Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
denysa81
QUOTE(myrella @ Aug 2 2009, 11:37 PM) *
Poate ii e prea cald...vad din poze ca o tii foarte imbracata! Eu il tin pe David ziua doar in pampers si am si AC-ul deschis la 24-25 grade! Caciulita nu i-am dat niciodata pana acum. Noua dr ne-a zis sa il imbracam asa cum ne imbracam si noi, nici o haina in plus pt ca si ei resimt caldura ca noi...
Nu imi mai amintesc daca alaptezi sau ii dai lapte praf..In orice caz, intinde-te ziua langa ea sa te simta aproape, poti sa o mangai usor, sa ii vb...eu asa mai fac ziua, ii bag tzatzica sau suzeta in gurita si incet, incet adoarme notworthy.gif

multumesc pentru sfaturi. am sa incerc si asa sa vad ce iese. mie mi-e frica sa nu raceasca in plus mai las si geamurile deschise si mi-e frica de curent. dar am inceput sa o tin si eu doar in bady. am mai scos-o pe afara la aer si afara doarme si cate 3 ore.
denysa81
QUOTE(mishulina @ Aug 3 2009, 05:51 AM) *
offtopic.gif Stiti ce ma gandeam eu acum... pe zi ce trece ne imputinam tot mai mult.. restul mamicilor unde sunteti, nu ne mai povestiti nimic? Din cate imi amintesc eu... tiana, pitana,pogos, magGda, laura85soare, silviu_marian, lucia, LeeLee,Alisi, ioanaklarisa (... si lista continua crybaby.gif ) erati mai active candva si impartaseati cu noi experientzele voastre jucaus.gif

da intradevar asa este. dar acum cred ca sunt mai ocupate si nu prea mai au timp de calculator. ma uit la mine ca il deschid de 2 ori pe zi maxim 15 minute pe fuga.
denysa81
QUOTE(Vick24 @ Aug 3 2009, 06:35 AM) *
Ce bine e ca ai gasit, eu azi l-am trimis pe barbatu-meu la Walmart pharmacy, CVS si desigur ca n-au sad.gif
Sper sa am o.k. laptik pina gasim...si ne delectam cu apa chioara pina ce.
Azi a venit o cunostiinta de-a noastra americanca in vizita, a stat cam 6 ore de m-a obosit si pe mine si pe BB la maxim si eu eram nervoasa, flaminda si el urla ca din gura de sarpe....si bineinteles ei i se parea ca ar avea ceva la nasuc de-aia face ca purcelusul cind suge, ca nu respira normal, ca ar avea afta in gura, ca il tin sa doarma pe spate si se poate inneca cu lapte regurgitat. doh.gif
M-a descurajat complet, acum vreau sa va intreb si pe voi...voi lasati BB sa doarma pe burtica?Eu il pun asa un pik doar, dar nu la dormit noaptea pe burta cum mi-a zis ea. Acum nu stiu cine are dreptate.... sad.gif

eu nu am pus-o decat o singura data pe burtica dar nu ii place. o culc pe o parte. nici pe spate nu o las ca mi-e frica. o culc cad pe o parte cand pe cealaltaparte.
TIANA28
Buna mamici si bebei partners.gif

Noi incercam sa depasim depresia accentuata de faptul ca e tati plecat si de asta intram mai rar sad.gif , dar de acum incolo promitem sa fim mai activi. Nu am vrut sa va amarasc si pe voi cu toate gandurile mele sad.gif ... speram sa le depasim odata si odata.
Am vazut ca vorbeati despre pozitia bebelului in timpul somnului.. si mie mi-era frica sa-l pun pe burtica.. dar a venit la noi o prietena, mamica a unui baietel de 2 ani.. si l-a pus asa chiar cand avea o criza de colici... stiti ce bine s-a linistit ca i s-a incalzit burtica. M-am interesat si eu pe la medici si alte cunostinte si pe internet si intr-adevar asta e pozitia cea mai recomandata ptr bebei.. si nu va fie frica ca se sufoca.. stiti ce frumos isi intoarce singur capusorul .. plus ca ii face bine la gat si spate.. face muschiuleti yes.gif . Daca va e frica, la incept stati langa el cand doarme asa.. sau cand iesiti in parc cu caruciorul puneti-l asa ca il vedeti tot timpul...noi deja ne-am invatat si avem macar cateva reprize de somnik pe zi in pozitia asta.
La capitolul colici, inca ne mai deranjeaza dar am hotarat sa nu-i mai dau nimic.. ii fac masaj la burtica.. il tin pe mine sa-l incalzesc si cam atat.

Va pupam si promitem sa fim mai activi hug.gif
Leelee
QUOTE(myrella @ Jul 31 2009, 09:10 PM) *
Saptamana viitoare vrem si noi sa mergem la mare cu puiul, mai ales ca am primit si acordul medicului yes.gif
Abia astept!!! bananab.gif
Singura problema e cu mine, pt ca din cand in cand mai am lohii si taaaare as vrea sa fac o baita in mare! oFloare1.gif
Dar nu stiu daca imi vor trece pana atunci crybaby.gif
Voi cum stati cu lohiile? Mai aveti?
Chiar tin fix 6 saptamani??? wacko.gif Eu sunt satula pana peste cap de ele!!!

