Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
crysstynatm
QUOTE(Andri. @ Aug 13 2010, 11:04 PM) *
Felicitari pentru performanta cu olita eusa_clap.gif Tare mi-ar placea si mie asta. Ai avut o tactica anume? Sunt amatoare de sfaturi smile.gif

Insanatosire grabnica!


Eu am observat ca Ana-Maria face kk dimineata, imediat dupa trezire. Asa ca in fiecare dimineata imediat dupa trezire o pun pe olita. Alteori mai face kk dupa ce mananca, tot dimineata. Asa ca, daca nu facea la prima ora, o puneam din nou dupa mancare.
Iar peste zi o pun cam la 2 ore si face. Mai scapa ea cate unul si pe ea, dar stie ca daca o pun acolo poate sa faca.
Si foarte important, olita e la indemana ei. Si ii explic, "acum facem kk/pisi, pe olita".

Succes
pitana7
mamici cum suportati caldura? e ingrozitor, abia mai respiram..
am luat indemnizatia 780 lei de la 920 lei
dupa cateva zile agitate am descoperit inca 2 dinti(acu avem 8) si canini coboara.
multa sanatate puilor bolnaviori si vacante cat mai frumoase celorlalti
TIANA28
QUOTE(pitana7 @ Aug 14 2010, 09:47 AM) *
mamici cum suportati caldura? e ingrozitor, abia mai respiram..
am luat indemnizatia 780 lei de la 920 lei
dupa cateva zile agitate am descoperit inca 2 dinti(acu avem 8) si canini coboara.
multa sanatate puilor bolnaviori si vacante cat mai frumoase celorlalti

Noi fffff greu...in casa e sauna, avem 33 de grade si umiditate 75% (aveam azi-dimineata)..asa ca am fugit repede si am cumparat un dezumidificator. Toma e marait...nu papa absolut nimic, in afara de lapte...are 3 maselute care-l chinuie, bubite de la caldura, si aftele din gurita...ce mai..un adevarat cosmar ptr el....si cand il mai vad, ca asa chinuit cum e, inca mai poate sa rada si sa danseze.
Indemnizatia mi-a intrat si mie mai repede si micsorata cu 300 lei sad.gif
stefyangro
M-ati facut sa ma enervez cu indemnizatia asta, dupa amiaza o sa ma duc sa vad daca au intrat si la mine, dupa calcule pierd cam 500 ron. Innebunesc. A, bonus, il pun astia si pe sot sa plateasca nush ce cas, ca are PFA...
muzo
buna seara!
va aratam rapid niste poze cu lubenitza, ne laudam ca azi la pranz la noi pe balcon erau 28 de grade si comentam subiectul olitza: gabi spune ceva cand face caca ( ceva intre mama si gata cele 2 cuvinte pe care le foloseste domnia sa) , imi aduce scutece curate si hainute, se duce la baie. ma gandesc ca poate e destul de constient de problema incat sa incercam olitza. va mai povestim pe tema asta

iaca poze:

sa vedeeeeem


sa nu cada, ca eu am masutza mica!


miami!


eu sunt mic, nu stiu nimic!

tu la ce te uiti?

pauza pentru respirat

mitza o observati?
a, si ati remarcat ce plete are, da?
acum e tuns cheliutza, saracu de el ce s-a mai zbatut!

va pup!
denysa81
Pentru fetele care m-au intrebat de vermisori: A observat dr ca are cearcane !? si m-a intrebat daca nu se plange de dureri de burtica. I s-a pus ei pata ca ar avea viermi. I-am facut analize si rezultatul a iesit negativ. Asa ca nu are.

Gabi esti un dulce. Ai papat toata felia pana la urma? Si Mirunei ii place si papa harbuz (asa se zice la noi smile.gif )
muzo
QUOTE(denysa81 @ Aug 15 2010, 08:22 AM) *
Pentru fetele care m-au intrebat de vermisori: A observat dr ca are cearcane !? si m-a intrebat daca nu se plange de dureri de burtica. I s-a pus ei pata ca ar avea viermi. I-am facut analize si rezultatul a iesit negativ. Asa ca nu are.

Gabi esti un dulce. Ai papat toata felia pana la urma? Si Mirunei ii place si papa harbuz (asa se zice la noi smile.gif )

foarte bine ca ati scapat de stresul cu viermisorii!

miruna, nu stiu la noi cum se zice mai mult, cred ca pepene (verde/rosu si galben) dar noi la tara ii spuneam cu totii lubenitza smile.gif
ankaA
Ana-Maria la multi ani!!! occasion.gif occasion.gif occasion.gif Crysstynatm,sa va traiasca fata si sa fie sanatoasa!!!
crysstynatm
QUOTE(ankaA @ Aug 15 2010, 10:34 PM) *
Ana-Maria la multi ani!!! occasion.gif occasion.gif occasion.gif Crysstynatm,sa va traiasca fata si sa fie sanatoasa!!!


tzuc.gif Multumesc mult! Sanatate si voua si la totii copiii!

Mamici, ati vazut ce s-a intamplat la maternitatea Giulesti din Bucuresti?sad.gif Doamne, ce trist!!!
denysa81
QUOTE(crysstynatm @ Aug 16 2010, 08:52 PM) *
tzuc.gif Multumesc mult! Sanatate si voua si la totii copiii!

Mamici, ati vazut ce s-a intamplat la maternitatea Giulesti din Bucuresti?sad.gif Doamne, ce trist!!!

