Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
Rose68
QUOTE(geocoto @ Jun 5 2009, 06:03 PM) *
Ce bine ca ati scapat si voi de vaccin cu bine.Noi pana la 1 an suntem gata cu vaccinurile.
Am sunat-o azi pe Dr s-o intreb de bubitele care i-au aparut in jurul la gurita si mi-a zis sa-i schimb lapticul ca este alergic si la asta.Asta de bine ce i-am zis ca este alergic si totusi mi-a dat tipul asta de lapte Nutrillon care contine proteine de vaca.Ne-a zis sa trecem din nou pe Nutramigen sau sa-i dau Nutrillon Soja 2.Cred ca nici una nici alta am sa-i dau Nan Ha cu care a mers bine doar ca regurgita cam multicel....Pana luni sper sa ma decid.Si eu care credeam ca-i mult mai simplu cu formula decat cu tzitzi...
Oana cand mai esti pe acasa sa te mai intreb ceva pe mess?

La pranz Lucas a papat cam 150ml piureut din morcovel, conopida si pastarnac si o rosie mica data prin sita ca sa-i scot semintele.Si am dat o fuga pana in Brux sa o las pe matusa la plimbare timp in care Lucas a dormit neintors.La intoarcere a papat 200ml lapte facut cu zeama de la legume.Acum face nani in gradina dupa ce a facut cunostinta cu o fetita dulcica, Lucia, de la noi de pe strada.poate le fac o poza impreuna.Parintii ei sunt portughezi.

Pupacim mamicile si vorba Siminei smotocim bebeii trandafir.gif trandafir.gif


sa stii ca si noi avem bubite la gurita. In ultimile poze chiar se vede daca va uitati bine.Si dr a zis ca asa apar la multi bebei la inceputul diversificarii. SI doar o spal la gurita dupa fiecare masa.
Si noi am 150 gr de piure de legume(pastarnac, morcov si telina) amestecat cu 2 lingurite (mici de cafea) pulpa de pui fiarta separat+plus o urma de unt.
Dr ne-a spus ca atunci cand refuza supica sa ii dau laptic si pentrumasa urmatoare mi-a dat urmatoarea reteta:
PIURE DE MAR CU CARTOF
Ai nevoie de: 2 cartofi potriviti, un mar, o lingurita de unt, 2 linguri de lapte-formula sau lapte de la san.

Cum procedezi:
Speli bine cartofii si marul, apoi ii pui la copt, in tava, la cuptor. Marul va fi gata mai devreme, asa ca vei curata pulpa coapta si o vei pasa bine prin sita sau cu furculita. Procedezi la fel si cu cartofii, cu precizarea ca acestia trebuie sa fie mai degraba "prea copti" decat "aproape copti".
Amesteci piureul de cartofi si mar cu laptele cald si untul, apoi freci totul cu o lingura de lemn pana cand obtii o spuma.

Pentru mai tarziu, piureul se acompaniaza cu succes galbenusul de ou fiert sau ficatul de pui. Si mai tarziu, este o granitura delicioasa pentru perisoarele din carne de vita cu sos de rosii de exemplu

Si mi-a mai spus sa incepem cu branza calcica.
simina_ana
Salutare fetele!
Ce faceti? Toate plecate pe la iarba verde/vizite/plimbari/nunti/etc?
Vom iesi si noi mai tarziu....ca acum imi doarme Iancu . L-a luat tati in dormitor si s-a intors pe burtica si .....somn de voie....si noi facem misto de el. liwlol.gif

Noi de cateva zile suntem mai linistiti. Nu mai maraie asa tare. A inceput sa fie in schimb foarte dragastos....cum il iau in brate ma ia de fata si ma mangaie ( pana acum ma apuca cu manutele si ma si zgaria uneori)smile.gif
In plus de vreo 2 saptamani si-a descoperit piciorusele....dar abia acum si le poate duce la gurita. ( pana acum facea asta doar cand era in fundul gol) smile.gif. Iar eu stau dupa el cu aparatul sa-i fac poze si nu reusesc ... cum ma vede cu aparatul in mana intinte manutele dupa el si uita de picioruse....dar reusesc eu pana la urma. smile.gif
Joi plecam si noi la parintii mei si vom sta vreo 2 saptamani...trebuie sa ne intoarcem pana la sfarsitul lunii pentru vaccin. Stie cineva daca pot sa-i fac vaccinul in alt oras si care sunt conditiile? Ca oricum sesiunea de vara am ratat-o si ma gandeam sa stau mai mult la ai mei.

Va pupam dulce si va dorim dumina placuta! Si poate intru mai pe seara, daca nu sunt prea obosita si ma adoarme Iancu pe mine. smile.gif




adina_apostu
QUOTE(simina_ana @ Jun 7 2009, 05:11 PM) *
Salutare fetele!
Ce faceti? Toate plecate pe la iarba verde/vizite/plimbari/nunti/etc?
Vom iesi si noi mai tarziu....ca acum imi doarme Iancu . L-a luat tati in dormitor si s-a intors pe burtica si .....somn de voie....si noi facem misto de el. liwlol.gif

Noi de cateva zile suntem mai linistiti. Nu mai maraie asa tare. A inceput sa fie in schimb foarte dragastos....cum il iau in brate ma ia de fata si ma mangaie ( pana acum ma apuca cu manutele si ma si zgaria uneori)smile.gif
In plus de vreo 2 saptamani si-a descoperit piciorusele....dar abia acum si le poate duce la gurita. ( pana acum facea asta doar cand era in fundul gol) smile.gif. Iar eu stau dupa el cu aparatul sa-i fac poze si nu reusesc ... cum ma vede cu aparatul in mana intinte manutele dupa el si uita de picioruse....dar reusesc eu pana la urma. smile.gif
Joi plecam si noi la parintii mei si vom sta vreo 2 saptamani...trebuie sa ne intoarcem pana la sfarsitul lunii pentru vaccin. Stie cineva daca pot sa-i fac vaccinul in alt oras si care sunt conditiile? Ca oricum sesiunea de vara am ratat-o si ma gandeam sa stau mai mult la ai mei.

