Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
alexa21
ce faceti,burticutzelor?cum va descurcati cu somnul noaptea?noi,din ce in ce mai rau.si mai grav e ca nu pot dormi nici ziua oricat as incerca.azi-noapte nu cred ca am dormit 3 ore legate.am inceput sa merg si la toaleta ff des,uneori si de 6-7 ori pe noapte.cum ma intorc dintr-o pozitie in alta imi da cate un sut in vezica si ma trimite urgent la baie.
o sa vb si cu dr. maine dar cred ca degeaba,ca nu are cu ce sa ma ajute.
abia astept sa-mi vad zgaiba maine,sa vad ce mai face,cat a mai crescut.
apropo,fetelor,cele care ati fost recent la eco,s-au intors definitiv bebeii?ca a mea vad ca nu are de gand.inca se invarte in toate partile.
voi ce stiti de dosarele pt trusou,alocatie si indemnizatie?am tras cu ochiul pe la mamici de iunie si am vazut ca ele se pregatesc de zor.stie cineva mai multe informatii?
pupici tzuc.gif
myrella

Neata burtici! floare2.gif
Nici eu nu am dormit bine azi noapte, mai ales ca a tunat si a fulgerat incontinuu si m-a mai chinuit si un tantar! crybaby.gif
Deci sunt treaza de la 8, iar acum imi pica ochii in gura de somn somn.gif dar incerc sa rezist fara sa adorm, poate la noapte o sa fiu obosita si o sa pot dormi mai bine...vreau sa merg si la inot, da sper sa nu adorm pana acolo...doamne de somn am somn.gif somn.gif somn.gif
Fetelor pe mine a inceput sa ma manance f tare pielea...doamneee, nu mai suport, ma spal in fiecare zi si ma dau cu ulei, dar noaptea ma exaspereaza...sper sa nu fac vergeturi sad.gif
TIANA28
QUOTE(alina16carmen @ May 15 2009, 08:37 AM) *
buna dimineata gravida.gif! ce bine ca inca puteti sa va odihinti!!! noi deja nu mai avem somn, desi am adormit pe la 12.30 si ne-am trezit de doua ori noaptea pt a merge la toaleta. recuperam dupa-amiaza...
sa aveti o zi frumoasa si insorita! noi o sa fim un pic ocupate cu niste cumparaturi, ca se apropie ziua lui tati si avem de facut tort de mere si alte bunatati... yami.gif
va pup dulce!


Yammii.. tort cu mere rolleyes.gif
TIANA28
Neata burtici oFloare1.gif

Imi pare rau sa aud ca nu va odihniti bine... noi dormim de nu avem treaba. M-am culcat la 9 aseara si m-am trezit la aproape 9 dimineata blush.gif cu treziri din 3 in 3 ore de mers la baie.
mlaura
QUOTE(TIANA28 @ May 15 2009, 11:37 AM) *
Neata burtici oFloare1.gif

Imi pare rau sa aud ca nu va odihniti bine... noi dormim de nu avem treaba. M-am culcat la 9 aseara si m-am trezit la aproape 9 dimineata blush.gif cu treziri din 3 in 3 ore de mers la baie.


buna TIANA, am reusit sa imi fac programare la doctorul tau pana la urma... cristureanu, la clinica prosana, marti la ora 17.20.
la cel de la medgidia nu s-a putut... avea liber tocmai pe 15 iunie....
tu tot acolo mergi la consultatii? iti face si eco tot el sau trebuie sa ma programez in alta parte pt eco?
alexa21
QUOTE(myrella @ May 15 2009, 11:04 AM) *
Neata burtici! floare2.gif
Nici eu nu am dormit bine azi noapte, mai ales ca a tunat si a fulgerat incontinuu si m-a mai chinuit si un tantar! crybaby.gif
Deci sunt treaza de la 8, iar acum imi pica ochii in gura de somn somn.gif dar incerc sa rezist fara sa adorm, poate la noapte o sa fiu obosita si o sa pot dormi mai bine...vreau sa merg si la inot, da sper sa nu adorm pana acolo...doamne de somn am somn.gif somn.gif somn.gif
Fetelor pe mine a inceput sa ma manance f tare pielea...doamneee, nu mai suport, ma spal in fiecare zi si ma dau cu ulei, dar noaptea ma exaspereaza...sper sa nu fac vergeturi sad.gif

ai dreptate,dupa ce ca abia dorm fulgerele bateau exact la mine in geam de ziceai ca aprinzi si stingi mereu lumina.si mai dormi.eu nu pot sa dorm ziua deloc,oricat m-as chinui.
si pe mine ma mananca pielea ,credeam ca sunt eu anormala dar se pare ca mai sunt si altele cu probleme de genul asta.da,asa se spune ca daca te manaca pielea pe burta e semn ca faci vergeturi dar pe mine ma mananca peste tot .nu stiu de ce.
pogos
buna fete!
mancarimea de piele este normala in sarcina, dar uneori este cauzata de probleme hepatice. sa intrebati medicul si sa aveti analizele facute la zi. exista medicatie pentru asa ceva.
cumnata mea a avut o asemenea problema si medicul ii spunea ca e normal si sa faca dus mai des (asta in conditiile in care era vara si facea dus de cateva ori pe zi) si de fapt a avut o problema care s-a agravat si a dus la moartea copilului si ea a avut probleme mari dupa nastere.
si mai am o prietena care a avut asa mancarime de piele, nu doar pe burta, ci si pe membre sau pe alte parti ale corpului si a luat tratament si a nascut fetita fara nici o problema.
nu va zic asta sa va sperii, dar sa aveti analizele facute, mai ales cele de ficat.
cumnatei mele nu i-a mai dat sa faca nimic si uite unde s-a ajuns...
alexa21
QUOTE(pogos @ May 15 2009, 12:55 PM) *
buna fete!
mancarimea de piele este normala in sarcina, dar uneori este cauzata de probleme hepatice. sa intrebati medicul si sa aveti analizele facute la zi. exista medicatie pentru asa ceva.
cumnata mea a avut o asemenea problema si medicul ii spunea ca e normal si sa faca dus mai des (asta in conditiile in care era vara si facea dus de cateva ori pe zi) si de fapt a avut o problema care s-a agravat si a dus la moartea copilului si ea a avut probleme mari dupa nastere.
si mai am o prietena care a avut asa mancarime de piele, nu doar pe burta, ci si pe membre sau pe alte parti ale corpului si a luat tratament si a nascut fetita fara nici o problema.
nu va zic asta sa va sperii, dar sa aveti analizele facute, mai ales cele de ficat.
cumnatei mele nu i-a mai dat sa faca nimic si uite unde s-a ajuns...

la mine se cam exclude probl ficatului pt ca o parte din medicamentele luate pt sarcina imi protejeaza intamplator si ficatul.si ce mandra ma simt cand imi spun toti ca arat f bine,ca nu am pete ca nici nu zici ca sunt gravida.dar nu stiu ei de ce arat eu asa bine tongue.gif
pe mine nu prea ma mira aceasta mancarime ca eu mai patesc asa pt ca am o piele extrem de uscata care se irita repede iar in ultima perioada la sfatul medicului am cam evitat lotiunile de corp iar uleiul de masline nu-l sufar.oricat de putin dau ma simt murdara.o fi bun cel de bebe?uite la asta nu m-am gandit.
multumim pt sfaturi pogos! floare2.gif uite asta chiar nu stiam.
pogos
nici eu nu suport cremele si uleiurile pe piele. si nici nu pot spune ca ma hidratez cum ar trebui. oricum, trebuie multa apa.
dupa ce nasti si termini cu alaptatul poti face o cura cu betacaroten. sunt capsule de la plafar. mie mi-au ajutat. tot asa aveam si eu pielea, f uscata, mai ales cand e vremea rece.
alexa21
QUOTE(pogos @ May 15 2009, 04:11 PM) *
nici eu nu suport cremele si uleiurile pe piele. si nici nu pot spune ca ma hidratez cum ar trebui. oricum, trebuie multa apa.
dupa ce nasti si termini cu alaptatul poti face o cura cu betacaroten. sunt capsule de la plafar. mie mi-au ajutat. tot asa aveam si eu pielea, f uscata, mai ales cand e vremea rece.

