Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
mirela77
Raspund pe fuga Denysei si va rog sa ma iertati celelalte mamci, insa va doresc nastere usoara si copil sanatos Andri, acomodare usoara Tianei la servici, multa putere si rabdare Alinei.
Denysa, mie mi s-a intamplat ceva asemanator cu ce spui tu de Miruna acum cateva zile. Mergea schiop si stramb si stiind ce ai patit tu ma cam speriasem. Insa la noi a fost o aschie intrata in calcai care nu se prea vedea. Insa la masaj am sesizat ca il durea in zona respectiva si era cam noduros...insa nu exagerat. Poate spun o prostie acum...insa nu e posibil sa fie si a voi asa? Noi am fost la medic si i-a eliminat aschia si acum e ok. Multa sanatate si ma mai interesez de problema Mirunei.
Andri.
QUOTE(denysa81 @ Aug 1 2011, 07:46 PM) *
Copy-paste de pe facebook:
Am fost si noi saptamana asta din poarta in poarta pe la fel si fel de doctori. I-am facut Mirunei si radiografie la bazin pana la urma. Concluzia doctorului ortoped : copilul nu are nimic din punctul lui de vedere (radiografia ok, analizele bune, despre platfus nu discutam pana la 3 ani). Concluzia neurologului: platfus. Miruna merge schiapa si ca rata. Imi spune si mie cineva ce are? Trebuie sa mai consult inca un doctor. Deci ajungem si la Iasi pana la urma sad.gif Concluzia mea: sa fereasca Dumnezeu pe toata lumea de spital si de boli. Am intrat in spital si nu mai vroiau aia sa-mi dea drumu sa ies. Daca nu bagi 10 lei in buzunarul cuiva, ii doare mana sa foloseasca o cartela de acces. Bleah...



Imi pare rau sa aud ca toate vizitele la doctori sunt fara vreun rezultat. De durut o doare? Se plange de picioruse?
As sugera si eu ceva, sper ca nu te agasam ca tot cautam "solutii", in conditiile in care tu probabil ai tot analizat toate variantele si posibilitatile. Eu zic ca ar putea fi benefice niste sedinte de kinetoterapie - odata, de doua ori pe saptamana un masaj profesionist.
Si ma mai gandesc la un lucru: daca tin eu bine minte, tu ai trecut-o pe Miruna pe lapte de vaca imediat dupa un an. Parerile sunt desigur impartite, dar majoritatea doctorilor pe care i-am auzit vorbind despre acest subiect au spus ca laptele de vaca nu asigura la varsta asta toate nevoile copiilor.De ce sa nu incerci sa revii la formula (sau exista si acel lapte special pt copii intre 1-3 ani de la parmalat) - nu poti sa stii de unde poate veni solutia salvatoare.

Cat despre experienta cu spitalul, la dezastrul care este prin spitalele noastre la ora actuala, eu zic sa zici mersi ca ai dat si ca nu ai luat biggrin.gif. Adica bine ca ai scapat doar cu datul de spagi si ca nu ai plecat de acolo cu cine stie ce virus.
In alta ordine de idei, eu chiar sunt de acord cu datul "plicului", dar dupa. Consider ca personalul medical trebuie sa isi faca datoria inainte de toate, sa trateze pacientul cu respect si sa isi dea toata silinta sa ii rezilve problema. Iar la final, omul multumit da un plic cu cat considera si cu cat poate. Dar cand aud de practica asta de a intinde mana fara a fi ajutat cu ceva , fara a fi facut nimic pentru banul respectiv, atunci ma revolt.



denysa81
Andri o mamica draguta ti-a raspuns pe facebook in legatura cu streptococ B. Dau un copy paste. Mamica este Cori Costina si e foarte suparata cu nu se poate loga pe forum:
"Ce vroiam de fapt : sa-i raspund fetei cu streptococ B. Scriu aci, daca va milostiviti vreuna, copiati pe forum, pliz! Io am avut streptococ B si l-am gasit la analize in luna 7, am luat antibiotic augmentin 10 zile, in luna 8 nu mai era, i...n a 9-a din nou a aparut. Am preferat cezariana ca sa nu-i faca copilului antibiotic la nastere...plus ca aveam dubla circulara de cordon. Dupa 1 an, la analize, a iesit iar, apoi a disparut, acu' e iar....mi s-a spus ca exista la help net streptococcinum (homeopat), care-l face sa nu mai reapara, luat dupa urmat schema : cea mai mica concentratie 2 sapt, urmatoarea alte 2 sapt...si tot asa pana la cea mai mare concentratie. Ma apuc de luna urmatoare. Sper sa mearga. Succes!"
Am dat copy la toata postarea. Acum trec si eu la citit din urma pe forum.biggrin.gif
denysa81
QUOTE(mirela77 @ Aug 1 2011, 10:17 PM) *
Raspund pe fuga Denysei si va rog sa ma iertati celelalte mamci, insa va doresc nastere usoara si copil sanatos Andri, acomodare usoara Tianei la servici, multa putere si rabdare Alinei.
Denysa, mie mi s-a intamplat ceva asemanator cu ce spui tu de Miruna acum cateva zile. Mergea schiop si stramb si stiind ce ai patit tu ma cam speriasem. Insa la noi a fost o aschie intrata in calcai care nu se prea vedea. Insa la masaj am sesizat ca il durea in zona respectiva si era cam noduros...insa nu exagerat. Poate spun o prostie acum...insa nu e posibil sa fie si a voi asa? Noi am fost la medic si i-a eliminat aschia si acum e ok. Multa sanatate si ma mai interesez de problema Mirunei.

Multumesc mult ca va ganditi la noi. Despre aschie nu poate fi vorba deoarece am examinat-o centimetru cu cm si i-am facut masaj si nu o doare nimic. Ba chiar ne jucam si ii bateam cu pumnul in calcaie (ii aratam cum se potcovesc caii) si ea radea cu gura pana la urechi. Cred ca este o incapatanare de-a ei. Cateodata merge bine. Ea nu vrea sa isi foloseasca piciorul normal. Nu vrea sa il forteze, nu vrea sa apese in el.
Multumesc inca o data pt sfat.

