Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
stefyangro
Ce faceti fetelor?
Am scapat cu bine de examenul asta, sper sa fie bine in continuare.
Vad ca azi arsurile gastrice nu m-au lasat deloc deloc in pace,nu mai stiu ce sa fac.
Voi ce mai faceti?
TIANA28
QUOTE(stefyangro @ Jun 4 2009, 09:25 PM) *
Ce faceti fetelor?
Am scapat cu bine de examenul asta, sper sa fie bine in continuare.
Vad ca azi arsurile gastrice nu m-au lasat deloc deloc in pace,nu mai stiu ce sa fac.
Voi ce mai faceti?

Ai incercat Rennie ptr arsuri?
Noi suntem bine.. am fost azi la epilat si pensat si maine avem programare la manichiura nanner.gif Asta ca sa mai uit de santierul din casa mad.gif
magGda
QUOTE(TIANA28 @ Jun 4 2009, 09:59 PM) *
Ai incercat Rennie ptr arsuri?
Noi suntem bine.. am fost azi la epilat si pensat si maine avem programare la manichiura nanner.gif Asta ca sa mai uit de santierul din casa mad.gif


Buna TIANA,
Tu te epilezi cu ceara? NU ti-e teama de contractii?? Mie doctora mi-a recomandat sa evit epilarea cu ceara sau chiar si cu aparatul electric, dar nu mi-a zis nimic de crema de epilat, deci eu pe asta o folosesc.
mlaura
am adus lista mai in fata, sa nu o cautam prea mult rolleyes.gif

1.TIANA28 - DPN 29 iunie, Maternitatea ISIS Constanta, dr.Cristureanu, nume bebe: Toma Sebastian, N.naturala
2.pyssy - DPN 30 iunie, Spitalul Baylor, Dallas, dr. Sandra Brothers, nume bebe:Cristian Alexander, N.cezariana
3.muzo - DPN 1 iulie, Spital D.Stanca Cluj Napoca, dr. Mihaila, nume bebe: Alexandru
4.miha-ioana - DPN 1 iulie, Spitalul Judetean Ploiesti, dr.Marilena Avram, nume bebe: Daria Maria?
5.corina1236 - DPN 1 iulie, Maternitatea din Braila, dr. Tarachiu, nume bebe:?
6.alexutu
- DPN 2 iulie, Spitalul Municipal Bucuresti, dr.Simona Albu, nume bebe: Alex-Ionut, N.cezariana
7.rasfatata - DPN 2 iulie, Maternitatea Giulesti, dr. Albu Dinu Florin, nume bebe: Maria Ioana, N.cezariana
8.mlaura - DPN 4 iulie, Spitalul Municipal Bucuresti, dr. Doru Campean, nume bebe: Vlad Gabriel, N.cezariana
9.iuliaandreea- DPN 4 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ?
10.pitana7 - DPN 6 iulie, Spital din Botosani, dr. Pitrop Mariana, nume bebe: Lavinia
11.b3b3_2007 - DPN 6 iulie, Spital in Germania, nume bebe: Dennis, N.naturala
12.alexa21-DPN 7 iulie, Sp.Curtea de Arges, dr Ali Zarbakhsh, nume bebe: Theodora-Nicoleta, N.naturala
13.ramonapop - DPN 7 iulie, Maternitatea Veche Mures, dr.Mohamed Shaer, nume bebe: Ianis-Calin, N.cezariana
14.myrella - DPN 9 iulie, Spitalul Municipal
Bucuresti, dr Secara Diana, nume bebe: David Sayd, N.naturala
15.alisi_1 - DPN 10 iulie, Spital? dr.? nume bebe: Darya
16.emmasauoana - DPN 11 iulie, Clinica Eva din Brasov, dr. Vlad Anastasiu, nume bebe:Maria Alexandra
17.stefyangro - DPN 11 iulie, Spitalul Elias, dr Cristian Rodica, nume bebe:
Eva
Maria, N.naturala
18.laura85soare - DPN 11 iulie, Sp.Jud. Arges, dr.Tanasescu, nume bebe: Andrada Gabriela, N.naturala
19.Leelee
- DPN 13 iulie, Spitalul din Alba (Cuneo), Italia, dr Fiorella Bencivenga, nume bebe: Ines Gia sau Erik
20.MIRI - DPN 15 iulie, Clinica Euromaterna - Constanta, dr. Rusa Marius, nume bebe:Maria Cristiana
21.elena_elless - DPN 16 iulie, Spital? dr.? nume bebe?
22.crysstynatm - DPN 16 iulie,Maternitatea Bega din Timisoara, dr. Dorneanu, nume bebe: Ana-Maria, N.cezariana

23.pogos - DPN 17 iulie, Spitalul Polizu, dr. Mihaela Vasilescu, nume bebe: Teodor sau Tudor Petru, N.naturala
24.danadobre - DPN 17 iulie, Spital Elias, dr.Tutunaru, nume bebe:?
25.Vick24 - DPN 18 iulie, Sentara Leigh Hosp, Virginia Beach, DrRichard N.Valentine, nume bebe: Albert Alexander

