Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
alexa21
QUOTE(magGda @ Nov 25 2009, 09:13 AM) *
Trei doze la ROTARIX?? De ce asa? Asa ti-a recomandat? eu stiu doar de 2... Ia sa intreb si eu pediatra.

nu,doar 2 doze.am facut la 3 luni si mai facem la 5 luni si gata.celelalte 2 vaccinuri se fac 3 doze.noi am decalat cu o luna pt ca a avut un microb.

si Thea tot cu mine in pat doarme pt ca din cauza colicilor cand era mica nu ma intelegeam deloc cu ea si am leganat-o pe picioare ca ma durea operatia sa o tot tin in brate. colicii s-au dus...leganatul a ramas.ea ar sta fara probleme in patut si zi si noapte dar trambalatul de pe picioare in patut o trezeste mereu.
noi inca mai avem probl cu somnul noaptea.papa si se culca pe la 22-23 apoi se trezeste pe la 2.30-3.oo dar nu papa mereu si apoi la 6.00-sau 6.30.asta in noptile bune.dar se intampla sa se trezeasca pe la 3-4 si sa stea de chiraieli pana dimineata la 7-8. nervi.gif
fetelor,voi ce temperatura aveti in casa si cum tineti bebeii imbracati?a mea ma omoara ca nu vrea sa stea invelita sau cu caciulita in cap sub nici o forma.eu sunt o friguroasa de fel si mereu mi se pare ca e frig.
mirela77,se aseamana puii nostri ca si Thea ce face de la dintisori,vai de noi.cat despre kk verde si ea face verde mai mereu.i-am facut analize la kk si e ok.
pupici tzuc.gif
pitana7
salut! trebuie sa facem si noi vaccinul de 4 luni si vroiam sa va intreb daca se face in piciorus. mersi anticipat. partners.gif
magGda
QUOTE(mirela77 @ Nov 25 2009, 01:16 PM) *
Mneata, mneata! Prezente la cafea oFloare1.gif
Noi am umblat hai hui ieri cam toata ziua, pe la spital sa facem o vizita ca i se parea pediatrei ca are lichid la outze, in schimb nu are nimic, e normal, asa ca am hotarat cat de curand sa schimbam pediatra ca e cam dusa de cap. Asta e. Mai avem doua zile de antibiotic si gata, suntem bine insa maraiti ca nu apuc efectiv sa fac nimic. Casa zboara, eu de mine nu am timp deloc, de abia astept sa vin in tara sa dorm si eu o noapte intreaga. Ii predau sarcinile mamei mele smile.gif .
Azi am fost agitati, ne mancam pumnul, salivam o groaza, dintii astia cred ca o sa ne dea bataie de cap. I-am dat niste paracetamol si a adormit in sfarsit. Sper sa se trezeasca mai linistit.

Tea multumim de urari oFloare1.gif Nu a incurcat mami nimic, sambata am facut patru luni. smile.gif .
Am inceput sa dormim bine noaptea, ne trezim doar o data pe la 2 sau pe la 3 si pe urma dimineata la 7. Si-a mai revenit cu diareea dar tot verzui face.

Ma duc sa pun cate ceva la spalat si ne auzim mai incolo. Pupici la Tea partners.gif



Va pupam dulce.
Stii ce ne-a dat noua pt dintisori: CALGEL. Un fel de pasta de dinti pt sugari, care se da pe gingii si-i mai linisteste, dar asta presupun pentru cand ajungeti in tara, sa va facti asa niste provizii. Nu-ti inchipuii ca scapa de mancarimi, dar va fi ceva mai bine, se mai linisteste.

Noi ne pregatim ca maine e ziua lu' tati si mami alearga de zor dupa cadou. occasion.gif partners.gif Am vrut sa-i dau comanda de un tort in forma de 30, ca face 30 de ani, dar n-am gasit crybaby.gif nici o cofetarie in stare sa-mi faca. Pana la urma cred ca mi-l fac eu, un blat si decupez 30 din el si gata, ca nu stiu cum altfel. nervi.gif Si pe langa tort,am vrut sa-i fac o poza deosebita cu Tea, pe care sa i-o inramez si sa o aiba la birou. Vedem daca am timp pana maine, ca nu doar timp imi trebuie, trebuie sa mai si alerg sa le fac... floare2.gif Hai ca mai vorbim si pe seara. Pupicei multi si dulci de la noi.
magGda
QUOTE(pitana7 @ Nov 25 2009, 04:49 PM) *
salut! trebuie sa facem si noi vaccinul de 4 luni si vroiam sa va intreb daca se face in piciorus. mersi anticipat. partners.gif



Da, tot in piciorus, numai ca doar 1 de data asta,nu 2 ca data trecuta. partners.gif
TIANA28
QUOTE(denysa81 @ Nov 25 2009, 10:35 AM) *
'neata. vrei un sfat sincer si fara suparare? cuscra arunca calculatorul si vorbeste cu mosu poate iti aduce altul? cum e cuscru cu serviciu ? merge treaba? ce face smecherasul meu preferat?

liwlol.gif sa stii ca exact atunci cand am vrut sa-l arunc.. prin vara.. mi s-a stricat laptopul nervi.gif (e doar virusat iar mie mi-e tare lene sa-i reinstalez tot iarasi pe el) ..asa ca iar am ajuns pe batranelul asta..Cum o sa dea frigul acum.. si o sa fim sechestrati la domiciliu o sa ma ocup si de ala.. dar pana atunci bag mare la plimbarici

TIANA28
QUOTE(mirela77 @ Nov 25 2009, 12:16 PM) *
Mneata, mneata! Prezente la cafea oFloare1.gif
Noi am umblat hai hui ieri cam toata ziua, pe la spital sa facem o vizita ca i se parea pediatrei ca are lichid la outze, in schimb nu are nimic, e normal, asa ca am hotarat cat de curand sa schimbam pediatra ca e cam dusa de cap. Asta e. Mai avem doua zile de antibiotic si gata, suntem bine insa maraiti ca nu apuc efectiv sa fac nimic. Casa zboara, eu de mine nu am timp deloc, de abia astept sa vin in tara sa dorm si eu o noapte intreaga. Ii predau sarcinile mamei mele smile.gif .
Azi am fost agitati, ne mancam pumnul, salivam o groaza, dintii astia cred ca o sa ne dea bataie de cap. I-am dat niste paracetamol si a adormit in sfarsit. Sper sa se trezeasca mai linistit.

