Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
myrella
QUOTE(silviu-marian @ Jul 16 2009, 01:11 PM) *
il culci corect intr-o parte?ai grija sa eructeze (ragaie) de mai multe ori dupa ce suge,poate nu-l tii suficient.daca nu-s astea cauzele incearca sa descrii mai exact ce se intampla.pana la urma ca sa te linistesti ar trebui totusi sa intrebi un pediatru,nu stiu daca administrarea de calciu rezolva pr asta.tu nu-i dai vygantol?trebuie sa fii sigura ca se ineaca si ca nu-i altceva asa ca mai bine du-te la un pediatru,repet.e tare greu sa-ti dai seama ce se intampla pe net,e mai bine sa fie vazut.se intampla numai in somn?si daca te duci,du-te cu el sa-l si vada


Da, se intampla numai in somn...
Vygantol incep sa ii dau de maine (face 14 zile ) Nu cred ca e de la ragait, pt ca de obicei reuseste dupa fiecare masa. Pediatrul cand l-a consultat mi-a zis ca e sanatos tun...si cand l-am sunat sa ii zic ce se intampla mi-a zis ca la unii copii e normal sa faca asa si sa nu ma sperii ca el respira in momentele alea dar imi vine greu sa cred asta pt ca scoate niste sunete ca si cum s-ar sufoca...ca atunci cand incerci sa tragi aer pe gura si nu poti...offf...stiu ca e complicat de explicat, de asta nici nu stiu ce sa fac..
Daca ma duc cu el la dr si imi zice ca e sanatos iar apoi ajung aksa si se ineaca iar, ce fac???
muzo
felicitari bebeii noi!
tiana, pana la urma n-au fost chiar mici bebeii nostri au stiut ei de ce stau asa mult.
pe noi ne-a vizitat azi dr de familie care ne-a laudat f mult si acum sughitzm de mandrie smile.gif
va pupam cu drag
magGda
Buna mamicilor,
Sa va povestesc cum a fost nasterea, adica cezariana. Dupa ce am ajuns la maternitate la ora 9, cum eram programata, bine inteles ca s-a nimerit sa fie si cateva urgente si am tot fost amanata pana la ora 12. In sfarsit vine ora pentru operatie, asta dupa ce am fost la toaletat (nashpa senzatie si procedee) si ma pregatesc moral si psihic pentru marea intalnire. Anestezia a fost ok, ma asteptam sa fie mai dureroasa injectia, dar nu a fost asa notworthy.gif .
La 12:05 am inceput operatia, la 12:15 minute imi pupam bebelina.. jucaus.gif A fost f. repede. Cea mai stranie senzatie am avut-o cand am auzit-o tipand. Ce bine m-am simtit. Eram asa de emotionata ca si uitam sa-i raspund anestezistului cand ma intreba daca mi-e cald, daca mi s-a uscat gura, etc..
Imi placea ca anestezia mi-a redus de tot durerea si ca nu simteam nimic, dar la un moment dat vad niste picioare indoite de la genunchi si nu stiam ale cui sunt, ca eu pe ale mele le "simteam" intinse. De fapt nu era asa..
A urmat 2 zile de stat in pat, fara mancare doar cu lichide si spalaturi vaginale si in sfarsit a venit si ziua in care mi-am tinut printesa in brate, ca pana atunci nu am vazut-o decat in pozele pe care mi le aducea tati, cand mergea sa o viziteze..
Din spital am plecat vineri, asta dupa ce ne-a confirmat neunatologul ca bebelina este ok si ca putem merge linistiti acasa..
De cand suntem acasa, vad ca ne intelegem bine, pana acum. Multumim lui Dumnezeu ca avem un copil linistit, care se trezeste doar 1 pe noapte, mananca si e cuminte. Asta va doresc si voua, sa aveti un copil linistit, mancacios si cuminte ca al nostru.
Acum suntem in cautari de pediatru si nu reusim sa ne decidem pentru cine sa optam.
Revin cu alte detalii din viata noastra de bebelina.
Multi pupici la toata lumea.
Leelee
QUOTE(denysa81 @ Jul 16 2009, 09:25 AM) *
felicitari tuturor mamicilor. asteptare usoara viitoarelor mamici. cand va vad asa frumoase si fericite cu bebeii in brate simt ca nu mai am rabdare. si mai sunt doar 4 zile. Abea astept sa treaca. Cred ca nu a trecut niciodata asa de greu timpul. mai ales ca nu fac prea multe, stau si astept.
Sunt programata la cezariana pe 20 iulie de SF Ilie si o sa fie fetita. Ma puteti ajuta sa gasesc un nume derivat de la Ilie pentru fetita, in afara de Ilinca? notworthy.gif Eu m-am gandit la Elia ca am citit pe net ca in Italia se foloseste mai des ca derivat de la Ilie, dar nu sunt foarte hotarata. poate gasesc altul. poate stiti voi ceva?
pupici. tzuc.gif

Salut, Denysa. Multumesc pt gandurile frumoase.
Ma gandeam ca Eliana ar fi un nume frumos pt o fetita. E folosit in Italia si vine de la Elios - numele Soarelui in greaca
pitana7
cred ca se apropie momentul........de azinoapte la ora 2 nu am dormit deloc pana dimineata la ora 9 am avut contractii dureroase (mi se intarea burta si foarte putin ma durea si spatele) dar neregulate asa ca m-am intors pe toate partile si m-am plimbat. am reusit sa dorm azi 2 ore si contractiile s-au mai rarit dar nu au disparut. in tot intervalul de timp am luat vreo 3 no spa. nu am eliminat dopul gelatinos si nici nu mi s-a rupt apa asa ca deocamdata sunt acasa. sper sa apuc ziua de maine tot acasa.
TESYMO
Felicitari tuturor mamicilor de iulie care au nascut deja floare2.gif . Aveti niste bebelusi superbi, sa va traiasca si sa va bucurati de ei. tzuc.gif

