Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
TIANA28
QUOTE(alina16carmen @ Sep 10 2009, 01:26 PM) *
pe mine ma cam cearta rudele inclusiv mama ca o tin mult in brate. uneori daca adoarme pe umarul meu asa o tin pana se trezeste, mai ales noaotea cand are colici. si eu ii vorbesc mult, dar eram si inainte vorbareata biggrin.gif

Fiecare mama face cum crede ca e mai bine ptr puiul ei.. si daca tu simti ca trebuie sa o ti in brate atunci tine-o. La varsta asta ei simt nevoia de caldura noastra.. sa ne simta aproape.. Nu toti copii sunt la fel, asa cum nici toate mamicile nu sunt la fel. Iar cu rudele... nici nu-mi spune ca iar mi-aduc aminte de soacra-mea nervi.gif

mirela77
Tiana, am fost la medic si am spus ca mi-a recomandat aerosoli. Cu nu stiu ce substanta. Mama, car lucreaza in Ro intr-un spital de copii, a spus ca ajunge serul fiziologic si aspiratorul pe care il am. Asta e :

http://www.pharmaretail.it/articoli/2009/i...li/Narhinel.jpg
In caz de forta majora mama a spus sa ii fac aerosoli dar numai cu solutie fiziologica, fara nici un fel de medicament pentru a nu crea dependenta.
Nu stiam ca e normal pana la 6 luni sa fie fornait, dar daca tu zici atunci nu ma mai agit.

Eu am mai observat o chestie. Dupa baie, probabil ca intra apa la urechi desi eu il curat cu betisoare cu opritor. A doua zi il gasesc cu ceva galbui uscat pe lobul urechii. E posibil sa fie apa care se scurge din ureche cu ce scoate ea de acolo?' Voi patiti asa?
denysa81
QUOTE(mlaura @ Sep 10 2009, 12:25 PM) *
buna ziua mamici!
eu sunt suparata si nu stiu ce sa fac... pana acum am hranit copilul exclusiv la san, dar in ultima saptamana a inceput sa manance mai putin....si aseara, pur si simplu mi-a refuzat sanul...si plangea de foame, de fapt urla....m-am muls repede si i-am dat la biberon, dar tot nu a vrut... in disperare de cauza, mi-am trimis sotul la farmacie si a cumparat NAN1, i-am preparat 80 de mil si culmea, i-a baut pe nerasuflate.... azi noapte l-am pacalit sa manance san, dar a mancat doar cate 30 odatA si 40 alta data de ml... acum i-am dat iar sa manace, a mancat 40 mil lapte de san si nu mai vroia.... i-am facut 60 ml de nan si a baut 50 ml...ce sa fac? o sa continui asa, ii dau mai intai lapte de san (am destul lapte....chiar prea mult uneori... arunc o gramada) si apoi nan...
vroiam sa va intreb, ce ceai tb sa ii dau de acum, ca nu stiu, am auzit pe la voi de ceai de fenicul, chimen si anason, am dinasta in casa, dar trebuie indulcit si ce concentratie sa ii dau? cum scrie pe cutie? si cand sa ii dau ceaiul?

am ales bine laptele? e bun NAN?

voi mamici ce spuneti? CE SA FAC?

patesc si eu destul de des asa cu Miruna si la inceput i-am dat si eu lapte praf Aptamil si imi lua cate 90 ml. dar acum cand vad ca plange la san(nu se intampla niciodata noaptea) o mai las o perioada, o mai legan, o linistesc si cand e mai linistita ii mai dau san. si tot asa. cateodata o alaptez plimbandu-ma prin casa. nu prea vreau sa ii mai dau formula daca am san. poate la tine curge prea tare si se enerveaza.
ceai ii dau baby drink. scrie cate 50 ml apa la un pliculet. el este deja indulcit dar eu ii fac la 100 ml apa un pliculet ca sa nu fie nici prea dulce. si ii mai dau intre mese.
pupici si rabdare multa
fata
la multi ani tomita
Vick24
LA MULTE LUNITE SI ANISORI TOMITZA! Tare mai esti dragalas si dulce...si de la Albert ceva dulce sa mai adaogi la cele 6,5 kile.... occasion.gif

TIANA28
QUOTE(alina16carmen @ Sep 10 2009, 01:29 PM) *
e un scump si are hainute super dragute!

multumim tzuc.gif si spor cu pregatirile de botez. Te asteptam cu poze si sa ne povestesti cum a fost.

QUOTE(mirela77 @ Sep 10 2009, 02:38 PM) *
Tiana, am fost la medic si am spus ca mi-a recomandat aerosoli. Cu nu stiu ce substanta. Mama, car lucreaza in Ro intr-un spital de copii, a spus ca ajunge serul fiziologic si aspiratorul pe care il am. Asta e :

http://www.pharmaretail.it/articoli/2009/i...li/Narhinel.jpg
In caz de forta majora mama a spus sa ii fac aerosoli dar numai cu solutie fiziologica, fara nici un fel de medicament pentru a nu crea dependenta.
Nu stiam ca e normal pana la 6 luni sa fie fornait, dar daca tu zici atunci nu ma mai agit.