Groaznic. Iti vine sa plangi...
crysstynatm
Mamici, activez pe un forum crestin-ortodox unde a aparut topicul acesta http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10261
de asemenea, mai multe detalii sunt aici http://forum.reclama/forum/topic.a...amp;whichpage=1
Stiu ca vremurile nu sunt tocmai prielnice dar poate mai sunt familii cu situatie financiara buna care pot ajuta cu putin.
pitana7
mamici ce parere aveti de tragedia de la maternitate? mie mi se rupe sufletul de mamicile indoliate si de puiutii care indura arsurile, am plans...
denysa81
Azi noapte s-a mai stins un bebelus. E o adevarata tragedie. Nici nu pot sa ma uit. Efectiv nu poti sa nu plangi. E un dezastru. Am intrat la mamici de august 2010 dar nu e nici una care sa fi nascut acum la Giulesti. Slava Domnului. notworthy.gif
denysa81
Ce este cu linistea asta pe aici?
Hai sa va zic ce mai face Miruna: face precum calul, trenul, catelul, arata cum omoara tati gaze, arata parul, urechea, nasul, scutura manutele una de alta cand i se spune, zice mama, mami, tata, papa, apa, i love you liwlol.gif) (aviu), si multe altele pe limba ei pe care nu prea le inteleg.La papusi zice Ana, iar noi avem o vecina pe care o cheama Ioana si o striga tot Ana. Urca scarile singurica (adica intai in genunchi pe treapta iar apoi in picioare si iar pe urmatoarea si tot asa pana sus. Aven scara interioara si asa a exersat. Acum daca ii blochez scara tipa de numa. Nu ma asculta deloc. Daca ii zic ca nu e voie de a dracului face. Am scapat de muci si acum asteptam 2 dinti jos. Maraiala cat cuprinde. Astea sunt noutatile. Astea mi-au venit acum in minte.
Voi ce mai faceti?
lucia_
QUOTE(denysa81 @ Aug 19 2010, 10:22 AM) *
Ce este cu linistea asta pe aici?
Hai sa va zic ce mai face Miruna: face precum calul, trenul, catelul, arata cum omoara tati gaze, arata parul, urechea, nasul, scutura manutele una de alta cand i se spune, zice mama, mami, tata, papa, apa, i love you liwlol.gif) (aviu), si multe altele pe limba ei pe care nu prea le inteleg.La papusi zice Ana, iar noi avem o vecina pe care o cheama Ioana si o striga tot Ana. Urca scarile singurica (adica intai in genunchi pe treapta iar apoi in picioare si iar pe urmatoarea si tot asa pana sus. Aven scara interioara si asa a exersat. Acum daca ii blochez scara tipa de numa. Nu ma asculta deloc. Daca ii zic ca nu e voie de a dracului face. Am scapat de muci si acum asteptam 2 dinti jos. Maraiala cat cuprinde. Astea sunt noutatile. Astea mi-au venit acum in minte.
Voi ce mai faceti?

Pe noi ne-a apucat harnicia .. Am devenit mamica gospodina .. ca m-a mincat undeva sa seman 7 seminte da castravete in bucatica de glie ce o aveam neacoperita de iarba .. Si au iesit mai frate .. ca in Jack si vrejul de fasole .. Si au inceput baietii sa rodeasca .. la inceput ..bucurie mare : uite un castravete .. ce mic e .. a doua zi .. iote ca creste castravetele nostru .. a treia zi .. l-am mincat deja cu mare onor .. Insa apoi au inceput sa curga cu castraveti .. deja ne-am plictisit de ei .. mincam orice cu castraveti .. asa ca m-am pus pe gospoodarit si mi-am pus castraveti la murat biggrin.gif
Si am mai descoperit si ca cele 10 visine ale mele din copac s-au copt .. deci planuiesc o tarta cu 10 visine miine.
Noi mai renovam si o bucata de casa asa ca azi am vopsit o bucata de veranda.
Lukas e baiat mare .. merge la gradinita .. maninca acolo, doarme acolo .. Nu prea zice el multe .. da cind le zice .. le zice cu patos si cu volumul la maxim ..Din repertoriu avem :mam mam (de la miam miam) cind ii este foame .. si se duce la scaunelul lui de masa . Mai avem mama .. care e confundat de multe ori de noi cu primul cuvint .. Mai este sssss (de la pisica).. si un ehe ... care nu stim inca de la ce vine, dar il scoate de fiecare data cind e incintat de ceva .. ca de ex cind ii pun o bucatica de ceva in furculita si el ia furculita in mina ..Citeodata baga furculita cu bucatica in gura .. si noi in jurul lui Bravoo.. hip hip hura.. si alte onomatopee ..ca deh .. trebuie incurajat puiul de om ..
Merge destul de bine acum .. si a mai invatat sa deschida si usa de la veranda .. unde nu are voie ca e plina de ce vrei si ce nu vrei .. In rest .. avem 8 dinti si vad ca deocamdata nu are in plan altii .. dar sunt sigura ca asteapta sa plece tati in delegatie ca sa ramina singur cu mami si atunci planuieste sa scoata o masea-doua ..
La capitolul plete stam foarte prost .. n-are mai nic pe cap .. doar 3 fire .. sigur nu o sa devina roker in ritmul asta .. desi maica-sa tot ii pune sa asculte Metalica sau Nirvana ..Ma intreb pe cine mosteneste ca si eu si taica-su suntem destul de parosi ..
Cam atit de prin meleaguri nordice .. pe aici a venit deja toamna .. sad.gif
Ma pun la somn ca miine e iar o zi biggrin.gif

Lucia si Lukas

lucia_
Helow, Heloww..low.. low..ow..wwww

E cineva acasa? .. Pe unde umblati mamici ? oFloare1.gif Noi trimitem un tzuc tzuc.gif

crysstynatm
QUOTE(lucia_ @ Aug 20 2010, 05:11 PM) *
Helow, Heloww..low.. low..ow..wwww