26.roisabella - DPN 18 iulie, Spital? dr.? nume bebe?
27.tweety2009 - DPN 20 iulie, Spitalul Municipal
Bucuresti, dr. Grigoriu Corina, nume bebe: Rebeca Maria
28.gabriela82 - DPN 20 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ?
29.alina2478 - DPN 20 iulie, Spitalul Giulesti, dr.Tarpan Celus, nume bebe: Matei - Mihai,
N.naturala
30.
camelia_ploiest - DPN 20 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ?
31.andreiutza86' -
DPN 20 iulie, Clinica Euromaterna - Constanta, dr. Stanca, nume bebe: Lukas Antonio, N.cezariana
32.magGda - DPN 22 iulie, Maternitatea Ploiesti, dr Cernat, nume bebe: Teodora-Gabriela, N.cezariana
33.lucia - DPN 22 iulie, Spital prin Stockholm, dr? - probabil moasa , nume bebe :Adrian
34.alina16carmen - DPN 23 iulie, Sp.Dr.I.Craciun, Calinesti, dr Dragoi Georgeta, nume bebe: Daria-Anamaria
35.biarot - DPN 24 iulie, Maternitatea Bacau, dr Cruceanu, nume bebe: Radu Dominic sau Eliza Beatrice?
36.Q-bilina - DPN 24 iulie, Spitalul CMU-Regina Maria sau Municipal , dr.Sorin Badescu , nume bebe: Irina Alexia
37.mada80 - DPN 24 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ?
38.kmy81- DPN 25 iulie,Spitalul Cuza Voda din Iasi, dr. Schass Carmina, nume bebe: Ianis
39.ella09 - DPN 25 iulie, Spitalul Polizu, dr. Branescu, nume bebe: ?
40.mirela77 - DPN 26 iulie, Spitalul din Barlad, dr.?, nume bebe: Davide Alexandru

41.ioanaklarisa - DPN 28 iulie, Clinica Euromaterna - Constanta, dr. Lutescu, nume bebe: Carina Maria, N.naturala
42.AMA - DPN 30 iulie, Spitalul Polizu, dr.Dana Oprescu, nume bebe: Gabriela
43.denisa81 - DPN 1 august, Spitalul CFR 2, dr.Mihaela Margaritescu, nume bebe: Natalia, N.naturala
44.ana-marya - DPN 2 august, maternitatea Rm.Valcea,dr.Mihaela Radulescu, nume bebe: Maria-Natalia

avem 21 fetite fetita.gif si 17 baietei barza.gif si 6 barza2.gif .
myrella
QUOTE(magGda @ Jun 4 2009, 11:04 PM) *
Buna TIANA,
Tu te epilezi cu ceara? NU ti-e teama de contractii?? Mie doctora mi-a recomandat sa evit epilarea cu ceara sau chiar si cu aparatul electric, dar nu mi-a zis nimic de crema de epilat, deci eu pe asta o folosesc.



Si eu ma epilez cu ceara...dr mi-a zis ca e in regula. Depinde de cum suporti tu durerea. Mie nu mi s-a intamplat sa imi provoace nici macar contractii nedureroase...Eu la crema as avea rezerve.Esti sigura ca nu contine substante daunatoare pt bebe? Nu stiu...intreb, pt ca ma batea si pe mine gandul sa o folosesc pe anumte zone unsure.gif
myrella
Buna mamici! oFloare.gif
Am terminat si eu cu examenele pe semestrul asta nanner.gif De fapt mai am o restanta pe 15 iunie, dar am mai mult timp la dispozitie sa ma pregatesc...
Sa va zic ce am mai facut noi. Ne-am luat in sfarsit patutul bananab.gif E alb, din lemn, asa cum mi-am dorit gravida.gif salteluta tip sandvich din cocos, 2 seturi de lenjerii si aparatori. Si un dulapior alb pt lucrurile lui Lino biberon.gif Toate de la Ikea, mai putin salteluta. Evident ca nu m-am putut abtine si am mai luat si niste hainute anima1.gif
Maine ma apuc si eu de aranjat lucrusoarele si cand vor fi gata am sa va pun si poze love1.gif
Astept sa ma mai sune si aia cu carutul...offf, sper sa nu imi faca belele si sa mi-l trimita sapt viitoare!!!

In rest noi suntem bine, bebe f activ, din pacate tot cu capul sus il simt wub.gif Sper sa se intoarca ca ma ingrozeste cezariana ohmy.gif


pupici
myrella
Fetelor voi ce stiti despre slingul pt bebe?
Ma gandesc ca e f util si comod pt mame, dar pt sanatatea lui bebe o fi bun? gravida.gif
Eu sunt impotriva marsupiilor pt ca mi se pare ca bebe sta f rau si intr-o pozitie nefireasca pt varsta lui.
Dar in sling sta intr-o pozitie asemanatoare cu cea din burta si nu vad cum i-ar dauna...
Voi ce stiti?
TIANA28
QUOTE(magGda @ Jun 4 2009, 10:04 PM) *
Buna TIANA,
Tu te epilezi cu ceara? NU ti-e teama de contractii?? Mie doctora mi-a recomandat sa evit epilarea cu ceara sau chiar si cu aparatul electric, dar nu mi-a zis nimic de crema de epilat, deci eu pe asta o folosesc.

Da, ma epilez cu ceara. Se pare ca nu afecteaza cu nimik pe bebe. Inainte foloseam si aparatul electric, dar de cand sunt insarcinata nu-l mai suport.

QUOTE(myrella @ Jun 5 2009, 02:10 AM) *
Buna mamici! oFloare.gif
Am terminat si eu cu examenele pe semestrul asta nanner.gif De fapt mai am o restanta pe 15 iunie, dar am mai mult timp la dispozitie sa ma pregatesc...
Sa va zic ce am mai facut noi. Ne-am luat in sfarsit patutul bananab.gif E alb, din lemn, asa cum mi-am dorit gravida.gif salteluta tip sandvich din cocos, 2 seturi de lenjerii si aparatori. Si un dulapior alb pt lucrurile lui Lino biberon.gif Toate de la Ikea, mai putin salteluta. Evident ca nu m-am putut abtine si am mai luat si niste hainute anima1.gif
Maine ma apuc si eu de aranjat lucrusoarele si cand vor fi gata am sa va pun si poze love1.gif
Astept sa ma mai sune si aia cu carutul...offf, sper sa nu imi faca belele si sa mi-l trimita sapt viitoare!!!