QUOTE(Andri. @ Aug 1 2011, 11:34 PM) *
Imi pare rau sa aud ca toate vizitele la doctori sunt fara vreun rezultat. De durut o doare? Se plange de picioruse?
As sugera si eu ceva, sper ca nu te agasam ca tot cautam "solutii", in conditiile in care tu probabil ai tot analizat toate variantele si posibilitatile. Eu zic ca ar putea fi benefice niste sedinte de kinetoterapie - odata, de doua ori pe saptamana un masaj profesionist.
Si ma mai gandesc la un lucru: daca tin eu bine minte, tu ai trecut-o pe Miruna pe lapte de vaca imediat dupa un an. Parerile sunt desigur impartite, dar majoritatea doctorilor pe care i-am auzit vorbind despre acest subiect au spus ca laptele de vaca nu asigura la varsta asta toate nevoile copiilor.De ce sa nu incerci sa revii la formula (sau exista si acel lapte special pt copii intre 1-3 ani de la parmalat) - nu poti sa stii de unde poate veni solutia salvatoare.

Cat despre experienta cu spitalul, la dezastrul care este prin spitalele noastre la ora actuala, eu zic sa zici mersi ca ai dat si ca nu ai luat biggrin.gif. Adica bine ca ai scapat doar cu datul de spagi si ca nu ai plecat de acolo cu cine stie ce virus.
In alta ordine de idei, eu chiar sunt de acord cu datul "plicului", dar dupa. Consider ca personalul medical trebuie sa isi faca datoria inainte de toate, sa trateze pacientul cu respect si sa isi dea toata silinta sa ii rezilve problema. Iar la final, omul multumit da un plic cu cat considera si cu cat poate. Dar cand aud de practica asta de a intinde mana fara a fi ajutat cu ceva , fara a fi facut nimic pentru banul respectiv, atunci ma revolt.

Andri nu ma agasati deloc. Chiar ma bucur cand mi se sugereaza mai multe solutii. Iti multumesc si tie ca te gandesti la noi, desi le ai si tu pe ale tale si in plus maine, poimaine se mareste familia. Am raspuns mai sus si Mirelei ca pe Miruna nu o doare nimic. La kinetoterapie m-am gandit si eu, dar sunt convinsa ca nu sta sa i se faca masaj.
In ceea ce priveste laptele, chiar o sa incerc. Formula nu o tolereaza, dar am sa cumpar lapte pt copii de la palmalact. Lucrez la Selgros si sigur gasesc. este unul dintre furnizorii nostri.
Iar cu spitalul ai mare dreptate. Sa zic mersi ca am scapat doar cu atat. Of Doamne.sad.gif

Va pup scumpele mele!
crysstynatm
hello mamici!!

am aparut si eu pe aici dupa o peroada de timp
Dupa cum v-am mai spus, noi ne-am mutat...si...cred ca e ultima data in viata mea cand mai fac asta, a fost groaznic. Inca nu am reusit sa le aranjam pe toate, sotul meu mai are ceva lucrari d efacut pe la casa, asa ca o taraganam.....
Ana-Maria azi face 2 anisori, am inceput sa o sarbatorim, mai continuam si maine..

sa va povestesc si perietiile noastre, apropo de spitalele romanesti....... totul a inceput intr-o joi imineata la ora 4 cand Ana-Maria s-a trezit vomitand. A fost prima data cand a vomitat, saracuta era speriata, nici nu stia ce sa faca. Eu eram la fel de speriata, trezita din somn de zgomot, socata ca nu stiam ce are. Am ramas langa ea in pat, pana pe la 9 tot mai scotea cate putin cand se ridica. Am mers la dr, a consultat-o cu mare chin, nu olasa nicicum pe dr sa se apropie de ea. In final, rosu in gat. Tratament antibiotic, nurofen, etc
A venit ziua de vineri, dimineata m-am trezit rau. Ana-Maria nu a mai vomat, dar se vedea ca nu era ok, era apatica, febrila. Pe la 10 dimineata a trebuit a ma pun in pat ca nu mi-era bine deloc, greata, durere de cap, de stomac. starea mi s-a agravat, ameteam, nu mai puteam respira bine, am plecat spre spital (sotul la volan) drumul ana acolo mi s-a parut nesfarsit, a trebuit sa o luam e Ana cu noi ca n-aveam cu cine s ao lasam, soacramea nu era acasa, ea vroia tot in brate a mine, eu simteam ca mor. Am ajuns la urgente, aratam groaznic, ma simteam si mai roaznic. Ne-am intalnit acolo cu soacramea, am sunat-o intre timp, si a preluat-o ea pe Ana. M-au consultat.....raspuns "n-aveti nimic", mi-au luat sange pt analize, mi-au facu eco, toate bune. Eu simteam nevoia s avars, si o asistenta zice.."dar doamna, nu va mai agitati ca si asa nu vomitati", moment in care am scos din mine (scuzati explicitatea) o gramada de lichid verde maroniu. N-a mai zis nimic asistenta. Iar a venit dr, m-a palpat, mi-a facut teste de sarcina, negativ, mi-a bagat metroclopramid. M-am mai linistit. Il vad pe sotul meu ca intra si el, ia un pat alaturat ca se simte rau. Atunci m-am speriat, na ce-o mai fi si asta. Atnci mi-a zis ca el a vomat acasa, ar nu a vrut sa ma mai sperie. am stat acolo cam o ora, timp in care mie iar mi s-a facut rau, dupa putin truda am mai scos o cantitate imensa de lichid verde maroniu. Atunci s-au hotarat sa ne trimita la boli infectioase ca "e ceva in familie".am ajuns acolo stravezie, superdeshidratata, fara sa mi se faca o perfuzie ceva, si cica sa nu beau lichide ca le vars. Acolo n-ea dat antibiotic, si ne- trimis acasa. Peste vre 4-5 ore eram inapoi acolo, sotul cu febra mare si durere de cap, eu cu o durere de spate ingrozitoare, cum nici cand am nascut nu am avut, efectiv nu puteam s astau nicicum, eram chircita cand a venit dr.
ne-a perfuzat pe amandoi, si in 10 minute am fost ca noua, nu ma mai durea nimic, eram slabita si deshidratata dar nu ma mai durea nimic.
A doua zi am facut analizr de scaun, a iesit helicobacter pilori, dar dr zice ca asta nu face asa ravagii, ci ca mai degraba a fost ceva, un aliment contaminat, organismele noastre au reactionat ca la o otrava. Ca sa nu mai spun ca vineri noaptea a venit randul soacrei mele sa ajunga la urgenta, aceeasi poveste.
Acum vreau sa repet analiza, nu cred sa fie HP pt ca din ce m-am mai nformat aceasta bacterie "tace si face", nu da asa reactii.

