Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
stefyangro
Buna fetele!
Ce cumintele sunteti astazi.
Ce de controverse pe tema pre si post-natalului.
De aceea am sunat o prietena care lucreaza la resurse umane si am rugat-o sa se intereseze.Cand primes raspunsul va spun si voua.
Fetitza mea vrea sa iasa prin piele cred:D, ca e cand in stanga cand in dreapta.
V-am pupat
alexa21
ce faceti,burticilor?eu sunt usor speriata pt ca am fost azi la control si se pare ca mai apar mici probleme.
dr. mi-a zis ca am avut contractii in ultimele zile chiar daca nu le-am simtit si acum am colul scurtat si asa ca mi-a dat gynipral cate o jum de 2 ori pe zi .a zis ca spera sa-l suport ca da palpitatii si s-ar putea sa nu il pot lua.o sa-l incep de maine,sa vad.
si cum nu era de ajuns bebica mea avea azi cordonul in jurul gatuluiceea ce iar nu e bine.mie mi-e frica in primul rand sa nu se sufoce intrauterin si plus de nastere dar medicul a zis ca e prea devreme sa ne pronuntam si ne vedem iar peste 3 sapt.
oricum luni merg la dr. meu din policlinica si-l rog sa-mi faca o eco sa vad daca il mai are dupa gat.
in rest e bine dezv,are 1 kg 200.
sper sa fie totul ok pana la urma.
stefyangro
Nu iti face probleme cu cordonul in jurul gatului, nu se sufoca.
La morfologie fetitza mea avea cordonul dispus in esarfa(adica o circulara mai larga) si evident m-am speriat.
Cand am fost la dr mea mi-a zis sa stau linistita ca ea a vazut si copii cu tripla circulara nascuti fara nicio pb,natural.

A zis ca doar nu e ca sfoara sa se stranga, este alunecos si ii permite sa respire.
Deci,nu iti mai face probleme, stai linistita
mlaura
hei fetelor? ce mai faceti? nu pot sa cred ca nu a scris nimeni nimic astazi!
noi suntem bine, am fost la eco alaltaieri si totul este bine, bebe are 1,450 gr si e deja asezat cu copul in jos. toate sunt in limite normale, si mi-a mai coborat DPN-ul cu o zi.
va pup si astept vesti si de la voi si fiti si voi mai active floare2.gif
mlaura
mi-am modificat si eu data



1.muzo - DPN 1 iulie, Spital D.Stanca Cluj Napoca, dr. Mihaila, nume bebe: Alexandru
2.miha-ioana - DPN 1 iulie, Spitalul Judetean Ploiesti, dr.Marilena Avram, nume bebe: Daria Maria?
3.corina1236 - DPN 1 iulie, Maternitatea din Braila, dr. Tarachiu, nume bebe:?
4.TIANA28 - DPN 4 iulie, Maternitatea ISIS Constanta, dr.Cristureanu, nume bebe: Toma, N.naturala
5.iuliaandreea- DPN 4 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ?
6.mlaura - DPN 5 iulie, Spitalul Municipal, dr. Doru Campean, nume bebe: Vlad Catalin, N.cezariana
7.pitana7 - DPN 6 iulie, Spital din Botosani, dr. Pitrop Mariana, nume bebe: Aida-Maria
8.b3b3_2007 - DPN 6 iulie, Spital in Germania, nume bebe: Dennis, N.naturala
9.alexa21-DPN 7 iulie, Sp.Curtea de Arges, dr Ali Zarbakhsh, nume bebe: Theodora-Nicoleta, N.naturala
10.ramonapop - DPN 7 iulie, Maternitatea Veche Mures, dr.Mohamed Shaer, nume bebe: Ianis-Calin, N.cezariana
11.pyssy - DPN 9 iulie, Spitalul Baylor, Dallas, dr. Sandra Brothers, nume bebe:?
12.alisi_1 - DPN 10 iulie, Spital? dr.? nume bebe: Darya
13.myrella - DPN 11 iulie, Spitalul Municipal, dr Secara Diana, nume bebe: David Sayd,
N.naturala
14.emmasauoana - DPN 11 iulie, Clinica Eva din Brasov, dr. Vlad Anastasiu, nume bebe:Maria Alexandra
15.stefyangro - DPN 11 iulie, Spitalul Elias, dr Cristian Rodica, nume bebe:
Eva
Maria, N.naturala
16.laura85soare - DPN 11 iulie, Sp.Jud. Arges, dr.Tanasescu, nume bebe: Andrada Gabriela, N.naturala
17.rasfatata - DPN 13 iulie, Maternitatea Giulesti, dr. Albu Dinu Florin, nume bebe: Maria Ioana, N.cezariana
18.Leelee
- DPN 13 iulie, Spitalul din Alba (Cuneo), Italia, dr Fiorella Bencivenga, nume bebe: Ines Gia sau Erik
19.MIRI - DPN 15 iulie, Spitalul Judetean Constanta, dr. Rusa Marius, nume bebe:Maria Cristiana
20.elena_elless - DPN 16 iulie, Spital? dr.? nume bebe?
21.crysstynatm - DPN 16 iulie,Maternitatea Bega din Timisoara, dr. Dorneanu, nume bebe: Ana-Maria, N.cezariana

22.danadobre - DPN 17 iulie, Spital Elias, dr.Tutunaru, nume bebe:?
23.Vick24 - DPN 18 iul,Sentara Leigh Hosp,Virginia Beach,DrRichard N.Valentine,nume Albert Alexander
24.pogos - DPN 18 iulie, Spitalul Polizu, dr. Mihaela Vasilescu, nume bebe: Teodor sau Tudor, N.naturala
25.roisabella - DPN 18 iulie, Spital? dr.? nume bebe?
26.tweety2009 - DPN 20 iulie, Spitalul Municipal, dr. Grigoriu Corina, nume bebe: Rebeca Maria

27.gabriela82 - DPN 20 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ?
28.alina2478 - DPN 20 iulie, Spitalul Giulesti, dr.Tarpan Celus, nume bebe: Matei - Mihai,
N.naturala
29.magGda - DPN 22 iulie, Maternitatea Ploiesti, dr Cernat, nume bebe: Teodora-Gabriela
, N.cezariana
30.lucia - DPN 22 iulie, Spital prin Stockholm, dr? - probabil moasa , nume bebe :Adrian
31.alina16carmen - DPN 23 iulie, Sp.Dr.I.Craciun, Calinesti, dr Dragoi Georgeta, nume bebe: Daria-Anamaria
32.biarot - DPN 24 iulie, Maternitatea Bacau, dr Cruceanu, nume bebe: Radu Dominic sau Eliza Beatrice?
33.Q-bilina - DPN 24 iulie, Spitalul CMU-Regina Maria sau Municipal , dr.Sorin Badescu , nume bebe: Irina Alexia
34.mada80 - DPN 24 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ?
35.kmy81- DPN 25 iulie,Spitalul Cuza Voda din Iasi, dr. Schass Carmina, nume bebe: Ianis
36.ella09 - DPN 25 iulie, Spitalul Polizu, dr. Branescu, nume bebe: ?
37.AMA - DPN 30 iulie, Spitalul Polizu, dr.Dana Oprescu, nume bebe: Gabriela