Tea multumim de urari oFloare1.gif Nu a incurcat mami nimic, sambata am facut patru luni. smile.gif .
Am inceput sa dormim bine noaptea, ne trezim doar o data pe la 2 sau pe la 3 si pe urma dimineata la 7. Si-a mai revenit cu diareea dar tot verzui face.

Ma duc sa pun cate ceva la spalat si ne auzim mai incolo. Pupici la Tea partners.gif

Ce sa aibe la outze?? wacko.gif Eu zic sa o schimbi daca simti ca nu e ok.
Cat despre dormit...eu stau cu mama..dar degeaba.. noaptea el vrea tzitzi asa ca ... bye bye somn nervi.gif Nu mai retin.. parca ii dai san, nu? daca da, incearca sa mananci tu chestii care constipa..si atunci il ajuti si pe el.. la noi a functionat dar in sens invers.. noi aveam probleme cu constipatia.. asa ca baga masa la prune de o sa-i dau tuica in curand liwlol.gif
denysa81
QUOTE(alexa21 @ Nov 25 2009, 01:32 PM) *
nu,doar 2 doze.am facut la 3 luni si mai facem la 5 luni si gata.celelalte 2 vaccinuri se fac 3 doze.noi am decalat cu o luna pt ca a avut un microb.

si Thea tot cu mine in pat doarme pt ca din cauza colicilor cand era mica nu ma intelegeam deloc cu ea si am leganat-o pe picioare ca ma durea operatia sa o tot tin in brate. colicii s-au dus...leganatul a ramas.ea ar sta fara probleme in patut si zi si noapte dar trambalatul de pe picioare in patut o trezeste mereu.
noi inca mai avem probl cu somnul noaptea.papa si se culca pe la 22-23 apoi se trezeste pe la 2.30-3.oo dar nu papa mereu si apoi la 6.00-sau 6.30.asta in noptile bune.dar se intampla sa se trezeasca pe la 3-4 si sa stea de chiraieli pana dimineata la 7-8. nervi.gif
fetelor,voi ce temperatura aveti in casa si cum tineti bebeii imbracati?a mea ma omoara ca nu vrea sa stea invelita sau cu caciulita in cap sub nici o forma.eu sunt o friguroasa de fel si mereu mi se pare ca e frig.
mirela77,se aseamana puii nostri ca si Thea ce face de la dintisori,vai de noi.cat despre kk verde si ea face verde mai mereu.i-am facut analize la kk si e ok.
pupici tzuc.gif

la noi in casa is 22,5 grade ziua, iar Miruna e imbracata intr-un bady cu manecuta scurta sau mai subtirel cu manecuta lunga, pantalonasi si bluzita. cu capu descoperit.
magGda
QUOTE(denysa81 @ Nov 25 2009, 07:00 PM) *
la noi in casa is 22,5 grade ziua, iar Miruna e imbracata intr-un bady cu manecuta scurta sau mai subtirel cu manecuta lunga, pantalonasi si bluzita. cu capu descoperit.



La noi cam 24-25 si Tea la fel sta. Body cu manecuta lunga, dar subtirel, pantalon cu talpa cu tot si fara nimic pe cap. Nici par n-avem biggrin.gif . Ii mai pun caciulita cand si cand, dar numai cand facem baita. In rest suntem cu chelia la vedere. La ceafa, acolo unde sta cu capul mai mult pe salteluta, deja nu mai are par deloc, e ca in palma. Sora mica, ii zice LED biggrin.gif .. E tare simpatica!

Pupici lu' IUBI. partners.gif si pentru mirela floare2.gif .
crysstynatm
Salutare mamici si bebici!

Am recuperat 30 de pagini in 2 ore....record!
Am lipsit vreo 2 sapt ca am fost la mama, care a trebuit sa fie operata de fibrom si am avut grija de ea. Au fost 2 saptamani grele, si cu casa si cu bebita, ca pe tati l-am lasat la socrela.
Mi-s necajita ca in perioada asta m-am ingrasat putin, probabil din cauza stresului, a oboselii am mancat cam haotic, mai ales seara si acum...ma strang pantalonii.

Si mai sunt suparata ca avem din nou atele ghipsate la picioruse. Se pare ca doctorul a gresit diagnosticul data trecuta si i-a pus ghipsurile gresit si acum trebuie sa corectam ce a gresit atunci. Suntem deja la apatra tura de ghipsuri si ne e tare greu.
Numai ce ne facusem un program, papam bine, dormeam, acum din cauza ghipsurilor e mai maraita, parca mai mancacioasa, lapte parca nu mai am suficient. Bun, noi trecusem pe suc deja, dar ar bea suc la greu. Am ajuns la 250 ml pe zi (suc indoit cu apa). Am incercat si cu supica. Voi fiebeti si carnita in supa? noi doar morcovi, patrunjel si putin praz.
De vreo 3 zile facem kk verde, parca mananca spanac.

