fara vocea luiHrusca.....

anul asta inca nu ma risc sa vin cu Dari iarna....desi asa ar tb sa fac...si asa viata e atat de scurta
iar de Dari in principiu nu tb sa-mi fie frica ca are sist imunitar ok...apoi dc ingheata deja nu mai este periculos....
dar nicaieri nu e mai frumos Craciunul ca in Romania
ma refer la spiritul Craciunului .....
macar din puctul asta de vedere sunteti favorizati dragi mamici si copii de dec ..... tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Nov 21 2010, 06:35 PM) *
vine zapada,vin sarbatorile...

vreau zapada sa o simt cum foieste sub ghete
vreau sa vad hoarnele cum dau fum...miros de lemne
vreau sa crap lemne smile.gif
numai 5 ani am trait la tara...dar atat de tare m-am legat.....

ma bucur in sufletul meu ca un copil mic de sarbatori deja cu o luna inainte
si nici un Craciun nu e fara vocea luiHrusca.....

anul asta inca nu ma risc sa vin cu Dari iarna....desi asa ar tb sa fac...si asa viata e atat de scurta
iar de Dari in principiu nu tb sa-mi fie frica ca are sist imunitar ok...apoi dc ingheata deja nu mai este periculos....
dar nicaieri nu e mai frumos Craciunul ca in Romania
ma refer la spiritul Craciunului .....
macar din puctul asta de vedere sunteti favorizati dragi mamici si copii de dec ..... tzuc.gif



Asa e .....nicaieri nu e Craciunul ca acasa...,.,
Si eu ma bucur ca si tine de aceasta sarbatoare.....e cea mai frumoasa din an.....e speciala prin toata semnificatia ei....SI acum ca si atunci cand eram mica o astept cu mare drag.....si desi stiu ce se spune de Mos....eu il astept in fiecare an cu drag biggrin.gif....si chestia asta o sa incerc sa i-o transmit si lui Iancu.....
Eu nu stiu ce inseamna tara.....copil fiind....nu am avut bunici la tara si am suferit mereu din cauza asta.....Vara eram singura in fata blocului ca toti erau pe la bunici.....si intotdeauna mi-am dorit sa petrec un Craciun la tara....Visam la un Craciun si o iarna ca in poeziile lui Alecsandri.....cu zapada multa care scartiei sub picioare, cu copaci ingreunati de zapada cazuta, sanii trase de cai, case luminate noaptea de focul din soba, cu cosurile care scot fum, cu colinde rasplatite cu nuci si covrigi si mere, cu traditie asa cum gasesti in povestirile si poeziile noastre......Atmosfera asta am gasit-o oarecum inntr-un satuc din Slovacia, Nova Lesna ii spune, unde am facut revelionul acum 5 ani......dar tot a lipsit ceva.....Familia.....
Imi doresc ca atunci cand voi fi batrana sa imi petrec Craciunul alaturi de copii si nepoti.....sa fac o masa mare de Craciun si sa vina toti la noi si sa petrecem, sa cantam colinde in jurul bradului, sa le fac cadouri si sa-i iubesc.....poate suna aiurea....dar eu am crescut intr-o familie extrem de unita....si asta imi doresc si pentru mine si copii mei...

Avand in vedere ca dupa ziua lui Iancu vreau sa plec la Botosani....cred ca o sa fac bradul de pe 1 decembrie....Inca nu stim daca sa facem unul natural sau unul artificial. La Botosani o sa avem natural...dar aici....inclinam spre artificial avand in vedere ca vom fi plecati ceva vreme....adica eu si Iancu , ca tati nu sta atat....mna...mai devem oricum.....

SI abia astept sa vad cum lumineaza centrul ....sunt tare curioasa....desi au spus ca din cauza crizei vor tine luminile aprinse doar 2 saptamani sad.gif.....la Bt sunt sigura ca va fi lumina mare....ca doar primarul e de-al puterii smile.gif...asa ca la Dada o sa ne bucuram din plin de luminite.....sper sa fie si zapada ca sa fie atmosfera cat mai placuta.....

Ma duc sa fac o budinca pentru baietii mei...revin mai pe seara.....
Pupici
geocoto
Brrrrrrrrr,
Am venit in garaj la calculator sa scriu ca la laptop nu ma pot loga si de asta intru mai rar desi citesc tot ce postati.
Placuta atmosfera la noi pe topic in preajma sarbatorilor. tzuc.gif hug.gif
Am sa incerc sa raspund la intrebari si vreau sa va multumesc ca mi-ati admirat "iubiricul" meu mic.

Miercuri iar a facut febra si prima pastila de cortizon a vomat-o in jet (vina mea) si a 2 a a luat de buna voie dupa ce-i scazusem febra cu Nurofen si tzopaia in pat si ne calarea pe rand.I-a scazut febra desi nu se simte bine dupa episoadele astea si a mai facut si diaree.Nu am orez romanesc in casa care ma ajuta ff mult ci din ala cu bobul lung pe care il urasc dar altul nu se gaseste aici.

Joi noi am plecat la Paris ca aveam treaba si va dati seama cat de nelinistita eram.Dupa muuuulte telefoane m-a linistit mama si vineri cand m-am intors ne-am iubit si strans in brate si gadilat intr-unaeu cu piticul.De vineri suntem raciti si eu si sotul si ne doare capul si in gat si avem o stare de milioane.

Azi am fost invitati la viitoarea "scoala" (gradinita) la Lucas si a fost tare haios.Directorul era imbracat intr-un elf care impartea bomboane si ceilalti stateau la masa la taclale si la mancat de clatite.Am revazut-o si pe educatoare(juf Ingrid se citeste iuf) care este mai tanara ca mine si tare cumsecade.

Anku sa-ti raspund la intrebare, am amanat proiectul cu facultatea pentru ca m-am simtit mai rau ca tine parca orice imi era contra.Am ajuns la concluzia ca oricat m-as stradui nu sunt suficient de buna pentru ei.Mi-am depus dosarul sa vad ce pot face cu diploma mea pentru ca nu mai am rabdare sa fac facultatea inca o data.Mi-au zis la inceput ca nu trebuie sa fac decat un an dar nu-mi dadeau diploma decat daca faceam si masterul adica 3 ani in total.Prea mult si costisitor...

Claudia si Adriana ce va pot spune este ca va urez muuuult curaj si rabdare cu suzi.Dupa cum stiti eu am dat tonul sa i-o scot dar la cum se simte in perioada episoadelor de febra nu am reusit.Ei bine acum avem o carticica cu Mos Craciun si ii spun zilnic ca va primi cadouri de Craciun daca i-o da pe suzi lui Mos Craciun.Azi l-a vazut pe Sfantul Nicolae la scoala care a venit si l-a mangaiat pe cap si dupa ce a plecat a scos suzi din gura si m-a intrebat ce trebuie sa faca cu ea.I-am zis ca nu trebuie sa i-o dea ca nu a primit cadouri ;sper sa mergem spre drumul cel bun.O asistenta mi-a zis ca trebuie scoasa treptat, intai ziua si apoi noaptea si in nici un caz brusc.
Claudia trebuie sa faceti ceva neaparat cu dormitul pe picioare.Este destul de maricel nu crezi?In loc sa-i creezi independenta ii hranesti dependenta.Fac si eu pe desteapta, ce stiu eu, dar zic numai asa din ce am mai citit si eu..Nu te supi pe mine te rog, ca am dat-o o data in bara pe topic nu mai vreau a doua oara.

Iar am scris mult.Va las ca am inghetat. oFloare1.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Nov 22 2010, 01:27 AM) *
Brrrrrrrrr,
Am venit in garaj la calculator sa scriu ca la laptop nu ma pot loga si de asta intru mai rar desi citesc tot ce postati.
Placuta atmosfera la noi pe topic in preajma sarbatorilor. tzuc.gif hug.gif
Am sa incerc sa raspund la intrebari si vreau sa va multumesc ca mi-ati admirat "iubiricul" meu mic.

