Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
mirela77
QUOTE(monica7305 @ Nov 24 2010, 01:34 PM) *
Mamici, ati cumparat combinezoane de iarna pentru pitici? Noi avem doar pantaloni tip salopeta din fas si geaca dar as vrea un combinezon. Are cineva idee de unde pot sa cumpar? Am cautat pe net dar nu am gasit cine stie ce si nu vreau nici foarte scumpe, avand in vedere ca le poarta doar un sezon. La magazinele noastre de cartier sunt doar pentru bebelusi, poate la Metro, Real ati vazut ceva?



Noi avem de anul trecut salopeta de fas cu geaca luate pur si simplu din piata din Romania. Am platit 30 sau 35 Ron daca nu ma insel. Era marimea M si ii era mare. Acum ii vin perfect. Eu as vrea sa ii gasesc o geaca cu guler mai inalt sa nu intre frigul. Ca nu suporta fular, caciula le trage pe toate.
ankaA
QUOTE(monica7305 @ Nov 24 2010, 03:30 PM) *
liwlol.gif E mare cuceritor Davide al tau.....dupa Vladut fug fetele sa il pupe si nu sta...le face draga draga, dar atat. Fara pupicuri, fara imbratisari...se lasa mai greu liwlol.gif Iar in magazine da iama in pungile cu chipsuri, snaksuri (de parca ar sti ce sunt, ca nu i-am dat nicicodata si sper sa-l pot tine departe de ele) si e fascinat de dozele de bere (asta de la tati i se trage liwlol.gif )
Despre furunculi stiu ca inseamna infectie in corp...poate ca sezonul rece te-a prins cu lipsuri de vitamine, incearca si o cura de vitamine, poate, poate....




Iam, iam, iam, delicios si gustos.....(o alta reclama preferata...). Dar mananca Iasmina doua feluri la o masa? Eu oricat m-am straduit nu reusesc sa-i dau si ciorbita si felul doi la masa de pranz. Un fel la pranz si unul mai pe seara, poate din cauza ca portiile mele sunt mai mari?


A,nici Iasmina nu mananca doua feluri odata.I-am dat acum ciorbita cu legumele pasate si painica inmuiata,apoi un danonino,o bag la culcarica si mai pe seara ii dau ficateii cu conopida.
mirela77
QUOTE(monica7305 @ Nov 24 2010, 01:30 PM) *
liwlol.gif E mare cuceritor Davide al tau.....dupa Vladut fug fetele sa il pupe si nu sta...le face draga draga, dar atat. Fara pupicuri, fara imbratisari...se lasa mai greu liwlol.gif Iar in magazine da iama in pungile cu chipsuri, snaksuri (de parca ar sti ce sunt, ca nu i-am dat nicicodata si sper sa-l pot tine departe de ele) si e fascinat de dozele de bere (asta de la tati i se trage liwlol.gif )
Despre furunculi stiu ca inseamna infectie in corp...poate ca sezonul rece te-a prins cu lipsuri de vitamine, incearca si o cura de vitamine, poate, poate....
Iam, iam, iam, delicios si gustos.....(o alta reclama preferata...). Dar mananca Iasmina doua feluri la o masa? Eu oricat m-am straduit nu reusesc sa-i dau si ciorbita si felul doi la masa de pranz. Un fel la pranz si unul mai pe seara, poate din cauza ca portiile mele sunt mai mari?




Monica si al meu mananca un fel la o masa. Doar daca ii dau putina supa/ciorba (3-4 linguri) si pe urma felul doi atunci papa doua feluri. Eu incerc sa ii dau la pranz macar un picut de lichid fara sa il satur si pe urma felul doi, care de obicei e sub forma de cubulete pe care le papa el singur (carne/ficat taiate cuburi alaturi de legume).
crysstynatm
Hello mamici!

Va citesc dar nu mai apuc sa va scriu, acum insa am prins un moment de respiro, gogsica a adormit....in final.......
Sa va mai spun si eu despre noi:
E varza in gurita, ii ies....toti odata, si masele si canini, are o masea umflata ca o boaba de fasole care nu vrea sa sparga nicicum, i-au dat alte 2 masele de cand e umflata aia deja. Normal ca asta ne afecteaza si mancarea, nu mai vrea sa manace decat ciorbita, si asta ma bucura cat de cat. Ii mai dau lapte, bea cam 800 ml pe zi.
Afara in parc, pe strada, e zambareata si face cu mana la toate babutele si la toti mosii, se emotioneaza astia saracii de mama focului. Rade la lume, n-are treaba.Mai nou se duce ata la copilasi, ii ia in brate si ii pupa....sau na, ii mozoleste. A nimerit un baietel care s-a speriat, a fugit repede sa se ascunda dupa mama-sa, cand a vazut-o asa directa, ce-o fi zis in mintea lui......

Tiana, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji pt mersul pe varfuri, chiar am citit undeva ca ar fi sanatos pt dezvoltarea muschilor labei piciorului, si astfel nu apare platfus.

Mirela, imi pare rau ca furunculul iti da batai de cap, naspa situatie. Sper sa scapi repede de el.

Anka, bine ati revenit. Stiu cume sa fie mofturoasa la mancare, mie mi-a scos peri albi, dar asta e, zicea o doctorita sa o las asa, ca un copil nu moare de foame niciodata, manaca atat cat ii trebuie. Asa e felul lor, sanatosi sa fie.

Am observat multi copii raciti, a venit sezonul virozelor....din nou.

Noi avem ciorbita de perisoare (din carne de porc), si azi am facut mancare de linte, nu i-am mai dat pana acum, sa vedem cum reactioneaza.
Vorbeati de ciorba de fasole, boabe sau pastai? Si o faceti cu carne? Va intreb pt ca noi de obicei o facem cu ciolan afumat dar nu i-am dat ei asa, asta fasolea boabe.

Cam atat, mai revin.
ankaA
QUOTE(crysstynatm @ Nov 24 2010, 04:12 PM) *
Hello mamici!

Va citesc dar nu mai apuc sa va scriu, acum insa am prins un moment de respiro, gogsica a adormit....in final.......
Sa va mai spun si eu despre noi:
E varza in gurita, ii ies....toti odata, si masele si canini, are o masea umflata ca o boaba de fasole care nu vrea sa sparga nicicum, i-au dat alte 2 masele de cand e umflata aia deja. Normal ca asta ne afecteaza si mancarea, nu mai vrea sa manace decat ciorbita, si asta ma bucura cat de cat. Ii mai dau lapte, bea cam 800 ml pe zi.
Afara in parc, pe strada, e zambareata si face cu mana la toate babutele si la toti mosii, se emotioneaza astia saracii de mama focului. Rade la lume, n-are treaba.Mai nou se duce ata la copilasi, ii ia in brate si ii pupa....sau na, ii mozoleste. A nimerit un baietel care s-a speriat, a fugit repede sa se ascunda dupa mama-sa, cand a vazut-o asa directa, ce-o fi zis in mintea lui......

Tiana, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji pt mersul pe varfuri, chiar am citit undeva ca ar fi sanatos pt dezvoltarea muschilor labei piciorului, si astfel nu apare platfus.

Mirela, imi pare rau ca furunculul iti da batai de cap, naspa situatie. Sper sa scapi repede de el.

Anka, bine ati revenit. Stiu cume sa fie mofturoasa la mancare, mie mi-a scos peri albi, dar asta e, zicea o doctorita sa o las asa, ca un copil nu moare de foame niciodata, manaca atat cat ii trebuie. Asa e felul lor, sanatosi sa fie.

Am observat multi copii raciti, a venit sezonul virozelor....din nou.

Noi avem ciorbita de perisoare (din carne de porc), si azi am facut mancare de linte, nu i-am mai dat pana acum, sa vedem cum reactioneaza.
Vorbeati de ciorba de fasole, boabe sau pastai? Si o faceti cu carne? Va intreb pt ca noi de obicei o facem cu ciolan afumat dar nu i-am dat ei asa, asta fasolea boabe.

Cam atat, mai revin.