Si mai mi-s suparata ca dureaza 3 luni pana primesc indemnizatia, adica prin februarie, si chiar de sarbatori suntem cam "liberi"...asa ca mosul o sa fie cam saracut anul asta.

Dar, avem si motive de bucurie...radem de numa' cand suntem in toane bune, "vorbim" , ne balosim, papam pumnii...si profitam din plin de toamna asta (sau iarna, ce-o fi..) si ne plimbam la greu.


MA duc la somnic sa mai produc lapte ca acusi ma cheama sefa la raport.

Pupici! trandafir.gif




Andri.
QUOTE(magGda @ Nov 25 2009, 08:17 AM) *
Pupici la mamici si la bebelusi. Vine cineva la cafea?? floare2.gif
Hei, bebelusilor, voi stati acolo si dormiti ca nu pe voi va strig....

Haideti mamici sa savuram o cafea, cafea.gif ca ne asteapta o noua zi cu de toate...



Frumos ne sade sa ne invitam la cafeluta? Cred ca mai bine ne-am indemna la un ceai cu fenicul si anason oFloare.gif
Andri.
QUOTE(denysa81 @ Nov 25 2009, 06:00 PM) *
la noi in casa is 22,5 grade ziua, iar Miruna e imbracata intr-un bady cu manecuta scurta sau mai subtirel cu manecuta lunga, pantalonasi si bluzita. cu capu descoperit.


Cam la fel si la noi. 22 - 23 grade in casa, body cu maneca scurta pe dedesubt si o salopetica cu maneci lungi pe deasupra. Niciodata caciulita, nici macar dupa baita. Oricum cand ii pun caciulita ca sa il scot afara incepe sa planga, asta mi-ar mai trebui sa o pun si prin casa biggrin.gif
alexa21
of,eu sunt tare suparata.puiul meu mai mult ca sigur a racit,ca tuseste cam ciudat.sper doar sa nu fie ceva grav.azi mergem la dr.mi s-a parut mie de alaltaieri ca parca ar tusi dar ea rade f mult si tipa in joaca si apoi tusea asa ca am zis ca de la asta.insa ieri cand manca s-a inecat si a tusit asa ca la raceala.azi noapte a tusit de 2 ori zdravan cu zgomot deci clar e ceva.doamne,unde o fi racit?ca stau cu ochii pe ea ca pe butelie.
abia scapasem si noi de 2 sapt de tratamente si o luam de la capat. crybaby.gif
denysa81
QUOTE(crysstynatm @ Nov 25 2009, 10:18 PM) *
Salutare mamici si bebici!

Am recuperat 30 de pagini in 2 ore....record!
Am lipsit vreo 2 sapt ca am fost la mama, care a trebuit sa fie operata de fibrom si am avut grija de ea. Au fost 2 saptamani grele, si cu casa si cu bebita, ca pe tati l-am lasat la socrela.
Mi-s necajita ca in perioada asta m-am ingrasat putin, probabil din cauza stresului, a oboselii am mancat cam haotic, mai ales seara si acum...ma strang pantalonii.

Si mai sunt suparata ca avem din nou atele ghipsate la picioruse. Se pare ca doctorul a gresit diagnosticul data trecuta si i-a pus ghipsurile gresit si acum trebuie sa corectam ce a gresit atunci. Suntem deja la apatra tura de ghipsuri si ne e tare greu.
Numai ce ne facusem un program, papam bine, dormeam, acum din cauza ghipsurilor e mai maraita, parca mai mancacioasa, lapte parca nu mai am suficient. Bun, noi trecusem pe suc deja, dar ar bea suc la greu. Am ajuns la 250 ml pe zi (suc indoit cu apa). Am incercat si cu supica. Voi fiebeti si carnita in supa? noi doar morcovi, patrunjel si putin praz.
De vreo 3 zile facem kk verde, parca mananca spanac.

Si mai mi-s suparata ca dureaza 3 luni pana primesc indemnizatia, adica prin februarie, si chiar de sarbatori suntem cam "liberi"...asa ca mosul o sa fie cam saracut anul asta.

Dar, avem si motive de bucurie...radem de numa' cand suntem in toane bune, "vorbim" , ne balosim, papam pumnii...si profitam din plin de toamna asta (sau iarna, ce-o fi..) si ne plimbam la greu.
MA duc la somnic sa mai produc lapte ca acusi ma cheama sefa la raport.

Pupici! trandafir.gif

mititica. ce rau imi pare de ea. cred ca e ingrozitor asa de mica in ghips. puiut mic. ce dr prost. nu il poti schimba. cum draq sa pui diagnostic gresit la un copil de 3 luni? ce? esti nebun? cine ii lasa pe astia sa profeseze?
denysa81
QUOTE(alexa21 @ Nov 26 2009, 08:09 AM) *
of,eu sunt tare suparata.puiul meu mai mult ca sigur a racit,ca tuseste cam ciudat.sper doar sa nu fie ceva grav.azi mergem la dr.mi s-a parut mie de alaltaieri ca parca ar tusi dar ea rade f mult si tipa in joaca si apoi tusea asa ca am zis ca de la asta.insa ieri cand manca s-a inecat si a tusit asa ca la raceala.azi noapte a tusit de 2 ori zdravan cu zgomot deci clar e ceva.doamne,unde o fi racit?ca stau cu ochii pe ea ca pe butelie.
abia scapasem si noi de 2 sapt de tratamente si o luam de la capat. crybaby.gif