38.denisa81 - DPN 1 august, Spitalul CFR 2, dr.Mihaela Margaritescu, nume bebe: Natalia, N.naturala
39.ana-marya - DPN 2 august, maternitatea Rm.Valcea,dr.Mihaela Radulescu, nume bebe: Maria-Natalia

avem 20 fetite fetita.gif si 14 baietei barza.gif si 5 barza2.gif . Conduc fetitele nanner.gif
[/quote]
magGda
Deh, asa e duminica cand toata lumea sta pe acasa, nu prea mai avem timp de net. Si noi suntem bine, mergem miercuri sa ne vada doamna doctor, dar ce nu-mi place mie este ca nu ne-am vazut f. des(cu doctora). Oare de acum in colo ne va chema mai des la control? Sotul meu este nemultumit de faptul ca nu ne cheama in fiecare luna la control, dar la ultima vizita la gine, doctora ne-a spus ca nu are rost sa ne vedem f. des deoacamdata, de vreme ce nu sunt probleme. Oricum o pot suna oricand, in caz ca Doamne fereste exista vreo problema. Multumim lui Dumnezeu pana acum nu am avut nimic si suntem bine, dar vreau sa ajung sa ne faca o echo, sa vedem ca suntem in parametrii, ca suntem bine, sanatosi si mai ales sa vedem ce recomandari primim legat de vitamine, urmatorul set de analize, etc.
Va tin la curent cu alte noutati legate de mine si de bebelusa.
O seara buna, va pup si aveti grija de voi si de bebelusi.
TIANA28
Buna dimineata burtici floare2.gif

Ce faceti? Cum sunteti? Laura, felicitari ptr bebe care e bine.. deja are 1,45Kg?? Inseamna ca si al meu are cam tot atata sau poate chiar mai mult fiindca e un pic mai maricel. Asteptam pana pe 15 mai.. sa vedem cat de grasun e blush.gif
Noi suntem acasa, in concediu de odihna ... si e atat de bineeee super.gif chiar daca e multa treaba cu arannjatul prin casa.. si altele.
Am primit si noi patutul nanner.gif ca l-am comandat de pe net...de abia astept sa-l montam .. si revin cu poze. In rest suntem bine.. activi..dam din picioruse sau cine stie din ce ca eu inca nu-mi dau seama cum e asezat bebe.

Pupici trandafir.gif
alina2478
QUOTE(alexa21 @ Apr 25 2009, 06:24 PM) *
ce faceti,burticilor?eu sunt usor speriata pt ca am fost azi la control si se pare ca mai apar mici probleme.
dr. mi-a zis ca am avut contractii in ultimele zile chiar daca nu le-am simtit si acum am colul scurtat si asa ca mi-a dat gynipral cate o jum de 2 ori pe zi .a zis ca spera sa-l suport ca da palpitatii si s-ar putea sa nu il pot lua.o sa-l incep de maine,sa vad.
si cum nu era de ajuns bebica mea avea azi cordonul in jurul gatuluiceea ce iar nu e bine.mie mi-e frica in primul rand sa nu se sufoce intrauterin si plus de nastere dar medicul a zis ca e prea devreme sa ne pronuntam si ne vedem iar peste 3 sapt.
oricum luni merg la dr. meu din policlinica si-l rog sa-mi faca o eco sa vad daca il mai are dupa gat.
in rest e bine dezv,are 1 kg 200.
sper sa fie totul ok pana la urma.

NEATA BURTICI si o saptamana buna tuturor!!

Alexa nu cred ca tr sa-ti faci griji in privinta cordonului

noi suntem k
la dr mergem de abia pe 12 mai ( la 30 sapt) asa ca vesti noi nu prea avem

noi mergem cam 1 data pe luna la dr ginecolog...

va pupacim dulceee! floare2.gif

alina 28 sapt& matei-mihai barza.gif
alina2478
QUOTE(stefyangro @ Apr 25 2009, 07:02 PM) *
Nu iti face probleme cu cordonul in jurul gatului, nu se sufoca.
La morfologie fetitza mea avea cordonul dispus in esarfa(adica o circulara mai larga) si evident m-am speriat.
Cand am fost la dr mea mi-a zis sa stau linistita ca ea a vazut si copii cu tripla circulara nascuti fara nicio pb,natural.

A zis ca doar nu e ca sfoara sa se stranga, este alunecos si ii permite sa respire.
Deci,nu iti mai face probleme, stai linistita



buna diminetaaa....

super maricel bebicu tau oFloare1.gif
de abia astept sa-l vad si eu la morfologia fetala( ptr ca doar acolo mi-l cantareste..smile.gif )

sanatate multa in continuare tuturor mamicilor si puiutilor lor!

alina28 sapt& matei-mihai barza.gif
laura85soare
buna ziua va spun si eu burticilor!
buburuza mea este fffffffff activa.
fetelor la voi au inceput sa apara durerile de dantura? ca eu nu mai pot......... ieri am fost a doua oara la urgenta

laura85soare
eu in loc sa i-au in greutate am inceput sa dau inapoi.... de la 65,7kg am am ajuns la 64.2kg

am zis ca este din cauza maselelor ca nu prea pot sa mananc, eu am pofta de mancare dar degeaba ca nu ma lasa dantura asta a mea.

voi a-ti inceput sa luati calciu? sau din ce saptamana se ia?
pogos
laura, imi pare rau ca ai probleme cu dantura...ai carii sau lucrari care te dor?
eu calciu nu iau, nu am luat si nici nu voi lua. stiu ca provoaca contractii si nu e foarte indicat, decat in cazul in care chiar iti iese o carenta de calciu. acum fiecare cu medicului lui ce-i indica.
multa sanatate!
denisa81
QUOTE(laura85soare @ Apr 27 2009, 12:28 PM) *
buna ziua va spun si eu burticilor!
buburuza mea este fffffffff activa.
fetelor la voi au inceput sa apara durerile de dantura? ca eu nu mai pot......... ieri am fost a doua oara la urgenta


Buna tuturor,

laura imi pare rau ca te dor dintii. Cred ca sunt cele mai nasoale dureri.

Am avut si eu o criza acu vreo 4 saptamani, din cauza unei masele de minte dar mi-am scos-o. Atat stomatologul cat si ginecologul mi-au spus ca exista un anestezic care se poate folosi la gravide.

Iar in noaptea dinainte, cand nu am putut dormi de durere am ajuns la o farmacie si am luat panadol.

Dupa aceea am vorbit si cu doctorii, si mi-au zis ca panadolul e ok.