Va pupam dulce si va dorim dumina placuta! Si poate intru mai pe seara, daca nu sunt prea obosita si ma adoarme Iancu pe mine. smile.gif

Da ii poti face vaccinul in alt oras dar sa mergi din timp la un medic de familie de acolo sa vorbesti ca sa ceara doza necesara si pentru el iar daca est pe schema care e contra cost e si mai simplu. Dar trebuie vorbit si ar trebui sa vorbesti si cu medicul lui de familie sa stie. Roaga pe cineva de acolo de unde mergi sa mearga la o circa sa vorbeasca. Asa am facut eu cu vaccinul de 4 luni a fetitei mele cea mare. Am mers la a i mei si stateam mai mult si mi-a fost tare greu sa vin acasa doar pt vaccin si apoi sa ma intorc inapoi, dar am vorbit cu vreo 2-3 saptamani ianite de vaccinare.
simina_ana
QUOTE(adina_apostu @ Jun 8 2009, 12:05 AM) *
Da ii poti face vaccinul in alt oras dar sa mergi din timp la un medic de familie de acolo sa vorbesti ca sa ceara doza necesara si pentru el iar daca est pe schema care e contra cost e si mai simplu. Dar trebuie vorbit si ar trebui sa vorbesti si cu medicul lui de familie sa stie. Roaga pe cineva de acolo de unde mergi sa mearga la o circa sa vorbeasca. Asa am facut eu cu vaccinul de 4 luni a fetitei mele cea mare. Am mers la a i mei si stateam mai mult si mi-a fost tare greu sa vin acasa doar pt vaccin si apoi sa ma intorc inapoi, dar am vorbit cu vreo 2-3 saptamani ianite de vaccinare.


Multumesc Adina de raspuns! Vorbesc azi cu mama sa mearga la dr ei de familie si sa vada ce si cum. Desi tati ne-a anuntat ca nu sta el atata vreme fara noi. liwlol.gif
O sa sun maine si la dr de familie al lui Iancu sa ma interesez daca nu-l putem face mai devreme.
Va pupam si va dorim o zi placuta!

anku
simina ana dc nu mai intrati va dorim vacanta placuta...
sa va simtiti bine cu mamica respectiv bunica....
si noi mergem in 25 la vaccin din nou...
sper sa ne facem bine pana atunci...
va poopam ... tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Jun 8 2009, 04:25 PM) *
simina ana dc nu mai intrati va dorim vacanta placuta...
sa va simtiti bine cu mamica respectiv bunica....
si noi mergem in 25 la vaccin din nou...
sper sa ne facem bine pana atunci...
va poopam ... tzuc.gif



Nu scapati asa usor de noi...liwlol.gif
Abia joi seara plecam....asa ca pana atunci, suntem pe baricade.
Ce faceti voi? Cum se mai simte Darius?
tzuc.gif
anku
acum face o sg data p zi dar moaleeeeeee
ne-a trecut iritatia ...multumesc lui doamne doamne....l-am lasat in funduletul gol ca sa respire rana...si putin panaten....si s-a trecut tare bine ....
probl este ca acum avem iar horcaiala aia in piept...
spray la greu...ca medicamente nu vrea sa ne dea....ca zice ca dc rasp la spray nu e grav si este mai bine ca merge in plaman fata de medicamente care ar tb sa mearga prin sange de unde si reactii adverse...
cred ca am prins frica axcum desi niciodata nu a fost deranjat la burtica...
cum sa mai las eu p cineva sa se apropie de darius ca zici ca is nebuna de frica???
A SLABIT 1 kg...avem 8200 acum...noroc ca am avut de unde...
iancu este bine???
ATI REZ DE TOT CU COJITELE???
pai sa faceti sa mai intrati...ca ne va fi dor de voi...
anku
simteam ca imi scapa ceva...

la multe lunite iancu...
la multe lunite iancu....ai trecut pragul de 6 luni.... occasion.gif occasion.gif occasion.gif
sa fi cuminte,sanatos sa bucuri p parinteii tai....
si toate urarile de bine...
simina_ana
QUOTE(anku @ Jun 8 2009, 04:37 PM) *
acum face o sg data p zi dar moaleeeeeee
ne-a trecut iritatia ...multumesc lui doamne doamne....l-am lasat in funduletul gol ca sa respire rana...si putin panaten....si s-a trecut tare bine ....
probl este ca acum avem iar horcaiala aia in piept...
spray la greu...ca medicamente nu vrea sa ne dea....ca zice ca dc rasp la spray nu e grav si este mai bine ca merge in plaman fata de medicamente care ar tb sa mearga prin sange de unde si reactii adverse...
cred ca am prins frica axcum desi niciodata nu a fost deranjat la burtica...
cum sa mai las eu p cineva sa se apropie de darius ca zici ca is nebuna de frica???
A SLABIT 1 kg...avem 8200 acum...noroc ca am avut de unde...
iancu este bine???
ATI REZ DE TOT CU COJITELE???
pai sa faceti sa mai intrati...ca ne va fi dor de voi...



Am scapat de cojite , de multa vreme..."m-am si laudat" cu asta. Sunt foarte fericita. Desi ar da semne ca s-ar mai face cojite....oricum il dau in continuare cu ulei o data pe sapt. Si in nici un caz nu mai sunt asa de urate cum au fost: groase si urat mirositoare. Acum are asa o urma....nici nu se vad, decat daca te uiti f atent....

O sa am eu ocazia sa intru pe net si de la ai mei....vara-mea are net si cand vom merge pe la ea, o sa intram....macar asa sa va salutam....ca si noua ne va fi tare dor de voi.

Anku, vezi ca ti-am trimis carticica cu retete de bebe pe care nu o mai gaseai.
anku
QUOTE(simina_ana @ Jun 8 2009, 06:03 PM) *
Am scapat de cojite , de multa vreme..."m-am si laudat" cu asta. Sunt foarte fericita. Desi ar da semne ca s-ar mai face cojite....oricum il dau in continuare cu ulei o data pe sapt. Si in nici un caz nu mai sunt asa de urate cum au fost: groase si urat mirositoare. Acum are asa o urma....nici nu se vad, decat daca te uiti f atent....

O sa am eu ocazia sa intru pe net si de la ai mei....vara-mea are net si cand vom merge pe la ea, o sa intram....macar asa sa va salutam....ca si noua ne va fi tare dor de voi.

Anku, vezi ca ti-am trimis carticica cu retete de bebe pe care nu o mai gaseai.

merci...
esti o dulcica...
raman la ideea ca uleiul de masline face ca ,....cojitele sa miroasa si sa fie galben....
ne bucuram...
ne este dor sa-l vedem p iancu...
simina_ana
QUOTE(anku @ Jun 8 2009, 04:52 PM) *
simteam ca imi scapa ceva...

la multe lunite iancu...
la multe lunite iancu....ai trecut pragul de 6 luni.... occasion.gif occasion.gif occasion.gif
sa fi cuminte,sanatos sa bucuri p parinteii tai....
si toate urarile de bine...



