Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
denysa81
QUOTE(kmy81 @ Sep 20 2010, 10:59 AM) *
Si la Is ploua dry.gif iareu mai sunt si la servici...

Nasol. Si eu incep de saptamana viitoare un job in aer liber part time. Adica o saptamana da si una nu. Sper sa se faca vreme buna si sa il pot practica cu placere. oricum nu e cine stie ce, dar mai vine un ban in plus in casa. sper sa vina vreme buna.
kmy81
Eu am ales sa ma intorc la serviciu pentru ca in primul rand sunt interesata de vechimea in profesie decat de cea in munca iar in al doilea rand pentru ca mama a iesit la pensie si poate sta cu Ianis ca altfel... Cat am stat acasa am incercat si eu sa gasesc ceva part time dar nu am gasit nimic...multa bafta Denysa
denysa81
QUOTE(kmy81 @ Sep 20 2010, 05:27 PM) *
Eu am ales sa ma intorc la serviciu pentru ca in primul rand sunt interesata de vechimea in profesie decat de cea in munca iar in al doilea rand pentru ca mama a iesit la pensie si poate sta cu Ianis ca altfel... Cat am stat acasa am incercat si eu sa gasesc ceva part time dar nu am gasit nimic...multa bafta Denysa

Multumesc. La fel si tie si spor la treaba.
denysa81
hellooooooooooooooooooo
nu mai este nimeni pe aici? hai ca mi-a venit in minte o intrebare pentru a anima atmosfera: copiii vostri dorm pe perna sau tot pe pat fara perna? Miru inca doarme pe pat. Oare nu ar dormi mai bine pe perna?
A... si i-au iesit si 2 maselute. E o maraiala si o jale pe capul ei, saracuta.
mirela77
Buna ziua la toate mamicile!
Denysa bafta la munca, iti tin pumnii sa ai vreme buna. In legatura cu ce intrebai tu...al meu demult doarme pe perna. Mi-a recomandat medicul pediatru sa il pun pe perna pentru ca asa respira mai bine si nu i se infunda nasul.
Sa va fie bine cele 2 maselute oFloare1.gif
dragutza2010
Servus !
Noi dormim fara pernuta si ne este bine asa. Bianca doarme cu perna. Ea este mai mare.

Azi e o zi palcuta la noi. Nu merg la scoala pt ca stau cu cel mic , e cam racit. Am timp si de facut mancare si de curatenie.
Sa aveti o zi frumoasa !
trandafir.gif
ankaA
Buna mamici,eu o culc pe Iasmina pe perna numai ziua pt ca o legan si dupa o mut cu totul in patut,dar noaptea nu pt ca adoarme la san si cand o mut in patut se intoarce pe burta.Asa doarme,pe burta cu fundul in sus liwlol.gif .
Voi cum va mai jucati cu copiii vostri si cat timp acordati pt joaca impreuna?
crysstynatm
QUOTE(denysa81 @ Sep 20 2010, 10:20 PM) *
Multumesc. La fel si tie si spor la treaba.

Denysa, spune-mi te rog, cum esti platita? adica esti cu contract de prestari servicii? Avand indemnizatia noi nu putem lucra la liber, nu?
denysa81
va multumesc pentru raspunsurile cu perna floare2.gif

QUOTE(mirela77 @ Sep 21 2010, 12:19 PM) *
Buna ziua la toate mamicile!
Denysa bafta la munca, iti tin pumnii sa ai vreme buna. In legatura cu ce intrebai tu...al meu demult doarme pe perna. Mi-a recomandat medicul pediatru sa il pun pe perna pentru ca asa respira mai bine si nu i se infunda nasul.
Sa va fie bine cele 2 maselute oFloare1.gif

multumesc pentru urari!!! floare2.gif

QUOTE(ankaA @ Sep 21 2010, 02:31 PM) *
Buna mamici,eu o culc pe Iasmina pe perna numai ziua pt ca o legan si dupa o mut cu totul in patut,dar noaptea nu pt ca adoarme la san si cand o mut in patut se intoarce pe burta.Asa doarme,pe burta cu fundul in sus liwlol.gif .
Voi cum va mai jucati cu copiii vostri si cat timp acordati pt joaca impreuna?

noi nu prea ne jucam. de fapt dansez in fata ei si se prapadeste de ras, urca pe scari si eu dupa ea sa o dau jos, merge la priza si rade de moare cand o intreb ce face acolo ca nu e voie (am aparatori la prize), si cam atat. in rest dupa mine toata ziua, iar pe afara eu dupa ea.