O zi usoara tuturor
TIANA28
QUOTE(laura85soare @ Apr 27 2009, 12:32 PM) *
eu in loc sa i-au in greutate am inceput sa dau inapoi.... de la 65,7kg am am ajuns la 64.2kg

am zis ca este din cauza maselelor ca nu prea pot sa mananc, eu am pofta de mancare dar degeaba ca nu ma lasa dantura asta a mea.

voi a-ti inceput sa luati calciu? sau din ce saptamana se ia?


Urate sunt durerile de masele.. mai ales acum cand nu prea ai ce sa le faci. Si eu am probleme, am fost la dentist si am mai reparat cate ceva.
Mie mi-a iesit calciul foarte scazut la analize si mi-a recomandat sa iau cate unul pe zi .. dar fiindca provoaca contractii iau mai rar si incerc sa mananc cat mai multe lactate.
Vick24
QUOTE(pogos @ Apr 25 2009, 01:20 AM) *
buna vick!
eu am luat si la prima sarcina fier si magneziu si mi-a dat doctorita si acum. la noi se da in general de pe la 20-22 de sapt fier si magneziu. magneziu este pentru a preveni eventuale contractii si pentru carcei.
ai grija cu fierul pe stomacul gol...s-ar putea sa ti se faca rau. eu nu suport sa stau prea mult cu el pe stomacul gol. trebuie sa mananc repede ca altfel mi-e rau si chiar vomit. asa am patit si sarcina trecuta.
si sa stii ca fierul se absoarbe in mediu acid, deci este indicat sa fie luat cu vitamina C. acum ori iei vit C ori il iei cu un fresh de citrice.
ma bucur ca in rest sunteti bine.
pup



Mersi mult Pogos de sfaturi tzuc.gif , uite medicul de aici nu mi-a zis nimik de asta. Mi-a zis doar ca adica, vreau nu vreau, pot sau nu...TREBUIE sa iau Fierul pe stomac gol, adica fie 1 ora inainte de masa sau 2 ore dupa masa. Acum ma stradui sa fac asa, da e nasol de tot, il iau pe stomac gol si imediat incep sa salivez si stau o ora ca pe ace nu cumva sa vars.
Eu daca sincer sunt tare dezamagita de Ingrijirea Prenatala de aici...m-au lasat pina in sapt. 28 sa se convinga ca de fapt imi trebuie Fier, de Magneziu sau alte suplimente nu-mi zic nimic si cind ii intreb zic: "You're Fine!" Numai asta stiu sa spuna mereu...
Testul de Diabet Gestational nu stiu daca se face si in RO, cert este ca aici e obligatoriu pentru ca ponderea de femei obeze e impunatoare si multe dezvolta Diabet pe perioada sarcinii.
In rest, Bebicul e bine, e sus-sus sub coasta, topaie chiar si acum jucaus.gif , uneori am senzatia ca parca nu incape si ma impinge obraznic sub coasta.
Pupicei la Burtici oFloare1.gif
pogos
se face si in romania testul de diabet gestational, la recomandare sau optional.
laura85soare
daaaaaa sunt foarte nasoale durerile de dantura.

am o carie mica si am cam neglijat-o. tot ziceam pana sa raman insarcinata ca voi merge sa o tratez.
este singura carie netratata, restul le am plombate, tratate.
de flori am mancat kiwi si dulceata de mure, de zmeura.
mi-au intrat seminte in masea si am incercat sa le scot cu scobitoarea...... nu am reusit si am apelat la un AC.
probabil atunci a fost punctul culminant ca dupa aceea a inceput sa ma doara cate putin pana m-a luat fffff rau.
din joia pastelul am avut dureri groasnice, apoi sambata nu am mai putut indura si am fost la urgenta.

m-au mai lasat durerile pana luni si apoi am luat-o de la inceput, numai ca ma durea alta masea cel putin asa am crezut eu, dar radia durerea
duminica am fost iar la urgenta si de data asta nu simt mare lucru........ durerile sunt cam acelasi.\
si cand ma gandesc ca am programare la dentist tocmai pe 8 mai imi vine sa ma dat cu capul de pereti.
am sa incerc sa-i zic sa-mi omoare nervul ca altfel mor
acum am tratament pus dar nu vad si eu nici o ameliorare
mama imi zice ca asta este nevralgie si ca pana nu-si face ea damblaua nu o sa-mi treaca.
magGda
QUOTE(laura85soare @ Apr 27 2009, 08:13 PM) *
daaaaaa sunt foarte nasoale durerile de dantura.

am o carie mica si am cam neglijat-o. tot ziceam pana sa raman insarcinata ca voi merge sa o tratez.
este singura carie netratata, restul le am plombate, tratate.
de flori am mancat kiwi si dulceata de mure, de zmeura.
mi-au intrat seminte in masea si am incercat sa le scot cu scobitoarea...... nu am reusit si am apelat la un AC.
probabil atunci a fost punctul culminant ca dupa aceea a inceput sa ma doara cate putin pana m-a luat fffff rau.
din joia pastelul am avut dureri groasnice, apoi sambata nu am mai putut indura si am fost la urgenta.

m-au mai lasat durerile pana luni si apoi am luat-o de la inceput, numai ca ma durea alta masea cel putin asa am crezut eu, dar radia durerea
duminica am fost iar la urgenta si de data asta nu simt mare lucru........ durerile sunt cam acelasi.\
si cand ma gandesc ca am programare la dentist tocmai pe 8 mai imi vine sa ma dat cu capul de pereti.
am sa incerc sa-i zic sa-mi omoare nervul ca altfel mor
acum am tratament pus dar nu vad si eu nici o ameliorare
mama imi zice ca asta este nevralgie si ca pana nu-si face ea damblaua nu o sa-mi treaca.


Buna laura85soare,
Mie de la sarcina, mi-au cazut toate plombele pe care le aveam. Am vorbit cu dentistul si mi-a zis ca daca am nevoie urgent imi poate pune un fel de pansament, ca sa nu stau cu gaurile in masele, dar daca nu ma doare, mai bine mai astept putin, ca sa nu fie nici o problema. Ma mai gandesc ce sa fac si mai ales, o sa o intreb si pe doctora ginecolog, sa vad ea ce parere are. Ah, chiar sa-mi trec pe lista cu intrebarile pentru gine, ca sa nu mai uit cate ceva ca data trecuta.
Va pup si va doresc o super zi,
alina16carmen
buna dimineata!
imi pare rau ca aveti dureri de masele! si mie imi e frica sa nu inceapa vreo masea sa ma doara. pana acum am avut noroc.
printesa mea a inceput sa loveasca din ce in ce mai tare. cateodata tresar, ma ia prin surprindere.
va pup si va doresc o zi frumoasa!
laura85soare
buna ziua burticilor!
ce faceti cum va simtiti?
bebici vostri ce fac?
ca buburuza mea este fff activa si dak nu-i dau atentia mai rau se agita.
eu in general cand incepe sa miste il mangai si se mai linisteste dar dak nu-l bag in seama parca face din ce in ce mai rau.
TIANA28
QUOTE(laura85soare @ Apr 28 2009, 12:11 PM) *
buna ziua burticilor!
ce faceti cum va simtiti?
bebici vostri ce fac?
ca buburuza mea este fff activa si dak nu-i dau atentia mai rau se agita.
eu in general cand incepe sa miste il mangai si se mai linisteste dar dak nu-l bag in seama parca face din ce in ce mai rau.