Eu am mai observat o chestie. Dupa baie, probabil ca intra apa la urechi desi eu il curat cu betisoare cu opritor. A doua zi il gasesc cu ceva galbui uscat pe lobul urechii. E posibil sa fie apa care se scurge din ureche cu ce scoate ea de acolo?' Voi patiti asa?


Si eu sunt impotriva oricarui tip de medicament atat timp cat nu e ceva grav. Fornaiala vine de la faptul ca ei nu au caile respiratorii complet curatate.. cel putin asa am inteles eu din ce am citit prin carti.
cat despre urechiuse.. cred ca e apa care ii intra. Eu il curat, de fapt il usuc cu un scutecel de finet.. inauntru nu-l curat ptr ca tot de la pediatru citire.. cleiul ala protejeaza si e mai bine sa-l las acolo.

QUOTE(fata @ Sep 10 2009, 06:35 PM) *
la multi ani tomita

Multumim tzuc.gif ..va uram si voua LA MULTI ANI!! sa fie cuminte si papacioasa hug.gif
fata
ai ghicit ca e iar la tata?
TIANA28
QUOTE(Vick24 @ Sep 10 2009, 07:13 PM) *
LA MULTE LUNITE SI ANISORI TOMITZA! Tare mai esti dragalas si dulce...si de la Albert ceva dulce sa mai adaogi la cele 6,5 kile.... occasion.gif



laugh.gif Multumim.. pupam Albert si mamica frumoasa.
Chiar acum, Tomita e in brate la mine, suge la tzitzi si gangureste de numai. E fleasca de obosit ca azi am fost in vizite dar nu se lasa.. tot sa mai zica el ceva. Macar de-o dormi la noapte pray.gif
TIANA28
QUOTE(fata @ Sep 10 2009, 07:28 PM) *
ai ghicit ca e iar la tata?

laugh.gif se pare ca astia nascuti in 10 sunt mari mancaciosi.
Vick24
QUOTE(TIANA28 @ Sep 10 2009, 09:31 AM) *
laugh.gif Multumim.. pupam Albert si mamica frumoasa.
Chiar acum, Tomita e in brate la mine, suge la tzitzi si gangureste de numai. E fleasca de obosit ca azi am fost in vizite dar nu se lasa.. tot sa mai zica el ceva. Macar de-o dormi la noapte pray.gif

Sper ca o sa doarma neintors, noi ieri am umblat cu el prin magazine, a mai urlat, a stat cam mult in car-seat...s-a obosit probabil caci noaptea asta a papat la 12 un pik si s-a trezit la 6 dimineata, iar a supt foarte putin...si a dormit de la 6.30 pina la 9.30...ma ingrijorez un pik de ce e asa somnolent si ma gindesc oarenu cumva a racit sau a tras vre-un curent de aer mai rece prin magazine de la AC. Deja imi imaginez fel de fel de lucruri. Sper totusi sa nu ne paleasca vre-o raceala acum...
pitana7
ieri mi-a revenit si mie menstruatia iar astazi am crezut ca mor..
Tiana de la ce varsta il vei curata in urechi pe bebel?
TIANA28
QUOTE(pitana7 @ Sep 10 2009, 08:08 PM) *
ieri mi-a revenit si mie menstruatia iar astazi am crezut ca mor..
Tiana de la ce varsta il vei curata in urechi pe bebel?


Habar n-am.. o sa intreb pediatra. Il curat.. dar numai pe dinafara in pavilionul exterior. Vad ca nu are nimic.. la ce vant e pe aici.. eu i-am pus caciulita doar de catve ori .. si de auzit e un adevarat iepurila.. ciuleste urechile si daca aude zgomot din alta camera mai indepartata.
Cum e menstruatia? Dureri nasoale? Eu inainte aveam ceva dureri dar nu foarte mari si ma tinea cam 5 zile.. sunt tare curioasa cum o fi acum.
TIANA28
QUOTE(Vick24 @ Sep 10 2009, 07:47 PM) *
Sper ca o sa doarma neintors, noi ieri am umblat cu el prin magazine, a mai urlat, a stat cam mult in car-seat...s-a obosit probabil caci noaptea asta a papat la 12 un pik si s-a trezit la 6 dimineata, iar a supt foarte putin...si a dormit de la 6.30 pina la 9.30...ma ingrijorez un pik de ce e asa somnolent si ma gindesc oarenu cumva a racit sau a tras vre-un curent de aer mai rece prin magazine de la AC. Deja imi imaginez fel de fel de lucruri. Sper totusi sa nu ne paleasca vre-o raceala acum...

oooo.. de la 12 la 6..asta zic si eu somnic. Toma o singura data mi-a dormit 7 ore legate de m-am speriat ce e cu el.. si tot asa dupa o zi din asta in care l-am carat peste tot. Probabil ca si Albert o fi fost obosit.. ma gandesc ca daca ar fi fost racit ar fi avut si alte simptome.
TIANA28
Dupa modelul unei mamici de iunie.. am facut si noi un filmulet. Sper sa va placa smile.gif

http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_...c8c0557eac13000
fata
mie da
mishulina
Tiana, denisa, mirela... multumim frumos de aprecieri! Iar treaba cu scrisul cartilor, eu sper s-o transform macar intr-un jurnal, pe care oricum il am in cap de f multa vreme, dar... nu prea merge. Ce va zic voua, eu ai salvez in niste doc.-uri, poate poate intr -o buna zi....