concluzia: numai in spitale sa nu fii. Chiar daca ai norocul sa dai este vreun dr caruia sa ii pese, tot nu te poate ajuta prea mult ca..."nu are" sau "nu se pot face in spital".

Cu Ana am mai ajuns la dr de 2 ori apoi, nu din cauza burticii ci din cauza faptului ca a muscat-o ceva si a facut o alergie asa de urata ca ne-am speriat, si tot cu rosul ala in gat.
Oricum, a fost si pt ea traumatizant, m-a vazut pe mine asa daramata, a fost si chestia cu mutatul, apoi si ea la dr, e prea mult pt ea. La dr e jale mare cand mergem, nu se poate apropia nimeni de ea, urla si se zbate.
crysstynatm
Uau cat am scris!!

Acum suntem bine, toti, slava Domnului!! Eu dupa episodul ala urat am mai prins si o raceala nasoala, dar mi-a trecut acum.
Acum Ana mi se pare schimbata, ii priesc casa si curtea, toata ziua se zbenguie, ma sperie cat poate sa manance, ea care manca cat o vrabiuta. Vorbeste, toata ziua turuie, cuvintele care le stie, plus de-ale ei. De pampers am scapat, slava Domnului, desi mi-as dori ca macar noaptea sa mai faca in el. Ii pun seara dar se trezeste noaptea ca vrea la pisi si musai la wc wacko.gif

De luni incep si eu serviciul, inca nu-mi vine sa cred ca au trecut 2 ani deja.

Urez si eu LA MULTI ANI sarbatoritilor, sa fiti sanatosi si cuminti si sa cresteti mari.

Andri, sa dea Dumnezeu sa fie bine cu nasterea, sa fii o mama mandra de 2 feciori sanatosi.

Denysa, imi pare rau ca nu reusiti sa aflati buba Mirunei, cred ca e tare frustrant. Sper sa o dibuiti pana la urma. Apropo,imi aduc aminte ca spuneai ca Miruna a facut odata kk cu putin sange. Ai aflat de la ce a fost? S-a mai repetat? Ieri, cand am sters-o la fundulet pe Ana am vazut putin sange. Era rosu aprins, deci era de la iesire. Azi nu a mai fost. ma ingrozeste gandul de a o duce la dr din nou.

Va pupam si sper sa intram mai des de-acum
Andri.
QUOTE(denysa81 @ Aug 3 2011, 10:17 PM) *
Andri o mamica draguta ti-a raspuns pe facebook in legatura cu streptococ B. Dau un copy paste. Mamica este Cori Costina si e foarte suparata cu nu se poate loga pe forum:
"Ce vroiam de fapt : sa-i raspund fetei cu streptococ B. Scriu aci, daca va milostiviti vreuna, copiati pe forum, pliz! Io am avut streptococ B si l-am gasit la analize in luna 7, am luat antibiotic augmentin 10 zile, in luna 8 nu mai era, i...n a 9-a din nou a aparut. Am preferat cezariana ca sa nu-i faca copilului antibiotic la nastere...plus ca aveam dubla circulara de cordon. Dupa 1 an, la analize, a iesit iar, apoi a disparut, acu' e iar....mi s-a spus ca exista la help net streptococcinum (homeopat), care-l face sa nu mai reapara, luat dupa urmat schema : cea mai mica concentratie 2 sapt, urmatoarea alte 2 sapt...si tot asa pana la cea mai mare concentratie. Ma apuc de luna urmatoare. Sper sa mearga. Succes!"
Am dat copy la toata postarea. Acum trec si eu la citit din urma pe forum.biggrin.gif



Denisa, multumesc tare mult! am sa o contactez si eu pe Cori pe Facebook, si o sa continui conversatia un pic pe tema asta.

QUOTE(crysstynatm @ Aug 6 2011, 10:50 PM) *
hello mamici!!

am aparut si eu pe aici dupa o peroada de timp
Dupa cum v-am mai spus, noi ne-am mutat...si...cred ca e ultima data in viata mea cand mai fac asta, a fost groaznic. Inca nu am reusit sa le aranjam pe toate, sotul meu mai are ceva lucrari d efacut pe la casa, asa ca o taraganam.....
Ana-Maria azi face 2 anisori, am inceput sa o sarbatorim, mai continuam si maine..