Multumim frumos, Anku!
Am crescut mare.....si pe zi ce trece tot mai cumintel devenim. Ne pregateam sa plecam si noi in oras, sa-i luam un cadou asa cum facem mereu in fiecare luna pe 8 si cand colo ne-a facut el un cadou ...doarme de 2 ore. A adormit singurel ... pe burta ...liwlol.gif Mancal-ar mama pe el de bondocel!
Mai pe seara promit sa pun poze, sa ne vedeti ce mari ne-am facut la 6 lunite.
Offff ce repede a trecut timpul.....a trecut deja jumatatede an ...parca mai ieri eram burtoase!
anku
yep super.gif
am zis ca la 6 luni s-i fac si eu un tort si poze...
cadou habar nu am ce sa iau... unsure.gif
cumintel tare iancu....
plimbarita si shoping placut!!! tzuc.gif
adina_apostu
QUOTE(simina_ana @ Jun 8 2009, 04:22 PM) *
Multumesc Adina de raspuns! Vorbesc azi cu mama sa mearga la dr ei de familie si sa vada ce si cum. Desi tati ne-a anuntat ca nu sta el atata vreme fara noi. liwlol.gif
O sa sun maine si la dr de familie al lui Iancu sa ma interesez daca nu-l putem face mai devreme.
Va pupam si va dorim o zi placuta!

Il poti fae si mai devreme. Tot ce trebuie facut e sa ai 30 de zile de la ultimul vaccin. Stiu asta ca celei mari i-au fost facute 2 vaccinuri unul dupa altul si a trebuit sa asteptam 30 de zile.
adina_apostu
QUOTE(anku @ Jun 8 2009, 04:37 PM) *
acum face o sg data p zi dar moaleeeeeee
ne-a trecut iritatia ...multumesc lui doamne doamne....l-am lasat in funduletul gol ca sa respire rana...si putin panaten....si s-a trecut tare bine ....
probl este ca acum avem iar horcaiala aia in piept...
spray la greu...ca medicamente nu vrea sa ne dea....ca zice ca dc rasp la spray nu e grav si este mai bine ca merge in plaman fata de medicamente care ar tb sa mearga prin sange de unde si reactii adverse...
cred ca am prins frica axcum desi niciodata nu a fost deranjat la burtica...
cum sa mai las eu p cineva sa se apropie de darius ca zici ca is nebuna de frica???
A SLABIT 1 kg...avem 8200 acum...noroc ca am avut de unde...
iancu este bine???
ATI REZ DE TOT CU COJITELE???
pai sa faceti sa mai intrati...ca ne va fi dor de voi...

Bravo, inseamna ca sunteti spre bine. Asa complicata mii se pare chestia cu diareea. Cu constipatia se rezolva mai usor. Cel putin mie asa mi se pare.
Sa fiti sanatosi si sa puneti repede kg la loc.
oana petrina
buna fetele
azi a fost o zi f importanta ptr noi . s-a nascut finutul nostru drag Stefanut si am sarbatorit si 6 ani de casnicie. Sim ne-a facut cel mai frumos cadou trandafir.gif multumim Siminica noastra draga.
multumesc mult fetelor ptr urarile facute finutului meu.
Simina sa-ti traiasca puiul sa creasca mare si sa fie fericit. La multe lunite si din partea nostra
Anku imi pare rau ca a slabit Darius dar o sa vezi ca recupereaza el. o sa-si revina repede ca este un voinicel.
pupam toti bebeii frumosi de decembrie
anku
QUOTE(adina_apostu @ Jun 8 2009, 10:42 PM) *
Il poti fae si mai devreme. Tot ce trebuie facut e sa ai 30 de zile de la ultimul vaccin. Stiu asta ca celei mari i-au fost facute 2 vaccinuri unul dupa altul si a trebuit sa asteptam 30 de zile.

eeeeeee....vezi ce inseamna sa fi 2*mama!!!
cum le stii tu p toate...tu si cu rose.... floare2.gif
daaaaaaa..sper sa terminam odata cu toate ...ca atre rau dorm noaptea...3-4 ore numai...ma framanta gandurile...cum am avut eu grija sa nu-i dau mancarica in perioada dupa vaccin si totusi m-am trezit cu el bolnav????vine un sg musafir la mine si uite.... anima1.gif
acum vine tata...sa vedem...oricum tata mai mult vizioneaza decat atinge... liwlol.gif
voi ce faceti????
cum mai sunteti???
Rose68
QUOTE(oana petrina @ Jun 9 2009, 12:04 AM) *
buna fetele
azi a fost o zi f importanta ptr noi . s-a nascut finutul nostru drag Stefanut si am sarbatorit si 6 ani de casnicie. Sim ne-a facut cel mai frumos cadou trandafir.gif multumim Siminica noastra draga.
multumesc mult fetelor ptr urarile facute finutului meu.
Simina sa-ti traiasca puiul sa creasca mare si sa fie fericit. La multe lunite si din partea nostra
Anku imi pare rau ca a slabit Darius dar o sa vezi ca recupereaza el. o sa-si revina repede ca este un voinicel.
pupam toti bebeii frumosi de decembrie



Asa da surpiza. Pupam puiutul nou nascut si ii uram o viata frumoasa. Iar pentru voi sa mai adaugati langa cei 6 ani inca multi, multi, ani..........
Mai da-ne si noua amanunte daca ai timp....pana la urma s-a nascut natural? ce greutate a avut la nastere?
Rose68
Mamicilor, vi s-a recomandat pentru puiuti PREVENAR?
Ma bucuram ca am scapat de vaccinuri pana la 1 an si acum dr m-a intreaba daca nu vrem sa ii facem PREVENAR.
geocoto
La Muuuuuuuuulte lunite Iancu tzuc.gif si din partea noastra si scuze ca iti zicem cu intarziere dar sunt sigura ca te-au pupacit parintii tai dragi de atatea ori incat nu ne-ai simtit lipsa foarte..Mamico sa nu uiti de poze ca pe urma plecati si ...asa ca sa nu ni se faca dor de voi.
Cat despre noi ce sa va spunem, cand a avut Lucas temperatura mare si apoi bubite la gura era varsat de vant si acum cine l-a luat.....nimeni altul decat taticul.Acum am 2 copii in grija si este tare greu sa mai intru si sa scriu aici.Lucas este bine si pana la urma nu i-am mai schimbat lapticul asteptam sa vedem daca ii trec bubitele de tot si pe urma luam o decizie.Ma si enerveaza Dr ca prin telefon mi-a recomandat sa-i schimb lapticul si nu sa mai astept.
La noi este declarata carantina 10 zile ohmy.gif