Asa face si al meu.. cum pun mana se mai linisteste.. eu ma gandeam ca o fi mai timid biggrin.gif
Noi suntem acasa.. tragem din greu cu aranjatul prin casa... parca nu se mai termina odata doh.gif
alina16carmen
fetelor mie dr mi-a zis ca tunci cand mangai burtica nu se linisteste bebe ci se contracteaza uterul si chiar daca el misca in continuare nu mai ai cum sa-l simti pt ca uterul devine tare ca piatra cand se contracta. cat am stat internata in spital si dr si asistentele ne certau cand ne vedeau cu mana pe burtica.
si eu ma abtin cu greu sa nu imi mangai bebelina, de fapt de multe ori nu rezist. ce bucurie mai mare ai cand esti gravida decat sa tii mana pe burtica si bebe sa iti dea cate un sut...
alina16carmen
fetelor v-ati facut bagajul pt maternitate?
stiu ca e cam devreme, dar noi am fost harnicute si l-am pregatit. mai avem de cumparat de la farmacie un unguent pt sani si unul pt funduletul lui bebe. sper sa nu trag a rau daca am facut bagajul din timp. adica sa nu nasc prematur.
pogos
alina, si eu am avut la sarcina trecuta bagajul gata facut de la 7 luni. acum nu m-am invrednicit sa-l fac. dar mi-am cumparat in mare cam ce-mi trebuie si trebuie doar sa le pun in geanta. mai trebuie sa vorbesc si cu doctorita, ca in spitalul unde o nasc acum nu stiu care sunt conditiile, si poate imi vor trebui mai multe lucruri ca data trecuta sau mai putine. oricum, e important sa aveti la voi vata si fese, mai multe perechi de chiloti (eu am gasit din aia speciali pentru maternitate, de unica folosinta), servetele umede pentru bebe si pentru voi. ca nu poti de fiecare data cand mergi la toaleta sa iti faci toaleta. eu am avut hartie igienica umeda de la kleenex. si prinde bine si un dezinfectant pentru maini, pentru ca iti este greu de fiecare data cand vrei sa pui mana pe bebe sa mergi la baie sa te speli.
stefyangro
Pls,ati putea face o lista cu ce ar trebui sa contina geanta de maternitate?
Eu abia pe 18 mai merg la dr mea si sa imi pregatesc gentutza pana atunci, eventual daca mai imi spune cate ceva, sa completeze.
A nascut cineva la Elias??
pogos
eu nasc la polizu.

ce iau eu:
pt bebe
- pampers
- crema de fund (reviken)
- servetele umede
- gel de dus si crema de corp (acum am luat klorane)
- prosop si un 2 body (dar dincolo unde am nascut nu am folosit. trebuie sa ma interesez cum e aici)
- sosetele

pt mine
- camasa de noapte (cu toate ca data trecuta am folosit-o pe cea de la spital, pentru ca se pateaza)
- vata
- fasa
- chiloti de unica folosinta
- crema pt san
- dezinfectant pt maini
- cana (restul mi le va aduce pe parcurs sotul sau cine vine, pentru ca nici nu stiu cum va fi mancarea din spital. cand am nascut-o pe ana ne-a adus la pranz ardei umplut...va dati seama ce colici au facut bebeii mamelor care au mancat)
- papuci
- sosete
- bineinteles bani...pentru dragutele doamne asistente
- TRUSA DE EPIDURALA (sper sa ajung sa o folosesc)
cam astea...
daca imi mai vine ceva in minte completez...ma intelegeti...neuron singuratic...anemic...
myrella

Saluatre tuturor mamicilor! floare2.gif
Noi am fost superocupati cu zugravit si aranjat prin casa...apoi pastele, asa k abia acum am reusit sa intru. notworthy.gif
Ma bucur k toata lumea e bine... Si noi suntem, chiar daca luam proportii pe zi ce trece (am luat cam 13-14kg pana acum oFloare1.gif )
Vreau si eu sa ma apuc sa fac bagajul pt maternitate dar am sa mai astept cateva saptamani...
LA dr o sa mergem peste vreo 2-3sapt, daca nu sunt probleme, pt k sincer noi am fost in fiecare luna si am zis k de data asta sa asteptam mai mult pana la consult.
Vroiam sa va inteb, pe cele care sunteti soferite cum stati cu condusul...Eu sincer cred k mi-am cam pierdut din reflexe. Astazi spre ex am reusit sa zgarii masina destul de urat de o alta masina parcata aiurea sad.gif Oricum tre sa o bag din nou in service, desi nu are o sapt de cand am scos-o! Oricum, desi imi place enorm sa conduc si sunt dependenta de masina parca mi-am pierdut din atentie...nu mai reusesc sa apreciez distantele, nu mai vad in oglinzi suficient de bine...nu stiu ce se intampla, dar cred k am sa renunt la parcursul distantelor prea mari wacko.gif Sper ca nu o iau razna...Mi are cineva problema asta?
Si mai am ceva, in ceea ce priveste mancarea...as manca dulciuri non-stop!!! eating.gif Inainte nici nu vroiam sa aud de ele dar acum parca nu ma mai pot controla, in fiecare zi tre sa mananc ceva dulce si mi-e tare frica de diabet gestational! Dar daca imi impun sa nu mai mamanc e mai rau, k numai la asta ma gandesc doh.gif
Voi cum stati la capitolul asta?
TIANA28
QUOTE(myrella @ Apr 28 2009, 08:53 PM) *
Saluatre tuturor mamicilor! floare2.gif
Noi am fost superocupati cu zugravit si aranjat prin casa...apoi pastele, asa k abia acum am reusit sa intru. notworthy.gif
Ma bucur k toata lumea e bine... Si noi suntem, chiar daca luam proportii pe zi ce trece (am luat cam 13-14kg pana acum oFloare1.gif )
Vreau si eu sa ma apuc sa fac bagajul pt maternitate dar am sa mai astept cateva saptamani...
LA dr o sa mergem peste vreo 2-3sapt, daca nu sunt probleme, pt k sincer noi am fost in fiecare luna si am zis k de data asta sa asteptam mai mult pana la consult.
Vroiam sa va inteb, pe cele care sunteti soferite cum stati cu condusul...Eu sincer cred k mi-am cam pierdut din reflexe. Astazi spre ex am reusit sa zgarii masina destul de urat de o alta masina parcata aiurea sad.gif Oricum tre sa o bag din nou in service, desi nu are o sapt de cand am scos-o! Oricum, desi imi place enorm sa conduc si sunt dependenta de masina parca mi-am pierdut din atentie...nu mai reusesc sa apreciez distantele, nu mai vad in oglinzi suficient de bine...nu stiu ce se intampla, dar cred k am sa renunt la parcursul distantelor prea mari wacko.gif Sper ca nu o iau razna...Mi are cineva problema asta?
Si mai am ceva, in ceea ce priveste mancarea...as manca dulciuri non-stop!!! eating.gif Inainte nici nu vroiam sa aud de ele dar acum parca nu ma mai pot controla, in fiecare zi tre sa mananc ceva dulce si mi-e tare frica de diabet gestational! Dar daca imi impun sa nu mai mamanc e mai rau, k numai la asta ma gandesc doh.gif
Voi cum stati la capitolul asta?