sa va povestesc si perietiile noastre, apropo de spitalele romanesti....... totul a inceput intr-o joi imineata la ora 4 cand Ana-Maria s-a trezit vomitand. A fost prima data cand a vomitat, saracuta era speriata, nici nu stia ce sa faca. Eu eram la fel de speriata, trezita din somn de zgomot, socata ca nu stiam ce are. Am ramas langa ea in pat, pana pe la 9 tot mai scotea cate putin cand se ridica. Am mers la dr, a consultat-o cu mare chin, nu olasa nicicum pe dr sa se apropie de ea. In final, rosu in gat. Tratament antibiotic, nurofen, etc
A venit ziua de vineri, dimineata m-am trezit rau. Ana-Maria nu a mai vomat, dar se vedea ca nu era ok, era apatica, febrila. Pe la 10 dimineata a trebuit a ma pun in pat ca nu mi-era bine deloc, greata, durere de cap, de stomac. starea mi s-a agravat, ameteam, nu mai puteam respira bine, am plecat spre spital (sotul la volan) drumul ana acolo mi s-a parut nesfarsit, a trebuit sa o luam e Ana cu noi ca n-aveam cu cine s ao lasam, soacramea nu era acasa, ea vroia tot in brate a mine, eu simteam ca mor. Am ajuns la urgente, aratam groaznic, ma simteam si mai roaznic. Ne-am intalnit acolo cu soacramea, am sunat-o intre timp, si a preluat-o ea pe Ana. M-au consultat.....raspuns "n-aveti nimic", mi-au luat sange pt analize, mi-au facu eco, toate bune. Eu simteam nevoia s avars, si o asistenta zice.."dar doamna, nu va mai agitati ca si asa nu vomitati", moment in care am scos din mine (scuzati explicitatea) o gramada de lichid verde maroniu. N-a mai zis nimic asistenta. Iar a venit dr, m-a palpat, mi-a facut teste de sarcina, negativ, mi-a bagat metroclopramid. M-am mai linistit. Il vad pe sotul meu ca intra si el, ia un pat alaturat ca se simte rau. Atunci m-am speriat, na ce-o mai fi si asta. Atnci mi-a zis ca el a vomat acasa, ar nu a vrut sa ma mai sperie. am stat acolo cam o ora, timp in care mie iar mi s-a facut rau, dupa putin truda am mai scos o cantitate imensa de lichid verde maroniu. Atunci s-au hotarat sa ne trimita la boli infectioase ca "e ceva in familie".am ajuns acolo stravezie, superdeshidratata, fara sa mi se faca o perfuzie ceva, si cica sa nu beau lichide ca le vars. Acolo n-ea dat antibiotic, si ne- trimis acasa. Peste vre 4-5 ore eram inapoi acolo, sotul cu febra mare si durere de cap, eu cu o durere de spate ingrozitoare, cum nici cand am nascut nu am avut, efectiv nu puteam s astau nicicum, eram chircita cand a venit dr.
ne-a perfuzat pe amandoi, si in 10 minute am fost ca noua, nu ma mai durea nimic, eram slabita si deshidratata dar nu ma mai durea nimic.
A doua zi am facut analizr de scaun, a iesit helicobacter pilori, dar dr zice ca asta nu face asa ravagii, ci ca mai degraba a fost ceva, un aliment contaminat, organismele noastre au reactionat ca la o otrava. Ca sa nu mai spun ca vineri noaptea a venit randul soacrei mele sa ajunga la urgenta, aceeasi poveste.
Acum vreau sa repet analiza, nu cred sa fie HP pt ca din ce m-am mai nformat aceasta bacterie "tace si face", nu da asa reactii.

concluzia: numai in spitale sa nu fii. Chiar daca ai norocul sa dai este vreun dr caruia sa ii pese, tot nu te poate ajuta prea mult ca..."nu are" sau "nu se pot face in spital".

Cu Ana am mai ajuns la dr de 2 ori apoi, nu din cauza burticii ci din cauza faptului ca a muscat-o ceva si a facut o alergie asa de urata ca ne-am speriat, si tot cu rosul ala in gat.
Oricum, a fost si pt ea traumatizant, m-a vazut pe mine asa daramata, a fost si chestia cu mutatul, apoi si ea la dr, e prea mult pt ea. La dr e jale mare cand mergem, nu se poate apropia nimeni de ea, urla si se zbate.



Cristina, groaznic!!! Ce ati patit este socant as putea spune. Daca inteleg bine din ce ai povestit, Ana a fost prima care a avut reactiile respective, doar ca totusi la ea a fost un pic mai usor, nu a vomitat chestia aia verde maronie.
Nu mi se pare a fi ceva de la alimentatie, pentru ca nu se explica de ce au aparut simptomele si la soacra ta, nu?
Nu stiu daca o sa va lamuriti pana la urma ce v-a lovit, dar sper ca o sa va treaca in curand si definitiv si ca o sa ramana doar o amintire urata.

Cu mutatul inteleg ca acum v-ati linistit cat de cat, desi cu siguranta vor mai fi multe de facut mult timp de acum incolo. Oricum, la casa treaba nu se termina niciodata biggrin.gif. Cand se mai aseaza lucrurile sa ne spui daca e mai bine decat unde erati inaine smile.gif

Si inchei cu urarile pentru Ana occasion.gif LA MULTI ANI! Sa iti traiasca si sa fie sanatoasa!!
crysstynatm
Andri,iti spun de pe acum ca e mult mai bine aici....intr-adevar e un spatiu mult mai mare de acoperit, dar se merita.

Azi a fost prima zi de lucru, a fost oarecum ciudat, mi se parea ca nu sunt la locul potrivit , dar o sa imi treaca repede:)

Se pare ca a fost ori un aliment contsminat (vreo leguma stropita cu ceva chimic) ori de la apa, sunt singurele lucruri care le=am consumat toti 4. Din pacate trebuie sa facem eforturi financiare enorme sa facem analize toti 4, sunt farte scumpe. dar le vom face...
alina16carmen
va salut fetelor. observ ca ati inceput serviciul.cred ca e destul de greu dupa 2 ani de pauza.
denysa imi pare rau ca nu dai de cap problemei mirunei! sper sa reusesti sa gasesti un dr competent!
andri nastere usoara! sa ai un bebe sanatos si papacios!
cristina, felicitari pt casutza!
mirela, unde sunt retetele tale?
alina16carmen
pe mine ma gasiti pe Facebook la adresa http://www.facebook.com/pages/Caf%C3%A9-De...100001889127983
am postat acolo mai multe poze. va pup!
crysstynatm
Hello mamici, nu mai e nimeni pe aici?
denysa81
QUOTE(crysstynatm @ Aug 19 2011, 10:48 PM) *
Hello mamici, nu mai e nimeni pe aici?