Pupacim mamicile si bebeii. trandafir.gif

PS: Oana felicitari pentru finutul vostru. trandafir.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Jun 9 2009, 12:39 PM) *
La Muuuuuuuuulte lunite Iancu tzuc.gif si din partea noastra si scuze ca iti zicem cu intarziere dar sunt sigura ca te-au pupacit parintii tai dragi de atatea ori incat nu ne-ai simtit lipsa foarte..Mamico sa nu uiti de poze ca pe urma plecati si ...asa ca sa nu ni se faca dor de voi.
Cat despre noi ce sa va spunem, cand a avut Lucas temperatura mare si apoi bubite la gura era varsat de vant si acum cine l-a luat.....nimeni altul decat taticul.Acum am 2 copii in grija si este tare greu sa mai intru si sa scriu aici.Lucas este bine si pana la urma nu i-am mai schimbat lapticul asteptam sa vedem daca ii trec bubitele de tot si pe urma luam o decizie.Ma si enerveaza Dr ca prin telefon mi-a recomandat sa-i schimb lapticul si nu sa mai astept.
La noi este declarata carantina 10 zile ohmy.gif

Pupacim mamicile si bebeii. trandafir.gif

PS: Oana felicitari pentru finutul vostru. trandafir.gif

ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
insanatosire grabnica....
oana petrina
multumesc Rose. a nascut natural fara epidurala. o curajoasa. puiul are 3.500kg si e un scump. are si laptic asa ca toata treaba e buna si abea asteptam sa le dea drumul acasa. apropo poate reusim vara asta sa ne vedem ca tar mult ne dorim sa o cunoastem pe Andreuta.
vai Geo ce aiurea .cum a reusit sa ia varsat de vant? saracutul L. of lasa ca trece. si cu lapticul te rog mult vezi ce faci , nu-l mai schimba atat de des. dr aia de la voi nu sunt zdraveni la cap. pupam puiul L.
Simina chiar asa pune poze pana nu pleci ca mai avem putin si-l vedem pe Iancu la 1 an. va dorim vacanta placuta
Anku cum se mai simte puiul tau cu ochii ca cerul?
va pupam
Rose68
QUOTE(geocoto @ Jun 9 2009, 11:39 AM) *
La Muuuuuuuuulte lunite Iancu tzuc.gif si din partea noastra si scuze ca iti zicem cu intarziere dar sunt sigura ca te-au pupacit parintii tai dragi de atatea ori incat nu ne-ai simtit lipsa foarte..Mamico sa nu uiti de poze ca pe urma plecati si ...asa ca sa nu ni se faca dor de voi.
Cat despre noi ce sa va spunem, cand a avut Lucas temperatura mare si apoi bubite la gura era varsat de vant si acum cine l-a luat.....nimeni altul decat taticul.Acum am 2 copii in grija si este tare greu sa mai intru si sa scriu aici.Lucas este bine si pana la urma nu i-am mai schimbat lapticul asteptam sa vedem daca ii trec bubitele de tot si pe urma luam o decizie.Ma si enerveaza Dr ca prin telefon mi-a recomandat sa-i schimb lapticul si nu sa mai astept.
La noi este declarata carantina 10 zile ohmy.gif

Pupacim mamicile si bebeii. trandafir.gif

PS: Oana felicitari pentru finutul vostru. trandafir.gif

pupam pe Lucas si ii dorim sa ii treaca bubitele cat mai repede.
A avut si sotul meu varsat de vant mai acu vreo 3 ani. Arata ca un urs pentru ca nu avea voie sa se barbiereasca si era si morocanos pentru ca a fost nevoit sa stea 3 saptamani numai in casa. Eu nu s-a stiut sa fi avut in copilarie si ma speriase dr de familie ca voi lua de la sot. Nu am luat de unde s-a tras concluzia ca as fi avut in copilarie vreo forma prea usoara sa fie observata
Gata, plecam la plimbareeeeeeeeeeee
simina_ana
Multumim de urari dragi mamici si bebici!
Desi am spus ca nu ne serbam, pana la urma am facut-o. A luat tati tort, am chemat prieteni si ne-am chefuit mai pe seara....noi..liwlol.gif ca Iancu a adormit de pe la 8.

Am vrut aseara sa pun poze, dar nu mi-a mers netul f bine....si vad ca nici azi....dar sa stiti ca ma tin de promisiune si pun poze pana plecam.

Va tzuc.gif pe toti, si va dorim o zi cat mai frumoasa!
anku
mai oameni petrecareti....
ce fain... super.gif
anku
QUOTE(oana petrina @ Jun 9 2009, 01:38 PM) *
multumesc Rose. a nascut natural fara epidurala. o curajoasa. puiul are 3.500kg si e un scump. are si laptic asa ca toata treaba e buna si abea asteptam sa le dea drumul acasa. apropo poate reusim vara asta sa ne vedem ca tar mult ne dorim sa o cunoastem pe Andreuta.
vai Geo ce aiurea .cum a reusit sa ia varsat de vant? saracutul L. of lasa ca trece. si cu lapticul te rog mult vezi ce faci , nu-l mai schimba atat de des. dr aia de la voi nu sunt zdraveni la cap. pupam puiul L.
Simina chiar asa pune poze pana nu pleci ca mai avem putin si-l vedem pe Iancu la 1 an. va dorim vacanta placuta
Anku cum se mai simte puiul tau cu ochii ca cerul?
va pupam

chiar curajoasa....si tu botezi???sau cum???simina a botezat p mateiut???
nu ne revenim nicicum....atatea hainute patate(laptele ala de morcov pateaza groaznic)..patam tot si cand facem cacuta si cand facem gat....
oricum...asa il iau duminica si il duc sa-l boteze si dupa aceea de la biserica vin eu acasa si sotul merge la masa cu invitatii...ca dc am vb ca fac ...fac si gata!!!
poopam un mateiut cuminte!!! tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Jun 9 2009, 03:17 PM) *
chiar curajoasa....si tu botezi???sau cum???simina a botezat p mateiut???
nu ne revenim nicicum....atatea hainute patate(laptele ala de morcov pateaza groaznic)..patam tot si cand facem cacuta si cand facem gat....
oricum...asa il iau duminica si il duc sa-l boteze si dupa aceea de la biserica vin eu acasa si sotul merge la masa cu invitatii...ca dc am vb ca fac ...fac si gata!!!
poopam un mateiut cuminte!!! tzuc.gif