Alexa, poate nu are nimic Thea. sa ne zici ce parere are dr.
de obicei asa patim si noi: nu bine terminam un tratament ca incepem altul. sigur gaseste dr sa ii dea ceva de luat.
denysa81
'neata. hai fetele trezirea. va astept la un ceai cu fenicul si anason. biggrin.gif hai, adunarea.
alina2478
neata mamici si bubuline

am remarcat de ieri ca Matei atunci cand plange si deci se enerveaza isi freaca piciorusele si se arcuieste in acest timp

a patit cineva ac lucru?!
de la ce o fi?!
poate ii ies dintisorii ptr ca isi freaca gingia doar la incisivii de jos si musca toate jucariile?!


va poop si cafea placuta in continuareee!

alina& matei-mihai
denysa81
QUOTE(alina2478 @ Nov 26 2009, 09:37 AM) *
neata mamici si bubuline

am remarcat de ieri ca Matei atunci cand plange si deci se enerveaza isi freaca piciorusele si se arcuieste in acest timp

a patit cineva ac lucru?!
de la ce o fi?!
poate ii ies dintisorii ptr ca isi freaca gingia doar la incisivii de jos si musca toate jucariile?!
va poop si cafea placuta in continuareee!

alina& matei-mihai

parerea mea: ori dintisorii, ori burtica. si Miruna papa tot ce prinde si asta cam de o luna si inca nu i-a iesit nici un dintisor.
crysstynatm
QUOTE(denysa81 @ Nov 26 2009, 09:29 AM) *
mititica. ce rau imi pare de ea. cred ca e ingrozitor asa de mica in ghips. puiut mic. ce dr prost. nu il poti schimba. cum draq sa pui diagnostic gresit la un copil de 3 luni? ce? esti nebun? cine ii lasa pe astia sa profeseze?


Da, o deranjeaza ghipsurile, da din picioruse si se maraie.
O sa mergem la un alt doctor, clar!! dupa ce le scoatem pe astea. Faza e ca pe acest doctor mi l-a recomandat cineva ca a facut treaba buna, si....iaca!

Si ca sa fie toate frumoase, ...iar avem probleme cu kk sad.gif nu stiu de la ce s-a dereglat acum.

denysa81
QUOTE(crysstynatm @ Nov 26 2009, 10:16 AM) *
Da, o deranjeaza ghipsurile, da din picioruse si se maraie.
O sa mergem la un alt doctor, clar!! dupa ce le scoatem pe astea. Faza e ca pe acest doctor mi l-a recomandat cineva ca a facut treaba buna, si....iaca!

Si ca sa fie toate frumoase, ...iar avem probleme cu kk sad.gif nu stiu de la ce s-a dereglat acum.

de kk nu stiu ce sa iti zic. voi ati inceput diversificarea. noi inca nu si nu ma pricep. mai intra la mamici de iunie ca ele is cu diversificarea si stiu mai bine.
TIANA28
QUOTE(crysstynatm @ Nov 25 2009, 10:18 PM) *
Salutare mamici si bebici!

Am recuperat 30 de pagini in 2 ore....record!
Am lipsit vreo 2 sapt ca am fost la mama, care a trebuit sa fie operata de fibrom si am avut grija de ea. Au fost 2 saptamani grele, si cu casa si cu bebita, ca pe tati l-am lasat la socrela.
Mi-s necajita ca in perioada asta m-am ingrasat putin, probabil din cauza stresului, a oboselii am mancat cam haotic, mai ales seara si acum...ma strang pantalonii.

Si mai sunt suparata ca avem din nou atele ghipsate la picioruse. Se pare ca doctorul a gresit diagnosticul data trecuta si i-a pus ghipsurile gresit si acum trebuie sa corectam ce a gresit atunci. Suntem deja la apatra tura de ghipsuri si ne e tare greu.
Numai ce ne facusem un program, papam bine, dormeam, acum din cauza ghipsurilor e mai maraita, parca mai mancacioasa, lapte parca nu mai am suficient. Bun, noi trecusem pe suc deja, dar ar bea suc la greu. Am ajuns la 250 ml pe zi (suc indoit cu apa). Am incercat si cu supica. Voi fiebeti si carnita in supa? noi doar morcovi, patrunjel si putin praz.
De vreo 3 zile facem kk verde, parca mananca spanac.

Si mai mi-s suparata ca dureaza 3 luni pana primesc indemnizatia, adica prin februarie, si chiar de sarbatori suntem cam "liberi"...asa ca mosul o sa fie cam saracut anul asta.

Dar, avem si motive de bucurie...radem de numa' cand suntem in toane bune, "vorbim" , ne balosim, papam pumnii...si profitam din plin de toamna asta (sau iarna, ce-o fi..) si ne plimbam la greu.
MA duc la somnic sa mai produc lapte ca acusi ma cheama sefa la raport.

Pupici! trandafir.gif

Pupici la bebelina si sanatate multa. Sper sa va faceti cat mai curand bine hug.gif .. iar de doctor nu pot sa comentez nimic.. wife.gif ma apuca nervii numai cat aud de cazuri din astea.
Cu indemnizatia si noi stam cam la fel... pe bara nervi.gif .. dar gandeste pozitiv.. cand or veni vin pe 3-4 luni yes.gif

QUOTE(Andri. @ Nov 26 2009, 12:10 AM) *
Frumos ne sade sa ne invitam la cafeluta? Cred ca mai bine ne-am indemna la un ceai cu fenicul si anason oFloare.gif

Eu mai bag cate o cafeluta cu muult lapte.. intre 2 ceaiuri de anason, fenicul, chimen biggrin.gif .. ca mi s-a acrit de ele