Mai suntem, dar nu mai am timp de nimic. Am inceput serviciul si Miruna cand ma prinde acasa sta numai calare pe mine. Nu pot sa fac nimic. Un lucru bun in toate astea: sotul a devenit mare bucatar liwlol.gif Eu ma simt mai relaxata. Mai fac si altceva decat sa stau acasa cu copilul. Mai schimb si eu o vorba cu unul cu altul.
alina16carmen
QUOTE(denysa81 @ Aug 20 2011, 10:37 AM) *
Mai suntem, dar nu mai am timp de nimic. Am inceput serviciul si Miruna cand ma prinde acasa sta numai calare pe mine. Nu pot sa fac nimic. Un lucru bun in toate astea: sotul a devenit mare bucatar liwlol.gif Eu ma simt mai relaxata. Mai fac si altceva decat sa stau acasa cu copilul. Mai schimb si eu o vorba cu unul cu altul.

saracutza de ea. cred ca iti duce dorul f tare.
e buna treaba cu sotul bucatar. si al meu e bucatar sef de cand am nascut gemenii. mai bucatarea si inainte, dar preferam sa le fac eu. acum sunt nevoita sa il las. din fericire are ceva talent si face papa bun
Andri.
Buna fetelor!

Vin cu vesti:)
Pe 19 august am dat nastere celui de-al doilea baietel al meu, Mihai. A fost un grasunel de 3.950 kg si 52cm.
Tavi a reactionat foarte bine, inca nu da semne de gelozie smile.gif

E destul de greu cu doi, dar mai primesc si ceva ajutor de la familie si ne descurcam.

Va pup, multa sanatate puiutilor!

laura85soare
Buna fetelor!
Am si eu o intrebare ce stiti despre cantitate mare de lichid amniotic? Si despre hematomul de pe placenta?
Cand am fost la morfologia fetala mi-a zis ca am lichid amniotic mult si ca asta poate determina malformatii la rinichi si placenta prezinta un hematom. Ca sa ma asigur ca d-l dr nu exagereaza am mai fost la un alt medic sa mai fac un ecograf 3d. Aici mi-a zis ca as avea 5 hematoame....
denysa81

Buna fetele

QUOTE(Andri. @ Aug 27 2011, 02:39 PM) *
Buna fetelor!

Vin cu vesti:)
Pe 19 august am dat nastere celui de-al doilea baietel al meu, Mihai. A fost un grasunel de 3.950 kg si 52cm.
Tavi a reactionat foarte bine, inca nu da semne de gelozie smile.gif

E destul de greu cu doi, dar mai primesc si ceva ajutor de la familie si ne descurcam.

Va pup, multa sanatate puiutilor!

Felicitari din toata inima. Mihai sa fii sanatos si norocos. Mami recuperare rapida.

QUOTE(laura85soare @ Aug 28 2011, 03:48 PM) *
Buna fetelor!
Am si eu o intrebare ce stiti despre cantitate mare de lichid amniotic? Si despre hematomul de pe placenta?
Cand am fost la morfologia fetala mi-a zis ca am lichid amniotic mult si ca asta poate determina malformatii la rinichi si placenta prezinta un hematom. Ca sa ma asigur ca d-l dr nu exagereaza am mai fost la un alt medic sa mai fac un ecograf 3d. Aici mi-a zis ca as avea 5 hematoame....

Imi pare rau ca nu te pot ajuta, dar nu stiu nimic despre aceste probleme sad.gif
ynady
QUOTE(laura85soare @ Aug 28 2011, 03:48 PM) *
Buna fetelor!
Am si eu o intrebare ce stiti despre cantitate mare de lichid amniotic? Si despre hematomul de pe placenta?
Cand am fost la morfologia fetala mi-a zis ca am lichid amniotic mult si ca asta poate determina malformatii la rinichi si placenta prezinta un hematom. Ca sa ma asigur ca d-l dr nu exagereaza am mai fost la un alt medic sa mai fac un ecograf 3d. Aici mi-a zis ca as avea 5 hematoame....


http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...43&st=83340
alina16carmen
QUOTE(Andri. @ Aug 27 2011, 02:39 PM) *
Buna fetelor!

Vin cu vesti:)
Pe 19 august am dat nastere celui de-al doilea baietel al meu, Mihai. A fost un grasunel de 3.950 kg si 52cm.
Tavi a reactionat foarte bine, inca nu da semne de gelozie smile.gif

E destul de greu cu doi, dar mai primesc si ceva ajutor de la familie si ne descurcam.

Va pup, multa sanatate puiutilor!

Felicitari mami! ai vazut ce repede a trecut sarcina! Sa fie sanatosi copilasii tai! iar tu sa ai multa rabdare si sa reusesti sa le faci pe toate!

QUOTE(laura85soare @ Aug 28 2011, 03:48 PM) *
Buna fetelor!
Am si eu o intrebare ce stiti despre cantitate mare de lichid amniotic? Si despre hematomul de pe placenta?
Cand am fost la morfologia fetala mi-a zis ca am lichid amniotic mult si ca asta poate determina malformatii la rinichi si placenta prezinta un hematom. Ca sa ma asigur ca d-l dr nu exagereaza am mai fost la un alt medic sa mai fac un ecograf 3d. Aici mi-a zis ca as avea 5 hematoame....

laura imi pare sincer rau ca nu te pot ajuta. mai cauta si tu pe net. sau mai poti cere parerea unui alt treilea medic. multa sanatate!
Suzana_ct
FELICITARI ANDRI!!!!
Cred ca esti tare mandra cu 2 flacai!! Vreau si eu sa vad grasunelul anima1.gif
Laura, ce mai e cu burtica? ai mai cerut vreo parere?
Eu n-am mai reusit sa intru din lipsa de timp, probleme de logare, etc.
Miruna, ce mai faci??? cum esti cu piciorusul?
crysstynatm
Buna fetele!

Andri, felicitari pentru grasunel, sa fie sanatos si sa va aduca bucurii. Imi imaginez ca e greu cu 2, dar e si frumos.

Laura, imi pare rau pt problemele tale, zic sa mai cauti si alte pareri. Sper sa fie bine.
Miruna, cum mai e cu piciorusul?

