Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
crysstynatm
QUOTE(Andri. @ Jun 9 2010, 10:38 PM) *
Sunt scumpa la vedere ca ma plimb smile.gif
Am fost in weekend la mare, la Vama Veche. Si a fost fooooarte frumos. Tavi e, desigur, innebunit dupa nisip nanner.gif
O sa pun si niste poze imediat ce ma lamuresc ce se intampla cu Picasa. S-ar putea sa fi ajuns la nr maxim de poze pe care pot sa le incarc biggrin.gif
Pt cele cu bebei care nu deschid gura sa primeasca lingurita cu mancare ... nu stiu daca ati incercat... la mine merge daca ii dau tot timpul lucruri pe care sa le tina in mana: capacele, lingurite, garlige. Le baga in gura, le arunca pe jos, e ocupat cu ele, si in timpul asta eu basculez smile.gif


I-am dat si castroane si linguri si face un taraboi de cred ca ne auzim pana la parter.
Oricum, deja vecinul de sub noi se plange ca e galagie!!! mad.gif De parca el n-ar fi crescut 2 copii la bloc. O sa tin fata toata ziua in pat si o sa ii pun bandaj la gura ca sa aiba el liniste. Ciu-ciu!
crysstynatm
Voi ati initiat operatiunea "olita"? Cum ati inceput, si cum decurge? Ma gandeam sa incepem sa exersam dar nu stiu cum. Avem o olita, dar urla cand o pun pe ea........
ankaA
Eu ii dau Aptamil imunofortis,dar doar cu cereale ca in rest o alaptez.
ankaA
Multumesc de sfat Andri,Iasmina la fel face,cand mananca trebuie sa se joace cu ceva.Ieri am lasat-o mai lejer,nu am mai insistat si pe seara i s-a facut foame.Dimineata i-am dat 2 lingurite de mar cu biscuite si nu am mai insistat,pana pe la vreo 4 a mai mancat un biscuite si de la 4 a mancat un castronas plin cu mancarica iar la 8 un castronas cu cereale.
ankaA
QUOTE(crysstynatm @ Jun 10 2010, 07:51 AM) *
Voi ati initiat operatiunea "olita"? Cum ati inceput, si cum decurge? Ma gandeam sa incepem sa exersam dar nu stiu cum. Avem o olita, dar urla cand o pun pe ea........


Noi nu am inceput dar zilele astea ma duc sa-i cumpar olita.
ankaA
QUOTE(monica7305 @ Jun 9 2010, 05:13 PM) *
Fetelor, mi-ati lipsit mult......
Nu am avut timp sa mai intru, si noi ne pregatim de plecarea in Grecia, vineri dimineata plecam si la mine se inmultesc problemele. Dupa ce ca nu avem apa de vreo 3 zile, de la 11 dim pana la ????? nici acum nu a venit, nu stiu de ce, se lucreaza undeva poate dar e cumplit....., m-a mai apucat si o durere de masea si ureche de iau antibiotic si calmante la greu....
In primul rand ii urez si eu Tianei La multi ani! si sa ne scuze pentru intarziere. Unde gasesc pozele cu voi? Si eu vreau sa le vad.......
Anka si Vladut mi se pare ca are multa ceara in urechi dar nu miroase, eu i-o curat in fiecare zi dar tot mi se pare multa. Cu zgomotele puternice nu are treaba, tresare dar nu-si acopera urechile.
Ianis, esti un scump, un pupic de la noi... tzuc.gif
Nici nu mai stiu ce am vrut sa mai scriu, ma duc ca a venit apa si am o tona de rufe de pus la spalat si mai sunt si vasele...... fac_curat.gif
Intru mai tarziu sa mai povestim love1.gif

Drum bun,vreme frumoasa si insanatosire grabnica! tzuc.gif
Andri.
QUOTE(crysstynatm @ Jun 10 2010, 06:50 AM) *
I-am dat si castroane si linguri si face un taraboi de cred ca ne auzim pana la parter.
Oricum, deja vecinul de sub noi se plange ca e galagie!!! mad.gif De parca el n-ar fi crescut 2 copii la bloc. O sa tin fata toata ziua in pat si o sa ii pun bandaj la gura ca sa aiba el liniste. Ciu-ciu!


Ignora-l. Cel mai bine. Nici nu vreau sa imi imaginez cum si-a crescut el copiii daca e in stare sa iti atraga atentia in legatura cu asa ceva. Lasa fata sa se exprime liber smile.gif
Andri.
QUOTE(crysstynatm @ Jun 10 2010, 06:51 AM) *
Voi ati initiat operatiunea "olita"? Cum ati inceput, si cum decurge? Ma gandeam sa incepem sa exersam dar nu stiu cum. Avem o olita, dar urla cand o pun pe ea........


Eu am citit ca la 1 an jumate ar fi varsta potrivita pentru a incepe cu olita.
Bine, eu intai am cumparat olita, cand avea Tavi 8 luni, si abia apoi am inceput sa ma interesez ce si cum doh.gif
Si chiar cred ca e indicat sa asteptam pana atunci, ca sa inteleaga cat de cat ce vrem de la ei si sa nu priveasca olita ca pe o jucarie.
Andri.
Hai sa pun si poze de la Vama Veche, cum v-am promis.

Asta e din prima seara, cand am ajuns, si cand Tavi nu mai vroia sa plece din nisip smile.gif



Fetita lu' mama love1.gif



Marea era extrem de rece, dar apa din piscina s-a incalzit asa ca a facut si baie in mare tongue.gif


Andri.
Ia uitati ce reteta simpatica am gasit smile.gif
Cred ca o sa o fac pentru masa de seara azi, ca prea ii dau numai cereale cu lapte seara.