Buna,eu i-am dat de fasole boabe ciorbita,fara carne.Cat despre papat e cum e,dar apa sau alte lichide le refuza.Nici macar 200 ml adunati nu bea,cateodata o mai pacalesc dimineata,dar sunt zile cand nu se atinge,asa ca sunt nevoita sa alaptez in continuare.
TIANA28
intru si eu un pic, tot pe fuga
Denysa...pe unde esti? sunteti ok?
fetelor, multumesc ptr raspunsuri...m-am mai linistit si eu un pic
QUOTE(alina16carmen @ Nov 23 2010, 12:14 PM) *
sper ca ti-a priit cafelutza!
eu ficatelul i-l dau in general cu piure de cartofi. il pasezi si-l amestec cu piure si astfel se amesteca si gustul. si papa bine. si oul i-l pasez in ciorbica de cartofi sau alta ciorba fara carne si i-l dau cu tot cu albus acum.
daria nu merge pe varfuri in schimb se proseste si merge cu genunchii indoiti si picioarele cracanate ca un mos (sau baba), ii mai place sa se aplece si sa se uite printre picioare sau sa mearga cu ochii inchisi. eu nu cred ca e vreun efect de la vaccin. cred ca sunt la varsta cand imita sau se prosesc sau descopera.eu zic ca poti sta linistita!

cred ca e tare haioasa cand merge asa..incerc sa mi-o imaginez biggrin.gif

QUOTE(alina16carmen @ Nov 23 2010, 04:35 PM) *
si pe voi v-a mohorat vremea asta urata si ploioasa?
daria a inceput deja sa faca pozne. acum doua saptamani a tras de o vaza care o aveam ascunsa cumva dupa caruciorul ei si bineinteles ca s- facut tandari. azi a luat de pe masa farfuria cu bunatate de salata de ridiche si nu am mai ales decat ciobulete din ea. si mai era si de la setul meu preferat! doh.gif

ehee...nu vreau sa te sperii dar asta e de abia inceputul...sanatosi sa fie ei ca de boacane ne-om satura

QUOTE(monica7305 @ Nov 24 2010, 11:28 AM) *
Buna dimineata, da astazi cineva cafea?
Am lipsit - motivat, desigur - cateva zile din cauza ca a fost sotul liber si a stat tot timpul ca calculator, nu am mai avut loc de el.... liwlol.gif La celalalt calculator nu imi place ca tre' sa stau pe scaun la birou si nu imi e deloc comod.
Am recuperat tot ce ati scris...Mirela sper ca nu mai ai probleme cu acel furuncul, Anka imi pare bine ca ai revenit, ne era dor de voi sper sa treaca si infectia si asteptam poze, Denisa ti-am vizitat blogul si ti-am admirat pozele cu Miru si porumbeii si cele de la tara.
Noi suntem bine doar ca stam in casa de vreo 3 zile din cauza vremii a plouat si in continuare e foarte urat, nu mai ploua dar e un frig afara...brrr. Asa ca ne invartim prin casa de imi vine sa-mi iau campii.
Am citit ca Tomita incearca mersul pe varfuri.... liwlol.gif si al meu se mai prosteste si merge pe varfuri si cu spatele parca ar exersa moonwalk al lui Michael Jackson. Eu nu cred ca e o reactie de la vaccin ci doar o alta trasnaie de-a lor, experimenteaza si ei, in plus al meu copil se invarte prin casa de zici ca e titirez si mai nou incearca sa sara intr-un picior deocamdata. Ma apuca rasul cand il vad, zici ca e un calut naravas.... liwlol.gif
Cum ma asez la calculator vine si incepe sa urle "pe pe" adica reclama aceea buclucasa cu parizaki si pana nu i-o pun de vreo 10 ori nu se potoleste. Nu prea o gasesc din prima pe youtube dar merg pe link-ul Denisei de pe blogul ei.

bine ati revenit! si noi am experimentat o vreme mersul cu spatele...sunt tare haiosi

QUOTE(mirela77 @ Nov 24 2010, 02:47 PM) *
Noi am reinceput sa muscam din banana, papam si clementine sau mandarine felie cu felie, in rest si eu ii pasez para, mar, avocado, mango, piersica si e le dau ori cu biscuite ori cu branza. Alte ori ca si la tine Monica papam cereale amestecate cu iaurt sau cu suc de portocale.
Tiana al meu inca nu merge pe varfuri dar maie timp. Oricum el e mai lent si ce au facut ai vostri acum ceva timp face el acum. Nu cred ca e reactie de la Priorix.
Am votat si noi proiectul pentru copii nascuti prematur. O idee foarte buna.
Alina al meu pozne inca nu a inceput sa faca. Cel putin nu mari. El dupa ce bea...apa, lapte, suc din biberon il intoarce si il apasa pe masa pana face lac. Sau il arunca pe jos.
Azi cand am fost la cumparaturi am gasit doua fetite. Una de varsta lui in carut, sora ei de 3 ani. El pe jos cu mine de manuta. S-a dus la ele, le-a iubit, le-a pupat, le-a imbratisat si pe urma au inceput sa arunce magazinul in aer. Noroc ca il iubesc doamnele de aici si l-au iertat. Plus ca el vroia cu orice chip sa ia o sticla de vin liwlol.gif .
Cu furunculul stau prost. Daduse inapoi acum vad ca iar isi face de cap. Cum am terminat antibioticul iar a revenit.

ai fost la medic? eu am avut 2 furunculi la viata mea....unul pe san (eram mica mica) si unul in uerche (groazzznicc)...durerile sunt cumplite. mergi la medic cat mai repede poate iti schimba antibioticul...sau iti da altceva. Ceapa coapta nu e intotdeuna indicata..uneori face si rau (stiu asta de la cumnata-mea care s-a tratat recent asa)

QUOTE(monica7305 @ Nov 24 2010, 03:30 PM) *
liwlol.gif E mare cuceritor Davide al tau.....dupa Vladut fug fetele sa il pupe si nu sta...le face draga draga, dar atat. Fara pupicuri, fara imbratisari...se lasa mai greu liwlol.gif Iar in magazine da iama in pungile cu chipsuri, snaksuri (de parca ar sti ce sunt, ca nu i-am dat nicicodata si sper sa-l pot tine departe de ele) si e fascinat de dozele de bere (asta de la tati i se trage liwlol.gif )
Despre furunculi stiu ca inseamna infectie in corp...poate ca sezonul rece te-a prins cu lipsuri de vitamine, incearca si o cura de vitamine, poate, poate....
Iam, iam, iam, delicios si gustos.....(o alta reclama preferata...). Dar mananca Iasmina doua feluri la o masa? Eu oricat m-am straduit nu reusesc sa-i dau si ciorbita si felul doi la masa de pranz. Un fel la pranz si unul mai pe seara, poate din cauza ca portiile mele sunt mai mari?

si Toma mananca doar un fel + un mic desert (un fursec, fruct..)

TIANA28
QUOTE(monica7305 @ Nov 24 2010, 03:34 PM) *
Mamici, ati cumparat combinezoane de iarna pentru pitici? Noi avem doar pantaloni tip salopeta din fas si geaca dar as vrea un combinezon. Are cineva idee de unde pot sa cumpar? Am cautat pe net dar nu am gasit cine stie ce si nu vreau nici foarte scumpe, avand in vedere ca le poarta doar un sezon. La magazinele noastre de cartier sunt doar pentru bebelusi, poate la Metro, Real ati vazut ceva?

Noi avem unul primit....dar am vazut la Kiabi unele superbe si deloc scumpe (in jur de 80 ron). Aveau si niste gecute frumoase de iarna reduse la 40 ron. au niste hainute ptr copii bestiale. La noi Kiabi este in complex Carrefour

QUOTE(crysstynatm @ Nov 24 2010, 04:12 PM) *
Hello mamici!

Va citesc dar nu mai apuc sa va scriu, acum insa am prins un moment de respiro, gogsica a adormit....in final.......
Sa va mai spun si eu despre noi:
E varza in gurita, ii ies....toti odata, si masele si canini, are o masea umflata ca o boaba de fasole care nu vrea sa sparga nicicum, i-au dat alte 2 masele de cand e umflata aia deja. Normal ca asta ne afecteaza si mancarea, nu mai vrea sa manace decat ciorbita, si asta ma bucura cat de cat. Ii mai dau lapte, bea cam 800 ml pe zi.
Afara in parc, pe strada, e zambareata si face cu mana la toate babutele si la toti mosii, se emotioneaza astia saracii de mama focului. Rade la lume, n-are treaba.Mai nou se duce ata la copilasi, ii ia in brate si ii pupa....sau na, ii mozoleste. A nimerit un baietel care s-a speriat, a fugit repede sa se ascunda dupa mama-sa, cand a vazut-o asa directa, ce-o fi zis in mintea lui......