E cineva acasa? .. Pe unde umblati mamici ? oFloare1.gif Noi trimitem un tzuc tzuc.gif


L-am prins!!
Caldura mare mon cher, caldura mare.
Azi Ana-Maria a dormit aproape 3 ore afara, la umbra, in carut.
denysa81
QUOTE(lucia_ @ Aug 19 2010, 10:44 PM) *
Pe noi ne-a apucat harnicia .. Am devenit mamica gospodina .. ca m-a mincat undeva sa seman 7 seminte da castravete in bucatica de glie ce o aveam neacoperita de iarba .. Si au iesit mai frate .. ca in Jack si vrejul de fasole .. Si au inceput baietii sa rodeasca .. la inceput ..bucurie mare : uite un castravete .. ce mic e .. a doua zi .. iote ca creste castravetele nostru .. a treia zi .. l-am mincat deja cu mare onor .. Insa apoi au inceput sa curga cu castraveti .. deja ne-am plictisit de ei .. mincam orice cu castraveti .. asa ca m-am pus pe gospoodarit si mi-am pus castraveti la murat biggrin.gif
Si am mai descoperit si ca cele 10 visine ale mele din copac s-au copt .. deci planuiesc o tarta cu 10 visine miine.
Noi mai renovam si o bucata de casa asa ca azi am vopsit o bucata de veranda.
Lukas e baiat mare .. merge la gradinita .. maninca acolo, doarme acolo .. Nu prea zice el multe .. da cind le zice .. le zice cu patos si cu volumul la maxim ..Din repertoriu avem :mam mam (de la miam miam) cind ii este foame .. si se duce la scaunelul lui de masa . Mai avem mama .. care e confundat de multe ori de noi cu primul cuvint .. Mai este sssss (de la pisica).. si un ehe ... care nu stim inca de la ce vine, dar il scoate de fiecare data cind e incintat de ceva .. ca de ex cind ii pun o bucatica de ceva in furculita si el ia furculita in mina ..Citeodata baga furculita cu bucatica in gura .. si noi in jurul lui Bravoo.. hip hip hura.. si alte onomatopee ..ca deh .. trebuie incurajat puiul de om ..
Merge destul de bine acum .. si a mai invatat sa deschida si usa de la veranda .. unde nu are voie ca e plina de ce vrei si ce nu vrei .. In rest .. avem 8 dinti si vad ca deocamdata nu are in plan altii .. dar sunt sigura ca asteapta sa plece tati in delegatie ca sa ramina singur cu mami si atunci planuieste sa scoata o masea-doua ..
La capitolul plete stam foarte prost .. n-are mai nic pe cap .. doar 3 fire .. sigur nu o sa devina roker in ritmul asta .. desi maica-sa tot ii pune sa asculte Metalica sau Nirvana ..Ma intreb pe cine mosteneste ca si eu si taica-su suntem destul de parosi ..
Cam atit de prin meleaguri nordice .. pe aici a venit deja toamna .. sad.gif
Ma pun la somn ca miine e iar o zi biggrin.gif

Lucia si Lukas

wow. Ce de-a treaba... Bravo. Si aveti si castraveti. Super fain.
Andri.
Salut fetelor!
Da, cam bate vantul pe aici pe la noi...
Mie una nu mi-a mai ars de scris pe forum de cand cu tragedia de la Giulesti.
Lucia, deci merge bine cu gradinita smile.gif ... se vede ca esti mai libera, vad ca scrii mai des in ultimul timp.
Si noi suntem bine smile.gif
Mai nou Tavi nu mai accepta nici o mancare ce vine cu lingurita, mananca doar ce poate apuca cu mana biggrin.gif .... si din cauza asta de multe ori am senzatia ca mananca prea putin. Incerc totusi sa nu ma stresez din cauza asta si sa nu il fortez cu mancarea.
De mers merge foarte bine, dar cu toate astea prefera sa se tina de un deget de-al meu si sa ma plimbe peste tot pe unde are el chef doh.gif E destul de plangacios - cum nu fac exact ce vrea el si cand vrea el cum incepe sa urle.
E disperat dupa san, tate bluzele mele sunt largite la gat da cat a tras el de ele ca sa ajunga la ce il intereseaza. Si inca se mai trezeste cam de trei ori pe noapte ca sa il pun la san.
De vorbit vorbeste, dar numai pe limba lui. Inca sunt in asteptarea primului "mama" biggrin.gif
Se vede oricum ca incepe sa inteleaga din ce in ce mai multe.
Una dintre chestiile cele mai haioase pe care le face - ne imita atunci cand cascam liwlol.gif - este extrem de simpatic.

Pentru fetele care, ca si mine, sunt in cautare de idei ce sa mai gateasca si sa mearga si pentru cei mari si pentru cei mici, eu am gatit de curand un ostropel de pui care a avut mare succes la Tavi - a mancat singur bucatelele de carne pe care i le-am pus pe tavita si m-a lasat sa ii dau si sos cu lingurita smile.gif. Va dau si voua reteta - de mentionat ca nu am pus sare si piper.

o casoleta cu ciocanele de pui
un ardei gras rosu, mare si carnos
2 rosii mari de gradina
o ceapa mare
cativa catei de usturoi
sare
piper
cimbru
foi de dafin
marar si patrunjel verde
Portii: 4 Timp de preparare: sub 60 minute

Carnea de pui se spala si se aseaza intr-un vas de iena. Legumele se spala, ceapa si usturoiul se curata si apoi se robotesc bine smile.gif Rosiile se curata de piele si se fac si ele cu blenderul. Ardeiul gras se marunteste si el la fel. Se adauga toate legumele, aproape pasta, desupra copanelelor, se pune o cana cu apa, se condimenteaza si se baga vasul acoperit la cuptor. La final se adauga verdeata tocata marunt.
TIPSURI