Buna Myrella,

Eu nu am carnet dar observ ca mi-am cam pierdut din reflexe.. cred ca e normal. Cat priveste dulciurile.. in primele luni nici nu vroiam sa aud de ele si acum am devenit maniaca.. sunt ca un copil mic cand trec pe langa o cofetarie. Oricum de putina vreme a inceput sa ma mai lase un pik.. ca era prea de tot doh.gif
Si eu am inceput sa cumpar cate ceva pentru bagajel.. mamicile care mai au bebeii...ce pampersi sa luam?? Am auzit ca cei de la Happy au taietura speciala pentru buric?
stefyangro
Merci de listuta, eu sunt la prima sarcina si aveam nevoie de ea.
Ma interesa daca tb sa iau hainutze pt bebe cat sta la spital sau il fac sarmalutza cu scutece de la maternitate bb.gif
mlaura
QUOTE(myrella @ Apr 28 2009, 08:53 PM) *
Saluatre tuturor mamicilor! floare2.gif
Noi am fost superocupati cu zugravit si aranjat prin casa...apoi pastele, asa k abia acum am reusit sa intru. notworthy.gif
Ma bucur k toata lumea e bine... Si noi suntem, chiar daca luam proportii pe zi ce trece (am luat cam 13-14kg pana acum oFloare1.gif )
Vreau si eu sa ma apuc sa fac bagajul pt maternitate dar am sa mai astept cateva saptamani...
LA dr o sa mergem peste vreo 2-3sapt, daca nu sunt probleme, pt k sincer noi am fost in fiecare luna si am zis k de data asta sa asteptam mai mult pana la consult.
Vroiam sa va inteb, pe cele care sunteti soferite cum stati cu condusul...Eu sincer cred k mi-am cam pierdut din reflexe. Astazi spre ex am reusit sa zgarii masina destul de urat de o alta masina parcata aiurea sad.gif Oricum tre sa o bag din nou in service, desi nu are o sapt de cand am scos-o! Oricum, desi imi place enorm sa conduc si sunt dependenta de masina parca mi-am pierdut din atentie...nu mai reusesc sa apreciez distantele, nu mai vad in oglinzi suficient de bine...nu stiu ce se intampla, dar cred k am sa renunt la parcursul distantelor prea mari wacko.gif Sper ca nu o iau razna...Mi are cineva problema asta?
Si mai am ceva, in ceea ce priveste mancarea...as manca dulciuri non-stop!!! eating.gif Inainte nici nu vroiam sa aud de ele dar acum parca nu ma mai pot controla, in fiecare zi tre sa mananc ceva dulce si mi-e tare frica de diabet gestational! Dar daca imi impun sa nu mai mamanc e mai rau, k numai la asta ma gandesc doh.gif
Voi cum stati la capitolul asta?


buna myrella. ma bucur ca esti bine tu si bebe.
in legatura cu chilogramele, nu mi se pare ca ai luat mult, si eu am luat tot 13-14 kg pana acuma si am doar 1,52m... dar asta e. si eu la inceputul sarcinii nici nu vroiam sa vad dulciurile, iar acum, lafel ca tine, nu pot sa ma abtin, si in fiecare zi trebuie sa mannc ceva dulce, dar nu cred ca trebuie sa ne facem griji.... este normal pe sarcina si nu tb sa ne gandim la diabet.... eu azi mi-am facut analizele generale si maine o sa iau rezultatele si o sa vedem...nu cred ca am glicemia peste limita normala...
de condus eu nu mai conduc de aproximativ o luna...eram prea zuza anima1.gif , neatenta... nu ma asiguram cum trebuie...si nu ma mai lasa sotul deloc sa conduc....mi s-a intamplat odata sa pornesc masina si cand sa ies la strada sa nu imi aduc aminte unde vreau sa ma duc! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif , iti dai seama ce ametita!
pup si stai linistita... or sa treaca toate cand o sa avem bebeii rolleyes.gif partners.gif
mlaura
QUOTE(stefyangro @ Apr 28 2009, 09:15 PM) *
Merci de listuta, eu sunt la prima sarcina si aveam nevoie de ea.
Ma interesa daca tb sa iau hainutze pt bebe cat sta la spital sau il fac sarmalutza cu scutece de la maternitate bb.gif


buna stefyangro! vezi ca la pagina 181 am scris si eu olista cu ce tb pt bebe si pt mama in maternitate floare2.gif si pt acasa
myrella

Multumesc pt raspunsuri fetelor tzuc.gif
Ma bucur k nu sunt singura ahtiata dupa dulciuri bere.gif
Tiana, asa stiu si eu ca pana ii cade buricul e bine sa folosim pampers Happy baby cu taietura speciala, iar ca si crema pt fundulet o asistenta mi-a zis k pt baitei cel mai indicat e bepantenul, in schimb nu se prea potriveste la fetite...
Mlaura hai k esti mai tare ca mine laugh.gif Macar nu a tebuit sa o bag in in service asa des cool.gif Sper sa pot sa ma las pana nasc desi sunt sigura k imi va fi f greu, mai ales k stau intr-o zona in care masina e indispensabila...
Inca ceva fetelor, eu as vrea f mult sa merg la mare pana sa nasc rolleyes.gif Chiar si un weekend, chiar si in mai, nu neaparat pt bronz si baie, mai mult pt plimbare si relaxare. Nasa mea a fost in mai si a nascut tot in iulie si a zis k a fost supervremea, desi apa prea rece pt baie. Asa k dak medicul imi da voie si imi zice k nu e nici un risc eu am sa merg cateva zile ... Voi ce ziceti?
stefyangro
QUOTE(myrella @ Apr 28 2009, 09:51 PM) *
Multumesc pt raspunsuri fetelor tzuc.gif
Ma bucur k nu sunt singura ahtiata dupa dulciuri bere.gif
Tiana, asa stiu si eu ca pana ii cade buricul e bine sa folosim pampers Happy baby cu taietura speciala, iar ca si crema pt fundulet o asistenta mi-a zis k pt baitei cel mai indicat e bepantenul, in schimb nu se prea potriveste la fetite...
Mlaura hai k esti mai tare ca mine laugh.gif Macar nu a tebuit sa o bag in in service asa des cool.gif Sper sa pot sa ma las pana nasc desi sunt sigura k imi va fi f greu, mai ales k stau intr-o zona in care masina e indispensabila...
Inca ceva fetelor, eu as vrea f mult sa merg la mare pana sa nasc rolleyes.gif Chiar si un weekend, chiar si in mai, nu neaparat pt bronz si baie, mai mult pt plimbare si relaxare. Nasa mea a fost in mai si a nascut tot in iulie si a zis k a fost supervremea, desi apa prea rece pt baie. Asa k dak medicul imi da voie si imi zice k nu e nici un risc eu am sa merg cateva zile ... Voi ce ziceti?