Celor care nu au nascut inca le doresc o nastere usoara. oFloare.gif
silviu-marian
QUOTE(myrella @ Jul 16 2009, 07:19 AM) *
Da, se intampla numai in somn...
Vygantol incep sa ii dau de maine (face 14 zile ) Nu cred ca e de la ragait, pt ca de obicei reuseste dupa fiecare masa. Pediatrul cand l-a consultat mi-a zis ca e sanatos tun...si cand l-am sunat sa ii zic ce se intampla mi-a zis ca la unii copii e normal sa faca asa si sa nu ma sperii ca el respira in momentele alea dar imi vine greu sa cred asta pt ca scoate niste sunete ca si cum s-ar sufoca...ca atunci cand incerci sa tragi aer pe gura si nu poti...offf...stiu ca e complicat de explicat, de asta nici nu stiu ce sa fac..
Daca ma duc cu el la dr si imi zice ca e sanatos iar apoi ajung aksa si se ineaca iar, ce fac???

atunci,dak ai fost cu el la dr linisteste-te.mai ai un singur lucru de facut si anume sa-i cureti nasucul,poate fi si asta o cauza,daca nu inseamna ca asa "sforaie" piticul tau!de obicei knd dorm profund ai impresia ca nici nu mai respira si probabil atunci fie o da in somn mai superficial fie chiar are colici si-si manifesta astfel disconfortul.stiu cum e,ne alertam pentru fiecare lucru care ni se pare mai ciudat la ei dar incearca sa te mai linistesti un pic,altfel o s-o iei razna si-l agiti si pe el.o sa tot apara mici probleme,nu intra in panica.e destul de greu,orice emotie se amplifica in fata unui pui de om care nu stie sa spuna ce are si dragostea se transforma in teama.nu lasa sa te coplesesca.daca pediatrul a spus ca e ok atunci asa e.
TIANA28
QUOTE(myrella @ Jul 16 2009, 11:57 AM) *
Felicitari Laura85soare floare2.gif
Sa fie sanatoasa bebica TA si sa va bucurati de ea! Ma bucur mult ca ai nascut natural!
Leelee
..intr-adevar emotionante poze!

Fetelor eu sunt cam zombie astazi somn.gif David a dormit ieri dupa--masa f mult asa ca azi dimineata pe la 3jumate mi-a dat trezirea!!! Si nici ca a mai vrut sa adoarma ... blush.gif Dupa vreo 3 ore s-a trezit tati si l-a scos la o plimbarica matinala in brate notworthy.gif Asa am reusit si eu sa dorm pana la 8jumate oFloare1.gif
I-am dat sa pape si apoi a inceput sa planga si doar cu uscatorul de par l-am putut calma!
cum il aude, cum se opreste ...Asa ca l-am lasat sa mearga vreo ora incontinuu, pt ca daca il opresc se trezeste si plange.. bb.gif Off...bine ca macar functioneaza ceva!

Acum problema care ma ingrijoreaza e ca se ineaca prin somn...Deschide gurita si incepe sa traga ca si cum s-ar sufoca crybaby.gif Va dati seama ce spaime ma apuca in momentele alea si il ridic in brate sa il bat pe spate! Dr mi-a dat gluconat de calciu sa ii dau ...Mai pateste cineva asa ceva???


Si Toma parca se sufoca asa.. respira sacadat.. nu stiu daca e la fel cu ce descrii tu la David. eu am inteles ca e normal sa fie asa..
Vad ca va luptati cu colicii.. de la ce varsta au aparut? Noi inca nu avem semne.. sa fie prea devreme?

QUOTE(muzo @ Jul 16 2009, 01:27 PM) *
felicitari bebeii noi!
tiana, pana la urma n-au fost chiar mici bebeii nostri au stiut ei de ce stau asa mult.
pe noi ne-a vizitat azi dr de familie care ne-a laudat f mult si acum sughitzm de mandrie smile.gif
va pupam cu drag


Pai daca era dupa el mai statea 1 saptamana si se facea de 4,5 wacko.gif si atunci chiar ca nu mai stiam pe unde sa-l scot liwlol.gif

QUOTE(pitana7 @ Jul 16 2009, 02:14 PM) *
cred ca se apropie momentul........de azinoapte la ora 2 nu am dormit deloc pana dimineata la ora 9 am avut contractii dureroase (mi se intarea burta si foarte putin ma durea si spatele) dar neregulate asa ca m-am intors pe toate partile si m-am plimbat. am reusit sa dorm azi 2 ore si contractiile s-au mai rarit dar nu au disparut. in tot intervalul de timp am luat vreo 3 no spa. nu am eliminat dopul gelatinos si nici nu mi s-a rupt apa asa ca deocamdata sunt acasa. sper sa apuc ziua de maine tot acasa.

Se apropie..tinem pumnii si nastere usoara hug.gif
omv78
QUOTE(TIANA28 @ Jul 15 2009, 10:12 PM) *
Multumim oFloare.gif
Nu am mai apucat sa incerc cada ptr ca totul s-a petrecut mult prea repede si sincer ma bucur ca a fost asa... decat cine stie sa fi stat ore in sir in cada. Acum ma chinui cu epiziotomia.. si am facut si un hematom destul de urat in locul unde s-a facut anestezia. Speram sa treaca si asta.. in spital parca eram mai ok.. unsure.gif


Pentru epiziotomie iti recomand un colac.
denysa81
QUOTE(pitana7 @ Jul 16 2009, 02:14 PM) *
cred ca se apropie momentul........de azinoapte la ora 2 nu am dormit deloc pana dimineata la ora 9 am avut contractii dureroase (mi se intarea burta si foarte putin ma durea si spatele) dar neregulate asa ca m-am intors pe toate partile si m-am plimbat. am reusit sa dorm azi 2 ore si contractiile s-au mai rarit dar nu au disparut. in tot intervalul de timp am luat vreo 3 no spa. nu am eliminat dopul gelatinos si nici nu mi s-a rupt apa asa ca deocamdata sunt acasa. sper sa apuc ziua de maine tot acasa.

nastere usoara. si te asteptam cu vesti proaspete si cu poze cu bebe bb.gif
vale25
Buna sera,sunt noua pe acest forum,ma numesc valentina si am 25 de ani,sunt insarcinata si maine fac 39 de saptamani UM fiind pe 17.10.08 si DPN pe 24.07.09...sunt inspaimantata de gandul nasterii si de momentul travaliului...as vrea sa felicit toate mamicile de iulie care au nascut deja si sa le urez nastere usoara celor care mai au de asteptat sa se nasca puishorul din moment in moment...
denysa81
QUOTE(vale25 @ Jul 16 2009, 07:12 PM) *
Buna sera,sunt noua pe acest forum,ma numesc valentina si am 25 de ani,sunt insarcinata si maine fac 39 de saptamani UM fiind pe 17.10.08 si DPN pe 24.07.09...sunt inspaimantata de gandul nasterii si de momentul travaliului...as vrea sa felicit toate mamicile de iulie care au nascut deja si sa le urez nastere usoara celor care mai au de asteptat sa se nasca puishorul din moment in moment...