si noi am patat la hainute de m-am saturat. Asta e.............mi-ar fi placut sa le dau mai departe imaculate. Pe cele de bebe mic le-am dat aproape noi. Calcate si curate....eticheta le lipsea.
Eu la botez la petrecerea de seara.....am fost initial juma de ora cu tot cu sarbatorita. Apoi am plecat la alaptat. Si toata noaptea m-am tot dus acasa la 2 ore juma. Dar nu m-am lasat am facut asta pana la ora 6 cand au plecat invitatii.
Cred ca daca as face asta acuma Andreiuta ar sta cu noi ca nu are probleme cu zgomotul. La botez la baiatul nasei a fost cu noi si am avut si bafta sa ne asezam langa boxe si asa a dormit Andreiuta. Si am mai fost la un botez imediat dupa Pasti si tot cu noi a a fost. Ce nu ii place ei este lumina puternica fie ca e naturala sau electrica.
anku
nu o sa fie zgomot...e doar o masa cu cateva cunostinte si preotul dc va dori sa vina...dar ce sa ma fac la masa cu el cand are diaree si brae o hoarca in gat de imi vine sa-mi iau campii.....
dar mno!!!nu e voie medicamente!!!si uite asa stam si ne chinuim...
cat despre hainute...am incercat o solutie care cica curata tot...nu merge...si probabil va tb sa-i cumpar ceva hainute acum...ptr ca am patat in stil barbar...iti dai seama a fost o perioda cand l-am schimbat de 10 ori p zi de hainute si l-am splalat...iesea p dupa...de peste tot...putea sa fie pampersul de 10 min ca iesea ....
e bine ca ai cui sa le dai... tzuc.gif ma refer la hainute....
poopam 2 ochisori negrii...care papa bine...noi nu mai mancam nimic acum...decat laptele asta de morcov????care este oribil dar il bea...
oare cand incep sa-i dau din nou sa manance tb sa o iau de la capat cu diversificarea????
avand in vedere ca nu i-am dat cu lg de 10 zile deja ..de cand am avut vaccin!!!!am zis sa nu-i incarc stomacul ca sa poata lupta anticorpii...si dupa 2 zile...hop diaree!
habar nu am cum sa fac!!!acumm imi e frica sa-i mai dau ceva sa manance.... sad.gif poop tzuc.gif
voi inca nu sunteti iepurasi???
legat de prevenar...
parca era un topic...il caut...
oana petrina
nu iubita pe Mateiut l-a botezat nasa noastra de cununie. pe Stefanut ( puiul prietenei mele Simi)il botezam noi iar pe Simina am rugat-o sa puna poze ca ne pune f rar. si am zis ca nu as vrea sa mai puna abea cand face copilul 1 an. vrem sa vedem voinicelul mai des. azi am fost si mi-am vazut finutul.Doamne ce scump e. imi aminteste de Matei. ce repede a trecut timpul. nici nu-mi vine sa cred ca a crescut atat de repede.
va pupam
geocoto
Mai Anku dar ce mai va chinuiti.Crezi ca poate fi din cauza ca ati inceput prea devreme cu diversificarea?Noi am inceput prea tarziu dupa parerile unora si mi-era frica ca nu o sa accepte lingurita dar fuge dupa ea ca puiul de vrabiuta.
Nu putem decat sa va uram insanatosire grabnica si sa speram ca Botezul nu va fi un chin pentru bietul copil.
Cat despre noi nu mi-am dat seama ca are varsatul de vant decat dupa ce a luat taticul.Am facut legatura ca din cauza asta a facut copilul febra o zi si o noapte si nu vroia sa pape.Totusi a fost o forma usoara fiind vaccinat pentru asta.Mama nu stie de mine sa fi facut dar daca nu am luat cand a facut sora mea si nici acum inseamna ca ....e de bine.

Pupam si noi pe Darius si asteptam vesti bune. pray.gif

PS Oana nu am mai schimbat lapticul.Insa azi am trecut la nr 2.Nu am mai avut rabdare pana pe 21.Si am pus si cereale in laptic iar Lucas s-a lins pe botic.Pupam dulce pe Mateiut si pe mamica lui. tzuc.gif
anku
darius are un microb...in stomac si in intestine....sau a avut...gratie sororii mele care a fost purtator dar nu a stiut...probabil ca nu s-a spalat p maini ...a venit a pus mana p el ...si rezultatul....
ce sa aiba cu diversificarea????ca a baut suc de morcov cu putin suc de mar La 3 luni????Mancarea o accepta f bine....nu am avut niciodata probl de genul asta...dc era o simpla diree se ducea....dar asa...si cu tratament de doar 3 zile????
Speram sa nu faci si tu.... unsure.gif ca sa te poti descurca cu baietii...mi-ar fi frica cu varsat de vant la varsta asta... sad.gif
speram sa treaca cu bine...
ptr darius nu are de ce sa fie botezul un chin ptr ca nu are dureri...si apoi venim acasa,tata merge sa dea o masa ...stau vreo 3-4 ore si gata...eventual ptr mine....sa vad unde ma ascund sa schimb copilul in biserica....ca preotul insista sa facem in mijlocul slujbei!!!
simina_ana
Neata mamici si bebici!

Ce faceti? Eu ma simt aiurea ca nici azi nu-mi merge netul, cand e vorba de atasamente...incerc sa-mi incarc pozele si nu vrea....aseara am stat si 2 ore pt o poza si nu s-a incarcat decat pe jumatate. Asa ca am abandonat ideea. Nu stiu ce se intampla...dar cert e ca e o problema undeva...ca si cu lumina avem....se opreste de 3 ori pe zi. Am facut toti din bloc sesizare la cablu si electrica, pt ca noi credem ca e posibil ca blocul de langa noi sa-si fi facut bransamentele f prost....desi poate pare aberant...dar de cand s-au legat si ei...totul merge f prost.
Sper totusi pana plec sa reusesc....