Miercuri iar a facut febra si prima pastila de cortizon a vomat-o in jet (vina mea) si a 2 a a luat de buna voie dupa ce-i scazusem febra cu Nurofen si tzopaia in pat si ne calarea pe rand.I-a scazut febra desi nu se simte bine dupa episoadele astea si a mai facut si diaree.Nu am orez romanesc in casa care ma ajuta ff mult ci din ala cu bobul lung pe care il urasc dar altul nu se gaseste aici.

Joi noi am plecat la Paris ca aveam treaba si va dati seama cat de nelinistita eram.Dupa muuuulte telefoane m-a linistit mama si vineri cand m-am intors ne-am iubit si strans in brate si gadilat intr-unaeu cu piticul.De vineri suntem raciti si eu si sotul si ne doare capul si in gat si avem o stare de milioane.

Azi am fost invitati la viitoarea "scoala" (gradinita) la Lucas si a fost tare haios.Directorul era imbracat intr-un elf care impartea bomboane si ceilalti stateau la masa la taclale si la mancat de clatite.Am revazut-o si pe educatoare(juf Ingrid se citeste iuf) care este mai tanara ca mine si tare cumsecade.

Anku sa-ti raspund la intrebare, am amanat proiectul cu facultatea pentru ca m-am simtit mai rau ca tine parca orice imi era contra.Am ajuns la concluzia ca oricat m-as stradui nu sunt suficient de buna pentru ei.Mi-am depus dosarul sa vad ce pot face cu diploma mea pentru ca nu mai am rabdare sa fac facultatea inca o data.Mi-au zis la inceput ca nu trebuie sa fac decat un an dar nu-mi dadeau diploma decat daca faceam si masterul adica 3 ani in total.Prea mult si costisitor...

Claudia si Adriana ce va pot spune este ca va urez muuuult curaj si rabdare cu suzi.Dupa cum stiti eu am dat tonul sa i-o scot dar la cum se simte in perioada episoadelor de febra nu am reusit.Ei bine acum avem o carticica cu Mos Craciun si ii spun zilnic ca va primi cadouri de Craciun daca i-o da pe suzi lui Mos Craciun.Azi l-a vazut pe Sfantul Nicolae la scoala care a venit si l-a mangaiat pe cap si dupa ce a plecat a scos suzi din gura si m-a intrebat ce trebuie sa faca cu ea.I-am zis ca nu trebuie sa i-o dea ca nu a primit cadouri ;sper sa mergem spre drumul cel bun.O asistenta mi-a zis ca trebuie scoasa treptat, intai ziua si apoi noaptea si in nici un caz brusc.
Claudia trebuie sa faceti ceva neaparat cu dormitul pe picioare.Este destul de maricel nu crezi?In loc sa-i creezi independenta ii hranesti dependenta.Fac si eu pe desteapta, ce stiu eu, dar zic numai asa din ce am mai citit si eu..Nu te supi pe mine te rog, ca am dat-o o data in bara pe topic nu mai vreau a doua oara.

Iar am scris mult.Va las ca am inghetat. oFloare1.gif



M-ai bagat in ceata.....si nu stiu ce sa mai fac....Eu am hotarat sa-i scot zuza brusc.....Nu a mai primit-o de 3 zile...o tine in manuta uneori, dar nu o poate baga in gurita ca i-am taiat-o atat de tare ca nu o mai poate tine....E adevarat ca e mai greu cu adormitul....atat la pranz cat si seara.....dar ma gandesc ca o va tina asa cateva zile.....Cel putin pana isi intra in obisnuinta si isi stabileste iar programul.....Noi oricum o foloseam exclusiv la somn.....adica isi termina lapticul de baut, isi punea zuza in gurita si in maxim jumatate de ora adormea. Daca plangea in timpul zilei nu i-o mai dadeam si ii distrageam atentia pana uita de ce plange.
Pe de o parte ai dreptate cu scosul brusc....avand in vedere ca e foarte atasat de ea, poate fi traumatizant pentru el ....
De aceea stau in dubii ....ca nu stiu ce sa fac.....
O sa-l urmaresc zilele astea cum se comporta....nici sa i-o dau inapoi seara nu as vrea ....pt ca as ceda si atunci va crede ca voi face mereu asa....Acum am citit un articol si ca daca renunta prea repede la suzi poate sa inceapa sa-si suga degetul si atunci e mai periculos...dar totusi are aproape 2 ani...nu cred ca e prea devreme.....dar nici sa-l vad ca isi suge degetul....daca face asta cu siguranta i-o dau inapoi pe zuza.....
Off.....nu mi-am imaginat ca o sa-mi dea atata bataie de cap un amarat de plastic....
Clau la voi cum merge operatiunea??????

Geo....iti doresc insanatosire grabnica...ca sunt sigura ca in asa stare nu-ti arde de nimic.....bea mami toata sticla de bitter suedez sa te faci bine liwlol.gif.....

Gata....fug si eu la nani....
Pupici si o noapte linistita....


simina_ana
Buna dimineata....
Noi am avut o noapte linistita....putin foiala doar....Clau....voi cum sunteti? Ca sunt tare curioasa cum reactioneaza Mihai....

Noi mergem azi sa vedem un patut pentru Iancu....Eu l-am vazut saptamana trecuta dar sa vedem ce spune si tati.....ca e destul de inalt...cam la 1m de la sol.....dar nu e nici supra etajat.....In orice caz vrem sa vedem reactia lui Iancu la asa ceva...AM cerut si oferta de la cel care ne-a facut noua mobila in casa , diferenta e ca daca ii facem de comanda patutul o sa-l facem in asa fel incat sa il putem lasa mai jos pentru inceput ca sa nu cada piticul....si apoi peste un an sau poate mai devreme cand devine expert in "manevrele Tarzan" sa-l punem mai sus.

E cam urat afara....dar cica vor fi 14 grade...dar tot iesim la o plimbarica in parculetz....asa ca fug sa ma ususc la par si sa plecam

Va pupam si va dorim o zi senina!
petronici
buna dragelor mele....
Adriana si Anku cu postarile voastre despre atmosfera Craciunului imi da asa o melancolie si un dor nebun de vremurile de cand eram copil.....offf,Doamne ce amintiri minunate,eram de dimineata plecati la sanius cu ceilalti copii de prin vecini si intram pe cand se intuneca(16.30-17),inghetati complet din cap pana-n picioare,ne dezbraca bunica si punea hainele direct pe soba la uscat si ne punea la masa ca na eram lihniti,de sete in timpul zilei sugeam turturii de gheata dar foamea trecea cand faceam trenuletul cu saniile sau cand ne dadeam cu sacii pe zapada....aici nu este nimic din atmosfera de acasa si nici nu cred ca va fi vreodata chiar daca suntem aproape cu totii .....oricum,sigur anul acesta la Craciun nu vreau sa ma duc la servici si as vrea sa facem ziua lui Adelin ca sunt cam toti liberi si putem sa ne reunim....
aici ploua de vreo 2 saptamani incontinuu,am inteles ca ne tine asa inca vreo 3-4 zile si pe urma vine frigul serios....
Adelin a uitat complet de suzeta,cateodata sotul ii mai aduce aminte de cum o chema el(lala) dar nu are nici o reactie....deacu are aprox 2 luni de cand nu a mai avut-o deloc ....cu biberonul chiar nu stiu cum voi proceda cand ma voi hotara sa-l scot,si la pranz si seara adoarme dupa ce bea lapticul cu el si cu siguranta o sa fie o mare tragedie pt el,deocamdata pana nu-i ies si restul de maselute si poate isi revine cu mancarea il mai las ca macar cu laptele sa se tina in ritm daca la capitolul papica nu vrea decat sa ciuculesca putin....
Adriana si Claudia va doresc rabdare de fier si sa reusiti cat mai repejor sa scapati de zuzi....
Anku,a renuntat Darius la NU si a inceput al meu,doar in cazul in care ma vede cu lingurita sau furculita in mana si sa-i dau sa pape zice mereu NU la orice i-as da,acum nici macar nu mai vrea sa guste ce-i dau,cu greu il pacalesc sa bage ceva in gurita.....in rest toata ziua ma innebuneste cu cartile lui,i-am luat altele cu toate animalele si cu numere si culori,cu obiectele din casa si mereu ma intreaba la alea care inca nu le-a invatat ce-i asta si astepta confirmarea sa-i zic ca-i corect si sa-l felicit la alea care le stie....adoarme cu ele in brate la pranz liwlol.gif asa de mult ii plac....
deocamdata de Mos Nicolae nu ne-am hotarat ce sa-i luam,sunt atat de multe jucarii de toate felurile si ieri am facut o plimbare prin supermarketuri si ne vine noua greu la ce sa alegem....
Geo,insanatosire rapida tie si sotului si sper sa nu ia Lucas nimic de la voi....
Sanazi,nu ne mai zici nimic....asteptam ceva vesti bune despre voi
va las ca deja se pune pe jos sa adorma.....va imbratisez cu drag si multi pupicei copilasilor
claudiaena
Buna fetelor!