bine ai venit la noi pe forum. ce o sa ai baiat sau fata?
vale25
QUOTE(denysa81 @ Jul 16 2009, 06:27 PM) *
bine ai venit la noi pe forum. ce o sa ai baiat sau fata?

la toate ecografiile au spus ca am fetita,dar pt mine multa importanta nu are ,nu e ca am preferinte..sanatos sa fie..asta cred ca e cel mai important
denysa81
QUOTE(vale25 @ Jul 16 2009, 07:32 PM) *
la toate ecografiile au spus ca am fetita,dar pt mine multa importanta nu are ,nu e ca am preferinte..sanatos sa fie..asta cred ca e cel mai important

si vrei sa nasti normal sau prin cezariana? misca bebe? da din piciorute? eu am DPN pe 23 iulie dar sunt programata la cezariana pe 20 iulie.
vale25
QUOTE(denysa81 @ Jul 16 2009, 06:36 PM) *
si vrei sa nasti normal sau prin cezariana? misca bebe? da din piciorute? eu am DPN pe 23 iulie dar sunt programata la cezariana pe 20 iulie.

eu voi naste normal,nu e ca am avut prea mult de ales,in italia e diferit,si sora mea a nascut in tara pe 4 martie tot prin cezariana..dar sincera sa fiu la preturile de aici nu isi prea permite oricine...au cerut pt rahidiana 800 de euro si pt cezariana 2000...
bebe misca...dar in ultimile 2 zile il simt mai putin activ k inainte,si ma cam doare burtica din cand in cand ca la ciclu ..nu stiu de ce..ca,contractii nu cred ca sunt..dar oricum sunt dureri suportabile deocamdata...ai emotii?ce astepti baietzel?fetitza?
TIANA28
QUOTE(vale25 @ Jul 16 2009, 07:12 PM) *
Buna sera,sunt noua pe acest forum,ma numesc valentina si am 25 de ani,sunt insarcinata si maine fac 39 de saptamani UM fiind pe 17.10.08 si DPN pe 24.07.09...sunt inspaimantata de gandul nasterii si de momentul travaliului...as vrea sa felicit toate mamicile de iulie care au nascut deja si sa le urez nastere usoara celor care mai au de asteptat sa se nasca puishorul din moment in moment...

Bine ai venit floare2.gif
Sa nu iti fie frica de travaliu.. e greu dar crede-ma ca se uita imediat ce ai nascut. Durerile ca de ciclu prevestesc marea intalnire.. sunt contractii minore
mirela77
Bun venit pe lume noilor bebelusi. Nu am citit tot ce s-a scris, dar promit sa recuperez.
Noi acum ne-am intors de la spital unde ne facusera ieri internarea din cauza contractiilor puternice si dese, asta pe la 5 dupa amiaza ieri. Dilatatia era de 1 cm, la 12 noaptea tot de 1 cm. Azi dimineata monitorizare, ecografie, vizita, tot 1 cm si contractii nesemnificative.....asa ca acasa cu noi. Nu va spun...ne-am dus fara valiza ca nu ne asteptam...plus ca mai trebuia sa pun cate ceva in ea....a facut harababura sotul meu liwlol.gif . Acum rad dar ieri seara imi venea sa plang. Ideea e ca ne-am obisnuit cu spitalul, stim cam cum merg treburile, ne simtim ca acasa acuma la spital. Personal dragut, amabil, totul ok din punctul asta de vedere. Plus ca nazdravanul meu a ajuns la 3,990 kg notworthy.gif Asa ca daca mai asteapta trece lejer de 4 kg. La cap in schimb are 9,55 cm asa ca sper sa nu ma chinuie prea tare. Ma bag la un somnic si mai povestesc. Pupici la toate mamicile, burticile si bebelusi.
denysa81
QUOTE(mirela77 @ Jul 16 2009, 08:39 PM) *
Bun venit pe lume noilor bebelusi. Nu am citit tot ce s-a scris, dar promit sa recuperez.
Noi acum ne-am intors de la spital unde ne facusera ieri internarea din cauza contractiilor puternice si dese, asta pe la 5 dupa amiaza ieri. Dilatatia era de 1 cm, la 12 noaptea tot de 1 cm. Azi dimineata monitorizare, ecografie, vizita, tot 1 cm si contractii nesemnificative.....asa ca acasa cu noi. Nu va spun...ne-am dus fara valiza ca nu ne asteptam...plus ca mai trebuia sa pun cate ceva in ea....a facut harababura sotul meu liwlol.gif . Acum rad dar ieri seara imi venea sa plang. Ideea e ca ne-am obisnuit cu spitalul, stim cam cum merg treburile, ne simtim ca acasa acuma la spital. Personal dragut, amabil, totul ok din punctul asta de vedere. Plus ca nazdravanul meu a ajuns la 3,990 kg notworthy.gif Asa ca daca mai asteapta trece lejer de 4 kg. La cap in schimb are 9,55 cm asa ca sper sa nu ma chinuie prea tare. Ma bag la un somnic si mai povestesc. Pupici la toate mamicile, burticile si bebelusi.

te-a cam pacalit... dar lasa ca poate vrea sa mai creasca putin. voi sa fiti sanatosi ca bebe vine si el oricum. ce sa-ti urez: nastere usoara ca nu se stie cand te iau iar contractiile si fuga la spital rolleyes.gif
denysa81
QUOTE(vale25 @ Jul 16 2009, 07:50 PM) *
eu voi naste normal,nu e ca am avut prea mult de ales,in italia e diferit,si sora mea a nascut in tara pe 4 martie tot prin cezariana..dar sincera sa fiu la preturile de aici nu isi prea permite oricine...au cerut pt rahidiana 800 de euro si pt cezariana 2000...
bebe misca...dar in ultimile 2 zile il simt mai putin activ k inainte,si ma cam doare burtica din cand in cand ca la ciclu ..nu stiu de ce..ca,contractii nu cred ca sunt..dar oricum sunt dureri suportabile deocamdata...ai emotii?ce astepti baietzel?fetitza?