1Ostropelul se poate prepara si pe foc, nu la cuptor, innabusind legumele maruntite bine cu carnea, apoi se fierbe cu capac pana este gata.
2Se serveste la fel de bine si cu mamaliguta fierbinte.
denysa81
Fetele eu am o intrebare: Mai este cineva care nu spala copilul pe dinti? Mirunei i-a mai incoltit un dinte acum si mai urmeaza unul. Deci are 7 si al 8-lea pe drum. Ma gandesc ca daca o spal o sa o doara. Voi ii spalati?
Am inceput sa ii dau si albus de ou. Dupa capul si dupa mintea mea am inceput ca si galbenusul cu un sfert cu jumatate si urmeaza 3/4 si albusul intreg.
Inca nu am facut vaccinul de la un an. Mai este cineva? Iar cu ROR inca stam pe ganduri. Voi ce ati hotarat?
Hai fetele mai cu viata. Ce e cu linistea asta?
denysa81
Si inca ceva: Miruna doarme de doua ori pe zi cam 45 de minute maxim. Cateodata si doar 30. Pe mine ma dispera. Mai bine ar dormi un singur somn de 2-3 ore si as fi mai linistita. Ai vostri cum si cat dorm?
Andri.
QUOTE(denysa81 @ Aug 22 2010, 10:54 AM) *
Fetele eu am o intrebare: Mai este cineva care nu spala copilul pe dinti? Mirunei i-a mai incoltit un dinte acum si mai urmeaza unul. Deci are 7 si al 8-lea pe drum. Ma gandesc ca daca o spal o sa o doara. Voi ii spalati?
Am inceput sa ii dau si albus de ou. Dupa capul si dupa mintea mea am inceput ca si galbenusul cu un sfert cu jumatate si urmeaza 3/4 si albusul intreg.
Inca nu am facut vaccinul de la un an. Mai este cineva? Iar cu ROR inca stam pe ganduri. Voi ce ati hotarat?
Hai fetele mai cu viata. Ce e cu linistea asta?


Buna Denysa,

E cazul sa incepi sa o speli pe dinti pe Miruna. De durut nu o sa o doara, in nici un caz. Probabil o sa ai ceva dificultati in a o convinge pe Miru sa stea dar incetul cu incetul se va invata. Si la noi e cu toane - cand merge cand nu merge...
Eu i-am cumparat lui Tavi un set de trei periute, din care doua sunt cu niste perisori din plastic iar cea de a treia e ca o periuta normala - ii dau lui in mana periuta cu peri din plastic atunci cand ma spal eu pe dinti si el ma imita si "se spala" si el smile.gif
Vaccinul de la un an l-am facut cu cateva zile inainte sa implineasca un an, si tot atunci doctorul mi-a zis sa ii cumpar si Priorixul si i le-a facut pe amandoua odata .... abia dupa aceea am auzit la voi ca sunt si opinii contra acestui vaccin.
Nici nu prea am inteles foarte bine care ar fi argumentele contra.
Andri.
Si daca tot am trecut granita primului an si am inceput calatoria in al doilea an de viata - mi-am schimbat si eu tickerul si am pus poze noi smile.gif

Fetelor, aveti vreo recomandare in ceea ce priveste carti despre cresterea copiilor? As vrea sa citesc cate ceva pe aceasta tema, sa nu merg numai pe instinct.
Andri.
QUOTE(denysa81 @ Aug 22 2010, 11:16 AM) *
Si inca ceva: Miruna doarme de doua ori pe zi cam 45 de minute maxim. Cateodata si doar 30. Pe mine ma dispera. Mai bine ar dormi un singur somn de 2-3 ore si as fi mai linistita. Ai vostri cum si cat dorm?


Tavi foarte rar mai doarme de doua ori pe zi. In general are un singur smn pe zi, si dureaza cam 2 ore -2 ore jumate.
Problema la mine acum e ca adoarme in jur de 12 - 1 ceea ce muta masa de pranz mult dupa ora 2. Sper cu timpul sa se mai regleze si sa apuc sa ii dau intai masa de pranz si abia apoi sa doarma.
mirela77
Denysa, cred ca e cazul sa incepi sa o speli pe dinti. Setul de la Nenedent are o periuta gen degetar foarte moale. Nu o va durea ci dimpotriva daca reusesti sa ii faci un masaj usor ii va placea. Se pune pe periuta pasta de dinti cat un bob de mazare. De clatit nu ai cum, eu ii dau apa sa bea dupa.
Oul intreg eu i l-am dat tot maruntit cu furculita amestecat ori cu spanac ori cu branza ori cu cartof, depinde cum ii place.

Noi pana la un an am facut trei serii de Infarix hexa plus prevenar si pe 1 septembrie facem Priorix tetra. Am inteles ca e mai bun Priorix e produs GSK daca nu ma insel si are reactii adverse mai putin violente.

Andri, noi am luat carti de la Disney si ii plac pozele tare mult.

Si acum sa ne laudam si noi, de o saptamana baiatul meu doarme fara sa se mai trezeasca de la 21-22 pana la 8-9 dimineata notworthy.gif Acum ma pot odihni si eu ca tare imi era dor de un somn neintrerupt. La inceput ma trezeam eu ca imi faceam griji de ce nu se trezeste, insa m-am calmat. Urmeaza sa il invat sa doarma in patut. Ceva sfaturi?? Pana acum a dormit numai cu noi in pat.
mirela77
Ziua copilul meu doarme in doua reprize de la 10 pana la 12-13 si pe urma de la 15 pana la 17. Are zile in care doarme si cate 4 ore de la 10 la 14.
mirela77
Si apropo de ou. Eu il mai pun in carne tocata (piept de pui amestecat cu pulpa de vitel tocat de mine in casa) si amestec cu patrunjel, un pic de sare un catel de usturoi zdrobit, morcov marunt si ii fac un fel de hamburger pe gratar. Adora sa pape hamburgerii asa. II fac si alaturi un piure din cartof morcov dovlecel in care rad un pic de branza si se linge pe degete.
crysstynatm
Buna mamici!