Crema de porumb dulce cu bananuta pentru bebe

Ingrediente

* 1 cutie mica de porumb Bonduelle
* 1 banana mare
* 1 lingurita de unt
* un praf de scortisoara sau nucsoara
* 1 lingura doua de lapte de care bea bebe


Mod de preparare

Am deschis cutia de porumb si l-am scurs de zeama in care statea,apoi l-am amestecat cu putin lapte si l-am incalzit usor.Apoi l-am pasat impreuna cu banana si l-am trecut prin sita.Spre sfarsit am adaugat putin unt si scortisoara.A iesit o crema dulce si spumoasa
denysa81
QUOTE(TIANA28 @ Jun 9 2010, 11:47 PM) *
Multumesc de urare!!! Asta cu apa re nasoala rau.. la noi in fiecare an, apa calda e oprita 2 saptamani dupa ce se termina sezonul.. la sf. lui august inceputul lui septembrie. Atunci toata Constanta se spala la lighean liwlol.gif . Imi inchipui cum ar trebui sa fie si fara apa rece.. as innebuni de tot sa ma tina 3 zile. Cu maseaua.. de ce nu mergi la dintzar? Eu am tot amanat ca alaptez si bagam calmante.. si ma urcam poepereti de durere.... si ete ca se puteau trata si asa.. am fost deja de vreo 4 ori si o sa tot merg ca nu tine..
Humana.. auzi.. ai de gand sa-mi intarci nora???? anima1.gif
offf.. fa-ma sa plang.. eu n-am mai vazut Vama de cand eram gravida crybaby.gif
Cu mancatul am incercat orice.. bineinteles ca toate au sfarsit cu tone de pireuri in ele.. are tot felul de rahatishuri...un portofel vechi, cartoane, linguri, mingiute, carlige, telefon si alte alea... dar nu-l mai intereseaza nimic de cand a vazut ca poate sa iasa singur din scaun nervi.gif

pe cine sa intarc? pe miruna? asta mananca tzatza pana merge la scoala. sa vezi cum incepe sa traga de mine. daca nu ii dau sa vezi tipete. vreau sa ii bag si eu o masa , 2 de lapte ca nu mai tine figura. iar mi-a crescut productia.

QUOTE(crysstynatm @ Jun 10 2010, 07:50 AM) *
I-am dat si castroane si linguri si face un taraboi de cred ca ne auzim pana la parter.
Oricum, deja vecinul de sub noi se plange ca e galagie!!! mad.gif De parca el n-ar fi crescut 2 copii la bloc. O sa tin fata toata ziua in pat si o sa ii pun bandaj la gura ca sa aiba el liniste. Ciu-ciu!

eu sa fiu in locul tau i-as da mai multe oale si castroane din alea de inox. sa faca si mai multa galagie. macar sa se oftice.

QUOTE(crysstynatm @ Jun 10 2010, 07:51 AM) *
Voi ati initiat operatiunea "olita"? Cum ati inceput, si cum decurge? Ma gandeam sa incepem sa exersam dar nu stiu cum. Avem o olita, dar urla cand o pun pe ea........

da. de la 6 luni. liwlol.gif cum o prind ca se pregateste cum o pun pe olita. face mai usor kk si nici nu se murdareste. e mai simplu.

QUOTE(Andri. @ Jun 10 2010, 10:44 AM) *
Hai sa pun si poze de la Vama Veche, cum v-am promis.

Asta e din prima seara, cand am ajuns, si cand Tavi nu mai vroia sa plece din nisip smile.gif



Fetita lu' mama love1.gif



Marea era extrem de rece, dar apa din piscina s-a incalzit asa ca a facut si baie in mare tongue.gif


ce fain. mai vreau si eu o data. super. noi nu am luat piscinuta dar ii iau aici si cand merg la iarba verde ii pun apa si am scapat de ea. dar trebuie sa mai pun in portbagaj si un sac de nisip. liwlol.gif
denysa81
Toma la multe lunite, ce mai , la multi ani. Mai ai o luna si faci anul eusa_clap.gif Abia astept petrecerile de la iulie. un pup mare mare occasion.gif occasion.gif occasion.gif
ti-as pune o felicitare sau o chestie frumoasa dar nu ma pricep crybaby.gif
denysa81
Multumesc pentru raspunsurile cu laptele praf. Cred ca ma duc sa ii cumpar si eu, dar astept sa bage astia indemnizatia ca am lasat toti banii la mare.
ankaA
QUOTE(Andri. @ Jun 10 2010, 10:44 AM) *
Hai sa pun si poze de la Vama Veche, cum v-am promis.

Asta e din prima seara, cand am ajuns, si cand Tavi nu mai vroia sa plece din nisip smile.gif



Fetita lu' mama love1.gif



Marea era extrem de rece, dar apa din piscina s-a incalzit asa ca a facut si baie in mare tongue.gif




Ce poze frumoase....Tavi deja e baietel mare,a trecut de stadiul de bebe.Ce repede cresc!
crysstynatm
La multi ani Tomitza!!!!! occasion.gif occasion.gif occasion.gif