Salut, myrella!
Eu mai am ceva lohii dar imi e deajuns un protej slip acum (in comparatie cu absorbantele alea uriase de 20 pe 40cm lungime pe care le foloseam in spital) pe care il schimb de vreo 2-3 ori pe parcursul zilei. Parca nici nu mai miros atat de urat ca la inceput.
Noi am fost ieri la mare cu puiutul: am tinut-o numai la umbra, am dat-o cu crema de protectie solara totala si am alaptat-o des ca sa nu se deshidrateze. Faza e ca calatoria in masina a fost mai dificila (stam la o ora jumatate de Marea Ligure, in Italia) - a transpirat mult si ii era foarte cald.
In ce priveste problema cu intepaturile din san - si eu am asa ceva si in secunda urmatoare incepe sa imi curga mult lapte din sani. Fata nu prea apuca sa imi goleasca sanii fiindca am foarte mult lapte - ieri i-am dat sa suga apoi m-am muls cu pompa manuala si am scos aproape 100 ml din ambii sani, apoi i-am mai dat sa pape fiindca mi-a cerut si culmea- tot mai aveam lapte fiindca fata inghitea des iar din celalalt san imi curgea mult lapte.
Am incercat mai tarziu sa ii dau laptele muls cu un biberon care are forma de sfarc in varf si se uita foarte mirata la mine cand i l-am bagat in guritza. Ne-am chinuit un pic si abia a tras vreo 3,4 inghitituri serioase. Restul de lapte l-am pus in frigider si am observat ca s-a format un strat de grasime pe deasupra.
TIANA28
Haideti sa va mai 'stresam' cu niste pozici

Aici dormeam cu tati in ziua plecarii.. sad.gif



Ne-am imbracat si ne pregateam de plimbarica...



Cum dormim noi pe burtica



La plimbare prin parc.. si ne-a prins intunericul...



Un zambet ptr mami..



Aseara..la baitza



Dupa baitza.. ne pregateam de masaj

Leelee
Eu sunt rupta de racita dar fiica-mea nu are absolut nimic - sunt f happy dar e amuzanta faza. Cred ca e din cauza ca sarcina iti scade mult eficienta sistemului imunitar (de aia nu mai scapam de candida)
Ieri am fost la mare. E a naibii de obositor, chiar daca nu am condus eu masina mea. Am fost vreo 10 persoane, cu doua masini. L-am rugat pe unchiu-miu sa conduca masina mea, ca eu sa pot alapta daca aia mica plangea.
Ne-am intors rupti de oboseala acasa si am hotarat sa nu mai mergem pana la anu' la mare, cand fata o sa fie mai mare. Ea s-a comportat foarte bine dar imi era mila pentru ca ii era foarte cald si era mereu transpirata. E nashpa sa chinui un bebe mic. Faza e ca medicul pediatru ne recomandase sa o ducem la mare.
Eu ma simt foarte bine (in afara de faptul ca sunt racita si am nasul inchis). Ma simt ca dracu din punct de vedere estetic fiindca mai am de dat jos minim 5 kg iar parul meu arata foarte nashpa (nici nu mi se mai onduleaza ca inainte) asa ca m-am vopsit dar mi-a iesit o culoare prea inchisa (am vrut castaniu deschis si a iesit aproape negru) incat Gia se uita la mine mirata de tot de parca sunt alta persoana (ca sa fie totul perfect, am si alta voce din cauza racelii incat nu mai am chef sa vorbesc ca sa nu sperii saracul copil).
alexa21
vad ca aproape toata lumea re un program infernal.si noi am avut careva patanii in ultimele zile.de cand a zis dr. sa-i dau sa suga la cerere se invatase puiul meu si cerea mereu dar sugea ff putin sau deloc.si uite asa aseara m-am trezit cu un san plin de noduli ,tare ca piatra si dureros de mama focului.si uite asa am schimbat programul ca ma teminase si noaptea din ora in ora.o alaptez la 3 ore si intre cand i se face foame ii dau ceai.azi-noapte de la 2 la 5 si jum nu a dormit deloc dar noroc ca a fost mama la mine si a stat cu ea.
si vad ca ne merge mai bine asa la amandoua.
si mie mi-e cam teama sa o las mai dezbracata.de obicei o tin in costumas cat mai subtire dar cu usa deschisa spre balcon si geamul la balcon deschis ca nu se face curent.in casa am cam 26-27 de grade.
Vick24
QUOTE(TIANA28 @ Aug 3 2009, 04:36 AM) *
Haideti sa va mai 'stresam' cu niste pozici

Aici dormeam cu tati in ziua plecarii.. sad.gif



Ne-am imbracat si ne pregateam de plimbarica...



Cum dormim noi pe burtica



La plimbare prin parc.. si ne-a prins intunericul...



Un zambet ptr mami..



Aseara..la baitza



Dupa baitza.. ne pregateam de masaj



Pupam pe zimbaretul dulce care stie sa faca atitea lucruri, si sa zimbeasca si plimbarica, si baita si sa stea pe burtica asa frumos. jucaus.gif M-ai inspirat cu poza pe burtica si tocmai l-am pus...1 minut de scincet si apoi ENJOY....ii place si sta ca un ingeras cuminte de nu-l recunosc. super.gif
TIANA28
QUOTE(Vick24 @ Aug 3 2009, 08:14 PM) *
Pupam pe zimbaretul dulce care stie sa faca atitea lucruri, si sa zimbeasca si plimbarica, si baita si sa stea pe burtica asa frumos. jucaus.gif M-ai inspirat cu poza pe burtica si tocmai l-am pus...1 minut de scincet si apoi ENJOY....ii place si sta ca un ingeras cuminte de nu-l recunosc. super.gif

Ma bucur ca sta si Albert pe burtica jucaus.gif.. o sa vezi ca o sa-i placa din ce in ce mai tare.. si cand are crize de colici e de preferat decat sa-i dai stiu eu ce picaturi.

Pupam mamica frumoasa si baiat cuminte hug.gif
Vick24
QUOTE(TIANA28 @ Aug 3 2009, 01:53 PM) *
Ma bucur ca sta si Albert pe burtica jucaus.gif.. o sa vezi ca o sa-i placa din ce in ce mai tare.. si cand are crize de colici e de preferat decat sa-i dai stiu eu ce picaturi.