QUOTE(crysstynatm @ Sep 21 2010, 04:01 PM) *
Denysa, spune-mi te rog, cum esti platita? adica esti cu contract de prestari servicii? Avand indemnizatia noi nu putem lucra la liber, nu?

e o firma de distributie pliante si imi face un contract, dar nu stiu de care, fara carte de munca sau alte complicatii. cred ca un contract de colaborare. vad ce fac si iti zic. nu e cine stie ce, dar mai iese un ban si mai fac si eu altceva. sa vad cum e sa cobori de la rangul de sefa, la munca de jos biggrin.gif
crysstynatm
QUOTE(denysa81 @ Sep 21 2010, 09:54 PM) *
va multumesc pentru raspunsurile cu perna floare2.gif
multumesc pentru urari!!! floare2.gif
noi nu prea ne jucam. de fapt dansez in fata ei si se prapadeste de ras, urca pe scari si eu dupa ea sa o dau jos, merge la priza si rade de moare cand o intreb ce face acolo ca nu e voie (am aparatori la prize), si cam atat. in rest dupa mine toata ziua, iar pe afara eu dupa ea.
e o firma de distributie pliante si imi face un contract, dar nu stiu de care, fara carte de munca sau alte complicatii. cred ca un contract de colaborare. vad ce fac si iti zic. nu e cine stie ce, dar mai iese un ban si mai fac si eu altceva. sa vad cum e sa cobori de la rangul de sefa, la munca de jos biggrin.gif

Mersi! Te rog sa-mi spui pt ca mi-am gasit si eu ceva dar era problema asta cu indemnizatia.
crysstynatm
Neata mamici!!

Raspundem si noi :
Ana-Maria doarme fara perna, si mi se pare bine. Cand a avut nasucul infundat am pus-o pe o perna dar se tot tragea in jos si ajungea tot fara perna, am inteles ca nu ii place.
Cat despre jucat cu ea.....eu nu prea, in schimb bunicile o zapacesc. Avem cuburi care trebuie bagate in gauri, avem masinute dupa care plange, avem papusele pe care nu le baga in seama si avem castroane in care face mancare....
dragutza2010
Buna dimi !
Eu ma joc in fiecare zi cu copiii. nu e zi fara muzica si binenteles ca si dansam. Apoi alergam (aud si vecinii de jos guitar.gif ). sarim in canapea (eu nu) rolleyes.gif . costruim . Depinde ce vor ei, in special Bianca. Afara avem bicicleta, razvan urca pe topogan ,eu pe langa el.

Am unprogram incarcat dar seara tot ma joc cu ei , sa nu simta lipsa mea de peste zi.
O zi faina !
smile.gif
ankaA
Multumesc pt raspunsuri,noi ne jucam prea putin,pt ca daca ma ating de jucariile ei imi da mana la o parte si in general ii place sa le imprastie.In rest e foarte independenta,ma da la o parte si nu ma lasa sa-i arat nimic decat daca i se pare ei distractiv.
Sa aveti o zi buna!
TIANA28
QUOTE(denysa81 @ Sep 21 2010, 10:24 AM) *
hellooooooooooooooooooo
nu mai este nimeni pe aici? hai ca mi-a venit in minte o intrebare pentru a anima atmosfera: copiii vostri dorm pe perna sau tot pe pat fara perna? Miru inca doarme pe pat. Oare nu ar dormi mai bine pe perna?
A... si i-au iesit si 2 maselute. E o maraiala si o jale pe capul ei, saracuta.

Toma doarme si pe perna si fara ...dar are o perna fff subtire sa zic asa.
Felicitari ptr maselute, la noi se lasa asteptate...adica se vad dungulitele dar nu vor sa plezneasca deloc. Bafta cu noul job!!

Noi ne jucam mai toata ziua, cu masinutele, cuburile, flasnetele, cu mingea, potrivim forme, dimineata mergem in parc (are o gasca mare de copii, toti sub 2 ani), seara se joaca cu tati, mergem pe plaja..jucam bau, ne dam pe topogane si in toate nazdravaniile din parc, leaganul insa nu ne mai fascineaza. De obicei are 2 iesiri pe zi, dimineata si seara si cred ca asta e si motivul ptr care nu-mi mai ajunge timpul asta deloc doh.gif
TIANA28
Punem si noi cateva poze mai recente:



Ultima e facuta duminica asta, la gratar in Cheile Dobrogei
denysa81
QUOTE(TIANA28 @ Sep 22 2010, 03:31 PM) *
Punem si noi cateva poze mai recente:



Ultima e facuta duminica asta, la gratar in Cheile Dobrogei

Cat de frumusel s-a facut!!! Imi era dor sa il vad.
alina16carmen
Frumusel si dulce mai e Toma. Sa-ti traiasca!