Tomitza.... baiat mare si frumos, dar daca retin eu bine... el s-a nascut cu vre-un kg mai mare decta Dane, nu?

Laura... parerea mea... nu-i da nimic altceva decat san. Nu vrea o data, calmeaza-l, lasa-l. Nu vrea a2a oara, calmeaza-l, lasa-l. dar tot i se face fomitzA. Daca ai laptic, eu zic ca ai face o greseala sa dai formula. Nu au ce face mamicile care nu au lapte sau alte motive medicale, dar tu daca zici ca ai, si pana acum a crescut frumos numai cu san, inseamna ca e bun.

Tiana... cu botezul si noi stam la fel. Am o sperantza pe la 6 luni, dar cine stie. Cred ca o sa-mi zica popa sa merg cu cada de acasa liwlol.gif)

Mirela... chiar ieri am intrebat de medic de respiratie, si stii care a fost raspunsul ei? "E normal, dar "isi bat ei joc de noi" sa credem ca suntem nebuni". La fel intrebasem si de ochisori, ca lui Dane ii tot curg, si a zis ca daca nu se imbunatateste situatia pana la 6 luni, abia atunci sa mergem la oftalmolog. Iar despre urechiuse, mie mia zis sa le "sterg" (a se citi "tapa")- cu un prosop si lasate asa. Pentru ca ceara lor se curata singura. Deci ce gasesti u dimineata...se poate sa fie acea ceara, deci stai linistita.

Alina, sa va iasa botezul de vis; sa va distrati si sa va bucuratid e minunea voastra!

Si a mea menstruatie e dusa deja. Am mai zis mai acu' vreo saptamana- doua, dar probabil n-ati vazut voi. Eu inainte de sarcina aveam dureri ingrozitoare, si de burta, si de spate. De crampe... nu mai zic nimic ca n-am cuvinte sa le descriu.... Acum, a fost atat de bine. Nu abundent, nu dureri de nici un fel, pe cuvant daca am stiut ca am menstruatie. Acum... eu am mai zis, am fcaut si injectia aia pt 3 luni pe post de anticonceptionale...daca o fi avut aia vre-un efect sau nu.... nu stiu. cert e ca visam de mult la o menstruatie fara dureri.


stiti in schimb care e pb. mea acum... de dupa vaccin, imi vomita baiatul intr-o vesnicie. Oare are legatura?!

Vick24
QUOTE(mishulina @ Sep 9 2009, 10:06 PM) *
Cateodata stiu sa stau si cuminte singurel in leganelul ala de care m-am cam plictisit in ultima vreme [/b]


Si totusi lui mami nu-i convine si ma pune pe burtica. Iar eu tre' sa ma chinui acum sa ma ridic, ca daca nu vad eu tot ce misca in jurul meu e grav


Si cum nimic nu misca... m-am plictisit


Dar ea nu ma lasa Domle, nu ma lasa! Imi aduce animalul asta cu care cica ar trebui sa ma joc. Dar mie nu-mi place ca vorbesc singur, ala e bleg si nu stie a vorbi, nu- mi raspunde


Era frigutz afara, dar intr-un final si-a dat si ea seama ca eu n-am stare in casa, asha ca m-a imbracat bine sa mergem la plimbare


Ii arat eu ei cine face regulile...


Asha ca m-a scos la cina in oras, ca doar implineam 2 lunitze, no?


Iar acum e putin cam tarziu, asha ca am sa ma retrag cu un zambet frumos la nanitza



Ce frumusel e Dane boxeru' nostru si ce pumnisori are el acolo, cred i-a aratat si la doamnele alea rele de la vaccin spada.gif ....Lasa baiatul in pace si nu mai zi ca-i firav, mie mi se pare absolut normal pentru virsta lui, cl putin asa pare din poze, nu stiu in realitate cum pare (ca am observat ca in poze bebelusii par mai mari decit pe viu..., asa e si la Albert).