QUOTE(alexa21 @ Nov 26 2009, 08:09 AM) *
of,eu sunt tare suparata.puiul meu mai mult ca sigur a racit,ca tuseste cam ciudat.sper doar sa nu fie ceva grav.azi mergem la dr.mi s-a parut mie de alaltaieri ca parca ar tusi dar ea rade f mult si tipa in joaca si apoi tusea asa ca am zis ca de la asta.insa ieri cand manca s-a inecat si a tusit asa ca la raceala.azi noapte a tusit de 2 ori zdravan cu zgomot deci clar e ceva.doamne,unde o fi racit?ca stau cu ochii pe ea ca pe butelie.
abia scapasem si noi de 2 sapt de tratamente si o luam de la capat. crybaby.gif

Multa sanatate la puiut si sper sa veniti cu vesti bune. Virozele astea sunt ceva de speriat.. am auzit foarte multe mamici care se plangeau ca au bebei bolnavi. Va pupacim hug.gif
magGda
QUOTE(alexa21 @ Nov 26 2009, 09:09 AM) *
of,eu sunt tare suparata.puiul meu mai mult ca sigur a racit,ca tuseste cam ciudat.sper doar sa nu fie ceva grav.azi mergem la dr.mi s-a parut mie de alaltaieri ca parca ar tusi dar ea rade f mult si tipa in joaca si apoi tusea asa ca am zis ca de la asta.insa ieri cand manca s-a inecat si a tusit asa ca la raceala.azi noapte a tusit de 2 ori zdravan cu zgomot deci clar e ceva.doamne,unde o fi racit?ca stau cu ochii pe ea ca pe butelie.
abia scapasem si noi de 2 sapt de tratamente si o luam de la capat. crybaby.gif



Alexa, noua pediatra ne zicea sa avem grija sa fie umiditate in camera, ca si daca nu este si e lipsa copii pot sa raguseasca. Aerisit in fiecare zi ne-a zis,chiar si de 2 ori pe zi: dim si seara daca se poate. Eu cand simt ca e aerul uscat pun un prosopel la TEA la patut umed bine, ca sa nu fie probleme si pe nasuc picur cate 3-4picaturi de ser fiziologic in fiecare nara ca sa-i inmoie mucoasa.
Imi pare rau de bubulina ta si sa dea DD notworthy.gif sa nu fie nimic grav.
Oricum incearca si chestii homeopate, parerea mea. Cauta pe la naturisti ceva de cresterea imunitatii. oFloare1.gif . Pupici la bebelina.
denysa81
apus de soare de la mine de pe geam:




si miruna prima data intre perne, cam somnoroasa si nu stia ce se intampla:
magGda
QUOTE(alina2478 @ Nov 26 2009, 10:37 AM) *
neata mamici si bubuline

am remarcat de ieri ca Matei atunci cand plange si deci se enerveaza isi freaca piciorusele si se arcuieste in acest timp

a patit cineva ac lucru?!
de la ce o fi?!
poate ii ies dintisorii ptr ca isi freaca gingia doar la incisivii de jos si musca toate jucariile?!


va poop si cafea placuta in continuareee!

alina& matei-mihai



Si Teuta la fel face.Daca nu-i convine ceva, se arcuieste si se da intr-o parte zici ca acum vrea sa o taie la fuga.Am mare grija cand ii dau sa manance, daca o tin in brate ca odata de arunca... floare2.gif
magGda
QUOTE(crysstynatm @ Nov 26 2009, 11:16 AM) *
Da, o deranjeaza ghipsurile, da din picioruse si se maraie.
O sa mergem la un alt doctor, clar!! dupa ce le scoatem pe astea. Faza e ca pe acest doctor mi l-a recomandat cineva ca a facut treaba buna, si....iaca!

Si ca sa fie toate frumoase, ...iar avem probleme cu kk sad.gif nu stiu de la ce s-a dereglat acum.


Daca totai inceput sa diversifici, fa osupica de morcovel mai concentrata,ca ajuta mult.
Da-mi un mail pe adresa maggda2001ro@yahoo.com si iti trimit o carte de diversificare f. buna unde si specifica care alimente inmoaie kk, care normalizeaza, etc..
Multa sanatate la bebe partners.gif si pupici la mamica oFloare1.gif
crysstynatm
QUOTE(magGda @ Nov 26 2009, 10:34 AM) *
Daca totai inceput sa diversifici, fa osupica de morcovel mai concentrata,ca ajuta mult.
Da-mi un mail pe adresa maggda2001ro@yahoo.com si iti trimit o carte de diversificare f. buna unde si specifica care alimente inmoaie kk, care normalizeaza, etc..
Multa sanatate la bebe partners.gif si pupici la mamica oFloare1.gif



Hmm....si cu supica asta e cam cu cantec, nu prea o agreeaza.
Iti trimit un mail.

Multumim! trandafir.gif
alexa21
abia ne-am intors de la dr.nu-i asa grav dar nici bine.nu are nimic la plamani cum ma speriasem eu dar gatul e rosu si umflat.
si uite asa ne-am ales cu tratam cu vit. C,marimer,eurespal sau humex sa vedem pe care-l vrea si ospamox pt ca acum 2 zile a facut si febra si desi e posibil sa fie de la dintisori dr a zis ca mai bine nu riscam.
of,mi s-a luat de atatea tratam,mai ales antibiotic ca trebuie sa o trezesc noaptea ca e la 6 ore si e un chin.si eurespalul nu vrea sa-l ia desi e mai bun decat humexul ca e pt toate felurile de tuse.

multumim pt incurajari la toate mamicile si va pupacim dulce ca nu avem raceala sa va dam. floare2.gif

alina,Theodora face asa cand o doare burtica.ea se linisteste in pozitia pt ragait sau pe burta in brate cu palma mea la stomacel.