Am supravietuit si cred, ca suntem pe drumul cel bun....

Deci, miercurea trecuta nu i-am mai dat-o pe suzi, ci am luat una mai veche si care nu ii placea si i-am taiat-o, iar cea draga lui, i-am pus scoci-leucoplast sau cum s-o numi, si bineinteles ca se tot uita la ea era intreaga dar nu ii placea din cauza leucoplastului. Apoi seara cand sa plecam, va spuneam eu de o vecina la care mai apelez in cazuri de maxima urgenta si care are un papagal=Richi si ne-a auzit cum coboram si ne-a chemat sa il vedem pe Richi si i-am dat-o lui care a "papat-o".Deci seara, cand o astepta pe suzi i-am reamintit ca a papat-o Richi si el spunea "ichi" si isi amintea. Asa ca noaptea l-a adormit tati pe picioare f greu si nu s-a trezit decat o singura data cand a plans cam o ora si iar ii spuneam incetisor ca pe suzi a papat-o Richi. Urmatoarea zi la fel, dar noaptea nu s-a trezit deloc.... Si de atunci s-a mai trezit noaptea dar putin si apoi a fost mult mai bine decat m-am astreptat. La pranz si noaptea de cate ori se trezeste il adorm in patul nostru mare, adica il pun fie intre noi fie langa mine si in 5 minute "sforaie" si apoi il pun in patut.

Nici eu nu i-o dadeam Simina decat la nani, dar noaptea si ziua de cate ori si-o pierdea incepea sa planga si se ridica in fundulet si trebuia musai sa ii caut suzeta si sa il pun culcat, ca sa se calmeze si sa doarma in continuare. Chestia asta o facea si la 1/2 de ora dupa ce adormea si dupa o ora si daca nu i-o dadeam, singur nu si-o cauta si apoi parca nici nu mai stia sa se aseze culcat si sa faca nani in continuare. Nu mi-am propus sa i-o scot, dar recunosc ca m-a ambitionat putin Rose si in dimineata de miercuri vorbeam cu o colega cu 2 copii si ea imi spunea ca trebuie sa il "predau" pe pitic bonei , cat mai putin dependent de suzeta sau altceva. Asa ca atunci m-am hotarat... De acum nici nu ma mai intorc, ca asa traumatizant nu a fost, cum a fost la Maria cand i-am scos biberonul la aproape 2 ani si m-a urlat fetelor 3 nopti si 3 zile de am zis ca ajung la nebuni sau imi pocnesc urechile de la atatea urlete....Deci tinand cont ca si acum mai imi arata cu degetul unde era suzi si apoi ii arat ca nu e si ca a papat-o Richi, si accepta inevitabilul, gata, cred ca a fost mai bine asa.
Geo, cu adormitul pe picioare nu vreau sa fac un obicei si mie daca imi intra o chestie in cap, greu ma dau batuta si ma razgandesc, asa ca ieri la pranz a adormit in patul mare langa mine si tati si a dormit fara suzi vreo 3 ore si azi la pranz a adormit in patutul lui singurel, dar caraind un pic pana sa adoarma...

Cert e ca nu cred ca la Mihai era bine sa i-o scot progresiv, ptr ca suzeta nu o primea decat la nani. Daca se trezea ii ceream suzeta, explicandu-i ca nu are voie cu ea daca s-a trezit si nu mai e in patut si mi-o dadea. Dar progresiv chiar nu cred ca puteam. Daca nu i-o mai dadeam decat seara si noaptea, oricum nu se dezvata de ea si practic nu prelungeam decat dependenta. Pana la urma ei sunt destul de smecheri sa speculeze ca nu e nevoie decat sa se tanguiasca putin mai mult ca sa primeasca ceea ce vor. Si Mihai face asta zilnic, de cate ori jucaria sora-sii e mereu mai frumoasa decat e a lui....Asa ca momentan am castigat o batalie si sper si razboiul. Cert e ca nici degetul nu si-l baga in gurita sa se calmeze...

Noi i-am luat piticului o bicicleta de Mos Neculae si deja i-am dat-o, iar Mariei un set cu pix, sampon, gel de dus, spumant si nu mai stiu toate cu printese si cu sclipici si moata e f incantata. Mai greu a fost sa ii explic "intalnirea" noastra cu mosul la supermarket(eu inca vreau sa mai pastrez magia mosului, desi mai multi copii au contrazis-o). Asa ca de Mos Neculae-efectiv, doar dulciuri in ghete... iar de Craciun, sa vedem la Maria, ce ii luam, ca ea viseaza la chestii care costa doar vreo 300 de lei si parca mi se par prea piperate ptr niste jucarii chinezesti, iar lui Mihai fie un set de ferma cu tractoare si animale, fie joc lego cu vreo 2-300 de piese...Inca vedem ce ne incanta mai mult in ceea ce priveste nr de piese/pret.

Cand o sa fac poze cu bicicleta noua o sa vi le pun... pupici multi si numai bine....
anku
hallo.....

ce de activitate....
NINGEEEEEEEEE....la noi ninge si se pare ac asa o sa o tina toata sapt....2 grade
de maine incepe cu -
Noi in Ro am facut pana ...a intrat un cui in cauciuc...si am reparat-o....tot in Ro
asa de tare au strans aia de la atelier roata ca a rupt Mishu 3 chei ca sa desfaca roata sa puna rotile de iarna....
si tot nu a reusit sa o scoata...asa ac aavem 3 roti de iarna si un ade vara...tb sa mergem azi sa schimbe la un atelier roata ca altfel nu o putem desface
ca iaca a venit IARNA

am venit si eu de la lucru...doamne ce m-am saturat.....macar dc ai castiga bani....11 sefe am....
mai stau poana in 31 ianuarie si apoi imi iau valea...intre perioada asta am grija sa-mi bag un medical si o perioada de practica la un azil...
ca parca nu mai pot vedea nimic in fata ochilor....
mi se acreste cand vad ca nu ma lasa nici macar in vizita la gradi sa-l aduc p Dari....de loc permanent nici in sept 2011 nu se pune probl dupa capul lor....
oricum nu cred ca o sa-l duc la ei la gradi p Dari...nu-mi place sub nici o forma....plus ca sunt suparata ca nu-i face si lui loc la cresa....