Pupam mamica frumoasa si baiat cuminte hug.gif


M-am convins ca-i place si l-as lasa mai mult dar inca nu i-a cazut buricutul, au trecut deja 11 zile si nimik si parca nu-s semne sa cada chiar degraba. Il tot dau cu alcool si abia astept sa cada ca sa facem si o baie normala si sa stam pe burta cit vrem...
Am citit undeva ca chiar daca cade buricutul, baia in cadita se face dupa vre-o 10 zile de la cadere....E adevarat sau eu am inteles ceva gresit?
Pupam si noi pe Tomitza si toti baieteii si fetitele mumoase de iulie. hug.gif
TIANA28
QUOTE(Vick24 @ Aug 4 2009, 03:34 AM) *
M-am convins ca-i place si l-as lasa mai mult dar inca nu i-a cazut buricutul, au trecut deja 11 zile si nimik si parca nu-s semne sa cada chiar degraba. Il tot dau cu alcool si abia astept sa cada ca sa facem si o baie normala si sa stam pe burta cit vrem...
Am citit undeva ca chiar daca cade buricutul, baia in cadita se face dupa vre-o 10 zile de la cadere....E adevarat sau eu am inteles ceva gresit?
Pupam si noi pe Tomitza si toti baieteii si fetitele mumoase de iulie. hug.gif

Noi am facut baitza din prima zi cand ne-am intors de la maternitate. Buricul l-am dat tot timpul cu spirt si pudra Baneocin si i-a cazut in a 11-a zi.
denysa81
QUOTE(Vick24 @ Aug 4 2009, 03:34 AM) *
M-am convins ca-i place si l-as lasa mai mult dar inca nu i-a cazut buricutul, au trecut deja 11 zile si nimik si parca nu-s semne sa cada chiar degraba. Il tot dau cu alcool si abia astept sa cada ca sa facem si o baie normala si sa stam pe burta cit vrem...
Am citit undeva ca chiar daca cade buricutul, baia in cadita se face dupa vre-o 10 zile de la cadere....E adevarat sau eu am inteles ceva gresit?
Pupam si noi pe Tomitza si toti baieteii si fetitele mumoase de iulie. hug.gif

eu am facut baie in cadita la bebe si cu buricul necazut si imediat dupa ce a cazut. cat era necazut o spalam doar cu apa si numai pe cap cu sampon, iar dupa ce a cazut o spal cu sapun si o dau si cu ulei, iar apoi o dau cu spirt la buricut si s-a curatat ff bine.
denysa81
cum mai stai cu depresia astazi tiana? si eu am avut depresie chiar in primele zile cand m-am intors din spital cand tati a lucrat zi lumina vreo 3 zile, dar acum incepem sa ne intram in normal cat de cat. doar Miruna ne mai face cate o figura si nu doarme cate o zi intreaga de intram in depresie toti. dar in rest e ok. asa ca incearca sa te obisnuiesti cu gandul si o sa treaca. multa bafta si pupici la bebici
stefyangro
QUOTE(Vick24 @ Aug 4 2009, 03:34 AM) *
M-am convins ca-i place si l-as lasa mai mult dar inca nu i-a cazut buricutul, au trecut deja 11 zile si nimik si parca nu-s semne sa cada chiar degraba. Il tot dau cu alcool si abia astept sa cada ca sa facem si o baie normala si sa stam pe burta cit vrem...
Am citit undeva ca chiar daca cade buricutul, baia in cadita se face dupa vre-o 10 zile de la cadere....E adevarat sau eu am inteles ceva gresit?
Pupam si noi pe Tomitza si toti baieteii si fetitele mumoase de iulie. hug.gif


Buna fetele,
nu am mai intrat de mult acum vreau sa recuperez ce ati scris.
Vick, despre buric: fetei mele i-a cazut dupa 17 zile, asa ca stai linistita. Eu i-am facut baie in caditza de cand am adus-o acasa, ca doar nu ii intra apa in buric. Trebuie sa ai grija sa nu o uzi f tare, in rest poti sa il speli linistita.
Ma bag la citit va pup pe toate si pe bebelusi, evident
TIANA28
QUOTE(denysa81 @ Aug 4 2009, 08:57 AM) *
cum mai stai cu depresia astazi tiana? si eu am avut depresie chiar in primele zile cand m-am intors din spital cand tati a lucrat zi lumina vreo 3 zile, dar acum incepem sa ne intram in normal cat de cat. doar Miruna ne mai face cate o figura si nu doarme cate o zi intreaga de intram in depresie toti. dar in rest e ok. asa ca incearca sa te obisnuiesti cu gandul si o sa treaca. multa bafta si pupici la bebici

La fel, din pacate.. sad.gif Am fost dimineata prin parc si ne-am mai racorit un pic.. acum stam in casa, Toma doarme iar eu bantui internetul si ma foiesc de ici colo. De maine o sa incercam si noi sa papam macar o masa de la biberon, laptic de-al meu nu lapte praf sa vedem cum ne descurcam ca asa nu pot sa fac nimic.. Cum am iesit la aer un pic cum incepe sa planga ca vrea tzitzi si fereasca Dumnezeu sa nu avem vreo banca prin apropiere sa pot sa-i dau ca-i scandal mare mare..deja ne stie tot parcul.. cum ajungem cum hopa pe prima banca libera si papa yami.gif ..
pogos
tiana, asa pateam eu cu ana. ii placea sa manance in oras. acum cu piticul nu e asa. e diferit. daca papa bine acasa nu mai e nevoie sa pape in oras.