Pai sa stii ca daca nu ploua in weekend,eu as vrea sa dau o fuga.
Desi cu super autostrada asta a noastra...
pogos
eu am folosit pampers de la firma Pampers. am incercat si celelalte fime dar imi gaseam copilul si salteaua uda. asa ca nu mai incerc altceva. raman fidela firmei Pampers. cat despre creme...si euam folosit bepanthen, in ciuda faptului ca asistenta si doctorita mi-au zis sa nu-l folosesc. si la un moment dat a facut o iritatie de nu trecea cu nimic. asa ca de atunci am folosit reviken. a fost singurul care a dat rezultate si de atunci nici ca a mai avut vreo iritatie.
in legatura cu marea...nu e bine sa stai la soare (mie medicul mi-a interzis soarele odata cu drogurile, fumatul si alcoolul). insa pentru aerosoli e bine de mers. o sa merg si eu in iunie sa-mi duc copilul, dar nu voi face plaja.
myrella
QUOTE(stefyangro @ Apr 28 2009, 11:26 PM) *
Pai sa stii ca daca nu ploua in weekend,eu as vrea sa dau o fuga.
Desi cu super autostrada asta a noastra...


Sambata va fi soare, iar duminica va ploua dupa-amiaza...m-am uitat pe inmh biggrin.gif si noi am vrea sa mergem, sper sa nu prindem aglomeratie k o iau razna daca te sa stau 7ore in masina!!!
myrella
QUOTE(pogos @ Apr 28 2009, 11:41 PM) *
eu am folosit pampers de la firma Pampers. am incercat si celelalte fime dar imi gaseam copilul si salteaua uda. asa ca nu mai incerc altceva. raman fidela firmei Pampers. cat despre creme...si euam folosit bepanthen, in ciuda faptului ca asistenta si doctorita mi-au zis sa nu-l folosesc. si la un moment dat a facut o iritatie de nu trecea cu nimic. asa ca de atunci am folosit reviken. a fost singurul care a dat rezultate si de atunci nici ca a mai avut vreo iritatie.
in legatura cu marea...nu e bine sa stai la soare (mie medicul mi-a interzis soarele odata cu drogurile, fumatul si alcoolul). insa pentru aerosoli e bine de mers. o sa merg si eu in iunie sa-mi duc copilul, dar nu voi face plaja.



E bine de stiut cu pampersii ... dar eu stiam k si la Pampers au o gama pt nou-nascuti, nu?
Iar cu iritatia chiar nu stiu ce sa zic...sa inteleg k bepanthenul nu e bun sau fiecare copil reactioneaza diferit?
Eu spre exemplu am mai stat la soare pana acum cat a fost cald. De Paste am mers la tara si am stat mult pe afara, special k sa stau la soare k stiam k e bine pt vit D. Da sincer nu am intrebat dr daca am voie. Sa fie oare rau ca am stat? Sau tu vorbesti de facut plaja la 35 grade?
pogos
mie mi-a interzis sa fac plaja. sa nu stai cu burta la soare. si vit D nu e chiar asa indicata in exces. intareste prea mult oasele bebelusului. oricum va lua vit D de la o sapt de viata pana pe la un an sau daca e nevoie si mai mult.
la pampers sunt pentru nou-nascuti numerele 1 si 2. vezi ca scrie pentru cate kg sunt.
bepanthenul am inteles ca are anumite substante care ar da si dependenta pentru pielea copilului, nu stiu ce sa-ti zic. doar ca eu am patit-o cu el si nu-l voi mai folosi.
Vick24
QUOTE(myrella @ Apr 28 2009, 01:14 PM) *
Eu spre exemplu am mai stat la soare pana acum cat a fost cald. De Paste am mers la tara si am stat mult pe afara, special k sa stau la soare k stiam k e bine pt vit D. Da sincer nu am intrebat dr daca am voie. Sa fie oare rau ca am stat? Sau tu vorbesti de facut plaja la 35 grade?


Salut Mamicile,
Vizavi de soare si plaja. Eu stau la 20 min. mers pe jos de ocean, la noi e foarte cald deja aici, sunt cam 35-38 grade cred si am fost Duminica la plaja, nu m-am dezbracat insa de tricou ca sa nu expun burtica, oricum mai mult de 1 ora n-am rezistat sa stau, insa ceea ce m-a mirat mult este ca am vazut o americanca gravida cu ditamai burtoi gravida.gif (cred ca era in luna a 8-a sau ceva) expus la soare, in costum de baie si nici o jena...nici o frica :unsure:Se uita si ea surpinsa la mine ca tot gravidutza, si eu la ea gindindu-ma ca n-as avea curajul sa ma dezbrac acolo fata de toti.Insa mi-am luat si eu inima in dinti si de 2 zile ies ziua la soare in gradina noastra (nu ma vede nimeni laugh.gif ), imi place tare nuanta de piele bronzata pe fata...si chiar stau la soare dimineata sau dupa 5 seara insa pe burtica pun un prosop alb umed si nu cred sa fie ceva daunator in asta. Desigur..crema cu SPF inalt si multa apa.
Vreau sa-mi iau doza de bronz acuma, caci la vara in iunie-iulie cu siguranta ca nu-mi va mai fi a soare...

Eu am citit ca bronzatul nu este categoric interzis gravidelor, insa se recomanda cu prudenta si fara a expune burta deoarece pielea intinsa de pe burta e predispusa la uscare, arsuri si vergeturi mai proeminente...
Deci totul cu masura...
oFloare.gif
TIANA28
QUOTE(myrella @ Apr 28 2009, 09:51 PM) *
Multumesc pt raspunsuri fetelor tzuc.gif
Ma bucur k nu sunt singura ahtiata dupa dulciuri bere.gif
Tiana, asa stiu si eu ca pana ii cade buricul e bine sa folosim pampers Happy baby cu taietura speciala, iar ca si crema pt fundulet o asistenta mi-a zis k pt baitei cel mai indicat e bepantenul, in schimb nu se prea potriveste la fetite...
Mlaura hai k esti mai tare ca mine laugh.gif Macar nu a tebuit sa o bag in in service asa des cool.gif Sper sa pot sa ma las pana nasc desi sunt sigura k imi va fi f greu, mai ales k stau intr-o zona in care masina e indispensabila...
Inca ceva fetelor, eu as vrea f mult sa merg la mare pana sa nasc rolleyes.gif Chiar si un weekend, chiar si in mai, nu neaparat pt bronz si baie, mai mult pt plimbare si relaxare. Nasa mea a fost in mai si a nascut tot in iulie si a zis k a fost supervremea, desi apa prea rece pt baie. Asa k dak medicul imi da voie si imi zice k nu e nici un risc eu am sa merg cateva zile ... Voi ce ziceti?


