Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
mami&damian
Ana-Maria si sa nu o bagi in seama pe mami ca esti foarte bine! vrei sa fii sharpei si tu? liwlol.gif
mami&damian
QUOTE(denysa81 @ Feb 6 2010, 09:36 AM) *
papa bine si mult. de voioasa, nu prea e in ultimul timp.
acum mi-a mai fatat mintea o idee. nu o fi pulseul de crestere de la 6 luni? nu stiu... parca asa era. zic si eu. acum doarme in scaunelul de masa, iar eu bantui prin casa.

se poate sa ai dreptatea, stiam si eu ca la 6 luni este un puseu de crestere...dar poti sa-o bagi si pe-aia cu dintzii liwlol.gif si mai stiu ca la 6 luni se modifica mai multe lucruri la bebei, uite o sa caut articolul ca stiu ca am citit si eu! eu ma ingrijorez atunci cand nu papa bine, asta e primul semn ca ceva nu e ok pentru mine!
da-ne pozica cu ea cum doarme in scaunul de masa, trebuie sa fie tare haioasa smile.gif
denysa81
QUOTE(mami&damian @ Feb 6 2010, 09:41 AM) *
se poate sa ai dreptatea, stiam si eu ca la 6 luni este un puseu de crestere...dar poti sa-o bagi si pe-aia cu dintzii liwlol.gif si mai stiu ca la 6 luni se modifica mai multe lucruri la bebei, uite o sa caut articolul ca stiu ca am citit si eu! eu ma ingrijorez atunci cand nu papa bine, asta e primul semn ca ceva nu e ok pentru mine!
da-ne pozica cu ea cum doarme in scaunul de masa, trebuie sa fie tare haioasa smile.gif

acum s-a trezit. cam asa arata
mami&damian
QUOTE(denysa81 @ Feb 6 2010, 10:07 AM) *
acum s-a trezit. cam asa arata


foarte scumpa!
denysa81
QUOTE(mami&damian @ Feb 6 2010, 10:26 AM) *

foarte scumpa!

hug.gif
stefyangro
QUOTE(denysa81 @ Feb 6 2010, 11:36 AM) *
papa bine si mult. de voioasa, nu prea e in ultimul timp.
acum mi-a mai fatat mintea o idee. nu o fi pulseul de crestere de la 6 luni? nu stiu... parca asa era. zic si eu. acum doarme in scaunelul de masa, iar eu bantui prin casa.


Care puseu de crestere la noi tine de la 5 luni? ca nu mai pot de somn, iar azi noapte s-a trezit din 2 in 2 ore, iar de la 4 la 6 ne-am uitat pe tavane. Ea e ff voioasa ziua si eu cad p-aici de oboseala. Colac peste pupaza a mai fost si sesiunea asta nasoala, iar cand ziceam si eu ca in noaptea asta invat, ca doarme eva, ciuciu, era cu ochii cat cepele. doamneee, pana la 5 luni dormea fata mea de la 9 seara la 7 dimi fara pauza, iar acum mi-a pus pielea pe bat...Ce ne facem cu ei?
La multi ani sarbatoritelor, sa cresteti mari si sa fiti cuminti!

Miru, nu e asa ca mai bine se doarme in scaunel decat noaptea in patut?toti copiii dorm in patut, aia mai cu mot fac ceva special whistling.gif
TIANA28
QUOTE(denysa81 @ Feb 6 2010, 09:36 AM) *
papa bine si mult. de voioasa, nu prea e in ultimul timp.
acum mi-a mai fatat mintea o idee. nu o fi pulseul de crestere de la 6 luni? nu stiu... parca asa era. zic si eu. acum doarme in scaunelul de masa, iar eu bantui prin casa.

La asta m-am gandit si eu la un moment dat...in cazul vostru e posibil... la noi cred ca e un puseu de alintare

QUOTE(denysa81 @ Feb 6 2010, 10:07 AM) *
acum s-a trezit. cam asa arata

Vaiii... cat e de scumpica.. ce bine ca doarme singurica... la noi n-ai sa vezi asa ceva decat afara in carut. Ca tot veni vorba... am iesit si noi azi cu carutul... dupa amar de timp de stat in casa. Ne-am lupatat cu ghetusul de afara (inca mai avem portiuni pline de gheata de 15-20cm grosime) si am luat si 2 kktei pe roti.. asa ca deh am cumparat carut nou si trebuia inaugurat nervi.gif .. drept ptr care am mers si am luat un bilet la loto biggrin.gif
crysstynatm
Va multumim pentru urari!! bere.gif


Azi a adormit si ea in scaunul de masa improvizat (landoul de la carucior, unde o pun in fundulet, pana ne luam si noi scaun)....si a adormit ca in tren, cu capul intr-o parte, in galagia din bucatarie, a fost superba.

Mai fetelor, simt ca o iau razna.....am fost ieri la directia de prestatii sociale, abia am asteptat luna februarie sa primesc banii de indemnizatie, acum cica in martie....... nervi.gif Nu se poate!!!!! din octombrie nu mai am nici un venit, nu stiu cum o mai scot la capat!! Idiotii astia!!!

Dar.....azi avem o sarbatorita...trebuie sa trecem peste asta, adevarul e ca atunci cand ma uit la ea imi trece tot. E o leoaica veritabila, si mai ales are un chiot, de ne surzeste.

VA pupam!!
crysstynatm
QUOTE(eliz @ Feb 5 2010, 04:30 PM) *
Buna! Sunt o mamica de iulie care posteaza la iunie, dar citesc cu aceeasi frecventa si mamicile de iulie. Si eu sunt putin stresata din cauza greutatii fetitei mele, putin mai mare decat a ta, are deja 7 luni. Ilinca are 7, 530 si desi dr la fel a zis ca-i bine, parca nu ma simt multumita din acelasi motiv ca si tine : citesc si vad ca 90% din copilasi au 8kg si...9kg si... .
Voi ati inceput diversificarea? Cum mananca? Sper sa nu fi deranjat prea tare cu postarea mea oFloare1.gif , dar parca imi mai revine inima la loc vazand ca mai sunt si copilasi cu o greutate mai mica. Multa sanatate bebelusului tau si sa-ti bucure fiecare zi din viata ta.


Merg pe mana doctorului.....daca el zice ca e bine, il crede. E vioaie, vesela, rade, mananca doarme, ma gandesc ca daca nu ar fi sanatoasa s-ar vedea in comportament. Are ritmul ei de crestere. Dar mi=s dragi sharpeii astia grasuni de aici....smile.gif
Am inceput diversificarea de la 4 luni, si mananca din toate, azi i-am dat si banana.

Multa sanattae doresc si bebelusei tale si multe bucurii.