Si eu am avut "problema" cu perna, dar m-am interesat pe net si am aflat ca pana la 2-3 ani nu trebuie sa ii culcam pe perna. si atunci trebuie sa le luam pernitza speciala mai mica. Deja incercasem sa o culc pe o pernitza si nu a vrut. si oricum mi-ar fi fost greu sa o alaptez cat ea ar fi fost cu capul mai ridicat pe o perna. va cere ea perna cand va simti nevoia. eu stiu ca dr recomanda si pt noi dormitul fara perna, daca putem. va pupam!
felicitari denysa pt curajul de a-ti lua un job!
alina16carmen
fetelor eu am fost sambata la un control ginecologic pt ca aveam niste dureri si am descoperit ca am uterul fibromatos. acum sunt sub tratament, naturist ca alaptez. sper sa dispara in cateva luni. nu pare sa fie ceva grav, dar trebuie tratat.
denysa81
QUOTE(alina16carmen @ Sep 22 2010, 05:10 PM) *
Frumusel si dulce mai e Toma. Sa-ti traiasca!

Si eu am avut "problema" cu perna, dar m-am interesat pe net si am aflat ca pana la 2-3 ani nu trebuie sa ii culcam pe perna. si atunci trebuie sa le luam pernitza speciala mai mica. Deja incercasem sa o culc pe o pernitza si nu a vrut. si oricum mi-ar fi fost greu sa o alaptez cat ea ar fi fost cu capul mai ridicat pe o perna. va cere ea perna cand va simti nevoia. eu stiu ca dr recomanda si pt noi dormitul fara perna, daca putem. va pupam!
felicitari denysa pt curajul de a-ti lua un job!

floare2.gif

QUOTE(alina16carmen @ Sep 22 2010, 05:15 PM) *
fetelor eu am fost sambata la un control ginecologic pt ca aveam niste dureri si am descoperit ca am uterul fibromatos. acum sunt sub tratament, naturist ca alaptez. sper sa dispara in cateva luni. nu pare sa fie ceva grav, dar trebuie tratat.

nasol. multa sanatate, sa treaca repede. floare2.gif
dragutza2010
servus !
am citit mesajele voastre. Am vazut si poze cu un ingeras , Tiana sa-ti traiasca !
Alina , sper sa te faci bine cat mai repede.
Noi suntem ok. Bianca e mai bine la gradi . Razvi mai are un pic de mucisori, dar sper sa-i treaca repede sa pot sa-i fac vaccinul .
o seara frumoasa!
Aveti grija de voi si de ingerasi ! tzuc.gif
pitana7
QUOTE(alina16carmen @ Sep 22 2010, 04:15 PM) *
fetelor eu am fost sambata la un control ginecologic pt ca aveam niste dureri si am descoperit ca am uterul fibromatos. acum sunt sub tratament, naturist ca alaptez. sper sa dispara in cateva luni. nu pare sa fie ceva grav, dar trebuie tratat.

cum se manifestau durerile? eu cand sunt la ciclu am sangerari abundente si dureri foarte mari (nu am mai fost la control gineco de cand am nascut)
alina16carmen
QUOTE(pitana7 @ Sep 23 2010, 09:54 PM) *
cum se manifestau durerile? eu cand sunt la ciclu am sangerari abundente si dureri foarte mari (nu am mai fost la control gineco de cand am nascut)

durerile sunt de fapt niste intepaturi. simt ca parca ma sageata ceva. daca ma apas pe burta ma doare f tare in interior. fiindca uterul e ingrosat imi apasa si pe vezica si merg des la toaleta. si eu am menstruatii abundente si uneori imi veneau si la 17 zile diferenta, ceea ce nu e normal. acum nu mi-a mai venit de pe 17 iulie.si inainte aveam dereglari ale menstruatiei, dar nu aveam problema asta cu uterul fibromatos. a aparut dupa ce am nascut. e bine sa mergi la control gineco macar o data pe an. chiar daca nu ai nimic partners.gif
crysstynatm
Buna mamici!

am racit.....si se pare ca i-am dat si la Ana-Maria.... nervi.gif Asta-noapte mama mama ce ne-am mai chinuit, s-a trezit bucuruza tot din 2 in 2 ore si a baut cam 1 l lapte, altceva nu vroia....... wacko.gif M-a zapacit de cap.
ieri am inregistrat noi succese in mersul singurica, merge cu mainile in fata parca e somnambula....