Tiana, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji pt mersul pe varfuri, chiar am citit undeva ca ar fi sanatos pt dezvoltarea muschilor labei piciorului, si astfel nu apare platfus.

Mirela, imi pare rau ca furunculul iti da batai de cap, naspa situatie. Sper sa scapi repede de el.

Anka, bine ati revenit. Stiu cume sa fie mofturoasa la mancare, mie mi-a scos peri albi, dar asta e, zicea o doctorita sa o las asa, ca un copil nu moare de foame niciodata, manaca atat cat ii trebuie. Asa e felul lor, sanatosi sa fie.

Am observat multi copii raciti, a venit sezonul virozelor....din nou.

Noi avem ciorbita de perisoare (din carne de porc), si azi am facut mancare de linte, nu i-am mai dat pana acum, sa vedem cum reactioneaza.
Vorbeati de ciorba de fasole, boabe sau pastai? Si o faceti cu carne? Va intreb pt ca noi de obicei o facem cu ciolan afumat dar nu i-am dat ei asa, asta fasolea boabe.

Cam atat, mai revin.

Toma e genul de copil care fuge si se ascunde dupa maica-sa doh.gif Vin fetele la el si el fuge de mananca pamantul

QUOTE(ankaA @ Nov 24 2010, 04:37 PM) *
Buna,eu i-am dat de fasole boabe ciorbita,fara carne.Cat despre papat e cum e,dar apa sau alte lichide le refuza.Nici macar 200 ml adunati nu bea,cateodata o mai pacalesc dimineata,dar sunt zile cand nu se atinge,asa ca sunt nevoita sa alaptez in continuare.

Eu zic ca o sa inceapa sa bea mai multe lichide dupa ce o intarci
crysstynatm
QUOTE(TIANA28 @ Nov 24 2010, 05:20 PM) *
Toma e genul de copil care fuge si se ascunde dupa maica-sa doh.gif Vin fetele la el si el fuge de mananca pamantul


Stai sa vezi cand creste el si le fugareste....... Ana-Maria e mai...dura si mai directa, atat cat se poate la varsta asta. Mai are faze cand, pe strada fiind, are un biscuite sau ceva in mana si il baga la alt copil in gura, aproape cu forta wacko.gif Intentia ei e buna, sa dea si la ceilalti, dar ea vrea musai sa le dea....
crysstynatm
Stefy, am vazut pozele tale ca nasica, ai aratat foarte bine, esti o finuta si eleganta. trandafir.gif
alina16carmen
QUOTE(mirela77 @ Nov 24 2010, 03:47 PM) *
Noi am reinceput sa muscam din banana, papam si clementine sau mandarine felie cu felie, in rest si eu ii pasez para, mar, avocado, mango, piersica si e le dau ori cu biscuite ori cu branza. Alte ori ca si la tine Monica papam cereale amestecate cu iaurt sau cu suc de portocale.
Tiana al meu inca nu merge pe varfuri dar maie timp. Oricum el e mai lent si ce au facut ai vostri acum ceva timp face el acum. Nu cred ca e reactie de la Priorix.
Am votat si noi proiectul pentru copii nascuti prematur. O idee foarte buna.
Alina al meu pozne inca nu a inceput sa faca. Cel putin nu mari. El dupa ce bea...apa, lapte, suc din biberon il intoarce si il apasa pe masa pana face lac. Sau il arunca pe jos.
Azi cand am fost la cumparaturi am gasit doua fetite. Una de varsta lui in carut, sora ei de 3 ani. El pe jos cu mine de manuta. S-a dus la ele, le-a iubit, le-a pupat, le-a imbratisat si pe urma au inceput sa arunce magazinul in aer. Noroc ca il iubesc doamnele de aici si l-au iertat. Plus ca el vroia cu orice chip sa ia o sticla de vin liwlol.gif .
Cu furunculul stau prost. Daduse inapoi acum vad ca iar isi face de cap. Cum am terminat antibioticul iar a revenit.

si eu ii pun biscuite in fructele pasate, ca sa-i tina de foame. ea nu rontaie biscuiti.ia cel mult o gurita si apoi ori ii strange in mana pana se sfarama, ca sa am si eu ce aduna, ca doar de aiai sunt mama, sau ii arunca pur si simplu pe jos si la un moment dat tot in firmituri se transforma ca ii calca.
eu tot incerc cu noi variante de lapte, poate poate o bea cu biberonul. am gasit la fulga o varianta cu vanilie si una cu miere. nu vreau sa o invat cu astea, dar am zis sa prinda drag de biberon. i-a placut cat de cat cel cu vanilie, dar nu suficient cat sa traga inghitituri sanatoase. ia cateva picaturi apoi alearga cu biberonul aplecat in jos si face dara de lapte in urma ei.
ce don juan e Davide!
imi pare ra sa aud ca nu ai scapat de furuncul. incearca alt tratament.
alina16carmen
QUOTE(ankaA @ Nov 24 2010, 03:48 PM) *
Salut mamici,aseara a papat Iasmina un castronas de ciorbita de fasole,ma uitam si nu-mi venea sa cred,ori i-a placut foarte tare,ori de la atatea zile de „greva foamei” a mancat.Azi fac ciorbita de rosii,sa vedem daca am succes.Cateodata o mananca,cateodata nu.A mai mancat intr-o perioada supa crema de morcovi.La felul doi avem conopida cu smantana si cascaval ras si ficatei de pasare.Va pupic,o zi buna!

ce ma bucur cand mai aud de cate un copilas care papa fasolica! noi asa spunem la ciorbitza de fasole. daca i-ai pus sare in ciorba eu cred ca gustul mai bun o face sa manance, daca nu inseamna ca ii era foame rau. succes in continuare!
alina16carmen
QUOTE(mirela77 @ Nov 24 2010, 03:56 PM) *
Ti-am zis eu!!! Al meu e fan ciorba de fasole. Nu le refuza nicicum. Si ma bucur pentru ca au fier. Super meniul de astazi la voi. Noi am facut ficatel de vitel la gratar si cartofi pai la cuptor ( pe hartie de copt...fara ulei). Lipsea mujdeiul de usturoi dar mai asteptam. smile.gif

eu cunosc mulkti copilasi care iubesc ciorbita de fasole. cred ca fasolea da un gust bun si de aia place.daria a mancat de cate ori i-am dat, cu pofta.
incerc si eu cartofiori la cuptor,ca am vazut ca-i cam plac cartofiorii nostri prajiti. i-a mai dat tati pe ascuns...
alina16carmen
QUOTE(monica7305 @ Nov 24 2010, 04:30 PM) *
liwlol.gif E mare cuceritor Davide al tau.....dupa Vladut fug fetele sa il pupe si nu sta...le face draga draga, dar atat. Fara pupicuri, fara imbratisari...se lasa mai greu liwlol.gif Iar in magazine da iama in pungile cu chipsuri, snaksuri (de parca ar sti ce sunt, ca nu i-am dat nicicodata si sper sa-l pot tine departe de ele) si e fascinat de dozele de bere (asta de la tati i se trage liwlol.gif )
Despre furunculi stiu ca inseamna infectie in corp...poate ca sezonul rece te-a prins cu lipsuri de vitamine, incearca si o cura de vitamine, poate, poate....
Iam, iam, iam, delicios si gustos.....(o alta reclama preferata...). Dar mananca Iasmina doua feluri la o masa? Eu oricat m-am straduit nu reusesc sa-i dau si ciorbita si felul doi la masa de pranz. Un fel la pranz si unul mai pe seara, poate din cauza ca portiile mele sunt mai mari?

nici daria nu mananca dou feluri. ii dau un castronel de ciorbita la pranz si felul doi pe la ora 16. nici nu vreau sa o fortez. nici eu nu prea mananca dou feluri. cel mult gust dintr-unul si mananc din al doilea.
alina16carmen
QUOTE(monica7305 @ Nov 24 2010, 04:34 PM) *
Mamici, ati cumparat combinezoane de iarna pentru pitici? Noi avem doar pantaloni tip salopeta din fas si geaca dar as vrea un combinezon. Are cineva idee de unde pot sa cumpar? Am cautat pe net dar nu am gasit cine stie ce si nu vreau nici foarte scumpe, avand in vedere ca le poarta doar un sezon. La magazinele noastre de cartier sunt doar pentru bebelusi, poate la Metro, Real ati vazut ceva?

eu nu-i mai iau fas anu asta. pt ca la anu nu-l va mai purta. are un paltonas gros si f elegant pana sub fund, si avem si 2 perechi de raiati dublati cu inca un material pe dedesupt si cu stampi, cizmulite, eu zic ca-i suficient. nici nu cred ca va mai sta sa o imbrac in fas din ala intreg. poate salopeta cu geaca ar merge.
alina16carmen
QUOTE(crysstynatm @ Nov 24 2010, 05:12 PM) *
Hello mamici!