Eu sunt super obosita, cand ajung acasa de la lucru Ana-Maria e calare pe mine, ma ia de odihnita.
Sta cu socrela, dar totusi vreau sa o duc la gradi sa mai socializeze.

Ce boierie era cand eram acasa......ehehe....

Va pupam!!!
denysa81
Multumesc pentru intreabare, fetele. Miruna e bine. Merge bine. Nu am facut nimic deosebit. Si-a revenit de la sine. Dar cred ca a ajutat-o putin si ibalginul pe care i l-am dat pentru ca era racita.b Acum se lupta cu ultimele maselute. S-a obisnuit cu absenta mea. Ma lasa sa plec la servici fara sa planga.

Cristyna la mine este invers: Ce boierie e la servici! liwlol.gif

Va pup si haideti cu povesti noi. Ce mai faceti, ce mai fac puiutii? Suzu cum e la servici?
Suzana_ct
QUOTE(denysa81 @ Sep 5 2011, 04:59 PM) *
Multumesc pentru intreabare, fetele. Miruna e bine. Merge bine. Nu am facut nimic deosebit. Si-a revenit de la sine. Dar cred ca a ajutat-o putin si ibalginul pe care i l-am dat pentru ca era racita.b Acum se lupta cu ultimele maselute. S-a obisnuit cu absenta mea. Ma lasa sa plec la servici fara sa planga.

Cristyna la mine este invers: Ce boierie e la servici! liwlol.gif

Va pup si haideti cu povesti noi. Ce mai faceti, ce mai fac puiutii? Suzu cum e la servici?

La servici e ca la servici..toata ziua stau si calculez...dar imi place!! Si ptr mine e mai usor aici decat acasa. Nici Toma nu plange dupa mine si de aici urmatoarea intrebare care ma roade TARE...ai vostrii pui cand veniti inapoi acasa de la munca reactioneaza in vreu fel??? Ca al meu, nu numai ca nu ma ia in brate sau sa se bucure cat de cat, dar ma mai si da afara din camera si incepe sa planga doh.gif Dupa vreo ora abia ca isi revine si el si cand si-a revenit isi ia sandalele si zice "PEC MUNCA" liwlol.gif E un ranchiunos si jumatate...
In rest a inceput sa spuna de toate, dar nu leaga inca.
Alina, ce-ti fac baietii? Dar domnisoara?
Andri, nu ne pui si noua o poza cu dolofanelul?

Cristina, si pe mine ma ia Toma de odihnita..si dupa cum am zis mai sus se mai pune si pe urlat cand ma vede wife.gif Oricum, seara de multe ori cred ca adorm inaintea lui somn.gif
denysa81
Miruna nu plange cand vin de la servici, dar nici nu este tare entuziasmata. Nu fuge sa ma pupe sau sa imi sara in brate. Am invatat-o ca ii aduc cate ceva si fuge sa ma caute prin geanta liwlol.gif). Mai la inceput facea mofturi si nu statea decat la mine in brate si cu mine, dupa ce veneam. Dar acum s-a obisnuit si mai pot sa fac si eu cate ceva. Inainte nici mancare nu ma lasa sa fac. Il punea pe ta-su sa faca mancare si ea sa stea la mine in brate. Acum s-a obisnuit.
alina16carmen
Suzana,noi suntem bine. si daria si gemeni si parintii lor. intru pe net cand prind cateva minute libere si stau putin pe facebook apoi fug iar la cei mici. asta e acum stau prost cu timpul. dar voi recupera eu.
crysstynatm
HEllo fetele!

Era boierie cand eram acasa ca parca imi mai ajungea timpul, acum.......DELOC. Mi-ar trebui vreo 34 de ore in 24.
Si mie imi place la lucru, Doamne, nu stiu cum am rezistat 2 ani ”inactiva”.
Cand ajung acasa Ana vine la mine, mi se prinde de picioare MAMAAAA......... e o dulce.
A inceput si gradi de luni, o dam la program scurt, de la 8-12. Primlee 2 zile a fost dezastru, numa cu ”Una” adica BUna a vrut sa stea, dar de ieri e fetita mare si sta singurica. Plange ea dimineata cand o lasam dar ne zixce educatoarea ca ii trece repede, si e foarte cuminte, merge singura la wc, face singra, se sterge singura, se spala pe maini singura. E uimita Doamna de ea, de fapt cred ca se bucura ca are nul in minus de dadacit. In schimb, azi, pt ca ”una” nu a facut ce-a vrut ea, a muscat-o de mana!! doh.gif Asta e sigur luata de la gradi, pt ca ea nu a facut asa ceva niciodata si era un baietel acolo (spun ”era” pt ca are interdictie sa mai vina) care e foarte rau si a facut asta la Doamna. Sunt uimita cat de repede prind ei prostiile.
In rest, e ok, cred ca ii place ca se joaca toata ziua, au o gramada de jucarii, cand am fost prima oara cu ea acolo parca a pasit pe taramul fermecat, nu a mai vrut sa plece. De luni ramane sa si manance acolo, dar va dormi acasa.

Cam atat despre noi.

VA pupam!
denysa81
QUOTE(crysstynatm @ Sep 16 2011, 02:43 PM) *
HEllo fetele!

Era boierie cand eram acasa ca parca imi mai ajungea timpul, acum.......DELOC. Mi-ar trebui vreo 34 de ore in 24.
Si mie imi place la lucru, Doamne, nu stiu cum am rezistat 2 ani ”inactiva”.
Cand ajung acasa Ana vine la mine, mi se prinde de picioare MAMAAAA......... e o dulce.
A inceput si gradi de luni, o dam la program scurt, de la 8-12. Primlee 2 zile a fost dezastru, numa cu ”Una” adica BUna a vrut sa stea, dar de ieri e fetita mare si sta singurica. Plange ea dimineata cand o lasam dar ne zixce educatoarea ca ii trece repede, si e foarte cuminte, merge singura la wc, face singra, se sterge singura, se spala pe maini singura. E uimita Doamna de ea, de fapt cred ca se bucura ca are nul in minus de dadacit. In schimb, azi, pt ca ”una” nu a facut ce-a vrut ea, a muscat-o de mana!! doh.gif Asta e sigur luata de la gradi, pt ca ea nu a facut asa ceva niciodata si era un baietel acolo (spun ”era” pt ca are interdictie sa mai vina) care e foarte rau si a facut asta la Doamna. Sunt uimita cat de repede prind ei prostiile.
In rest, e ok, cred ca ii place ca se joaca toata ziua, au o gramada de jucarii, cand am fost prima oara cu ea acolo parca a pasit pe taramul fermecat, nu a mai vrut sa plece. De luni ramane sa si manance acolo, dar va dormi acasa.