am fost si noi azi la pediatra si Tudor a luat 550 gr in 10 zile. are 4.100 kg. baiat mare biggrin.gif

va pupam
pyssy
Buna fetele,
Ieri am ajuns si noi la tanti doctora si am aflat ca suntem constipat din cauza formulei, asa ca am schimbat-o .. una scumpa cu una si mai scumpa .. (el sa fie sanatos ca banii se fac) , cica 60 % din bebei trec prin asta caci nu digera nu stiu ce proteina din formula obisnuita dat fiind ca stomacelul "e proaspat si nu este inca rodat " asa ca momentan papam formula din asta si apoi in 2-3 luni o sa revenim la normal..( Din pacate eu laptic nu mai am ) La fel si cu " horcaitul " care il face uneori .. cica e normal si va trece dupa 3-4 luni
In rest .. suntem frumusei si maricei ..am luat 800g pana acum, asa ca avem .. 4.600g

PS : Tanti doctora a mai zis : "no tea, no water, no juice until 4 months old, just milk" ca cica chestia ca ceaiul de musetel sau apa fiarta care ajuta la constipatie nu-s decat superstitii babesti care nu ajuta la nimic (si sincer .. pe noi timp de 1 saptamana nu ne-a ajutat)

Pupici la mamici si bebei frumusei
alisi_1
QUOTE(mishulina @ Aug 3 2009, 05:51 AM) *
offtopic.gif Stiti ce ma gandeam eu acum... pe zi ce trece ne imputinam tot mai mult.. restul mamicilor unde sunteti, nu ne mai povestiti nimic? Din cate imi amintesc eu... tiana, pitana,pogos, magGda, laura85soare, silviu_marian, lucia, LeeLee,Alisi, ioanaklarisa (... si lista continua crybaby.gif ) erati mai active candva si impartaseati cu noi experientzele voastre jucaus.gif


eu va urmaresc in fiecare zi ce pvestiti despre puisorii vostri si le admir pozele... doar ca eu nu prea am avut multe sa va spun despre printesa mea decat ca este foarte cuminte.
nici eu nu ma pot dezlipi de langa ea ca imediat cauta tzatza... sau daca o scot la plimbarica cu masina adoarme imediat cum simte miros de masina smile.gif in rest nu am treaba cu ea, doarme tot timpul... si noatea nici nu-l trezeste pe tati... inainte ma rugam de ea noaptea sa se trezeasca sa-i dau sa pape, dar acum se trezeste singura cam de 2 ori pe noapte... s-a facut smechera - nu ma vrea in patut, ci doar cu noi in pat, dar nu-i fac tot timpul mofturile

buricutul a cazut la 9 zile... eu nu i-am facut baitza decat dupa ce i-a cazut, dupa o sapt.

printzesa mea are, la 3 saptamani, 4,350kg...
Leelee
Salut mamicilor si piticilor!
Gia mea e un copil cuminte si nu imi face deloc probleme. Mi se pare ca mananca cam putin dar des si saptamana trecuta avea 3.900 kg iar scutecele sunt pline cand le schimb asa ca nu are sens sa devin paranoica. Aici in Italia se face prima vizita pediatrica la 2 saptamani de la nastere iar Gia avea la capusor diametrul de 36 cm (de la 34 la nastere) si 3.900 kg de la 3.620 kg la nastere (cu pierdere de 220 gr in spital).
De vreo cateva zile incerc sa o obisnuiesc cu biberonul. Se uita mirata la mine, il impinge cu limba si cu chiu cu vai trage vreo cateva inghitituri. Ma gandesc sa o obisnuiesc si cu biberonul pentru a putea avea cateva momente libere si sa o pot lasa si cu altcineva in caz de nevoie.
Eu nu ii dau nici ceai, nici apa, nici suplimente. Pana la 6 luni, daca am sa fiu norocoasa sa am lapte pana atunci, numai si numai laptic am sa ii dau puiului.
alisi_1
mai devreme i-am facut baitza printesei(ii place tare mult in apa- ca la tati), iar mama mea a infashat-o si acum doarme ca un ingeras, nu-i mai trebuie in pat langa mami. acum stau si o pazesc ( mi-e frca sa nu se inece cu laptic) inca vreo 30de min si apoi o shimb... pe puii vostri i-ati infashat? cum au reactionat.?..

pyssy
Eu il infas (mai curand impachetez ca nu stiu sa infas) pe Alex noaptea sau dimineata cand desi doarme, e foarte agitat si uneori imediat se linisteste alteori il enerveaza si mai rau face .. caz in care il pun pe burtica sau il pun pe-o parte si-l iau langa mine si atunci se linisteste
pogos
al meu nu vrea infasat. se incordeaza tot cand incerc sa-l infas. Anei ii mai prindeam piciorusele si ii placea. dar Tudor nu doreste deloc. vrea sa fie liber tongue.gif
mishulina
QUOTE(alisi_1 @ Aug 4 2009, 05:03 PM) *
mai devreme i-am facut baitza printesei(ii place tare mult in apa- ca la tati), iar mama mea a infashat-o si acum doarme ca un ingeras, nu-i mai trebuie in pat langa mami. acum stau si o pazesc ( mi-e frca sa nu se inece cu laptic) inca vreo 30de min si apoi o shimb... pe puii vostri i-ati infashat? cum au reactionat.?..



Aoleu mama ce ochioasa frumoasa ai tu acolo eusa_clap.gif
Si eu il infas (sau la fel cum a zis pissy "impachetez") noaptea, si in general cu manutzele afara ca altfel avem scandal mare). Am incercat de vreo doua ori sa ii bag si capusorul in cutiutza, dar bineinteles ca nu mi-a reusit niciodata bb.gif Plus ca e atat de "fortzos", ca pana sa-l termin eu manutzele lui sunt deja afara. Va ziceam zilele trecute ca raman fara laptic. Am inceput de 2 zile sa iau o tinctura, aucm nu stiu daca datorita ei sau nu dar se pare ca ne imbunatatim situatia bananab.gif