Eu nu o spal inca pe dinti, avem doar 4, doi sus doi jos, ii mai dau acum, cred ca vor fi toti odata, ca e cu amnadoua mainile in gurita wacko.gif O sa incep si eu ca sa o obisnuiesc.
De dormit doarme un somn pe zi cam de 2-3 ore, depinde. MAi sunt si exceptii, cand avem 2 somnuri.
Si noi am facut vaccinul Infarix hexa, fara probleme. Am intrebat dr de fam daca ROR este obligatoriu, si mi0a spus ca nu.... unsure.gif Si eu stiam ca e, dar sotia lui este educatoare si l-am intrebat daca este primit copilul la gradi fara el, si mi-a zis ca nu e nici o problema.... Acum nu stiu ce sa mai cred, o sa intreb si pediatrul. Din cate am citit eu, cele 3 tulpine Rujeola-Oreion-Rubeola, impreuna cu adtivii din vaccin (mercur si alte minuni), acest amestec ar fi foarte toxic pt sist nervos al copilului, si in nici un caz nu ar trebui facut la o varsta atat de frageda.
Eu m-am hotarat sa nu i-l fac, si daca chiar o fi musai pt gradi i-l fac atunci.

Cum mancarea...............ma dispera... wacko.gif Incep sa nu ma mai stresez, a mea abia acum are 9 kg, nici alea fixe, dar desi nu s-a ingrasat vizibil, o simt mai grea, probabil oasele incep sa prinda consistenta. Ea ar manca toata ziua paine cu unt si cu rosii. Nici nu stiu cat de buna este atata paine, ca vara asta nu am ajuns pe la pediatru.
Orez cu lapte sau gris mai papam dimineata si seara, insa masa de pranz e haos. Daca reusesc sa ii dau sa manace inainte de somn, e maraita si nu manaca mai mult de 2-3 lingurite, dupa somn, nu mai ii este foame, mananca numai fructe.

Andri, copiii nostri seamana destul de mult la comportament, se vede ca sunt Lei...smile.gif

Va pupam! trandafir.gif
denysa81
Fetele multumesc din suflet pentru raspunsuri si ma bucur ca am reusit sa mai "insufletesc" atmosfera. smile.gif
muzo
hello!
denysa eu am avut un succes rasunator la gabi cu spalatul pe dinti
il tin pe genunchi, piciorul pe cada sa ma vada, sa vada oglinda si ma spal pe dinti. foarte explicit. rade de se imprastie. vrea periuta sa ma spele si el, in fine chiote si dupa o luna el inca rade la fiecare spalat d dinti de ne stie tot blocul.
pentru el am luat un set nenedent d ela farmaie ( costa in jur de 20 de lei, pasta speciala si periuta degetr) dar am folosit un set de periute de la primii pasi ( 7 lei, tot la farma, cel cu 3 perii de care vorbea andri). noi am inceput cu cea din mijloc, nu am folosit-o deloc pe cea mica mica si acum am trecut la o periutza adevarata.
e adevarat ca se poate rani si atunci probabil ca veti avea probleme cu periajul. starneste-i curiozitatea in legatua cu asta, periaza tu dintii cele 2 minute apoi las-o si pe ea sa incerce.
va tinem pumnii!
va pupam!
crysstynatm
QUOTE(muzo @ Aug 22 2010, 10:11 PM) *
hello!
denysa eu am avut un succes rasunator la gabi cu spalatul pe dinti
il tin pe genunchi, piciorul pe cada sa ma vada, sa vada oglinda si ma spal pe dinti. foarte explicit. rade de se imprastie. vrea periuta sa ma spele si el, in fine chiote si dupa o luna el inca rade la fiecare spalat d dinti de ne stie tot blocul.
pentru el am luat un set nenedent d ela farmaie ( costa in jur de 20 de lei, pasta speciala si periuta degetr) dar am folosit un set de periute de la primii pasi ( 7 lei, tot la farma, cel cu 3 perii de care vorbea andri). noi am inceput cu cea din mijloc, nu am folosit-o deloc pe cea mica mica si acum am trecut la o periutza adevarata.
e adevarat ca se poate rani si atunci probabil ca veti avea probleme cu periajul. starneste-i curiozitatea in legatua cu asta, periaza tu dintii cele 2 minute apoi las-o si pe ea sa incerce.
va tinem pumnii!
va pupam!


Mai Muzo, am vazut pozele de la iarba verde la "iunie"...ce mai, no comment! Esti o mamica totala! Eu n-as avea curaj sa merg asa cu a mea nici daca mi-ai da bani, dar.....eu pierd,clar.
Daca vreodata ai drum prin Timisoara, da-mi un buzz, mi-ar place sa te cunosc personal.

Numai bine!
muzo
nici eu n-as avea daca as sta in timi
dar eu fac cu masina 15 minute pana acolo. masina e la 200 de metri de corturi. sunt cu mama, tata si inca dooua familii u o fetitza respectiv doi baietei. nu car, nu fac papa, nu spal vase.
eu sper ca la vara o sa fie gabi sufiecient de puternic sa putem merge intr-o excursie adevarata, dar acum ar insemna sa-l car si pe el, si bagaj de camping si farmacie si bucatarie de bebe in spate si asta nu mi-ar face deloc placere smile.gif
daca ajung in timi... hehe.. dau eu multe buzzuri!
va pupam!
lucia_
Salutari ..