magGda,nu stiu ce sa zic de umiditate.eu am centrala si e reglata la 25 de grade.dar am termometru pus la nivelul patului si nu depaseste 24 de grade.Thea nu sta niciodata invelita sau cu caciulita asa ca nu pot micsora temp chiar daca dr zice ca ar trebui.o fi si probl cu umiditatea.o sa incerc si eu cu prosopel,sa vedem.
o sa-ti dau si eu un mail pt carticica.
TIANA28
QUOTE(alina2478 @ Nov 26 2009, 09:37 AM) *
neata mamici si bubuline

am remarcat de ieri ca Matei atunci cand plange si deci se enerveaza isi freaca piciorusele si se arcuieste in acest timp

a patit cineva ac lucru?!
de la ce o fi?!
poate ii ies dintisorii ptr ca isi freaca gingia doar la incisivii de jos si musca toate jucariile?!
va poop si cafea placuta in continuareee!

alina& matei-mihai

Asa face si Toma. si inca nu stiu de ce..iar cu dintisorii.. la noi nu e nici un semn dar asa rontaie cu gingiile tot ce apuca

QUOTE(denysa81 @ Nov 26 2009, 10:29 AM) *
apus de soare de la mine de pe geam:




si miruna prima data intre perne, cam somnoroasa si nu stia ce se intampla:

SUPERBA privelistea si SUPERBA NORA'MEA love1.gif Acum mi-am dat seama.. eu cred ca are ochii aia asa de mari si frumosi ptr ca se uita pe geam la apus anima1.gif Si ce tantosa sta ea intre perne... imi vine sa o mananc
pitana7
astazi am facut si noi vaccin si spre surprinderea mea nu a plans deloc. ce fetita curajoasa oFloare.gif
TIANA28
QUOTE(pitana7 @ Nov 26 2009, 06:05 PM) *
astazi am facut si noi vaccin si spre surprinderea mea nu a plans deloc. ce fetita curajoasa oFloare.gif

Bravoo.. e fata mare si curajoasa de acum eusa_clap.gif Ce i-ai dat pentru prevenirea febrei? Intreb ptr ca si noi mergem maine la vaccin si dupa ce s-a facut atata tam-tam cu paracetamolul.. ca nu e bine sa fie administrat sugarilor dupa vaccin.. nu stiu ce altceva sa-i dau wacko.gif
denysa81
QUOTE(TIANA28 @ Nov 26 2009, 05:11 PM) *
SUPERBA privelistea si SUPERBA NORA'MEA love1.gif Acum mi-am dat seama.. eu cred ca are ochii aia asa de mari si frumosi ptr ca se uita pe geam la apus anima1.gif Si ce tantosa sta ea intre perne... imi vine sa o mananc

nora-ta e somnoroasa. acu vad si eu ce fata are. parca e drogata. si ea asa se uita la apus anima1.gif
crysstynatm
Nu e nimeni la cafea?

Aseara am avut parte de un show...gratis!
Am fost ieri la plimbare, vreo 3 ore...a fost vreme frumoasa, totul a fost ok.
Spre seara cand sa incepem baita......scandal, maraiala, nu vroia tzatza.... Ne bagam la baita, se mai pototleste, pana in momentul cand am scos-o.......SCANDAL mare, abia am imbracat-o. Tzatza nu vroia nici acum, doar suc. L-a topit.....s-a mai potolit, si a atipit putin. Apoi s-a trezit dupa vreo 20 de min, urlete de se facea vanata. Nimic nu o linistea. Am crezut ca o deranjeaza ghipsurile ca am mai patit asa. I le-am dat jos....si-asa parca imi stateau pe creier. Dar....tot nu s-a linistit......A tras cateva ture de plansete, eu cu ea.....si intr-un final a tacut ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic...si a adormit cuminte. doh.gif ....Ori se joaca cu nervii mei...ori.....ce-o fi?
O fi fost prea obosita?

Mi-e groaza cand vine seara sa nu inceapa iar.
denysa81
QUOTE(crysstynatm @ Nov 27 2009, 09:57 AM) *
Nu e nimeni la cafea?

Aseara am avut parte de un show...gratis!
Am fost ieri la plimbare, vreo 3 ore...a fost vreme frumoasa, totul a fost ok.
Spre seara cand sa incepem baita......scandal, maraiala, nu vroia tzatza.... Ne bagam la baita, se mai pototleste, pana in momentul cand am scos-o.......SCANDAL mare, abia am imbracat-o. Tzatza nu vroia nici acum, doar suc. L-a topit.....s-a mai potolit, si a atipit putin. Apoi s-a trezit dupa vreo 20 de min, urlete de se facea vanata. Nimic nu o linistea. Am crezut ca o deranjeaza ghipsurile ca am mai patit asa. I le-am dat jos....si-asa parca imi stateau pe creier. Dar....tot nu s-a linistit......A tras cateva ture de plansete, eu cu ea.....si intr-un final a tacut ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic...si a adormit cuminte. doh.gif ....Ori se joaca cu nervii mei...ori.....ce-o fi?
O fi fost prea obosita?

Mi-e groaza cand vine seara sa nu inceapa iar.

dintisoriii biberon.gif bouncy.gif hug.gif
crysstynatm
QUOTE(denysa81 @ Nov 27 2009, 10:06 AM) *
dintisoriii biberon.gif bouncy.gif hug.gif



Asa repede? unsure.gif
Noi suntem mai micutze?
crysstynatm
QUOTE(denysa81 @ Nov 27 2009, 10:06 AM) *
dintisoriii biberon.gif bouncy.gif hug.gif


Noi suntem mai micutze. Fara (?)
denysa81
QUOTE(crysstynatm @ Nov 27 2009, 10:08 AM) *
Noi suntem mai micutze. Fara (?)

depinde de copil. se poate si asa de repede.
denysa81
QUOTE(crysstynatm @ Nov 27 2009, 10:08 AM) *
Asa repede? unsure.gif
Noi suntem mai micutze?

te-ai uitat la gingii? sunt inflamate? uita-te la gingia de jos.
crysstynatm
QUOTE(denysa81 @ Nov 27 2009, 10:24 AM) *
te-ai uitat la gingii? sunt inflamate? uita-te la gingia de jos.