eu astept tot fetita dar nu se stie niciodata ce surprize ni se pregatesc. sotul meu si-a dorit baiat si cand i-au zis ca e fetita s-a obisnuit cu ideea. acum a zis ca daca ii aduc medicii un baiat dupa nastere nu il recunoaste si face test ADN anima1.gif barbatii...ce sa le faci.
emotii am mai putine acum dar cred ca o sa fie mai mari dupa nastere cand iti vezi minunatia si nu stii ce sa faci cu ea... pray.gif sper sa fie sanatoasa ca ne descurcam noi dupa aceea.
vale25
QUOTE(denysa81 @ Jul 16 2009, 08:35 PM) *
eu astept tot fetita dar nu se stie niciodata ce surprize ni se pregatesc. sotul meu si-a dorit baiat si cand i-au zis ca e fetita s-a obisnuit cu ideea. acum a zis ca daca ii aduc medicii un baiat dupa nastere nu il recunoaste si face test ADN anima1.gif barbatii...ce sa le faci.
emotii am mai putine acum dar cred ca o sa fie mai mari dupa nastere cand iti vezi minunatia si nu stii ce sa faci cu ea.,.. pray.gif sper sa fie sanatoasa ca ne descurcam noi dupa aceea.

si al meu spera sa fie tot baiat de fapt a fost convins pana cand am facut ecografia,dar vb ta s-a obisnuit cu ideea,oricum prea cam are de ales...
si pt mirela_77 nastere usoara...si sa ne tii la curent cu noutati
vale25
QUOTE(TIANA28 @ Jul 16 2009, 07:14 PM) *
Bine ai venit floare2.gif
Sa nu iti fie frica de travaliu.. e greu dar crede-ma ca se uita imediat ce ai nascut. Durerile ca de ciclu prevestesc marea intalnire.. sunt contractii minore

cu cate zile inainte de marea intalnire incep?asa ca idee macar ma pregatesc psihic....
silviu-marian
QUOTE(vale25 @ Jul 16 2009, 01:12 PM) *
Buna sera,sunt noua pe acest forum,ma numesc valentina si am 25 de ani,sunt insarcinata si maine fac 39 de saptamani UM fiind pe 17.10.08 si DPN pe 24.07.09...sunt inspaimantata de gandul nasterii si de momentul travaliului...as vrea sa felicit toate mamicile de iulie care au nascut deja si sa le urez nastere usoara celor care mai au de asteptat sa se nasca puishorul din moment in moment...

iubita,nu mai fi atat de speriata de nasterea naturala,e atat de fireasca incat nici n-o sa-ti mai dai seama atunci ca ti-e frica,totul decurge cum vrea de fapt natura si parerea mea e ca-i mult mai bine.cezariana este pana la urma doar ultima optiune medicala in caz de probleme in timpul travaliului sau de pozitie vicioasa a fatului sau de alte pr legate de starea de sanatate a mamei dar corect este sa ramana o manevra medicala care se impune strict in cazuri ce o necesita nu ca un moft ca vai doamne mi-e frica sa nasc.gandeste-te ca-i la fel de fireasca asa cum e tot ce faci zilnic,sa mananci,sa dormi etc.face parte din evolutia noastra in viata,este un eveniment care trebuie sa existe in viata noastra.nu spune nimeni ca nu doare dar nu doare chiar atat incat sa nu poti trece peste,altfel n-ar mai naste nimeni,nici oamenii nici animalele.in principiu tot ce-i lasat de natura sau de dumnezeu depinde in ce crezi e facut in asa fel incat sa poata fi suportat si parcurs in viata.intr-un fel chiar satisfactia de a-ti tine puiul in brate va fi mai mare dupa o nastere naturala.
te-am dadacit rau de tot dar lasa frica, se apropie un mare eveniment in viata ta si trebuie sa te bucuri de el cat poti de mult.sa ne auzim cu vesti bune.a!si durerile tale usoare ca la ciclu chiar sunt contractii,uterul tau se antreneaza ca sa spun asa pentru nastere,cand durerile nu vor mai fi atat de difuze si localizate doar in partea de jos a bazinului,cand vor cuprinde tot uterul,toata burtica,atunci vor incepe cu adevarat contractiile in urma carora iti vei aduce pe lume minunea.nu-ti trebuie curaj ci doar incredere in tine.bafta!nu incep doar cu cateva zile inainte de travaliul adevarat,depinde de la femeie la femeie,la unele apar chiar de la sf lunii a saptea asa ca nu putem generaliza.dar tinand cont de saptamana de sarcina s-ar putea ca la tine sa vesteasca intalnirea cea mare.
vale25
QUOTE(silviu-marian @ Jul 16 2009, 09:52 PM) *
iubita,nu mai fi atat de speriata de nasterea naturala,e atat de fireasca incat nici n-o sa-ti mai dai seama atunci ca ti-e frica,totul decurge cum vrea de fapt natura si parerea mea e ca-i mult mai bine.cezariana este pana la urma doar ultima optiune medicala in caz de probleme in timpul travaliului sau de pozitie vicioasa a fatului sau de alte pr legate de starea de sanatate a mamei dar corect este sa ramana o manevra medicala care se impune strict in cazuri ce o necesita nu ca un moft ca vai doamne mi-e frica sa nasc.gandeste-te ca-i la fel de fireasca asa cum e tot ce faci zilnic,sa mananci,sa dormi etc.face parte din evolutia noastra in viata,este un eveniment care trebuie sa existe in viata noastra.nu spune nimeni ca nu doare dar nu doare chiar atat incat sa nu poti trece peste,altfel n-ar mai naste nimeni,nici oamenii nici animalele.in principiu tot ce-i lasat de natura sau de dumnezeu depinde in ce crezi e facut in asa fel incat sa poata fi suportat si parcurs in viata.intr-un fel chiar satisfactia de a-ti tine puiul in brate va fi mai mare dupa o nastere naturala.
te-am dadacit rau de tot dar lasa frica, se apropie un mare eveniment in viata ta si trebuie sa te bucuri de el cat poti de mult.sa ne auzim cu vesti bune.a!si durerile tale usoare ca la ciclu chiar sunt contractii,uterul tau se antreneaza ca sa spun asa pentru nastere,cand durerile nu vor mai fi atat de difuze si localizate doar in partea de jos a bazinului,cand vor cuprinde tot uterul,toata burtica,atunci vor incepe cu adevarat contractiile in urma carora iti vei aduce pe lume minunea.nu-ti trebuie curaj ci doar incredere in tine.bafta!nu incep doar cu cateva zile inainte de travaliul adevarat,depinde de la femeie la femeie,la unele apar chiar de la sf lunii a saptea asa ca nu putem generaliza.dar tinand cont de saptamana de sarcina s-ar putea ca la tine sa vesteasca intalnirea cea mare.

