Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
stefyangro
QUOTE(denysa81 @ Oct 15 2009, 09:05 AM) *
grasuna mica. bravo pentru kg. pentru colici: lasa ca trec. trebuie sa fii tu tare si sa fii calma. dar trec stai linistita. pup

Merci de incurajari. Astazi vad ca s-a trezit mult mai bine
TIANA28
Buna dimineata mamici.. veniti la o cafeluta? cafea.gif
Alina, imi pare tare rau ptr bebelina ta.. dar eu sunt convinsa ca o sa se faca bine.. dupa cum a zis si Magda parca, incearca si cu tetine din latex.. astea sunt singurele pe care le-a primit si al meu.. tare greu a mai acceptat si el bibe dar intr-un final am reusit. Pupici la amandoua si sa veniti cu vesti bune hug.gif
TIANA28
Noi ieri am indraznit sa iesim afara.. mamaaa ce frigg a fost.. si nu atat frigul e aici problema cat vantul. L-am infofolit pe bietul copil.. numai ochii i se mai vedeau. Si cum nu ma asteptam sa vina frigul asa de repede nu i-am spalat salopetele de fas.. asa ca a avut pe el mai multe straturi plus pled si paturica. Cand am ajuns acasa era parca un mic ren cu nasucul rosu laugh.gif Vad ca nu a patit nimic.. si a dormit tun.. asa ca o sa mai indraznim si azi. Acum ma bag la spalvase.gif
stefyangro
QUOTE(TIANA28 @ Oct 15 2009, 10:59 AM) *
Noi ieri am indraznit sa iesim afara.. mamaaa ce frigg a fost.. si nu atat frigul e aici problema cat vantul. L-am infofolit pe bietul copil.. numai ochii i se mai vedeau. Si cum nu ma asteptam sa vina frigul asa de repede nu i-am spalat salopetele de fas.. asa ca a avut pe el mai multe straturi plus pled si paturica. Cand am ajuns acasa era parca un mic ren cu nasucul rosu laugh.gif Vad ca nu a patit nimic.. si a dormit tun.. asa ca o sa mai indraznim si azi. Acum ma bag la spalvase.gif

Si noi am iesit ieri, ca eva urla ca din gura de sarpe de la colici. A adormit in carucior de la 11 la 14 si cred ca ar mai fi dormit dar a venit dr sa o vada. O sa iesim si azi, merg sa imi cumpar materiale sa ii fac un fular biggrin.gif
laura85soare
buna ziua mamicilor....
ce faceti?
ea nu am mai intrat de foarte mult timp
laura85soare
care ma ajuta si pe mine sa pun si eu ticker cu varsta fetei mele?
nu mai stiu ce trebuie sa copiez si unde sa ataseaz
va rog ajutati-ma si pe mine
mirela77
Noi am lipsit ceva zile pentru ca mi-a dat din nou bataie de cap maseaua...a sarit capsula...a afectat si maseaua de alaturi...am stat in antibiotic si ceaiuri de musetel de nu mai stiam pe unde sa scot camasa.

In primul rand, La Multi Ani tuturor bebeilor care au mai implinit o luna...la cat mai multe cu sanatate si voiosie. La baietii dam o bere...la fetite o prajitura partners.gif

Noi am facut progrese. Pana acum dormea cu noi in pat piticul..insa l-am obisnuit in patutul lui cu succes...a dormit mult mai bine si mai mult. Il iau dimineata pe la 5-6 cand se trezeste la noi in pat asa tati dimineata il iubeste un pic si sta de vorba cu el ca intre barbati notworthy.gif

Am facut si noi vaccinul ieri...in picioruse...am plans un pic cand ne-a intepat dar pe urma gata...nu am avut nici un fel de problema...am fost un zambaret ca intotdeauna.

Un pupic de la noi la toti bebelusii si la toate mamicile.

http://www.flickr.com/photos/42490389@N05/...044802/sizes/l/
mirela77
QUOTE(laura85soare @ Oct 15 2009, 12:53 PM) *
care ma ajuta si pe mine sa pun si eu ticker cu varsta fetei mele?
nu mai stiu ce trebuie sa copiez si unde sa ataseaz
va rog ajutati-ma si pe mine