Mie de azi nu-mi place deloc respiratia lui Albert, era el horcait si inainte dar ca azi n-am mai vazut...Horcaie parca mai des si mai raspicat asa, pare are ceva in git. In rest e bine, papa, ride, febra n-are, insa horcaie de parca ar fi racit. Cred ca sun la pediatru sa-mi faca o programare pe maine, ca daca stam sa asteptam controlul de 2 luni...mai e muuult, si nu vreau sa faca ceva mai grav... blush.gif
Vick24
QUOTE(TIANA28 @ Sep 10 2009, 01:45 PM) *
Dupa modelul unei mamici de iunie.. am facut si noi un filmulet. Sper sa va placa smile.gif

http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_...c8c0557eac13000


Super filmuletul Tiana, si melodia de fundal cu "Oh, my love"...foarte reusit. Tomitza e un frunusel!
Cred ca nu te superi daca ma fac si eu regizor si fac si eu unul... laugh.gif
denysa81
QUOTE(Vick24 @ Sep 10 2009, 07:47 PM) *
Sper ca o sa doarma neintors, noi ieri am umblat cu el prin magazine, a mai urlat, a stat cam mult in car-seat...s-a obosit probabil caci noaptea asta a papat la 12 un pik si s-a trezit la 6 dimineata, iar a supt foarte putin...si a dormit de la 6.30 pina la 9.30...ma ingrijorez un pik de ce e asa somnolent si ma gindesc oarenu cumva a racit sau a tras vre-un curent de aer mai rece prin magazine de la AC. Deja imi imaginez fel de fel de lucruri. Sper totusi sa nu ne paleasca vre-o raceala acum...

daca sta treaz nu e bine, daca doarme nu e bine... cum sa ne mai multumeasca copiii astia? au si ei zile si zile. nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi.
denysa81
Aseara Miruna a adormit pe la 19 si s-a trezit pe la 23 si a papat. bineinteles ca nu i-am mai facut nici baitza. apoi s-a trezit la 3 si apoi la 5 cand a inceput sa si planga si nu mai stiam ce sa ii fac. si somnul asta il are cam de vreo trei nopti. eu una sper ca nu si-a modificat programul. e posibil? inainte, chiar din prima noapte de cand am adus-o acasa, dormea si 6-7 ore pana sa se trezeasca sa pape. acum a inceput sa mai serveasca o masa nocturna, intermediara. oare asa o sa faca de acum ? nervi.gif si eu care citeam pe anumite situri ca renunta la masa nocturna cu cat mai cresc. am zis clar ca Miruna e pe invers.

tiana super filmuletul. cred ca o sa-mi fac si eu.

in legatura cu fornaitu si horcaitu, si fata mea face la fel. mai ales pana sa adoarma ea mai adanc. noua ne-a dat pediatra din spital, pentru nasuc, sterimar. il folosesc din cand in cand.

iar pentru urechiuse nu folosim nimic decat prosopelul la exterior.

in schimb a prins-o un curent si ii curgeau ochisorii. i-am pus san si vad ca nu mai curg.

pupici si sanatate la bebici si mamici.
denysa81
mishu ce faci? desfaci si tu o sampanie? la multi ani [color="#FF0000"][/color]si multa sanatate, fericire si sa fii iubita. sa te bucuri de puiul tau. occasion.gif
pupici si petrecere frumoasa si asteptam un pahar de sampanie.
TIANA28
QUOTE(mishulina @ Sep 11 2009, 12:42 AM) *
Tiana, denisa, mirela... multumim frumos de aprecieri! Iar treaba cu scrisul cartilor, eu sper s-o transform macar intr-un jurnal, pe care oricum il am in cap de f multa vreme, dar... nu prea merge. Ce va zic voua, eu ai salvez in niste doc.-uri, poate poate intr -o buna zi....

Tomitza.... baiat mare si frumos, dar daca retin eu bine... el s-a nascut cu vre-un kg mai mare decta Dane, nu?

Laura... parerea mea... nu-i da nimic altceva decat san. Nu vrea o data, calmeaza-l, lasa-l. Nu vrea a2a oara, calmeaza-l, lasa-l. dar tot i se face fomitzA. Daca ai laptic, eu zic ca ai face o greseala sa dai formula. Nu au ce face mamicile care nu au lapte sau alte motive medicale, dar tu daca zici ca ai, si pana acum a crescut frumos numai cu san, inseamna ca e bun.

Tiana... cu botezul si noi stam la fel. Am o sperantza pe la 6 luni, dar cine stie. Cred ca o sa-mi zica popa sa merg cu cada de acasa liwlol.gif)

Mirela... chiar ieri am intrebat de medic de respiratie, si stii care a fost raspunsul ei? "E normal, dar "isi bat ei joc de noi" sa credem ca suntem nebuni". La fel intrebasem si de ochisori, ca lui Dane ii tot curg, si a zis ca daca nu se imbunatateste situatia pana la 6 luni, abia atunci sa mergem la oftalmolog. Iar despre urechiuse, mie mia zis sa le "sterg" (a se citi "tapa")- cu un prosop si lasate asa. Pentru ca ceara lor se curata singura. Deci ce gasesti u dimineata...se poate sa fie acea ceara, deci stai linistita.

Alina, sa va iasa botezul de vis; sa va distrati si sa va bucuratid e minunea voastra!