iti multumesc pt sfaturi,mai m-am linistit cat de cat...dar cred ca e vb si de emotii nu numai de frica,si cred ca e un lucru normal la orice femeie insarcinata...
mishulina
Buna Valentina
Eu am nascut saptamana trecuta- cezariana programata. Nu am avut de ales, puiul meu nu se intorsese, iar medicii de aici au zis ca ei nu iau riscul pt. o nastere naturala, in pozitia in care statea asta micu'. Mi-a foast foarte greu sa ma obisnuiesc cu ideea, am sperat pana in ultima clipa ca se va intoarce. Spre sfarsitul sarcinii, cand bebele era deja marisor, am fost in spital unde au incercat sa il intorca. A fost o procedura extrem de dureroasa; medicul respectiv apasa pur si simplu pe abdomenul meu in sensul acelor de ceasornic, poate... poate. Dar degeaba. Apoi mi-a mai zis cineva sa stau cu fundul in sus pe o placa inclinata la perete, cu spate pe podea. Am stat de obicei cate 2 ture de 10-15 minute/ zi. Dureros. Tot degeaba. Nu stiud e ce, pur si simplu nu am acceptat niciodata faptul ca ar fi o posibilitate sa nasc prin cezariana, am fost la ursuri de nastere, m-am concentrat foarte bine pe felul in care ar tb sa respiram, pe diferite pozitii care ar face contractiile mai usor de suportat.. cred ca nasterea naturala face parte din procesul sarcinii. Cezariana, e o operatie foarte serioasa, dar destu de usoara. si totusi.. e o operatie; de ce sa n-o eviti daca ai posibilitatea?
Si sa nu mai zic de recuperarea de dupa.. crede-ma, nu e usor deloc. Cel putin pt. mine, la 8 zile dupa tot am uneori dureri ingrozitoare, cu toate ca iau pastilute regulat (inca un lucru de care m-am ferit cat am putut- pastile).

Asha... apoi o intrebare pt proaspetele mamici: e cineva care foloseste scutece de carpa, chiar in paralele cu pampersii de unica folosinta? Cum va impacati cu ele?

Iar aici avem prima poza din prima zi racoroasa din viatza noastra :

alisi_1
nu mai pot sa pun poze pe photobucket si nuavm cum sa facem cunosinta sad.gif ma ajuta careva?
mishulina
QUOTE(alisi_1 @ Jul 16 2009, 06:05 PM) *
nu mai pot sa pun poze pe photobucket si nuavm cum sa facem cunosinta sad.gif ma ajuta careva?


Hey, nu poti pune poze pe photobucket sau de acolo pe forum? Pe mine nu ma lasa sa copii codul de acolo pe forum in prima faza, dar daca merg la detalii despre coduri si il iau de acolo e ok.Sper sa ai aceeasi problema si s-o rezolvi asha ca vrem sa iti vedem puiul wink.gif
Si apropo: felicitari :*
silviu-marian
QUOTE(vale25 @ Jul 16 2009, 05:42 PM) *
iti multumesc pt sfaturi,mai m-am linistit cat de cat...dar cred ca e vb si de emotii nu numai de frica,si cred ca e un lucru normal la orice femeie insarcinata...

emotii?cum sa n-ai emotii?toate avem emotii,nu cred ca sa poate fara.o parte din ele sunt pozitive,legate de instinctul matern care deja a prins contur si care ne face sa ne iubim puiul inca nenascut,sa ni se umple sufletul de bucurie la fiecare miscare a lui in burtica,etc,altele negative(o sa fie sanatos?,o sa ma descurc oare cand voi avea gagalicea in brate?etc)care seamana un pic a teama.de asemenea un pic de teama in ceea ce priveste nasterea e normala dar nu trebuie transformata in panica incat sa domine tot tabloul sentimental din aceasta perioada.tu de ce crezi ca postam pe forumul asta?tocmai ca stand de vb intre noi,impartasindu-ne trairile cu alte gravidute emotiile sa nu ne copleseasca prea tare.e mai usor sa vb cu cineva care traieste aceeasi experienta si stii k poate intelege furtuna emotionala,sentimentala prin care treci.ultimile saptamani,cele atat de apropiate evenimentului sunt atat de pline de aceste emotii k uneori te intrebi unde au loc in mintea si-n sufletul nostru.toate aceste emotii se vor transforma intr-o dragoste imensa,inegalabila pe care o vom simti cand ne vom tine puiul in brate iar momentul acela merita orice sacrificiu.oricat de greu ne-ar fi fizic,(eu una nu prea mai sunt in stare sa ma descurc nici cu indatorirille astea banale cotidiene,pana fac mancare sau intind rufele imi iese sufletul,din cauza faptului ca-mi face compresie pe nv sciatic am momente cand si sa merg sa iau o paine e un chin,merg pe strada ca un ratoi pe gheata...)ceea ce ne asteapta la capatul drumului e o minune ce va tine pana la sf zilelor noastre,e puiul nostru.asa k hai sa plutim impreuna pe valul de emotii si chiar sa ne bucuram ca avem sansa sa le traim!
pitana7
buna dimineata! am trecut cu bine si de noaptea asta, mai mult am dormit de la 12 la 5 fara intreruperi. Oricum durerile de joi noapte au fost o telegrama. astazi vine dr in oras din concediu si sunt mai linistita. smile.gif
silviu-marian


Asha... apoi o intrebare pt proaspetele mamici: e cineva care foloseste scutece de carpa, chiar in paralele cu pampersii de unica folosinta? Cum va impacati cu ele?