uite asa apare la mine la semnatura
url="http://lilypie.com"] [/url]
mirela77
Vad ca imi copie aiurea....linkul care incepe cu url.... il pui la semnatura...sper ca ai inteles oFloare1.gif
laura85soare
de cand nu am mai vb am trecut prin multe peripetii
andrada are si acum colici
pana ieri fata mea nu dormea deloc ziua
simteam ca inebunesc.... plangea de ramanea fara aer...
acum mai doarme si ea o jumatate de ora cam de 2 ori pe zi dar pana ieri nu am stiut ce este aia liniste cel putin o ora
cat timp ieseam afara se mai linistea putin pana se obisnuia
de cele mai multe ori mai sunam vecinele sa vad dak mai ies si ele cu bebei lor
in caz ca nu ma mai intelegeam cu fata sa aibe cine sa-mi ia si mie carutul
am fost pe la tot felul de medici dar..... nici un rezultat...
am incercat cu tot felul de ceaiuri si de picaturi de colici....
si de marti seara iam dat sab simplex
iam mai dat si cand a iesit din maternitate o zi sau doua, dar cand a venit medicul de familie a inceput sa ma ia la rost ca de ce invat fata cu medicamente
ca sa-i dat ceaiuri sau in cel mai rau caz sa-i dau bonisan ca este pe baza de plante
sunt multe de povestit... sper ca de aici incolo sa am mai mult timp de vb
mirela77
QUOTE(laura85soare @ Oct 15 2009, 01:08 PM) *
de cand nu am mai vb am trecut prin multe peripetii
andrada are si acum colici
pana ieri fata mea nu dormea deloc ziua
simteam ca inebunesc.... plangea de ramanea fara aer...
acum mai doarme si ea o jumatate de ora cam de 2 ori pe zi dar pana ieri nu am stiut ce este aia liniste cel putin o ora
cat timp ieseam afara se mai linistea putin pana se obisnuia
de cele mai multe ori mai sunam vecinele sa vad dak mai ies si ele cu bebei lor
in caz ca nu ma mai intelegeam cu fata sa aibe cine sa-mi ia si mie carutul
am fost pe la tot felul de medici dar..... nici un rezultat...
am incercat cu tot felul de ceaiuri si de picaturi de colici....
si de marti seara iam dat sab simplex
iam mai dat si cand a iesit din maternitate o zi sau doua, dar cand a venit medicul de familie a inceput sa ma ia la rost ca de ce invat fata cu medicamente
ca sa-i dat ceaiuri sau in cel mai rau caz sa-i dau bonisan ca este pe baza de plante
sunt multe de povestit... sper ca de aici incolo sa am mai mult timp de vb




si noi am avut probleme cu colicile...eu am rezolvat cu sab simplex si cu baby drink....iar eu am mancat rosii, prune ca sa il ajut si pe el si a fost ok. incearca si cu prosopele calde pe burtica...ideea e sa aiba burtica cat mai calda
laura85soare
sa vedem dak am reusit.....
mirela77
QUOTE(laura85soare @ Oct 15 2009, 01:20 PM) *
sa vedem dak am reusit.....


Bravoooo smile.gif
Si La Multi Ani ca vad ca aveti 3 luni azi trandafir.gif occasion.gif
laura85soare
da am reusit...
iti multumesc foarte mult....

crede-ma ca iam pus si prosoape, iam dat ceaiuri......
baby brink, baby calm, baby tea, baby wather, de tei, de anason si chimen nici eu nun stiu ce nu iam dat
debridad
mirela77
QUOTE(laura85soare @ Oct 15 2009, 01:30 PM) *
da am reusit...
iti multumesc foarte mult....

crede-ma ca iam pus si prosoape, iam dat ceaiuri......
baby brink, baby calm, baby tea, baby wather, de tei, de anason si chimen nici eu nun stiu ce nu iam dat
debridad




atunci...rabdare...mult a fost putin mai este...trebuie sa treaca....si tu sa fii calma ca te simte bebelusa trandafir.gif
TIANA28
QUOTE(stefyangro @ Oct 15 2009, 01:07 PM) *
Si noi am iesit ieri, ca eva urla ca din gura de sarpe de la colici. A adormit in carucior de la 11 la 14 si cred ca ar mai fi dormit dar a venit dr sa o vada. O sa iesim si azi, merg sa imi cumpar materiale sa ii fac un fular biggrin.gif

Te apuci de tricotat? sa ne pui si noua poze..eu inca ma mai gandesc ca nu mai am rabdare deloc la din astea.. dar cine stie..


QUOTE(laura85soare @ Oct 15 2009, 02:08 PM) *
de cand nu am mai vb am trecut prin multe peripetii
andrada are si acum colici
pana ieri fata mea nu dormea deloc ziua
simteam ca inebunesc.... plangea de ramanea fara aer...
acum mai doarme si ea o jumatate de ora cam de 2 ori pe zi dar pana ieri nu am stiut ce este aia liniste cel putin o ora
cat timp ieseam afara se mai linistea putin pana se obisnuia
de cele mai multe ori mai sunam vecinele sa vad dak mai ies si ele cu bebei lor
in caz ca nu ma mai intelegeam cu fata sa aibe cine sa-mi ia si mie carutul
am fost pe la tot felul de medici dar..... nici un rezultat...
am incercat cu tot felul de ceaiuri si de picaturi de colici....
si de marti seara iam dat sab simplex
iam mai dat si cand a iesit din maternitate o zi sau doua, dar cand a venit medicul de familie a inceput sa ma ia la rost ca de ce invat fata cu medicamente
ca sa-i dat ceaiuri sau in cel mai rau caz sa-i dau bonisan ca este pe baza de plante
sunt multe de povestit... sper ca de aici incolo sa am mai mult timp de vb