Pupici! trandafir.gif
eliz
QUOTE(Leelee @ Feb 6 2010, 12:04 AM) *
Salut, Eliz. Pai cred ca greutatea micutei Ilinca depinde si de greutatea de la nastere (fiica-mea are 8 kg acum dar a plecat de la 3,620), de cum merge cu diversificarea si daca mananca sau nu noaptea. A mea, de cand am nascut-o, mananca de vreo 2 ori noaptea si tipa de parca ar fi nemancata de o luna chiar si cand o mut de la un san la altul. Ca lungime e vreo 73 de cm acum.
Eu spun sa nu iti faci probleme. floare2.gif


hug.gif Da Leelee, se poate si asta.Ea a plecat de la 3,200. Nu e cine stie ce mancacioasa, se putea si mai bine, mai ales cand vad cum mananca ceilalti bebelusi de varsta ei...cum deschid gurita cand vad lingurita ( de-acum vorbesc si in rime:)) ) dar imi fac mici probleme.

QUOTE(crysstynatm @ Feb 6 2010, 06:21 PM) *
Merg pe mana doctorului.....daca el zice ca e bine, il crede. E vioaie, vesela, rade, mananca doarme, ma gandesc ca daca nu ar fi sanatoasa s-ar vedea in comportament. Are ritmul ei de crestere. Dar mi=s dragi sharpeii astia grasuni de aici....smile.gif
Am inceput diversificarea de la 4 luni, si mananca din toate, azi i-am dat si banana.

Multa sanattae doresc si bebelusei tale si multe bucurii.

Pupici! trandafir.gif

Multumim! La multi ani fetitei tale, sa fie sanatoasa si cuminte! floare2.gif
muzo
QUOTE(Leelee @ Feb 6 2010, 12:00 AM) *
Am cautat putin pana am dat de pozele tale (le vazusem citate de cineva) fiindca vreau sa iti spun ca fata ta e superba. Pe bune, e incredibil de frumoasa. Sa iti traiasca si sa iti aduca fericire floare2.gif

leelee, cand vezi un citat care te intereseaza da clic pe sagetutza mica maro de langa numele persoanei citate si vei merge la postarea initiala

va pupam!
pitana7
QUOTE(Leelee @ Feb 6 2010, 12:00 AM) *
Am cautat putin pana am dat de pozele tale (le vazusem citate de cineva) fiindca vreau sa iti spun ca fata ta e superba. Pe bune, e incredibil de frumoasa. Sa iti traiasca si sa iti aduca fericire floare2.gif

multumesc frumos, pacat ca seamana leit cu tati si nu cu mine biggrin.gif
TIANA28
QUOTE(pitana7 @ Feb 6 2010, 07:59 PM) *
multumesc frumos, pacat ca seamana leit cu tati si nu cu mine biggrin.gif

Inseamna ca tati e foarte aratos tongue.gif
Nu stiu daca am apucat sa-ti zic..dar si eu ti-am admirat printesa.. e tare scumpa oFloare.gif
denysa81
QUOTE(TIANA28 @ Feb 6 2010, 03:30 PM) *
La asta m-am gandit si eu la un moment dat...in cazul vostru e posibil... la noi cred ca e un puseu de alintare
Vaiii... cat e de scumpica.. ce bine ca doarme singurica... la noi n-ai sa vezi asa ceva decat afara in carut. Ca tot veni vorba... am iesit si noi azi cu carutul... dupa amar de timp de stat in casa. Ne-am lupatat cu ghetusul de afara (inca mai avem portiuni pline de gheata de 15-20cm grosime) si am luat si 2 kktei pe roti.. asa ca deh am cumparat carut nou si trebuia inaugurat nervi.gif .. drept ptr care am mers si am luat un bilet la loto biggrin.gif

lol-craciun.gif
si biletul l-a completat Tomitza? ca doar el e norocosul. asa ca vezi mai frumosule ca poate daca castigi la loto te faci ca nu ne mai cunosti. bafta
si noi ne rugam sa castigam la loto ca in bancul ala... era unu si se ruga in fiecare zi: - da Doamne sa castig la loto. azi asa, maine asa. dar la un moment dat i se arata DD in vis si ii zice: - Ma prostule, daca vrei sa castigi trebuie sa si joci!
pitana7
QUOTE(TIANA28 @ Feb 6 2010, 10:38 PM) *
Inseamna ca tati e foarte aratos tongue.gif
Nu stiu daca am apucat sa-ti zic..dar si eu ti-am admirat printesa.. e tare scumpa oFloare.gif

blush.gif
magGda
QUOTE(denysa81 @ Jan 27 2010, 03:45 PM) *
poze noi cu noi:
pap singurica

stau pe tron si dau ordine

proba cu patutul dat la nivelul de jos

a se vedea cocoasa lu mami. nu e de la mine nono.gif

incerca mami sa ma faca sa zambesc


cam atat. sper ca nu am exagerat sad.gif

Frumoasa rau Mirunica. Denysa fi mai vesela in poze ca ai o fetita asa de frumoasa, sanatoasa, merita sa zambesti, crede-ma. Pupici de la noi tzuc.gif

QUOTE(Andri. @ Jan 28 2010, 12:59 AM) *
Stie cineva daca pomelo e fruct permis atunci cand alaptezi?

Si o intrebare pentru mamicile deja experte in diversificare (si nu numai smile.gif ): mai preparati mancare si pentru a doua zi, sau totul proaspat facut si dat numai in ziua respectiva?

Eu pregatesc pentru Tea mancarica in fiecare zi, dar daca fac intr-o zi mancarica mai multa o pastrez pentru a doua zi in frigider intr-o cutiuta cu capac si a doua zi mai pun ceva langa ea, sa nu fie acelasi fel de mancare ca cel de ieri. De ex. daca fac legume mai multe a doua zi pun galbenus de oua, sau alta carnita, o verdeata ceva, sa nu fie ca felul din ziua anterioara. floare2.gif

QUOTE(daniela34 @ Jan 28 2010, 11:18 PM) *
eu iam luat milupa BIO de orez. dar am luat si milupa fara lapte- tot orez. de ce le combin?
pai sunt f dulci cele care au la baza laptele...asa ca pun 1/2 si 1/2 si apoi le prepar cu lapte praf nan-ca sa nu irosesc lapticul de la sin.asa ca nu sunt f dulci-nu vreau sal ivat cu dulce prea mult.
pt ceai am cumparat niste glucoza...ca nu mai vreau sa folosesc babydrink-una ca e prea scump si am citit ca are adaugate si niste chimicale.eu ii puneam babydrink tocmai ca era dulce...asa ii fac eu ceai di adaug glucoza...o sa vad daca se poate cumpara lactoza(asta le pune si in laptele praf)....
voi aveti alta idee despre indulcirea ceaiului?

Noi pregateam babydrink, f. diluat. Nu faceam niciodata doar 50 ml ceai, spre 100-120 ml. Nu trebuie sa fie dulce, ca asta la 50 ml e prea dulce, cat mai diluat doar sa se simta o uroasa aroma de ceai nu sa fie dulce musai. Eu ceai dau de la hipp - 23 lei un borcanel de 200 gr si fac dintr-o masura, adica o lingurita cam 140-160 ml... ma tine un borcanel cel putin 1,5 luni... nu dau doar ceai, mai dau si apa in special dupa mese.