Alina, sa ai grija cu uterul fibromatos. Mama mea a avut (spun "a avut" pt ca a scapat de el, nu altceva.......), toata viata a avut menstruatie urata, si in ultimul timp, adica de la 48 de ani avea cate o luna incontinuu, apoi 2-3 luni pauza , si tot asa. Trebuia sa mearga sa-i faca chiuretaj ca altfel nu se oprea. Chiar cu 2 zile inainte de nunta mea a facut unul ca nu se putea tine pe picioare. Anul trecut in toamna a facut histerectomie, dr a inceput laparoscopic dar a trebuit sa intervina si clasic pt ca era foarte urat si a inceput sa sangereze. Nu vreau sa te sperii, dar mai ales daca l-ai depistat devreme (mama mea abia la 48 ani) sa te tii de el. Cauza principala se pare ca ar fi excesul de estrogen. Sunt si tratamente naturiste , extractul de zmeur te ajuta.

iti doresc multa sanatate!!
crysstynatm
http://drweather.wordpress.com/2009/11/07/...m-arata-uterul/ ....imi place mie blog-ul asta.......smile.gif
alina16carmen
QUOTE(crysstynatm @ Sep 24 2010, 08:13 AM) *
Buna mamici!

am racit.....si se pare ca i-am dat si la Ana-Maria.... nervi.gif Asta-noapte mama mama ce ne-am mai chinuit, s-a trezit bucuruza tot din 2 in 2 ore si a baut cam 1 l lapte, altceva nu vroia....... wacko.gif M-a zapacit de cap.
ieri am inregistrat noi succese in mersul singurica, merge cu mainile in fata parca e somnambula....

Alina, sa ai grija cu uterul fibromatos. Mama mea a avut (spun "a avut" pt ca a scapat de el, nu altceva.......), toata viata a avut menstruatie urata, si in ultimul timp, adica de la 48 de ani avea cate o luna incontinuu, apoi 2-3 luni pauza , si tot asa. Trebuia sa mearga sa-i faca chiuretaj ca altfel nu se oprea. Chiar cu 2 zile inainte de nunta mea a facut unul ca nu se putea tine pe picioare. Anul trecut in toamna a facut histerectomie, dr a inceput laparoscopic dar a trebuit sa intervina si clasic pt ca era foarte urat si a inceput sa sangereze. Nu vreau sa te sperii, dar mai ales daca l-ai depistat devreme (mama mea abia la 48 ani) sa te tii de el. Cauza principala se pare ca ar fi excesul de estrogen. Sunt si tratamente naturiste , extractul de zmeur te ajuta.

iti doresc multa sanatate!!

Imi pare rau ca tu si micuta ta sunteti racite. Imi inchipui ce greu iti e! Ma bucur ca buburuza progreseaza cu mersul. De acum sa te tii, ca va umbla peste tot... happy.gif
Am mai citit si eu pe net ca uterul fibromatos poate da in ceva mai grav daca nu il tratezi. eu fac un tratament naturist cu Prementid. daca nu alaptam inca probabil ca imi dadea alte medicamente, dar asa... ma gandesc ca pastilele astea isi vor face mai greu efetul decat unele mai puternice. in decembrie merg din nou la control si daca nu se vede nicio imbunatatire, o intarc pe daria si schimb tratamentul. sper sa nu ajung la operatie. mersi mult pt informatii. partners.gif
alina16carmen
QUOTE(crysstynatm @ Sep 24 2010, 08:16 AM) *

biggrin.gif simpatica explicatia!
alina16carmen
mamici, voi ce le mai dati sa pape piticilor vostri? eu sunt in pana de idei.as vrea sa ii fac ceva nou, ca ma gandesc ca s-a plictisit sa-i repet aceleasi feluri de mancare.
mirela77
Bun regasit mamici! Noi suntem mai absenti ca e bunica la noi si e joaca pe capul nostru toata ziua si plimbareala.

Alina16 carmen multa sanatate si sper sa te faci bine fara a fi nevoie de intreventii mai drastice partners.gif

Noi avem cam asa la mancare: pui cu sos de smantana in care rad si niste cascaval si zdrobesc si usturoi, supa cu galuste, pastai la ceaun in combinatie cu diverse tipuri de carne, ostropel de pui, spanac cu branza si ou, omlete, paste cu diverse sosuri (de peste, de carne, de branza), budinci la cuptor, sunculita de curcan cu rosii, frigarui, legume la gratar, pizza cu branza si rosii, peste la cuptor sau la gratar cu legume, pateuri din ficat de pui, iaurt, lapte.

De luni pleaca buni si revenim mai in forta cu poze si retete noi. Pupici la toti copilasii si sa fie sanatosi. partners.gif
alina16carmen
Ce cereale le dati copilasilor? noi abia acum am inceput sa papam cereale. am mai incercat pe la 8 luni si le-a refuzat.
alina16carmen
QUOTE(mirela77 @ Sep 24 2010, 12:23 PM) *
Bun regasit mamici! Noi suntem mai absenti ca e bunica la noi si e joaca pe capul nostru toata ziua si plimbareala.