Bine ati revenit si LA MULTI ANI !!! occasion.gif am vazut ca azi faceti 3 lunite. Colicii tin maxim pana in 4 luni din cate am auzit eu.. deci mult a fost putin a ramas. Sa ne pui si noua niste poze cu printesa.. POOP tzuc.gif
laura85soare
QUOTE(TIANA28 @ Oct 15 2009, 02:40 PM) *
Te apuci de tricotat? sa ne pui si noua poze..eu inca ma mai gandesc ca nu mai am rabdare deloc la din astea.. dar cine stie..
Bine ati revenit si LA MULTI ANI !!! occasion.gif am vazut ca azi faceti 3 lunite. Colicii tin maxim pana in 4 luni din cate am auzit eu.. deci mult a fost putin a ramas. Sa ne pui si noua niste poze cu printesa.. POOP tzuc.gif


multumim foarte mult... da suntem fff mari la 3 luni...
sincer nu stiu cum se procedeaza... nu stiu unde trebuie sa intru... dar mai incerc
pana la urma trebuie sa reusesc
laura85soare
QUOTE(alina16carmen @ Oct 14 2009, 05:16 PM) *
fetelor sunt f deprimata azi, desi ar trebui sa fiu cea mai fericita mamica pt ca fetita mea a implinit azi 3 luni!
de 2 luni, adica de cand avea doar o luna am observat ca avea scaune dese, apoase si unele verzi. am mers la dr am facut analize si a iesit ca are e.coli. ne-am internat, a facut injectii, la urmatoarea analiza nu a mai iesit nimic, era curata. dar scaunele continuau sa fie la fel, dese apoase si verzi, insotite de crampe si plansete. de o luna nu imi mai ia nici in greutate.
azi mi s-a zis ca s-ar putea sa fie intoleranta la lactoza si sa nu-i fie bun lapticul de la san. a cazut cerul pe mine. pt daria tzatzica e cel mai scump lucru. e chiar obsedata de tzatza... si eu acum trebuie sa ii dau Lapte Humana HN Prebiotik fara lactoza. fetita mea pana acum a mancat doar tzatza si nu stie sa suga la bibe, asa ca ma chinui cu seringa pt ca nu vrea sa suga la biberon.
am plans si eu cu ea, pt ca plange rau cand ii dau sa pape. nu-i place si gata. momentan suntem in probe, incercam o zi-doua sa vedem daca are scaune normale. daca da trebuie sa o intarc si cred ca pt ea va fi groaznic.
va pup dulce!


la multi ani si printesei tale occasion.gif
si nu mai fi deprimata ca va trece....
alina2478
La multi ani tuturor bbilor!
Matei astazi o implinit 3 luni
am si eu o intrebare: voi ati reusit sa decalotati bbii?
am incercat acasa Dar cu Mila .... si nu am reusit mai deloc asa ca astazi la vizita de 3 luni ... la asistenta decalotat ... un curs un pic de sânge .. el nu o planuri mititelul dar eu .. am tremurat toata dupa ...sad.gif

tr sa mergem si saptamana viitoare ptr acceasi procedura


astazi nu tr sa facem Baita, dar de maine se confruntă cu putem si tr sa-i trag eu de putulica ...sad.gif
dc se inroseste ... brrr SPER SA NU ... imi place sa plang de viță de vie .... tr sa-i dau cu bepanten ....
S-ar putea sa planga cand se confruntă cu pipi .. ptr ca il va ustura ....
dc sa il doare POT-i dau Nurofen sirop 2,5 ml la 8 ore sau supozitor novocalmin ....

IMI VINE SA URLU UE de durere

ma gandesc ca poate nu tr sa-i fac decalotarea?!
astept cu inima La Gura mamicilor Parerile (mai ales ale celor de baietei .. dar nu numai!)

imi pare rau ca i-am facut asa un,, cadou,, chiar la implinirea a 3 lunite !!!!!!!!!!


nu stiu dc am procedat corect?!

VA poop si scuze ca nu am intrat in ultima vreme sa va scriu (am apucat doar sa citesc)

PS nu mititelul o planuri deloc în timpul operatiunii de decalotare_ amnuala_ din contra radea si-i zambea asistenței!

Alina & Matei-Mihai

Careva la PS-a fost dr. sa-i faca decalotarea ... sau a-ti reusit singure?!

LA MULTI ANI iubitul mamei! occasion.gif
mirela77
QUOTE(alina2478 @ Oct 15 2009, 02:21 PM) *
La multi ani tuturor bbilor!
Matei astazi o implinit 3 luni
am si eu o intrebare: voi ati reusit sa decalotati bbii?
am incercat acasa Dar cu Mila .... si nu am reusit mai deloc asa ca astazi la vizita de 3 luni ... la asistenta decalotat ... un curs un pic de sânge .. el nu o planuri mititelul dar eu .. am tremurat toata dupa ...sad.gif

tr sa mergem si saptamana viitoare ptr acceasi procedura
astazi nu tr sa facem Baita, dar de maine se confruntă cu putem si tr sa-i trag eu de putulica ...sad.gif
dc se inroseste ... brrr SPER SA NU ... imi place sa plang de viță de vie .... tr sa-i dau cu bepanten ....
S-ar putea sa planga cand se confruntă cu pipi .. ptr ca il va ustura ....
dc sa il doare POT-i dau Nurofen sirop 2,5 ml la 8 ore sau supozitor novocalmin ....