In rest noi suntem bine, bebe f activ, din pacate tot cu capul sus il simt wub.gif Sper sa se intoarca ca ma ingrozeste cezariana ohmy.gif
pupici


Bravoo si ptr examene si ptr cumparaturi. asteptam poze wink.gif Voi ce carut ati luat? Noi tot ne-am uitat, am cautata si pe net si pana la urma se pare ca ne iau nasii.. cadou..si sunt tare curioasa cum o fi biggrin.gif
TIANA28
QUOTE(myrella @ Jun 5 2009, 02:19 AM) *
Fetelor voi ce stiti despre slingul pt bebe?
Ma gandesc ca e f util si comod pt mame, dar pt sanatatea lui bebe o fi bun? gravida.gif
Eu sunt impotriva marsupiilor pt ca mi se pare ca bebe sta f rau si intr-o pozitie nefireasca pt varsta lui.
Dar in sling sta intr-o pozitie asemanatoare cu cea din burta si nu vad cum i-ar dauna...
Voi ce stiti?


Am vazut si eu ca o mamica de martie il foloseste si se pare cu mare succes. Nu stiu ce sa zic.. am intrat pe sling.ro si am vazut Pare interesant dar am zis ca acum sa vedem cat de plangacios o fi bebe si daca este o sa cumparam si sling
myrella
QUOTE(TIANA28 @ Jun 5 2009, 10:02 AM) *
Am vazut si eu ca o mamica de martie il foloseste si se pare cu mare succes. Nu stiu ce sa zic.. am intrat pe sling.ro si am vazut Pare interesant dar am zis ca acum sa vedem cat de plangacios o fi bebe si daca este o sa cumparam si sling



Da, am citit si eu mai mult si m-am hotarat sa imi iau, dar voi astepta sa se nasca Lino wink.gif
alexa21
ce mai faceti ,burticutzelor?
vad ca fiecare ne plangem de cate ceva.ce sa-i faci,asa e pe ultima suta de metri.
noi aseara am tras o sperietura zdravana cand contractiile mele nedureroase s-au transformat brusc in contractii dureroase si la vreo 15 min. ohmy.gif si logic ca am intrat in panica la inceput.mi-am facut repede un dusulet(pt orice eventualitate) mi-am luat medicamentele si m-am asezat cumintica in pat uitandu-ma la ceva relaxant la tv.si a functionat!dupa vreo ora jum contractiile au cedat .
si ieri am avut o zi chiar linistita!nu efort,nu emotii...nimic.numai bebelina mea a fost tare agitata ieri.nu a stat locului deloc.
uf,abia astept sa vina miercuri sa vad ce mai zice dr.sper sa nu mai am vreo repriza de genul asta pana atunci.
tzuc.gif
myrella




Am vorbit cu ei si ajunge luni! super.gif
L-am ales dupa ce am probat zeci de carucioare la babyexpo pentru ca e fff usor de manevrat (in comparatie cu cel cu 4 roti de care vroiam initial sa iau), f stabil si cantareste doar 6,95kg fara accesorii yes.gif Poti sa il iei simplu, adica doar sport (dezavantajul e ca nu se lasa pe spate in pozitie orizontala), 2 in 1 sau 3 in 1. Eu mi-am luat sport si landou si a costat 1615 Ron.
Sper sa fiu la fel de multumita de el si dupa ce il voi folosi biggrin.gif
myrella
offf...scuze vroiam sa pun si landoul doh.gif

alexa21
tare fain carutul!
eu la carut m-am cam pacalit,adica l-am luat cam masiv si nu stiu cum ma voi descurca sa-l cobor de la et. 3.
cand l-am luat m-am gandit mai mult la confortul bebelinei si la rezistenta carutului dar ...nu prea m-am gandit si la mine.
e drept ca se face si cosulet,si are si sistem de leganare cand il plimbi,se face si scaun de masina,poate fi folosit pana la 3 ani are suspensii etc.dar scheletul lui este masiv si cam greut dar vom vedea noi ce vom face.
myrella
QUOTE(alexa21 @ Jun 5 2009, 01:20 PM) *
ce mai faceti ,burticutzelor?
vad ca fiecare ne plangem de cate ceva.ce sa-i faci,asa e pe ultima suta de metri.
noi aseara am tras o sperietura zdravana cand contractiile mele nedureroase s-au transformat brusc in contractii dureroase si la vreo 15 min. ohmy.gif si logic ca am intrat in panica la inceput.mi-am facut repede un dusulet(pt orice eventualitate) mi-am luat medicamentele si m-am asezat cumintica in pat uitandu-ma la ceva relaxant la tv.si a functionat!dupa vreo ora jum contractiile au cedat .
si ieri am avut o zi chiar linistita!nu efort,nu emotii...nimic.numai bebelina mea a fost tare agitata ieri.nu a stat locului deloc.
uf,abia astept sa vina miercuri sa vad ce mai zice dr.sper sa nu mai am vreo repriza de genul asta pana atunci.
tzuc.gif



si eu am avut acum 2 sapt primele 2 contractii dureroase...Dar m-am intins in pat si au trecut fara pastilute. Si eu vreau sa ii zic medicului, dar din ce stiu si de la alte mamici acum pe final e normal sa mai avem si dureroase pt ca se pregateste organismul pt nastere. Dar daca se repeta la 10 min, fuga la maternitate!!
myrella
QUOTE(alexa21 @ Jun 5 2009, 01:31 PM) *
tare fain carutul!
eu la carut m-am cam pacalit,adica l-am luat cam masiv si nu stiu cum ma voi descurca sa-l cobor de la et. 3.
cand l-am luat m-am gandit mai mult la confortul bebelinei si la rezistenta carutului dar ...nu prea m-am gandit si la mine.
e drept ca se face si cosulet,si are si sistem de leganare cand il plimbi,se face si scaun de masina,poate fi folosit pana la 3 ani are suspensii etc.dar scheletul lui este masiv si cam greut dar vom vedea noi ce vom face.