Noi mergem in continure cu gradi .. avem si primul desen in acuarela .. ah .. deja vad un colt de talent de Picasso in el biggrin.gif
Azi a inceput si tati munca ..Gata .. s-a terminat cu huzureala.. de acum am program soc pina ma obisnuiesc.. Ma trezesc la 5.17 dimineata ..ma duc la munca .. pe la 15 plec de la munca sa il iau pe L de la gradi la 15.30. Asta o zi eu .. una tati .. Azi dimineata eram buimaca cind a sunat ceasul .. nu stiam unde sunt si de ce ..
Acum scriu mai mult ca nu e asa de naspa la munca si mai am 5-10 minute libere .. in schimb acusi vine valul iar biggrin.gif


QUOTE(denysa81 @ Aug 22 2010, 10:16 AM) *
Si inca ceva: Miruna doarme de doua ori pe zi cam 45 de minute maxim. Cateodata si doar 30. Pe mine ma dispera. Mai bine ar dormi un singur somn de 2-3 ore si as fi mai linistita. Ai vostri cum si cat dorm?

La noi doarme cam de 2 ori cite 45 de minute .. insa face tranzitia spre un somn mai mare .. ieri a dormit de la 12 la 2.15. Am observat ca daca il pun mai tirziu la somn doarme mai mult si nici nu face nazuri .. De obicei se trezeste la 7 .. si pina acum pe la 10 il puneam la somnic iar .. si dormea cam 45 de minute .. insa acum a inceput gradi si acolo are programul diferit ... dupa masa ii pun la somn ..si atunci doarme mai mult. Programul la gradie e asa : la 7.30 micul dejun.. la 9 ies in parc .. al 10 se intorc si unul din educatori pregateste masa.. la 11 masa de prinz, apoi somn de voie .. pe la 2.30 o gustarica (un sandwich sau banana sau biscuiti) si la 3 ies iar in parc. Pe la 4 toti copii sunt luati acasa. Pe la 5.30 avem masa de seara .. iar la 8 are lapticul si 8.30 cel tirziu e in patucul lui la nani. Cind suntem in deplasare avem program alandala .. adaptat situatiei.

Cu spalatul pe dinti .. tati il spala pe dinti .. dimineata nu comenteaza insa seara e obosit si cam miirie.. dar daca ma spal si eu in fata lui e OK.. ride la mine iar tati il spala linistit pe dintisori. Din cite stiu eu .. cind ies dintii ii ajuta sa puna presiune pe locul unde iese dintele (de aia rod ei toate cele prin casa). Noi avem o lingura de lemn si 2 cutitase de lemn care sunt folosite la ros la greu in perioadele cind ies dintisorii.


QUOTE(Andri. @ Aug 22 2010, 12:31 PM) *
Tavi foarte rar mai doarme de doua ori pe zi. In general are un singur smn pe zi, si dureaza cam 2 ore -2 ore jumate.
Problema la mine acum e ca adoarme in jur de 12 - 1 ceea ce muta masa de pranz mult dupa ora 2. Sper cu timpul sa se mai regleze si sa apuc sa ii dau intai masa de pranz si abia apoi sa doarma.

de ce nu muti prinzul mai devreme . pe la 11 ?
denysa81
muzo si lucia va multumesc pentru raspunsuri si pentru incurajari. ma duc sa ii cumpar periuta si pasta sa vad cum reactioneaza. floare2.gif

Lucia cam asa este si programul Mirunei dar daca o culc mai tarziu tot 45 min maxim doarme. ba chiar isi strica si somnul de seara ca mai vrea un somnic pe la 18-19.
Andri.
QUOTE(mirela77 @ Aug 22 2010, 01:31 PM) *
Denysa, cred ca e cazul sa incepi sa o speli pe dinti. Setul de la Nenedent are o periuta gen degetar foarte moale. Nu o va durea ci dimpotriva daca reusesti sa ii faci un masaj usor ii va placea. Se pune pe periuta pasta de dinti cat un bob de mazare. De clatit nu ai cum, eu ii dau apa sa bea dupa.
Oul intreg eu i l-am dat tot maruntit cu furculita amestecat ori cu spanac ori cu branza ori cu cartof, depinde cum ii place.

Noi pana la un an am facut trei serii de Infarix hexa plus prevenar si pe 1 septembrie facem Priorix tetra. Am inteles ca e mai bun Priorix e produs GSK daca nu ma insel si are reactii adverse mai putin violente.

Andri, noi am luat carti de la Disney si ii plac pozele tare mult.

Si acum sa ne laudam si noi, de o saptamana baiatul meu doarme fara sa se mai trezeasca de la 21-22 pana la 8-9 dimineata notworthy.gif Acum ma pot odihni si eu ca tare imi era dor de un somn neintrerupt. La inceput ma trezeam eu ca imi faceam griji de ce nu se trezeste, insa m-am calmat. Urmeaza sa il invat sa doarma in patut. Ceva sfaturi?? Pana acum a dormit numai cu noi in pat.