IMI VINE SA URLU UE de durere

ma gandesc ca poate nu tr sa-i fac decalotarea?!
astept cu inima La Gura mamicilor Parerile (mai ales ale celor de baietei .. dar nu numai!)

imi pare rau ca i-am facut asa un,, cadou,, chiar la implinirea a 3 lunite !!!!!!!!!!
nu stiu dc am procedat corect?!

VA poop si scuze ca nu am intrat in ultima vreme sa va scriu (am apucat doar sa citesc)

PS nu mititelul o planuri deloc în timpul operatiunii de decalotare_ amnuala_ din contra radea si-i zambea asistenței!

Alina & Matei-Mihai

Careva la PS-a fost dr. sa-i faca decalotarea ... sau a-ti reusit singure?!

LA MULTI ANI iubitul mamei! occasion.gif



Noi nu am facut-o...insa la fiecare baita tragem de piele usor si incet incet se decaloteaza singur. Cu fiecare baie se trage mai mult fara sa il doara. Ma uit la el daca se stramba de durere si atunci renunt. Eu una nu vreau sa incerc nici o metoda agresiva. Eu mereu am fost de parereca toate vin la timpul lor fara sa fortez.
mirela77
La multi ani Matei occasion.gif bere.gif Hai la o bere.
alina2478
[Numele quote = 'Data mirela77' = '15 octombrie 2009, după 03:38' = '947468 ']
La multi Ani Matei occasion.gif bere.gif Hai la o bere.
[/ quote]

multumim si de urari si de raspuns Mirela

poopici de la Mine si Matei

baraj clar mai multe beri .. Cand ne trezim ca acum dormim de cand ne-am intors de la dr..

si eu am tras de putica dar se pare ca Folos Fara ... cred ca imi era prea teama .....
acum sper ca totul sa fie bineeeee!


Alina & Matei-Mihai bere.gif
alina16carmen
QUOTE(denysa81 @ Oct 14 2009, 05:23 PM) *
mititica. imi pare tare rau. lasa ca se invata ea. important e sa fie sanatoasa. incearca sa ii iei un biberon la care curge mai greu sa traga ca la tzatza. daca ai de asta si nu vrea atunci ia unu cu gaura mai mare ca sa curga mai usor. incearca si tu mai multe posibilitati.

la multe lunitze si sa fie sanatoasa. un pup de la Miruna (acu isi suge manuta dar cand termina a zis ca da pupul) si de la mine si sa creasca mare

multumim frumos! si noi pupam pe mirunica si pe mami ei.
am trei feluri de biberoane si nu merge cu nici unul, nu stie sau nu vrea. azi am mers la alt dr si mi-a zis sa ii dau san in continuare si biotcs baby sa ii regleze flora intestinala sa vedem.
alina16carmen
QUOTE(magGda @ Oct 14 2009, 06:01 PM) *
Buna alina,
Incearac sa cumperi niste tetine de cauciuc,nu din alea de silicon. Cele din cauciuc sunt si mai moi si majoritatea curg f. usor, comparativ cucele din silicon la care sincer pe mine ma dureau falcile cand am incercat odata sa vad cum merge. Cele din cauciuc le-al luat de la pomette si nu sunt nici scumpe si curg si f. bine. Imi place la ele ca are forma sfarcului, comparativ cu celedin silicon cu diferite forme ciudate. Va pupam si multa sanatate. partners.gif

mersi magda! o sa incerc si tetinele astea de la pomette. pupici
alina16carmen
QUOTE(TIANA28 @ Oct 15 2009, 10:53 AM) *
Buna dimineata mamici.. veniti la o cafeluta? cafea.gif
Alina, imi pare tare rau ptr bebelina ta.. dar eu sunt convinsa ca o sa se faca bine.. dupa cum a zis si Magda parca, incearca si cu tetine din latex.. astea sunt singurele pe care le-a primit si al meu.. tare greu a mai acceptat si el bibe dar intr-un final am reusit. Pupici la amandoua si sa veniti cu vesti bune hug.gif

vestile bune deja leam primit de la alt dr.sotul m-a convins sa mai consultam un dr inainte de a renunta la alaptat.si acesta mi-a zis ca sunt f rare cazurile de intoleranta la lactoza la bebelusi, si ii dau smecta , mucilagiu de orez si biotics baby 7 zile si dupa aceea din nou la control.
oricum vreau sa o invat sa bea si din bibe ceiut sau apa ca e un chin cu lingurita sau seringa.
baravo ca ai avut curaj sa il scoti la aer! partners.gif
alina16carmen
QUOTE(laura85soare @ Oct 15 2009, 03:12 PM) *
la multi ani si printesei tale occasion.gif
si nu mai fi deprimata ca va trece....

la multi ani Andradei!
acum am mers la dr Vasilescu de la pediatrie din Pitesti, si o sa incerc tratamentul lui, daca nu da roade merg la parintii mei in iasi la un dr pediatru f bun. dar in final nu renunt la san. asa m-a sfatuit si dr vasilescu. tu la ce medicpediatri ai fost cu micuta?
pupici
stefyangro
QUOTE(alina2478 @ Oct 15 2009, 03:45 PM) *
[Numele quote = 'Data mirela77' = '15 octombrie 2009, după 03:38' = '947468 ']
La multi Ani Matei occasion.gif bere.gif Hai la o bere.
[/ quote]

multumim si de urari si de raspuns Mirela

poopici de la Mine si Matei

baraj clar mai multe beri .. Cand ne trezim ca acum dormim de cand ne-am intors de la dr..

si eu am tras de putica dar se pare ca Folos Fara ... cred ca imi era prea teama .....
acum sper ca totul sa fie bineeeee!
Alina & Matei-Mihai bere.gif

La multi ani Matei!
stefyangro
QUOTE(TIANA28 @ Oct 15 2009, 02:40 PM) *
Te apuci de tricotat? sa ne pui si noua poze..eu inca ma mai gandesc ca nu mai am rabdare deloc la din astea.. dar cine stie..