QUOTE(TIANA28 @ Aug 3 2009, 04:56 AM) *
Buna mamici si bebei partners.gif

Noi incercam sa depasim depresia accentuata de faptul ca e tati plecat si de asta intram mai rar sad.gif , dar de acum incolo promitem sa fim mai activi. Nu am vrut sa va amarasc si pe voi cu toate gandurile mele sad.gif ... speram sa le depasim odata si odata.
Am vazut ca vorbeati despre pozitia bebelului in timpul somnului.. si mie mi-era frica sa-l pun pe burtica.. dar a venit la noi o prietena, mamica a unui baietel de 2 ani.. si l-a pus asa chiar cand avea o criza de colici... stiti ce bine s-a linistit ca i s-a incalzit burtica. M-am interesat si eu pe la medici si alte cunostinte si pe internet si intr-adevar asta e pozitia cea mai recomandata ptr bebei.. si nu va fie frica ca se sufoca.. stiti ce frumos isi intoarce singur capusorul .. plus ca ii face bine la gat si spate.. face muschiuleti yes.gif . Daca va e frica, la incept stati langa el cand doarme asa.. sau cand iesiti in parc cu caruciorul puneti-l asa ca il vedeti tot timpul...noi deja ne-am invatat si avem macar cateva reprize de somnik pe zi in pozitia asta.
La capitolul colici, inca ne mai deranjeaza dar am hotarat sa nu-i mai dau nimic.. ii fac masaj la burtica.. il tin pe mine sa-l incalzesc si cam atat.

Va pupam si promitem sa fim mai activi hug.gif


Tiana scumpa.. daca ai sti ce mi-ar placea sa am si eu un grupuletz de mamici- prietene cu care sa ma intalnesc.. Eu chiar nu inteleg de ce stai u pe ganduri la a te intalni cu mamicile din constanta. Depresia ta nu face bine BB, iar daca el e agitat tot tie iti e mai rau. bere.gif

Pyssy, despre ce formule vorbesti tu?
pyssy
QUOTE(mishulina @ Aug 5 2009, 03:27 AM) *
Pyssy, despre ce formule vorbesti tu?


Formula de laptic praf pentru bebel ca eu nu mai am ..de fapt de la inceput nu am avut prea mult insa acum si daca ma chinui 2 ore si mai mult de 50g de la ambii sani nu mai scot
denysa81
QUOTE(TIANA28 @ Aug 4 2009, 06:57 PM) *
La fel, din pacate.. sad.gif Am fost dimineata prin parc si ne-am mai racorit un pic.. acum stam in casa, Toma doarme iar eu bantui internetul si ma foiesc de ici colo. De maine o sa incercam si noi sa papam macar o masa de la biberon, laptic de-al meu nu lapte praf sa vedem cum ne descurcam ca asa nu pot sa fac nimic.. Cum am iesit la aer un pic cum incepe sa planga ca vrea tzitzi si fereasca Dumnezeu sa nu avem vreo banca prin apropiere sa pot sa-i dau ca-i scandal mare mare..deja ne stie tot parcul.. cum ajungem cum hopa pe prima banca libera si papa yami.gif ..

si eu care nu imi dadeam seama de ce imi plange afara. cred ca din acelasi motiv. cand ii bag suzeta in gura trage cu asa o ciuda de ea ca mi-e frica sa nu se dezlipeasca si sa o inghita biberon.gif cred ca o sa scot si eu tzatza prin parc sa vedem cum reactioneaza dupa. bouncy.gif
denysa81
la mine nu vrea sa stea infasata deloc. imediat incepe sa se zvarcoleasca si sa mornaie. cand ii dau drumu da din picioare si mani parca inoata prin somn. asa e de comica. se trezeste se mai uita pe pereti, iar adoarme. asta daca nu o bagi in seama. dar daca incepi sa vb cu ea sau sa pui pana pe ea sau sa o pupi, adio somn pentru vreo 3 ore. dar tati si bunica(mama mea) imediat cu ea in brate sau imediat incep sa ii povesteasca cate ceva si uite asa fetita mea alintata sta cate o zi intreaga treaza.
ioana12381
Pupacim toti bebelasii, bine ati venit pe lume! Va rugam sa ne dati si noua un votic notworthy.gif
magGda
[quote name='pyssy' date='Jul 31 2009, 10:53 PM' post='809263']
Fetelor eu nu mai stiu ce sa mai fac cu depresia asta .. nu mai trece deloc.. de fapt acum sa mai agravat un pic ca a plecat si mama si am ramas singurei (eu cu bebe ca tati e la munca mai mereu) iar bebe e tot constipat si se chinuie si il doare burtica si eu cand il vad asa incep plang de mila lui. Am incercat ceai de musetel .. ii place .. bea cate 100ml si tot ar mai bea, am incercat supozitor cu glicerina .. functioneaza pe moment dar nu vreau sa abuzez.. masaje pe burtica, bai calde cu masaj , apa fiarta si racita .. nimic nu functioaneaza.. crybaby.gif
Voi mai aveti vre-o alta idee impotriva constipatiei ?