Si eu vreau sa-l intreb acum pe medic daca am voie ... pe mine nu ma incanta soarele atat de mult cat baia in mare ... sunt innebunita wink.gif .. si mai ales ca sunt din Constanta si o sa vad toti turistii care vin la vara doh.gif .. Eu o baitza tot o sa fac pana nasc.. ca dupa aia stiu sigur ca nu mai pup
camelia_ploiesti
buna tuturor mamicilor
ma bucur ca in sfarsit am reusit sa ma logez....
sunt o viitoare mamica cu DPN 20 iulie sm si eu o intrebare ce stiti de d-na doctor Avram Marilena??
myrella
QUOTE(TIANA28 @ Apr 29 2009, 09:58 AM) *
Si eu vreau sa-l intreb acum pe medic daca am voie ... pe mine nu ma incanta soarele atat de mult cat baia in mare ... sunt innebunita wink.gif .. si mai ales ca sunt din Constanta si o sa vad toti turistii care vin la vara doh.gif .. Eu o baitza tot o sa fac pana nasc.. ca dupa aia stiu sigur ca nu mai pup



unsure.gif hmmm...de baita nu stiu ce sa zic, dar nu e f indicata mai ales pana o sa nasti tu pt ca apa e inca f rece si poate provoca contractii si chiar nastere prematura spre sfarsitul sarcinii. Nasei mele i-a interzis categoric baia in mare cand a fost anul trecut in mai. Si oricum desi era destul de cald afara, apa era inca f rece.
Da cel mai sigur intrebi medicul yes.gif
Cu baita o poti rezolva si altfel. Eu merg la un bazin de inot cam de 2 ori pe sapt sa mai fac miscare si e superbine rolleyes.gif Si eu sunt innebunita dupa apa, asa k dupa ce nasc eu sper din suflet sa putem merge cu cel mic makr un weekend spre sfarsitul sezonului la mare... nanner.gif
TIANA28
QUOTE(myrella @ Apr 29 2009, 11:09 AM) *
unsure.gif hmmm...de baita nu stiu ce sa zic, dar nu e f indicata mai ales pana o sa nasti tu pt ca apa e inca f rece si poate provoca contractii si chiar nastere prematura spre sfarsitul sarcinii. Nasei mele i-a interzis categoric baia in mare cand a fost anul trecut in mai. Si oricum desi era destul de cald afara, apa era inca f rece.
Da cel mai sigur intrebi medicul yes.gif
Cu baita o poti rezolva si altfel. Eu merg la un bazin de inot cam de 2 ori pe sapt sa mai fac miscare si e superbine rolleyes.gif Si eu sunt innebunita dupa apa, asa k dupa ce nasc eu sper din suflet sa putem merge cu cel mic makr un weekend spre sfarsitul sezonului la mare... nanner.gif

Culmea este ca in Constanta nu exista bazine... ca altfel as fi mers si eu. Avem la Iaki dar e prea scump pentru bugetul nostru de criza nono.gif Eu o sa-l intreb totusi.. mai ales ca au fost ani cand si in mai era apa super la mare.
alina16carmen
QUOTE(pogos @ Apr 28 2009, 04:57 PM) *
alina, si eu am avut la sarcina trecuta bagajul gata facut de la 7 luni. acum nu m-am invrednicit sa-l fac. dar mi-am cumparat in mare cam ce-mi trebuie si trebuie doar sa le pun in geanta. mai trebuie sa vorbesc si cu doctorita, ca in spitalul unde o nasc acum nu stiu care sunt conditiile, si poate imi vor trebui mai multe lucruri ca data trecuta sau mai putine. oricum, e important sa aveti la voi vata si fese, mai multe perechi de chiloti (eu am gasit din aia speciali pentru maternitate, de unica folosinta), servetele umede pentru bebe si pentru voi. ca nu poti de fiecare data cand mergi la toaleta sa iti faci toaleta. eu am avut hartie igienica umeda de la kleenex. si prinde bine si un dezinfectant pentru maini, pentru ca iti este greu de fiecare data cand vrei sa pui mana pe bebe sa mergi la baie sa te speli.

pentru ce sunt fasele? ca de ele nu mai stiam ca trebuie sa cumpar.
alina16carmen
eu visat de cateva ori ca am nascut. dar nu aveam fetita ci baietel. stiu ca e imposibil sa isi schimbe sexul beblina mea ca doar am facut doua moroflogii fetale si s-a vazut clar ca e fetita.
e adevarat ca ma gandesc cum va fi la nastere. am emotii...
magGda
QUOTE(camelia_ploiesti @ Apr 29 2009, 10:57 AM) *
buna tuturor mamicilor
ma bucur ca in sfarsit am reusit sa ma logez....
sunt o viitoare mamica cu DPN 20 iulie sm si eu o intrebare ce stiti de d-na doctor Avram Marilena??


Bine ai venit Camelia
Si eu tot din Ploiesti sunt, dar merg la d-na doctor Cernat Maria. De Avram am auzit ca este ok, dar nu stiu sa-ti zic de vre-uan dintre noi care naste cu ea? Tu ce vei avea, belelus sau bebelusa?
alina16carmen
v-ati gandit cum veti ractiona cand va va arata dr. pt prima oara bebelusul? eu sigur voi plange de emotie si fericire! crybaby.gif
am inceput sa fiu nerbdatoare, desi mai am 10-12 sapt.
pogos
alina, din vata si fasa se fac tampoanele pe care le folosesti dupa ce ai nascut (in cazul in care nasti natural). absorbantele nu sunt indicate pentru ca nu lasa rana sa respire si nici nu le poti suporta daca ai epiziotomie facuta. se ating de fire si deranjeaza. la spital, cand iti face toaleta, iti pune un asemenea tampon, dar nu te poti duce la asistente de fiecare data cand iti schimbi tamponul. asa ca iti mai faci tu. se inveleste vata in fasa pentru a nu se lipi vata de rana.
TIANA28
QUOTE(pogos @ Apr 29 2009, 05:49 PM) *
alina, din vata si fasa se fac tampoanele pe care le folosesti dupa ce ai nascut (in cazul in care nasti natural). absorbantele nu sunt indicate pentru ca nu lasa rana sa respire si nici nu le poti suporta daca ai epiziotomie facuta. se ating de fire si deranjeaza. la spital, cand iti face toaleta, iti pune un asemenea tampon, dar nu te poti duce la asistente de fiecare data cand iti schimbi tamponul. asa ca iti mai faci tu. se inveleste vata in fasa pentru a nu se lipi vata de rana.