E bine totusi ca e 3 in 1...Eu desi stau la parter stiam din experienta altora ca e f important sa fie cat mai usor gravida.gif
dar lasa ca veti descurca voi, daca nu, il pui si tu pe ocazii si iti iei altul wink.gif
alexa21
QUOTE(myrella @ Jun 5 2009, 12:32 PM) *
si eu am avut acum 2 sapt primele 2 contractii dureroase...Dar m-am intins in pat si au trecut fara pastilute. Si eu vreau sa ii zic medicului, dar din ce stiu si de la alte mamici acum pe final e normal sa mai avem si dureroase pt ca se pregateste organismul pt nastere. Dar daca se repeta la 10 min, fuga la maternitate!!

eu trebuie sa dau fuga la maternitate inainte sa ajunga la 10 min,ca altfel are sanse sa se nasca prin masina biggrin.gif ca eu fac 2 h pana la spital.eu am luat tratam toata sarcina si cum o sa mi-l opreasca e posibil ca in max 2-3 zile sa nasc.
dr. mi-a zic ca el are toata bunavointa sa o tina in burtica cat mai mult dar m-a sfatuit sa ma astept la un bb de iunie si nu de iulie cum e programat.
stefyangro
Faza cu carutul e destul de stresanta si la mine.
Am luat carutul pe care mi-l doream, v-am povestit atunci de el.
Problema e ca de vreo 2 sapt tot sunt pb cu liftul la mine in bloc, si nu ma vad deloc coborand 4 etaje cu carut+bebe.
Azi am dat cu aspiratorul prin casa si acum bebelina ma omoara cu picioarele, nu ii place sa faca mami treaba tongue.gif
alexa21
noi locuim intr-un bloc obisnuit cu 4 et fara lift asa ca la mine indiferent ce carut luam nu as putea cobori si cu bb si cu carutul in acelasi timp.daca sunt vecinele mele prin fata blocului cobor mai intai pe bb si apoi carutul ,daca nu invers.
e cam complicat dar alta solutie nu avem de aceea am si hotarat pana la urma sa il iau pe acesta.
myrella
QUOTE(alexa21 @ Jun 5 2009, 01:37 PM) *
eu trebuie sa dau fuga la maternitate inainte sa ajunga la 10 min,ca altfel are sanse sa se nasca prin masina biggrin.gif ca eu fac 2 h pana la spital.eu am luat tratam toata sarcina si cum o sa mi-l opreasca e posibil ca in max 2-3 zile sa nasc.
dr. mi-a zic ca el are toata bunavointa sa o tina in burtica cat mai mult dar m-a sfatuit sa ma astept la un bb de iunie si nu de iulie cum e programat.


pai probabil o sa-ti opreasca tratamentul pe la 37 de saptamani, nu? cand e destul de dezvoltata...Deci vreo 4 saptamani tot ar trebui sa mai stai. Stiu ca ai zis tu la un moment dat ca dr ti-a zis ca o sa nasti usor, cred ca est f norocoasa din punctul asta de vedere yes.gif
Oricum, cel mai bine e sa stai cat mai linistita si sa eviti price ti-ar da emotii ca bebelina tre sa mai stea in burtica tzuc.gif
myrella
QUOTE(stefyangro @ Jun 5 2009, 01:44 PM) *
Azi am dat cu aspiratorul prin casa si acum bebelina ma omoara cu picioarele, nu ii place sa faca mami treaba tongue.gif



Si eu ar trebui sa ma apuc de organizat lucrurile prin dulapuri, dar am unchef sa stau in paaaaat...E asa bine ca nu imi mai vine sa ma ridic somn.gif
Am mare noroc cu sotul meu ca se ocupa f mult de curatenie. fac_curat.gif Da cu aspiratorul, spala pe jos, sterge praful...e f harnicutz de cand eu nu prea mai pot face toate astea. Daca ma apuc sa dau cu aspiratorul in 2 minute am senzatia ca mi se rupe spatele in 2, nu stiu cum reusesti rolleyes.gif Pana si cu spalatul vaselor ma apuca durerile, dar macar asta fac si eu laugh.gif
alexa21
QUOTE(myrella @ Jun 5 2009, 12:51 PM) *
pai probabil o sa-ti opreasca tratamentul pe la 37 de saptamani, nu? cand e destul de dezvoltata...Deci vreo 4 saptamani tot ar trebui sa mai stai. Stiu ca ai zis tu la un moment dat ca dr ti-a zis ca o sa nasti usor, cred ca est f norocoasa din punctul asta de vedere yes.gif
Oricum, cel mai bine e sa stai cat mai linistita si sa eviti price ti-ar da emotii ca bebelina tre sa mai stea in burtica tzuc.gif