Si a mea menstruatie e dusa deja. Am mai zis mai acu' vreo saptamana- doua, dar probabil n-ati vazut voi. Eu inainte de sarcina aveam dureri ingrozitoare, si de burta, si de spate. De crampe... nu mai zic nimic ca n-am cuvinte sa le descriu.... Acum, a fost atat de bine. Nu abundent, nu dureri de nici un fel, pe cuvant daca am stiut ca am menstruatie. Acum... eu am mai zis, am fcaut si injectia aia pt 3 luni pe post de anticonceptionale...daca o fi avut aia vre-un efect sau nu.... nu stiu. cert e ca visam de mult la o menstruatie fara dureri.
stiti in schimb care e pb. mea acum... de dupa vaccin, imi vomita baiatul intr-o vesnicie. Oare are legatura?!

Da.. a avut 4,1 si acum are 6,5 .. deci eu zic ca nu e cazul sa te ingrijorezi ptr Dane. Si daca ar fi luat numai 1,5kg in 2 luni tot ar fi fost ok. Media e de 750g/luna ptr primele 4 luni.
Cu vomatul nu stiu ce sa zic.. poate e o reactie de la vaccin.. dar totusi ar fi bine sa intrebi medicul.


QUOTE(Vick24 @ Sep 11 2009, 12:52 AM) *
Super filmuletul Tiana, si melodia de fundal cu "Oh, my love"...foarte reusit. Tomitza e un frunusel!
Cred ca nu te superi daca ma fac si eu regizor si fac si eu unul... laugh.gif


Cum sa ma supar? cand eu am "furat" idea de la alta mamica. De abia astept sa-l vad pe Albert in postura de actor smile.gif
denysa81
QUOTE(TIANA28 @ Sep 10 2009, 11:45 PM) *
Dupa modelul unei mamici de iunie.. am facut si noi un filmulet. Sper sa va placa smile.gif

http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_...c8c0557eac13000

se pot copia filmuletele astea in calculatorul tau? cum se face? is la pamant cu informatica asta...
TIANA28
QUOTE(denysa81 @ Sep 11 2009, 09:20 AM) *
Aseara Miruna a adormit pe la 19 si s-a trezit pe la 23 si a papat. bineinteles ca nu i-am mai facut nici baitza. apoi s-a trezit la 3 si apoi la 5 cand a inceput sa si planga si nu mai stiam ce sa ii fac. si somnul asta il are cam de vreo trei nopti. eu una sper ca nu si-a modificat programul. e posibil? inainte, chiar din prima noapte de cand am adus-o acasa, dormea si 6-7 ore pana sa se trezeasca sa pape. acum a inceput sa mai serveasca o masa nocturna, intermediara. oare asa o sa faca de acum ? nervi.gif si eu care citeam pe anumite situri ca renunta la masa nocturna cu cat mai cresc. am zis clar ca Miruna e pe invers.

tiana super filmuletul. cred ca o sa-mi fac si eu.

in legatura cu fornaitu si horcaitu, si fata mea face la fel. mai ales pana sa adoarma ea mai adanc. noua ne-a dat pediatra din spital, pentru nasuc, sterimar. il folosesc din cand in cand.

iar pentru urechiuse nu folosim nimic decat prosopelul la exterior.

in schimb a prins-o un curent si ii curgeau ochisorii. i-am pus san si vad ca nu mai curg.

pupici si sanatate la bebici si mamici.


liwlol.gif Pai ai nostrii copii cand se mai intalnesc.??.... acum a inceput al meu sa doarma noaptea si sa stea treaz ziua. Azi-noapte nu s-a trezit decat o data nanner.gif dar eu, obisnuita cu el activ noaptea m-am trezit la 5 si ma tot uitam sa vad ce are de nu se scoala.

Nu stiu daca filmuletele se pot copia in calculator .. mi se pare ca ptr asta trebuie sa platesti. Ma uit si-ti spun.

TIANA28
Mishulina...Circula un zvon pe la mamicile de iunie cum ca azi ar fi ziua ta unsure.gif ...Iti zicem si noi LA MULTI ANI!!! occasion.gif occasion.gif floare2.gif floare2.gif .. si te asteptam sa ne faci cinste bere.gif
alina16carmen
QUOTE(mishulina @ Sep 11 2009, 12:42 AM) *
Alina, sa va iasa botezul de vis; sa va distrati si sa va bucuratid e minunea voastra!

multumesc mult!si voi sa va bucurati de printisor!
si eu apreciez felul in care povestesti! asa ca pune mana si scrie!
pupici dulci!
alina16carmen
la multi ani mishulina! 9704.gif occasion.gif
sa fii fericita si sanatoasa! floare2.gif
mirela77
La Multi Ani Mishulin!!! occasion.gif trandafir.gif floare2.gif Sa ai numai zile frumoase alaturi de bebe-ul tau si sa iti aduca numai fericire. tzuc.gif