Mie o prietena ne-a sugerat sa folosesc lactoza de la Humana, care e un supliment alimentar si care regleaza f. bine tranzitul. Nu am apucat sa vorbesc inca cu pediatra dar o sa-i fac o intrebare. Se pare ca e excelent. Uite cateva detalii: http://www.reclama.ro/detalii.php?cod=HU13
Sanatate mult si pupici
Vick24
Salutre mamicile,
Va tot citesc zilnic dar nu mai apuc sa scriu, sa multumesc pentru sfaturi ca ba sunt pe fuga, ba sunt cu Albert in brate si tre sa scriu cu o mina wink.gif
Mersi Mishulina pentru sugestiile cu ceaiul si preturile, ma bucur ca da rezultate la tine, o sa vad poate imi comand si eu ceva asemanator ca ma plictisesc doar cu apa. de-abia acum am observat in poza de jos ca ati pus is ursuletului Pampersi...sunteti tare amuzanti si tu si strumful tau laugh.gif
Noi asa si nu facem baita generala inca, iata maine sunt 2 saptamini de la nastere si nu ne-a cazut inca buricutul. Aseara am tras si o sperietura ca dupa ce l-am pus pe burtica in poala si-l masam pe spate, cind il intorc vad pete mici de singe pe body...m-am alarmat toata, am sunat-o pe mama acasa in Moldova si m-a linistit, mi-a zis ca e normal dar tre sa ungem noi cit mai des cu alcool poate se usuca odata si cade.
Noptile ne sunt mai linistite...dar nu in patut ci in pat cu noi. Poate e mult prea mic ca sa inteleaga insa sunt convinsa ca percep ff. bine afectiunea, simt respiratia, mirosul pentru ca atita timp cit doarme in pat cu noi, are o fatuca plina de satisfactie...si geme usor a placere, a alint. A papat la 1 noaptea si m-a trezit nu cu plins isteric ca inainte ci cu clefait de-al lui la ureche la 5.30...va imaginati ce progres! tongue.gif
Cam astea la noi...maine ne intilnim cu pediatrul sa vedem cit am luat in greutate si sa ne lamurim si cu "horcaitul" ca unii zic ca nu e chiar normal.
Toate bune si pupicei de la mine si Albert la toti Puii! hug.gif
Vick24
asa dormim noi de citeva zile...nu ne mai place infasati.



Albert la 1 saptamina si un pik...

Leelee
Fetelor, incep sa ma ingrijorez ca am sa imi pierd laptele fiindca eu nu prea mananc nimic toata ziua. Nu stiu, nu am probleme cu mancarea numai ca nu am chef din cauza caldurii si din cauza ca sunt singura toata ziua. Ufff, trebuie sa gasesc o modalitate sa ma fortez sa mananc. Voi ce mancati in perioada asta? Eu mananc kilograme intregi de piersici si de pepene pe zi.
mishulina
QUOTE(pyssy @ Aug 4 2009, 10:56 PM) *
Formula de laptic praf pentru bebel ca eu nu mai am ..de fapt de la inceput nu am avut prea mult insa acum si daca ma chinui 2 ore si mai mult de 50g de la ambii sani nu mai scot


smile.gif intrebam ce firme. Cu ce anume nu te impacai si cu care ii e bine BBlusului tau? Noi inca nu am ajuns la formula, dar mi-e frica tare ca -sar putea apropia momentul....
mishulina
QUOTE(Leelee @ Aug 5 2009, 05:14 PM) *
Fetelor, incep sa ma ingrijorez ca am sa imi pierd laptele fiindca eu nu prea mananc nimic toata ziua. Nu stiu, nu am probleme cu mancarea numai ca nu am chef din cauza caldurii si din cauza ca sunt singura toata ziua. Ufff, trebuie sa gasesc o modalitate sa ma fortez sa mananc. Voi ce mancati in perioada asta? Eu mananc kilograme intregi de piersici si de pepene pe zi.


Eu de 2 luni mananc mici sau carne la gratar cel putin 1 data la 2-3 zile (Asta cand e si barbatu-miu acasa). Altfel, si eu eram ca tine, mai nimic toata ziua, piersici, mere si pepene. Dar am tras o sperietura taaare mare acum cateva zile ca imi pierd laptele si m-a motivat. cel putin pe moment wink.gif
pyssy
QUOTE(mishulina @ Aug 6 2009, 02:50 AM) *
smile.gif intrebam ce firme. Cu ce anume nu te impacai si cu care ii e bine BBlusului tau? Noi inca nu am ajuns la formula, dar mi-e frica tare ca -sar putea apropia momentul....



Am folosit initial Similac Advance, apoi am schimbat cu Enfamil Lipil ca aveam niste cupoane si ceva reduceri de la ei .. si dupa 2 zile bebe s-a constipat.. asa ca am schimbat inapoi pe Similac.. acum doctora ne-a dat Similac Alimentum care e cam piperat la cost (Similac Advance era 14 $ cutia, asta-i 26$ ) si Nutramigen (23 $) si papam 1 cutie la 2 zile.. 2 zile jumatate cel mult, dar .. macar sa se simta el bine ..Acum maine am zis ca mergem sa aplicam pt WIC sa vedem daca ne aproba .. nu prea credem ca noi lucram amandoi si depasim destul de mult plafonul (dar si cheltuielile sunt mari) dar daca nu incerci nu sti smile.gif
mishulina
QUOTE(pyssy @ Aug 5 2009, 10:24 PM) *
Am folosit initial Similac Advance, apoi am schimbat cu Enfamil Lipil ca aveam niste cupoane si ceva reduceri de la ei .. si dupa 2 zile bebe s-a constipat.. asa ca am schimbat inapoi pe Similac.. acum doctora ne-a dat Similac Alimentum care e cam piperat la cost (Similac Advance era 14 $ cutia, asta-i 26$ ) si Nutramigen (23 $) si papam 1 cutie la 2 zile.. 2 zile jumatate cel mult, dar .. macar sa se simta el bine ..Acum maine am zis ca mergem sa aplicam pt WIC sa vedem daca ne aproba .. nu prea credem ca noi lucram amandoi si depasim destul de mult plafonul (dar si cheltuielile sunt mari) dar daca nu incerci nu sti smile.gif


Saru' frumos de rasp. Speram sa nu zici similac. Noi de cum am aflat ca's gravida am inceput sa cumparam pampersi si formula. Si tot pe similac m-am dus, dar da... cum ai zis si u se termina imediat, si e scump rau. Bafta multa cu wic, noi am fo in program pana inainte de bb, eu n-am declarat ca munceam si a fost ok. Cu o luna inainte d bb i-au marit salariul sotului, asa ca din wic ne-au scos pt ca depaseam plafonul cu... 47$. wife.gif am av noroc totusi ca li s-au facut mila d noi si ne-au dat o pompitza p ultima suta de metri. Din cate am inteles eu cica pt. nou nascuti dau good start, si dau destul daca ai noroc. tinem pumnii!
pyssy
QUOTE(mishulina @ Aug 6 2009, 06:41 AM) *
Din cate am inteles eu cica pt. nou nascuti dau good start, si dau destul daca ai noroc. tinem pumnii!