QUOTE(denysa81 @ Jan 29 2010, 01:22 PM) *
folositi ulei de masline in mancare la bebe?

Da, eu pun ulei de masline, 3-5 picaturi la papita, indiferent ca e supica sau pireut, dar nu in fiecare zi.

Noua ne-au aparut cateva bubite pe noi, care nu stiu exact ce sunt si stiu ca nu am schimbat nimic in meniul bebelinei. O sa vorbesc cu pediatra sa vad ce zice, mai ales ca nu a facut febra, nu a facut nimic. oricum sunt cateva, aparute asa pe piciorus si pe fund. Sper sa nu fie nimic grav. unsure.gif
Stam si noi in fundulet de cateva zile si mai nou cand o pun langa patut sta in picioruse si se tine chiar bine, dar nu fortam pe chestia asta, sa nu avem probleme. toate la timpul lor.
Pentru imunitate si sezonul rece, noi luam preventiv IMUNOBABY-asta epntru cresterea imunitatii si mami si tati iau oscillococcinum.
De la sapte luni, pe care le-am implinit ieri, putem sa mancam ficatel de pui si de vitel, salau si supica fiarta cu carnita in ea.

De Anca, mamica lu' Silviu-Marian, mai stiti ceva??

stati sa termin de recuperat si mai revin cu comentarii.

silviu-marian

De la sapte luni, pe care le-am implinit ieri, putem sa mancam ficatel de pui si de vitel, salau si supica fiarta cu carnita in ea.

De Anca, mamica lu' Silviu-Marian, mai stiti ceva??

.
Buna,tuturor!nu prea mai stie nimeni de mine mare lucru fiindca ne-am mutat....iar....si n-am avut net pana azi.in plus muncesc de nebuna,nu prea mai am timp nici sa respir.am intrat azi dupa o vesnicie si abia am apucat sa citesc un pic din ce ati mai scris
suntem relativ ok
marian implineste 7 luni pe 18.baga in el de rupe!nu cititi ce scriu in continuare,papam ciorbita de perisoare din piept de pui cu bors,branzica de vaci cu putina smantana,iaurtel cu fructe de la humana,mar+banana+portocala+biscuiti,cereale de la humana.are de o sapt doi dintisori tare dragalasi,sta singur in fundulet si se joaca,e rasfatat de nu pot spune!asa ca noi am adoptat alte principii alimentare ca nu prea-i place lui ce scrie prin cartile mele de pediatrie!
mai vb,sper sa am cateva zile libere fiindca miercuri e ziua mea si se pare ca de joi m-au pus intr-o garda de 36 de ore,de joi dimineata pana sambata seara.il gasesc pe marian la gradinita!
magGda
QUOTE(TIANA28 @ Jan 31 2010, 06:09 PM) *
Mey, cand va vad asa de frumosi imi vine cheful de maritis whistling.gif
Frumos peisajul dar si mai frumoasa miresica


Habar n-am... cred ca e ok, numai ca din compot are zahar, iar crud nu stiu cat poate papa el. Zi-ne si noua.. poate gasesti la conserva dar fara zahar .. cu toate ca si alea au conservanti

Eu am dat ananas de pe la 5 luni. Am cautat unul f. copt, l-am pasat la robot si l-am dat in special cu iaurt. I-a placut foarte mult, dar nu am dat decat cat am avut, ca apoi nu am mai cumparat.


QUOTE(mami&damian @ Jan 31 2010, 08:52 PM) *
off...eu din una-n alta dau sad.gif cred ca i-am taiat un coltzishor de la unghiutza de la piciorush (nu stiu cum am reusit, ca stiam ca trebuie sa am grija) s-a inflamat acolo, dar nu stiu cu ce sa-l dau? ati patzit-o vreodata? maine sun la dr sa-mi spuna....in seara asta i-am pus betadina

Am patit si eu cu Tea asa la o unghiuta si i-am pus tinctura de propolis. A doua zi nu mai aeva nimic, s-a vindecat f. repede. Seara era inflamat de ma speriasem credeam ca face puroi si a doua zi dimineata era curat locul, fara probleme. Sunt sigura ca nu m-am uitat la alt deget. anima1.gif

QUOTE(monica7305 @ Jan 31 2010, 09:22 PM) *
Sa sti ca si eu m-am gandit la ananas dar am inteles ca de la 10 luni parca desi sincer as incerca macar cu suculet pentru ca e foarte bun...cred ca merge si fructul pasat in piureul de fructe. Daca incerci sa imi spui si mie. Eu am reusit in sfarsit sa fac iaurt de casa, am schimbat laptele si mi-a iesit. I-am dat sa pape chiar acum cu banana si biscuite si l-a mancat pe tot. Sa nu-l deochi dar de cateva zile mananca de rupe, voi spuneati de 8-10 lingurite eu abia acum le-am numarat de curiozitate si au fost vreo 45-50....Oare e prea mult? Cateodata da semne ca ar mai vrea dar nu ii mai fac, completez cu lapte sau cu suc si de mancat mananca la aprox. 4 ore. La voi cum este?



Si eu am patit la degetutul de la manuta, l-am piscat de a sangerat putin si i-am dat cu apa oxigenata si nu a patit nimic, nu s-a inflamat. E drept ca a fost doar o piscatura micuta.

Eu cantaresc mancarea Teodorei inainte sa-i dau si la final, ca sa vad cat a mancat. In medie mananca cam 160 gr la fiecare masa, de mancarica vorbesc. Am cumparat un cantar de bucatarie, unul mecanic de la un magazin din ala 38, sau ma rog, cum le zice, pe care am dat 14 lei si e foarte bun. Nu e el de firma dar imi fac treaba cu el. Are pana la 5 kg si il pot folosi si daca am nevoie la prajituri, ceva. oFloare.gif

QUOTE(pitana7 @ Feb 2 2010, 10:02 PM) *
punem si noi cateva poze de la nunta





QUOTE(stefyangro @ Feb 2 2010, 11:51 PM) *
Daca tot suntem la capitolul nunti, uite si de la mine:



Mah ce bine semanati cu tati si una si cealalta. Stefy la tine fetita seamana cu tati, leita, asa mi se pare. Sunteti niste frumoase, nu-i de mirare ca bebicii sunt la fel de frumosi. Pupici de la noi.
pitana7