Iar aici avem prima poza din prima zi racoroasa din viatza noastra :


[/quote]
mishulina la care scutece te referi la cele cu care se infasa copilul sau la triunghiurile acelea de pus la fundulet pe post de pampers?daca-i vb de cele din urma ce pot sa-ti spun este ca eu am de gand sa evit pampersul cat pot si sa folosesc aceste scutece de panza sau bumbac,chiar zilele astea caut material k sa mi le lucreze cineva.o sa-i pun pampers puiului doar noaptea ca sa nu-l trezesc prea des sa-l schimb si knd plec undeva cu el.e cald si zau daca eu as sta cu somoiogul ala nesuferit de pampers la fund!dar e mai mult de munca.trebuie sa fii pe faza cand face pipi,le tii un pic in apa rece si apoi spalate bine iar la cateva zile trebuiesc fierte si calcate.in plus gandeste-te ca va uda si hainutele de pe el asa ca o sa ai un pic de treaba dar nu-i mare filozofie,se spala tare usor ca-i doar pipi de copil mic nu cine stie ce jeg.atentie mare la ce detergent folosesti sa speli lucrusoarele copilului eu ti-as recomanda dermalinul pt copii si mai ales sa nu cumva sa folosesti produse cu clor!cam atat pot sa-ti spun despre scutece,nu stiu dak te ajuta cu ceva.mai am un copil si pe vremea cand s-a nascut nu prea stiam ce-s aia pampersi.se gaseau dar nu erau atat de folositi ca-n ziua de azi pe scara larga si am crescut-o cu scutecele de panza si i-a mers tare bine iar eu n-am murit.tot asa sunt de pornita pe nenorocitele alea de servetele umede.bebelusul trebuie spalat la fund de cate ori are scaun nu sters cu tampeniile alea,repet sunt de acord cu ele knd pleci undeva cu copilul k nu-l poti spala oriunde dar acsa iti ia un minut sa-l speli la chiuveta la fundulet pt a-i asigura o igiena corecta.atentie mai ales la fetite in momentul in care le spalati la fundulet directia manevrei ttrebuie sa fie intotdeauna din fata spre fundulet nu invers.gata,iar m-am pus pe sfaturi,pana la urma innebunesc pe cineva si ma scoae de pe forum.va pup!
mirela77
Fetelor, dupa cele trei vizite pe care mi le-au facut cat am stat o zi internata am gasit pe chilot niste urme rosiatice-maronii...discrete as putea spune nimic de speriat. Sa fie oare de la control? Contractii am dar rare si nu mari, insa am mereu senzatia ca il scap pe bebe cand merg. Oricum aseara ne-am odihnit bine, dupa ce am luat un buscopan ca sa fim calmi. Cert e ca momentul se apropie cu pasi repezi.
mirela77
Aaa...si simt nevoia mereu sa merg la baie desi nu e cazul. Ce o mai fi si asta???
TIANA28
QUOTE(silviu-marian @ Jul 17 2009, 11:18 AM) *
mishulina la care scutece te referi la cele cu care se infasa copilul sau la triunghiurile acelea de pus la fundulet pe post de pampers?daca-i vb de cele din urma ce pot sa-ti spun este ca eu am de gand sa evit pampersul cat pot si sa folosesc aceste scutece de panza sau bumbac,chiar zilele astea caut material k sa mi le lucreze cineva.o sa-i pun pampers puiului doar noaptea ca sa nu-l trezesc prea des sa-l schimb si knd plec undeva cu el.e cald si zau daca eu as sta cu somoiogul ala nesuferit de pampers la fund!dar e mai mult de munca.trebuie sa fii pe faza cand face pipi,le tii un pic in apa rece si apoi spalate bine iar la cateva zile trebuiesc fierte si calcate.in plus gandeste-te ca va uda si hainutele de pe el asa ca o sa ai un pic de treaba dar nu-i mare filozofie,se spala tare usor ca-i doar pipi de copil mic nu cine stie ce jeg.atentie mare la ce detergent folosesti sa speli lucrusoarele copilului eu ti-as recomanda dermalinul pt copii si mai ales sa nu cumva sa folosesti produse cu clor!cam atat pot sa-ti spun despre scutece,nu stiu dak te ajuta cu ceva.mai am un copil si pe vremea cand s-a nascut nu prea stiam ce-s aia pampersi.se gaseau dar nu erau atat de folositi ca-n ziua de azi pe scara larga si am crescut-o cu scutecele de panza si i-a mers tare bine iar eu n-am murit.tot asa sunt de pornita pe nenorocitele alea de servetele umede.bebelusul trebuie spalat la fund de cate ori are scaun nu sters cu tampeniile alea,repet sunt de acord cu ele knd pleci undeva cu copilul k nu-l poti spala oriunde dar acsa iti ia un minut sa-l speli la chiuveta la fundulet pt a-i asigura o igiena corecta.atentie mai ales la fetite in momentul in care le spalati la fundulet directia manevrei ttrebuie sa fie intotdeauna din fata spre fundulet nu invers.gata,iar m-am pus pe sfaturi,pana la urma innebunesc pe cineva si ma scoae de pe forum.va pup!


Ce bine ca te-ai alaturat noua pe forum.. ptr ca avem nevoie de mamici cu experienta. Mai toate suntem la primul bebe, exceptie e pogos, asa ca sfaturile tale si ale ei ne sunt de folos hug.gif
Nici eu nu sunt adepta servetelelo.. le-am folosit in maternitate dar de cand suntem acasa ne spalam la chiuveta cu apa si sapun si pana acum nu avem nici o iritatie.

Pitana si Mirela77 ...mai e un pic pana sa va vedeti comorile.
Vick pe uynde umblii? Sau ti-a dat deja intalnire micul Albert? tongue.gif
denysa81
QUOTE(mirela77 @ Jul 17 2009, 11:57 AM) *
Aaa...si simt nevoia mereu sa merg la baie desi nu e cazul. Ce o mai fi si asta???

inseamna ca a coborat copilul si e pregatit pentru nastere rolleyes.gif
crysstynatm
QUOTE(TIANA28 @ Jul 15 2009, 02:12 PM) *
Bine v-am regasit mamici si burtici floare2.gif

Sunt Tomita si in sfarsit am aparut si eu pe lume, vineri 10 iulie ora 12.47, nastere naturala, 4.1 kg, 53cm, scor Apgar 10.
Acum mami se chinuie sa puna poze dar nu merge site-ul. Stiti cumva un altul in afara de photobucket?
Revenim imediat si cu povestea nasterii.