Arata frumos gingiile, nu vad a fi inflamate.
Cred ca ttotusi am depistat problema.....ca a tras niste partzuri azi de numa'...probabil ca a fost deranjata la stomacel, si de ieri am inceput sa ii dau putin ceai de musetel.
magGda
QUOTE(TIANA28 @ Nov 26 2009, 08:40 PM) *
Bravoo.. e fata mare si curajoasa de acum eusa_clap.gif Ce i-ai dat pentru prevenirea febrei? Intreb ptr ca si noi mergem maine la vaccin si dupa ce s-a facut atata tam-tam cu paracetamolul.. ca nu e bine sa fie administrat sugarilor dupa vaccin.. nu stiu ce altceva sa-i dau wacko.gif



Noua pediatra paracetamol ne-a recomandat, dar eu merg pe nurofen. Si din ce am citit si ca sfat de la alte mamici mai cu experienta.

Pupici multi! partners.gif

TIANA28
QUOTE(magGda @ Nov 27 2009, 02:39 PM) *
Noua pediatra paracetamol ne-a recomandat, dar eu merg pe nurofen. Si din ce am citit si ca sfat de la alte mamici mai cu experienta.

Pupici multi! partners.gif

Mersi ptr raspuns tzuc.gif
Am fost si noi azi la vaccin, nu a plans deloc iar acum doarme ca un ingeras love1.gif Am citit pe internet despre paracetamol, am intrebat si doctorita care mi-a spus ca nu are nimic (deci pareri contrare doh.gif ) si am hotarat sa nu-i dau nimic preventiv.. sper sa fac bine pray.gif
danutzaeugen
buna!care mamici stati pe obor colentina!haideti sa ne intalnim la un bibe cu laptic?
crysstynatm
QUOTE(TIANA28 @ Nov 27 2009, 02:58 PM) *
Mersi ptr raspuns tzuc.gif
Am fost si noi azi la vaccin, nu a plans deloc iar acum doarme ca un ingeras love1.gif Am citit pe internet despre paracetamol, am intrebat si doctorita care mi-a spus ca nu are nimic (deci pareri contrare doh.gif ) si am hotarat sa nu-i dau nimic preventiv.. sper sa fac bine pray.gif



Noua, la primul vaccin dr ne-a spus sa mergem mai bine pe paracetamol, ca nurofen (ibuprofen) e mai toxic pt bebe. La fel e si pt adulti, chiar daca nu simtim. Deci asta sa fie in ultima instanta.
kmy81
Buna tuturor mamicilor! Eu nu am mai scris nimic dinainte de a naste (rusine sa-mi fie) dar am incercat din cand in cand macar sa vad care mai sunt subiectele de discutie pe aici.A fost foarte greu sa mai intru si pe net avand in vedere ca primele 3 luni nu prea am stiut ce e aia zi si ce e aia noapte. Colicii ne-au creat groaznice probleme si sincer nici acum nu am scapat chiar in totalitate dar sunt dureri mult mai rare iar noaptea acum se trezeste doar pentru a manca.
Am vazut ca acum vb despre vaccin... ei bine l-am facut si noi pe cel de 4 luni ieri (Ianis- Stefan a implinit 4 luni pe 25). Totul a fost ok, aseara nu a facut febra, desi nu i-am mai pus spozitor de paracetamol ca la 2 luni dar azi cand m-am uitat la piciorus ii era umflat. M-am speriat foarte tare, am sunat si doctorita de i-am spus dar multumesc lui D-zeu nu a fost nimic. Adica nimic grav ca totusi piciorul era umflat dar din cauza mea pentru ca i-am legat prea strans dimineata compresa de varza pe care i-am pus-o la locul vaccinului. Ei ne-am revenit noi din spaima dar sincer... si acum sunt foarte suparata pe mine desi am tras si o partida de plans zdravana pentru ca din cauza mea a suferit ingerasul meu.
TIANA28
QUOTE(kmy81 @ Nov 27 2009, 04:49 PM) *
Buna tuturor mamicilor! Eu nu am mai scris nimic dinainte de a naste (rusine sa-mi fie) dar am incercat din cand in cand macar sa vad care mai sunt subiectele de discutie pe aici.A fost foarte greu sa mai intru si pe net avand in vedere ca primele 3 luni nu prea am stiut ce e aia zi si ce e aia noapte. Colicii ne-au creat groaznice probleme si sincer nici acum nu am scapat chiar in totalitate dar sunt dureri mult mai rare iar noaptea acum se trezeste doar pentru a manca.
Am vazut ca acum vb despre vaccin... ei bine l-am facut si noi pe cel de 4 luni ieri (Ianis- Stefan a implinit 4 luni pe 25). Totul a fost ok, aseara nu a facut febra, desi nu i-am mai pus spozitor de paracetamol ca la 2 luni dar azi cand m-am uitat la piciorus ii era umflat. M-am speriat foarte tare, am sunat si doctorita de i-am spus dar multumesc lui D-zeu nu a fost nimic. Adica nimic grav ca totusi piciorul era umflat dar din cauza mea pentru ca i-am legat prea strans dimineata compresa de varza pe care i-am pus-o la locul vaccinului. Ei ne-am revenit noi din spaima dar sincer... si acum sunt foarte suparata pe mine desi am tras si o partida de plans zdravana pentru ca din cauza mea a suferit ingerasul meu.