Noua ne-au aparut cateva bubite pe noi, care nu stiu exact ce sunt si stiu ca nu am schimbat nimic in meniul bebelinei. O sa vorbesc cu pediatra sa vad ce zice, mai ales ca nu a facut febra, nu a facut nimic. oricum sunt cateva, aparute asa pe piciorus si pe fund. Sper sa nu fie nimic grav.
[/quote]
si noi am patit asa, au aparut bubute mici pe tot funduletul cat tine scutecul intrucat initial am crezut ca e o iritatie de la el. apoi am vazut si pe picioruse
nu imi dau seama de la ce e
lucia_
QUOTE(pitana7 @ Feb 7 2010, 05:00 PM) *
Noua ne-au aparut cateva bubite pe noi, care nu stiu exact ce sunt si stiu ca nu am schimbat nimic in meniul bebelinei. O sa vorbesc cu pediatra sa vad ce zice, mai ales ca nu a facut febra, nu a facut nimic. oricum sunt cateva, aparute asa pe piciorus si pe fund. Sper sa nu fie nimic grav.

si noi am patit asa, au aparut bubute mici pe tot funduletul cat tine scutecul intrucat initial am crezut ca e o iritatie de la el. apoi am vazut si pe picioruse
nu imi dau seama de la ce e

Buna mamicute, bebei si bebelase,


Si noi avem bubite .. pe toata burta si pe tot spatele .. asistenta mi-a zis ca are pielea uscata si sa il dam cu lapte de corp si sa nu ii mai facem baita .. asa ca Lukas primeste masaj de 3 ori pe zi cu lapte de corp pentru bebelusi .. eu nu vad nici o imbunatatire ..da mai persistam.
Avem si noi un dintisor .. adica un coltisor .. a aparut vineri smile.gif

Ceva poze cu noi :
la masa:



Citesc carti cu tati..

si rid la mami .. sau de mami ..


Mai multe poze gasiti pe site-ul de la semnatura smile.gif
silviu-marian
[
"Eu cantaresc mancarea Teodorei inainte sa-i dau si la final, ca sa vad cat a mancat. In medie mananca cam 160 gr la fiecare masa, de mancarica vorbesc."




pana acum am stat pe tusa si acum recuperez...la postat
eu as innebuni si poate l-as capia si pe bietul pui daca as sta sa-i cantaresc mancarea.piticul meu mananca in castroane de adulti.mananca un mar mare cu o banana mare,cu zeama de la o portocala si 2 biscuiti odata.nu cred ca vreau sa cantaresc asta!ciorbita la fel,cate un castron.astazi a solicitat cas de vacuta si a papat cam un sfert din castronul ala,dupa care si-a papat fructele.eu nu am reusit sa fac diversificarea cu lingurita,am cam facut-o cu polonicul.daca azi ii dau sa guste ceva si ii place apoi pot fi sigura ca maine mananca de rupe.dar stiti vb aceea,nu faceti ce fac eu,faceti ce spon eu
asta imi aduce aminte de o faza din facultate cand profa de puericultura ne-a pus sa invatam retetele pt bebelusi fiindca se dadeau la examene dar in acelasi timp ne-a zis sa le uitam repede si sa nu dam asa ceva copiilor ca daca noua nu ne place nici ei nu vor fi prea incantati.am incercat sa gust si eu din boratura aia de supa crema si mi-a venit sa vars.cred ca avea dreptate!de fapt nici fata mea cea mare n-a mai mancat supa cand a inceput sa realizeze cam ce ii punla masa si tot pe ciorbita cu bors s-a axat de la 6 luni.
stefyangro
QUOTE(magGda @ Feb 7 2010, 06:59 PM) *
Eu am dat ananas de pe la 5 luni. Am cautat unul f. copt, l-am pasat la robot si l-am dat in special cu iaurt. I-a placut foarte mult, dar nu am dat decat cat am avut, ca apoi nu am mai cumparat.
Am patit si eu cu Tea asa la o unghiuta si i-am pus tinctura de propolis. A doua zi nu mai aeva nimic, s-a vindecat f. repede. Seara era inflamat de ma speriasem credeam ca face puroi si a doua zi dimineata era curat locul, fara probleme. Sunt sigura ca nu m-am uitat la alt deget. anima1.gif
Eu cantaresc mancarea Teodorei inainte sa-i dau si la final, ca sa vad cat a mancat. In medie mananca cam 160 gr la fiecare masa, de mancarica vorbesc. Am cumparat un cantar de bucatarie, unul mecanic de la un magazin din ala 38, sau ma rog, cum le zice, pe care am dat 14 lei si e foarte bun. Nu e el de firma dar imi fac treaba cu el. Are pana la 5 kg si il pot folosi si daca am nevoie la prajituri, ceva. oFloare.gif
Mah ce bine semanati cu tati si una si cealalta. Stefy la tine fetita seamana cu tati, leita, asa mi se pare. Sunteti niste frumoase, nu-i de mirare ca bebicii sunt la fel de frumosi. Pupici de la noi.


Merci de complimente. Asa e, eva seamana cu tati, pacat ca are culoarea ochilor mei, caprui, nu verzi ca tati.
Andri.
QUOTE(pitana7 @ Feb 7 2010, 05:00 PM) *
Noua ne-au aparut cateva bubite pe noi, care nu stiu exact ce sunt si stiu ca nu am schimbat nimic in meniul bebelinei. O sa vorbesc cu pediatra sa vad ce zice, mai ales ca nu a facut febra, nu a facut nimic. oricum sunt cateva, aparute asa pe piciorus si pe fund. Sper sa nu fie nimic grav.

si noi am patit asa, au aparut bubute mici pe tot funduletul cat tine scutecul intrucat initial am crezut ca e o iritatie de la el. apoi am vazut si pe picioruse
nu imi dau seama de la ce e


Buna mamici,

Daca bubitele de care vorbiti se prezinta ca niste zone uscate si rozalii la culoare atunci este foarte posibil sa fie vorba de dermatita atopica. Eu ma confrunt cu aceasta problema la Tavi de circa o saptamana. Au aparut cateva pete uscate pe picioruse si pe manute, pe care initial nu le-amprivit ca fiind ceva serios si am fost convinsa ca e ceva trecator. Dar pe zi ce trecea ele se tot extindeau asa ca ne-am prezentat cu el la pediatru care a spus ca este vorba de dermatita atopica, din ce in ce mai frecvent intalnita la bebelusi, in special la cei cu pielea alba. Urmeaza sa mergem si la un dermatolog.
Pe scurt, trebuie tinuta sub control cu creme speciale, foarte grase (Lipikar, Atoderma, Sebamed ar fi cateva din cremele destinate pentru asa ceva), de asemenea cu sapunuri sau geluri de dus speciale, baita se recomanda a fi facuta nu mai des de odata la doua zile. Sunt recomandate numai hainute de bumbac. Nu este indicat sa fie folosit ulei la masaj.
La Tavi deja este o ameliorare signifianta dupa trei zile de aplicat aceasta crema. Sper doar ca problema a fost cauzata de unul din produsele de masaj sau baita folosite (cauzele pot fi diverse si nu prea se poate determina cu exactitate).