merci,o sa incerc...cand voi putea.eu mereu am avut probl cu pielea uscata.si tenul il aveam la fel pana sa raman gravida.era uscat rau.acum e ff gras pe nas si frunte si f uscat in rest.insa restul pielii a ramas ff uscata.pt corp foloseam garnier sau dove si imi mergea binisor insa pt fata e o probl.de obicei folosesc doar demachiante de la mag. cu produse naturiste si imi e binisor.
TIANA28
QUOTE(mlaura @ May 15 2009, 12:31 PM) *
buna TIANA, am reusit sa imi fac programare la doctorul tau pana la urma... cristureanu, la clinica prosana, marti la ora 17.20.
la cel de la medgidia nu s-a putut... avea liber tocmai pe 15 iunie....
tu tot acolo mergi la consultatii? iti face si eco tot el sau trebuie sa ma programez in alta parte pt eco?


Da, eu tot la Prosana merg la consultatii. Daca te programai luni.. chiar ne intalneam wink.gif.. eu am luni la 17. Iti face si el echo... are ecograf.. eu daca am facut doar morfo.. am fost la o doctorita specializata in asa ceva. La dansu nu am facut decat un echo.. care mi-a trebuit ptr Triplu Test. De acum incolo banuiesc ca voi face mai des.. si echo-uri si consultatii. E destul de relaxant ca si medic.. sa-mi spui cum ti s-a parut.
Si acum vin cu ultimele noutati... azi am avut Morfo de trim 3 ... ultima super.gif Ne prezentam cam asa: suntem mai mari cu 2 zile.. asta inseamna DPN pe 2 iulie, avem 2,034 kg, intorsi cu capul in jos. Din pacate oricat s-a chinuit doctorita nu a reusit sa surprinda fatuca.. statea cu mainile si cu o talputa pe fata partners.gif.. A zis ca e perfect proportionat.. suntem tare fericiti ca e sanatos si nu sunt probleme. Colul e lung, inchis, lichid normal... asa ca m-am linistit

Va pup floare2.gif
mlaura
QUOTE(TIANA28 @ May 15 2009, 07:35 PM) *
Da, eu tot la Prosana merg la consultatii. Daca te programai luni.. chiar ne intalneam wink.gif .. eu am luni la 17. Iti face si el echo... are ecograf.. eu daca am facut doar morfo.. am fost la o doctorita specializata in asa ceva. La dansu nu am facut decat un echo.. care mi-a trebuit ptr Triplu Test. De acum incolo banuiesc ca voi face mai des.. si echo-uri si consultatii. E destul de relaxant ca si medic.. sa-mi spui cum ti s-a parut.
Si acum vin cu ultimele noutati... azi am avut Morfo de trim 3 ... ultima super.gif Ne prezentam cam asa: suntem mai mari cu 2 zile.. asta inseamna DPN pe 2 iulie, avem 2,034 kg, intorsi cu capul in jos. Din pacate oricat s-a chinuit doctorita nu a reusit sa surprinda fatuca.. statea cu mainile si cu o talputa pe fata partners.gif .. A zis ca e perfect proportionat.. suntem tare fericiti ca e sanatos si nu sunt probleme. Colul e lung, inchis, lichid normal... asa ca m-am linistit

Va pup floare2.gif

ma bucur foarte mult pt tine ca totul este in regula. eu am sa merg pana la urma la doctorul de la medgidia, ca s-a eliberat un loc si am reusit sa ma programez. stiu ca e un doctor foarte bun, dr tau, dar mi s-a parut totusi destul de scump... stiu ca sunt conditii super, dar si varianta mea este buna... sunt conditii bune si in maternitatea asta... cel putin asa am auzit si am citit de net. sper sa fie bine unsure.gif
bebele tau este in grasunel! super, a depasit deja 2 kg! abia astept sa vad cat are si al meu. te pup



1.muzo - DPN 1 iulie, Spital D.Stanca Cluj Napoca, dr. Mihaila, nume bebe: Alexandru
2.miha-ioana - DPN 1 iulie, Spitalul Judetean Ploiesti, dr.Marilena Avram, nume bebe: Daria Maria?
3.corina1236 - DPN 1 iulie, Maternitatea din Braila, dr. Tarachiu, nume bebe:?
4.alexutu
- DPN 2 iulie, Spitalul Municipal Bucuresti, dr.Simona Albu, nume bebe: Alex-Ionut, N.cezariana
5.TIANA28 - DPN 2 iulie, Maternitatea ISIS Constanta, dr.Cristureanu, nume bebe: Toma Sebastian, N.naturala
6.iuliaandreea- DPN 4 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ?
7.mlaura - DPN 5 iulie, Spitalul Municipal Bucuresti, dr. Doru Campean, nume bebe: Vlad, N.cezariana
8.pitana7 - DPN 6 iulie, Spital din Botosani, dr. Pitrop Mariana, nume bebe: Aida-Maria
9.b3b3_2007 - DPN 6 iulie, Spital in Germania, nume bebe: Dennis, N.naturala
10.alexa21-DPN 7 iulie, Sp.Curtea de Arges, dr Ali Zarbakhsh, nume bebe: Theodora-Nicoleta, N.naturala
11.ramonapop - DPN 7 iulie, Maternitatea Veche Mures, dr.Mohamed Shaer, nume bebe: Ianis-Calin, N.cezariana
12.pyssy - DPN 9 iulie, Spitalul Baylor, Dallas, dr. Sandra Brothers, nume bebe:Cristian Alexander
13.alisi_1 - DPN 10 iulie, Spital? dr.? nume bebe: Darya
14.myrella - DPN 11 iulie, Spitalul Municipal
Bucuresti, dr Secara Diana, nume bebe: David Sayd, N.naturala
15.emmasauoana - DPN 11 iulie, Clinica Eva din Brasov, dr. Vlad Anastasiu, nume bebe:Maria Alexandra
16.stefyangro - DPN 11 iulie, Spitalul Elias, dr Cristian Rodica, nume bebe:
Eva
Maria, N.naturala
17.laura85soare - DPN 11 iulie, Sp.Jud. Arges, dr.Tanasescu, nume bebe: Andrada Gabriela, N.naturala
18.rasfatata - DPN 13 iulie, Maternitatea Giulesti, dr. Albu Dinu Florin, nume bebe: Maria Ioana, N.cezariana
19.Leelee
- DPN 13 iulie, Spitalul din Alba (Cuneo), Italia, dr Fiorella Bencivenga, nume bebe: Ines Gia sau Erik
20.MIRI - DPN 15 iulie, Spitalul Judetean Constanta, dr. Rusa Marius, nume bebe:Maria Cristiana
21.elena_elless - DPN 16 iulie, Spital? dr.? nume bebe?
22.crysstynatm - DPN 16 iulie,Maternitatea Bega din Timisoara, dr. Dorneanu, nume bebe: Ana-Maria, N.cezariana

23.danadobre - DPN 17 iulie, Spital Elias, dr.Tutunaru, nume bebe:?
24.Vick24 - DPN 18 iul,Sentara Leigh Hosp,Virginia Beach,DrRichard N.Valentine,nume Albert Alexander
25.pogos - DPN 18 iulie, Spitalul Polizu, dr. Mihaela Vasilescu, nume bebe: Teodor sau Tudor, N.naturala
26.roisabella - DPN 18 iulie, Spital? dr.? nume bebe?
27.tweety2009 - DPN 20 iulie, Spitalul Municipal
Bucuresti, dr. Grigoriu Corina, nume bebe: Rebeca Maria
28.gabriela82 - DPN 20 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ?
29.alina2478 - DPN 20 iulie, Spitalul Giulesti, dr.Tarpan Celus, nume bebe: Matei - Mihai,
N.naturala
30.
camelia_ploiest - DPN 20 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ?