Va citesc dar nu mai apuc sa va scriu, acum insa am prins un moment de respiro, gogsica a adormit....in final.......
Sa va mai spun si eu despre noi:
E varza in gurita, ii ies....toti odata, si masele si canini, are o masea umflata ca o boaba de fasole care nu vrea sa sparga nicicum, i-au dat alte 2 masele de cand e umflata aia deja. Normal ca asta ne afecteaza si mancarea, nu mai vrea sa manace decat ciorbita, si asta ma bucura cat de cat. Ii mai dau lapte, bea cam 800 ml pe zi.
Afara in parc, pe strada, e zambareata si face cu mana la toate babutele si la toti mosii, se emotioneaza astia saracii de mama focului. Rade la lume, n-are treaba.Mai nou se duce ata la copilasi, ii ia in brate si ii pupa....sau na, ii mozoleste. A nimerit un baietel care s-a speriat, a fugit repede sa se ascunda dupa mama-sa, cand a vazut-o asa directa, ce-o fi zis in mintea lui......

Tiana, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji pt mersul pe varfuri, chiar am citit undeva ca ar fi sanatos pt dezvoltarea muschilor labei piciorului, si astfel nu apare platfus.

Mirela, imi pare rau ca furunculul iti da batai de cap, naspa situatie. Sper sa scapi repede de el.

Anka, bine ati revenit. Stiu cume sa fie mofturoasa la mancare, mie mi-a scos peri albi, dar asta e, zicea o doctorita sa o las asa, ca un copil nu moare de foame niciodata, manaca atat cat ii trebuie. Asa e felul lor, sanatosi sa fie.

Am observat multi copii raciti, a venit sezonul virozelor....din nou.

Noi avem ciorbita de perisoare (din carne de porc), si azi am facut mancare de linte, nu i-am mai dat pana acum, sa vedem cum reactioneaza.
Vorbeati de ciorba de fasole, boabe sau pastai? Si o faceti cu carne? Va intreb pt ca noi de obicei o facem cu ciolan afumat dar nu i-am dat ei asa, asta fasolea boabe.

Cam atat, mai revin.

ciorba de fasole boabe, dar noio facem fara ciolan. am auzit si de varianta asta, dar nu pt copii. sa stii ca toate am avut succes cu fasolica!
trebuie sa fie comica rau cand le baga biscuiti cu fortza la copii in gura! liwlol.gif liwlol.gif
alina16carmen
QUOTE(TIANA28 @ Nov 24 2010, 06:18 PM) *
intru si eu un pic, tot pe fuga
Denysa...pe unde esti? sunteti ok?
fetelor, multumesc ptr raspunsuri...m-am mai linistit si eu un pic

cred ca e tare haioasa cand merge asa..incerc sa mi-o imaginez biggrin.gif
ehee...nu vreau sa te sperii dar asta e de abia inceputul...sanatosi sa fie ei ca de boacane ne-om satura
bine ati revenit! si noi am experimentat o vreme mersul cu spatele...sunt tare haiosi
ai fost la medic? eu am avut 2 furunculi la viata mea....unul pe san (eram mica mica) si unul in uerche (groazzznicc)...durerile sunt cumplite. mergi la medic cat mai repede poate iti schimba antibioticul...sau iti da altceva. Ceapa coapta nu e intotdeuna indicata..uneori face si rau (stiu asta de la cumnata-mea care s-a tratat recent asa)
si Toma mananca doar un fel + un mic desert (un fursec, fruct..)

daria e haioasa rau si cand se prostete si dupa ce face boacane. toti o iubesc si imi zic ca e tare nebuna. o zapacita!
stiu ca ma astepata mai multe boacane. sper sa nu aibe efect asupra ei, adica sa nu se loveasca sau sa nu se taie.
mirela77
Alina si tati al nostru mai da pe ascuns cate ceva la pitic ce nu ar trebui teoretic. Dar din moment ce nu ii e rau...hai ca merge. Ma gandeam ca numai Davide al meu rastoarna biberonul si face lac. Si noi mai sfaraman biscuitii si ii aruncam pe jos ca nah mami nu prea are ce face si trebuie sa o tinem ocupata. smile.gif
Fasolea noi o mai facem si batuta si i-o dau pe paine.
Cristina buna lintea. Noua ne place. Si nautul e foarte bun si am inteles ca e mai bogat in toatea alea decat fasolea si lintea.
Tiana inca nu am ajuns la medic. Al meu e plecat cateva zile si nu am cum ma deplasa. Si la mine e al doilea. Amandoua dupa nastere. Pana atunci nici nu stiam ce e ala furuncul. Oricum mai am putin ...pe 28 vin in tara si imi fac analize complete sa fiu sigura. Aici e mai naspa cu doctorii ca nu ii cunosc, trebuie o multime de trimiteri, analizele costa ca naiba (alea mai serioase). In tara le fac gratis ca nah doar mama lucreaza la spital.
alina16carmen
QUOTE(mirela77 @ Nov 24 2010, 09:15 PM) *
Alina si tati al nostru mai da pe ascuns cate ceva la pitic ce nu ar trebui teoretic. Dar din moment ce nu ii e rau...hai ca merge. Ma gandeam ca numai Davide al meu rastoarna biberonul si face lac. Si noi mai sfaraman biscuitii si ii aruncam pe jos ca nah mami nu prea are ce face si trebuie sa o tinem ocupata. smile.gif
Fasolea noi o mai facem si batuta si i-o dau pe paine.
Cristina buna lintea. Noua ne place. Si nautul e foarte bun si am inteles ca e mai bogat in toatea alea decat fasolea si lintea.
Tiana inca nu am ajuns la medic. Al meu e plecat cateva zile si nu am cum ma deplasa. Si la mine e al doilea. Amandoua dupa nastere. Pana atunci nici nu stiam ce e ala furuncul. Oricum mai am putin ...pe 28 vin in tara si imi fac analize complete sa fiu sigura. Aici e mai naspa cu doctorii ca nu ii cunosc, trebuie o multime de trimiteri, analizele costa ca naiba (alea mai serioase). In tara le fac gratis ca nah doar mama lucreaza la spital.

nu sunt chiar asa absurda, dar incerc sa o feresc cat pot de sucuri, ciocolati si alte dulciuri periculoase. mai primeste de pe la cumnate dar nu des, ca imediat comentez eu.
monica7305
Of, eu credeam ca vorbiti de fasole verde.....eu inca nu i-am dat fasole boabe decat ocazional, cand eram cu el la matusa mea si trebuia sa manance si se nimerea sa aiba ciorba de fasole. Vreau si eu reteta....please. As vrea sa-i fac chiar maine. Ce fel de fasole folositi? Am inteles ca cea rosie e mult mai bogata in vitamine. Si cum o pregatiti pentru pitici?
stefyangro
QUOTE(crysstynatm @ Nov 24 2010, 06:40 PM) *
Stefy, am vazut pozele tale ca nasica, ai aratat foarte bine, esti o finuta si eleganta. trandafir.gif


Multumesc!
mirela77
QUOTE(monica7305 @ Nov 24 2010, 07:31 PM) *
Of, eu credeam ca vorbiti de fasole verde.....eu inca nu i-am dat fasole boabe decat ocazional, cand eram cu el la matusa mea si trebuia sa manance si se nimerea sa aiba ciorba de fasole. Vreau si eu reteta....please. As vrea sa-i fac chiar maine. Ce fel de fasole folositi? Am inteles ca cea rosie e mult mai bogata in vitamine. Si cum o pregatiti pentru pitici?