Sa cresti mare , sanatos si mai frumos decat esti si......cuminte, ca mami se cam plange de tine!
crysstynatm
Ce flacau mare ai Andri!! Sa fie sanatos!! Are niste ochi frumosi, asa mari.....si o privire expresiva! Nici ca fetita nu-i sta rau! tongue.gif
crysstynatm
Daca nu s-a ofticat vecinu' pana acum, azi sigur a facut o criza....!!!! De dimineata (adica pe la 7), mandra mea a aruncat cu biberonul pe jos, asa face cand se plicti sa stea singura, si acolo unde are patutul nu este covor. Deci cred ca drept in cap la vecinu a aterizat bibi. anima1.gif Apoi, dupa ce am catadicsit sa ma scol din pat......urlete pe ea ca vroia pasi......eu nici nu deschisesem bine ochii, inca nu bausem cafeaua, nici nu vedeam pe und ecalc. Am lasat-o putin sa urle. Si.....ca sa incheiem in glorie dimineata, ne-am trezit amandoi cu un chef de curatenie, am dat drumul la muzica, si da-i cu aspiratorul, baga la masina de spalat, etc.......Bine, asta era dupa 9. In concluzie, cred ca azi o sa am reclamatii. Ca sa nu mai spun ca fata a trantit de cateva ori castronul pe parchet..... E si figura, parca si ea ii face in ciuda, se duce intentionat spre locurile unde este parchet si incepe sa dea cu jucariile sa faca galagie. Ce sa fac cu ea?
ankaA
La multi ani Tomitza!!!
crysstynatm
QUOTE(Andri. @ Jun 10 2010, 11:15 AM) *
Ia uitati ce reteta simpatica am gasit smile.gif
Cred ca o sa o fac pentru masa de seara azi, ca prea ii dau numai cereale cu lapte seara.

Crema de porumb dulce cu bananuta pentru bebe

Ingrediente

* 1 cutie mica de porumb Bonduelle
* 1 banana mare
* 1 lingurita de unt
* un praf de scortisoara sau nucsoara
* 1 lingura doua de lapte de care bea bebe
Mod de preparare

Am deschis cutia de porumb si l-am scurs de zeama in care statea,apoi l-am amestecat cu putin lapte si l-am incalzit usor.Apoi l-am pasat impreuna cu banana si l-am trecut prin sita.Spre sfarsit am adaugat putin unt si scortisoara.A iesit o crema dulce si spumoasa



Mmm, mi-ai facut si mie pofta (mie imi place sa mananc gol porumbul din cutie....) si ma mai mir ca pushca pantalonii pe mine, nu? smile.gif

Am sa incerc si eu, ca nu mai stiu ce sa ii mai dau. Azi i-am dat biscuiti muiati in lapte, a mancat vreo 3 lingurite bune, si apoi gata. Si a mai baut un bibi de lapte. Dar......intrebare: porumbul din conserve oare este fiert bine? sa nu provocam dureri de burtica. Cred ca o sa il las sa mai fiarba putin in lapte.
ankaA
QUOTE(denysa81 @ Jun 10 2010, 11:22 AM) *
Toma la multe lunite, ce mai , la multi ani. Mai ai o luna si faci anul eusa_clap.gif Abia astept petrecerile de la iulie. un pup mare mare occasion.gif occasion.gif occasion.gif
ti-as pune o felicitare sau o chestie frumoasa dar nu ma pricep crybaby.gif



Denysa,da click pe felicitarea mea si te duce la site-ul respectiv.Acolo alegi ce-ti place din coloana din stanga,apoi jos scrie sa dai click pt codul pe care-l folosesti pt forum.Dai copy si apoi paste pe pagina mamici de iulie2009,acolo unde scrii mesajul.Daca nu reusesti te ajut.
TIANA28
QUOTE(crysstynatm @ Jun 10 2010, 07:51 AM) *
Voi ati initiat operatiunea "olita"? Cum ati inceput, si cum decurge? Ma gandeam sa incepem sa exersam dar nu stiu cum. Avem o olita, dar urla cand o pun pe ea........

Nu.. am cumparat-o si deocamdata o folosim pe post de jucarie. Eu cred ca partea cu adevarat grea e renuntatul la pampers...pe olita, daca-l pun e normal ca face. Maica-mea a fost o perioada bona.. si avea un copil de 2 ani si ceva care si manca pe olita liwlol.gif .. asa fusese invatat.. facea si kk si pipi acolo... dar la pampers a renuntat tare greu

QUOTE(Andri. @ Jun 10 2010, 11:15 AM) *
Ia uitati ce reteta simpatica am gasit smile.gif
Cred ca o sa o fac pentru masa de seara azi, ca prea ii dau numai cereale cu lapte seara.

Crema de porumb dulce cu bananuta pentru bebe

Ingrediente

* 1 cutie mica de porumb Bonduelle
* 1 banana mare
* 1 lingurita de unt
* un praf de scortisoara sau nucsoara
* 1 lingura doua de lapte de care bea bebe
Mod de preparare

Am deschis cutia de porumb si l-am scurs de zeama in care statea,apoi l-am amestecat cu putin lapte si l-am incalzit usor.Apoi l-am pasat impreuna cu banana si l-am trecut prin sita.Spre sfarsit am adaugat putin unt si scortisoara.A iesit o crema dulce si spumoasa

YUMMI.. pai asa ceva as manca si eu.. el nu prea cred

QUOTE(denysa81 @ Jun 10 2010, 11:17 AM) *
pe cine sa intarc? pe miruna? asta mananca tzatza pana merge la scoala. sa vezi cum incepe sa traga de mine. daca nu ii dau sa vezi tipete. vreau sa ii bag si eu o masa , 2 de lapte ca nu mai tine figura. iar mi-a crescut productia.
eu sa fiu in locul tau i-as da mai multe oale si castroane din alea de inox. sa faca si mai multa galagie. macar sa se oftice.
da. de la 6 luni. liwlol.gif cum o prind ca se pregateste cum o pun pe olita. face mai usor kk si nici nu se murdareste. e mai simplu.
ce fain. mai vreau si eu o data. super. noi nu am luat piscinuta dar ii iau aici si cand merg la iarba verde ii pun apa si am scapat de ea. dar trebuie sa mai pun in portbagaj si un sac de nisip. liwlol.gif

Cred ca o sa ai o surpriza..o sa vezi ca papa si bibe yes.gif .. Toma l-a acceptat foarte greu.. si acum uneori plange sa-i dau tzitzi.. dar de bine de rau bea si lapte praf.