geo....imi pare rau sa aud asta si de la tine....
e greu tare prin strainatate....chiar si dc stii perfect limba...si vrei sa muncesti
numai exact cine traieste intr-un glob de sticla habar nu are si este ironic la necazul altora...
nici roamanul nu e roman in strainatate...asat am vazut-o oriunde ...dc se ajunge...e gata...ce sus e el si ce jos esti tu oFloare1.gif
fa dc nu practica.....aia de 300 ore..poate tot iti rec ceva.....
imi pare rau....si te inteleg perfect....
am facut n teste de inteligenta si de lb....gramatical vorbind....
linia lor era mult jos fata de linia performantelor mele....respectiv matematica,fizica,germana,gramatica,bilogie,engleza....
cei de la curs inca se mira....ca nu se gandeau ca roamanii sunt asa destepti.... wub.gif
dar ptr asta...exact asa cum ai spus tu...chiar dc esti mult mai destept ca ei ...ei iti vor crea impresia ca tot ei sunt mai buni...desi marea lor majoritatea nici macar lb materna nu si-o vb corect-....
mult noroc iti doresc..... tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
tzuc.gif CAND PLECATI CATRE CASA???


fetelor.....multi nervi va doresc la scosul suzetei....
habar nu am dc e rau sau bine sa io scoti repede sau treptat


Iancu...i-auzi...iti cumpara patut....
cand te vedem in pozite????
Adriana...il locul tau dc tot ma duc la mama nici nu as mai face brad.... wink.gif

Petronici...pffffffff,,,sper sa nu devina obsesiv acel NU
noi...se pare ca ati avut gura aurita ...am rarit-o bine cu Nu....

clau::::BICICLETUTA??? tzuc.gif


de Oana si de Sanzi ce mai stiti????

MIOSA
buna fetele,

nu am mai intrat demult ca am fost prinsa cu altele
rose bafta la serviciu
atmosfera de iarna pe care ati creat-o este superba,..........ador Craciunul si traditiile care sunt in preajma sarbatoriilr de iarna
de abia astept colindatorii sa-mi cante si sa le dau merinde
eu suzeta am scos-o brusc .......eram in concediu Calin avea 2 ani si chipuriile am uitat-o la munte ..........in prima seara cand am ajuns acasa i-am zis ca am uitat-o la munte si ca nu putem sa ne intoarcem
vreo cateva zile a mai intrebat de ea si gata
nu a plans niciodata dupa ea

anku
QUOTE(MIOSA @ Nov 22 2010, 04:50 PM) *
buna fetele,

nu am mai intrat demult ca am fost prinsa cu altele
rose bafta la serviciu
atmosfera de iarna pe care ati creat-o este superba,..........ador Craciunul si traditiile care sunt in preajma sarbatoriilr de iarna
de abia astept colindatorii sa-mi cante si sa le dau merinde
eu suzeta am scos-o brusc .......eram in concediu Calin avea 2 ani si chipuriile am uitat-o la munte ..........in prima seara cand am ajuns acasa i-am zis ca am uitat-o la munte si ca nu putem sa ne intoarcem
vreo cateva zile a mai intrebat de ea si gata

nu a plans niciodata dupa ea

ce repede biggrin.gif hug.gif
anku
horoscop 2011

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...c=12706&hl=
MIOSA
anku multam de horoscop
se pare ca o sa am un an bunicel
Doamne ajuta!
simina_ana
QUOTE(MIOSA @ Nov 23 2010, 01:21 PM) *
anku multam de horoscop
se pare ca o sa am un an bunicel
Doamne ajuta!



Miosa.....felicitari pentru premiu ...sper ca a ramas al tau.....ca am vazut ce nebunie a fost....
Cand ar trebui sa plecati?





simina_ana
Ankule....dupa horoscop nu ma asteapta cine stie ce anul viitor.....dar de obicei mi se spune asa si pana la urma e altfel....Noi sa fim sanatosi ...ca le-am face pe toate.....Mie de obicei in anii impari imi merge foarte bine, fata de anii pari.....si cum vine 2011.....ma bazez pe "traditie" biggrin.gif

Fug sa pun si eu la nani piticul....revin....dar vad ca e cam pustiu pe aici....
MIOSA
QUOTE(simina_ana @ Nov 23 2010, 12:20 PM) *
Miosa.....felicitari pentru premiu ...sper ca a ramas al tau.....ca am vazut ce nebunie a fost....
Cand ar trebui sa plecati?




multumesc frumos de felicitari...........le apreciez pt ca intradevar a fost cu cantec acest concurs
din pacate de rautatea si invidia oameniilor nu poti scapa

vineri dimineata plecam........asteptam confirmarea rezervarii..........
simina_ana
Buunnn....am culcat piticul.....asa ca sa va spun...

Aseara i-am dat inapoi suzeta.....dupa laptic...a dormit in 10 minute....acum la pranz la fel i-am dat zuza in 10 minute a adormit....Il las 5 minute cu ea in gurita si apoi i-o iau...Asa ca am zis ca i-o mai las....Nu i-am dat-o ca facea scandal, i-am dat-o ca sa adoarma repede si sa nu se mai chinuie. Eu nu am unde sa ma intorc la munca din decembrie, avand in vedere ca mi-am lasat jobul in Bucuresti si sa ma intorc e exclus. Cum nu sunt presata sa las copilul la bona sau bunici cat mai "curat" am hotarat sa i-o mai dau cateva saptamani. Asta pana cand ii va fi gata camera si o sa-l mut acolo. In acel moment nu vreau sa fie socul prea mare....Intai sa-l obisnuiesc sa doarma acolo ( ma bazez pe faptul ca va fi ceva nou ) si apoi vom renunta si la zuza. STiu copii care au avut suzeta si la 3 ani....si nu doar asa la somn ci toata ziua si sunt bine merci....Nu vreau nici eu sa o aman prea mult, nici sa para ca sunt comoda, dar m-am gandit la ce a scris Geo si din ce am mai citit si vorbit cu alte mamici am ajuns la concluzia ca i-o mai las putin ....asa ca va rog sa nu aruncati cu rosii in mine smile.gif

In rest....de 2 zile am inceput sa papam mai bine....cred ca s-a obisnuit cu durerea la maselute ( inca nu iesit de tot) sau nu mai ies acum....dar papam ....azi dimineata de ex a papat 2 felii de paine prajita unse cu unt, a baut un pahar de iaurt si jumatate de corn....el manca atata intr-o zi acum 2 saptamani....Si a baut si un pahar de suc facut la storcator. Am observat ca ii place sucul de telina. Daca ii pun portocala, morcov, mar si putina telina bea de rupe liwlol.gif

Eu sunt in curatenie de cateva zile. Mi-am facut in haine si am scos 3 saci....Mai am 2 sertare dar astept sa vina baiatul cu mobila sa mi le repare ca sa pot aseza in ele....Si daca tot am zis ca am inceput sa rascolesc sa fac si pentru Craciun cum trebuie....asa ca azi ma dau la dulapurile din bucatarie....Sper macar pe cele suspendate sa le fac....va trebui jos dulapul de la hota ca sa mi-l taie ca sa putem pune burlanul pentru hota ( ca acum 2 ani al meu sot nu a vrut, dar intre timp s-a convins ca doar ce trage prin filtre hota nu face fata asa ca daca tot suntem in demolari de mobila de bucatarie sa facem si asta.....Pftiu....nu mi-am inchipuit ca de la masina de spalat vase ce mi-am luat-o si doua sertare la care mi s-a stricat mecanismul o sa-mi intorc casa cu fundul in sus....Dar , oricum trebuia facuta curatenie asa ca .....ori acum ori inainte de Craciun tot branza aia era.....

La noi ploua marunt....si e urat....Dupa ce se trezeste poate il scot putin pe Iancu afara, chiar daca ploua... ca avem echipament acum biggrin.gif ....Asa ca va las si ma duc sa ma cocot pe masa si sa fac rost de nitica febra musculara pentru urmatoarele zile....

Pupici
simina_ana
QUOTE(MIOSA @ Nov 23 2010, 03:05 PM) *
multumesc frumos de felicitari...........le apreciez pt ca intradevar a fost cu cantec acest concurs
din pacate de rautatea si invidia oameniilor nu poti scapa

vineri dimineata plecam........asteptam confirmarea rezervarii..........