Dupa modelul Tianei, am facut si noi un video smile.gif

http://www.onetruemedia.com/shared?p=98280...medium=text_url

Speram sa va placa tzuc.gif
emy denis
buna eu am un bb de 1 luna si jumate si am nascut pe 30 iulie suntem sanatosi dar as vrea sa stiu ce ai facut la dr cu analiza de pranz este bine? biberon.gif
mlaura
QUOTE(TIANA28 @ Sep 10 2009, 11:45 PM) *
Dupa modelul unei mamici de iunie.. am facut si noi un filmulet. Sper sa va placa smile.gif

http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_...c8c0557eac13000


mi-a placut f mult filmuletul si muzica! suuuper!
mlaura
buna mamici, sunt foarte ingrijorata! nu stiu ce sa mai fac.... ieri i-am dat numai san bebelului meu, a mancat bine, m-am si muls si i-am dat si la bibe, a fost linistit, totul bine. azi dimineata cand l-am cantarit, surpriza! are cu 20 de gr mai putin decat ieri! pana luna asta a pus foarte bine pe el.... in medie 330 de gr la 10 zile, deci un kg pe luna, acum are 11 zile de cand a implinit 2 luni si a pus pe el doar 40 gr!!!!!!!!
CE SA FAC?
am sunat la doctorita noastra si mi-a spus sa ii dau completare dupa fiecare supt cu nan.nu stiu ce sa fac.....
M-AM MULS IAR SA VAD DACA AM LAPTE... AM SCOS 100 ML NUMAI DINTR-UN SAN... SI NU MI SE PARE MODIFICAT LA ASPECT....
crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif nu vreau sa renunt la alaptarea naturala...

mamici, voi ce spuneti?
mirela77
Mlaura, eu zic sa continui cu sanul daca zici ca ai lapte. Poate a avut el o perioada de stagnare. Nu il mai cantari si tu zilnic ca o sa faci o obsesie. Cantareste-l saptamanal. Chiar daca a crescut numai cu 40 de gr in 11 zile nu e bai. E posibil sa iti ia intr-o saptamana si jumate de kg. Vezi cum se comporta. Ieri se pare ca a mancat bine la san. Hai curaj si nu te panica.
TIANA28
QUOTE(mlaura @ Sep 11 2009, 12:50 PM) *
mi-a placut f mult filmuletul si muzica! suuuper!

Multumim tzuc.gif

QUOTE(mlaura @ Sep 11 2009, 12:55 PM) *
buna mamici, sunt foarte ingrijorata! nu stiu ce sa mai fac.... ieri i-am dat numai san bebelului meu, a mancat bine, m-am si muls si i-am dat si la bibe, a fost linistit, totul bine. azi dimineata cand l-am cantarit, surpriza! are cu 20 de gr mai putin decat ieri! pana luna asta a pus foarte bine pe el.... in medie 330 de gr la 10 zile, deci un kg pe luna, acum are 11 zile de cand a implinit 2 luni si a pus pe el doar 40 gr!!!!!!!!
CE SA FAC?
am sunat la doctorita noastra si mi-a spus sa ii dau completare dupa fiecare supt cu nan.nu stiu ce sa fac.....
M-AM MULS IAR SA VAD DACA AM LAPTE... AM SCOS 100 ML NUMAI DINTR-UN SAN... SI NU MI SE PARE MODIFICAT LA ASPECT....
crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif nu vreau sa renunt la alaptarea naturala...

mamici, voi ce spuneti?


Si eu zic sa nu renunti la san si sa NU ii dai lapte praf. Si eu am facut o obsesie cu cantaritul asta.. am cantar electronic si sa sti ca de multe ori imi arata aiurea. Il cantaresc zilnic si chiar de mai multe ori pe zi dar asta din lipsa de ocupatie cred laugh.gif si la fel are perioade cand stagneaza sau chiar cand arata mai putin dupa care dintr-odata sare la alta valoare si tot asa. Eu zic sa nu te impacientezi.. tu de care cantar ai? De la mamicile cu mai multa vechime stiu ca alea clasice sunt mai bune decat astea electronice. Tu ai scos 100 ml numai dintr-un san.. la mine e sarbatoare sa scot atata din ambii si uite ce grasan am.. si crede-ma ca nu sta mai mult de 5 minute la san.. Eu zic ca ei stiu cel mai bine ce fac acolo si cat sug .. si ca orice om au perioade si perioade. Te ingrijorezi daca nu ia deloc intr-o luna sau mai rau...scade. Asa ca inveseleste-te si nu te mai stresa ptr ca asta face cel mai rau lu bebe.. cu cat te gandesti mai mult cu atat iti faci mai rau.

Pupici hug.gif
mlaura
QUOTE(mirela77 @ Sep 11 2009, 01:04 PM) *
Mlaura, eu zic sa continui cu sanul daca zici ca ai lapte. Poate a avut el o perioada de stagnare. Nu il mai cantari si tu zilnic ca o sa faci o obsesie. Cantareste-l saptamanal. Chiar daca a crescut numai cu 40 de gr in 11 zile nu e bai. E posibil sa iti ia intr-o saptamana si jumate de kg. Vezi cum se comporta. Ieri se pare ca a mancat bine la san. Hai curaj si nu te panica.


tzuc.gif asa am sa fac
Leelee
QUOTE(pitana7 @ Sep 9 2009, 09:13 PM) *
dupa ce ne-am chinuit si noi cu termometrul acum facem de 3-4 ori pe zi, oare e normal asa de des?
fetita mea a racit putin si ii dau un siropel. Am fost la cantarit si avem deja 5,2 kg suntem toata rotunda. Astazi mi-a revenit si mie menstruatia din abundenta, acu sa vedem cat va dura. Ieri am fost la biserica pentru 40 de zile si seara am avut petrecerea de botez, A FOST SUPER!!!!