Pai arata asa de bine in revista ca m-as apuca. Plus ca eu in adolescentza chiar lucram cu drag si spor, asa ca am un pic de experientza. Sa vedem ce o sa iasa, ca am cumparat materialul:D
denysa81
la multe lunitze matei si andrada. sa cresteti mari si frumosi. un pup de la Miruna care de 3 zile nu mai plange asa de mult si asa de tare notworthy.gif sa nu fie de deochi. hug.gif
denysa81
QUOTE(stefyangro @ Oct 15 2009, 05:04 PM) *
Pai arata asa de bine in revista ca m-as apuca. Plus ca eu in adolescentza chiar lucram cu drag si spor, asa ca am un pic de experientza. Sa vedem ce o sa iasa, ca am cumparat materialul:D

voi mai aveti timp si de impletit? cum reusiti? eu am un teanc de rufe de calcat si nu reusesc sa le scot la capat. sa mai si impletesc? as de unde...
spor la treaba
denysa81
si apropos de decalotare(parca asa) ce bina ca nu am baiat biggrin.gif mie imi era frica sa o sterg la puta mai calumea. cand a vazut dr era sa ma bata. acu m-am obisnuit tongue.gif
alisi_1
QUOTE(alina16carmen @ Oct 15 2009, 04:40 PM) *
la multi ani Andradei!
acum am mers la dr Vasilescu de la pediatrie din Pitesti, si o sa incerc tratamentul lui, daca nu da roade merg la parintii mei in iasi la un dr pediatru f bun. dar in final nu renunt la san. asa m-a sfatuit si dr vasilescu. tu la ce medicpediatri ai fost cu micuta?
pupici



foarte bine faci ca nu renuntila alaptat.este cel mai placut lucru... cel putin asa mi se pare mie... trebuie sa existe vre-un tratament care sa dea roade. nici Daryutei mele nu-i place bibe, doar ceiut bea cu el, dar f rar. suzete i-am cumparat toate firmele si modelele, degeaba.
LA MULTE LUNITZE pentu MATEI si ANDRADA occasion.gif
TIANA28
QUOTE(alina2478 @ Oct 15 2009, 03:21 PM) *
La multi ani tuturor bbilor!
Matei astazi o implinit 3 luni
am si eu o intrebare: voi ati reusit sa decalotati bbii?
am incercat acasa Dar cu Mila .... si nu am reusit mai deloc asa ca astazi la vizita de 3 luni ... la asistenta decalotat ... un curs un pic de sânge .. el nu o planuri mititelul dar eu .. am tremurat toata dupa ...sad.gif

tr sa mergem si saptamana viitoare ptr acceasi procedura
astazi nu tr sa facem Baita, dar de maine se confruntă cu putem si tr sa-i trag eu de putulica ...sad.gif
dc se inroseste ... brrr SPER SA NU ... imi place sa plang de viță de vie .... tr sa-i dau cu bepanten ....
S-ar putea sa planga cand se confruntă cu pipi .. ptr ca il va ustura ....
dc sa il doare POT-i dau Nurofen sirop 2,5 ml la 8 ore sau supozitor novocalmin ....

IMI VINE SA URLU UE de durere

ma gandesc ca poate nu tr sa-i fac decalotarea?!
astept cu inima La Gura mamicilor Parerile (mai ales ale celor de baietei .. dar nu numai!)

imi pare rau ca i-am facut asa un,, cadou,, chiar la implinirea a 3 lunite !!!!!!!!!!
nu stiu dc am procedat corect?!

VA poop si scuze ca nu am intrat in ultima vreme sa va scriu (am apucat doar sa citesc)

PS nu mititelul o planuri deloc în timpul operatiunii de decalotare_ amnuala_ din contra radea si-i zambea asistenței!

Alina & Matei-Mihai

Careva la PS-a fost dr. sa-i faca decalotarea ... sau a-ti reusit singure?!