Bine ai revenit floare2.gif ... pune niste poze cu bebe sa-l vedem si noi yes.gif .. si nu mai fii suparata.. cu totii facem greseli... important e ca bebeii sa stie ca sunt iubiti love1.gif
mlaura
buna sera?
ce mai facti fetellor? ati inceput diversificarea?
voi ce fructe le mai dati bebeilor? eu i-am dat pana acum suc (nu piure) de mar, piersica, portocala, para, morcov si m-am blocat... nu stiu ce sa-i mai dau. i-am dat si supita, tot numai zeama, piureuri deocamdata nu i-am dat. acum nu stiu ce sa-i mai dau.
pitana7
QUOTE(mlaura @ Nov 27 2009, 11:35 PM) *
buna sera?
ce mai facti fetellor? ati inceput diversificarea?
voi ce fructe le mai dati bebeilor? eu i-am dat pana acum suc (nu piure) de mar, piersica, portocala, para, morcov si m-am blocat... nu stiu ce sa-i mai dau. i-am dat si supita, tot numai zeama, piureuri deocamdata nu i-am dat. acum nu stiu ce sa-i mai dau.

eu i-am dat si piure de mar si de legume
mlaura
QUOTE(pitana7 @ Nov 28 2009, 07:48 AM) *
eu i-am dat si piure de mar si de legume


astazi incerc si eu piure de mar, si ii pun si putin de tot banana in el, ca sa fie mai gustos, sa vedem daca vrea smile.gif
denysa81
QUOTE(TIANA28 @ Nov 27 2009, 02:58 PM) *
Mersi ptr raspuns tzuc.gif
Am fost si noi azi la vaccin, nu a plans deloc iar acum doarme ca un ingeras love1.gif Am citit pe internet despre paracetamol, am intrebat si doctorita care mi-a spus ca nu are nimic (deci pareri contrare doh.gif ) si am hotarat sa nu-i dau nimic preventiv.. sper sa fac bine pray.gif

ce ginere curajos si frumos am eusa_clap.gif si noi trebuie sa mergem la vaccin saptamana viitoare si vreau sa ii fac si niste analize (poate le fac gratuite). vreau sa vad cum sta cu calciul in principiu si mai vedem cu stomacelul si ce imi mai da dr. asa ca 2 intepaturi ne asteapta.
TIANA28
QUOTE(denysa81 @ Nov 28 2009, 10:13 AM) *
ce ginere curajos si frumos am eusa_clap.gif si noi trebuie sa mergem la vaccin saptamana viitoare si vreau sa ii fac si niste analize (poate le fac gratuite). vreau sa vad cum sta cu calciul in principiu si mai vedem cu stomacelul si ce imi mai da dr. asa ca 2 intepaturi ne asteapta.

Curajos si cuminte.. toata ziua a fost un ingeras inger.gif .. cred ca efectul de la vaccin... nu a mai marait si a zambit incontinuu. Nu a facut nici febra pana acum, cu toate ca nu i-am mai pus paracetamol nanner.gif
Sa-mi zici si mie daca sunt analizele gratuite, parca i-as face si eu ptr calciu... ca l-am masurat din nou si m-am socat.. are 76cm (l-am masurat de 2 ori)... a crescut ca din apa in ultimele 2 saptamani.. dintr-odata asa..
Ce probleme aveti cu stomacelul?
denysa81
QUOTE(TIANA28 @ Nov 28 2009, 10:23 AM) *
Curajos si cuminte.. toata ziua a fost un ingeras inger.gif .. cred ca efectul de la vaccin... nu a mai marait si a zambit incontinuu. Nu a facut nici febra pana acum, cu toate ca nu i-am mai pus paracetamol nanner.gif
Sa-mi zici si mie daca sunt analizele gratuite, parca i-as face si eu ptr calciu... ca l-am masurat din nou si m-am socat.. are 76cm (l-am masurat de 2 ori)... a crescut ca din apa in ultimele 2 saptamani.. dintr-odata asa..
Ce probleme aveti cu stomacelul?

normal ca sunt gratuite la copii dar eu le fac la o clinica privata si doar primele zile din luna le face gratuit si asta daca au fonduri. asa ca sper sa prind. la policlinica nu ma duc ca mi-e groaza ca si de spital de altfel. sa ma fereasca Dumnezeu sa ajungem pe acolo. te lasa sa mori cu zile daca nu scoti zecile de milioane.

pai am mai povestit eu ca plangea la tzatza. vreau sa vad daca e ok la stomacel. mi-a dat pediatra nexim si i-am dat 10 zile. intradevar plange mai putn dar tot mai plange. sa vedem o analiza la kk. sa vad cum iese.

ce inaltut e Tomita. Miruna are abia vreo 64-65 cm.
mlaura
QUOTE(denysa81 @ Nov 28 2009, 11:17 AM) *
normal ca sunt gratuite la copii dar eu le fac la o clinica privata si doar primele zile din luna le face gratuit si asta daca au fonduri. asa ca sper sa prind. la policlinica nu ma duc ca mi-e groaza ca si de spital de altfel. sa ma fereasca Dumnezeu sa ajungem pe acolo. te lasa sa mori cu zile daca nu scoti zecile de milioane.

pai am mai povestit eu ca plangea la tzatza. vreau sa vad daca e ok la stomacel. mi-a dat pediatra nexim si i-am dat 10 zile. intradevar plange mai putn dar tot mai plange. sa vedem o analiza la kk. sa vad cum iese.

ce inaltut e Tomita. Miruna are abia vreo 64-65 cm.


vladut are 64 si e si mai mare dacat voi... materialul genetic e de vina smile.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.