Waw......sper sa pui poze si aici pe topic....nu doar la mamici de dec 2009.....
Ce sa spun....va urez petrecere cat mai frumoasa si vreme cat mai buna.....sa aveti parte de zile de vis.....piticul tau cred ca de-abia asteapta.....daca nu e deja cu bagajul la usa liwlol.gif.....
anku
QUOTE(MIOSA @ Nov 23 2010, 10:21 AM) *
anku multam de horoscop
se pare ca o sa am un an bunicel
Doamne ajuta!

sa ajute Dumnezeu....

ati castigat la concurs???
bvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv floare2.gif
ma bucur...
am mai participat si noi din cand in cand cu voturi....
bv...chiar ma bucur
este un cadou frumos inainte de Craciun nanner.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Nov 23 2010, 12:21 PM) *
Buunnn....am culcat piticul.....asa ca sa va spun...

Aseara i-am dat inapoi suzeta.....dupa laptic...a dormit in 10 minute....acum la pranz la fel i-am dat zuza in 10 minute a adormit....Il las 5 minute cu ea in gurita si apoi i-o iau...Asa ca am zis ca i-o mai las....Nu i-am dat-o ca facea scandal, i-am dat-o ca sa adoarma repede si sa nu se mai chinuie. Eu nu am unde sa ma intorc la munca din decembrie, avand in vedere ca mi-am lasat jobul in Bucuresti si sa ma intorc e exclus. Cum nu sunt presata sa las copilul la bona sau bunici cat mai "curat" am hotarat sa i-o mai dau cateva saptamani. Asta pana cand ii va fi gata camera si o sa-l mut acolo. In acel moment nu vreau sa fie socul prea mare....Intai sa-l obisnuiesc sa doarma acolo ( ma bazez pe faptul ca va fi ceva nou ) si apoi vom renunta si la zuza. STiu copii care au avut suzeta si la 3 ani....si nu doar asa la somn ci toata ziua si sunt bine merci....Nu vreau nici eu sa o aman prea mult, nici sa para ca sunt comoda, dar m-am gandit la ce a scris Geo si din ce am mai citit si vorbit cu alte mamici am ajuns la concluzia ca i-o mai las putin ....asa ca va rog sa nu aruncati cu rosii in mine smile.gif

In rest....de 2 zile am inceput sa papam mai bine....cred ca s-a obisnuit cu durerea la maselute ( inca nu iesit de tot) sau nu mai ies acum....dar papam ....azi dimineata de ex a papat 2 felii de paine prajita unse cu unt, a baut un pahar de iaurt si jumatate de corn....el manca atata intr-o zi acum 2 saptamani....Si a baut si un pahar de suc facut la storcator. Am observat ca ii place sucul de telina. Daca ii pun portocala, morcov, mar si putina telina bea de rupe liwlol.gif

Eu sunt in curatenie de cateva zile. Mi-am facut in haine si am scos 3 saci....Mai am 2 sertare dar astept sa vina baiatul cu mobila sa mi le repare ca sa pot aseza in ele....Si daca tot am zis ca am inceput sa rascolesc sa fac si pentru Craciun cum trebuie....asa ca azi ma dau la dulapurile din bucatarie....Sper macar pe cele suspendate sa le fac....va trebui jos dulapul de la hota ca sa mi-l taie ca sa putem pune burlanul pentru hota ( ca acum 2 ani al meu sot nu a vrut, dar intre timp s-a convins ca doar ce trage prin filtre hota nu face fata asa ca daca tot suntem in demolari de mobila de bucatarie sa facem si asta.....Pftiu....nu mi-am inchipuit ca de la masina de spalat vase ce mi-am luat-o si doua sertare la care mi s-a stricat mecanismul o sa-mi intorc casa cu fundul in sus....Dar , oricum trebuia facuta curatenie asa ca .....ori acum ori inainte de Craciun tot branza aia era.....

La noi ploua marunt....si e urat....Dupa ce se trezeste poate il scot putin pe Iancu afara, chiar daca ploua... ca avem echipament acum biggrin.gif ....Asa ca va las si ma duc sa ma cocot pe masa si sa fac rost de nitica febra musculara pentru urmatoarele zile....

Pupici

bv mami harnicuta....
ma chinui de nu stiu cand sa schimb perdelele....
cred ca am musai nevoie de ajutor....
doamne ce mi-au placut perdele tale din dormitor....as vrea si eu ceva tot asa...dar nu prea stiu dc se potriveste la mine....
ti-ai luat masina de spalat vase????
bv...asa ceva as lua si eu...dar nu am loc....e chiar de folos...mai ales cand ai musafiri...
mami...pana la urma...mai stii...poate nu e bine sa scoti suzeta repede sau dintr-un foc...fiecare face cum crede ca e bine ptr puiut...ptr ca un singur lucru e cert...fiecare puiut ca si noi de altfel reactioneaza diferit la tot....

hmmmmmmmmm...jale...ati auzit ca s-a gasit Aluminiu in laptele Aptamil???
revin la Beba...... doh.gif

gata...plecam....
a papt printisorul meu...i-am facut de alea cu branza de care i plac lui Iancu...sau i placeau...ca acum cred ca ca nu-i mai place din cauza dintisorrilor

multi poopici... tzuc.gif
ne ducem sa scoatem roata minune la atelier si apoi p centru...
mai p seara la curs...
sinzigm
Buna fetele!!!Am ajuns si noi insfarsit inapoi pe forum.Saptamana trecuta am fost varza.Miercurea asta vor fi doua saptamani decand sunt racita si inca nu mi-a trecut.Am facut si sinuzita,saptamana trecuta am avut niste dureri groaznice de cap,de urechi de gat,ganglioni inflamati,tot tacamul.De aceea nici nu am avut puterea sa ma asez in fata calculatorului sa scriu,doar v-am citit postarile si va multumesc din suflet ca v-ati gandit la mine,nici nu stiti cat conteaza.Matei e si el inca mucios si tuseste,dar de prostii tot nu se lasa.
Am fost si in Franta,am sosit azinoapte la 1.Era cat pe ce sa anulez vineri programarea din cauza racelii,ca inca nu ma simteam deloc bine,dar credeti-ma,vorbele lui Adriana mi-au dat putere,pt ca imi doream sa fie totul bine,asa ca duminica seara la 8 am plecat de-acasa chiar daca ma durea capul de numa.In sfarsit,sa va spun ce am rezolvat.M-am intalnit cu doctorul,care e unul de milioane,atitudinea lui a fost extraordinara,mi-a vb frumos,glumea,mi-a raspuns la intrebari,nu m-am simtit grabita.Dupa ce i-am povestit ce si cum mi-a zis:vestea proasta e ca tot ce e posibil sa ai endometrioza,dar dupa ce mi-a facut controlul pe masa,mi-a zis ca nu simte ca ceva sa fie in neregula,mai ales ca nu ma durea unde apasa el si atunci mi-a zis ca chiar daca am endo,precis e in stadiu incipient.A zis ca nu-i prea place cum arata cicatricea de pe uter de la cezariana,ca s-ar putea sa ma doara si de la aderente,ca s-ar puteam sa ma doara si de la steriletul pe care l-am avut.Nu a putut sa-mi spuna ceva concret pt ca tuseul vaginal si ecograful aratau ca totul e ok.A zis ca daca am endometrioza sau ca ma doare din cauza unor manevre medicale gresite,poate sa-mi spuna numai daca as face o operatie laparoscopica.Apoi mi-a zis ca poate ca durerea sa fi8 fost de la acel chist si ca daca mai apare unul,sa-mi fac niste teste hormonale sa tratez cauza nu efectul.Iar mai apoi m-a intrebat ce vreau sa fac pe viitor,eu i-am zis ca inca un copilas si a zis ca asta imi si recomanda,pt ca daca am endo asta ar putea fi tratamentul si daca nu raman in 6-9 luni sa ma intorc la el si atunci o sa-mi faca operatia ca inseamna ca ceva nu e ok,mai ales daca o sa mai am dureri asa mari.Dar mi-a dat foarte multe sperante,pt ca a zis ca el crede ca o sa raman cat de curand,doar sa prestam si mi-a dorit distractie placuta.Eu v-am zis in mare ce am vb cu el,insa m-am mai linistit,pt ca acum stiu ca da,nu sunt nebuna si intr-adevar sunt suspecta de endometrioza si sunt fericita ca un specialist mi-a zis ca si daca am e la inceput si mi-a dat sanse sa raman insarcinata si cel mai important ca daca nu o sa fiu bine si o sa pot(financiar)o sa ma intorc la el so o sa ma ajute cat poate sa reduc durerile.Pt ca era foarte nasol sa mergi pe la medici sa nu gaseasca nimic,dar pe mine sa ma tot doara.
Ma duc sa-l culc pe mic si sa ma mai bag si eu in pat ca sunt rupta

Geo draga,iti doresc multa sanatate si tie si sotului si pupam pe Lucas

Va sarut si pe celelalte si ceilalti si va multumesc ca existati
claudiaena
Salutare!