LA MULTI ANI iubitul mamei! occasion.gif

LA MULTI ANI MATEI!!! occasion.gif bere.gif
Am mai scris despre decalotare azi dar nu mai stiu daca am apucat sa il popstez ca mi s-a blocat iarasi calcul nervi.gif
Eu nu sunt de acord cu decalotarea dar fiecare mamica face cum crede de cuviinta. Nu mai stiu in ce carte am citit.. parca Mama si Copilul dar nu sunt sigura...si faceau o comparatie care m-a amuzat foarte tare.. ca sa infloreasca, unui boboc de trandafir nu i se trag petalele liwlol.gif

QUOTE(alina16carmen @ Oct 15 2009, 04:34 PM) *
vestile bune deja leam primit de la alt dr.sotul m-a convins sa mai consultam un dr inainte de a renunta la alaptat.si acesta mi-a zis ca sunt f rare cazurile de intoleranta la lactoza la bebelusi, si ii dau smecta , mucilagiu de orez si biotics baby 7 zile si dupa aceea din nou la control.
oricum vreau sa o invat sa bea si din bibe ceiut sau apa ca e un chin cu lingurita sau seringa.
baravo ca ai avut curaj sa il scoti la aer! partners.gif

Ma bucur tare pentru voi bananab.gif Sa dea DD sa fie bine si bebelina sa pape tzatzica in continuare.
laura85soare
QUOTE(alina16carmen @ Oct 15 2009, 04:40 PM) *
la multi ani Andradei!
acum am mers la dr Vasilescu de la pediatrie din Pitesti, si o sa incerc tratamentul lui, daca nu da roade merg la parintii mei in iasi la un dr pediatru f bun. dar in final nu renunt la san. asa m-a sfatuit si dr vasilescu. tu la ce medicpediatri ai fost cu micuta?
pupici


multumim de urare...
am fost la dr Hotaran dar acum este plecat in canada si vine tocmai in decembrie
marti si azi am fost la dr molfea de care nu am fost deloc multumita.... vroia sa ma interneze... ii casunase pe mine sa ma interneze si am mai fost si la zoana (ORL)

dar nu in ultimul rand la dr de familie care si dansa a fost medic pediatru iar acum este si medic de familie

am auzit foarte multe mamici de dr VASILESCU ca este un medic foarte bun
chiar am degand sa merg si eu la un control

laura85soare
si eu ii urez la multi ani lui MATEI
occasion.gif
laura85soare
QUOTE(denysa81 @ Oct 15 2009, 06:23 PM) *
la multe lunitze matei si andrada. sa cresteti mari si frumosi. un pup de la Miruna care de 3 zile nu mai plange asa de mult si asa de tare notworthy.gif sa nu fie de deochi. hug.gif


multumim foarte mult pentru urari si noi va pupam
te inteleg in privinta plansului ca si eu am trecut prin asa ceva
sper din tot sufletul sa se linisteasca
laura85soare
QUOTE(alisi_1 @ Oct 15 2009, 09:04 PM) *
foarte bine faci ca nu renuntila alaptat.este cel mai placut lucru... cel putin asa mi se pare mie... trebuie sa existe vre-un tratament care sa dea roade. nici Daryutei mele nu-i place bibe, doar ceiut bea cu el, dar f rar. suzete i-am cumparat toate firmele si modelele, degeaba.
LA MULTE LUNITZE pentu MATEI si ANDRADA occasion.gif


va multumim mult de tot... tzuc.gif
Andri.
QUOTE(alina2478 @ Oct 15 2009, 03:21 PM) *
La multi ani tuturor bbilor!
Matei astazi o implinit 3 luni
am si eu o intrebare: voi ati reusit sa decalotati bbii?
am incercat acasa Dar cu Mila .... si nu am reusit mai deloc asa ca astazi la vizita de 3 luni ... la asistenta decalotat ... un curs un pic de sânge .. el nu o planuri mititelul dar eu .. am tremurat toata dupa ...sad.gif

tr sa mergem si saptamana viitoare ptr acceasi procedura
astazi nu tr sa facem Baita, dar de maine se confruntă cu putem si tr sa-i trag eu de putulica ...sad.gif
dc se inroseste ... brrr SPER SA NU ... imi place sa plang de viță de vie .... tr sa-i dau cu bepanten ....
S-ar putea sa planga cand se confruntă cu pipi .. ptr ca il va ustura ....
dc sa il doare POT-i dau Nurofen sirop 2,5 ml la 8 ore sau supozitor novocalmin ....

IMI VINE SA URLU UE de durere

ma gandesc ca poate nu tr sa-i fac decalotarea?!
astept cu inima La Gura mamicilor Parerile (mai ales ale celor de baietei .. dar nu numai!)

imi pare rau ca i-am facut asa un,, cadou,, chiar la implinirea a 3 lunite !!!!!!!!!!
nu stiu dc am procedat corect?!

VA poop si scuze ca nu am intrat in ultima vreme sa va scriu (am apucat doar sa citesc)

PS nu mititelul o planuri deloc în timpul operatiunii de decalotare_ amnuala_ din contra radea si-i zambea asistenței!

Alina & Matei-Mihai

Careva la PS-a fost dr. sa-i faca decalotarea ... sau a-ti reusit singure?!