QUOTE(denysa81 @ Jun 10 2010, 11:22 AM) *
Toma la multe lunite, ce mai , la multi ani. Mai ai o luna si faci anul eusa_clap.gif Abia astept petrecerile de la iulie. un pup mare mare occasion.gif occasion.gif occasion.gif
ti-as pune o felicitare sau o chestie frumoasa dar nu ma pricep crybaby.gif

Semnatura ta e cea mai frumoasa felicitare.. Pupam!!!

QUOTE(denysa81 @ Jun 10 2010, 11:24 AM) *
Multumesc pentru raspunsurile cu laptele praf. Cred ca ma duc sa ii cumpar si eu, dar astept sa bage astia indemnizatia ca am lasat toti banii la mare.

Vezi.. de asta n-am eu bani.. ca stau la mare tot timpul liwlol.gif Si eu de abia astept sa bage astia banii ca suntem pe zero de cam multishor. Noi avem in plan o tricicleta ptr baiat

kmy81
QUOTE(denysa81 @ Jun 9 2010, 10:08 PM) *
Buna seara,
O intrebare: ce lapte praf dati la copii?


Eu i-am dat cateva seri la culcare milumil2 dar apoi m-m gandit ca daca tot ii dau san de ce sa-i bag lapte praf plin cu tot felul de vitamine? nu-mi place cand vad copiii din ziua de azi exagerat de grasi si apoi noi nu am fost crescuti cu tot felul de lapte praf asa ca ii dau lapte Napolact de 1,5 grasime, iar seara ii pun vreo 2 lingurite de cereale in biberon
TIANA28
QUOTE(crysstynatm @ Jun 10 2010, 11:44 AM) *
La multi ani Tomitza!!!!! occasion.gif occasion.gif occasion.gif

Sa cresti mare , sanatos si mai frumos decat esti si......cuminte, ca mami se cam plange de tine!



QUOTE(ankaA @ Jun 10 2010, 11:52 AM) *
La multi ani Tomitza!!!

Multumim ptr urari.. acusica facem anul.. ma trec asa niste emotii de nu mai pot. Ma gandesc ce balena esuata eram anul trecut pe vremea asta.. cum ma rugam sa ploua.. macar 2-3 stropi.. era o canicula de mamaaa.. mamaa.. si exact cand am nascut a fost cea mai mare furtuna pe care a vazut-o Constanta in ani de zile liwlol.gif Radea si ginecologul de mine.. ca din cauza mea, ca am facut eu dansul ploii..


P.S. Tavi esti tare frumos.. ochisoriii aia ma dau gata anima1.gif
TIANA28
QUOTE(kmy81 @ Jun 10 2010, 02:08 PM) *
Eu i-am dat cateva seri la culcare milumil2 dar apoi m-m gandit ca daca tot ii dau san de ce sa-i bag lapte praf plin cu tot felul de vitamine? nu-mi place cand vad copiii din ziua de azi exagerat de grasi si apoi noi nu am fost crescuti cu tot felul de lapte praf asa ca ii dau lapte Napolact de 1,5 grasime, iar seara ii pun vreo 2 lingurite de cereale in biberon

Ai dreptate.. atata timp cat papa san mie pediatra mi-a spus sa nu-i dau nimic altceva. La noi e un pic diferita treaba.. el papa fffff mult san asa ca trebuia sa mai elimin cateva mese ca nu mai puteam eu. Asa ca acum are tzitzi la discretie si 2 mese de lapte praf (in total cam 350 ml lapte praf). Cat despre laptele din comert...bine ca avem alternative.. cand eram eu mica, n-am vrut san, laptele praf il vomam.. si biata maica-mea fierbea de 2-3 ori laptele din comert ca sa ramana ceva cat de cat. nervi.gif
kmy81
QUOTE(crysstynatm @ Jun 10 2010, 07:51 AM) *
Voi ati initiat operatiunea "olita"? Cum ati inceput, si cum decurge? Ma gandeam sa incepem sa exersam dar nu stiu cum. Avem o olita, dar urla cand o pun pe ea........

Da... la inceput il puneam pe ea cat sa se obisnuiasca apoi am inceput sa-l pun dimineata dupa ce se trzeste si asa reusim in fiecare dimineata sa facem pipi la olita...uneori si cacuta... nu cred ca e bine sa nu-i obisnuim cu olita paana pe la un an jumatate pt ca fina mea a facut asa iar acum baietelul ei are 2 ani si o luna si cu greu reuseste sa-l puna pe olita... pe la un an si 6-7 luni ea il punea pe olita iar el o lua si si-o punea pe cap...
kmy81
QUOTE(TIANA28 @ Jun 10 2010, 02:13 PM) *
Ai dreptate.. atata timp cat papa san mie pediatra mi-a spus sa nu-i dau nimic altceva. La noi e un pic diferita treaba.. el papa fffff mult san asa ca trebuia sa mai elimin cateva mese ca nu mai puteam eu. Asa ca acum are tzitzi la discretie si 2 mese de lapte praf (in total cam 350 ml lapte praf). Cat despre laptele din comert...bine ca avem alternative.. cand eram eu mica, n-am vrut san, laptele praf il vomam.. si biata maica-mea fierbea de 2-3 ori laptele din comert ca sa ramana ceva cat de cat. nervi.gif