Cat despre Iancu...ma uimeste....Am banuit eu bine ca e de la lingurita. I-am luat altele din silicon, de la Bertoni. Asa ca ieri a papat cu lingurita pireu de morcov si patrunjel pasate bine cu supa, iar azi dimineata mar cu biscuite. Avand in vedere ca am facut 6 luni i-am pus un biscuite Petit Beurre. Si l-a acceptat f bine. Ba chiar cerea. A fost asa de dulce....

Anku, cand aveti botezul ca nu mai tin minte?

Geo, imi pare rau sa aud ca baietii tai au varsat de vant....pt Lucas e bine ca a facut asa repede, dar pt tati cred ca e mai urat....ii pupam si le dorim sa treaca cu bine peste ...
SI noi ne-am vazut duminica cu nasii si una din fete era pe sfarsit cu varsatul, dar de azi cica asteapta sa faca cealalta. Si cum l-au tot pupat pe Iancu mi-e frica sa nu faca si el. La noi.... eu nu am facut nici o boala a copilariei. Ar fi "fain" sa merg la ai mei si sa stau in casa...liwlol.gif

Daniela cu Denisa cred ca o duc de minune.....abia asteptam sa plecam si noi...

Oana, pune si tu poze cu finutul tau....ca spiritual e baietelul tau...

Rose, ce faceti?

Restul fetelor? Tina, Alinele, Adina, Kris...voi ce mai spuneti? Daa am uitat pe cineva imi cer scuze , dar deja Iancu a inceput concertul si nu ma mai pot concentra...

Va pupam




anku
duminica asta avem botezul....
azi ma duc la chirurgul dentar....cred ca mor...ma ia cu transpiratii reci....sper sa putem vb sa nu scxoata si maselele de minte asa sa fie doar 4 de scos....brrrrrrrrrrrr...nu mai pot...tremur....desi am semnat pt 6...sper sa nu ma doara rau... sad.gif
darius vad ca inca nu a facut nimic p ziua de azi....
poopam p iancu si p tine...
faceti-le sesizare....adica platiti si cva freaca...nuj stiu ce legatura ar putea sa fie...dar ce stii ce carpaci au facut instalatiile...ca mai nou tot prostul care nu a reusiit sa gate scoala proofesionala se face mare decorator si electrician si toate alea...mai rau este ca pretinde ca se pricepe la toate cele si invata p lucrurile tale ...bineinteles stricandu-le....nu mai taceti....faceti ordine...
poop tzuc.gif
vb mai tarziu...
ne bucuram ca papa acum cu lg...
simina_ana
QUOTE(anku @ Jun 10 2009, 12:34 PM) *
duminica asta avem botezul....
azi ma duc la chirurgul dentar....cred ca mor...ma ia cu transpiratii reci....sper sa putem vb sa nu scxoata si maselele de minte asa sa fie doar 4 de scos....brrrrrrrrrrrr...nu mai pot...tremur....desi am semnat pt 6...sper sa nu ma doara rau... sad.gif
darius vad ca inca nu a facut nimic p ziua de azi....
poopam p iancu si p tine...
faceti-le sesizare....adica platiti si cva freaca...nuj stiu ce legatura ar putea sa fie...dar ce stii ce carpaci au facut instalatiile...ca mai nou tot prostul care nu a reusiit sa gate scoala proofesionala se face mare decorator si electrician si toate alea...mai rau este ca pretinde ca se pricepe la toate cele si invata p lucrurile tale ...bineinteles stricandu-le....nu mai taceti....faceti ordine...
poop tzuc.gif
vb mai tarziu...
ne bucuram ca papa acum cu lg...



Iti tinem pumnii sa nu te doara prea tare si sa nu ai de tras prea mult...
Va tzuc.gif
adina_apostu
QUOTE(Rose68 @ Jun 9 2009, 09:58 AM) *
Mamicilor, vi s-a recomandat pentru puiuti PREVENAR?
Ma bucuram ca am scapat de vaccinuri pana la 1 an si acum dr m-a intreaba daca nu vrem sa ii facem PREVENAR.

BUuna, noi am facut la cea mare vaccin antipenumococic, asta e PREVENAR. Si mai are si ceva in plus acest prevenar. Atunci cand i l-am facut celei mari era doar singur pneumococi acum se pare ca lau facut mai complex. Eu zic ca e bun si probavbil ca o sa il facem si noi. Noua ne-a dat acum la 3 luni ROTARIX, e pentru rotavirus(bolile diareice), dar ma bucur ca nu e injectabil e pe gurita. Asa ca scapam usor.
adina_apostu
Mai fetelor nu stiu ce sa mai fac cu cea mare, pur si simplu nu vrea sa manance. I-am facut coproparazitologic de 4 ori si nimic. Acum nu am avut ce face si am intepat-o, am plans odata cu ea dar asta e, a trebuit sa ii luam sange pentru hemoleucograma. Poate da dumnezeu si aflam ce are. Pe cat era de grasa cand era mica de zicea mama mea ca o fac obeza pe atat e de slaba acum. I se vad coastele. Ni sa dat sa ii dam in continuare vigantollette de 500 pana in septembrie cu vit c. Oare asa o sa ne chinuim toata viata cu copii. Nici eu nu pot dormi noaptea tot de ganduri. si ii fac in fiecare zi de mancare ce vrea ea ca sa fie proaspata. Simt ca innebunesc, deabia astept rezultatul la analize. OFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF.
oana petrina
Adina sper ca fetita ta sa nu aiba nimic si sa fie doar din cauza caldurii. si noi vrem sa facem prevenar la 7 luni. acum la 6 ii fac pe langa cel obligatoriu rotarix. poze cu finutul meu o sa pun zilele astea. abea astept sa-l aduca acasa.e tare dragalas.
Anku abea astept poze si datalii de la botez. Simina vacanta placuta si sa aveti grija de pui
va pupam
Kris&Robert
QUOTE(simina_ana @ Jun 10 2009, 12:11 PM) *
Neata mamici si bebici!

Cat despre Iancu...ma uimeste....Am banuit eu bine ca e de la lingurita. I-am luat altele din silicon, de la Bertoni. Asa ca ieri a papat cu lingurita pireu de morcov si patrunjel pasate bine cu supa, iar azi dimineata mar cu biscuite. Avand in vedere ca am facut 6 luni i-am pus un biscuite Petit Beurre. Si l-a acceptat f bine. Ba chiar cerea. A fost asa de dulce....