Si eu vroiam sa ma apuc sa le fac.. numai ca nu stiu cat de mari trebuie unsure.gif si cam cate?
mlaura
QUOTE(camelia_ploiesti @ Apr 29 2009, 10:57 AM) *
buna tuturor mamicilor
ma bucur ca in sfarsit am reusit sa ma logez....
sunt o viitoare mamica cu DPN 20 iulie sm si eu o intrebare ce stiti de d-na doctor Avram Marilena??


buna camelia, bine ai venit! te-am trecut in lista mamicilor de iulie doar cu DPN-ul. astept completarile de la tine. floare2.gif . in legatura cu d-na doctor Avram Marilena, iti pot raspunde doar mamicile din ploiesti. pup



1.muzo - DPN 1 iulie, Spital D.Stanca Cluj Napoca, dr. Mihaila, nume bebe: Alexandru
2.miha-ioana - DPN 1 iulie, Spitalul Judetean Ploiesti, dr.Marilena Avram, nume bebe: Daria Maria?
3.corina1236 - DPN 1 iulie, Maternitatea din Braila, dr. Tarachiu, nume bebe:?
4.TIANA28 - DPN 4 iulie, Maternitatea ISIS Constanta, dr.Cristureanu, nume bebe: Toma, N.naturala
5.iuliaandreea- DPN 4 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ?
6.mlaura - DPN 5 iulie, Spitalul Municipal, dr. Doru Campean, nume bebe: Vlad Catalin, N.cezariana
7.pitana7 - DPN 6 iulie, Spital din Botosani, dr. Pitrop Mariana, nume bebe: Aida-Maria
8.b3b3_2007 - DPN 6 iulie, Spital in Germania, nume bebe: Dennis, N.naturala
9.alexa21-DPN 7 iulie, Sp.Curtea de Arges, dr Ali Zarbakhsh, nume bebe: Theodora-Nicoleta, N.naturala
10.ramonapop - DPN 7 iulie, Maternitatea Veche Mures, dr.Mohamed Shaer, nume bebe: Ianis-Calin, N.cezariana
11.pyssy - DPN 9 iulie, Spitalul Baylor, Dallas, dr. Sandra Brothers, nume bebe:?
12.alisi_1 - DPN 10 iulie, Spital? dr.? nume bebe: Darya
13.myrella - DPN 11 iulie, Spitalul Municipal, dr Secara Diana, nume bebe: David Sayd,
N.naturala
14.emmasauoana - DPN 11 iulie, Clinica Eva din Brasov, dr. Vlad Anastasiu, nume bebe:Maria Alexandra
15.stefyangro - DPN 11 iulie, Spitalul Elias, dr Cristian Rodica, nume bebe:
Eva
Maria, N.naturala
16.laura85soare - DPN 11 iulie, Sp.Jud. Arges, dr.Tanasescu, nume bebe: Andrada Gabriela, N.naturala
17.rasfatata - DPN 13 iulie, Maternitatea Giulesti, dr. Albu Dinu Florin, nume bebe: Maria Ioana, N.cezariana
18.Leelee
- DPN 13 iulie, Spitalul din Alba (Cuneo), Italia, dr Fiorella Bencivenga, nume bebe: Ines Gia sau Erik
19.MIRI - DPN 15 iulie, Spitalul Judetean Constanta, dr. Rusa Marius, nume bebe:Maria Cristiana
20.elena_elless - DPN 16 iulie, Spital? dr.? nume bebe?
21.crysstynatm - DPN 16 iulie,Maternitatea Bega din Timisoara, dr. Dorneanu, nume bebe: Ana-Maria, N.cezariana

22.danadobre - DPN 17 iulie, Spital Elias, dr.Tutunaru, nume bebe:?
23.Vick24 - DPN 18 iul,Sentara Leigh Hosp,Virginia Beach,DrRichard N.Valentine,nume Albert Alexander
24.pogos - DPN 18 iulie, Spitalul Polizu, dr. Mihaela Vasilescu, nume bebe: Teodor sau Tudor, N.naturala
25.roisabella - DPN 18 iulie, Spital? dr.? nume bebe?
26.tweety2009 - DPN 20 iulie, Spitalul Municipal, dr. Grigoriu Corina, nume bebe: Rebeca Maria

27.gabriela82 - DPN 20 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ?
28.alina2478 - DPN 20 iulie, Spitalul Giulesti, dr.Tarpan Celus, nume bebe: Matei - Mihai,
N.naturala
29.
camelia_ploiest - DPN 20 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ?

30.magGda - DPN 22 iulie, Maternitatea Ploiesti, dr Cernat, nume bebe: Teodora-Gabriela, N.cezariana
31.lucia - DPN 22 iulie, Spital prin Stockholm, dr? - probabil moasa , nume bebe :Adrian
32.alina16carmen - DPN 23 iulie, Sp.Dr.I.Craciun, Calinesti, dr Dragoi Georgeta, nume bebe: Daria-Anamaria
33.biarot - DPN 24 iulie, Maternitatea Bacau, dr Cruceanu, nume bebe: Radu Dominic sau Eliza Beatrice?
34.Q-bilina - DPN 24 iulie, Spitalul CMU-Regina Maria sau Municipal , dr.Sorin Badescu , nume bebe: Irina Alexia
35.mada80 - DPN 24 iulie, Spitalul ?, dr. ?, nume bebe: ?
36.kmy81- DPN 25 iulie,Spitalul Cuza Voda din Iasi, dr. Schass Carmina, nume bebe: Ianis
37.ella09 - DPN 25 iulie, Spitalul Polizu, dr. Branescu, nume bebe: ?
38.AMA - DPN 30 iulie, Spitalul Polizu, dr.Dana Oprescu, nume bebe: Gabriela

39.denisa81 - DPN 1 august, Spitalul CFR 2, dr.Mihaela Margaritescu, nume bebe: Natalia, N.naturala
40.ana-marya - DPN 2 august, maternitatea Rm.Valcea,dr.Mihaela Radulescu, nume bebe: Maria-Natalia

avem 20 fetite fetita.gif si 14 baietei barza.gif si 6 barza2.gif . Conduc fetitele nanner.gif
laura85soare
buna dimineata burticilor!
ce faceti? eu m-am trezit mai de dimineata ca trebuie sa termin cat mai repede posibil lucrarea de diploma......
am fost si eu ieri sa-mi i-au ultima transa de concediu de risc maternal.
mai am pana pe 22 si apoi intru in prenatal........
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.