Eu fierb fasolea...o scurg de vreo trei ori sa iasa toate nebuniile si sa nu dea gaze..la ultima apa dupa ce e aproape fiarta adaug zarzavatul...ardei gras...morcov...ceapa....rosii..telina...patrunjel si la urma acresc (eu cu lamaie ca nu am bors acru) si potrivesc de sare. Nu o fac foarte zemoasa dar nici tocana. Potrivita.
mirela77
QUOTE(stefyangro @ Nov 24 2010, 08:10 PM) *
Multumesc!



Ai fost intr-adevar o nasica superrrrrrrrrr frumoasa. Tare mult mi-a placut cum ai fost imbracata. Deosebit si finut. Sa va fie de bine si finilor viata lunga si fericita impreuna. partners.gif
stefyangro
QUOTE(mirela77 @ Nov 25 2010, 03:02 AM) *
Ai fost intr-adevar o nasica superrrrrrrrrr frumoasa. Tare mult mi-a placut cum ai fost imbracata. Deosebit si finut. Sa va fie de bine si finilor viata lunga si fericita impreuna. partners.gif


Multumim pentru urari, asemeni si voua!
monica7305
QUOTE(mirela77 @ Nov 25 2010, 01:59 AM) *
Eu fierb fasolea...o scurg de vreo trei ori sa iasa toate nebuniile si sa nu dea gaze..la ultima apa dupa ce e aproape fiarta adaug zarzavatul...ardei gras...morcov...ceapa....rosii..telina...patrunjel si la urma acresc (eu cu lamaie ca nu am bors acru) si potrivesc de sare. Nu o fac foarte zemoasa dar nici tocana. Potrivita.


Si fara carnita?
mirela77
QUOTE(monica7305 @ Nov 25 2010, 07:43 AM) *
Si fara carnita?



eu o fac fara carnita
monica7305
Mirela, mersic de reteta.
Noi am iesit ieri afara pe un frig....dar a fost bine, ne-am inbracat grosut si am indraznit sa iesim. Nu ma lasa sa-i pun fularul pe gurita si ne-au inghetat obrajorii dar a fost ok. Cu manusile a fost de tot rasul, ca nu-i prea placea dar era si curios ce are pe manute. In final le-a acceptat dar protesta cand nu putea sa culeaga pietricelele de pe jos. A fost distractie, ce mai. Astazi a aparut si soarele, desi e tot frig, vom iesi si astazi putin.
Voi cat de des le mai faceti baita? In sezonul rece am renuntat la baile zilnice, sincer ma si cam doboara oboseala spre seara si nu prea mai am chef sa stau cate o jum de ora la baita desi mi-e drag sa-l vad cum se distreaza. Ii fac baie la 2 zile, in zilele cand nu avem program de baie il spal doar la fundulet, adica de la mijloc in jos ca tot ne udam si pe picioruse.
mirela77
QUOTE(monica7305 @ Nov 25 2010, 09:13 AM) *
Mirela, mersic de reteta.
Noi am iesit ieri afara pe un frig....dar a fost bine, ne-am inbracat grosut si am indraznit sa iesim. Nu ma lasa sa-i pun fularul pe gurita si ne-au inghetat obrajorii dar a fost ok. Cu manusile a fost de tot rasul, ca nu-i prea placea dar era si curios ce are pe manute. In final le-a acceptat dar protesta cand nu putea sa culeaga pietricelele de pe jos. A fost distractie, ce mai. Astazi a aparut si soarele, desi e tot frig, vom iesi si astazi putin.
Voi cat de des le mai faceti baita? In sezonul rece am renuntat la baile zilnice, sincer ma si cam doboara oboseala spre seara si nu prea mai am chef sa stau cate o jum de ora la baita desi mi-e drag sa-l vad cum se distreaza. Ii fac baie la 2 zile, in zilele cand nu avem program de baie il spal doar la fundulet, adica de la mijloc in jos ca tot ne udam si pe picioruse.



Si la noi s-a racit vremea, cand intram in casa avem obrajorii reci si rosii, dar pana acum am reusit sa nu racim. Inca nu folosim manusi si fular ca sunt totusi 11-13 grade.
Noi facem baie generala cam la 2-3 zile. In rest ne spalam in fiecare seara la fundulet si pe picioare implicit. Oricum nu se murdareste si nu mai este mic sa trebuiasca sa i se curate pielea sau mai stiu eu ce.
Monica tu daca vrei poti sa pui si carnita in ciorbita. Sa ne spui daca a avut succes.
alina16carmen
QUOTE(monica7305 @ Nov 24 2010, 10:31 PM) *
Of, eu credeam ca vorbiti de fasole verde.....eu inca nu i-am dat fasole boabe decat ocazional, cand eram cu el la matusa mea si trebuia sa manance si se nimerea sa aiba ciorba de fasole. Vreau si eu reteta....please. As vrea sa-i fac chiar maine. Ce fel de fasole folositi? Am inteles ca cea rosie e mult mai bogata in vitamine. Si cum o pregatiti pentru pitici?

nu scumpa.de fasole boabe vorbeam. fara carne..eu pun fasolea la fiert si ii schimb apa de 2-3 ori, cand e apropae fiarta pun ceapa tocata marunt, morcov dat prin razatoare, telina patrunjel sau pastarnac (depinde ce gasesc la piata), ardei gras. mai spre sfarsit dau prin razatoare cateva rosii bine copate si astfel se alege sucul si pulpa de coaja. torn si sucul rezultat ca sa dea culoare si gust. eu nu o acresc. la mine in iasi, intradevar se acreste ciorba de fasole, dar aici in arges se mananca asa, dulce ca sa zic. si m-am invata cu gustul asta. si dupa ce am oprit-o neaparat toc o mana de ptrunjel, leustea si marar ca altfel nu e buna biggrin.gif mie imi place ca boabele de fasole sa fie f bine fierte, sa fie pocnite, cum le zic eu. se mai si ingroasa ciorba si e si mai gustoasa. Pofta buna!
alina16carmen
QUOTE(monica7305 @ Nov 25 2010, 12:13 PM) *
Mirela, mersic de reteta.
Noi am iesit ieri afara pe un frig....dar a fost bine, ne-am inbracat grosut si am indraznit sa iesim. Nu ma lasa sa-i pun fularul pe gurita si ne-au inghetat obrajorii dar a fost ok. Cu manusile a fost de tot rasul, ca nu-i prea placea dar era si curios ce are pe manute. In final le-a acceptat dar protesta cand nu putea sa culeaga pietricelele de pe jos. A fost distractie, ce mai. Astazi a aparut si soarele, desi e tot frig, vom iesi si astazi putin.
Voi cat de des le mai faceti baita? In sezonul rece am renuntat la baile zilnice, sincer ma si cam doboara oboseala spre seara si nu prea mai am chef sa stau cate o jum de ora la baita desi mi-e drag sa-l vad cum se distreaza. Ii fac baie la 2 zile, in zilele cand nu avem program de baie il spal doar la fundulet, adica de la mijloc in jos ca tot ne udam si pe picioruse.