31.magGda - DPN 22 iulie, Maternitatea Ploiesti, dr Cernat, nume bebe: Teodora-Gabriela, N.cezariana
32.lucia - DPN 22 iulie, Spital prin Stockholm, dr? - probabil moasa , nume bebe :Adrian
33.alina16carmen - DPN 23 iulie, Sp.Dr.I.Craciun, Calinesti, dr Dragoi Georgeta, nume bebe: Daria-Anamaria
34.biarot - DPN 24 iulie, Maternitatea Bacau, dr Cruceanu, nume bebe: Radu Dominic sau Eliza Beatrice?
35.Q-bilina - DPN 24 iulie, Spitalul CMU-Regina Maria sau Municipal , dr.Sorin Badescu , nume bebe: Irina Alexia
36.mada80 - DPN 24 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ?
37.kmy81- DPN 25 iulie,Spitalul Cuza Voda din Iasi, dr. Schass Carmina, nume bebe: Ianis
38.ella09 - DPN 25 iulie, Spitalul Polizu, dr. Branescu, nume bebe: ?
39.mirela77 - DPN 26 iulie, Spitalul din Barlad, dr.?, nume bebe: Davide Alexandru

40.AMA - DPN 30 iulie, Spitalul Polizu, dr.Dana Oprescu, nume bebe: Gabriela
41.denisa81 - DPN 1 august, Spitalul CFR 2, dr.Mihaela Margaritescu, nume bebe: Natalia, N.naturala
42.ana-marya - DPN 2 august, maternitatea Rm.Valcea,dr.Mihaela Radulescu, nume bebe: Maria-Natalia

avem 20 fetite fetita.gif si 16 baietei barza.gif si 6 barza2.gif .
TIANA28
[quote name='mlaura' date='May 15 2009, 07:46 PM' post='662129']
ma bucur foarte mult pt tine ca totul este in regula. eu am sa merg pana la urma la doctorul de la medgidia, ca s-a eliberat un loc si am reusit sa ma programez. stiu ca e un doctor foarte bun, dr tau, dar mi s-a parut totusi destul de scump... stiu ca sunt conditii super, dar si varianta mea este buna... sunt conditii bune si in maternitatea asta... cel putin asa am auzit si am citit de net. sper sa fie bine unsure.gif
bebele tau este in grasunel! super, a depasit deja 2 kg! abia astept sa vad cat are si al meu. te pup

E foarte buna si varianta cu Medgidia si clar mult mai convenabila ca si pret. Iti zic sigur pentru ca mai multe cunostinte au nascut acolo si au fost multumite.
Bebe ma asteptam sa fie si mai umflatel..la cat suntem noi de mari laugh.gif .... dar mai are timp.. acum e perfect ptr varsta lui. Va astept si pe voi cu vesti.
mMersi ca ai modificat in listuta DPN-ul.. oFloare1.gif
TIANA28
aaaa... si am uitat... la echo.. nu i s-a vazut fata ca se tot ascundea.. in schimb are niste plete de s-a mirat si doctorita. liwlol.gif . Ii atarna ciuful la spate in lichid... e rockerash ca tati super.gif
mlaura
QUOTE(TIANA28 @ May 15 2009, 08:02 PM) *
aaaa... si am uitat... la echo.. nu i s-a vazut fata ca se tot ascundea.. in schimb are niste plete de s-a mirat si doctorita. liwlol.gif . Ii atarna ciuful la spate in lichid... e rockerash ca tati super.gif


super, ma emotionez cand citesc asa ceva... abia astept sa-l vad si pe al meu hug.gif
mlaura
QUOTE(mlaura @ May 15 2009, 07:46 PM) *
ma bucur foarte mult pt tine ca totul este in regula. eu am sa merg pana la urma la doctorul de la medgidia, ca s-a eliberat un loc si am reusit sa ma programez. stiu ca e un doctor foarte bun, dr tau, dar mi s-a parut totusi destul de scump... stiu ca sunt conditii super, dar si varianta mea este buna... sunt conditii bune si in maternitatea asta... cel putin asa am auzit si am citit de net. sper sa fie bine unsure.gif
bebele tau este in grasunel! super, a depasit deja 2 kg! abia astept sa vad cat are si al meu. te pup

E foarte buna si varianta cu Medgidia si clar mult mai convenabila ca si pret. Iti zic sigur pentru ca mai multe cunostinte au nascut acolo si au fost multumite.
Bebe ma asteptam sa fie si mai umflatel..la cat suntem noi de mari laugh.gif .... dar mai are timp.. acum e perfect ptr varsta lui. Va astept si pe voi cu vesti.
mMersi ca ai modificat in listuta DPN-ul.. oFloare1.gif


cu placere! si eu iti multumesc ca ma linistesti in legatura cu alegerea mea tzuc.gif
pogos
felicitari Tiana pentru rezultatele excelente de la eco! sa fie sanatos bebe cu plete lungi si sa se nasca sanatos la termen trandafir.gif
myrella
QUOTE(pogos @ May 15 2009, 01:55 PM) *
buna fete!
mancarimea de piele este normala in sarcina, dar uneori este cauzata de probleme hepatice. sa intrebati medicul si sa aveti analizele facute la zi. exista medicatie pentru asa ceva.
cumnata mea a avut o asemenea problema si medicul ii spunea ca e normal si sa faca dus mai des (asta in conditiile in care era vara si facea dus de cateva ori pe zi) si de fapt a avut o problema care s-a agravat si a dus la moartea copilului si ea a avut probleme mari dupa nastere.
si mai am o prietena care a avut asa mancarime de piele, nu doar pe burta, ci si pe membre sau pe alte parti ale corpului si a luat tratament si a nascut fetita fara nici o problema.
nu va zic asta sa va sperii, dar sa aveti analizele facute, mai ales cele de ficat.
cumnatei mele nu i-a mai dat sa faca nimic si uite unde s-a ajuns...


ohmy.gif sper sa nu fie nimic grav...eu nu am pielea uscata deloc, si ma dau aproape zilnic cu ulei de masline. Pe burta nu prea ma mananca, mai mult pe restul corpului, iar de lipsa hidratarii nu cred k poate fi vorba...beau aproape 5litri de apa pe zi si nu neaparat din cauza sarcinii...asa beau eu de fel unsure.gif
oricum miercuri cand merg la control am sa ii zic despre toate astea si sper sa imi dea toate analizele care trebuiesc facute...presupun ca din analizele uzuale care se recomanda in sarcina isi poate da seama daca am intr-adevar dereglari ale ficatului, nu?
myrella
QUOTE(TIANA28 @ May 15 2009, 08:35 PM) *
Da, eu tot la Prosana merg la consultatii. Daca te programai luni.. chiar ne intalneam wink.gif.. eu am luni la 17. Iti face si el echo... are ecograf.. eu daca am facut doar morfo.. am fost la o doctorita specializata in asa ceva. La dansu nu am facut decat un echo.. care mi-a trebuit ptr Triplu Test. De acum incolo banuiesc ca voi face mai des.. si echo-uri si consultatii. E destul de relaxant ca si medic.. sa-mi spui cum ti s-a parut.
Si acum vin cu ultimele noutati... azi am avut Morfo de trim 3 ... ultima super.gif Ne prezentam cam asa: suntem mai mari cu 2 zile.. asta inseamna DPN pe 2 iulie, avem 2,034 kg, intorsi cu capul in jos. Din pacate oricat s-a chinuit doctorita nu a reusit sa surprinda fatuca.. statea cu mainile si cu o talputa pe fata partners.gif.. A zis ca e perfect proportionat.. suntem tare fericiti ca e sanatos si nu sunt probleme. Colul e lung, inchis, lichid normal... asa ca m-am linistit