eu am cu o sapt mai mult decat arata tikerul,mi-a fost lene sa-l schimb.duminica fac 35 de sapt.
cand am fost la ultimul control,la 33 de sapt avea 1,848 kg,dr. a zis ca e ff bine si intr-adevar a zis ca ar trebui sa nasc destul de usor si repede ca nu crede ca va fi prea mare si in plus eu am avut risc de nastere prematura mereu.a stat in burtica numai cu tratament.
astept controlul de pe 10 sa vedem cum a evoluat situatia.
Leelee
QUOTE(myrella @ Jun 5 2009, 01:10 AM) *
Buna mamici! oFloare.gif
Am terminat si eu cu examenele pe semestrul asta nanner.gif De fapt mai am o restanta pe 15 iunie, dar am mai mult timp la dispozitie sa ma pregatesc...
Sa va zic ce am mai facut noi. Ne-am luat in sfarsit patutul bananab.gif E alb, din lemn, asa cum mi-am dorit gravida.gif salteluta tip sandvich din cocos, 2 seturi de lenjerii si aparatori. Si un dulapior alb pt lucrurile lui Lino biberon.gif Toate de la Ikea, mai putin salteluta. Evident ca nu m-am putut abtine si am mai luat si niste hainute anima1.gif
Maine ma apuc si eu de aranjat lucrusoarele si cand vor fi gata am sa va pun si poze love1.gif
Astept sa ma mai sune si aia cu carutul...offf, sper sa nu imi faca belele si sa mi-l trimita sapt viitoare!!!

In rest noi suntem bine, bebe f activ, din pacate tot cu capul sus il simt wub.gif Sper sa se intoarca ca ma ingrozeste cezariana ohmy.gif
pupici

Si noi i-am luat patut alb-crem iar carutul, cu componentele lui, e portocaliu ( fiindca inca nu stim sexul lui bebitza).
myrella
QUOTE(Leelee @ Jun 5 2009, 02:05 PM) *
Si noi i-am luat patut alb-crem iar carutul, cu componentele lui, e portocaliu ( fiindca inca nu stim sexul lui bebitza).



Ce ciudat mi se pare sa nu stii sexul..Eu i-am luat o gramada de hainute de baietel...Sper sa nu ne faca vreo surpriza doh.gif
M-am obisnuit atat de mult cu faptul ca e baietel incat cred ca ar fi un soc sa aflu ca am o fetita, desi eu initial vroiam fetita yes.gif
Dar poate la urmatorul control o sa scapati de suspans si veti afla ce aveti yes.gif
stefyangro
QUOTE(myrella @ Jun 5 2009, 12:57 PM) *
Si eu ar trebui sa ma apuc de organizat lucrurile prin dulapuri, dar am unchef sa stau in paaaaat...E asa bine ca nu imi mai vine sa ma ridic somn.gif
Am mare noroc cu sotul meu ca se ocupa f mult de curatenie. fac_curat.gif Da cu aspiratorul, spala pe jos, sterge praful...e f harnicutz de cand eu nu prea mai pot face toate astea. Daca ma apuc sa dau cu aspiratorul in 2 minute am senzatia ca mi se rupe spatele in 2, nu stiu cum reusesti rolleyes.gif Pana si cu spalatul vaselor ma apuca durerile, dar macar asta fac si eu laugh.gif


Pai nu fac eu curat in mod obisnuit, de cand sunt insarcinata vine cineva si imi face. Insa azi era prea mult praf si ...daca stau in conceiu m-a apucat harnicia biggrin.gif
La capitolul dulapuri...imi vine sa plang cand ma gandesc ce e la mine. Dar mai stau ca nu am chef de ele
myrella
QUOTE(alexa21 @ Jun 5 2009, 01:58 PM) *
eu am cu o sapt mai mult decat arata tikerul,mi-a fost lene sa-l schimb.duminica fac 35 de sapt.
cand am fost la ultimul control,la 33 de sapt avea 1,848 kg,dr. a zis ca e ff bine si intr-adevar a zis ca ar trebui sa nasc destul de usor si repede ca nu crede ca va fi prea mare si in plus eu am avut risc de nastere prematura mereu.a stat in burtica numai cu tratament.
astept controlul de pe 10 sa vedem cum a evoluat situatia.



Aha...inseamna ca ai aceeasi varsta de sarcina ca mine biggrin.gif
Oricum are timp sa mai creasca. O prietena mi-a zis ca de la 37 de sapt la 40 de sapt cand a nascut i-a crescut bebicul cu 1,5 kg!!! gravida.gif
Si eu am pe 11 control si cum avem bebeii cam de aceeasi varsta, chiar sunt curioasa. smile.gif Al meu e cam marisor, avea 2200kg la 32 sapt!
Leelee
QUOTE(myrella @ Jun 5 2009, 12:34 PM) *
Aha...inseamna ca ai aceeasi varsta de sarcina ca mine biggrin.gif
Oricum are timp sa mai creasca. O prietena mi-a zis ca de la 37 de sapt la 40 de sapt cand a nascut i-a crescut bebicul cu 1,5 kg!!! gravida.gif
Si eu am pe 11 control si cum avem bebeii cam de aceeasi varsta, chiar sunt curioasa. smile.gif Al meu e cam marisor, avea 2200kg la 32 sapt!