Eu ma refeream la carti despre crescut copiii smile.gif (nu carti de copii)

Felicitari pentru performanta cu somnul. Eu ma bucur tare mult cand aud astfel de vesti pentru ca ma face sa sper ca mi se va intampla si mie biggrin.gif
mirela77
Denysa chiar sunt curioasa cum va reactiona Miruna la spalatul pe dinti. Sper sa ii placa oFloare1.gif

Si va aratam si noi cum ne distram. Vazand ca marea aduce febra, muci si enterocolite, noi mergem la piscina zilnic. Dupa piscina ne ooprim la joaca si la masinute si pe urma vai mama mea baiatul nu mai vrea acasa. Daca s-ar putea ar sta toata ziua pe coclauri.















mirela77
QUOTE(Andri. @ Aug 23 2010, 11:07 AM) *
Eu ma refeream la carti despre crescut copiii smile.gif (nu carti de copii)

Felicitari pentru performanta cu somnul. Eu ma bucur tare mult cand aud astfel de vesti pentru ca ma face sa sper ca mi se va intampla si mie biggrin.gif



Chiar nu stiu carti despre crescut copiii. Dar ce te intereseaza in mod special? Poti gasi pe net diverse articole despre crescut copiii.
Andri.
QUOTE(crysstynatm @ Aug 22 2010, 02:19 PM) *
Buna mamici!

Eu nu o spal inca pe dinti, avem doar 4, doi sus doi jos, ii mai dau acum, cred ca vor fi toti odata, ca e cu amnadoua mainile in gurita wacko.gif O sa incep si eu ca sa o obisnuiesc.
De dormit doarme un somn pe zi cam de 2-3 ore, depinde. MAi sunt si exceptii, cand avem 2 somnuri.
Si noi am facut vaccinul Infarix hexa, fara probleme. Am intrebat dr de fam daca ROR este obligatoriu, si mi0a spus ca nu.... unsure.gif Si eu stiam ca e, dar sotia lui este educatoare si l-am intrebat daca este primit copilul la gradi fara el, si mi-a zis ca nu e nici o problema.... Acum nu stiu ce sa mai cred, o sa intreb si pediatrul. Din cate am citit eu, cele 3 tulpine Rujeola-Oreion-Rubeola, impreuna cu adtivii din vaccin (mercur si alte minuni), acest amestec ar fi foarte toxic pt sist nervos al copilului, si in nici un caz nu ar trebui facut la o varsta atat de frageda.
Eu m-am hotarat sa nu i-l fac, si daca chiar o fi musai pt gradi i-l fac atunci.

Cum mancarea...............ma dispera... wacko.gif Incep sa nu ma mai stresez, a mea abia acum are 9 kg, nici alea fixe, dar desi nu s-a ingrasat vizibil, o simt mai grea, probabil oasele incep sa prinda consistenta. Ea ar manca toata ziua paine cu unt si cu rosii. Nici nu stiu cat de buna este atata paine, ca vara asta nu am ajuns pe la pediatru.
Orez cu lapte sau gris mai papam dimineata si seara, insa masa de pranz e haos. Daca reusesc sa ii dau sa manace inainte de somn, e maraita si nu manaca mai mult de 2-3 lingurite, dupa somn, nu mai ii este foame, mananca numai fructe.

Andri, copiii nostri seamana destul de mult la comportament, se vede ca sunt Lei...smile.gif

Va pupam! trandafir.gif


Sa stii ca chiar imi pare rau ca nu s-a discutat subiectul cu vaccinul ROR mai devreme - cu siguranta nu i l-as mai fi facut lui Tavi. Desigur ar fi trebuit intai sa ma interesez un pic, nu sa merg in totalitate pe mana doctorului.
Am gasit si un articol interesant pe tema vaccinuri:
http://bucovinaprofunda.wordpress.com/2010...atii-vaccinate/
crysstynatm
QUOTE(Andri. @ Aug 23 2010, 12:16 PM) *
Sa stii ca chiar imi pare rau ca nu s-a discutat subiectul cu vaccinul ROR mai devreme - cu siguranta nu i l-as mai fi facut lui Tavi. Desigur ar fi trebuit intai sa ma interesez un pic, nu sa merg in totalitate pe mana doctorului.
Am gasit si un articol interesant pe tema vaccinuri:
http://bucovinaprofunda.wordpress.com/2010...atii-vaccinate/


Eu am gasit asta http://www.quibono.net/
Nu stiu ce sa zic dar tipul pare ca si-a facut temele si a studiat problema, vine cu niste argumente solide.
Si ma gandesc ca noi am muscat-o iarna trecuta cu gripa porcina, imediat am mers la vaccinat. De acum nu mai pun boticul asa repede.
mirela77
Pareri sunt pro si contra in ceea ce priveste vaccinurile. Eu citind la voi si la mamici de iunie am intrebat pediatra cat se poate de clar ce riscuri sunt. Si ea mi-a recomandat sa fac Priorix tetra rujeola-oreion- rubeola-varicela. Are efecte adverse mai putin periculoase.
In plus mi-a justificat ca fiind baietel, in caz ca face rujeola intr-o forma severa exista riscul sa duca la sterilitate. Asa ca eu prefer sa fac vaccinul decat sa apara nu stiu ce alte probleme dupa. M-a avertizat ca reactie adversa pot sa ii iasa pe corp bubite, gen rujeola-rubeola-varicela dar e doar o reactie a organismului, nu boala in sine.Acum fiecare mama stie si decide cel mai bine pentru copilul ei. Insa, si va rog sa nu ma interpretati ca fiiind rautacioasa, nu putem trai povestea drobului de sare. Cel mai bine ar fi sa discutati cu medicul, el va poate spune exact ce si cum. Si sa va mai dau un exemplu ca a citi netul nu e mereu benefic, atunci cand am ales sa fac epidurala. De pe net ma ingrozisem si am zis clar nu. Insa cand am ajuns la anestezist si mi-a explicat clar am ales sa o fac. Si nu am gresit si nici nu am ramas cu probleme dupa.
Andri.
QUOTE(lucia_ @ Aug 23 2010, 08:23 AM) *
Salutari ..

de ce nu muti prinzul mai devreme . pe la 11 ?