eu nu i-am pus inca fular si manusi. dar probabil in zona ta e mai frig. pe aici cam 10--11 grade. desi ideea cu manusile mi-ar surade sa nu mai apuce toate mizeriile de pe jos.
eu o spal la 2-3 zile. nici pana la un an nu i-am facut in fiecare zi. doar vara o dusuiam zilnic.eu zic ca e suficient asa. in rest spalat zilnic de 2-3 ori de la mijloc in jos.
monica7305
Multumesc Alina de reteta, vad ca si tu o faci fara carnita. Nici nu stiu ce carne s-ar potrivi avand in vedere ca pentru ciorba de fasole noi folosim ciolan afumat, dar pentru copilasi....inca nu. O sa o fac si eu fara carnita pentru inceput sa vad daca ii va placea. M-am laudat ca o fac azi dar nu am toate ingredientele, nu am verzaturi si eu folosesc leustean, patrunjel, marar...asa ca tre' sa ma duc in piata. Chiar si fasolea care o aveam....hmmm....cred ca o sa caut fasole rosie, poate gasesc de anul asta sa fiarba mai repede. Asa ca o sa fac ciorbita....maine.
Cu fularul si manusile....da, la noi e mai frig, e zona de munte, stam chiar la poalele muntelui iar pe dealuri, pana aproape de oras s-a asternut de ieri un strat subtire de zapada. Asa ca trebuie sa ne echipam corespunzator. Azi cu tot soarele care s-a aratat, temperatura e de doar 4 grade si ieri a fost mai frig si batea si vantul putin.
crysstynatm
QUOTE(monica7305 @ Nov 25 2010, 02:28 PM) *
Multumesc Alina de reteta, vad ca si tu o faci fara carnita. Nici nu stiu ce carne s-ar potrivi avand in vedere ca pentru ciorba de fasole noi folosim ciolan afumat, dar pentru copilasi....inca nu. O sa o fac si eu fara carnita pentru inceput sa vad daca ii va placea. M-am laudat ca o fac azi dar nu am toate ingredientele, nu am verzaturi si eu folosesc leustean, patrunjel, marar...asa ca tre' sa ma duc in piata. Chiar si fasolea care o aveam....hmmm....cred ca o sa caut fasole rosie, poate gasesc de anul asta sa fiarba mai repede. Asa ca o sa fac ciorbita....maine.
Cu fularul si manusile....da, la noi e mai frig, e zona de munte, stam chiar la poalele muntelui iar pe dealuri, pana aproape de oras s-a asternut de ieri un strat subtire de zapada. Asa ca trebuie sa ne echipam corespunzator. Azi cu tot soarele care s-a aratat, temperatura e de doar 4 grade si ieri a fost mai frig si batea si vantul putin.


Eu ma gandeam sa fac cu picioare de porc, "adidasi" din-aia din care se fac raciturile. E si foarte sanatoasa gelatina aceea, ajuta la incheieturi. Chiar sambata fac o oala.
Lintea nu a avut succesul asteptat, acum ori ca nu i-o place, ori ca o dor gingiile. Mai incercam.
mi-e asa mila de ea, cred ca o chinuie tare gingiile, pt ca aseara nu putea sa adoarma, se tot zvarcolea si am luat tubul de Dentinox si cand m-a vazut cu el in mana mi-a aratat in gurita unde o doare, mi-a venit sa o mananc.
La noi ieri a fost super frig, am iesit putin, era echipata ca i se vedeau numai ochisorii si nasucul rosu. Era tare haioasa cu manusile, din acelea cu un deget si parca era un cleste de rac...smile.gif
Azi din nou am "acostat" un baietel, direct s-a dus si l-a luat in brate si l-ar fi pupat daca nu era el mai inaltut.

mirela77
QUOTE(crysstynatm @ Nov 25 2010, 02:45 PM) *
Eu ma gandeam sa fac cu picioare de porc, "adidasi" din-aia din care se fac raciturile. E si foarte sanatoasa gelatina aceea, ajuta la incheieturi. Chiar sambata fac o oala.
Lintea nu a avut succesul asteptat, acum ori ca nu i-o place, ori ca o dor gingiile. Mai incercam.
mi-e asa mila de ea, cred ca o chinuie tare gingiile, pt ca aseara nu putea sa adoarma, se tot zvarcolea si am luat tubul de Dentinox si cand m-a vazut cu el in mana mi-a aratat in gurita unde o doare, mi-a venit sa o mananc.
La noi ieri a fost super frig, am iesit putin, era echipata ca i se vedeau numai ochisorii si nasucul rosu. Era tare haioasa cu manusile, din acelea cu un deget si parca era un cleste de rac...smile.gif
Azi din nou am "acostat" un baietel, direct s-a dus si l-a luat in brate si l-ar fi pupat daca nu era el mai inaltut.



Deci si fata ta e mare cuceritoare. Eu ma intreb cum ar fi o intalnire intre ea si piticul meu. Cred ca ne-am tavali pe jos de ras.
Eu stiam ca supa de oase de vita face bine la incheieturi. Chiar e recomandata dupa fracturi. Nu iese prea grasa cu picioare de porc? Lintea nici noua nu prea ne place. Fasolea, nautul si mazarea sunt la putere la noi.
Da-i sa roada morcov sau ardei gras/gogosar. Ajuta sa sparga gingia mai usor. Sa treceti cat mai repede si cu bine de faza asta.
alina16carmen
QUOTE(monica7305 @ Nov 25 2010, 03:28 PM) *
Multumesc Alina de reteta, vad ca si tu o faci fara carnita. Nici nu stiu ce carne s-ar potrivi avand in vedere ca pentru ciorba de fasole noi folosim ciolan afumat, dar pentru copilasi....inca nu. O sa o fac si eu fara carnita pentru inceput sa vad daca ii va placea. M-am laudat ca o fac azi dar nu am toate ingredientele, nu am verzaturi si eu folosesc leustean, patrunjel, marar...asa ca tre' sa ma duc in piata. Chiar si fasolea care o aveam....hmmm....cred ca o sa caut fasole rosie, poate gasesc de anul asta sa fiarba mai repede. Asa ca o sa fac ciorbita....maine.
Cu fularul si manusile....da, la noi e mai frig, e zona de munte, stam chiar la poalele muntelui iar pe dealuri, pana aproape de oras s-a asternut de ieri un strat subtire de zapada. Asa ca trebuie sa ne echipam corespunzator. Azi cu tot soarele care s-a aratat, temperatura e de doar 4 grade si ieri a fost mai frig si batea si vantul putin.

aaah, uitasem ca eu pun si o crenguta de cimbru pt aroma. ii da un gust special.
alina16carmen
QUOTE(mirela77 @ Nov 25 2010, 05:53 PM) *
Deci si fata ta e mare cuceritoare. Eu ma intreb cum ar fi o intalnire intre ea si piticul meu. Cred ca ne-am tavali pe jos de ras.
Eu stiam ca supa de oase de vita face bine la incheieturi. Chiar e recomandata dupa fracturi. Nu iese prea grasa cu picioare de porc? Lintea nici noua nu prea ne place. Fasolea, nautul si mazarea sunt la putere la noi.
Da-i sa roada morcov sau ardei gras/gogosar. Ajuta sa sparga gingia mai usor. Sa treceti cat mai repede si cu bine de faza asta.

uite ca nu stiam ca morcovul si ardeiul ajuta la gingii. mersi de pont. ca si noua ne iese al doilea canin. nu e maraita prea tare, dar adaca ajuta...
alina16carmen
QUOTE(crysstynatm @ Nov 25 2010, 05:45 PM) *
Eu ma gandeam sa fac cu picioare de porc, "adidasi" din-aia din care se fac raciturile. E si foarte sanatoasa gelatina aceea, ajuta la incheieturi. Chiar sambata fac o oala.
Lintea nu a avut succesul asteptat, acum ori ca nu i-o place, ori ca o dor gingiile. Mai incercam.
mi-e asa mila de ea, cred ca o chinuie tare gingiile, pt ca aseara nu putea sa adoarma, se tot zvarcolea si am luat tubul de Dentinox si cand m-a vazut cu el in mana mi-a aratat in gurita unde o doare, mi-a venit sa o mananc.
La noi ieri a fost super frig, am iesit putin, era echipata ca i se vedeau numai ochisorii si nasucul rosu. Era tare haioasa cu manusile, din acelea cu un deget si parca era un cleste de rac...smile.gif
Azi din nou am "acostat" un baietel, direct s-a dus si l-a luat in brate si l-ar fi pupat daca nu era el mai inaltut.

eu cred ca-i schimb total gustul punand picioare de porc.
micutza de ea, ce se chinuie cu gingiile inflamate.si deja stie ca o ajuta Dentinox-ul!bravo!
se tine tare fatuca ta. maine poimane ti-aduce un ginere in casa, cu fortza....
crysstynatm
QUOTE(mirela77 @ Nov 25 2010, 04:53 PM) *
Deci si fata ta e mare cuceritoare. Eu ma intreb cum ar fi o intalnire intre ea si piticul meu. Cred ca ne-am tavali pe jos de ras.
Eu stiam ca supa de oase de vita face bine la incheieturi. Chiar e recomandata dupa fracturi. Nu iese prea grasa cu picioare de porc? Lintea nici noua nu prea ne place. Fasolea, nautul si mazarea sunt la putere la noi.
Da-i sa roada morcov sau ardei gras/gogosar. Ajuta sa sparga gingia mai usor. Sa treceti cat mai repede si cu bine de faza asta.