Obstetricile mi-au spus ca la ecografie iti spun o greutate dar ca e cu plus - minus 10 la suta. AL meu avea 2.066 kg la 32 de saptamani deci, acum la aproape 35 e ditamai purcelul rolleyes.gif
Leelee
QUOTE(myrella @ Jun 5 2009, 12:34 PM) *
Aha...inseamna ca ai aceeasi varsta de sarcina ca mine biggrin.gif
Oricum are timp sa mai creasca. O prietena mi-a zis ca de la 37 de sapt la 40 de sapt cand a nascut i-a crescut bebicul cu 1,5 kg!!! gravida.gif
Si eu am pe 11 control si cum avem bebeii cam de aceeasi varsta, chiar sunt curioasa. smile.gif Al meu e cam marisor, avea 2200kg la 32 sapt!

Al meu la 32 de saptamani avea 2,066 kg dar obstetricile mi-au spus ca ecograful poate da erori de plus-minus 10 la suta.
P.S. Voi ati citit articolul asta? Eu am intepenit de groaza si ma simt foarte usurata ca nu am sa nasc in Romanica.
http://www.gandul.info/actualitatea/venit-...ml?3927;4486968
alexa21
QUOTE(myrella @ Jun 5 2009, 01:34 PM) *
Aha...inseamna ca ai aceeasi varsta de sarcina ca mine biggrin.gif
Oricum are timp sa mai creasca. O prietena mi-a zis ca de la 37 de sapt la 40 de sapt cand a nascut i-a crescut bebicul cu 1,5 kg!!! gravida.gif
Si eu am pe 11 control si cum avem bebeii cam de aceeasi varsta, chiar sunt curioasa. smile.gif Al meu e cam marisor, avea 2200kg la 32 sapt!

asa se spune ,ca in ultima luna ia in greutate ff mult.piscoata mea nu cred ca va prinde 40 de sapt in burtica dupa spusele dr.vedem care mai e situatia miercuri.
despre greutate.dr. a zis ca e ff bine ba chiar a zis ca am un bb educat,creste ca la carte rolleyes.gif
nici eu nu prea mai am chef de treaba.as sta toata ziua.norocul meu ca am pregatit totul mai dinainte.hainutele sunt spalate,asezate,patutul montat etc.la capitolul asta pot sa lenevesc dar desi sunt singura acasa toata ziua mereu se face praf,mizerie si trag de mine in fiecare zi sa pun totul la punct si parca tot imi scapa cate ceva.
Leelee
Atasez poze cu patutul si trio-ul lui bebitza. rolleyes.gif



myrella
QUOTE(Leelee @ Jun 5 2009, 04:32 PM) *
Atasez poze cu patutul si trio-ul lui bebitza. rolleyes.gif






Sunt fff dragute partners.gif partners.gif Si comoda e superpractica! Eu din pacate stau cam prost cu spatiul asa ca ma gandeam sa ii iau o tavita de infasat care se ataseaza pe latimea patutului.
Si caruciorul e f frumos si pare si usurel love1.gif carut.gif
mlaura
QUOTE(Leelee @ Jun 5 2009, 03:32 PM) *
Atasez poze cu patutul si trio-ul lui bebitza. rolleyes.gif





sunt forte frumoase Leelee. sa le foloseasca bebelusul sau bebelina ta sanatos/asa. floare2.gif
myrella
QUOTE(Leelee @ Jun 5 2009, 04:32 PM) *
Atasez poze cu patutul si trio-ul lui bebitza. rolleyes.gif


Ce fel de salteluta ai luat? Ca pare grosuta...si ma gandesc ca e din cocos toata, adik nu gen sandvish cum am luat eu
TIANA28
Fetelor eu una incep sa-mi pierd rabdarea anima1.gif Vreau sa-l vad pe bebica si sa-l pup.. partners.gif In acelasi timp imi dau seama ca ar fi un adevarat dezastru sa vina un pic mai devreme cat casa noastra e inca un santier.
Voi cum sunteti? Tot asa agitate?
TIANA28
QUOTE(myrella @ Jun 5 2009, 12:25 PM) *




Am vorbit cu ei si ajunge luni! super.gif
L-am ales dupa ce am probat zeci de carucioare la babyexpo pentru ca e fff usor de manevrat (in comparatie cu cel cu 4 roti de care vroiam initial sa iau), f stabil si cantareste doar 6,95kg fara accesorii yes.gif Poti sa il iei simplu, adica doar sport (dezavantajul e ca nu se lasa pe spate in pozitie orizontala), 2 in 1 sau 3 in 1. Eu mi-am luat sport si landou si a costat 1615 Ron.
Sper sa fiu la fel de multumita de el si dupa ce il voi folosi biggrin.gif

Foarte frumos carutul.. sa-l stapaniti sanatosi. si pare si foarte practic. Acum sunt curioasa ce o sa ne ia nasica noastra biggrin.gif

QUOTE(Leelee @ Jun 5 2009, 02:03 PM) *
Al meu la 32 de saptamani avea 2,066 kg dar obstetricile mi-au spus ca ecograful poate da erori de plus-minus 10 la suta.
P.S. Voi ati citit articolul asta? Eu am intepenit de groaza si ma simt foarte usurata ca nu am sa nasc in Romanica.
http://www.gandul.info/actualitatea/venit-...ml?3927;4486968

De cand am citit articolul sunt atat de revoltata si mi-e asa de scarba de ce se intampla pe la noi... wife.gif mad.gif Tocmai vedeam un reportaj cu Jean Constantin.. ca este internat ptr un puseu de tensiune. Pe toate canalele stire nationala. Nu am nimik cu el ca si om, un mare actor, dar oare de bebelul asta de ce nu vorbeste nimeni?