Va pup floare2.gif


Felicitari pt bebe sanatos! tzuc.gif
Nu ti-a zis cam cat crede k o sa mai ia in greutate pana la DPN?
Ce frumos ca are par asa mult wub.gif Poate o sa ii stea in sus ca la punk-eri liwlol.gif
Si eu mi-as dori sa aibe asa mult par tongue.gif
TIANA28
QUOTE(pogos @ May 15 2009, 09:19 PM) *
felicitari Tiana pentru rezultatele excelente de la eco! sa fie sanatos bebe cu plete lungi si sa se nasca sanatos la termen trandafir.gif

Mutumesc floare2.gif

QUOTE(myrella @ May 15 2009, 10:44 PM) *
Felicitari pt bebe sanatos! tzuc.gif
Nu ti-a zis cam cat crede k o sa mai ia in greutate pana la DPN?
Ce frumos ca are par asa mult wub.gif Poate o sa ii stea in sus ca la punk-eri liwlol.gif
Si eu mi-as dori sa aibe asa mult par tongue.gif


Mersi floare2.gif
Nu mi-a spus.. doar ca asta e greutatea normala acum.. din cate stiu eu mai ia cel putin 1,500
alina16carmen
QUOTE(TIANA28 @ May 15 2009, 07:35 PM) *
Si acum vin cu ultimele noutati... azi am avut Morfo de trim 3 ... ultima super.gif Ne prezentam cam asa: suntem mai mari cu 2 zile.. asta inseamna DPN pe 2 iulie, avem 2,034 kg, intorsi cu capul in jos. Din pacate oricat s-a chinuit doctorita nu a reusit sa surprinda fatuca.. statea cu mainile si cu o talputa pe fata partners.gif.. A zis ca e perfect proportionat.. suntem tare fericiti ca e sanatos si nu sunt probleme. Colul e lung, inchis, lichid normal... asa ca m-am linistit
Va pup floare2.gif

Felicitari mamico pt pletosul tau mic si scump! sa stea cuminte in burtica pana la termen!
beblina mea la 30 de sapt de sarcina are 1,510 kg. mie mi se pare putin, dar poate pana ajung ca tine la 33 sapt sa fie de 2 kg. nu imi doresc sa fie nici prea mica ca mi-e frica sa o iau si in brate, dar nici o grasuna de 4,5 kg. potrivit:3,5 kg cred ca e ideal.
floare2.gif
TIANA28
QUOTE(alina16carmen @ May 16 2009, 09:57 AM) *
Felicitari mamico pt pletosul tau mic si scump! sa stea cuminte in burtica pana la termen!
beblina mea la 30 de sapt de sarcina are 1,510 kg. mie mi se pare putin, dar poate pana ajung ca tine la 33 sapt sa fie de 2 kg. nu imi doresc sa fie nici prea mica ca mi-e frica sa o iau si in brate, dar nici o grasuna de 4,5 kg. potrivit:3,5 kg cred ca e ideal.
floare2.gif

Multumesc oFloare1.gif
Sa sti ca ei iau foarte repede in greutate la varsta asta.. asa ca mai mult ca sigur o sa aibe 2kg.. eu am varsta sarcinii 34 de saptamani.
pogos
da, myrella, se vede in analizele uzuale pentru ficat. dar nu te impacienta. nu trebuie neaparat sa fie ceva care sa te ingrijoreze. eu doar v-am spus ce se mai poate intampla. astea sunt oricum cazuri rare, cele cu probleme grave. si oricum, trebuie sa se completeze si cu alte simptome, nu doar ata. dar este bine de urmarit, de asta v-am spus, nu ca sa va sperii.
va doresc un week-end placut!
pitana7
de cateva zile am scurgeri mai abundente, sunt normale?
TIANA28
QUOTE(pitana7 @ May 16 2009, 02:21 PM) *
de cateva zile am scurgeri mai abundente, sunt normale?

Si eu le am la fel de ceva vreme. Imi era frica sa nu fie lichid... din cate am inteles sunt normale, dar e bine sa intrebi si medicul tau.
Vick24
QUOTE(TIANA28 @ May 15 2009, 10:02 AM) *
aaaa... si am uitat... la echo.. nu i s-a vazut fata ca se tot ascundea.. in schimb are niste plete de s-a mirat si doctorita. liwlol.gif . Ii atarna ciuful la spate in lichid... e rockerash ca tati super.gif

liwlol.gif liwlol.gif Sa nu te mai mire arsurile la stomac dar (imi amintesc ca te plingeai mereu de ele)...faza cu parul si arsurile la tine se potrivesc perfect. biggrin.gif

Noi am avut niste zile extrem de tensionate, legate de doc. de legalizare, interviuri prin tribunale, drumuri lungi cu masina si emotii ff. mari care cred ca s-au triplat si din cauza sarcinii.La interviu am inceput a scinci dupa fiecare 2 cuvinte crybaby.gif , in viata mea n-am mai patit asa ceva sa fiu chiar in asa hal de emotiva, deci e sigur de la sarcina. Toate zilele astea simteam burtica agitata, exagerat de tare si pietroasa, noaptea nu puteam inchide un ochi ca am stat la niste prieteni pe o canapea gonflabila...ce sa zic, a fost un cosmar un astfel de stres in luna a 8 de sarcina doh.gif . Ma simteam asa de vinovata fata de Bebic ca-l fac sa sufere si sa simta trairile si emotiile mele...dar asta e, am trecut cu bine de faza neagra si acum suntem bine, relaxati si incerc sa dorm cit mai mult de nici nu reusesc sa va citesc toate postarile.
Sanatate si somn odihnitor! somn.gif
TIANA28
QUOTE(Vick24 @ May 17 2009, 01:24 AM) *
liwlol.gif liwlol.gif Sa nu te mai mire arsurile la stomac dar (imi amintesc ca te plingeai mereu de ele)...faza cu parul si arsurile la tine se potrivesc perfect. biggrin.gif

Noi am avut niste zile extrem de tensionate, legate de doc. de legalizare, interviuri prin tribunale, drumuri lungi cu masina si emotii ff. mari care cred ca s-au triplat si din cauza sarcinii.La interviu am inceput a scinci dupa fiecare 2 cuvinte crybaby.gif , in viata mea n-am mai patit asa ceva sa fiu chiar in asa hal de emotiva, deci e sigur de la sarcina. Toate zilele astea simteam burtica agitata, exagerat de tare si pietroasa, noaptea nu puteam inchide un ochi ca am stat la niste prieteni pe o canapea gonflabila...ce sa zic, a fost un cosmar un astfel de stres in luna a 8 de sarcina doh.gif . Ma simteam asa de vinovata fata de Bebic ca-l fac sa sufere si sa simta trairile si emotiile mele...dar asta e, am trecut cu bine de faza neagra si acum suntem bine, relaxati si incerc sa dorm cit mai mult de nici nu reusesc sa va citesc toate postarile.
Sanatate si somn odihnitor! somn.gif


Se pare ca se cam potrivesc.. liwlol.gif .. bebe paros ce am.. ca de cand am aflat mi-l imaginez in fel si chip.
Acum ca vi s-au rezolvat problemele cu bine, incearca sa te odihnesti si sa te relaxezi cat mai mult.. sa fie bebe linistit.