Alina16 carmen multa sanatate si sper sa te faci bine fara a fi nevoie de intreventii mai drastice partners.gif

Noi avem cam asa la mancare: pui cu sos de smantana in care rad si niste cascaval si zdrobesc si usturoi, supa cu galuste, pastai la ceaun in combinatie cu diverse tipuri de carne, ostropel de pui, spanac cu branza si ou, omlete, paste cu diverse sosuri (de peste, de carne, de branza), budinci la cuptor, sunculita de curcan cu rosii, frigarui, legume la gratar, pizza cu branza si rosii, peste la cuptor sau la gratar cu legume, pateuri din ficat de pui, iaurt, lapte.

De luni pleaca buni si revenim mai in forta cu poze si retete noi. Pupici la toti copilasii si sa fie sanatosi. partners.gif

multumesc de urare!
ce meniu variat si ce mamica gospodina esti daca ai timp sa gatesti atatea feluri. am observat ca ai bagat si usturoiul in meniul micutului. super. fata mea scuipa daca simte aroma.
te asteptam cu retete!
kmy81
Buna fetelor! Am si eu o problema: am intarcat de aproape o luna dar inca nu mi-a venit menstruatia... oare sa-mi fac griji? Problema unei noi sarcini nu se pune si Doamne fereste nici nu mi-as dori!
alina16carmen
QUOTE(kmy81 @ Sep 24 2010, 12:38 PM) *
Buna fetelor! Am si eu o problema: am intarcat de aproape o luna dar inca nu mi-a venit menstruatia... oare sa-mi fac griji? Problema unei noi sarcini nu se pune si Doamne fereste nici nu mi-as dori!

eu zic sa nu iti faci griji, probabil ca mai dureaza ceva timp sa se regleeze. poti merge si la un cotrol de rutina. nu strica niciodata. mie mi-a venit de la 9 luni, chiar daca alaptam si alaptez in continuare.
dragutza2010
QUOTE(alina16carmen @ Sep 24 2010, 12:09 PM) *
mamici, voi ce le mai dati sa pape piticilor vostri? eu sunt in pana de idei.as vrea sa ii fac ceva nou, ca ma gandesc ca s-a plictisit sa-i repet aceleasi feluri de mancare.

Eu ii dau , de fapt le dau sa pape cereale de la Viva. fulgi de porumb , cereale cu miere de la Nestle . Depinde unde mergem la cumparaturi si ce oferte sunt.
alina16carmen
QUOTE(dragutza2010 @ Sep 24 2010, 12:46 PM) *
Eu ii dau , de fapt le dau sa pape cereale de la Viva. fulgi de porumb , cereale cu miere de la Nestle . Depinde unde mergem la cumparaturi si ce oferte sunt.

celui mic ii dai cu lapte de al tau (stiu ca il mai alaptezi inca) sa cu lapte de vaca? eu i-am cumparat unele de la milupa care deja au lapte in compozitie si se fac doar cu apa. mi s-a parut complicat sa ii pun lapte de al meu.
dragutza2010
QUOTE(alina16carmen @ Sep 24 2010, 12:09 PM) *
mamici, voi ce le mai dati sa pape piticilor vostri? eu sunt in pana de idei.as vrea sa ii fac ceva nou, ca ma gandesc ca s-a plictisit sa-i repet aceleasi feluri de mancare.

eu le dau in general cam ce le place lor. si cum le plac mai toate felurile de mancare (mai putin mazare)am de unde alege sa le gatesc. Supa usturoiata cu smantana. piure cu carne, pilaf de orez, spanac , paste , pizza (sunt innebuniti dupa pizza),
fasole verde si uscata, snitele, binenteles ca nu poate lipsi mamliguta cu branza , smantana si unt. orez cu lapte cu dulceata deasupra, etc. Mancam si peste , dar numai merluciu. Il servim cand facem mamaliga. mananca bine orice ciorba .
deja am inceput sa salivez de cate feluri de mancare am scris.
o zi placuta!
dragutza2010
QUOTE(alina16carmen @ Sep 24 2010, 12:49 PM) *
celui mic ii dai cu lapte de al tau (stiu ca il mai alaptezi inca) sa cu lapte de vaca? eu i-am cumparat unele de la milupa care deja au lapte in compozitie si se fac doar cu apa. mi s-a parut complicat sa ii pun lapte de al meu.

nu cu lapte de-al meu
lapte de vaca si cereale.
Nu mai am asa de mult lapte si nici nu vreau sa ma chinui. Lapticul de la mami il serveste seara si dimineata. Nu ii mai ajunge sa se sature, dar o sa-i dau pana nu o mai fi.
Seara ii fac lapte praf cu lapte de vaca(nu pun apa). si mai bea dupa ce il alptez. dimineata mananca cereale, sau oua, depinde.
eating.gif
alina16carmen
multumesc dragutza2010 pt idei!
TIANA28
QUOTE(alina16carmen @ Sep 22 2010, 05:10 PM) *
Frumusel si dulce mai e Toma. Sa-ti traiasca!