Daca doctorul iti scrie ca bebe tre sa pape numai o anumita formula iti da si formula respectiva ....
alexa21
vad ca toata lumea e ocupata cu ingerasii.si la noi a inceput sa se scurteze programul de somn si mami e tare obosita.dar asta e,crestem noi mari.
eu am o problema.ma doare ff tare un san desi nu este tare si bb suge mereu la el,la fiecare masa.stie cineva un remediu pt asta,ca nu mai pot de durere mai ales cand suge.ea mananca si eu plang.am incercat apa rece,gheata dar nu se cunoaste nimic.
pup floare2.gif
iubita_tiana
QUOTE(alexa21 @ Aug 6 2009, 10:59 AM) *
vad ca toata lumea e ocupata cu ingerasii.si la noi a inceput sa se scurteze programul de somn si mami e tare obosita.dar asta e,crestem noi mari.
eu am o problema.ma doare ff tare un san desi nu este tare si bb suge mereu la el,la fiecare masa.stie cineva un remediu pt asta,ca nu mai pot de durere mai ales cand suge.ea mananca si eu plang.am incercat apa rece,gheata dar nu se cunoaste nimic.
pup floare2.gif

te doare sfarcul?te ssageata? cum e durerea?
dariamidan
QUOTE(pyssy @ Aug 6 2009, 06:45 AM) *
Daca doctorul iti scrie ca bebe tre sa pape numai o anumita formula iti da si formula respectiva ....



si de la noi un votic ca tare scumpi mai sunteti !! floare2.gif
Leelee
Imi tiuie urechile a singuratate la topicul asta de ceva timp, de aia nici nu mai intru sa verific. Hellooooooooooooooooo?!? oFloare1.gif
Mamicile de iunie au scris de vreo 5 ori cat noi si gasesc mereu chestiuni noi de discutat.
Sa va zic de noi - fiica-mea acum sughite si se uita sa vada ce fac eu. O tin numai in scutec fiindca e foarte cald si ii apar niste bubitze rosii pe piele de la caldura. Asteptam seara ca sa iesim putin la plimbare (asta daca o sa vina tati destul de devreme de la serviciu) fiindca e perfecta temperatura dupa 20 iar orasul devine o splendoare noaptea si se umple de vizitatori.
Gia e mucoasa si, cateodata, cand stranuta, imi scoate niste mucalai de ma face sa rad cand o vad murdara. E o scumpete de fetita si ma simt foarte norocoasa sa ii fiu mamica.




Ea e Mara, prietena lui Gia. Eu m-am imprietenit cu mama ei la cursul de pregatire a nasterii si am ramas in legatura si dupa aia.
magGda
Hai sa va mai zic si eu vreo 2 vorbe, ca altfel credeti ca am disparut. partners.gif
Noi astazi am facut 1 luna occasion.gif si tragand linie, pana acum suntem ok. Ne-am nascut cu 3.1 kg si 48 cm, am plecat din maternitate cu 2.96 kg si acum avem 3.96 si 51 cm.

La inceput era bebelina mai linistita, dar acum de la formula de lapte are tendinta sa se constipe, drept pt care noaptea suntem tare chitaite. Ziua dormim fara probleme, dar noaptea cand se acumuleaza si toata caldura in casa, e nenorocire...
Aseara am fost la plimbarica pana pe la 10 si ne-am facut baita tocmai pe la ora 11:00. Dupa baita a mancat si s-a culcat. A dormit asa de bine pana pe la 5:45 si m-am hotarat ca asa sa facem de acum in colo: baita cat mai tarziu ca sa doarma bine dupa...
Legat de durerile de burtica, noi nu cred ca avem probleme cu colici, ca doarme toata ziua, dupa cum v-am spus, asa ca nu-i mai dau nimic din ce mi-a recomandat pediatra: ESPUMISAN. Mai primisem de la cineva un flacon de apa de colici, parca, dar am renuntat si la asta. Cand o vad ca se stramba si imi dau seama ca nu poate sa faca kk, ii pun repede termometrul si o ajut sa scape de kk si apoi se linisteste.

Cand ii fac baita mi-e cam teama sa nu-i intre apa in urechi. Voi cu ce stergeti bblusii in urechi, cu betisoare cu opritor?

Nasucul cu ce-l curatati? Oare e chiar asa de buna batista bebelusului? Stie
careva, ati folosit pentru mucisori?

In rest cam cu d'astea ne distram toata ziua. Eu cand am putin timp liber, mai fac si cate ceva pentru firma, ca sa nu creada tati ca l-am abandonat. Pe el l-am cam neglijat saracu'(pe tati) si in plus cand ma intreaba milioane de chestii de zici ca e copil, am mai si tipat la el. Dar el e intelegator si mereu imi zice: "nu ma supar pe tine, ca stiu ca e normal sa-ti fie asa in perioada asta" Cand imi zice chestiile astea, ma simt ca un rahatel ca m-am luat de el, sau ca am tipat la el. E un sot extraordinar si de aceea il iubesc mult. Bebelina deja cand il aude prin casa, face niste ochi mari si o vad cum il cauta cu privirea.