Si a mea face atat de des si f mult cateodata. Ieri am fost sa-mi vizitez colegele de la fostul loc de munca si s-a apucat sa faca caca (facuse si acasa mult si ma gandisem ca am scapat) si cand am luat-o in brate m-a murdarit pe blugi. A fost haios de tot!
Leelee
QUOTE(mishulina @ Sep 10 2009, 07:06 AM) *
Iar acum.... poze cu mine, ca cica v-a promis ea mami:

Cateodata stiu sa stau si cuminte singurel in leganelul ala de care m-am cam plictisit in ultima vreme


Si totusi lui mami nu-i convine si ma pune pe burtica. Iar eu tre' sa ma chinui acum sa ma ridic, ca daca nu vad eu tot ce misca in jurul meu e grav


Si cum nimic nu misca... m-am plictisit


Dar ea nu ma lasa Domle, nu ma lasa! Imi aduce animalul asta cu care cica ar trebui sa ma joc. Dar mie nu-mi place ca vorbesc singur, ala e bleg si nu stie a vorbi, nu- mi raspunde


Era frigutz afara, dar intr-un final si-a dat si ea seama ca eu n-am stare in casa, asha ca m-a imbracat bine sa mergem la plimbare


Ii arat eu ei cine face regulile...


Asha ca m-a scos la cina in oras, ca doar implineam 2 lunitze, no?


Iar acum e putin cam tarziu, asha ca am sa ma retrag cu un zambet frumos la nanitza


love1.gif E o scumpete! Cum sta el la discutii si explica ce si cum...Ma bucur ca a luat bine in greutate. Pupam mamica frumoasa
Leelee
QUOTE(alina16carmen @ Sep 10 2009, 11:49 AM) *
acum probabil exagerez cu atatea poze...

sunt inebunita dupa baita si imi place si cand mami ma spala doar la fundulet


asa bine dorm in cosul de la nasica


dar parca tot la mamio in brate e cel mai bine

Vaaai, m-am topit dupa grasuna ta! Ce picioruse dolofane are! Si mutrita aia de catel suparat din cauza gaurilor e criminala! Imi vine s-o papucesc toata!
P.S.Cerceii sunt f frumosi dar nu o deranjeaza cheita? Si eu ma gandesc sa ii pun lui fiica-mea
P.S. 1 Si mamica e foarte frumoasa happy.gif
Leelee
QUOTE(TIANA28 @ Sep 10 2009, 10:45 PM) *
Dupa modelul unei mamici de iunie.. am facut si noi un filmulet. Sper sa va placa smile.gif

http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_...c8c0557eac13000

E foarte fain filmuletul. Mi-am facut si eu cont ca sa il pot comenta si ca sa imi pot face si eu unul.
fata
buna fetele, ce mai faceti? odihnite, odihnite ? tongue.gif

mlaura, am citit ca tu te mulgi, imi spui si mie cand o faci? ca si eu as vrea sa ma mulg dar mi-e mereu frica sa nu ma mulg exact inainte sa vrea fata sa manance. ca e un pic cam dezorganizata la mancare (adica papa cam la 2 ore) dar de ex, azi noapte a dormit de la 22 la 3, si apoi pana la 7:30 si eu bubuiam... in cat timp se reface laptele?
mlaura
QUOTE(fata @ Sep 11 2009, 02:58 PM) *
buna fetele, ce mai faceti? odihnite, odihnite ? tongue.gif

mlaura, am citit ca tu te mulgi, imi spui si mie cand o faci? ca si eu as vrea sa ma mulg dar mi-e mereu frica sa nu ma mulg exact inainte sa vrea fata sa manance. ca e un pic cam dezorganizata la mancare (adica papa cam la 2 ore) dar de ex, azi noapte a dormit de la 22 la 3, si apoi pana la 7:30 si eu bubuiam... in cat timp se reface laptele?


buna fata. eu ma mulg cam de cand avea bebe meu o saptamana, ca am avut rani si nu am putut sa il mai las la san si i-am dat laptele meu la bibe si de atunci ma mulg in fiecare zi dupa ce mananca el, imi golesc sanul la care a supt (daca nu imi iese o portie, mulg putin si din celalat). el manaca din san, oboseste si ii dau completare din laptele muls cu un supt inainte... sper ca intelegi... nu ma pricep prea bine la explicatii. si la mine cere la 2 ore , uneori la 2,5 ore sau la 3... rar sta mai mult, si laptele se reface in 2 ore.
te pup si sper sa te ajute raspunsul meu
Leelee
Fetelor, eu am pus video-ul pe youtube
http://www.youtube.com/watch?v=xbFOd-1QRCI