Restul fetelor? Tina, Alinele, Adina, Kris...voi ce mai spuneti? Daa am uitat pe cineva imi cer scuze , dar deja Iancu a inceput concertul si nu ma mai pot concentra...

Va pupam


buna dimineata!

simina, ce tip de lingurita foloseai inainte!

noi am inceput de 2 zile sa papam suc de morcovi! ne place tare mult! yami.gif
am incercat sa ii dau cu lingurita si nu am avut nici un fel de probleme. o accepta!
asa ca am hotarat sa nu o mai folosesc decat atunci cand vom trece pe mancare solida!
e mai mare chinul sa ii dau lichide cu lingurita!
se face tot numai suc de morcovi!
liwlol.gif

pupam toti bebeii de decembrie si le dorim:



Rose68
QUOTE(oana petrina @ Jun 11 2009, 01:09 AM) *
Adina sper ca fetita ta sa nu aiba nimic si sa fie doar din cauza caldurii. si noi vrem sa facem prevenar la 7 luni. acum la 6 ii fac pe langa cel obligatoriu rotarix. poze cu finutul meu o sa pun zilele astea. abea astept sa-l aduca acasa.e tare dragalas.
Anku abea astept poze si datalii de la botez. Simina vacanta placuta si sa aveti grija de pui
va pupam

rotarix doza a doua?
pentru se face doza a doua pana la maxim 6 luni. Noi am aflat prea tarziu de el si ne-a spus ca trebuie 2 doze pana la 6 luni maxim si la diferenta de cele obligatorii de 1 luna.
Rose68
QUOTE(Kris&Robert @ Jun 11 2009, 08:28 AM) *
buna dimineata!

simina, ce tip de lingurita foloseai inainte!

noi am inceput de 2 zile sa papam suc de morcovi! ne place tare mult! yami.gif
am incercat sa ii dau cu lingurita si nu am avut nici un fel de probleme. o accepta!
asa ca am hotarat sa nu o mai folosesc decat atunci cand vom trece pe mancare solida!
e mai mare chinul sa ii dau lichide cu lingurita!
se face tot numai suc de morcovi!
liwlol.gif

pupam toti bebeii de decembrie si le dorim:




noi vreo 3 saptamani am baut cu lingurita suculet de morcov, asa isi dezvolta instincul sa pape cu lingurita. Stim ce se intampla si noi patam tot. MAi bagam si mana in castronel.............si ai grija nu ii da prea mult timp morcov simplu pentru ca se face portocaliu. Nu glumesc. Amesteca-l cu mar. De fapt da-i cateva zile de mar apoi il amesteci mar cu morcov in concentratie de 3:1 mar:morcov
Imi parte bine ca ti a accceptat lingurita. Tu aveai obiceiul sa ii dai si altceva cu lingurita? medicamente sau lamaie?
pupici lui Robertel cel frumusel
adina_apostu
Si noi mergem sa facem rotarix acum pe 18 luna acesta. Il facem la 3 luni. Si spuneati ca a doua doza se face la distanta de 6 luni maxim?
Inseamna ca dupa vaccinul de 6 luni o sa facem si a doua doza, cred. Am inteles eu bine asta nu mai este injectabil, se da pe gurita?
Fetelor e culmea culmii, fata cea mare, andreea nu are absolut nimic nici macar cea mai mica anemie. Sunt super stresata, atunci de ce nu mananca?
alina84
Neata mamicilor,noi abia ieri ne-am intors de la bunici de la tara.Ne refugiem si noi pe unde e mai racoare ca pe caldurile astea e f greu de stat la bloc.Anku,sper sa se faca bine strumfuletul tau cat mai repede.Adina,sper ca nu are nimic fetita ta si asa cum a spus si Oana sa fie din cauza caldurii.Va pupam si va dorim o zi frumoasa dar mai racoroasa. partners.gif
anku
QUOTE(adina_apostu @ Jun 11 2009, 10:25 AM) *
Si noi mergem sa facem rotarix acum pe 18 luna acesta. Il facem la 3 luni. Si spuneati ca a doua doza se face la distanta de 6 luni maxim?
Inseamna ca dupa vaccinul de 6 luni o sa facem si a doua doza, cred. Am inteles eu bine asta nu mai este injectabil, se da pe gurita?
Fetelor e culmea culmii, fata cea mare, andreea nu are absolut nimic nici macar cea mai mica anemie. Sunt super stresata, atunci de ce nu mananca?

adina ne bucuram ca nu aveti anemike...asta e bine...
dar nu mananca nimic nimic????
tin minte ca de la 3 anik pana la 14 ani si eu am fost o slabanoaga fara pereche si luuuuuuunga...(toti imi spuneau girafa)
poate are si ea o asa perioada....
da...e rau...e rau si cand mananca prea mult si cand mananca prea putin sau chiar deloc....
asa facea si mama cu mine ...ancuta iti face mama ou?eu...nuuuuu iti face mama supica cu galuste?nuuuuuuu iti da mama salam? nuuuu iti face mama carnita prajita?nuuuuuuuu
orice mi-ar fi facut nu mancam nimuic ca nu voiam....
vai adina nu stiu cum de ai rabdare si cu un copil mic...
poop...poate dc i da niste med ptr pofta de mnacre....desi nu sunt bune... sad.gif
simina_ana
QUOTE(Kris&Robert @ Jun 11 2009, 08:28 AM) *
buna dimineata!

simina, ce tip de lingurita foloseai inainte!


Neata si de la noi!!!

Avem unele din plastic moale de la Nestle. Acum i-am luat din silicon.
Prinsese ciuda pe lingurita de la Nestle, pt ca i-am dat lamaie cu ea, atunci cand sughita. Acum nu mai avem probleme. A acceptat-o f bine pe cea din silicon.