magGda
Ah, sa va mai zicem despre noi: nu sta inca in fundulet singurica, de fapt azi a stat ceva mai mult, dar nu f. mult ca ne plictisim, maxim 5 min. Nu merge, nu avem dintisori in schimb suntem plini de bale toti 3, ea, mami, tati. Toata ziua baloseste, dar dinte, ciuciu. Asadar, cam asta facem noi. de cateva zile, seara la culcare 21-21:30 mananca max 100ml si apoi nimic. nu mai vrea sa mai manance, doamne fereste zici ca-i dai otrava. Nu stiu ce sa ma fac cu ea??
magGda
QUOTE(Andri. @ Feb 8 2010, 01:03 AM) *
Buna mamici,

Daca bubitele de care vorbiti se prezinta ca niste zone uscate si rozalii la culoare atunci este foarte posibil sa fie vorba de dermatita atopica. Eu ma confrunt cu aceasta problema la Tavi de circa o saptamana. Au aparut cateva pete uscate pe picioruse si pe manute, pe care initial nu le-amprivit ca fiind ceva serios si am fost convinsa ca e ceva trecator. Dar pe zi ce trecea ele se tot extindeau asa ca ne-am prezentat cu el la pediatru care a spus ca este vorba de dermatita atopica, din ce in ce mai frecvent intalnita la bebelusi, in special la cei cu pielea alba. Urmeaza sa mergem si la un dermatolog.
Pe scurt, trebuie tinuta sub control cu creme speciale, foarte grase (Lipikar, Atoderma, Sebamed ar fi cateva din cremele destinate pentru asa ceva), de asemenea cu sapunuri sau geluri de dus speciale, baita se recomanda a fi facuta nu mai des de odata la doua zile. Sunt recomandate numai hainute de bumbac. Nu este indicat sa fie folosit ulei la masaj.
La Tavi deja este o ameliorare signifianta dupa trei zile de aplicat aceasta crema. Sper doar ca problema a fost cauzata de unul din produsele de masaj sau baita folosite (cauzele pot fi diverse si nu prea se poate determina cu exactitate).


Nu, la noi nu sunt asa. La noi se prezinta ca niste cosulete, cel putin asa mi se par mie, Ca niste basicute mici, dar nu supureaza. are pe piciorus din loc in loc, cate 2, pe fundulet si vad ca si intr-un loc pe spate.
Andri.
QUOTE(silviu-marian @ Feb 7 2010, 05:57 PM) *
[
"Eu cantaresc mancarea Teodorei inainte sa-i dau si la final, ca sa vad cat a mancat. In medie mananca cam 160 gr la fiecare masa, de mancarica vorbesc."

pana acum am stat pe tusa si acum recuperez...la postat
eu as innebuni si poate l-as capia si pe bietul pui daca as sta sa-i cantaresc mancarea.piticul meu mananca in castroane de adulti.mananca un mar mare cu o banana mare,cu zeama de la o portocala si 2 biscuiti odata.nu cred ca vreau sa cantaresc asta!ciorbita la fel,cate un castron.astazi a solicitat cas de vacuta si a papat cam un sfert din castronul ala,dupa care si-a papat fructele.eu nu am reusit sa fac diversificarea cu lingurita,am cam facut-o cu polonicul.daca azi ii dau sa guste ceva si ii place apoi pot fi sigura ca maine mananca de rupe.dar stiti vb aceea,nu faceti ce fac eu,faceti ce spon eu
asta imi aduce aminte de o faza din facultate cand profa de puericultura ne-a pus sa invatam retetele pt bebelusi fiindca se dadeau la examene dar in acelasi timp ne-a zis sa le uitam repede si sa nu dam asa ceva copiilor ca daca noua nu ne place nici ei nu vor fi prea incantati.am incercat sa gust si eu din boratura aia de supa crema si mi-a venit sa vars.cred ca avea dreptate!de fapt nici fata mea cea mare n-a mai mancat supa cand a inceput sa realizeze cam ce ii punla masa si tot pe ciorbita cu bors s-a axat de la 6 luni.


Anca, mi-ai facut seara smile.gif Am ras bine citind ce ai scris si chiar m-a destins tzuc.gif Tocmai ce am avut o seara obositoare in care iar nu am reusit sa il fac pe Tavi sa adoarma singurel, si dupa o ora jumate de chin pana la urma tot la san a trebuit sa il adorm.
Sa inteleg ca tu nu pasezi mancarea pe care i-o dai lui Marian? Se descurca sa mestece?
Si eu tocmai vroiam sa intreb daca trebuie sa fierb apa plata inainte sa i-o dau biggrin.gif Daca Marian da gata o bucata de cas, cred ca poate si Tavi sa bea niste borsec nefiert tongue.gif
Dar as vrea totusi sa intreb daca mai sunt mamici care dau bebeilor branzica de vaci cumparata (degresata). Noua doctorul asa ne-a zis, ca nu e nevoie sa stau sa fac eu branzica. Sau toate faceti branzica in casa? (Exceptie face Anca, desigur laugh.gif)
Andri.
QUOTE(magGda @ Feb 7 2010, 11:08 PM) *
Nu, la noi nu sunt asa. La noi se prezinta ca niste cosulete, cel putin asa mi se par mie, Ca niste basicute mici, dar nu supureaza. are pe piciorus din loc in loc, cate 2, pe fundulet si vad ca si intr-un loc pe spate.



Sfatul meu ramane acelasi, da o fuga pana la pediatru sau pana la un dermatolog. Nu astepta sa se inmulteasca in ideea ca 'las ca trece'
Andri.
QUOTE(monica7305 @ Feb 5 2010, 11:48 AM) *
Mai fetelor, sunteti superbe.....
Mirunico, vrei sa fugi la Tomita? Nu stiu daca mamicile voastre v-au cuplat inainte de a va naste sau dupa dar sunteti amandoi niste frumosi..... Chiar daca nu se mai poarta casatoriile aranjate cred ca de data asta copii nu vor avea nimic impotriva... partners.gif Chiar ar fi frumos sa descoperim peste ani ca s-au cunoscut, s-au placut, s-au casatorit si......oho cat mai trebuie sa manance pana atunci biggrin.gif
Foarte haios grasunelul....Am observat ca majoritatea tineti copii fara caciulite, al meu e mai cu cu. Daca il las fara, desi e cald in casa 22-23 grade, parca mi se pare ca e rece la manute si nu prea il las fara. Poate e o parere de-a mea dar mi-e frica sa nu-l racesc si desi sunt contra infofolelii prefer sa fiu mai precauta. Voi ce temperatura aveti in camera ca vad ca sta doar in scutecel?