Ma bucur Sanziana ca e totul bine.... Las' ca pana la urma DD le aranjeaza pe toate... Oricum daca ai avut vreo indoiala, cat de mica, cand sa demarezi proiectul "bebe nr 2", acum stii macar ce ai de facut... Deci succes la tot ce v-ati propus... Si sa stii ca eu sunt buna de dat sfaturi la altele, dar ptr mine sunt varza... adica eu dau bine din gura ptr altii, dar eu insumi sunt tare sperioasa de felul meu. sa ma vezi cat de stresata am fost in primele zile ale Mariei la scoala, cand pleaca al meu sot in delegatie, si il stresez cu telefoanele...si acum ma stresez cu intoarcerea mea pe metereze....Deci toate avem temerile noastre si toata lumea are... Eu de exemplu, am cosmaruri la propriu ca se apropie ziua de 4 ian cand tre' sa fiu la scoala si nu am chef si nici energie si nici nu ma incanta banii, ca o sa fac munca aproape gratuita....Asa ca o astept pe Anku sa ma sustina ca atunci o sa incep si eu "voluntariatul" si ea stie mai bine ca noi cum e...

Geo, voi ce mai faceti? Mai vrem poze cu carlionti...Pupici de la noi... Greu si de voi ca nu va recunosc studiile acolo. Oarecum stiam ca asa si era, poate de aia nu am avut curaj sa plec sau sa raman in afara... Acum pe mine daca ma apuca pandiliile ca ma intorc la munca si nu vreau, ce sa mai zic de plecat in alta tara? Oricum tu si Anku si Sanziana si Petro sunteti niste curajoase.... tzuc.gif

Simina, f bine ca ce e prea mult strica... Si oricum mutatul in alta camera e destul de traumatizant, si care arata si altfel, ptr ca e totul nou.... FELICITARI ptr masina de spalat vase....Vreau si eu, si chiar daca vreau si chiar daca ii cer mosului nu am unde sa o pun, dar te INVIDIEEEEEZ!!!!

La noi dimineata a fost f placut afara iar acum ploua cu tunete si fulgere si cand torential cand se mai opreste asa ca spunem pas la iesitul afara. Deci vine si la noi frigul... Vrem poze Ankule cu primii fulgi sau niscaiva zapada....
Miosa spun si eu felicitari dar lumineaza-ma si pe mine? Ce ai castigat la concurs? Ca eu is pe dinafara... oFloare1.gif

Gata fug la smotru si mai vb maine... pupici
anku
ma doare gatul.............. nervi.gif

Rose....din pacate nu mi se incarca...sau ceva nu merge la mine...mmai incerc....
fff frumos le-ai ...coatat p toate acolo...
amintiri frumoase....

Sanzi...minunat dr...
ma bucur ca ai gasit lamuriri,...
asa mi-au zis si mie cu faza cu chisturile...cica alea le opoerezi si revin innapoi in 4-5 ani..cel putin la mine sunt ptr a 2-a data aici...exact la 4 ani...
si ca maram tb gasita cauza...respectiv trat hormonal si nu operat decat ...atunci cand e mare...
acum....am luat 12 tablete ....nu-ti zic ce depresiuni iti provoaca...
de ingrasat nu m-am ingrasat ptr ca tin un regim la sange din cauza intolerantei la histamina...respectiv ce spuneai tu odata...hormoni in carne si peste tot...
parca asa frumos ai povestit...ca mi-ai creat si mie liniste....
nu a trecut raceala???
curajoasa esti mai....ai fost singura???
sa te ajute Dumnezeu sa mai faci un bebe dc asta este dorinta ta....
cunosc si eu p cineva...care a avut dureri din cauza steriletului....
oricum...p mine nu ma prea doare...dar in mod normal scrie ca si chisturile dor
ce chestii multiple la tine....
si nici un medic sa nu zica nimic...
aiurea tare....
numai bine iti dorim mai drag
Matei cum mai este???

Clau....poopici multi de la noi
p cuvant de onoare ca mereu ma tin s apun poze....
tb sa caut cablu...
inca nu s-a asezat la noi in oras...dar la grasdi am auzit ca mai pm la tara cum ar fi este deja zapada...
ce-ti face scolarita???

petro....ce facti cu Nu???


eu am fost la curs...fffffffffffff interesant....
am discutat despre catedrala din Polonia unde este inmormantat Kaczyński
articolul sau proiectul ne-a fost prezentat de o fata din Polonia
apoi ne-a fost prezentat ziua mortilor in Mexic...moartea perceputa de ei cu totul diferit fata de noi...
a prezentat o fata din Mexic....
sapt viitoare...prezint eu...halucinatii acustice....
dc aveti idei sa u articole...apreciez biggrin.gif
ceva am pregatit...dar mai am....


ma duc....
noapte buna va doresc...
p dari l-a dus tati la nani...de 20 min...si inca mai face nitel razboi.... liwlol.gif

anku
QUOTE(Rose68 @ Nov 23 2010, 05:55 PM) *

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
am reusit........
se vede ac e fata de societate....
bv Andreeiuta...
tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Nov 23 2010, 08:55 PM) *



Pai mai mami....ce-ar fi sa veniti voi la noi....ca si Iancu danseaza asa cu soricelul lui....asa ar putea sa danseze impreuna....ce zici?? liwlol.gif
E o dulce.....o pupam apasat pe obrajori!!!
simina_ana
QUOTE(anku @ Nov 24 2010, 12:12 AM) *
ma doare gatul.............. nervi.gif

Rose....din pacate nu mi se incarca...sau ceva nu merge la mine...mmai incerc....
fff frumos le-ai ...coatat p toate acolo...
amintiri frumoase....

Sanzi...minunat dr...
ma bucur ca ai gasit lamuriri,...
asa mi-au zis si mie cu faza cu chisturile...cica alea le opoerezi si revin innapoi in 4-5 ani..cel putin la mine sunt ptr a 2-a data aici...exact la 4 ani...
si ca maram tb gasita cauza...respectiv trat hormonal si nu operat decat ...atunci cand e mare...
acum....am luat 12 tablete ....nu-ti zic ce depresiuni iti provoaca...
de ingrasat nu m-am ingrasat ptr ca tin un regim la sange din cauza intolerantei la histamina...respectiv ce spuneai tu odata...hormoni in carne si peste tot...
parca asa frumos ai povestit...ca mi-ai creat si mie liniste....
nu a trecut raceala???
curajoasa esti mai....ai fost singura???
sa te ajute Dumnezeu sa mai faci un bebe dc asta este dorinta ta....
cunosc si eu p cineva...care a avut dureri din cauza steriletului....
oricum...p mine nu ma prea doare...dar in mod normal scrie ca si chisturile dor
ce chestii multiple la tine....
si nici un medic sa nu zica nimic...
aiurea tare....
numai bine iti dorim mai drag
Matei cum mai este???