Si eu am avut "problema" cu perna, dar m-am interesat pe net si am aflat ca pana la 2-3 ani nu trebuie sa ii culcam pe perna. si atunci trebuie sa le luam pernitza speciala mai mica. Deja incercasem sa o culc pe o pernitza si nu a vrut. si oricum mi-ar fi fost greu sa o alaptez cat ea ar fi fost cu capul mai ridicat pe o perna. va cere ea perna cand va simti nevoia. eu stiu ca dr recomanda si pt noi dormitul fara perna, daca putem. va pupam!
felicitari denysa pt curajul de a-ti lua un job!

Multumesc oFloare1.gif
Eu l-am pus pe o perna mica de frica sa nu vomite/regurgiteze si sa se inece in somn.

QUOTE(alina16carmen @ Sep 22 2010, 05:15 PM) *
fetelor eu am fost sambata la un control ginecologic pt ca aveam niste dureri si am descoperit ca am uterul fibromatos. acum sunt sub tratament, naturist ca alaptez. sper sa dispara in cateva luni. nu pare sa fie ceva grav, dar trebuie tratat.

offf..sper sa nu fie nimic grav.


QUOTE(dragutza2010 @ Sep 23 2010, 09:41 PM) *
servus !
am citit mesajele voastre. Am vazut si poze cu un ingeras , Tiana sa-ti traiasca !
Alina , sper sa te faci bine cat mai repede.
Noi suntem ok. Bianca e mai bine la gradi . Razvi mai are un pic de mucisori, dar sper sa-i treaca repede sa pot sa-i fac vaccinul .
o seara frumoasa!
Aveti grija de voi si de ingerasi ! tzuc.gif

Multumim notworthy.gif
Nasoala treaba cu mucisori...multa sanatate Razvi !!!

QUOTE(alina16carmen @ Sep 24 2010, 12:09 PM) *
mamici, voi ce le mai dati sa pape piticilor vostri? eu sunt in pana de idei.as vrea sa ii fac ceva nou, ca ma gandesc ca s-a plictisit sa-i repet aceleasi feluri de mancare.

Si eu sunt in pana de idei mai ales ptr masa de seara...in afara de fidea/orez cu lapte, cereale (de la Milupa) si cate un iaurt cand si cand altceva nu prea vrea el. Am un mofturos si un fitos de nu s-a vazut ..are 2-3 feluri de papa cat de cat preferate si atat nervi.gif

QUOTE(kmy81 @ Sep 24 2010, 12:38 PM) *
Buna fetelor! Am si eu o problema: am intarcat de aproape o luna dar inca nu mi-a venit menstruatia... oare sa-mi fac griji? Problema unei noi sarcini nu se pune si Doamne fereste nici nu mi-as dori!

Nici mie nu mi-a venit inca...ieri am fost la un eco general si mi-a spus ca sunt aproape de ovulatie...deci cam intr-o luna ar trebui sa-mi vina...nu ca i-as simti lipsa prea tare wacko.gif

Cristina, multa sanatate tie si micutei tale. Va pupam si aveti grija de voi tzuc.gif
denysa81
eu nu ii mai dau ceriale speciale pt bebei. adica de la milupa sau de la nestle sau de la bebelac (astea ne placeau noua si erau si mai ieftine biggrin.gif ). Eu i-am luat ceriale din fulgi de porumb de astea obisnuite. dar ea cum mananca orice, nu este o problema.
iar mancarea este foarte variata asa ca nu as putea sa mai clasific. nu papa decat carne de pui si de vita. nu papa prajeli, nu papa ulei decat de masline in mancare, inca nu fasole (doar pastai), inca nu mazare. nu mai imi trece nimic prin cap din restrictii.
crysstynatm
QUOTE(TIANA28 @ Sep 24 2010, 02:54 PM) *
Si eu sunt in pana de idei mai ales ptr masa de seara...in afara de fidea/orez cu lapte, cereale (de la Milupa) si cate un iaurt cand si cand altceva nu prea vrea el. Am un mofturos si un fitos de nu s-a vazut ..are 2-3 feluri de papa cat de cat preferate si atat nervi.gif
Nici mie nu mi-a venit inca...ieri am fost la un eco general si mi-a spus ca sunt aproape de ovulatie...deci cam intr-o luna ar trebui sa-mi vina...nu ca i-as simti lipsa prea tare wacko.gif