Monica, mie mi se pare exagerat sa tii baiatul cu caciulita in cap la 22-23 de grade!! Stai si tu cu fesul in cap sa vedem daca iti convine whistling.gif
Pai si cand il scoti afara la sub 0 grade, ce ii mai pui? Eu zic sa lasi baiatul cu 'pletele in vant' anima1.gif
Andri.
QUOTE(mami&damian @ Feb 5 2010, 02:25 PM) *
eu nu ii pun caciulita in casa, nu i-am pus niciodata, si cand am fost in carrefour la cumparaturi, tot fara caciulitza l-am tinut! in casa sunt cam 21-22 de grade, si aerisesc de 2 ori pe zi, dimineatza si seara! noaptea damian doarme in pampers si maieu, sau bory cu maneca scurta! cand au fost gerurile alea mari dormea in pijamale, dar fara sosete (seamana cu mine) nu le suporta, si nici care cumva sa-l invelesc, si in somn da din picioare liwlol.gif
si manutzele, picioarele, nasucul sau "falcile" in cazul nostru sunt extremitatile lor, e normal sa nu fie intotdeauna calde...nu stiu ce sa zic, Damian daca este foarte cald in casa nu doarme bine, se enerveaza, si aerul uscat ii usuca imediat caile res[piratorii! incearca putina gimnastica cu el, poate circulatia este putin mai greoaie! zic si eu!



Bravo Mihaela, foarte bine ca l-ai invatat asa eusa_clap.gif
In cazul asta inseamna ca il cam infofolesc pe Tavi - ii pun si un body cu maneca scurta pe sub pijamaluta, si il si invelesc.
stefyangro
QUOTE(Andri. @ Feb 8 2010, 01:03 AM) *
Buna mamici,

Daca bubitele de care vorbiti se prezinta ca niste zone uscate si rozalii la culoare atunci este foarte posibil sa fie vorba de dermatita atopica. Eu ma confrunt cu aceasta problema la Tavi de circa o saptamana. Au aparut cateva pete uscate pe picioruse si pe manute, pe care initial nu le-amprivit ca fiind ceva serios si am fost convinsa ca e ceva trecator. Dar pe zi ce trecea ele se tot extindeau asa ca ne-am prezentat cu el la pediatru care a spus ca este vorba de dermatita atopica, din ce in ce mai frecvent intalnita la bebelusi, in special la cei cu pielea alba. Urmeaza sa mergem si la un dermatolog.
Pe scurt, trebuie tinuta sub control cu creme speciale, foarte grase (Lipikar, Atoderma, Sebamed ar fi cateva din cremele destinate pentru asa ceva), de asemenea cu sapunuri sau geluri de dus speciale, baita se recomanda a fi facuta nu mai des de odata la doua zile. Sunt recomandate numai hainute de bumbac. Nu este indicat sa fie folosit ulei la masaj.
La Tavi deja este o ameliorare signifianta dupa trei zile de aplicat aceasta crema. Sper doar ca problema a fost cauzata de unul din produsele de masaj sau baita folosite (cauzele pot fi diverse si nu prea se poate determina cu exactitate).


Si eva are acest tip de dermatita: folosim crema de corp stelatopia de la mustela pt zonele cu dermatita, eucerin 3% uree pt corp, baitza cu mustela tot stelatopia si cu apa de tarate, alternativ si o tinem sub control, nu i-a mai aparut.
QUOTE(Andri. @ Feb 8 2010, 01:45 AM) *
Anca, mi-ai facut seara smile.gif Am ras bine citind ce ai scris si chiar m-a destins tzuc.gif Tocmai ce am avut o seara obositoare in care iar nu am reusit sa il fac pe Tavi sa adoarma singurel, si dupa o ora jumate de chin pana la urma tot la san a trebuit sa il adorm.
Sa inteleg ca tu nu pasezi mancarea pe care i-o dai lui Marian? Se descurca sa mestece?
Si eu tocmai vroiam sa intreb daca trebuie sa fierb apa plata inainte sa i-o dau biggrin.gif Daca Marian da gata o bucata de cas, cred ca poate si Tavi sa bea niste borsec nefiert tongue.gif
Dar as vrea totusi sa intreb daca mai sunt mamici care dau bebeilor branzica de vaci cumparata (degresata). Noua doctorul asa ne-a zis, ca nu e nevoie sa stau sa fac eu branzica. Sau toate faceti branzica in casa? (Exceptie face Anca, desigur laugh.gif)

Mie mi-a scris dr ca de la 7 luni pot sa ii dau branzica de casa covalact cu mamaliga, deci da, o sa ii dau branza cumparata
monica7305
QUOTE(silviu-marian @ Feb 7 2010, 05:57 PM) *
[
"Eu cantaresc mancarea Teodorei inainte sa-i dau si la final, ca sa vad cat a mancat. In medie mananca cam 160 gr la fiecare masa, de mancarica vorbesc."

pana acum am stat pe tusa si acum recuperez...la postat
eu as innebuni si poate l-as capia si pe bietul pui daca as sta sa-i cantaresc mancarea.piticul meu mananca in castroane de adulti.mananca un mar mare cu o banana mare,cu zeama de la o portocala si 2 biscuiti odata.nu cred ca vreau sa cantaresc asta!ciorbita la fel,cate un castron.astazi a solicitat cas de vacuta si a papat cam un sfert din castronul ala,dupa care si-a papat fructele.eu nu am reusit sa fac diversificarea cu lingurita,am cam facut-o cu polonicul.daca azi ii dau sa guste ceva si ii place apoi pot fi sigura ca maine mananca de rupe.dar stiti vb aceea,nu faceti ce fac eu,faceti ce spon eu
asta imi aduce aminte de o faza din facultate cand profa de puericultura ne-a pus sa invatam retetele pt bebelusi fiindca se dadeau la examene dar in acelasi timp ne-a zis sa le uitam repede si sa nu dam asa ceva copiilor ca daca noua nu ne place nici ei nu vor fi prea incantati.am incercat sa gust si eu din boratura aia de supa crema si mi-a venit sa vars.cred ca avea dreptate!de fapt nici fata mea cea mare n-a mai mancat supa cand a inceput sa realizeze cam ce ii punla masa si tot pe ciorbita cu bors s-a axat de la 6 luni.


Si eu vreau sa ii fac ciorbita dar nu inteleg cum sa i-o dau s-o manance. Daca nu are dintisori, trebuie sa i-o pasez, sau cum? Bors de care ai pus facut de tine sau din comert?

QUOTE(Andri. @ Feb 8 2010, 12:06 AM) *
Monica, mie mi se pare exagerat sa tii baiatul cu caciulita in cap la 22-23 de grade!! Stai si tu cu fesul in cap sa vedem daca iti convine whistling.gif
Pai si cand il scoti afara la sub 0 grade, ce ii mai pui? Eu zic sa lasi baiatul cu 'pletele in vant' anima1.gif


Hai ca o sa incerc sa il las toata ziua fara caciulita.....Nu vreau sa il infofolesc dar mi-e frica sa nu il racesc. Si asa nu prea mai am caciulite, i-au ramas mici si ce am gasit sunt prea mari. Incercam, incercam.....
denysa81
Vorbareata lu' mami
http://www.youtube.com/watch?v=F6UKAQT37CE
TIANA28
QUOTE(denysa81 @ Feb 8 2010, 01:32 PM) *

Se vede cine e cocosul in casa liwlol.gif
denysa81
QUOTE(TIANA28 @ Feb 8 2010, 04:02 PM) *
Se vede cine e cocosul in casa liwlol.gif

cine? eu , nu?
TIANA28
QUOTE(denysa81 @ Feb 8 2010, 06:15 PM) *
cine? eu , nu?