Hai ca s-a trezit printesica, dar revin cu continuarea..
Pupici
denysa81
QUOTE(Leelee @ Aug 6 2009, 05:14 PM) *
Imi tiuie urechile a singuratate la topicul asta de ceva timp, de aia nici nu mai intru sa verific. Hellooooooooooooooooo?!? oFloare1.gif
Mamicile de iunie au scris de vreo 5 ori cat noi si gasesc mereu chestiuni noi de discutat.
Sa va zic de noi - fiica-mea acum sughite si se uita sa vada ce fac eu. O tin numai in scutec fiindca e foarte cald si ii apar niste bubitze rosii pe piele de la caldura. Asteptam seara ca sa iesim putin la plimbare (asta daca o sa vina tati destul de devreme de la serviciu) fiindca e perfecta temperatura dupa 20 iar orasul devine o splendoare noaptea si se umple de vizitatori.
Gia e mucoasa si, cateodata, cand stranuta, imi scoate niste mucalai de ma face sa rad cand o vad murdara. E o scumpete de fetita si ma simt foarte norocoasa sa ii fiu mamica.




Ea e Mara, prietena lui Gia. Eu m-am imprietenit cu mama ei la cursul de pregatire a nasterii si am ramas in legatura si dupa aia.

am observat si eu ca la noi in topic e slaba miscarea. suntem noi mai putine sau suntem mai putin active?
ce scumpete de fetita... iti vine sa o mananci.
denysa81
am si eu o intrebare: voi scoateti bebeii din cadita de capusor? cica sa se lungeasca gatu sau ceva de genu... mie mi-e tare frica sa o iau de cap.
in urechi nu o sterg cu nimic. incerc pe cat posibil sa nu dau cu apa cand ii fac baita si apoi o sterg cu prosopul doar asa la suprafata bine bine.
cu nasucul inca nu avem probleme. nu am folosit nimic, iar pentru ochisori dupa cum am mai spus: ceai de musetel care e bun si pentru ten. s-a iritat la barbita de la supt si am dat-o cu ceai de musetel si imediat ii trece.
ince o intrebare: dati la bebe ceai de tei? eu i-as da putin ca e foarte agitata ziua dar nu stiu daca e bun. voi ati incercat?
pupici la bebici si mamici.
pyssy
QUOTE(dariamidan @ Aug 6 2009, 03:31 PM) *
si de la noi un votic ca tare scumpi mai sunteti !! floare2.gif


Multumim..si trimitem un partners.gif si la voi ca sunteti tare dragalasi

QUOTE(denysa81 @ Aug 6 2009, 06:28 PM) *
am si eu o intrebare: voi scoateti bebeii din cadita de capusor? cica sa se lungeasca gatu sau ceva de genu... mie mi-e tare frica sa o iau de cap.
in urechi nu o sterg cu nimic. incerc pe cat posibil sa nu dau cu apa cand ii fac baita si apoi o sterg cu prosopul doar asa la suprafata bine bine.
cu nasucul inca nu avem probleme. nu am folosit nimic, iar pentru ochisori dupa cum am mai spus: ceai de musetel care e bun si pentru ten. s-a iritat la barbita de la supt si am dat-o cu ceai de musetel si imediat ii trece.
ince o intrebare: dati la bebe ceai de tei? eu i-as da putin ca e foarte agitata ziua dar nu stiu daca e bun. voi ati incercat?
pupici la bebici si mamici.


Am auzit si eu chastia cu trasul de cap, si noua poate ne-ar prii ca avem gatul ca Petre Roman , dar cum sa trag bebele de cap? Decat sa stric copilul mai bine sa alerge fetele de la Apaca dupa noi super.gif
Ceai de tei i-am dat si eu cateva zile, mai mult pt constipatie decat pt agitatie si sincer nu am vazut nici o diferenta.. nici cu constipatia, nici cu agitatia, in plus doctora a zis sa nu-i mai dau nici un fel de ceai pana la 4-5 luni. Asa ca acum pt folosim lapte care nu face nimic .. ba da .. costa mult si atat.. si pt agitatie .. cand ne apuca crizele ori il impachetez in scutec, ori il pun pe burta si imediat se linisteste
pitana7
cate zile pe luna le dati bebeilor vigantol?
fata
leelee, scuza-ma, tu ai facut fetei vreun vaccin? ai fost programata ptr vreunul?
pyssy
QUOTE(pitana7 @ Aug 6 2009, 06:56 PM) *
cate zile pe luna le dati bebeilor vigantol?


Eu habar nu am ce-i ala .. dr a zis nu dai nimic.. asa ca .. ma conformez.. in plus nu prea sunt adepta medicamentelor cat timp nu e cazul .. Sincer nici vitaminele prenatale nu le-am luat decat 2 luni caci decat sa ma indop ca un curcan cu medicamente, am preferat sa pap sanatos si sa-mi iau de acolo vitaminele
pyssy
QUOTE(fata @ Aug 6 2009, 06:56 PM) *
leelee, scuza-ma, tu ai facut fetei vreun vaccin? ai fost programata ptr vreunul?



In mod normal tre sa-l faca in spital pe cel pt hepatita dar nu obligatoriu, caci pe mine m-a intrebat daca vreau sa mi-l faca acolo, la fel si pt mine .. mi-au facut un antitetanos ca cica daca nu l-ai facut in ultimii 2 ani tre sa-l faci ca sa nu- transmiti la bebe.. Nu ma intreba ce sa transmiti si cum ca sunt in ceata .. tanti ma intrebat .. eu am intrebat daca e musai , ea cu fatza sobra mi-a raspuns ca nu dar ar fi bine pt bebe, eu m-am speriat si-am acceptat , ea am intepat .. si gata
Daca nu ai facut nici un vaccin la bebe , vb cu pediatrul tau sau medicul de familie, el tre sa se ocupe de treaba asta, tre sa fie cel de acum pt hepatita si apoi la 2 luni ( alti dr zic ca la 1 luna) mai sunt inca 4 care tre facute
fata
ms. am sunat-o si pe sora mea care a nascut aici. mi-a spus ca primul vaccin se face la 3 luni. eu ma gandeam ca a uitat pediatrul sa-mi spuna
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.