Daaaa, ea chiar are nevoie de un barbatel care sa nu fie timid. E tare dezamagita cand vede ca cei mici fug repede, nu intelege de ce.... Sigur l-ar pupaci pe Davide.
Merge vita cu fasole?.....Eu stiu ca picioarele de porc au gelatina, nu grasime.
O sa incerc si eu cu naut.
Mi-e cam frica sa ii dau sa roada ceva pt ca ea baga tot in gurita si mi-e sa nu se inece. Ii mai dau coaja de paine si o vad cum o infuleca toata, noroc ca se inmoaie.

Voi biscuiti le dati cumparati sau le faceti? Aveti ceva retete interesante de cookies? Eu am una: 200 gr unt, 100 gr zahar, 100 gr nuca (sau cocos), 200 gr faina, 1 ou, dar m-am cam saturat de ea.
crysstynatm
QUOTE(alina16carmen @ Nov 25 2010, 07:24 PM) *
eu cred ca-i schimb total gustul punand picioare de porc.
micutza de ea, ce se chinuie cu gingiile inflamate.si deja stie ca o ajuta Dentinox-ul!bravo!
se tine tare fatuca ta. maine poimane ti-aduce un ginere in casa, cu fortza....


iti dai seama ce directa va fi? "vii cu mine sau te iau?" smile.gif
mirela77
Cristina cred ca ar merge cu carne de vita. Zic eu. Alta carne nu vad. Eu cand voi veni in tara vreau sa fac cu afumatura....e acel piept afumat sau costite afumate care aici nu le gasesc. Insa nu le pun direct asa...o sa le tin in apa si o sa o schimb de cateva ori, le dau intr-un clocot sa iasa fumul ala de pe ele un pic si pe urma le adaug la ciorba. Au carnita slaba pe ele si dau un gust bun.
Si Davide e derutat cand vede ca fug copiii desi el vrea sa ii imbratiseze si sa ii pupe. Cred ca anul viitor va fi musai sa mergem la gradinita pentru ca ii place compania celorlalti copii si se comporta frumos. E satul cred de stat numai cu mami si tati, are nevoie de diversitate.
De ros, nu iti fie frica sa ii dai morcov sau ardei. Ii tai fasii subtiri si ea molfaie acolo. Nu se ineaca. Stiu ei sa se protejeze. Eu am vazut la al meu. Ce e prea mare scuipa. Si painea prajita merge la dintisori.
Biscuiti noi luam din cei speciali pentru copii, imbogatiti si vitamine si minerale. Am noroc ca aici se gasesc toate nebuniile pentru astia mici. In casa nu am facut biscuiti, doar chec si negresa.

Cu cimbrul ai dreptate Alina, insa aici nu am. Uneori imi lipsesc aromele romanesti. Inainte stateam intr-un loc unde aveam in apropiere magazin romanesc, aici nu am din pacate.
alina2478
buna ziua mamici si pitici !
imi pare rau ca nu am scris de .......luni bune...DAR sa stiti ca de citit am cam citit !
sper sa va aduceti careva aminte si de noi!!!

Matei- Mihai a implinit pe 15 nov 1 an si 4 luni
mergem de la 11 luni si 1 sapt
avem 8 dintisori si 4 maselute...papam orice in orice pozitie
l-am intarcat ( adica s-a intarcat el pt ca am luat eu 7 zile antibiotic) la 1 an si 1 luna jamatate
acum bem Milupa
e un puiut tareeee prietenos si zambaret!!!!
de 1 sapt este sg la bunici la Calarasi ( parintii mei)...si nu are nici o problema in privinta aceasta!
am vrut chiar sa ma reintorc la job ( din binecunoscutul motiv- baniii) de la 1 nov dar SURPRIZA angajatorul nu ma mai vrea! OK nici eu pe el in acest caz! ( cu toate ca lucram de 9 ani la acea firma)

am fost de curand la ginecolog si am facut investigatii clasice ( papanicolau si o intravaginala) acum astept rezultatele!
dr meu mi-a recomandat montarea uniu sterilet- clasic sau unul mai special MIRENA!
intrebarea mea este: si-a montat vreuna dintre voi sterilet, de care si cum va simtiti?!

mi-e tare drag sa citesc despre cum va cresc puiutii si daca.....cine stie nu apuc sa scriu in curand..ptr a nu ramane cumva datoare...va urez tuturor Sarbatori pline de SANATATE si BUCURIE !


va poopam cu drag
ai vostri,
Matei-Mihai
si mamica Alina floare2.gif
crysstynatm
QUOTE(mirela77 @ Nov 26 2010, 12:15 PM) *
Cristina cred ca ar merge cu carne de vita. Zic eu. Alta carne nu vad. Eu cand voi veni in tara vreau sa fac cu afumatura....e acel piept afumat sau costite afumate care aici nu le gasesc. Insa nu le pun direct asa...o sa le tin in apa si o sa o schimb de cateva ori, le dau intr-un clocot sa iasa fumul ala de pe ele un pic si pe urma le adaug la ciorba. Au carnita slaba pe ele si dau un gust bun.
Si Davide e derutat cand vede ca fug copiii desi el vrea sa ii imbratiseze si sa ii pupe. Cred ca anul viitor va fi musai sa mergem la gradinita pentru ca ii place compania celorlalti copii si se comporta frumos. E satul cred de stat numai cu mami si tati, are nevoie de diversitate.
De ros, nu iti fie frica sa ii dai morcov sau ardei. Ii tai fasii subtiri si ea molfaie acolo. Nu se ineaca. Stiu ei sa se protejeze. Eu am vazut la al meu. Ce e prea mare scuipa. Si painea prajita merge la dintisori.
Biscuiti noi luam din cei speciali pentru copii, imbogatiti si vitamine si minerale. Am noroc ca aici se gasesc toate nebuniile pentru astia mici. In casa nu am facut biscuiti, doar chec si negresa.

Cu cimbrul ai dreptate Alina, insa aici nu am. Uneori imi lipsesc aromele romanesti. Inainte stateam intr-un loc unde aveam in apropiere magazin romanesc, aici nu am din pacate.


Ana-Maria inca nu prea stie sa se joace cu copii...sad.gif Cred ca la cresa/gradi au de castigat, fiind in colectivitate, altfel se dezvolta. Dar la conditiile din Ro, mi-e groaza. Poate la voi o fi alt sistem, dar aici, o perosoana la 15 copii......nu stiu, om vedea ce-o fi.
Cimbrul eu il usuc vara si il am si peste iarna.

S-a trezit, va pup
alina16carmen
QUOTE(crysstynatm @ Nov 26 2010, 10:51 AM) *
Daaaa, ea chiar are nevoie de un barbatel care sa nu fie timid. E tare dezamagita cand vede ca cei mici fug repede, nu intelege de ce.... Sigur l-ar pupaci pe Davide.
Merge vita cu fasole?.....Eu stiu ca picioarele de porc au gelatina, nu grasime.
O sa incerc si eu cu naut.
Mi-e cam frica sa ii dau sa roada ceva pt ca ea baga tot in gurita si mi-e sa nu se inece. Ii mai dau coaja de paine si o vad cum o infuleca toata, noroc ca se inmoaie.