Clau....poopici multi de la noi
p cuvant de onoare ca mereu ma tin s apun poze....
tb sa caut cablu...
inca nu s-a asezat la noi in oras...dar la grasdi am auzit ca mai pm la tara cum ar fi este deja zapada...
ce-ti face scolarita???

petro....ce facti cu Nu???
eu am fost la curs...fffffffffffff interesant....
am discutat despre catedrala din Polonia unde este inmormantat Kaczyński
articolul sau proiectul ne-a fost prezentat de o fata din Polonia
apoi ne-a fost prezentat ziua mortilor in Mexic...moartea perceputa de ei cu totul diferit fata de noi...
a prezentat o fata din Mexic....
sapt viitoare...prezint eu...halucinatii acustice....
dc aveti idei sa u articole...apreciez biggrin.gif
ceva am pregatit...dar mai am....
ma duc....
noapte buna va doresc...
p dari l-a dus tati la nani...de 20 min...si inca mai face nitel razboi.... liwlol.gif



Meeeiiiii....si pe tine te-a pocnit raceala????.....off.....ai grija.....
Interesant cursul ce-l faci tu.....cred ca mi-ar placea si mie acolo.....
Tema asta cu halucinatii ai primit-o sau ti-ai ales-o tu? Ca suna fain.....dar si sinistru....
SI asteptam poze cu prima ninsoare....ca mi-ai facut pofta....

simina_ana
QUOTE(sinzigm @ Nov 23 2010, 06:41 PM) *
Buna fetele!!!Am ajuns si noi insfarsit inapoi pe forum.Saptamana trecuta am fost varza.Miercurea asta vor fi doua saptamani decand sunt racita si inca nu mi-a trecut.Am facut si sinuzita,saptamana trecuta am avut niste dureri groaznice de cap,de urechi de gat,ganglioni inflamati,tot tacamul.De aceea nici nu am avut puterea sa ma asez in fata calculatorului sa scriu,doar v-am citit postarile si va multumesc din suflet ca v-ati gandit la mine,nici nu stiti cat conteaza.Matei e si el inca mucios si tuseste,dar de prostii tot nu se lasa.
Am fost si in Franta,am sosit azinoapte la 1.Era cat pe ce sa anulez vineri programarea din cauza racelii,ca inca nu ma simteam deloc bine,dar credeti-ma,vorbele lui Adriana mi-au dat putere,pt ca imi doream sa fie totul bine,asa ca duminica seara la 8 am plecat de-acasa chiar daca ma durea capul de numa.In sfarsit,sa va spun ce am rezolvat.M-am intalnit cu doctorul,care e unul de milioane,atitudinea lui a fost extraordinara,mi-a vb frumos,glumea,mi-a raspuns la intrebari,nu m-am simtit grabita.Dupa ce i-am povestit ce si cum mi-a zis:vestea proasta e ca tot ce e posibil sa ai endometrioza,dar dupa ce mi-a facut controlul pe masa,mi-a zis ca nu simte ca ceva sa fie in neregula,mai ales ca nu ma durea unde apasa el si atunci mi-a zis ca chiar daca am endo,precis e in stadiu incipient.A zis ca nu-i prea place cum arata cicatricea de pe uter de la cezariana,ca s-ar putea sa ma doara si de la aderente,ca s-ar puteam sa ma doara si de la steriletul pe care l-am avut.Nu a putut sa-mi spuna ceva concret pt ca tuseul vaginal si ecograful aratau ca totul e ok.A zis ca daca am endometrioza sau ca ma doare din cauza unor manevre medicale gresite,poate sa-mi spuna numai daca as face o operatie laparoscopica.Apoi mi-a zis ca poate ca durerea sa fi8 fost de la acel chist si ca daca mai apare unul,sa-mi fac niste teste hormonale sa tratez cauza nu efectul.Iar mai apoi m-a intrebat ce vreau sa fac pe viitor,eu i-am zis ca inca un copilas si a zis ca asta imi si recomanda,pt ca daca am endo asta ar putea fi tratamentul si daca nu raman in 6-9 luni sa ma intorc la el si atunci o sa-mi faca operatia ca inseamna ca ceva nu e ok,mai ales daca o sa mai am dureri asa mari.Dar mi-a dat foarte multe sperante,pt ca a zis ca el crede ca o sa raman cat de curand,doar sa prestam si mi-a dorit distractie placuta.Eu v-am zis in mare ce am vb cu el,insa m-am mai linistit,pt ca acum stiu ca da,nu sunt nebuna si intr-adevar sunt suspecta de endometrioza si sunt fericita ca un specialist mi-a zis ca si daca am e la inceput si mi-a dat sanse sa raman insarcinata si cel mai important ca daca nu o sa fiu bine si o sa pot(financiar)o sa ma intorc la el so o sa ma ajute cat poate sa reduc durerile.Pt ca era foarte nasol sa mergi pe la medici sa nu gaseasca nimic,dar pe mine sa ma tot doara.
Ma duc sa-l culc pe mic si sa ma mai bag si eu in pat ca sunt rupta

Geo draga,iti doresc multa sanatate si tie si sotului si pupam pe Lucas

Va sarut si pe celelalte si ceilalti si va multumesc ca existati



Ai vazut????? AI vazut????
Ma bucur enorm de mult ca nu e dracul chiar atat de negru....si ce-mi place cel mai mult la medicul asta e ca ti-a recomandat ca un fel de tratament inca un bebe......pai iubita......hai la treaba.....si vorba lui DISTRACTIE PLACUTA!!!! bananab.gif bananab.gif bananab.gif ....mai intra cineva in club "bebe 2"....sau ma rog....3...la cine e cazul biggrin.gif
Mie nu mi-a iest cu bebe 2 luna trecuta....desi imi intarziase 2 zile....dar nici chiar asa nu se putea.... din prima..... nu???? liwlol.gif Asa ca al meu sot m-a amenintat ca luna asta " ma pune la respect".....so....Sanzi...jucam obligata cu bebe 2 ce zici???? Prima care face bebe 2.....primeste un milion de pupici de la fetele de pe forum ??? liwlol.gif
Acum serios....ma bucur din suflet ca te-ai linistit....chiar daca nu de tot, dar cel putin ai sperante mult mai mari acum si esti muuuult mai optimista.....SI ai sa vezi ca in curand Matei va fi fericitul posesor al unei fratioare....la fel de dragalasa ca el....Iar tu vei fi o mamica, mai mult decat implinita.....

simina_ana
QUOTE(claudiaena @ Nov 23 2010, 07:34 PM) *
Salutare!

Ma bucur Sanziana ca e totul bine.... Las' ca pana la urma DD le aranjeaza pe toate... Oricum daca ai avut vreo indoiala, cat de mica, cand sa demarezi proiectul "bebe nr 2", acum stii macar ce ai de facut... Deci succes la tot ce v-ati propus... Si sa stii ca eu sunt buna de dat sfaturi la altele, dar ptr mine sunt varza... adica eu dau bine din gura ptr altii, dar eu insumi sunt tare sperioasa de felul meu. sa ma vezi cat de stresata am fost in primele zile ale Mariei la scoala, cand pleaca al meu sot in delegatie, si il stresez cu telefoanele...si acum ma stresez cu intoarcerea mea pe metereze....Deci toate avem temerile noastre si toata lumea are... Eu de exemplu, am cosmaruri la propriu ca se apropie ziua de 4 ian cand tre' sa fiu la scoala si nu am chef si nici energie si nici nu ma incanta banii, ca o sa fac munca aproape gratuita....Asa ca o astept pe Anku sa ma sustina ca atunci o sa incep si eu "voluntariatul" si ea stie mai bine ca noi cum e...