Pupam pe Robert. Cum se simte fara prietena lui Denisa?
adina_apostu
QUOTE(anku @ Jun 11 2009, 10:37 AM) *
adina ne bucuram ca nu aveti anemike...asta e bine...
dar nu mananca nimic nimic????
tin minte ca de la 3 anik pana la 14 ani si eu am fost o slabanoaga fara pereche si luuuuuuunga...(toti imi spuneau girafa)
poate are si ea o asa perioada....
da...e rau...e rau si cand mananca prea mult si cand mananca prea putin sau chiar deloc....
asa facea si mama cu mine ...ancuta iti face mama ou?eu...nuuuuu iti face mama supica cu galuste?nuuuuuuu iti da mama salam? nuuuu iti face mama carnita prajita?nuuuuuuuu
orice mi-ar fi facut nu mancam nimuic ca nu voiam....
vai adina nu stiu cum de ai rabdare si cu un copil mic...
poop...poate dc i da niste med ptr pofta de mnacre....desi nu sunt bune... sad.gif

De cate ori i-am dat ceva de pofta de mancare parca mai rau nu manca.
Pur si simplu stau dupa ea si ii dau eu in gura. Ce sa fac altceva.
Cum ma descurc cu doi, va spun eu, trag 3-4 zile fac curat, spal, calc, fac mancare si apoi o zi nu fac nimic, o duc pe cea mare la gradi si pana la ora 4 cand o iau dorm si eu de cate ori doarme asta mica. Apoi iar de la capat. e foarte greu. Am noroc ca atunci cand e sotul acasa mai sta cu ele si eu fac treaba sau mai face si el cate ceva.
Inchei ca sa trezit bibilica.
ceau
Kris&Robert
QUOTE(Rose68 @ Jun 11 2009, 09:19 AM) *
noi vreo 3 saptamani am baut cu lingurita suculet de morcov, asa isi dezvolta instincul sa pape cu lingurita. Stim ce se intampla si noi patam tot. MAi bagam si mana in castronel.............si ai grija nu ii da prea mult timp morcov simplu pentru ca se face portocaliu. Nu glumesc. Amesteca-l cu mar. De fapt da-i cateva zile de mar apoi il amesteci mar cu morcov in concentratie de 3:1 mar:morcov
Imi parte bine ca ti a accceptat lingurita. Tu aveai obiceiul sa ii dai si altceva cu lingurita? medicamente sau lamaie?
pupici lui Robertel cel frumusel


buna, rose!
i-am dat doar 2 zile suc de morcovi!
ma gandeam sa ii mai dau si azi si de maine sa incep cu sucul de mere!
eu ii dadeam siropurile pentru colici cu lingurita!
si cred ca a prins drag de ea!
mi-e cam greu, totusi, sa ii dau suc cu lingurita!
e mai simplu cu bibe!
pupam si noi o fetita scumpa!



QUOTE(simina_ana @ Jun 11 2009, 11:02 AM) *
Neata si de la noi!!!

Avem unele din plastic moale de la Nestle. Acum i-am luat din silicon.
Prinsese ciuda pe lingurita de la Nestle, pt ca i-am dat lamaie cu ea, atunci cand sughita. Acum nu mai avem probleme. A acceptat-o f bine pe cea din silicon.

Pupam pe Robert. Cum se simte fara prietena lui Denisa?


eu ma gandeam sa ii cumpar e plastic! momentan am una de silicon si mi se pare prea moale! mai ales pentru suc!
asa e robert fara denisa!
ne e tare dor de ea!
pupam si noi pe iancu!

anku
QUOTE(alina84 @ Jun 11 2009, 11:19 AM) *
Neata mamicilor,noi abia ieri ne-am intors de la bunici de la tara.Ne refugiem si noi pe unde e mai racoare ca pe caldurile astea e f greu de stat la bloc.Anku,sper sa se faca bine strumfuletul tau cat mai repede.Adina,sper ca nu are nimic fetita ta si asa cum a spus si Oana sa fie din cauza caldurii.Va pupam si va dorim o zi frumoasa dar mai racoroasa. partners.gif

exact la 18.45 dar in 23 l-au scos p darius din burtica si voi sunteti in 28 dar tot la 18.45
vrem si noi caldura...
la noi numai ploua si iar ploua si furtuni....adica imi palce dar vreau sa il mai scot si eu p afara...cred ca avem sapt de cand nu am iesit!
popam stefanut si p tine tzuc.gif
anku
QUOTE(Kris&Robert @ Jun 11 2009, 03:13 PM) *
buna, rose!
i-am dat doar 2 zile suc de morcovi!
ma gandeam sa ii mai dau si azi si de maine sa incep cu sucul de mere!
eu ii dadeam siropurile pentru colici cu lingurita!
si cred ca a prins drag de ea!
mi-e cam greu, totusi, sa ii dau suc cu lingurita!
e mai simplu cu bibe!

asa face si darius...dc i-as da suc cu lg cred ca il scuipa de numa si nu ar bea nici o lg...ei nu stiu sa inghita maia les la inceput...ei inghit din greseala...dar ai sa vezi ce bine se inv sa pape mancare cu lg...
Rose68
QUOTE(adina_apostu @ Jun 11 2009, 09:25 AM) *
Si noi mergem sa facem rotarix acum pe 18 luna acesta. Il facem la 3 luni. Si spuneati ca a doua doza se face la distanta de 6 luni maxim?
Inseamna ca dupa vaccinul de 6 luni o sa facem si a doua doza, cred. Am inteles eu bine asta nu mai este injectabil, se da pe gurita?
Fetelor e culmea culmii, fata cea mare, andreea nu are absolut nimic nici macar cea mai mica anemie. Sunt super stresata, atunci de ce nu mananca?

da, se da pe gurita
cred ca m-am exprimat eu gresit
trebuie facute ambele doze pana la 6 luni, cu distanta de 1 luna minim intre ele.
la 5 luni poti face a doua doza
adina_apostu
QUOTE(Rose68 @ Jun 11 2009, 04:27 PM) *
da, se da pe gurita
cred ca m-am exprimat eu gresit
trebuie facute ambele doze pana la 6 luni, cu distanta de 1 luna minim intre ele.
la 5 luni poti face a doua doza

Da cred ca asa am sa si fac. Dupa ce il fac pe cel de 4 luni la 5 luni il fac iar rotarix si apoi ala de 6 luni si gata pana la an. Cred ca gata. Vedem noi.
Pe noi azi ne-a prins o furtuna de toata frumusetea in parc, noroc ca am ajuns repede acasa si nu ne-a prins si ploaia.
simina_ana
Dragi mamici si bebici ....ne pare rau ca nu am reusit sa punem poze....dar vad ca problema noastra cu netul nu s-a remediat. Sper cand ne intoarcem sa avem mai mult noroc.
Pana atunci, va pupam dulce si va dorim toate cele bune.
Le uram la multe lunite bebeilor care urmeaza sa se sarbatoreasca, petrecere frumoasa la botez pt Darius, recuperare rapida bebeilor cu probleme.....si multa rabdare mamicilor.
Cand o sa avem ocazia o sa intram sa va salutam, chiar daca pe fuga.
Pupici pupaciosi si somnic pufos.

Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.