Pupici oFloare1.gif
alexa21
vad ca toata lumea primeste vesti bune de la control.am fost si noi ieri.dr. m-a felicitat ,a zis ca am un copil educat pt ca se dezv. ca la carte.avem 1,848 kg si e intoarsa definitiv.nu mai sunt probl asa mari cu colul dar continuam tratam.
oricum dr. a zis ca nu va fi prea dolofana si ca mai mult ca sigur nu o prinde DPN-ul in burtica,a zis ca se va naste mai devreme cu siguranta si mi-a zis sa fiu pregatita sa ajung cat mai repede la spital cand va incepe travaliul ca am toate semnele unei nasteri destul de rapide.
radea de mine cand l-am intrebat de epidurala.a zis ca si sa vrea si nu crede ca va mai avea timp si cu siguranta nu va fi necesara.
mi-a spus ca e mult pana ajunge la 35-36 de sapt si apoi nu mai e nici un pericol.acum vom vedea.dar zau,nu stiu cu cine o semana asa vitezomana,cu tac-su probabil,ca el e sofer tongue.gif
TIANA28
QUOTE(alexa21 @ May 17 2009, 10:37 AM) *
vad ca toata lumea primeste vesti bune de la control.am fost si noi ieri.dr. m-a felicitat ,a zis ca am un copil educat pt ca se dezv. ca la carte.avem 1,848 kg si e intoarsa definitiv.nu mai sunt probl asa mari cu colul dar continuam tratam.
oricum dr. a zis ca nu va fi prea dolofana si ca mai mult ca sigur nu o prinde DPN-ul in burtica,a zis ca se va naste mai devreme cu siguranta si mi-a zis sa fiu pregatita sa ajung cat mai repede la spital cand va incepe travaliul ca am toate semnele unei nasteri destul de rapide.
radea de mine cand l-am intrebat de epidurala.a zis ca si sa vrea si nu crede ca va mai avea timp si cu siguranta nu va fi necesara.
mi-a spus ca e mult pana ajunge la 35-36 de sapt si apoi nu mai e nici un pericol.acum vom vedea.dar zau,nu stiu cu cine o semana asa vitezomana,cu tac-su probabil,ca el e sofer tongue.gif


De ce nu apuca DPN-ul in burtica? hmm as vrea si eu sa ma asigure medicul ca o sa am o nastere rapida.. pray.gif cu toate ca toata lumea imi zicea asta..
MIRI
Buna mamici si bebici, mi-a fost dor de voi, dar vad ca sunteti bine si ma bucur f mult, noi renovam apartamentul si ne-am mutat la tara unde nu avem internet, la munca mergem mai rar si atunci nu am timp de net. Acum sunt intr-o vizita si mi-am zis sa nu pierd ocazia sa va salutam (eu si bebelina mea). La 30 saptamani aveam 1450 g si in rest suntem bine amandoua. A intervenit o modificare si anume locul nasterii- Clinica Euromaterna- Constanta. Va pupic si ne mai "citim" cand termin cu nebunia de acasa. Va pupam gravida.gif
TIANA28
QUOTE(MIRI @ May 17 2009, 02:03 PM) *
Buna mamici si bebici, mi-a fost dor de voi, dar vad ca sunteti bine si ma bucur f mult, noi renovam apartamentul si ne-am mutat la tara unde nu avem internet, la munca mergem mai rar si atunci nu am timp de net. Acum sunt intr-o vizita si mi-am zis sa nu pierd ocazia sa va salutam (eu si bebelina mea). La 30 saptamani aveam 1450 g si in rest suntem bine amandoua. A intervenit o modificare si anume locul nasterii- Clinica Euromaterna- Constanta. Va pupic si ne mai "citim" cand termin cu nebunia de acasa. Va pupam gravida.gif


Buna MIRI,

Spor la renovat casuta.. sa vina bebelina in casuta proaspat renovata. Am vazut ca vrei sa nasti la Euromaterna... sti cumva cat ajung costurile cu totul inclus?
stefyangro
Buna fetele!
Am fost plecata la tzara in weekend si abia am revenit.
vad ca si voi aveti problema cu scurgeri mai abundente, eu m-am speriat vineri seara rau de tot.
Aveam si burta foarte tare si cu scurgerile alea....
Luni merg sa vad si eu ce face rasfatzica mea, ca e de mare si ce a mai facut cu cordonul.
Felicitari pt bebeii vostri mari.
Va pup
mlaura
QUOTE(MIRI @ May 17 2009, 02:03 PM) *
Buna mamici si bebici, mi-a fost dor de voi, dar vad ca sunteti bine si ma bucur f mult, noi renovam apartamentul si ne-am mutat la tara unde nu avem internet, la munca mergem mai rar si atunci nu am timp de net. Acum sunt intr-o vizita si mi-am zis sa nu pierd ocazia sa va salutam (eu si bebelina mea). La 30 saptamani aveam 1450 g si in rest suntem bine amandoua. A intervenit o modificare si anume locul nasterii- Clinica Euromaterna- Constanta. Va pupic si ne mai "citim" cand termin cu nebunia de acasa. Va pupam gravida.gif

buna MIRI. am modificat in lista. si noi va salutam si ne bucuram ca sunteti bine tzuc.gif


1.muzo - DPN 1 iulie, Spital D.Stanca Cluj Napoca, dr. Mihaila, nume bebe: Alexandru
2.miha-ioana - DPN 1 iulie, Spitalul Judetean Ploiesti, dr.Marilena Avram, nume bebe: Daria Maria?
3.corina1236 - DPN 1 iulie, Maternitatea din Braila, dr. Tarachiu, nume bebe:?
4.alexutu
- DPN 2 iulie, Spitalul Municipal Bucuresti, dr.Simona Albu, nume bebe: Alex-Ionut, N.cezariana
5.TIANA28 - DPN 2 iulie, Maternitatea ISIS Constanta, dr.Cristureanu, nume bebe: Toma Sebastian, N.naturala
6.iuliaandreea- DPN 4 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ?
7.mlaura - DPN 5 iulie, Spitalul Municipal Bucuresti, dr. Doru Campean, nume bebe: Vlad, N.cezariana
8.pitana7 - DPN 6 iulie, Spital din Botosani, dr. Pitrop Mariana, nume bebe: Aida-Maria
9.b3b3_2007 - DPN 6 iulie, Spital in Germania, nume bebe: Dennis, N.naturala
10.alexa21-DPN 7 iulie, Sp.Curtea de Arges, dr Ali Zarbakhsh, nume bebe: Theodora-Nicoleta, N.naturala
11.ramonapop - DPN 7 iulie, Maternitatea Veche Mures, dr.Mohamed Shaer, nume bebe: Ianis-Calin, N.cezariana
12.pyssy - DPN 9 iulie, Spitalul Baylor, Dallas, dr. Sandra Brothers, nume bebe:Cristian Alexander
13.alisi_1 - DPN 10 iulie, Spital? dr.? nume bebe: Darya
14.myrella - DPN 11 iulie, Spitalul Municipal
Bucuresti, dr Secara Diana, nume bebe: David Sayd, N.naturala
15.emmasauoana - DPN 11 iulie, Clinica Eva din Brasov, dr. Vlad Anastasiu, nume bebe:Maria Alexandra
16.stefyangro - DPN 11 iulie, Spitalul Elias, dr Cristian Rodica, nume bebe:
Eva
Maria, N.naturala
17.laura85soare - DPN 11 iulie, Sp.Jud. Arges, dr.Tanasescu, nume bebe: Andrada Gabriela, N.naturala
18.rasfatata - DPN 13 iulie, Maternitatea Giulesti, dr. Albu Dinu Florin, nume bebe: Maria Ioana, N.cezariana
19.Leelee
- DPN 13 iulie, Spitalul din Alba (Cuneo), Italia, dr Fiorella Bencivenga, nume bebe: Ines Gia sau Erik
20.MIRI - DPN 15 iulie, Clinica Euromaterna- Constanta, dr. Rusa Marius, nume bebe:Maria Cristiana
21.elena_elless - DPN 16 iulie, Spital? dr.? nume bebe?
22.crysstynatm - DPN 16 iulie,Maternitatea Bega din Timisoara, dr. Dorneanu, nume bebe: Ana-Maria, N.cezariana

23.danadobre - DPN 17 iulie, Spital Elias, dr.Tutunaru, nume bebe:?
24.Vick24 - DPN 18 iul,Sentara Leigh Hosp,Virginia Beach,DrRichard N.Valentine,nume Albert Alexander
25.pogos - DPN 18 iulie, Spitalul Polizu, dr. Mihaela Vasilescu, nume bebe: Teodor sau Tudor, N.naturala
26.roisabella - DPN 18 iulie, Spital? dr.? nume bebe?
27.tweety2009 - DPN 20 iulie, Spitalul Municipal
Bucuresti, dr. Grigoriu Corina, nume bebe: Rebeca Maria
28.gabriela82 - DPN 20 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ?
29.alina2478 - DPN 20 iulie, Spitalul Giulesti, dr.Tarpan Celus, nume bebe: Matei - Mihai,
N.naturala
30.
camelia_ploiest - DPN 20 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ?