Cristina, multa sanatate tie si micutei tale. Va pupam si aveti grija de voi tzuc.gif


Welcome to the club!!
A mea seamana pe soacra-mea, mofturoasa la mancare..... nervi.gif

Sanatate si voua!
crysstynatm
Neata mamici! wacko.gif

Am avut o noapte de cosmar!!
Eu, cu nasul infundat, si Ana-MAria cu niste crize de isterie d em-am ingrozit. Cel putin asa le zic eu, ca nu stiu ce sunt.
Am culcat-o pe la 9, era obosita ca ziua a dormit doar 1 ora, a adormit repede. Au inceput trezirile pe la 1. Bun, astea le avem de cateva nopti, eu le-am pus pe seama racelii, poate o doare gatul, poate....etc. Nasul nu ii era foarte infundat, fornaia putin dar putea respira. I-am dat bibi cu lapte, pe cel de cei mi l-a aruncat jos. Si apoi la 2 la fel. A adormit si pe la 2.30 s-a trezit urland si dand din picioare. M-am dus sa o linistesc dar nu am luat-o in brate, am vb cu ea. S-a linistit putin, m-am bagat in pat (avem paturile alaturate) si vb cu ea de acolo, ma vedea. Apoi a inceput brusc sa urle, si s-a ridicat tati sa o ia in brate. A inceput sa urle ca din gura de sarpe (cred ca s-a speriat de el desi si el ii mai vorbea cat era inca in patut). Am luat-o eu, a continuat sa urle, cand iesea tati din camera se mai linistea putin, dar nu complet, cum aparea.....jale! Cred ca s-a speriat de el. Asa ca, pe la 3 noi ne plimbam, asa s-a mai linistit. CAnd sa o iau sa o pun iar la somn......jale mare! Mai fetelor, dar un urlet!!!!! eu nu am auzit-o niciodata plangand si urland asa!! Imi venea sa plang langa ea! Tati s-a dus pe canapea in sufragerie, noi am ramas in patul mare. Pe la 3 si ceva a dormit cu un bibi de lapte, suspina saracuta de se scutura toata, pana la 5.30, cand iar s-a trezit, iar un bibi cu lapte, si a adormit cu capul pe mine pana pe la 7.30.
Nu stiu ce-s cu manifestarile astea!!! Treaba e cam de o saptamana, dar ziua nu are nimic, e perfect normala. Noaptea, ne zapaceste. Eu cel putin sunt zombie, si nici ea nu se odihneste cum trebuie. Peste zi ii mai dau ceai de macese si suc facut cu sirop de catina, dar nu am citit undeva sa aibe efect agitator. De mancat mananca normal, nici prea prea nici foarte foarte, fizic pare ok, adica nu pare sa o doara ceva, cand o mai durea burta noaptea se chircea, acum nu, in casa e atmosfera ok, adica nu e cearta, tensiune, toata lumea o dragaleste (o fi rasfatata dar de aici si pana la crizele astea de noapte........). Am mai citit pe net despre "terori nocturne" la copii, dar in acele cazuri copii nu se trezesc deplin. ea e treaza.

Scuze ca m-am intins in explicatii si v-am zapacit, dar voi ati patit asa ceva?

Pupici
alina16carmen
QUOTE(crysstynatm @ Sep 25 2010, 08:59 AM) *
Neata mamici! wacko.gif

.....

Scuze ca m-am intins in explicatii si v-am zapacit, dar voi ati patit asa ceva?