Ar cam fi o problema biggrin.gif ... nu prea reusesc sa termin de facut mancarea pana la ora aia. Tavi e ca scaiul de mine si de multe ori profit de somnul lui ca sa pot pune mancarea la facut. Sau daca trebuie sa fac si o piata inainte, pana mergem la piata, pana ne intoarcem... Sper sa reusesc sa ma organizez mai bine de acum incolo rolleyes.gif
denysa81
QUOTE(mirela77 @ Aug 23 2010, 12:09 PM) *
Denysa chiar sunt curioasa cum va reactiona Miruna la spalatul pe dinti. Sper sa ii placa oFloare1.gif

Si va aratam si noi cum ne distram. Vazand ca marea aduce febra, muci si enterocolite, noi mergem la piscina zilnic. Dupa piscina ne ooprim la joaca si la masinute si pe urma vai mama mea baiatul nu mai vrea acasa. Daca s-ar putea ar sta toata ziua pe coclauri.
















Ce distractie pe voi!!! Bravo. Bine... a se citi invidia printre randuri smile.gif David e un scump. Fetita lu' mama cu bulinute roz hug.gif
mirela77
QUOTE(denysa81 @ Aug 24 2010, 10:55 AM) *
Ce distractie pe voi!!! Bravo. Bine... a se citi invidia printre randuri smile.gif David e un scump. Fetita lu' mama cu bulinute roz hug.gif


De bulinele roz e vinovat tati. L-am trimis sa reimprospateze colectia de body si mi-a venit acasa cu o duzina de body roz liwlol.gif.


Cum merge spalatul pe dinti? Ati inceput?
mirela77
Va prezentam reteta zilei care a avut un succes rasunator la bebe.

Budinca de cartofi cu conopida si carne
Am fiert cartofii intregi nu foarte tare, conopida in apa cu sare 15 minute. Am taiat cartofii felii, am desfacut conopida in buchetele.
In paralel, am fiert mai mult decat prajit carnea tocata de mine in casa cu un strop de sare.
Si am pus in tava unsa cu ulei de masline si tapetata cu faina: un strat felii de cartofi, un strat buchetele de conopida, am ras branza, un strat de carne, am ras iar branza, iar conopida si am terminat cu felii de cartofi. Am turnat un sos facut din un ou batut cu smantana si am dat la cuptor. Spre final am batut deasupra un ou si am ras cascaval. Nu se ma satura baiatul de mancat nu ii ajungeau 2 maini.
crysstynatm
QUOTE(mirela77 @ Aug 24 2010, 02:02 PM) *
Va prezentam reteta zilei care a avut un succes rasunator la bebe.

Budinca de cartofi cu conopida si carne
Am fiert cartofii intregi nu foarte tare, conopida in apa cu sare 15 minute. Am taiat cartofii felii, am desfacut conopida in buchetele.
In paralel, am fiert mai mult decat prajit carnea tocata de mine in casa cu un strop de sare.
Si am pus in tava unsa cu ulei de masline si tapetata cu faina: un strat felii de cartofi, un strat buchetele de conopida, am ras branza, un strat de carne, am ras iar branza, iar conopida si am terminat cu felii de cartofi. Am turnat un sos facut din un ou batut cu smantana si am dat la cuptor. Spre final am batut deasupra un ou si am ras cascaval. Nu se ma satura baiatul de mancat nu ii ajungeau 2 maini.


Suna bine, cred ca arata la fel. E buna si pt noi, adultii.
Ce fel de carne ai folosit?
Eu azi i-am facut chiftelute din carne d epui tocata, cu un morocv ras, un catel de usturoi si oua. A mers super rapid. Le-am prajit in teflon, cu un strop de ulei. Le-a papat cu iaurt deasupra.
mirela77
Budinca i-am facut-o cu piept de curcan amestecat cu pulpa de vitel. II fac si eu astazi la pranz chiftelute cu sos de rosii. Si poate ii fac si o mamaliguta.
mirela77
Reteta de zi de chifletulete in sos de rosii. Super rapida si gustoasa. AM facut sosul de rosii din rosii proaspete, oparite sa pot lua coaja mai usor si date prin sita,, am adaugat 2 polonice supa si am pus pe foc. Am facut rapid chiftelutele din carne, ou, parmezam, un catel de usturoi si patrunjel si le-am turnat in sosul de rosii. Au iesit mult mai moi fierte asa in sos. La sfarsit cand a scazut sosul si chiftelutele erau facute am adaugat o lingura de smantana. Si piureul de cartofi in care eu pun lapte si mult parmezam si a mancat bebe de minune. Acum doarme multumit cu burtica plina.

Voi pe unde umblati? Sunteti inca in vacanta? rolleyes.gif
Andri.
QUOTE(mirela77 @ Aug 25 2010, 09:16 AM) *
Budinca i-am facut-o cu piept de curcan amestecat cu pulpa de vitel. II fac si eu astazi la pranz chiftelute cu sos de rosii. Si poate ii fac si o mamaliguta.



Fetele, multam pentru idei de mancare tzuc.gif . Le salvez de fiecare data
mirela77
Va pun si o poza sa vedeti cam cat mananca asta mic. Piureul este sub chiftelutele cu sos.

denysa81
QUOTE(mirela77 @ Aug 24 2010, 12:38 PM) *
De bulinele roz e vinovat tati. L-am trimis sa reimprospateze colectia de body si mi-a venit acasa cu o duzina de body roz liwlol.gif.
Cum merge spalatul pe dinti? Ati inceput?

nu am inceput inca spalatul de dinti. n-am timp nici sa ma duc sa cumpar periuta. sunt intr-o alergare continua.
in legatura cu tati si bodyurile eu zic sa pui mana si sa ii faci repede si fetita liwlol.gif))

In legatura cu papa astazi avem in meniu bors de sfecla rosie. sunt curioasa cum papa. sa vedem...
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.