LA MULTI ANI iubitul mamei! occasion.gif


Buna Alina,

si eu am baietel, si in privinta decalotarii am urmat sfaturile doctorului pediatru: pana la doua luni a trebuit ca la doua-trei zile sa decalotez cate un pic. Cand am fost la vizita de doua luni mi-a aratat dr. cum sa decalotez total si mi-a spus sa fac asta la baita, odata pe saptamana, si sa il spal acolo. De plans nu plange, nu il doare si nu are el nici o treaba cu ce fac eu acolo anima1.gif
Andri.
Fetelor, a incercat vreuna dintre voi scutecele refolosibile? La noi nu prea mai sunt adepte ale acestei metode, dar prin alte tari e foarte la moda. Sunt curioasa daca vreuna dintre voi le foloseste si care sunt impresiile. Ma bate gandul sa le incerc, mai ales ca acum nu mai trebuie sa il schimb pe bebe asa des ca la inceput.

Si imi reinoiesc apelul : este vreo mamica care isi plimba odorul in Herastrau - zona Roata Mare? Mi-ar placea sa ma intalnesc cu mamici de iulie si sa ne impartasim experientele pe viu. carut.gif
Andri.
QUOTE(alina2478 @ Oct 15 2009, 03:21 PM) *
La multi ani tuturor bbilor!
Matei astazi o implinit 3 luni


LA MULTI ANI iubitul mamei! occasion.gif



La Multi Ani si din partea noastra!! occasion.gif
Andri.
QUOTE(laura85soare @ Oct 15 2009, 02:08 PM) *
de cand nu am mai vb am trecut prin multe peripetii
andrada are si acum colici
pana ieri fata mea nu dormea deloc ziua
simteam ca inebunesc.... plangea de ramanea fara aer...
acum mai doarme si ea o jumatate de ora cam de 2 ori pe zi dar pana ieri nu am stiut ce este aia liniste cel putin o ora
cat timp ieseam afara se mai linistea putin pana se obisnuia
de cele mai multe ori mai sunam vecinele sa vad dak mai ies si ele cu bebei lor
in caz ca nu ma mai intelegeam cu fata sa aibe cine sa-mi ia si mie carutul
am fost pe la tot felul de medici dar..... nici un rezultat...
am incercat cu tot felul de ceaiuri si de picaturi de colici....
si de marti seara iam dat sab simplex
iam mai dat si cand a iesit din maternitate o zi sau doua, dar cand a venit medicul de familie a inceput sa ma ia la rost ca de ce invat fata cu medicamente
ca sa-i dat ceaiuri sau in cel mai rau caz sa-i dau bonisan ca este pe baza de plante
sunt multe de povestit... sper ca de aici incolo sa am mai mult timp de vb



Buna Laura,

Inteleg din ce zici tu ca de marti de cand ii dai sab simplex lucrurile s-au schimbat mult in bine?
Cred ca ai trecut prin niste momente foarte grele daca zici ca a suferit asa de tare fata de la colici.
Eu zic ca daca fata reactioneaza bine la sab simplex sa ii dai fara nici un fel de remuscari. Nu ma pricep sa analizez continutul lui, dar mie nu mi se pare ca ar fi un medicament asa puternic si de speriat. La urma urmei e doar un siropel care ii ajuta pe ei sa scape de gaze. Plus ca intr-o luna maxim nu o sa mai ai nevoie de el si eu nu cred ca e ceva care sa aiba repercursiuni de vreun fel pe viitor.
Noi am trecut cu bine perioada colicilor cu Gripe si cu Sab Simplex, acestea fiind recomandate de doctorul nostru. Tavi nu a suferit foarte mult. Si atunci cand avea colici si incepea sa planga il luam in brate si se potolea imediat.

Andrada, La Multi Ani! occasion.gif Iti urez sa scapi repede de uraciosii astia de colici hug.gif
Leelee
QUOTE(alina16carmen @ Oct 15 2009, 03:40 PM) *
pupici


Alina, fetita ta e superba! Imi place muuuuult de ea rolleyes.gif Mult noroc cu problema voastra si nu te lasa de alaptat fara sa fii absolut convinsa ca e necesar.
denysa81
buna dimi, hai la cafeluta. cum ati dormit azi noapte?
voi puneti bebeii in fundulet pe si intre perne? sau cel putin ati incercat?

Miruna e numai ochi la televizor. asa e de comica. cum da cu ochii de TV cum nu mai ai cu cine vorbi. stam si ne uitam amandoua la filme biggrin.gif
laura85soare
QUOTE(Andri. @ Oct 16 2009, 12:23 AM) *
Buna Laura,

Inteleg din ce zici tu ca de marti de cand ii dai sab simplex lucrurile s-au schimbat mult in bine?
Cred ca ai trecut prin niste momente foarte grele daca zici ca a suferit asa de tare fata de la colici.
Eu zic ca daca fata reactioneaza bine la sab simplex sa ii dai fara nici un fel de remuscari. Nu ma pricep sa analizez continutul lui, dar mie nu mi se pare ca ar fi un medicament asa puternic si de speriat. La urma urmei e doar un siropel care ii ajuta pe ei sa scape de gaze. Plus ca intr-o luna maxim nu o sa mai ai nevoie de el si eu nu cred ca e ceva care sa aiba repercursiuni de vreun fel pe viitor.
Noi am trecut cu bine perioada colicilor cu Gripe si cu Sab Simplex, acestea fiind recomandate de doctorul nostru. Tavi nu a suferit foarte mult. Si atunci cand avea colici si incepea sa planga il luam in brate si se potolea imediat.