Si eu ii dau san la cerere iar lapte cu biberonul de 2 ori pe zi, cand iesim afara, si inca odata seara la culcare, iar de vreo 2 saptamani ziua nu prea ma mai cauta de san dar noaptea e jale.... doarme cu ea in gurita si daca vreau sa-l pun inapoi in patutul lui se trezeste...si uite asa iar il pun la san...ca noaptea am incercat sa-i dau biberon dar inca nu-l accepta iar suzeta nu a vrut-o niciodata.... nervi.gif
denysa81
QUOTE(crysstynatm @ Jun 10 2010, 11:52 AM) *
Daca nu s-a ofticat vecinu' pana acum, azi sigur a facut o criza....!!!! De dimineata (adica pe la 7), mandra mea a aruncat cu biberonul pe jos, asa face cand se plicti sa stea singura, si acolo unde are patutul nu este covor. Deci cred ca drept in cap la vecinu a aterizat bibi. anima1.gif Apoi, dupa ce am catadicsit sa ma scol din pat......urlete pe ea ca vroia pasi......eu nici nu deschisesem bine ochii, inca nu bausem cafeaua, nici nu vedeam pe und ecalc. Am lasat-o putin sa urle. Si.....ca sa incheiem in glorie dimineata, ne-am trezit amandoi cu un chef de curatenie, am dat drumul la muzica, si da-i cu aspiratorul, baga la masina de spalat, etc.......Bine, asta era dupa 9. In concluzie, cred ca azi o sa am reclamatii. Ca sa nu mai spun ca fata a trantit de cateva ori castronul pe parchet..... E si figura, parca si ea ii face in ciuda, se duce intentionat spre locurile unde este parchet si incepe sa dea cu jucariile sa faca galagie. Ce sa fac cu ea?

bravo. asa trebuie sa faca sa se bucure vecinu ca are copii mici in bloc.

QUOTE(TIANA28 @ Jun 10 2010, 02:08 PM) *
Multumim ptr urari.. acusica facem anul.. ma trec asa niste emotii de nu mai pot. Ma gandesc ce balena esuata eram anul trecut pe vremea asta.. cum ma rugam sa ploua.. macar 2-3 stropi.. era o canicula de mamaaa.. mamaa.. si exact cand am nascut a fost cea mai mare furtuna pe care a vazut-o Constanta in ani de zile liwlol.gif Radea si ginecologul de mine.. ca din cauza mea, ca am facut eu dansul ploii..
P.S. Tavi esti tare frumos.. ochisoriii aia ma dau gata anima1.gif

liwlol.gif nu esti prea cu toate acasa nici tu. liwlol.gif
denysa81
Pentru Tomitza.


Mersic Anka bananab.gif
TIANA28
QUOTE(kmy81 @ Jun 10 2010, 02:15 PM) *
Da... la inceput il puneam pe ea cat sa se obisnuiasca apoi am inceput sa-l pun dimineata dupa ce se trzeste si asa reusim in fiecare dimineata sa facem pipi la olita...uneori si cacuta... nu cred ca e bine sa nu-i obisnuim cu olita paana pe la un an jumatate pt ca fina mea a facut asa iar acum baietelul ei are 2 ani si o luna si cu greu reuseste sa-l puna pe olita... pe la un an si 6-7 luni ea il punea pe olita iar el o lua si si-o punea pe cap...

Stiu si eu pe unul, 2 ani jumate, care a facut kk in olita.. si cat s-a intors maica-sa sa ia nu stiu ce haine, a manjit toti peretii liwlol.gif .. de au trebuit bietii oameni sa varuiasca din nou. Eu si acum daca-l pun fuge cu tot cu ea...cred ca o sa-i iau un reductor de WC si o sa incercam asa.

QUOTE(kmy81 @ Jun 10 2010, 02:21 PM) *
Si eu ii dau san la cerere iar lapte cu biberonul de 2 ori pe zi, cand iesim afara, si inca odata seara la culcare, iar de vreo 2 saptamani ziua nu prea ma mai cauta de san dar noaptea e jale.... doarme cu ea in gurita si daca vreau sa-l pun inapoi in patutul lui se trezeste...si uite asa iar il pun la san...ca noaptea am incercat sa-i dau biberon dar inca nu-l accepta iar suzeta nu a vrut-o niciodata.... nervi.gif

Asa si noi.. noaptea e jale.. mai bea cate o gurita de ceai/lapte la bibe.. dar de pe la 2-3 daca nu are tzitzi la discretie e vai si amar. Daca-i dau suzeta, mi-o arunca in cap, cu sticlele face la fel.. asta pana pe la 9-10 dimineata... cand dau draperiile la o parte si din plans incepe sa rada
TIANA28
QUOTE(denysa81 @ Jun 10 2010, 02:31 PM) *
Pentru Tomitza.


Mersic Anka bananab.gif

Multumesc!!!! hug.gif
Aseara, nu aveam somn.. am adormit pe la 1 noaptea.. si cum ma foiam eu asa prin tot patul (ca pe tati l-am exilat in sufragerie) m-a bufnit rasul.. mi-o aminteam pe Miru cum il mangaia pe Toma pe cap si el statea ca un motan din ala rasfatat liwlol.gif
denysa81
QUOTE(TIANA28 @ Jun 10 2010, 02:37 PM) *
Multumesc!!!! hug.gif
Aseara, nu aveam somn.. am adormit pe la 1 noaptea.. si cum ma foiam eu asa prin tot patul (ca pe tati l-am exilat in sufragerie) m-a bufnit rasul.. mi-o aminteam pe Miru cum il mangaia pe Toma pe cap si el statea ca un motan din ala rasfatat liwlol.gif

liwlol.gif hug.gif simpatica rau faza, ce mai...
Andri.
LA MULTI ANI, TOMA!!!!!!!


kmy81
Pe ultima suta de metri... La multi ani Toma! E ultima data cand iti spunem asa pt lunile tale.... de acum vb de an.... occasion.gif
TIANA28
QUOTE(Andri. @ Jun 10 2010, 04:51 PM) *
LA MULTI ANI, TOMA!!!!!!!