QUOTE(Leelee @ Jun 5 2009, 03:32 PM) *
Atasez poze cu patutul si trio-ul lui bebitza. rolleyes.gif




Foarte frumos patutul si carutul. Daca aveam mai mult spatiu ceva in genul asta as fi cumparat si eu.
Leelee
QUOTE(myrella @ Jun 5 2009, 04:03 PM) *
Sunt fff dragute partners.gif partners.gif Si comoda e superpractica! Eu din pacate stau cam prost cu spatiul asa ca ma gandeam sa ii iau o tavita de infasat care se ataseaza pe latimea patutului.
Si caruciorul e f frumos si pare si usurel love1.gif carut.gif

Noi stam cu chirie intr-un apartament micut dar e in centru, la nici 5 minute de mers pe jos pana la spital sau Primarie (suntem intr-un orasel din nordul Italiei). Avem o singura camera dar e mare si lunga (cat 2 camere la un loc). Avantajul e ca platim 400 de euro si ca e foarte calduros (in ultimul apartament unde am stat plateam 450 de euro iar la gaz ne venise 800 de euro factura pe 2 luni offtopic.gif ).
Carutul e foarte usurel, plus ca l-am gasit in oferta de 50 la suta reducere- de la 500 de euro am dat pe trio doar 250. rolleyes.gif Am si montat scaunelul in masina si am lipit pe geam abtibildul cu "Bebe on board" jucaus.gif
Leelee
QUOTE(myrella @ Jun 5 2009, 04:06 PM) *
Ce fel de salteluta ai luat? Ca pare grosuta...si ma gandesc ca e din cocos toata, adik nu gen sandvish cum am luat eu

E o saltea identica cu a noastra numai ca e in miniatura. E pe arcuri si e f confortabila. Am primit-o de la cineva dar am intrebat in magazinele de specialitate pt bebei si costa vreo 65 de euro. Trebuie sa ii mai luam salteluta pt carucior si landou dar aia costa 25 de euro.
mlaura
buna fetelor, ce mai faceti?

tiana, am primit salteluta de 110/65 si se potriveste perfect la patutul nostru!

eu am sa fiu plecata de astazi pana duminica seara... asa ca mai vb cred ca luni, daca o sa fiu prea obosita duminica.

va pup floare2.gif
Vick24
Salut Mamicile,
Am si eu o intrebare....dar sa nu rideti de mine ca am ajuns la 25 ani si nu stiu doh.gif ...Suzetele sau tetinele astea cu care stau in gurita toata ziua Bebelusii se folosesc de la bun inceput, adica de cum il nasti sau mai tirziu? Ma gindeam si eu ca au o gurita asa micuta...si sa-i bagi suzeta chiar din prima zi? blush.gif
Voi ati luat suzete?
Oanaaa
QUOTE(Vick24 @ Jun 6 2009, 10:43 PM) *
Salut Mamicile,
Am si eu o intrebare....dar sa nu rideti de mine ca am ajuns la 25 ani si nu stiu doh.gif ...Suzetele sau tetinele astea cu care stau in gurita toata ziua Bebelusii se folosesc de la bun inceput, adica de cum il nasti sau mai tirziu? Ma gindeam si eu ca au o gurita asa micuta...si sa-i bagi suzeta chiar din prima zi? blush.gif
Voi ati luat suzete?

imi permit sa iti raspund desi sunt mamica de oct 2008
eu i-am luat suzeta arianei dar i-am dat-o abia dupa vreo 2-4 sapt pentru ca nu o accepta pana atunci tongue.gif
suzetele sent pe numere, noi folosim numai cele de la nuk, pentru ca sunt ortodontice shi se pliaza bine pe cerul gurii . Se folosesc de la inceput numai ca tre sterilizate de vreo 2-3 ori pe zi cat sunt micuti tare smile.gif
Vick24
Multumesc mult Oanaaa pentru raspuns,
Vom lua deci suzete pentru nou-nascuti...vom vedea daca le accepta sau nu.

Ai o Printesa frumoasa, sa va traiasca....un Votic de la noi! floare2.gif
Oanaaa
QUOTE(Vick24 @ Jun 6 2009, 11:20 PM) *
Multumesc mult Oanaaa pentru raspuns,
Vom lua deci suzete pentru nou-nascuti...vom vedea daca le accepta sau nu.

Ai o Printesa frumoasa, sa va traiasca....un Votic de la noi! floare2.gif


multumim frumos... asteptam sa vedem si minunea voastra hug.gif
TIANA28
QUOTE(mlaura @ Jun 6 2009, 02:30 PM) *
buna fetelor, ce mai faceti?

tiana, am primit salteluta de 110/65 si se potriveste perfect la patutul nostru!

eu am sa fiu plecata de astazi pana duminica seara... asa ca mai vb cred ca luni, daca o sa fiu prea obosita duminica.

va pup floare2.gif


Super cu salteluta!! Cred ca o sa iau si eu. Saltea de infasat ai gasit pe dimensiunile astea? Eu o sa reincep cautarile maine.
Fetelor eu v-am pupat pe toate.. plec la un gratar ca astazi e ziua mea.. Revenim cu poze maine.

PUPICI hug.gif
omv78
QUOTE(TIANA28 @ Jun 7 2009, 11:54 AM) *
Super cu salteluta!! Cred ca o sa iau si eu. Saltea de infasat ai gasit pe dimensiunile astea? Eu o sa reincep cautarile maine.
Fetelor eu v-am pupat pe toate.. plec la un gratar ca astazi e ziua mea.. Revenim cu poze maine.