Voi biscuiti le dati cumparati sau le faceti? Aveti ceva retete interesante de cookies? Eu am una: 200 gr unt, 100 gr zahar, 100 gr nuca (sau cocos), 200 gr faina, 1 ou, dar m-am cam saturat de ea.

eu nu i-am facut biscuiti in casa. i-am cumparat. am avut intentia, dar am renuntat. ea oricum nu mananca mai mult 2-3 pe zi, cat ii pun in fructele pasata. asa nu roade la ei. prefera sticksurile.
alina16carmen
QUOTE(crysstynatm @ Nov 26 2010, 10:51 AM) *
iti dai seama ce directa va fi? "vii cu mine sau te iau?" smile.gif

va avea de castigat in viata. oamenii timizi au mai mult de pierdut. sigur va avea functii de conducere, asa ca fii mandra!
alina16carmen
QUOTE(mirela77 @ Nov 26 2010, 01:15 PM) *
Cristina cred ca ar merge cu carne de vita. Zic eu. Alta carne nu vad. Eu cand voi veni in tara vreau sa fac cu afumatura....e acel piept afumat sau costite afumate care aici nu le gasesc. Insa nu le pun direct asa...o sa le tin in apa si o sa o schimb de cateva ori, le dau intr-un clocot sa iasa fumul ala de pe ele un pic si pe urma le adaug la ciorba. Au carnita slaba pe ele si dau un gust bun.
Si Davide e derutat cand vede ca fug copiii desi el vrea sa ii imbratiseze si sa ii pupe. Cred ca anul viitor va fi musai sa mergem la gradinita pentru ca ii place compania celorlalti copii si se comporta frumos. E satul cred de stat numai cu mami si tati, are nevoie de diversitate.
De ros, nu iti fie frica sa ii dai morcov sau ardei. Ii tai fasii subtiri si ea molfaie acolo. Nu se ineaca. Stiu ei sa se protejeze. Eu am vazut la al meu. Ce e prea mare scuipa. Si painea prajita merge la dintisori.
Biscuiti noi luam din cei speciali pentru copii, imbogatiti si vitamine si minerale. Am noroc ca aici se gasesc toate nebuniile pentru astia mici. In casa nu am facut biscuiti, doar chec si negresa.

Cu cimbrul ai dreptate Alina, insa aici nu am. Uneori imi lipsesc aromele romanesti. Inainte stateam intr-un loc unde aveam in apropiere magazin romanesc, aici nu am din pacate.

din ce zona a Romaniei, esti?
daca tot vii in tarisoara noastra draga sa-ti iei cimbru uscat (crengute), ca se gaseste in piata sau la aprozar. un manunchi e 1 leu, si poti sa-l scuturi si sa pui in punguta doar floricele, ca sa ocupe loc mai putin.
si eu faceam o ciorba din piept afumat sa coaste afumate, acrita cu lamaie si dreasa cu ou si smantana. era super, dar acu, gravida fiind nu suportnimic afumat.
alina16carmen
QUOTE(alina2478 @ Nov 26 2010, 06:27 PM) *
buna ziua mamici si pitici !
imi pare rau ca nu am scris de .......luni bune...DAR sa stiti ca de citit am cam citit !
sper sa va aduceti careva aminte si de noi!!!

Matei- Mihai a implinit pe 15 nov 1 an si 4 luni
mergem de la 11 luni si 1 sapt
avem 8 dintisori si 4 maselute...papam orice in orice pozitie
l-am intarcat ( adica s-a intarcat el pt ca am luat eu 7 zile antibiotic) la 1 an si 1 luna jamatate
acum bem Milupa
e un puiut tareeee prietenos si zambaret!!!!
de 1 sapt este sg la bunici la Calarasi ( parintii mei)...si nu are nici o problema in privinta aceasta!
am vrut chiar sa ma reintorc la job ( din binecunoscutul motiv- baniii) de la 1 nov dar SURPRIZA angajatorul nu ma mai vrea! OK nici eu pe el in acest caz! ( cu toate ca lucram de 9 ani la acea firma)

am fost de curand la ginecolog si am facut investigatii clasice ( papanicolau si o intravaginala) acum astept rezultatele!
dr meu mi-a recomandat montarea uniu sterilet- clasic sau unul mai special MIRENA!
intrebarea mea este: si-a montat vreuna dintre voi sterilet, de care si cum va simtiti?!

mi-e tare drag sa citesc despre cum va cresc puiutii si daca.....cine stie nu apuc sa scriu in curand..ptr a nu ramane cumva datoare...va urez tuturor Sarbatori pline de SANATATE si BUCURIE !
va poopam cu drag
ai vostri,
Matei-Mihai
si mamica Alina floare2.gif

bine ai revenit! ma bucur ca ai un baietel cuminte. asteptam poze sa-l vedem pe zambaret! partners.gif
alina16carmen
QUOTE(crysstynatm @ Nov 26 2010, 07:11 PM) *
Ana-Maria inca nu prea stie sa se joace cu copii...sad.gif Cred ca la cresa/gradi au de castigat, fiind in colectivitate, altfel se dezvolta. Dar la conditiile din Ro, mi-e groaza. Poate la voi o fi alt sistem, dar aici, o perosoana la 15 copii......nu stiu, om vedea ce-o fi.
Cimbrul eu il usuc vara si il am si peste iarna.

S-a trezit, va pup

ai dreptate, di pacate cu gradinitele de la noi. de laea particulare, unde sunt conditii mai bune, eu nu ma pot atinge.
alina16carmen
daria mea e din ce in mai comica. a inceput sa se invarta in jurul vreunei jucarii aruncate pe jos. merge asa, in cerc pana oboseste...ma amuza rau.abia astept sa vad ce mai inventeaza.
crysstynatm
QUOTE(alina16carmen @ Nov 26 2010, 07:12 PM) *
daria mea e din ce in mai comica. a inceput sa se invarta in jurul vreunei jucarii aruncate pe jos. merge asa, in cerc pana oboseste...ma amuza rau.abia astept sa vad ce mai inventeaza.


Da, sunt haiosi rau. Ana-Maria are la buni, adica vis-a-vis, un scaunel mic de platic care are un maner deasupra, si cum intra in casa se duce direct la el, il ia de maner si incepe sa umble asa prin casa.....parca o vad pe Cleopatra Stratan in videoclipul Ghita. smile.gif
crysstynatm
QUOTE(alina16carmen @ Nov 26 2010, 06:33 PM) *
va avea de castigat in viata. oamenii timizi au mai mult de pierdut. sigur va avea functii de conducere, asa ca fii mandra!


Cred ca se mai schimba cu timpul. Eu, la varsta ei, eram tare rusinoasa, ma uitam numai in jos daca se apropia cineva sa vorbeasca cu mine, si parca vroiam sa impung.......daca aveam cornite....smile.gif
alina16carmen
QUOTE(crysstynatm @ Nov 26 2010, 09:27 PM) *
Da, sunt haiosi rau. Ana-Maria are la buni, adica vis-a-vis, un scaunel mic de platic care are un maner deasupra, si cum intra in casa se duce direct la el, il ia de maner si incepe sa umble asa prin casa.....parca o vad pe Cleopatra Stratan in videoclipul Ghita. smile.gif



QUOTE(crysstynatm @ Nov 26 2010, 09:29 PM) *
Cred ca se mai schimba cu timpul. Eu, la varsta ei, eram tare rusinoasa, ma uitam numai in jos daca se apropia cineva sa vorbeasca cu mine, si parca vroiam sa impung.......daca aveam cornite....smile.gif

ce haioasa tre sa fie plimbandu-l prin casa! liwlol.gif
e posibil sa se mai schimbe, dar cred ca i-ar fi mai usor in viata sa fie mai indrazneata.
crysstynatm
Hello mamici!

Na, ca a venit iarna, bate un vanticel afaraaaaa............ingheata mucii in nas.
Mai fetelor, mi-s intoarsa pe dos, am aflat aseara de o cunostinta, o fata super faina, cam la 30 si ceva de ani, a fost depistata cu cancer la san, in faza terminala.........Nu mi-a venit sa cred. La asa o varsta. A inceput sa se simta tot mai rau si sa ii slabeasca vederea, fiind nevoie de ochelari. Si s-a hotarat sa isi faca niste analize mai serioase si asa a depistat. Toata noaptea am avut niste vise naspa, mai ales ca de ceva vreme am niste junghiuri in sanul stang. Asa la palpare nu simt nimic anormal. Abia astept sa imi fac si eu o mamografie, probabil prin ianuarie.
Chestia e ca tot mai multi oameni tineri sunt cu cancer. Si nasul nostru de cununie a fost depistat cu polipi colonici, care pot da in cancer, si are doar 46 de ani. Oare de la ce apar modificarile astea? Tot ma gandesc ca noi suntem generatia Cernobil, si inevitabil ne-a afectat pe toti.
Ca sa nu mai zic de copiii mici atinsi de boala asta....... am vazut un reportaj la televizor, e crunt. O sa ziceti ca sunt nebuna dar eu de-aia n-am vrut sa o tund pe Ana-Maria, ca asa sunt tunsi copiii aceia bolnavi, Doamne fereste!

Ma duc sa-mi beau cafelutza, poate imi vin niste ganduri mai vesele.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.