QUOTE(kmy81 @ Jun 10 2010, 11:51 PM) *
Pe ultima suta de metri... La multi ani Toma! E ultima data cand iti spunem asa pt lunile tale.... de acum vb de an.... occasion.gif

Multumesc fetele.. sunteti niste dragute!!!

Noi iar avem zi de cosmar.. sa va spun pe scurt ce a facut piticul meu de la ora 9, cand s-a trezit: tras draperie, cazut corniza, daramat ghiveci cu flori (toata camnera e numai pamant), scos servetele din cutie (toata sufrageria sunt numai servetele), scos hainele din sifonier, iar acum lucreaza intens la birou (scos toata papetaria, dosare, carti si altele). Ai vostrii ce au facut in ultimele 2 ore??? anima1.gif
pitana7
neata mamici, nu am postat de ceva vreme. Lavinia are 4 dinti si al 5-lea e pe drum, s-a inaltat, i se onduleaza suvita pe care o are la spate wink.gif . Noi papam lapte de vaca si facem la oala dimineata si cateodata si in timpul zilei.E o curioasa, o baietoaica si am avut zile cand am crezut ca o iau razna. Despre mine pot sa spun ca sunt mai slaba ca inainte sa raman insarcinata (stresul de la casa e de vina)
avem tentative de mers singurele, oricum premergatorul e distrus doh.gif
speram sa punem si noi pozici cat mai curand
occasion.gif tuturor sarbatoritilor din aceasta luna
Lukas pe unde mai esti? love1.gif
vale25
Buna seara mamici...cer skuze ca nu am mai putut intra dar am citit din urma,m-am dokumentat cu ce au mai facut puiutii vostri...bubulina mea e o neastamparata la 9 lunitze a inceput sa mearga..are mai mult de o luna de cand merge..acum alearga si face numai nazbatii,trebuie sa stau mereu dupa ea..culege tot si baga in guritza..daka vede ca nu e de mancat scoate si imi da mie si face ca-ca-ca-ca...are deja 8 dintisori si de 3 saptamani refuza mancarea pt bebe.si eu ce sa fac doar nu tin fetitza nemancata...am inceput sa ii dau mancarica de a noastra..si mananca tot...de la ciorbite,tocanitze,carnita cu piure sau cartofi prajiti,sunca presata cremvusti...fructele nu le mai vrea pasate..vrea fructul intreg sa-l manance ea...apa sau suc bea cu paiul deci biberonul e numai pt laptic..ce sa mai..a devenit domnisorica fata noastra..poze cu ea nu stiu sa pun aici dar daka vreti sa o vedeti am poze cu ea pe facebook ( ivuta valentina maria)...LA MULTE LUNITZE LA TOTI BEBEII CARE AU IMPLINIT DEJA 11..PUPICI LA BEBEI SI MAMICI
denysa81
QUOTE(TIANA28 @ Jun 11 2010, 10:40 AM) *
Multumesc fetele.. sunteti niste dragute!!!

Noi iar avem zi de cosmar.. sa va spun pe scurt ce a facut piticul meu de la ora 9, cand s-a trezit: tras draperie, cazut corniza, daramat ghiveci cu flori (toata camnera e numai pamant), scos servetele din cutie (toata sufrageria sunt numai servetele), scos hainele din sifonier, iar acum lucreaza intens la birou (scos toata papetaria, dosare, carti si altele). Ai vostrii ce au facut in ultimele 2 ore??? anima1.gif

liwlol.gif super. bravo tomitza. de plictiseala sau de la caldura faci asa? miruna in ultimele 2 ore a dormit biggrin.gif
denysa81
Miruna la mare aici
kmy81
Fetelor pe mine m-a apucat nostalgia... am derulat pagini inapoi si am vazut ce faceam exact acum un an... nu stiam cum sa nasc iar myrella ma incuraja sa nasc natural pt ca mi-as reveni mai repede la formele initiale... ce vremuri... Pana la urma am nascut prin cezariana iar acum sunt exact la kg pe care le aveam inainte de sarcina. Ce repede a trecut parca anul asta...
crysstynatm
QUOTE(denysa81 @ Jun 11 2010, 11:22 PM) *
Miruna la mare aici

liwlol.gif Ce tare e!! Se cearta cu nisipul?
TIANA28
QUOTE(denysa81 @ Jun 11 2010, 11:22 PM) *
Miruna la mare aici

liwlol.gif cat poate fi de simpatica...o distra nisipul ala la maxim

QUOTE(kmy81 @ Jun 12 2010, 12:10 AM) *
Fetelor pe mine m-a apucat nostalgia... am derulat pagini inapoi si am vazut ce faceam exact acum un an... nu stiam cum sa nasc iar myrella ma incuraja sa nasc natural pt ca mi-as reveni mai repede la formele initiale... ce vremuri... Pana la urma am nascut prin cezariana iar acum sunt exact la kg pe care le aveam inainte de sarcina. Ce repede a trecut parca anul asta...

parca a trecut prea repede anul asta...

A se observa ora la care postez.. din lipsa de draperie, dupa aventurile de ieri, Tomna s-a trezit la 6.30 nervi.gif Acum sta la mine in brate si butoneaza si el
denysa81
QUOTE(TIANA28 @ Jun 12 2010, 07:49 AM) *
liwlol.gif cat poate fi de simpatica...o distra nisipul ala la maxim
parca a trecut prea repede anul asta...