Pupici tzuc.gif



Bine ai revenit Tiana!

Sa va traiasca bebele si sa creasca mare si sanatos!! oFloare.gif
crysstynatm
QUOTE(denysa81 @ Jul 16 2009, 10:25 AM) *
felicitari tuturor mamicilor. asteptare usoara viitoarelor mamici. cand va vad asa frumoase si fericite cu bebeii in brate simt ca nu mai am rabdare. si mai sunt doar 4 zile. Abea astept sa treaca. Cred ca nu a trecut niciodata asa de greu timpul. mai ales ca nu fac prea multe, stau si astept.
Sunt programata la cezariana pe 20 iulie de SF Ilie si o sa fie fetita. Ma puteti ajuta sa gasesc un nume derivat de la Ilie pentru fetita, in afara de Ilinca? notworthy.gif Eu m-am gandit la Elia ca am citit pe net ca in Italia se foloseste mai des ca derivat de la Ilie, dar nu sunt foarte hotarata. poate gasesc altul. poate stiti voi ceva?
pupici. tzuc.gif



Buna Denysa!

Pe cumnata mea o cheama Ilina.
Asta era o varianta de nume pentru bebelina noastra, dar am ales Ana-Maria.

Numai bine!
stefyangro
Buna fetele!
Am venit si noi acasa: am nascut lulni pe 13 dimineata la ora 7:40 o fetitza de 3.450 si 50 de cm.
Povestea pe larg si poze cand ne lamurim si noi cum stau lucrurile acasa, ieri abia am ajuns.
Va pupam
Stefy & Eva Maria.
denysa81
QUOTE(stefyangro @ Jul 17 2009, 03:49 PM) *
Buna fetele!
Am venit si noi acasa: am nascut lulni pe 13 dimineata la ora 7:40 o fetitza de 3.450 si 50 de cm.
Povestea pe larg si poze cand ne lamurim si noi cum stau lucrurile acasa, ieri abia am ajuns.
Va pupam
Stefy & Eva Maria.

sa fie sanatoasa si ea si tu. asteptam poze si detalii. floare2.gif
vale25
va multumesc la toate care mi-ati raspuns si m-ati ajutat cu niste sfaturi si vb bune..sincera sa fiu acum sunt mult mai linistita...si astept cu nerabdare sa-mi tin puiul in brate...felicitari tuturor mamicilor care au nascut...
TIANA28
QUOTE(crysstynatm @ Jul 17 2009, 01:03 PM) *
Bine ai revenit Tiana!

Sa va traiasca bebele si sa creasca mare si sanatos!! oFloare.gif

Multumim tzuc.gif

QUOTE(stefyangro @ Jul 17 2009, 03:49 PM) *
Buna fetele!
Am venit si noi acasa: am nascut lulni pe 13 dimineata la ora 7:40 o fetitza de 3.450 si 50 de cm.
Povestea pe larg si poze cand ne lamurim si noi cum stau lucrurile acasa, ieri abia am ajuns.
Va pupam
Stefy & Eva Maria.

Felicitari ptr printzesa. floare2.gif Sa va traiasca si sa fie sanatoasa. Asteptam pozici hug.gif
TIANA28
Ce mai fac mamicile si putinele burtici care au mai ramas?
Noi suntem bine sanatosi si foarte foarte mancaciosi. Eu nu stiu ce sa fac cu sanii care imi siroiesc incontinuu..Voi cum procedati? Noi papam exclusiv la san, fara formula, asa ca productia s-a marit considerabil. Nu as vrea sa ma mulg ptr ca din cate stiu eu cu cat scoti mai mult laptic cu atat se produce mai mult.
Off si caldurile astea sufocante... De abia asteptam sa iesim si noi din casa saptamana viitoare.
denysa81
ce trebuie sa faci ca sa scoti copilul din casa.din cate stiu nu e bine sa il scoti pana nu il botezi. asa e? cum se procedeaza?
denysa81
o intrebare pentru proaspetele mamici: cum i-ati anuntat pe cei dragi ca ati nascut? eu as vrea sa trimit un SMS cu un text haios. poate aveti vreo idee? am cautat pe net dar nu am gasit nici un text haios. toate sunt serioase.
TIANA28
QUOTE(denysa81 @ Jul 17 2009, 05:58 PM) *
ce trebuie sa faci ca sa scoti copilul din casa.din cate stiu nu e bine sa il scoti pana nu il botezi. asa e? cum se procedeaza?

Eu stiu ca trebuie sa chemi preotul sa faca molifta.. sa citeasca si mamei si copilului.

QUOTE(denysa81 @ Jul 17 2009, 06:11 PM) *
o intrebare pentru proaspetele mamici: cum i-ati anuntat pe cei dragi ca ati nascut? eu as vrea sa trimit un SMS cu un text haios. poate aveti vreo idee? am cautat pe net dar nu am gasit nici un text haios. toate sunt serioase.

La noi pe majoritatea i-a anuntat tati prin SMS.. a fost ceva de genul s-a nascut juniorul, 4,1 kg scor 10.. ca deh trebuia sa se laude cu puiul de nota 10.
Tu cum o sa nasti? normal sau cezariana?
denysa81
QUOTE(TIANA28 @ Jul 17 2009, 06:45 PM) *
Eu stiu ca trebuie sa chemi preotul sa faca molifta.. sa citeasca si mamei si copilului.
La noi pe majoritatea i-a anuntat tati prin SMS.. a fost ceva de genul s-a nascut juniorul, 4,1 kg scor 10.. ca deh trebuia sa se laude cu puiul de nota 10.
Tu cum o sa nasti? normal sau cezariana?

cezariana. si cred ca pana o sa ma trezesc eu o sa stie toata lumea ca am nascut. dar totusi macar prietenele si colegele sa le anunt eu. wife.gif
si preotul trebuie sa vina acasa, nu?
pogos
stefyangro, bine ai venit acasa cu puiutul! sa fiti sanatosi si acomodare usoara!

denysa, daca vorbesti cu preotul vine acasa la cateva zile dupa ce ai nascut. si apoi poti iesi linistita cu bebele afara.
la mine a venit la 3-4 zile.
burtica86
oFloare.gif buna mamicile!!! va salut pe toate!!!
eu o sa fiu in curand mamica de septembrie. voiam sa va intreb cat ati cotizat voi cu nasterea. am mai cautat eu pe net dar am gasit post-uri vechi. avem nevoie de actualitati!!! biberon.gif dc puteti sa impartasiti cu noi cam cum v-ati descurcat la capitolul acesta am ramane recunoscatoare. voi transmite datele adunate la topicul de sept. 1_3ani.gif
saru'mana mult si va pup tare pe toate. gravida.gif
TIANA28
QUOTE(denysa81 @ Jul 17 2009, 06:50 PM) *
cezariana. si cred ca pana o sa ma trezesc eu o sa stie toata lumea ca am nascut. dar totusi macar prietenele si colegele sa le anunt eu. wife.gif
si preotul trebuie sa vina acasa, nu?