P.S. Am ramas uimita de cata activitate a fost ieri, fix cand am lipsit eu pentru ca am facut publicatia pentru casatorie. Pe 25 septembrie la ora 16 ne casatorim! Gata, e oficial!
fata
da, am inteles, multumesc.
eu vreau sa ma mulg sa fac provizii ptr cand ma voi opera si nu voi mai putea alapta. sper sa apuc
Leelee
QUOTE(fata @ Sep 11 2009, 02:35 PM) *
da, am inteles, multumesc.
eu vreau sa ma mulg sa fac provizii ptr cand ma voi opera si nu voi mai putea alapta. sper sa apuc

Te operezi? oFloare1.gif Imi pare rau.
Apuca-te sa te mulgi in timpul noptii pentru ca ai mult mai mult lapte decat ziua. Eu am niste sani plini si tari ca piatra noapte incat imi vine sa scol bebelina si sa o pun la san. Ea si asa papa prin somn asa ca nu o deranjeaza cand o fac.
mlaura
QUOTE(Leelee @ Sep 11 2009, 03:33 PM) *
Fetelor, eu am pus video-ul pe youtube
http://www.youtube.com/watch?v=xbFOd-1QRCI

P.S. Am ramas uimita de cata activitate a fost ieri, fix cand am lipsit eu pentru ca am facut publicatia pentru casatorie. Pe 25 septembrie la ora 16 ne casatorim! Gata, e oficial!


foarte impresionant filmuletul tau, leelee!
stefyangro
Buna fetele!
Ne-am cantarit astazi: 6.090 kg

Eu v-am zis ca e o uriasa, dar voi nu si nu.
Luni vine dr si ii face vaccinul si o si masoara, asa ca o sa stiu si cat a crescut in lungime.

Va pupacesc
Leelee
QUOTE(stefyangro @ Sep 11 2009, 04:37 PM) *
Buna fetele!
Ne-am cantarit astazi: 6.090 kg

Eu v-am zis ca e o uriasa, dar voi nu si nu.
Luni vine dr si ii face vaccinul si o si masoara, asa ca o sa stiu si cat a crescut in lungime.

Va pupacesc

Creste ca un baietel, scumpica de ea!
A mea acum are chef de panarama. Se hlizeste la mine si tot isi ridica piciorusele si ma impinge cu ele. E haioasa rau.
soricica84
Buna. Eu sunt o mamica de decembrie 2009 si as dori sa stiu daca a nascut cineva la maternitatea Bucur cu dr. Olaru si cum a fost. Va rog daca puteti sa-mi raspundeti.

Multumesc!
fata
QUOTE(Leelee @ Sep 11 2009, 02:39 PM) *
Te operezi? oFloare1.gif Imi pare rau.
Apuca-te sa te mulgi in timpul noptii pentru ca ai mult mai mult lapte decat ziua. Eu am niste sani plini si tari ca piatra noapte incat imi vine sa scol bebelina si sa o pun la san. Ea si asa papa prin somn asa ca nu o deranjeaza cand o fac.

tongue.gif si mie imi pare rau, dar sper sa aman momentul cat mai mult. dar nu stiu cu mulsul in timpul noptii, ca pana aseara tot din 2 in 2 ore mi-a mancat
TIANA28
QUOTE(mirela77 @ Sep 11 2009, 11:39 AM) *
La Multi Ani Mishulin!!! occasion.gif trandafir.gif floare2.gif Sa ai numai zile frumoase alaturi de bebe-ul tau si sa iti aduca numai fericire. tzuc.gif

Dupa modelul Tianei, am facut si noi un video smile.gif

http://www.onetruemedia.com/shared?p=98280...medium=text_url

Speram sa va placa tzuc.gif

Foarte frumos filmuletul.. sa mai puneti si poze ca sunteti tare draguti. oFloare.gif

QUOTE(Leelee @ Sep 11 2009, 03:33 PM) *
Fetelor, eu am pus video-ul pe youtube
http://www.youtube.com/watch?v=xbFOd-1QRCI

P.S. Am ramas uimita de cata activitate a fost ieri, fix cand am lipsit eu pentru ca am facut publicatia pentru casatorie. Pe 25 septembrie la ora 16 ne casatorim! Gata, e oficial!

Leelee... cu riscul de a ma repeta, iti zic ca sunteti o familie superba iar fetiscana ta e minunata. floare2.gif
TIANA28
QUOTE(fata @ Sep 11 2009, 03:35 PM) *
da, am inteles, multumesc.
eu vreau sa ma mulg sa fac provizii ptr cand ma voi opera si nu voi mai putea alapta. sper sa apuc

Imi pare rau ca trebuie sa te operezi. tinem pumnii sa fie bine oFloare.gif

QUOTE(stefyangro @ Sep 11 2009, 05:37 PM) *
Buna fetele!
Ne-am cantarit astazi: 6.090 kg

Eu v-am zis ca e o uriasa, dar voi nu si nu.
Luni vine dr si ii face vaccinul si o si masoara, asa ca o sa stiu si cat a crescut in lungime.

Va pupacesc

Ohoo.. mai e cineva la categoria grea laugh.gif Pupam fata grasuna tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.