Miru.. ca la ce mutulica e al meu .. nu-l prea vad cocos lol-craciun.gif
denysa81
QUOTE(TIANA28 @ Feb 8 2010, 06:33 PM) *
Miru.. ca la ce mutulica e al meu .. nu-l prea vad cocos lol-craciun.gif

lasa ca el tace si face. ea e cu zisu, cu taca, taca. saracu tomitza. ii face capu varza.
kmy81
QUOTE(mami&damian @ Jan 31 2010, 08:52 PM) *
off...eu din una-n alta dau sad.gif cred ca i-am taiat un coltzishor de la unghiutza de la piciorush (nu stiu cum am reusit, ca stiam ca trebuie sa am grija) s-a inflamat acolo, dar nu stiu cu ce sa-l dau? ati patzit-o vreodata? maine sun la dr sa-mi spuna....in seara asta i-am pus betadina

Am patit-o si eu cu Ianis... chiar mai rau. I s-a inflamat, a facut puroi si i-a cazut unghiuta pana la urma. I-am pus manusa pe manuta vreo 2 saptamani pana i-a cazut unghiuta pentru ca se agata si tipa cat il tinea gura. Am intrebat si medicul si mi-a spus tot numai de betadina. A ajutat pentru ca s-a uscat dar pt ca a facut puroi tot am avut de tras pana am scapat de tot de unghiuta insa acum nu se vede nici o diferenta intre cea care a crescut ulterior si celelalte
silviu-marian
QUOTE(Andri. @ Feb 7 2010, 06:45 PM) *
Anca, mi-ai facut seara smile.gif Am ras bine citind ce ai scris si chiar m-a destins tzuc.gif Tocmai ce am avut o seara obositoare in care iar nu am reusit sa il fac pe Tavi sa adoarma singurel, si dupa o ora jumate de chin pana la urma tot la san a trebuit sa il adorm.
Sa inteleg ca tu nu pasezi mancarea pe care i-o dai lui Marian? Se descurca sa mestece?
Si eu tocmai vroiam sa intreb daca trebuie sa fierb apa plata inainte sa i-o dau biggrin.gif Daca Marian da gata o bucata de cas, cred ca poate si Tavi sa bea niste borsec nefiert tongue.gif
Dar as vrea totusi sa intreb daca mai sunt mamici care dau bebeilor branzica de vaci cumparata (degresata). Noua doctorul asa ne-a zis, ca nu e nevoie sa stau sa fac eu branzica. Sau toate faceti branzica in casa? (Exceptie face Anca, desigur laugh.gif)

pai in ciorbita ii pun toate legumele rase iar perisoarele le mai bag un pic la blender nu neaparat fiindca nu le-ar papa doar zobite cu furculita dar parca dau ceva mai multa aroma la ciorbita.mesteca fraierul in gol de mult.acum are el 2 dintisori dar cred ca deocamdata sunt mai mult de decor.azi m-am hotarat sa-i fac un pic de pilaf si mamaliguta cu branzica.sa vedem.ca seara trecuta noi mancam pizza facuta in casa si el balea si ceflaia uitandu-se la noi si de mila i-am zobit un pic de cas si a bagat cu sarg pe sub nas desi abia isi mancase cerealele.
de apa fiarta nu mai stim ca eu nu-s chiar atat de obsedata de asta,prefer sa-si mai capete si un pic de imunitate.si folosesc apa de la 7 izvoare de care stiu sigur ca-i curata,colegii mei au dus la laborator mostre cam din toate apele plate de pe piata si asta a iesit singura curata.dar mancarea i-o fac cu apa de la chiuveta,am trecut de vreo luna de la apa plata la asta normala la gatit ca doar o fierb si putin clor nu cred ca-i strica sa-i dezinfecteze matele!
silviu-marian
QUOTE(monica7305 @ Feb 8 2010, 08:17 AM) *
Si eu vreau sa ii fac ciorbita dar nu inteleg cum sa i-o dau s-o manance. Daca nu are dintisori, trebuie sa i-o pasez, sau cum? Bors de care ai pus facut de tine sau din comert?
Hai ca o sa incerc sa il las toata ziua fara caciulita.....Nu vreau sa il infofolesc dar mi-e frica sa nu il racesc. Si asa nu prea mai am caciulite, i-au ramas mici si ce am gasit sunt prea mari. Incercam, incercam.....

cred ca ai citit deja cum ii fac eu ciorbita lui marian.ar fi de preferat borsul facut in casa fiindca cel cumparat risti sa aiba in el si sare de lamaie.trebuie sa stii f bine sa-l identifici dupa miros si gust daca-i natural.si oricum nu pui mult,cat sa schimbe un pic gustul ala sleit de supa si sa-i dea aroma.eu oricum ii pun in ciorbita si verdeata ca sa fie cat mai placut mirositoare.
de caciulita ce sa-ti spun,nu i-am pus niciodata si il tin in casa cat mai sexi si nu mai mult de 22 de grade,nici dupa baita nu-i pun nimic.
denysa81
am citit la fetele de iunie despre testul PORTAGE. daca aveti timp va recomand sa il faceti. e interesant. este despre evolutia copiilor. a... si scrieti-va undeva nr. de ID ca sa il folositi cand mai intrati sa il faceti a doua oare.
stefyangro
QUOTE(silviu-marian @ Feb 9 2010, 02:30 PM) *
pai in ciorbita ii pun toate legumele rase iar perisoarele le mai bag un pic la blender nu neaparat fiindca nu le-ar papa doar zobite cu furculita dar parca dau ceva mai multa aroma la ciorbita.mesteca fraierul in gol de mult.acum are el 2 dintisori dar cred ca deocamdata sunt mai mult de decor.azi m-am hotarat sa-i fac un pic de pilaf si mamaliguta cu branzica.sa vedem.ca seara trecuta noi mancam pizza facuta in casa si el balea si ceflaia uitandu-se la noi si de mila i-am zobit un pic de cas si a bagat cu sarg pe sub nas desi abia isi mancase cerealele.
de apa fiarta nu mai stim ca eu nu-s chiar atat de obsedata de asta,prefer sa-si mai capete si un pic de imunitate.si folosesc apa de la 7 izvoare de care stiu sigur ca-i curata,colegii mei au dus la laborator mostre cam din toate apele plate de pe piata si asta a iesit singura curata.dar mancarea i-o fac cu apa de la chiuveta,am trecut de vreo luna de la apa plata la asta normala la gatit ca doar o fierb si putin clor nu cred ca-i strica sa-i dezinfecteze matele!