Asa am patit si eu.. vroiam sa zic la toata lumea dar mi-a luat-o tati inainte.
Da, preotul vine acasa.
magGda
A venit si la noi parintele si ne-a citit si abia astept sa iesim si noi pe afara week-endul asta cu tati. doar ca maica'mea imi zice ca nu putem sa iesim pena la 40 de zile. crybaby.gif
Deja simt ca nu mai pot sta in casa, ma oboseste f. mult.
Vroiam sa va intreb pe voi mamicile, daca v-ati inscris la pediatru si daca v-a facut vreo vizita pana acum?? Ati inceput sa administrati vigantol? Noua ne-a recomandat din a 7-a zi, nu din a 14-a.
De dormit, dormim bine, ne trezim doar odata pe noapte si in rest suntem ok.
Azi mi s-a parut bebelina cam calduta, sper sa nu pateasca ceva, mai ales ca nu o alaptez si sper sa nu trebuiasca vre-un tratament, ceva. Tocmai marti ajungem sa ne vedem cu pediatra si sunt cam ingrijorata.
O iubesc asa de mult si nu as vrea sa sufere.

Datele noastre sunt: TEODORA-GABRIELA, nastere-cezariana, 3.1 kg la nastere, APGAR 9
ioanaklarisa
Felicitari, Tiana, pentru bebele grasun si frumos!!! A meritat asteptarea! floare2.gif
Si felicitari pentru curajul avut la nastere! Si eu tot natural vreau sa nasc dar deja m-au apucat temerile... crybaby.gif Sper sa fie la fel de repede cum a fost la tine! sa inteleg ca fara epidurala, nu?! Si ai nascut la isis! care sunt conditiile? Medicul meu e la euromaterna dar ma gandeam ca sunt cam aceleasi conditii la ambele maternitati. Ai fost multumita de serviciile lor??

Pupici si spor la cea mai frumoasa meserie din lume, cea de mama! oFloare.gif Sanatate multa lui bebe, sa fie cumintel si mancacios! jucaus.gif
mishulina
QUOTE(silviu-marian @ Jul 17 2009, 03:18 AM) *
Asha... apoi o intrebare pt proaspetele mamici: e cineva care foloseste scutece de carpa, chiar in paralele cu pampersii de unica folosinta? Cum va impacati cu ele?

Iar aici avem prima poza din prima zi racoroasa din viatza noastra :



mishulina la care scutece te referi la cele cu care se infasa copilul sau la triunghiurile acelea de pus la fundulet pe post de pampers?daca-i vb de cele din urma ce pot sa-ti spun este ca eu am de gand sa evit pampersul cat pot si sa folosesc aceste scutece de panza sau bumbac,chiar zilele astea caut material k sa mi le lucreze cineva.o sa-i pun pampers puiului doar noaptea ca sa nu-l trezesc prea des sa-l schimb si knd plec undeva cu el.e cald si zau daca eu as sta cu somoiogul ala nesuferit de pampers la fund!dar e mai mult de munca.trebuie sa fii pe faza cand face pipi,le tii un pic in apa rece si apoi spalate bine iar la cateva zile trebuiesc fierte si calcate.in plus gandeste-te ca va uda si hainutele de pe el asa ca o sa ai un pic de treaba dar nu-i mare filozofie,se spala tare usor ca-i doar pipi de copil mic nu cine stie ce jeg.atentie mare la ce detergent folosesti sa speli lucrusoarele copilului eu ti-as recomanda dermalinul pt copii si mai ales sa nu cumva sa folosesti produse cu clor!cam atat pot sa-ti spun despre scutece,nu stiu dak te ajuta cu ceva.mai am un copil si pe vremea cand s-a nascut nu prea stiam ce-s aia pampersi.se gaseau dar nu erau atat de folositi ca-n ziua de azi pe scara larga si am crescut-o cu scutecele de panza si i-a mers tare bine iar eu n-am murit.tot asa sunt de pornita pe nenorocitele alea de servetele umede.bebelusul trebuie spalat la fund de cate ori are scaun nu sters cu tampeniile alea,repet sunt de acord cu ele knd pleci undeva cu copilul k nu-l poti spala oriunde dar acsa iti ia un minut sa-l speli la chiuveta la fundulet pt a-i asigura o igiena corecta.atentie mai ales la fetite in momentul in care le spalati la fundulet directia manevrei ttrebuie sa fie intotdeauna din fata spre fundulet nu invers.gata,iar m-am pus pe sfaturi,pana la urma innebunesc pe cineva si ma scoae de pe forum.va pup!


Dap, ma refeream la cele pe post de pampers. PAna acum am folosit numia pampers pt ca, dupa cum am mai zis noi am circumcis bebe-ul si ne-a fost mai usor ca a trebuit sa ii punem un pansament cu crema sa nu se lipeasca de pampers. dar acum suntem f bine si ma incanta f mult ideea de "bumbacel". Aici am gasit deja croite (putin cam scumpisoare), in magazin, dar eu eram curioasa daca a folosit cineva si care e diferenta dintre ele. Mai mult, chiar langa ele, pe raft, am gasit si niste chilotetii impermeabili. Multumesc frumos de sfat, cred ca am sa incerc si eu si am sa va povestesc smile.gif. Imi pare rau pt. tati, ca masina noastra de spalat e un etaj mai jos, iar eu nu cobor din cauza operatie... in cazul asta va trebui sa spele rufe mult mai des liwlol.gif)
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.