A se observa ora la care postez.. din lipsa de draperie, dupa aventurile de ieri, Tomna s-a trezit la 6.30 nervi.gif Acum sta la mine in brate si butoneaza si el

multumim.
ce mai faceti? v-ati revenit? ati mai dormit?
TIANA28
QUOTE(denysa81 @ Jun 12 2010, 03:35 PM) *
multumim.
ce mai faceti? v-ati revenit? ati mai dormit?

da..s-a culcat pe la 7 jumate si a dormit pana la 10.
Puiutii vostrii mai au 2 reprize de somn ziua? Noi am renuntat la una.. acum doarme doar un somnic.. de la 1-2 pana la 3-4 dupa-amiaza.. si vreau sa spun ca seara cade lat.. 200ml laptic la bibe si somn. Bine.. nu va inchipuiti ca nu se mai scoala noaptea... tot la vechile obiceiuri a ramas, dar macar nu ne mai luptam seara.
In alta ordine de idei.. ne pregatim si noi ptr prima plaja de pe anul asta... cumparat colac.. de abia astept sa-l vad maine pe pitic bananab.gif
kmy81
Al meu acum doarme pe jos biggrin.gif .Dupa o repriza de joaca pe paturica pe care am pus-o peste covor a inceput sa ma traga de bluza razand ca sa-i dau tzitza iar cand i-am dat-o a adormit... Doamne ce cald este!
Andri.
QUOTE(vale25 @ Jun 11 2010, 05:34 PM) *
Buna seara mamici...cer skuze ca nu am mai putut intra dar am citit din urma,m-am dokumentat cu ce au mai facut puiutii vostri...bubulina mea e o neastamparata la 9 lunitze a inceput sa mearga..are mai mult de o luna de cand merge..acum alearga si face numai nazbatii,trebuie sa stau mereu dupa ea..culege tot si baga in guritza..daka vede ca nu e de mancat scoate si imi da mie si face ca-ca-ca-ca...are deja 8 dintisori si de 3 saptamani refuza mancarea pt bebe.si eu ce sa fac doar nu tin fetitza nemancata...am inceput sa ii dau mancarica de a noastra..si mananca tot...de la ciorbite,tocanitze,carnita cu piure sau cartofi prajiti,sunca presata cremvusti...fructele nu le mai vrea pasate..vrea fructul intreg sa-l manance ea...apa sau suc bea cu paiul deci biberonul e numai pt laptic..ce sa mai..a devenit domnisorica fata noastra..poze cu ea nu stiu sa pun aici dar daka vreti sa o vedeti am poze cu ea pe facebook ( ivuta valentina maria)...LA MULTE LUNITZE LA TOTI BEBEII CARE AU IMPLINIT DEJA 11..PUPICI LA BEBEI SI MAMICI



Mai ce fetita jucausa aveam noi aici la iulie si tu o tineai doar pentru tine anima1.gif
Si ce de lucruri face ea eusa_clap.gif. Merge singura de la 9 luni ... uau! Iar cand aud de mancat fructul intreg, sunt de-a dreptul uimita. Asta pentru ca la mine Tavi in continuare mananca numai pasat (incerc sa nu pasez foarte tare) iar bucatele de mancare sau fructe intregi cand ii dau le treateaza ca pe lucruri de jucat, nici vorba sa duca la gura si sa incerce si el sa manance. Tot incerc sa stau in fata lui si musc eu prima, poate poate se prinde doh.gif Partea buna e ca nefiind pofticios putem eu si tati sa mancam inghetata in fata lui fara probleme liwlol.gif
Tu ai avut o tactica anume ca sa o faci sa manance singura fructele sau a venit de la sine?
Si sunt curiasa cum de spune caca atunci cand duce la gura ceva ce nu e de mancare. Ai invatat-o tu?
Poate reusesti sa intri sa scrii mai des si sa ne impartasesti din experientele tale smile.gif

Andri.
QUOTE(denysa81 @ Jun 11 2010, 10:22 PM) *
Miruna la mare aici


smile.gif Ce bucurie pe Miruna!
Imi place asa de mult sa privesc genul asta de reactii la ei, raman fascinata si incerc sa imi imaginez ce este in mintea lor smile.gif
denysa81
QUOTE(TIANA28 @ Jun 12 2010, 04:10 PM) *
da..s-a culcat pe la 7 jumate si a dormit pana la 10.
Puiutii vostrii mai au 2 reprize de somn ziua? Noi am renuntat la una.. acum doarme doar un somnic.. de la 1-2 pana la 3-4 dupa-amiaza.. si vreau sa spun ca seara cade lat.. 200ml laptic la bibe si somn. Bine.. nu va inchipuiti ca nu se mai scoala noaptea... tot la vechile obiceiuri a ramas, dar macar nu ne mai luptam seara.
In alta ordine de idei.. ne pregatim si noi ptr prima plaja de pe anul asta... cumparat colac.. de abia astept sa-l vad maine pe pitic bananab.gif

sa faci poze multe da?
Miruna mai doarme 2 reprize de somn pe zi. dar nu are un program anume ca sa iti zic la cat si cat.