Geo, voi ce mai faceti? Mai vrem poze cu carlionti...Pupici de la noi... Greu si de voi ca nu va recunosc studiile acolo. Oarecum stiam ca asa si era, poate de aia nu am avut curaj sa plec sau sa raman in afara... Acum pe mine daca ma apuca pandiliile ca ma intorc la munca si nu vreau, ce sa mai zic de plecat in alta tara? Oricum tu si Anku si Sanziana si Petro sunteti niste curajoase.... tzuc.gif

Simina, f bine ca ce e prea mult strica... Si oricum mutatul in alta camera e destul de traumatizant, si care arata si altfel, ptr ca e totul nou.... FELICITARI ptr masina de spalat vase....Vreau si eu, si chiar daca vreau si chiar daca ii cer mosului nu am unde sa o pun, dar te INVIDIEEEEEZ!!!!

La noi dimineata a fost f placut afara iar acum ploua cu tunete si fulgere si cand torential cand se mai opreste asa ca spunem pas la iesitul afara. Deci vine si la noi frigul... Vrem poze Ankule cu primii fulgi sau niscaiva zapada....
Miosa spun si eu felicitari dar lumineaza-ma si pe mine? Ce ai castigat la concurs? Ca eu is pe dinafara... oFloare1.gif

Gata fug la smotru si mai vb maine... pupici



Offff....nu ma invidia ....ca desi am masina in casa de 3 saptamani ma uit la ea.....e pe post de decor deocamdata....si in fiecare zi in care spal vasele de cel putin 3 ori....ma uit cu ciuda la ea...ca ea sta si eu bag....liwlol.gif.....Avand in vedere ca atunci cand ne-am facut mobila de bucatarie nu m-am gandit sa-mi iau masina de spalat vase, acum trebuie sa modific mobila putin.....si bineinteles ca nu gasesc blat la fel....si sa dau 7 milioane pe altul....chiar nu-mi vine.....asa ca astept sa imi faca rost de o bucatita de blat wacko.gif ....numai ca ...din cauza ca nu gaseste bucatica....nu vine sa-mi puna masina in mobila....si daca nu vine sa-mi puna masina in mobila nu pot chema instalatoorul sa mi-o monteze.....si ui asa...lantul slabiciunilor.....Ca sa nu-ti spun ca mi s-au stricat 2 sertare si stau si dupa mecanismele alea....ca a zis ca atunci cand gaseste toate, vine.....ca sa nu faca prea multe drumuri.....Apoi eu i-am spus la al meu sot.....ca daca pana la ziua lui Iancu nu e totul aranjat, iau cartea de telefoane si sun dupa instalator, tamplar , etc....ce pisicii mei....ca doar nu oi sta cu casa ravasita pana gasete ala bucatita de blat nono.gif
Eu zic sa ii ceri mosului masina....ca ii gasesti tu loc panal urma.....ce crezi ca eu nu tot asa am facut????Daca tot e ultima indemnizatie a lui Iancu....m-am gandit sa-i fac un cadou....masina.... ca sa nu mai pierd eu vremea cu spalatul si sa stau cu el mai mult....logic nu? biggrin.gif




simina_ana
QUOTE(petronici @ Nov 22 2010, 05:29 PM) *
buna dragelor mele....
Adriana si Anku cu postarile voastre despre atmosfera Craciunului imi da asa o melancolie si un dor nebun de vremurile de cand eram copil.....offf,Doamne ce amintiri minunate,eram de dimineata plecati la sanius cu ceilalti copii de prin vecini si intram pe cand se intuneca(16.30-17),inghetati complet din cap pana-n picioare,ne dezbraca bunica si punea hainele direct pe soba la uscat si ne punea la masa ca na eram lihniti,de sete in timpul zilei sugeam turturii de gheata dar foamea trecea cand faceam trenuletul cu saniile sau cand ne dadeam cu sacii pe zapada....aici nu este nimic din atmosfera de acasa si nici nu cred ca va fi vreodata chiar daca suntem aproape cu totii .....oricum,sigur anul acesta la Craciun nu vreau sa ma duc la servici si as vrea sa facem ziua lui Adelin ca sunt cam toti liberi si putem sa ne reunim....
aici ploua de vreo 2 saptamani incontinuu,am inteles ca ne tine asa inca vreo 3-4 zile si pe urma vine frigul serios....
Adelin a uitat complet de suzeta,cateodata sotul ii mai aduce aminte de cum o chema el(lala) dar nu are nici o reactie....deacu are aprox 2 luni de cand nu a mai avut-o deloc ....cu biberonul chiar nu stiu cum voi proceda cand ma voi hotara sa-l scot,si la pranz si seara adoarme dupa ce bea lapticul cu el si cu siguranta o sa fie o mare tragedie pt el,deocamdata pana nu-i ies si restul de maselute si poate isi revine cu mancarea il mai las ca macar cu laptele sa se tina in ritm daca la capitolul papica nu vrea decat sa ciuculesca putin....
Adriana si Claudia va doresc rabdare de fier si sa reusiti cat mai repejor sa scapati de zuzi....
Anku,a renuntat Darius la NU si a inceput al meu,doar in cazul in care ma vede cu lingurita sau furculita in mana si sa-i dau sa pape zice mereu NU la orice i-as da,acum nici macar nu mai vrea sa guste ce-i dau,cu greu il pacalesc sa bage ceva in gurita.....in rest toata ziua ma innebuneste cu cartile lui,i-am luat altele cu toate animalele si cu numere si culori,cu obiectele din casa si mereu ma intreaba la alea care inca nu le-a invatat ce-i asta si astepta confirmarea sa-i zic ca-i corect si sa-l felicit la alea care le stie....adoarme cu ele in brate la pranz liwlol.gif asa de mult ii plac....
deocamdata de Mos Nicolae nu ne-am hotarat ce sa-i luam,sunt atat de multe jucarii de toate felurile si ieri am facut o plimbare prin supermarketuri si ne vine noua greu la ce sa alegem....
Geo,insanatosire rapida tie si sotului si sper sa nu ia Lucas nimic de la voi....
Sanazi,nu ne mai zici nimic....asteptam ceva vesti bune despre voi
va las ca deja se pune pe jos sa adorma.....va imbratisez cu drag si multi pupicei copilasilor



Eu am cedat momentan cu suzeta.....dar nu-mi pare rau....asa bine doarme acum piticul...adica adoarme....in 10 minute e adormit....fara suzi ne-am chinuit si 3 ore....asa ca il mai las putin sa se bucure....
Dar va felicit din tot sufletul ca voi ati renuntat la ea.....Cred ca noi am ramas ultimii....dar nu-i bai....
Sper din tot sufletul sa reusiti sa fiti impreuna de Craciun.....daca nu ai atmosfera.....macar familia........Ce putin mai e pana atunci....
simina_ana
No....avand in vedere ca-mi raspunde ecoul pe aici...ma duc si eu la nani......
Noapte buna si linistita!
MIOSA
neata fetele,

mai dar va luptati cu sezetele alea liwlol.gif ...........o sa castigati razboiul cu ele cu siguranta...........trebuie sa le eliminati teoretic pana la varsta de 1 an jumate ppentru ca apoi spun specialistii ca le pot influenta negativ cresterea dintiilor............

multam inca odata de felicitari............clau a castigat baiatul meu Calin concursul !
aseara am facut o mare tava de pizza ......nu va zic cea fost la gura noastra liwlol.gif

pitica mea a invatat sa se joace cu masinutele lui Calin.......se plimba de-a busilea prin casa cu ele si zice brrrrrrrrrrr este asa haioasa iar la turta al doilea obiect a ales cheile de la masina
deci este clar...........soferita se face fata mea

rose, andreia este oo scumpica cum danseaza ea acolo...........pupam fetita lui mami.......

despre serviuciu ce sa va zic.........eu mai stau acsa inca un an dupa care............. nu se stie..........unde am lucrat eu au inchis firma deci teoretic nu am unde sa ma intorc.........nu ca as fi vrut sa ma intorc tot acolo........practic vom cauta atunci.......

acum va las si fug si eu sa mai fac cate ceva prin casa

o zi buna tuturor!



Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.