Pupici

Saracutza de tine. E cumplit cand nopti la rand nu te poti odihni. A avut si Daria o criza urata de plans noapte acum vreo luna jumate. Aveam niste musafiri care venisera pe la ora 23, ea dormea de pe la 21.30. Pe la ora 12 noaptea se trezeste fata mea. Ma duc sa o adorm, dar ea a auzit voci straine in casa si s-a pus nene pe un plans de i se infundasem nasul de muci. Inchisesem toate usile, musafirii nu scoteau nici un sunet, poate crede Daria ca au plecat si se culca la loc. dupa vreo 40-50 de minute de concert, ca la crizele de colici, ce ma gandesc eu? Ia sa merg cu fata in sufragerie (chiar daca era aproape unu noaptea) si stam si noi cu musafirii. ca prin minune urletele au incetat si maimutica a inceput sa se fataie de colo colo cum face ea de obicei. se juca ca si cum era zi. nu-mi trecuse prin cap ca ea plange ca nu e si ea in camera cu musafirii. pt ea erau niste straini pt ca nu-i ma vazuse de la botez, dar era f curioasa sa ii vada.
La tine pare sa fie altceva. Poate ar fi bine sa consulti un pediatru, ca sigur s-a mai intalnit cu cazuri si sti motivul. Ceva dintisori sau maselute nu ai observat sa apara!
Sa va faceti bine! partners.gif
alina16carmen
Pisicutza mea mica mananca bine in general, nu ma plang. am gresit eu ca i-am pregatit cateva feluri de mancare pe care le repet. inca ii gatesc separat. din meniul nostru abia gusta. nu-i lipseste carnita sau pestele sau oul sau ficatelul, nici legumele fierte. sper sa reusesc sa gatesc un fel pt toti trei, ca e mai usor.
dragutza2010
servus dragi maimici !
Razvan nu a dormit o noapte intreaga de cand s-a nascut. In fiecare noapte ma trezeste, nu pentru ca ar plange, ci pentru a bea apa, pentru a vedea daca sunt acolo, nu stiu. Dupa ce i-a o gura de apa , ceai, depinde ce am se culca la loc ca si cum nu s-ar fi trezit. Dar eu tot ma ridic din pat si merg la patut si uite asa imi cam piere somnul cateodata.
Dar o sa treaca si perioada asta. Cu fetita a fost la fel. Ne trezea in fiecare noapte pana pe la ani, apoi a inceput sa doarma toata noaptea.
Voi cum stati cu greutatea dupa nastere? Ati reusit sa reveniti la greutatea ideala?
sa aveti o duminica palcuta !
trandafir.gif
kmy81
Nici Ianis nu a dormit nici o noapte intreaga... se trezeste de 3-4 ori, ii dau biberonul cu lapte/apa si trage din el pana adoarme. Acum imi este mai greu pt ca dimineata la 6 ma trezesc sa ma pregatesc de servici (incep la 7) dar ce pot sa fac? Referitor la dormitul cu sau fara perna vreau sa va spun ca eu personal dorm fara perna si nici lui Ianis nu-i puneam perna dar am constatat ca daca este o perna pe langa el cand doarme incepe sa se foiasca si daca nimereste cu capul pe perna adoarme asa ca acum il pun cu capul pe perna. Pup voua si la copilasi!
crysstynatm
Nici Ana-Maria n-a dormit noapte intreaga de cand s-a nascut, se trezea doar o data si bea lapte/ceai.
Dar acum parca e prea de tot, face foarte urat, plange isteric. Azi-noapte am pus-o cu noi in pat ca nu mai rezistam, nu stiu daca am facut bine sau nu, dar am si eu deja niste nopti nedormite si sunt foarte iritata si nervoasa ziua, si ea plange si maraie, si simt ca fac cu nervii nervi.gif
Azi am observat ca parca ii este frica sa adoarma, chiar daca ma intind si eu langa ea.
O sa mergem la dr sa vedem ce are.

In legatura cu greutatea, vara asta am reusit sa mai dau si eu jos vreo 7 kg, as mai avea vreo 4-5 si ma declar multumita. Dar astea merg mai greu acum....

Pupici! trandafir.gif
denysa81
Nasoala treba cu trezirile astea nocturne. Si pe mine ma sperie cateodata miruna cat de urat poate sa tipe. In ultimul timp nu s-a mai trezit decat de 2 ori, apa sau tzatza si somn mai departe. Noi dormim impreuna tocmai din comoditatea mea. Nu vreau sa ma si scol din pat cand ma trezesc. asa ca de multe ori adorm eu inaintea ei.
Cristina as indrazni sa iti spun sa va duceti cu ea la un preot sa ii citeasca o rugaciune. poate se mai linisteste, daca intradevar nu o doare nimic. e posibil sa viseze urat.
denysa81
Noi am fost pe Durau in week-end. a fost ok, ne-am plimbat, am strans bureti, am luat aer curat. cand am timp pun si poze.
denysa81
iar in legatura cu slabitul ia puneti mana si faceti voi o cheta si ce vreti sa dati jos, dati-mi mie. nu ca ma laud sau ma dau mare dar pe mine ma bate vantul. mi-ar mai trebui vreo 10 kg in plus.
kmy81
Buna fetlor! Referitor la greutate ar tb sa fiu multumita: cand am ramas insarcinata aveam 62 acum am 61kg (la 1.64 m) dar... ma consideram si inainte cam grasa asa ca nici acum nu ma declar multumita...cred ca mai am de dat jos pana la greutatea ideala. Desi, fara sa ma laud, foarte multa lume imi spune ca arat foarte bine, mai bine decat inainte chiar eu cred ca inainte de toate tb sa-mi placa mie ce vad in oglinda, lucru ce mi se pare greu de realizat pt ca am unele complexe greu de depasit.... sad.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.