QUOTE(Andri. @ Jun 12 2010, 09:10 PM) *
smile.gif Ce bucurie pe Miruna!
Imi place asa de mult sa privesc genul asta de reactii la ei, raman fascinata si incerc sa imi imaginez ce este in mintea lor smile.gif

cred ca avea in minte doar nisip. liwlol.gif

fetele cat e gluma e gluma, dar eu am 1000 de draci. Miruna nu doarme decat cu tzatza. asta si ziua si seara. vreau sa o dezvat de suzeta si are tzatza pe post de... deci azi la 13, 14, 15, 16, 18,20, 21 era cu tzatza in gura. de exemplu la 21 papa tzatza, asta dupa ce a bagat ditamai castronul de lapte cu orez, se intoarce pe o parte semn ca e satula, eu strang "masa", ea se intoarce inapoi si ca un catelus cu gura dupa tzatza. eu nu ii dau si ea incepe urlete. dar urlete frate. am lasat-o 15 minute sa planga. precizez ca atunci cand s-a intors cu spatele la tzatza, dormea. am zis ca o las sa urle sa vad si eu cat. nu am mai rezistat si i-am dat iar tzatza. deci is nervoasa. nu mai stiu cum sa fac. de aceea vreau sa ii bag lapte praf.
am o alintata. sa nu mai zic ca trebuie sa se plimbe cu mine de mana, nu cu bunica, nu cu bunicu, nu cu ta-su. nu. cu mine. deci daca nu sunt cu tzatza la vedere sunt cu Miruna de mana. eu cand mai fac ceva prin casa. nu mai pot...
TIANA28
QUOTE(denysa81 @ Jun 12 2010, 10:20 PM) *
sa faci poze multe da?
Miruna mai doarme 2 reprize de somn pe zi. dar nu are un program anume ca sa iti zic la cat si cat.
cred ca avea in minte doar nisip. liwlol.gif

fetele cat e gluma e gluma, dar eu am 1000 de draci. Miruna nu doarme decat cu tzatza. asta si ziua si seara. vreau sa o dezvat de suzeta si are tzatza pe post de... deci azi la 13, 14, 15, 16, 18,20, 21 era cu tzatza in gura. de exemplu la 21 papa tzatza, asta dupa ce a bagat ditamai castronul de lapte cu orez, se intoarce pe o parte semn ca e satula, eu strang "masa", ea se intoarce inapoi si ca un catelus cu gura dupa tzatza. eu nu ii dau si ea incepe urlete. dar urlete frate. am lasat-o 15 minute sa planga. precizez ca atunci cand s-a intors cu spatele la tzatza, dormea. am zis ca o las sa urle sa vad si eu cat. nu am mai rezistat si i-am dat iar tzatza. deci is nervoasa. nu mai stiu cum sa fac. de aceea vreau sa ii bag lapte praf.
am o alintata. sa nu mai zic ca trebuie sa se plimbe cu mine de mana, nu cu bunica, nu cu bunicu, nu cu ta-su. nu. cu mine. deci daca nu sunt cu tzatza la vedere sunt cu Miruna de mana. eu cand mai fac ceva prin casa. nu mai pot...

Off... stiu cat e de nasoala faza. Poate ii mai dau niste dintzishori... cati are acum? Toma facea mai rau cand ii pocneau dintii. Incearca cu lapte praf.. la noi uneori merge, alteori nu...ideea e sa stie ca la 11.. 12 sau cand hotarasti tu are o masa de lapte praf si NO tzitzi.Incearca mai intai sa-i elimini o masa si dupa aia mai vezi ce si cum. Iti spun din proprie experienta ptr ca si al meu e un tzatzos si jumatate. Succes !!
crysstynatm

Doamne, cat e de cald!!!! crybaby.gif Vorba lu' frate-meu........daca mai trec si de vara asta o sa traiesc cat Brucan! La noi in dormitor sunt 30 de grade. Ne bate toata dup-amiaza soarele in geam si se incing betoanele astea de numa' . De fapt nici afara nu e mare racoare, nu adie nimic. AVem termometru care sta direct in soare si ieri arata 65 grade. wacko.gif Vara trecuta mie mi s-a parut cea mai grea pt ca eram cu burtoiu dupa mine, dar si asta e grea. Si Ana-Maria e maraita rau. NU MANANCA!!!!!!!!! nervi.gif Am facut ieri porumbul cu banana, reteta de la ANdri, e delicios, super dulce si deci cred ffff consistent, a mancat putin din-ala dimineata, mai niste cirese mai tarziu si putin iaurt. Si lapte. ATAT!!! TOATA ZIUA!!! PAi cum sa ia in greutate?? Normal ca pe caldurile astea nu ii trebuie nimic, e greu si pt ea, dar.................. sad.gif Macar doarme ziua, are 2 reprize de somn, si seara cade lata. Acum a descoperit butoanele de la unitatea centrala, poate imi restarteaza compul ca o mananc. Vrea sa faca pasi, ne innebuneste....si cand ma gandesc ce stresata eram ca nu merege. Na! sa ma satur acum. Si.......mai vroiam sa zic ceva dar nu mai stiu ce........ wacko.gif I'll be back...
denysa81
QUOTE(TIANA28 @ Jun 12 2010, 10:43 PM) *
Off... stiu cat e de nasoala faza. Poate ii mai dau niste dintzishori... cati are acum? Toma facea mai rau cand ii pocneau dintii. Incearca cu lapte praf.. la noi uneori merge, alteori nu...ideea e sa stie ca la 11.. 12 sau cand hotarasti tu are o masa de lapte praf si NO tzitzi.Incearca mai intai sa-i elimini o masa si dupa aia mai vezi ce si cum. Iti spun din proprie experienta ptr ca si al meu e un tzatzos si jumatate. Succes !!

are 6 dinti. m-am gandit si eu poate ii mai iese vreo unul dar nu am apucat sa ma uit la ea in gurita.
11..12 dimineata sau seara? la noi doarme seara la ora aia notworthy.gif dimineata are fructe. o sa incerc pe la 17 sa vad ce si cum. chiar azi ma duc sa cumpar lapte praf. poate nu uit wacko.gif si apropo: stiti cum se face laptele praf? raspuns: dai drumu la vaca din avion si cand ajunge jos se face praf liwlol.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.