Cam atat despre noi.

VA pupam!

oau!!!! super !!! ce fetita cuminmte are mama! eu am emotii de pe acum cu gradinita. si vreu sa o dau si la program prelungit...
laura85soare
Buna ziua mamicilor!
Vai de cand nu s-a mai scris pe acest topic!!!!!
Se vede ca a-ti inceput job-urile.
Alina am si eu o intrebare.... tu parca ai nascut cu d-na dr Dragoi de la Calinesti nu-i asa????
Ti-a dat nr de telefon personal? sau cand ai avut probleme ai mers la cabinet (sau la spital).
As fi avut si eu nevoie de nr de tel al dansei, dar sincer nu stiu cum sa abordez problema.... mi-e frica sa nu ma lovesc de vreun refuz (adica sa nu reactioneze urat) cu toate ca nu prea o vad atat de irascibila, dar am eu teama asta.
mirela77
Heiiii pe aici bate vantul smile.gif Ia haideti mamici sa ne reauzim cu bune si rele (cat mai putine sau deloc). Mie dor de discutiile noastre si de a schimba pareri, idei si alte alea. Revin ca asta mic si-a turnat iaurtul in cap. La voi ce se mai intampla de va puneti mainile in cap?
Suzana_ct
QUOTE(mirela77 @ Nov 18 2011, 04:35 PM) *
Heiiii pe aici bate vantul smile.gif Ia haideti mamici sa ne reauzim cu bune si rele (cat mai putine sau deloc). Mie dor de discutiile noastre si de a schimba pareri, idei si alte alea. Revin ca asta mic si-a turnat iaurtul in cap. La voi ce se mai intampla de va puneti mainile in cap?

Ce face Toma?!? muulte... de exemplu, aseara, imi spune:
'mami, sa-ti alat o chema (sa-ti arat o schema in traducere).. si zdrang imi baga un peste din ala de plastic in ureche wife.gif
sau imi fura ochelarii de pe nas, fuge prin casa si zice: amuzant!!!! liwlol.gif
mai ziceti si de ai vostri, ca sa ma simt mai bine biggrin.gif
denysa81
buna,
ce mai faceti mamici? copilasii ce mai fac?
Miruna creste si face obraznicii. La voi vine mos Craciun? Noi i-am luat Mirunei un fier de calcat, o trasurica cu calut si un laptop, dar din ala care doar canta ca nu se merita sa dau banii pe ala cu activitati diverse ca il strica. voi ce le luati?
alina16carmen
Buna fetelor!
Se pare ca nu s-a mai scris de mult! mi-e dor de forum!!!Poate ne mai adunam sa mai scriem cate ceva!
Noi suntem f bine. Daria a inceput gradinita si totul e ok. Gemenii cresc si fac numai nazbatii. au aproape 1 an si 5 luni. sunt f energici si f veseli!
va doresc multa sanatate !
mirela77
QUOTE(alina16carmen @ Sep 28 2012, 11:13 PM) *
Buna fetelor!
Se pare ca nu s-a mai scris de mult! mi-e dor de forum!!!Poate ne mai adunam sa mai scriem cate ceva!
Noi suntem f bine. Daria a inceput gradinita si totul e ok. Gemenii cresc si fac numai nazbatii. au aproape 1 an si 5 luni. sunt f energici si f veseli!
va doresc multa sanatate !




Bine ai revenit Alina. Si mie mi-e dor de forum insa fetele se pare ca nu mai au timp de net.
Si Davide a inceput gradinita si e super ok. Nu am avut deloc probleme cu acomodarea...dimpotriva plangea cand il luam...la inceput la 12.30 si pe urma l-am lasat pana la 15...asa ca totul e ok, acum e multumit. Suntem norocosi ca am gasit o gradi superba...au si ferma de animale cu ponei, gaste, rate gaini, porci si o gradina unde vor cultiva ei legume si alte nebunii cand va fi sezonul etc etc, fac si cate 2 ore de engleza pe saptamana. In martie fac si ore de calarit, sunt super multumita.
Poate se mai strang fetele si ne mai punem la vorba. Si poate ne vedem si cu pozici. Va punem si noi 2 pozici.

http://www.flickr.com/photos/mirela_davide/7943605756/

http://www.flickr.com/photos/mirela_davide/7816481702/
Suzu2ct
QUOTE(mirela77 @ Oct 8 2012, 12:38 PM) *
Bine ai revenit Alina. Si mie mi-e dor de forum insa fetele se pare ca nu mai au timp de net.
Si Davide a inceput gradinita si e super ok. Nu am avut deloc probleme cu acomodarea...dimpotriva plangea cand il luam...la inceput la 12.30 si pe urma l-am lasat pana la 15...asa ca totul e ok, acum e multumit. Suntem norocosi ca am gasit o gradi superba...au si ferma de animale cu ponei, gaste, rate gaini, porci si o gradina unde vor cultiva ei legume si alte nebunii cand va fi sezonul etc etc, fac si cate 2 ore de engleza pe saptamana. In martie fac si ore de calarit, sunt super multumita.
Poate se mai strang fetele si ne mai punem la vorba. Si poate ne vedem si cu pozici. Va punem si noi 2 pozici.

http://www.flickr.com/photos/mirela_davide/7943605756/

http://www.flickr.com/photos/mirela_davide/7816481702/



Ce baiat mare ai!! uite asa ne dam seama cat de mult timp a trecut de cand nu am mai scris pe aici.
Am inceput si noi gradinita, cu plansete in primele 2 saptamani (asta ptr ca plangeau restul) dar acum e ok. Mirela.. ce ne povestesti tu de gradinita lui Davide pare desprins din filme ... sunteti tare norocosi.
Suzu2ct
QUOTE(alina16carmen @ Sep 29 2012, 12:13 AM) *
Buna fetelor!
Se pare ca nu s-a mai scris de mult! mi-e dor de forum!!!Poate ne mai adunam sa mai scriem cate ceva!
Noi suntem f bine. Daria a inceput gradinita si totul e ok. Gemenii cresc si fac numai nazbatii. au aproape 1 an si 5 luni. sunt f energici si f veseli!
va doresc multa sanatate !