31.magGda - DPN 22 iulie, Maternitatea Ploiesti, dr Cernat, nume bebe: Teodora-Gabriela, N.cezariana
32.lucia - DPN 22 iulie, Spital prin Stockholm, dr? - probabil moasa , nume bebe :Adrian
33.alina16carmen - DPN 23 iulie, Sp.Dr.I.Craciun, Calinesti, dr Dragoi Georgeta, nume bebe: Daria-Anamaria
34.biarot - DPN 24 iulie, Maternitatea Bacau, dr Cruceanu, nume bebe: Radu Dominic sau Eliza Beatrice?
35.Q-bilina - DPN 24 iulie, Spitalul CMU-Regina Maria sau Municipal , dr.Sorin Badescu , nume bebe: Irina Alexia
36.mada80 - DPN 24 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ?
37.kmy81- DPN 25 iulie,Spitalul Cuza Voda din Iasi, dr. Schass Carmina, nume bebe: Ianis
38.ella09 - DPN 25 iulie, Spitalul Polizu, dr. Branescu, nume bebe: ?
39.mirela77 - DPN 26 iulie, Spitalul din Barlad, dr.?, nume bebe: Davide Alexandru

40.AMA - DPN 30 iulie, Spitalul Polizu, dr.Dana Oprescu, nume bebe: Gabriela
41.denisa81 - DPN 1 august, Spitalul CFR 2, dr.Mihaela Margaritescu, nume bebe: Natalia, N.naturala
42.ana-marya - DPN 2 august, maternitatea Rm.Valcea,dr.Mihaela Radulescu, nume bebe: Maria-Natalia

avem 20 fetite fetita.gif si 16 baietei barza.gif si 6 barza2.gif .
alexa21
QUOTE(TIANA28 @ May 17 2009, 01:03 PM) *
De ce nu apuca DPN-ul in burtica? hmm as vrea si eu sa ma asigure medicul ca o sa am o nastere rapida.. pray.gif cu toate ca toata lumea imi zicea asta..

nu-l apuca...pt ca nu mai vrea sa stea.desi sarcina merge normal,ea se dezv bine nu mai are stare.daca nu as avea tratam ar iesi ca tavalugul.si eu m-am mirat cand mi-a spus ca o sa nasc destul de rapid ca eu sunt cam pesimista de fel si eram convinsa ca va fi tocmai invers.dar se pare ca din cauza contractiilor pe care le am de la 28 de sapt corpul s-a preg mult mai repede pt nastere.sper sa fie cum zice dr.am 32 de sapt mai avem 4 pana la a fi in afara oricarui pericol.

voi cum va simtiti?eu ma simt tare rau de azi-noapte.nu stiu de la ce dar m-am deranjat la stomac ff tare si de la 4 dimineata nu am mai dormit si mi-e rau,imi vine sa vomit.am iesit acum putin afara ca nu era ff cald,sa platesc niste facturi.la posta nu au aer conditionat si e un aer irespirabil inauntru si drept urmare...mi s-a facut rau si am fost pe punctul de a lesina in jumatea incaperii.ma albisem toata,mi s-au invinetit buzele,transpiram etc.toata lumea se uita la mine,ca se vedea pe fata mea ca mi-e rau dar nimeni nu s-a sinchisit sa ma intrebe macar daca pot ajunge afara cand eu ma impleticeam pe acolo.uf,pana la urma am ajuns acasa si nici nu mai ies.si cand ma gandesc,ca eu peste tot lasam gravidele si mamele cu bb in fata mea.dar asa e una lume.
pitana7
salut mamicilor, si eu ma simt destul de rau astazi mi s-au umflat destul de rau picioarele si mainile si am o durere groaznica de spate. abia astept sa treaca ziua asta si, mai mult ca sigur, de la 1 iunie voi intra si eu in concediu prenatal. noaptea devine un cosmar, ma invart de nenumarate ori si ma trezesc cu dureri de coaste, dar cel putin nu urinez noaptea.
TIANA28
QUOTE(alexa21 @ May 18 2009, 11:53 AM) *
nu-l apuca...pt ca nu mai vrea sa stea.desi sarcina merge normal,ea se dezv bine nu mai are stare.daca nu as avea tratam ar iesi ca tavalugul.si eu m-am mirat cand mi-a spus ca o sa nasc destul de rapid ca eu sunt cam pesimista de fel si eram convinsa ca va fi tocmai invers.dar se pare ca din cauza contractiilor pe care le am de la 28 de sapt corpul s-a preg mult mai repede pt nastere.sper sa fie cum zice dr.am 32 de sapt mai avem 4 pana la a fi in afara oricarui pericol.

voi cum va simtiti?eu ma simt tare rau de azi-noapte.nu stiu de la ce dar m-am deranjat la stomac ff tare si de la 4 dimineata nu am mai dormit si mi-e rau,imi vine sa vomit.am iesit acum putin afara ca nu era ff cald,sa platesc niste facturi.la posta nu au aer conditionat si e un aer irespirabil inauntru si drept urmare...mi s-a facut rau si am fost pe punctul de a lesina in jumatea incaperii.ma albisem toata,mi s-au invinetit buzele,transpiram etc.toata lumea se uita la mine,ca se vedea pe fata mea ca mi-e rau dar nimeni nu s-a sinchisit sa ma intrebe macar daca pot ajunge afara cand eu ma impleticeam pe acolo.uf,pana la urma am ajuns acasa si nici nu mai ies.si cand ma gandesc,ca eu peste tot lasam gravidele si mamele cu bb in fata mea.dar asa e una lume.


Pai daca e dupa cate contractii am zilnic inseamna ca si eu o sa nasc usor?? anima1.gif Eu sper sa mai stea in burtica macar pana la mijlocul lui iunie... tati are un presentiment asa ca nu ne apuca luna iulie cu el in burtica. Sa vedem acum.. macar de-ar trece de 37 de saptamani.. nu mai e mult.. pray.gif
imi pare rau ca te-ai simtit asa ... nu cumva a fost vreo cadere de glicemie? Incearca sa ai tot timpul ceva dulce la tine.. eu asa am observat ca-mi trec starile alea de lesin. Cat despre oameni nepoliticosi si needucati... la noi e plin.. nici nu mai trebuie sa te enervezi...ca nu rezolvi nimik. Stai cuminte la casuca si ai grija de bebelina tzuc.gif
myrella
QUOTE(alexa21 @ May 18 2009, 12:53 PM) *
nu-l apuca...pt ca nu mai vrea sa stea.desi sarcina merge normal,ea se dezv bine nu mai are stare.daca nu as avea tratam ar iesi ca tavalugul.si eu m-am mirat cand mi-a spus ca o sa nasc destul de rapid ca eu sunt cam pesimista de fel si eram convinsa ca va fi tocmai invers.dar se pare ca din cauza contractiilor pe care le am de la 28 de sapt corpul s-a preg mult mai repede pt nastere.sper sa fie cum zice dr.am 32 de sapt mai avem 4 pana la a fi in afara oricarui pericol.

voi cum va simtiti?eu ma simt tare rau de azi-noapte.nu stiu de la ce dar m-am deranjat la stomac ff tare si de la 4 dimineata nu am mai dormit si mi-e rau,imi vine sa vomit.am iesit acum putin afara ca nu era ff cald,sa platesc niste facturi.la posta nu au aer conditionat si e un aer irespirabil inauntru si drept urmare...mi s-a facut rau si am fost pe punctul de a lesina in jumatea incaperii.ma albisem toata,mi s-au invinetit buzele,transpiram etc.toata lumea se uita la mine,ca se vedea pe fata mea ca mi-e rau dar nimeni nu s-a sinchisit sa ma intrebe macar daca pot ajunge afara cand eu ma impleticeam pe acolo.uf,pana la urma am ajuns acasa si nici nu mai ies.si cand ma gandesc,ca eu peste tot lasam gravidele si mamele cu bb in fata mea.dar asa e una lume.