PUPICI hug.gif



LA MULTI ANI TIANA, SANATATE SI TOT CE ITI DORESTI SA TI SE IMPLINEASCA!
alina16carmen
QUOTE(TIANA28 @ Jun 7 2009, 11:54 AM) *
Super cu salteluta!! Cred ca o sa iau si eu. Saltea de infasat ai gasit pe dimensiunile astea? Eu o sa reincep cautarile maine.
Fetelor eu v-am pupat pe toate.. plec la un gratar ca astazi e ziua mea.. Revenim cu poze maine.

PUPICI hug.gif

La multi ani Tiana! Sa ai parte numai de bucurii in viata, sa fii fericita, sa iubesti si sa fii iubita si sa ai un bebe dulce si sanatos, numai bun da papat! occasion.gif Pupici dulci!
myrella
QUOTE(TIANA28 @ Jun 7 2009, 12:54 PM) *
Super cu salteluta!! Cred ca o sa iau si eu. Saltea de infasat ai gasit pe dimensiunile astea? Eu o sa reincep cautarile maine.
Fetelor eu v-am pupat pe toate.. plec la un gratar ca astazi e ziua mea.. Revenim cu poze maine.

PUPICI hug.gif




occasion.gif Sa ai parte de o zi superba! Eu si Lino iti uram muuulta sanatate si fericire, o nastere usoara si un bebe sanatos, frumos si jucaus de care sa te bucuri in fiecare clipa! occasion.gif

Pupici
myrella
QUOTE(Vick24 @ Jun 6 2009, 11:43 PM) *
Salut Mamicile,
Am si eu o intrebare....dar sa nu rideti de mine ca am ajuns la 25 ani si nu stiu doh.gif ...Suzetele sau tetinele astea cu care stau in gurita toata ziua Bebelusii se folosesc de la bun inceput, adica de cum il nasti sau mai tirziu? Ma gindeam si eu ca au o gurita asa micuta...si sa-i bagi suzeta chiar din prima zi? blush.gif
Voi ati luat suzete?



Vicky eu am primit cadou o suzeta de nou nascuti de la nuk, cand am fost la un targ, dar sincer n-as vrea sa o folosesc niciodata! 68.gif
Unu la mana pt ca odata ce incepi sa o folosesti e f greu sa mai dezveti copilul de ea. Si sincer am vazut copilasi de 3 ani cu suzeta in gurita pt ca nu au putut fi dezobisnuiti, lucru care nu mi se pare tocmai in regula. Sa ma ierte toate mamicile dar mie nu imi plac copiii cu suzeta in gura, mai ales ca am citit mult despre asta si in afara de un oarecare confort psihic (pe care il pot obtine si pe alte cai), suzeta face mai mult rau decat bine! biberon.gif
Eu sper sa nu cedez si sa ma pot lipsi de suzeta, dar cine stie ... anima1.gif

Foarte frumoase pozele de la ocean tzuc.gif
As vrea si eu super mult sa ajung la mare, dar nu cred k mai am timp crybaby.gif
myrella
QUOTE(TIANA28 @ Jun 7 2009, 12:54 PM) *
Super cu salteluta!! Cred ca o sa iau si eu. Saltea de infasat ai gasit pe dimensiunile astea? Eu o sa reincep cautarile maine.
Fetelor eu v-am pupat pe toate.. plec la un gratar ca astazi e ziua mea.. Revenim cu poze maine.

PUPICI hug.gif



Tiana eu tot asteptam sa imi zici ca ia facut baie in mare yes.gif LA 20grade cat zic astia la tv ca are apa, nu e f rece...ah ce chef de balaceala am !!! bouncy.gif
Vick24
HAPPY BIRTHDAY Tiana28! Sa fii sanatoasa, iubita si o mamika de nota 10! occasion.gif occasion.gif

Vick24
QUOTE(myrella @ Jun 7 2009, 06:58 AM) *
Vicky eu am primit cadou o suzeta de nou nascuti de la nuk, cand am fost la un targ, dar sincer n-as vrea sa o folosesc niciodata! 68.gif
Unu la mana pt ca odata ce incepi sa o folosesti e f greu sa mai dezveti copilul de ea. Si sincer am vazut copilasi de 3 ani cu suzeta in gurita pt ca nu au putut fi dezobisnuiti, lucru care nu mi se pare tocmai in regula. Sa ma ierte toate mamicile dar mie nu imi plac copiii cu suzeta in gura, mai ales ca am citit mult despre asta si in afara de un oarecare confort psihic (pe care il pot obtine si pe alte cai), suzeta face mai mult rau decat bine! biberon.gif
Eu sper sa nu cedez si sa ma pot lipsi de suzeta, dar cine stie ... anima1.gif

Foarte frumoase pozele de la ocean tzuc.gif
As vrea si eu super mult sa ajung la mare, dar nu cred k mai am timp crybaby.gif


Mersi Myrella,
Vom lua si noi una pentru orice eventualitate in caz ca chiar nu ne putem lipsi. Pe aici vad ff. multi bebei cu suzete in gurita, chiar am sa intreb medicul sa vad ce parere au ei la acest capitol. Eu parca nu-s nici pro...nici contra...atita timp cit Bebelusului ii place. Alta e problema cu dezvatarea de ea...dar si asta se rezolva cu anumite smecherii. yami.gif

Referitor de ocean, e mult mai rece ca marea, nici nu poate fi vorba de scaldat pentru mine, mai mult de-atit am avut in vizita acasa acum 2 zile un lucrator social cu gravidele care mi-a mai dat sfaturi ce si cum sa fac....si a zis ca cam gata cu plaja (sau max. juma de ora), acum cit mai mult in casa, la umbra si muuuulte lichide, daca vreau sa ajung la termen cu bine.
Si ne plictisim grozav....dar curind vine si distractia... bb.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.