Alina, nu ne pui niste poze cu gemenii? ultima oara cand i-am vazut erau niste bebelusi smile.gif
Suzu2ct
hai sa va pun si eu cateva poze cu Toma... asta daca imi mai amintesc cum se face biggrin.gif








am reusit!!
alina16carmen
QUOTE(mirela77 @ Oct 8 2012, 01:38 PM) *
Bine ai revenit Alina. Si mie mi-e dor de forum insa fetele se pare ca nu mai au timp de net.
Si Davide a inceput gradinita si e super ok. Nu am avut deloc probleme cu acomodarea...dimpotriva plangea cand il luam...la inceput la 12.30 si pe urma l-am lasat pana la 15...asa ca totul e ok, acum e multumit. Suntem norocosi ca am gasit o gradi superba...au si ferma de animale cu ponei, gaste, rate gaini, porci si o gradina unde vor cultiva ei legume si alte nebunii cand va fi sezonul etc etc, fac si cate 2 ore de engleza pe saptamana. In martie fac si ore de calarit, sunt super multumita.
Poate se mai strang fetele si ne mai punem la vorba. Si poate ne vedem si cu pozici. Va punem si noi 2 pozici.

http://www.flickr.com/photos/mirela_davide/7943605756/

http://www.flickr.com/photos/mirela_davide/7816481702/

Bine v-am regasit!
Frumoase activitati are la gradi Davide! asa nu are cum sa se plictiseasca! noi suntem la program scurt, ca alta varianta nu avem si nici nu cred ca ne-am permite o gradinita particulara. dar sunt f multumita, pt ca invata f multe.avem noroc si cu doamna educatoare, care e f silitoare si ii place ce face.
acum incepe vacanta si cred ca Daria ma va innebuni sa mearga la gradi...sper sa treaca repede:)
alina16carmen
QUOTE(Suzu2ct @ Oct 31 2012, 12:48 PM) *
Alina, nu ne pui niste poze cu gemenii? ultima oara cand i-am vazut erau niste bebelusi smile.gif

Stai sa vad daca mai stiu cum. gemenii mei sunt acum niste adevarati flacai. pe 12 nov implinesc 1 an si 6 luni. Pot spune ca sunt mari. cat imi placeau mie bebelusii cand nu aveam copii, acum pot spune ca e mai placut cu copilasi mai mari...
alina16carmen
QUOTE(Suzu2ct @ Oct 31 2012, 12:55 PM) *
hai sa va pun si eu cateva poze cu Toma... asta daca imi mai amintesc cum se face biggrin.gif






am reusit!!

Ce baiat mare si frumos! Si e tot numai un zambet! pupici!
alina16carmen
QUOTE(mirela77 @ Oct 8 2012, 01:38 PM) *
Bine ai revenit Alina. Si mie mi-e dor de forum insa fetele se pare ca nu mai au timp de net.
Si Davide a inceput gradinita si e super ok. Nu am avut deloc probleme cu acomodarea...dimpotriva plangea cand il luam...la inceput la 12.30 si pe urma l-am lasat pana la 15...asa ca totul e ok, acum e multumit. Suntem norocosi ca am gasit o gradi superba...au si ferma de animale cu ponei, gaste, rate gaini, porci si o gradina unde vor cultiva ei legume si alte nebunii cand va fi sezonul etc etc, fac si cate 2 ore de engleza pe saptamana. In martie fac si ore de calarit, sunt super multumita.
Poate se mai strang fetele si ne mai punem la vorba. Si poate ne vedem si cu pozici. Va punem si noi 2 pozici.

http://www.flickr.com/photos/mirela_davide/7943605756/

http://www.flickr.com/photos/mirela_davide/7816481702/

Ce cavaler frumso te-ai facut Davide! are cu ce se mandri mami! Si cred ca ai ramas si cuminte wink.gif pupicei!
alina16carmen
Daria in prima zi la gradi


alina16carmen
cam asa arata o partida de harjoneala cu tati. pacat ca nu puteti auzi ce galagie fac toti 4 wink.gif






alina16carmen
cateva poze din vacanta din august de la parintii mei, la iasi






alina16carmen
si acum intreg familionul smile.gif


alina16carmen
rasfatata noastra! e o fetita cuminte si linistita si bineinteles ca e fetita lui tati:)




alina16carmen
si incheii cu nazdravanii si natflateii mei, care pe zi ce trece se fac tot mai neastamparati:)






profa
CITAT(alina16carmen @ May 12 2009, 09:06 AM) *
cred ca intarirea burticii tot de la contractii este. faci f bine ca stai linistita. in ultimele saptamani nu e indicat sa facem efort de nici un fel, daca nu vrem ca bebe sa apara mai devreme.
cred ca cezariana va fi programata cat mai aprope de DPN pt ca am citit zilele trecute cateva pagini de pe forumul mamicilor de iunie si am vazut ca dezbateau problema asta. copii nascuti prin cezariana inaintea dpn-ului (probabil 3-4 sapt) pot avea probleme de respiratie, pt ca ei nu sunt dezvoltati ca un bebe ajuns la termen.

buna sunt anca. aveti idee mamici dca e ok sa iau uscosin ptr al tine mai mult pe bebe in burtica? sunt in 36 sapt.
killersmile11
very nice and helpful information! gonna share this to my friends! nashville bathroom remodel
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.