Doamna ajuta sa stea in burtica atat cat trebuie si sa nasti usor asa cum ti-a zis oFloare1.gif Cred k oricine si-ar dori sa auda asa ceva de la medic, vorba Tianei wink.gif
Deci eu nu mai pot asculta povesti cu lume tampita ... simt ca mi se ridica sangele in cap cand aud!!! nervi.gif nervi.gif nervi.gif Nu pot sa cred cum de unii sunt asa nesimtiti!!! offf...bine k i ajuns aksa...stai si tu cumintica mai ales daca e posibil sa nasti mai repede hug.gif
myrella

Le asteptam pe laura si pe stefyangro cu vesti bune de la dr floare2.gif
Tinem pumnii gravida.gif
myrella

Asaaaa...acum sa va spun si eu...am fost in weekend la iarba verde cu gandul sa ne mai racorim, dar desi era f innorat abia puteai respira...Eram ca la tropice, transpiram incontinuu wacko.gif ciudata vreme...ba ne-am si bronzat un pic...chiar daca am stat numai sub umbrela cool.gif Am sa va pun niste pozici sa vedeti ce mare am crescut laugh.gif
Acum referitor la starile mele...mi-e ffffff cald atat noaptea cat si ziua....chiar daca stau cu geamurile deschise mereu, sper sa ne punem AC mai repede!!! yes.gif Apoi mai sunt durerile mele pelviene, care le simt efectiv ca niste taieturi, mai ales cand stau intinsa sau in fund si imi schimb pozitia...e groaznic, strang din dinti de durere sad.gif lucru care imi da mult de gandit referitor la nastere...am inceput sa cred si eu ca voi naste sigur mai repede, undeva prin iunie, pt ca am burta deja f mare, ma umflu si la maini si la fata si la picioare, am tot felul de dureri si intepaturi in zona abdomenului inferior... unsure.gif
Plus ca simt uneori niste dureri care imi amintesc de cele de la ciclul menstrual (stiu de la dr ca asa se manifesta sontractiile dureroase) dar sunt niste dureri surde, care dureaza destul de putin si nu cresc nici nu scad in intensitate si nici nu mi se intareste burta in momentele alea unsure.gif Deci habar n-am daca sunt contractii dureroase sau nu... Voi le avet? Poate ne lumineaza mamica Pgos, k ea a mai trecut prin asa ceva gravida.gif
In rest, astept cu nerabdare vizita la dr de miercuri!

P.S. : ma plictisesc ingrozitor! Ma duc sa mai fac un dus wink.gif dar am sa fiu pe aici daca mai are cineva chef de vorba tongue.gif
magGda
Buna mamicilor,
Noi mergem saptamana asta la setul urmator de analize si la o alta echo sa vedem ce dimenziuni mai avem??
Doctora mea mi-a recomandat sa fac vaccinul antitetanos si cred ca-l fac saptamana viitoare. In rest suntem bine.
Ma gandeam la nasterea asta prin cezariana, ce se intampla daca bebelina se grabeste sa iasa, asa cum se cam zice despre fetite??
Daca am vreo surpriza si e doctora plecata, sau alte faze d'astea??
Sper sa fie bine si sa nu avem nici o problema.
Va pupam pe toti si pe toate.
mlaura
QUOTE(myrella @ May 18 2009, 01:17 PM) *
Le asteptam pe laura si pe stefyangro cu vesti bune de la dr floare2.gif
Tinem pumnii gravida.gif


miercuri vin cu vestile, ca atunci am programarea floare2.gif
myrella
QUOTE(mlaura @ May 18 2009, 03:10 PM) *
miercuri vin cu vestile, ca atunci am programarea floare2.gif



In aceeasi zi cu mine oFloare.gif Ne comparam rezultatele, k si asa avem DPN-uri apropiate tongue.gif
Bafta!
rasfatata
voi cum va simtiti?eu ma simt tare rau de azi-noapte.nu stiu de la ce dar m-am deranjat la stomac ff tare si de la 4 dimineata nu am mai dormit si mi-e rau,imi vine sa vomit.am iesit acum putin afara ca nu era ff cald,sa platesc niste facturi.la posta nu au aer conditionat si e un aer irespirabil inauntru si drept urmare...mi s-a facut rau si am fost pe punctul de a lesina in jumatea incaperii.ma albisem toata,mi s-au invinetit buzele,transpiram etc.toata lumea se uita la mine,ca se vedea pe fata mea ca mi-e rau dar nimeni nu s-a sinchisit sa ma intrebe macar daca pot ajunge afara cand eu ma impleticeam pe acolo.uf,pana la urma am ajuns acasa si nici nu mai ies.si cand ma gandesc,ca eu peste tot lasam gravidele si mamele cu bb in fata mea.dar asa e una lume.
[/quote]
buna mamici,
de ceva timp va tot citesc dar nu am avut timp sa mai scriu deoarece ma pregatesc de sesiune.
si eu am temeri in legatura cu DPN-ul fiindca la ultima eco- pe 2 mai dl. doctor ne-a spus ca s-a schimbat data si in loc de 13 iulie este 2 iulie. pt mine chiar e o probl. reala pt ca sesiunea dureaza pana pe 27 iunie si nu vreau sa raman cu vreo restanta. dupa ce vine rasfatata mica n-o sa mai am chef de invatat si nici timp. sincer, de-abia astept s-o vad dar ma ingrozesc caldurile ce s-au anuntat. desi am AC nu prea il suport, stranut imediat ce-i dau drumul.
bine ca nu sunt nevoita sa mai merg la scarbici, de la 1 mai sunt in prenatal, oricum nu mai suportam caldura din mijloacele de transport si nesimtirea femeilor - culmea.
de cate ori urcam intr-un tramvai locurile rezervate erau ocupate de femei tinere care se uitau insistent la burta mea si dupa ce se convingeau ca sunt insarcinata isi intorceau privirea spre fereastra si ma ignorau.
celor care isi mai intorceau privirea inca o data spre mine le aruncam in fata - " da doamna sunt insarcinata, daca nu v-ati convins de prima oara si acestea sunt locuri rezervate exact pt femei ca mine nu ca dvs"
am intalnit pers care macar dupa avertisment s-au ridicat dar au fost si din cele lipsite de un elementar bun simt care au preferat sa pretinda ca nu au auzit.
ma intreb oare ele n-au fost insarcinate niciodata? n-au mers niciodata cu un copil brate? unde a disparut omenia?
in fine, de unde nu e nici Dumnezeu nu cere? cine sunt eu sa le fac educatie la varsta asta??
si mai tare ma deranjeaza cand d-na postarita vine pana la usa si-mi lasa instiintarea ca am o recomandata sau ca a venit alocatia primei fetite fara sa sune macar la usa. asta e culmea nesimtirii mai ales ca e platita pt asta. motivatia e ca nu are bani la ea dar motivul real e ca nu "atenta" cu ea cand se deranjeaza sa sune!
culmea, cand nu are nimic pt mine suna la interfon sa-i deschid usa blocului iar cand am si eu ceva de 2 ori pe luna ma evita. ma apuca toate crizele mai ales ca OP 69 e undeva pe la mijlocul unei strazi pe care nu circula nimic. si eu am cerclaj si pana acum nu am avut autoturism propriu. si bebelusa e asezata ffff jos si am impresia ca fac pipi pe mine de cate ori face vreo miscare.
De ceva vreme nu ma lasa sa dorm decat 3-4 ore noaptea si o ora la pranz. si doar pe spate, cum vreau sa ma intorc pe o parte incepe repriza de box.
voi cum dormiti??
mlaura
QUOTE(myrella @ May 18 2009, 02:54 PM) *
In aceeasi zi cu mine oFloare.gif Ne comparam rezultatele, k si asa avem DPN-uri apropiate tongue.gif
Bafta!