Andrada, La Multi Ani! occasion.gif Iti urez sa scapi repede de uraciosii astia de colici hug.gif


pupam pe tavi si pe mami lui
in primul rand va multumim pentru urari si nu in ultimul rand pentru incurajari
TIANA28
QUOTE(Andri. @ Oct 15 2009, 11:35 PM) *
Fetelor, a incercat vreuna dintre voi scutecele refolosibile? La noi nu prea mai sunt adepte ale acestei metode, dar prin alte tari e foarte la moda. Sunt curioasa daca vreuna dintre voi le foloseste si care sunt impresiile. Ma bate gandul sa le incerc, mai ales ca acum nu mai trebuie sa il schimb pe bebe asa des ca la inceput.

Si imi reinoiesc apelul : este vreo mamica care isi plimba odorul in Herastrau - zona Roata Mare? Mi-ar placea sa ma intalnesc cu mamici de iulie si sa ne impartasim experientele pe viu. carut.gif

Si pe mine ma batea gandul sa folosesc.. am vazut ca poti sa le comanzi de pe net. Acum am altele pe cap.. cu botezul.. etc dar dupa ce ma linistesc cred ca o sa comand si eu sa vad macar de curiozitate cum se comporta.
laura85soare
QUOTE(Leelee @ Oct 16 2009, 01:03 AM) *
Alina, fetita ta e superba! Imi place muuuuult de ea rolleyes.gif Mult noroc cu problema voastra si nu te lasa de alaptat fara sa fii absolut convinsa ca e necesar.


leelee am vrut sa va votam si nu am putut
ne spune ca nu a inceput perioada pentru votare
laugh.gif
TIANA28
QUOTE(denysa81 @ Oct 16 2009, 10:46 AM) *
buna dimi, hai la cafeluta. cum ati dormit azi noapte?
voi puneti bebeii in fundulet pe si intre perne? sau cel putin ati incercat?

Miruna e numai ochi la televizor. asa e de comica. cum da cu ochii de TV cum nu mai ai cu cine vorbi. stam si ne uitam amandoua la filme biggrin.gif

Buna dimineata!! cafea.gif
Eu nu il tin in fundulet propriu-zis.. ci inclinat asa la 45 de grade.. pe genunchi.. nu stiu cum sa explic.. dar te prinzi tu laugh.gif
Cu televizorul si al meu e disperat.. numai ca eu nu il las sa se uite deloc ptr ca am auzit ca poate duce la autism... ii pun perne sa nu poata sa vada si se enerveaza bb.gif tot dar pana la urma uita.. Cred ca daca l-as lasa la TV ar fi cel mai cuminte copil din lume.. cand prinde asa cateva secunde nici pas nu zice..
laura85soare
QUOTE(denysa81 @ Oct 16 2009, 10:46 AM) *
buna dimi, hai la cafeluta. cum ati dormit azi noapte?
voi puneti bebeii in fundulet pe si intre perne? sau cel putin ati incercat?

Miruna e numai ochi la televizor. asa e de comica. cum da cu ochii de TV cum nu mai ai cu cine vorbi. stam si ne uitam amandoua la filme biggrin.gif


denisa eu o pun pe fetita mea in fundulet...intre perne am incercat de 2 ori dar parca nu are atata stabilitate.
un lucru este cert ca nu este bine sub nici o formaaaaaa, dar eu nu ma mai inteleg cu ea
nu vrea deloc sa mai stea culcata decat cand doarme
stiu sigur ca pana la 4 luni nu se pun in fund

ce bine ca fata ta sta si se uita la tv... a mea nu se uita
mai intoarce privirea ca sa vada de unde se aude sonorul si dupa aceea isi schimba privirea
alisi_1
QUOTE(denysa81 @ Oct 16 2009, 10:46 AM) *
buna dimi, hai la cafeluta. cum ati dormit azi noapte?
voi puneti bebeii in fundulet pe si intre perne? sau cel putin ati incercat?

Miruna e numai ochi la televizor. asa e de comica. cum da cu ochii de TV cum nu mai ai cu cine vorbi. stam si ne uitam amandoua la filme biggrin.gif


si Daryei ii place sa se uite la tv. o perioada am lasat-o sa se uite, dar a incetat sa mai gangureasca si nu mai era atenta la mine, apoi nu am mau lasat-o sa se uite si iar a inceput sa gangureasaca, chiar mai mult decat inainte. si eu am auzitca nu e bine sa lasi la tv . chiar cunosc un caz. fetita aceea a inceput sa vb foarte devreme si dintr-o data s-a oprit, chiar nici nu mai raspundea cand era strigata, iar doctorii i-au spus ca din cauza tv-ului. asa ca nu e bune la tv pt bebei. pupici
alina16carmen
QUOTE(Leelee @ Oct 16 2009, 01:03 AM) *
Alina, fetita ta e superba! Imi place muuuuult de ea rolleyes.gif Mult noroc cu problema voastra si nu te lasa de alaptat fara sa fii absolut convinsa ca e necesar.

multumim mult leelee! si bubulina ta e o frumoasa si o dulce! pupam fetita dragalasa si pe mami ei! partners.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.