Poti sa folosesti apa de la 7 izvoare cu toata increderea, eu am baut de la 0 luni biggrin.gif. Izvoraste de la ai mei din localitate si toata localitatea are apa curenta d-asta 7 izvoare....
laura85soare
Varsa socializare: 0.71(0 ANI 9 LUNI )
Varsa limbaj: 0.5(0 ANI 6 LUNI )
Varsa autoservire: 1(1 ANI 0 LUNI )
Varsa cognitiv: 0.57(0 ANI 7 LUNI )
Varsa motor: 1(1 ANI 0 LUNI )

--------------------------------------------------------------------------------
Varsa mentala: 0.76(0 ANI 9 LUNI )
Varsa cronologica: 0.57(0 ANI 7 LUNI )
IQ: 133
130 + Exceptional/120-129 Foarte bun/110-119 Mediu - Superior/90-109 Mediu/80-89 Mediu - lnferior/70-79 Zona de granita/55-69 Retard usor/40-54 Retard moderat/30-39 Retard sever/Sub 30 Retard profund
--------------------------------------------------------------------------------



Evolutie
socializare Evolutie
limbaj Evolutie
autoservire Evolutie
cognitiv Evolutie
motor Evolutie
IQ








Data 09/02/2010
Socializare 0.71
(0 ani 9 luni)
Verbalizare 0.5
(0 ani 6 luni)
Autoservire 1
(1 ani 0 luni)
Cognitiv 0.57
(0 ani 7 luni)
Motor 1
(1 ani 0 luni)
IQ 133
Varsta mentala 0.76
(0 ani 9 luni)
Varsta cronologica 0.57
(0 ani 7 luni)

CINE IMI INTERPRETEAZA SI MIE TESTUL ACESTA?
VA ROG MULT
laura85soare
AM INTELES PANA LA URMA
NU-MI DADEAM SEAMA, DAR ACUM AM INTELES
monica7305
QUOTE(silviu-marian @ Feb 9 2010, 12:38 PM) *
cred ca ai citit deja cum ii fac eu ciorbita lui marian.ar fi de preferat borsul facut in casa fiindca cel cumparat risti sa aiba in el si sare de lamaie.trebuie sa stii f bine sa-l identifici dupa miros si gust daca-i natural.si oricum nu pui mult,cat sa schimbe un pic gustul ala sleit de supa si sa-i dea aroma.eu oricum ii pun in ciorbita si verdeata ca sa fie cat mai placut mirositoare.
de caciulita ce sa-ti spun,nu i-am pus niciodata si il tin in casa cat mai sexi si nu mai mult de 22 de grade,nici dupa baita nu-i pun nimic.


Thanks pentru lamuriri...
De doua zile l-am lasat fara caciulita si nu am sesizat nimic alarmant. In schimb se pare ca am racit eu, imi curge nasul, stranut si ma doare capul....alta belea.
biarot
Buna ziua la toate mamicile lunii iulie 2009!

Karina ma numesc sunt o fetita de iulie 2009 (17 iulie), de 9,1 kg, 77 de cm si mai am un fratior de aproape 5 ani... Mami va tot citeste mereu si imi arata poze cu bebici de varsta mea bananab.gif si eu sunt tare bucuroasa !
Ce vrea sa va spuna mami ca nici eu si nici fratiorul nu suntem cuplati inca, am vazut ca asa este la ``moda``, ne gasim si noi oare perechea ca tot vine Valentine`s Day !?! Si ma iau la intrecere cu fratiorul meu sa vedem care din noi isi gaseste perechea primul, sunt ambitioasa sa stiti... Dar nu-i asa ca trebuie sa ne si vedeti, cum altfel putem sa ne gasim perechea, iata-ne:



mami&damian
QUOTE(biarot @ Feb 10 2010, 03:03 AM) *
Buna ziua la toate mamicile lunii iulie 2009!

Karina ma numesc sunt o fetita de iulie 2009 (17 iulie), de 9,1 kg, 77 de cm si mai am un fratior de aproape 5 ani... Mami va tot citeste mereu si imi arata poze cu bebici de varsta mea bananab.gif si eu sunt tare bucuroasa !
Ce vrea sa va spuna mami ca nici eu si nici fratiorul nu suntem cuplati inca, am vazut ca asa este la ``moda``, ne gasim si noi oare perechea ca tot vine Valentine`s Day !?! Si ma iau la intrecere cu fratiorul meu sa vedem care din noi isi gaseste perechea primul, sunt ambitioasa sa stiti... Dar nu-i asa ca trebuie sa ne si vedeti, cum altfel putem sa ne gasim perechea, iata-ne:





Si Damian e singurel....ce zici Karina? liwlol.gif
mami&damian




La multi ani prietenul nostru Tomitza! sa creasca baiatu mare, sa DOARMA si sa-i faca pe mami si tati fericiti! pupici :*:*:*
ieri a fost si ziua noastra, avem 7 luni deja, ce repede trece timpul!
stefyangro
QUOTE(mami&damian @ Feb 10 2010, 12:17 PM) *




La multi ani prietenul nostru Tomitza! sa creasca baiatu mare, sa DOARMA si sa-i faca pe mami si tati fericiti! pupici :*:*:*
ieri a fost si ziua noastra, avem 7 luni deja, ce repede trece timpul!

hiiii, scuze, am uitat sa citesc listutza sad.gif(. Cu intarziere la multi ani, sa fii sanatos ca voinic esti deja.
Tomitza era sa iti urez sa cresti mare, dar si tu esti deja mare...sa fii sanatos si voios, sa papi bine(dar nu de 50 ori/noapte) si sa iti faci parintii fericiti.

Va pupam
denysa81
QUOTE(biarot @ Feb 10 2010, 03:03 AM) *
Buna ziua la toate mamicile lunii iulie 2009!

Karina ma numesc sunt o fetita de iulie 2009 (17 iulie), de 9,1 kg, 77 de cm si mai am un fratior de aproape 5 ani... Mami va tot citeste mereu si imi arata poze cu bebici de varsta mea bananab.gif si eu sunt tare bucuroasa !
Ce vrea sa va spuna mami ca nici eu si nici fratiorul nu suntem cuplati inca, am vazut ca asa este la ``moda``, ne gasim si noi oare perechea ca tot vine Valentine`s Day !?! Si ma iau la intrecere cu fratiorul meu sa vedem care din noi isi gaseste perechea primul, sunt ambitioasa sa stiti... Dar nu-i asa ca trebuie sa ne si vedeti, cum altfel putem sa ne gasim perechea, iata-ne:




bine ai venit la noi si bafta la gasit iubit. dar sa nu te dai la Tomitza da? wife.gif
Poate ne zici si cum o cheama pe mami a ta, Karina. tu si fratiorul tau sunteti niste scumpi.

Damian la multe lunitze cu intarziere occasion.gif sper sa se accepte urarea. nu am mai citit nici eu lista.

denysa81
Tomitza partners.gif la multe lunitze sa cresti mare si sa fii sanatos. si sa te faci mai serios la mancare si sa nu o mai superi pe mami. un pupic mare mare de la Miruna.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.