multumesc, si tie bafta si sa ne duci vesti cat mai bune bouncy.gif
alina16carmen
salutare mamici de iulie si bebelusi din burtici! oFloare.gif
am lipsit week-end-ul asta de pe forum pt ca am fost putin ocupate.
nici noi nu dormim f bine noaptea. dupa 4-5 ore ne trezim sa facem vizita la toaleta si apoi dureaza si o ora pana adormim. dupa amiaza ma odihnesc vreo 2 ore si recuperez atunci. si chiar daca stiu ca nu e indicat cel mai bine ma odihnesc intinsa pe spate (de catva timp). atunci si ea e linistita. cand se va naste bebelina nu voi mai dormi nici macar atat, asa ca ma antrenez de pe acum! biggrin.gif
alexa21
QUOTE(myrella @ May 18 2009, 01:31 PM) *
Asaaaa...acum sa va spun si eu...am fost in weekend la iarba verde cu gandul sa ne mai racorim, dar desi era f innorat abia puteai respira...Eram ca la tropice, transpiram incontinuu wacko.gif ciudata vreme...ba ne-am si bronzat un pic...chiar daca am stat numai sub umbrela cool.gif Am sa va pun niste pozici sa vedeti ce mare am crescut laugh.gif
Acum referitor la starile mele...mi-e ffffff cald atat noaptea cat si ziua....chiar daca stau cu geamurile deschise mereu, sper sa ne punem AC mai repede!!! yes.gif Apoi mai sunt durerile mele pelviene, care le simt efectiv ca niste taieturi, mai ales cand stau intinsa sau in fund si imi schimb pozitia...e groaznic, strang din dinti de durere sad.gif lucru care imi da mult de gandit referitor la nastere...am inceput sa cred si eu ca voi naste sigur mai repede, undeva prin iunie, pt ca am burta deja f mare, ma umflu si la maini si la fata si la picioare, am tot felul de dureri si intepaturi in zona abdomenului inferior... unsure.gif
Plus ca simt uneori niste dureri care imi amintesc de cele de la ciclul menstrual (stiu de la dr ca asa se manifesta sontractiile dureroase) dar sunt niste dureri surde, care dureaza destul de putin si nu cresc nici nu scad in intensitate si nici nu mi se intareste burta in momentele alea unsure.gif Deci habar n-am daca sunt contractii dureroase sau nu... Voi le avet? Poate ne lumineaza mamica Pgos, k ea a mai trecut prin asa ceva gravida.gif
In rest, astept cu nerabdare vizita la dr de miercuri!

P.S. : ma plictisesc ingrozitor! Ma duc sa mai fac un dus wink.gif dar am sa fiu pe aici daca mai are cineva chef de vorba tongue.gif

si eu am probleme cu caldura.stau la et 3.as fi putut monta aer cond dar pediatrul mi-a spus ca nu e bine deloc pt bb asa ca nu stiu ce sa fac.
si pe mine ma mai doare burta pe jos ceea ce vesteste ca bebeilna mea de iulie s-ar putea sa fie sigur de iunie.mie medicul mi-a spus ca atunci cand simt niste dureri sacaietoare ca la menstruatie care nu cedeaza la no-spa sau dureri puternice de spate sau dureri de burta care revin la aprox. 30 min. sa dau fuguta la maternitate
eu stiu ca durerile ca la menstra pot aparea si fara sa se intareasca burta.
tiana,nu stiu daca era de la glicemie.mi s-ar parea ciudat pt ca inainte sa plec nu am putut manca decat niste biscuiti ca sa iau pastilele.eu de obicei am probl cu calcemia,fac niste crize urate rau.
cu siguranta era de la caldura.aer cond aveau dar nu ii dau drumul ca de...suntem in romania.pur si simplu nu puteai respira cat era de cald.si e o cladire doar cu geamuri fara nici un fel de aerisire sau geam deschis,nimic.pur si simplu mori inauntru vara.
oricum eu ies ff putin afara doar cand trebuie neaparat dar se pare ca acum voi rari si aceste mici iesiri. tzuc.gif
alina2478
QUOTE(TIANA28 @ May 15 2009, 07:35 PM) *
Da, eu tot la Prosana merg la consultatii. Daca te programai luni.. chiar ne intalneam wink.gif.. eu am luni la 17. Iti face si el echo... are ecograf.. eu daca am facut doar morfo.. am fost la o doctorita specializata in asa ceva. La dansu nu am facut decat un echo.. care mi-a trebuit ptr Triplu Test. De acum incolo banuiesc ca voi face mai des.. si echo-uri si consultatii. E destul de relaxant ca si medic.. sa-mi spui cum ti s-a parut.
Si acum vin cu ultimele noutati... azi am avut Morfo de trim 3 ... ultima super.gif Ne prezentam cam asa: suntem mai mari cu 2 zile.. asta inseamna DPN pe 2 iulie, avem 2,034 kg, intorsi cu capul in jos. Din pacate oricat s-a chinuit doctorita nu a reusit sa surprinda fatuca.. statea cu mainile si cu o talputa pe fata partners.gif.. A zis ca e perfect proportionat.. suntem tare fericiti ca e sanatos si nu sunt probleme. Colul e lung, inchis, lichid normal... asa ca m-am linistit

Va pup floare2.gif

BUNA TIANA

FELICITARI PTR REZULTATELE MORFOFETALEI..SA CRESTETI MARI SI SANATOSI

POOP oFloare1.gif

ALINA& MATEI-MIHAI
myrella

Fetelor va pun si eu niste poze sa vedeti cum m-am transformat doh.gif

24 saptamani:


28 saptamani:


32 saptamani (sambata):


myrella
mie mi se pare ca m-am umflat f tare la la fata si la picioare (desi nu stiu daca se vede ca aveam adidasi)
Voi ce ziceti? unsure.gif Si voi v-ati umflat la fel? Va invit pe toate sa puneti pozici noi gravida.gif
alina2478
QUOTE(myrella @ May 18 2009, 03:47 PM) *
mie mi se pare ca m-am umflat f tare la la fata si la picioare (desi nu stiu daca se vede ca aveam adidasi)
Voi ce ziceti? unsure.gif Si voi v-ati umflat la fel? Va invit pe toate sa puneti pozici noi gravida.gif

BUNA MIRELA

STAI LINISTITA...SI EU AM PICIOARELE UMFLATE, IAR CAND E F CALD AFARA AM SI DEGETELE DE LA MAINI AC NISTE CRENVUSTI

CRED CA RETINEM SI APA...

DAR NU MAI AVEM MULT SI TRECEM SI PESTE ACEST PRAG...EU DE ABIA ASTEPT SA INTRU IN PRENATAL DE LA 1 IUNIE, CACI LA BIROU STAU 6- 8 ORE SI-TI DAI SEAMA CUM IMI SIMT PICIOARELE LA SF ZILEI....


POOPICI oFloare1.gif

ALINA@ MATEI-MIHAI
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.